Příčiny krvavého výtoku po menstruaci

Menstruace je v ženském těle poměrně komplikovaný proces, zvláště pokud jde o první krvácení dívky. V této době dochází v těle k mnoha změnám, které nelze vždy charakterizovat jako pozitivní..

Existují případy, kdy existují určité odchylky od normy. O tom je tento článek. Existují případy, kdy se špinění objeví týden nebo dva po menstruaci. To mnoho lidí znepokojuje, protože by to nemělo být normou. Ale na druhou stranu nemusíte hned panikařit, musíte nejprve pochopit všechno a pak se rozčilovat, proč se to děje tímto způsobem.

Vlastnosti období menstruace

Měsíční cyklus má několik fází a tento čas lze podmíněně rozdělit do tří období. Zpočátku je to období přípravy dělohy na možné oplodnění.

Stěny dělohy jsou posíleny v několika vrstvách. Poté přichází období, kdy se vejce připravuje na možné oplodnění. Tentokrát se říká ovulace. Během ovulace se může uprostřed cyklu objevit charakteristický výtok. Někdy mohou být růžové nebo jen průhledné. To vše je v normě. Pokud nedošlo k oplodnění po nebo během ovulace, stěny dělohy se trochu oslabily, horní vrstva se odlupuje a začíná krvácení. Toto je poslední a poslední cyklus menstruace..

Každá žena má jiný průběh menstruace. Tato doba se vyznačuje nejen krvácením, ale také množstvím krve, možnou bolestí, trváním a celkovou pohodou. Po tom všem začíná nový cyklus a normálně by mělo všechno klesnout o jedno číslo. Přípustný rozdíl dvou až tří dnů.

Proč dochází k menstruačním nepravidelnostem?

Mnoho žen si pokládá tuto otázku, protože dnes má každá třetí žena problémy s menstruačním cyklem. To lze vysvětlit nejen individuálními charakteristikami organismu, ale také docela běžným důvodem - nízkou úrovní ekologie. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit průběh menstruace a její stav. Nejdůležitějším a integrálním ukazatelem a charakteristikou je však individuální zdraví ženy..

Nejběžnější příčinou menstruace s odchylkou od normy je hormonální narušení - dochází k nesprávnému menstruačnímu cyklu. Známky takového porušení mohou být různými indikátory, ale jedním z nich je uvolnění krve po menstruaci. K tomu může dojít týden nebo dva po skončení menstruace. V takovém případě je lepší konzultovat s lékařem vyšetření a objasnění příslušného problému..

Video: Co je to menstruační cyklus

Příčiny krvavého výtoku po menstruaci

K fenoménu, jako je hojný nebo řídký výtok krve po menstruaci, dochází u žen poměrně často a někdy může být zcela normální. Pokud je velmi málo krve nebo máte růžovou barvu výtoku, není důvod k obavám. U některých je takto pozorována ovulace vajíčka. Pokud po menstruaci prošla krev ve velkém množství a všechno to připomíná opakovanou menstruaci, pak je to zásadní známka znepokojení. Musíte určit, proč se to stalo, a vyřešit problém.

Typické intermenstruační krvácení může být známkou vážného onemocnění nebo poruchy. Ale nebojte se o to, pokud vaše menstruace šla podruhé během vaší dovolené. Změna klimatu je důležitým faktorem pro menstruační cyklus a není vždy prospěšná..

Nejčastěji lze takový výtok pozorovat 10–16 dní po poslední menstruaci. Pokud jde krev jen trochu nebo je to jen mazanice, není důvod k obavám. Pokud mazanice nebo slabá krev trvají déle než tři dny, je v tomto případě nutné poradit se s lékařem. Možná došlo k poruše v těle a lékař musí zjistit, proč se to stalo. V nejextrémnějších a nejnebezpečnějších případech výtok pokračuje, dokud pacient nevyhledá lékaře a nevyžaduje léčbu. Jedním z těchto závažných případů je děložní krvácení - metroragie.

Nejběžnější příčinou opakujících se období je nízká nebo vysoká hladina estrogenu v krvi. Během ovulace jsou tyto ukazatele obzvláště důležité, protože dochází k oslabení endometria. Jako léčba je ženě předepsáno speciální hormonální léky ke stanovení rychlosti estrogenu. Již po měsíci přijetí by měla přijít vylepšení. Mezi příčiny krve po menstruaci patří také různé stresy, přítomnost vaginálních infekcí, vaginální trauma a další..

Stojí za zmínku, že krev se nemusí vždy objevit, takže jeden výtok by neměl být ignorován. Také může dojít ke krvácení během nebo po kauterizaci děložního čípku, v přítomnosti nitroděložního tělíska nebo v přítomnosti jiných problémů s urogenitálním systémem. V tomto případě je výboj přirozený a je jasné, proč se to děje tímto způsobem..

Šmouhy po menstruaci hnědé nebo krvácející: příčiny

Vzhled hnědého výtoku po určité době po menstruaci není vždy indikátorem normy. Pokud menstruace spolu s mazaninami trvá týden nebo o něco déle, pak je to zcela normální, dokonce ani šarlatová krev není patologie. Pokud však mazanice začala několik dní po skončení menstruace, měli byste se poradit s lékařem. V tomto případě je poměrně obtížné izolovat běžnou příčinu takových jevů a zjistit, proč k porušení došlo. Problém je nejčastěji individuální povahy. Může to být dokonce vážná onemocnění, jako je endometrióza nebo endometritida. Zde potřebujete speciální protizánětlivou terapii a vhodnou léčbu a teprve poté můžete počítat s uzdravením..

Je nutné kontrolovat jakékoli vypouštění menstruačního cyklu, protože některá porušení se ne vždy objeví okamžitě. Docela často začínají různé nemoci po porodu nebo po operaci ženských pohlavních orgánů. Krev není indikátorem normy a její přítomnost musí být objasněna a proč se přesně to děje.

Jak antikoncepce souvisí s menstruačním cyklem

Stojí za zmínku, že u mladých žen je krev po určité době po menstruaci poměrně často pozorována právě kvůli užívání hormonální antikoncepce. Takové léky mají své výhody ve srovnání s jejich předchůdci, ale nevýhody spočívají v tom, že tímto způsobem působí na ženské tělo. Normální je nízký výtok, protože to je indikátor toho, že se tělo přizpůsobuje této antikoncepci.

Pokud výtok pokračuje po dobu tří nebo více měsíců po menstruaci, je v tomto případě lepší poradit se s lékařem a zjistit, proč se to děje. Jiné léky vám mohou být předepsány jeden týden po předchozích. V některých případech může být vyžadováno delší období.

Jiné vypouštění

Během celého menstruačního cyklu může žena pociťovat různé výtoky, což v některých případech naznačuje narušení ženské funkce. Mohou mít různé barvy - od tmavě hnědé po průhlednou, což po určité době většinou není indikátorem úzkosti. Tělo se nejčastěji připravuje na další menstruaci..

