Příčiny chutě cukru během menstruace

Mnoho žen má během svého období chuť sníst něco sladkého. Proč během menstruace chcete sladkosti, mnoho žen neví. Tato skutečnost je spojena s hormonálními změnami v těle v této době, stejně jako s určitým množstvím ztráty krve. Dívčí menstruace se skládá ze dvou fází, potřeba sladkostí se obvykle objevuje ve druhé, v souvislosti s produkcí progesteronu. Během tohoto období se musíte ovládat, abyste nepřibrali na váze..

Často chuť na sladké během menstruace

Co způsobuje, že se PMS objeví

K tomuto jevu dochází u dívek různými způsoby. Někdo prakticky nepociťuje přípravu těla na periodické krvácení, zatímco někdo pociťuje silné nepohodlí. Výskyt tohoto jevu je způsoben následujícími faktory:

 1. Vyhynutí žlutého tělíska. Žluté tělísko se transformuje na bílé a přestane fungovat. Účinek progesteronu na vaječníky přestává. To slouží jako hlavní signál pro tělo k přípravě na další menstruační krvácení..
 2. Příprava dělohy na čištění. Několik dní před pravidelným krvácením mohou ženy pociťovat roztažení a pocit tíže v břiše a na těle, což může naznačovat otoky a přípravu dělohy na menstruaci..
 3. Změna hormonálních hladin. Hormonální pozadí se začne znovu měnit na estrogen a reprodukční systém se připravuje na nový cyklus.
 4. Odložený stres a nervové vyčerpání. Úzkost, stres, nervové napětí - to vše má silný negativní vliv na fungování ženských genitálií. Poté, co žena trpí nervovým napětím, často pociťuje bolestivé PMS a menstruaci..
 5. Chronická onemocnění reprodukčních orgánů. Chronická onemocnění reprodukčního systému nepříznivě ovlivňují povahu menstruace, což je činí těžkými a bolestivými. Mají také bolestivé PMS..
Sladkosti mohou pomoci vyrovnat se se stresem

Příčiny PMS jsou uvedeny v tabulce.

Frekvence výskytu u žen,%Příčiny PMS
Změna hormonálních hladinStres a nervové napětíChronická onemocněníPříprava dělohy na čištění
81425112

Jak je chuť na cukr spojena s hormonálními změnami

Ženská chuť k jídlu se obvykle zvyšuje během druhé fáze cyklu. To je způsobeno nástupem produkce progesteronu, který je zodpovědný za přípravu ženského těla na možné těhotenství. Skutečnost, že chcete něco sladkého před menstruací, se projevuje díky určitým faktorům. Skutečnost, že ženy touží po sladkosti před menstruací, je pravděpodobně způsobena závislostí na těchto produktech, bez ohledu na fázi cyklu. Během období pravidelného krvácení se jednoduše zvyšuje. To stimuluje zvýšení progesteronu v krvi ženy ve druhé fázi menstruace..

Když je krvácení silné, krevní glukóza klesá

U některých žen je menstruace velmi bohatá, což přispívá ke snížení hladiny glukózy v krvi, proto při menstruaci chcete něco sladkého. Jeho použití obnoví normální fungování orgánů a systémů..

Sweet může na krátkou dobu zlepšit náladu díky uvolňování endorfinů do krve. Pokud je potřeba jíst sladkosti, neměli byste se přísně omezovat ze strachu z přibírání na váze. Tělo si stále vybere svou daň, je lepší se poddat, ale snažte se jíst zdravější jídlo, například müsli nebo sušené ovoce, a ne cukrovinky.

Ve druhé fázi cyklu pociťuje ženské tělo potřebu živin, které jsou potřebné pro stavbu endometria a stěn dělohy. Rychlé cukry a glukózu najdete v sladkostech, i když je lepší zaměřit se na bílkovinné potraviny..

Jak souvisí chuť na cukr s psychologickými faktory

Určité preference vkusu jsou často spojeny s psychologií člověka. Chuť na sladké je způsobena určitým nedostatkem „sladkosti“ v životě. Tito lidé jsou náchylní k častým depresím a špatné náladě..

Jíst sladkosti dělá lidi šťastnými.

Cukrářské výrobky, když jsou konzumovány, přispívají ke krátkodobému zlepšení nálady díky uvolňování potravinových „hormonů radosti“ - endorfinů do krve.

Mnoho dívek trpí špatným zdravotním stavem a psychickou depresí během PMS a během menstruace. Pokud během menstruace jíte sladkosti, pak tato skutečnost pomáhá situaci uklidnit..

Jak funguje fyziologie dívek

Tělo dívek podléhá cyklickosti a neustálým hormonálním změnám. Ženy v reprodukčním věku mají každý měsíc opakované krvácení. Menstruační cyklus lze rozdělit do dvou fází - estrogen a progesteron.

Po menstruaci začíná estrogenová fáze, kdy dochází k procesu zrání vajíček. Končí procesem ovulace. Toto je vrchol mobilizace a připravenosti ženského těla na otěhotnění. Po tomto okamžiku začíná fáze progesteronu, během níž se děloha začíná připravovat na příjem oplodněného vajíčka. Pokud nedošlo k početí, končí tato fáze dalším krvácením.

Během druhé etapy začíná mnoho dívek pociťovat zvýšenou chuť k jídlu. To je způsobeno skutečností, že k přípravě reprodukčních orgánů na možné těhotenství jsou potřebné živiny, které lze získat z potravy..

Z tohoto videa zjistíte, proč vás lákají sladkosti:

Mají všechny ženy chuť na cukr?

Obvykle ne všechny ženy touží po sladkosti během menstruace. Někdo preferuje kyselá jídla, někdo slaný, někdo se opírá o bílkovinná jídla. V tomto ohledu hrají důležitou roli individuální preference a preference vkusu..

Jak oklamat tělo

Touha po sladkosti před menstruací je nebezpečná, protože konzumace příliš velkého množství cukrovinek vás může přibrat na váze. Abyste tomu zabránili, musíte kontrolovat obsah kalorií ve vaší stravě a složení potravin. Například místo koláčů jezte sušené ovoce, místo cukru dávejte med a tak dále..

Může stravovací zvyk naznačovat nedostatek vitamínů?

Určité preference potravin mohou naznačovat nejen nedostatek určitých látek v těle, ale také přítomnost chronických onemocnění. Například silná závislost na sladkostech a pečivu může naznačovat problémy se slinivkou břišní. Potřeba slaného jídla může naznačovat problémy ve fungování vylučovacího systému.

Proč ženy touží po sladkosti: PMS, menopauza a cukr

Závislost na cukru typu 4 u mužů a žen

Někteří z nás s věkem chtějí stále více sladkostí. A zároveň se účinek cukru na tělo stává destruktivnějším. Pochopení toho, proč se chuť na cukr zvyšuje během menopauzy u žen nebo andropauzy u mužů a jak hormony ovlivňují to, kolik cukru konzumujeme.

Hormony jsou nezbytnou součástí našeho těla, takže hormonální nedostatky nebo dokonce hormonální nerovnováha mohou mít na vaší fyzické a emoční pohodě těžkou daň. Touha po sladkosti nastává, když je nedostatek estrogenu, progesteronu a testosteronu (u žen) nebo testosteronu (u mužů), protože nízké hladiny těchto hormonů vám kazí náladu a můžete dokonce zaznamenat depresi.

Máte závislost na cukru typu 4? Test

Výsledek testu ukáže, zda máte nárok na profil typu 4. tak.

Pro ženy: PMS

Máte v anamnéze PMS - premenstruační syndrom (30 bodů)

V týdnu před zahájením menstruace máte nebo se zhoršíte:

 • podrážděnost (15 bodů)
 • úzkost (15 bodů)
 • nespokojenost nebo deprese (15 bodů)
 • nadýmání (15 bodů)

Pokud jste dosáhli skóre 30 nebo více, přečtěte si níže část o PMS..

Pro ženy: menopauza nebo perimenopauza

Máte více než 38 let nebo jste podstoupili odstranění dělohy nebo operaci vaječníků? Pokud ano:

 • máte sníženou vaginální vlhkost (25 bodů)
 • máte sníženou sexuální touhu (libido) (15 bodů)
 • vaše menstruace jsou nepravidelná nebo se mění (15 bodů)

Týden před a po menstruaci se menstruace zvyšuje:

 • nespavost (15 bodů)
 • bolest hlavy (15 bodů)
 • únava (15 bodů)
 • návaly horka (20 bodů)

Pokud jste dosáhli 30 nebo více bodů, pravděpodobně máte příznaky nedostatku estrogenu nebo progesteronu. Přečtěte si níže uvedenou část o perimenopauze a menopauze.

Je vám více než 47 let a přestala vám menstruovat nebo vám byla odstraněna děloha?

 • deprese (15 bodů)
 • suchost v pochvě (15 bodů)
 • únava (15 bodů)
 • nespavost (15 bodů)
 • snížená sexuální touha (15 bodů)

Pokud dosáhnete skóre 30 nebo více, pravděpodobně máte příznaky hormonálního deficitu spojené s menopauzou. Přečtěte si níže uvedenou část o perimenopauze a menopauze.

Pro muže

 • Je vám více než 45 let (15 bodů)
 • Snížil jste sexuální apetit (20 bodů)

Máte erektilní dysfunkci nebo snížený počet erekcí (20 bodů)

 • Máte hypertenzi (20 bodů)
 • Máte cukrovku (20 bodů)
 • Máte vysoký cholesterol (20 bodů)
 • Máte nadváhu a kolem pasu máte tukovou dlahu (20 bodů)

Pokud jste dosáhli 50 nebo více, příznaky mohou být způsobeny nevhodnou hladinou testosteronu.

Jak vypadá závislost na cukru typu 4

U žen před a během menstruace je obzvláště silná hormonální nerovnováha doprovázená výkyvy nálady. Cítí se unavení, podráždění, nezbední a opravdu chtějí sladkosti. Během perimenopauzy a menopauzy klesá hladina estrogenu, progesteronu a dokonce testosteronu během čtyř až sedmi dnů, kdy menstruace trvá, což vede k návalům horka, únavě, výkyvům nálady, bolestem hlavy a intenzivní chuti na cukr..

Muži nad čtyřicet pět mají také hormonální nerovnováhu zvanou andropauza: hladiny testosteronu se snižují, což také vede k tomu, že chcete sladké. Pokud je situace podobná té vaší, pravděpodobně jste závislý na cukru typu 4..

Jak funguje inzulín

Inzulin je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Stejně jako auto spaluje benzín, tělo spaluje cukr jako palivo a tento cukr musí vstupovat do buněk ve správném množství. Příliš mnoho cukru - a systém se přetíží, tělo nadměrně vyčerpá a produkuje přebytečný inzulín. Inzulin sníží hladinu cukru v krvi a člověk bude nejprve podrážděný a úzkostlivý, a pak znovu touží po sladkosti..

Inzulin je jako klíč, který otevírá dveře „topeniště“, kterým cukr proudí z krevního oběhu do buněk a spaluje a dodává energii. Pokud systém funguje, jak má, tělo dokonce produkuje cukr na palivo (obvykle z bílkovin a komplexních sacharidů), spotřebovávají se kalorie a hlad zůstává pod kontrolou. Člověk je plný síly, fit a obsah kalorií v potravinách se nestane problémem.

S inzulínovou rezistencí se však klíč, který otevírá „dveře buněčné pece“, rozbije. Cukr se hromadí v krvi a buňky trpí nedostatkem paliva k výrobě energie a vyžadují její přísun. Protože cukr nemůže vstoupit do buněk, člověk se cítí unavený a depresivní a touží po sladkosti. Konzumovaný cukr však nepomáhá: pouze vytváří v těle ještě více inzulínu a únava a podráždění přetrvávají. Hladina cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridů (tuků) stoupá stále výš. A je to nejčastější příčina cukrovky u dospělých..

Kromě toho může člověk hodně přibrat: cukr se nespaluje v buňkách, je třeba ho někde dát a obvykle se promění na tuk. U žen přebytečný inzulín hromadí tuk v oblasti stehen, boků a hýždí. U mužů se ukládá kolem pasu a vytváří „dlahu“.

U mužů je hlavní příčinou inzulínové rezistence nízká hladina testosteronu (i když se zdá, že je to v pořádku). Nedostatek tohoto hormonu může vést nejen k cukrovce a srdečním onemocněním, ale také k vysokému cholesterolu, vysokému krevnímu tlaku, depresím, osteoporóze a obezitě..

Cukrová chuť na PMS

Předmenstruační syndrom (PMS) je komplex příznaků, které se hromadí před začátkem menstruace, včetně podrážděnosti a chuti na cukr. Neexistuje shoda ohledně příčin PMS, ale holističtí lékaři se domnívají, že je obvykle spojena s abnormalitami v hladině progesteronu a prostaglandinů, hormonů kritických pro blahobyt..

Hladina estrogenu a progesteronu kolísá v průběhu měsíce, takže žena může otěhotnět. V prvních dvou týdnech cyklu (ve folikulární fázi) je jich více a během ovulace - vyvrcholení menstruačního cyklu - hladina těchto hormonů klesá. Když jsou jejich hladiny nízké, ženy pociťují migrény, palpitace a záchvaty úzkosti související s estrogeny. Po ovulaci začne hladina estrogenu a progesteronu opět stoupat a příznaky zmizí.

PMS je hlavně nedostatek progesteronu. Progesteron stimuluje mozkovou produkci GABA (kyselina gama-aminomáselná), která v těle působí jako „přírodní sedativum“: uklidňuje a pomáhá vám usnout. Pokud je hladina progesteronu příliš nízká, žena pociťuje úzkost a podrážděnost, může trpět nespavostí. Cítíte se ohromeni, když je progesteronu příliš mnoho.

Nedostatek progesteronu často způsobuje chutě na cukr: touha po sladkostech k úlevě od příznaků. Nejprve to funguje, ale bohužel, jakmile se vysoký cukr vyčerpá, hladina cukru v krvi poklesne a podrážděnost a úzkost se ještě zhorší..

Máte PMS?

Vedení deníku nálady vám pomůže zjistit, zda máte PMS. Porovnejte intenzitu emočních příznaků a chuť na cukr po dobu pěti až deseti dnů menstruačního cyklu (počínaje prvním dnem menstruace) se šesti dny před začátkem menstruace. Pokud se intenzita vašich příznaků zvýší nejméně o 30 procent během šesti dnů před menstruací a tento vzorec byl pozorován po dobu nejméně dvou cyklů za sebou, pak je ve vašem životě přítomna PMS. Když si to uvědomíte, můžete lépe porozumět svému stavu a vypořádat se s ním..

Sladká chuť v perimenopauze a menopauze

Během menopauzy klesá produkce estrogenu a progesteronu s vyčerpáním vaječníků. Tento proces neprobíhá přes noc: trvá pět až dvanáct let, během takzvané perimenopauzy. Menopauza a perimenopauza mohou způsobit neustálou únavu a deprese, které se mnoho žen snaží léčit cukrem..

Nízká hladina estrogenu během menopauzy je doprovázena rozmazaným vědomím, žena pociťuje neustálou únavu, je pronásledována bolestmi, migrénami, nespavostí, záchvaty horečky, klesá její libido. Tyto příznaky jsou obzvláště závažné při chronické únavě a fibromyalgii. Nízké hladiny progesteronu také způsobují nespavost a úzkost. Mezi příznaky menopauzy patří:

 • nepravidelné menstruační cykly (menstruace se stává buď hojnější, nebo téměř neviditelná);
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • únava;
 • snížená sexuální touha;
 • silné bolesti hlavy;
 • zakalení vědomí;
 • změny nálady, podrážděnost, pocity deprese.

Ačkoli nedostatek testosteronu je závažnějším problémem u mužů, je tento bod důležitý také pro ženy. Během menopauzy hladina testosteronu u žen neklesá tak prudce jako hladina estrogenu a progesteronu (polovinu ženského testosteronu produkují nadledviny), ale ve většině případů začíná být testosteron také nedostatečný, i když je to stále mnohem více než estrogen. Nízké hladiny testosteronu přispívají ke ztrátě libida a úbytku svalů, depresi a únavě, které vedou k chuti na cukr.

Mnoho lékařů nediagnostikuje menopauzu, dokud vaječníky nepřestaly úplně fungovat nebo dokud nezastavila menstruace. To znamená, že žena musí trpět nedostatkem estrogenu po dobu pěti až dvanácti let, než lékař diagnostikuje menopauzu a zváží udržovací estrogenovou léčbu..

Použití cukru ke zvýšení hladiny serotoninu a zlepšení pohody

Nízké hladiny estrogenu v PMS, perimenopauze a menopauze negativně ovlivňují produkci serotoninu a dalších chemických látek v mozku (neurotransmitery), jejichž nedostatek může způsobit depresi a chuť na cukr. Serotonin je velmi důležitý pro spánek a snižuje chuť k jídlu a dává pocit plnosti.

Serotonin je produkován z aminokyseliny tryptofanu obsažené v bílkovinách. Vitamín B6 (pyridoxin) a hořčík jsou potřebné k přeměně tryptofanu na serotonin. Pro emocionální zdraví jsou důležité také další vitamíny B. Například pokud je nedostatek vitaminu B3 (niacin), tělo použije tryptofan v potravinách k jeho syntéze.

Na krátkou dobu konzumace cukru zvyšuje hladinu serotoninu a dělá člověka šťastnějším: cukr zvyšuje hladinu inzulínu, inzulín pumpuje mnoho aminokyselin (z bílkovin) do svalů, ale ne tryptofan a spousta zbývajícího tryptofanu vstupuje do mozku a mění se tam na serotonin.

Ale s rozvojem inzulínové rezistence se deprese zmírňující cukr a zvyšující náladu zhoršují. Inzulínová rezistence může dokonce způsobit pokles hladiny serotoninu v mozku, takže konzumace cukru nemá smysl.

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Proč chcete během svého období sladkosti?

Každá dívka je v pokušení jíst sladkosti před menstruací. Není třeba se zastrašit a dělat si strašné diagnózy. PMS je tolerována ženami různými způsoby. Někteří mohou chtít sedět a být smutní, zatímco jiní se stanou závislými na sladkostech. Abyste pochopili příčinu přitažlivosti a zda je možné jí podlehnout, musíte se podívat na příčinu PMS a fyziologii dívek. Pojďme zjistit, proč chcete během svého období sladkosti..

Co způsobuje PMS

Předmenstruační syndrom je komplex mnoha příznaků. Objevují se ve druhé polovině měsíčního cyklu, před začátkem menstruace. Lékaři nemohou jednoznačně určit příčinu. Existuje mnoho teorií o projevech příznaků, ale neobsahují celý seznam. V tuto chvíli vede teorie hormonů.

Syndrom se projevuje hormonálními změnami. Závisí na zvýšení estrogenu v krvi a na snížení přítomnosti hormonu progesteronu.

Možným faktorem při vzniku syndromu je nedostatek vitamínů (nedostatek vitamínů B6, A, stopových prvků vápníku, zinku, hořčíku). Genetický faktor je také přítomen: typ PMS lze zdědit.

Jak funguje fyziologie dívek

Menstruace je rozdělena do období. Během prvního dochází k zrání vajíčka ve folikulu. Zatímco tento proces pokračuje, hladina estrogenu v krvi stoupá. V určitou dobu během ovulace se hromadí jeho maximální koncentrace.

Po zrání vstoupí vejce do vejcovodu a tělo mobilizuje všechny síly pro jeho pravděpodobné oplodnění. Po ovulaci dochází ke zvýšení množství hormonu progesteronu, který určuje vývoj pohlavních orgánů, reguluje menstruační cyklus. Tento hormon vytváří podmínky pro další vývoj plodu a normální průběh těhotenství. Tehdy tělo potřebuje poměrně velké množství snadno stravitelných sacharidů. Jsou to sladkosti. Je v pořádku, pokud je chce dívka vyzkoušet..

Progesteron je prekurzorem mnoha hormonů, a pokud dojde ke změně jeho hladiny, nelze se vyhnout problémům. Pokud nedojde k početí, hladiny progesteronu klesnou. Poté na konci menstruačního cyklu klesnou ukazatele tohoto hormonu a estrogenu v krvi na nízkou úroveň, což s sebou nese závislost na sladkostech, které budou tělu dodávat potřebnou energii..

Spojení menstruace s touhou jíst sladkosti

Není žádným tajemstvím, že během menstruace mají dívky dobrou chuť k jídlu. Z celého seznamu potravin si zvykají na stejné koláče, koláče, čokoládu, sladkosti - seznam je nekonečný. Důvody těchto projevů mohou být následující:

 • nedostatek estrogenu;
 • zrychlení metabolismu;
 • připravenost těla na těhotenství;
 • snížení hladiny inzulínu;
 • ztráta železa.

V první části menstruačního cyklu dochází k aktivní produkci estrogenu, proto ve druhém období tělo pociťuje jeho vysoký nedostatek. Množství serotoninu v těle závisí na hladině estrogenu a progesteronu. Je zodpovědný za dobrou náladu, ale během menstruace jeho hladina klesá. Pak se žena cítí zbavená štěstí, unavená nebo zcela depresivní..

Nedostatek estrogenu tlačí dívku k jídlu, které má tu vlastnost, že zlepšuje náladu zvýšením hladiny endorfinů v krvi. Sweet pomáhá obnovit hladinu hormonů, vrátit tělo do předchozího stavu.

Kritické dny každý měsíc mění metabolický rytmus. Zrychluje, zlepšuje trávení. Z tohoto důvodu se u ženy zvyšuje chuť k jídlu a existuje touha jíst co nejvíce. Sladká jídla obsahují cukr. Rychle se rozpadá a dodává tělu potřebnou energii.

Menstruační cyklus je určen k přípravě těla na těhotenství. Tato skutečnost může odpovědět na otázku: Proč chcete jíst sladkosti před menstruací? Mozek přijímá signál o potřebě hromadit vitamíny, složky, které v budoucnu pomohou při vývoji embrya. Tělo se proto snaží rychle doplnit chybějící látky:

 • Draslík;
 • Fosfor;
 • Hořčík;
 • Žehlička;
 • Chrom.

Hořčík ztrácí tělo ve stresových situacích. Nízká hladina chrómu často zpomaluje metabolismus sacharidů, tělo začíná přijímat glukózu z krve.

Ve druhém období cyklu hladina estrogenu klesá. Nedostatek tohoto hormonu vede ke snížení produkce inzulínu. Jeho úkolem v těle je regulovat hladinu cukru v krvi. Pak musíte jíst potraviny, které mají nízký glykemický index. Během tohoto období byste neměli hladovět..

Mají všechny ženy takovou touhu

Když se nakloníme k individualitě každého ženského těla, nelze s jistotou říci, že každého chytí touha jíst sladkosti. Existují dívky, které mají obecný odpor k jídlu, natož sladkosti plněné cukrem a příchutěmi. Je důležité pamatovat na ty, pro které je PMS výzvou.

Tipy

Pro ženu je v moderním světě těžké existovat. Rádi sledují svoji postavu a tento útok tento proces výrazně komplikuje. Je důležité, aby dívka věděla, jak překonat touhu jíst sladkosti nebo snížit škodu způsobenou jejich konzumací. Zde je několik tipů.

 1. Pokud v těle chybí fosfor, jedzte obiloviny, ryby a vejce.
 2. Přidělte čas na dezert v období od 17 do 19 hodin, tělo bude nasycené sladkostí na další den.
 3. Chcete-li se zbavit pachutí sladkostí a zapomenout na ně, vyčistěte si zuby po jídle.
 4. Jezte potraviny bohaté na bílkoviny - normalizují hladinu cukru v krvi.

Můžete použít metodu, která závisí na vůli. Ovládáním stravy můžete zvolit přiměřenou stravu. Pokud jídlo konzumované během menstruace přešlo na kila navíc - nebojte se. Nadváha během příští menstruace zmizí.

Odpočívejte více, snižte stres, snižte vliv vnějšího světa na nervový systém. Zajistěte si zdravý 8hodinový spánek, neseďte na přísných dietách, které omezují příjem potravin a vitamínů, které tělo potřebuje. Změnou stravy a vytvořením každodenní rutiny zmizí otázka, proč si přejete sladkosti v období i v běžné dny.?

Závěr

Přitažlivost žen k sladkostem před a během menstruace je zcela normální. S tím si nedělejte starosti, hledejte příznaky nějakého druhu nemoci. Podobné známky sladké chutě přicházejí a odcházejí. Nejčastěji zmizí bezprostředně po kritických dnech. A pokud ne, pak jsou sladkosti zdrojem hormonů štěstí a téměř žádná z dívek nebude proti kapce radosti ze života. Musíte jen kontrolovat jeho použití..

#Sekta: informační portál

Psaní článků založených na výzkumu o výživě, cvičení a zdravém životním stylu.

Sladká chuť a menstruační cyklus

Každý z nás alespoň jednou pronesl fráze jako „Mám takové zhoršení před menstruací, jako kdybych nejedl měsíc“, „Chci sladkosti, co mám dělat? Je to v pořádku? " Tyto otázky jsou téměř univerzální a jsou tak běžné, že vyvolaly mnoho výzkumů. Co je to menstruační cyklus, jaké hormony ovlivňují pocit hladu a sytosti a odkud pochází touha po sladkosti??

U většiny druhů zvířat, včetně lidí, jsou výživa a funkce reprodukčního systému úzce propojeny..

Sexuální hormony se přímo podílejí na regulaci chuti k jídlu, sytosti a metabolismu.

Proto se množství spotřebované potravy může lišit v závislosti na fázi cyklu, nemluvě o obrovských změnách chuti k jídlu a fyziologii obecně, ke kterým dochází v ženském těle během těhotenství a kojení. Regulace chuti k jídlu a stravovacího chování je považována za velmi důležitou pro zdraví žen a v posledních letech byly poruchy příjmu potravy, jako je anorexie, bulimie a obezita, přímo spojeny s funkcí vaječníků a hormonálními poruchami..

Hlavním regulátorem chuti k jídlu a sytosti v mozku je hypotalamus. Jako součást centrálního regulačního systému stravovacího chování koordinuje hormonální signály přijímané přímo z trávicího systému, které jsou ovlivňovány úrovní živin v krvi a řadou hormonů, včetně pohlaví. Hypotalamus tedy reguluje distribuci živin a koordinuje rovnováhu energie v těle. Na druhé straně je funkce vaječníků přímo svázána se signály přijímanými z nervového systému..

Nebuďte líní a podívejte se na přiložený obrázek, velmi jasně ukazuje hormonální cyklus a procesy v různých fázích. Tyto informace vám pomohou pochopit vaše rozmary a co se každý měsíc děje s vaším tělem..

Vaječníky produkují ženské pohlavní hormony progesteron a estrogen. Estrogen, zejména estradiol, stimuluje tvorbu endometria, výstelky dělohy, která bude krmit oplodněné vajíčko. Pokud nedojde k oplodnění, pak se ženské tělo zbaví této tkáně přirozeně, známé jako menstruace..

Menstruační cyklus každé ženy je jiný, ale obvykle trvá od 21 do 35 dnů. Cyklus lze rozdělit do čtyř fází: časná folikulární (1. - 4. den), pozdní folikulární (5. - 11. den), ovulace (12. - 15. den) a luteální fáze (16. - 28. den).

Pokud však jde o jídlo, často mluvíme o obdobích „před“ a „po“ menstruaci..

Přehled asi 40 vědeckých studií ukazuje, že během luteální fáze, tj. Po ovulaci a před menstruací, se může energetická spotřeba žen zvýšit o 90-500 kalorií denně. Proč se toto děje? Tělo se aktivně připravuje na oplodnění a připravuje tělo na přijetí plodu. Navzdory skutečnosti, že se na normální funkci menstruačního cyklu podílí řada hormonů, jsou procesy spojené s trávicí soustavou ovlivňovány hlavně estrogenem a progesteronem.

Změny rovnováhy glukózy jsou jedním z možných důvodů, proč hormonální cyklus ovlivňuje hlad a sytost. Výsledky výzkumu vedou k určité kontroverzi, ale obecně se vědci shodují, že estrogen a progesteron ovlivňují hladiny hormonů v zažívacím systému, které jsou zodpovědné za pocity hladu, sytosti a sytosti. Jedním z důkazů důležitosti role pohlavních hormonů jsou hmatatelné změny v těle během menopauzy, tj. období, kdy je významně snížena hladina ženských hormonů, což vede ke snížení energetické náročnosti a často ke zvýšení hmotnosti.

Kde je moje čokoládová tyčinka?

Ačkoli mnoho žen tvrdí, že je v předmenstruačním období přitahují sladkosti, vědecké studie tuto touhu nepodporují..

„Sladký“ je často kombinován s „tukem“ - proto jsou zpochybňovány preference sacharidů během tohoto období. Několik studií srovnává preference určitých potravin u mužů a žen. Pravděpodobně jen málo lidí bude touto informací překvapeno: ženy mají opravdu větší sklon chtít čokoládu a také tuto potřebu uspokojit ve více než 50% případů..

Jak se ukázalo, touha po čokoládě je častěji potřeba smyslového požitku než biologická potřeba, to znamená, že potěšení vychází spíše z chutí a vůní než z energie..

Na druhou stranu, nárazové stravování je často pozorováno v předmenstruačním období, které si někteří vědci spojují s nedostatkem serotoninu v mozku, což může částečně vysvětlovat touhu po čokoládě..

Je důležité si uvědomit, že během luteální fáze menstruačního cyklu (7-10 dní před nástupem menstruace) se může celkový energetický výdej u žen zvýšit o 2,5% - 11%, avšak pokud se převede na kalorie, nepřekročí 100 - 150 kalorií ve dne. Během těhotenství se také zvyšuje potřeba energie o 10-15%, tj. přibližně v podobném poměru a během krmného období se stává mnohem více (o 20–25%), což obecně může dosáhnout přibližně 500 kcal. ve dne.

Je zajímavé, že existuje spousta výzkumů o účincích antikoncepčních pilulek na váhu a chuť k jídlu. Vzhledem k tomu, že antikoncepční pilulky blokují přirozené výkyvy hormonů, bylo by zajímavé sledovat, jak se to promítne do přírůstku hmotnosti. Vědci a lékaři uznávají, že mnoho žen tvrdí, že antikoncepční pilulky jim mohou pomoci přibrat na váze. Studie, které byly provedeny, však ukazují, že pilulky obvykle nemají mít tento účinek. To však může dobře záviset na typu a množství hormonů v léku..

závěry

Abyste zhubli, musíte vydat více energie, než kolik spotřebujete. Vzhledem k tomu, že výchozím bodem je v tomto případě základní metabolismus, je užitečné si uvědomit, že se nejedná o statickou, ale spíše o proměnnou hodnotu, mimo jiné v závislosti na době cyklu. Proto:

  • Vyhněte se drastickému omezení příjmu kalorií během předmenstruačního období. Naopak musíte vzít v úvahu přirozenou potřebu těla pro trochu více energie. Během tohoto období ženy pociťují zvýšený pocit hladu, což komplikuje dodržování omezené stravy a může vést k „poruchám“ a depresím..
   Nejlepší je snížit příjem kalorií hned po začátku menstruace a během PMS jej mírně zvýšit..
  • Pokud máte rádi něco sladkého, zkuste uspokojit tyto potřeby něčím zdravým, jako je ovoce, sladká zelenina nebo plátek 70% tmavé čokolády. Takže doslova spojíte podnikání s potěšením. Četné studie prokázaly, že tmavá čokoláda je vysoce kvalitním zdrojem antioxidantů a fytonutrientů a také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
   Stojí za to pamatovat, že zvýšení základního energetického výdeje není příliš velké, takže byste neměli aktivně dopřávat chuť na sladkosti během předmenstruačního období..
  • Dalším příznakem PMS je pocit nafouknutí, který je důsledkem zadržování vody a může pohybovat šipkou vyvážení doprava. V tomto případě je vhodné v tomto období cyklu jíst méně slané jídlo, protože sůl může vést k zadržování vody v těle. Zkuste pít bylinkový čaj a pít více (ano, více) čisté vody. Navzdory zjevnému rozporu je jedním z důvodů zadržování vody dehydratace. Tělo zahájí procesy k zadržování vody v tkáních během nedostatku, takže 6-8 sklenic čisté vody denně pomůže zmírnit tyto příznaky.
  • Během tohoto období se může účinnost školení snížit bez ohledu na vaše úsilí. Znalost dopadu menstruačního cyklu na faktory, které ovlivňují účinnost tréninku a stav těla, však pomůže minimalizovat negativní důsledky..

Autor: Elena Degtyar, PhD

Literatura:

1. Davidsen, L. a kol. (2007). Dopad menstruačního cyklu na determinanty energetické bilance: Předpokládaná role v pokusech o hubnutí. International Journal of Obesity. 31, 887-890.
2. Tucci, SA (2014) Kolísání chuti k jídlu a příjmu potravy během menstruačního cyklu Příručka stravy a výživy v menstruačním cyklu, perikoncepci a plodnosti. 189-207.
3. Hirschberg AL (2012) Sexuální hormony, chuť k jídlu a stravovací chování u žen. Maturitas 71: 248-256.

Po menstruaci chcete něco sladkého

„Chci něco sladkého.“ Určitě jste tuto frázi už mnohokrát slyšeli a sami jste se vícekrát setkali s neodolatelnou touhou jíst nějakou čokoládu. Chuť na sladké může mít různé důvody. Které - zkusme na to přijít.

Proč chceš stále sladkosti

Touha jíst něco sladkého je fyziologicky způsobena kolísáním hladiny cukru v krvi. Pokud tato hladina náhle poklesne, tělo potřebuje rychlou energii ve formě sladkostí (často s vyšším obsahem tuku). Je velmi důležité vyhnout se náhlým výkyvům hladiny cukru v krvi a snažit se o její rovnováhu. Mezi hlavní důvody chuti na cukr patří:

Nedostatek bílkovin

Mnoho lidí (zejména žen) nekonzumuje dostatek kvalitních bílkovin. Co znamená slovo kvalita? Například bílkoviny získané ve formě kaseinu (tvaroh, sýr) nebudou pro mnoho lidí stačit. Pro každého člověka budou ideálním zdrojem bílkovin kombinovaná jídla (výběr je široký: maso, vejce, ořechy, luštěniny, mléčné výrobky, sýry atd.). Nedostatečný příjem bílkovin je často kompenzován vysokým příjmem sacharidů;

Přebytek sacharidů (zejména těch s vysokým glykemickým indexem)

Věnujme pozornost stravě obyčejného člověka v naší zemi. K snídani sladký koláč nebo sendvič se šunkou, svačina ve formě sladkého nebo ovocného během dne, dezert s kávou odpoledne.

Průměrný spotřebitel má ve své stravě obrovské množství sacharidů. Z tohoto důvodu se cukr rychle vstřebává do krevního řečiště a rychle se projevuje ve formě podkožního a viscerálního tuku (kolem břišních orgánů). 30-60 minut po konzumaci sacharidů hladina cukru v krvi klesne pod průměrnou hranici, začne hypoglykemie (nedostatek cukru v krvi), což vás přiměje sníst něco sladkého;

Dlouhé intervaly mezi jídly

Pokud jíte pouze třikrát denně, vaše glykemická křivka nemusí zůstat vyrovnaná, i když budete dodržovat správnou směs potravin, glykemický glykemický index a velikost porce. Zařaďte do své stravy druhou snídani a odpolední čaj, čímž snížíte chuť na sladké o polovinu;

Houby a paraziti v těle

Doposud bylo prokázáno, že bakterie, viry a paraziti v lidském těle mohou být zodpovědné za chuť na sladké. Sladkosti jsou základním jídlem těchto zabijáků. Tělo může vytvořit imunologickou ochranu proti virům a bakteriím, ale proti střevním parazitům je bohužel bezmocné.

Nejen, že pocítíte neodolatelnou chuť na sladké, časem se vaše imunita sníží a to znatelně ovlivní vaše tělo;

Nedostatek spánku

Pokud spíte méně než 5-6 hodin denně, vaše tělo produkuje takzvaný hormon hladu. To zvyšuje chuť na sladké. Pokuste se stanovit svůj denní režim tak, abyste měli alespoň 8 hodin odpočinku denně..

Psychologické důvody

Pro mnohé jsou sladkosti spojeny s odměnou, potěšením nebo jen s něčím pozitivním od dětství..

Stres, špatnou náladu nebo krizi často překonáváme pomocí čokolády. Již dlouho je známo, že sladkosti mohou přispět ke zvýšení serotoninu (hormonu štěstí), který stabilizuje naši psychickou pohodu..

Používání sladkostí vždy, když máte problémy v práci nebo v osobním životě, však může brzy vést k psychické závislosti nebo poruše stravování. Pokuste se najít příčinu vašich zvýšených chutí na cukr a naučte se uspokojovat vaše chutě a potřeby jiným a zdravějším způsobem..

Touha jíst něco sladkého v psychologii se často vysvětluje jako náhrada lásky (rodiče nebo milovaná osoba). Pokud je to váš případ, musíte se do tohoto problému ponořit a vyřešit jej pomocí odborníka..

Proč chcete sladkosti před a během menstruace?

Pro ženy je často těžké překonat chuť na cukr během menstruace. A vypadá to tak, že celý měsíc sleduje stravu, ale jakmile přijdou „tyto dny“, je po všem. Přitažlivost k sladkostem je tak silná, že ženy prostě nemohou odolat. Po několika dnech se vše vrátí do normálu, zůstanou jen lítost a lítost..

Během menstruace se zvyšuje spotřeba energie, protože ženské tělo prochází složitými procesy. Touha po sladkosti v tomto období je zcela normální a přirozená reakce. Je to způsobeno hormonálními změnami a zvýšením bazálního metabolismu (až asi 2 000 kJ).

Jelikož mluvíme o zvýšené metabolické aktivitě během ženských dnů, je nejlepší dát přednost bílkovinným potravinám.

Proč chcete sladkosti během těhotenství

Čokoláda, zmrzlina, sušenky. Mnoho těhotných žen konzumuje všechny tyto sladkosti bez lítosti. Těhotenství je doba, kdy je snadné získat nadbytečné kilogramy, navíc mnoho nastávajících matek si mylně myslí, že by měly jíst za dvě.

Během těhotenství se mohou chuťové preference několikrát změnit, ale chuť na sladké zůstává nezměněna. Nejčastěji je to způsobeno hormonálními změnami nebo stresem. Při sebemenším nepohodlí a stresující situaci se většina žen „uklidní“ pomocí čokolády, aniž by pocítila sebemenší lítost.

Vyrovnat se s chutí na cukr během těhotenství vyžaduje sílu vůle. Pamatujte, že nadměrná konzumace cukru a hydrogenovaných olejů, které se nacházejí v sušence a tyčinkách, může vést k mnoha zdravotním problémům.

Není neobvyklé, že u těhotných žen dojde k kvasinkové infekci. Vysoký příjem cukru navíc může vést k cukrovce. To jsou problémy, kterým by žádná nastávající matka nechtěla čelit. Zdravá a vyvážená strava pomůže nejen porodit a porodit zdravé dítě, ale také se po porodu rychle vrátí do původní podoby..

Proč chcete sladkosti během kojení?

Mnoho čerstvých matek jednomyslně tvrdí, že během laktace pociťují zvýšenou chuť na sladké, ať už jsou to různé bonbóny, čokoládové tyčinky nebo sušenky..

"Stejně jako v těhotenství mají kojící matky větší chuť na sladké jídlo." Dává to smysl, protože mateřské mléko obsahuje velké množství cenných molekul cukru, které jsou nezbytné pro vývoj centrálního nervového systému dítěte, “říká Vivian Weigert, zakladatelka mnichovského Centra pro přirozený porod a rodičovství, které po mnoho let doprovází a radí těhotným matkám během těhotenství a porodu. a kojení.

Další důvod, proč kojící matky přitahují sladkosti, je celkem logický a jednoduchý. Když jsou děti a dospělí vyčerpaní na energetické úrovni, pak jakákoli sladkost obvykle pomáhá doplnit chybějící energii a uklidnit rozrušené nervy..

Kojícím ženám je však lepší vyhnout se prázdnému kalorickému cukru (pokud produkt neobsahuje žádné další vitamíny kromě cukru). Přírodní cukr v sušeném ovoci v kombinaci s cennými mastnými kyselinami nejvíce posiluje nervy a prospívá nejen vám, ale i vašemu dítěti..

Čokoláda je samozřejmě také povolena během krmení, ale nejlépe s vysokým obsahem kakaa a v rozumném množství.

Nadměrná konzumace sladkostí během kojení může u dítěte způsobit diatézu. Proto by bylo vhodné opustit sladkosti a jiné sladkosti ve prospěch sušeného ovoce a ovesných vloček..

Proč chcete sladkosti po jídle nebo pití alkoholu?

Většina lidí konzumuje po večeři sladkosti ze zvyku, který se vyvíjí od dětství, kdy mu matky a babičky, které se pokoušely dítě nakrmit polévkou nebo kaší, za odměnu slíbily cukroví.

Jsem rád, že můžete a měli byste bojovat proti špatným návykům. Některé důvody pro touhu jíst sladkosti po těžkém jídle však naznačují přítomnost určitých nemocí.

Lidé s diabetem si jsou vědomi skutečnosti, že alkohol snižuje hladinu cukru v krvi. Silné nápoje navíc způsobují, že máte hlad. Proto není nic překvapivého, když po pití alkoholu často chcete jíst něco sladkého..

Proč chcete cukrovinky s cukrovkou

Lidé s diabetem by měli pečlivě sledovat svůj denní příjem sacharidů. To není tak snadné, protože sacharidy se nacházejí v mnoha potravinách, například škrob je polysacharid a mléko obsahuje mléčný cukr - laktózu. Cukor však není jen o cukrovinkách a sladkých nápojích, najdete ho tam, kde to nejméně čekáte..

To může vést k dekompenzaci cukrovky a chronickým komplikacím (neurologické poruchy, poškození krevních cév, ledvin, sítnice). Častou komplikací cukrovky je „diabetická noha“ - amputace nohy.

Jak se vypořádat s přetrvávající touhou po cukru

Zde je několik tipů, jak začít ovládat chuť na cukr:

 • jíst podle svého metabolického typu. Proto nastavte správné poměry bílkovin, tuků a sacharidů. Nezapomeňte na snídani. Svačina na sezónním ovoci;
 • dostatečně se vyspat. Spěte 7-8 hodin denně. Nedostatek spánku zvyšuje produkci ghrelinu, hormonu hladu, což zase způsobuje chutě po cukru;
 • konzumovat dostatek bílkovin. V ideálním případě byste měli dostat bílkoviny ke každému jídlu. Pouze to výrazně sníží chuť na sladké. V praxi to znamená, že je lepší jíst hrst ořechů na svačinu než jablko zakoupené v obchodě. Vyměňte špagety s kečupem za krůtí krůtí maso a zeleninu;
 • držet se svého pitného režimu. Vypití sklenice čisté vody před snídaní zrychlí váš metabolismus;
 • psychická pohoda. Problémy nelze „chytit“, je třeba je vyřešit. Zkuste pro sebe udělat něco zajímavého (kresba, modelování, fotografie);
 • Omezte sacharidy, zejména jednoduché (cukr, sladkosti). Pokud máte rádi sladkosti, neměli byste se jich úplně vzdát, pouze omezit jejich množství;
 • hýbat se více. Pohyb dává adrenalin a nezbývá čas myslet na sladkosti;
 • práce s osobním rozvojem. Čím více se člověk miluje, váží si a bojí se o své zdraví, tím snazší je odmítnout nezdravé jídlo. Polovina úspěchu je v naší hlavě.

Doporučení odborníků, jak se zbavit nadměrné chuti na sladké, najdete v následujícím videu:

Co když nemůžete úplně změnit stravu a vyloučit ze stravy sladkosti? Vyzkoušejte několik jednoduchých tipů:

 • najít zdravé alternativy sladkostí. Nahraďte sladkosti zeleninou, jako jsou rajčata, mrkev nebo kedlubny.
 • jíst jogurt a tvaroh (opět starí přátelé jsou bílkoviny);
 • Skvělou volbou jsou rýžové koláče vyrobené ze 100% celých zrn, které obsahují polysacharidy, které vás mohou nasytit celý den;
 • v nejhorším případě čokoláda se 70% kakaa. Nejezte automaticky, ale vědomě;
 • nepoužívejte umělá sladidla. Výjimkou je stevia. Sladidla jako aspartam zvyšují chuť k jídlu a jsou nezdravá;
 • někteří odborníci na výživu doporučují jíst med, protože je zdravější než mnoho sladkostí;
 • vyhýbejte se syceným nápojům. Nejlépe funguje čistá voda s plátkem citronu nebo mátou;
 • zelené a bylinné čaje snižují chuť na sladké.

Pamatujte, že nekontrolovatelné chuti na sladkosti je snazší zabránit než bojovat..

Mnoho žen má během svého období chuť sníst něco sladkého. Proč během menstruace chcete sladkosti, mnoho žen neví. Tato skutečnost je spojena s hormonálními změnami v těle v této době, stejně jako s určitým množstvím ztráty krve. Dívčí menstruace se skládá ze dvou fází, potřeba sladkostí se obvykle objevuje ve druhé, v souvislosti s produkcí progesteronu. Během tohoto období se musíte ovládat, abyste nepřibrali na váze..

Často chuť na sladké během menstruace

Co způsobuje, že se PMS objeví

K tomuto jevu dochází u dívek různými způsoby. Někdo prakticky nepociťuje přípravu těla na periodické krvácení, zatímco někdo pociťuje silné nepohodlí. Výskyt tohoto jevu je způsoben následujícími faktory:

 1. Vyhynutí žlutého tělíska. Žluté tělísko se transformuje na bílé a přestane fungovat. Účinek progesteronu na vaječníky přestává. To slouží jako hlavní signál pro tělo k přípravě na další menstruační krvácení..
 2. Příprava dělohy na čištění. Několik dní před pravidelným krvácením mohou ženy pociťovat roztažení a pocit tíže v břiše a na těle, což může naznačovat otoky a přípravu dělohy na menstruaci..
 3. Změna hormonálních hladin. Hormonální pozadí se začne znovu měnit na estrogen a reprodukční systém se připravuje na nový cyklus.
 4. Odložený stres a nervové vyčerpání. Úzkost, stres, nervové napětí - to vše má silný negativní vliv na fungování ženských genitálií. Poté, co žena trpí nervovým napětím, často pociťuje bolestivé PMS a menstruaci..
 5. Chronická onemocnění reprodukčních orgánů. Chronická onemocnění reprodukčního systému nepříznivě ovlivňují povahu menstruace, což je činí těžkými a bolestivými. Mají také bolestivé PMS..

Sladkosti mohou pomoci vyrovnat se se stresem

Příčiny PMS jsou uvedeny v tabulce.

Frekvence výskytu u žen,%Příčiny PMS
Změna hormonálních hladinStres a nervové napětíChronická onemocněníPříprava dělohy na čištění
81425112

Jak je chuť na cukr spojena s hormonálními změnami

Ženská chuť k jídlu se obvykle zvyšuje během druhé fáze cyklu. To je způsobeno nástupem produkce progesteronu, který je zodpovědný za přípravu ženského těla na možné těhotenství. Skutečnost, že chcete něco sladkého před menstruací, se projevuje díky určitým faktorům. Skutečnost, že ženy touží po sladkosti před menstruací, je pravděpodobně způsobena závislostí na těchto produktech, bez ohledu na fázi cyklu. Během období pravidelného krvácení se jednoduše zvyšuje. To stimuluje zvýšení progesteronu v krvi ženy ve druhé fázi menstruace..

U některých žen je menstruace velmi bohatá, což přispívá ke snížení hladiny glukózy v krvi, proto při menstruaci chcete něco sladkého. Jeho použití obnoví normální fungování orgánů a systémů..

Sweet může na krátkou dobu zlepšit náladu díky uvolňování endorfinů do krve. Pokud je potřeba jíst sladkosti, neměli byste se přísně omezovat ze strachu z přibírání na váze. Tělo si stále vybere svou daň, je lepší se poddat, ale snažte se jíst zdravější jídlo, například müsli nebo sušené ovoce, a ne cukrovinky.

Ve druhé fázi cyklu pociťuje ženské tělo potřebu živin, které jsou potřebné pro stavbu endometria a stěn dělohy. Rychlé cukry a glukózu najdete v sladkostech, i když je lepší zaměřit se na bílkovinné potraviny..

Jak souvisí chuť na cukr s psychologickými faktory

Určité preference vkusu jsou často spojeny s psychologií člověka. Chuť na sladké je způsobena určitým nedostatkem „sladkosti“ v životě. Tito lidé jsou náchylní k častým depresím a špatné náladě..

Cukrářské výrobky, když jsou konzumovány, přispívají ke krátkodobému zlepšení nálady díky uvolňování potravinových „hormonů radosti“ - endorfinů do krve.

Mnoho dívek trpí špatným zdravotním stavem a psychickou depresí během PMS a během menstruace. Pokud během menstruace jíte sladkosti, pak tato skutečnost pomáhá situaci uklidnit..

Jak funguje fyziologie dívek

Tělo dívek podléhá cyklickosti a neustálým hormonálním změnám. Ženy v reprodukčním věku mají každý měsíc opakované krvácení. Menstruační cyklus lze rozdělit do dvou fází - estrogen a progesteron.

Po menstruaci začíná estrogenová fáze, kdy dochází k procesu zrání vajíček. Končí procesem ovulace. Toto je vrchol mobilizace a připravenosti ženského těla na otěhotnění. Po tomto okamžiku začíná fáze progesteronu, během níž se děloha začíná připravovat na příjem oplodněného vajíčka. Pokud nedošlo k početí, končí tato fáze dalším krvácením.

Během druhé etapy začíná mnoho dívek pociťovat zvýšenou chuť k jídlu. To je způsobeno skutečností, že k přípravě reprodukčních orgánů na možné těhotenství jsou potřebné živiny, které lze získat z potravy..

Z tohoto videa zjistíte, proč vás lákají sladkosti:

Mají všechny ženy chuť na cukr?

Obvykle ne všechny ženy touží po sladkosti během menstruace. Někdo preferuje kyselá jídla, někdo slaný, někdo se opírá o bílkovinná jídla. V tomto ohledu hrají důležitou roli individuální preference a preference vkusu..

Jak oklamat tělo

Touha po sladkosti před menstruací je nebezpečná, protože konzumace příliš velkého množství cukrovinek vás může přibrat na váze. Abyste tomu zabránili, musíte kontrolovat obsah kalorií ve vaší stravě a složení potravin. Například místo koláčů jezte sušené ovoce, místo cukru dávejte med a tak dále..

Může stravovací zvyk naznačovat nedostatek vitamínů?

Určité preference potravin mohou naznačovat nejen nedostatek určitých látek v těle, ale také přítomnost chronických onemocnění. Například silná závislost na sladkostech a pečivu může naznačovat problémy se slinivkou břišní. Potřeba slaného jídla může naznačovat problémy ve fungování vylučovacího systému.

Každá dívka je v pokušení jíst sladkosti před menstruací. Není třeba se zastrašit a dělat si strašné diagnózy. PMS je tolerována ženami různými způsoby. Někteří mohou chtít sedět a být smutní, zatímco jiní se stanou závislými na sladkostech. Abyste pochopili příčinu přitažlivosti a zda je možné jí podlehnout, musíte se podívat na příčinu PMS a fyziologii dívek. Pojďme zjistit, proč chcete během svého období sladkosti..

Co způsobuje PMS

Předmenstruační syndrom je komplex mnoha příznaků. Objevují se ve druhé polovině měsíčního cyklu, před začátkem menstruace. Lékaři nemohou jednoznačně určit příčinu. Existuje mnoho teorií o projevech příznaků, ale neobsahují celý seznam. V tuto chvíli vede teorie hormonů.

Syndrom se projevuje hormonálními změnami. Závisí na zvýšení estrogenu v krvi a na snížení přítomnosti hormonu progesteronu.

Možným faktorem při vzniku syndromu je nedostatek vitamínů (nedostatek vitamínů B6, A, stopových prvků vápníku, zinku, hořčíku). Genetický faktor je také přítomen: typ PMS lze zdědit.

Jak funguje fyziologie dívek

Menstruace je rozdělena do období. Během prvního dochází k zrání vajíčka ve folikulu. Zatímco tento proces pokračuje, hladina estrogenu v krvi stoupá. V určitou dobu během ovulace se hromadí jeho maximální koncentrace.

Po zrání vstoupí vejce do vejcovodu a tělo mobilizuje všechny síly pro jeho pravděpodobné oplodnění. Po ovulaci dochází ke zvýšení množství hormonu progesteronu, který určuje vývoj pohlavních orgánů, reguluje menstruační cyklus. Tento hormon vytváří podmínky pro další vývoj plodu a normální průběh těhotenství. Tehdy tělo potřebuje poměrně velké množství snadno stravitelných sacharidů. Jsou to sladkosti. Je v pořádku, pokud je chce dívka vyzkoušet..

Progesteron je prekurzorem mnoha hormonů, a pokud dojde ke změně jeho hladiny, nelze se vyhnout problémům. Pokud nedojde k početí, hladiny progesteronu klesnou. Poté na konci menstruačního cyklu klesnou ukazatele tohoto hormonu a estrogenu v krvi na nízkou úroveň, což s sebou nese závislost na sladkostech, které budou tělu dodávat potřebnou energii..

Spojení menstruace s touhou jíst sladkosti

Není žádným tajemstvím, že během menstruace mají dívky dobrou chuť k jídlu. Z celého seznamu potravin si zvykají na stejné koláče, koláče, čokoládu, sladkosti - seznam je nekonečný. Důvody těchto projevů mohou být následující:

 • nedostatek estrogenu;
 • zrychlení metabolismu;
 • připravenost těla na těhotenství;
 • snížení hladiny inzulínu;
 • ztráta železa.

V první části menstruačního cyklu dochází k aktivní produkci estrogenu, proto ve druhém období tělo pociťuje jeho vysoký nedostatek. Množství serotoninu v těle závisí na hladině estrogenu a progesteronu. Je zodpovědný za dobrou náladu, ale během menstruace jeho hladina klesá. Pak se žena cítí zbavená štěstí, unavená nebo zcela depresivní..

Nedostatek estrogenu tlačí dívku k jídlu, které má tu vlastnost, že zlepšuje náladu zvýšením hladiny endorfinů v krvi. Sweet pomáhá obnovit hladinu hormonů, vrátit tělo do předchozího stavu.

Kritické dny každý měsíc mění metabolický rytmus. Zrychluje, zlepšuje trávení. Z tohoto důvodu se u ženy zvyšuje chuť k jídlu a existuje touha jíst co nejvíce. Sladká jídla obsahují cukr. Rychle se rozpadá a dodává tělu potřebnou energii.

Menstruační cyklus je určen k přípravě těla na těhotenství. Tato skutečnost může odpovědět na otázku: Proč chcete jíst sladkosti před menstruací? Mozek přijímá signál o potřebě hromadit vitamíny, složky, které v budoucnu pomohou při vývoji embrya. Tělo se proto snaží rychle doplnit chybějící látky:

Hořčík ztrácí tělo ve stresových situacích. Nízká hladina chrómu často zpomaluje metabolismus sacharidů, tělo začíná přijímat glukózu z krve.

Ve druhém období cyklu hladina estrogenu klesá. Nedostatek tohoto hormonu vede ke snížení produkce inzulínu. Jeho úkolem v těle je regulovat hladinu cukru v krvi. Pak musíte jíst potraviny, které mají nízký glykemický index. Během tohoto období byste neměli hladovět..

Mají všechny ženy takovou touhu

Když se nakloníme k individualitě každého ženského těla, nelze s jistotou říci, že každého chytí touha jíst sladkosti. Existují dívky, které mají obecný odpor k jídlu, natož sladkosti plněné cukrem a příchutěmi. Je důležité pamatovat na ty, pro které je PMS výzvou.

Tipy

Pro ženu je v moderním světě těžké existovat. Rádi sledují svoji postavu a tento útok tento proces výrazně komplikuje. Je důležité, aby dívka věděla, jak překonat touhu jíst sladkosti nebo snížit škodu způsobenou jejich konzumací. Zde je několik tipů.

 1. Pokud v těle chybí fosfor, jedzte obiloviny, ryby a vejce.
 2. Přidělte čas na dezert v období od 17 do 19 hodin, tělo bude nasycené sladkostí na další den.
 3. Chcete-li se zbavit pachutí sladkostí a zapomenout na ně, vyčistěte si zuby po jídle.
 4. Jezte potraviny bohaté na bílkoviny - normalizují hladinu cukru v krvi.

Můžete použít metodu, která závisí na vůli. Ovládáním stravy můžete zvolit přiměřenou stravu. Pokud jídlo konzumované během menstruace přešlo na kila navíc - nebojte se. Nadváha během příští menstruace zmizí.

Odpočívejte více, snižte stres, snižte vliv vnějšího světa na nervový systém. Zajistěte si zdravý 8hodinový spánek, neseďte na přísných dietách, které omezují příjem potravin a vitamínů, které tělo potřebuje. Změnou stravy a vytvořením každodenní rutiny zmizí otázka, proč si přejete sladkosti v období i v běžné dny.?

Závěr

Přitažlivost žen k sladkostem před a během menstruace je zcela normální. S tím si nedělejte starosti, hledejte příznaky nějakého druhu nemoci. Podobné známky sladké chutě přicházejí a odcházejí. Nejčastěji zmizí bezprostředně po kritických dnech. A pokud ne, pak jsou sladkosti zdrojem hormonů štěstí a téměř žádná z dívek nebude proti kapce radosti ze života. Musíte jen kontrolovat jeho použití..

Menstruace se u žen liší. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. Některé ženy nepociťují žádné nepohodlí, jiné leží téměř týden v posteli. Docela často je menstruace doprovázena bolestí ve vaječníkové zóně, která vyzařuje do bederní oblasti.