Skvrnitý hnědý výtok u žen - hnědé skvrny

Krvavý nebo hnědý výtok u žen, takzvaný mazanec, který se objevuje mimo menstruaci, je běžným problémem. Ne vždy znamenají něco zlověstného. Existují důvody pro vznik sekrecí, které jsou výsledkem ženské fyziologie. Musíte však vědět, kdy potřebujete urgentně navštívit gynekologa. Co může způsobit vaginální krvácení?

Roztěr je malé množství krve, které zbarví vaginální výtok. Může to být jasně červená nebo tmavě vínová a dokonce hnědá s rezavým nebo hnědým odstínem. Někdy se objeví uprostřed cyklu, někdy předchází menstruaci a prodlužuje ji. Rozhodně byste měli informovat gynekologa o krvavém výtoku, abyste rozptýlili všechny pochybnosti a obavy. Také musíte navštívit lékaře v případě hnědého výtoku bez příměsi jasné krve. A v případě porušení zahájit léčbu.

Hnědý výboj uprostřed cyklu

Hnědá skvrna uprostřed menstruačního cyklu je obvykle způsobena prudkým poklesem hladiny estrogenu během ovulace. Tento špinavý nebo někdy hojný hnědý výtok je krátkodobý, ale může trvat až čtyři dny. Mazání se zastaví, když se zvýší hladina progesteronu. Krvavý výtok mezi obdobími, který nelze spojit s ovulací, by měl vždy upozornit ženu a měl by být nahlášen lékaři.

Pokud je výtok hojný a následuje bolestivé období, může to znamenat ženskou chorobu dělohy. Když se kromě hnědého výtoku vyskytne: horečka a náhlé křeče v břiše - existuje podezření na zánět přívěsků.

Krvavý výtok mezi obdobími může také naznačovat infekci genitálního traktu, přítomnost eroze a vývoj maligního nádoru..

Krvavý výtok po pohlavním styku

Krvácení spojené s prvním sexuálním setkáním v životě je přirozené a normální. Je to spojeno s přerušením panenské blány. Menší krvácení může nastat také u ženy, která má pravidelný sexuální život. Stěny pochvy jsou velmi křehké a snadno se zraní odřením a odřením.

Menší krvácení po pohlavním styku může být způsobeno příliš malým vaginálním mazáním, které přispívá ke zranění. Problém by mělo vyřešit použití zvlhčovače (maziva). Krvácení, ke kterému dochází po pohlavním styku, často nebo vždy vyžaduje konzultaci s lékařem. Takové špinění může být ve skutečnosti příznakem infekce, pohlavních nebo pohlavně přenosných chorob, naznačuje existenci eroze děložního čípku, polypů nebo dokonce rakoviny. Krvácení po pohlavním styku může být také příznakem chlamydií.

Hnědý výtok při užívání hormonální antikoncepce (OC)

Býč je běžná stížnost během prvních tří měsíců poté, co začnete užívat hormonální antikoncepční pilulky. Pokud špinění při užívání hormonálních pilulek netrvá déle než šest měsíců, lze to považovat za normální reakci ženského těla, která by si měla zvyknout na hormonální antikoncepci. V případě krvácení, které překročí toto období nebo bude intenzivnější - měli byste jít ke gynekologovi a změnit typ pilulek.

Pokud žena zapomene užít jednu nebo více tablet, může dojít ke krvácení a špinění při užívání hormonální antikoncepce. To je způsobeno náhlým poklesem hladiny hormonů přicházejících zvenčí. Špinění mezi obdobími se může objevit také během prvních tří měsíců po zavedení nitroděložního tělíska. Jedná se o reakci na přítomnost cizího tělesa v děloze. Pokud intenzita nátěru neklesne a nezmizí déle než tři měsíce nebo se hnědý výtok stal hojnějším, musíte se poradit s gynekologem. Pravděpodobně budete muset změnit metodu antikoncepce.

Hnědý výtok během těhotenství

Hnědý výtok u žen rozmazané povahy je případ, kdy je nutné o tom informovat gynekologa. Důvody mohou být triviální: vzhled v prvních měsících omezeného krvácení v očekávané době menstruace, reakce těla na hormonální změny, ke kterým dochází, únava, krvácení z vnější vrstvy amniotické dutiny.

Ale někdy je špinění signálem nebezpečí potratu. Proto během těhotenství byste měli informovat svého lékaře, pokud dojde k takovéto epizodě..

Hnědý výtok před menstruací

Stává se, že menstruaci předchází hnědá mazanice. Objeví se hnědý skvrnitý výtok, jako by měla začít menstruace, pak je několik dní pauza a pak začíná skutečná menstruace. To neznamená něco strašného, ​​ale musíte o problému informovat gynekologa. Ženy s pravidelným menstruačním krvácením mohou mít takzvané příznaky luteální nedostatečnosti nebo žlutého tělíska, což má za následek nedostatečnou sekreci progesteronu.

Ženy po čtyřicítce, během menopauzy, mají špinění před menstruací. To je jeden z příznaků poklesu produkce progesteronu v důsledku fyziologických změn v těle. Nedostatek progesteronu se také může projevit zvýšeným krvavým výtokem na konci menstruace a prodloužením jeho trvání..

Krvavý výtok po menopauze

Menopauza je poslední menstruace v životě normální ženy. Pokud se však hnědý výtok objeví mezi 6 a 12 měsíci po ukončení menstruace, není důvod si s tím dělat starosti. Naproti tomu jakýkoli nátěr, hnědý výtok nebo krvácení, ke kterému dojde později než rok po posledním normálním menstruačním cyklu, vyžaduje vyšetření a mělo by být nahlášeno gynekologovi. Příčinou krvácení mohou být děložní myomy, hyperplazie a polypy endometria, polypy děložního čípku, atrofické změny endometria a rakovina endometria. Každý z těchto problémů vyžaduje lékařskou péči..

Proč místo menstruace hnědá mazanice

Každá žena ví, že v normální formě je menstruace červená, mírně tmavší než v případě normálního krvácení. Když menstruace skončí, množství výtoku se sníží a ztmavne. Někdy však můžete místo menstruace pozorovat výskyt hnědých skvrn. Proč se toto děje? Pojďme se vypořádat s příčinami tohoto jevu.

Možné příčiny hnědých skvrn místo menstruace

Vaginální výtok je zdravý a normální. Takto čistí, odstraňuje bakterie, odumřelé buňky a chrání před možnými infekcemi. Proces interakce mezi progesteronem a estrogenem je zodpovědný za změny v ženském těle během různých fází menstruace, v důsledku čehož se výtok může lišit v množství a barvě. Například přítomnost světle hnědého mazu během menstruace není důvodem k panice, ale pokud se objeví jakýkoli jiný příznak, měli byste se poradit s gynekologem.