Nejzávažnější a nejnepříjemnější výtok je zelený. To je indikátor přítomnosti zánětlivého procesu genitálií nebo jiné infekce, dokonce i v krvi..

V každém případě musíte kontaktovat svého gynekologa. Koneckonců, pouze lékař může stanovit přesnou diagnózu a identifikovat důvody po sérii testů a vyšetření..

Příčiny krvácení po menstruaci

Krvácení, ke kterému dojde náhle po ukončení menstruace po 2 týdnech, obvykle způsobuje nejen mnoho nepohodlí a nepohodlí, ale také velmi znepokojuje ženy. Jejich vzhled nelze předvídat, proto tento fenomén v oblasti gynekologie vždy znepokojuje jak lékaře, tak pacientky. Proč krvácí, když by neměl.

Vlastnosti metroragie jsou následující:

 • Krvácení u žen se objevuje výhradně po ukončení menstruace nebo s nimi zcela nesouvisí,
 • Intenzita - od silného výboje po minimální rozmazání.

Krvavý výtok po skončení menstruace je jednou z nejčastějších stížností na poruchy reprodukčního systému, která vyžaduje včasnou návštěvu lékaře pro diagnostiku a léčbu.

Příčiny metroragie

Při návštěvě lékaře se nejčastěji určují následující etiologické faktory:

 • Zánět nebo infekce genitálního traktu, pokud akutní nebo chronické nemoci způsobují poruchu přívodu krve do dělohy a přívěsků,
 • Nesprávně vybrané antikoncepční prostředky,
 • Nemoci povrchových vrstev dělohy, stejně jako svalové vrstvy. Endometrióza je často příčinou uzavření..
 • Dlouhodobý patologický stav krční oblasti.
 • Novotvary jiné povahy - benigní nádory a onkologické procesy v oblasti ženských pohlavních orgánů,
 • Umístění nitroděložního tělíska do nespecifické polohy nebo jeho individuální odmítnutí v určitých polohách,
 • Porucha vaječníků - patologické a věkové změny funkcí.
 • Důsledky gynekologických operací a poranění břicha.
 • Snížená funkce štítné žlázy.
 • Nervové přetížení, emoční výbuch, stresové situace

Lékaři rozdělují krvácení, které je spojeno s dysfunkcemi aktivity přívěsků, mohou být dvou typů. Juvenilní, vyskytující se u dívek a žen v plodném věku a krvácejících během menstruační pauzy.

Více o krvácení během reprodukčního věku

Vypouštění malého množství krve ještě není děložní krvácení, po určité době po ukončení menstruace je poměrně často diagnostikováno u žen a dívek, které netrpí jednou nebo druhou patologií genitální oblasti.

Když dojde ke krvácení:

 • Uprostřed menstruačního cyklu je období nejaktivnější produkce hormonů, jejich hladina je maximální, což vede k určitému uvolňování krve na povrchu endometria. Ženy, které mají menstruační poruchy, by si měly být vědomy toho, že jsou krátkodobé, maximálně tři dny. Krev zmizela, objemy jsou konstantní a její vzhled v této situaci není spojen s bolestí. V případě, že se krvácení zvýší, objeví se nepohodlí a pak je nutné vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc v nejkratší možné době bolesti jiné povahy..
 • Došlo k mírnému krvácení. Moje menstruace najednou začala. Vzhled malého množství krve na spodním prádle během dvou týdnů 15 dnů po skončení menstruačního cyklu v reprodukčním věku u žen je často známkou toho, že ženské tělo dokončilo svou hlavní funkci. Zavedení oplodněného vajíčka na slizniční povrch endometria nastává za dva dny a je spojeno s narušením integrity mikrokapilár, což vede k uvolnění malého množství krve z dělohy na jeden nebo dva dny. Tento jev se nepovažuje za patologii a nelze jej léčit..

Důvod tohoto jevu je poměrně jednoduchý a zcela fyziologický. Krvácení tohoto typu obvykle není hojné nebo prodloužené. Existuje však mnoho důvodů, kdy se na pozadí celkového zdraví v různých obdobích post-menstruačního cyklu objeví docela závažné krvácení..

Antikoncepce a její účinky

Mechanická zařízení - uzávěry, spirály a jejich analogy mohou být jedním z důvodů, které vedou k poměrně vážnému vypouštění krve sraženinami, nezastaví se a může se projevit kdykoli po skončení menstruace.

Nesprávné použití těchto prostředků vede k narušení integrity krevních cév, krvácení a v tomto případě je nutné navštívit lékaře.

Pokud není z jakéhokoli důvodu možné antikoncepci vyměnit, měli byste se poradit o jejich užívání.

Docela často se vyskytují hojné krvavé výtoky, sraženiny se vyskytují v důsledku prodlouženého nitroděložního tělíska, když výtok začíná po období nošení, prvky spirály poškozují endometrium.

V důsledku užívání hormonálních perorálních kontraceptiv lze pozorovat krvácení.

V některých situacích opět existuje potřeba urgentní antikoncepce. Užívání drogy "Postinor" vede k významným komplikacím, mezi nimiž jsou nejčastější bolestivé špinění.

Climax

Krvácení mezi obdobími je charakteristické pro menopauzu. Věková kategorie v padesátiletém segmentu podléhá hormonální nerovnováze a různým změnám fyziologických funkcí..

Na pozadí významného zániku aktivity vaječníků vzniká a vyvíjí se myom - benigní nádor vedoucí k těžkému a bolestivému krvácení.

Krvácení s patologiemi

S rozvojem endometriózy, chronické endometritidy, polypů endometria je pozorován nadměrný růst vrstev sliznice a svalů dělohy, což vede k prudkému náhlému krvácení s velkým počtem krevních sraženin.

 • Onkologické procesy v oblasti genitálií vedou k obecnému zhoršení zdraví, slabosti a snížení vitality. Ženy, když přijdou k lékaři, si stěžují na neustálé silné bolesti v dolní části břicha a v bederní oblasti, otoky nohou a náhlé poruchy trávicího systému.
 • Onemocnění štítné žlázy s výrazným snížením její aktivity vede k častému a hojnému vypouštění. Kromě krvácení žena pociťuje apatii, rychlou únavu a ztrátu zájmu o život. Léčba v tomto případě by měla být komplexní - u gynekologa a endokrinologa současně.
 • Krvácení z močové trubice se vyznačuje nevýznamným výtokem, krev má jasnější barvu a tekutější konzistenci, skvrny na moči načervenalé nebo hnědé. Vzhled krve v moči naznačuje patologický stav močového systému. Důvodem tohoto jevu jsou zánětlivá onemocnění močové trubice - uretritida, přítomnost ledvinových kamenů, rozvoj glomerulonefritidy.

Mimoděložní těhotenství

Porušení pohybu oplodněného vajíčka po fyziologických cestách, kdy neschopnost dostat ho do břišní dutiny vede k tomu, že se připojí na různých místech. Embryo se nejčastěji připojuje mimo dělohu a začíná růst a vyvíjet se.

