Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Proč menstruace zhnědla

Reprodukční věk ženy začíná nástupem měsíčního krvácení, které ji bude doprovázet až do menopauzy. Přítomnost menstruace je známkou sexuálního zdraví ženy. To však není jediná podmínka. Alokace mají také své vlastní normy pro množství krve, načasování menstruačního cyklu a kvalitu vylučovaného materiálu. V tomto článku zvážíme možnost, kdy je menstruace hnědá. Znamená to, že došlo k porušení, a je důvod kontaktovat gynekologa.

Známky běžných období

Počáteční bod cyklu je první den menstruace. Za 28–35 dní se to bude opakovat znovu. Výtok trvající 4 dny až týden se považuje za normu. Průměrná intenzita menstruačního toku je přibližně 50 ml krve denně. Ale v závislosti na dni menstruace je objem krvácení heterogenní - vrchol spadá na 1. a 2. den.

Barva výtoku může také záviset na dni cyklu a někdy tmavě zbarvená menstruace nepředstavuje hrozbu. Zvažte typy vypouštění a za jakých okolností k nim dochází:

 1. Temná období mohou jít na začátku cyklu. Je v pořádku, pokud první den tohoto období začíná hnědou menstruací - je to jen stará krev, a proto zhnědla. Následujícího dne by měl být výtok šarlatový a pouze pokud se tak nestane, jsou možné zdravotní problémy. První a druhý cyklus u dospívajících může také začít velmi temnými obdobími. Stejný příznak je často pozorován u žen během menopauzy, kdy menstruace přestala být pravidelná..
 2. Neobvyklé světelné periody s oranžovým odstínem, které se spíše rozmazávají, než jdou, jsou špatným znamením. Pokud je to doprovázeno kyselým zápachem nebo podobně jako shnilé ryby, pak dochází k pohlavně přenosné infekci..
 3. Růžová barva výtoku, jen nejasně připomínající přítomnost krve, může být normou na samém začátku menstruace a na konci. S krví je tajemství žláz ženského reprodukčního systému vždy vylučováno, někdy to může být více než obvykle. U žen s anémií může být menstruace stále růžová. Proto, pokud jste obeznámeni s podobným příznakem, neodkládejte návštěvu lékaře. Pokud byla menstruace vždy malá a slabý výtok, může to být rys těla, který byl přenášen přes ženskou linii. V tomto případě nic neohrožuje vaše zdraví..
 4. Červený a tmavě červený výboj je považován za zdravotní indikátor..

Příčiny ztmavnutí menstruace

Otázka, proč je menstruace hnědá, se jednou týká téměř každé ženy. Pokud se zbavíte předpokladu stagnující krve, příčin hnědého výtoku může být mnoho a nejsou tak neškodné. Jednou z nich je přísná strava, která ženskému tělu připravila o nezbytné prospěšné stopové prvky. Z tohoto důvodu by mohlo dojít k selhání v reprodukčních procesech cyklu a buď dojde k menstruaci tmavě hnědé barvy, nebo nepůjde vůbec. S takovými věcmi nestojí za to žertovat, protože v důsledku toho může takové porušení vést k onemocnění polycystických vaječníků a v důsledku k neplodnosti. Těžká fyzická aktivita může také způsobit selhání.

Neustálý stres, nedostatek spánku a špatné návyky přispívají k nesprávnému fungování genitálií, díky čemuž se menstruace jeví tmavě hnědá. Všechny tyto faktory ovlivňují složitý systém hormonálního pozadí ženy, kde se sebemenší nepřesnost práce promění ve vážné problémy. Proto, abychom zjistili příčiny vzniku hnědé menstruace, je nejprve nutné vyšetřit hormonální pozadí pro odchylky.

