Předmenstruační bolest břicha je přirozeným výskytem nebo nebezpečným příznakem?

Taková „nepříjemnost“ jako bolestivá období je známá mnoha ženám. Statistiky těchto stížností jsou stabilní na úrovni 30–60% z celkového počtu žen v plodném věku, zatímco u 10% pacientů to vede k výraznému zhoršení blahobytu či dokonce postižení [1,2]. Otázka, proč je bolest během menstruace tak silná, velmi často zazní v gynekologické ordinaci. Moderní gynekologie nazývá takovou bolest projevem nemoci, jako je algomenorea nebo syndrom bolestivé menstruace.

Je třeba poznamenat, že lékaři používají dva termíny paralelně - „algodismenorea“ a „dysmenorea“ - jako zaměnitelné. Přesnější (ale delší) definování bolestivé menstruace je termín „algodismenorrhea“ odvozený z řeckých slov: algos - „bolest“, předpony dys- - „odchylka od normy“, mēn - „měsíc“, rhein - „expirace“. Ale pro snadné použití je zvykem jej zkrátit a zkombinovat s užším - „dysmenoreou“. Bez ohledu na terminologické nuance může syndrom bolestivých období doslova srazit na několik dní zdánlivě dokonale zdravou ženu. Jaký je důvod a co dělat, když břicho bolí během menstruace? Pojďme na to přijít.

Proč bolí žaludek během menstruace??

Abyste pochopili, proč vás silná bolest během menstruace obtěžuje, musíte si pamatovat, jaký je menstruační cyklus. Jedná se o proces přípravy na početí dítěte pravidelně se opakující v těle ženy v reprodukčním věku, který se skládá ze dvou fází. Zpočátku folikuly s vejci dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden (nebo někdy dva) se stane dominantním. Poté začíná příprava na oplodnění v děložní dutině a v případě, že k ní nedošlo, smrt a následné odmítnutí endometria - vnitřní sliznice dělohy.

 • 1 den menstruace je začátkem fáze odmítnutí. Sliznice se odlupuje od stěn dělohy a spolu s krví vystupuje. Současně děloha provádí kontraktilní pohyby, které mohou být doprovázeny zvýšenou bolestí. V medicíně často dokonce vytvářejí analogii mezi tímto procesem a procesem porodu a upozorňují, že hormonální podpora v obou případech (výrazné zvýšení hormonu progesteronu se snížením hladiny estrogenu, ke kterému došlo v předvečer procesu) má mnoho společného [3]. Toto období obvykle trvá 3–5 dní.
 • Od 4 do 6 dnů dochází v těle k fázi zotavení - to je období regenerace epitelu pokrývajícího povrch rány dělohy.
 • Od 6 do 14 dnů cyklu se obnovuje sliznice dělohy - folikulární fáze. Ve vaječníku současně dozrávají folikuly s vejci. Tato fáze končí ovulací; folikuly se transformují do takzvaného žlutého tělíska, které připravuje sliznici na příjem oplodněného vajíčka.
 • Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální fáze, během níž endometrium zesiluje v důsledku sekrece děložních žláz a sliznice dělohy bobtná, což vytváří příznivé podmínky pro zavedení embrya. Vajíčko uvolněné z folikulu se pohybuje vejcovodem v očekávání oplodnění. Tato fáze končí buď oplodněním, nebo odmítnutím zastaralé sliznice a resorpcí žlutého tělíska.

Z hormonálního hlediska je od 1. do 14. dne cyklu tělo ženy pod vlivem estrogenů (hlavně estradiolu) a od 15. do 28. dne je účinek progesteronu maximální, podle tohoto kritéria je menstruační cyklus rozdělen na estrogenovou a progesteronovou fázi. První odpovídá folikulární fázi ovariálního cyklu, druhá luteální fázi změn ve vaječnících.

Je třeba si uvědomit, že výše uvedené rozdělení fází podle načasování se vztahuje pouze na ty případy, kdy je měsíční cyklus klasických 28 dní. Vzhledem k tomu, že doba trvání cyklu je u každé ženy individuální, může se trvání fází také mírně lišit..

Normálně by tyto procesy, které jsou pro ženské tělo zcela přirozené, měly probíhat bez bolesti. U mnoha žen je však proces odmítnutí sliznice doprovázen významnou bolestí..

Bolest během menstruace se obvykle objevuje 2-3 hodiny před nástupem menstruace nebo okamžitě s výskytem krvavého výtoku. Jsou lokalizovány v pánevní oblasti, někdy v dolní části zad nebo stehen.

To je často doprovázeno dalšími příznaky: bolesti hlavy, dyspeptické poruchy (poruchy trávicího systému), nevolnost, zvracení, celková slabost.

Takové projevy mohou trvat několik hodin až několik dní, někdy se zintenzivňují uprostřed nebo na konci menstruace. Právě pro tuto symptomatologii je stanovena diagnóza „dysmenorea“ („algodismenorea“)..

Dysmenorea může mít mnoho důvodů, od psychogenního faktoru - snížení prahu individuální bolesti, končící organickými patologiemi, jako je endometrióza nebo hyperflexe dělohy [4].

Druhy a stupně dysmenorey

V mezinárodním klasifikátoru nemocí se dysmenorea dělí na primární (funkční), sekundární (organickou) a neurčenou (neznámého původu) [5].

U primární dysmenorey se výše uvedené příznaky vyskytují na pozadí absence strukturálních změn (patologií) v pohlavních orgánech, což je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením v době bolestivé menstruace [6]. Jinými slovy, silná bolest během menstruace nastává tam, kde se vše zdá být normální a nic by nemělo bolet.

