Příčiny krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi obdobími - důvod k návštěvě lékaře

Když špinění není nebezpečné

Krvácení mezi obdobími je běžné a obvykle neškodné. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • fyziologické procesy v ženském těle;
 • gynekologická vyšetření a diagnostické manipulace;
 • hormonální antikoncepce a použití nitroděložního tělíska;
 • užívání určitých skupin drog;
 • stres;
 • nevyvážená strava.

Existuje řada fyziologických procesů a stavů, které mohou způsobit krvácení mezi obdobími:

 • Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. K ovulaci dochází uprostřed cyklu, zatímco dokonce i naprosto zdravá žena může pociťovat bolesti břicha a krev ve vaginálním výtoku.
 • Implantace oplodněného vajíčka - často doprovázené poškozením cév endometria, které způsobuje implantační krvácení z pochvy.
 • Věkové změny v ženském těle - jedná se hlavně o dvě období v životě ženy: období puberty a období zániku reprodukčních funkcí. Příčinou krvácení v pubertě je nestabilita hormonálního pozadí a nezralost vaječníků. U premenopauzálních žen dochází k hormonálním změnám doprovázeným poruchami menstruačního cyklu.

Kolísání hormonálních hladin pozorované u žen ovlivňuje pohodu, náladu a může také způsobit malé krvácení mezi obdobími..

Drobné krvácení může být způsobeno:

 • používání intravaginálních zařízení a nástrojů (zrcadla, ultrazvukový senzor);
 • odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku;
 • biopsie děložního čípku a jeho dutiny.

Užívání antikoncepce může také vést k vaginálnímu krvácení:

 • při užívání antikoncepčních hormonálních léků na samém začátku jejich užívání se může objevit krvácení, což naznačuje změnu v hormonálním pozadí - hlavní je, že postupují bez bolesti;
 • při použití nitroděložního tělíska se mění nejen hormonální pozadí, které vyvolává narušení cyklu, ale také mechanické poškození endometria a v důsledku toho je možné krvácení.

Problémy se spirálou mohou nastat také u infekčních gynekologických onemocnění..

Užívání určitých skupin léků může způsobit menstruační nepravidelnosti.

Užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti nebo těžké menopauzy může způsobit menstruační nepravidelnosti. Léky, které snižují srážlivost krve (antiagregační látky, antikoagulancia), mohou způsobit krvavý výtok.

Deprese, úzkost, emoční stres, nedostatek spánku mají nepříznivý vliv na celé tělo ženy, včetně hormonálních hladin. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení menstruačního cyklu - navíc i u žen, které jsou z gynekologického hlediska zcela zdravé, může dojít k otevření děložního krvácení.

Nevyvážená strava

V důsledku tvrdé stravy a hladovění dochází k hypovitaminóze a nedostatku stopových prvků v ženském těle, což vede k porušení syntézy a sekrece ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho je možné porušení měsíčního cyklu, výskyt krvavého výtoku a dokonce i krvácení z dělohy mezi obdobími..

Trvalé krvácení může být příznakem vážného onemocnění

Krvavý výtok mezi obdobími jako příznak patologie

Vaginální výtok s příměsí krve, zvláště pokud je doprovázen bolestí, horečkou, křečemi v močové trubici, může být příznakem závažné patologie.

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Krvavý výtok uprostřed cyklu může způsobit zánět vaječníků a dysfunkci. Kromě toho může zánětlivá reakce vést k narušení integrity cévní stěny a vzniku krvavého výtoku. Zánět vnitřní výstelky dělohy je velmi nebezpečný - endometritida, u tohoto onemocnění je výtok hnisavý-krvavý s nepříjemným zápachem.
 • Potrat v počátečních stádiích se projevuje silnými tažnými bolestmi v podbřišku, šarlatovým výtokem z pochvy nebo sliznicemi s pruhy krve.
 • Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky endometria rostou v těch orgánech a tkáních, kde by normálně neměly být. Proces může zahrnovat pohlavní orgány (trubice, vaječníky) nebo může být extragenitální (plíce, močový měchýř, břišní dutina). Toto onemocnění je charakterizováno neustálým špinením mezi obdobími..
 • Myom dělohy je benigní nádor, který v procesu růstu poškozuje endometrium a jeho cévy, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruačního krvácení a v intermenstruačním období se objevují skvrny.
 • Eroze děložního čípku je souhrnný pojem, který znamená narušení integrity sliznice vaginální části děložního čípku. Existují následující typy eroze děložního čípku: vrozená, pravá, pseudoeroze. Průběh nemoci může být asymptomatický a může být doprovázen bolestí v křížové kosti, mukopurulentní, někdy krvavou ranou mezi předpisy.

Nejnebezpečnější příčinou je zhoubný nádor. Častěji pozorováno u žen v premenopauzálním období, projevující se bolestí v hypogastriu, tmavým, téměř černým výtokem z pochvy mezi menstruací.

Jaká vyšetření je třeba provést, aby se zjistila příčina krvácení

Existuje mnoho důvodů pro výskyt špinění v období mezi menstruací. K provedení diferenciální diagnostiky mezi nimi je nutné podstoupit následující vyšetření:

 • gynekologické vyšetření s vyšetřením děložního čípku v zrcadlech;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii. Nátěr na flóru (bakterioskopie) je metoda mikroskopického vyšetření, která vám umožní identifikovat celé spektrum normální a patologické mikroflóry pochvy. Stěrem pro cytologii je studie zaměřená na včasné odhalení rakoviny děložního čípku. Během studie se určuje struktura, velikost, umístění cervikálních buněk, přítomnost atypických buněk;
 • kolposkopie - diagnostické vyšetření pochvy a vaginální části děložního čípku pomocí zařízení (kolposkop);
 • analýza periferní krve za účelem zjištění anémie;
 • koagulogram - zaměřený na identifikaci patologie ze systému srážení krve;
 • krevní test na hormony - k vyloučení hormonálních poruch v reprodukčním systému;
 • krevní test na syfilis a infekci HIV;
 • biopsie reprodukčních orgánů s následným histologickým vyšetřením - při podezření na onkologický proces;
 • echo vyšetření pánevních orgánů.

Teprve po všech vyšetřeních lékař rozhodne o příčině krvácení z pochvy, předepíše léčbu. Pokud není léčba nutná, poradí, jak se těmto nepříjemným příznakům v budoucnu vyhnout..