V případě, že ztmavnutí krve během menstruace není jediným příznakem a současně pociťujete migrény a závratě, křeče v podbřišku, nevolnost - to jsou příznaky následujících onemocnění:

 1. Zánětlivé procesy pánevních orgánů způsobené podchlazením, stejně jako sexuálně přenosné infekce - lidský papilomavirus, herpes, chlamydie atd..
 2. Po chirurgickém zákroku, včetně potratu, chirurgického zákroku na děloze, vaječnících, odstranění cyst.
 3. Problémy s fungováním vaječníků. Černá nebo hnědá období často naznačují onemocnění polycystických vaječníků..
 4. Selhání komunikace hypotalamus-hypofýza s vaječníky, v důsledku čehož nedochází k ovulaci. Třetina žen má problémy s koncepcí spojené s narušením endokrinního systému..
 5. Komplexní těhotenství, včetně mimoděložního.
 6. Endometritida je zánět endometriální vrstvy. Endometrióza - zvýšení vrstvy endometria je mnohem více, než je obvyklé. Hlavním příznakem endometriózy je, když je menstruace hnědá a s velkým množstvím sraženin. Normou je malý výtok sraženiny během menstruace.
 7. Eroze děložního čípku - vředy a poškození sliznice děložního čípku z pochvy.
 8. Polypy endometria - benigní formace na endometriální vrstvě, které mohou způsobit nepohodlí v dolní části břicha a také způsobit neplodnost.
 9. Nemoc štítné žlázy.
 10. Cukrovka.

Hnědé období od léčby

V problému, proč je menstruace hnědá a málo vyniká, je užívání antikoncepce samostatnou položkou. Pilulky nebo čípky ovlivňují hormonální pozadí ženy, poskytují ochranu před těhotenstvím a v důsledku toho změnu menstruačního cyklu. Mezitím se tělo přizpůsobí novému fungování procesů reprodukčního systému, dívka může na podložce pozorovat skrovný výtok temné mazanice. Během 2-3 měsíců je to přijato jako norma, ale pokud je podivný výtok pozorován déle, znamená to, že antikoncepce není vhodná a měla by být okamžitě vysazena. Používání nesprávně vybraných antikoncepčních prostředků může mít za následek neplodnost, proto je při výběru správné sexuální ochrany nutné poradit se s lékařem.

Příčiny tmavohnědé menstruace mohou spočívat v příjmu syntetických progesteronových přípravků, které gynekologové často předepisují pacientům s nestabilním cyklem nebo vůbec žádnou menstruací. Hojný hnědý výtok se může objevit nejen na začátku, ale během celého cyklu. To je způsobeno skutečností, že pod vlivem progesteronu se v děloze hromadí velká vrstva endometria a přebytek může vyjít, podobně jako špinavý výtok tmavé barvy..

Identifikace problému a terapie

Samoléčba a kopírování diagnóz jiných lidí je zde zbytečné, protože bez pomoci lékaře nemůžete určit, která nemoc vedla k tmavě hnědé krvi během menstruace. K identifikaci problému bude gynekolog nejprve potřebovat výsledky ultrazvuku pánevních orgánů a závěry krevních testů na hormony. Poté během vyšetření lékař odebere nátěr na nádorové markery, aby se vyloučila možnost maligních nádorů v těle.

Pokud problém spočívá v hormonální nerovnováze, lékař předepíše Dufaston nebo Utrozhestan, 2 tablety denně s intervalem 12 hodin mezi dávkami. Drogy se pijí od 14. dne cyklu do 26. dne, poté musí být příjem zastaven do dalšího 14. dne cyklu. Tyto léky normalizují hladinu progesteronu v těle ženy, což nestačilo na vytvoření dostatečného množství endometriální vrstvy v děloze, díky čemuž je menstruace skrovná a má nepřirozenou barvu..

Lékař stanoví délku příjmu hormonů individuálně. Obnova progesteronu obvykle trvá 3 měsíce. Pokud odchylka od normy není velká, trvá kurz pouze měsíc.

V případě cyst na pohlavních orgánech může gynekolog předepsat chirurgický zákrok, ať už považuje za možné zbavit se nemoci pomocí léků.

Lékaři doporučují kontrolovat odborníky na zánětlivá nebo infekční onemocnění jednou za šest měsíců.

V případech, kdy jsou nalezeny patogeny, budou muset oba partneři podstoupit léčbu, jinak to nebude mít účinek.

Preventivní opatření

Většina gynekologických onemocnění pochází z nesprávného zacházení s vlastním tělem a z iracionálního životního stylu. Vzhledu hnědé krve během menstruace a bolestivých stavů se lze vyhnout, pokud vezmete zpravidla základní věci, které nebude těžké pravidelně dělat:

 • dvakrát ročně navštěvujte ordinaci gynekologa, proveďte testy na možné infekce a rakovinné buňky;
 • sledovat hygienu genitálií každý den, v případě potřeby umýt dvakrát denně (alespoň jeden);
 • během kritických dnů vyměňujte hygienické výrobky (vložku nebo tampon) alespoň 3-4krát, před každou směnou se vyperte;
 • používejte antikoncepci i u pravidelného sexuálního partnera, pokud těhotenství není součástí vašich plánů;
 • dodržovat zdravý životní styl, protože kouření alkoholu a tabáku má vážný dopad na reprodukční schopnosti ženy;
 • zkuste nenosit tanga, protože toto je nejhygieničtější možnost ze všech možných spodních prádel.

