Příčiny krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi obdobími - důvod k návštěvě lékaře

Když špinění není nebezpečné

Krvácení mezi obdobími je běžné a obvykle neškodné. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • fyziologické procesy v ženském těle;
 • gynekologická vyšetření a diagnostické manipulace;
 • hormonální antikoncepce a použití nitroděložního tělíska;
 • užívání určitých skupin drog;
 • stres;
 • nevyvážená strava.

Existuje řada fyziologických procesů a stavů, které mohou způsobit krvácení mezi obdobími:

 • Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. K ovulaci dochází uprostřed cyklu, zatímco dokonce i naprosto zdravá žena může pociťovat bolesti břicha a krev ve vaginálním výtoku.
 • Implantace oplodněného vajíčka - často doprovázené poškozením cév endometria, které způsobuje implantační krvácení z pochvy.
 • Věkové změny v ženském těle - jedná se hlavně o dvě období v životě ženy: období puberty a období zániku reprodukčních funkcí. Příčinou krvácení v pubertě je nestabilita hormonálního pozadí a nezralost vaječníků. U premenopauzálních žen dochází k hormonálním změnám doprovázeným poruchami menstruačního cyklu.

Kolísání hormonálních hladin pozorované u žen ovlivňuje pohodu, náladu a může také způsobit malé krvácení mezi obdobími..

Drobné krvácení může být způsobeno:

 • používání intravaginálních zařízení a nástrojů (zrcadla, ultrazvukový senzor);
 • odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku;
 • biopsie děložního čípku a jeho dutiny.

Užívání antikoncepce může také vést k vaginálnímu krvácení:

 • při užívání antikoncepčních hormonálních léků na samém začátku jejich užívání se může objevit krvácení, což naznačuje změnu v hormonálním pozadí - hlavní je, že postupují bez bolesti;
 • při použití nitroděložního tělíska se mění nejen hormonální pozadí, které vyvolává narušení cyklu, ale také mechanické poškození endometria a v důsledku toho je možné krvácení.

Problémy se spirálou mohou nastat také u infekčních gynekologických onemocnění..

Užívání určitých skupin léků může způsobit menstruační nepravidelnosti.

Užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti nebo těžké menopauzy může způsobit menstruační nepravidelnosti. Léky, které snižují srážlivost krve (antiagregační látky, antikoagulancia), mohou způsobit krvavý výtok.

Deprese, úzkost, emoční stres, nedostatek spánku mají nepříznivý vliv na celé tělo ženy, včetně hormonálních hladin. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení menstruačního cyklu - navíc i u žen, které jsou z gynekologického hlediska zcela zdravé, může dojít k otevření děložního krvácení.

Nevyvážená strava

V důsledku tvrdé stravy a hladovění dochází k hypovitaminóze a nedostatku stopových prvků v ženském těle, což vede k porušení syntézy a sekrece ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho je možné porušení měsíčního cyklu, výskyt krvavého výtoku a dokonce i krvácení z dělohy mezi obdobími..

Trvalé krvácení může být příznakem vážného onemocnění

Krvavý výtok mezi obdobími jako příznak patologie

Vaginální výtok s příměsí krve, zvláště pokud je doprovázen bolestí, horečkou, křečemi v močové trubici, může být příznakem závažné patologie.

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Krvavý výtok uprostřed cyklu může způsobit zánět vaječníků a dysfunkci. Kromě toho může zánětlivá reakce vést k narušení integrity cévní stěny a vzniku krvavého výtoku. Zánět vnitřní výstelky dělohy je velmi nebezpečný - endometritida, u tohoto onemocnění je výtok hnisavý-krvavý s nepříjemným zápachem.
 • Potrat v počátečních stádiích se projevuje silnými tažnými bolestmi v podbřišku, šarlatovým výtokem z pochvy nebo sliznicemi s pruhy krve.
 • Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky endometria rostou v těch orgánech a tkáních, kde by normálně neměly být. Proces může zahrnovat pohlavní orgány (trubice, vaječníky) nebo může být extragenitální (plíce, močový měchýř, břišní dutina). Toto onemocnění je charakterizováno neustálým špinením mezi obdobími..
 • Myom dělohy je benigní nádor, který v procesu růstu poškozuje endometrium a jeho cévy, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruačního krvácení a v intermenstruačním období se objevují skvrny.
 • Eroze děložního čípku je souhrnný pojem, který znamená narušení integrity sliznice vaginální části děložního čípku. Existují následující typy eroze děložního čípku: vrozená, pravá, pseudoeroze. Průběh nemoci může být asymptomatický a může být doprovázen bolestí v křížové kosti, mukopurulentní, někdy krvavou ranou mezi předpisy.

Nejnebezpečnější příčinou je zhoubný nádor. Častěji pozorováno u žen v premenopauzálním období, projevující se bolestí v hypogastriu, tmavým, téměř černým výtokem z pochvy mezi menstruací.

Jaká vyšetření je třeba provést, aby se zjistila příčina krvácení

Existuje mnoho důvodů pro výskyt špinění v období mezi menstruací. K provedení diferenciální diagnostiky mezi nimi je nutné podstoupit následující vyšetření:

 • gynekologické vyšetření s vyšetřením děložního čípku v zrcadlech;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii. Nátěr na flóru (bakterioskopie) je metoda mikroskopického vyšetření, která vám umožní identifikovat celé spektrum normální a patologické mikroflóry pochvy. Stěrem pro cytologii je studie zaměřená na včasné odhalení rakoviny děložního čípku. Během studie se určuje struktura, velikost, umístění cervikálních buněk, přítomnost atypických buněk;
 • kolposkopie - diagnostické vyšetření pochvy a vaginální části děložního čípku pomocí zařízení (kolposkop);
 • analýza periferní krve za účelem zjištění anémie;
 • koagulogram - zaměřený na identifikaci patologie ze systému srážení krve;
 • krevní test na hormony - k vyloučení hormonálních poruch v reprodukčním systému;
 • krevní test na syfilis a infekci HIV;
 • biopsie reprodukčních orgánů s následným histologickým vyšetřením - při podezření na onkologický proces;
 • echo vyšetření pánevních orgánů.