Stojí za to si dělat starosti, pokud má žena výtok pruhovaný krví?

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění. Proto je důležité sledovat povahu výtoku a doprovodné příznaky, aby bylo možné v případě potřeby okamžitě zahájit léčbu..

Příčiny krvácení

Případy, kdy výskyt krevních pruhů není spojen s patologiemi:

 1. Hormonální poruchy. K narušení hormonálního pozadí dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv a během menopauzy. Vyvolává je také stres nebo špatné návyky. Je třeba poznamenat, že výtok z růžového hlenu je charakteristický pro nástup menopauzy. Jejich následný vzhled naznačuje přítomnost patologie..
 2. Ovulace. Výtok s pruhy krve uprostřed cyklu naznačuje prasknutí stěn dominantního folikulu během uvolňování vajíčka. Docela běžný výskyt. Krvácení trvá až tři dny.
 3. Nástup menstruace. U mladých dívek se během tvorby cyklu pravidelně objevuje růžový výtok. To trvá asi tři roky, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje. Podobný obraz je pozorován při nástupu sexuální aktivity..
 4. Zranění. Poškození kapilár a následný výskyt krve nastává v důsledku hrubého styku, gynekologického vyšetření, potratu. V tomto případě není nutná žádná léčba. Cévy se uzdraví samy po několika dnech. Když je nainstalováno nitroděložní tělísko, často dochází k prasknutí sliznice. Obnova trvá dva týdny. Pokud krvácení trvá déle, vyhledejte lékaře.
 5. Čištění dělohy. Před zahájením menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu estrogenu děloha zbaví akumulace krve. Proto před menstruací dochází k výtoku s pruhy krve. Na konci menstruace může zbytková krev vycházet několik dní..
 6. Alergie. Reakce probíhají na hygienické výrobky, intimní kosmetiku, lokální a bariérovou antikoncepci, syntetické spodní prádlo.

Vzhled krve je bezpečný, pokud je doprovázen:

 • průsvitný bělavý hlen;
 • nedostatek vůně a bolesti;
 • krémový hlen před menstruací;
 • normální tělesná teplota.

Tento příznak je také považován za běžný výskyt v prvních dnech po porodu..

Nemoci doprovázené vylučováním růžového hlenu

Vzhled růžového hlenu nemusí vždy naznačovat normální fyziologické procesy. Někdy je to známka vývoje patologie v těle..

 1. Endometrióza Proliferace buněk ve výstelce dělohy. Je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, které se zhoršují během menstruace. Menstruační krvácení je delší a silnější.
 2. Polypy v děloze. Benigní novotvary, které způsobují poruchy cyklu a táhnou bolesti v dolní části břicha.
 3. Cervikální eroze. Výskyt vředů a prasknutí na vaginální části děložního čípku. Je to bez příznaků. Po každém pohlavním styku, hlubokém zavedení tamponu a jiném mechanickém poškození pociťuje výskyt narůžovělého hlenu..
 4. Myom dělohy. Benigní endometriální nádor. Je doprovázeno děložním krvácením před a během menstruace, silnými bolestmi, dysfunkcemi sousedních orgánů: retence stolice, časté močení.
 5. Infekce. Souvisí se zánětem pohlavních orgánů a pohlavně přenosnými chorobami. Způsobuje bílý, šedý a nazelenalý sýrový výtok s krví a zápachem, pálení a svědění.

Když dojde k těhotenství, vajíčko je upevněno na stěně dělohy. Tento proces je doprovázen bezbolestným vylučováním krve několik dní po oplodnění vajíčka. Jsou vzácné a nevydrží déle než den..

Na konci posledního trimestru se sliznice uvolní, což je také doprovázeno mírným růžovým výtokem.

Výstražný signál je také výskyt načervenalého hlenu u těhotných žen. Doprovází následující patologie:

 • zmrazené těhotenství (projevující se bolestí v podbřišku a silným krvácením);
 • oddělení endometria (výskyt krve v den, kdy měla začít menstruace v nepřítomnosti těhotenství);
 • placenta previa (pravidelné vypouštění šarlatového hlenu, častěji v noci);
 • předčasný porod (napětí dělohy, bolest břicha a dolní části zad, neustále se zvyšující červený výtok);
 • mimoděložní těhotenství (silné krvavé výtoky, nesnesitelná bolest v podbřišku).

U žen v jakémkoli věku může dojít k krvácení. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, neměli byste paniku. V opačném případě nelze návštěvu gynekologa odložit. Zvláště pokud dojde ke krvácení během období těhotenství.

Proč nekrvácí během menstruace

Menstruace je obvykle charakterizována jasně červeným výtokem, který se zesiluje uprostřed menstruace a postupně mizí po 3–7 dnech. Někdy mají ženy krvavý výtok, ale ne menstruaci - slabou, rozmazanou, nepravidelnou.

Jsou považovány za normu pouze v počáteční fázi menopauzy a v jiných případech naznačují hormonální nerovnováhu, vývoj nemocí nebo jiných patologií. Taková leucorrhoea je obzvláště nebezpečná na začátku těhotenství (3-6 týdnů).

Druhy dysfunkce

Na pozadí exacerbace chronických infekcí, v akutní fázi různých ženských onemocnění, s nástupem menopauzy, se mohou objevit abnormální období.

Oranžový, hnědý, červený výtok, ale ne každý měsíc, se může vyvinout v důsledku různých patologií:

 1. Fyziologický hlen se stává oranžovým v důsledku onemocnění, jako je kapavka. Patogenní mikroflóra potlačuje laktobacily, vyvíjí se vaginální dysbióza. Souběžně je narušen menstruační cyklus. Objeví se slabý oranžový výboj. Kromě toho jsou bolesti v dolní části zad a břicha, pálení, svědění a nepříjemný zápach shnilých ryb. Podobnou sekreci lze pozorovat také u vaginózy, která není spojena se sexuálně přenosnými chorobami..
 2. Černý výtok charakterizuje zánět děložního čípku, přívěsky při použití nesprávně vybraných antikoncepčních prostředků. Z hormonální nerovnováhy, bolesti v dolní části zad a břicha se může vyvinout horečka. Kromě toho dochází k nevolnosti (a dokonce i zvracení), je narušeno trávení. Také velmi tmavá sekrece v malém objemu může nastat po potratu a komplikovaném porodu, cervikální biopsii při nošení spirály.
 3. Žlutá nebo zelená leucorrhoea je známkou zvýšeného obsahu bakteriální flóry. S nárůstem leukocytů způsobeným vývojem patogenní mikroflóry dochází k zánětu, v důsledku čehož vaginální hlen získává tuto barvu.

