Co říká černá krev během menstruace?

Menstruace je období odmítnutí vrstvy endometria (výstelky dělohy). K tomuto procesu dochází pod vlivem hormonů menstruačního cyklu: estrogenu a progesteronu.

Trvá asi 28 dní, s některými změnami, které se vyskytnou v těle v době, kdy začíná menstruace. Může to být přibývání na váze, otoky, nepohodlí. Tento proces je bezbolestný, ale černá menstruace je důvodem k obavám..

Menstruační cyklus

Kritické dny začínají během puberty, obvykle ve věku 11–14 let. Jsou to šarlatový krvavý výtok bez zápachu. Optimální množství sekrece je 40-60 ml najednou. Intenzita je různá, protože závisí na fyziologických vlastnostech ženy.

Za odchylku od normy se považuje, když jsou v průběhu období pozorovány následující skutečnosti:

 • krevní sraženiny;
 • příliš malá nebo příliš velká menstruace;
 • černý rozmazaný hlen místo menstruace.

Změna stínu je ovlivněna koncentrací krve ve vylučovaném sekretu. Čím více je, tím odpovídajícím způsobem tmavší. Může to však mít několik faktorů, které to ovlivnily..

Možné příčiny černých období

Reakce na změny související s věkem

Hlavní a nejběžnější situací špinavého výtoku je okamžik, kdy začíná menstruace. Menarche je první menstruační krvácení. Stejně jako všechny následující, cyklus je doprovázen bolestivou bolestí v dolní části břicha, změnami v těle a zvýšením teploty.

Zvláštností menarche je to, že doba úplného vytvoření cyklu trvá až šest měsíců. To znamená, že po prvním černém výboji může trvat několik měsíců, než menstruace začne znovu..

Druhá situace je zcela obrácená, protože může naznačovat menopauzu. Toto je období, kdy ženská reprodukční aktivita mizí. Průměrný věk nástupu je 45 let. Dnes se však stále více gynekologů zabývá časnou menopauzou, kdy plodnost začne po 37 letech slabnout..

Černá menstruace jako příznak onemocnění

 1. Vývoj patologického procesu pohlavních orgánů. V tomto případě pomůže užívání protizánětlivých léků, jinak existuje vysoké riziko operace. Je však také možné léčit pod dohledem odborníka.
 2. Pohlavně přenosné nemoci. Pokud jsou identifikováni, musí oba partneři podstoupit vyšetření a léčbu..
 3. Tvorba cyst a polypů, které lze eliminovat buď chirurgickým zákrokem, nebo užíváním léků předepsaných lékařem.
 4. Adenomyóza nebo endometrióza - diagnózy, které naznačují problémy ve fungování dělohy.
 5. Maligní nebo benigní formace, které lze detekovat pouze po určitých postupech a testech, včetně škrábání.

Kromě tmavého výboje jsou výše uvedená onemocnění doprovázena také:

 • závratě, nevolnost;
 • intenzivní období;
 • pálení, svědění genitálií;
 • chronická únava;
 • selhání cyklu;
 • ostré ostré bolesti v dolní části břicha.

Těhotenství

Absence menstruace je považována za známku těhotenství. Často to signalizuje zpoždění, ale existují některé ošklivé výjimky..

Pokud byl v den začátku cyklu zjištěn hnědý nebo tmavě hnědý výtok, měl by být proveden těhotenský test. Pokud je pozitivní, musíte kontaktovat gynekologa.

V této situaci znamenají černé období následující:

 1. Nízké riziko předčasného potratu.
 2. Výsledek mimoděložního těhotenství. V tomto případě je nutné jej přerušit, protože je zdraví nebezpečný. Pokud se tak nestane včas, existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí vejcovodu. Výsledkem je úplné odstranění dělohy.

Navíc slabý tmavý výtok v prvním trimestru může naznačovat nedostatek hormonů..

Laktace

Po porodu potřebuje tělo čas na zotavení a normalizaci všech probíhajících procesů. Nebojte se, pokud období kojení doprovází hnědé tajemství..

Antikoncepce

Užívání OC (perorální antikoncepce) také způsobuje tmavě hnědý výtok. Zpravidla se objevují na začátku, kdy se tělo jen přizpůsobuje působení drogy..

Druhou situací je přeskočení příjmu. V žádném případě byste neměli náhodně užívat zbývající pilulky. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Konec užívání OK se také stává pro tělo stresem. To by mělo být provedeno pod dohledem gynekologa, přísně dodržovat všechny pokyny.

Duphaston

Duphaston je syntetická náhražka progesteronu. Účelem užívání přípravku Duphaston je připravit ženské tělo na početí, porodit a porodit dítě.

Jeho vedlejší účinky jsou podobné účinku užívání perorálních kontraceptiv: výkyvy nálady, přítomnost tmavého výtoku.

Potrat

Jedná se o umělé ukončení těhotenství. Existují následující typy:

 • mikro-potrat;
 • léky;
 • chirurgické: vakuum, metoda „expanze a kyretáže“;
 • břišní malý císařský řez.

Jakýkoli typ přerušení je pro tělo stresující, takže obnovení cyklu bude trvat nějakou dobu.

Krev může téct hned po operaci. Nejedná se o menstruaci, ale krvácení je jedním z důsledků, které trvají až 10 dní. Po mikroabortu jsou pozorovány tmavé skvrny a jejich intenzita závisí na typu operace.

Postinor

Důvodem vzniku černého tajemství je příjem nouzové perorální antikoncepce po nechráněném pohlavním styku, jmenovitě Postinor. Lék si zachovává zralé vejce a brání mu v opuštění vaječníku. Pokud k tomu dojde, působení pilulky ovlivní hlen, ztuhne a zabrání vstupu spermatu do dělohy..

Pokud k příjmu došlo po této fázi, bude ovlivněna stěna dělohy. Všechny akce jsou zaměřeny na vytvoření nepříjemných podmínek pro život, v důsledku čehož se oplodněná buňka nebude schopna připojit.

Drastické hubnutí

Dívky, které se rozhodnou rychle zhubnout, se často setkávají s nepříjemnými špinavými sekrety. Omezení stravy, deficit kalorií přispívá nejen ke snížení hmotnosti, ale také k tomu, že tělo nedostává užitečné a nezbytné látky a stopové prvky.

Chudnutí není doprovázeno pouze změnou stravy, ale také událostmi zažitými den předtím..

Kromě černé menstruace je jejich úplná nepřítomnost a selhání cyklu. Je nezbytně nutné konzultovat s lékařem, protože takové experimenty na těle mohou vést k nenapravitelným následkům..