Teprve po všech vyšetřeních lékař rozhodne o příčině krvácení z pochvy, předepíše léčbu. Pokud není léčba nutná, poradí, jak se těmto nepříjemným příznakům v budoucnu vyhnout..

Co znamená krvácení mezi obdobími?

Podobná vlastnost platí pro normu, pokud se několik dní před nebo po menstruaci objevily nahnědlé stopy. Krvavý výtok mezi menstruací se často vyskytuje 10-15. Den po ukončení menstruace, trvá 1 až 3 dny a spontánně zmizí. S nárůstem výtoku nebo jeho dlouhou dobou potřebuje žena profesionální lékařskou péči.

Propouštění nepatologického původu

Příčiny krvácení mezi měsíčními fyziologickými procesy nebo procesy souvisejícími s věkem zahrnují:

 1. Biopsie a mechanická kyretáž dělohy. Traumatické manipulace, které provokují krev mezi menstruací.Odběr nátěru ze sliznic pochvy a děložního krku - škrábání horních vrstev epitelu vyvolává mikroskopické poškození. Díky nim lze několik hodin pozorovat malý načervenalý výtok..
 2. Ovulace. Na konci druhého týdne menstruačního cyklu dozrává dominantní folikul, který po dosažení maximálního objemu praskne. Vychází z ní vaječná buňka připravená k oplodnění, v tuto chvíli může dokonce i zdravá dívka pociťovat nepohodlí a bolest (ze strany vaječníku, která uvolňovala ženskou reprodukční buňku). Vaginální výtok se stává narůžovělou v důsledku příměsi krevních částic z poškozených cév.
 3. Gynekologické vyšetření pomocí intravaginálního zařízení (zrcadla, ultrazvukový senzor, kolposkop). Pro minimální důsledky manipulace se doporučuje provádět v první polovině cyklu, od 7 do 12 dnů. Po zbývající dobu se výboj vrátí do normálu.
 4. Puberta. Prvních 24 měsíců po standardní menstruaci může dojít k dalšímu vylučování sekretů zbarvených neobvyklými barvami. Krvácení je spojeno s nestabilní hormonální hladinou a nezralostí vaječníků u dospívajících.
 5. Premenopauza. Postupné vymírání reprodukčních funkcí u žen po 45 letech vede k různým porušením měsíčního cyklu. Nestabilní práce těla s intermenstruačním krvácením může být vyvolána hormonální nerovnováhou nebo latentně se rozvíjejícími patologiemi.
 6. Připojení oplodněného vajíčka. K zavedení vajíčka do endometria dělohy dochází s malým výtokem růžovo-načervenalého odstínu. V době implantace jsou kapiláry poškozeny, což vysvětluje tajemství nepochopitelné barvy. Výtok během implantace embrya pomocí IVF má podobnou povahu.

Důležité! Ženy v jakémkoli věku by měly být vyšetřovány gynekologem alespoň jednou ročně. Časté návštěvy pomohou včas identifikovat zjevné a latentní nemoci, zabránit rozvoji závažných komplikací a degeneraci neškodných nádorů do rakovinných výrůstků.

Vaginální krvácení patologické etiologie

Důvody pro výskyt krve mezi menstruací mohou být spojeny s řadou onemocnění reprodukčního nebo endokrinního oddělení, jater. Odborníci zaznamenávají řadu onemocnění, u nichž je jediným klinickým příznakem výtok v polovině cyklu..

Patologické zdroje odchylky zahrnují:

 1. Zánětlivé procesy v reprodukčním systému. Zdrojem problému je poškození krevních cév, funkčnost vaječníků, zhoršená zánětem.
 2. Rakovina. Raná stadia onemocnění nemají žádné zjevné klinické příznaky (svědění, bolest), výskyt intermenstruačního krvácení vyžaduje urgentní diagnostické vyšetření.
 3. Myom dělohy. Novotvar ovlivňuje cévy umístěné v endometriu, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruace.
 4. Sexuální infekce. Výtok je nahnědlý s odpudivým zápachem, pěnivý vzhled s pohlavně přenosnými chorobami.
 5. Endometrióza Existuje patologický nárůst vnitřních vrstev dělohy. Endometrium je poškozeno a odlupováno během celého cyklu, což vyvolává bolest v dolní části břicha.
 6. Eroze děložního čípku nebo nádorové procesy. Novotvary vedou k deformačním změnám a destrukci jednotlivých řezů tkáně, což vyvolává výtok mezi menstruací.

Důležité! Maligní nádory v děložní dutině ve středním a pozdním stadiu jsou určovány vaginálním výtokem, který probíhá téměř neustále. Krvácení s částicemi hnisu, barvou a vůní masa.

Sekundární zdroje patologie

Hormonální poruchy, které způsobují krev mimo menstruaci, mohou být vyvolány následujícími predisponujícími faktory:

 1. Intrauterinní zařízení. Kromě změn v hormonálním pozadí jsou prostředky schopné způsobit mechanické poškození slizniční vrstvy dělohy a vyvolat krvácení.
 2. Hormonální terapie. Při léčbě neplodnosti a potlačení příznaků menopauzy. Drogy způsobují nepravidelnosti v menstruačním cyklu, včetně červeného výtoku uprostřed.
 3. Narušení metabolických procesů. Pomalý metabolismus způsobuje postupné přibývání na váze, které nakonec vede k obezitě.
 4. Nedostatečný příjem živin. Hypovitaminóza na pozadí nevyvážené stravy, hladovění a mono-stravy narušuje sekreci ženských pohlavních hormonů. Zpožděná oprava tkáně a narušení struktury krevních cév umístěných na stěně dělohy vyvolávají mezi regulací silné krvácení.
 5. Perorální antikoncepce. Ihned po zahájení užívání jednotlivých hormonálních kontraceptiv může dojít ke krvácení mezi menstruací bez bolesti nebo dalšího nepohodlí. Pokud se stav po ukončení 3. cyklu nezmění, musíte navštívit konzultaci s gynekologem a požádat o výměnu předepsané antikoncepce.
 6. Stresující situace. Konstantní emoční přepětí negativně ovlivňuje hormonální pozadí, což vede k abnormalitám ve fungování reprodukčního systému.