Výtok u žen místo menstruace se může také normálně objevit v časných stádiích těhotenství, se změnou klimatu, nervovou únavou, špatnou výživou, hormonální terapií, sníženou imunitou.

Rozdíly mezi menstruací a děložním krvácením

Výtok krve během normální menstruace se liší od patologické vaginální sekrece. Pro standardní menstruaci:

 • menstruace je bez zápachu;
 • množství ztracené krve je od 50 do 80 gramů za celý cyklus;
 • výměna těsnění nesmí být prováděna častěji než jednou za 2 hodiny;
 • barva je tmavě červená nebo slabě hnědá;
 • konzistence je normální, tekutá, bez inkluzí hlenu, hrudek, vloček;
 • vzhled výtoku se nutně shoduje s dny očekávané menstruace.

Vypouštění krve, ale ne jednou za měsíc, naznačuje vývoj krvácení. Jeho hlavní rozdíl od menstruace:

 • objem přesahuje 90 gramů na cyklus, je možný vývoj nedostatku železa;
 • doba trvání - od 7 dnů nebo více a ve druhé fázi menstruace se objem uvolněné krve nesnižuje;
 • není charakteristický pach krve;
 • navíc lze pozorovat horečku, závratě, slabost;
 • téměř nepřetržité uvolňování krve, a to bez porcí, jako u předpisů;
 • krvácení se nemusí nutně shodovat s kritickými dny.

Menstruační cyklus s metroragií se může prodloužit až na 35 dní nebo více, nebo naopak zkrátit až o 21 dní.

Příčiny výskytu krvácení z pochvy

Výtok krve se může projevit z různých důvodů. Krev během těhotenství, zejména v raných stádiích, krev z pochvy často naznačuje patologii - odtržení placenty, které začalo potrat, méně často - o připojení vajíčka, pokud došlo ke koncepci ve druhé fázi cyklu blíže k začátku další menstruace.

Přítomnost krve ve výtoku naznačuje poškození cév, které se vyvíjí s růstem polypů, fibroidů a eroze. V tomto případě se krvavá sekrece objeví během 1-2 dnů po poranění, například během vyšetření nebo sexuálního kontaktu.

Příčiny krvácení po menstruaci jsou možná hormonální nerovnováha, nedávná instalace nitroděložního tělíska, léčba léky obsahujícími hormony. Různé gynekologické patologie mění vaginální výtok a obarvují je červenavě, žlutě, zeleně.

Příznaky a příčiny červeného výtoku - infekce, růst novotvarů, včetně maligních, hormonální nerovnováha. Z fyziologických důvodů, začátek klimakterického období, vyčerpání, zejména nervová, akutní virová onemocnění.

Po instalaci nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko je dnes považováno za jednu z nejspolehlivějších metod antikoncepce a je v gynekologii široce používáno nejen k prevenci těhotenství, ale také k její léčbě. Při použití spirály není cervikální kanál prakticky narušen, takže riziko krvácení je minimalizováno.

Krvavý výtok, ale ne každý měsíc, se může objevit po instalaci cívky po dobu prvních 3 týdnů nebo méně. To je způsobeno skutečností, že během zavedení děložního čípku je mechanicky poškozeno, takže krvácení se mírně zvyšuje. Pokud silné krvácení nepřestane do 24 hodin, musíte navštívit lékaře.

Volná leucorrhoea vydrží déle. Mluví o úspěšné obnově děložního čípku. Obvykle se zastaví po 5-10 dnech, ale může pokračovat až do dalšího období.

Vzhled sraženin, zvýšená sekrece krve, změna barvy sekrece na zelenou a žlutou může naznačovat hormonální selhání, přidání bakteriální infekce, rozvoj endometriózy, poškození děložního čípku během instalace, poranění polypu nebo erozi během manipulace.

Sekrece v případě alergické reakce

Alergická nálada těla vede ke změně práce téměř všech systémů. Tělo vnímá mnoho známých látek jako cizí a uvolňuje velké množství histaminu do krve, aby bojovalo s cizími bílkovinami.

Hlavními projevy jsou kopřivka, dermatitida, rozvoj astmatu, senná rýma, Quinckeho edém. Ale červený výtok, který se objeví místo normální menstruace, se může také vyvinout na pozadí exacerbace alergií u žen..

Povaha sekrece se může změnit při používání hygienických prostředků k mytí nebo zpracování zevních pohlavních orgánů. Pokud obsahují látky, na které je žena alergická, jsou pozorovány následující příznaky:

 • podráždění kůže, otoky, svědění, pálení;
 • vývoj různých kožních reakcí - vyrážka, vředy, papuly, nadměrná suchost;
 • vzhled vaginálního výtoku - obvykle mají mírně růžový odstín, časem se mohou shodovat s menstruací nebo se objevit v kterémkoli jiném období cyklu.

V tomto případě je velmi snadné eliminovat slizniční výtoky s pruhy - stačí použít systémové antihistaminikum a několik dní ošetřovat pokožku speciálními krémy nebo masti.

Krev během ovulace a těhotenství

Krvavý výtok ve fázi ovulace je normou téměř u 30% žen v reprodukčním věku. Hlavní rozdíl mezi ovulačním krvácením a menstruací spočívá v tom, že k němu dochází uprostřed cyklu nebo blíže ke konci (asi 7 dní před očekávaným začátkem menstruace).

Na pozadí přirozených změn v ženském těle se objevuje načervenalý odstín sekrece během ovulace:

 • v určitém období cyklu se vyvíjí dominantní folikul, kde vajíčka dozrávají;
 • v době ovulace folikul praskne a uvolní vajíčko, připravené k oplodnění;
 • prasknutí měkkých tkání vyvolává výskyt hnědého výtoku, který končí po 1-2 dnech.

Mírný výtok během ovulace je považován za normální a nepředstavuje hrozbu pro zdraví ženy. Pravidelné ovulační krvácení může naznačovat zánětlivý proces, prasknutí cyst a polypů, poškození sliznice.

Hormonální nerovnováha je také považována za příčinu pravidelného mazlení. Po početí, když jste těhotná, ale máte hormonální poruchu, se v prvním měsíci nebo dokonce ve druhém měsíci může objevit malý hnědý výtok, který odpovídá vaší menstruaci.

