Hnědý výtok u žen

Tváří v tvář takovým projevům, jako je hnědý výtok u žen, je důležité pochopit všechny nuance procesů probíhajících v těle. Hodně záleží na cyklu vašeho období nebo těhotenství. Pokud se však hnědý výtok objeví bez zjevného důvodu, je to známka jedné z nebezpečných nemocí.

Příčiny

Nejprve stojí za to identifikovat důvod, kvůli kterému se u žen objevil hnědý výtok, bez zápachu nebo s charakteristickým zápachem. Může se také vyskytnout svědění a hnědý výtok - to jsou alarmující příznaky signalizující poruchu reprodukčního systému.

Projev se také liší v závislosti na cyklu a těhotenství, které nelze při diagnostice ignorovat. U alarmujících příznaků je vhodné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc..

Patologie

Následující seznam patologií je charakterizován přítomností atypické leucorrhoea v jejích příznacích.

Po přezkoumání tohoto seznamu můžete pochopit, proč byl najednou nalezen hnědý výtok u ženy:

 • endometritida (chronická forma). Toto onemocnění je charakterizováno aktivním vývojem procesu zánětu na sliznici v děložní dutině. Chorobu může vyvolat chirurgický zákrok nebo potrat. Onemocnění se může projevit kdykoli, například uprostřed cyklu nebo na konci, zatímco žena má často bolesti břicha v dolní části;
 • endometrióza. Toto onemocnění je charakterizováno výskytem malých cyst, uzlíků na vnitřních pohlavních orgánech pacienta. Toto onemocnění nemá žádné charakteristické příznaky, protože nezpůsobuje bolest. Tmavě hnědý vaginální výtok lze detekovat týden po menstruaci. Odtok je také charakterizován výrazným, nepříjemným zápachem. Je v nich vidět malé krevní sraženiny;
 • hyperplazie endometria. Název onemocnění kombinuje několik patologických procesů lokalizovaných v děloze. Seznam patologií je velmi velký: může to být buď abnormální vývoj embrya, nebo myom nebo onkologie dělohy;
 • zánět. Jakékoli onemocnění charakterizované aktivním zánětlivým procesem, například vaginóza, trichomoniáza a další, má příznaky ve formě leucorrhoea s krví nebo hnědou barvou. Pokud se jedná o nemoci přenášené pohlavním stykem, pak se vyznačují světle hnědými nebo žlutohnědými odtoky. Onemocnění je navíc charakterizováno svěděním, pocity pálení a bolestivým syndromem s intimitou;
 • krvácení implantační povahy. To platí zejména v případě, že pacientka měla opožděnou menstruaci předtím, než hnědá leucorrhoea odezněla. Tento jev naznačuje těhotenství. Podle povahy výboje je světle hnědý a dlouho nevyniká. Pokud by byly podobné příznaky zjištěny během těhotenství, existuje riziko potratu;
 • dlouhodobý příjem léků obsahujících hormony. Zejména hnědá leucorrhoea začíná uprostřed cyklu nebo před menstruací. Považuje se za normální, pokud takové vypršení platnosti trvá 3 nebo méně měsíců. V opačném případě musíte kontaktovat gynekologa, aby změnil předpis léku, protože současný není vhodný.

Cyklus menstruace

Příznaky, jako je hnědý výtok u žen, je třeba vzít v úvahu ve vztahu k menstruačnímu cyklu:

 • před. Považuje se za normální, pokud (nepravidelně) začíná menstruace o den nebo dva dříve a projevuje se ve formě rozmazaného světle hnědého výtoku. Před menstruací lze tento jev pozorovat v důsledku změny klimatických podmínek pobytu, stresu, fyzické aktivity nebo potratů. Je však třeba si uvědomit, že pro normální stav těla nejsou typické žádné další příznaky;
 • uprostřed cyklu. Pro normální stav těla během ovulace dochází k prudkému skoku v koncentraci hormonů v krvi. Tento jev může u pacienta vyvolat hnědý výtok, ale abyste vyloučili závažnější patologické stavy v těle, měli byste se obrátit na gynekologa;
 • po menstruaci. Pokud poslední dva dny během menstruace začaly namísto krvácení rozmazávat hnědou leucorrhoea, pak byste se neměli bát - je to normální stav těla. Pokud takový jev trvá déle než sedm dní po menstruaci, existuje možnost, že došlo k mechanickému poškození děložního čípku nebo vaginální výstelky, vzniku poruchy hormonálního systému nebo vzniku polypu.

Těhotenství

V případě netypického výtoku během těhotenství byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, protože existuje riziko, že reprodukční systém ženy není v pořádku a plodu hrozí nedostatečný vývoj nebo potrat. Existují také situace, kdy je výtok z pochvy během těhotenství normou. Plod není v ohrožení, pokud má žena v prvním trimestru hnědý výtok v souladu s menstruačním cyklem.

Pokud je barva leucorrhoea v prvních týdnech po početí červená, hnědá, existuje možnost, že se jedná o příznaky, které naznačují vznikající erozi děložního čípku. To je způsobeno skutečností, že během těhotenství dochází ke zvýšení průtoku krve do děložních struktur, v důsledku čehož se objevuje krvácení..

Následně má děloha formu vředu. Tento fenomén je také charakterizován doprovodnými příznaky ve formě syndromu výrazné bolesti, který vzniká a spontánně prochází.

Pokud je krvácení slabé nebo tmavě červené barvy, pak je pravděpodobně příčinou tvorba polypu, což je neškodný nádor. Není nutné provádět žádná lékařská opatření nebo je chirurgicky léčit. Některé situace však vyžadují jeho odstranění. O tom může rozhodnout pouze kvalifikovaný odborník..

Existují také další důvody, proč těhotná žena pociťuje tmavý nebo červený vaginální výtok..

 • mimoděložní těhotenství;
 • přítomnost patologických procesů vyskytujících se v děloze;
 • poškození děložního čípku;
 • tvorba nádoru v reprodukčním systému;
 • vniknutí patogenní, aktivně se rozvíjející mikroflóry;
 • vazodilatace v reprodukčním systému (podobná křečovým žilám).

Léčba

Příznak, jako je hnědý výtok u žen, je často velmi znepokojující. Pokud si nejste jisti, že jde o normální stav těla, doporučuje se co nejdříve navštívit gynekologa. Nezávisle doma neexistuje způsob, jak nemoc vyléčit, jak ji správně diagnostikovat.