Důležité! Zdrojem krvácení může být nepravidelný sexuální život a užívání antikoagulancií - léků odpovědných za ředění krve.

Krvácení u žen starších 40 let

U ženy, která překročila čtyřicetiletou hranici, dochází k abnormálnímu výtoku pod vlivem následujících faktorů:

 1. Anovulační nebo dysfunkční fáze. Způsobuje řídký výtok bez doprovodné bolesti nebo jiných příznaků.
 2. Metroragie provokuje výskyt krve mezi obdobími šarlatové barvy. Je doprovázen bolestivými pocity v břiše a příznaky anémie z nedostatku železa.
 3. Promenorea. U patologie nedochází k žádným změnám v trvání menstruace, ale sekreční tekutina se vylučuje po dobu jednoho nebo více týdnů.

Důležité! Příčiny krvácení uprostřed cyklu po 40 letech mohou zahrnovat erozi, rakovinné výrůstky, benigní nádory. Podmínka vyžaduje návštěvu gynekologa a diagnostické vyšetření.

Diagnóza patologie

Krvavý výtok mezi menstruací vyžaduje konzultaci s lékařem, pokud se vyskytnou určité příznaky:

 • prodloužený výskyt krvavých skvrn na spodním prádle - více než 3 dny;
 • výskyt vaginální sekrece sraženin hnisu nebo krve;
 • přítomnost nepříjemného zápachu;
 • bolest v podbřišku, záchvaty závratí nebo nevolnosti.

Návštěva kliniky začíná návštěvou gynekologa. Lékař shromažďuje podrobnou historii, zkoumá v zrcadlech. Pokud existuje podezření na latentní patologii, pacient obdrží doporučení pro:

 • Ultrazvuk;
 • krevní test, který určuje hladinu progesteronu a estrogenu;
 • echografie pánevních orgánů.

Důležité! Nepříjemný zápach a výtok z kousků neznámého původu vedou k povinnému dodání testů na nádorové markery.

Léčba: jak zastavit krvácení

Po určení zdroje onemocnění může být ženě předepsán jeden z léčebných postupů:

 1. Hormonální nerovnováha. Výběr jedné z hormonálních kontraceptiv, doporučení ke změně obvyklého způsobu života, hubnutí, přechod na vyváženou stravu s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů.
 2. Infekce mohou vyžadovat jmenování antibakteriální, antivirové, protiplísňové, protizánětlivé léčby. Základní léky jsou předepisovány ošetřujícím lékařem s výběrem vhodného dávkování a délky trvání kurzu.
 3. Nádorové procesy - vyžadují chirurgický zákrok s vyříznutím novotvaru. Nejčastěji jsou předepsány šetřící laparoskopické operace s minimální dobou rehabilitace.

Komplexní nemoci nebo těhotenství vedou k potřebě léčby na gynekologickém oddělení pod neustálým dohledem lékařů. Komentáře v jednotlivých článcích o možnosti samoléčby domácími léky nedávají smysl. Při silném krvácení musí žena provést krevní transfuzi a vypálit krvácející cévy.

Pokud dojde ke krvácení mezi obdobími, může být odchylka způsobena vážným onemocněním. Gynekologové proto nedoporučují samoléčbu. Kompletní diagnostické vyšetření pomůže objasnit příčinu abnormálního stavu, vybrat potřebné léky. Lékaři doporučují neignorovat každoroční preventivní prohlídky, o své zdraví se můžete a měli starat pravidelně, ne pravidelně.

Proč se krvácení objevuje uprostřed cyklu

Normálně menstruační tok trvá tři až sedm dní a žena nemá žádné rozmazané sekrety až do začátku dalšího cyklu. Stává se, že krvácení uprostřed cyklu se vyskytuje v zanedbatelném množství z fyziologických důvodů (stres, fyzické přetížení, ovulace). Ale s pravidelným krvácením, které není během menstruace, doprovázené bolestí a zhoršením pohody, měli byste se poradit s gynekologem.

Co je intermenstruační krvácení

Menstruační cyklus má průměrné trvání 28-30 dnů, ale jeho trvání 21-35 dnů je variantou normy. U zdravé ženy se pod vlivem určitých faktorů mohou čísla někdy posunout nahoru nebo dolů..

Intermenstruační krvácení je krvácení, které se objevuje uprostřed cyklu nebo v první polovině po ukončení menstruace 10. nebo 11. den. Se standardní délkou cyklu spadá jeho střed na dny 12-14.

Aby bylo možné objasnit, zda je vznikající krev uprostřed cyklu nebezpečná, je důležité věnovat pozornost následujícím faktorům:

 1. Pokud krev silně tekla a žena nemůže sama zjistit, co to je, měla by navštívit lékaře, protože intermenstruační výtok vyžaduje terapii.
 2. U různých žen trvá cyklus jinou dobu, což může být ovlivněno negativními vnějšími a vnitřními faktory, takže byste neměli paniku s jediným případem špatného průtoku krve po skončení kritických dnů..
 3. Existují situace, které provokují malé krvácení 15. až 20. dne cyklu, které nemají patologické pozadí - jedná se o hormonální poruchy, období po porodu a kojení, zotavení po chirurgických zákrocích.

Ztráta krve uprostřed cyklu je uvolnění jeho velkého množství jednou nebo pravidelně a skromný objem intermenstruačního krvácení, které nelze zaměňovat s menstruací.

