Mohu běhat během menstruace? Rada lékaře

Zda je možné běhat během menstruace, je téměř pálící ​​problém. Boj proti nadbytečným kilogramům přivedl ke sportu tisíce žen. Fyzická aktivita pomáhá nejen zlepšit vaši postavu, ale také udržovat zdravý životní styl. Bez ohledu na to, jaký sport si vyberete, ať už je to fitness, jóga, běh, tělocvična nebo atletika, každá žena má individuální vlastnosti těla. Někdo to tedy může dělat každé ráno ráno a někdo přiděluje na večer pár večerů týdně..

Každá z dám si alespoň jednou položila otázku „Je možné běhat během menstruace?“ Názory odborníků a teoretiků na tuto problematiku se velmi liší. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak fyzická aktivita působí na naše tělo v kritických dnech a jaký je názor odborníků.

Co se děje v těle během menstruace

Všichni tedy víme, že jednou za měsíc má žena období, kdy menstruace přichází. Trvání a příznaky tohoto fyziologického procesu jsou čistě individuální. Je možné běžet, když máte zapnutou menstruaci - to je osobní otázka.

Předpokladem pro vznik menstruace je příprava vajíčka tělem na početí, vzhledem k tomu, že v krvi nedošlo k oplodnění, hladina hormonů klesá. V důsledku toho se snižuje přívod krve do sliznice dělohy (endometria), což způsobuje delaminaci a odmítnutí sliznice, která rostla za měsíc. Sraženiny ulity vycházejí s krví.

Kritické dny jsou tedy obdobím, kdy je ženské tělo očištěno od přerostlého endometria. Během odmítnutí již začínají v děloze růst nové vrstvy sliznice, k tomuto procesu dochází před zahájením nového cyklu. V souvislosti se ztrátou krve v těle klesá hladina hemoglobinu a erytrocytů. Ukazuje se, že vnitřní orgány pociťují nedostatek kyslíku, tedy slabost a bolestivé pocity.

Cvičení naopak přispívá k obohacení krve kyslíkem, takže sport může pomoci zbavit se onemocnění. O tom, zda můžete běhat během menstruace, byste se však měli poradit s odborníky..

Konzultace s gynekologem

Ženský gynekolog je prvním lékařem, který je viděn po terapeutovi. Každý ví, že s věkem prochází naše tělo dramatickými změnami a nemoci, které se neprojevily v mládí, mohou způsobit obrovské problémy v menopauze. Existuje mnoho nemocí, které jsou asymptomatické, takže pravidelná návštěva gynekologa není rozmarem, ale zárukou zdraví.

Konzultace s gynekologem je důležitou otázkou, protože každý z nás může mít osobní kontraindikace určitých zátěží. Existuje řada onemocnění, při nichž je sport zakázán během menstruace. Patří mezi ně adenomyóza, děložní fibroidy atd. Většina lékařů se samozřejmě zasazuje o to, že během menstruačního cyklu je lepší upustit od vážného stresu. Alternativně to změní typ aktivity pro toto období nebo odstraní některá cvičení z komplexu. Věřte mi, že je lepší vydržet několik dní, než si sami zničit zdraví. Důležitou otázkou konzultace je správná výživa, protože v tomto období musí být tělu poskytnuty všechny potřebné stopové prvky.

Dámy, které porodily nebo nastávající matky, jsou povinny pečovat o své zdraví. Koneckonců se může stát, že jednou ohromená bolest vás může připravit o možnost otěhotnět.

Lékařský výzkum

Vědci samozřejmě tento problém opakovaně zkoumali. Vědecké experimenty ukázaly, že sport je nejen neškodný, ale také prospěšný pro ženy během kritických dnů. Ukázalo se například, že některé cvičení snižují bolest a křeče..

Pohyb a námaha přispívají ke zrychlení metabolismu i k tvorbě endorfinů. Některé sady cviků pomáhají tělu rychleji se očistit, takže může dojít ke snížení počtu dnů menstruace..

Mohu běhat během menstruace? Odpověď je rozhodně ano. Současně je důležité chovat se rozumně: nemusíte příliš prudce zvyšovat tempo a šlápnout na pahýly nebo hrboly. I takové drobné pohyby jsou během takového období nebezpečné..

Mimochodem, během tohoto období se v těle zadržuje voda, takže může dojít k dalšímu nepohodlí..

Běhání

Jak již bylo zmíněno, běh je užitečný za jakýchkoli podmínek a dokonce i v kritických dnech. Vědci identifikovali tento sport ze všech sportů. S odpovědí na otázku „Mohu běhat během menstruace?“ už jsme se rozhodli. Nyní se podívejme, co je tak užitečné pro běh.

Běh je tedy schopen udržovat svalový tonus v celém těle. Během běhu jsou zapojeny svaly nohou, chodidel a jádra. Při běhu také intenzivně pracují plíce a srdce. Lidé, kteří pravidelně cvičí, vědí, že i 15 minut ranní rozcvičky zvyšuje živost celého dne. Běh spotřebovává hodně kalorií, takže nevinná čokoláda nebo rohlík vám nezůstanou na pasu.

Pokud se však necítíte dobře, nenutí se cvičit. Totéž platí pro dívky, které chodí do školy. Na otázku „Je možné na tělesné výchově běhat během menstruace?“ odpověď je spíše negativní. Koneckonců, školní práce zahrnuje určitou fyzickou aktivitu a provádění norem, které jsou přijatelné pro normální stav dítěte. Individuální přístup v tomto případě nebude východiskem ze situace..

Rozvrh lekce

Některé ženy označují data kritických dnů, což je velmi výhodné. Tentokrát je doprovázeno silným pocením a neustálým přílivem sekrecí. Je pro vás snazší určit, zda můžete běžet první den menstruace. Koneckonců, každý má jiné výboje, někdo se první den nemůže volně pohybovat a pro koho tento vrchol předběhne druhý den. První den můžete zkrátit dobu tréninku, snížit tempo a intenzitu běhu.

Čas tréninku

Je obzvláště důležité přiblížit se času postupu. Podle toho, kdy se cítíte dobře. Zda je možné během menstruace běhat ráno nebo večer, je také otázka hygieny. Protože po cvičení se musíte osprchovat. U mnoha dívek je nejhojnější výtok doprovázen ráno. Zda bude na hygienu dostatek času a jak je vhodné si ráno zacvičit, je jen na vás.

Jaké jsou kontraindikace

Dalším důležitým bodem, který je třeba věnovat pozornost při rozhodování, zda můžete běhat během menstruace, je to, jak se cítíte. Faktory, jako jsou silné výtoky, silné závratě a bolesti, nevolnost, naznačují, že se neoplatí cvičit. Neexistuje shoda, ale vaše tělo je v tomto případě nejlepším poradcem..

Existuje řada cvičení, která by se během „kritických“ dnů neměla dělat. Mezi ně patří: houpání lisu, protahování, intenzivní houpání nohou, silové zátěže a další.

Pokud jde o běh, musíte na chvíli odložit rychlostní závody a běh s překážkami..

Rychlost chůze může být dobrou alternativou k běhu. Toto cvičení pracuje na stejných svalových skupinách.

Výstup

Nemusíte se nechat zavěsit na jeden sport. Po vynechání běhu můžete snadno cvičit doma nebo jít na jógu. Koneckonců, menstruace je přirozený proces, který je určen k očištění a zotavení a zotavení z těla. Ve snaze o krásu není třeba bránit se fyziologickým procesům. Odpočinek je stejně důležitý jako cvičení.

Co hrozí při běhání během menstruace: názor lékařů

Běh je skvělá aktivita, která slouží k podpoře postavy pro každou ženu. Dívky, které dodržují zdravý životní styl, se často zajímají: je možné běhat během menstruace? Tento článek vám pomůže pochopit vliv fyzické aktivity na ženské tělo během menstruace a zjistit, jaký názor mají na tuto záležitost odborníci..

Je možné spustit, pokud začala menstruace

Menstruace je přirozený proces pro tělo každé ženy, který je doprovázen následujícími příznaky: bolesti hlavy, bolesti v podbřišku, celková nevolnost. Kromě toho může žena pociťovat depresi, zrychlení srdeční frekvence. Důvodem tohoto stavu je pokles hladiny hemoglobinu v krvi ženy a také erytrocytů. Ženské tělo je horší obohaceno kyslíkem, takže se snižuje vytrvalost při cvičení a zástupce ženy se mnohem rychleji unaví.

Během kritických dnů není nutné přestat běhat, stačí upravit zátěž.

Názor lékařů

Vědci v oblasti medicíny již dlouho zkoumali otázku vlivu fyzické aktivity na průběh menstruace a pokoušeli se zjistit, zda je možné běhat během menstruace. Provedené experimenty sloužily jako základ pro přesvědčení, že jogging je nejen nejen zakázaný, ale dokonce užitečný pro ženy v kritických dnech. Toto stanovisko vychází z následujících skutečností:

 1. Schopnost těchto zátěží eliminovat bolest a křeče v dolní části břicha byla prokázána..
 2. Mírné běhání zrychluje metabolismus těla a podporuje produkci hormonu, jako je endorfin.
 3. Díky běhu je tělo krásné poloviny lidstva během menstruace vyčištěno rychleji, díky čemuž existuje možnost zkrácení trvání kritických dnů.
 4. Pomalé běhání během menstruace pomáhá zlepšit krevní oběh v pánevní oblasti, zmírnit napětí.

Běh během menstruace jednou denně nepoškodí vaše zdraví, pokud žena sleduje tempo (nezvyšujte rychlost příliš prudce), dávejte pozor na krajinu a nešlapejte na různé nerovnosti. Tato pravidla jsou zásadní.

Doporučuje se snížit intenzitu a délku tréninku zkrácením joggingových vzdáleností a dob cvičení na jednu hodinu denně..

Běží na začátku kritických dnů

Ženy se nejčastěji obávají, zda mohou běžet první den menstruace. V prvních 1-2 dnech menstruace lékaři doporučují zdržet se fyzického cvičení, protože tělo žen během tohoto období je výrazně oslabeno. Pokud se žena cítí lépe, doporučuje se sportovat nejdříve 3. den.

Důvodem, proč nemůžete během menstruace běžet, je zvýšení nitrobřišního tlaku, v jehož důsledku existuje možnost narušení procesu dělení endometria.

Sporty jsou povoleny také během předmenstruačního období..

Jediným negativním důsledkem běhu během menstruace může být zvýšení hojnosti krvavého výtoku. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte dodržovat následující doporučení:

 1. Používejte výrobky osobní hygieny s vysokou úrovní ochrany před možnými úniky. Mohou to být vložky nebo tampony, které mají heliovou základnu..
 2. Musíte běžet v pohodlném a volném oblečení.
 3. Je důležité nezapomenout na vodní procedury ve dnech menstruace. Koneckonců, voda je zdrojem energie, uvolňuje a dodává sílu.
 4. Pokud nemáte příležitost se osprchovat, použijte různé gely a ubrousky určené pro ženskou intimní hygienu. Je důležité zvolit tak vysoce kvalitní a pouze přírodní produkty..
 5. Během menstruace musíte vykonávat fyzickou aktivitu, aniž byste navštívili bazén nebo saunu.
 6. Po tréninku se nezapomeňte pochválit za odvedenou práci. Je však lepší vyloučit samotnou propagaci sladkých a tučných jídel. Je povoleno jíst sušené ovoce nebo čerstvé ovoce a zeleninu, můžete také pít sladký čaj s medem nebo cukrem. Tyto potraviny pomáhají tělu zotavit se a dodávají mu energii na celý den..

Vyberte si, kdy je pohodlnější a pohodlnější zahájit trénink (ráno nebo večer), protože to je otázka individuálních preferencí. Zvažte, zda bude možné se na konci tréninku osprchovat a mít čas na práci, pokud dáváte přednost ranním běhům..

Když je běh kontraindikován

Chcete-li zjistit, zda si během menstruace můžete zaběhat, a také konkrétní důvod zákazu cvičení, musíte před zahájením tréninku navštívit svého gynekologa. To pomůže předcházet možným negativním důsledkům..

Běžící cvičení by měla být zastavena, pokud během této doby jsou ženy doprovázeny následujícími příznaky:

 • silné i ostré bolesti v oblasti ženských pohlavních orgánů (to může být příčinou onemocnění reprodukčního systému);
 • závratě a slabost;
 • bolesti hlavy, při kterých žena cítí, že může omdlít;
 • silné vypouštění (to může přispět k velkému množství ztráty krve).

Když si zástupce ženy všimne výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit specializované vyšetření.

Uvedené příznaky mohou naznačovat přítomnost onemocnění orgánů reprodukčního systému, která jsou zánětlivá nebo infekční..

Doporučuje se zdržet se zátěží a hodin tělesné výchovy pro dívky v dospívání. V tomto případě může fyzická práce skutečně narušit proces vytváření cyklu, ke kterému dochází ve věku 9 až 15 let..

Jaká cvičení nahradit jogging

Pokud máte při běhání nepohodlí a nepohodlí, měli byste se toho během menstruace zdržet. Běh můžete nahradit jinými typy fyzické aktivity.

Alternativou mohou být následující aktivity:

 1. Ranní cvičení. Pomůže to udržovat tělo v dobré kondici, mělo by však být prováděno ve zkrácené verzi a vyloučit silové zatížení. Zjistěte, zda můžete pumpovat lis během menstruace.
 2. Rychlá chůze (sport). Tento sport je méně intenzivní než běh a dělá skvělou práci při spalování těchto kalorií navíc..
 3. Třída jógy. Díky komplexům těchto cvičení se posilují všechny hlavní svalové skupiny a zlepšuje se také celkový stav těla během menstruace..
 4. Střední až lehký strečink. Zmírňuje bolest během menstruace.

Vzhledem k výše uvedeným informacím můžeme dojít k závěru, že běhání s menstruací by mělo být prováděno s maximální opatrností. Pokud neexistují žádné zvláštní kontraindikace pro lékaře a dívka během menstruace nepociťuje velké nepohodlí z tohoto typu činnosti, není třeba přerušovat výuku. Abyste se po běhu cítili dobře, musíte dodržovat doporučení lékařů. Vždy pamatujte, že na prvním místě by mělo být zdraví ženy.!

Běh během menstruace: je možné běhat bez poškození těla

Mnoho dívek si vybere běh pro sebe jako aktivitu. Pomáhá udržovat kondici, zlepšuje zdraví, poskytuje vynikající náladu a pohodu. Ale co kritické dny? V této době prochází tělo určitými změnami a, jak si pamatujeme, i ve škole byla menstruace dobrým důvodem, proč nechodit na tělesnou výchovu. Mohu běhat během menstruace? Tato otázka je v každém případě řešena individuálně, ale je možné, že ve dnech nástupu nového menstruačního cyklu by se měl obvyklý rytmus tréninku změnit..

Fyziologické procesy během menstruace

V kritických dnech je tělo osvobozeno od endometria a příznaky známé každé ženě, jako je slabost, malátnost, bolest v podbřišku, jsou přirozené. Normální je také zvýšená srdeční frekvence, tlakové rázy, deprese a pomalá reakce..

Důvodem je pokles krevních erytrocytů a hemoglobinu. Orgány jsou méně dobře zásobené kyslíkem, díky čemuž vytrvalost při námaze klesá a my se rychleji unavíme. Proto jsou obvyklá zatížení snášen horší. Není nutné úplně se vzdát sportu, ale je nutné upravit zátěž.

Je možné běhat během menstruace

Běh během menstruace může být užitečný. Mírné a přiměřené zatížení vám umožní vyrovnat se s malátností, bolestmi v břiše. Pomalé běhání zlepšuje krevní oběh v pánvi a pomáhá zmírnit napětí. Tělo produkuje endorfiny, známé jako hormon štěstí, který pomáhá bojovat proti stresu a depresi a zlepšuje náladu.

Ti, kteří si kladli otázku, zda je možné běhat s menstruací, by však měli k tomuto problému přistupovat odpovědně. Doporučuje se vzdálenost zkrátit. Zjevně to nejsou dny, kdy můžete zaznamenávat rekordy a překonávat překážky. Nejlepší je také odložit intervalový trénink na později. Důležité je také správné oblečení - nemělo by bránit pohybu a mělo by být vhodné pro počasí, které vám nedovolí nachladnout nebo přehřát.

Ale v každém případě se o všem rozhoduje individuálně. Existuje řada onemocnění, kdy je lepší se během menstruace zdržet fyzické aktivity. Mezi nimi jsou děložní myomy, adenomyóza atd. Hlavními kritérii by v každém případě měly být charakteristiky vašeho zdraví a zdravotního stavu..

Proč nemůžete běhat během menstruace

Existují situace, kdy je běh během menstruace kontraindikován. Patří mezi ně následující podmínky:

 • Nadměrné vypouštění, které se může při námaze ještě zesílit.
 • Silné pocity bolesti, které se během pohybu zesilují.
 • Slabost, závratě, migrény.
 • Nemoci urogenitální sféry.
 • Různé poruchy spojené s menstruačním cyklem.

Při silném zhoršení zdraví je lepší upustit od běhu a zjistit příčinu abnormální nevolnosti. Školačkám se během jejich období také lépe daří na hodinách tělesné výchovy a jiných zátěžích, protože jejich cyklus se právě vytváří a nadměrná aktivita jej může narušit.

Při absenci patologií můžete běžet během menstruace, což mírně snižuje zátěž pro toto období. Tempo by mělo být slabé, zdržet se náhlých pohybů, snížit čas a vzdálenost vašeho běhu. Snažte se také nešlápnout na hrboly a pařezy nebo provádět pohyby, které vyvolávají nepohodlí..

Jelikož intenzivní cvičení zvyšuje krevní oběh, může se krvácení zhoršit a můžete se cítit méně dobře. Během kritických dnů, kdy tělo ztrácí krev, je lepší se takových jevů zdržet..

Pravidla pro běhání s menstruací

Pokud neexistují kontraindikace, můžete běhat během menstruace, ale je důležité to dělat kompetentně a s mírou, a pak se vaše zdraví pouze zlepší. Postupujte podle těchto doporučení:

 • Zkraťte dobu a vzdálenost běhu.
 • Běhejte pomalým tempem, vyhýbejte se náhlým pohybům.
 • Noste pohodlné oblečení a obuv, aby vám nezasahovaly do pohybu.
 • Vyberte si speciální hygienické výrobky, které obsahují adsorpční gel a poskytují maximální ochranu.
 • Dodržujte správnou hygienu těla. Po spuštění se nezapomeňte osprchovat. Je lepší používat speciální gely a mýdla určená pro intimní hygienu.
 • Běh nelze kombinovat s plaváním.
 • Jezte zdravě.

Při cvičení je velmi důležité sledovat vaši pohodu. Pokud máte pocit, že se to zhoršuje, přestaňte běžet..

Alternativní typy zatížení

Pokud pocítíte při běhání velké nepohodlí, měli byste se toho zdržet. Není však nutné úplně se vzdát fyzické aktivity. Můžete si vybrat aktivity s minimální intenzitou. Lehký kardio trénink tedy může mít pouze blahodárný účinek. V ideálním případě byste se samozřejmě měli poradit s trenérem, který vám pomůže vybrat optimální zátěž a bezpečná cvičení..

Můžete věnovat pozornost následujícím typům aktivit:

 • Závodní chůze. Méně intenzivní než běh, ale také skvělé při spalování kalorií.
 • Lehká ranní cvičení. Mělo by to být kratší než obvykle. Rovněž odstraňte cvičení s nosností a břichem..
 • Jóga. Nejšetrnější postup, který pomáhá posilovat různé svalové skupiny, podporuje masáž vnitřních orgánů a zajišťuje pozitivní účinek na tělo jako celek.
 • Protahování. Pomáhá zmírnit bolest, tonizuje svaly. Ale měl by být lehký a umírněný.

Pamatujte, že během menstruace není povoleno žádné cvičení s hmotností..

Žaludek po bělení bolí, jako u menstruace: co to znamená?

Často se stává, že při běhu bolí dolní část břicha. Nejprve se objeví bolestivá bolest, která se později promění v ostrou a bodavou bolest. Ženy to popisují, jako by je při běhání bolelo žaludek, jako to bývá u menstruace. Navíc nepohodlí ve skutečnosti nemá nic společného s kritickými dny. Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • Pokud ignorujete rozcvičení před tréninkem, může dojít k poškození vašeho těla. Náhlý start běhu vyvolává svalové napětí v břiše. Proto je důležité začít se zahřívat lehkými pohyby a postupně zvyšovat zátěž..
 • Nesprávné dýchání vyvolává změnu bránice. Příliš silný a hluboký nebo naopak slabý nádech a výdech řídí vstup kyslíku do těla. Ve svalech je křeč, bolesti v bocích a dolní části břicha. Dýchejte rovnoměrně - to pomůže zabránit nepříjemným následkům.
 • Dýchání také určuje funkci jater. Pokud je málo kyslíku, pak krev stagnuje, průtok krve oslabuje, játra zvětšují objem a to může také vyvolat bolest.
 • Bolest žaludku může být způsobena běháním na plný žaludek. Konzumované jídlo se zpracovává a gastrointestinální trakt aktivně pracuje. Tělo naopak nemůže tak rychle přepnout na jinou zátěž. Proto je důležité, aby mezi posledním jídlem a tréninkem uplynulo alespoň pár hodin..
 • Bolest v horní části břicha může být vyvolána problémy s žlučníkem. V procesu pohybu se žluč hromadí a vyvolává podráždění.
 • Výjimkou nejsou ani nemoci vnitřních orgánů. Pokud mluvíme o problémech s játry, slezinou, slinivkou břišní, pak vám o tom tělo dá vědět ochrannou reakcí ve formě bolesti ve středu břicha.
 • Pokud je bolest lokalizována konkrétně v dolní části břicha, pak můžeme hovořit o onemocněních reprodukčního systému. Je důležité jít k lékaři, konzultovat s ním a složit potřebné testy.

Odpověď na otázku, zda můžete běžet, když je vaše menstruace, je tedy stanovena individuálně. Pamatujte, že nejdůležitější je naslouchat svému tělu. Jakékoli nepohodlí je důvodem, proč se zdržet námahy..

Je možné běhat a sportovat během menstruace

Běhání každý den je dobrým zvykem. Podporuje zdraví a pomáhá udržovat normální váhu. Ale abyste si neublížili, musíte vědět, zda můžete běhat během menstruace, protože během této doby je třeba se vyvarovat stresu na těle. V dnešní době stojí za to sportovat v úsporném režimu. Nejlepší je poradit se s gynekologem. Správné cvičení pomůže zmírnit příznaky kritických dnů.

Sporty během menstruace

Sport má pozitivní vliv na tělo, díky čemuž je zdravé. Během běhu fungují téměř všechny svalové skupiny, spalují se kalorie a trénuje vytrvalost. Ale mnoho žen neví, jestli je možné běhat během menstruace..

Podle lékařů může mírná zátěž tělu pouze prospět. Pomáhá snižovat množství výtoků během menstruace a zkracuje jejich trvání. Také pomocí sportovních aktivit se můžete zbavit bolesti. K tomu musíte běhat. Cvičení by měla být krátkodobá a ne těžká. Lékařská doporučení při běhu během menstruace:

 1. Hygienické výrobky by měly být pohodlné a vyrobené z přírodních materiálů. Myšlenky na netěsnosti a krvavé skvrny na oblečení ženě neprovedou žádný trénink..
 2. Dlouhé jízdy by měly být odloženy, dokud kritické dny neskončí..
 3. Oblečení by mělo být co nejpohodlnější a dobře absorbovat vlhkost. Atletická forma, která brání pohybu, není vhodná.
 4. Během menstruace je výhodnější cvičit na čistém vzduchu, takže je lepší si zaběhat v parku nebo parku. Je vhodné odložit hodiny na běžeckém pásu na jiný čas..
 5. Dobrá hygiena je důležitá. Ihned po běhu během menstruace se musíte osprchovat, jinak mohou patogenní bakterie proniknout do pochvy. V dnešní době je reprodukční systém nejvíce náchylný k infekcím..
 6. Po joggingu se nemůžete omezit na jídlo (toto pravidlo neplatí pro nezdravé jídlo). Můžete jíst svůj oblíbený dezert nebo ovoce. Také se nemůžete obejít bez masa a ryb - pomohou naplnit tělo užitečnými látkami. Půst po cvičení může vést k bezvědomí.

Pokud pocítíte při běhání nevolnost, slabost nebo závratě, okamžitě ukončete trénink a vraťte se domů..

Kontraindikace a omezení

Některé patologické procesy v reprodukčním systému ženy mohou být asymptomatické. U nich je fyzická aktivita často kontraindikována. Běh v kombinaci s menstruací a gynekologickými nemocemi může vést ke komplikacím. Než se vydáte na běh v kritické dny, doporučujeme vám poradit se s lékařem. Kromě toho existují další důvody, proč byste během menstruace neměli běžet:

 • migrény a závratě;
 • dlouhodobé vypouštění ve velkém objemu;
 • syndrom bolesti.

Pokud jsou tyto příznaky u ženy často pozorovány, musí vyšetřit pánevní orgány, aby zjistila příčinu abnormalit. Dokud nebude stanovena diagnóza, neměli byste během menstruace běžet, protože běh může situaci jen zhoršit. Lehká a střední zatížení jsou povolena, dokud se blahobyt normalizuje..

I když se dívka během menstruace cítí dobře, musíte běžet pomalým tempem a na krátké vzdálenosti. Je zakázáno provádět skoky, protože mohou způsobit nepohodlí a zvýšené výboje. To je způsobeno skutečností, že aktivní fyzická aktivita stimuluje krevní oběh.

Pravidla školení

Fyzická aktivita často způsobuje nepohodlí během menstruace. V takových chvílích se nemusíte úplně vzdát běhu. Stačí trochu snížit zatížení. Pokud výtok není hojný, můžete běžet první den menstruace. Sportovní trénink nepovede k nepříjemným následkům, pokud dodržíte tato pravidla:

 1. Po sprchování po menstruaci se musíte osprchovat, musíte použít kvalitní produkt pro intimní hygienu.
 2. Nedoporučuje se kombinovat jogging s plaváním v bazénu.
 3. Diéty jsou zakázány, aby se zabránilo plýtvání tělem.
 4. Během cvičení musíte poslouchat své tělo. Pokud se po běhu u ženy objeví bolest nebo jiné nepříjemné příznaky, musí se poradit s gynekologem.

Stojí za to věnovat pozornost kardio tréninku během menstruace. Trenér by měl během menstruace vytvořit plán tříd. Takový trénink by měl zahrnovat mírnou zátěž a měl by tělu prospívat. Mohou být provedeny doma. Během kritických dnů se doporučuje jóga, aerobik a lehká cvičení..

Jóga je odborníky nejvíce chválena, protože posiluje tělo, masíruje vnitřní orgány a zlepšuje zdraví..

Menstruační cyklus a běh: je možné cvičit v kritických dnech

Jak zůstat fyzicky aktivní v jakémkoli věku a fázi cyklu

Jak efektivně kombinovat ženský cyklus se sportem, ve které fázi cyklu je ženské tělo nejúčinnější a je možné běhat během menstruace - mluvili jsme o tom s porodnicí-gynekologkou Lapino Clinical Hospital Maria Vatagina.

Podle nejnovějších údajů VTsIOM se většina Rusů věnuje sportu za účelem zlepšení svého zdraví (70%), udržení nebo zlepšení své postavy (20%), zdravého životního stylu (19%), zlepšení nálady a radosti (18%).

Nejoblíbenějším sportem mezi obyvateli naší země je podle průzkumu zejména atletika, běh (37%). Ženy raději cvičí častěji než muži (32% oproti 13%). A to se může jen radovat!

Jak funguje ženský cyklus

Ženy se od mužů liší tím, že v jejich tělech dochází k pravidelným cyklickým změnám v reprodukčním systému, které ženě umožňují otěhotnět. Tyto změny se nazývají menstruační cyklus..

50 vývojových cvičení pro cvičení doma
Stáhněte si komplex zdarma

Přihlaste se k odběru „Marathon Runner“ v telegramu. Oznámení článků a užitečné výběry každý týden.

Normální menstruační cyklus trvá 21-35 dní a samotná doba menstruace se pohybuje od 2 do 7 dnů. V průměru začíná první menstruace (menarche) u dívky ve věku 12-13 let a končí (menopauza) ve věku 50-55 let.

V porodnictví a gynekologii se považuje za ideální cyklus 28 dnů, kdy se počítá od prvního dne menstruačního krvácení do prvního dne další menstruace.

Během menstruačního cyklu dochází k pravidelným hormonálním výkyvům, které rozdělují cyklus na fáze

První fáze cyklu - folikulární nebo proliferativní - je charakterizována zvýšením hladiny estrogenu, folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). V této fázi dochází přímo k menstruačnímu krvácení, po kterém začne endometrium proliferovat a zrání dominantního folikulu.

Na vrcholu LH a FSH praskne dominantní folikul, to znamená ovulace. U ideálního menstruačního cyklu k tomu dochází 14. den cyklu..

Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální neboli sekreční fáze, která již není podřízena estrogenům, ale progesteronu, i když hladina estrogenu stále zůstává poměrně vysoká. V této fázi se endometrium připravuje na implantaci vajíčka: jeho proliferace pokračuje, akumulace živin pokračuje a ovulovaný dominantní folikul se transformuje do žlutého tělíska.

Pokud nedojde k implantaci vajíčka, je endometrium odmítnuto, což se projevuje menstruačním krvácením a přeměnou žlutého tělíska na bílou.

Jak fáze menstruačního cyklu ovlivňují běh

Metabolismus

Během druhé luteální fáze se tělo snaží ukládat živiny, včetně glykogenu. Aktivuje se využití tuku na energii a sacharidy se ukládají jako glykogen.

V první, folikulární, fázi naopak dochází ke zvýšené spotřebě glykogenu.

V luteální fázi cyklu v důsledku snížení hladiny glukózy v krvi klesá tvorba kyseliny mléčné během fyzické námahy, respektive tělo lépe snáší intenzivní cvičení, ale přetrénování je snazší a rychlejší než v první fázi cyklu.

Termoregulace

Během luteální fáze dochází k redistribuci tekutiny, která částečně prochází z cévního řečiště do mezibuněčného prostoru, který vypadá jako edém.

Vzhledem k tomu, že kapalná část krve je redistribuována, objem krevní plazmy klesá, což zhoršuje termoregulaci. A hemokoncentrace vede k nedostatečnému přísunu kyslíku do svalů a ke zhoršení vylučování kyseliny mléčné z nich..

Větrání

Progesteron má schopnost stimulovat bránicový nerv, který stimulací kontrakce bránice zvyšuje frekvenci dýchacích pohybů a může snadno vést k hyperventilaci plic ve druhé, luteální fázi cyklu.

Svalová síla

Poměrně velký počet vědců studuje problém fyzického stavu žen v různých fázích menstruačního cyklu z hlediska svalové síly. U žen s normálním menstruačním cyklem nebyly žádné významné rozdíly ve svalové síle v různých fázích..

Jak trénovat v závislosti na fázi cyklu

V první folikulární fázi cyklu je tělo nejvíce přizpůsobeno silovému tréninku. Tělo se snaží využít své zásoby sacharidů (glykogenu), v tomto ohledu je ve folikulární fázi cyklu nutné zvýšit množství spotřebovaných sacharidů a pravidelně konzumovat bílkoviny.

Během druhé fáze cyklu se zvyšuje hlad, zatímco se zvyšuje také rychlost metabolismu. Tělo se snaží využívat tuk jako své hlavní palivo, proto je nutné konzumovat dostatek tuku, bílkovin a méně sacharidů..

V luteální fázi je nutné snížit intenzivní trénink, který je spojen s rizikem přehřátí. Ve druhé fázi jezte více vody s vysokým obsahem sodíku.

V první fázi cyklu pracujeme na síle, ve druhé snižujeme zatížení

Ze všech výše uvedených závěrů můžeme konstatovat, že nejúspěšnějším časem pro fyzickou aktivitu je období menstruace a první fáze cyklu, která vám umožní utratit značné množství nahromaděných rezerv a nevede k narušení homeostázy.

Ve druhé fázi cyklu je možné provádět vysoce intenzivní cvičení, ale velmi rychle můžete přepracovat a narušit rovnováhu vody a elektrolytů v těle, což nevede k dobrým výsledkům v tréninku a soutěži, ale může vést k potřebě delšího zotavení těla.

Je možné běhat během menstruace

Menstruace není kontraindikací pro cvičení. Naopak během menstruace je hladina ženských pohlavních hormonů (estrogen a progesteron) nejnižší, což poněkud odstraňuje hranice sexuální diferenciace.

Tělo se nepřipravuje na implantaci vajíčka a je připraveno vynaložit všechny své nutriční a energetické zásoby na fyzickou aktivitu a dosažení maximálních výsledků.

Během menstruace se nemusíte vyhýbat dlouhému a tvrdému běhání. Pokud však váš zdravotní stav není příliš žádoucí, musíte naslouchat svému tělu: zmenšit vzdálenost nebo zpomalit obvyklé tempo, někdy dokonce přejít na krok a odložit aktivní fyzickou aktivitu, dokud se vaše celková pohoda nezlepší..

Stravování v kritických dnech

Při běhu během menstruace musíte pít dostatek vody a jíst potraviny bohaté na železo..

Ztráta menstruační krve je normálně fyziologická a nevede k anémii a dehydrataci těla, ale při těžkých obdobích se může snížit hemoglobin, který je nosičem kyslíku pro tkáně a orgány..

V tomto ohledu vede pokles hladiny hemoglobinu a železa k hypoxii vnitřních orgánů, včetně kosterních svalů, což zhoršuje schopnosti sportovců během tréninku a závodů..

V kritické dny přidejte železo a vlákninu

Potřebujete vyváženou stravu obsahující významné množství vlákniny a vitamínů, včetně vitaminu C, který je dobrým antioxidantem.

Menopauza a běh: cvičení ráno a méně rychlé sacharidy

Menopauza je poslední menstruace v životě ženy. V průměru k němu dochází ve věku 50–55 let a postmenopauzální období je často doprovázeno zhoršením kvality života v důsledku návalů horka, zhoršení nálady, poruch spánku, bolesti hlavy, bolesti pohybového aparátu, arteriální hypertenze a špatně kontrolovaného přírůstku hmotnosti.

Všechny tyto příznaky jsou spojeny s poklesem ženských pohlavních hormonů, které mají „ochranný“ účinek na tělo: zachovávají cévní stěnu, regulují vazodilatační a vazokonstrikční vlastnosti cév, zachovávají vápník v kostním systému a mnoho dalšího..

Zkušení běžci po menopauze mají tendenci zaznamenat horší výkon kvůli snížené schopnosti budovat a udržovat svalovou hmotu kvůli snížené hormonální aktivitě vaječníků..

Kvůli zhoršení termoregulace v postmenopauzálním období je nutné důkladně ochladit tělo během fyzické aktivity: studená voda, mokrý šátek, studený ručník atd...

Osteoporóza, tj. Nedostatek vápníku v kostech, může vést k patologickým zlomeninám, a to jak při sportu, tak v klidu. Proto se doporučuje užívat přípravky obsahující vápník a vitamin D..

Poruchy spánku a noční pocení mohou vést k podrážděnosti a únavě, což může výrazně narušit cvičení. Fyzická aktivita ráno může pomoci zvládnout to, ale večerní běh naopak zvyšuje tělesnou teplotu a úzkost, což jen zhorší příznaky..

Dieta, kterou jste dříve dodržovali, nemusí stačit k tomu, abyste byli fit u žen po menopauze. Pokuste se vyloučit rychlé sacharidy a zvýšit podíl celozrnného chleba, zeleniny a ovoce, stejně jako kyselého mléka a masných výrobků ve vaší stravě.

Pokud není možné kompenzovat příznaky postmenopauzy fyzickou aktivitou, pak moderní medicína umožňuje obnovit hormonální hladiny pomocí hormonální substituční terapie (HRT). Stojí však za to předepsat jej pouze v kontaktu s vaším porodníkem-gynekologem, který by měl znát objem vaší fyzické aktivity, vytvořit vám potřebný seznam vyšetření a vyloučit vás z kontraindikací užívání exogenních hormonů..

Pokud budou vyloučena rizika a kontraindikace, správný výběr terapie, pravidelné vyšetření, je možné dlouhodobě používat HRT ke zlepšení kvality života a výsledků závodů.

Jaké testy a screening jsou pro sportovce důležité

Každá žena, bez ohledu na úroveň fyzické aktivity, by měla každoročně navštěvovat gynekologa za účelem vyšetření a dodání nátěru na onkocytologii: PAP test nebo tekutá onkocytologie. Po 30 letech se také doporučuje testovat na lidský papilomavirus (HPV).

Pokud existují odchylky od normy a stížnosti, nemůžete odložit návštěvu gynekologa až do další lékařské prohlídky

Kromě gynekologického vyšetření by mělo být každoročně prováděno ultrazvukové vyšetření 5. - 7. den menstruačního cyklu. V těchto dnech je endometrium dostatečně tenké, aby identifikovalo možnou patologii.

Při silné menstruaci se doporučuje kontrolovat hladinu hemoglobinu, sérového železa a feritinu, což umožní rozpoznat anémii v počátečních fázích a napravit ji..

Vlastnosti provádění běžeckých cvičení během menstruace

Jogging je dobrá fyzická aktivita určená k udržení postavy a obecného tónu. Ženy, které dodržují zdravý životní styl, často během období běhají a aktivně cvičí. Existují však ti, kteří přestanou trénovat po dobu menstruace, věřit, že během tohoto období je nemožné načíst tělo.

Běh je skvělý pro vaše zdraví

K jakým změnám dochází v těle

Menstruace je přirozený proces, který je první den doprovázen odtokem krve, bolestivou bolestí v podbřišku, mírnými závratěmi a malátností. Kromě toho se žena může cítit depresivní, letargická nebo podrážděná. Mnoho lidí má rychlý srdeční rytmus, který je způsoben poklesem hemoglobinu a červených krvinek v krvi. Organické buňky dostávají méně kyslíku, proto dochází k rychlé únavě a snížené vytrvalosti.

Odborníci doporučují běhat během menstruace, pouze snížením její intenzity a zkrácením doby trvání.

Mnoho žen má na začátku svého období migrény a silné bolesti hlavy. Přesný důvod dosud nebyl identifikován, ale odborníci předpokládají, že chybou je patologie cév, která se zhoršuje během období zvýšeného zatížení..

Mnoho z nich má bolesti hlavy před menstruací.

Je možné běžet na začátku menstruace

První dva dny jsou zpravidla pro ženy nejtěžší. Mají špatné zdraví a hojné výtoky. Odborníci proto říkají, že v prvních dnech nemůžete běžet během menstruace. Všechno je však individuální a dívky, jejichž zdravotní stav nezpůsobuje nepohodlí, mohou pokračovat v tréninku bez omezení. Optimální je obnovit běh třetího dne..

Pokud během menstruace běháte a udržujete obvyklou intenzitu, zvyšuje se riziko zvýšeného krvácení. Aby se tomu zabránilo, gynekologové doporučují:

 1. Používejte hygienické prostředky určené k použití během cvičení. Spolehlivě chrání před úniky a mají zvýšenou absorpční rychlost.
 2. Po tréninku byste měli doplnit své síly vypitím čaje s lžičkou medu nebo sníst hrst sušeného ovoce..
 3. Při běhu během menstruace byste měli věnovat zvláštní pozornost pitnému režimu..
 4. Po běhu se osvěžte teplou sprchou, v žádném případě teplou a nedělejte kontrastní sprchy, které stimulují krevní oběh.

Optimální doba chodu neexistuje, je to otázka individuální preference..

Jaké je použití běhu

Běh je užitečný kdykoli, protože díky němu se tělo aktivně obohacuje kyslíkem, zvyšuje se jeho vytrvalost, zlepšují se metabolické procesy a zvyšuje se imunita. Běh během menstruace zmírňuje špatnou náladu a stav deprese, protože tělo zahájí aktivní produkci endorfinu, hormonu radosti. Pokud lékař nezakazuje fyzickou aktivitu ve speciální dny, můžete cvičit, nezávisle určit stupeň intenzity a dobu trvání fyzické aktivity.

Poraďte se s lékařem o cvičení během menstruace

Aby bylo zaručeno, že běh s menstruací bude mít příznivý vliv na práci těla, měli byste dodržovat tipy uvedené v tabulce.

Běžící pravidlaPopis
ZahřátUjistěte se, že si protáhnete nohy, zejména koleno a pánevní klouby, záda, a trochu se protáhněte. Během menstruace ženské tělo bobtná a vazy a svaly dočasně ztrácejí pružnost. Proto by se mělo tělo zahřát, aby nedošlo k roztržení a protažení..
ČasBěhem menstruace nemůžete běžet déle než 40 minut. Takže tělo nebude mít čas na přepracování..
RytmusBěhem menstruace nemůžete běžet s vysokou intenzitou. Je povolen pouze jogging.
oblečeníOblek musí být vyroben z přírodních tkanin a vhodný pro sezónu, aby se zabránilo přehřátí těla nebo naopak podchlazení.

Aby bylo běhání v prvních dnech menstruačního cyklu příjemné, měli byste po celý měsíc jíst vysoce kvalitní a vyvážené jídlo a zcela vyloučit použití cukru. Je důležité, aby strava obsahovala potraviny bohaté na železo. Pro zdraví žen, správné fungování reprodukčního systému a bezbolestné období je nutné každý den jíst 25-30 gramů nenasycených tuků. Patří mezi ně ořechy, avokádo, jakýkoli rostlinný olej, olivy, semena.

Je bezpodmínečně nutné vypít až dva litry čisté vody denně, aby krev nezhoustla, aby se z těla odstranily toxiny a kardiovaskulární systém správně fungoval..

Když je běh kontraindikován

Během menstruace nemůžete běžet, pokud se necítíte dobře. Zdržení se námahy po několik dní nepoškodí ani postavu, ani zdraví. Pokud bolí dolní část zad, trápí ji bolesti hlavy, tíže v břiše, nevolnost, letargie, ospalost a závratě - stojí za to strávit tyto dny v klidu. Za přítomnosti cyst, zánětlivého procesu v pánevních orgánech nebo infekce gynekolog také zakáže sportovat v kritických dnech až do úplného uzdravení.

Se silnou bolestí a slabostí je lepší odložit trénink

Aby se nepoškodila, měla by žena vyhledat radu od gynekologa, aby jí předepsal předpis od odborníka ohledně bezpečnosti jejích běhů ve zvláštní dny..

Co může nahradit běh

Pokud gynekolog zakázal běh během menstruace nebo se žena rozhodla omezit, ale nechce uvolnit svaly, doporučuje se v dnešní době uchýlit se k jiným druhům sportovních aktivit. Může to být jednoduchá sada cvičení s použitím činek a gumiček pro fitness. Předpokladem je vyloučení cviků zahrnujících břišní svaly.

Jóga je také skvělá, protože nejen pomáhá udržovat tón, ale také pomáhá harmonizovat vnitřní stav ženy, což je zvláště důležité ve dnech menstruace..

Toto video vám řekne o funkcích školení v kritických dnech:

Pokud nedochází k zadržování tekutin v končetinách, je strečink dobrou náhradou za běh. Podporuje nárůst energie, obohacuje buňky kyslíkem, pomáhá udržovat svalový tonus a uvolňuje svaly ucpané joggingem, čímž vytváří krásnou úlevu.

Běh během menstruace: analyzujeme všechny výhody a nevýhody

Když žena začne menstruovat, tělo se může dostat z rytmu běžného života. Mnoho z nežného pohlaví cítí v genitáliích závratě, nevolnost, slabost a nepohodlí.

Stojí to za to v takových obdobích života změnit svůj obvyklý způsob života, vzdát se běžných aktivit, včetně joggingu? Je trénink joggingu nebezpečný, když má žena menstruaci? Jaké jsou alternativní způsoby tréninku v tomto období? Přečtěte si o tom v tomto materiálu..

Sport a menstruace

Tolik moderních dívek a žen se obává této otázky: je možné běhat během menstruace?

V dnešní době jsou sporty (a obecně zdravý životní styl) velmi populární. Nežné pohlaví proto rádi navštěvují tělocvičny, sportovní hřiště, stadiony nebo pravidelně jezdí v parku. Každým rokem je takových dívek a žen stále více..

Během menstruace však vzhledem ke skutečnosti, že se mění hormonální pozadí, existuje riziko narušení činnosti kardiovaskulárního systému v těle. Může se také objevit vysoký krevní tlak, svaly ztratit tón a reakce se mohou zpomalit. Nežné pohlaví se v tomto období také může cítit depresivní, depresivní, stresované...

Existuje mnoho různých názorů na to, zda byste měli během menstruace běhat, protože byste měli přestat cvičit. Zastánci fyzické aktivity tvrdí, že je bezpodmínečně nutné nevynechávat cvičení. Jiní naopak trvají na tom, že během tohoto období by měl být veškerý výcvik zastaven. Který z nich má pravdu a s čím souvisí tyto důvody??

Fyziologické procesy v ženském těle

Chcete-li se rozhodnout, zda je vhodné běhat během menstruace, musíte vzít v úvahu zdravotní indikace..

Pokud máte v úmyslu pokračovat ve cvičení během menstruace, měli byste se nejprve poradit se zkušeným gynekologem. To je způsobeno skutečností, že jednotlivé ženy mohou mít během menstruace různé patologické stavy, které narušují sportovní aktivity..

Tyto patologie jsou následující:

 • akutní a intenzivní bolest v genitální oblasti v „kritických dnech“.
 • bolest hlavy, velmi silná, stejně jako přítomnost závratí, pocit, že byste mohli omdlít.
 • výtok je velmi hojný (velká ztráta krve).

Pokud je u vás pozorován alespoň jeden z výše uvedených příznaků, je lepší přestat běhat během „kritických dnů“. A zjistit důvody, proč se takové patologie objevily.

Současně, pokud vaše menstruace prochází téměř nepostřehnutelně bez velkého výtoku, silné bolesti a špatného zdraví, pak nemůžete změnit svůj obvyklý způsob života..

Možná byste měli jen mírně omezit fyzickou aktivitu, protože během fyzické aktivity je krevní oběh obzvláště intenzivní, a to i v oblasti orgánů odpovědných za reprodukční systém. A protože během menstruace dochází ke ztrátě krve, může se objevit hladovění kyslíkem, závratě, dívka se může cítit slabá.

Omezení zatížení

Je zajímavé, že některé lékařské studie ukazují, že ne příliš intenzivní sportovní cvičení (zdůrazňujeme - v mírné formě) během „kritických dnů“ může mít mimořádně pozitivní vliv na samotný menstruační proces.

Mezi takové malé fyzické aktivity patří například jogging..

Nesmíme však zapomenout: protože během menstruace dochází ke značné ztrátě krve, zdroje těla jsou omezené. Rozhodně se neoplatí je přetěžovat. Všichni běžci během svého období by tedy měli snížit svoji fyzickou aktivitu, zpomalit tempo, intenzitu tréninku i vzdálenost a čas na ujetí vzdálenosti..

Běh během menstruace

Klady

Mnoho dívek a žen, které nepřestanou trénovat během menstruace, tvrdí, že samotný proces je mnohem nepostřehnutelnější a rychlejší, takzvaný syndrom PMS je mnohem méně výrazný. Necítíte téměř žádnou bolest ani jiné nepohodlí. Musíte si však pamatovat na míru a nepřetěžovat se tréninkem..

Nejlepší je běhat rytmicky, běhat, ale intervalový běh a zrychlení, stejně jako běh s váhami, je lepší odložit na později..

Kdy neběhat?

Není žádným tajemstvím, že během menstruace se tělo obnovuje. Pro samotné tělo je to však poměrně vážná zátěž..

Proto je další zátěž ve formě sportu (a také ranního běhání) dalším důvodem plýtvání energií a silou, které jsou pro tělo v daném časovém období nezbytné. To je důvod, proč většina lékařů říká „ne“ na otázku, zda pokračovat v běhu během „kritických dnů“.

Podle některých odborníků navíc ženské tělo není navrženo pro takovou zátěž a může selhat, což může v první řadě ovlivnit reprodukční funkci dívky. Lékaři proto doporučují odpočívat během menstruace a vzdát se tréninku alespoň na pár dní..

Tipy pro běhání během menstruace

Pokud jste se nakonec rozhodli „zaběhat“ během „kritických dnů“, dáme vám několik tipů, aby byl tento proces nejbezpečnější a nejpohodlnější pro vaši pohodu..

 • Při běhu zvolte hygienické vložky nebo tampony s vysokou úrovní absorpce, abyste zabránili úniku. Nejlepší je upřednostnit takové možnosti, kde je gelový adsorbent.
 • Zvláštní pozornost je třeba věnovat hygieně. Po běhu je nutností důkladná sprcha mýdlem nebo gelem. Voda navíc má nejen čistící účinek, ale také zvyšuje tonus těla a náladu.
 • během menstruace je děložní čípek v otevřeném stavu, takže existuje nebezpečí, že tam budou pronikat různé škodlivé mikroorganismy. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně, jak je uvedeno výše..
 • během menstruace nemůžete kombinovat jogging s plaváním, zejména na otevřené vodě, ani s návštěvou koupele nebo sauny, protože to může nepříznivě ovlivnit intenzitu menstruačního toku a vést ke slabosti, závratě nebo dokonce anémii.
 • měli byste dodržovat dietu, je žádoucí vyloučit kořeněná a tučná jídla. Neměli byste se však ani přejídat..

Také v den běhu byste měli jíst následující jídla:

 • hořká čokoláda,
 • sušené ovoce,
 • káva nebo čaj s cukrem,
 • ovoce, džusy.

Všechny tyto produkty pomohou nasytit tělo potřebnými živinami a stopovými prvky a také obnovit sílu vynaloženou na trénink..

Během vyučování byste navíc měli neustále naslouchat svému tělu a kontrolovat svou pohodu. Pokud existují nějaké odchylky, doporučuje se zastavit výuku a vyhledat radu od gynekologa.

Alternativní metody výcviku

Existuje několik alternativ k běhu během „kritických dnů“. To:

 • kardio trénink na simulátorech,
 • Kurzy pilates nebo jógy.

Druhý typ fyzické aktivity je velmi užitečný, protože podporuje vnitřní masáž, což má dobrý vliv na stav ženského těla..

Je možné běhat během menstruace

Běh vám pomůže zhubnout, udržovat se v kondici a zlepšit vaši pohodu. Fyzická aktivita přiměřené intenzity má vždy příznivý účinek na ženské tělo. Ale můžete běhat během svého období? Jak nebezpečné to může být pro dívku ve zvláštním období jejího života. S nástupem menstruace přicházejí různé bolesti a nemoci, kvůli kterým musí být vyloučeno zbytečné namáhání těla. Pokud je fyzická aktivita správně normalizována, bude možné zmírnit některé příznaky menstruace..

Změny v těle během menstruace

Každý měsíc se mění natolik, že musíte upravit svůj obvyklý způsob života po dobu 3–7 dnů. Je nutné pochopit, jaké fyziologické procesy probíhají během menstruace, abychom pochopili, jak ovlivňují tělo. Pak už můžete myslet na možnost joggingu na začátku menstruačního cyklu..

Menstruace začíná, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka a děloha je zbavena endometria. Zanechává dělohu krví. Toto období je také charakterizováno poklesem hladiny hemoglobinu a erytrocytů. To vše vede k následujícím důsledkům (jsou normou):

 • slabost se objevuje s malátností:
 • přetrvávající bolesti v různých částech těla;
 • snížená výdrž.

Nyní můžete pochopit, proč nemůžete běžet během menstruace. Při všech těchto příznacích by bylo nerozumné podrobit se dalšímu stresu. Nevylučujte však zcela fyzickou aktivitu ze svého každodenního života, zvláště pokud je běhání pravidelné..

V důsledku ztráty červených krvinek hemoglobinem začíná tělo ztrácet kyslík, což vede k obecné slabosti. Běh pomáhá okysličovat krev, takže slabost musí zmizet.

Běh během období - klady a zápory

Když začnete přemýšlet o tom, jak užitečné nebo škodlivé běhání během menstruace je, musíte vyhodnotit všechny výhody a nevýhody.

Pozitivní aspekty jsou následující:

 • cvičení je dobré pro ženské tělo během menstruace;
 • při aktivním pohybu (běhu) se v těle budou produkovat endorfiny, což zlepší náladu a pomůže zmírnit nervozitu;
 • krev je obohacena kyslíkem, který ztrácí v kritických dnech;
 • běh může zmírnit bolest a křeče, které doprovázejí menstruaci;
 • v některých případech končí menstruace o den dříve, protože tělo se pod vlivem fyzické námahy čistí rychleji.

Pokud by to celé skončilo, pak by si každá dívka vyšla na začátku menstruačního cyklu zaběhat. Abychom však pochopili, zda je možné běhat během menstruace, je třeba vzít v úvahu negativní důsledky takové činnosti..

 1. Nadměrná aktivita může negativně ovlivnit vaši pohodu. Pokud v kritických dnech běžíte stejně jako v běžných dnech, očekávejte potíže.
 2. Exacerbace různých onemocnění, při kterých nemůžete běžet.
 3. Porušení menstruačního cyklu, pokud běží s kontraindikacemi.

Pro lepší pochopení podstaty negativních důsledků je nutné vzít v úvahu případy, kdy je běh během menstruace nežádoucí..

Kontraindikace pro jogging

Nebudeme uvažovat o všech případech, kdy nemusíte běžet. Zaměříme se na ty, které souvisejí se zdravím žen. Je nutné na chvíli odmítnout běh, pokud během menstruace existují:

 • hojné vypouštění;
 • bolesti hlavy;
 • bolest v genitální oblasti;
 • významná bolest v jiných částech těla.

Při odpovědi na otázku, proč nemůžete běhat během menstruace, musíte určitě zmínit gynekologická onemocnění. Nebude fungovat seznam všech patologií (děložní myomy, adenomyóza atd.), Kvůli kterým je jogging kontraindikován. Je lepší kontaktovat svého gynekologa, který určí, zda tato nebo vaše funkce vašeho těla narušuje běh během menstruace..

Může mít smysl vynechat pár dní a pokračovat v běhu od 3. dne vašeho cyklu..

Konzultace gynekologa

Gynekolog by měl být nejlepším přítelem ženy, která chce mít normální cyklus a minimum problémů s menstruací. Je zřejmé, že jen málo lidí chce jít k lékaři, aby zjistili, zda mohou během menstruace běžet. Pokud je v tomto období z hlediska zdraví žen vše v pořádku, nemusíte se poradit. Je však velmi vhodné navštívit lékaře v následujících situacích:

 • nepravidelný cyklus;
 • podivná barva výboje;
 • různé trvání a intenzita menstruace;
 • pravidelné bolestivé bolesti v kritických dnech nebo bolesti v celém těle.

Ve všech těchto případech může být s tělem něco špatně. Abyste tento problém nezhoršili námahou při běhu, musíte se poradit se svým lékařem..

Běžecké tipy pro vaše období

Když jste se sami rozhodli, že nemá smysl odkládat běh na týden kvůli příchodu příšer, musíte pochopit, jak by tyto třídy měly probíhat.

 1. Při běhání musíte použít speciální tampony a vložky s absorpčním gelem. Běh by měl zvýšit výboj.
 2. Běhání s menstruací lze provést, pokud snížíte její intenzitu a zkrátíte obvyklou vzdálenost.
 3. Po výběru běhu se musíte vzdát dalších zátěží (plavání, lyžování, tělocvična atd.).
 4. Po běhání musíte vyměnit hygienický tampon (podložku) a osprchovat se.

I v kritických dnech můžete běhat, pokud budete postupovat podle těchto bodů, stejně jako při absenci přímých kontraindikací od gynekologa.

Je možné běhat během menstruace první den a proč někdy není možné běhat

Běhání každý den je dobrým zvykem. Podporuje zdraví a pomáhá udržovat normální váhu. Ale abyste si neublížili, musíte vědět, zda můžete běhat během menstruace, protože během této doby je třeba se vyvarovat stresu na těle. V dnešní době stojí za to sportovat v úsporném režimu. Nejlepší je poradit se s gynekologem. Správné cvičení pomůže zmírnit příznaky kritických dnů.

Sporty během menstruace

Sport má pozitivní vliv na tělo, díky čemuž je zdravé. Během běhu fungují téměř všechny svalové skupiny, spalují se kalorie a trénuje vytrvalost. Ale mnoho žen neví, jestli je možné běhat během menstruace..

Podle lékařů může mírná zátěž tělu pouze prospět. Pomáhá snižovat množství výtoků během menstruace a zkracuje jejich trvání..

Také pomocí sportovních aktivit se můžete zbavit bolesti. K tomu musíte běhat. Tréninky by měly být krátkodobé a bez velké zátěže.

Lékařská doporučení při běhu během menstruace:

 1. Hygienické výrobky by měly být pohodlné a vyrobené z přírodních materiálů. Myšlenky na netěsnosti a krvavé skvrny na oblečení ženě neprovedou žádný trénink..
 2. Dlouhé jízdy by měly být odloženy, dokud kritické dny neskončí..
 3. Oblečení by mělo být co nejpohodlnější a dobře absorbovat vlhkost. Atletická forma, která brání pohybu, není vhodná.
 4. Během menstruace je výhodnější cvičit na čistém vzduchu, takže je lepší si zaběhat v parku nebo parku. Je vhodné odložit hodiny na běžeckém pásu na jiný čas..
 5. Dobrá hygiena je důležitá. Ihned po běhu během menstruace se musíte osprchovat, jinak mohou patogenní bakterie proniknout do pochvy. V dnešní době je reprodukční systém nejvíce náchylný k infekcím..
 6. Po joggingu se nemůžete omezit na jídlo (toto pravidlo neplatí pro nezdravé jídlo). Můžete jíst svůj oblíbený dezert nebo ovoce. Také se nemůžete obejít bez masa a ryb - pomohou naplnit tělo užitečnými látkami. Půst po cvičení může vést k bezvědomí.

Pokud pocítíte při běhání nevolnost, slabost nebo závratě, okamžitě ukončete trénink a vraťte se domů..

Kontraindikace a omezení

Některé patologické procesy v reprodukčním systému ženy mohou být asymptomatické. U nich je fyzická aktivita často kontraindikována..

Běh v kombinaci s menstruací a gynekologickými nemocemi může vést ke komplikacím. Než se vydáte na běh v kritické dny, doporučujeme vám poradit se s lékařem..

Kromě toho existují další důvody, proč byste během menstruace neměli běžet:

 • migrény a závratě;
 • dlouhodobé vypouštění ve velkém objemu;
 • syndrom bolesti.

Pokud jsou tyto příznaky u ženy často pozorovány, musí vyšetřit pánevní orgány, aby zjistila příčinu abnormalit. Dokud nebude stanovena diagnóza, neměli byste během menstruace běžet, protože běh může situaci jen zhoršit. Lehká a střední zatížení jsou povolena, dokud se blahobyt normalizuje..

I když se dívka během menstruace cítí dobře, musíte běžet pomalým tempem a na krátké vzdálenosti. Je zakázáno provádět skoky, protože mohou způsobit nepohodlí a zvýšené výboje. To je způsobeno skutečností, že aktivní fyzická aktivita stimuluje krevní oběh.

Pravidla školení

Fyzická aktivita často způsobuje nepohodlí během menstruace. V takových chvílích se nemusíte úplně vzdát běhu. Stačí trochu snížit zatížení. Pokud výtok není hojný, můžete běžet první den menstruace. Sportovní trénink nepovede k nepříjemným následkům, pokud dodržíte tato pravidla:

 1. Po sprchování po menstruaci se musíte osprchovat, musíte použít kvalitní produkt pro intimní hygienu.
 2. Nedoporučuje se kombinovat jogging s plaváním v bazénu.
 3. Diéty jsou zakázány, aby se zabránilo plýtvání tělem.
 4. Během cvičení musíte poslouchat své tělo. Pokud se po běhu u ženy objeví bolest nebo jiné nepříjemné příznaky, musí se poradit s gynekologem.

Stojí za to věnovat pozornost kardio tréninku během menstruace. Trenér by měl během menstruace vytvořit plán tříd. Takový trénink by měl zahrnovat mírnou zátěž a měl by tělu prospívat. Mohou být provedeny doma. Během kritických dnů se doporučuje jóga, aerobik a lehká cvičení..

Jóga je odborníky nejvíce chválena, protože posiluje tělo, masíruje vnitřní orgány a zlepšuje zdraví..

Vlastnosti provádění běžeckých cvičení během menstruace

Jogging je dobrá fyzická aktivita určená k udržení postavy a obecného tónu. Ženy, které dodržují zdravý životní styl, často během období běhají a aktivně cvičí. Existují však ti, kteří přestanou trénovat po dobu menstruace, věřit, že během tohoto období je nemožné načíst tělo.

K jakým změnám dochází v těle

Menstruace je přirozený proces doprovázený uvolňováním krve, bolestivou bolestí v podbřišku, mírnými závratěmi a malátností první den.

Kromě toho se žena může cítit depresivní, letargická nebo podrážděná. Mnoho lidí má rychlý srdeční rytmus, který je způsoben poklesem hemoglobinu a červených krvinek v krvi..

Organické buňky dostávají méně kyslíku, proto dochází k rychlé únavě a snížené vytrvalosti.

Odborníci doporučují běhat během menstruace, pouze snížením její intenzity a zkrácením doby trvání.

Mnoho žen má na začátku svého období migrény a silné bolesti hlavy. Přesný důvod dosud nebyl identifikován, ale odborníci předpokládají, že chybou je patologie cév, která se zhoršuje během období zvýšeného zatížení..

Mnoho z nich má bolesti hlavy před menstruací.

Je možné běžet na začátku menstruace

První dva dny jsou zpravidla pro ženy nejtěžší. Mají špatné zdraví a hojné výtoky. Odborníci proto říkají, že v prvních dnech nemůžete běžet během menstruace. Všechno je však individuální a dívky, jejichž zdravotní stav nezpůsobuje nepohodlí, mohou pokračovat v tréninku bez omezení. Optimální je obnovit běh třetího dne..

Pokud během menstruace běháte a udržujete obvyklou intenzitu, zvyšuje se riziko zvýšeného krvácení. Aby se tomu zabránilo, gynekologové doporučují:

 1. Používejte hygienické prostředky určené k použití během cvičení. Spolehlivě chrání před úniky a mají zvýšenou absorpční rychlost.
 2. Po tréninku byste měli doplnit své síly vypitím čaje s lžičkou medu nebo sníst hrst sušeného ovoce..
 3. Při běhu během menstruace byste měli věnovat zvláštní pozornost pitnému režimu..
 4. Po běhu se osvěžte teplou sprchou, v žádném případě teplou a nedělejte kontrastní sprchy, které stimulují krevní oběh.

Optimální doba chodu neexistuje, je to otázka individuální preference..

Jaké je použití běhu

Běhání je užitečné kdykoli, protože díky němu je tělo aktivně obohaceno kyslíkem, zvyšuje se jeho vytrvalost, zlepšují se metabolické procesy a zvyšuje se imunita.

Běh během menstruace zmírňuje špatnou náladu a stav deprese, protože tělo zahájí aktivní produkci endorfinu, hormonu radosti.

Pokud lékař nezakazuje fyzickou aktivitu ve speciální dny, můžete cvičit, nezávisle určit stupeň intenzity a dobu trvání fyzické aktivity.

Poraďte se s lékařem o cvičení během menstruace

Aby bylo zaručeno, že běh s menstruací bude mít příznivý vliv na práci těla, měli byste dodržovat tipy uvedené v tabulce.

ZahřátUjistěte se, že si protáhnete nohy, zejména koleno a pánevní klouby, záda, a trochu se protáhněte. Během menstruace ženské tělo bobtná a vazy a svaly dočasně ztrácejí pružnost. Proto by se mělo tělo zahřát, aby nedošlo k roztržení a protažení..
ČasBěhem menstruace nemůžete běžet déle než 40 minut. Takže tělo nebude mít čas na přepracování..
RytmusBěhem menstruace nemůžete běžet s vysokou intenzitou. Je povolen pouze jogging.
oblečeníOblek musí být vyroben z přírodních tkanin a vhodný pro sezónu, aby se zabránilo přehřátí těla nebo naopak podchlazení.

Aby bylo běhání v prvních dnech menstruačního cyklu příjemné, měli byste po celý měsíc jíst vysoce kvalitní a vyvážené jídlo a zcela vyloučit použití cukru. Je důležité, aby strava obsahovala potraviny bohaté na železo.

Pro zdraví žen, správné fungování reprodukčního systému a bezbolestné období je nutné každý den jíst 25-30 gramů nenasycených tuků. Patří mezi ně ořechy, avokádo, jakýkoli rostlinný olej, olivy, semena.

Je bezpodmínečně nutné vypít až dva litry čisté vody denně, aby krev nezhoustla, aby se z těla odstranily toxiny a kardiovaskulární systém správně fungoval..

Když je běh kontraindikován

Během menstruace nemůžete běžet, pokud se necítíte dobře. Pokud se nebudete několik dní zdržovat námahy, nepoškodí to vaši postavu ani zdraví.

Pokud bolí dolní část zad, trápí ji bolesti hlavy, tíže v břiše, nevolnost, letargie, ospalost a závratě - stojí za to strávit tyto dny v klidu.

Za přítomnosti cyst, zánětlivého procesu v pánevních orgánech nebo infekce gynekolog také zakáže sportovat v kritických dnech až do úplného uzdravení.

Se silnou bolestí a slabostí je lepší odložit trénink

Aby se nepoškodila, měla by žena vyhledat radu od gynekologa, aby jí předepsal předpis od odborníka ohledně bezpečnosti jejích běhů ve zvláštní dny..

Co může nahradit běh

Pokud gynekolog zakázal běh během menstruace nebo se žena rozhodla omezit, ale nechce uvolnit svaly, doporučuje se v dnešní době uchýlit se k jiným druhům sportovních aktivit. Může to být jednoduchá sada cvičení s použitím činek a gumiček pro fitness. Předpokladem je vyloučení cviků zahrnujících břišní svaly.

Pokud nedochází k zadržování tekutin v končetinách, je strečink dobrou náhradou za běh. Podporuje nárůst energie, obohacuje buňky kyslíkem, pomáhá udržovat svalový tonus a uvolňuje svaly ucpané joggingem, čímž vytváří krásnou úlevu.

Několik tipů na běhání během kritických dnů

Naštěstí sportovní medicína již dávno opustila představu, že cvičení během vašeho období je zdraví škodlivé..

V tomto případě se dokonce doporučuje mírný běh jako vynikající lék na všechny druhy onemocnění..

Další věc je, že povaha průběhu tohoto období je u každé ženy individuální a je nutné určit intenzitu a trvání zátěže pouze na základě toho, jak se cítíte.

Pro ty, kteří milují běh a volí zdravý životní styl, jsme vytvořili nudný telegramový kanál, kde vydáváme tipy a užitečné materiály k tomuto tématu. Budeme rádi, že vás uvidíme jako předplatitele!

Změna tréninkového plánu v závislosti na cyklu

Běhání pomáhá uvolnit svaly a vazy, zmírňuje bolesti a zlepšuje náladu. Snažte se však během menstruace vyhnout těžkému tréninku. Máte-li například dlouhou trasu podle svého plánu, je lepší snížit počet najetých kilometrů nebo ji odložit na jiný den. Silový trénink je také nežádoucí, například trénink s činkami pro sprinty..

Samozřejmě neexistuje jediný recept pro každého. Dny žen jsou pro všechny tak odlišné, že někteří sportovci odmítají plnit úkoly trenéra, zatímco jiní naopak mohou v dnešní době vykazovat špičkové výkony..

Mnoho studií ukazuje, že vrchol výkonu u žen klesá v prvních osmi dnech cyklu (tj. Na začátku výtoku) a nejzávažnější fáze - v posledních osmi dnech před menstruací..

Jíst potraviny obsahující železo

Spolu s krví ztrácí žena železo, z čehož 2/3 je uloženo v hemoglobinu. Železo se také vylučuje z těla spolu s pocením (které stoupá s menstruací) během cvičení.

Sportovci, kteří nedoplňují zásoby železa jídlem, jsou proto vystaveni riziku anémie z nedostatku železa. Může se projevovat dušností, závratě, slabostí, ospalostí nebo zvýšenou srdeční frekvencí..

Železo se nejlépe vstřebává z masa (až 20%) a ryb (až 10%), mnohem horší z obilovin a zeleniny (až 4%). Aby se nevyčerpaly jeho zásoby, stačí konzumovat 90 gramů masa několikrát týdně. Pro nejlepší účinek kombinujte se zeleninou bohatou na vitamín C, nepijte čaj / kávu hodinu před a po jídle.

Nebude také nadbytečné pravidelně kontrolovat nedostatek železa v krvi. Pokud tento problém ponecháte bez dozoru, buňky těla nebudou dostatečně zásobeny kyslíkem, výdrž se sníží a výsledky se zhorší..

Dobrá a správná výživa

Dobrá chuť k jídlu v kritických dnech je normální. Během tohoto období se zvyšuje úroveň metabolismu, což zvyšuje denní potřebu kalorií o 200 nebo dokonce 500 kalorií. Nepotlačujte to a neuspokojujte se sladkostí..

Místo zmrzliny a čokolády přidejte ke snídani více zdravých sacharidů, abyste uspokojili zvýšenou poptávku vašeho těla.

Bohatý nápoj

Ženy často pociťují otoky a pocit tíhy v nohou. Zadržování tekutin v těle může navíc ovlivnit přírůstek hmotnosti až 3 kg. Je to způsobeno hromaděním solí.

Proto pijte více vody a bylinných čajů (kopřivy, pampelišky, anýzu, fenyklu, kmínu), které podporují vylučování solí, a konzumujte méně soli týden před začátkem ženských dnů..

Jezte vyváženou stravu, správný spánek a odpočinek, abyste zlepšili svoji pohodu.

Změna intenzity a objemu tréninku

Jak se zvyšuje objem tréninku, riziko změny cyklu se zvyšuje lineárně. Podíl tukové tkáně klesá natolik, že vede k výraznému snížení hladiny estrogenu, při kterém již nedochází k menstruaci.

Až 50% ambiciózních atletek, které uběhnou více než 100 km za týden, trpí opožděnou nebo nepřítomnou menstruací (amenorea).

K normalizaci hormonálních hladin musí žena především změnit objem a intenzitu tréninku, věnovat větší pozornost regeneraci, jíst více kalorických jídel a vyhýbat se stresu. Samotná tato opatření často, aniž by se uchýlila k hormonální terapii, stačí ke zvýšení hmotnosti a stabilizaci cyklu..

Podvýživa také ovlivňuje cyklus. Výzkum ukazuje, že přibližně 80% atletek s amenoreou konzumuje méně než 200 gramů masa týdně.

Kvůli nedostatku ženského hormonu se objevuje další porucha - demineralizace kostí (osteoporóza). Kosti se stávají méně odolné vůči stresu, což s sebou nese riziko únavových zlomenin. Téměř vždy jsou spolu s amenoreou a osteoporózou diagnostikovány i poruchy výživy, které společně tvoří tzv. „Atletickou triádu“.

Co hrozí při běhání během menstruace: názor lékařů

Běh je skvělá aktivita, která slouží k podpoře postavy pro každou ženu. Dívky, které dodržují zdravý životní styl, se často zajímají: je možné běhat během menstruace? Tento článek vám pomůže pochopit vliv fyzické aktivity na ženské tělo během menstruace a zjistit, jaký názor mají na tuto záležitost odborníci..

Je možné spustit, pokud začala menstruace

Menstruace je přirozený proces pro tělo každé ženy, který je doprovázen následujícími příznaky: bolesti hlavy, bolesti v podbřišku, celková nevolnost. Kromě toho může žena pociťovat depresi, zrychlenou srdeční frekvenci..

Důvodem tohoto stavu je pokles hladiny hemoglobinu v krvi ženy a také erytrocytů. Ženské tělo je horší obohaceno kyslíkem, takže se snižuje vytrvalost při cvičení a zástupce ženy se mnohem rychleji unaví.

Během kritických dnů není nutné přestat běhat, stačí upravit zátěž.

Názor lékařů

Vědci v oblasti medicíny již dlouho zkoumali otázku vlivu fyzické aktivity na průběh menstruace a pokoušeli se zjistit, zda je možné běhat během menstruace. Provedené experimenty sloužily jako základ pro přesvědčení, že jogging je nejen nejen zakázaný, ale dokonce užitečný pro ženy v kritických dnech. Toto stanovisko vychází z následujících skutečností:

 1. Schopnost těchto zátěží eliminovat bolest a křeče v dolní části břicha byla prokázána..
 2. Mírné běhání zrychluje metabolismus těla a podporuje produkci hormonu, jako je endorfin.
 3. Díky běhu je tělo krásné poloviny lidstva během menstruace vyčištěno rychleji, díky čemuž existuje možnost zkrácení trvání kritických dnů.
 4. Pomalé běhání během menstruace pomáhá zlepšit krevní oběh v pánevní oblasti, zmírnit napětí.

Běh během menstruace jednou denně nepoškodí vaše zdraví, pokud žena sleduje tempo (nezvyšujte rychlost příliš prudce), dávejte pozor na krajinu a nešlapejte na různé nerovnosti. Tato pravidla jsou zásadní.

Doporučuje se snížit intenzitu a délku tréninku zkrácením joggingových vzdáleností a dob cvičení na jednu hodinu denně..

Běží na začátku kritických dnů

Ženy se nejčastěji obávají, zda mohou běžet první den menstruace. V prvních 1-2 dnech menstruace lékaři doporučují zdržet se fyzického cvičení, protože tělo žen během tohoto období je výrazně oslabeno. Pokud se žena cítí lépe, doporučuje se sportovat nejdříve 3. den.

Důvodem, proč nemůžete během menstruace běžet, je zvýšení nitrobřišního tlaku, v jehož důsledku existuje možnost narušení procesu dělení endometria.

Sporty jsou povoleny také během předmenstruačního období..

Jediným negativním důsledkem běhu během menstruace může být zvýšení hojnosti krvavého výtoku. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte dodržovat následující doporučení:

 1. Používejte výrobky osobní hygieny s vysokou úrovní ochrany před možnými úniky. Mohou to být vložky nebo tampony, které mají heliovou základnu..
 2. Musíte běžet v pohodlném a volném oblečení.
 3. Je důležité nezapomenout na vodní procedury ve dnech menstruace. Koneckonců, voda je zdrojem energie, uvolňuje a dodává sílu.
 4. Pokud nemáte příležitost se osprchovat, použijte různé gely a ubrousky určené pro ženskou intimní hygienu. Je důležité zvolit tak vysoce kvalitní a pouze přírodní produkty..
 5. Během menstruace musíte vykonávat fyzickou aktivitu, aniž byste navštívili bazén nebo saunu.
 6. Po tréninku se nezapomeňte pochválit za odvedenou práci. Je však lepší vyloučit samotnou propagaci sladkých a tučných jídel. Je povoleno jíst sušené ovoce nebo čerstvé ovoce a zeleninu, můžete také pít sladký čaj s medem nebo cukrem. Tyto potraviny pomáhají tělu zotavit se a dodávají mu energii na celý den..

Vyberte si, kdy je pohodlnější a pohodlnější zahájit trénink (ráno nebo večer), protože to je otázka individuálních preferencí. Zvažte, zda bude možné se na konci tréninku osprchovat a mít čas na práci, pokud dáváte přednost ranním běhům..

Když je běh kontraindikován

Chcete-li zjistit, zda si během menstruace můžete zaběhat, a také konkrétní důvod zákazu cvičení, musíte před zahájením tréninku navštívit svého gynekologa. To pomůže předcházet možným negativním důsledkům..

Běžící cvičení by měla být zastavena, pokud během této doby jsou ženy doprovázeny následujícími příznaky:

 • silné i ostré bolesti v oblasti ženských pohlavních orgánů (to může být příčinou onemocnění reprodukčního systému);
 • závratě a slabost;
 • bolesti hlavy, při kterých žena cítí, že může omdlít;
 • silné vypouštění (to může přispět k velkému množství ztráty krve).

Když si zástupce ženy všimne výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit specializované vyšetření.

Uvedené příznaky mohou naznačovat přítomnost onemocnění orgánů reprodukčního systému, která jsou zánětlivá nebo infekční..

Doporučuje se zdržet se zátěží a hodin tělesné výchovy pro dívky v dospívání. V tomto případě může fyzická práce skutečně narušit proces vytváření cyklu, ke kterému dochází ve věku 9 až 15 let..

Jaká cvičení nahradit jogging

Pokud máte při běhání nepohodlí a nepohodlí, měli byste se toho během menstruace zdržet. Běh můžete nahradit jinými typy fyzické aktivity.

Alternativou mohou být následující aktivity:

 1. Ranní cvičení. Pomůže to udržovat tělo v dobré kondici, mělo by však být prováděno ve zkrácené verzi a vyloučit silové zatížení. Zjistěte, zda můžete pumpovat lis během menstruace.
 2. Rychlá chůze (sport). Tento sport je méně intenzivní než běh a dělá skvělou práci při spalování těchto kalorií navíc..
 3. Třída jógy. Díky komplexům těchto cvičení se posilují všechny hlavní svalové skupiny a zlepšuje se také celkový stav těla během menstruace..
 4. Střední až lehký strečink. Zmírňuje bolest během menstruace.

Vzhledem k výše uvedeným informacím můžeme dojít k závěru, že běhání s menstruací by mělo být prováděno s maximální opatrností..

Pokud neexistují žádné zvláštní kontraindikace pro lékaře a dívka během menstruace nepociťuje velké nepohodlí z tohoto typu činnosti, není třeba přerušovat výuku.

Abyste se po běhu cítili dobře, musíte dodržovat doporučení lékařů. Vždy pamatujte, že na prvním místě by mělo být zdraví ženy.!

Je možné běhat během menstruace - bude cvičit snadnost PMS?

Kritické dny jsou období v životě ženy, které nastává jednou za měsíc a trvá v průměru 3 až 5 dní. „Tyto dny“ mohou být spojeny s bolestivými pocity, rychlou únavou a u některých žen projdou tak obtížně, že jsou doslova vyhozeny ze života.

Ale co ti, kteří vedou aktivní životní styl, věnují se sportu? A jsou všechny sporty kompatibilní s tímto nepříliš vhodným obdobím zvaným menstruace?

Každá dívka, která si vybrala běh pro sebe jako koníček, způsob, jak se udržovat ve formě nebo ve svém hlavním zaměstnání, si dříve či později položí otázku: je možné běžet rychle, když nastane menstruace?

Je opravdu těžké najít odpovědi na všechny tyto otázky, zejména proto, že na tuto věc stále neexistuje jednoznačný názor. Takže budete muset nezávisle zvážit klady a zápory a rozhodnout se, co dělat během menstruace: běh, nebo je lepší ležet v posteli.

Změny v těle během menstruace

Každá dívka, která sleduje její zdraví, musí určitě vědět, co je menstruace a jaké změny se v těle během tohoto procesu vyskytnou..

To je nezbytné, aby bylo možné včas zaznamenat jakékoli selhání nebo odchylku od normy a v případě potřeby včas konzultovat lékaře..

V tomto případě se nebude obávat otázky, zda je možné spustit, když dojde k bolestivým obdobím..

Menstruace je fyziologický proces v těle ženy. Každý měsíc dozrává nové vajíčko a děloha se připravuje na těhotenství. Během tohoto období byste měli naslouchat tělu.

Pokud však nedojde k oplodnění, vajíčko a endometrium (tkáň, která pokrývá děložní dutinu) umírá. V důsledku odmítnutí endometria na sliznici dělohy jsou vystaveny krevní cévy a začíná krvácení.

Během tohoto období věnujte zvláštní pozornost signálům těla. Pokud se necítíte dobře, poraďte se s gynekologem.

Během menstruace ztrácí žena až 250 ml krve. Taková velká ztráta krve přirozeně ovlivňuje stav ženy. To se obvykle projevuje ve formě únavy, závratí nebo jednoduše bolestí hlavy..

Dalším příznakem, který často doprovází kritické dny, je bolest v podbřišku. To přímo souvisí se zvýšením hladiny prostaglandinů (chemikálií produkovaných děložní tkání) v krvi. Díky nim se děloha stahuje, a proto se objevuje bolest..

Absence bolesti během menstruace je však také naprosto normální. Vše záleží na hladině prostaglandinů a kromě toho má každý jiný práh bolesti. Bez ohledu na to, zda bolest je nebo není, musíte se vzdát fyzické aktivity.

Pentalgin pro menstruaci

Varianty normy jsou bolestivé pocity během menstruace. Ale bohužel hodně záleží na jednotlivci...

Běh v kritických dnech: klady a zápory

Nejprve pojďme zjistit, proč je užitečné běhat a obecně je možné běhat rychle, když se blíží menstruace.

Názory se zde mohou lišit, ale jak ukazuje praxe, běh je více dobrý než špatný. V případě ženského těla vede jogging k tomu, že jsou buňky nasycené kyslíkem.

Během menstruace je to obzvláště nutné, protože kvůli ztrátě krve klesá hladina erytrocytů a hemoglobinu..

Hodnocení nehormonálních léků pro menopauzuUvádíme hodnocení léků na menopauzu, které lze užívat bez lékařského předpisu.Projevy menopauzy jsou choulostivým problémem, kterému dříve či později čelí každá žena.