Po porodu

Během tohoto období života prochází ženské tělo mnoha změnami a po těhotenství se vše vrátí do normálu, začíná obnova menstruačního cyklu. Menstruace nemusí být okamžitě pravidelná, s charakteristickou barvou krve se může změnit povaha výtoku. Pokud byla menstruace dříve bohatá, může se po porodu objevit hnědá mazlavost, která se považuje za normu. Stále však stojí za to zkontrolovat možné těhotenství, které vyvolává hubený výtok..

Během těhotenství

Pokud je žena sexuálně aktivní bez ochrany, její menstruace se prodlužuje a po několika dnech se objeví hnědá mastnota. Po nějaké době může začít menstruace, což naznačuje hormonální poruchu. Pokud se nic nestalo, s výjimkou sporého hnědého výboje, stojí za to udělat těhotenský test a provést test HCG, protože mazanice se může objevit v zajímavé poloze, což naznačuje implantaci embrya. Pokud je test se zpožděním v menstruaci negativní, pak se jednalo o hormonální narušení.

 • Jak se rychle zbavit zápachu z úst
 • Jak odstranit dolní část břicha - rychle doma. Jak odstranit dolní část břicha - cvičením, videem
 • Jak lepit rohy tapetou

Pokud je těhotenství potvrzeno a výtok pokračuje, znamená to nedostatečnou produkci hormonů tělem, které jsou nezbytné pro budoucí matku, aby mohla plod normálně nést. Zvláště nebezpečné znamení je považováno, pokud se hnědý výtok objeví v době, kdy měla být menstruace včas (dny cyklu). Toto období je pro plod velmi nebezpečné, protože existuje vysoké riziko potratu v důsledku snížení koncentrace progesteronu..

Když je hnědá mastnota místo menstruace známkou těhotenství, gynekolog to řekne po vyšetření nebo testech. V ostatních případech bude předepsáno další vyšetření, jehož účelem bude identifikace diagnózy s následným léčebným režimem. Nebojte se okamžitě, možná bude léčba rychlá a nekomplikovaná, i když s největší pravděpodobností budete muset podstoupit postup.

Antikoncepce

Při užívání hormonální antikoncepce je možné snížit funkci vaječníků, výskyt atrofie endometria. Kontraindikace užívání těchto léků, jejich nesprávná volba, způsobují namísto menstruace hnědé mazanice. Pokud během 3-4 cyklů užívání antikoncepce dojde k hubené menstruaci, je nutné antikoncepci opustit nebo je nahradit jinými. Jakákoli hormonální narušení ovlivňují povahu výtoku během menstruace, protože to narušuje rovnováhu progesteronu a estrogenu.

 • Mildronát - indikace k použití
 • Jak odstranit blechy z kočky
 • Jak udělat ruční koupele

Syndrom plýtvání vaječníků

Tento stav označuje předčasné ukončení jeho funkce vaječníky. I mladá dívka může pociťovat pocení, návaly horka, podrážděnost, snížené libido, deprese a další příznaky, které ženy pociťují během menopauzy. Syndrom plýtvání vaječníků je doprovázen hnědými mazanicemi, úplnou absencí ovulace. Přesnou diagnózu může stanovit lékař na základě výsledků studia různých hormonů, ultrazvuku, gynekologického vyšetření, vynulování anamnézy.

Mohou být hnědé skvrny známkou těhotenství?

Pokud máte aktivní sexuální život, může se místo menstruace objevit hnědý výtok místo příznaku těhotenství. Když menstruace nepřijde včas, ale po několika dnech se objeví mastnota, máte hormonální poruchu. To znamená, že za pár dní se vše vrátí do normálu a začne normální období. Pokud se tak nestane a v poslední době došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak je nejpravděpodobnější známkou těhotenství hnědá mazanice místo menstruace..

Jaké nemoci naznačují hnědé výboje?

Co se stane v ženském těle, pokud je místo menstruace hnědá skvrna? Existuje mnoho důvodů pro tuto menstruační dysfunkci, která závisí na faktorech, jako je věk, sexuální život, změna klimatu, výživa, životní styl, otrava, stres, cvičení, operace, laktace, po porodu, těhotenství, pohlavní choroby, jiné infekční nemoci. Uvidíme, o čem mluví světle nebo tmavě hnědé zvýraznění.?

Světle hnědá

Přidělení namísto měsíčních světle hnědých mazanic naznačuje tyto možné důvody:

 • Perimenopause provokuje žluté, růžové, světle hnědé mazanice. Pro některé ženy mohou být nepříjemné a velmi hojné..
 • Světle hnědý, růžový výtok může naznačovat časné těhotenství.
 • Implantační krvácení je časnou známkou těhotenství, výtok může být červený, růžový, světle hnědý. Tento typ namazání namísto menstruace je považován za normální a vyskytuje se 10-14 dní po početí. Je to způsobeno implantací oplodněného vajíčka do stěny dělohy.
 • Atrofická vaginitida způsobuje světle hnědé šmouhy, krvácení, svědění a bolest ve vaginální oblasti. U ženy se může objevit pocit pálení, suchost v pochvě, bolest při pohlavním styku a výtok má nepříjemný zápach..
 • Sexuálně přenosné nemoci - světle hnědá mazanice může být časným příznakem pohlavně přenosných nemocí. Nejběžnějšími chorobami jsou trichomoniáza, chlamydie, genitální bradavice, kapavka..
 • Polypy dělohy - vedou k stěrům a krvácení po pohlavním styku.

Tmavě hnědá

Běžné příčiny tmavě hnědých skvrn z pochvy jsou:

 • Menopauza - hnědý výtok je pozorován dříve, než začne.
 • Během ovulace je přítomnost nátěru považována za normální, může trvat několik dní.
 • Těhotenství - v tomto případě může mazání trvat 3-4 dny.
 • Rakovina děložního čípku je vážný stav, který je spojen s hnědými skvrnami místo menstruace. Šíří se lidským papilomavirem. Mezi další příznaky rakoviny patří: ztráta hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, bolest v pánvi, nohou, únava.
 • Endometriotická cysta je doprovázena mazovými bolestmi, bolestmi při pohlavním styku, narušením močového systému, střev, slabostí, nevolností, apatií.
 • Zánětlivé onemocnění pánve je vážný zdravotní stav, který vyžaduje urgentní léčbu. Vyskytuje se v důsledku infekce vejcovodů, dělohy, děložního čípku, pochvy, vaječníků. Tato onemocnění jsou bolestivá, mohou vyvolat bolest při pohlavním styku, v břiše, zádech, neplodnost při absenci řádné léčby.

Hnědé špinění místo menstruace může být normální, neškodné. V některých případech se však jedná o příznak velmi závažných onemocnění, která vyžadují urgentní léčbu. Dávejte proto pozor na zdraví svých žen a včas se poraďte s gynekologem.

Hnědý vaginální výtok je normální nebo známkou nemoci?