Existují dva typy intermenstruačního krvácení:

 1. Fyziologické krvácení - dochází v důsledku přirozených procesů v ženském těle 10-16. Den cyklu.
 2. Metrorrhagie - děložní krvácení, které není normální a objevuje se v přítomnosti poruch ve fungování reprodukčního systému.

Pokud se uprostřed měsíce z měsíce na měsíc objeví krvavé tajemství v skromném množství, není doprovázeno bolestí a jinými nepříjemnými příznaky, stále stojí za to navštívit lékaře a podstoupit vyšetření k potvrzení nepřítomnosti patologií.

Relativně ne nebezpečné příčiny krve

Intermenstruační krvácení nemusí vždy naznačovat přítomnost vážných zdravotních problémů, zvláště pokud se jejich počet rovná několika kapkám na kalhotkách. Existuje řada důvodů, proč dochází k řídkému krvácení ve dnech 10–13 cyklu:

 1. Stres - je známo, že emoční pozadí má vážný dopad na hladinu hormonů, což může způsobit změny ve vaječnících a struktuře endometria dělohy a způsobit malé kapky krve.
 2. Fyzické přetížení - přerušení cyklu a intermenstruační tok jsou běžnými problémy profesionálních sportovců.
 3. Nesprávná výživa - vášeň pro rychlé občerstvení, mastné potraviny s vysokým obsahem sacharidů vedou k nedostatku vitamínů, hormonálním poruchám.
 4. Kouření a zneužívání alkoholu.
 5. Prudké změny klimatu, zejména na pozadí dlouhých letů.
 6. Nesprávné fungování štítné žlázy - vede k narušení hormonálního pozadí těla.
 7. Předzvěstí menstruace - pokud žena slabě krvácí 18. den cyklu s krátkou dobou trvání, příznak naznačuje bezprostřední nástup menstruace.
 8. Včasný příchod kritických dnů - pokud menstruace přišla před časem, ale jako obvykle jsou doprovázeny bolestmi v podbřišku, výtokem sraženin v hojném množství, může to být důsledkem nachlazení, hypotermie, silného stresu a užívání určitých léků.

Za normálních okolností může uprostřed cyklu krvácet z genitálního traktu malé množství hlenu s pruhy krve nebo z něj vycházet. Může to být důsledek nedávného sexuálního kontaktu, alergické reakce na výrobky pro intimní hygienu nebo nového spodního prádla - v takových situacích si nemusíte dělat starosti..

Fyziologické příčiny krvácení mezi obdobími

Když vidíte malé množství krve na vložce uprostřed menstruačního cyklu, musíte sledovat svůj vlastní blahobyt - často může žena nezávisle určit příčinu nátěru, zvláště když se objeví jednou.

Ovulace

Ovulace je období cyklu, kdy zralé vajíčko opouští folikul do dutiny vejcovodu a poté vstupuje do dělohy. Obvykle připadá na čtrnáctý den. Intermenstruační výtok šarlatové krve je vysvětlen několika faktory:

 1. Prudký nárůst hormonů - prasknutí folikulu nastává pod vlivem luteinizačního hormonu, po kterém následuje zvýšení objemu progesteronu potřebného pro připojení vajíčka ke stěně dělohy. Hormonální pozadí bude stabilnější bezprostředně po skončení ovulační fáze cyklu.
 2. Výsledek prasknutí folikulu - při vstupu do děložní dutiny může gameta poškodit uvolněnou a bujnou vrstvu endometria, což se projevuje skrovným krvácením na pozadí tažení bolesti v podbřišku.

Normální sekrece během ovulace necítí, má rozmazaný charakter, není doprovázena svěděním, akutní bolestí v břiše a při močení, horečkou.

Krvácení z implantátu

Hnědý výtok 7-10 dní po menstruaci může naznačovat nástup početí. V procesu implantace vajíčka do stěny pohlavního orgánu může být z několika kapek hlenu s krví uvolněno do krevní anestézie, která pokračuje několik dní po sobě. Můžete tak zjistit těhotenství před zpožděním.

Děložní epitel se v této době uvolňuje pod vlivem progesteronu, je hustě naplněn krevními cévami. Některé z nich prasknou, když je zavedeno oplodněné vajíčko, což vysvětluje mírné krvácení uprostřed nebo na konci cyklu..

Užívání perorální antikoncepce

Většina OC obsahuje estrogen a progesteron, které ovlivňují hormony. Pod jejich vlivem se vytváří umělá menopauza - sexuální funkce vaječníků je blokována, přestávají produkovat folikuly, v jednom z nich vajíčko dozrává. Většina z těchto léků se používá k prevenci nechtěného těhotenství, některá se používají k léčbě gynekologických onemocnění, například Duphaston.

Náhlé zrušení OK může vést k poruchám cyklu a vzniku acyklických emisí. Jakmile se obnoví hormonální pozadí, situace se sama o sobě stabilizuje, během 2-3 měsíců. Pokud žena užívala antikoncepci po dlouhou dobu a krvácení se objevuje uprostřed cyklu déle než šest měsíců, potřebuje urgentní konzultaci s lékařem.

Tvorba menstruačního cyklu

Mnoho dívek ve věku 12-14 let si mýlí krvácení se sraženinami, které začíná uprostřed cyklu, s abnormálním výtokem a panikou, i když ve skutečnosti to znamená další menstruaci mnohem dříve. Období tvorby hormonálních hladin a stabilních období může trvat 1,5-2 roky od nástupu menarché (první menstruace).

V tuto chvíli dívky nemusí mít menstruaci několik měsíců po sobě nebo se objevují každé dva týdny, protože ještě nebyla stanovena doba trvání každé fáze cyklu. Ve věku 15–16 let má většina dívek pravidelné menstruace a mezi nimi není krvácení.

Začátek menopauzy

Běžnou příčinou krvácení v polovině cyklu, ke kterému dochází po 40 letech, je přístup k menopauze. Úroveň estrogenu během tohoto období prudce klesá, a proto je narušeno hormonální pozadí. U mnoha žen v premenopauzálním období začíná růst fibroidů a polypů dělohy, jsou diagnostikována další gynekologická onemocnění.