Jen v letošním roce nemá ani jedno ženské fórum více než stovku spravedlivého sexu, kteří sdíleli osobní situaci s podivnými temnými sekrety. A kolik jich zůstalo se svým problémem sami. Otázka fungování reprodukčního systému je velmi vážná a vyžaduje naléhavé řešení, jakmile nastanou jakékoli potíže. Odpovědi na všechny otázky však nelze najít na fóru, takže se nelze vyhnout návštěvě ordinace gynekologa. A čím dříve k tomu dojde, tím snazší bude nemoc vyléčit..

Proč jsou období tmavé barvy: hnědá, černá, tmavě vínová

Každá žena má jiné období menstruace, některé nejsou hojné a trvají dostatečně dlouho, zatímco jiné mají tři nebo čtyři dny skromných období..

Vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Kromě toho hrají důležitou roli hormony a celkové zdraví..

Obecně, jak říkají lékaři, lze kvalitu a počet období posuzovat podle zdraví ženy.

Jsou chvíle, kdy menstruace získává neobvyklou konzistenci a barvu. Mohou být hnědé, vínové nebo dokonce černé. Co ženu tak či onak obtěžuje a vyvolává úzkostné myšlenky.

Ve skutečnosti není třeba paniky, stačí pochopit, co takové změny způsobilo a co říkají.

Když je menstruace normální?

Na co jsou menstruace??

Všechno se děje, protože po ovulaci zůstává neoplodněné vajíčko uvnitř ženy, která vstupuje do dělohy..

Pod vlivem hormonů se vajíčko rozpadá na endometrium a opouští ženské tělo v podobě menstruace.

Kritické dny jsou zpravidla doprovázeny mírnými křečovitými pocity bolesti, jejichž intenzita se může časem měnit..

Existuje řada příznaků, které signalizují odchylku od normy:

 • výtok se stává intenzivním, zčervená, sraženiny vycházejí zevnitř;
 • menstruační krvácení trvá déle než 6 dní;
 • menstruace se vyskytuje ve spojení s těžkými záchvaty bolesti a křečemi;
 • nahnědlý nádech menstruace;
 • různé trvání cyklů;
 • po skončení menstruace se objeví bílý výtok nepříjemného zápachu.

Normální menstruace trvá 3 až 6 dnů, přičemž z těla ženy se neuvolní více než 100 ml krve.

V menstruačním toku by neměly být žádné sraženiny. Zároveň zůstává typická jednotná vůně. Stín výtoku krve by měl být šarlatový, vínový.

Příčiny menstruace jsou tmavě hnědé

Na tuto otázku je snadné odpovědět - vylučovaná krev může obsahovat částice srážení krve.

Tmavě hnědá menstruace je považována za bezpečnou a typickou, pokud se takto objevuje na začátku a na konci menstruace..

Tento jev mohou doprovázet také hormonální léky, jako jsou orální antikoncepce..

Ale někdy má žena hnědý výtok doprovázející celé období menstruace..

Ve skutečnosti byste neměli podléhat úzkosti a panice, neměli byste se podezřívat ze závažných odchylek a nemocí..

Možná žena prostě užívá léky, které tak či onak ovlivňují hormonální pozadí. Abyste se ujistili, že to stačí konzultovat s lékařem..

Pouze lékař může přesně potvrdit, že tmavě hnědý výtok během menstruace není důsledkem závažných onemocnění, například fibroidů, cervikální dysplázie, endometritidy nebo endometriózy. Pokud onemocnění stále přetrvává, měli byste okamžitě přijmout opatření, která předepíše ošetřující gynekolog.