Tento proces pokračuje až do období, kdy rostoucí embryo rozbije vejcovod nebo vaječník, kde se hlavně připojí.

Taková ruptura vede k rozsáhlému krvácení doprovázenému bolestí dýky a ztrátou vědomí..

Mimoděložní těhotenství podle četnosti projevů je distribuováno následovně.

p / pNázev typu VMBZnámky a funkce
1TrubkaOplodněné vajíčko se připevňuje ke stěně vejcovodu.
2OvariálníEmbryo si vybere vaječník jako své stanoviště.
3BřišníVajíčko se zastaví v břišní dutině, kde se nejčastěji váže na pobřišnici.
4Těhotenský základní rohNejvzácnější varianta, u tohoto typu se embryo usazuje v rudimentárním rohu.

V počátečních stádiích mimoděložní těhotenství nepřináší pacientovi žádné nepohodlí. Nejčastěji první příznaky - malátnost a bolest v boku simulují projevy apendicitidy.

Ultrazvukové vyšetření pod dohledem gynekologa vám umožní přesně diagnostikovat VMB. Povinné vyžaduje chirurgický zákrok.

Léčba a prevence

Léčba takových poruch je výhradně symptomatická, je nejprve nutné podstoupit vyšetření, aby se zjistily důvody. Taktiku léčby zvolí gynekolog po všech nezbytných vyšetřeních..

Kromě komplexu léků zaměřených na eliminaci etiologie lékař předepisuje posilující léky a vitamíny. Při hojném propuštění je indikován pobyt v nemocnici.

Je téměř nemožné předvídat velení mimoděložního těhotenství. Ale pravidelné návštěvy gynekologa, podstoupení vyšetření a léčba symptomatických onemocnění, které jsou důvodem pro další vývoj nitroděložních těhotenství.

Krvácení po menstruaci

Krvácení po menstruaci (metroragie) je poměrně vzácná patologie, která se může vyvinout u žen v jakémkoli věku a při porodu. Nejčastěji signalizuje problémy s reprodukčním systémem a vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud se krvácení nezastaví, je nutné urgentně zavolat sanitku, aby ji lékař mohl rychle zastavit a vyrovnat ztrátu krve. Jinak je možná smrt..

Příznaky metroragie

Kromě krvácení z dělohy po menstruaci může žena na sobě cítit další příznaky onemocnění:

 • bledost kůže;
 • neustálá touha spát;
 • slabost a nevolnost;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • mdloby;
 • ztráta pracovní kapacity;
 • tachykardie (bušení srdce);
 • snížení krevního tlaku;
 • bolest hlavy v zadní části hlavy;
 • pocit dechu vyvolaný poklesem krevního tlaku.

Metroragie se může objevit po menstruaci, s mimoděložním těhotenstvím, po potratu, s rozvojem benigních nebo maligních nádorů. Důvody jsou podrobněji popsány níže..

Proč krvácení: příčiny krvácení po menstruaci

Děložní krvácení může být spuštěno z mnoha důvodů:

1. Antikoncepční léky. Perorální antikoncepce má vedlejší účinky, z nichž některé mohou zahrnovat krvácení. Pokud to není hojné, nebojte se. Pokud je silná, s největší pravděpodobností za to nemohou tablety. V takovém případě musíte vyhledat lékařskou pomoc..

2. Nemoci. Krev z dělohy může také jít po menstruaci s myomem dělohy, erozí děložního hrdla, hypotyreózou, polypem endometria, chronickou endometritidou a vnitřní endometriózou.

3. Hormonální nerovnováha. Metroragie může být vyvolána hormonálními změnami v těle způsobenými různými nemocemi nebo silným stresem.

4. Výše ​​popsaný stav může způsobit anovulaci, při které je narušen proces zrání vajíček.

Ne všechny příčiny krvácení z dělohy po menstruaci jsou popsány výše. Chcete-li zjistit, co konkrétně způsobilo patologii pro vás, musíte podstoupit vyšetření. Na základě toho lékař předepíše léčbu.

Možné následky

Bez včasné léčby může krvácení po menstruaci vést k rozvoji neplodnosti a přetrvávající anémii. Nejnebezpečnější věcí je však smrt kvůli významné ztrátě krve. Pokud čelíte podobnému onemocnění, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc..

Co dělat: několik užitečných tipů

Pokud po menstruaci máte krvácení, které trvá velmi dlouho a nepřestává, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, protože stav se zhorší, jakmile ztratíte krev. Tyto tipy používejte až po konzultaci s lékařem, protože ve vašem případě mohou být neúčinné:

1. Pokud je krvácení vyvoláno hormonálními změnami, je možné tento stav zastavit pomocí léků na bázi hormonů. Přivedou hormonální hladinu zpět do normálu, což zase eliminuje onemocnění. V žádném případě se nepokoušejte vybrat si léky sami, protože lékaři lépe vědí, který lék je pro vás vhodný..

2. Metrorágie po menstruaci způsobené hypotyreózou lze vyléčit lidovými prostředky. K tomu musíte vzít třezalku tečkovanou, kořen tlamy a elecampane, heřmánek, šípky a cocklebur. Kolekce (2 polévkové lžíce) by měla být nalita s jedním litrem vroucí vody a ponechána vařit přes noc. Infuze musí být podána nejméně třikrát denně, půl hodiny před jídlem. První výsledky léčby se dostaví po dvou týdnech..

3. Pokud krvácení po menstruaci obtěžuje stres, jsou pro zklidnění nervů ideální lidové léky: 50 gramů mateřského mléka, stejné množství adonisu a kořene bílé pivoňky, stejně jako 40 gramů chmele, máty peprné, kapičky a citronového balzámu. Nalijte drcenou směs 600 mililitrů vroucí vody a nechte ji vařit jednu noc. Po infuzi přeceďte a vypijte 150 mililitrů čtyřikrát denně 60 minut před jídlem.

První pomoc

Nejprve musíte zavolat sanitku. Pokud to z nějakého důvodu nelze provést, měli byste se pokusit ženu odvézt do nemocnice sami. Je přísně zakázáno aplikovat na žaludek teplou vyhřívací podložku a sprchovat jakoukoli formulací. Pacient má rovněž zakázáno vykoupat se..

Před příjezdem týmu záchranné služby musíte:

1. Uložte ženu do postele. Doporučuje se, aby ležela na zádech a její nohy byly na pódiu. Dáma tedy zůstane při vědomí co nejdéle..

2. Dejte něco studeného na břicho. K tomu je vhodný led nebo topná podložka naplněná studenou vodou. Nachlazení by mělo fungovat asi 15 minut, poté si dejte pětiminutovou přestávku. Je tedy možné zúžit cévy, což povede k mírnému snížení krvácení..

3. Neustále vodu ženu. Pro tento účel je vhodná čistá voda nebo čaj s cukrem. Kapalina tak bude ztracena spolu s krví a glukóza dodá všechny potřebné nervové buňky v mozku..

