Výtok z mléčných žláz

Během těhotenství a kojení je výtok z bradavek normální. U zdravé ženy se někdy objevují, když po intenzivním cvičení stisknete hrudník, pokud jsou mléčné žlázy poškozeny nesprávně zvolenou podprsenkou.

V ostatních případech není výtok z bradavek normou, zvláště pokud vypadá neobvykle, například má podivnou barvu nebo obsahuje krev. Jak nebezpečný je tento příznak, může to znamenat onkologické onemocnění a je nutné urgentně běžet k lékaři? Pojďme na to přijít.

Co jsou výtok z bradavek?

Výtok může vzniknout z jednoho nebo obou prsou. Jsou průhledné, bílé, nažloutlé, zelené, hnědé, krvavé, vodnaté nebo silné. Kapalina se uvolňuje spontánně nebo při stlačení. V určitých dnech měsíčního cyklu se může výtok zvýšit..

Je důležité věnovat pozornost všem nuancím a informovat o nich lékaře..

U jakých nemocí se tento příznak vyskytuje??

Existují různé důvody pro vypouštění bradavek:

 • Fibrocystická mastopatie je stav, při kterém je narušena struktura prsní tkáně, roste v ní pojivová tkáň a / nebo cysty. V tomto případě dochází k zesílení hrudníku, bolesti a pocitu pálení, průhlednému, bílému, nažloutlému nebo nazelenalému výtoku. Příznaky se zhoršují ve druhé polovině menstruačního cyklu, zejména před menstruací.
 • Galaktorea - spontánní tok mléka z ženských mléčných žláz. Může to být způsobeno hypotyreózou (snížená produkce hormonů štítné žlázy), nádory hypofýzy (prolaktinomy), užíváním určitých léků (hormony, antikoncepce, psychotropní léky) a fytopreparáty (fenykl, anýz).
 • Mastitida je zánětlivý proces, při kterém se v mléčné žláze hromadí hnis. V tomto případě výtok obsahuje také nečistoty hnisu. Mastitida se nejčastěji vyvíjí u kojících matek na pozadí laktostázy - stagnace mléka v prsu. Příznaky zánětu jsou obvykle výrazné: hrudník bobtná, zčervená, obtěžuje silná bolest.
 • Ductectasia - patologická expanze (ectasia) kanálků mléčné žlázy. Tento stav se nejčastěji vyvíjí krátce před menopauzou. U kanálů, které jsou vedle bradavky, dochází k zánětu, je narušena jejich průchodnost. Pokud se infekce připojí, objeví se zelený výtok z bradavky.
 • Intraduktální papillom je benigní novotvar, který je výrůstkem uvnitř prsu. Někdy se papilomy zapálí, což vede k hustému viskóznímu výtoku s příměsí krve.

To není rakovina?

Výtok z bradavek je nejčastěji projevem benigního onemocnění. Ale někdy tento příznak naznačuje maligní nádor. Bez vyšetření není možné stanovit přesnou diagnózu..

Krvavý výtok z bradavek je jen jedním z možných příznaků rakoviny. Existují další projevy: oblast zatažení a drsnosti na kůži, otok, zarudnutí, eroze, deformace a asymetrie mléčných žláz, změny na kůži jako „citronová kůra“, těsnění, rozšířené žíly, změny vzhledu, zatažení bradavek. A ani kombinace několika z těchto znaků není vždy rakovinou..

Pokud jde o typy rakoviny prsu, výtok z bradavek je nejčastější u duktálního karcinomu, maligního nádoru, který se vyvíjí z epiteliálních buněk lemujících kanálky prsu. Méně časté, obvykle u žen nad 50 let, je Pagetova choroba - rakovina prsu bradavek. Často se kombinuje s jinými maligními nádory.

Co dělat?

Nejprve musíte vědět, co byste rozhodně neměli dělat:

 • Nepanikařte předem a nespěchejte, abyste si diagnostikovali strašlivou nemoc. Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař po vyšetření..
 • Ignorovat příznaky a odložit návštěvu kliniky také nestojí za to. Ano, výtok z bradavek je zřídka známkou rakoviny. Mohou však být projevem jiného, ​​ne tak strašného, ​​ale stále potřebujícího léčbu patologie.

Pokud jste v reprodukčním věku a máte výtok z bradavek, který nezmizel s nástupem dalšího menstruačního cyklu, musíte navštívit svého lékaře. Pokud jste v menopauze a máte výtok, je to rozhodně neobvyklé, musíte neprodleně kontaktovat mammologa.

Abyste si včas všimli patologických změn v prsu, musíte pravidelně provádět samovyšetření mléčných žláz. Nezapomeňte prozkoumat košíčky podprsenky - mohou mít stopy po vybití.