Období tmavé barvy v důsledku nemocí

Stává se, že některá onemocnění mohou způsobit takovou černou a tmavě hnědou menstruaci, například:

 1. Hyperplazie endometria je onemocnění hormonální povahy, kdy intrauterinní epitel roste více než obvykle a do této akce přitahuje hluboké tkáně orgánu. To vše vede k heterogenitě a zvýšené tloušťce tkáně endometria, která je považována za patologii. V tomto případě může být tmavý výtok nejen během menstruace, ale také uprostřed cyklu. Toto onemocnění může vést k onkologii, polypům, benigním formacím, ztrátě reprodukční funkce v době, kdy o ní žena neví. Léčba se provádí chirurgicky, lékařsky s hormonální suplementací.
 2. Genitální tuberkulóza je infekční onemocnění, když se bakterie dostanou na genitálie v důsledku nesprávné hygieny a čistoty. V tomto případě žena cítí tupou bolest v dolní části břicha, její období získává tmavý odstín a atypický nepříjemný zápach, nervová zakončení pánevních orgánů je ovlivněna infekcí. Diagnostika a léčba je pracná a složitá.
 3. Poruchy metabolismu jsou fenoménem hormonální povahy, a proto následně dochází k poruchám cyklu, tvorbě fibroidů a zvýšenému růstu endometria. Metabolické poruchy mohou být vyvolány speciálními dietami, které výrazně omezují stravu ženy, a také zvýšeným sportem.

Poruchy hypotalamu (je zodpovědný za metabolismus sacharidů a tuků, pravidelnost cyklu, váhu ženy) vedou k získání hnědého odstínu menstruace. Stávají se vzácnými, procházejí nepravidelně.

Typická situace nastává u ženy s velkou hmotností. Stojí za to revidovat stravu a naplnit ji rostlinnou zdravou zeleninou a ovocem. Základní potraviny obsahující sacharidy, tuky, bílkoviny.

Fyzická aktivita by měla být normální, nedostatek aktivity nebo naopak vyšší trénink škodí zdraví žen.

Prevence

V ideálním případě by vaše menstruace měla být následující:

 • pravidelné a stabilní;
 • určitý odstín;
 • s mírnou bolestí;
 • střední doba trvání.

V tomto případě normální menstruační cyklus trvá nejméně 21 dní a ne déle než 35 dní..

Pokud vše není tak úplně, neměli byste okamžitě myslet na všechny výše uvedené nemoci, obávat se a podlehnout panice.

Tmavě hnědá menstruace je jen signálem, že byste měli věnovat pozornost svému zdraví a celkové pohodě. Pokud je menstruace pravidelná, pak mírně pozměněný odstín není důvodem k obavám..

Pokud se však cyklus neustále ztrácí, menstruace nepřichází podle plánu, dříve nebo se zpožděním, zatímco je nepříjemný zápach a tmavá barva, měli byste se poradit s lékařem.

Je možné, že uvnitř ženy nastanou nepříznivé změny, kterým lze zabránit pouze včasným vyhledáním kvalifikované pomoci..

Hnědé období

O čem mluví hnědá období?

Je hnědé období normální nebo stojí za to si s ním dělat starosti? Pojďme na to přijít. Šarlatová krev je čerstvá. Pokud si žena všimne hojného šarlatového výtoku, znamená to téměř vždy velkou ztrátu krve. A pokud tento výtok začal dříve než očekávané dny menstruace, pak téměř vždy mluvíme o průlomovém krvácení a potřebě naléhavé lékařské péče..

Barva menstruace je normální - červená, kaštanová. Krev mírně oxiduje. Skutečnost, že krev není šarlatová, naznačuje, že výtok nějakou dobu přetrvává v děloze, pochvě, to znamená, že je čas na oxidaci.

O tom mluví hnědá období. Že výtok je vzácný. Může to být varianta normy, pokud má žena 1-2 dny menstruace nebo naopak poslední 1-2 dny. Menstruace hnědá se sraženinami je zřídka pozorována, jsou obvykle malé. Současně se to může stát při užívání hormonální antikoncepce. U některých žen je sporé období normou. Jsou zdravé, otěhotní a porodí bez problémů. Stojí za to znepokojovat, pokud je celkový objem ztráty krve při menstruaci menší než 30 gramů, pak by měl být proveden ultrazvuk pánevních orgánů a měly by být provedeny testy na hormony. Ale pouze pokud je to pozorováno mimo užívání antikoncepčních prostředků.
Po zavedení menstruačního cyklu jsou u dospívajících často pozorována hnědá období po zpoždění nebo naopak velmi silném výtoku. A trvá až dva roky po menarché (první menstruace).