V moderní vědě existují dva hlavní úhly pohledu na tento problém [7,8]:

 • První zohledňuje úlohu psychologického faktoru a fyziologického typu žen náchylných k primární dysmenorei: jedná se o mladé dívky astenického typu s neurastenickými nebo labilní hysteroidními charakteristikami osobnosti. Čekání na nástup menstruace jim může způsobit úzkostně neurotické poruchy a psychogenní pokles prahové hodnoty bolesti, což vede k tomu, že i malé bolesti budou mnohonásobně silnější..
 • Další pohled je založen na skutečnosti, že v menstruační krvi je odhalen zvýšený obsah prostaglandinů, jako jsou EP3 a F2α - biologicky aktivní látky, které regulují kontrakci dělohy, fungování jejích cév, intenzitu bolesti a mnoho dalšího. Nadměrná produkce těchto látek může vést k nedostatku děložního oběhu, ostrým křečím děložních svalů a objektivně silným bolestivým pocitům..

Aktivace produkce prostaglandinů v děloze je spojena s hormonálními účinky estradiolu a progesteronu. Je to jejich poměrný poměr, a ne absolutní úroveň, která spouští nebo inhibuje produkci prostaglandinů.

Se sekundární dysmenoreou v těle ženy jsou pozorovány nemoci a strukturální změny v reprodukčních orgánech. Nejčastěji diagnostikovanými chorobami [9] jsou endometrióza; zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zánět vejcovodů, anomálie reprodukčních orgánů, děložní myomy.

Podle závažnosti bolesti existují 4 stupně dysmenorey [10]: mírná, střední, těžká dysmenorea, maximální stupeň dysmenorey.

Podle pozorování lékařů je nejvýraznější stupeň dysmenorey u 96% žen doprovázen také různými příznaky PMS..

Co dělat ke snížení menstruační bolesti?

V případech, kdy bolí břicho nebo hlava během menstruace, byste neměli snášet bolest. S využitím znalostí nashromážděných moderní vědou můžete zmírnit svůj stav a získat zpět svou pracovní kapacitu.

Symptomatická terapie - odstranění bolesti v okamžiku jejího vzniku

Podle výzkumu vědců jsou při odstraňování bolesti během menstruace nejúčinnější následující typy léků [11]:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 • kombinované léky proti bolesti obsahující NSAID, analgetikum, slabý psychostimulant a antispazmodik v různých poměrech, které zcela eliminují bolest u 71% pacientů;
 • myotropická antispazmodika.

Fytoterapie by neměla být opomíjena jako pomocné ovlivňující činidlo. Ve většině případů se rostlinné extrakty používají v tinkturách, komplexních homeopatických přípravcích a doplňcích stravy určených ke zmírnění příznaků dysmenorey. Často se používají výtažky z posvátného vitexu (Vitex agnus-castus), St..

Řešení příčin a prevence

Nezapomeňte, že po úlevě od bolesti byste měli navštívit gynekologa, abyste zjistili příčinu příznaků, jinak se v příštím cyklu bolest znovu vrátí. Je třeba si uvědomit, že léčba sekundární dysmenorey zahrnuje povinnou terapii základního onemocnění..

U primární dysmenorey byla vědecky prokázána fakta o vlivu životního stylu a výživy na závažnost bolesti během menstruace [12]. Podle výsledků pozorování se příznaky dysmenorey častěji projevují u dívek a mladých žen, jejichž práce je spojena s neuropsychickým stresem nebo s prodlouženou statickou polohou během práce.

Vědecké studie rovněž ukazují, že ženy se symptomy dysmenorey mají nedostatek určitých vitamínů a minerálů a obecně mají klinické příznaky hypovitaminózy [13]. Proto se doporučuje preventivně užívat komplexy vitamínů. Tuto metodu prevence lze doporučit mladým dívkám s nekomplikovanou primární dysmenoreou, které nechtějí používat antikoncepci.

Při primární dysmenorei předepisují porodníci-gynekologové pacientům poměrně často COC (kombinovaná perorální antikoncepce) [14], které se užívají v antikoncepčním režimu po dobu 3–4 měsíců. Tyto léky snižují množství krvácení během menstruace kontrolou nadměrného růstu endometria a potlačením ovulace. Výběr těchto léků se provádí čistě individuálně. Pokud je to nutné, kombinují se COC s analgetiky.

 • Sedativa různé intenzity v kombinacích (od bylinných přípravků po sedativa).
 • Antioxidanty (vitamin E) pro normalizaci produkce prostaglandinů.
 • Přípravky hořčíku (askorbát hořečnatý, citrát hořečnatý), které snižují příznaky dehydratace a zmírňují pocit úzkosti (například Magnelis).
 • Někdy jsou fytoestrogeny předepisovány jako alternativa k hormonální substituční terapii, ale experimentální údaje o tomto tématu jsou rozporuplné [15].

Pozorování žen, které aktivně a pravidelně navštěvují tělocvičnu, potvrzují, že po trénincích v předmenstruačním období a bezprostředně po menstruaci často zaznamenávají pokles pocitů bolesti [16].

Je důležité si uvědomit, že bolest v prvních dnech menstruace není normou; může to být signál vážnějších problémů. Spolu s úlevou od příznaků bolesti, je důležité pečovat o zdravotní kontroly vašich žen. Použitím integrovaného přístupu můžete dosáhnout úspěchu v léčbě této patologie a výrazně zlepšit kvalitu života..