Jaké diagnostické metody může lékař předepsat?

Lékař obvykle předepisuje především ultrazvukové vyšetření jako nejjednodušší, nejrychlejší, neinvazivní a zároveň zcela poučnou diagnostickou metodu. Pokud ultrazvukové vyšetření odhalí patologickou formaci, kterou může být zhoubný nádor, provede se biopsie. Pomocí jehly se získá fragment podezřelé tkáně a odešle se do laboratoře k histologickému, cytologickému vyšetření. Můžete také analyzovat sekrece rakovinných buněk..

Název službyCena, rub.
Počáteční konzultace s mammologem2000
Ultrazvuk mléčných žláz2450
Punkční biopsie novotvaru prsu pod kontrolou ultrazvuku s histologií6750
Mamografie2400

Dohodněte si schůzku s Evelinou Agasevnou Badikyan na ProfMedLab. Ultrazvuk mléčných žláz a mamografii provádí mammolog přímo během schůzky. Volejte: +7 (495) 308-39-92.

Výtok z mléčných žláz s tlakem - fyziologické příčiny a možné nemoci

Výtok z mléčných žláz s tlakem se může objevit z fyziologických důvodů a může být také známkou závažné patologie. Vše závisí na barvě tekutiny, bolestivých pocitech a dalších faktorech. Nejčastěji tento příznak není život ohrožující, pouze 5% pacientů je diagnostikováno s maligním novotvarem. V každém případě se však doporučuje navštívit lékaře k vyšetření, bez ohledu na barvu a vůni výtoku. Situace vyžaduje zvláštní pozornost, když se tajemství objeví pouze z jednoho prsu..

 • 1 Povaha a barva výboje
 • 2 Fyziologické příčiny
 • 3 Patologické příčiny
  • 3.1 Maligní nádory

Podle barvy a dalších znaků můžete posoudit závažnost stavu. U benigních nádorů a jiných relativně menších patologických stavů výtoku:

 • pocházejí ze dvou stran;
 • po stisknutí se objeví;
 • nemají nečistoty a hrudky;
 • mít lepivou konzistenci;
 • nejčastěji bezbarvý, ale bílá nebo žlutá je povolena.

U maligních nádorů výtok:

 • vypadat pouze z jednoho prsu;
 • únik spontánně, bez tlaku;
 • jsou průhledné, růžové nebo krvavé barvy;
 • při palpaci mléčné žlázy lze detekovat těsnění nebo zvětšení axilárních lymfatických uzlin.

Podle barvy vylučované sekrece lze podezření na jednu nebo jinou chorobu:

 • Průhledný výtok beze změn na hrudi se objevuje po stresu, při hormonálním selhání nebo užívání perorální antikoncepce.
 • Bílé tajemství během těhotenství nebo po ukončení kojení je normální. V ostatních případech to může znamenat zvýšení hladin prolaktinu..
 • Žlutá nebo zelená se vyskytuje při mastopatii nebo zánětu (například mastitidě).
 • Při hnisání cysty dochází k tmavě zelenému nebo hustému výboji.
 • Hnědé tajemství je spojeno s krvácením do mléčných kanálků nebo s vývojem maligního nádoru.
 • Krvavý výtok je nejnebezpečnější. Vyskytují se s rakovinou prsu nebo intraduktálním papilomem. Při poranění hrudníku dochází k hojnému krvácení.
 • Hnisavý výtok je způsoben zánětlivým a infekčním procesem v mléčné žláze. Současně dochází ke zvýšení tělesné teploty, otoku a zarudnutí v oblasti bradavek..

Všechny důvody pro vznik výtoku z mléčných žláz při stlačení jsou rozděleny na fyziologické a patologické.

Alokace jsou v tomto případě přirozené. Existuje několik důvodů pro tuto kategorii:

 1. 1. Během období porodu dítěte. V této době probíhají přípravy na narození dítěte a kojení v mléčných žlázách. Tento proces probíhá ve třetím trimestru. Zvýšený tón dělohy také stimuluje sekreci zakalené bílé nebo nažloutlé sekrece. Pokud je žena těhotná, ale má narůžovělý nebo krvavý výtok, hrudku v hrudi, musíte navštívit lékaře. V raných fázích těhotenství (v prvních dnech zpoždění) se může také objevit výtok z prsu, který je způsoben dočasnými poruchami v těle.
 2. 2. Po ukončení kojení může výtok pokračovat ještě 2–3 roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 3. 3. Po potratu. Přítomnost výtoku a jejich trvání (od několika dnů do měsíce) závisí na délce ukončeného těhotenství.
 4. 4. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které podporují sekreci v mléčných žlázách. Přidělení se zastaví po jejich zrušení nebo nahrazení.