Závěr

Pokud cyklus náhle selže a výběr se změní na černou, tmavě hnědou nebo hnědou, musíte nejprve analyzovat situaci, která se stala den předtím. Je možné, že se jedná o normální přirozený jev, jehož nepohodlí se brzy zastaví. Musíte poslouchat své tělo.

Pokud je situace vážnější, neměli byste se v žádném případě léčit sami. Tradiční medicína a léky zakoupené v lékárně na doporučení lékárníka mohou být škodlivé, proto byste se měli poradit s odborníkem.

Pokud je předepsán léčebný postup, musíte jasně postupovat podle pokynů.

Důvody vzniku černé menstruace

Je obvyklé posuzovat normálně tekoucí menstruaci podle pravidelnosti, objemu a barvy výtoku a nepřítomnosti nepříjemných příznaků. Změna stínu krve může být buď variantou normy nebo známkou zánětlivého nebo infekčního procesu. Černá období obecně naznačují, že krev opouští dělohu se zpožděním..

Proč výtok zčerná

Barva menstruační krve je obvykle jasná nebo tmavě červená, až vínová. Téměř černé nebo tmavé období naznačuje hormonální nerovnováhu, která se často vyskytuje na pozadí různých onemocnění, těhotenství, nástupu menopauzy.

Proč je menstruace černá, zjistíte až po podrobném vyšetření a absolvování určitých testů. Změna jediného odstínu není příčinou poplachu. Pravidelný výskyt sraženin, tmavě hnědá krev během menstruace, bolest nebo křeče v dolní části břicha, prodloužení trvání menstruace nebo naopak pokles cyklu naznačují nutnost vyšetření.

Jediný slabý výtok v kombinaci s tmavým zabarvením krve může naznačovat vývoj mimoděložního těhotenství nebo nástup menopauzy. V každém případě se jedná o příznaky změny hormonálních hladin..

Kdy je to norma

Pravidelná období tmavé barvy jsou pro ženu někdy normální. Ve skutečnosti je menstruace důsledkem smrti vajíčka a dalšího odstraňování odumřelé vrstvy endometria. Čerstvá krev, která okamžitě opouští dělohu, má jasně červený odstín. Čím déle zůstávají sekrety uvnitř ženského těla, tím tmavší jsou..

Někdy je během menopauzy černá krev, což se vysvětluje snížením koncentrace ženských pohlavních hormonů a zánikem reprodukční funkce. V časném období menopauzy je cyklus téměř vždy narušen - menstruace přichází pozdě nebo dříve, mění se objem sekrecí, jejich odstín.

Norma se považuje za intenzivnější barvení výtoku první den menstruace a 6-7 den, kdy je pozorováno krvácení. Takové krvácení na konci je v gynekologii považováno za normu - děloha je osvobozena od zbytků endometria.

Během těhotenství (4–6 týdnů) je možné mírné vyblednutí načervenalého nebo nahnědlého odstínu. Na začátku 1. trimestru to může být hrozivý příznak (mimoděložní těhotenství, hrozící potrat, odtržení placenty).

Důvodem pro uvolnění tmavých sraženin po menstruaci jsou často anatomické rysy ženského reprodukčního systému - úzký děložní čípek přispívá k zadržování krve a jejímu ztmavnutí. To lze považovat za normální, pokud neexistují žádné další příznaky (zvýšený cyklus, příznaky amenorey, bolest).

Příčiny černé menstruace

Hlavním důvodem černé menstruace je hormonální selhání. Barvení může také nastat v následujících případech:

 • nepravidelný sexuální život;
 • nedávná operace urogenitálního systému nebo porod;
 • stáří;
 • kojení nebo těhotenství;
 • snížená imunita;
 • selhání metabolismu;
 • změna klimatu, stres, nespavost.

Po potratu, zavedení nitroděložního tělíska a dalších manipulacích v děloze a vaječnících se může objevit slabý tmavý výtok. Rovněž zadržují krev a natírají ji tmavým odstínem synechie - septa v děložní dutině.

Centrální geneze

Absence menstruace, uvolňování tmavých krevních sraženin je příznakem amenorey centrální geneze. Příčiny tohoto syndromu jsou dysfunkce subkortikálních struktur a mozkové kůry. Přiřaďte vrozenou, organickou a funkční patologii.

Funkční amenorea, jako nejběžnější, se vyskytuje na pozadí faktorů, jako jsou:

 • silný stres;
 • duševní trauma;
 • intoxikace těla;
 • neuroinfekce;
 • změny hormonálních hladin během neúspěšného těhotenství, potratu, porodu;
 • fyzické nebo emoční přetížení;
 • vývoj maniodepresivní psychózy;
 • nádory hypofýzy.

Porušení centrálního nervového systému vede k poruchám urogenitálního a reprodukčního systému ženy. Dlouhodobá deprese, stres, chronické duševní poruchy, jediná emoční nadměrná excitace mohou vyvolat menstruační poruchu a také vést k výskytu tmavé krve a sraženin.

Geneze vaječníků

Dysfunkce vaječníků (porušení funkce tvorby hormonů) je jednou z hlavních příčin neplodnosti, zmeškaných těhotenství, potratů, změn v menstruačním cyklu. Vysoce rizikové faktory pro rozvoj onemocnění u žen starších 40 let s anamnézou cukrovky, obezity, nádorů vaječníků a dělohy, častých potratů, nitroděložního tělíska.

 • hormonální nerovnováha;
 • prodloužení doby menstruace;
 • nepravidelná nepravidelná menstruace;
 • zvýšená ztráta krve až 100 mililitrů nebo více;
 • intenzivní barvení sekrecí.

Někteří odborníci připisují projev předmenstruačního syndromu (PMS) jednomu z projevů dysfunkce vaječníků. Onemocnění může způsobit myomy, mastopatii, endometriózu, neplodnost a rakovinu mléčných žláz.

Děložní forma

Změna menstruačního cyklu často není způsobena nesprávnou funkcí vaječníků, ale patologiemi dělohy, jako je poškození bazální vrstvy, vrozené vady. Hlavním důvodem jsou časté potraty, v důsledku čehož dochází k postupnému vyčerpání bazální vrstvy endometria a výskytu nitroděložních adhezí..

Proces adheze může nastat nejen během potratu, ale také v důsledku myomektomie, diagnostické kyretáže, akutní a chronické endometritidy dělohy.

Dalším důvodem, proč dochází k černé menstruaci, je tuberkulóza genitálií. S rozvojem onemocnění se tvoří nitroděložní adheze, které částečně nebo úplně pokrývají děložní dutinu.