Hrozící menopauzu poznáte podle dalších příznaků:

 • změny nálady;
 • Nadměrné pocení;
 • špinění hnědého výboje uprostřed cyklu v důsledku nedostatku estrogenu;
 • změny v cyklickém trvání - období mohou přijít každých 20–25 dní nebo se neobjeví dva měsíce po sobě.

Když se tyto příznaky objeví, měli byste navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a v případě potřeby užívat léky předepsané ke stabilizaci hormonálního pozadí a eliminaci výrazných projevů menopauzy.

Vaginální mikrodamáž

Kapky krve se často objevují uprostřed cyklu po poranění citlivé sliznice pochvy kvůli několika faktorům:

 • instalace nitroděložního tělíska;
 • instrumentální vyšetření gynekologem;
 • drsný styk, zejména při používání sexuálních hraček.

Krev se zastaví sama, ale před dalším pohlavním stykem je nutné ošetřit genitální trakt antiseptickými roztoky, aby nedošlo k rozvoji zánětlivého procesu.

Patologické faktory způsobující krvácení mezi obdobími

Pokud má žena uprostřed cyklu výtok podobný menstruaci, který se vyznačuje velkým množstvím, nepříjemným zápachem, bolestí, vysokou horečkou a zhoršením pohody, je to důvod pro naléhavou návštěvu lékaře. Včasné vyšetření vám umožní zvolit taktiku léčby a odstranit příčinu příznaků v raných fázích..

Sexuální infekce

Sexuálně přenosné infekce, jako jsou chlamydie, kapavka, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza, afty, se projevují následujícími příznaky:

 • výtok bílé, šedé, žlutozelené;
 • slabé krvácení uprostřed a na konci cyklu;
 • zápach vycházející z pohlavního ústrojí - pacient si může stěžovat na vůni shnilých ryb, chybějících vajec a masa vycházejícího z tajemství;
 • svědění a pálení vaginální sliznice a perinea;
 • pálení a křeče během močení;
 • zánět vnějších pohlavních orgánů.

Když se takové příznaky objeví, je důležité nechat se vyšetřit na STD pomocí PCR a podstoupit antibiotickou léčbu v kombinaci s protizánětlivými léky..

Patologie sliznice dělohy

Běžnými příčinami krvácení mezi obdobími jsou onemocnění ovlivňující slizniční vrstvu dělohy - endometrium:

 1. Hyperplazie endometria je patologická proliferace vnitřní vrstvy dělohy, která se vyvíjí s ostrými hormonálními poruchami v ženském těle. Souběžné stavy (fibroidy, polycystické vaječníky, hormonální léčba, následky kyretáže a potratů, zánět urogenitálního systému) mohou zhoršit průběh patologie. Hlavními příznaky hyperplazie jsou nepravidelné (přicházejí častěji než jednou za 21 dní) menstruace, křečové bolesti v podbřišku, krvácení mezi obdobími, krvavý výtok během menopauzy.
 2. Endometrióza je proliferace tkáně, která by normálně měla lemovat děložní dutinu, na nevhodných místech (ve střevech, pochvě, děložním čípku, pobřišnici). U endometriózy si pacient stěžuje na bolest uprostřed cyklu, výskyt nefunkčního krvácení. Takové příznaky často nutí ženu navštívit lékaře; rozhodne se jít na konzultaci až po dlouhých neúspěšných pokusech o otěhotnění.
 3. Endometritida je akutní zánětlivý proces bakteriální povahy, který se vyvíjí v děložní dutině hlavně po potratu, kyretáži, porodu. Krvavý obsah, který by měl jít ven, zůstává uvnitř pohlavního orgánu v důsledku cervikálního spasmu, ohýbání dělohy a dalších faktorů. Stagnace krve vyvolává infekci, která se projevuje silnými bolestmi břicha, horečkou, zimnicí a slabým krvácením, ke kterému může dojít v kterýkoli den cyklu.

Nemoci endometrioidní vrstvy několikrát zvyšují riziko následné neplodnosti a růstu maligních nádorů, proto byste neměli samoléčbu nebo ignorovat příznaky, které se objevují.

Nádorové formace

U různých typů nádorů obtěžuje krev vylučovaná mezi obdobími téměř každý cyklus. Tajemství má červenohnědý odstín, je ve středním objemu, nezpůsobuje bolest a špatné zdraví. Hlavní typy nádorových procesů jsou popsány v tabulce.

Typ novotvaruDefinice patologiePovaha intermenstruačního krvácení s tímto nádorem
MyomaBenigní proliferace myometria - svalové vrstvy dělohySilné krvácení, včetně sraženin, které je těžké zastavit léky
FibromaNodulární novotvar benigní povahy, který roste ve svalové tkáni dělohyKrev jde mimo měsíční cyklus na pozadí nevolnosti, ostré bolesti, zhoršení celkového stavu
SarkomMaligní novotvar ovlivňující svalovou tkáň, pojivová vlákna a embryonální primordieNejčastěji je krvácení skromné, rozmazané, objevuje se 17-18 dne cyklu
PolypPřerůstání žlázové tkáně endometria, v 95% případů benigní povahyVzácné krvácení velmi mírné povahy (několik kapek) 14. - 15. den cyklu

Cervicitida

Zánět děložního čípku infekční nebo neinfekční povahy, často spojený s vulvitidou a vaginitidou.

Akutní zánět může mít při nekvalitní terapii chronickou etiologii. Stížnosti jsou vymazány, v důsledku čehož je diagnostika chronické cervicitidy obtížná.

 • páchnoucí hnisavý výtok obsahující žíly mukózně-krevního charakteru, objevující se v kterémkoli období cyklu;
 • pálení a svědění v intimní oblasti;
 • nepohodlí při močení;
 • krvácení po intimním kontaktu a lékařské prohlídce;
 • exacerbace příznaků po podchlazení, fyzické námaze, prudkém snížení imunity.