Po početí v počátečních stádiích je pozorován malý výtok krve se zvýšením koncentrace hormonu progesteronu v krvi. Existuje několik důvodů pro tuto patologii:

 1. Implantace embrya. Asi 1 týden po oplodnění se vajíčko posune trubičkou dolů do dělohy a dále se připojí ke sliznici. V okamžiku připojení k vnitřní vrstvě dochází k poškození cév, které mají na pozadí zvýšení progesteronu vysokou citlivost. Proces trvá asi dva dny a spadá do data nástupu menstruace. V této době se může objevit mírné namazání a slabá bolestivost v dolní části břicha..
 2. Pozdní oplodnění. Pokud dojde k těhotenství v době, kdy by měla začít menstruace, může dojít k odmítnutí endometria, kvůli kterému se objeví krvavé sekrece.
 3. Zrání 2 vajec v jednom cyklu v různé době. To je možné při užívání léků stimulujících ovulaci. V tomto případě je jedno vajíčko oplodněno, které je bezpečně připojeno uvnitř dělohy, zatímco druhé (neoplodněné) je vylučováno, což v počátečních stádiích způsobuje mírné krvácení..
 4. Hormonální nerovnováha, snížená koncentrace progesteronu nebo jeho nedostatek. Pokud je koncepce úspěšná, místo menstruace vedou k hlenu.

Jakékoli špinění během těhotenství vyžaduje lékařské vyšetření a v případě potřeby odpovídající léčbu.

Výtok z pohlavního styku

Výtok po pohlavním styku s červeným nádechem naznačuje poškození sliznice. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • mechanické poškození - drobná poranění, praskliny, prasknutí panenské blány, nedostatečné množství přirozeného mazání a intenzivní pohlavní styk;
 • infekční nemoci - kromě nahnědlého výtoku po sexu bude žena narušena bolestivostí, pálením, svěděním;
 • zánětlivý proces;
 • novotvary - s intenzivním pohlavním stykem, polypy, cysty, eroze, fibroidy, maligní novotvary podstoupí mechanické poranění, které vyvolává nahnědlou sekreci.

Jediný vzhled nahnědlého výtoku není nebezpečný. Pokud ale každou intimitu doprovázejí po dlouhou dobu, je nutné zjistit důvod.

Poporodní a pooperační období

Vzhled sekrece krvavého odstínu (lochie) po porodu je považován za normu. Vznikají proto, že během porodu je poškozena výstelka dělohy, z cév v místě připojení placenty vyteče krev. Orgán je odstraněn z plodového měchýře, mrtvého epitelu, krevních sraženin. Jakmile se rána zahojí, lochie se zastaví (v průměru po 5-7 týdnech).

Trvání výskytu tmavých skvrn v období po porodu závisí na několika faktorech:

 1. Čím více se děloha stahuje, tím rychleji se krvácení zastaví. Proto platí, že čím častěji je dítě přiloženo k prsu, čímž se dostane genitální orgán do tónu, tím rychleji lochie končí.
 2. U žen po 30-35 letech se schopnost opravit tkáň snižuje, rána se hojí déle.
 3. Individuální rychlost srážení krve. U žen s patologií hematopoetického systému se místo lochie může otevřít krvácení vyžadující lékařský zásah.

V prvních 3-4 dnech po porodu je lochie podobná pravidelné menstruaci s vylučovaným až půl litrem krve. Postupně se množství sekrece snižuje na 100 mililitrů denně.

Nebezpečí přetrvává během prvních několika hodin po porodu. Hypotonické krvácení nastává na pozadí snížené kontrakce děložních svalů. Aby se zabránilo tomuto stavu, podává se oxytocin ke zvýšení kontraktility dělohy. Také je močový měchýř vyprázdněn, na žaludek je umístěna láhev s horkou vodou s ledem.

Při roztržení krku může dojít ke krvácení. V tomto případě jsou rány sešity, hematomy jsou otevřeny..

V pooperačním období po amputaci dělohy, chirurgické léčbě mimoděložního těhotenství a v jiných případech je výtok bohatý, jasný šarlatový odstín. Může se objevit malé množství tmavých sraženin. Podvod lze pozorovat dalších 30-40 dní.

Pooperační krvácení nastává z následujících důvodů:

 • zvedání závaží a zvýšená fyzická aktivita;
 • neodborná manipulace s otevřenými plavidly;
 • snížená srážlivost krve;
 • pohlavní styk bezprostředně po operaci.

Acyklický výboj pro patologie

Bohatá a viskózní červená leucorrhoea se může objevit u různých onemocnění, jako jsou:

 • adnexitida;
 • vaginitida;
 • bakteriální vaginóza;
 • kandidóza;
 • Pohlavní choroby.

U takových patologií jsou pozorovány další příznaky: může se také objevit bolestivost při pohlavním styku, vyšetření, sprchování, otok tkáně, svědění, pálení, bolest, horečka, slabost, anémie z nedostatku železa..

Vzhled místo menstruace nestandardní hubené sekrece červené může být normou a naznačuje restrukturalizaci těla, včetně hormonální, ale častěji hovoří o vývoji patologie, jejíž příčinu by měl identifikovat lékař.

Proč mají ženy špinění, jaké jsou

Naposledy aktualizováno 6. srpna 2017 v 15:27

Doba čtení: 6 minut

Někdy je docela obtížné rozlišovat mezi běžnými přirozenými příčinami špinění a zdroji způsobenými chorobami a poruchami ženského reprodukčního systému, které vyvolávají špinění. Může být jasně šarlatový a bohatý nebo slabě světle hnědý.

Identifikaci jejich původu je možné až po přesně provedené diagnostice a biopsii.

Gynekologové také věnují pozornost doprovodným příznakům, jako je zjevné svědění, pálení, bolestivé pocity, zarudnutí nebo alergický edém.

Jaký by měl být výtok u zdravé ženy

Normálními ukazateli zdraví ženského reprodukčního systému jsou úplné výtoky z pochvy a dělohy. Proč chodí a pravidelně přicházejí, může každý kvalifikovaný gynekolog vysvětlit během schůzky.

Sliznice vnitřních orgánů mají vlastní ochrannou mikroflóru, která vyvolává vylučování průhledného hlenu.