Vzhled transparentního výtoku z pohlavních orgánů bez zápachu je fyziologický proces, který se vyskytuje téměř u každého zdravého zástupce spravedlivého pohlaví. V závislosti na období v životě ženy může výtok mírně změnit svůj objem a barvu. Ve většině případů však změna barvy na hnědou naznačuje nástup patologie, při které je nutný lékařský zásah..

Výtok u zdravých žen

Za den zdravé ženy z pohlavního ústrojí normálně uvolní asi 1 čajovou lžičku slizniční tekutiny. Čerstvý výtok je průhledný, ale během dne na prádle mohou získat nažloutlý odstín a mírný kyselý zápach.

V některých případech se může objevit hnědý vaginální výtok. Tento příznak je pozorován:

 • 14. - 15. den menstruačního cyklu, během ovulace. Proces separace oocytů se projevuje uvolňováním malého množství nahnědlého hlenu s tenkými krvavými pruhy..
 • Několik dní před a 1-3 dny po menstruaci. Menší nahnědlé skvrny, které se v tomto období vyskytují na plátěných nebo kalhotkových vložkách, jsou oxidovaná krev.
 • Během prvních 1–2 měsíců užívání kombinované orální antikoncepce. Vzhled charakteristického hnědého "mazu" je normální na začátku užívání léku a naznačuje restrukturalizaci a přizpůsobení těla změnám hormonálních hladin. Hnědý výtok, který obtěžuje ženu déle než 2–3 měsíce, je však důvodem pro kontaktování endokrinologa a vysazení COC..
 • Po použití Postinoru a jeho analogů pro nouzovou postkoitální antikoncepci.
 • Po porodu, během období odloučení, lochie. Tento klinický projev naznačuje normální proces hojení vnitřních membrán pohlavních orgánů..

Podle statistik se hnědý výtok pravidelně vyskytuje u 80% žen v různých obdobích života, aniž by způsoboval nepohodlí a dokonce i při absenci léčby prochází beze stopy.

Hnědý výtok bez zápachu a doprovodné nepohodlné projevy by neměly ženu obtěžovat a být důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře. Pokud je však na prádle pravidelně detekován hnědý, tmavý skvrnitý výtok doprovázený bolestí, horečkou, nepříjemným zápachem a dalšími patologickými příznaky, je důležité podstoupit úplné vyšetření a zahájit léčbu včas..

Nejčastější patologické příčiny

Jednou z častých stížností, s nimiž se pacienti obracejí na gynekologa, je výskyt krvavého nebo nahnědlého výtoku.

Tyto procesy k nim nejčastěji vedou jako:

 • poranění vnitřních membrán pohlavních orgánů získaná v procesu intimity;
 • nesprávné gynekologické manipulace;
 • používání mechanické antikoncepce, nevhodné „agresivní“ spermicidy;
 • porušení hormonálního stavu;
 • časté stresové situace;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • eroze děložního čípku;
 • ovariální cysty;
 • endometrióza;
 • žlázová hyperplazie;
 • rakovina dělohy, vaječníků.

Vzhledem k tomu, že krvavý tmavý a světle hnědý hlen z pochvy může být příznakem nebezpečných prekancerózních a onkologických onemocnění, s jeho neustálým vylučováním je důležité konzultovat s lékařem za účelem vyšetření, stanovení příčiny a předepsání nezbytné léčby.

Důležité! Hnědý rozmazaný výtok je velmi často prvním příznakem mimoděložního těhotenství. Pokud se na základě zpoždění menstruace jeho počet zvyšuje, bolesti v dolní části břicha, slabost, pokles krevního tlaku, je nutné okamžitě zavolat záchranný tým, aby vyřešil problém možného porušení vejcovodů a hospitalizace ženy.

Výtok po sexu

Během intenzivního sexuálního kontaktu může dojít k mikrodamáži vaginálních sliznic, doprovázené uvolňováním kapek krve, které při kontaktu se vzduchem získají děsivou tmavě hnědou barvu. V tomto případě potřebujete:

 • Dodržujte pravidla osobní hygieny, volte vhodné intimní gely, nepoužívejte mýdlo a nepoužívejte sprchu, abyste zabránili infekci poškozených sliznic.
 • Používejte lubrikant zakoupený v lékárně nebo ve specializovaném obchodě, buďte při intimitě opatrní.

Hnědý výtok po sexu obvykle není hojný a netrvá déle než dva dny. Jejich tvorba po dlouhou dobu naznačuje vážná poranění genitálního traktu nebo vývoj infekční patologie.

Důležité! Hnědý výtok s kapkami jasně červené krve, zaznamenaný ženou po bolestivém pohlavním styku, naznačuje možnou erozi děložního čípku.

Infekční příčiny

Světle hnědý výtok je často známkou pohlavně přenosných chorob. U virových a bakteriálních zánětlivých procesů v genitáliích může mít výtok stékající dolů na spodní prádlo nebo polštářky jakoukoli barvu. Avšak v přítomnosti krvavých skvrn, které byly po dlouhou dobu ve styku se vzduchem, získávají světle hnědý odstín..

Naleznou se, když:

 • Akutní drozd, při kterém intenzivní svědění vede k sebepoškozování během škrábání. Z mikrotraumat a trhlin, které vznikly na zanícené sliznici, se uvolňují kapky krve, které ve směsi s kýčovitým výbojem charakteristickým pro kandidózu jí dodávají růžový nebo nahnědlý nádech.
 • Trichomoniasis je infekční pohlavně přenosné onemocnění, které vede k suchu, pálení a nepohodlí v intimní oblasti, vzniku hojného pěnícího žlutého, hnědo-oranžového nebo krvavého výtoku. Kromě toho je patologie doprovázena tupou bolestí v dolní části břicha, nepohodlí při močení, nepříjemným hnilobným zápachem z genitálií..
 • Kapavka, projevující se bolestí, svěděním, zhoršeným močením, bílo-žlutým výtokem, který při dlouhodobém průběhu onemocnění získává nahnědlý odstín..

V přítomnosti hnědého výtoku s nepříjemným zápachem a svěděním kůže musí gynekolog odebrat ženě nátěr na flóru a také předepsat sérologické a PCR testy. Pomáhají identifikovat infekční patologie i v raných stádiích a předepisují vhodnou terapii (antibakteriální, antifungální a antiseptické léky).

Důležité! Pokud je detekována pohlavně přenosná choroba, musí být kromě ženy pečlivě vyšetřena její sexuální partnerka a pokud je u něj zjištěna stejná infekce, měl by být oběma pacientům předepsán celý průběh léčby.

Chronické patologie

V podmínkách neustálého stresu, špatné ekologie, s porušením výživy, špatných návyků, stejně jako v případech zatížené dědičnosti u žen může dojít k přerušení hormonálního pozadí, které při absenci korekce vede ke vzniku nebezpečných patologií.