Diagnóza onemocnění

Pokud má žena po menstruaci krvácení z dělohy, musí podstoupit řadu diagnostických opatření. Nejprve je pacient vyšetřen gynekologem. Ultrazvukové (ultrazvukové) vyšetření pánevních orgánů je povinné. Krev je vyšetřována na hladinu hemoglobinu, biochemii a srážlivost, stejně jako na hormony. Možná budete muset konzultovat hematologa a endokrinologa.

U žen v reprodukčním věku se provádí diagnostické škrábání stěn děložní dutiny a výsledné škrábání se následně studuje. Tato událost má do určité míry terapeutický účinek, protože v jejím průběhu lékaři odstraňují vadné endometrium a vytvořené krevní sraženiny.

Léčba krvácení po menstruaci

Ve většině případů, pokud krvácení začalo jednou a po chvíli se zastavilo, obnoví se. Proto tento problém nelze ignorovat. Léčba metroragie má tři cíle:

1. Zastavení krvácení. Často jsou ženám předepisovány hemostatické léky a léky, které stahují dělohu. Pokud je krvácení velmi silné a trvá dlouhou dobu, může lékař předepsat operaci: škrábání těla dělohy nebo jeho odstranění.

2. Prevence. Aby nedošlo k opětovnému narušení dlouhého krvácení po menstruaci, lékaři určitými opatřeními obnovují menstruační funkci ženy.

3. Obnova. Metroragie může vést k anémii z nedostatku železa. K léčbě tohoto onemocnění jsou pacientovi předepsány vitamíny a léky obsahující železo..

Přirozeně, aby se vyléčila metroragie, je nutné se zbavit základní nemoci, která nemoc vyvolala. Čím dříve žena zahájí léčbu, tím efektivnější bude. Krvácení po menstruaci může vést ke zhoršení základního onemocnění, které ji způsobilo, což zase povede k různým komplikacím, a proto je v každém případě nemožné odložit. Pokud pocítíte příznaky nemoci, okamžitě kontaktujte svého lékaře! Přejeme vám rychlé uzdravení a už nikdy nebudete čelit podobnému problému.!

Krvavý výtok po skončení menstruace jako příznak onemocnění

Na konci menstruace by mělo být uvolněno pouze průhledné tajemství. Ale kvůli určitým okolnostem a podmínkám existují výjimky. Selhání v práci jednoho cyklu by nemělo vzbuzovat obavy, když se objevuje namáhání, které je náhlé a krvácí po menstruaci v každém následujícím cyklu, stojí za to kontaktovat gynekologa, aby zjistil patologii.

Relativně neškodné příčiny výboje

Změny související s věkem, užívání léků, mechanické poškození reprodukčních orgánů a fyziologické procesy mohou vyvolat krvavé výtoky 3-5 dní po menstruaci.

Menarche

Když menstruace právě začíná a nastává menstruační cyklus, v tělech dívek zuří hormony. Krev se může objevit kdykoli. Toto je varianta normy. Menstruace bude pravidelná po 2 letech.
Stává se také, že výtok trvá celý měsíc. Potom nelze návštěvu lékaře odložit..

Styk

Pokud máte pohlavní styk bezprostředně po menstruaci, pak je po menstruaci příčinou krvácení. Zdržte se ho několik dní - a vypouštění se zastaví..

Hormonální nerovnováha

Důvodem vzniku krvácení po menstruaci je často hormonální narušení. Vyskytuje se z následujících důvodů:

 • stěhování na nové místo s jiným podnebím;
 • emoční stres;
 • těžká fyzická aktivita;
 • abnormality v činnosti štítné žlázy a nadledvin.

Po odstranění příčiny hormonální nerovnováhy si všimnete nepřítomnosti rozmazaných sekrecí..

Intrauterinní zařízení

IUD nebo vaginální kroužky dráždí sliznici pochvy. V důsledku zavedení těchto antikoncepčních prostředků do těla dochází ke krvácení v důsledku traumatu vaginálních cév. Pokud si všimnete krvácení po menstruaci a nedávno jste zavedli nitroděložní tělísko, počkejte o něco déle a krev přestane téct..

Climax

Během menopauzy je tělo reorganizováno, reprodukční systém mizí. Malé špinění v souladu s hormonální nerovnováhou by nemělo způsobovat úzkost.

Vyšetření gynekologem

Vyšetření, odebrání nátěru zraní stěny vagíny. Objeví se krvavé tajemství. To projde samo za tři až pět dní. Pokud výtok přetrvává déle než deset dní, navštivte znovu svého lékaře. Možná trauma přispěla k rozvoji zánětlivých procesů: bakterie pronikly do ran.

Užívání hormonálních léků

Pokud užíváte perorální antikoncepci nebo hormony, je výtok normální. Tělo dostává od OK příliš mnoho hormonů a dostává se do šoku, na který reaguje světle hnědým výtokem po menstruaci. Po 2-3 měsících si zvykne na vysoké dávky hormonů a tajemství zmizí.

Ovulace

V ženském těle dochází ke změnám každý měsíc, které jsou dány menstruačním cyklem. Trvá 21 až 35 dní.

Každý měsíc dozrává v těle nové vajíčko, které uvolňuje jeden vaječník. V dubnu pravý orgán uvolnil gametu, v květnu levý. Současně se vrstva dělohy - endometrium - zahušťuje a vytváří příznivé prostředí pro vývoj oplodněného vajíčka. Uprostřed cyklu opouští folikul a pohybuje se podél vejcovodu, a pokud se během svého pohybu nesetká se spermatem, umírá a opouští tělo spolu s endometriem. Toto je období, které signalizuje začátek nového cyklu..

Ovulace nastává kolem 14. až 15. dne menstruačního cyklu. Když folikul praskne, jsou poškozeny malé cévy, takže krev je signálem, že se vajíčko pohybuje vejcovodem. Pokud začnete krvácet 10 dní po menstruaci, vězte, že se jedná o ovulaci..

Kdy navštívit lékaře

Když vaše menstruace skončí a znovu si všimnete krve na spodním prádle a žádný z výše popsaných důvodů selhání regulace nesedí, kontaktujte svého gynekologa. Pokud se otevřelo krvácení z dělohy, zavolejte sanitku.

Gynekologická onemocnění způsobující intermenstruační krvácení:

Endometrióza

Jedná se o onemocnění, při kterém vnitřní vrstva stěny dělohy - endometrium - roste a přesahuje orgán. Někdy se zvětší do té míry, že ovlivní plíce. Rozlišujte mezi genitální a extragenitální endometriózou. V prvním případě endometrium roste zevnitř do myometria - svalové stěny dělohy. Ve druhém se šíří do vaječníků, vejcovodů a břišních orgánů.

 1. Tělo neprodukuje estrogen ani progesteron.
 2. Žena podstoupila jednu z manipulací: kyretáž, císařský řez, sondování, vyfukování trubek.