Léčba zahrnuje jmenování antibakteriálních, antifungálních, imunostimulačních a jiných (podle uvážení odborníka) léků.

Vyšetření a terapie

Než se lékař může rozhodnout, jak zastavit nefunkční krvácení uprostřed cyklu, musí zjistit možné příčiny tohoto příznaku. K tomu se používají různé metody průzkumu:

 • shromažďování informací o předepisování krvácení, minulých onemocněních, počtu porodů a potratů, dědičnosti, sexualitě, povaze menstruačního cyklu;
 • instrumentální vyšetření v křesle;
 • roztírání na stupeň čistoty;
 • Ultrazvuk malé pánve;
 • obecné testy krve a moči;
 • krev metodou PCR pro genitální infekce;
 • krev pro koncentraci hormonů;
 • kolposkopie;
 • diagnostický postup kyretáže pro podezření na novotvary s dalším studiem histologického materiálu.

Pokud jsou příčiny krvácení fyziologické, je nutné vyloučit provokující faktory - více odpočívat, jíst vyváženou stravu, vyhýbat se stresu, fyzickému přetížení.

Pokud dojde k intermenstruačnímu toku krve v důsledku patologií, je vybrána léčba drogami v závislosti na příčině a zahrnuje:

 • antibiotika;
 • protizánětlivé a antiseptické látky;
 • hormonální léky;
 • léky k zastavení krve;
 • protiplísňové a antivirové léky;
 • imunomodulační látky, vitamíny.

V přítomnosti nádorů se provádí chirurgická léčba, pokud je novotvar maligní, je nutné ozařování nebo chemoterapie. V každém případě zvolí ošetřující lékař terapii, ale nejčastěji jsou předepsány hemostatické léky Dicinon, Vikasol, Tranexam k zastavení děložního krvácení.

Když žena rozmazává krev 10. – 12. Den cyklu, je důležité, aby každý měsíc sledovala své vlastní zdraví a doprovodné příznaky. Pokud se lékař domnívá, že klinický obraz je způsoben fyziologickými faktory, je nutné změnit životní styl. Závažná gynekologická onemocnění se v počátečním stadiu snáze podstupují, proto neodkládejte návštěvu lékaře a hledejte odpovědi na otázky na fórech na internetu.

Příčiny špinění uprostřed cyklu

I malé krvácení mezi obdobími by nemělo být ignorováno. Tyto příznaky často naznačují vážné nebezpečí, které lze identifikovat pouze s pomocí lékaře. Když se uprostřed cyklu objeví hnědá nebo slizniční tekutina s příměsí krve, musíte být vyšetřeni gynekologem a určit příčinu těchto změn v těle.

Když krvavý výtok není známkou nemoci

Krev mezi obdobími bez bolesti se někdy vyskytuje u absolutně zdravých žen a v takových situacích nezpůsobuje žádné obavy:

 • do několika dnů po skončení menstruace. Během tohoto období je pozorován hnědý výboj. Důvodem jejich vzhledu je očištění dělohy od krve, která v ní zůstává;
 • několik dní před menstruací - výtok signalizuje blížící se kritické dny;
 • jestliže žena užívá perorální antikoncepci. V tomto případě je uprostřed cyklu malé množství výboje;
 • výtok po intimitě - malá krev se objeví v důsledku poškození sliznice;
 • v důsledku prvního pohlaví a prasknutí panenské blány. Může se objevit malé množství krevní tekutiny.

Ve všech ostatních situacích jsou takové změny mezi fázemi menstruace považovány za patologii..

Příčiny krvácení mezi obdobími

Intermenstruační špinění je způsobeno fyziologickými a patologickými příčinami.

Mezi fyziologickými faktory se rozlišují:

 1. Zvýšené hladiny estrogenu a luteinu stimulujícího hormonu, které jsou odpovědné za odstranění vajíčka z vaječníku. Výtok krve v tomto případě znamená připravenost k oplodnění..
 2. Bouřlivý intimní život, nesprávně zvolené držení těla při pohlavním styku nebo velká velikost genitálií partnera. V důsledku toho dochází k poškození děložního čípku a sliznic. Pokud se metroragie během pohlavního styku objevují neustále, je nutná konzultace s gynekologem. Je možné, že signalizují vývoj onemocnění, jako je rakovina děložního čípku a eroze..
 3. Úspěšné oplodnění. Často je to indikováno špinením uprostřed cyklu. V procesu připojení vajíčka k endometriu se může objevit malé množství krevní tekutiny.

Mírné krvácení je obvykle patrné pouze při praní a nezanechává skvrny na spodním prádle.

Pokud to nejsou vzácné kapičky, ale hojné červené nebo hnědé intermenstruální metroragie, které se pravidelně vyskytují, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Takový patologický výtok naznačuje závažné změny v těle a může být jedním z prvních příznaků onemocnění reprodukčního systému..

Metrorrhagie uprostřed cyklu často naznačují vývoj těchto onemocnění:

 1. Zánět endometria. Patogeny vstupují do dělohy, což vyvolává zánět její vnitřní vrstvy. Tento proces může začít v důsledku různých manipulací v děložní dutině, včetně kyretáže, sondy, mini-potratu, ale pouze v těch případech, kdy byly provedeny bez dodržení všech hygienických a epidemiologických standardů. Patologie se často vyvíjí po porodu. U endometritidy je výtok krvavý a hnisavý a má nepříjemný zápach. Mezi klinickými projevy je také uvedena hypertermie, bolest břicha, zvýšené pocení, zimnice a slabost..
 2. Polypy endometria. Jejich tvorba je způsobena kyretáží děložní dutiny nebo císařským řezem.
 3. Hormonální poruchy. Cyklus menstruace přímo závisí na hladině hormonů, z nichž každý je zodpovědný za určitou fázi. S jejich nerovnováhou se menstruace může objevit mnohem dříve než v den splatnosti. Jednou z příčin hormonální nerovnováhy a metroragie je užívání léků, zejména perorálních kontraceptiv (pokud je dávka zvolena nesprávně).
 4. Infekční procesy. V důsledku poškození děložního čípku a pochvy infekcí nemůže krev volně vytékat a je vylučována i mezi fázemi menstruace.
 5. Endometrióza Ložiska endometria s rozvojem této patologie se objevují na stěnách pochvy, vnějších orgánů reprodukčního systému a děložního čípku.
 6. Užívání nitroděložních kontraceptiv (spirál). Šance na nástup zánětlivého procesu v endometriu se významně zvyšují.
 7. Přítomnost novotvarů (benigních nebo maligních).