Malé množství čiré kapaliny se může objevit při užívání antidepresiv, léků s účinnou látkou metoklopramid nebo domperidon (Cerucal, Motilium, Passazhiksa atd.), S těsnou podprsenkou, fyzickým přetížením.

Nemoci, které způsobují výtok z hrudníku, zahrnují:

 1. 1. Intraduktální papilom je benigní nádor, který se nachází v kanálku žlázy poblíž bradavky a připomíná polyp. Patologie se nejčastěji vyvíjí u žen starších 40 let. Charakteristickým příznakem je vypouštění krvavé tekutiny. Nejčastěji se nachází na podprsence. K diagnostice se provádí analýza výtoku z hrudníku a ultrazvukové vyšetření. V tomto případě je nutný chirurgický zákrok k odstranění postižené oblasti..
 2. 2. Porušení menstruačního cyklu. Normálně na konci druhé fáze hladina hormonu progesteronu klesá. Pokud se tak nestane, objeví se výtok z hrudníku před menstruací. To se také stává u onemocnění vaječníků. Žena si také všimne, že ji bolí hrudník, cyklus se stává nepravidelným..
 3. 3. Mastitida je zánětlivý proces, ke kterému dochází během laktace. Příčinou je bakteriální infekce, nejčastěji Staphylococcus aureus. V hrudníku se hromadí hnis a výtok zezelená. Mezi další příznaky patří horečka až 39 stupňů, otoky a bolest na hrudi. Léčba spočívá v užívání antibakteriálních a detoxikačních léků.
 4. 4. Fibrocystické onemocnění prsu se vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Cysty se postupně zvětšují, což ovlivňuje objem výboje. Tekutina je bílá (vytvořená oddělením epiteliálních buněk) nebo může obsahovat malé množství krve, což naznačuje poškození kapilár procházejících tkáněmi. V tomto případě jsou předepsány hormonální léky. U nodulární formy je nutný chirurgický zákrok.
 5. 5. Extáze (expanze) mléčných kanálků. Toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy starší 40 let, protože je spojeno se změnami souvisejícími s věkem. Extáze není zdraví nebezpečná, ale při neléčení jsou možné vážné následky. V případě bolestivých pocitů je nutné užívat NSAID. Léčba spočívá v užívání antibakteriálních léků a aplikaci obkladů na hrudník. V závažných případech bude nutný chirurgický zákrok.
 6. 6. Poranění hrudníku. Do 2 dnů po úderu nebo modřině se po stisknutí může objevit krvavá tekutina. Po uzdravení se tajemství stane průhledným. Léčba modřiny spočívá v zafixování hrudníku obvazem ve zvýšené poloze. K resorpci hematomu se používá suché teplo, které se vtírá troxevasinovou mastí. Proces trvá 4-6 týdnů..
 7. 7. Fibroadenom je benigní nádor. Tajemství je různých barev: od mléčné až po krvavé. Je považován za příznak degenerace benigní formace. Pokud je fibroadenom do velikosti 1 cm a nezpůsobuje nepohodlí, lékaři sledují pouze stav prsu bez předepisování léků. Při plánování těhotenství se doporučuje chirurgicky jej odstranit.
 8. 8. Adenom bradavek je benigní novotvar. Výtok v tomto případě bude krvavý nebo serózní. Kromě toho dochází k zatažení bradavek, bolesti při palpaci, přítomnosti uzliny. Léčba je pouze operativní.
 9. 9. Galaktorea - vylučování mléka nebo mleziva, nesouvisí s těhotenstvím a kojením. Příčinou tohoto stavu je zvýšení hladiny prolaktinu. Je to způsobeno přítomností nádoru v hypofýze, traumatem, onemocněním štítné žlázy, nadledvin, vaječníků. V tomto případě je nutné předepsat léky na snížení hladiny prolaktinu a zjištění příčiny patologie.

Předrakovinová a rakovinová onemocnění zahrnují:

 1. 1. Atypická duktální hyperplazie - zesílení stěny potrubí, ve kterém se tvoří prekurzory rakovinných buněk.
 2. 2. Duktální carcioma - nádor na povrchu potrubí.
 3. 3. Lobulární rakovina - malý nádor žlázových struktur mléčných žláz.
 4. 4. Invazivní duktální karcinom - zhoubný novotvar, který roste v tkáni žlázy a ovlivňuje lymfatické uzliny a další orgány.
 5. 5. Pagetova choroba - rakovina v bradavce a dvorci. Velmi nebezpečné onemocnění, které vyžaduje okamžitou léčbu. Možná deformace, zarudnutí prsu, zatažení bradavky. V tomto případě je předepsána mastektomie - odstranění mléčné žlázy, poté - chemoterapie.