Příčiny přirozeného výboje:

 1. mikroorganismy a epiteliální buňky pochvy a dělohy;
 2. vaginální mazání. Pozorováno po pohlavním styku;
 3. ochranná funkce cervikálního kanálu.

Existuje další typ - periodické krvavé menstruační krvácení. Krvácení je tradičně u každého jiné a má individuální charakter. Denní množství je od 5 do 6 gramů na 15 až 18 gramů tekutiny. Trvání nepřesahuje 8 - 9 dní. Zbytek menstruačního cyklu má krémovou nebo hustší strukturu..

Po menstruaci, prvních 14 dní, můžete najít bělavý nebo sotva viditelný hlen. Dalším obdobím je ovulace. Vydrží ne déle než 1–2 dny. Zvyšuje se objem hlenu. Neměl by mít silný nepříjemný zápach a způsobovat nepohodlí.

Proč je tu krvavý výtok

V případě patologických procesů nebo poruch v práci ženských pohlavních orgánů, bez ohledu na menstruaci a zcela bez přirozeného důvodu, dochází k výtoku krve. Mohou jít na dobu neurčitou a je nemožné předpovědět jejich ukončení.

Proč se objevuje krvácení a jaké jsou:

 1. implantace. Pozorováno při početí. V okamžiku, kdy je plod připojen ke stěně dělohy. Může trvat několik dní. Malé špinění;
 2. špatný průběh těhotenství. Na začátku těhotenství to znamená potrat nebo mimoděložní tok, na konci - špinění varuje před hrozbou abrupce placenty, předčasným nástupem porodu;
 3. porušení průběhu menstruačního cyklu nebo období ovulace;
 4. antikoncepční léky. Nekontrolovaný příjem vede ke vzniku krevních sraženin;
 5. nitroděložní tělísko. Dráždí stěny dělohy.

Vaginální výtok z pochvy má i jiné zdroje..

Což mohou být gynekologické problémy a nemoci:

 1. endometrióza. Nepřirozený růst vnitřní vrstvy stěn dělohy;
 2. děložní myomy. Novotvar benigní povahy ve svalové vrstvě orgánu;
 3. syndrom polycystických vaječníků;
 4. rakovinné výrůstky ženského reprodukčního systému;
 5. endometritida. Zánětlivý proces sliznice vnitřní vrstvy těla dělohy;
 6. hyperplazie endometria. Benigní růst uvnitř těla dělohy;
 7. cervicitida. Zánětlivý proces v pochvě;
 8. infekce reprodukčních ženských orgánů;
 9. hormonální poruchy. Špatná srážlivost krve, zvýšení prolaktinu, zvýšení pohlaví a hormonů štítné žlázy.

Pokud krvácení nemá menstruační povahu, není spojeno se spirálou a příjmem hormonálních léků, je nutné provést další vyšetření na přítomnost patologií nebo zánětlivých procesů v děloze a pochvě.

Výtok hnědé barvy u žen z pochvy

Normou pro výskyt hnědých špinavých nečistot ve vaginálním výtoku je období před nebo po očekávané menstruaci. Doba by neměla přesáhnout 2–3 dny. Někdy lze tyto příznaky pozorovat během ovulace..

Proč je ale neustále hnědý výboj:

 1. začátek sexuální aktivity;
 2. instalace spirály;
 3. užívání antikoncepce;
 4. pohlavně přenosné nemoci;
 5. genitální trauma;
 6. nádorové novotvary;
 7. cysty. Mají dutinu. Obsahuje tekutinu uvnitř;
 8. změny endometria, sliznice vnitřního povrchu dělohy.

Dlouhodobý stres, nervové poruchy, změny hormonálních hladin jsou také příčinou poruch přirozeného vaginálního výtoku..

Výtok během těhotenství a po něm

Během nošení dítěte a před nástupem samotného porodu je žena pod přísným dohledem kvalifikovaného gynekologa. Pokud se objeví známky narušení průběhu těhotenství, měli byste o tom okamžitě informovat svého lékaře.

Největší nebezpečí pro nastávající matku i pro její plod může nést hnědé nebo špinění, které mají své vlastní důvody:

 • připojení vajíčka k tělu dělohy. K tomu dochází v raných fázích a nepředstavuje to pro dítě žádné nebezpečí. Příčina: malé poškození cév;
 • nedostatek progesteronu. Může vyvolat spontánní potrat, potrat nebo předčasný porod
 • mimoděložní těhotenství. Je pozorováno, když se budoucí dítě vyvine ve vejcovodu, což povede k jeho prasknutí a vnitřnímu krvácení;
 • mražené ovoce. Smrt vajíčka je doprovázena malými rozmazanými sraženinami.

Během těhotenství musí být diagnostikován a studován hnědý nebo krvavý výtok. Poporodní krvácení by mělo být hojné. Může trvat 6-8 týdnů.

Jaký výtok by měl být po porodu:

 1. první 2-3 dny. Množství uvolněné tekutiny je 400 ml denně. Barva - šarlatová, krvavá s hlenem, sraženiny;
 2. po 1 týdnu. Krvavé skvrny a hnědé;
 3. za 5-6 týdnů. Existuje normalizace vylučované tekutiny, tvorba hlenu.

Je třeba studovat poruchy spojené s výskytem hnisu, zápachu nebo bolesti, horečky..

Příčiny krvácení po sexu

Při pravidelném krvácení nebo rozmazávání malých sraženin po pohlavním styku, které jsou doprovázeny bolestmi v dolní části břicha, v perineu a dolní části zad, je nutná urgentní pomoc odborného gynekologa.

Vážné gynekologické problémy mohou způsobit krvácení po sexu:

 1. vaginitida. U žen v reprodukčním věku. Způsobené bakteriemi a mikroorganismy, jako jsou chlamydie, Haemophilus influenzae, staphylococcus aureus;
  cervicitida. Zánět děložního kanálu;
 2. eroze děložního čípku. Ohniskové léze slizničních stěn orgánu;
 3. poranění vaječníků nebo cysty;
 4. ovulace. Uvolnění vajíčka z folikulu do vejcovodu pro následné oplodnění;
 5. plísňové infekce.

Ve vzácných případech poškození cév a vaginálních stěn vyvolává nedostatek produkovaného maziva nebo použití stimulantů orgasmu, jako jsou dilda.