U endometriózy je krev pozorována po menstruaci za 1-3 dny, ale často se z menstruace vytéká mazanice hladce. Žena tedy pozoruje prodlouženou, ale ne hojnou menstruaci..

 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest při močení a vyprazdňování;
 • hlen v krvi;
 • mazání na konci regulace;
 • bolestivá období.

Endometrióza je léčena sedativními léky obsahujícími pouze progestin. Konzervativní léčba je dlouhá: někdy žena bere léky celý život. Chirurgický zákrok odstraní léze, čímž zastaví vývoj endometriózy.

Polypy

Polyp je novotvar v děloze ve formě koule na noze. Toto onemocnění se vyskytuje na pozadí endometriózy. Přesun na místo s jiným podnebím, častý stres, fyzické přepracování, nezdravá strava způsobují hormonální poruchy, které se stávají impulsem pro růst polypů.

A také po porodu je tělo slabé a nemůže bojovat s nemocemi, proto je to příznivé prostředí pro nadměrný růst endometria.

Přítomnost polypu lze zjistit pouze na ultrazvuku. Nemoc se nijak neprojevuje, ve vzácných případech je jejím jediným příznakem krvácení z pochvy po menstruaci za týden nebo dva. Toto onemocnění způsobuje neplodnost a potrat.

Dysfunkce vaječníků

Jedná se o přerušení fungování reprodukčního systému. Vyskytuje se amenorea - absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců, menstruační cyklus je narušen, děložní krvácení se objevuje během a po menstruaci. Příčiny dysfunkce vaječníků:

 • příliš nízká hmotnost;
 • neustálý stres;
 • zánět a infekce v pochvě;
 • Pohlavně přenosné choroby;
 • četné potraty;
 • podchlazení;
 • endokrinní disrupce.

Toto onemocnění způsobuje neplodnost a potrat.

Ovariální cysta

Je to formace s tekutinou ve vaječníku. Někdy cysta vyřeší sama, ale častěji ne. V tomto případě je nutný chirurgický zákrok..

Nejčastěji se cysta neprojevuje. Hlavním příznakem je děložní krvácení mimo dny menstruace. Někdy je cysta identifikována následujícím způsobem:

 • pravidelnost kritických dnů je narušena;
 • Mám bolesti břicha;
 • nevolno;
 • mléčné žlázy bobtnají;
 • pokud je cysta velká, zvětší se objem břicha.

Nástup nemoci je možný na pozadí jiných nemocí. Hormonální nerovnováha v důsledku častého stresu, nezdravé stravy, nadměrné fyzické námahy, prudkých změn klimatu, užívání hormonálních léků a perorálních kontraceptiv také způsobuje cysty na vaječnících.

Myom dělohy

Myom se tvoří ve svalové vrstvě dělohy - myometriu. Hladká svalová vlákna jsou náhodně propletená navzájem a vytvářejí hustý uzel. Velikost formace je od několika milimetrů do několika centimetrů. Nemoc je obtížné diagnostikovat, protože často postupuje bez příznaků. Někdy je jediným příznakem krev po menstruaci po týdnu nebo dvou..

Příčinou myomů je hormonální nerovnováha. Dívky a ženy to dostávají kvůli psychickému a emočnímu stresu, těžké fyzické námaze, podvýživě, užívání hormonálních léků a perorálních kontraceptiv.

Myom se vyskytuje v důsledku obezity, potratů, kyretáže, anovulace - nedostatečného zrání a uvolnění vaječného folikulu. Genetická predispozice hraje důležitou roli: pokud matka měla děložní fibroidy, bude ji mít dcera s téměř stoprocentní pravděpodobností.

Pokud menstruace trvá dlouhou dobu nebo příliš málo nebo se krev nezastaví, je to také známka patologie..

Pokud se po menstruaci objeví bolest břicha s krvácením, musíte se poradit s gynekologem.

Patologie těhotenství

Během těhotenství menstruace nezmizí. Místo nich může být uvolněno krvavé tajemství. Je vzácný a tekutý. Ženy si ji všimnou ve dnech očekávaného období. Zdá se jim, že je to menstruace, ale není..

Spontánní potrat

Krev během těhotenství je hrozbou pro plod. Musíte být ostražití v následujících případech:

 • hojné tajemství;
 • krev s velkými sraženinami;
 • jsou přítomny závratě, zimnice, horečka;
 • v dolní části břicha jsou silné bolesti (bolestivé pocity se zesilují, když se dívka začne pohybovat nebo změní polohu).

Tyto příznaky jsou nejčastější příčinou potratu. Potrat je spontánní potrat. Jakmile zaznamenáte výše uvedené příznaky, okamžitě vyhledejte svého lékaře..

Mimoděložní těhotenství

Během normálního těhotenství se vajíčko nachází v děložní dutině. A s patologickým - ektopickým - ve vaječníku, děložním čípku, vejcovodu nebo břišní dutině.

Některé dívky mají abnormální vejcovody. Z tohoto důvodu se oplodněné vajíčko nemůže hýbat a začíná se dělit mimo dělohu..

Alokace se mohou objevit ve dnech očekávaného období. Jsou hnědé nebo červené barvy a jsou doprovázeny následujícími příznaky:

 • závratě;
 • existuje pocit slabosti;
 • křečovitá bolest v břiše a dolní části zad se náhle objeví a zmizí.

Někdy se mimoděložní těhotenství projevuje pouze jako hnědá nebo červená sekrece.

Pokud špinění začne znovu dva týdny po menstruaci, proveďte těhotenský test.

Jak zabránit patologii

Abyste se vyhnuli vážným problémům a nepříjemným situacím, měli byste dodržovat tato pravidla:

 1. Dodržujte pravidla osobní hygieny: sprchujte se denně a častěji během menstruace.
 2. Kupte si samostatný genitální ručník.
 3. Noste přírodní spodní prádlo. Syntetické materiály zabraňují dýchání pokožky, proto se ve vagině vyvíjejí patogenní mikroorganismy.
 4. Cvičte správně v tělocvičně. Rozložte zátěž racionálně: po opuštění tělocvičny byste měli mít sílu provádět činnosti ve svém každodenním životě.
 5. Pravidelně navštěvujte svého gynekologa. Žádoucí - každé tři měsíce. Alespoň jednou ročně.
 6. Používejte kondomy a neměňte často sexuální partnery.
 7. Většina zánětů a nemocí se vyskytuje na nervech. Zachovejte pozitivní přístup a nenechte se odradit.

Tyto informace používejte pouze pro informaci. Pouze při gynekologickém vyšetření lékař stanoví přesnou diagnózu. Na fórech můžete vidět, co říkají neznámé dívky, ale nemůžete riskovat své zdraví a samoléčbu.

Krev po menstruaci

Proč začala krev po menstruaci

Krev po menstruaci je v mnoha případech známkou patologie. Normálně by žena měla krvácet v průměru každých 28 dní. Velmi krátký menstruační cyklus vede k rozvoji anémie z nedostatku železa, která je špatná pro pohodu ženy a kvalitu jejího života. A také důvody, proč je krev po menstruaci, mohou být onkologické. Zvažme několik možných případů.