S rozpadem maligních nádorů výtok zčerná. V takovém případě musíte co nejdříve kontaktovat odborníka. Rakoviny prsu jsou léčeny odstraněním nádoru, chemoterapií, radioterapií a cílenou terapií.

Léčba může být předepsána až po úplném vyšetření a zjištění skutečné příčiny tajemství..

 • Hormonální pozadí
  • Jiné hormonální poruchy
  • Progesteron
  • Estrogeny
 • Nemoci dělohy
  • Nemoci endometria
  • Další nemoci dělohy
  • Cystické útvary v děloze
  • Myoma
 • STD a infekce
  • Vaginální zánět
  • Jiné pohlavní choroby
  • Papilomy
  • Příznaky infekcí a pohlavních chorob
  • Syfilis
  • Ureaplasma
 • Climax
 • Menstruační cyklus
  • Výtok během menstruace
  • Život během vašeho období
  • Léky na menstruaci
  • O menstruaci
  • PMS
  • Důvody pro opožděnou menstruaci
  • Cyklus menstruace
 • Drozd u žen
  • Přípravy na drozd
  • Příznaky a léčba drozdů
 • Mléčné žlázy
  • Jiná onemocnění prsu
  • Hrudky v hrudi
 • O těhotenství
  • Problémy s neplodností a těhotenstvím
  • Výtok během těhotenství
  • Ovulace
  • Problémy s koncepcí
 • Ledviny a močení
  • Jiná onemocnění ledvin
  • Změny v moči
  • Kameny v ledvinách
  • Pyelonefritida
  • Problémy s močením
  • Cystitida

Veškeré informace na webu jsou poskytovány pouze pro informační účely. Před použitím jakýchkoli doporučení se poraďte se svým lékařem.
Úplné nebo částečné kopírování informací z webu bez uvedení aktivního odkazu na něj je zakázáno.

Nelaktační výtok z prsu: příčiny, diagnostika, léčba

Výtok z prsu je jedním z prvních příznaků problému s mléčnou žlázou. Kapalina může mít různé barvy, konzistenci, na základě které mammolog stanoví počáteční diagnózu. K jeho potvrzení nebo vyvrácení bude zapotřebí důkladné vyšetření pomocí moderních diagnostických metod..

Jak se tekutina vylučuje z prsu

Mléčné sekrece vycházejí ze stejných kanálků jako mléko. Každá vsuvka má asi 10 otvorů. Po stisknutí může tekutina z mléčných žláz vyčnívat z jednoho nebo více tubulů na jednom nebo obou prsou.

Výtok je hustý a vodnatý, různých barev - od průhledné a bílé po černou, krvavou. Vše závisí na důvodech, které způsobily vzhled tekutiny z bradavek..

Přítomnost výtoku může signalizovat výskyt benigního nebo maligního novotvaru. Rakoviny navíc často pokračují bez uvolňování tekutin. Proto ve většině případů, když proudí z bradavek, problém naznačuje méně nebezpečné zdravotní problémy než onkologie. Přesto byste měli navštívit lékaře..

Proč se z hrudníku objevuje tekutina

Důvody pro výtok z mléčných žláz s tlakem mohou být různé:

 • období těhotenství (prsa se připravuje na následné krmení dítěte);
 • nosit nepohodlné spodní prádlo;
 • hormonální poruchy, které vyvolávají galaktoreu;
 • zánět prsu;
 • přítomnost intraduktálního papilomu;
 • ektázie (expanze) mléčných kanálků;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • Užívání určitých léků (například antidepresiv)
 • poranění hrudníku;
 • mastopatie;
 • přítomnost maligních novotvarů v hrudi;
 • rakovina bradavek (Pagetova choroba).

Pokud je pozorován výtok z bradavek, není třeba váhat navštívit mammologa.

Co může být výboj

Každá nemoc se projevuje svým vlastním způsobem, takže tekutina z prsu může mít jiný odstín..

Čirá kapalina - vše je normální

Prsní žláza produkuje určité tajemství, které se pak v malém množství vylučuje. To je zcela normální, pokud je kapalina bezbarvá a bez zápachu, objeví se jen zřídka..

Průhledný výtok z mléčných žláz s tlakem se může objevit z jednoho nebo obou prsou najednou.

Někdy se množství čiré tekutiny z mléčných žláz zvyšuje na pozadí:

 • užívání antidepresiv nebo hormonálních léků;
 • mamografie;
 • nadměrná fyzická námaha;
 • mechanické namáhání;
 • snížení krevního tlaku.

V takových případech okamžitě „nevydejte poplach“. Stačí sledovat své tělo, pokud je to možné, projít rutinním vyšetřením.