V některých případech lékař doporučuje pouze upravit životní styl, stravu a vyplnit nedostatek životně důležitých makro a mikroživin. Je také důležité pít více tekutin, protože v některých případech se takový problematický stav objeví kvůli nedostatku vody v těle..

Pokud odborník zjistí závažnější důvod, proč začal hnědý odtok z pochvy, budete muset absolvovat speciální léky. Není možné určit, které léky pít sami. Mnoho z nich je zakoupeno podle poskytnutého receptu. Některé problematické případy vyžadují kromě léků také chirurgický zákrok, užívání doplňků stravy nebo chemoterapii.

Závěr

Doporučuje se, aby v případě zjištění příznaků, které naznačují patologický proces vyskytující se v těle, neprovádějte samodiagnostiku a samoléčbu, ale okamžitě vyhledejte lékaře.

To platí zejména v situacích, kdy kromě krvavých hnědých proudů dochází k sekreci bolesti, pálení, svědění a zápachu.

Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Příčiny hnědého výtoku u žen na kalhotkách

Vaginální výtok je fyziologický proces, který je považován za normální, pokud je bezbarvý a bez zápachu. V případě, že se objeví hnědý výtok, může dojít k ohrožení zdraví ženy. Měli byste co nejdříve zjistit, proč se objevil hnědý výtok: jinak existuje riziko zmeškání okamžiku a latentní onemocnění povede k nepříjemným následkům.

Povaha temného výboje

U žen bez zdravotních problémů je výtok transudát žláz umístěných na vaginální stěně. Za normálních podmínek je hlen bezbarvý a bez zápachu. Pokud zbělá a přijme kyselý zápach, může to znamenat problém s vaginální mikroflórou..

Pokud je narušena bakteriální rovnováha a na pozadí různých nemocí se může barva transudátu změnit. Podle barvy výtoku mohou lékaři zhruba odhadnout onemocnění, které takové změny způsobilo..

Vypouštění hnědé barvy u žen velmi často naznačuje přítomnost závažné patologie. Existují však podmínky, za kterých transudát zhnědne, ale bude to považováno za normu. Mluvíme o fázích cyklu a příjmu určitých léků.

Vzhled tmavě hnědého výboje by měl být alarmující, pokud jsou spolu s nimi odhaleny následující příznaky:

 • Mezi obdobími dochází k hnědému výboji.
 • Mezi obdobími se objevuje tmavý transudát a žena neužívá léky obsahující hormonální složky.
 • Vzhled hnědé leucorrhoea je doprovázen výskytem bolesti v dolní části břicha, dolní části zad a křížové kosti.
 • Leucorrhoea doprovázená pálením v pochvě.
 • Sexuální styk se stává bolestivým.
 • Na vaginální sliznici se objevují vyrážky.
 • Výtok se objeví během menopauzy.
 • Výtok se objeví po sexu.

Hnědá barva obvykle indikuje přítomnost krvinek v transudátu. Pokud krvavé nečistoty vyjdou mimo určité fáze cyklu, měla by žena okamžitě kontaktovat odborníka, aby zjistil příčinu hnědého výtoku.

Příčiny hnědého transudátu

Tmavý výtok se může objevit v důsledku normálních fyziologických procesů a různých patologických stavů. Z tohoto důvodu lékaři rozdělují faktory ovlivňující vzhled hnědého transudátu do 2 skupin: normální a patologické.

Normální faktory

Den před začátkem menstruace se často objevuje hnědý výtok. Vždy naznačují, že endometriální buňky jsou v děloze odmítány. Toto je norma, ale pouze pokud skvrnitá leucorrhoea zmizí do 2 dnů. Pokud se tak nestane, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Hnědý výtok může úplně nahradit vaši menstruaci. K tomu obvykle dochází v prvním měsíci těhotenství. V tomto případě je výskyt tmavé leucorrhoea vysvětlen implantací embrya do endometria dělohy, což vyvolává neškodné krvácení uprostřed cyklu..

Tmavý transudát může být také uvolněn po menstruaci. Důvodem je rychlé srážení krve. Na konci cyklu množství krvavého výtoku klesá a pohybuje se pomaleji. Krev v nich má čas se srážet, což sekrecím dodává specifický odstín..

A konečně, antikoncepční prostředek, jako je nitroděložní tělísko, může vyvolat tmavou leucorrhoea. Po jeho odstranění zpravidla patologické příznaky zmizí..

Patologické příčiny

Pokud tmavá leucorrhoea přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, lze ji považovat za patologickou. Chcete-li zjistit jejich důvody, musíte jít ke gynekologovi a podstoupit úplné vyšetření.

Hnědý odstín výtoku indikuje přítomnost nečistot sražené krve. To může naznačovat jak vaginální dysbiózu, tak závažnější onemocnění a patologické stavy:

 • Endometritida. Nemoc je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Příčinou zánětu endometria je vniknutí pneumokoků a stafylokoků do dělohy. Není těžké identifikovat vzhled patologie. Jedním ze znaků onemocnění je výskyt hnědého výtoku před a po menstruaci. Leucorrhoea je obvykle doprovázena mírnou bolestí, hypertermií a pocením. Pokud léčba není provedena včas, může se u ženy vyvinout neplodnost..
 • Endometrióza Toto je benigní nádor. Novotvar by neměl být považován za bezpečný. I v počáteční fázi může patologie vést k vážným následkům. Onemocnění začíná silnou menstruací a bolestmi v podbřišku. Poté se před menstruací objeví hnědý výtok a přicházejí několik dní před menstruací. Později se k těmto znakům přidá nadýmání..
 • Polypy dělohy a děložního čípku. Polypy jsou benigní nádory. Mohou být lokalizovány uvnitř dělohy nebo na děložním čípku orgánu. Polypóza nedává zvláštní příznaky, proto je nemoc zjištěna během vyšetření. Někdy mohou vyvolat výskyt tmavé leucorrhoea..
 • Hyperplazie endometria a eroze epitelu děložního čípku. Tato onemocnění vyvolávají výskyt špinavého hnědého výtoku po menstruaci. Obě patologie jsou velmi nebezpečné, protože mohou zhoubné..
 • Infekce urogenitálního systému. Tmavý transudát se může objevit, když je žena infikována chlamydií, herpes virem, kandidou, gonokokem atd..
 • Mimoděložní těhotenství. Když žena jde k lékaři se stížnostmi na hnědou leucorrhoea, lékař nejprve udělá vše pro to, aby zajistil, že tento patologický stav chybí. Faktem je, že mimoděložní těhotenství může mít hrozné následky..
 • Cystitida. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři nebo močové trubici dochází ke krvácení. V tomto případě žena kromě bolesti charakteristické pro onemocnění vidí hnědý výtok z močové trubice. Někdy mohou mít červené pruhy..