Normální možnosti

Při užívání perorálních kontraceptiv nebo nouzových kontraceptiv někdy dochází k intermenstruačnímu krvácení. V prvním případě lze tento jev považovat za normální, pokud není výtok hojný (ne jako menstruační výtok) a neopakují se více než první tři menstruační cykly užívání pilulek. Krev po menstruaci každý druhý den, pokud se situace opakuje déle než tři cykly - to je důvod ke změně metody prevence nechtěného těhotenství nebo k vyzkoušení léku s vyšším obsahem hormonu estrogenu.

V případě nouzové antikoncepce by mělo být krvácení po menstruaci považováno za vedlejší účinek užívaného léku. Není nutné navštívit lékaře. Ale pouze v případě, že ztráta krve není velká. Mimochodem, velkou ztrátu krve lze posoudit podle přítomnosti „hrudek“ v sekrecích. Krevní sraženiny větší než 2 cm po menstruaci, samozřejmě 2 cm - to je přibližný důvod k návštěvě lékaře. Je možné, že vám bude předepsán hemostatický lék.

Juvenilní krvácení je běžné u dívek v prvních 1-3 letech po první menstruaci. Hlavním důvodem je nedostatek ovulace a nedostatek hormonu progesteronu. Jakmile se cyklus zlepší, stane se dvoufázový, situace, kdy se po menstruaci krev zastaví.

Pokud jde o 12-14 dní cyklu, vzhled atypického výboje v této době může být také variantou normy. To je jeden ze znaků ovulace. Mírně uvolněná krev po menstruaci za týden je obvykle považována za takovou.

Možné patologie

Častěji však dochází ke krvácení mimo menstruaci v důsledku různých onemocnění. Nejběžnějšími příčinami jsou hyperplastické procesy endometria. Hyperplazie endometria, její polypy - mohou to být jak benigní procesy, tak hraniční (prekancerózní) a rakovinové. Diagnóza se stanoví provedením hysteroskopie s kyretáží. Tento postup se často stává nejen diagnostickým, ale i terapeutickým, protože tímto způsobem je možné odstranit polypy endometria, které jsou následně odeslány k histologickému vyšetření..

Výtok po menstruaci krví se může objevit v důsledku různých onemocnění děložního čípku. V tomto případě bolest obvykle chybí. Diagnóza je stanovena na základě výsledků gynekologického vyšetření, cytologického vyšetření a někdy cervikální biopsie, kolposkopie. Každá žena by měla navštívit gynekologa jednou ročně a podstoupit cytologický nátěr. To pomáhá diagnostikovat rakovinu děložního čípku bez příznaků v nejranějších stadiích..

U žen často fibroidy krvácí, zejména u těch velkých a rostoucích do děložní dutiny. Myom je benigní nádor, který má tendenci růst u ženy před menopauzou..

Jak zabránit a zastavit krvácení

Vše závisí na ztrátě krve ženy a na příčině krvácení z dělohy. Pokud se jedná o hyperplazii endometria nebo polyp, pak se při intravenózní anestezii (zpravidla) odstraní endometrium a (nebo) polyp.

Pokud jsou problémem děložní myomy, lékaři provedou operaci k jejich odstranění. Někdy je nutné před ním podstoupit hormonální léčbu (je-li fibroid velký).

Mladým dívkám s juvenilním krvácením může být několik měsíců předepisována perorální antikoncepce..

Příčiny krvácení týden nebo 10 dní po menstruaci bez bolesti nebo s bolestmi v podbřišku

Příčiny

Krvácení po menstruaci se u každé ženy stalo alespoň jednou. V závislosti na fyziologickém stavu a věku mohou potíže neočekávaně předjet, být bezbolestné nebo doprovázené zhoršením blahobytu. Hlavní příčiny krvácení po menstruaci:

 • Souvisí s hormonálními změnami v těle. Mezi ně patří: nastolení stálého menstruačního cyklu během puberty, premenopauza, obnovení ovulace po porodu nebo laktaci, premenopauza. Ve všech situacích je často pozorováno porušení jak menstruačního krvácení, tak výskyt acyklických sekretů spojených s fluktuacemi syntézy estrogenu. U některých žen je malé krvácení spojeno s ovulací..
 • Užívání hormonální antikoncepce. V těchto případech působí účinek analogů syntetických hormonů na selhání vlastního cyklu, ovlivňuje funkci vaječníků, což se projevuje metroragiemi.
 • Mechanické trauma stěn pochvy, děložního čípku a děložní dutiny. Použití nitroděložního tělíska, poškození epitelu v důsledku čištění, chirurgických a vakuových potratů, příliš aktivních akcí během pohlavního styku.
 • Mimoděložní těhotenství, potraty.
 • Zánětlivé a destruktivní změny ve vnitřních pohlavních orgánech: dysplázie děložního čípku, endometrium, přítomnost polypů, myomy.
 • Narušení endokrinních funkcí štítné žlázy, vaječníků.

Někdy se děložní krvácení vyskytuje z jiných důvodů, které přímo nesouvisí s reprodukčním a hormonálním systémem: při intoxikaci chemickými látkami, nesprávném užívání léků snižujících srážlivost krve, těžkém nervovém šoku.

Jaké příznaky byste měli navštívit lékaře?

Nepravidelnosti menstruace nejsou vždy neškodné a za nimi může být problém, který vyžaduje lékařskou péči. Vyšetření se vyplatí podstoupit v následujících případech:

 • v dolní části břicha je silná bolest;
 • pokud červené nebo hnědé tajemství stále vyniká několik dní po menstruaci;
 • krev prošla nepříjemným zápachem a neobvyklou strukturou (objevil se hnis, hlen);
 • při močení byla bolest a bolest.

Vizuální vyšetření a testy pomohou lékaři identifikovat příčinu nástupu menstruace za týden nebo později a zvolit správnou léčbu. V závislosti na diagnóze mohou být předepsány hormonální léky a léky proti úzkosti. V případě potřeby se stěny dělohy vyčistí. Aby se zabránilo problémům v budoucnu, doporučuje se navštívit gynekologa dvakrát ročně, vést zdravý životní styl, vyhýbat se náhodnému pohlavnímu styku a potratům a sledovat hormonální hladiny. Pak je nepravděpodobné, že se budete muset starat o menstruaci v nepravidelných intervalech..

Je jasné, že kvůli každé malé skvrně, která nezpůsobuje nepohodlí, nikdo nebude pobíhat po gynekologických ordinacích. Pokud se metroragie vyskytuje zřídka a nezpůsobuje nepohodlí, stačí o tom informovat lékaře při příští plánované návštěvě (a pamatujeme si, že je třeba navštívit gynekologa alespoň jednou ročně).