Pokud průhledný výtok z bradavek získává jiný odstín, je to již signál, že byste měli věnovat pozornost svému zdraví a naléhavě navštívit lékaře.

Bílý výboj je kontroverzní záležitostí

Pokud bílý výtok z prsu není spojen s těhotenstvím a kojením, mluví o nemoci, jako je galaktorea (spontánní tok mléka). Pokud jde o intenzitu, rozlišují se 4 stupně této nemoci, v závislosti na povaze vzhledu tekutiny:

 • při stisknutí bradavky;
 • nezávisle ve formě jednotlivých kapek;
 • spontánní, střední intenzita;
 • velmi intenzivní (hojný výboj).

Výtok je obvykle pozorován z obou prsou. Tekutina z bradavek se někdy objevuje také u mužů, ale je to mnohem méně časté..

Bílá tekutina z prsu se může objevit v důsledku:

 • hormonální poruchy;
 • potrat;
 • přítomnost nádoru hypofýzy;
 • onemocnění štítné žlázy, problémy s hypofýzou (zvyšuje se hladina prolaktinu);
 • polycystický vaječník;
 • mastopatie;
 • onkologie prsu;
 • selhání ledvin;
 • dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv;
 • silný stres atd..

Výtok bílé bradavky může na začátku těhotenství vést k menstruační dysfunkci, neplodnosti a potratům..

Žlutý výboj by neměl být ignorován

Žlutý výtok z mléčných žláz s tlakem (stejně jako bílý) často naznačuje metabolickou poruchu, zvýšenou hladinu prolaktinu. V tomto případě hovoří o galaktorea.

Žlutý odstín je vlastní vylučované tekutině a v případě mastopatie. Vyvíjí se na pozadí hormonální nerovnováhy. Toto onemocnění obvykle zahrnuje farmakoterapii, někdy je nutný chirurgický zákrok.

Kapalina se zeleným nádechem - buďte ve střehu

Zelený výtok z mléčných žláz může naznačovat přítomnost ektázie mléčných kanálků, tj. Jejich expanzi. Toto onemocnění se často vyskytuje u žen ve věku 40-50 let. V souvislosti s patologickým procesem v prsu se mléčné kanály zapálí a vytvoří se zelené sliznice. Výtok je docela hojný..

Během mastitidy se často uvolňuje hnis z bradavky. Bílá tekutina se zeleným nádechem se může hromadit v jednom prsu nebo v obou. Toto onemocnění nezmizí asymptomaticky: žena pociťuje silnou lokální bolest. Hnis se také může objevit na pozadí vývoje abscesu v důsledku infekce v tkáni. V tomto případě se žena cítí slabá, dochází ke zvýšení velikosti prsou a ke zvýšení teploty..

Krvavý výboj je varovným signálem

Může se objevit krvavý výtok z mléčné žlázy v důsledku přítomnosti intraduktálního papilomu. Tato benigní formace se tvoří v lumenu mlékovodu, výtok se objeví po poranění tkáně při stlačení. Toto onemocnění se obvykle objevuje u žen ve věku 35–55 let..

Kromě toho se v důsledku poranění může objevit krev z hrudníku. Proto byste se neměli bát a naladit se na onkologii předem..

Kapalina tmavé bradavky

Tmavý výtok z mléčných žláz s tlakem se obvykle objeví u žen po 40 letech. Mohou signalizovat expanzi hrudních kanálků (ektázie). V tomto případě se objeví hnědý nebo černý výtok z mléčných žláz. Hlavní důvody pro rozvoj tohoto onemocnění jsou:

 • změny související s věkem v těle;
 • hormonální poruchy (zvýšení množství prolaktinu v těle);
 • zánětlivé procesy;
 • deformace kanálů po poranění hrudníku;
 • přítomnost rakovinového nádoru.

Léčba ektasie je zaměřena na odstranění příčiny jejího vzhledu. Pokud terapie nedává očekávané výsledky, použije se chirurgický zákrok (excize zanícené tkáně).

Jak se připravit na návštěvu kliniky

Pokud má pacient při stlačení výtok z mléčných žláz, bude lékaře zajímat následující informace:

 • jak často proudí z hrudníku;
 • zda hrudník, bradavky bolí;
 • jakou barvu tekutina uvolňuje z hrudníku;
 • tekutina vychází z jednoho nebo několika tubulů;
 • trápí výtok z jednoho prsu nebo z obou;
 • tekutina se objeví po tlaku nebo sama o sobě;
 • existují další příznaky (horečka, slabost, bolest hlavy atd.);
 • zda došlo k poranění hrudníku;
 • jaké léky žena v současné době užívá (například antidepresiva, antikoncepce, hormonální léky atd.).