Pro onemocnění žláz s vnitřní sekrecí

Hormony trijodtyronin a tyroxin produkované štítnou žlázou zajišťují cyklické fungování vaječníků a syntézu progesteronu a estrogenu. Sebemenší narušení štítné žlázy způsobuje změny v menstruačním cyklu - zpoždění, snížení nebo zvýšení objemu krve, dysfunkce vaječníků.

Takže menstruační krev ztmavne a na pozadí hormonální nerovnováhy způsobené hypo- nebo hypertyreózou téměř temně:

 1. Hypertyreóza (nadměrná aktivita štítné žlázy) vyvolává amenoreu a neplodnost. Kromě černého výtoku existuje komplex příznaků PMS, bolestivost během kritických dnů, obtížnost početí, celkové zhoršení.
 2. Hypotyreóza nebo nedostatečná produkce hormonů způsobuje sporé období, zkracuje dobu trvání, zpožďuje a nepravidelně a krvácí uprostřed cyklu.

Menstruační funkce je plně obnovena po adekvátní léčbě onemocnění štítné žlázy.

Užívání léků

Užívání určitých léků může způsobit zvýšené období, černé sraženiny a selhání cyklu. Antikoncepční prostředky zvyšují koncentraci hormonů. Změna poměru hladin estrogenu a progesteronu, zejména v prvních měsících užívání léků, vede ke zbarvení výtoku v hnědém a hnědém odstínu. Někdy se naopak zvyšuje množství hlenu, což sekreci dodává světle červenou a růžovou barvu..

Za účelem antikoncepce nebo během léčby hormonálními léky je ženské tělo dramaticky přestavěno.

V prvních 1-3 měsících po zahájení užívání těchto léků se reprodukční systém přizpůsobuje „nové“ hladině hormonů. Při pravidelném používání a bez opomenutí od 4. měsíce se barva výboje stává normální.

Příznaky a důsledky hypomenorey

Krátký výtok, tmavá krev během menstruace - jeden z příznaků hypomenorey. PMS se často vyvíjí, objevují se bolesti v podbřišku, poruchy trávení, nepohodlí na hrudi a dolní části zad, bolesti hlavy, ospalost.

Hypomenorea může být doprovázena černou menstruací, silným otokem, emoční nestabilitou, černými sraženinami, zejména první a druhý den menstruace..

Pokud během menstruace je malé množství krve, menstruace končí za 2-3 dny, mluví o vývoji hypomenorey. To usnadňuje obezita nebo nadměrná hubenost, užívání antikoncepce, chronická onemocnění, intoxikace, problémy se štítnou žlázou, stres. Často místo menstruace dochází k tmavému výtoku - skromný, rozmazaný.

Komplikace jsou frigidita, neplodnost, potrat, riziko mimoděložního těhotenství, sekundární amenorea (úplná absence menstruace).

Aby se zabránilo opožděné menstruaci a vážným komplikacím, je nutné být vyšetřen lékařem a podstoupit předepsané testy. Pomohou předcházet rozvoji nebezpečných nemocí, normalizovat cyklus a zlepšovat fungování ženského reprodukčního systému..

Přirozené a nebezpečné příčiny černé menstruace

Barva menstruačního toku je u každé ženy odlišná. Mohou to být různé odstíny červené, které zpravidla nevyvolávají obavy. Černá menstruace, i když ji mohou vyvolat jiné než nebezpečné faktory, vyžaduje zvláštní pozornost. Může to být buď jediné selhání, nebo známka vážného gynekologického onemocnění..

Nebezpečné příčiny černé menstruace

Nenechte se okamžitě zastrašit černým výbojem. Příčiny tmavé krve během menstruace nejsou vždy spojeny s patologií:

 1. Premenopauza. Přirozené vyhynutí reprodukčního systému mění hormonální pozadí ženy. Nedostatek estrogenu a progesteronu způsobuje zpoždění, výskyt černé nebo tmavě hnědé skrovné menstruace. Proto by neměla nadměrná černá menstruace u žen po 50 letech vzbuzovat obavy. Přečtěte si o tom, kdy a v který den cyklu užívat progesteron, v článku na odkazu.
 2. Zotavení po porodu. Když těhotenství skončí, tělo se začne očistit a plynule obnoví prenatální stav reprodukčního systému. Výskyt hojného hnědého nebo tmavého výboje během tohoto období není patologie.
 3. Kojení. Laktační amenorea je během kojení normou. Není možné přesně předpovědět období absence menstruace. Jakmile však začne normalizace cyklu, může dojít k měsíčnímu krvácení, a to jak normální červené, tak černé..
 4. Struktura dělohy. Čím déle menstruační tok přetrvává uvnitř, tím více tmavne. Hlavním důvodem je příliš úzký děložní čípek. Je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem, pouze pokud se vyskytnou další nepříjemné příznaky.
 5. Vznik cyklu. Menarche u dívek je často charakterizována atypickým výtokem, dokud se menstruační cyklus úplně nestabilizuje. Temná období však nevyvolávají obavy pouze po dobu 1–2 měsíců. Dále je nutné vyloučit možné patologie a poruchy..

Proč je menstruace černá a není hojná, lze vysvětlit vnějšími vlivy. Takové důvody nevedou k vážným onemocněním, ale bez normalizace životního stylu a podpory těla nelze zabránit hormonální nerovnováze:

 1. Těžké diety nebo přejídání.
 2. Stres, emoční stres.
 3. Chirurgické zákroky (kyretáž, manipulace s vaječníky).
 4. Klimatická změna.
 5. Práce v nebezpečné výrobě.
 6. Onkologie.
 7. Užívání perorální antikoncepce.
 8. Tělesné cvičení.
 9. Nedostatek intimity.
 10. Odložené potraty.
 11. Pomocí nitroděložního tělíska.
 12. Zneužívání opalování (nadměrné ultrafialové záření).

Výše uvedené provokující faktory mohou změnit barvu výtoku, způsobit zpoždění menstruace a mírné zhoršení celkové pohody. Pokud se objeví další nepříjemné příznaky, měli byste se obrátit na lékařskou instituci s žádostí o diagnózu.

Když černý výboj vyžaduje ošetření

Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud jsou temná, téměř černá období doprovázena následujícími nepříjemnými pocity:

 1. Silná bolest v dolní části břicha.
 2. Atypické zvýšení výboje.
 3. Těžké svědění a pálení v genitální oblasti.
 4. Nepříjemný zápach menstruace.
 5. Ztráta energie na začátku cyklu.
 6. Závratě a bolesti hlavy.
 7. Blanšírování kůže.