Přípravek s komplexem vitamínů pro dysmenoreu

Pro korekci bolestivých příznaků menstruace pomocí vitamínů a minerálů vyvinuli domácí vědci biologicky aktivní přísadu CIKLOVITA ®, která nemá na ruském trhu obdoby..

Jedinečnost vědeckého vývoje ztělesněného vitamín-minerálního komplexu CIKLOVITA ® potvrzuje patent na vynález č. 2 443 422 [17]. Vývoj je založen na skutečnosti, že ženy ve věkové kategorii 18–35 let v různých fázích menstruačního cyklu mají nedostatek různých vitamínů a mikroelementů. Například v estrogenní (folikulární nebo proliferativní) fázi menstruace je ženské tělo obzvláště náročné na přítomnost vitamínů B a zinku a ve fázi progesteronu (luteální nebo sekreční) se zvyšuje potřeba vitamínů A, C, E, stejně jako selenu a mědi..

CYCLOVITA ® je vyvážený dvoufázový vitaminový a minerální komplex, který je navržen přesně s ohledem na cyklické změny v těle ženy a má dvě jedinečná složení pro každou polovinu menstruačního cyklu - CYCLOVITA ® 1 a CYCLOVITA ® 2. Celkově obsahují:

 • 12 vitamínů: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D3, E, N, PP.
 • 5 minerálů: měď, zinek, jód, selen, mangan.
 • Rutin a lutein.

Složky jsou v jedinečných dávkových poměrech, které jsou optimální pro fáze I a II měsíčního cyklu a jsou určeny k užívání v příslušné dny. Doporučuje se užívat:

 • CYCLOVITA ® 1 - ve dnech 1-14 cyklu, 1 tableta denně s jídlem;
 • CYCLOVITA ® 2 - 15. - 28. den cyklu, 1 tableta dvakrát denně.

Délka kurzu - 1 měsíc.

Kontraindikace pro použití jsou: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení pro užívání vitamín-minerálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na oficiálních webových stránkách.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA ®“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

K udržení pravidelného cyklu lze často doporučit cyklickou vitaminovou terapii. Vybírá se s ohledem na potřeby mikroživin v těle v souladu s fázemi menstruačního cyklu.

Hormonální nerovnováha je jednou z příčin nepohodlí během menstruace.

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle ženy může vést k hormonální nerovnováze, což může zase přispět k rozvoji různých poruch v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Hormony jsou odpovědné nejen za emoční stav a pohodu ženy, ale také za její vzhled. To platí zejména během menstruace..

Kurzový příjem komplexu CYCLOVITA® pomáhá snížit projevy PMS, zlepšit pohodu během menstruace, nastolit pravidelný menstruační cyklus a také příznivě ovlivňuje stav pokožky obličeje, vlasů a nehtů. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,3,4,6,8,9 https://clck.ru/EdXdD
 • 2,10,11,12,14 https://clck.ru/EdXby
 • 5 http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2016/en#/N94
 • 7 https://medintercom.ru/articles/algodismenoreya-pervichnaya-i-vtorichnaya
 • 13 https://clck.ru/EdXcG
 • 15 https://www.nkj.ru/archive/articles/13952/
 • 16 https://clck.ru/EdXcb
 • 17 http://www.freepatent.ru/patents/2443422

Dnes v řadě nezávislých laboratoří existují testovací systémy pro stanovení některých vitaminů, které jsou pro tělo ženy důležité, v krvi, jako je kyselina listová, vitamin B12, vitamin D, a také screening všech životně důležitých a toxických stopových prvků, které jsou k dispozici pro stanovení za účelem kontroly jejich referenčních hodnot.... Bohužel, ačkoli tyto studie nejsou levné, ale pokud je to možné, doporučuje se je provádět před a po užití vitamín-minerálních komplexů..

Proč bolí žaludek před menstruací?

Dolní břicho bolí před menstruací: příčinou je PMS

Nepohodlí v předvečer menstruace je velmi častým problémem. Ve většině případů je spojena s hormonálními změnami v ženském těle, ke kterým dochází, když je odmítnuta slizniční vrstva v děloze. Komplex nepříjemných příznaků se nazývá dysmenorea nebo premenstruační syndrom - PMS.

Důvody tohoto nepohodlí jsou zcela přirozené a nejsou nebezpečné, ale u různých žen se projevují různými způsoby. Vše závisí na hladině hormonů a individuálních charakteristikách těla. Dysmenorea zpravidla trvá dva až tři dny a je doprovázena následujícími nepříjemnými příznaky:

 • Žena má bolesti v podbřišku. Nepříjemné pocity mohou být slabé a přetrvávající nebo mohou být paroxysmální.
 • Nálada se často mění. Pacient začne kňučet, být nervózní a podrážděný.
 • Existuje nepodložený pocit únavy, ospalosti.
 • Chuť k jídlu prudce stoupá, chuť k jídlu se může změnit.

PMS signalizuje hormonální změny v ženském těle. Taková restrukturalizace ovlivňuje emoční stav, práci trávicího traktu, může způsobit migrény a zvýšený krevní tlak.

Jak bolí žaludek před menstruací s nebezpečnými patologiemi

V některých případech žena cítí všechny příznaky blížícího se období, ale není tomu tak. Zpoždění v kombinaci s výrazným nepohodlí může mít patologické, zdraví ohrožující příčiny.