Sledujte své tělo a určete, jak se tekutina vylučuje z mléčných žláz. Snažte se velmi přesně odpovídat na diskutované otázky. To urychlí diagnostický proces a zajistí jeho přesnost..

Jakou léčbu může lékař předepsat

Pokud dojde k výtoku z hrudníku, lékař nejprve předepíše komplexní diagnózu: ultrazvuk, mamografii, ductografii, cytologické vyšetření, případně MRI. V závislosti na diagnóze a stadiu onemocnění si mamolog (onkolog) vybírá metody léčby. Tohle by mohlo být:

 • léková terapie (antibiotika, hormonální léky);
 • punkce (čerpání tekutiny z novotvaru);
 • chirurgický zákrok k odstranění novotvaru.

Pokud pochybujete o přesnosti diagnózy a správnosti předepsané léčby, navštivte několik odborníků a získejte jejich názor.

Preventivní opatření

Abyste zabránili tomu, aby vás problémy s prsy ovlivnily, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

 • nepřechlazujte;
 • vyhněte se poranění hrudníku;
 • pravidelně kontrolujte, zda vaše hrudky nevykazují hrudky;
 • pokud máte sebemenší podezření, poraďte se s lékařem.

Každá žena by měla pravidelně (přibližně jednou za rok) navštívit mammologa. Takové preventivní opatření zabrání rozvoji nemoci nebo ji identifikuje v rané fázi, kdy jsou šance na rychlé uzdravení poměrně vysoké..

Čím dříve je problém identifikován a diagnostikována, tím snazší bude adekvátní léčba, tím vyšší je šance na příznivý výsledek.

Může hrudník bolet s rakovinou prsu? Po stisknutí výtok z mléčných žláz. Bradavky bolí a zpožďují se: co vám řeknou příznaky.

U některých forem mastopatie je zaznamenán výtok z bradavky, který má jinou konzistenci a barvu.... Poté můžete k stanovení diagnózy použít mamografii, ultrazvuk prsu, MRI mléčných žláz..

objeví se výtok z hrudníku. Lékaři říkají, že lipom prsu se zřídka vyvine do maligního novotvaru..

Výtok z mléčných žláz tlakem

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu..

Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Co způsobuje výtok?

Ženské prsa obsahují mléčné kanály, které jsou umístěny mezi vláknitou a tukovou tkání. Každý kanál má otvor na vrcholu bradavky. U všech žen je počet kanálů individuální, maximální počet však může být až patnáct. Prostřednictvím mléčných kanálků se produkuje nejen mléko a mlezivo, ale také fyziologická sekrece.

Při absenci onemocnění, vlivu vnějších negativních faktorů na bělavý, transparentní výtok z mléčných žláz, je nezbytný následující stav:

 • málo a hojně;
 • husté a vodnaté;
 • viskózní nebo slizký.

Jakákoli jednotná konzistence sekrece z kanálů je normální, ale pouze na pozadí průhledného odstínu kapaliny a malého objemu. Pokud je výtoku příliš mnoho, nedoporučuje se odložit návštěvu mammologa..

Pro určitý stav existují ukazatele normy fyziologického tajemství:

 1. Štíhlá, silná (jedna nebo dvě kapky). Je to zaznamenáno u tlaku na hrudi u mladých dívek a žen v porodu několik dní před menstruací a během zvýšeného sexuálního vzrušení.
 2. Není to příliš hojné, tekoucí. Typické pro starší ženy a ženy po porodu, ale vzhled husté tekutiny je možný.
 3. Viskózní. Kolostrum se vyskytuje během těhotenství, krmení dítěte a několik let po ukončení laktace (individuální indikátor).

Co by to mohlo být?

Prvním alarmujícím příznakem, který naznačuje možné onemocnění, je výtok z mléčné žlázy, ke kterému dochází při stlačení a samostatně.

Příčiny výboje jsou:

 1. Fyziologické: při narození - překrvení žláz s expirací mleziva, období těhotenství a laktace, kdy žláza produkuje mléko, zbytkový výtok po ukončení krmení.
 2. Patologické - hormonální poruchy v těle, změny související s věkem, zánětlivá onemocnění mléčných žláz, nádory.