Měli byste běžet k lékaři, pokud:

 1. To není jen pár kapek, ale krvácení, ekvivalentní menstruaci. Pokud je silnější, zavolejte sanitku.
 2. Bolest v podbřišku se připojuje k výtoku..
 3. Teplota stoupá.
 4. Točí se vám hlava, cítíte se velmi slabí.
 5. Krvácení mezi obdobími se zhoršuje nebo častěji během několika měsíců.
 6. V každém případě, pokud jste již dosáhli postmenopauzy a krvácíte.
 7. Pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná.

Aby se nestal obětí nepodložené úzkosti, je třeba rozlišovat mezi příznaky patologie a neškodnými jednorázovými odchylkami v práci urogenitálního systému.

Nejprve je třeba věnovat pozornost barvě výboje. Liší se v závislosti na sytosti červeného odstínu. Existují tedy tři hlavní kategorie:

 1. Růžový. Výtok této povahy varuje před nástupem ovulace. Stává se však také, že působí jako příznak narušení endokrinního systému..
 2. Scarlet. Ve většině případů tato barva naznačuje vývoj endometriózy, onemocnění charakterizovaného množením buněk sliznice mimo dělohu..
 3. Hnědý. Podobný odstín výtoku často naznačuje nástup zánětlivého procesu v pánevních orgánech, vyvolaného infekcí.

Často jsou vydávány:

 • silné svědění genitálií;
 • přítomnost krevních sraženin v krevní hmotě;
 • štiplavý zápach výtoku;
 • bolest v dolní části břicha;
 • náhlé změny nálady;
 • podrážděnost, agresivita;
 • bolesti hlavy.

Období, během kterého dívka našla stopy krve, může hodně napovědět. Například, pokud se špinění objevilo týden po menstruaci, existuje vysoká pravděpodobnost přítomnosti endometritidy, zánětu endometria. Je také charakterizován narušením menstruačního cyklu, pocitem pálení v dolní části břicha, nepohodlí při pohlavním styku, zvětšením dělohy. Toto onemocnění ohrožuje neplodnost a potrat, proto vyžaduje okamžitý zásah odborníků..

Pokud krev zmizela dva týdny po poslední menstruaci, existuje důvod k podezření na mimoděložní těhotenství nebo hormonální nerovnováhu. Tyto odchylky se mezi sebou liší množstvím sekrecí. V případě mimoděložního těhotenství tedy dívka ztrácí podstatně více krve. Hormonální narušení lze vypočítat řadou doprovodných příznaků: nestabilita psycho-emocionálního pozadí, bolesti hlavy, narušení menstruačního cyklu.

Pokud krvácení začne několik dní po menstruaci, je důvod zkontrolovat tělo na těhotenství. Pokud se to potvrdí a o několik týdnů později se znovu potřísní krví, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Možná je to známka oddělení vajíčka nebo placenty.

Ať už je to jakkoli, je stěží možné s jistotou určit, proč týden po menstruaci krvácí, bez zásahu odborníka. Samodiagnostika a samoléčba neustále vedou ke zhoršení situace. Bylo by mnohem lepší trávit skutečný čas, sedět ve frontách několik hodin, ale být si naprosto jisti kvalitou léčby.

Pokud je špinění zjištěno ihned po menstruaci, je třeba se zaměřit na jejich barvu, přítomnost nepříjemného zápachu a přítomnost nebo nepřítomnost dalších příznaků. Existuje následující klasifikace těchto odchylek:

 1. Zvýrazní se růžově.
 2. Bohatá krev.
 3. Špinění špinění po obdobích tmavě červené barvy.

Drobné modřiny ve středu cyklu jsou považovány za normální a jsou nejčastěji vyvolávány hormonálními změnami. Ženy si během ovulace často všimnou krvavé skvrny. Zároveň je výtok skromný a netrvá déle než dva až tři dny. Tato odchylka nevyžaduje terapii.

Někdy si pacienti stěžují na intermenstruační krvácení, které se objeví 2 týdny po menstruaci. Normou je výtok, což je hlen s krví, ve kterém jsou pozorovány pruhy. Nepředstavují žádné nebezpečí pro zdraví, přesto se doporučuje provést vyšetření.

Výtok nahnědlé barvy, který se objevil po kritických dnech, zpravidla indikuje proliferaci endometriálních buněk dělohy. Výskyt hojné šarlatové krve po menstruaci může být příznakem vnitřního krvácení..

Malé modřiny 3 dny po skončení kritických dnů zpravidla nejsou známkou gynekologického onemocnění. Tento jev je často pozorován u zdravých žen. V této době je děloha jednoduše zbavena krevních zbytků. Tento příznak může také naznačovat těhotenství. Pokud tedy krev několik dní po ukončení menstruace zmizela, je lepší se poradit s gynekologem.

Druhy krvácení

Věk je rozhodujícím faktorem při určování původu metroragie. Před začátkem reprodukčního období u dospívajících dívek je intermenstruační špinění z genitálního traktu juvenilní povahy. V procesu tvorby ovulačního cyklu v prvních 1-4 letech dosahují intervaly mezi obdobími 1,5-6 měsíců, ale kromě zpoždění se jejich frekvence pravděpodobně zvýší. Charakteristickým obrazem jsou známky děložního krvácení 3–7 dní po skončení menstruace. Mnoho dívek to vnímá jako pokračování kritických dnů. K tomuto jevu obvykle dochází v důsledku poruch výživy, nedostatku vitamínů a poruch srážení krve. Lze to vyprovokovat rychlým během, skákáním, aktivním sportem, třesem při cestování v dopravě. Takové krvácení může trvat až 5-7 dní, je velmi silné a často vede k závratím, snížení krevního tlaku, slabosti, zvonění v uších.

Antikoncepce jako příčina krvácení po menstruaci

Pokud dojde ke krvácení po skončení menstruace, často je příčinou užívání různých typů antikoncepce. Když začnete užívat perorální antikoncepci, někdy se objeví malý výtok. V této době si tělo zvykne na novou drogu..

U poloviny žen se tyto sekrece zastaví po zahájení aplikace OK, u 10% může toto období trvat až šest měsíců.

Prvních pár měsíců nemusí vydávat poplach: zrušte antikoncepci nebo je vyměňte. Pokud se výtok změnil z malého rozmazání na hojný a navíc se objeví bolest, musíte vyhledat radu od lékaře. Může existovat několik důvodů.


Antikoncepční pilulky mají některé vedlejší účinky, včetně krvácení

Krvavý výtok na začátku nebo uprostřed cyklu naznačuje nedostatečné množství estrogenu v léku. V tomto případě se doporučuje zvolit antikoncepci s vyšší dávkou této složky..

Pokud se výtok objeví uprostřed cyklu a trvá do konce balení, znamená to, že tento lék obsahuje nedostatečné množství progestogenu. Je nutné zvolit antikoncepci s vyšším obsahem progestogenové složky.

Hojné vylučování během užívání OC může naznačovat:

 • nedostatek estrogenu;
 • porušení režimu tablet.
 • Lékař vám pomůže upravit příjem léku.