Nejčastější gynekologická onemocnění s podobnými příznaky:

 • Algomenorea. Pacientka s podobnou gynekologickou odchylkou má silné bolesti břicha a dolní části zad. Toto nepohodlí se objevuje týden před očekávaným datem menstruace a může přetrvávat po celou dobu cyklu krvácení. Za charakteristické příznaky algomenorey z běžného PMS lze považovat záchvaty nevolnosti a bolesti hlavy, depresivní stavy. Nemoc může být vrozená nebo získaná. Často se vyvíjí po potratu, zánětlivém onemocnění, instalaci nitroděložního tělíska.
 • Adnexitida a další zánětlivá gynekologická onemocnění. Při adnexitidě jsou dolní část zad a žaludek velmi bolestivé. Tělesná teplota stoupá, cyklus selhává, během intimity se objevují nepohodlí. Průběh zánětu může mít negativní důsledky pro reprodukční zdraví ženy. Pokud takové příznaky zjistíte, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..
 • Endometrióza Patologická proliferace epitelu vede k nepohodlí v břiše, může se šířit do zad, nohou. Bolest se postupně zvyšuje a období je velmi těžké..
 • Genitourinární infekce. U těchto onemocnění se k příznakům PMS přidává vysoká horečka, svědění v oblasti vnějších genitálií, atypický výtok s nepříjemným zápachem..
 • Myoma. V děloze se vyvíjí benigní novotvar. V počátečních stádiích se nemoc nijak neprojevuje. S růstem nádoru se objevují menstruační nepravidelnosti, menstruace je bohatá, PMS je výrazná.

Lékaři také upozorňují na případy, kdy nepohodlí v dolní části břicha před předpisy není spojeno s orgány reprodukčního systému. Podobné příznaky se projevují u pacientů s gastrointestinálními poruchami, zánětem slepého střeva. Současně jsou navíc narušeny problémy se židlí..

Musím navštívit lékaře, pokud mě bolí břicho před menstruací

Žena by měla zacházet se svým zdravím co nejodpovědněji. To platí zejména pro mladé dívky, které plánují těhotenství v budoucnu. Pokud se u vás vyskytne menší nepohodlí, není nutné si urgentně domluvit schůzku s gynekologem. Musíte poslouchat své tělo, sledovat cyklus, abyste pochopili, proč bolí břicho, hrudník nebo dolní část zad.

Při mimoděložním těhotenství bolí i dolní část břicha

Pokud je nepohodlí tak silné, že narušuje normální život, nezapomeňte se o tom poradit s kvalifikovaným lékařem. Bolest, při které není možné normálně sedět nebo ležet, často naznačuje vývoj nebezpečných patologií. Může to být dokonce mimoděložní těhotenství, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Je zakázáno užívat si silné léky proti bolesti samostatně. Takže namažete klinický obraz a k přesné diagnostice patologie bude zapotřebí více času a úsilí..

Proč bolí žaludek před menstruací, ale nedochází k žádnému výtoku

Situace je obzvláště nepříjemná pro ženu, když jsou přítomny všechny příznaky bezprostředního nástupu menstruačního krvácení, ale výtok se neobjeví. Důvody zpoždění v kombinaci s bolestivou bolestí břicha mohou být různé..

Tyto příznaky se nejčastěji vyskytují v následujících případech:

 • Ovulace. Přirozený proces prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka může být doprovázen nepohodlí, které je lokalizováno na pravé nebo levé straně břicha. Takové příznaky se zpravidla objevují uprostřed menstruačního cyklu a signalizují, že nastalo nejpříznivější období pro početí dítěte..
 • Těhotenství. Zpoždění v kombinaci s příznaky PMS je jedním z nejčastějších příznaků těhotenství. V prvních týdnech, během implantace embrya, se výrazně zvyšuje tón v děloze. Pocity jsou přesně stejné jako v předvečer menstruace. Pokud krvácení nezačne do týdne a test ukáže dva proužky, domluvte si schůzku se svým gynekologem. Vysoký tón dělohy může vyvolat potrat.
 • Křečové žíly v orgánech reprodukčního systému.
 • Adheze nebo endometrióza.
 • Myoma.

Zpožděná menstruace a bolest v podbřišku narušují pacienty s chronickou cystitidou, urolitiázou. Všechny tyto patologie musí být léčeny pod přísným dohledem kvalifikovaného lékaře po komplexní předběžné diagnóze..

Co dělat, abyste zmírnili křeče

V případě silné bolesti se obraťte na svého gynekologa. Lékař provede vyšetření a v případě potřeby předepíše další diagnostiku ve formě krevního testu nebo ultrazvuku. Pokud jsou nalezeny závažné patologie, jsou předepsány metody hardwarového výzkumu - MRI nebo CT, laparoskopie nebo hysteroskopie. Po stanovení přesné diagnózy je zvolena účinná léčba.

Pokud vás žaludek bolí před menstruací v důsledku přirozených fyziologických procesů, můžete se pokusit odstranit nepohodlí sami doma. K tomu se používají léky různých skupin..

 • Antispazmodika. Umožní vám rychle odstranit svalové křeče v děloze. Tyto léky jsou dostupné bez lékařského předpisu, ale před jejich užitím si musíte pečlivě přečíst pokyny. U PMS se doporučují léky ve formě tablet nebo rektálních čípků.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Léky této skupiny rychle zmírňují bolest, bojují proti zánětu. Můžete odstranit nepříjemné příznaky pomocí tablet, ve kterých je účinnou látkou paracetamol, ibuprofen, diklofenak. Pamatujte, že tyto léky mají závažné kontraindikace, a než začnete užívat, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Striktně dodržujte doporučené dávkování.