Patologické příčiny výtoku z hrudníku

Hlavní příčiny patologických výtoků jsou následující:

 1. Trauma hrudníku (rány, modřiny). Pokud k tomu došlo bez narušení integrity pokožky, pak do dvou dnů od bradavky můžete krvavou tekutinu snadno vytlačit.
 2. Ductectasia je onemocnění charakterizované patologickou dilatací kanálků nazývaných subareolární kanály. Toto onemocnění je typické pro ženy po 40 letech, protože jeho hlavní příčinou jsou změny související s věkem. Toto onemocnění nepředstavuje zdravotní riziko, ale pouze za podmínky včasné léčby. Jinak nejsou vyloučeny vážné následky..
 3. Mastitida a absces. Onemocnění se vyskytují buď během laktace, nebo jsou důsledkem penetrace infikovaného objektu. Při mastitidě se oblast žlázy zapálí. Příčinou je bakteriální infekce, ve většině případů Staphylococcus aureus. Při abscesu se hnis hromadí v tkáních prsu, postižená oblast je omezena od zdravé oblasti.
 4. Intraduktální papillom je papilární benigní nádor. Objevuje se v potrubí poblíž bradavky. V důsledku vývoje nádoru se uvolňuje hustá tekutina, ve které jsou někdy přítomny nečistoty krve.
 5. Fibrocystická mastopatie je výskyt zhutněných oblastí tkáně v prsu. Tento stav je nebezpečný, protože může degenerovat do rakoviny.
 6. Maligní novotvar (rakovina prsu) je nádor, který se nepozorovatelně tvoří v důsledku nekontrolovaného dělení buněk. Výtok se objevuje při tlaku z obou mléčných žláz nebo pouze z jedné.
 7. Galaktorea je onemocnění, při kterém tlak z bradavky způsobuje tok mléka, ale to není případ kojení. Hlavní příčinou galaktorey je hormonální nerovnováha, přebytek prolaktinu. Onemocnění někdy doprovází onemocnění mozku nebo štítné žlázy.
 8. Pagetova choroba je zhoubný nádor, který se rozšířil do bradavky nebo dvorce. Toto onemocnění je extrémně nebezpečné a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu..

Fyziologické příčiny výtoku

Fyziologické vlastnosti vysvětlují výtok:

 1. Nějaký čas po dokončení krmení. Vypouštění lze pozorovat další dva nebo tři roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 2. Během těhotenství. V ženském prsu se připravují na narození dítěte a jeho krmení. Žlázy jsou trénovány na tvorbu a vylučování mléka. Podobné procesy probíhají ve třetím, posledním trimestru. Zvýšený tón dělohy stimuluje vylučování zakalené bílé nebo nažloutlé tekutiny z obou mléčných žláz.
 3. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které stimulují laktaci. Výtok by měl zmizet po zrušení antikoncepce. Měly by být nahrazeny jiným typem. Je však rozumné to dělat pouze na doporučení lékaře..
 4. Po potratu. Přítomnost sekrecí a jejich trvání závisí na tom, jak dlouho došlo k umělému ukončení těhotenství. Mohou obtěžovat ženu od několika dnů do měsíce..

Uvolňování malého množství čiré kapaliny je možné během léčby hormonálními léky, použitím antidepresiv. Příčinou může být příliš těsná podprsenka a fyzické přetížení..

Určení barvy

Podle barvy výtoku může lékař snadno určit onemocnění, které je příčinou onemocnění:

 1. Žlutá. Po porodu se v prvních dnech uvolňuje žlutý výtok s krémovým odstínem (mlezivo). Pokud se před menstruací objeví nažloutlý odstín a je doprovázen bolestí, lze předpokládat mastopatii.
 2. Hnisavý. Objevují se s vývojem abscesu uvnitř potrubí, jsou pozorovány u mastitidy. Nebezpečné jsou krvavé výboje. Často naznačují maligní novotvar..
 3. Bílý. Objeví se po požití antikoncepce a s nádorem hypofýzy.
 4. Zelený. Tmavě zelená barva je dána hnisem, který se uvolňuje během mastitidy..
 5. Hnědý. Vyskytují se, když se v mléčné žláze vytvoří cysta nebo nádor. Tmavá kapalina se uvolňuje při vstupu do mléčných kanálků krve, když jsou poškozeny kapiláry.
 6. Průhledný. Pokud se objeví před menstruací, pak je to norma..
 7. Krev. To je známka vývoje maligního novotvaru nebo poškození cév..
 8. Černá. Pozorováno během rozpadu maligního novotvaru.

Množství vylučované tekutiny může být malé nebo nadměrné, když je třeba použít prsní vložky.

Samovyšetření prsu

Aby bylo možné včas zachytit nástup onemocnění, je užitečné pravidelně provádět vyšetření prsu. Je to snadné a časově nenáročné..

Vyšetření se provádí v první polovině měsíčního cyklu po ukončení menstruace

 1. Sundaný do pasu musíte stát před zrcadlem. Položte ruce dolů a pečlivě prohlédněte hrudník, zda neobsahuje zarudnutí, otoky, změny tvaru žláz. Zvedněte ruce za hlavu, prohlédněte si hrudník v této poloze.
 2. Jemným mačkáním bradavek u základen zkontrolujte vypouštění.
 3. Držte jednu ruku za hlavou a jemnými kruhovými pohyby zkontrolujte každou žlázu od bradavek po podpaží. Opakujte vyšetření v poloze na zádech.