Místo menstruace můžete také považovat hnědý výtok jako známku možného těhotenství. Přirozeně pro ženy, které měly nechráněný styk. Ale bez fanatismu. Pokud je test negativní, pravděpodobně nedošlo k těhotenství. Hnědá období prvního dne jsou u mnoha žen normou. V dnešní době se prodávají takové moderní diagnostické testy, které nedělají chyby a ukazují správný výsledek i trochu před začátkem zmeškané doby. Slabě vyjádřený druhý pruh by měl být považován za pozitivní výsledek..

Hnědé špinění může být u mimoděložního a zmrzlého těhotenství. Zpočátku jsou příznaky mimoděložního těhotenství slabý růst hCG. To je velmi jasně vidět na krevním testu provedeném v průběhu času. A některé ženy si to všimnou při provádění těhotenských testů. Když se druhý kontrolní proužek při opakovaných testech nerozjasní. Ale druhá metoda je považována za nespolehlivou. Hlavní věc je, že ultrazvuk neukazuje vajíčko s dostatečně vysokou hladinou hCG. Pokud je do vajíčka implantováno vajíčko, může dojít k bolestivosti. Pokud se nic nedělá, vše končí prasknutím vejcovodu a nouzovou operací. A je dobré, když vše vyjde.

Pokud během těhotenství dojde k hnědé menstruaci, která se přestala vyvíjet, už to není tak děsivé. I když, pokud se zpozdíte se škrábáním a odstraněním vajíčka z dělohy, může dojít k zánětlivému procesu. Známky zmrazeného těhotenství jsou absence růstu hCG nebo dokonce jeho pokles. Embryo nemá srdeční rytmus, což lze vidět pomocí ultrazvuku. Subjektivní příznaky - toxikóza zmizí, prsa se zjemní.

Důvody, proč není menstruace hnědá, jsou důvody, proč nemáte těhotenství. Když je dívka příliš hubená, její tělo produkuje příliš málo hormonů. To vyžaduje mimo jiné tukovou tkáň, což v tomto případě nestačí. Menstruace může úplně zmizet. Dívka se stává neplodnou. Situace se normalizuje s přibýváním na váze do normálu.

Povaha menstruace po porodu se mění. Zvláště pokud žena kojí. V tomto případě může menstruace úplně chybět. A některé ženy mají po porodu hnědé období, což je někdy překvapení. V takovém případě nezapomeňte zkontrolovat těhotenství. Může nastat ještě před příchodem první menstruace po porodu. I když žena kojí své dítě často, na vyžádání.

Proč je menstruace hnědá

Každá dívka (žena) ví, že od určitého věku začínají dívky menstruovat. Bohužel, v nejlepším případě často mnoho matek, řeklo svým dcerám něco jako „Budeš krvácet. Takhle se to stává každému, to je normální, “ve chvíli, kdy začala puberta.

Bohužel kvůli nedostatku gramotnosti v této oblasti málokdo z nich obecně chápe, co to je, proč se to děje a jak by to všechno mělo vypadat v těle zdravé ženy? Když se náhle objeví menstruace hnědé barvy, je zcela nepochopitelné, proč se to děje, zda může dojít k menstruaci této barvy a zda je nutné naléhavě konzultovat s lékařem?

Menstruace je krvácející část menstruačního procesu. Od přírody je žena předurčena k produkci potomků. V tomto ohledu se tělo každý měsíc (každých 21-35 dní) připravuje na početí plodu. Na tomto pozadí dochází k silným hormonálním změnám a v poslední fázi menstruačního cyklu je děložní dutina lemována hormonálně citlivou tkání - endometrium. Tak dochází k přípravě na implantaci embrya do děložní dutiny, ale pokud se tak nestane, tkáň je zničena a poté odstraněna z dělohy ve formě menstruačního krvácení.

A znovu v těchto dnech

Za normálních okolností hojné (asi 150 ml za 3-4 dny) krvácení syté červené barvy. Z různých důvodů však mohou existovat odchylky od této barvy (včetně zápachu). Ženy se tedy často obávají období tmavě hnědé barvy. Proč se to děje a je třeba se obávat, pokud je menstruace tmavě hnědá?