U pacientů v reprodukčním věku jsou nejčastěji diagnostikována následující onemocnění:

 • Endometritida je chronický zánět vnitřní výstelky dělohy. Předpokladem onemocnění jsou nitroděložní zákroky, potraty, potraty. Toto onemocnění se projevuje bolestivostí, bolestí v dolní části břicha a zad, hnědým výtokem před a po menstruaci, porušením cyklu.
 • Endometrióza je patologický stav charakterizovaný proliferací endometriálních uzlů mimo děložní dutinu, v myometriu, cervikálním kanálu, na vaječnících, pobřišnici a močovém měchýři. Mezi hlavní klinické projevy patologie patří bolest během menstruace v břiše, dolní části zad, křížové kosti.
 • Hyperplazie - nadměrný růst a zesílení vnitřní výstelky dělohy, která je benigní povahy a projevuje se výskytem hnědého rozmazaného výtoku, intermenstruační krvácení a hojné, prodloužené období.

V raných fázích se tyto patologie nemusí projevit, ale v průběhu času vedou k anémii, vyčerpání ženy, zhoršení hormonální nerovnováhy a neplodnosti. Proto je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa za účelem preventivních prohlídek a v případě podezření na patologii podstoupit důkladné komplexní vyšetření. Léčba těchto onemocnění se provádí pomocí hormonálních léků a v případě potřeby chirurgickým zákrokem.

Důležité! Při hyperplazii endometria dělohy je nutné podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů a hysteroskopii s biopsií. Tím se stanoví povaha zarostlých tkání a předepíše se správné ošetření. Toto onemocnění nelze ignorovat, protože v některých případech může vést k rakovině..

Nebezpečné podmínky

Významnou část všech gynekologických onemocnění tvoří nádory vaječníků, dělohy a děložního čípku. Mohou být buď benigní, pomalu rostoucí a nepůsobící na jiné tkáně, nebo maligní, náchylní k agresivnímu růstu a metastázám..

Hlavním nebezpečím rakoviny je, že má po dlouhou dobu málo příznaků a prakticky neobtěžuje pacienta. To vede k pozdní diagnostice onemocnění, což zhoršuje prognózu.

Přítomnost maligního nádoru orgánů reprodukčního systému můžete podezření z následujících příznaků:

 • Hnědá skvrnitá leucorrhoea, která se může objevit po sexu, před a po menstruaci.
 • Bohatý nahnědlý, krvavý výtok, jako „maso.
 • Konstantní tahání bolesti v dolní části břicha, perineu, dolní části zad.
 • Dysfunkce pánevních orgánů (nepohodlí při močení, pohyb střev).
 • Nemotivované hubnutí. Ztráta chuti k jídlu, zejména odmítnutí jíst maso. Slabost, snížená tolerance cvičení.

Kromě rakoviny vaječníků a dělohy se mohou objevit onkopatologie vnějších pohlavních orgánů. Projevují se přítomností ulcerativních defektů a dlouhodobých nehojících se erozí, výskytem jasně červených, tmavě hnědých kapek na polštářcích nebo spodním prádle, zesílení kůže, suchosti a svědění. U nádorů reprodukčních orgánů jakékoli lokalizace je pacientovi prokázána specifická léčba onkologem.

Důležité! Pokud se objeví, i mírný nahnědlý výtok trvající déle než 3 dny, měli byste co nejdříve kontaktovat svého gynekologa. Včasné odhalení nemoci a včasná zahájená léčba jsou klíčem k dobrým výsledkům v léčbě a zotavení..

V tomto videu hovoří venereolog o hnědém výboji.

Hnědý výtok u žen: tmavý a světlý, bohatý a rozmazaný

Vaginální sekrece je schopna indikovat přirozené a signalizovat patologické procesy v těle ženy, proto je nejprve věnována pozornost. Je možné uhodnout, co může znamenat hnědý výtok, na základě doby jeho výskytu, trvání kurzu a přítomnosti dalších příznaků..

Pokud je příznak v normálním rozmezí

Za určitých podmínek nejsou příčiny výskytu hnědého výtoku u žen spojeny s patologií. Může být vyvolána nahnědlá vaginální tekutina s hlenem:

 • nedbalý nebo prodloužený styk;
 • prasknutí folikulárního vaku během ovulace;
 • početí;
 • počátek těhotenství;
 • poporodní zotavení;
 • adaptace na antikoncepční pilulky;
 • intenzivní fyzická aktivita nebo sport;
 • stabilizace měsíčního cyklu dívky;
 • příprava těla na menstruaci;
 • uvolnění zbývajícího endometria po menstruaci;
 • premenopauza a menopauza.

Všechny tyto podmínky mají jeden společný rys - slabě hnědý, středně tenký, rozmazaný výtok. Na kalhotkách zůstává malá skvrna - asi 4 - 5 cm, výjimkou je období po porodu, kdy reprodukční systém může vylučovat větší objem sekrece. Přečtěte si v článku na odkazu, jak dlouho trvá výtok po porodu.

Pokud k jevu dojde uprostřed cyklu

Během plodného období nebo ovulace se může v hojné sliznici cervikálního kanálu objevit krev. Zpočátku je vaginální sekrece průhledná, ale po prasknutí folikulu, ve kterém vajíčko dozrává, může hlen ztmavnout v důsledku vniknutí koagulované krve a získat hnědý odstín. Normálně by kapalina měla mít následující vlastnosti:

 1. Nevýznamný objem.
 2. Otravná postava.
 3. Světle hnědá barva výboje (viz foto).
 4. Doba trvání až dva dny.
 5. Žádný zápach, bolest nebo pocit napětí v oblasti vaječníků.
Špinění Špinění Krémové špinění

Je bezpodmínečně nutné jít do nemocnice, pokud je neustále pozorována podobná situace, celkový stav se zhoršuje a před a po ovulaci se objevuje nahnědlá sekrece, bez přerušení, přechodu do menstruace.

Před menstruací

Několik dní před měsíčním krvácením může dívka pozorovat stopy na spodním prádle nebo denně z drobných hnědých sliznic. Tento jev je sporadický. Vláknitá struktura sekrece by se neměla děsit, protože tak tělo signalizuje začátek procesu odmítnutí slizniční vrstvy dělohy.

Prodloužené vylučování rozmazané povahy nahnědlého nebo kaštanového odstínu týden před menstruací může být způsobeno:

 • stres;
 • nesprávná strava;
 • přísné diety;
 • mít nadváhu;
 • špatný způsob života;
 • nedostatek spánku;
 • kouření, drogy a alkohol;
 • neustálý fyzický stres;
 • závažný nedostatek hormonů.

Hnědý výtok mezi obdobími ve většině případů naznačuje porušení menstruačního cyklu nebo přítomnost patologie. Zvláště nebezpečným příznakem je nepříjemný zápach vylučované tekutiny a neustálá bolest v břiše a dolní části zad..