Hnědý a někdy téměř černý výtok u žen může být také vyvolán stresem, nedostatkem spánku, nedostatkem hormonů, nezdravou stravou a špatnými návyky.

Mimochodem, vášeň pro přísné diety může také způsobit vzhled rozmazání bílé na dívčích kalhotkách..

Stanovení diagnózy

Vnější příznaky a výsledky anamnézy nestačí k přesné diagnóze. Před rozhodnutím o léčbě lékař předepíše pacientovi následující typy výzkumu:

 • Analýza krve a moči pro obecné ukazatele.
 • Krevní biochemie.
 • Vaginální a cervikální výtěry. Jsou nezbytné pro cytologické vyšetření..
 • Ultrazvuk ženského reprodukčního systému.
 • Krevní test na obsah hormonů a jejich poměr.
 • Analýza HCG.
 • Kolposkopie.
 • Hysteroskopie.
 • Testy na pohlavně přenosné choroby.

V případě potřeby mohou být do vyšetření zapojeni lékaři jiných specializací. V budoucnu se budou podílet na přípravě taktiky léčby..

Terapeutická taktika

Všechny léky k léčbě hnědého výtoku musí být předepsány lékařem. Samoléčba je velmi nebezpečná. Největším nebezpečím je navíc nekontrolované užívání hormonálních léků..

Léčebný režim je určen výsledky studií..

Pokud je zjištěna bakteriální vaginóza, může být ženě předepsán klindamycin a metronidazol.

Pokud je špinění leucorrhoea vyvoláno urogenitální kandidózou, pacient dostane flukonazol nebo klotrimazol.

U trichomoniázy je ženě předepsáno léky, jako je Thieidazol, Nimorazol, Ornidazol.

Detekce novotvarů v děloze léčbu trochu komplikuje. K jejich léčbě lze použít hysteroskopii nebo chirurgický zákrok. U endometriózy se dnes lékaři často uchylují k laparoskopii..

K léčbě fibroidů v počátečních fázích jsou předepsány hormonální antikoncepce: Janine, Duphaston, Regulon.

K léčbě různých infekcí se často používají erythromycin, roxithromycin, acyclovir, panavir.

Léková a chirurgická léčba je vždy doplněna příjmem imunomodulátorů a vitamínových komplexů.

Použití alternativních metod léčby je povoleno, ale předtím musíte získat povolení od ošetřujícího specialisty.

Když se objeví rozmazané bílé, tradiční medicína doporučuje použít následující prostředky:

 • Pijte nejméně 100 ml dřišťálového džusu denně.
 • Žvýkejte bílé akátové květy po celý den, ale nepolykejte je.
 • Jezte čerstvé plody jalovce nejméně 3krát denně.
 • Sprchujte vagínu odvarem z nemravných květů.
 • Pijte 3 sklenice vývaru třezalky denně.

Mnoho tradičních léčitelů doporučuje léčbu odvarem z bóraxové dělohy. Jedná se o poměrně účinný prostředek, ale lze jej použít pouze v případě, že lékař ženě nepředepsal hormonální léky. Kromě toho by měla být opuštěna děloha borovoy, pokud má pacient nízkou srážlivost krve.

Preventivní opatření

Každá žena může, pokud tomu nezabrání, snížit riziko nahnědlého výtoku z genitálií. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity.
 • Procházky venku tak často, jak je to možné.
 • Vyvarujte se negativních emocí.
 • Vzdejte se přísných diet.
 • Dostatek spánku, pokud je to možné.
 • Být selektivní při pohlavním styku.
 • Chraňte se během sexu.

Doporučuje se také navštívit kancelář gynekologa nejméně dvakrát ročně. Preventivní prohlídka odhalí onemocnění, i když je asymptomatické.

Neměli byste si myslet, že se můžete zbavit rozmazaných sekrecí pomocí vložek a tamponů. Indikují přítomnost patologického procesu v těle. Musíte si okamžitě domluvit schůzku s odborníkem. Pouze lékař dokáže nemoc identifikovat a vyléčit.

Hnědý vaginální výtok je normální nebo známkou nemoci?

Vzhled transparentního výtoku z pohlavních orgánů bez zápachu je fyziologický proces, který se vyskytuje téměř u každého zdravého zástupce spravedlivého pohlaví. V závislosti na období v životě ženy může výtok mírně změnit svůj objem a barvu. Ve většině případů však změna barvy na hnědou naznačuje nástup patologie, při které je nutný lékařský zásah..

Výtok u zdravých žen

Za den zdravé ženy z pohlavního ústrojí normálně uvolní asi 1 čajovou lžičku slizniční tekutiny. Čerstvý výtok je průhledný, ale během dne na prádle mohou získat nažloutlý odstín a mírný kyselý zápach.

V některých případech se může objevit hnědý vaginální výtok. Tento příznak je pozorován:

 • 14. - 15. den menstruačního cyklu, během ovulace. Proces separace oocytů se projevuje uvolňováním malého množství nahnědlého hlenu s tenkými krvavými pruhy..
 • Několik dní před a 1-3 dny po menstruaci. Menší nahnědlé skvrny, které se v tomto období vyskytují na plátěných nebo kalhotkových vložkách, jsou oxidovaná krev.
 • Během prvních 1–2 měsíců užívání kombinované orální antikoncepce. Vzhled charakteristického hnědého "mazu" je normální na začátku užívání léku a naznačuje restrukturalizaci a přizpůsobení těla změnám hormonálních hladin. Hnědý výtok, který obtěžuje ženu déle než 2–3 měsíce, je však důvodem pro kontaktování endokrinologa a vysazení COC..
 • Po použití Postinoru a jeho analogů pro nouzovou postkoitální antikoncepci.
 • Po porodu, během období odloučení, lochie. Tento klinický projev naznačuje normální proces hojení vnitřních membrán pohlavních orgánů..

