Jaké jsou příčiny vaginálního krvácení?

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Příčiny krvácení

Vaginální krvácení je obecný termín pro velkou skupinu příznaků, které ženy zažívají v různých situacích az různých důvodů. Špinění se tedy může objevit v různých fázích menstruačního cyklu, může trvat déle, může mít jinou intenzitu atd. Každý stav je charakterizován krvácením z pochvy s přísně definovanými charakteristikami, které umožňují lékaři odlišit jednu nemoc od druhé.

Zvažte příčiny nejčastějších typů vaginálního krvácení u žen.

Jakékoli špinění, které se objeví v intervalu mezi dvěma po sobě jdoucími obdobími, tj. Uprostřed, začátkem nebo druhou polovinou cyklu, může být způsobeno následujícími možnými důvody:

 • Implantační krvácení během početí. Když je vajíčko implantováno do stěny dělohy, může žena mít skvrnité špinění, které trvá několik dní. Takové implantační krvácení se vyvíjí ještě před zpožděním menstruace, kdy žena stále přesně neví o těhotenství, které přišlo. Krvácení z implantátu je normální;
 • Patologie těhotenství. Krvavý výtok u ženy v časném těhotenství může být příznakem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdním těhotenství špinění vždy naznačuje závažnou patologii, například odtržení placenty, hrozbu předčasného porodu atd.;
 • Ovulační krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Ovulační krvácení je obvykle skrovné a špinění má rozmazaný charakter a vyskytuje se striktně uprostřed menstruačního cyklu (10–15 dní po začátku poslední menstruace). Doba trvání takového ovulačního krvácení se pohybuje od několika hodin do dvou dnů. Ženy by si měly pamatovat, že ovulační krvácení je normální variantou a neznamená přítomnost jakékoli patologie;
 • Krvavý výtok během prvních měsíců užívání hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, prsteny, implantáty, prodloužené injekce atd.) Je normální variantou, protože ženské tělo se „přizpůsobuje“ novému způsobu fungování. Faktem je, že hormonální antikoncepce obsahuje přísně definované množství hormonů, které vstupují do krve. A ženské tělo bylo dříve zvyklé na jinou koncentraci svých vlastních hormonů, v důsledku čehož potřebuje nějaký čas na obnovení. Proto se během prvních 2 až 4 měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce může u ženy objevit nepravidelné krvácení z pochvy. Takový výtok má obvykle rozmazaný charakter a trvá až několik dní. V naprosté většině případů se špinění zastaví několik měsíců po zahájení užívání hormonální antikoncepce;
 • Vynechání jedné nebo více hormonálních antikoncepčních pilulek. V důsledku vynechání tablet v těle ženy dochází ke ztrátě hormonálního pozadí, což může vyvolat krátké krvácení. Skvrnitý výtok na pozadí vynechané antikoncepční hormonální pilulky se obvykle objeví po několika dnech a trvá velmi krátkou dobu - od hodin do 2 dnů;
 • Přítomnost nitroděložního tělíska. Jakákoli spirála pevně přilne k sliznici vnitřní dutiny dělohy, v důsledku čehož se může změnit proces přirozeného oddělení endometria. V jistém smyslu spirála brání oddělení endometria, oddaluje nebo mění povahu menstruačního krvácení. Navíc běžné kovové nebo plastové cívky dráždí stěny dělohy a způsobují její silné kontrakce. Právě takové aktivní kontrakce dělohy mohou vyvolat výskyt krvavého výtoku z pochvy. Špinění se obvykle objeví brzy po menstruaci a trvá několik dní. V přítomnosti konvenční spirály je takový krvavý výtok variantou normy. Pokud žena používá hormonální cívku s progesteronem, pak je mechanismus vývoje krvavého výtoku poněkud odlišný. Díky progesteronu uvolněnému z cívky je děloha tenká a extrémně náchylná k jakémukoli zranění a poranění. Výsledkem je, že po několikaměsíční instalaci hormonální cívky může mít žena během intermenstruačního období nepravidelné krvácení z pochvy. Postupem času se snižují a po 6 až 12 měsících po zavedení hormonální cívky může žena dokonce přestat menstruovat. Na pozadí hormonální spirály je však tento stav variantou normy..

Výše uvedené možné příčiny vzniku krvácení z pochvy jsou fyziologické, to znamená, že jsou reakcí na různé změny v mechanismu fungování ženského těla.

Kromě fyziologických účinků však existují také patologické příčiny vzniku krvavého výtoku z pochvy, když tento příznak naznačuje jakékoli onemocnění, které má žena.

Patologickými příčinami výskytu dlouhodobého nebo často se opakujícího krvácení (hojného nebo vzácného) v intervalu mezi dvěma menstruačními krváceními jsou následující nemoci:

1. Gynekologická onemocnění:

 • Polypy děložní dutiny nebo děložního čípku;
 • Endometrióza;
 • Různé typy děložních myomů;
 • Rakovina ženských pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo, pochva nebo vaječníky);
 • Syndrom polycystických vaječníků;
 • Endometritida;
 • Hyperplazie endometria;
 • Cervicitida;
 • Chronické infekce ženských pohlavních orgánů (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza atd.).

2. Hormonální nerovnováha:
 • zvýšené hladiny prolaktinu v krvi;
 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza);
 • zvýšené hladiny pohlavních hormonů v krvi.

3. Nestabilita v práci a koordinace mechanismů regulujících nástup ovulace a produkci pohlavních hormonů vaječníky. Podle staré terminologie se takové špinění u žen nazývalo nefunkční děložní krvácení. Nejčastěji se vyvíjejí u dívek mladších 20 let nebo u žen starších 45 let, protože právě v těchto věkových kategoriích se objevuje nestabilita regulačních systémů a mechanismů, které řídí menstruační cyklus..

Kromě výše uvedených důvodů krvácení z pochvy spojeného s oblastí ženských genitálií může tento příznak vyvolat řada faktorů. Tyto faktory však nesouvisí s oblastí ženských pohlavních orgánů. Následující faktory jsou tedy ne-gynekologické příčiny krvácení z pochvy:
1. Patologie systému srážení krve;
2. Užívání léků ovlivňujících srážení krve (například warfarin, heparin, perorální antikoncepce, nitroděložní tělíska, antidepresiva atd.).

Vzhledem k tomu, že příčiny krvácení z pochvy jsou velmi variabilní, měli byste se poradit s lékařem a nesnažit se problém vyřešit sami..

Jakého lékaře mám kontaktovat s krvavým výtokem?

Pokud se objeví krvavý výtok z pochvy v jakémkoli množství, v jakémkoli odstínu, v kombinaci s dalšími příznaky, je nutné se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud mluvíme o dívce nebo teenagerovi, musíte kontaktovat dětského gynekologa.

Ačkoli krvácení z pochvy může být způsobeno nejen gynekologickými onemocněními, ale také patologií srážení krve, přesto byste se měli nejprve poradit s gynekologem. Koneckonců, gynekologická onemocnění jsou mnohem častěji příčinou krvavého výtoku z pochvy než patologie systému srážení krve. A pokud gynekolog po vyšetření zjistí, že příčinou krvácení je patologie systému srážení krve, odkáže ženu na hematologa (zaregistrujte se).

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro krvavé výtoky?