Můžete obnovit normální pohodu před menstruací a eliminovat nepohodlí bez léčby. K tomu někdy stačí udělat lehká cvičení, aplikovat teplou vyhřívací podložku na žaludek, provést lehkou masáž, obohatit stravu velkým množstvím užitečných vitamínů a mikroelementů. Všechny tyto akce lze provést, pouze pokud jste si jisti, že jste naprosto zdraví..

Ženské měsíční krvácení je často doprovázeno břišním diskomfortem a bolestí. Je zcela normální, pokud je nepohodlí malé a příliš neovlivňuje kvalitu života. Nezapomeňte, že musíte navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně. To vás ochrání před rozvojem nebezpečných patologií a zachová reprodukční zdraví..

Proč žaludek bolí s PMS?

Pokud vás bolí žaludek?

Ženy před nástupem menstruace často pociťují nepohodlí a bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Důvody tohoto jevu jsou různé a možnost eliminace závisí na původu bolesti. Proč bolí žaludek před menstruací a jak pomoci zmírnit nepříjemné příznaky?

Bolest je jiná

Intenzita a povaha předmenstruační bolesti se mohou lišit. S malými pocity je žena docela schopná pokračovat v běžném rytmu života. Stává se však, že žaludek bolí týden před menstruací a jedinou touhou je jít spát a nic nedělat.

 1. Krátké trvání bolesti a jejich slabý projev nevyžaduje korekci a je fyziologickou normou. Takto se tělo připravuje na očištění dělohy od epitelu..
 2. V případě vážných onemocnění, kdy bolí žaludek a nepohodlí se pouze zvyšuje, což znemožňuje vést normální životní styl, stojí za to dostat doporučení od gynekologa.

S pocity tahání v dolní části břicha nelze vyloučit těhotenství. Bolest může naznačovat hrozbu jejího přerušení. První týden je velmi nebezpečný a vyžaduje pozornost..

Příčiny bolesti PMS

Pouze odborník může zjistit skutečný důvod, když dolní část břicha bolí před menstruací. K tomu jsou přiřazeny studie a v případě potřeby jsou prováděny testy. Pokud je bolest před menstruací neustálým společníkem, vyšetření neodkládejte. Koneckonců, důvodem může být vážná patologie, která vyžaduje okamžitý zásah..

Faktory způsobující bolest žaludku

Ženské tělo je ovlivňováno hormonálními hladinami. Může žaludek bolet před menstruací, pokud se během cyklu mění hormonální hladiny? Odpověď specialistů je jednoznačná. V souvislosti s nárůstem hormonů je pravděpodobné nepohodlí před nástupem menstruace, což je zcela vysvětlitelné měnícím se složením krve.

Pokud jsou však změny v hormonálním pozadí během ženského cyklu považovány za normu, pak již mohou být další důvody patologie. Vinníkem bolesti v dolní části břicha tedy může být vývoj zánětlivého procesu, infekční onemocnění nebo dokonce nádory jiné povahy..

Vážné onemocnění se často může projevit ve formě premenstruačního syndromu pouze po dlouhou dobu. Proto, abyste nezmeškali nástup vážného onemocnění, stojí za to získat konzultaci s příslušným lékařem s neustálými bolestmi před menstruací.

Dolní břicho může být opásáno bolestí z nedávného potratu. Ale v tomto případě žaludek obtěžuje jen několik cyklů. Pak by nepohodlí mělo zmizet. Trvalá kolika je důvodem pro vyšetření.

Menstruace je přirozený měsíční cyklus každé zdravé ženy. Pokud nedojde k oplodnění, musí děloha odmítnout sliznici pro další přípravu na možné početí.

Dysmenorea může být doprovázena pocitem nepohodlí v důsledku kontrakcí dělohy s odmítnutím epitelu. Mnoho žen z nějakého důvodu zcela určuje přístup menstruace..

O přístupu menstruace můžete mluvit, pokud:

 • došlo k silné citlivosti mléčných žláz;
 • při běžné práci dochází k silné únavě;
 • v bederní oblasti je tažná bolest a postihuje dolní část břicha;
 • dochází ke zvýšené slzavosti a podrážděnosti.

Co dělat, pokud se necítíte dobře

Pokud jsou zkoušky úspěšné a nejsou nalezeny žádné závažné patologické stavy, můžete si pomoci bolestivými menstruacemi.

Nejprve nesmíte podchlazovat. Po banálním zmrazení, zejména v oblasti nohou, se často objeví bolestivá menstruace a křeče. Zvláště stojí za to postarat se o ty, kteří plánují těhotenství. Koneckonců, zánět příloh může přeškrtnout všechny plány.

Mírné, ale pravidelné cvičení může ovlivnit váš menstruační cyklus. Zatímco cvičení „opotřebení“ je pro zdraví žen špatné, aerobní pohyb v kombinaci s protahováním činí příznaky PMS méně nápadnými..

Správné stravování může také pomoci zmírnit před menstruační bolest. Je nutné omezit tučná jídla a potraviny obsahující vlákninu. Káva a čokoláda nejsou nejlepšími pomocníky v boji proti předmenstruační bolesti. Po jejich použití dochází k srdečnímu rytmu a v důsledku toho ke zvýšené kontrakci dělohy.

Teplá koupel před spaním poskytne jemnou a přirozenou úlevu od bolesti. Hrnek teplého mléka podpoří zdravý spánek a zmírní příznaky PMS..

Rané těhotenství může mít příznaky podobné předmenstruační bolesti. Proto, pokud existuje sebemenší podezření na početí, je horká lázeň zakázána. Může to vést k potratu..