Po menstruaci

Nátěr po menstruaci je normou. Tento stav je způsoben postupným uvolňováním endometria, jehož poslední fragmenty vycházejí ve formě koagulované krve. Většina žen má malé množství hnědého nebo nahnědlého výtoku po dobu nejvýše dvou nebo tří dnů a postačuje pravidelná denní vložka..

Tmavě hnědá nebo hnědá vaginální sekrece, připomínající menstruaci a trvající déle než jeden týden, by měla určitě upozornit. Způsobují problém hormonální nerovnováha, zánět, infekční onemocnění a další patologie reprodukčního systému.

Stává se, že hnědý výtok nastane během zpoždění menstruace. Kliknutím na odkaz zjistíte, co tato značka naznačuje.

Krvácení z implantátu

Pro nástup těhotenství nestačí spojení mužských a ženských reprodukčních buněk. Říkají o početí, ke kterému došlo při zavedení oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Tento proces v reprodukčním systému může vyvolat vzhled řídkých hnědých nebo růžových sekretů. Oslavují se však jen několik hodin nebo dní..

Špinavé růžovo-hnědé výboje

Z genitálního traktu by neměl být hodně hnědého hlenu, protože implantace poškozuje malý počet krevních cév. Některé ženy nemají vůbec časné příznaky, takže sekrece krví nemusí vždy znamenat těhotenství..

Hnědý výtok u žen po ovulaci po 6-12 dnech může naznačovat oplodnění. Časový interval závisí na jednotlivých charakteristikách organismu..

 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • časté nutkání používat toaletu;
 • zvýšená ospalost;
 • náhlé změny nálady;
 • závratě a únava.

Hormonální výkyvy

Na začátku užívání perorálních kontraceptiv nebo nitroděložního tělíska se tělo postupně přizpůsobuje antikoncepci. Adaptační období může trvat asi tři měsíce, doprovázené menším krvácením mezi obdobími.

V této situaci je nutné věnovat pozornost nepohodlí a také konkrétní době cyklu, kdy dojde k té či oné vaginální sekreci. Žena může způsobit tmavý vaginální výtok:

 • přeskočení tablety;
 • porušení pokynů;
 • užívání velké dávky léku;
 • nesprávně vybraný pohled OK.

Když výtok naznačuje patologii

Bez vážných znalostí gynekologie je obtížné nezávisle určit, proč dochází k hnědému výtoku, a v dolní části břicha jsou značné nepohodlí a bolest. Žena však může věnovat pozornost následujícím znakům, které by měly být důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa:

 1. Krvavé sekrece jsou příliš silné nebo vodnaté.
 2. Uvolněná tekutina je pokaždé stále více.
 3. Těsnění navlhne za méně než hodinu.
 4. Krev je v hlenu zaznamenána systematicky.
 5. Sexuální kontakt je bolestivý.
 6. Má vysokou tělesnou teplotu bez důvodu.
 7. Je nepříjemný zápach.
 8. Cítí svědění a pálení.
 9. Po dlouhou dobu neexistují žádná období.
 10. Během pseudomenstruace je velké množství sraženin.

Patologický stav reprodukčního systému se často projevuje uvolňováním velkého množství sekrece krví. Gynekologické patologie se však ne vždy projeví živými příznaky, proto je lze mylně korelovat s důsledky stresu, hladovění, nepřesného soužití a dalších relativně neškodných provokátorů. Pokud tedy zjistíte nahnědlý výtok jakékoli intenzity, měli byste navštívit gynekologa. Zvažte nejčastější patologie doprovázené popsaným příznakem.

Pokud výtok jde místo menstruace

Toto tajemství lze zaznamenat místo menstruace. Jedná se o hubenou sekreci mazu (až 50 ml), která je doprovázena následujícími příznaky:

 • bolesti zad;
 • pocit napětí nebo bolesti na hrudi;
 • stínujte dolní část břicha nebo suprapubickou oblast;
 • závrať;
 • nevolnost.

Příznak může být způsoben následujícími důvody:

 1. Hormonální nerovnováha.
 2. Dysfunkce hypofýzy.
 3. Poranění endometria.
 4. Důsledek potratu.
 5. Prodloužený zánětlivý proces.
 6. Nesprávné fungování endokrinního systému.
 7. Silná fyzická aktivita.
 8. Vyčerpávající sport.
 9. Začátek těhotenství.

Proč výběr mění barvu?

Hnědá barva vaginální tekutiny se mění v závislosti na faktoru výskytu: světle hnědá, hnědá nebo dokonce černá. Vaginální sekrece mohou v mysli ztmavnout:

 • užívání antibiotik;
 • hormonální nerovnováha;
 • zhoršení nemoci;
 • rozvoj diabetes mellitus;
 • porucha funkce endokrinního systému;
 • hormonální léčba.

Nezapomeňte, že normální sekrece, když se po chvíli pod vlivem kyslíku dostáváte na prádlo, mírně ztmavne a získá světle žlutohnědý odstín..

Gynekologická onemocnění a patologie těhotenství

Výskyt hojného tmavě hnědého výboje nelze spojit s průběhem normálních procesů v těle. Podobné označení označuje:

 • zánětlivé procesy;
 • genitální infekce;
 • mimoděložní (mimoděložní těhotenství);
 • hrozba potratu (od prvního do třetího trimestru);
 • endometritida;
 • cystitida;
 • endometrióza;
 • eroze děložního čípku;
 • polypy;
 • hyperplazie endometria;
 • benigní novotvary;
 • rakovina.

Nemoci nemusí být diagnostikována po dlouhou dobu, protože příznaky se neobjeví okamžitě. Žena si nemusí být vědoma patologie a nemusí pozorovat žádné zjevné příznaky. Vzhled tmavě hnědého výboje často naznačuje již pokročilý případ, který bude mnohem obtížnější léčit. Z tohoto důvodu byste měli bez dobrého důvodu každých šest měsíců navštívit gynekologa, a pokud máte nepřirozené příznaky, okamžitě.

Problémy s těhotenstvím a maligními nádory jsou považovány za obzvláště nebezpečné, protože v těchto situacích hrozí život pacienta bez včasné léčby nebo chirurgického zákroku..

Cystitida

Při zánětu močové trubice nebo samotného močového měchýře se uvolňuje krev, která nesouvisí s chorobami reprodukčního systému. Po častém močení si žena všimne nejen krvácení z močové trubice, ale také bolestivých pocitů v dolní části břicha nebo dolní části zad. Další příznaky uretritidy jsou podobné příznakům běžného nachlazení. Měly by být varovány následující příznaky a vlastnosti vylučované tekutiny:

 • vzhled krve v moči;
 • časté nutkání močit;
 • zakalená moč;
 • vysoká tělesná teplota;
 • zvracení a nevolnost.