Krvavý vaginální výtok může být vyvolán relativně neškodnými a život ohrožujícími chorobami. Potenciálně bezpečné nemoci jsou ty nemoci, které nemohou v krátké době vést k úmrtí při absenci kvalifikované lékařské péče. A nemoci jsou považovány za nebezpečné, pokud bez lékařské pomoci může žena zemřít doslova během několika příštích hodin nebo dnů..

V případě známek nebezpečných nemocí by tedy žena měla okamžitě zavolat sanitku a být hospitalizována v nemocnici. A s relativně bezpečnými příčinami krvácení z pochvy musíte plánovaným způsobem navštívit gynekologa a podstoupit všechna nezbytná vyšetření a testy, které lékař předepíše.

Mezi charakteristické příznaky nebezpečného krvácení z pochvy patří jejich časová intenzifikace, kombinace silných bolestí v podbřišku nebo dolní části zad, zvýšené tělesné teploty, prudkého zhoršení celkového zdravotního stavu po výtoku, bledosti, sníženého krevního tlaku a zvýšené srdeční frekvence. Při relativně bezpečném krvavém výboji se blahobyt ženy nikdy nezhorší prudce, rychle, náhle a velmi silně, a to natolik, že doslova omdlí a nebude se moci hýbat, provádět vědomé akce atd..

Je tedy zřejmé, že budeme uvažovat o tom, jaké testy může lékař předepsat na krvácení z pochvy, pouze ve vztahu k relativně bezpečným podmínkám..

Pokud má žena malé množství krvavého výtoku přesně uprostřed menstruačního cyklu, lékař nepředepisuje žádná vyšetření a testy, protože taková situace je považována za ovulační krvácení a patří k normálním variantám. To znamená, že žena během ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) může mít skvrnité špinění z pochvy, které trvá několik hodin až dva dny. Ovulační špinění může být tak vzácné, že to vypadá spíše jako pomazání..

Pokud má žena skvrnité špinění ve druhé polovině cyklu (mezi ovulací a další menstruací) a ve stejném cyklu došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak lékař nejprve předepíše krevní test na hCG (zaregistrujte se) a po 4 - 5 dní a ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení), protože tato situace se nejvíce podobá implantačnímu krvácení na samém začátku těhotenství, kdy je vajíčko připojeno ke stěně dělohy.

Pokud je žena těhotná, ale období je krátké (až 12 týdnů), může výskyt krvavého výtoku naznačovat pokračující potrat nebo mimoděložní těhotenství. V takové situaci předepisuje gynekolog především ultrazvuk pánevních orgánů, který umožňuje odlišit děložní těhotenství od mimoděložního. Pokud je podle výsledků ultrazvuku těhotenství mimoděložní, může lékař k potvrzení diagnózy provedené ultrazvukem dodatečně provést punkci zadního fornixu pochvy. Dále, pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, je žena naléhavě připravena na operaci. Pokud bylo podle výsledků ultrazvuku možné zjistit, že těhotenství je děloha, ale nestabilní, protože v procesu dochází k potratu, může lékař navíc předepsat obecný krevní test, obecný test moči, koagulogram, krevní test na progesteron (přihlášení) a hCG, stejně jako řadu testy na genitální infekce (chlamydie (přihlášení), mykoplazmóza (přihlášení), gardnerelóza, kapavka (přihlášení), trichomoniáza, kandidóza, ureaplasmóza (přihlášení)).

Pokud se krvácení z pochvy objeví u ženy v pozdním těhotenství, lékař urgentně předepíše pouze obecný krevní test, analýzu faktoru Rh (přihlášení) a krevní skupiny (přihlášení) a naléhavě zahájí léčbu, protože tyto příznaky začínají od 20. týdne těhotenství vždy naznačuje vývoj onemocnění, která jsou nebezpečná pro život matky a plodu, jako je přerušení placenty, předčasný porod atd..

Pokud má žena kovové nebo plastové nehormonální nitroděložní tělísko a pravidelně po skončení menstruace po několik dní dochází k poškrábání skvrn z pochvy, pak lékař předepíše pouze ultrazvukové vyšetření a nátěr na flóru (zaregistrujte se), aby to bylo bezpečné, protože takový stav je normou pro tento typ antikoncepce.

Pokud má žena mezi menstruacemi krvavý vaginální výtok a existuje hormonální nitroděložní tělísko (například Mirena), pak lékař předepíše pouze nátěr na flóru a ultrazvuk, protože takový stav je variantou normy.

Pokud má žena mírné krvácení nebo krvácení, lékař nejprve prozkoumá a vyhodnotí stav děložního čípku a pochvy. Pokud je poškozený děložní čípek (například je viditelná eroze, jakékoli krvácení), musí lékař předepsat nátěr na flóru a také kolposkopii (přihlášení) a nátěr z děložního hrdla pro cytologii (přihlášení). Kromě toho, pokud dojde k erozi nebo zánětu na děložním čípku, může lékař předepsat testy na přítomnost herpetických virů, lidského papilomaviru (zaregistrujte se), cytomegaloviru (zaregistrujte se), viru Epstein-Barr. Pokud na děložním čípku nejsou žádné zranění a známky zánětu a jsou zde mírné skvrny, lékař předepíše hysteroskopii (přihlášení), ultrazvuk pánevních orgánů, diagnostickou kyretáž (přihlášení) a testy na genitální infekce (přihlášení) (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza), kandidóza, gardnerelóza, kapavka, syfilis (zaregistrovat se)).

Pokud podle výsledků vyšetření dojde k poškození děložního čípku nebo pochvy jakýmkoli předmětem, lékař jej odstraní, v případě potřeby mu zašije rány a předepíše sanitaci antiseptikem.

Při hojném a ne hojném krvavém výtoku, při absenci poškození děložního čípku, lékař nejprve bez dalšího předepíše ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud se podle výsledků ultrazvuku zjistí novotvar v děloze nebo cervikálním kanálu (například myom, polyp atd.) Nebo endometrióza, může lékař dodatečně předepsat hysteroskopii nebo magnetickou rezonanci (zaregistrovat se), aby určil lokalizaci a velikost nádoru a ektopické endometriotic foci. U endometriózy mohou být navíc předepsány testy ke stanovení koncentrace luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu v krvi ženy. Lékař může navíc předepsat obecný krevní test, test moči, biochemický krevní test a koagulogram ke stanovení celkového stavu ženského těla.

Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření zjištěn bohatý krvavý výtok, hyperplazie endometria, potrat v průběhu atd., Lékař předepíše kyretáž.

V případech, kdy má žena krvavý výtok, a ultrazvuk (poznámky), tomografie, testy na infekce (registrace), hysteroskopie, kolposkopie a cytologický test neumožnily detekci novotvarů v genitáliích, endometriózy, endometritidy, syndromu polycystických vaječníků, cervicitidy chronické infekce, které jsou nejčastěji příčinou krvácení, lékař nařídí krevní testy na následující hormony:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP).

Co se řekne o výtoku na začátku těhotenství?

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na biomedicínský výzkum.

Příčiny krvácení mezi menstruací nebo postmenopauzou - diagnostika a léčba

Gynekologická onemocnění se u žen projevují různými způsoby. Někteří pacienti pociťují svědění nebo pálení, zatímco jiní se obávají bolesti v dolní části břicha při vysoké tělesné teplotě. Ženy často chodí na gynekologické kliniky s hojným nebo řídkým krvácením z pochvy, jehož příčina není vždy spojena s určitou polovinou cyklu.

Co je špinění

Obvykle se z pochvy vylučuje čirý nebo bílý hlen. Jeho barva a konzistence závisí na fázi menstruačního cyklu. Výtok s příměsí krve naznačuje, že byla poškozena vaginální sliznice nebo stěny dělohy. Považuje se za normální, že se krevní sraženiny objevují bezprostředně před menstruací nebo během tvorby cyklu po porodu..

Příčiny

Různé nepravidelnosti v menstruačním cyklu mohou vést ke krvavým sraženinám v hlenu. Pokud je krvácení doprovázeno bolestí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Mohou být jedním ze znaků endometriózy. Suplementace estrogenem často způsobuje předčasné odmítnutí endometria, což vede ke vzniku krevních sraženin. Problémy se štítnou žlázou a nadledvinami mohou ovlivnit proces ovulace a způsobit předčasné měsíční krvácení. Existují následující hlavní důvody vzniku krevních sraženin:

 • Užívání hormonálních léků. Po užití pilulek není bolest, výtok je skrovný.
 • Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému. V závislosti na typu onemocnění se mohou objevit tažné nebo ostré bolesti, horečka, nevolnost, slabost.
 • Sexuální infekce. Výtok má charakteristický nepříjemný zápach. V doprovodu syndromu menší bolesti, svědění, pálení.
 • Děložní myomy, polypy. V počátečních stádiích onemocnění se krvácení objeví uprostřed cyklu. Na konci období se dočasně zastaví. Pokud se nemoc neléčí, stávají se trvalými.
 • Mimoděložní těhotenství. Tento stav je doprovázen bolestmi v podbřišku různé intenzity. Žena je velmi slabá. Stav mdloby.
 • Endometritida. Bolest v dolní části břicha. U chronické formy onemocnění teplota stoupá.
 • Cervikální eroze. Častěji postupuje skrytě bez výraznějších příznaků. Při sexu se objeví krev.

Krvavý výtok uprostřed cyklu

Před ovulací by hlen neměl obsahovat žádné krevní sraženiny. Hnědý výtok s krví uprostřed cyklu naznačuje, že žena má erozi děložního čípku. Mohou mít charakteristický zápach. Gynekolog bude schopen stanovit přesnou diagnózu při vyšetření. Intermenstruační výtok se považuje za normální u dospívajících a žen, které nedávno porodily. To naznačuje, že tělo se snaží normalizovat cyklus..

Ve druhé polovině cyklu

Několik dní před menstruací se může objevit výtok s krevními pruhy. Budou vzácné, ale začnou se zvyšovat s přiblížením uvolňování vajíčka a oddělením horní vrstvy endometria. Pokud je výtok s nepříjemným zápachem, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku cervikální patologie. Jedním z důvodů vzniku krve ve druhé polovině cyklu je nedostatek progesteronu. Endometrium se předem odlupuje, takže se objevují krvavé sraženiny.

 • Lněné semínko prospívá a škodí
 • Potah na pohovku je univerzální a elastický. Jak šit potah pohovky a křesla vlastními rukama
 • Jak udělat jahodový džem

Neexistují žádné menstruace, ale krvácí se

Po početí mohou ženy pociťovat růžový výtok. Musíte okamžitě konzultovat s lékařem, protože to začíná rozmazávat s hrozbou ukončení těhotenství. Některé ženy mají silné hnědé krvácení. Jsou známkou selhání vaječníků. Při normální fyzické pohodě je vyblednutí růžového odstínu indikátorem následujících odchylek:

 • zánět dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • spirální nekompatibilita;
 • přítomnost nádoru;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • přítomnost nitroděložních cyst.

Po nitroděložních zásazích

Po instalaci nitroděložního tělíska (IUD) se může objevit krvavé tajemství. Normálně by měly být skrovné bez nepříjemného zápachu. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska začne silné krvácení doprovázené bolestí, měli byste se poradit s lékařem. Během postupu byla pravděpodobně vyvolána infekce. Slabé krvácení po potratu je považováno za normální. Úplně sliznice po kyretáži děložní dutiny bude obnovena asi za týden, poté zmizí výtok s krví.

Výtok po požití drog

Vaginální ichor se objevuje u 75% žen v období adaptace těla na kombinovanou perorální antikoncepci. Množství pohlavních hormonů se mění, proto se v průhledném hlenu mohou objevit nečistoty šarlatové barvy. Podobná situace je pozorována po požití nouzové antikoncepce. Některá antibiotika způsobují těžkou dysbiózu, která narušuje vaginální mikroflóru. Vede k exacerbaci chronických onemocnění a krvácení. Vaginální výtok s krevními sraženinami se může objevit u následujících léků:

 • Postinor;
 • Terzhinan;
 • Belara;
 • Polygynax;
 • Cefazolin.

Výtok po porodu

Krvavé tajemství může vyniknout až 8 týdnů po narození dítěte. Alternativním názvem pro tento jev je lochia. Ihned po porodu mají jasnou šarlatovou barvu, ale o 3-4 dny se stávají tmavě hnědými. Postupně se mění barva výboje. Když se děloha úplně uzdraví, zmizí. Prodloužená lochie naznačuje, že v reprodukčním systému existují závažné problémy. Žena by se měla poradit s gynekologem, pokud:

 • výtok obsahuje velké krevní sraženiny;
 • 4-5 dní po porodu šarlatová lochie nepřestává vystupovat v poloze na zádech;
 • krev páchne;
 • krvavé tajemství úplně přestalo vyniknout 1 týden po porodu;
 • horečka a zimnice.

Hlenovitý výtok s pruhy krve během těhotenství

Během prvních 2-3 týdnů těhotenství tělo ještě nemělo čas se přizpůsobit novému stavu. Během tohoto období se mohou objevit narůžovělé krvavé sraženiny. Pokud se krev objeví v 5. nebo 11. týdnu, existuje vysoká pravděpodobnost abrupce placenty a ukončení těhotenství. Žena je poslána na ultrazvukové vyšetření a provede se analýza hormonů. Když je embryo odmítnuto, je uvolňování krvavých sekretů doprovázeno bolestí v podbřišku, připomínající kontrakce.

 • Pilulky na akné na obličeji: účinné prostředky
 • Jak odstranit parazity z těla doma - lidové léky a léky pro děti i dospělé
 • Proč je srdeční arytmie pro život nebezpečná

Po pohlavním styku

Styk by neměl být doprovázen bolestivými pocity. Pokud se po pohlavním styku objeví krev, znamená to, že byla poškozena vaginální sliznice. Může to být způsobeno nedostatkem přirozeného mazání. Dalším důvodem vzniku krve po pohlavním styku jsou chronická onemocnění reprodukčního systému. Při erozi může začít krvácení v důsledku přímého kontaktu s poškozenou oblastí děložního čípku.

Před menstruací

Několik dní před koncem cyklu začíná být endometrium odmítnuto. Nádoby prasknou, takže hlen narůžoví. Lékaři považují krvácení mezi obdobími na konci cyklu za normální. Pokud však žena před začátkem menstruace začne silně krvácet, měla by navštívit gynekologa a provést testy na hormony. Takové krvácení je často pozorováno u pacientů s nedostatkem progesteronu.

Po menstruaci

Začátek a střed cyklu by neměly být doprovázeny výskytem krvavé sekrece. To je považováno za normální, když po skončení menstruace má výtok mírně načervenalý odstín po dobu 2-3 dnů. Pokud je tajemství neustále přítomno, měla by být žena vyšetřena gynekologem. Silné krvácení mezi obdobími naznačuje přítomnost závažných patologií v těle. Tyto zahrnují:

 • děložní myomy;
 • genitální trauma;
 • rakovina děložního hrdla;
 • infekce pohlavních orgánů;
 • polypy endometria.

S úrazy genitálií a jakýmikoli jinými chorobami reprodukčního systému nemůžete být léčeni sami. V případě dlouhodobého krvácení byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Nesprávně vybrané čípky a tablety mohou vést k vážným komplikacím. Onemocnění z akutní formy se změní na chronické a bude se později velmi těžko léčit..

Stojí za to si dělat starosti, pokud má žena výtok pruhovaný krví?

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění. Proto je důležité sledovat povahu výtoku a doprovodné příznaky, aby bylo možné v případě potřeby okamžitě zahájit léčbu..

Příčiny krvácení

Případy, kdy výskyt krevních pruhů není spojen s patologiemi:

 1. Hormonální poruchy. K narušení hormonálního pozadí dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv a během menopauzy. Vyvolává je také stres nebo špatné návyky. Je třeba poznamenat, že výtok z růžového hlenu je charakteristický pro nástup menopauzy. Jejich následný vzhled naznačuje přítomnost patologie..
 2. Ovulace. Výtok s pruhy krve uprostřed cyklu naznačuje prasknutí stěn dominantního folikulu během uvolňování vajíčka. Docela běžný výskyt. Krvácení trvá až tři dny.
 3. Nástup menstruace. U mladých dívek se během tvorby cyklu pravidelně objevuje růžový výtok. To trvá asi tři roky, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje. Podobný obraz je pozorován při nástupu sexuální aktivity..
 4. Zranění. Poškození kapilár a následný výskyt krve nastává v důsledku hrubého styku, gynekologického vyšetření, potratu. V tomto případě není nutná žádná léčba. Cévy se uzdraví samy po několika dnech. Když je nainstalováno nitroděložní tělísko, často dochází k prasknutí sliznice. Obnova trvá dva týdny. Pokud krvácení trvá déle, vyhledejte lékaře.
 5. Čištění dělohy. Před zahájením menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu estrogenu děloha zbaví akumulace krve. Proto před menstruací dochází k výtoku s pruhy krve. Na konci menstruace může zbytková krev vycházet několik dní..
 6. Alergie. Reakce probíhají na hygienické výrobky, intimní kosmetiku, lokální a bariérovou antikoncepci, syntetické spodní prádlo.

Vzhled krve je bezpečný, pokud je doprovázen:

 • průsvitný bělavý hlen;
 • nedostatek vůně a bolesti;
 • krémový hlen před menstruací;
 • normální tělesná teplota.

Tento příznak je také považován za běžný výskyt v prvních dnech po porodu..

Nemoci doprovázené vylučováním růžového hlenu

Vzhled růžového hlenu nemusí vždy naznačovat normální fyziologické procesy. Někdy je to známka vývoje patologie v těle..

 1. Endometrióza Proliferace buněk ve výstelce dělohy. Je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, které se zhoršují během menstruace. Menstruační krvácení je delší a silnější.
 2. Polypy v děloze. Benigní novotvary, které způsobují poruchy cyklu a táhnou bolesti v dolní části břicha.
 3. Cervikální eroze. Výskyt vředů a prasknutí na vaginální části děložního čípku. Je to bez příznaků. Po každém pohlavním styku, hlubokém zavedení tamponu a jiném mechanickém poškození pociťuje výskyt narůžovělého hlenu..
 4. Myom dělohy. Benigní endometriální nádor. Je doprovázeno děložním krvácením před a během menstruace, silnými bolestmi, dysfunkcemi sousedních orgánů: retence stolice, časté močení.
 5. Infekce. Souvisí se zánětem pohlavních orgánů a pohlavně přenosnými chorobami. Způsobuje bílý, šedý a nazelenalý sýrový výtok s krví a zápachem, pálení a svědění.

Když dojde k těhotenství, vajíčko je upevněno na stěně dělohy. Tento proces je doprovázen bezbolestným vylučováním krve několik dní po oplodnění vajíčka. Jsou vzácné a nevydrží déle než den..

Na konci posledního trimestru se sliznice uvolní, což je také doprovázeno mírným růžovým výtokem.

Výstražný signál je také výskyt načervenalého hlenu u těhotných žen. Doprovází následující patologie:

 • zmrazené těhotenství (projevující se bolestí v podbřišku a silným krvácením);
 • oddělení endometria (výskyt krve v den, kdy měla začít menstruace v nepřítomnosti těhotenství);
 • placenta previa (pravidelné vypouštění šarlatového hlenu, častěji v noci);
 • předčasný porod (napětí dělohy, bolest břicha a dolní části zad, neustále se zvyšující červený výtok);
 • mimoděložní těhotenství (silné krvavé výtoky, nesnesitelná bolest v podbřišku).

U žen v jakémkoli věku může dojít k krvácení. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, neměli byste paniku. V opačném případě nelze návštěvu gynekologa odložit. Zvláště pokud dojde ke krvácení během období těhotenství.

Proč mají ženy špinění, jaké jsou

Naposledy aktualizováno 6. srpna 2017 v 15:27

Doba čtení: 6 minut

Někdy je docela obtížné rozlišovat mezi běžnými přirozenými příčinami špinění a zdroji způsobenými chorobami a poruchami ženského reprodukčního systému, které vyvolávají špinění. Může být jasně šarlatový a bohatý nebo slabě světle hnědý.

Identifikaci jejich původu je možné až po přesně provedené diagnostice a biopsii.

Gynekologové také věnují pozornost doprovodným příznakům, jako je zjevné svědění, pálení, bolestivé pocity, zarudnutí nebo alergický edém.

Jaký by měl být výtok u zdravé ženy

Normálními ukazateli zdraví ženského reprodukčního systému jsou úplné výtoky z pochvy a dělohy. Proč chodí a pravidelně přicházejí, může každý kvalifikovaný gynekolog vysvětlit během schůzky.

Sliznice vnitřních orgánů mají vlastní ochrannou mikroflóru, která vyvolává vylučování průhledného hlenu.

Příčiny přirozeného výboje:

 1. mikroorganismy a epiteliální buňky pochvy a dělohy;
 2. vaginální mazání. Pozorováno po pohlavním styku;
 3. ochranná funkce cervikálního kanálu.

Existuje další typ - periodické krvavé menstruační krvácení. Krvácení je tradičně u každého jiné a má individuální charakter. Denní množství je od 5 do 6 gramů na 15 až 18 gramů tekutiny. Trvání nepřesahuje 8 - 9 dní. Zbytek menstruačního cyklu má krémovou nebo hustší strukturu..

Po menstruaci, prvních 14 dní, můžete najít bělavý nebo sotva viditelný hlen. Dalším obdobím je ovulace. Vydrží ne déle než 1–2 dny. Zvyšuje se objem hlenu. Neměl by mít silný nepříjemný zápach a způsobovat nepohodlí.

Proč je tu krvavý výtok

V případě patologických procesů nebo poruch v práci ženských pohlavních orgánů, bez ohledu na menstruaci a zcela bez přirozeného důvodu, dochází k výtoku krve. Mohou jít na dobu neurčitou a je nemožné předpovědět jejich ukončení.

Proč se objevuje krvácení a jaké jsou:

 1. implantace. Pozorováno při početí. V okamžiku, kdy je plod připojen ke stěně dělohy. Může trvat několik dní. Malé špinění;
 2. špatný průběh těhotenství. Na začátku těhotenství to znamená potrat nebo mimoděložní tok, na konci - špinění varuje před hrozbou abrupce placenty, předčasným nástupem porodu;
 3. porušení průběhu menstruačního cyklu nebo období ovulace;
 4. antikoncepční léky. Nekontrolovaný příjem vede ke vzniku krevních sraženin;
 5. nitroděložní tělísko. Dráždí stěny dělohy.

Vaginální výtok z pochvy má i jiné zdroje..

Což mohou být gynekologické problémy a nemoci:

 1. endometrióza. Nepřirozený růst vnitřní vrstvy stěn dělohy;
 2. děložní myomy. Novotvar benigní povahy ve svalové vrstvě orgánu;
 3. syndrom polycystických vaječníků;
 4. rakovinné výrůstky ženského reprodukčního systému;
 5. endometritida. Zánětlivý proces sliznice vnitřní vrstvy těla dělohy;
 6. hyperplazie endometria. Benigní růst uvnitř těla dělohy;
 7. cervicitida. Zánětlivý proces v pochvě;
 8. infekce reprodukčních ženských orgánů;
 9. hormonální poruchy. Špatná srážlivost krve, zvýšení prolaktinu, zvýšení pohlaví a hormonů štítné žlázy.

Pokud krvácení nemá menstruační povahu, není spojeno se spirálou a příjmem hormonálních léků, je nutné provést další vyšetření na přítomnost patologií nebo zánětlivých procesů v děloze a pochvě.

Výtok hnědé barvy u žen z pochvy

Normou pro výskyt hnědých špinavých nečistot ve vaginálním výtoku je období před nebo po očekávané menstruaci. Doba by neměla přesáhnout 2–3 dny. Někdy lze tyto příznaky pozorovat během ovulace..

Proč je ale neustále hnědý výboj:

 1. začátek sexuální aktivity;
 2. instalace spirály;
 3. užívání antikoncepce;
 4. pohlavně přenosné nemoci;
 5. genitální trauma;
 6. nádorové novotvary;
 7. cysty. Mají dutinu. Obsahuje tekutinu uvnitř;
 8. změny endometria, sliznice vnitřního povrchu dělohy.

Dlouhodobý stres, nervové poruchy, změny hormonálních hladin jsou také příčinou poruch přirozeného vaginálního výtoku..

Výtok během těhotenství a po něm

Během nošení dítěte a před nástupem samotného porodu je žena pod přísným dohledem kvalifikovaného gynekologa. Pokud se objeví známky narušení průběhu těhotenství, měli byste o tom okamžitě informovat svého lékaře.

Největší nebezpečí pro nastávající matku i pro její plod může nést hnědé nebo špinění, které mají své vlastní důvody:

 • připojení vajíčka k tělu dělohy. K tomu dochází v raných fázích a nepředstavuje to pro dítě žádné nebezpečí. Příčina: malé poškození cév;
 • nedostatek progesteronu. Může vyvolat spontánní potrat, potrat nebo předčasný porod
 • mimoděložní těhotenství. Je pozorováno, když se budoucí dítě vyvine ve vejcovodu, což povede k jeho prasknutí a vnitřnímu krvácení;
 • mražené ovoce. Smrt vajíčka je doprovázena malými rozmazanými sraženinami.

Během těhotenství musí být diagnostikován a studován hnědý nebo krvavý výtok. Poporodní krvácení by mělo být hojné. Může trvat 6-8 týdnů.

Jaký výtok by měl být po porodu:

 1. první 2-3 dny. Množství uvolněné tekutiny je 400 ml denně. Barva - šarlatová, krvavá s hlenem, sraženiny;
 2. po 1 týdnu. Krvavé skvrny a hnědé;
 3. za 5-6 týdnů. Existuje normalizace vylučované tekutiny, tvorba hlenu.

Je třeba studovat poruchy spojené s výskytem hnisu, zápachu nebo bolesti, horečky..

Příčiny krvácení po sexu

Při pravidelném krvácení nebo rozmazávání malých sraženin po pohlavním styku, které jsou doprovázeny bolestmi v dolní části břicha, v perineu a dolní části zad, je nutná urgentní pomoc odborného gynekologa.

Vážné gynekologické problémy mohou způsobit krvácení po sexu:

 1. vaginitida. U žen v reprodukčním věku. Způsobené bakteriemi a mikroorganismy, jako jsou chlamydie, Haemophilus influenzae, staphylococcus aureus;
  cervicitida. Zánět děložního kanálu;
 2. eroze děložního čípku. Ohniskové léze slizničních stěn orgánu;
 3. poranění vaječníků nebo cysty;
 4. ovulace. Uvolnění vajíčka z folikulu do vejcovodu pro následné oplodnění;
 5. plísňové infekce.

Ve vzácných případech poškození cév a vaginálních stěn vyvolává nedostatek produkovaného maziva nebo použití stimulantů orgasmu, jako jsou dilda.

Výtok po potratu

Chirurgické ukončení těhotenství spočívá v odstranění vajíčka škrábáním nebo provedením mini-potratu, vakuové aspirace, v raných fázích. Po chirurgickém potratu pokračuje krvácení až 10 dní. Změny od světlé šarlatové po hnědou mazanici. S vakuovým odstraněním - asi 3-5 dní.

Pokud se krvácení po potratu nezastaví, jsou možné následující důsledky:

 • polyp. Benigní novotvar na děložním čípku a na povrchu těla dělohy;
 • endometrióza. Změny ve struktuře vnitřní vrstvy stěny dělohy, její nadměrné množení mimo orgán;
 • stafylokoky, streptokoky. Bakteriální infekce genitálií.

Dodatečné vyšetření, testování, odběr vzorků a ošetření je povinné.

Výboj po erozi kauterizace

Ulcerózní léze sliznice děložního čípku je běžné gynekologické onemocnění, které připomíná malou ránu.

Eroze děložního čípku je určena vyšetřením gynekologem nebo charakteristickými znaky, jako je výtok s krví:

 1. po pohlavním styku;
 2. mezi obdobími.

Důvody jeho vzhledu mohou být vrozené patologie, hormonální poruchy, sexuálně přenosné infekce, následky chirurgického zákroku, nedodržování pravidel intimní hygieny.

V závislosti na průběhu a lézi dělohy je předepsána léčba:

 1. moxování. Po operaci po dobu 2-3 týdnů může dojít k mírnému krvácení. Po uzdravení strup spadne a nedochází k přílišnému krvácení. Doba zotavení je od 1 do 3 týdnů;
 2. zmrazení nebo kryodestrukce. Provádí se působením kapalného dusíku na léze. Po asi měsíc trvající erozi mají pacienti hojný výtok krve.
 3. laserová terapie. 7-10 dní po zákroku může dojít k mírnému špinění.

Způsob léčby se volí v závislosti na věku ženy a jejích gynekologických onemocněních, stupni poškození tkáně erozí.

Kolik a jaký druh výtoku po potratu

Spontánní potrat se často objevuje na začátku těhotenství, v týdnech 5–6 nebo v posledním trimestru. Oddělení vajíčka, placenta začíná, děložní čípek se otevře, plod vyjde, cévy jsou poškozené.

V důsledku toho začíná děložní krvácení:

 1. O 7 dní dříve;
 2. 1-2 dny po zákroku, kyretáž, škrábání.

Pozorování v nemocnici po zákroku a vyšetření gynekologem jsou povinné. Pro léčbu jsou předepsány hemostatické léky a antibiotika, studuje se příčina spontánního potratu.

Výtok pomocí nitroděložního tělíska

Nebojte se, pokud se po instalaci nitroděložního tělíska objeví rozmazané krvácení. Obvykle pokračují asi 5 dní a budou pozorovány mezi obdobími asi šest měsíců..

Ostrá nebo tažná bolest v dolní části břicha a zvýšení objemu průtoku krve je porušení. V takovém případě je nutně nutné vyšetření a lékařská konzultace.

Proč je po instalaci spirály hojný výtok s krví:

 • nesprávně provedený postup. Poškození krevních cév, propíchnutí dělohy;
 • gynekologická onemocnění;
 • orální antikoncepce;
 • mimoděložní těhotenství;
 • děložní krvácení.

Není možné určit příčinu sami. Ani při vyšetření nebude gynekolog schopen určit zdroj krvácení..

Je nutné podstoupit úplnou diagnostiku a provést řadu příslušných testů. Tělo možná nepřijímá materiál, ze kterého je spirála vyrobena, a dochází k jeho odmítnutí.

Výtok s menopauzou

Období, které začíná v životě jakékoli zralé ženy a je charakterizováno koncem její reprodukční funkce, se nazývá menopauza. Tento proces je postupný a může trvat 1 rok nebo více..

Výtok menstruační povahy je malý a může být jednou za 2-4 měsíce, dokud úplně nezmizí.

Pokud se během menopauzy nebo po ní objeví časté hojné špinění, je nutné hledat příčinu:

 1. užívání hormonálních léků;
 2. bakteriální vaginitida. Infekce je vyvolána bakteriemi, jako je gardnerella a anaerobní mikroorganismy;
 3. kapavka. Infekce bakteriemi;
 4. chlamydie. Nemoc, která se přenáší pohlavním stykem. Zdrojem jsou chlamydiové mikroorganismy;
 5. trichomoniáza. Původcem infekčního onemocnění, které je sexuálně přenosné, je parazit Trichomonas;
 6. hyperplazie endometria;
 7. novotvary. Benigní nádor jako myomy, polyp těla a děložní čípek.

Nedostatek produkce ženských hormonů a ochranného maziva vede u žen s menopauzou k genitálním infekcím a zánětlivým procesům.

Během tohoto období určitě navštivte gynekologa a užívejte hormonální léky.

Krvácení uprostřed cyklu

Obecná informace

I malý krvavý výtok, který se objeví u ženy z pochvy mezi menstruací, naznačuje, že je třeba být ostražití a s pomocí lékaře ujistit se, jak je to nebezpečné a z jakého důvodu se tyto příznaky objevily. Měly by také upozornit na hnědohnědý výtok a slizniční výtoky s pruhy krve, které se objevují například 15. den cyklu. Pokud se jedná o acyklické projevy, lze předpokládat vývoj nemocí..

Podle statistik se malé špinění nebo krvácení u dívek a žen v období mezi menstruací objevuje asi v 80% případů. 20% žen si všimlo, že takový výtok není rozmazaný, ale hojný a mohou se objevit neočekávaně, nebo si žena všimne, že po pohlavním styku tekla krev.

Je obzvláště důležité věnovat pozornost jakémukoli výtoku během těhotenství. Proč ženy v pozici krvácejí, musíte zjistit okamžitě, bez ohledu na to, zda jsou bolesti v podbřišku nebo ne. Musíte okamžitě konzultovat lékaře, protože krev nebo tmavé výtoky u žen mohou naznačovat potrat.

Příčiny intermenstruačního krvácení budou popsány níže..

Měsíční cyklus

Chcete-li mít podezření, že krvácení nebo mazání je patologický jev, musí žena jasně vědět, jaký by měl být její cyklus. Samozřejmě každá zkušená dáma ví, kolik dní mezi obdobími je pro ni normou. Kolik dní by mezi menstruací mělo být, je individuální koncept. Někteří mají cyklus 30-35 dní, pro jiné je cyklus 24 dní normální. Průměrný cyklus je však 28 dní. I když z měsíce na měsíc může kolísat a být 24-27 dní.

Jak se cyklus počítá? Začíná to od prvního dne menstruace a končí začátkem další menstruace. Pokud tedy má zralá žena po 2 týdnech něco podobného jako menstruace, o týden později začaly znovu nebo menstruace přišla podruhé za měsíc, důvody pro to určí lékař, kterého byste měli okamžitě kontaktovat. Pokud však podruhé za měsíc došlo k období mladé dívky, mohlo by to znamenat vytvoření cyklu. V takové situaci, pokud vaše menstruace přichází dvakrát za měsíc, je to normální. Dívky o takových projevech často píší na každém tematickém fóru..

Pokud je však nástup menstruace zaznamenán o několik dní před plánovaným termínem nebo je interval mezi obdobími o několik dní delší, neměli byste bít na poplach a podniknout jakékoli kroky předem. To se může stát kvůli stresu, příliš intenzivnímu tréninku, únavě, změně klimatu atd. Někdy jsou s takovými jevy spojeny i důvody, proč menstruace šla o 10 dní dříve. Stává se, že dolní část břicha na chvíli bolí a menstruace nezačne - podobný jev může být také spojen s přetížením nebo stresem.

Hnědý a krvavý výtok jako příznak onemocnění

Tyto příznaky mohou naznačovat onemocnění v následujících případech:

 • výtok s krví nebo hnědou se objeví uprostřed měsíčního cyklu (například 16. den cyklu nebo 12. den cyklu, v závislosti na jeho délce), zatímco žena neužívá hormonální perorální antikoncepci;
 • s výtokem bolí dolní část břicha, v pochvě je sucho, pálení, svědění, teplota stoupá, bolest je cítit během pohlavního styku;
 • s climaxelibo, pokud žena již měla menstruaci po dobu jednoho roku a již nemá;
 • v případě trvalého výtoku po sexu.

Krvavý a hnědý výtok - když je to normální?

Hnědý a někdy dokonce černý výtok je výsledkem smíchání krevních kapek. "Normální" tmavý výboj se může u zdravého člověka objevit v následujících případech:

 • pokud se kapky tmavé barvy objeví několik dní před menstruací, znamená to, že menstruace brzy začne;
 • několik dní po skončení menstruace a kolik dní by měl takový výtok normálně trvat, je pro každou ženu individuální otázka;
 • uprostřed měsíčního cyklu je to možné při užívání perorálních kontraceptiv;
 • po násilném pohlavním styku za předpokladu, že žena nebyla dostatečně vzrušena a kvůli nedostatečnému mazání byla poškozena vaginální sliznice;
 • po prvním, jakož i několika následných pohlavních stycích, kdy dívka teprve začíná svůj sexuální život.

Krvácení v polovině cyklu

Při určování příčin krvácení uprostřed cyklu je třeba mít na paměti, že se mohou lišit. Nejprve je možný růžový nebo růžový výtok, stejně jako hnědý výtok uprostřed cyklu, pokud má žena v těchto dnech ovulaci. To, zda ovulace může být dříve nebo později, závisí na individuálních charakteristikách fyziologie ženy, ale vyskytuje se přibližně uprostřed cyklu.

Pokud je špinění uprostřed cyklu velmi skrovné, rozmazané, může to být při absenci nemocí varianta normy.

V takovém případě zmizí růžová nebo hnědá mazanice sama a není nutné žádné ošetření..

Není neobvyklé, že si ženy všimnou, že mají během ovulace krvavý výtok nebo jen kapku tmavě zbarveného nátěru. Ovulace s krevními sekrety přirozeně děsí ženy a nutí je si myslet, že v těle dochází k určitým negativním změnám. Ale takové projevy během ovulace mohou být ve skutečnosti normální, protože stěny folikulu jsou během uvolňování vajíčka roztrhané. Podle toho dochází k prasknutí mikrociev, v důsledku čehož se během ovulace objeví krvácení. Při zodpovězení otázky je třeba při ovulaci, kolik dní se takové mazlení může objevit, vzít v úvahu individuální vlastnosti těla. Pokud jsou nádoby spravedlivého pohlaví velmi tenké, pak tento stav může trvat několik dní po ovulaci. Zpravidla je mazanice v tomto případě hnědá. Někdy po ovulaci břicho táhne, jako před menstruací, což je také normální pocit. Ovulace se zpravidla odehrává 10. den - 17. den cyklu.

Žena by se neměla bát, že se tyto projevy stanou překážkou početí - i když se takové výtoky objeví, bude schopná otěhotnět. Pokud k tomu ale nedojde jednou, ale tři nebo více cyklů za sebou, lze předpokládat nedostatek progesteronu. V tomto případě je důležité navštívit gynekologa..

Odborníci rozdělují jakýkoli červený, hnědý a tmavý výtok, který se objevuje mezi obdobími, do dvou skupin: děložní krvácení a intermenstruační krvácení..

Děložní krvácení se může objevit v jakémkoli věku a naznačuje takové nemoci:

Všechny tyto nemoci jsou velmi vážné, je důležité je včas identifikovat a poskytnout okamžitou léčbu. Proto je nutné zjistit příčiny krvácení uprostřed cyklu a okamžitě je správně léčit..

Pokud se krev pravidelně objevuje uprostřed menstruačního cyklu po pohlavním styku, je pravděpodobné, že dojde k erozi. Můžete také mít podezření, že jde o rakovinu děložního čípku. Pokud současně táhne spodní část břicha uprostřed cyklu, je pravděpodobné, že dojde k zánětu vnitřní vrstvy dělohy.

Intermenstruační krvácení je spojeno s jinými příčinami. Lze je tedy vyprovokovat užíváním hormonální antikoncepce a při užívání tablet nebo užívání hormonální náplasti, kroužku se může objevit krev nebo hnědý výtok. Tmavě hnědý výtok nebo jiné barevné skvrny jsou normální po dobu prvních tří měsíců používání těchto antikoncepčních prostředků. To je možné, když vezmeme Jess, Janine a další prostředky. Pokud žena vypila a pokračuje v užívání drog Klayra, Novinet, Regulon atd., Lze tyto projevy v prvních měsících považovat za normální. To se také může stát po zrušení takové antikoncepce..

Pokud však žena nebere hormony a její menstruace ještě nenastala, může si všimnout, že rozmazává krev nebo vylučuje hnědý hlen z následujících důvodů:

 • Užívání léků, které mohou ovlivnit váš menstruační cyklus. Může to být například užívání doplňků obsahujících estrogen..
 • Užívání drog určených k nouzové antikoncepci. To je možné po přípravku Postinor, Ginepriston, Eskapeli atd..
 • Růžový nebo světle hnědý výboj je možný za přítomnosti nitroděložního tělíska.
 • Dysfunkce štítné žlázy a v důsledku toho nízká hladina hormonů této žlázy.
 • Zánět pochvy s pohlavně přenosnými chorobami, s genitálními infekcemi.
 • Polycystický vaječník.
 • Přítomnost hormonálních poruch - nedostatek progesteronu, hyperprolaktinémie.
 • Genitální trauma.
 • Nedávné postupy prováděné gynekologem.
 • Velmi silný stres, šok.
 • Těžká fyzická aktivita, příliš aktivní sport.
 • Náhlá změna klimatu.

V každém případě, proč krvácení a proč hrudník bolí uprostřed cyklu, musíte požádat odborníka, který provede vyšetření a předepíše nezbytné studie.

Mělo by se také pamatovat na to, že pokud jsou ženy, které jsou sexuálně aktivní, přítomné mazání, je zde krev, ale ne menstruace, můžete mít podezření na pohlavně přenosné choroby. To je obzvláště pravděpodobné, pokud došlo k nechráněnému činu.

V tomto případě je maz z pochvy doprovázen svěděním, bolestí, pocitem pálení během močení..

Ženy, které nemají antikoncepci nebo měly nechráněný pohlavní styk, pravděpodobně otěhotní. Pokud břicho táhne, stejně jako šarlatový výtok nebo hlen s krevními pruhy, lze předpokládat potrat nebo mimoděložní těhotenství. S rozvojem takového stavu žaludek hodně bolí..

Pokud se však špinění objevilo týden před menstruací nebo 2, 3, 4 dny před očekávanou menstruací, důvody mohou souviset se skutečností, že žena je těhotná. Pokud tedy několik dní před menstruací nebo v ty dny, kdy se měla menstruace objevit, byla před menstruací hojná krev nebo hnědá mastnota a pak došlo ke zpoždění, lze předpokládat těhotenství.

Hnědý výtok týden před menstruací nebo uprostřed cyklu může být také spojen s těžkou fyzickou námahou nebo stresem.

Důvody, proč se rozmazává před menstruací a táhne žaludek, mohou souviset s velmi aktivním a pravidelným sexuálním životem. Ve výsledku se objeví mikrotrhliny, ze kterých se uvolňuje krev..

V každém případě by však důvody pro rozmazání za týden nebo to, zda mohou být tyto projevy spojeny s onemocněním, měl stanovit gynekolog.

Co znamená špinění po pohlavním styku??

Pokud žena po pohlavním styku krvácí a má intimní obavu z bolesti, lze mít podezření, že se vyvíjí některá z níže uvedených nemocí. I když je výtok bez zápachu a bezbolestný, neznamená to, že je vše se zdravím normální..

To se samozřejmě může stát při užívání antikoncepčních pilulek, ale stále existuje možnost takových onemocnění:

 • eroze děložního čípku;
 • rakovina děložního hrdla;
 • vaginální nádory.

Pokud po neustálém krvavém výtoku po sexu uplynulo několik dní a současně vás bolelo nebo bolelo žaludek, záda, dolní část zad, perineum nebo bolí, musíte se poradit s lékařem. Takové znamení může naznačovat poškození vaječníků, cysty. Také podivný výtok může naznačovat mimoděložní těhotenství..

Stojí za to věnovat pozornost těm, kteří po menstruačním cyklu měli nechráněný čin. Ačkoli těhotenství je s největší pravděpodobností ve dnech ovulace, ke kterým dochází kolem 14. dne cyklu, početí je možné kdykoli.

Pokud se tedy 18., 19., 20. den cyklu objevil hnědý mazanec, je docela možné, že žena otěhotněla.

Výtok před menstruací

5-6 dní před menstruací může žena kvůli hormonálním změnám v těle zaznamenat, že povaha toho, co se vylučuje z pochvy, je trochu neobvyklá. Leucorrhoea může být zakalená a krémová. Už nejsou světle průhledné, ale bílé nebo nažloutlé, někdy bohaté a vodnaté, ale častěji jsou viskózní a husté.

Po odebrání nátěru ve dnech před menstruací se stanoví zvýšený počet leukocytů, gramnegativních bacilů, epiteliálních buněk.

Varianta normy může být také krvavý výtok - květ se objeví několik dní před menstruací, zatímco žena se neobtěžuje jinými nepříjemnými příznaky.

Pokud je však bílý výtok bohatý a prodloužený, s nepříjemným zápachem, někdy je tmavý, šedý a žena se obává svědění, pocitu pálení, můžeme mluvit o drozdech.

Mnoho žen se zajímá o to, jak normální je tmavě hnědý výtok před menstruací, který se u mnoha objevuje jeden den a někdy i 2-3 dny před menstruací. Růžový nebo tmavý výtok před menstruací je zcela normální, za předpokladu, že se v předvečer menstruace objeví mazanice této barvy. Protože menstruace je důsledkem smrti vajíčka, dochází k jeho uvolňování postupně. A pokud před menstruací takové výtoky nejsou déle než jeden den, nemluvíme o patologii.

Proto potřebujete vědět: pokud je před menstruací hnědý výtok, co to znamená, záleží na tom, jak dlouho tento jev trvá. Pokud to začne asi týden před menstruací, můžete mít podezření, že se vyvíjí porucha reprodukčního systému. Proto musíte určitě navštívit lékaře..

Je třeba poznamenat, že pokud se místo menstruace objeví hnědá nebo vínová mazanice, můžete mít podezření na těhotenství. Je známo, že mezi mnoha příznaky, které umožňují podezření na zajímavou situaci, je také známka těhotenství - světle hnědý výtok. Někdy si žena všimne, že takové nátěry trvaly 1 den a skončily.

Abyste se ujistili, že žena čeká dítě, pomůže vám lékařská prohlídka nebo test ukazující dva pruhy..

Špinavý výtok před začátkem menstruace z následujících důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • endometrióza;
 • hyperplazie endometrium;
 • klimatická změna;
 • stres nebo silný šok;
 • užívání hormonální antikoncepce nebo konec užívání;
 • polypy dělohy.

Výtok po menstruaci

Normálně se může po několik dní objevit černý, světle hnědý výtok po menstruaci nebo rozmazání růžové. Pokud po menstruaci dojde k hnědému výtoku, co to znamená, závisí na délce trvání tohoto jevu. Tmavě hnědý výtok po tři dny poté, co jsou červené krvavé konce normální. Když se objeví mazanice této barvy, dojde k přirozenému čištění dělohy..

Pokud však tento jev trvá déle než tři dny, měl by důvody, proč dochází ke krvácení po menstruaci, stanovit lékař, jehož specializací je gynekologie..

Na otázku, proč krvácí po menstruaci nebo z jakého důvodu začala krev, můžete odpovědět do týdne po vyšetření a výzkumu. Pokud však po dlouhou dobu rozmazává hnědou barvu nebo krvavý výtok, lze podezření na děložní myomy, endometriózu a další nemoci. Pokud tedy menstruace uplynula a špinění stále pokračuje a tyto stejné opakované projevy se vyskytnou v příštím cyklu, stojí za to vyšetřit.

Je třeba také upozornit na jakýkoli výtok, který se objeví po úplném ukončení menstruace. Pokud se v den 11 nebo 10 dnů po menstruaci znovu objeví skvrny, nebo jsou nejprve béžové, poté tmavé a poté krev, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Výtok před a po porodu

Hnědý nebo růžový výtok se objeví několik dní před porodem, kdy dojde v těle k další hormonální změně. Cervix se postupně připravuje na otevření, korek se postupně vytlačuje. Zpravidla vychází postupně, takže mazanice se může objevit den nebo dva před porodem a dříve - 12-13 dní. Pokud se však krev objeví několik dní před očekávaným porodem, je třeba okamžitě vyhledat lékaře, protože to může být důkaz patologií.

Po porodu, kdy porod vyšel, se krev vylučuje i několik týdnů. Takový výtok se nazývá lochia. Postupně se stávají temnějšími než ty krvavé, jejich počet klesá. Druhý týden jsou žlutavě hnědé, oranžové, poté se postupně rozjasní. Ale i měsíc po porodu mohou kojenci pokračovat. Pokud se však počet lochií značně zvýšil nebo pokračují 2 měsíce po porodu, je nutné o tom informovat lékaře.

Diagnóza menstruačních nepravidelností

Chcete-li se zbavit problémů, musíte určit příčinu jejich projevu. Pokud se interval mezi menstruací významně snížil a toto se opakuje znovu a znovu, musíte se poradit s odborníkem a provést diagnózu. Nemůžete pít pilulky na krvácení sami, dokud není zjištěna příčina tohoto jevu. V procesu diagnostiky lékař přijme následující opatření:

 • zkoumá anamnézu, ptá se na sexuální život, rysy měsíčního cyklu, dědičné choroby atd.;
 • zkoumá děložní čípek pomocí zrcadel, provádí biopsii a kolposkopii děložního čípku;
 • předepíše studii o nátěru odebraném z pochvy;
 • předepisuje ultrazvuk pánevních orgánů;
 • řídí obecný krevní test a studium hladin hormonů.

Pokud existují náznaky, odborník provede diagnostickou kyretáž děložní dutiny, po které se provede histologické vyšetření endometriální tkáně.

závěry

První akcí ženy, která má podivné acyklické krvácení, by tedy mělo být navštívit odborníka a provést jemu určený výzkum.

Je důležité analyzovat, co je třeba následně sdělit lékaři: kolik dní byl cyklus předtím a jak dlouho trvá nyní, kolikrát se nedávno opakovalo krvácení nebo mazání atd..

Je důležité si položit další otázky: „Jak dlouho užívám hormonální antikoncepci a pravidelně užívám pilulky? Jsem těhotná? “ Odpovědi na tyto otázky i další výzkum jsou pro diagnostiku velmi důležité..

V každém případě, v případě nepochopitelných příznaků, je lepší pro obě pohlaví konzultovat s lékařem.

Dokonce i muži mají „menstruaci“, když pociťují subjektivní pocity, které žena prožívá s PMS.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ženské tělo je složitá věc. Možná po užití projímadla, po silném stresu, po otravě. Doporučil bych vám navštívit lékaře a nezneužívat silná projímadla - naše dívky tímto způsobem hubnou). I banální regulace může při nesprávném použití poškodit

Prsní žláza je jedním z orgánů, které se nacházejí v těle u lidí i zvířat. U lidí je přítomen v ženském a mužském těle, pouze v druhé funkci je zbaven základních funkcí.