Kromě změn menstruace se mohou objevit i další příznaky:

 • těžká ztráta vlasů;
 • zpoždění a předčasný nástup měsíčního výtoku;
 • krvavé sraženiny v leucorrhoea;
 • krvácení neznámého původu uprostřed cyklu.

Tato situace nemůže být normální. A čím dříve žena vyhledá lékaře, tím větší je šance, že se vyhne ještě závažnějším porušením..

Tmavá menstruace s nemocemi

Bez testů nelze přesně říci, proč černá menstruace probíhá. Existuje však řada onemocnění, která mohou být indikována atypickým výbojem na začátku i na konci cyklu:

 1. Zánětlivé procesy.
 2. Problémy s imunitou.
 3. Narušení metabolických procesů.
 4. Dysfunkce vaječníků.
 5. Intrauterinní adheze.
 6. Ředění endometria.
 7. Hypertyreóza a hypotyreóza.
 8. Závažné nežádoucí účinky hormonálních léků.
 9. Hypomenorea.
 10. Poruchy v centrální nervové soustavě.
 11. Sexuálně přenosné infekce.
 12. Endometrióza.
 13. Hyperplazie endometria.
 14. Atrofická vaginitida.
 15. Endometritida.
 16. Benigní a maligní formace.

Hypomenorea

Špatný výtok, hnědá nebo černá menstruace první den, bolest a problémy s gastrointestinálním traktem jsou charakterizovány hypomenoreou. Velké sraženiny jsou často pozorovány na začátku menstruace.

Při absenci léčby po několik cyklů se toto porušení přelévá do závažnějšího onemocnění - úplné absence menstruace. Proto by žena měla při prvních příznacích vyhledat radu odborníka. Nejběžnějším znakem patologie je doba menstruačního toku ne více než dva nebo tři dny..

Dysfunkce dělohy a vaječníků

Tyto dva hlavní reprodukční orgány jsou nejvíce postiženy. Neplnění jejich funkcí ovlivňuje celý reprodukční systém a ovlivňuje celkové zdraví ženy. Porušení funkce tvorby hormonů, patologie slizniční vrstvy dělohy nebo adheze způsobují hojné a dlouhodobé období, PMS a dokonce neplodnost.

Ženy nad 35 let jsou ohroženy, ale ovariální dysfunkce, endometrióza a adheze se často vyskytují v mladším věku. Proto je nutné testovat hormony, protože nesprávný poměr estrogenu a progesteronu v těle vyvolává problémy s vývojem a odmítnutím endometria, ovulace a plodnosti..

Onemocnění štítné žlázy

Ženský cyklus, fungování vaječníků a produkce ženských pohlavních hormonů závisí na správném fungování štítné žlázy. U problémů s tímto orgánem dochází nejen ke zpoždění krvácení, ale také ke zvýšení, snížení počtu odmítnutých tkání a výskytu černých sraženin během menstruace.

Lze zrušit dva patologické stavy:

 1. Zvýšená aktivita. Onemocnění charakterizované příliš aktivním fungováním štítné žlázy se nazývá hypertyreóza. Hlavními důsledky jsou absence menstruace a následná neplodnost. Nejprve žena zaznamenala změnu ve stínu výtoku, zvýšený premenstruační syndrom a potíže s koncepcí.
 2. Nedostatek hormonů štítné žlázy. Když se množství trijodtyroninu a tyroxinu v těle sníží, dojde k hypomenorei, častému zpoždění, krvavému výtoku uprostřed cyklu, velmi tmavé menstruaci.

Neléčte se a nedělejte závěry. V každém z těchto případů atypická menstruace zmizí až po úplné normalizaci štítné žlázy..

Diagnóza onemocnění

Chcete-li zjistit, co vyvolalo výskyt černé menstruace se sraženinami nebo silným tmavým krvácením, musíte projít:

 • vyšetření gynekologem;
 • transvaginální ultrazvuk;
 • kolposkopie;
 • stěr z flóry;
 • analýza krve a moči;
 • biopsie;
 • analýza pro cytologii.

Tento seznam není definitivní. Ošetřující lékař může doplnit nebo odstranit zbytečná diagnostická opatření. Po shromáždění všech potřebných informací odborník stanoví diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.

Vzhled tmavé krve během menstruace nemusí vždy znamenat zdravotní problém. Existují však mnohem nebezpečnější důvody pro změnu menstruace než ty přirozené. Materiály z článku by proto měly být používány pouze pro informační účely, nikoli pro samoléčbu. Koneckonců pouze vyšetření v nemocnici pomáhá přesně určit faktor výskytu černého výtoku a zvolit potřebnou léčbu.

Příčiny černé krve během menstruace

Menstruace je „zrcadlem“ ženského reprodukčního systému. Podle menstruace můžete zjistit, zda reprodukční orgány fungují normálně. Černá krev během menstruace není normou. To znamená, že výtok opouští dělohu se zpožděním. Měli byste navštívit lékaře a zjistit skutečnou příčinu této změny. Odchylka nemusí vždy vyžadovat léčbu.

Existuje mnoho důvodů pro černou menstruaci.

Někdy má černá menstruace fyziologickou základní příčinu. Samoléčba je přísně zakázána a může být nebezpečná. Tmavé menstruace bývají silné a vypadají se sraženinami. Během léčby hormonálními léky se často objevuje černá barva.

Proč menstruace zčerná

Normálně je měsíční krvácení červené s jasným nebo tmavým odstínem. Barva může dosáhnout až vínové barvy. Téměř černý výboj není normou. To je často známkou hormonální nerovnováhy, jejíž příčinu může určit pouze lékař..

Pouze lékař může zjistit skutečnou příčinu současné odchylky po obdržení výsledků komplexní diagnózy. Jedna změna barvy často není důvodem k obavám. Pokud se příznaky objevují pravidelně, musíte navštívit lékaře.

Příčiny stavu mohou být jak patologické, tak fyziologické. Krev zčerná kvůli stagnaci. To je pravděpodobné, když se vaše menstruace zpozdí..

Jaké jsou přirozené důvody

Vzhledem k fyziologickým základním příčinám je léčba zbytečná. Změna barvy menstruace není důvodem k obavám. Hlavní přirozené příčiny ztmavnutí menstruace jsou uvedeny v tabulce.