Výtok po potratu

Chirurgické ukončení těhotenství spočívá v odstranění vajíčka škrábáním nebo provedením mini-potratu, vakuové aspirace, v raných fázích. Po chirurgickém potratu pokračuje krvácení až 10 dní. Změny od světlé šarlatové po hnědou mazanici. S vakuovým odstraněním - asi 3-5 dní.

Pokud se krvácení po potratu nezastaví, jsou možné následující důsledky:

 • polyp. Benigní novotvar na děložním čípku a na povrchu těla dělohy;
 • endometrióza. Změny ve struktuře vnitřní vrstvy stěny dělohy, její nadměrné množení mimo orgán;
 • stafylokoky, streptokoky. Bakteriální infekce genitálií.

Dodatečné vyšetření, testování, odběr vzorků a ošetření je povinné.

Výboj po erozi kauterizace

Ulcerózní léze sliznice děložního čípku je běžné gynekologické onemocnění, které připomíná malou ránu.

Eroze děložního čípku je určena vyšetřením gynekologem nebo charakteristickými znaky, jako je výtok s krví:

 1. po pohlavním styku;
 2. mezi obdobími.

Důvody jeho vzhledu mohou být vrozené patologie, hormonální poruchy, sexuálně přenosné infekce, následky chirurgického zákroku, nedodržování pravidel intimní hygieny.

V závislosti na průběhu a lézi dělohy je předepsána léčba:

 1. moxování. Po operaci po dobu 2-3 týdnů může dojít k mírnému krvácení. Po uzdravení strup spadne a nedochází k přílišnému krvácení. Doba zotavení je od 1 do 3 týdnů;
 2. zmrazení nebo kryodestrukce. Provádí se působením kapalného dusíku na léze. Po asi měsíc trvající erozi mají pacienti hojný výtok krve.
 3. laserová terapie. 7-10 dní po zákroku může dojít k mírnému špinění.

Způsob léčby se volí v závislosti na věku ženy a jejích gynekologických onemocněních, stupni poškození tkáně erozí.

Kolik a jaký druh výtoku po potratu

Spontánní potrat se často objevuje na začátku těhotenství, v týdnech 5–6 nebo v posledním trimestru. Oddělení vajíčka, placenta začíná, děložní čípek se otevře, plod vyjde, cévy jsou poškozené.

V důsledku toho začíná děložní krvácení:

 1. O 7 dní dříve;
 2. 1-2 dny po zákroku, kyretáž, škrábání.

Pozorování v nemocnici po zákroku a vyšetření gynekologem jsou povinné. Pro léčbu jsou předepsány hemostatické léky a antibiotika, studuje se příčina spontánního potratu.

Výtok pomocí nitroděložního tělíska

Nebojte se, pokud se po instalaci nitroděložního tělíska objeví rozmazané krvácení. Obvykle pokračují asi 5 dní a budou pozorovány mezi obdobími asi šest měsíců..

Ostrá nebo tažná bolest v dolní části břicha a zvýšení objemu průtoku krve je porušení. V takovém případě je nutně nutné vyšetření a lékařská konzultace.

Proč je po instalaci spirály hojný výtok s krví:

 • nesprávně provedený postup. Poškození krevních cév, propíchnutí dělohy;
 • gynekologická onemocnění;
 • orální antikoncepce;
 • mimoděložní těhotenství;
 • děložní krvácení.

Není možné určit příčinu sami. Ani při vyšetření nebude gynekolog schopen určit zdroj krvácení..

Je nutné podstoupit úplnou diagnostiku a provést řadu příslušných testů. Tělo možná nepřijímá materiál, ze kterého je spirála vyrobena, a dochází k jeho odmítnutí.

Výtok s menopauzou

Období, které začíná v životě jakékoli zralé ženy a je charakterizováno koncem její reprodukční funkce, se nazývá menopauza. Tento proces je postupný a může trvat 1 rok nebo více..

Výtok menstruační povahy je malý a může být jednou za 2-4 měsíce, dokud úplně nezmizí.

Pokud se během menopauzy nebo po ní objeví časté hojné špinění, je nutné hledat příčinu:

 1. užívání hormonálních léků;
 2. bakteriální vaginitida. Infekce je vyvolána bakteriemi, jako je gardnerella a anaerobní mikroorganismy;
 3. kapavka. Infekce bakteriemi;
 4. chlamydie. Nemoc, která se přenáší pohlavním stykem. Zdrojem jsou chlamydiové mikroorganismy;
 5. trichomoniáza. Původcem infekčního onemocnění, které je sexuálně přenosné, je parazit Trichomonas;
 6. hyperplazie endometria;
 7. novotvary. Benigní nádor jako myomy, polyp těla a děložní čípek.

Nedostatek produkce ženských hormonů a ochranného maziva vede u žen s menopauzou k genitálním infekcím a zánětlivým procesům.

Během tohoto období určitě navštivte gynekologa a užívejte hormonální léky.

Jaké jsou příčiny vaginálního krvácení?

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Příčiny krvácení

Vaginální krvácení je obecný termín pro velkou skupinu příznaků, které ženy zažívají v různých situacích az různých důvodů. Špinění se tedy může objevit v různých fázích menstruačního cyklu, může trvat déle, může mít jinou intenzitu atd. Každý stav je charakterizován krvácením z pochvy s přísně definovanými charakteristikami, které umožňují lékaři odlišit jednu nemoc od druhé.

Zvažte příčiny nejčastějších typů vaginálního krvácení u žen.

Jakékoli špinění, které se objeví v intervalu mezi dvěma po sobě jdoucími obdobími, tj. Uprostřed, začátkem nebo druhou polovinou cyklu, může být způsobeno následujícími možnými důvody:

 • Implantační krvácení během početí. Když je vajíčko implantováno do stěny dělohy, může žena mít skvrnité špinění, které trvá několik dní. Takové implantační krvácení se vyvíjí ještě před zpožděním menstruace, kdy žena stále přesně neví o těhotenství, které přišlo. Krvácení z implantátu je normální;
 • Patologie těhotenství. Krvavý výtok u ženy v časném těhotenství může být příznakem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdním těhotenství špinění vždy naznačuje závažnou patologii, například odtržení placenty, hrozbu předčasného porodu atd.;
 • Ovulační krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Ovulační krvácení je obvykle skrovné a špinění má rozmazaný charakter a vyskytuje se striktně uprostřed menstruačního cyklu (10–15 dní po začátku poslední menstruace). Doba trvání takového ovulačního krvácení se pohybuje od několika hodin do dvou dnů. Ženy by si měly pamatovat, že ovulační krvácení je normální variantou a neznamená přítomnost jakékoli patologie;
 • Krvavý výtok během prvních měsíců užívání hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, prsteny, implantáty, prodloužené injekce atd.) Je normální variantou, protože ženské tělo se „přizpůsobuje“ novému způsobu fungování. Faktem je, že hormonální antikoncepce obsahuje přísně definované množství hormonů, které vstupují do krve. A ženské tělo bylo dříve zvyklé na jinou koncentraci svých vlastních hormonů, v důsledku čehož potřebuje nějaký čas na obnovení. Proto se během prvních 2 až 4 měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce může u ženy objevit nepravidelné krvácení z pochvy. Takový výtok má obvykle rozmazaný charakter a trvá až několik dní. V naprosté většině případů se špinění zastaví několik měsíců po zahájení užívání hormonální antikoncepce;
 • Vynechání jedné nebo více hormonálních antikoncepčních pilulek. V důsledku vynechání tablet v těle ženy dochází ke ztrátě hormonálního pozadí, což může vyvolat krátké krvácení. Skvrnitý výtok na pozadí vynechané antikoncepční hormonální pilulky se obvykle objeví po několika dnech a trvá velmi krátkou dobu - od hodin do 2 dnů;
 • Přítomnost nitroděložního tělíska. Jakákoli spirála pevně přilne k sliznici vnitřní dutiny dělohy, v důsledku čehož se může změnit proces přirozeného oddělení endometria. V jistém smyslu spirála brání oddělení endometria, oddaluje nebo mění povahu menstruačního krvácení. Navíc běžné kovové nebo plastové cívky dráždí stěny dělohy a způsobují její silné kontrakce. Právě takové aktivní kontrakce dělohy mohou vyvolat výskyt krvavého výtoku z pochvy. Špinění se obvykle objeví brzy po menstruaci a trvá několik dní. V přítomnosti konvenční spirály je takový krvavý výtok variantou normy. Pokud žena používá hormonální cívku s progesteronem, pak je mechanismus vývoje krvavého výtoku poněkud odlišný. Díky progesteronu uvolněnému z cívky je děloha tenká a extrémně náchylná k jakémukoli zranění a poranění. Výsledkem je, že po několikaměsíční instalaci hormonální cívky může mít žena během intermenstruačního období nepravidelné krvácení z pochvy. Postupem času se snižují a po 6 až 12 měsících po zavedení hormonální cívky může žena dokonce přestat menstruovat. Na pozadí hormonální spirály je však tento stav variantou normy..

Výše uvedené možné příčiny vzniku krvácení z pochvy jsou fyziologické, to znamená, že jsou reakcí na různé změny v mechanismu fungování ženského těla.

Kromě fyziologických účinků však existují také patologické příčiny vzniku krvavého výtoku z pochvy, když tento příznak naznačuje jakékoli onemocnění, které má žena.

Patologickými příčinami výskytu dlouhodobého nebo často se opakujícího krvácení (hojného nebo vzácného) v intervalu mezi dvěma menstruačními krváceními jsou následující nemoci:

1. Gynekologická onemocnění:

 • Polypy děložní dutiny nebo děložního čípku;
 • Endometrióza;
 • Různé typy děložních myomů;
 • Rakovina ženských pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo, pochva nebo vaječníky);
 • Syndrom polycystických vaječníků;
 • Endometritida;
 • Hyperplazie endometria;
 • Cervicitida;
 • Chronické infekce ženských pohlavních orgánů (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza atd.).

2. Hormonální nerovnováha:
 • zvýšené hladiny prolaktinu v krvi;
 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza);
 • zvýšené hladiny pohlavních hormonů v krvi.

3. Nestabilita v práci a koordinace mechanismů regulujících nástup ovulace a produkci pohlavních hormonů vaječníky. Podle staré terminologie se takové špinění u žen nazývalo nefunkční děložní krvácení. Nejčastěji se vyvíjejí u dívek mladších 20 let nebo u žen starších 45 let, protože právě v těchto věkových kategoriích se objevuje nestabilita regulačních systémů a mechanismů, které řídí menstruační cyklus..

Kromě výše uvedených důvodů krvácení z pochvy spojeného s oblastí ženských genitálií může tento příznak vyvolat řada faktorů. Tyto faktory však nesouvisí s oblastí ženských pohlavních orgánů. Následující faktory jsou tedy ne-gynekologické příčiny krvácení z pochvy:
1. Patologie systému srážení krve;
2. Užívání léků ovlivňujících srážení krve (například warfarin, heparin, perorální antikoncepce, nitroděložní tělíska, antidepresiva atd.).

Vzhledem k tomu, že příčiny krvácení z pochvy jsou velmi variabilní, měli byste se poradit s lékařem a nesnažit se problém vyřešit sami..

Jakého lékaře mám kontaktovat s krvavým výtokem?

Pokud se objeví krvavý výtok z pochvy v jakémkoli množství, v jakémkoli odstínu, v kombinaci s dalšími příznaky, je nutné se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud mluvíme o dívce nebo teenagerovi, musíte kontaktovat dětského gynekologa.

Ačkoli krvácení z pochvy může být způsobeno nejen gynekologickými onemocněními, ale také patologií srážení krve, přesto byste se měli nejprve poradit s gynekologem. Koneckonců, gynekologická onemocnění jsou mnohem častěji příčinou krvavého výtoku z pochvy než patologie systému srážení krve. A pokud gynekolog po vyšetření zjistí, že příčinou krvácení je patologie systému srážení krve, odkáže ženu na hematologa (zaregistrujte se).

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro krvavé výtoky?

Krvavý vaginální výtok může být vyvolán relativně neškodnými a život ohrožujícími chorobami. Potenciálně bezpečné nemoci jsou ty nemoci, které nemohou v krátké době vést k úmrtí při absenci kvalifikované lékařské péče. A nemoci jsou považovány za nebezpečné, pokud bez lékařské pomoci může žena zemřít doslova během několika příštích hodin nebo dnů..

V případě známek nebezpečných nemocí by tedy žena měla okamžitě zavolat sanitku a být hospitalizována v nemocnici. A s relativně bezpečnými příčinami krvácení z pochvy musíte plánovaným způsobem navštívit gynekologa a podstoupit všechna nezbytná vyšetření a testy, které lékař předepíše.