Důvody pro odchylku od normy

Hnědý výtok před menstruací je příliš obecný pojem. Abychom pochopili důvod, který je způsobil, je nutné se touto otázkou zabývat podrobněji. Povaha, barva, množství výboje mohou být spojeny se zcela jinými důvody. Jaké jsou tedy možné možnosti výběru:

 • sporá hnědá na začátku menstruace (první den);
 • špinění špinavé uprostřed cyklu (podruhé za měsíc nebo za týden);
 • hnědá na konci menstruace;
 • tmavě hnědá a jít místo menstruace;
 • se sraženinami;
 • světle hnědá.

Dva body z pěti jsou variantou normy. Mluvíme o rozmazání hnědého výtoku před menstruací a na konci. Někdy se to stane jednoduše na začátku cyklu nebo v důsledku hormonálních změn. Není pochyb o tom, že žena je příliš emotivní bytost. V důsledku různých druhů stresu, deprese a dalších nepříjemných emočních stavů může tělo projít různými změnami. Zpočátku to vše ovlivňuje hormonální pozadí, a tedy i menstruační cyklus (potom jsou důvody měsíční tmavě hnědé barvy zcela pochopitelné). V takovém případě stačí dostatečná psychologická terapie, nebo jen „vyčkejte“, není zde potřeba žádné speciální zacházení.

Zde je třeba poznamenat, že hormonální změny nejsou vždy poruchou v těle, někdy je to více než normální přirozený jev. Během puberty dochází k zásadním změnám v hormonálním systému, což může způsobit, že první období budou hnědé. Podobnou situaci lze pozorovat u žen s nástupem menopauzy..

Na červený den kalendáře

Důvodem hnědé skvrny po menstruaci je téměř vždy jednoduše konec menstruace..

Důležité! Mnoho lidí se diví, proč je krev během menstruace hnědá? Je známo, že kvůli obsahu železa krev na vzduchu oxiduje a zhnědne. Zde je důležité nezaměňovat patologický proces s běžným výskytem..

Když se výtok objeví uprostřed cyklu na pozadí normální menstruace, zpravidla mluvíme o nějakém patologickém procesu. Hlavní důvody mohou být:

 • těhotenství (normální nebo mimoděložní);
 • těžký psychický stav, stres, deprese;
 • zánětlivé procesy reprodukčního systému;
 • poranění reprodukčního systému;
 • důsledek jakýchkoli lékařských postupů (například potratů);
 • poruchy hypofýzy, vaječníků.

U silných bolestí v podbřišku je třeba užívat léky proti bolesti

Abychom pochopili, proč může menstruace zhnědnout, je důležité si uvědomit, zda existují další příznaky, jako například:

 • silná bolest v dolní části břicha;
 • nevolnost, zvracení;
 • závrať;
 • teplota;
 • zimnice atd..

V takových případech byste měli okamžitě vyhledat lékaře, aby zjistil příčinu..

Endometrium je slizniční tkáň, takže pokud je odmítnuto, může obsahovat malé sraženiny. Menstruace může jít s hnědými sraženinami. Velké množství sraženin může navíc naznačovat přítomnost onemocnění, jako jsou:

 • vysoká tělesná teplota;
 • endometrióza (onemocnění, při kterém krevní sraženiny vstupují do břišní dutiny vejcovody);
 • endometritida (zánět v důsledku infekce dělohy);
 • patologická proliferace endometria;
 • anémie (nedostatek hemoglobinu);
 • mimoděložní těhotenství.

Ve všech výše uvedených situacích byly brány v úvahu příčiny menstruace tmavě hnědé barvy. A co když je období hnědé (světlé), co to znamená? Zpravidla to znamená:

 • porušení pravidel osobní hygieny;
 • uprostřed menstruačního cyklu;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • o užívání abortních drog;
 • poporodní období.

Změny po užívání hormonálních léků

Jak již bylo uvedeno, přítomnost podivné „menstruace“ může souviset s příjmem hormonálních léků. Některé recenze naznačují výskyt nežádoucích účinků ve formě velmi slabé hnědé menstruace. Duphaston je chemicky syntetizovaný progesteron, skutečný všelék na mnoho nemocí, jako jsou:

 • endometrióza;
 • nepravidelná menstruace;
 • neplodnost;
 • možnost potratu kvůli nedostatku progesteronu atd..

Když se takový vedlejší účinek objeví, zpravidla se dávka progesteronu jednoduše zvýší a špinění krvácení se zastaví. Samozřejmě to musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem..

Diagnostická opatření a léčba

K identifikaci příčin se doporučuje:

 • vyšetření gynekologem na židli (včetně nátěru);
 • krevní test hCG;
 • ultrazvukové vyšetření břišní dutiny;
 • MRI a CT (k vyloučení rakovinných nádorů);
 • vyšetření štítné žlázy.

K eliminaci výboje

Potřebu určitých testů a výše uvedeného seznamu samozřejmě stanoví ošetřující lékař na základě vyšetření a shromážděné anamnézy. Poté se zjistí důvod. Léčba již bude zaměřena na její eliminaci, protože výtok není nemoc, ale symptom.

Pokud tento příznak nesouvisí s reprodukčním systémem, gynekolog vás bude informovat o nutnosti dalších testů nebo vyšetření. S největší pravděpodobností bude nutné vypsat doporučení k imunologovi, gastroenterologovi nebo jiným úzkým odborníkům nebo podstoupit další vyšetření (absolvování testů).

Je důležité sledovat své tělo a včas poslouchat různé pocity. Jako preventivní opatření je třeba poznamenat, že ženy vedou zdravý životní styl, který zahrnuje nejen absenci špatných návyků a zdravého stravování, ale také zdravý emoční stav. Měli byste jíst více čerstvého ovoce, zeleniny, ryb a co nejvíce venku při chůzi. Nemělo by se zapomínat, že naprostá většina zdravotních problémů je důsledkem psychologických poruch. U žen je to ještě závažnější a významnější než u mužů. Proto je tak důležité mít dobrou náladu a nerozčilovat se nad maličkostmi. Pak se takové nepříjemné jevy jako nezdravá období nebudou obtěžovat vůbec, nebo tak zřídka, jak je to možné..

O autorovi: Borovikova Olga

Proč jsou hnědá období

Každá žena v reprodukčním věku má měsíční období. Jejich povaha, objem a trvání by se za normálních okolností neměly měnit. Přirozeně, náhle se objevující hnědé období znepokojuje. Tyto změny však nejsou vždy známkou patologie. Existuje mnoho důvodů pro vznik neobvyklého výboje..

Co znamená hnědý výboj?

Normálně je barva menstruace červená nebo vínová. Pokud dojde k mírnému ztmavnutí menstruační krve, znamená to, že na nějakou dobu přetrvávala v pochvě nebo děloze a oxidovala.

Vysvětlení, proč je menstruace hnědá, je malé množství výtoku. Proto jsou na začátku kritických dnů a blíže jejich konci pozorovány podobné změny. Během tohoto období vyteče velmi málo krve..

Štíhlá menstruace hnědé barvy je v některých případech zaznamenána u absolutně zdravých žen a dospívajících. Pokud je ztráta krve v jedné menstruaci menší než 30 ml, lze předpokládat závažné patologické stavy. Výtok je hnědý a černý..

Mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, onemocnění urogenitálního systému, podváhu a těhotenství.

Bez ohledu na důvod, který vedl k takovým změnám, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Patologie vyvíjející se v těle mají často skrytý klinický obraz. V pokročilém stadiu jsou obtížně léčitelné a mohou vést k vážným komplikacím..

Kdy je to norma

Někdy, když je menstruace normální, je výtok tmavší než obvykle. Takové změny nejsou považovány za známku patologie v následujících případech:

 • den nebo dva před kritickými dny. Menstruace obvykle začíná hnědou skvrnou. Jeho nevýznamný objem je předzvěstí regulace;
 • den po menstruaci. Je to způsobeno uvolněním dělohy ze zbytků krve;
 • při užívání perorálních kontraceptiv. Během prvních tří cyklů jsou zaznamenána tmavě hnědá období. Jejich vzhled vyvolává hormonální změny v těle;
 • s dobou trvání kritických dnů nejvýše tři dny. Po krátkou dobu je hnědý výboj považován za normální;
 • po první menstruaci u dospívajících. Po dva roky je možný výskyt takové menstruace;
 • na začátku sexuální aktivity. V důsledku zbavení panenství a po několika následných pohlavních stycích lze pozorovat mírné krvácení.

Příčiny patologicky sporých období

Příčiny hnědé menstruace zdaleka nejsou vždy zakořeněny v přirozených procesech v těle. Vážné zdravotní problémy často vedou ke změně povahy vypouštění, včetně:

 • zánětlivý proces;
 • infekce urogenitálního systému;
 • mimoděložní těhotenství;
 • hrozba spontánního potratu;
 • cystitida;
 • endometritida;
 • eroze děložního čípku;
 • genitální tuberkulóza;
 • endokrinní onemocnění;
 • endometrióza;
 • hyperplazie endometria;
 • benigní a maligní nádory;
 • polypy.

V případě přítomnosti těchto onemocnění během menstruace je zaznamenán výskyt hnědého výtoku, což může naznačovat opomíjenou situaci. Pokud je zjištěno neobvyklé tajemství, důrazně se nedoporučuje odložit návštěvu gynekologa. Čím dříve je patologie diagnostikována, tím snazší je ji odstranit..

Důvod tmavohnědého výtoku často spočívá v užívání antikoncepčních prostředků, jako jsou antikoncepční pilulky, nitroděložní tělísko. V takovém případě nelze tyto změny ignorovat..

Pouze prostřednictvím diagnózy bude možné vyloučit další faktory, které mohou vést k výskytu menstruace neobvyklé barvy a vyhnout se nežádoucím komplikacím.

Následující příznaky patologie by měly vyvolávat obavy:

 • výtok, který je příliš silný, nebo výtok s vodnatou konzistencí;
 • neustálé zvyšování objemu ztracené krve;
 • syndrom výrazné bolesti v břiše a dolní části zad;
 • silné bolesti hlavy až po menstruační migrénu;
 • bohatá menstruace (vložka během několika hodin úplně zvlhne);
 • časté a bolestivé močení;
 • intimita, doprovázená bolestí;
 • nevolnost a zvracení;
 • nepřiměřené zvýšení tělesné teploty;
 • období s nepříjemným zápachem;
 • pálení a svědění v genitální oblasti;
 • dlouhá zpoždění;
 • velké množství sraženin ve výtoku.

S rozvojem patologií urogenitálního systému je často zaznamenán výskyt hnědé menstruace. V tomto případě mohou být příznaky onemocnění slabé. Tyto změny se mylně přisuzují méně nebezpečným příčinám, jako je stres, přísná strava a nadměrné cvičení. Po zjištění neobvyklého výtoku musíte okamžitě kontaktovat gynekologa.

Pouze lékař je schopen identifikovat patologii a předepsat adekvátní léčbu.

Hnědý výtok a těhotenství

Během prvního trimestru těhotenství, v těch dnech, kdy by měly přijít kritické dny, se menstruace někdy jeví tmavě hnědá. Jedná se o skromný výboj, který může být zavádějící. Absence zpoždění menstruace a toxikózy neumožňuje zjistit těhotenství v rané fázi. Být v zajímavé pozici, žena si toho nemusí být dlouho vědoma..

Hnědý maz je způsoben zvláštnostmi procesu hormonálních změn, ke kterým dochází během tohoto období v těle, a nedostatečným množstvím progesteronu v krvi. Hormon je navržen tak, aby zastavil růst folikulů, které zabraňují normálnímu vývoji embrya v děložní dutině. V tomto případě se stav vrátí do normálu, jakmile se vytvoří placenta, která produkuje progesteron. Krvácení se okamžitě zastaví..

Hnědá menstruace během těhotenství může být vážnou hrozbou. Významný nedostatek progesteronu vyvolaný patologickým stavem žlutého tělíska může vést k spontánnímu potratu. K udržení těhotenství je nutné zahájit léčbu co nejdříve..

Takový výtok často naznačuje fixaci vajíčka nikoli v pohlavním orgánu, ale v oblasti krku nebo trubiček. Také na pozadí mimoděložního těhotenství dochází k bolesti. V tomto případě je nutný urgentní chirurgický zákrok..

Život ženy závisí na tom, jak rychle dostane lékařskou pomoc..

Vzhled hnědé menstruace může být způsoben přírodními i patologickými příčinami. Tyto změny ne vždy představují vážnou hrozbu. Často jsou považovány za normální a nejsou důvodem k obavám. Přesto je v tomto případě nutná lékařská konzultace. Není možné určit příčinu, která vedla ke změně povahy vypouštění doma..

U mnoha vyvstává otázka, proč hrudník bolí před menstruací. Někdy je nepohodlí tak silné, že žena nemůže vykonávat své obvyklé povinnosti. Častěji však bolest v přírodě bolí a je spojena s hormonální nerovnováhou..