Období zotavení po poroduPorod je pro ženské tělo skutečným stresem. Během těhotenství se hormonální pozadí významně mění pro normální plod. Vaše menstruace se dočasně zastaví.
Po narození dítěte se tělo matky začne zotavovat. První menstruace může začít již po 4 měsících, v závislosti na zvoleném způsobu výživy dítěte. Kvůli zvětšení dělohy se orgán zhoršuje.
Krev na chvíli zůstává v děloze. V takovém případě se normální odstín obnoví až po 3–5 cyklech..
ClimaxTaké se nazývá menopauza, jedná se o přirozený stav ženského těla, který je způsoben stárnutím a ukončením fungování vaječníků.
K menopauze dochází nejčastěji po 45 letech. S takovou změnou věku se menstruace stává méně bohatou. Je to způsobeno rychlými hormonálními změnami. Zpočátku bude menstruace nepravidelná a poté úplně zmizí.
Při menopauze se cervikální kanál zužuje. To ztěžuje normální odtok krve z genitálního traktu. Železo v kompozici začíná oxidovat. Zbytky endometria se aktivně hromadí. Menstruace zčernalá.
Užívání lékůTmavá menstruace je pravděpodobná u hormonálních léků, včetně antikoncepce. Tyto léky se užívají, aby se zabránilo připevnění vajíčka. Eliminujte početí.
Prvních pár měsíců je nepravidelných. Tělo se přizpůsobuje novým podmínkám. Adaptace probíhá nezávisle bez vnějšího rušení.
Po potratuPotrat je pro tělo stresující. Obnova trvá nějakou dobu. Chirurgický zákrok poškodí sliznice. Děloha není schopna plně se stahovat. Menstruace opouští tělo pomalu a oxiduje. Dlouhodobé přetrvávání příznaku naznačuje vývoj zánětlivého procesu.
HysteroskopiePostup pro zavedení nástrojů pochvou. To narušuje svalovou kontraktilitu a vede k tmavším obdobím..

Uvedené důvody nevyžadují léčbu a neměly by u ženy vyvolávat poplach. Obnova trvá nějakou dobu.

Užívání hormonálních pilulek může způsobit tmavší sekreci

Proč jsou přítomny černé sraženiny?

S krví mohou vytékat černé sraženiny. Tento příznak může být také patologický a fyziologický. Rozlišují se následující důvody stavu:

 • přítomnost úzkého děložního čípku;
 • prodloužená nehybnost;
 • přenos nadměrné fyzické námahy;
 • uvolnění krve zbylé z poslední menstruace.

Pokud se objeví velké množství sraženin, zejména černých, musíte vyhledat pomoc od lékaře. Tento stav vyžaduje diagnostiku.

Jaké nemoci mohou být

Patologické vlivy by neměly být vyloučeny. Černá barva je často spojována přesně s existujícími gynekologickými chorobami. Je důležité si domluvit schůzku s lékařem a podstoupit komplexní vyšetření.

Černá barva může naznačovat průběh pohlavně přenosných chorob. Tyto patologie se přenášejí nechráněným pohlavním stykem. Léčba patologií je dlouhá a obtížná. Samoléčba nikdy nefunguje..

Černá období mohou být příznakem kapavky

Sexuální nemoci lze rozpoznat podle svědění, ke kterému dochází v kritických dnech. Během pohlavního styku je pozorováno těžké nepohodlí. Bolesti v podbřišku se pravidelně cítí. Dívka může mít:

 • chlamydie;
 • kapavka;
 • syfilis.

Nejčastěji dochází k porušení u zánětlivých procesů. Černá barva může přetrvávat až do konce období. Pomocí diagnostiky můžete potvrdit nebo vyvrátit:

 • adnexitida;
 • endometrióza;
 • cystické útvary;
 • myomy.

Černá menstruace není jediným příznakem. Patologie vždy vyvolávají výskyt řady patologických projevů..

Mohlo by dojít k těhotenství

Nevylučujte těhotenství, pokud dojde ke krvácení. Příznak se objevuje po mimoděložním oplodnění. V tomto případě není krev měsíční, ale je výsledkem poškození stěn v důsledku připojení embrya na nesprávném místě.

Pokud chcete vědět, proč krev během menstruace ztmavne, podívejte se na toto video:

Tento typ těhotenství je patologický. Žena potřebuje hospitalizaci a urgentní léčbu. Okamžitý chirurgický zákrok se provádí. Nemůžeš váhat.

Průběh mimoděložního těhotenství lze rozpoznat podle následujících příznaků:

 • silné závratě;
 • točení hlavy;
 • krvácející;
 • silná bolest v břiše a dolní části zad;
 • slabost;
 • ospalost;
 • snížený výkon.

Kdy navštívit lékaře

Při výskytu jakýchkoli patologických příznaků by měla být návštěva lékaře okamžitá. Nezanedbávejte následující příznaky:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • slabost;
 • ztráta vědomí;
Při silných bolestech břicha vyhledejte lékaře
 • závrať;
 • svědění a pálení v genitáliích;
 • bohatý černý výboj nebo naopak příliš malý;
 • intenzivní bolest břicha.

Zpoždění a ignorování doporučení lékaře může vést k rozvoji komplikací.

Fyziologické a patologické příčiny černé menstruace

Proč se objevují černé období?

Tradičně se má za to, že menstruace je tok krve z děložní dutiny. Tento názor je správný, ale pouze částečně. Krvácení je sekundární jev, jehož příčinou je smrt a výtok vajíčka, oddělení vnitřní vrstvy dělohy endometria a poškození cév..

Černá menstruace může "přijít" pod vlivem mnoha faktorů, které jsou podle povahy a typu důvodů rozděleny do 2 skupin:

 • fyziologické, spojené s charakteristikami těla zdravé ženy, vnější vlivy;
 • patologické kvůli přítomnosti nemocí.

V prvním případě stačí normalizovat stravu a životní styl a jakékoli onemocnění vyžaduje profesionální léčbu.

Černý výtok fyziologické povahy

Zdravá žena má přirozené výkyvy hormonálních hladin související s věkem. Při nedostatečné estrogenní funkci vaječníků u dívek během puberty a u žen v menopauze může být menstruace černá. S normalizací cyklu u dospívajících tento jev zmizí a u zralých žen nastává menopauza..

Tmavě hnědé a černé mazanice jsou v poporodním období, kdy žena kojí, normální. Není třeba se obávat, je to způsobeno přirozeným poklesem hladiny estrogenu zvýšením produkce prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka..

Role a vliv vnějších faktorů hraje roli: stresové situace, fyzické přetížení, prudká změna klimatu, poruchy příjmu potravy, špatné návyky - kouření, alkohol, závislost na psychotropních sedativách. V těchto případech je černá barva menstruace doprovázena porušením menstruačního cyklu v důsledku inhibice funkce vaječníků. Zpravidla se zotaví po ukončení negativního vlivu..