Podle recenzí žen, když žaludek bolí před menstruací, pomáhá pupalkový olej. Vtírá se do pokožky a poskytuje lehký chladicí účinek a zmírňuje bolest. Zda to stojí za to použít a možné důsledky si můžete ověřit u lékaře.

Pokud je to těhotenství

S pocity tahání v břiše nezapomeňte na údajné těhotenství. Zda žaludek bolí před menstruací během těhotenství, trápí mnoho nastávajících matek. První týden, kdy je vajíčko vloženo do dělohy, může žena pociťovat nepříjemnou koliku.

Normálně bude tento stav trvat pět dní a poté by měl přestat. Žena očekává nástup menstruace, ale žádné nejsou. Stává se, že první týden těhotenství je poznamenán určitým výtokem, podobně jako nástup menstruace, ale jsou vzácnější..

Měli byste panikařit? Pokud je krev šarlatová a jsou pozorovány kontrakce, je nutná okamžitá pomoc. Předčasné termíny jsou nebezpečné s hrozbou přerušení.

Prevence bolesti před menstruací

Chcete-li odstranit problém bolesti před nástupem přirozeného krvácení, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa. Různé infekce, záněty, adheze a další problémy vedou k nepříjemným příznakům. Po odstranění příčin bolesti můžete na jejich projevy později zapomenout. A když nejsou, pak život nabývá jasných barev.

Jak se vypořádat s bolestí během menstruace

Proč to bolí během menstruace?

Jaké další příčiny bolesti?

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

Pomohou antikoncepční pilulky?

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Bolest se po porodu sníží?

Proč musíte neustále trpět, stojí za to užívat prášky a je pravda, že pokud porodíte, všechno projde.

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jaké další příčiny bolesti?

Pokud bolest začne náhle, musíte prozkoumat urogenitální systém a orgány, které se nacházejí poblíž. Možná skutečnou příčinou nepohodlí jsou nemoci, jako jsou:

 1. Endometrióza.
 2. Zánět močového měchýře (cystitida).
 3. Fibroidy, myomy a jiné nádory.
 4. Zánětlivá onemocnění v pánevních orgánech.
 5. Onemocnění střev.

S bolestivými obdobími se kterékoli z těchto onemocnění může připojit ke zvýšené produkci prostaglandinů. Pokud tedy bolest zesílí než obvykle, trvá déle než tři dny, cyklus je přerušený, dochází k neobvyklému výtoku nebo bolesti během sexu, obraťte se na svého lékaře s těmito příznaky.

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Je nutné vyšetření gynekologem (současně může lékař odebrat nátěry, včetně skrytých STI), stejně jako ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

To stačí k vyvození závěrů o zdraví a léčbě buď nemocí, nebo dysmenorey..

Pokud během vyšetření lékař nic nenajde a bolest během menstruace je silná, nezmizí s krvácením a předepsaná léčba nepomůže, bude vyžadována diagnostická operace k nalezení nebo vyloučení endometriózy.

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Měli jste smůlu. Nikdo nemůže s jistotou říci, proč některé ženy menstruují silněji než jiné. To je rys těla, s nímž je třeba se vypořádat..

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

První pomoc - nesteroidní protizánětlivé léky, NSAID. Jsou to docela bezpečné léky proti bolesti, dostupné na přepážce a v široké škále kombinací..

Protizánětlivé léky nejen tlumí bolest. Snižují produkci prostaglandinů, právě těch, které mohou za všechno..

Nemá smysl okamžitě spěchat s prostředky se složitým složením. Může pomoci běžný ibuprofen. Existují také silnější léky - indomethacin, ketoprofen. Všechny léky mají kontraindikace. Ženy, které mají onemocnění žaludku, musí být obzvláště opatrné. Chcete-li v těchto případech užívat NSAID, musíte se poradit s lékařem, který drogu vybere..

Ale antispazmodika pomáhají s dysmenoreou horší (pokud vůbec), protože neovlivňují příčinu bolesti.

Pomohou antikoncepční pilulky?

Hormonální orální antikoncepce vytváří umělý menstruační cyklus s vlastním hormonálním pozadím. V tomto případě se endometrium ztenčí, takže se k němu oplodněné vajíčko nemůže připojit. A protože je tato vrstva tenčí, je v ní méně prostaglandinů. Proto jsou antikoncepční pilulky často předepisovány na bolestivá období Bolestivá menstruace.

Pokud vám lékař doporučí pilulky, zkuste si vybrat moderní léky s minimálními vedlejšími účinky a zkontrolujte, zda nemáte nějaké kontraindikace.

Terapie se neomezuje pouze na pilulky: hormonální cívky nebo injekce plní stejné úkoly.

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Existují metody, které usnadňují snášení bolesti během menstruace. Bohužel nelze s jistotou říci, že pomohou: každý má své vlastní reakce. Vyzkoušejte vše postupně, zaměřte se na svůj vlastní stav a poslouchejte pocity.