Infekční choroby

Infekce ženských genitálií při absenci včasné léčby způsobuje zdlouhavé zánětlivé procesy. Taková porušení ovlivňují množství a odstín vaginálních sekretů. Aby se zabránilo komplikacím, musí ženy znát povahu nebezpečného hnědého výtoku a to, s jakými infekcemi se setkávají.

 • chlamydie;
 • kapavka;
 • trichomoniáza;
 • kandidóza (drozd);
 • genitální opar;
 • mykoplazmóza;
 • ureaplasmóza;
 • bakteriální vaginóza;
 • gardnerelóza.

Nástup těchto onemocnění může být asymptomatický, dokud infekce nevyvolá zánět. Každý typ patologie má své vlastní příznaky, ale v každém stavu je hnědý vaginální výtok vážným důvodem k návštěvě lékaře a provedení nátěru pro mikroskopické vyšetření.

Tmavý výtok lze považovat za normální nebo indikovat vývoj patologického procesu v těle. V případě jakýchkoli onemocnění se musíte poradit s odborníkem a v žádném případě se léčit sami. Pouze na základě výsledků vyšetření a analýz lékař předepíše účinnou léčbu.

Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Hnědý výtok místo měsíčních příčin hnědé barvy

Hnědý výtok - menstruace je indikátorem reprodukčního zdraví ženy, různé odchylky od normy v jejím průběhu vždy způsobují obavy.

Je zcela přirozené, že se spravedlivé pohlaví začíná obávat, když namísto menstruace mají rozmazaný hnědý výtok..

V tomto článku odpovíme na otázku, proč dochází k menstruačnímu toku s hnědým odstínem, je to známka patologie a vyžaduje tento stav lékařský zásah.

 1. Menstruace je normální
 2. Hnědý výboj - hnědé tajemství
 3. Šmouhy
 4. Malý výboj
 5. První den cyklu
 6. Čich
 7. Hnědý výtok - přirozené příčiny
 8. Nestabilní cyklus
 9. Těhotenství
 10. Poporodní, kojení
 11. Climax
 12. Hnědý výtok - patologické příčiny
 13. Hormonální poruchy
 14. Mimoděložní těhotenství
 15. Infekce
 16. Chirurgické operace
 17. Onkologie
 18. Náhlé změny hmotnosti
 19. Hnědý výtok - účinek drog
 20. Hormonální léky a antikoncepce
 21. Špatný způsob života
 22. Klimatická změna
 23. Výživa
 24. Stres a přetížení
 25. Příznaky patologie
 26. Hnědé odlesky - jít hlouběji do stínu
 27. Světle hnědá
 28. Tmavě hnědá
 29. Hnědý výtok - diagnostika a léčba
 30. Hnědý výboj - prevence

Menstruace je normální

Normálně menstruace trvá od 3 do 7 dnů, zatímco barva výtoku je tmavě červená nebo velmi blízká vínové barvě.

Tato barva je způsobena koagulovanou krví z cév, které byly poškozeny při oddělení vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Kromě krve zahrnuje složení sekrecí hlen produkovaný žlázami děložního čípku a mrtvé epiteliální buňky.

Normální menstruační tok, i když je tmavě zbarvený, má následující vlastnosti:

 • jednotná struktura (malé hrudky jsou povoleny);
 • červený nebo hnědý odstín;
 • množství vypouštění je minimální;
 • žádné svědění a pálení v pochvě;
 • není tam žádný zvláštní a nepříjemný zápach;
 • může začít pár dní před regulací;
 • neobjevuje se v každém cyklu.

Mezi nejpravděpodobnější faktory vzniku hnědého mazu se místo menstruace nebo tzv. Hypomenorey objevuje hormonální nerovnováha, kterou může vyprovokovat jak žena sama, tak vnější podmínky.

Hnědý výboj - hnědé tajemství

Menstruační hnědá barva by za normálních okolností neměla mít nepříjemný zápach a krevní sraženiny. Pokud je takové vypouštění pozorováno měsíčně, je to vážný důvod myslet na své zdraví a konzultovat s lékařem..

Pokud dojde k rozmazání výtoku nahnědlého odstínu nebo výtoku ve formě sraženin, znamená to, že v reprodukčním systému ženy existují určité poruchy..

Šmouhy

První den, kdy menstruace zmizela, by žena měla mít asi 50 ml menstruačního toku. V důsledku jakéhokoli porušení se objeví mazanice a předepsané množství sekretů nevychází. Dále byste měli věnovat pozornost doprovodným příznakům předpisů:

 • bolest v hlavě a v genitální oblasti;
 • tíha na hrudi;
 • bolesti zad;
 • nevolnost.

Pokud se kromě rozmazání úniků, které mají hnědý odstín, objevily uvedené příznaky, může to být známka vážných odchylek:

 • normální nebo mimoděložní těhotenství;
 • dysfunkce vaječníků a hypofýzy;
 • endometriální dysfunkce způsobená chirurgickým zákrokem, zánětem nebo tuberkulózou pohlavních orgánů;
 • nesprávná antikoncepce;
 • genitální trauma;
 • stresující stav;
 • prudké kolísání hmotnosti;
 • fyzický stres;
 • hormonální poruchy způsobené endokrinními patologiemi.

Malý výboj

Hypomenorea může být primární a sekundární. V prvním případě hnědá období začínají plynout od prvního dne. Jsou způsobeny nedostatečným vývojem genitálií a vrozenými anomáliemi genitální oblasti..

Sekundární slabá hnědá menstruace neobtěžuje ženu až do určitého okamžiku, ale může začít, pouze když dojde k porušení činnosti ženského těla.

V tomto případě se rozlišují následující příčiny hypomenorey:

 • dědičnost;
 • infekce v genitáliích;
 • benigní a maligní nádory;
 • hormonální narušení v důsledku nedostatku vitamínů, pohybu, změny klimatu a dalších důvodů.

První den cyklu

Některé ženy vůbec netuší, proč první den začíná menstruace hnědým výtokem. Odborníci tvrdí, že se jedná o zcela normální jev, ale pouze pokud se barva a konzistence výboje v následujících dnech vrátí k normálu..

Pokud je na začátku menstruace hnědý výtok, všechny 3-7 dny a končí hnědým výtokem, je to signál, že ženské tělo potřebuje pomoc lékaře, který může určit příčinu těchto odchylek.

Čich

Normálně má menstruace kovový kyselý zápach a načervenalý odstín. Na konci měsíčního období se tekutina uvolňuje stále méně a její barva postupně ztmavne, takže je přirozené, že vlna bude mít na konci regulace namazání, ale nemělo by to trvat déle než 1–2 dny. Pokud se u tohoto mazlíčku objeví silný hnilobný zápach, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Hnědý výtok - přirozené příčiny

V některých obdobích života ženy je alokace hnědého tajemství místo menstruace normální, každý z těchto případů budeme zvažovat podrobněji.

Nestabilní cyklus

Poté, co první menstruace pokračovala ve věku 12-13 let, se hormonální cyklus stabilizuje na dalších 1,5-2 let..

Tento proces je doprovázen nepravidelnou menstruací a kolísáním konzistence a barvy měsíčního výtoku..

Vzhledem k tomu, že vaječníky v tomto věku ještě plně nedospěly, bude se hladina pohlavních hormonů lišit, což znamená, že je zcela přirozené, že několik let po menarché se místo regulace objeví hnědé mazlavost.

Po 2 letech by se měl cyklus vrátit k normálu, pokud se tak nestalo, je nutná odborná konzultace.

Těhotenství

Na samém začátku těhotenství se během implantace vajíčka do vnitřní vrstvy dělohy může objevit rozmazaný hnědý výtok.

Přichycení zygoty je doprovázeno traumatem malých cév endometria, které jsou zdrojem malého krvácení na pozadí sekrece uvolněné z pochvy.

Těhotenství lze potvrdit speciálním testem. Pokud je test pozitivní a hnědá mazlavost nepřestane fungovat, znamená to, že tělo ženy nemá dostatečnou hladinu progesteronu, která je potřebná pro plné znesení plodu.

V této situaci může mazanice signalizovat hrozbu spontánního potratu, abyste tomu předešli, musíte darovat krev na hormony a podstoupit léčbu.

Poporodní, kojení

Po narození dítěte a po ukončení kojení si ženské tělo postupně zvykne na nové hormonální pozadí, menstruační cyklus se také vrátí k normálu až po několika měsících.

Je zcela přirozené, že během adaptačního období se místo menstruace může objevit rozmazané hnědé tajemství. Pokud k takovému výtoku dojde v každém cyklu a je doprovázeno bolestí a nepříjemným zápachem, měli byste určitě kontaktovat svého gynekologa.

Climax

Když žena vstoupí do premenapauzy, může dojít k přerušení menstruačního cyklu po dobu 2–3 let.

Úroveň pohlavních hormonů klesá, ovulace nenastává v každém cyklu, takže intenzita menstruačního toku kolísá od cyklu k cyklu. Čím blíže je vrchol, tím je období horší..

Postupem času začnou vypadat jako hnědá mazanice a pak úplně zmizí..

Hnědý výtok - patologické příčiny

Pokud je menstruační krvácení skvrnité a rozmazané, ženy v reprodukčním věku si nejčastěji myslí, že otěhotněly.

Pokud však menstruace neprojde obvyklým způsobem, ale rozmazání a test je negativní, znamená to, že existují i ​​jiné příčiny abnormálního výtoku. Nejčastěji jsou na vině gynekologické patologie, infekce a hormonální poruchy, zvláště je-li hnědá mazanice doprovázena bolestmi v podbřišku, horečkou a dalšími nepříjemnými příznaky.

Hormonální poruchy

Hormonální poruchy v těle ženy přímo ovlivňují povahu menstruace. Pokud progesteron nestačí, pak se endometrium nemůže plně vytvořit, kvůli čemuž nedojde k jeho normálnímu odmítnutí, proto místo regulace existuje hnědá mazlavost.

Při nedostatku estrogenu není mechanismus odmítnutí endometria plně spuštěn, což také vede k uvolnění tmavého rozmazaného tajemství. Hormonální nerovnováha může být způsobena stresem, špatnou stravou, nesprávnou denní rutinou a endokrinními chorobami..

Mimoděložní těhotenství

Pokud žena prošla těhotenským testem a ukázal pozitivní výsledek, ale v době, kdy měla menstruaci před těhotenstvím, nyní jsou hnědé rozmazané výtoky, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.

Důvodem hnědé skvrny může být mimoděložní těhotenství, a to kvůli skutečnosti, že se embryo nepřipojuje k děloze, ale k tubám. Jedná se o nebezpečný stav pro zdraví ženy, lze jej odstranit pouze pomocí chirurgického zákroku, a to by mělo být provedeno co nejdříve, aby se zabránilo prasknutí vejcovodu.

Infekce

Pokud se místo regulace uvolní rozmazané hnědé tajemství kvůli poruchám práce vaječníků, může to být způsobeno infekcemi a zánětlivými procesy v reprodukčním systému.

Mezi skrytými infekcemi jsou takové příznaky způsobeny Trichomonas, gonokoky, gardnerella, genitální herpes virus atd. Zánět může začít v důsledku patologického růstu mikroflóry, hub, streptokoků a stafylokoků.

Chirurgické operace

Pokud je místo menstruace hnědá mastnota, může to být důsledek potratu, císařského řezu, částečného odstranění pohlavních orgánů a dalších chirurgických zákroků, které způsobují hormonální nerovnováhu v těle ženy.

Pokud operace proběhla bez komplikací, mohou mít pozměněný charakter pouze první předpisy, další cyklus by měl probíhat normálně.

Onkologie

V počátečních stádiích se nádory v reprodukčním systému vyvíjejí asymptomaticky. Je docela obtížné určit jejich přítomnost podle pohody pacienta, pouze s růstem vzdělání u ženy začínají zpoždění menstruace, které jsou nahrazeny bohatým výtokem, ve kterém hnědá krev může obsahovat nečistoty hnisu.

V pokročilých stádiích rakoviny může bolet žaludek, který táhne dolní část zad a kyčel.

Náhlé změny hmotnosti

Pokud spojíte půst s intenzivní fyzickou aktivitou, pak místo obvyklé menstruace zmizí hnědé rozmazané tajemství. Tato porucha způsobuje nedostatek vitamínů a železa v těle..

Podobně působí prudký nárůst hmotnosti, který může být také příčinou hnědé mazanice..

Hnědý výtok - účinek drog

Hnědou barvu menstruace mohou způsobovat nejen léky na bázi hormonů, ale také některé další skupiny léků. Po drogách následujících odrůd se místo regulace může objevit temný mazanec:

 • antibiotika. Po dlouhodobém používání antibakteriálních látek se mění vaginální mikroflóra, což negativně ovlivňuje práci dělohy a jejích přídavky a mírný hnědý výtok se objevuje ve formě mazanice. Mohou být způsobeny zpomalením procesu zrání vajíčka;
 • protivředové léky. Tyto léky téměř vždy způsobují menstruační poruchy, mění trvání cyklu a způsobují výskyt tmavého nátěru, dokonce i mezi obdobími;
 • hemostatické léky. Tyto léky jsou předepsány za účelem zastavení děložního krvácení a silné menstruace. Pokud porušíte dávkování nebo nebudete dodržovat předpis, můžete namísto kritických dnů nebo amenorey vyvolat namazání;
 • antidepresiva. Užívání léků této skupiny je indikováno pro příliš silnou menstruaci, ale prodloužená léčba může vést k tomu, že může dojít ke zpoždění 3-4 dny a místo kritických dnů začíná hnědá mazanina.

U žen, které pijí diuretika, psychotropní a steroidní léky, je vysoká pravděpodobnost abnormálního průběhu menstruace.

Hormonální léky a antikoncepce

Základem moderní orální antikoncepce jsou hormony, takže si ženské tělo nějakou dobu na každý lék zvykne.

Hnědý výtok během menstruace během období adaptace na nový typ antikoncepce po dobu několika měsíců je variantou normy. Pokud namazání trvá déle než tři až čtyři cykly, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Při užívání perorální antikoncepce mohou být hnědé skvrny následující:

 • nedostatečné dávkování hormonů;
 • odchylka od pokynů;
 • předčasný příjem pilulek;
 • individuální nesnášenlivost k léku a jeho složkám;
 • špatné návyky a nemoci.

U žen užívajících nouzovou antikoncepci se velmi často vyskytují hormonální poruchy (Agest, Postinor, Escapel). Obvykle se v dalším cyklu obnoví rovnováha hormonů, hlavní věcí je nepoužívat takové pilulky příliš často.

Po instalaci nitroděložního tělíska může během adaptačního období, stejně jako v případě nesprávné instalace nebo odmítnutí antikoncepce tělem, vyniknout hnědá mazanina.

Z těchto důvodů by používání této metody antikoncepce mělo být pod přísným lékařským dohledem..

Špatný způsob života

Následující faktory mohou změnit povahu menstruačního toku:

 • kouření;
 • zneužití alkoholu;
 • otrava těla škodlivými látkami;
 • práce v nebezpečné výrobě;
 • nadměrná fyzická aktivita.

Při dlouhodobém vystavení těmto faktorům může zpočátku dojít k mírnému zpoždění kritických dnů, ale na pozadí zhoršení zdraví a snížení imunity může místo menstruace začít špinění. V takovém případě se s tímto problémem dokáže vyrovnat pouze úplným odmítnutím špatných návyků a změnou životního stylu.

Klimatická změna

Falešný člověk může nahradit pravidelné menstruační krvácení i po normálním pohybu. K hmatatelnějším změnám v těle ženy dochází při změně klimatických pásem. Pokud takové špinění trvá déle než týden a současně se výrazně zhorší zdravotní stav, měli byste určitě kontaktovat lékařskou instituci.

Výživa

Nevyvážená a hubená výživa nenasytí tělo potřebnými vitamíny a mikroelementy, což může vést k oddálení menstruačního toku po delší dobu..

Pokud žena rychle přibývá nebo ztrácí váhu, může menstruace úplně zmizet. Pokud se kritické dny zpozdí o 2–3 dny a uvolní se řídká hnědá mazanina, znamená to nedostatek železa v těle. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke ztmavnutí barvy menstruační krve..

Stres a přetížení

Nadměrný stres a nervové šoky způsobují problémy v práci centrálního nervového systému, který je zodpovědný za pravidelnost menstruačního cyklu. Tyto faktory mohou u žen vyvolat zcela odlišné reakce..

Pokud mají někteří na pozadí stresu namísto kritických dnů hnědou mastnotu, pak mohou jiní začít krvácení z dělohy. Pokud současně neexistují žádné další příznaky, jako je bolest a celková slabost, neměli byste si s tím dělat starosti, po zbavení se stresu a přepětí se cyklus normalizuje.

Příznaky patologie

Někdy dochází k rozmazání špinavého výtoku na pozadí zpoždění - může to být známka hormonálních poruch a vážných patologií. Hnědé špinění místo menstruace je běžné u následujících zdravotních problémů žen:

 • zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního a močového systému;
 • infekce v genitální oblasti;
 • benigní a maligní nádory;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • jiné patologické procesy.

Pokud místo kritických dnů vynikne temný mazanec, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
 • nepohodlí během sexu;
 • zpožděná menstruace o více než 10 dní;
 • absence kritických dnů po dobu delší než 2 měsíce atd..

Chcete-li zjistit přesnou příčinu špinění, měli byste vyhledat pomoc lékaře..

Hnědé odlesky - jít hlouběji do stínu

O patologii v těle může vypovídat nejen barva a konzistence kapaliny, která vynikla místo menstruace. Pro přesnější diagnostiku byste měli věnovat pozornost i odstínu výtoku..

Světle hnědá

Světle hnědý výtok místo regulace může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v těle. Chcete-li přesněji určit příčinu a předepsat léčbu, měli byste věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků:

 • svědění a pálení;
 • tahání bolesti v dolní části zad a dolní části břicha;
 • křeče během močení;
 • Zvýšení teploty;
 • bolestivé pocity během intimity;
 • nečistoty hnisu a velké sraženiny ve výtoku;
 • zpoždění menstruace o více než měsíc.

Stejné příznaky doprovázené namazáním mohou naznačovat přítomnost infekce v těle. Světle hnědé tajemství může být způsobeno takovými chorobami, jako jsou chlamydie, kapavka, genitální opar a Trichomonas, může je také vyvolat ureaplasma a mycoplasma..

Tmavě hnědá

Dlouhá absence kritických dnů je téměř vždy známkou porušení práce reprodukčního systému. Pokud po zpoždění zmizela menstruace tmavě hnědé barvy a jejich konzistence a odstín se nezměnily asi 4 dny, může to znamenat přítomnost následujících patologií:

 • zánětlivé procesy v sliznici dělohy;
 • eroze;
 • fokální proliferace endometria;
 • endometrióza.

Pokud je smíchaný výtok také s krvavým výtokem, může být diagnostikována kandidóza.

Hnědý výtok - diagnostika a léčba

Pokud se místo normální menstruace objeví hnědý výtok, měli byste okamžitě jít ke gynekologovi. Chcete-li zjistit důvod takové anomálie, může lékař kromě gynekologického vyšetření a nátěrů na mikroflóru provést řadu dalších studií:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy;
 • obecný krevní test a hormony;
 • pokud má lékař podezření na přítomnost onkologických novotvarů, může předepsat CT a MRI.

Podle výsledků vyšetření je stanovena přesná diagnóza; v některých případech může být nutná konzultace endokrinologa s hnědou menstruací. Pokud jsou příčinou poruch stres a psycho-emoční poruchy, budete muset navštívit psychoterapeuta.

Teprve po přesném stanovení příčiny hnědé skvrny bude lékař schopen předepsat adekvátní léčbu. Pokud existují hormonální poruchy, je předepsán lék, jehož příjem by měl být kombinován s dietou a změnami životního stylu.

Hnědý výboj - prevence

Jediným preventivním opatřením proti hnědým skvrnám jsou systematické gynekologické prohlídky. Počáteční fáze zánětlivých a infekčních onemocnění je poměrně často asymptomatická, takže je lze detekovat pouze při pravidelných návštěvách gynekologa.

Gynekologické problémy patří k nejvýznamnějším v životě moderní ženy. K jejich řešení se často používá tradiční medicína. Ne poslední místo v gynekologii zaujímají tampony s medem.