Podle statistik se hnědý výtok pravidelně vyskytuje u 80% žen v různých obdobích života, aniž by způsoboval nepohodlí a dokonce i při absenci léčby prochází beze stopy.

Hnědý výtok bez zápachu a doprovodné nepohodlné projevy by neměly ženu obtěžovat a být důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře. Pokud je však na prádle pravidelně detekován hnědý, tmavý skvrnitý výtok doprovázený bolestí, horečkou, nepříjemným zápachem a dalšími patologickými příznaky, je důležité podstoupit úplné vyšetření a zahájit léčbu včas..

Nejčastější patologické příčiny

Jednou z častých stížností, s nimiž se pacienti obracejí na gynekologa, je výskyt krvavého nebo nahnědlého výtoku.

Tyto procesy k nim nejčastěji vedou jako:

 • poranění vnitřních membrán pohlavních orgánů získaná v procesu intimity;
 • nesprávné gynekologické manipulace;
 • používání mechanické antikoncepce, nevhodné „agresivní“ spermicidy;
 • porušení hormonálního stavu;
 • časté stresové situace;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • eroze děložního čípku;
 • ovariální cysty;
 • endometrióza;
 • žlázová hyperplazie;
 • rakovina dělohy, vaječníků.

Vzhledem k tomu, že krvavý tmavý a světle hnědý hlen z pochvy může být příznakem nebezpečných prekancerózních a onkologických onemocnění, s jeho neustálým vylučováním je důležité konzultovat s lékařem za účelem vyšetření, stanovení příčiny a předepsání nezbytné léčby.

Důležité! Hnědý rozmazaný výtok je velmi často prvním příznakem mimoděložního těhotenství. Pokud se na základě zpoždění menstruace jeho počet zvyšuje, bolesti v dolní části břicha, slabost, pokles krevního tlaku, je nutné okamžitě zavolat záchranný tým, aby vyřešil problém možného porušení vejcovodů a hospitalizace ženy.

Výtok po sexu

Během intenzivního sexuálního kontaktu může dojít k mikrodamáži vaginálních sliznic, doprovázené uvolňováním kapek krve, které při kontaktu se vzduchem získají děsivou tmavě hnědou barvu. V tomto případě potřebujete:

 • Dodržujte pravidla osobní hygieny, volte vhodné intimní gely, nepoužívejte mýdlo a nepoužívejte sprchu, abyste zabránili infekci poškozených sliznic.
 • Používejte lubrikant zakoupený v lékárně nebo ve specializovaném obchodě, buďte při intimitě opatrní.

Hnědý výtok po sexu obvykle není hojný a netrvá déle než dva dny. Jejich tvorba po dlouhou dobu naznačuje vážná poranění genitálního traktu nebo vývoj infekční patologie.

Důležité! Hnědý výtok s kapkami jasně červené krve, zaznamenaný ženou po bolestivém pohlavním styku, naznačuje možnou erozi děložního čípku.

Infekční příčiny

Světle hnědý výtok je často známkou pohlavně přenosných chorob. U virových a bakteriálních zánětlivých procesů v genitáliích může mít výtok stékající dolů na spodní prádlo nebo polštářky jakoukoli barvu. Avšak v přítomnosti krvavých skvrn, které byly po dlouhou dobu ve styku se vzduchem, získávají světle hnědý odstín..

Naleznou se, když:

 • Akutní drozd, při kterém intenzivní svědění vede k sebepoškozování během škrábání. Z mikrotraumat a trhlin, které vznikly na zanícené sliznici, se uvolňují kapky krve, které ve směsi s kýčovitým výbojem charakteristickým pro kandidózu jí dodávají růžový nebo nahnědlý nádech.
 • Trichomoniasis je infekční pohlavně přenosné onemocnění, které vede k suchu, pálení a nepohodlí v intimní oblasti, vzniku hojného pěnícího žlutého, hnědo-oranžového nebo krvavého výtoku. Kromě toho je patologie doprovázena tupou bolestí v dolní části břicha, nepohodlí při močení, nepříjemným hnilobným zápachem z genitálií..
 • Kapavka, projevující se bolestí, svěděním, zhoršeným močením, bílo-žlutým výtokem, který při dlouhodobém průběhu onemocnění získává nahnědlý odstín..

V přítomnosti hnědého výtoku s nepříjemným zápachem a svěděním kůže musí gynekolog odebrat ženě nátěr na flóru a také předepsat sérologické a PCR testy. Pomáhají identifikovat infekční patologie i v raných stádiích a předepisují vhodnou terapii (antibakteriální, antifungální a antiseptické léky).

Důležité! Pokud je detekována pohlavně přenosná choroba, musí být kromě ženy pečlivě vyšetřena její sexuální partnerka a pokud je u něj zjištěna stejná infekce, měl by být oběma pacientům předepsán celý průběh léčby.

Chronické patologie

V podmínkách neustálého stresu, špatné ekologie, s porušením výživy, špatných návyků, stejně jako v případech zatížené dědičnosti u žen může dojít k přerušení hormonálního pozadí, které při absenci korekce vede ke vzniku nebezpečných patologií.

U pacientů v reprodukčním věku jsou nejčastěji diagnostikována následující onemocnění:

 • Endometritida je chronický zánět vnitřní výstelky dělohy. Předpokladem onemocnění jsou nitroděložní zákroky, potraty, potraty. Toto onemocnění se projevuje bolestivostí, bolestí v dolní části břicha a zad, hnědým výtokem před a po menstruaci, porušením cyklu.
 • Endometrióza je patologický stav charakterizovaný proliferací endometriálních uzlů mimo děložní dutinu, v myometriu, cervikálním kanálu, na vaječnících, pobřišnici a močovém měchýři. Mezi hlavní klinické projevy patologie patří bolest během menstruace v břiše, dolní části zad, křížové kosti.
 • Hyperplazie - nadměrný růst a zesílení vnitřní výstelky dělohy, která je benigní povahy a projevuje se výskytem hnědého rozmazaného výtoku, intermenstruační krvácení a hojné, prodloužené období.

V raných fázích se tyto patologie nemusí projevit, ale v průběhu času vedou k anémii, vyčerpání ženy, zhoršení hormonální nerovnováhy a neplodnosti. Proto je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa za účelem preventivních prohlídek a v případě podezření na patologii podstoupit důkladné komplexní vyšetření. Léčba těchto onemocnění se provádí pomocí hormonálních léků a v případě potřeby chirurgickým zákrokem.