 1. Teplo. Nejlepším řešením je dostat se pod pokrývky a sednout si s hrnkem horkého čaje, dokonce si můžete na dolní část břicha přiložit topnou podložku, ale to není vždy možné. Pokud potřebujete odejít z domu a věnovat se práci, oblékněte se teple. Vyberte si oblečení, které nevyvolává nepohodlí v břiše: těsné džíny a pásy, které se vám zařezávají do těla, počkají několik dní. Teplá sprcha funguje také.
 2. Sport. Musíte se věnovat sportu kvůli prevenci, a když se to stane obtížným - proveďte lehká cvičení, abyste uvolnili svaly a protáhli se.
 3. Akupunktura. Neexistují žádné důkazy o tom, že taková alternativní medicína funguje. Ale přinejmenším léčba zbaví bolesti.
 4. Relaxační masáž. Odvádí pozornost od nepříjemných pocitů a je obecně užitečná pro tělo i mysl, které si také občas potřebují odpočinout. Masírujte břicho tím, že ho budete hladit po směru hodinových ručiček v oblasti, kde je cítit bolest.
 5. Pohodlné držení těla. Pokud můžete ležet, zkuste zvednout nohy výše nebo ležet na boku s pokrčenými koleny.
 6. Přestat kouřit. Skončete nadobro, nejen na dny, kdy cítíte bolest.
 7. Vitamíny a stopové prvky. Také to není absolutně spolehlivá metoda, ale je možné, že doplňky s vitamíny B6, B1, E, hořčíkem a vápníkem vám pomohou Menstruační křeče: životní styl a domácí léky.

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Nepravděpodobné, pokud máte menstruaci. I když existuje vzdělávání pacientů: Bolestivé menstruace (dysmenorea), operace, které ničí nervy v děloze. Účinnost takové léčby je malá, ale existují rizika.

Bolest se po porodu sníží?

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

to je nebezpečné?

Pokud bolest během menstruace není způsobena chorobami, pak ne. Ale to není důvod, proč vydržet. Poraďte se se svým lékařem a najděte léky proti bolesti, které pro vás pracují.

Jak zmírnit bolesti žaludku během menstruace a měli byste to udělat?

Kreslení, tupá, křeče, ostrá bolest během menstruace je poměrně častým problémem žen všech věkových skupin. Většina nežného pohlaví raději vůbec nevenuje pozornost bolestivým pocitům a topí je běžnými léky proti bolesti..

Bolest během menstruace může signalizovat zánětlivé stavy

Lékaři však varují, že bolest během menstruace nebo před jejím nástupem může naznačovat vývoj zánětlivých onemocnění, hormonální nerovnováhy v těle. Nebo je to důsledek stresujících zážitků a užívání nouzové antikoncepce.

Příčiny bolesti

Proč tedy během menstruace bolí žaludek? Existuje mnoho důvodů, které vyvolávají nástup bolesti. Obvykle lze bolestivý syndrom u žen rozdělit do tří fází: bolest s PMS (premenstruační syndrom), bolest během menstruace a bolest v podbřišku po menstruaci.

Jaké jsou hlavní důvody pro rozvoj bolesti. Nejzranitelnějšími a náchylnějšími k bolestivým pocitům během menstruace jsou mladé dívky, jejichž menstruace právě začala. Během dospívání čelí tomuto problému 30 až 50% dívek. Vývoj primární algodismenorey (syndrom bolesti, ke kterému dochází během menstruace) pravděpodobněji ovlivní hubené a příliš emotivní dívky. Taková bolest zpravidla nesouvisí se změnami na genitáliích, s rozvojem nemocí nebo s jinými důvody. Bolestivý syndrom zmizí, jakmile nastane menstruační cyklus.

Ve všech ostatních případech by ženy měly být velmi pozorné ke svým pocitům a neměly by spěchat k řešení problému pomocí antispazmodik.

Mnoho dívek a žen se ptá: proč bolí žaludek před menstruací? Zvláště pokud vedli normální životní styl, nepracovali, neužívali hormonální antikoncepci a neměli zánětlivá onemocnění. V této situaci je nejpravděpodobnější příčinou premenstruační bolesti hormonální stres. Je však nutné jasně rozlišovat mezi předmenstruační bolestí způsobenou hormonálním nárůstem od bolesti, která naznačuje vývoj zánětlivého procesu..

Předmenstruační a menstruační bolesti mají následující příznaky: syndrom křečové bolesti, který může vyzařovat do dolní části zad a netrvá déle než jeden den, celková slabost, nervozita a nespavost, nadýmání, časté nutkání jít na záchod, horečka a v některých případech i mdloby. Tyto příznaky naznačují hormonální nerovnováhu, která se objevuje během menstruace a je spojena s uvolňováním prostaglandinů, které způsobují děložní křeče..

Pokud žaludek bolí během menstruace a tyto bolesti jsou trvalé, to znamená, že vznikají neustále z měsíce na měsíc, pak musíte získat odbornou radu od gynekologa. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost onemocnění reprodukčního systému, zejména adenomyózy, děložních fibroidů.

Během menstruace bolí žaludek také u žen, které podstoupily potrat. Stejné pocity doprovázejí ženu po porodu během nástupu první menstruace. Pokud je bolestivý syndrom během menstruace neustále přítomen, může to znamenat vývoj endometriózy..

Ne vždy zpoždění menstruace naznačuje těhotenství

Pokud žaludek bolí po menstruaci, pak se jedná o jasný syndrom progresivního zánětlivého procesu nebo ženských onemocnění. Bolestivý syndrom po menstruaci poměrně často naznačuje vývoj endometritidy, adnexitidy, vulvitidy. Pokud se bolest po menstruaci stane obvyklou, je nutné konzultovat gynekologa, abyste zahájili léčbu včas a předešli riziku komplikací.

Samostatně stojí za to věnovat pozornost takovým problémům, jako je zpoždění menstruace. Obecně se uznává, že zpoždění menstruace naznačuje těhotenství. Absence menstruačního toku však nemusí vždy naznačovat početí. Konstantní stres může způsobit narušení menstruačního cyklu. Být ve stavu nervové nadměrné excitace negativně ovlivňuje hormonální pozadí.

Hmotnost může také ovlivnit nepřítomnost menstruace. Dívky a ženy s extrémně nízkou nebo vysokou hmotností častěji trpí vynecháním menstruace a také si stěžují na bolestivé menstruace. Tento problém lze vyřešit pouze po úpravě stravy a stanovení normální hmotnosti..

Zvýšená fyzická aktivita také ovlivňuje nepřítomnost nebo zpoždění menstruace. Pro dívky a ženy v plodném věku je lepší vzdát se silového trojboje nebo kulturistiky. Ale lekce fitness, ranní cvičení, plavání prospějí ženskému tělu.

Samostatně stojí za zmínku takový problém, který významně ovlivňuje selhání menstruačního cyklu, jako je nekontrolovaný příjem léků a nouzová antikoncepce. Dlouhodobý nebo nekontrolovaný příjem antidepresiv, antipsychotik a antituberkulóz má extrémně negativní vliv na průběh menstruačního cyklu.

Nenechte se unést užíváním léků na nouzovou antikoncepci. A proto. Obsah hormonů, které vyvolávají nástup ovulace v jedné takové tabletce, převyšuje obsah stejného hormonu v konvenční hormonální antikoncepci 5-10krát. Taková dávka může vést k narušení menstruačního cyklu, což bude mít extrémně negativní vliv na celkové zdraví ženy..

Důvodem zpoždění menstruace může být prudká změna klimatu, dědičnost, odmítnutí užívat hormonální antikoncepci, stejně jako potraty a potraty..

Nedávno byl zjištěn další trend, který negativně ovlivňuje průběh menstruačního cyklu a stává se důvodem nepřítomnosti nebo zpoždění menstruace. Je to o intoxikaci. Užívání alkoholu, drog, kouření může vyvolat nerovnováhu v těle a v důsledku toho bude na prvním místě trpět urogenitální systém. Kromě toho může práce v nebezpečných odvětvích spojená s vdechováním chemických výparů také oslabit zdraví žen a možnost početí..

Metody léčby

S bolestivým obdobím dávají moderní ženy přednost okamžitému užívání antispazmodické pilulky a pokračují ve svých každodenních činnostech. To však není možnost: bolest se znovu vrátí. Chcete-li vyloučit a předcházet bolesti, měli byste dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Vyhřívací podložka s teplou vodou vám pomůže zbavit se bolesti

Pokud vás žaludek bolí před menstruací, můžete si na spodní část břicha přiložit topnou podložku s teplou vodou. Rovněž stojí za to dočasně nebo trvale se vzdát mastných a kořeněných pokrmů, silného čaje a kávy..

Nepodceňujte roli fyzické aktivity. Pokud žena tráví většinu dne sedět nebo ležet, pak dochází k přetížení v pánevních orgánech, což vyvolává bolestivé PMS.

Pokud je bolest během menstruace poměrně silná a je prostě nemožné ji vydržet, pak v takových případech samozřejmě můžete užívat léky. Může to být pilulka obyčejného antispazmodika, jako je například Nosh-Pa nebo Spazmalgon. Je však třeba opustit silné drogy, z nichž jednou je „Ketanov“. Tento lék docela dráždí sliznici žaludku a dvanáctníku a může také vyvolat vznik gastritidy nebo žaludečních vředů..

Lidové léky

Chcete-li zmírnit bolest již během menstruace, můžete použít lidové metody, které již byly známy našim babičkám. Okamžitě však stojí za zmínku, co absolutně nelze udělat. Například láhev s horkou vodou během menstruace je tabu: zahřátí pouze zvýší krvácení. Také led nelze aplikovat na spodní část břicha - existuje riziko zachycení studené dělohy, vaječníků a přívěsků.

Můžete použít bylinkové recepty a začít pít bylinné čaje a bylinné čaje dva až tři dny před očekávaným obdobím. Můžete si je koupit v lékárně nebo si vyrobit vlastní. K tomu stačí rozemlít stejné množství třezalky tečkované, květů sedmikrásky, měsíčku a třezalky v mlýnku na kávu nebo mixéru. Smíchejte všechny přísady a zalijte vroucí vodou po zabalení nádobí, ve kterém se bude vařit kolekce. Po ochlazení výsledný nálev přeceďte a pijte několikrát denně jako čaj..

Kromě bylin vám následující metody pomohou zmírnit bolest během menstruace:

- jóga, pilates, body flex. Během cvičení jsou orgány urogenitálního systému tonizovány a masírovány. Pravidelné cvičení pomáhá rozpouštět adheze, stimuluje ovulaci a také uvolňuje napnuté svaly dělohy během menstruace;

- vyhněte se podchlazení. Chůze v krátkých sukních v chladném období může vyvolat vývoj zánětlivého procesu a vést k výskytu bolesti během menstruace;

- odmítnutí nezdravé stravy a rychlého občerstvení, které vyvolávají bolest, protože dráždí střeva, která jsou v těsné blízkosti dělohy. Několik dní před nástupem menstruace je lepší odlehčit stravu nahrazením škodlivých potravin vývary a zeleninovými džusy..

Kromě toho je nutné vypořádat se se stresem, vyhnout se přepracování, pravidelně být na čerstvém vzduchu, vyhnout se častému užívání léků a co je nejdůležitější, zabránit nekontrolovanému pohlavnímu styku a potratům..

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen; obvykle by menstruace měla být pravidelná. Pokud dojde k poruše v menstruačním cyklu, ženy se snaží pochopit příčiny porušení a zlepšit fungování těla.