Nemůžete přestat užívat antikoncepci sami

 • Snížené hormony způsobí silnější krvácení.
 • Podobné příznaky mohou doprovázet adaptační období při užívání jiných typů antikoncepce - sádry, prstenů, implantátů.

Pokud jde o nitroděložní tělísko, může také způsobit krvácení. Jednou z nevýhod používání této antikoncepce je silná menstruace..


Použití nitroděložního tělíska předpokládá silnou a někdy nepravidelnou menstruaci

Pokud je však měsíční výtok příliš velký, lékaři navrhnou použít jiné metody antikoncepce..

V některých případech se naopak může menstruace zastavit po šesti měsících po instalaci spirály..

Co dělat při prvních projevech

Pokud dojde ke krvácení po menstruaci poprvé, měli byste se obrátit na předporodní kliniku, bez ohledu na to, zda existují další příznaky nebo bolest. Neměli byste čekat, až to skončí samo. V mladém věku, s rozvojem juvenilního výtoku, se nemusíte bát závažných patologií, ale dospělá žena by neměla váhat: musíte zjistit, zda tento stav může být známkou mimoděložního těhotenství, implantace embrya nebo potratu.

Pokud začalo silné krvácení, když silná vrstva polštářků během několika minut zvlhne, je doma přivolán lékař nebo sanitka. Je nežádoucí užívat léky proti bolesti bez předchozí konzultace s lékařem, ale s nesnesitelnou bolestí je povoleno pít Ibuklin nebo No-Shpu, varovat lékaře o tom.

Pokud se metroragie vyskytuje pravidelně, její příčiny byly objasněny a nesouvisejí s chorobami, nastolením cyklu, ovulací, menopauzou, je nutné zajistit fyzický odpočinek, vyhnout se jakémukoli nervovému napětí, podchlazení a koupání. Pokud se cítíte normálně, můžete jít ven.

Možné komplikace

Protože krvácení po menstruaci má různé, včetně patologických důvodů, při absenci pomoci jsou pravděpodobné nežádoucí následky. S bohatými juvenilními sekrety, které se pravidelně objevují, klesá hladina hemoglobinu, objevuje se astenovegetativní syndrom, anémie, hypovitaminóza, metabolické poruchy.

Dysfunkce vaječníků a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů bez léčby v průběhu času vedou k tvorbě cystických, onkologických útvarů, adhezí v pánevní oblasti, sekundární neplodnosti.

Endometrióza, jejíž příznaky jsou tmavá krev po menstruaci, sraženiny doprovázející menstruaci, pravidelné mazání před nebo po jejím ukončení, zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.

Krvácení z pochvy nebo močové trubice - jak to zjistit

Pokud je ztráta krve zanedbatelná, žena nemůže vždy určit lokalizaci patologického procesu. U některých onemocnění (cystitida, urolitiáza) lze pozorovat červený výtok z močové trubice. Pokud není možné určit, kde se krev vylučuje bez pomoci speciálních prostředků, stojí za to použít tampon. Do pochvy musí být vloženo hygienické zařízení a moč musí být odebrána do speciální nádoby pro analýzu. Je v moči krev? To znamená, že nepříjemné příznaky jsou spojeny s urologickým onemocněním..

Ve většině případů, pokud je krev vylučována z močové trubice, budou přítomny další příznaky onemocnění, jako jsou nepohodlí v močové trubici, bolest v dolní části zad. Bez kontaktování lékaře nebude možné určit, s čím jsou spojeny nepříjemné příznaky..

Prevence

Léčba krvácení vyžaduje integrovaný přístup. S existujícími hormonálními poruchami cyklu - ovariální dysfunkcí, změnami souvisejícími s věkem a dalšími rysy vedoucími ke krvácení týden nebo déle po menstruaci, gynekolog a endokrinolog rozhodují o jmenování náhradní a korekční terapie pomocí syntetických analogů pohlaví a jiných typů hormonů, léčivých dávek vitamínů. Při těžké ovulaci s uvolňováním krve z dělohy lze použít speciální doplňky stravy, fyzioterapeutické metody korekce.

Dysplazii cervikálního epitelu lze vyléčit minimálně invazivními metodami: kryodestrukcí, vypalováním laserem.

Fibroidy nebo polypy nepodléhají vždy konzervativní léčbě. Při výrazných změnách a velkých novotvarech v děložní dutině se používá chirurgická excize uzlů.

Normální výboj mezi obdobími

Vaginální sekreci, skládající se z epiteliálních buněk, mikroflóry a malého počtu leukocytů, tvoří žlázy pochvy a žlázové buňky těla a děložního čípku. Během cyklu se uvolní 0,06–4 g leucorrhoea denně. Po 2–3 dnech po menstruaci se také pozoruje výtok, který se považuje za normu. Složení a množství tajemství se může měnit pod vlivem negativních faktorů: gynekologická onemocnění, stresové situace, užívání antikoncepce, zdravotní stav během kritických dnů. Proč jinak může menstruace trvat týden po menstruaci nebo po 10 dnech?

Lidové léky

Se souhlasem gynekologa lze léčbu doplnit vhodnými bylinnými přípravky. Používají se protizánětlivé a hemostatické byliny, stejně jako rostliny obsahující fytohormony:

 • přilnavý hořák, kopřiva - obsahují vitamin K, užitečný, pokud se otevřelo silné krvácení;
 • Třezalka tečkovaná, řebříček, měsíček - odstraňte zánět;
 • děloha borax, šalvěj - normalizuje produkci estrogenu, pomáhá předcházet rozvoji komplikací v děložním krvácení sraženinami v důsledku endometriózy.

Byliny se vaří a pijí ve formě odvarů nebo nálevů, sprchování je povoleno. Metody tradiční medicíny je možné aplikovat pouze jako pomocné, pravidelně podstupující lékařskou prohlídku a krevní testy.

Metody léčby

U takového patologického stavu je nutné zjistit jeho příčiny; to vyžaduje odvolání k specialistovi. Lékař obvykle předepíše ultrazvuk reprodukčního systému, histologickou analýzu a kompletní krevní obraz.

Léčba je předepsána lékařem po zjištění příčiny patologie. Léčebné metody se dělí na konzervativní a operativní. Konzervativní metody zahrnují užívání hormonálních léků, které mohou snížit krvácení.

Když mluvíme o chirurgických metodách, pak se nejčastěji používají ke krvácení v reprodukčním věku a během premenopauzálních žen. Operativní metoda spočívá v operaci kyretáže, která se provádí na děložním čípku. V některých případech po operaci lékař doporučuje pití hormonů k obnovení těla..

← Příčiny krvácení z implantace a jak dlouho to trvá?

Hlavní příčiny častého krvácení z nosu u dětí →

Zpožděné menstruační krvácení se může objevit v jakémkoli věku: s tvorbou menstruace u dospívajících dívek, v reprodukčním věku, v premenopauzálním období - a je vždy důvodem k návštěvě lékaře.