Patologické stavy

Patří mezi ně velká skupina nemocí, jak souvisejících, tak přímo nesouvisejících s oblastí ženských pohlavních orgánů:

 • nemoci dělohy a přívěsky zánětlivé povahy;
 • genitální infekce - syfilis, kapavka, chlamydie;
 • endometrióza (adenomyóza) dělohy;
 • fibroidy a jiné benigní nádory;
 • zhoubné novotvary děložního čípku, dělohy, přívěsků;
 • atrofická vaginitida;
 • potrat;
 • mimoděložní těhotenství;
 • smrt embrya, plodu;
 • stav po gynekologických manipulacích a chirurgických zákrocích - hysteroskopie, umělé potraty, odstranění dělohy, přívěsků, kauterizace a odstranění polypů;
 • poruchy endokrinního systému - hypotyreóza, cukrovka, obezita;
 • onemocnění krve s poruchami srážení;
 • onkologická patologie - po ozařování, chemoterapii.

Uvedené příčiny a související nemoci může určit lékař pouze po dodatečném vyšetření.

O tom, jak se mění normální stav a co určuje barvu menstruace, říká odborník ve videu.

Čas vzhledu vybití

Chcete-li zjistit příčinu tmavé menstruace, je velmi důležitá doba jejího výskytu. Tuto otázku vždy objasní lékař při vyšetřování ženy..

Pokud se problém vyskytne v předvečer nebo první den menstruace, nejedná se o patologii. První, kdo opustí děložní dutinu, je mrtvé vajíčko spolu s odlupovanou sliznicí a získávají tmavou barvu.

Nesmíme zapomínat, že uvolňování tmavé krve může způsobit nesprávně vybranou nitroděložní antikoncepci. Jejich přítomnost se nepovažuje za patologii, ale lze ji vyprovokovat. Otázku antikoncepce je třeba vyřešit s odborníkem.

Zcela jiná situace, když se obsah černé objeví v posledních dnech menstruace.... Může to být u endometriózy, polypů, nádorů a další patologie, což je důležité diagnostikovat co nejdříve, než se objeví komplikace. Nemůžete váhat navštívit lékaře.

Menstruace se sraženinami

Když žena zjistí, že se z pohlavního ústrojí uvolňuje nejen tmavá, ale také srážená krev, může to být v těchto případech:

 • se zúžením děložního čípku ústavní povahy nebo v důsledku jizevnatých změn;
 • po dlouhém pobytu bez pohybu, kdy obsah dělohy stagnuje v pochvě;
 • v důsledku těžké fyzické námahy, která vyvolává krvácení a uvolnění krvavé sražené hmoty;
 • pokud není děložní dutina zcela odstraněna z předchozí menstruace.

Pro ženu je obtížné orientovat se v příčinách problému, proto je nutná odborná pomoc.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhled černé menstruační krve v jakémkoli množství a v kterýkoli den cyklu může být příznakem různých nemocí nebo poruch dočasné povahy. Kontaktování odborníka bude v každém případě užitečné, i když je tento stav dobrý a neexistují žádné další stížnosti.

Povinná a neodkladná lékařská prohlídka je nutná v případech, kdy se příznaky objevily během těhotenství, po operaci se objevily známky infekčního zánětu - bolest, horečka nebo ztráta krve - závratě, celková slabost, snížený krevní tlak. Je také nutné naléhavě navštívit lékaře, pokud existuje podezření na infekci pohlavně přenosnou infekcí (STI).

Závěr: Černá barva výtoku z genitálního traktu během menstruace může být variantou normy nebo projevem patologie, někdy docela závažným. V každém případě byste měli v blízké budoucnosti konzultovat gynekologa, podstoupit vyšetření a včasnou léčbu, pečlivě dodržovat všechna doporučení odborníka.

Proč jsou černá období

Proudění menstruace je u všech sexuálně zralých žen normální. Během menstruace je třetí funkční vrstva děložní výstelky odmítnuta. Jeho účelem je implantace a výživa vajíčka. Pokud nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a vystupuje, během menstruace se objevuje šarlatová nebo tmavá krev, ale ne vždy má takové vlastnosti.

Fyziologické rysy menstruace

Ženské tělo je jedinečný mechanismus, každá žena je však výjimečná. Puberta se u každého vyskytuje jinak, od asi 13-16 let starých dívek začíná menstruovat. Jeho vzhled je způsoben pohlavními hormony - estrogen, progesteron. Jejich cíli jsou tvorba menstruačního cyklu, zrání vajíčka, příprava dělohy na znesení embrya.

Měsíční krvácení začíná přibližně v 21-28 dnech cyklu. Vyvolává to postupné snižování obou hormonů. Když je estrogen a progesteron na nízkém vrcholu, kapiláry v děloze začínají praskat a dochází k oddělení endometria. Krev se mísí s hlenem děložního hrdla, enzymy a teprve poté vyjde.

Normální období mají následující charakteristiky:

 1. Mají specifický zápach, ale není tam žádný štiplavý a nepříjemný zápach.
 2. Barva - červená, šarlatová, tmavě červená.
 3. Krev a slizká konzistence, s drobnými nečistotami krvavých hrudek.
 4. Objem 50-60 ml denně.

Zdravá, sexuálně aktivní žena obvykle nemá během menstruace černý, hnědý výtok. Jejich přítomnost naznačuje patologický proces nebo změny související s věkem..

Černá sekrece den před menstruací

Proces separace endometria neprobíhá náhle. Buňky endometria jsou spolu s krví mírně zadržovány uvnitř kvůli svému malému objemu. Rozpad erytrocytů začíná, takže první den nového cyklu se objeví černá, hnědá menstruace. Totéž se děje poslední den menstruace. Proces oddělení již skončil, ale počet buněk v děložní vrstvě je příliš malý. Vycházejí v podobě skrovného nahnědlého mazanice několik dní po skončení hlavního krvácení.

Změny související s věkem a temná menstruace

Normální změny související s věkem nejsou nebezpečné příčiny černé menstruace:

 1. Puberta u dívek. Ve věku 11 až 15 let začínají dospívající ženy s prvním menstruačním krvácením - Menarche. Takový výtok může být ve formě špinavého nátěru, tmavě hnědé, hnědé. Obvykle teplota stoupá (37,2–37,5), objevují se bolesti v podbřišku, slabost a malátnost. Tato možnost je normou, pokud se jedná o první období. Rovnováha pohlavních hormonů dosud nebyla stanovena, takže černé sraženiny před nebo během menstruace budou přítomny po dobu nejméně 6-8 měsíců a teprve poté bude menstruace ustálena.
 2. Menopauza a menopauza. Během tohoto období ženy vstupují do věku 38–45 let. Při menopauze dochází k postupnému zastavení produkce pohlavních hormonů, takže dochází ke zmatení menstruačního cyklu a mohou se objevit černé období a bolesti v podbřišku..