Silný stres může vyvolat výskyt metroragie v intermenstruačním období. V tomto případě dochází k hormonálnímu selhání a na jeho pozadí se zhoršují chronická onemocnění urogenitálního systému.

Pokud se mezi menstruací uvolní krev, zejména pokud se objeví bolest, měl by lékař tyto důvody objasnit. Teprve po provedení všech diagnostických opatření bude možné stanovit přesnou diagnózu a předepsat adekvátní léčbu.

Proč je krvácení mezi obdobími nebezpečné

Krvavý výboj mezi obdobími není vždy nebezpečný. Jejich vzhled je často způsoben fyziologickými faktory a neznamená vývoj onemocnění. Přesto je při takových změnách nutné vyhledat pomoc lékaře. Pouze s jeho pomocí bude možné zjistit, proč existuje hojné, sporé špinění a jak tento problém vyřešit.

Červená krev je považována za poplašný signál signalizující nástup krvácení. V takovém případě je nutná urgentní lékařská péče..

Je přísně zakázáno ignorovat výskyt krvavého výboje mezi obdobími, zejména bohatého. Hrozí jim vážná ztráta krve.

Pokud najdete i malé množství tekutiny smíchané s krví, musíte se poradit s gynekologem. Tyto změny často naznačují vývoj závažných onemocnění, která ohrožují zdraví a dokonce i život ženy..

Příčiny krvácení mezi obdobími

V normálním průběhu menstruačního cyklu by denní výtok mezi menstruací měl sestávat výlučně z hlenu, který je z ochranného důvodu vytvářen žlázami děložního čípku. Za normálních okolností je těchto sekrecí málo a jsou neustále vytvářeny za účelem očištění pohlavních orgánů od možných infekcí a patogenní mikroflóry. V závislosti na fázi cyklu se složení a konzistence tajemství mohou lišit. Vzhled krvácení uprostřed cyklu s růžovým, načervenalým nebo hnědým odstínem může být známkou patologie, ale v určitých obdobích života ženy může být variantou normy tajemství s pruhy krve..

V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny a léčbu špinění uprostřed cyklu a také zvážíme, ve kterých případech je intermenstruační rozmazání normální..

Když nejsou patologie

Intermenstruační krvácení nemusí vždy u ženy vyvolávat strach a obavy. V některých případech to může být normou pro tělo, mohou být například vyprovokovány drobnou hormonální nerovnováhou, fyziologickými procesy v těle nebo úrazy během vyšetření na gynekologickém křesle. Zvažme každou z možností podrobněji..

Fyziologie

K krvavému výboji mezi obdobími může dojít z fyziologických důvodů:

 • ovulace. 10. až 14. den cyklu dominantní folikul dozrává, po dosažení maximální velikosti praskne a zpod jeho membrány se vynoří ženská reprodukční buňka připravená k oplodnění. V okamžiku prasknutí folikulu může i zdravá žena cítit bolest, nejčastěji lokalizovanou ze strany vaječníku, ve kterém vajíčko dozrávalo. V této době může mít také vaginální výtok růžový odstín, protože se do nich smíchá krev z cév zraněných prasknutím folikulu;
 • konsolidace oplodněného vajíčka v endometriu může být doprovázena nejen bolestí, ale také slabou krvavou mazanicí. Oocyt je životaschopný pouze den po opuštění folikulu, pokud byl během této doby oplodněn, musí se výsledná zygota připojit ke stěně dělohy. Během implantačního procesu může dojít k poškození krevních cév endometria, což vysvětluje malý krvavý výtok asi týden před očekávaným obdobím. V případě neúspěšné fixace vajíčka, například vedle děložního čípku, může dojít k oddělení a následnému ukončení těhotenství. V tomto případě dochází k menstruaci s mírným zpožděním..

Gynekologické postupy

Náhodné poškození malých kapilár v genitáliích během diagnostických a terapeutických opatření může vyvolat menší krvácení mezi obdobími. Následující postupy mohou při denním vypouštění způsobit narůžovělé nebo nahnědlé nečistoty:

 • gynekologické vyšetření a použití intravaginálních zařízení (zrcadlo, ultrazvukový senzor, kolposkop). Aby mohl postup probíhat s minimálními důsledky, doporučuje se to udělat v první polovině cyklu, přibližně 7-12 dní, aby měl výtok čas na normalizaci před nástupem další menstruace;
 • po odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku. Během procedury se provádí malé škrábání povrchové vrstvy a mohou se poškodit tkáně, protože po několika hodinách po manipulaci dochází k načervenalému výtoku;
 • mechanické odstranění vnitřní vrstvy dělohy, biopsie děložního čípku a jeho dutiny - tyto postupy jsou docela traumatické, takže není divu, že po jejich provedení může během intermenstruačního období dojít ke krvavému výtoku.