Normálně by na hrudi neměla být žádná tvrdost ani otok. Měly by vás upozornit jakékoli zvláštnosti - výtok, zatažení bradavek, vyboulení, změny barvy kůže.

Prsa je nutné vyšetřovat jednou za 3–4 měsíce, což vám umožní včas zaznamenat jakékoli změny.

Pokud zjistíte výtok z mléčných žláz, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba paniku a strach. Drtivá většina žlázových sekretů není rakovina. Mezi lékaři je pojem „karcinofobie“ dokonce velmi rozšířený, strach z této nemoci je u pacientů tak silný. Včasná diagnostika a léčba zabrání rozvoji komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada příznaků, v případě kterých musíte okamžitě kontaktovat odborníka:

 • výtok trápí více než dva dny;
 • obsahují příměs krve;
 • tajemství vychází pouze z jedné mléčné žlázy;
 • výtok má hustou konzistenci;
 • na pokožce bradavky se objeví peeling;
 • ztráta symetrie (zvětšení velikosti, tvorba hustých uzlů);
 • barva bradavky a oblast kolem ní se mění;
 • bolest na hrudi.

Výtok z mléčných žláz s tlakem, stejně jako jakékoli změny v této oblasti, by neměly být ignorovány. Včasné návštěvy lékaře, diagnostika, terapie pomohou vyhnout se komplikacím a vážným nemocem.

Kompetentní diagnostika

Patologické procesy v mléčné žláze jsou sférou vlivu mammologa. Při přístupu k ní bude přiřazeno:

 • mamografie;
 • mikroskopie a kultivace odděleného prsu;
 • ultrazvukový postup;
 • Magnetická rezonance;
 • CT;
 • klinický krevní test;
 • cytologické vyšetření;
 • testy na hladinu různých hormonů v těle;
 • radiografie;
 • ductografie;
 • biopsie atd..

Tyto diagnostické metody nám umožňují zkoumat strukturu mléčné žlázy, hodnotit stupeň její funkčnosti, identifikovat přítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu a také eliminovat riziko vzniku rakovinového nádoru..

Lékař navíc poslouchá pacientku, analyzuje její stížnosti, sleduje anamnézu, dozví se o výskytu maligních novotvarů v ženském rodu..

Poté provede důkladné kontaktní vyšetření prsu. Koncentrace a vzhled oddělené tekutiny, stejně jako přítomnost krve v ní, bude určitě posouzena. Specialista pečlivě prozkoumá samotný stav prsu. Nejprve zkontroluje velikost, tvar, barvu, typ bradavky, její barvu a závažnost všech změn z hlediska souladu s normou.

Pokud jsou v mléčné žláze pacienta uzliny, těsnění nebo bolestivé novotvary, provede diferenciální diagnostiku.

Jak zacházet?

Přidělení není nemoc, ale pouze její příznak. Je nutné zjistit důvod, který způsobil příznaky konkrétní nemoci, aby bylo možné zvolit terapeutický léčebný režim. Může to být konzervativní, ale není vyloučeno rychlé otevření hnisavých dutin:

 1. Léčba galaktorey zahrnuje eliminaci základní příčiny onemocnění.
 2. Terapie výtoku z prsu s mastopatií je konzervativní, je symptomatická.
 3. U Pagetovy choroby je postižený prsa odstraněn dalším chemoterapií.
 4. Ektázie mléčných kanálků je ošetřena obklady a na infekci jsou předepsána antibiotika. Ve zvláštních případech je indikována chirurgická léčba.
 5. Mastitida a absces se léčí antibiotiky nebo otevírá hnisavé dutiny.
 6. V mléčné trubici poblíž bradavky se vyvíjí intraduktální papilom (benigní formace). Léčba spočívá v rychlém odstranění postižené oblasti.
 7. Hormonální narušení ženského těla má vážné následky. K vyšetření pohlavních hormonů je nutný krevní test. Pro léčbu jsou předepsány hormonální léky.
 8. V případě traumatu hrudníku po mamologickém vyšetření jsou předepsány protizánětlivé léky.

Při neustálém výtoku je možné chirurgické odstranění rozšířeného mléčného kanálu. Pokud je detekován maligní nádor, je pacient odeslán k onkologovi. Je jí předepsána kombinovaná léčba, která zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii v různých kombinacích..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 2. Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 3. Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 4. Nezanedbávejte kojení
 5. Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 6. Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 7. Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Normální fungování ženského těla lze posoudit podle toho, kolik dní má žena menstruaci, jakou barvu výtoku, kdy se objevily, zda jsou doprovázeny dalším výtokem, zda mají vůni.