Možné příčiny černého mazání

Patologické procesy mohou být provokatéry tmavého výtoku během menstruace nebo po ní. Vyvolávají je:

Potrat

Náhlá extrakce oplodněného vajíčka, která již zahájila hormonální změny, negativně ovlivňuje zdraví ženy. Po určitou dobu dočasné žlázy stále produkují těhotenské hormony, takže menstruace může chybět až 2–4 měsíce. Místo regul se mohou objevit tmavé skvrny ve formě mazanice. Tento stav není normou, žena musí navštívit lékaře a být vyšetřena, možná gynekolog předepíše hormonální terapii.

Poporodní období

V prvních 6-8 týdnech po porodu se děložní dutina vyčistí - lochie se uvolní. Jsou tmavě červené se sraženinami, ale později jsou růžové a vodnaté. Kvůli produkci prolaktinu (jeho funkcí je tvorba mléka) se menstruační tok dočasně zastaví. Na konci HS se však v procesu hormonálních změn mohou objevit sporná období špinění.

Mimoděložní těhotenství

Když je vajíčko implantováno do vejcovodů, je těhotenský test pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky těhotenství. Na začátku těhotenství však vždy existuje hnědý, nahnědlý výtok. Žena musí podstoupit ultrazvukové vyšetření, pomocí něhož lékař vyloučí nebo potvrdí mimoděložní těhotenství. Tento stav je život ohrožující, proto s pozitivním testem na hCG musíte okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření..

Chirurgické postupy

Chirurgické zákroky na pánevních orgánech - odstranění myomů, císařský řez, odstranění cyst na vaječnících atd. V době operací se může něco pokazit, jak bylo plánováno, lékaři mohou něco infikovat nebo poškodit. To je extrémně vzácné, ale stojí za to ohlásit všechny změny svému lékaři..

Vlastnosti vývoje genitálií

Vrozené anomálie ve tvaru dělohy jsou dvou typů: dvourohé, sedlové. Takové malformace vnitřního pohlavního orgánu vyvolávají oddělení tmavého hlenu během menstruace. To je způsobeno stagnujícími procesy. Z tohoto důvodu nemusí být období bohatá a černá..

Hormonální změny

Nestabilita hladin hormonů nastává v důsledku porušení jejich syntézy. Pokud existuje podezření na takovou patologii, je třeba provést biochemický krevní test.

Imunodeficience

Potlačený stav imunitního systému přispívá k poruše vaginální mikroflóry, pronikání infekcí, které vyvolávají vylučování špinavého stínu..

Sexuální infekce

K infekci dochází nechráněným pohlavním stykem. V časných stádiích léze jsou pozorovány žluté, zelené, zakalené odstíny vylučovaných. Hnědý maz může nastat při poškození horních pohlavních orgánů - vaječníků, vejcovodů, dělohy. To je však vzácné, obvykle je možné detekovat a eliminovat bolest v raných fázích pomocí antibakteriálních léků..

Nepravidelný sexuální život

Nedostatek sexu je špatný pro muže i ženy. Během intimity oba partneři produkují hormony. Vagina ženy je schopna absorbovat mužské hormony (androgeny), které jsou obsaženy v obsahu spermatu. Takto se upravují hormonální hladiny..

Změna klimatu, časové pásmo je pro tělo dívky obrovským stresem, dokud se tělo nepřizpůsobí novým podmínkám, místo menstruace se objeví černý výtok.

Těžká fyzická aktivita (sport, práce), strava.

Tento problém znepokojuje sportovce, kvůli fyzické aktivitě v těle je nedostatek energie, v důsledku čehož mozek odkládá plné krvácení do příznivějších okamžiků..

Reprodukční neoplazmy

Černá, tmavě hnědá krev během menstruace může naznačovat polyp v děloze nebo zhoubný nádor. Atypické výrůstky mají schopnost měnit hormonální hladiny, vyvolávat krvácení bez ohledu na cyklus a způsobovat silné bolesti.

Nemůžete se sprchovat a předepsat si léčbu sami.

Nespecifické zánětlivé procesy

Z různých důvodů se u ženy může vyvinout zánět v různých částech reprodukčního systému. Nazývají se nespecifické kvůli skutečnosti, že jejich výskyt není způsoben jedním konkrétním patogenem. Důvody pro vývoj takových patologií byly současně mnoho faktorů. Mezi takové nemoci patří:

 1. Adenomyóza - buňky endometria se šíří do svalové vrstvy dělohy. S takovou patologií je pozorována zemitá sekrece, někdy není spojena s menstruací. Menstruace je velmi bohatá a bolestivá..
 2. Endometritida je zánět těla dělohy. Vyznačuje se tmavým výbojem bez ohledu na fázi cyklu. Existuje syndrom obecné intoxikace a silná bolest v dolní části břicha.
 3. Nespecifická salpingitida je zánět děložních přívěsků (tuby a vaječníky). Pacienti mají: křečové bolesti, narušení cyklu, hnědý výtok s nepříjemným, ale slabým zápachem.
 4. Endometrióza je proliferace buněk ve výstelce dělohy, často na děložním čípku nebo v břišní dutině, toto onemocnění závisí na hormonu estrogenu. Endometrióza je vždy charakterizována uvolňováním tmavě hnědých sekretů krátce před menstruací..

Kdy navštívit lékaře

Ženy by měly být pozorné ke svému tělu. Je třeba si uvědomit, že včasné vyhledání pomoci pomůže vyhnout se negativním důsledkům, zvláště když černé tečky začínají na konci menstruace.

Pokud má dívka následující příznaky, okamžitě kontaktujte LCD:

 1. Systematický vzhled špinění temné sekrece nesouvisející s cyklem.
 2. Nepříjemné pocity, nepohodlí, i když jsou mírné.
 3. Intenzivní bolest v podbřišku, silné krvácení.
 4. Ostrý nepříjemný zápach vylučované leucorrhoea.
 5. Změny celkového stavu: nevolnost, slabost, závratě.

Důvody vzniku černé menstruace se sraženinami mohou být různé, tyto příznaky jsou pro pacienta někdy život ohrožující, pokud se jedná o mimoděložní vývoj plodu. Příznaky také mohou naznačovat zánět nebo dokonce rakovinu..