Důležité! Při hyperplazii endometria dělohy je nutné podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů a hysteroskopii s biopsií. Tím se stanoví povaha zarostlých tkání a předepíše se správné ošetření. Toto onemocnění nelze ignorovat, protože v některých případech může vést k rakovině..

Nebezpečné podmínky

Významnou část všech gynekologických onemocnění tvoří nádory vaječníků, dělohy a děložního čípku. Mohou být buď benigní, pomalu rostoucí a nepůsobící na jiné tkáně, nebo maligní, náchylní k agresivnímu růstu a metastázám..

Hlavním nebezpečím rakoviny je, že má po dlouhou dobu málo příznaků a prakticky neobtěžuje pacienta. To vede k pozdní diagnostice onemocnění, což zhoršuje prognózu.

Přítomnost maligního nádoru orgánů reprodukčního systému můžete podezření z následujících příznaků:

 • Hnědá skvrnitá leucorrhoea, která se může objevit po sexu, před a po menstruaci.
 • Bohatý nahnědlý, krvavý výtok, jako „maso.
 • Konstantní tahání bolesti v dolní části břicha, perineu, dolní části zad.
 • Dysfunkce pánevních orgánů (nepohodlí při močení, pohyb střev).
 • Nemotivované hubnutí. Ztráta chuti k jídlu, zejména odmítnutí jíst maso. Slabost, snížená tolerance cvičení.

Kromě rakoviny vaječníků a dělohy se mohou objevit onkopatologie vnějších pohlavních orgánů. Projevují se přítomností ulcerativních defektů a dlouhodobých nehojících se erozí, výskytem jasně červených, tmavě hnědých kapek na polštářcích nebo spodním prádle, zesílení kůže, suchosti a svědění. U nádorů reprodukčních orgánů jakékoli lokalizace je pacientovi prokázána specifická léčba onkologem.

Důležité! Pokud se objeví, i mírný nahnědlý výtok trvající déle než 3 dny, měli byste co nejdříve kontaktovat svého gynekologa. Včasné odhalení nemoci a včasná zahájená léčba jsou klíčem k dobrým výsledkům v léčbě a zotavení..

V tomto videu hovoří venereolog o hnědém výboji.

Co znamená vzhled hnědého výtoku bez bolesti a zápachu?

Zbarvení vaginálních sekretů může být způsobeno přírodními a patologickými příčinami. Hnědý výtok bez zápachu a bolest nelze považovat za neškodné. Navzdory absenci doprovodných příznaků tyto klinické projevy často naznačují zdravotní problémy..

Popis a vlastnosti

Hnědý výboj bez zápachu je všeobecný pojem. Můžete tedy popsat tmavě žlutý, hnědý, světlý a tmavě hnědý, stejně jako černý hlen.

Jeho hlavními složkami jsou tajemství produkované žlázami reprodukčního systému a tekutina z cervikálního kanálu. Bílí získávají neobvyklou barvu, když se do nich dostane oxidovaná a sražená krev. V takovém případě nemusí výtok světlého nebo tmavě hnědého odstínu vůbec cítit, nemusí se objevit nepříjemné pocity.

Tyto změny jsou pozorovány během těhotenství a v různých fázích cyklu. Ženy je nevnímají jako známky nemoci. Existuje mylná představa, že patologie by měla být vždy doprovázena nepříjemnými pocity. Ve skutečnosti je všechno poněkud jiné. V těle může být latentní hrozba, což je naznačeno pouze netypickým tajemstvím.

Hnědý výtok u žen: norma a patologie

Vzhled hlenu s hnědým odstínem je považován za normální variantu v následujících případech:

 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • poškození stěn děložního čípku nebo pochvy během intimity;
 • první sex;
 • hnědá před menstruací;
 • do dvou dnů po skončení kritických dnů.

Vznik necharakteristické sekrece nesignalizuje vývoj intimního onemocnění. Podobné příznaky se objevují v důsledku hormonálních změn a z řady dalších důvodů. Pokud se hlen stane hojným, heterogenním, znamená to přítomnost poruch u žen v reprodukčním systému..

Normálně se hnědá tekutina někdy objevuje v době ovulace, v procesu implantace vajíčka. Povaha sekrece je krátkodobá a rozmazaná.

Patologii lze podezřívat v následujících případech:

 • je pozorován výtok, ale žena neužívá hormonální antikoncepci;
 • netypický hlen se tvoří během menopauzy, kdy regulace chybí déle než rok;
 • hnědý hlen se objevuje po každé intimitě;
 • existují doprovodné příznaky (vůně, bolest, hypertermie).

Přítomnost patologické sekrece je důvodem pro návštěvu gynekologa. Často označuje nemoci, které by při absenci správné terapie mohly vést k vážným následkům..

Alokace, které se objevují v různých obdobích cyklu

Hnědý hlen u žen se objevuje v různých bodech cyklu. Takové změny často naznačují vývoj patologie, ale v určitých situacích jsou považovány za variantu normy..

Před menstruací

Několik dní před tím, než má období přijít, je někdy zaznamenána hnědá mazanice. Pokud se takový příznak objeví jednou, není důvod k obavám. Naznačuje, že proces odmítnutí endometria začal v děloze..

Mezi faktory, které mohou vyvolat prodlouženou hnědou sekreci před menstruací (asi týden), vynikněte:

 • vystavení stresu;
 • nesprávná organizace stravy;
 • dodržování přísné stravy;
 • vést nezdravý životní styl;
 • chronický nedostatek spánku;
 • přítomnost špatných návyků;
 • nadměrný fyzický stres;
 • hormonální výkyvy.

Vzhled hnědé kapaliny často naznačuje selhání cyklu a vývoj patologií. Zvláště nebezpečné jsou ty leucorrhoea, které jsou doprovázeny neobvyklým zápachem a bolestmi v dolní části zad a břicha..

Uprostřed cyklu

Poměrně často se během ovulace objevuje špinění, ke kterému dochází v samém středu cyklu. V tomto okamžiku vajíčko dozrává a opouští folikul. V tomto případě jsou malé cévy poškozeny, což způsobuje uvolňování krve. Dostává se do tajemství, oxiduje a vytéká. Proto se vytvoří hnědá mazanice, která má tmavý nebo světlý odstín..

Tento hlen nemá vůni, ale někdy může být doprovázen mírnou bolestí v podbřišku. Tyto příznaky naznačují příznivé období pro početí..

Místo menstruace

Po pohlavním styku je někdy zaznamenán tmavě hnědý výtok bez zápachu. Pokud je takový jev pozorován jednou, není důvod k poplachu. Obavy by měly být způsobeny rozmazaným tajemstvím, které se objeví místo menstruace. Takové změny nejčastěji naznačují hormonální poruchy. Je nezbytně nutné identifikovat jejich příčinu a odstranit ji..

Po menstruaci

Na začátku cyklu - bezprostředně po skončení regulace - lze pozorovat nahnědlý odstín. Vzhled hnědého výtoku po menstruaci je způsoben přirozenými příčinami. Zbytky krve a endometria, které v kritických dnech neměly čas opustit, se postupně stočily a získaly takový stín. Nezpůsobují nepohodlí, nemají vůni a zmizí po několika dnech. Pokud se následně objeví bolest a objem výtoku se zvýší, musíte být okamžitě vyšetřeni gynekologem.

Malé množství hnědé sekrece na konci regulace je často pozorováno u žen v období po porodu. Stěny pohlavního orgánu jsou stále napnuté a oslabené, což vede k výskytu podobných příznaků. Jakmile se tón dělohy vrátí k normálu, po kritických dnech takové bělení nedojde..

Patologické příčiny

Abnormální výtok může nastat pod vlivem patologických faktorů. Mnoho z nich je bez příznaků a pouze rozmazané hnědé tajemství naznačuje jejich přítomnost. Podobné klinické projevy jsou zpravidla pozorovány v případě poškození pohlavního orgánu. Mohou se objevit před regulací, bezprostředně po jejich dokončení a někdy v jiných obdobích cyklu..

Eroze

Ulcerace na krku pohlavního orgánu často nevykazuje žádné příznaky. Občas se po intimitě může objevit jen nepatrný výboj. Když se rozsah léze zvýší a patologie je v pokročilém stadiu, pak hlen získá ostrou, hnisavou vůni.

Endometrióza

S rozvojem této patologie je zaznamenán abnormální růst funkční vrstvy dělohy. Z tohoto důvodu nemůže krev z pohlavního orgánu vyjít a začne se hromadit v děložní dutině a pohlavním ústrojí. V důsledku toho se na konci menstruace objevil hnědý mazanec.

Polypy

Bohaté temné tajemství, které se objeví po určité době po skončení období, je považováno za jasný znak patologie. Tento proces může být vyvolán polypy, které rostou na tkáních děložního čípku nebo na samotném reprodukčním orgánu. Kromě sporé leucorrhoea často dochází ke zpoždění regulace. S růstem růstu jsou ve složení tajemství také pozorovány bolesti a hnis.

Novotvary

S růstem benigních nebo maligních formací je často zaznamenán výskyt hnědého hlenu. Je nutné je identifikovat v rané fázi vývoje, aby se předešlo závažným komplikacím..

Prevence a léčba

Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste dodržovat jednoduchá doporučení:

 1. Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny. Musíte se umýt dvakrát denně a používat ne obyčejné mýdlo, ale speciální prostředky.
 2. V kritických dnech vyměňujte hygienické potřeby každé 3-4 hodiny.
 3. Nepoužívejte kalhotkové vložky pravidelně, ale pouze uprostřed cyklu a blíže k začátku kritických dnů, kdy se zvyšuje objem sekrece.
 4. Jezte zdravě. Minimalizujte používání nezdravých potravin a zvyšte množství zeleniny a ovoce ve stravě. Nabídka by měla být úplná a vyvážená.
 5. Odmítnout špatné návyky. Kouření a zneužívání alkoholu negativně ovlivňují stav reprodukčního systému.
 6. Nepřehánějte. Fyzická aktivita by měla být mírná.
 7. Dodržujte denní rutinu. Mělo by být dost času na spánek a odpočinek.
 8. Včas léčit jakékoli nemoci, bez ohledu na povahu jejich výskytu.
 9. Systematicky podstoupit vyšetření u gynekologa.

Schéma terapie do značné míry závisí na příčině výskytu hnědého výtoku, který není doprovázen nepříjemným zápachem a bolestí. Pokud byly vyprovokovány hormonální poruchou, jsou předepsány hormonální léky. V případě vývoje eroze, endometriózy, výskytu novotvarů nebo polypů se uchylují k chirurgickému zákroku. V pooperačním období se provádí léková terapie zaměřená na úplnou obnovu reprodukčního systému..

Důvody, které vyvolávají vzhled hnědé skvrny, jsou různé. Tyto příznaky se často vyskytují v důsledku přirozených procesů v těle. Někdy signalizují vývoj nemoci. Je nesmírně důležité ji identifikovat v počáteční fázi vývoje, kdy jediným klinickým projevem patologie je necharakteristická sekrece. Určitě byste se měli poradit se svým lékařem. Změna způsobu vypouštění může naznačovat vážné zdravotní problémy, které mohou vést k řadě komplikací..

Hnědý vaginální výtok: komentáře lékařů

Změna vaginální sekrece vždy způsobuje u žen smíšené emoce. Hnědý výtok často naznačuje normální stav těla, ale tmavá sekrece může být jediným příznakem základního onemocnění. Mezi nimi jsou různé onkologické a život ohrožující nemoci reprodukčního systému. Je důležité naučit se, jak určit hranice normy a patologie pro včasné doporučení gynekologovi.

Fyziologické příčiny hnědého výtoku

Vzhled řídkého nahnědlého výboje na prádle by neměl být alarmující za následujících podmínek:

 1. Perorální antikoncepce. Během prvních několika měsíců užívání hormonálních léků se tělo přizpůsobuje novým dávkám pohlavních hormonů, což vyvolává oddělení endometria a krve mimo menstruační cyklus.
 2. Ovulační období. Během prasknutí zralého folikulu je krev oddělena, ale její množství je zanedbatelné. Tmavě hnědý výtok nebo nečistoty krve v leucorrhoea se objevují 14. - 16. den menstruačního cyklu a nejsou doprovázeny dalšími příznaky během ovulace.
 3. Připojení oplodněného vajíčka. Po úspěšném početí vajíčko sestoupí do dělohy a tam se zavede do její volné stěny. V tomto okamžiku implantace jsou krevní kapiláry traumatizovány, což vyvolává hnědý, hnědý slizniční výtok 1-2 dny před menstruací. Mohou jít ven jen první, druhý den předpokládaných kritických dnů..
 4. Premenopauza a menopauza. Během těchto období se mění rovnováha pohlavních hormonů, cyklus je narušen a dochází k podivné leucorrhoea.
 5. Tvrdý styk, traumatické vyšetření lékařem. Poškození stěn pochvy nebo části děložního čípku nastává v důsledku hrubého zacházení s gynekologickými nástroji, prodlouženého pohlavního styku. Alokace jsou často růžové nebo šarlatové, které se objevují několik dní po popsaných manipulacích.
 6. Poporodní období. Po porodu se reprodukční systém čistí po dlouhou dobu (asi 6-8 týdnů). Po asi 5 týdnech rozmazání hnědé není vyloučen hnědý výtok. Jsou způsobeny dočasnou změnou hormonálních hladin..
 7. Těžká fyzická aktivita. Při aktivní práci svalového systému tráví tělo velké množství energie, která následně nestačí na úplné očištění pohlavních orgánů.
 8. Nevyvážená strava. Vyčerpání stravy vede k nedostatku energie a živin, uvádí ženské tělo do stavu stresu, proto se místo menstruace objeví červenohnědá sekrece.
 9. Tvorba menstruačního cyklu během puberty. V prvním roce vzniku menstruačního cyklu mají dospívající dívky vždy hnědý vaginální výtok. Tento jev je vyvolán „skoky“ pohlavních hormonů.
 10. První 2-3 dny po plné menstruaci. V poslední den kritických dnů se může uvolnit malé množství krve a hlenu, takže to bude trvat déle než obvykle. Krev se sráží a oxiduje, což způsobí změnu barvy a konzistence - po menstruaci se u žen objeví krémově tmavě hnědý výtok.

Hnědá leucorrhoea během těhotenství

Výskyt tmavé nebo hnědé leucorrhoea s potvrzeným těhotenstvím naznačuje nedostatek hormonu progesteronu. Kvůli jeho nedostatku dochází k tonusu dělohy, prasknutí cév a oddělení endometria, což vyvolává tmavou barvu sekrece. Tato podmínka ohrožuje život plodu. Z tohoto důvodu často dochází k potratu..

Mimoděložní těhotenství

První známky mimoděložního těhotenství se objevují ještě dříve, než žena ví o své situaci. Oplodněné vajíčko neklesá do dělohy, ale nachází se ve vejcovodu. Jak embryo roste, stěny trubek začnou krvácet. Vylučovaná krev cestuje z vejcovodu dlouhou cestou do pochvy, má čas se srážet a způsobit výtok barvy tmavé čokolády. Takové těhotenství je důvodem pro naléhavou lékařskou pomoc..

Hnědá sekrece během normálního těhotenství v pozdější fázi naznačuje nástup odtržení placenty nebo její nesprávné umístění.

Patologické procesy v reprodukčním systému

Atypický výtok vždy doprovází různé zánětlivé procesy. Mohou být spojeny s dříve neléčenými nebo latentními genitálními infekcemi, které již pronikly do horních reprodukčních orgánů - jsou to chlamydie, trichomoniáza, ureapplasmóza a další. Pohlavní nemoci však zřídka způsobují malé hnědé, krvavé výtoky tekutin, častěji jsou to bělavé, vínové, žluté, průhledné šedé a špinavé leukorea..

Poměrně často je černá a hnědá sekrece mezi obdobími jediným příznakem zákeřných a nebezpečných onemocnění ženských pohlavních orgánů. Mezi nimi:

 1. Cervikální eroze. Vyskytuje se pod vlivem patogenních organismů nebo při selhání hormonálního pozadí. Eroze je povrchová vada epitelu na děložním čípku. Tento stav je předrakovinový a vyžaduje pozornost gynekologa. Pacient má před menstruací rozmazaný hnědý nebo krvavý výtok s menší bolestí v podbřišku v různých fázích cyklu.
 2. Endometritida je zánět sliznice děložní dutiny. Je to způsobeno různými důvody: potraty, chirurgické zákroky na orgánech v malé pánvi, nedostatek hormonů, hypotermie a další. Počáteční příznaky budou silný nebo tenký hnědý, krvavý výtok. Poté se objeví příznaky obecné intoxikace těla: zimnice, horečka, slabost a silná vyzařující bolest v postižené oblasti.
 3. Endometrióza je abnormální šíření a implantace endometrioidních buněk do okolních orgánů. Nevysloveným důvodem je porušení syntézy pohlavních hormonů. Ženy s touto diagnózou mají často těžká bolestivá období. Uprostřed cyklu nebo před menstruací se náhle objeví hnědý, hnědý výtok z análního, vaginálního otvoru, doprovázený bolestivou bolestí.
 4. Polyp na děložním čípku nebo v těle dělohy. Polypy jsou benigní výrůstky v dutině nebo děložním čípku. Nemoc může kdykoli změnit tvar a stát se maligním. Nástup onemocnění přímo závisí na hormonálních hladinách a životním stylu. Gynekologické onemocnění je doprovázeno neobvyklým hnědým, tmavým výtokem místo menstruace a neustálým silným krvácením uprostřed cyklu, prodlouženou regulací. Léčba je zřídka omezena pouze na konzervativní léčbu. U vícenásobné polypózy se léčby dosáhne odstraněním těla dělohy a přídavků.
 5. Hyperplazie je bodkovaná nebo úplná indurace výstelky dělohy. Vyvolávají onemocnění: chirurgické potraty, pokročilé zánětlivé procesy, onemocnění polycystických vaječníků, selhání hladiny hormonů atd. Známky: přítomnost nepravidelné menstruace, silná bolest během menstruace, hnědá mastnota místo menstruace nebo hnědý mírný výtok s krví. Hyperplazie je prekancerózní stav, proto byste měli po zjištění těchto příznaků navštívit lékaře a provést vyšetření.
 6. Maligní novotvary v reprodukčním systému. Takové nádory vznikají v důsledku častého porodu, potratů, metabolických poruch, chronických virových a bakteriálních lézí atd. Přední světoví vědci stále nemohou jmenovat jednoznačný důvod. Možná existuje kombinace několika negativních faktorů. Maligní nádory se někdy objevují náhle bez zjevného důvodu. Často je lze odhalit až v posledních fázích, kdy se zhoršila celková pohoda ženy. Příznaky: výtok se stává ve formě „masa“ s ostrým nepříjemným zápachem, který nelze odstranit, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, silná bolest v podbřišku.

Ženy by měly sledovat své intimní zdraví. Mírná rozmazaná sekrece tmavě červené barvy nemusí vždy znamenat začátek patologického procesu, ale pokud trvá déle než 2–3 dny, měli byste se poradit s lékařem a podrobit se neplánovanému vyšetření. Zvláště pokud je mírně hnědý, silný nebo tenký výboj. Komentáře praktických gynekologů ukazují, že včasné hledání pomoci předchází neplodnosti a pokročilým stadiem rakoviny.

Dotazy pro lékaře

Bylo dnes ráno poprvé u lékaře na gynekologické vyšetření. Po obědě se objevily skvrny s načervenalým nádechem. To je normální? Proč a co to znamená? Je možné, že mi lékař dal infekci a musím se vrátit ke gynekologovi?

Během vyšetření byl lékař zjevně trochu nedbalý a poškodil sliznici pochvy, v důsledku čehož se objevily krvácející mikrotraumy. Tato možnost je normou, nepropadejte panice, pokud je růžová leucorrhoea pozorována po dobu nejvýše 1-2 dnů. Pokud jde o infekci, pokud lékař použil jednorázová zrcátka při vyšetření děložního čípku, je infekce vyloučena. Opakovaně použitelné nástroje se používají zřídka a také podstoupí sterilizaci, pravděpodobnost nakažení lékařem je extrémně malá.

Nedávno jsem měl první sexuální zkušenost, o den později se objevil červený výtok s hlenem, všechno strašně bolí. I když moje menstruace byla jen před dvěma týdny, co mám dělat? Takové vypouštění je normou?

Při pohlavním styku došlo k prasknutí panenské blány, právě proto okamžitě vytéká malá krev. Zvýšená sekrece pohlavních hormonů může také dříve vyvolat menstruační krvácení. Nebojte se, ale pokud dojde k silné bolesti a otoku genitálií, měli byste si domluvit schůzku s gynekologem.

Mám menopauzu, více než rok jsem neměl kritické dny, ale dnes mám na spodním prádle hnědé, jako by špinavé. Nevím, co si mám myslet! Co radíš? Přítel říká, že mnoho lidí se takových problémů zbavuje pomocí antikoncepčních pilulek. Stojí za to si dělat starosti a co lze dělat?

Menopauza je v životě každé ženy velmi obtížné období. Výskyt takového výtoku může být spojen s „skokem“ hormonů, možná jste užili léky na zmírnění tohoto období. Měli byste se poradit se svým lékařem a zjistit povahu jejich původu, zvláště pokud se objeví další příznaky. Neměli byste takovou leucorrhou sami léčit a užívat antikoncepční pilulky bez souhlasu lékaře..

Jsem ve 22. týdnu druhého těhotenství, na denní podložce se objevila tmavá leucorrhoea, předtím byla žlutá. Co tím myslí? Nemůžu ještě jít k lékaři, takže potřebuji zjistit důvod... Mohu jít za 10 dní, protože bydlím na vesnici a nyní není možnost.

Vzhled černého výboje v tomto okamžiku naznačuje nesprávnou prezentaci placenty nebo její oddělení. Takové podmínky jsou život ohrožující a normální vývoj plodu. V případě nesprávné prezentace je placenta umístěna blízko lumen děložního čípku nebo jej úplně blokuje. Odloučení je vážným problémem a znamená to, že dítě nedostává dostatek kyslíku a živin. Je možné, že v důsledku nedostatku progesteronu dochází k tonusu svalů dělohy, což může znamenat, že brzy začne potrat. Neměli byste riskovat život svého dítěte. Musíte urgentně zavolat sanitku a nechat se otestovat!

Kojím svou dceru, na konci 4 měsíců po přirozeném porodu se mi objevil jasně žlutý výtok. Šel jsem k místní porodní asistentce, ani se nedívala, okamžitě mi poradila antifungální čípky na 7 nocí. Od té doby uplynuly 3 měsíce, podivná leucorrhoea je znovu rozmazaná, můj manžel říká, že během intimity cítí silný kovový zápach, i když nic necítím. Řekni mi, co by to mohlo být?

Jakékoli léky jsou předepsány po gynekologickém vyšetření a laboratorních testech vaginální mikroflóry. Po porodu je ženské tělo oslabeno, při průchodu dítěte porodními cestami velmi trpí prospěšná mikroflóra. Poté lochie opouští během 6-10 týdnů, což je příznivé prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Škodlivé bakterie způsobují vaginózu, která má často latentní průběh. Jedinými příznaky tohoto onemocnění jsou žlutá nebo nazelenalá leukorea s kovovým zápachem. Měli byste kontaktovat prenatální kliniku a podstoupit úplné vyšetření, provést analýzu.

Je mi 14 let, všechny moje kamarádky mají dlouhou dobu menstruaci, nic takového jsem neměl. Ale dnes uvnitř byl zvláštní pocit, zdá se mi, že tam bylo všechno oteklé a na kalhotkách jsem si všiml hnědočerného výtoku, jako by byl vláknitý v konzistenci. Stydím se zeptat svých rodičů, nechci, aby to někdo věděl. To je normální? Proč se díra zdá být oteklá?

Ahoj. Každý organismus je individuální, proto se u každého menstruace vyskytuje jinak. Výtok tmavě hnědé barvy, gynekologie nazývá Menarche - první menstruační krvácení. Měsíční cyklus jako takový dosud neexistuje, bude regulován od 6 do 12 měsíců, což znamená, že tento charakter přiděleného se stále opakuje. První kritické dny jsou někdy doprovázeny otokem vaginálního otvoru a změnou celkové pohody. Normální jsou: hnědá sekrece, mírné zvýšení teploty, bolesti těla v podbřišku, nevolnost. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin..

Od určitého období, zejména s nástupem menopauzy, dochází u žen k řadě patologických změn souvisejících s věkem. Hlavním důvodem jsou dyshormonální poruchy mléčných žláz v ženském těle.