Stáří

Příčiny krvácení mezi předpisy mohou být změny související s věkem v ženském těle:

 • během puberty během prvních dvou let po menarche, spolu s dalšími menstruačními nepravidelnostmi, může také docházet k výtokům mezi obdobími. Podobný problém je spojen s normalizací hormonálních hladin u dospívající dívky a taková ztráta krve je nejčastěji známkou nezralosti vaječníků;
 • po 45 letech u žen začíná útlum reprodukční funkce, a proto se mohou objevit různé menstruační nepravidelnosti. V premenopauze je třeba poctivé pohlaví připravit na výskyt intermenstruačního krvácení, které může být někdy známkou nejen hormonálních změn, ale také vývoje patologických stavů. Z tohoto důvodu musí ženy po 45 letech věku podstoupit gynekologická vyšetření alespoň jednou ročně..

jiný

Krev mezi obdobími může být uvolněna v důsledku hormonálních poruch vyvolaných následujícími faktory:

 • užívání hormonálních léků zaměřených na léčbu neplodnosti a zmírnění příznaků menopauzy. Takové léky mohou vyvolat menstruační nepravidelnosti, včetně červeného výtoku mezi předpisy;
 • stres, přepracování a emoční stres mají nepříznivý vliv na hormonální pozadí, což vyvolává narušení fungování reprodukčního systému;
 • nevyvážená strava, nedostatek vitamínů a minerálů v důsledku přísné stravy a hladovění. Při nedostatku vitamínů je narušena sekrece ženských pohlavních hormonů, zhoršuje se regenerace tkání a narušuje se struktura krevních cév, v důsledku čehož může mezi obdobími dojít k těžkému krvácení;
 • zhoršený metabolismus, problémy s nadváhou;
 • hormonální antikoncepce. Po zahájení užívání perorálních kontraceptiv se může objevit špinění po dobu 2-3 cyklů, je důležité, aby postupovaly bez bolesti a nepříjemných příznaků. Pokud ve 4. cyklu intermenstruační mazání pokračuje, mělo by být jmenování revidováno ve prospěch jiného typu antikoncepce;
 • nitroděložní tělísko. Tato metoda antikoncepce nejen mění hormonální pozadí, vyvolává menstruační nepravidelnosti, ale může také způsobit mechanické poškození vnitřní vrstvy dělohy..

Ředidla krve mohou způsobit krvavý výtok uprostřed cyklu a existuje také vysoké riziko takových jevů u žen s problematickou srážením krve.

U některých žen, zejména u žen s nepravidelným sexuálním životem, se mohou po pohlavním styku vyskytnout v každodenním výtoku krvavé pruhy. To může znamenat, že bartholinové žlázy nebyly schopny vylučovat dostatečné množství lubrikantu a došlo k mikrotraumatu vaginální sliznice. Nemělo by však být vyloučeno, že krvavý nátěr po sexu může být známkou eroze děložního čípku, rakoviny tohoto orgánu nebo novotvaru v pochvě..

Když je příčinou patologie

Existuje mnoho patologických příčin krvácení v polovině cyklu. Intermenstruační mazání může být známkou onemocnění jater nebo orgánů endokrinního systému, ale nejčastěji tento příznak naznačuje vývoj patologických procesů v orgánech ženského reprodukčního systému. Existuje řada závažných onemocnění, u nichž je jediným příznakem intermenstruační krvácení..

Zvažte řadu patologických faktorů, které vyvolávají výtoky s krevními pruhy mezi obdobími:

 • zánět v orgánech reprodukčního systému. Příčinou krvácení může být vaskulární poškození nebo narušení činnosti vaječníků způsobené zánětlivým procesem;
 • přítomnost genitálních infekcí může vyvolat nahnědlé skvrny s pronikavým zápachem a pěnivou konzistencí;
 • endometrióza. Jedná se o patologickou proliferaci tkání vnitřní vrstvy dělohy, které se mohou odlupovat a poškozovat po celý cyklus. V tomto případě můžete pociťovat bolest v podbřišku;
 • novotvary a eroze děložního čípku. V přítomnosti nádorů v tomto orgánu dochází k deformaci a destrukci tkání, což je vyjádřeno intermenstruační ztrátou krve;
 • myom v děložní dutině poškozuje cévy endometria a ničí cévní stěny, což může vést k prodloužení kritických dnů a intermenstruačnímu krvácení;
 • rakovina dělohy. V počáteční fázi onemocnění pokračuje bez jakýchkoli projevů. Proto, když se objeví intermenstruační výtok s krví, zejména u žen po 45 letech, je nutné co nejdříve konzultovat lékaře. U rakoviny může mít výtok nečistoty hnisu a barvu masa s tmavými sraženinami.

Diagnostika a léčba

Žena by měla být ostražitá, pokud má špinění uprostřed cyklu následující vlastnosti:

 • připomínají krev barvou a konzistencí, nesnižují se, ale zvyšují jejich intenzitu a nepřestávají po dobu 3 nebo více dnů;
 • pokud jsou hnis a sraženiny smíchány s výtokem;
 • pokud je pronikavě cítit hniloba, shnilé maso nebo ryby, kyselé mléko nebo má výtok pěnivou konzistenci;
 • pokud je výtok doprovázen bolestí v podbřišku, nevolností a závratěmi.

Všechny tyto příznaky musí být vyšetřeny odborníkem. V případě krvácení z dělohy byste neměli čekat na schůzku s gynekologem, musíte naléhavě zavolat nouzovou pomoc, protože takový stav je zdraví nebezpečný.

Aby zjistil důvod, proč má žena uprostřed cyklu mazlavost, může gynekolog předepsat následující diagnostické postupy:

 • vyšetření pochvy a děložního čípku na gynekologickém křesle;
 • kolposkopie;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii;
 • obecná analýza krve;
 • krevní test na hormony;
 • krevní test na Wassermanovu reakci;
 • vzorkování biomateriálu pro histologii;
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • Test na HIV;
 • kyretáž pro účely diagnózy s další histologickou analýzou odebraného materiálu.

Po stanovení přesné diagnózy a zjištění příčiny krvácení uprostřed cyklu předepisuje gynekolog kurz zaměřený na léčbu základního onemocnění, normalizaci hormonálních hladin a eliminaci následků anémie. Pokud byla příčinou výtoku mírné hormonální narušení, pak v některých případech bude žena potřebovat k normalizaci cyklu pouze přehodnocení svého životního stylu, snížení každodenního stresu, zbavení se špatných návyků a dobrý odpočinek.