Jaký druh zkoušky lze složit

Poté, co jste v sobě našli atypický výtok, zvláště pokud získali pravidelný charakter, je nutné se domluvit s gynekologem. Pečlivě shromáždí anamnézu, vyslechne všechny vaše komentáře a provede počáteční vyšetření. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše:

 • nátěr na mikroflóru;
 • nátěr na cytologii;
 • Ultrazvukové vyšetření;
 • hormonální krevní test;
 • obecný krevní test (provádí se k detekci obsahu leukocytů, indikují zánět);
 • ve vzácných případech kolposkopie a další.

Pro každého praktického gynekologa jsou k stanovení přesné diagnózy dostatečné první 4 studie. Je důležité, abyste se nevyléčili sami a nenechali vývoj nemoci ubírat. Pokud si během menstruace všimnete neobvyklé krve, která je tmavě hnědá a hnědá - navštivte lékaře.

Černá menstruace může být za určitých podmínek normální fyziologický stav. Je důležité, aby se žena na začátku sexuální aktivity naučila identifikovat podivné příznaky a pečlivě analyzovala svůj stav. Je lepší jít do nemocnice a podrobit se neplánovanému vyšetření, než zahájit nebezpečné nemoci a ztratit schopnost rodit děti.

Černá menstruace: příčiny vzhledu

Stává se, že během menstruačního cyklu mohou k ženě „přijít“ černá období. Je známo, že normální výtok během menstruace je červený výtok bez pronikavého zápachu. Je samozřejmé, že jakákoli změna v podobě menstruace může ženu výrazně vyděsit, ale měli byste vědět, že to není vždy důvodem k obavám..

Kdy navštívit gynekologa?

Příliš temné období by mělo ženu obtěžovat, pouze pokud má silný a nepříjemný zápach. Je to vůně, která může být prvním poplašným signálem při poruše ženského reprodukčního systému. A pokud jsou v menstruačním toku sraženiny a leukorea, pak je to důkaz zánětu. Tyto příznaky mohou signalizovat určitou patologii:

 • pohlavně přenosné nemoci;
 • těžký zánět v ženských pohlavních orgánech;
 • nádory;
 • polypy, stejně jako endometrióza nebo adenomyóza.

V takové situaci, pokud by se krev tmavě červené (téměř černé) barvy objevila první den menstruace v malém množství, existuje riziko, že žena otěhotněla a její těhotenství je ohroženo. V takové situaci by měl být proveden test, a co je nejdůležitější, vyhledejte lékařskou pomoc..

Vliv dalších faktorů na barvu výboje

Tmavou menstruaci u dívek a žen lze pozorovat z následujících důvodů:

 • porušení hormonálních hladin v těle ženy;
 • menopauza;
 • silné a poměrně ostré změny hmotnosti (v důsledku změn hormonálních hladin);
 • různé chirurgické zákroky;
 • stres a silné nervové šoky, frustrace.

Menstruační cyklus ženy je vždy regulován jejími hormony. Například pokud žena užívá perorální hormonální antikoncepci, může se pro ni standardem stát černý výtok v první den menstruace. Antikoncepční pilulka může způsobit tyto změny ve vašem těle během prvních několika měsíců. Faktem je, že tímto způsobem se tělo snaží přizpůsobit novým dávkám hormonů..

Těhotenství a porod mají také významný dopad na hormonální rovnováhu ženy. Během tohoto období se může také objevit menstruace s černým výtokem. Po porodu se děloha zvětší a někdy prostě nemá čas se smrštit do původního stavu. Z tohoto důvodu může krev během menstruace trochu stagnovat a vytvářet sraženiny..

Menstruace černá se sraženinami při absenci pohlavního styku

Ale při absenci sexuální aktivity a těhotenství a jakékoli genitální infekce jsou vyloučeny. Současně však může hormonální nerovnováha v těle vyvolat hormonální nerovnováha, endometrióza, endometritida, různé cysty, záněty, přepracování, stres a nadměrný stres. Tyto faktory vůbec nezávisí na sexuálním životě dívky..

Proč je menstruace přerušená

 • Patologie v práci endokrinního systému, obecné porušení metabolických procesů;
 • Silná změna hmotnosti, nadměrná fyzická aktivita nebo naopak obezita;
 • Hypovitaminóza těla, jeho anémie, podvýživa ženy;
 • Dlouhodobé a závažné infekce v těle i zranění ženy;
 • Nervové poruchy a silná emoční tíseň;
 • Folikulární ovariální cysta, stejně jako cysta žlutého tělíska a další cysty;
 • Jakékoli operace a chirurgické zákroky na orgánech urogenitálního systému, například předchozí císařský řez, odstranění dělohy, potraty a všechny druhy vývojových anomálií orgánů;
 • Vystavení toxickým a škodlivým látkám (to zahrnuje i pracovní intoxikaci člověka);
 • Onkologická léčba - záření nebo chemoterapie.

Černý výtok před a po dalším období

Tmavý výtok před menstruací nebo první den je zcela normální. Faktem je, že jakákoli menstruace je výsledkem smrti neoplodněného vajíčka. Je to ona, která bude odstraněna z těla s mrtvým endometriem. Takový proces prostě nemůže nastat náhle a náhle. Je proto velmi přirozené, že se nejprve mohou objevit individuální, někdy spíše tmavé tahy..

Pokud vás však černá menstruace obtěžuje nejen první den, ale poté se pouze zesiluje, měli byste se neprodleně poradit s gynekologem.

Hlavní příčiny tmavého výtoku před menstruací

 • Prudká změna podnebí, silné stresové faktory a nerovnováha hormonů v těle;
 • Endometrióza dělohy nebo děložního čípku;
 • Hyperplazie endometria dělohy;
 • Užívání hormonů (například ve formě antikoncepce) nebo jejich náhlé zrušení;
 • Všechny druhy polypů na děloze.

Nevýznamný tmavý výtok po menstruaci je normou, pokud trvá méně než 3 dny. Svědčí tedy, že děloha je postupně a úplně očištěna. Jinak tomu tak může být v případě endometriózy..

K určení příčin takového patologického odstínu menstruace lze použít některé typy diagnostiky:

 • studium historie pacienta;
 • vyšetření pomocí gynekologického zrcadla;
 • kolposkopie a biopsie;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • obecný krevní test, stejně jako studie o hormonálním pozadí ženy;
 • výtěr z pochvy;
 • v případě potřeby lze provést diagnostickou kyretáž a výsledné endometrium bude odesláno na histologii.

Kritické dny každé ženy plynou jinak. U některých se několik dní před menstruací objeví bolesti v podbřišku, objeví se nepohodlí na hrudi a zhorší se nálada.