Mezi charakteristické příznaky nebezpečného krvácení z pochvy patří jejich časová intenzifikace, kombinace silných bolestí v podbřišku nebo dolní části zad, zvýšené tělesné teploty, prudkého zhoršení celkového zdravotního stavu po výtoku, bledosti, sníženého krevního tlaku a zvýšené srdeční frekvence. Při relativně bezpečném krvavém výboji se blahobyt ženy nikdy nezhorší prudce, rychle, náhle a velmi silně, a to natolik, že doslova omdlí a nebude se moci hýbat, provádět vědomé akce atd..

Je tedy zřejmé, že budeme uvažovat o tom, jaké testy může lékař předepsat na krvácení z pochvy, pouze ve vztahu k relativně bezpečným podmínkám..

Pokud má žena malé množství krvavého výtoku přesně uprostřed menstruačního cyklu, lékař nepředepisuje žádná vyšetření a testy, protože taková situace je považována za ovulační krvácení a patří k normálním variantám. To znamená, že žena během ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) může mít skvrnité špinění z pochvy, které trvá několik hodin až dva dny. Ovulační špinění může být tak vzácné, že to vypadá spíše jako pomazání..

Pokud má žena skvrnité špinění ve druhé polovině cyklu (mezi ovulací a další menstruací) a ve stejném cyklu došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak lékař nejprve předepíše krevní test na hCG (zaregistrujte se) a po 4 - 5 dní a ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení), protože tato situace se nejvíce podobá implantačnímu krvácení na samém začátku těhotenství, kdy je vajíčko připojeno ke stěně dělohy.

Pokud je žena těhotná, ale období je krátké (až 12 týdnů), může výskyt krvavého výtoku naznačovat pokračující potrat nebo mimoděložní těhotenství. V takové situaci předepisuje gynekolog především ultrazvuk pánevních orgánů, který umožňuje odlišit děložní těhotenství od mimoděložního. Pokud je podle výsledků ultrazvuku těhotenství mimoděložní, může lékař k potvrzení diagnózy provedené ultrazvukem dodatečně provést punkci zadního fornixu pochvy. Dále, pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, je žena naléhavě připravena na operaci. Pokud bylo podle výsledků ultrazvuku možné zjistit, že těhotenství je děloha, ale nestabilní, protože v procesu dochází k potratu, může lékař navíc předepsat obecný krevní test, obecný test moči, koagulogram, krevní test na progesteron (přihlášení) a hCG, stejně jako řadu testy na genitální infekce (chlamydie (přihlášení), mykoplazmóza (přihlášení), gardnerelóza, kapavka (přihlášení), trichomoniáza, kandidóza, ureaplasmóza (přihlášení)).

Pokud se krvácení z pochvy objeví u ženy v pozdním těhotenství, lékař urgentně předepíše pouze obecný krevní test, analýzu faktoru Rh (přihlášení) a krevní skupiny (přihlášení) a naléhavě zahájí léčbu, protože tyto příznaky začínají od 20. týdne těhotenství vždy naznačuje vývoj onemocnění, která jsou nebezpečná pro život matky a plodu, jako je přerušení placenty, předčasný porod atd..

Pokud má žena kovové nebo plastové nehormonální nitroděložní tělísko a pravidelně po skončení menstruace po několik dní dochází k poškrábání skvrn z pochvy, pak lékař předepíše pouze ultrazvukové vyšetření a nátěr na flóru (zaregistrujte se), aby to bylo bezpečné, protože takový stav je normou pro tento typ antikoncepce.

Pokud má žena mezi menstruacemi krvavý vaginální výtok a existuje hormonální nitroděložní tělísko (například Mirena), pak lékař předepíše pouze nátěr na flóru a ultrazvuk, protože takový stav je variantou normy.

Pokud má žena mírné krvácení nebo krvácení, lékař nejprve prozkoumá a vyhodnotí stav děložního čípku a pochvy. Pokud je poškozený děložní čípek (například je viditelná eroze, jakékoli krvácení), musí lékař předepsat nátěr na flóru a také kolposkopii (přihlášení) a nátěr z děložního hrdla pro cytologii (přihlášení). Kromě toho, pokud dojde k erozi nebo zánětu na děložním čípku, může lékař předepsat testy na přítomnost herpetických virů, lidského papilomaviru (zaregistrujte se), cytomegaloviru (zaregistrujte se), viru Epstein-Barr. Pokud na děložním čípku nejsou žádné zranění a známky zánětu a jsou zde mírné skvrny, lékař předepíše hysteroskopii (přihlášení), ultrazvuk pánevních orgánů, diagnostickou kyretáž (přihlášení) a testy na genitální infekce (přihlášení) (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza), kandidóza, gardnerelóza, kapavka, syfilis (zaregistrovat se)).

Pokud podle výsledků vyšetření dojde k poškození děložního čípku nebo pochvy jakýmkoli předmětem, lékař jej odstraní, v případě potřeby mu zašije rány a předepíše sanitaci antiseptikem.

Při hojném a ne hojném krvavém výtoku, při absenci poškození děložního čípku, lékař nejprve bez dalšího předepíše ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud se podle výsledků ultrazvuku zjistí novotvar v děloze nebo cervikálním kanálu (například myom, polyp atd.) Nebo endometrióza, může lékař dodatečně předepsat hysteroskopii nebo magnetickou rezonanci (zaregistrovat se), aby určil lokalizaci a velikost nádoru a ektopické endometriotic foci. U endometriózy mohou být navíc předepsány testy ke stanovení koncentrace luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu v krvi ženy. Lékař může navíc předepsat obecný krevní test, test moči, biochemický krevní test a koagulogram ke stanovení celkového stavu ženského těla.

Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření zjištěn bohatý krvavý výtok, hyperplazie endometria, potrat v průběhu atd., Lékař předepíše kyretáž.

V případech, kdy má žena krvavý výtok, a ultrazvuk (poznámky), tomografie, testy na infekce (registrace), hysteroskopie, kolposkopie a cytologický test neumožnily detekci novotvarů v genitáliích, endometriózy, endometritidy, syndromu polycystických vaječníků, cervicitidy chronické infekce, které jsou nejčastěji příčinou krvácení, lékař nařídí krevní testy na následující hormony:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP).

Co se řekne o výtoku na začátku těhotenství?

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na biomedicínský výzkum.

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní.