Proč hrudník bolí před menstruací

S takovým projevem, protože jedno prsa je větší než druhé a bolí před menstruací, mnoho zástupců spravedlivého sexu čelí.

Hlavním důvodem jsou změny v hormonálních hladinách před nástupem kritických dnů. V některých případech však může být bolest a hrudky v mléčných žlázách známkou vážného onemocnění..

Z toho, co vyvstává?

Proč se bolesti na hrudi objevují před menstruací? Tento příznak je zpravidla způsoben prudkým skokem hormonů a je považován za zcela přirozený, normální výskyt. Měsíční premenstruační bolestivé pocity na hrudi se v medicíně nazývají mastodynie. Současně může ublížit a zvětšit pouze 1 prsní žláza.

Podobný problém často nastává v prvních měsících užívání kombinované perorální antikoncepce v důsledku restrukturalizace hormonálního pozadí a zmizí během 3-4 měsíců.

Současně žena také vykazuje další příznaky charakteristické pro premenstruační syndrom, jako je úzkost, deprese, celková nevolnost a slabost. Nepříjemné pocity samy odezní 2-3 dny po začátku kritických dnů.

Zvětšení prsou, bolest a nadýmání mohou být první známkou těhotenství. V takových případech nedochází k menstruaci nebo se projevuje skromným výtokem rozmazané povahy..

Asymetrie mléčných žláz je často pozorována u kojících matek a obvykle nemá žádnou souvislost s menstruačním cyklem. Důvodem může být časté čerpání nebo krmení dítěte, zejména z jedné z mléčných žláz..

Možné patologie

Bolest a zvětšení jednoho prsu krátce před menstruací mohou být příznakem tak běžného onemocnění, jako je mastopatie. V tomto případě bolestivý syndrom nezmizí po nástupu kritických dnů. Souběžné klinické příznaky, jako jsou indurace a podkožní uzlíky, které lze zjistit během palpace prsu, naznačují mastopatii..

Některá gynekologická onemocnění mohou také vyvolat bolest. Jsou indikovány příznaky, jako jsou svědění a pálení v pochvě, menstruační nepravidelnosti, bolest břicha, vaginální výtok s nepříjemným zápachem.

Dalším důvodem je podráždění, parazitické onemocnění. Současně do klinického obrazu zapadají svědění, vyrážky, pocity pálení.

Mezi nejnebezpečnější příčiny tohoto stavu patří maligní neoplastický novotvar lokalizovaný v mléčné žláze. V raných fázích onkologického procesu je bolest mírná a objevuje se pouze před nástupem menstruace.

Jak zmírnit stav?

Mastodynie nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu, protože nepříjemné příznaky samy o sobě zmizí brzy po nástupu menstruace. Pro zmírnění stavu se doporučuje vzdát se těsných podprsenky, omezit fyzickou aktivitu, pít vitamíny a minerální komplexy předepsané odborníkem.

V tuto chvíli se doporučuje pít méně tekutin, vzdát se alkoholických nápojů, silné kávy, slaných a tučných jídel. V případech, kdy jsou bolesti a hrudky v hrudníku patologické, je nutná komplexní léčba, kterou předepíše lékař v závislosti na diagnóze.

Před nástupem menstruace by měl být důvodem pro kontaktování lékaře a stanovení komplexní diagnózy syndrom silné bolesti, lokalizovaný v oblasti prsou a doprovázený dalšími alarmujícími příznaky..

Příčiny bolesti v mléčných žlázách před menstruací

Vítáme všechny čtenáře na našem webu. Pokud hledáte odpověď na otázku, proč prsní žlázy bolí před menstruací, jak je to normální a zda potřebujete něco udělat v souvislosti s takovým nepohodlí, pak je níže uvedený text připraven speciálně pro vás.

Jaká je norma??

Normálně 2 méně často 7-10 dní před menstruačním krvácením máte:

 • zvyšuje se citlivost SAH (komplex bradavky-areola);
 • bradavky trochu bobtnají;
 • hrudník je nalit;
 • jste temperamentnější než obvykle.

Toto je normální reakce vašeho těla na zvýšení množství hormonů v krvi. Se zhoršením celkového stavu, pokud jste utrpěli infekční onemocnění, na pozadí stresu nebo hypotermie se nepohodlí může zvýšit. Nepovažuje se to za patologii, pokud je tento jev jediný. A váš stav se bude dále stabilizovat.

Výrazně zvyšuje nepohodlí během menstruačních STI. Pokud se nakazíte, ale nezaznamenali jste příznaky a nebyli jste léčeni, může být vaše menstruace neobvykle bolestivá. S mastalgií, bolestmi v podbřišku a vaginálním svěděním.

Hraniční stav

Pokud máte před menstruací a během krvácení:

 • bolí hrudník;
 • bradavky se stávají hrubými;
 • zvýšení objemu žlázy;
 • dolní část břicha bolí;
 • je vám špatně;
 • teplota stoupne na 37,2 ° C;
 • z bradavek je slabý transparentní výboj.

To jsou známky PMS. Pokud popsané jevy projdou na konci menstruace nebo po jejich ukončení, lékaři říkají, že neexistuje žádná patologie. To znamená, že neexistuje žádná patologie mléčných žláz. PMS však není normou..

Lékaři ani samotné ženy tomuto komplexu příznaků nevěnují pozornost, protože přibližně 90% ženské populace čelí jednomu nebo jinému stupni předmenstruačního stresu. Svůj problém řeší několika antispasmodickými tabletami nebo kombinací antispasmodic + analgetikum. Ačkoli nemůžete říci, že je to normální.

Vážně, PMS, cyklická mastodynie a její projevová mastalgie (bolest na hrudi) jsou věnovány pozornosti, když:

 1. Menstruace je obtížná a bolestivost se stává téměř nesnesitelnou.
 2. Jsou doprovázeny dalšími příznaky: zvýšený čich a otoky, cefalalgie, zvýšený krevní tlak, prudké změny nálady.
 3. Žena ztrácí účinnost.

Poté se aplikuje hormonální terapie a neléková léčba..

U PMS, pokud dojde ke zvýšení mastalgie během menstruace, musíte kontaktovat gynekologa nebo mammologa. Zvýšení závažnosti nepohodlí může naznačovat vývoj mastopatie.

Co není normou?

Cyklická mastodynie je charakterizována bolestí v obou žlázách. Li:

 • jeden hrudník bolí;
 • jsou výtoky nesouvisející s menstruací a jsou neprůhledné a barevné (žluté, nazelenalé, tmavé, krvavé);
 • objeví se pečeť;
 • teplota stoupá na horečnatá čísla;
 • pokožka je horká, suchá, drsná a červená;
 • otok bradavky, překrvení nezmizí po menstruaci.

Naléhavá potřeba navštívit lékaře. Možné důvody pro váš stav:

 • absces;
 • fibroadenom;
 • rakovina;
 • poranění hrudníku s nástupem hnisavých procesů;
 • rychlý růst cysty, lipomu nebo jiného nádoru pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů.

Tento stav vyžaduje okamžité vyšetření. Budete si muset udělat ultrazvuk prsou a ženských pohlavních orgánů. Proveďte krevní test, včetně nádorových markerů.

Je dobré, když hrudník nebolí

Je dobré, když nejsou mléčné žlázy narušeny v kterýkoli den v měsíci. Ale pokud jste měli cyklickou mastodynii a najednou vás bolest přestala obtěžovat a neužívali jste hormonální léky, měli byste přemýšlet o důvodech tohoto jevu. Možná jsi těhotná?

Pokud menstruace neprobíhá pravidelně, lze koncepci vynechat. V tomto případě byste měli darovat krev pro hCG a jít ke gynekologovi. Pokud je cyklus pravidelný a všimli jste si, že týden před menstruací byly přítomny všechny příznaky mastodynie. Navíc máte otoky břicha, začala aktivní tvorba plynu (často jste slyšeli dunění), vaše oblíbená podprsenka se zmenšila. A pak:

 • bradavky přestaly bolet, ale menstruace nezmizela;
 • vůně vás štve;
 • nevolno;
 • chtějí jíst neobvyklé jídlo;
 • ospalost padá;
 • unavíte se rychleji než obvykle.

To může naznačovat úspěšnou koncepci. Můžete mít samozřejmě PMS se sympatoadrenální krizí, nevolností a zvracením v důsledku silného stresu. A vaše období brzy začíná. Nebo selhání cyklu v důsledku fyzického nebo psychického vyčerpání. Ale chci myslet na to nejlepší.

Jak snížit bolest?

Co dělat, ptáte se? Jděte k lékaři, nechte si udělat těhotenský test a pokud je to možné, jen odpočívejte..

Bolestivost mléčných žláz (pokud vyloučíme zánětlivý proces a onkologii) je vysvětlena zadržováním tekutin v těle a otoky. Můžete jej snížit snížením spotřeby tekutin a látek, které přispívají k jeho zadržení (kořeněná, kořeněná, slaná jídla). Během bolestivých období byste se neměli nechat unést alkoholem, kávou a čokoládou.

Je lepší zvolit volné oblečení, vyhnout se stresu a podchlazení (pokud je to možné). Specialisté mohou navíc předepisovat hormony, fytopreparáty, komplexy vitamínů. Je lepší se nedoléčit.

Na tomto místě se loučíme s novými články. Sdílejte informace prostřednictvím sociálních sítí a kdykoli navštivte naše webové stránky.

Proč se bolesti na hrudi objevují na jedné straně před menstruací

Mnoho žen mělo bolesti na hrudi v různých obdobích svého života. Tento příznak není předpokladem paniky nebo strachu, ale je třeba si ho všimnout, aby bylo možné přijmout vhodná opatření. Když se u jednoho prsu pocítí bolest a ve druhém nedojde k žádnému projevu nebo nepohodlí, je to signál k návštěvě mammologa. Tento jev může mít několik příčin. Mnoho z nich nepředstavuje pro ženu hrozbu a některé jsou docela nebezpečné..

Někdy před menstruací začíná bolet hrudník

Proč bolí jeden hrudník?

Bolest lokalizovaná v oblasti mléčných žláz se nazývá mastalgie. Tato podmínka může nastat ve dvou formách, které jsou uvedeny v tabulce.

Druhy bolesti
CyklickýBěhem menstruačního cyklu
NecyklickéKvůli těhotenství nebo abnormalitám v těle.

Cyklická mastalgie

Tento jev má jiné jméno - mastodynie. Je spojena s bolestí, která je lokalizována v ženských mléčných žlázách. Je to mastalgie, která může vytvořit situaci, kdy jedna prsní žláza bolí před menstruací, i když tento proces obvykle postihuje obě žlázy současně. Tyto bolesti jsou spojeny s menstruačním cyklem a obvykle začínají 2-7 dní před začátkem. Mnoho žen zpravidla nepociťuje zvláštní nepohodlí, protože bolest je zanedbatelná, na hrudi je pocit plnosti, pocit pálení. Po několika dnech to všechno zmizí.

Některé ženy si však stěžují na silné bolesti, které narušují jejich obvyklý životní styl. Zdravotní stav pacienta se zhoršuje, což naznačuje aktivaci patologických procesů.

Necyklická mastalgie

Taková bolest nemá žádnou souvislost s menstruačním cyklem. Jejich příčina je zcela odlišná, často závisí na patologických změnách. Existují však také přírodní faktory, například bolest může být důsledkem těhotenství, kdy hormonální změny vyvolávají dominantní roli estrogenu a chorionického gonadotropinu. Pod jejich vlivem bobtnají lalůčky mléčných žláz. Hrudník se stává něžným a někdy bolestivým.

Bolest různé intenzity - mírný pocit pálení, brnění, silné napětí žláz nebo tupá bolest s návratem do oblasti lopatek, dolní části zad, horních končetin. Na konci 1. trimestru takové pocity zmizí. Od 20. týdne se prsa při přípravě na krmení zvětšují. Určité nepohodlí je možné, ale bolest by neměla být přítomna.

Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu nebo je pozorována výhradně v jedné žláze, je nutné navštívit lékaře.

Jaké jsou rysy fyziologie

Ženská mléčná žláza má poměrně komplikovanou strukturu - existují tkáně mastného, ​​pojivového a žlázového typu. Pokud je jejich kombinace z jakéhokoli důvodu porušena, aktivují se různé změny. A někdy jsou spojeny s nebezpečnými příznaky. Hormony jsou jedním z faktorů vyvolávajících strukturální změny. Důvodem je hormonální závislost prsu a samotné pozadí se mění jak pod vlivem nemocí a patologických procesů, tak v důsledku změny fází menstruačního cyklu.

PMS může způsobit bolest na hrudi a nepohodlí

Většina žen si v předvečer menstruace stěžuje na bolestivost nebo nepohodlí v prsou. Tyto příznaky odkazují na symptomatologii prognózy přístupu PMS. Zvláštnost však spočívá v zapojení dvou prsou do procesu současně, protože oba jsou ovlivněny působením hormonů.

Pokud před menstruací bolí jen jeden prsa, existuje vysoká pravděpodobnost výskytu porušení nebo patologie, a proto bude nutná návštěva lékaře.

Jaké nemoci mohou být

Pokud je citlivost prsou způsobena přirozenými příčinami, jako je menstruační cyklus nebo těhotenství, je to normální. Existuje však řada patologických poruch, které jsou pro ženu nebezpečné a jsou doprovázeny bolestí v mléčných žlázách:

 1. Mastopatie je benigní onemocnění spojené s poruchami strukturní struktury. Patologie může pokrývat obě prsa, ale bolest může být pociťována pouze v jednom.
 2. Mastitida způsobená zánětlivými procesy v žláze. Kojící matky si stěžují na tento stav kvůli stagnaci mléka, kdy je bolest lokalizována v jednom prsu nebo v obou najednou.
 3. Cysta je novotvar benigního typu ve formě dutiny. Obsahuje kapalinu. Díky své velké velikosti je možná aktivní bolest.
 4. Fibroadenom je benigní nádor v pojivových a žlázových tkáních. Někdy doprovázeno nadýmáním, pálením, bolestí.
 5. Rakovina. V počátečních fázích se onemocnění neprojevuje a následně způsobuje roztažení, závažnost, bolestivé projevy, hyperemii, výskyt výtoku.
 6. Zranění, mechanická zranění, včetně zranění způsobených těsným a nepohodlným spodním prádlem.
Problémy lze pozorovat kvůli přítomnosti rakovinového nádoru

Pokud jeden prsa bolí po menstruaci, měla by se zvážit pravděpodobnost faktorů, které nejsou způsobeny patologií mléčných žláz:

 • protahování svalů hrudníku v důsledku aktivní fyzické aktivity v tělocvičně nebo v důsledku fyzické práce;
 • nekróza v tukových tkáních kvůli nedostatečné pomoci při léčbě problémů s tělem;
 • plicní onemocnění - pocity na hrudi se projevují při kašli a pohybech horních končetin s hlubokým dechem;
 • interkostální neuralgie v důsledku stlačení nervových vláken nebo zakončení - bolest se stává silnější, když se změní držení těla nebo dojde k náhlým pohybům;
 • osteochondróza.

Jak probíhá diagnostika?

Pacienti si často stěžují, že jeden prsa bolí před menstruací, a po skončení cyklu se stav nezlepší. Pak byste určitě měli vyhledat radu lékaře. Návštěva kliniky bude nutná v těchto situacích:

 • vzhled není spojen s menstruací;
 • bolest je doprovázena silným pálením a intenzivním roztažením v mléčných žlázách;
U dlouhodobé bolesti je nutná konzultace s lékařem
 • jednostranná lokalizace, vyjádřená v samostatných zónách jednoho prsu;
 • v průběhu času se pocit zvyšuje;
 • současně se objevují další příznaky - horečka, změna tvaru žlázy, vzhled uzlin a formací, změna barvy, vzhled sekrecí bez souvislosti s těhotenstvím;
 • bolest každý den po dobu 2 týdnů;
 • zhoršuje se zdravotní stav, zhoršuje se výkonnost.

Pokud máte podezření na patologické změny po sondě prsu, lze předepsat instrumentální a laboratorní studie:

 1. Ultrazvuk prsních a pánevních orgánů.
 2. Vyšetření stavu hormonální rovnováhy.
 3. Radiografie, ductografie, markery rakoviny.
 4. Punkce nebo biopsie.

Co říkají bolesti na hrudi, toto video o tom řekne:

Jaká je léčba

Pokud je citlivost prsů mírná a nepohodlí rychle zmizí, léčba nebude předepsána. Mastopatie je doprovázena neustálou bolestí. Navíc může být difúzní, když je zvětšení a zesílení prsu rovnoměrné nebo vláknité. Žena pocítí na prsou tíhu a roztažení, bradavka bude bolestivá. Vzhledem k tomu, že onemocnění je vyvoláno endokrinními poruchami, jsou ženě předepsány prostředky ke stabilizaci hormonálního pozadí.

K účinnému odstranění problému budete muset vyvážit stravu, upravit pitný režim a zvolit pohodlné, netraumatické oblečení.

Pokud jsou bolesti způsobeny patologickými procesy, pak se onemocnění, které vyvolalo příznaky, podrobí terapii.

Proč bolí hrudník: 11 neškodných a děsivých důvodů

Pokud vás nepohodlí trápí déle než dva týdny, určitě si domluvte schůzku s lékařem.

Bolest v mléčných žlázách (obojí nebo jedna - na tom nezáleží) se nazývá mastalgie. A je známa 70% žen s bolestí prsu. Lékaři však trvají na tom, že nepohodlí vždy hovoří o odchylce od normy - někdy neškodné a někdy nebezpečné.

Ale pouze 15% žen s bolestmi na hrudi opravdu potřebuje vážnou léčbu..

Je však důležité zajistit, abyste nespadli do těchto nešťastných procent. Vyhledejte své příznaky v seznamu nejčastějších příčin Proč mě bolí prsa? mastalgie.

1. PMS nebo ovulace

Během ovulace nebo před menstruací vám mohou prsa nabobtnat a bolet. To je normální, takto fungují hormony. Je pravda, že stejně jako v případě menstruace byste měli být opatrní: cyklická bolest by neměla být silná. Pokud vám nepříjemné pocity nedovolí na sebe zapomenout, co nejdříve se poraďte se svým gynekologem.

Existuje několik způsobů, jak rozpoznat normální cyklickou bolest:

 • bolí obě prsa, hlavně v horní a střední části (na úrovni bradavek);
 • hrudník „nalévá“: bobtná, je na dotek tvrdší;
 • někdy bolest vyzařuje do podpaží;
 • bolestivé pocity se objevují nejdříve 2 týdny před menstruací a poté zmizí;
 • jste v reprodukčním věku.

Co s tím dělat

Nejčastěji je nepohodlí s PMS nebo ovulací docela přijatelné. Pro snížení bolesti lze použít léky proti bolesti, jako je ibuprofen, paracetamol nebo naproxen..

Pokud vás bolest obtěžuje každý cyklus a je již dost, stěžujte si na gynekologa. Lékař vám může pomoci vybrat, která antikoncepční pilulka je, nebo pokud ji již užíváte, upravit dávkování..

2. Hormonální nerovnováha

Za mastalgii jsou často zodpovědné dva hormony - estrogen a progesteron. V různých obdobích života se jejich poměr může měnit, což se projevuje otoky a nepohodlí na hrudi. Hormonální nerovnováha se nejčastěji vyskytuje během:

 • puberta (puberta);
 • těhotenství (zpravidla mluvíme o prvním trimestru);
 • kojení;
 • menopauza.

Co s tím dělat

Pokud během některého z výše uvedených období dojde k mírné bolesti, je to obvykle normální. Dost na to, aby vydržel nepohodlí.

Znovu však zdůrazňujeme: nemusíte snášet silné bolesti! Pokud je přítomna, jděte ke gynekologovi.

3. Kojení

Tok mléka často způsobuje napětí a bolestivost prsou. Pokud krmíte a zároveň pozorujete, že se poprsí zvětšilo o velikost nebo dvě a bolí, je to také normální..

Co s tím dělat

Nic. Nepohodlí zmizí samo od sebe, jak si vaše prsa zvyknou na nový stav..

4. Laktostáza

Někdy jsou mléčné kanály u kojících žen blokovány. Mléko v nich stagnuje. Hrudník v postižené oblasti ještě více nabobtná, ztvrdne (pod kůží můžete cítit pružnou hrudku), bolest nastane i při lehkém dotyku.

Co s tím dělat

Nejlepší možností je aktivně krmit své dítě tak, aby nasávalo mléko z křečovitého potrubí. Pokud to nestačí, zkuste tekutinu po krmení masírovat. Pokud máte potíže, kontaktujte poradce pro kojení.

5. Mastitida

Toto je název zánětu mléčné žlázy - jednoho nebo obou. Laktostáza se často vyvine do mastitidy: stojaté mléko způsobuje zánětlivý proces. Tento typ mastitidy se nazývá laktační mastitida. Možné jsou také možnosti nelaktace, když se infekce dostane do prsní tkáně škrábanci nebo krevním řečištěm..

Mimochodem, "foukal do hrudníku" - to je také příklad mastitidy. V důsledku podchlazení se místní imunita snižuje a jakákoli infekce (například patogenní mikroorganismy, které se dostaly do krevního oběhu v důsledku nachlazení nebo řekněme chronického zánětlivého procesu v ústech) snadno napadne mléčné žlázy.

Příznaky mastitidy jsou zřejmé:

 • tělesná teplota stoupá na 38 ° C a více;
 • hrudník bobtná, stává se „kamenným“, jakýkoli jeho dotyk způsobí ostrou bolest;
 • kůže na hrudi je na dotek horká;
 • objevují se slabost, závratě, únava.

Co s tím dělat

Běh k lékaři - terapeutovi nebo gynekologovi! Mastitida je nejen extrémně bolestivá, ale také smrtelná nemoc, protože může způsobit otravu krve.

V raných stádiích lze mastitidu léčit antibiotiky Léčba infekční mastitidy během laktace: Antibiotika versus perorální podání laktobacilů izolovaných z mateřského mléka. Pokud je však onemocnění mírně zahájeno, může být nutný chirurgický zákrok - až do odstranění postiženého prsu.

6. Fibrocystické změny

Při tomto porušení dojde k nafouknutí a měknutí hrudníku současně. V něm můžete tápat po tvrdých vláknitých oblastech (tkáň jizvy, podobně jako vnitřní jizvy) a cysty (elastické vaky naplněné tekutinou). Předpokládá se, že vývoj fibrocystických změn může souviset s individuálním hormonálním pozadím a věkem..

Co s tím dělat

Diagnostiku vyhledejte u lékaře. Pokud skutečně mluvíme o fibrocystických změnách, léčba se obvykle neprovádí, protože tento stav je považován za neškodný. Bolest (pokud existuje) lze zmírnit volně prodejnými léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

7. Užívání některých léků

Mastalgie může být vedlejším účinkem některých léků. Například:

 • orální hormonální antikoncepce;
 • léky užívané u postmenopauzálních žen;
 • antidepresiva, zejména selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu;
 • prostředky pro léčbu neplodnosti;
 • diuretika;
 • antipsychotika.

Co s tím dělat

Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud mohou způsobovat mastalgii. Pokud ano, přemýšlejte o tom, jak můžete drogu nahradit.

8. Zranění

Po nárazu nebo mačkání vás bude bolet hrudník. Může to trvat i několik dní..

Co s tím dělat

Pokud bylo zranění menší a nezpůsobilo viditelné známky (jako jsou modřiny nebo otoky), nechte prsa zahojit. Na zvládnutí bolesti si vezměte léky proti bolesti dostupné v obchodě.

V budoucnu se snažte chránit hrudník před zraněním: žlázová tkáň se při nárazu snadno změní na vláknitou, objeví se v ní uzliny a cysty.

Pokud má zranění viditelné následky, pro každý případ kontaktujte svého gynekologa.

9. Špatně padnoucí podprsenka

Příliš těsné spodní prádlo stlačí hrudník a způsobí ucpání krve a bolestivost. Alternativně máte velké poprsí a podprsenku máte příliš volnou. To roztáhne prsní tkáň, což opět způsobí bolest..

Co s tím dělat

Získejte správnou velikost podprsenky. Jak to udělat, Lifehacker zde podrobně napsal.

10. Odražená bolest

Zdá se vám jen, že vás bolí hrudník. Ve skutečnosti bolest pochází z jiného orgánu nebo tkáně. Klasický příklad: byl jsi příliš aktivní v tělocvičně - tahal nahoru nebo řekněme cvičil na veslovacím trenažéru - a přetáhl hlavní sval prsní, který se nachází pod poprsím. Výsledkem je, že sval bolí, ale zdá se, jako by bolel hrudník.

Příznaky mastalgie mohou zahrnovat anginu pectoris, žlučové kameny, kostochondritidu (zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost) a některá další onemocnění.

Co s tím dělat

Pokud existuje možnost, že mastalgie je spojena s napětím svalů, počkejte několik dní - bolest sama odezní.

Pokud nezmizí a pečlivě jste si přečetli náš seznam důvodů, ale přesto jste nenašli ten svůj, poraďte se s gynekologem, abyste vyloučili další nemoci.

11. Fibroadenom nebo rakovina prsu

V obou případech mluvíme o nádorech: fibroadenom je benigní, rakovina je maligní a smrtící. V počátečních fázích je obtížné tyto nemoci rozpoznat, ale je to možné: cítí se primárně v hrudce, která se cítí v jednom prsu..

Další postupné příznaky:

 • bolest nebo nepohodlí neznámého původu, které nezmizí do dvou týdnů;
 • jakýkoli výtok z bradavky - průhledný, krvavý, hnisavý;
 • změny v barvě a tvaru bradavky: může "selhat" nebo naopak být příliš konvexní;
 • změny ve struktuře kůže na postiženém prsu: vypadá jako citronová kůra.

Co s tím dělat

Nečekejte, až se příznaky zhorší. Pokud pociťujete nepříjemné pocity na hrudi déle než dva týdny nebo pokud máte bouli v jedné z mléčných žláz, okamžitě kontaktujte svého gynekologa nebo mammologa. Lékař vás vyšetří a případně vám dá doporučení k řadě testů. Na základě jejich výsledků bude stanovena přesná diagnóza a bude předepsána léčba..

A připomínáme vám: aby onkologie neměla šanci, minimálně 1–2krát ročně podstoupit vyšetření mammologem.

Před menstruací bolí více než jeden hrudník

Ahoj! Dříve, obvykle před menstruací, obě prsa vždy bolela asi za týden a zemřela s nástupem menstruace. Nedávno jsem si všiml, že při aktivním sportu mě přestal bolet hrudník úplně. Poté sport opustila a všimla si, že v posledních 3–4 cyklech bolí pravý hrudník a levý ho vůbec nebolí. Zdá se mi to divné. V klidném stavu hrudník nebolí, pouze mírné nepohodlí. Hrudník je citlivý, bolí při stlačení, skákání, pokud leží na břiše. Před třemi měsíci jsem byl nemocný tlakem a docela špatně skákal. Bolí to na různých místech. V předchozích cyklech to bolelo shora, blíže k hrudní kosti, poté shora doprava. do tohoto ra ze strany dole. Existují nějaké důvody k obavám? Je pro mě těžké se dostat k lékaři kvůli péči o postižené dítě. Díky předem za Vaši odpověď!

Ve službě Zeptejte se lékaře je k dispozici konzultace mammologa o jakémkoli problému, který vás znepokojuje. Lékařští odborníci poskytují konzultace nepřetržitě a zdarma. Zeptejte se a hned dostanete odpověď!

Pokud máte podobnou nebo podobnou otázku, ale nenašli jste odpověď, obraťte se na online konzultaci 03 od odborného lékaře.

Pokud chcete získat podrobnější lékařskou pomoc a problém vyřešit rychle a individuálně - položte placenou otázku v soukromé osobní zprávě. být zdravý!

Varuje před bolestí jedné z mléčných žláz před menstruací

Všechny ženy vědí, jak mléčné žlázy někdy ublíží v konkrétní životní situaci. S nástupem menstruačního cyklu pod vlivem hormonů prochází prsa každý měsíc změnami. Často se ženy diví, proč jeden prsa bolí před menstruací..

Fyziologie mléčných žláz

Proč nepohodlí na hrudi koreluje s fázemi menstruačního cyklu? Ženský prsa přímo souvisí s reprodukčním systémem. Celý menstruační cyklus je druh přípravy těla na možné početí dítěte. To platí nejen pro pánevní orgány, ale také pro mléčné žlázy. Velikost prsu a funkce, které provádí, závisí na množství hormonů produkovaných tělem. Hlavním úkolem žlázy je produkovat mléko pro potomky, takže prsa je také zahrnuta do přípravné fáze pro možné těhotenství.

Před menstruací dojde k nárůstu a otoku mléčné žlázy, žena pocítí pocit plnosti, bolesti. Může jen jeden prsa bolet před menstruací? Tyto změny jsou zcela fyziologické a jsou reakcí těla na přepětí hormonů. Přecitlivělost v prsou se objevuje v předvečer ovulace. V tuto chvíli jsou možné bolestivost a další příznaky, k tomu dochází asi týden před nástupem menstruace.

Proč bolí jeden hrudník?

Každý má jinou fyziologii a každá žena cítí toto nepohodlí svým vlastním způsobem. Opakovaná měsíční bolest na hrudi před menstruací je lékaři označována jako cyklická mastodynie nebo mastalgie a je jedním z příznaků premenstruačního syndromu. V průměru lze nepříjemné příznaky pozorovat přibližně 10 dní..

Mastodynie se může projevit bez jakékoli pravidelnosti a periodicity, přičemž je možné, že bolí jen jeden prsa.

Mastodynie může být doprovázena špatným zdravotním stavem, depresí a dalšími příznaky PMS. Nepohodlí zmizí po nástupu menstruace, obvykle po 2–3 dnech. Někdy se bolesti na hrudi před menstruací po několika letech náhle zastaví, proč se to stane?

To je způsobeno nastolením rovnováhy a požadovaným množstvím hormonů, které tělo produkuje. Tvorba a normální fungování mléčné žlázy závisí na hlavních hormonech: estrogen, prolaktin, progesteron a testosteron. Přebytek některých a nedostatek jiných vede k nepříjemným pocitům, špatnému zdraví a nemoci.

Bolest se vysvětluje skutečností, že došlo k početí. Tělo reaguje prudkou změnou hormonálních hladin. Menstruace se neobjevuje a bolest se objevuje v jedné nebo obou mléčných žlázách.

Příčiny patologické bolesti

Důvodem, proč hrudník bolí před menstruací, je často mastopatie. Patologie postihuje ženy ve věku od 20 do 60 let, touto chorobou trpí každá třetí žena na světě. Bolestivé pocity jsou přítomny jak před menstruací, tak po jejím skončení. Při vyšetření a prohmatání prsu může lékař cítit malé uzlíky a plomby charakteristické pro mastopatii.

Po objasnění diagnózy je pacientovi předepsán průběh léčby. Pokud žena zanedbá radu odborníka a není léčena, může se v prsu objevit benigní nebo maligní nádor. Když se objeví onkologické novotvary, v první fázi je bolest slabá. Příznaky se časem zvyšují a bolest se může šířit do druhého prsu. Progrese onemocnění přispívá k „šíření“ metastáz v těle.

Gynekologická onemocnění mohou vyvolat bolest v mléčné žláze. Souběžně se objevují příznaky jako svědění v pochvě a menstruační nepravidelnosti. Dospělá žena obvykle dobře zná vlastnosti svého těla, proto, když se objeví podivné a nepochopitelné příznaky, neměli byste ztrácet čas, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Diagnostika

Pokud žena nemůže samostatně určit, proč ji bolí hrudník, je nutné navštívit lékaře. Kromě mammologa budete potřebovat radu od gynekologa a endokrinologa. K nalezení příčiny bolesti a stanovení diagnózy budou vyžadovány následující postupy:

 • mamografie;
 • ve druhé fázi cyklu se provádí ultrazvuk mléčných žláz;
 • studium hladiny pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy;
 • testy na nádorové markery;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • radiotermometrický postup.

Kromě toho bude pro každou ženu užitečné naučit se zkoumat její prsa. Vyšetření by mělo být prováděno každý měsíc, stát před zrcadlem. Nejprve byste měli vizuálně zjistit, zda nedošlo ke změnám ve tvaru prsou a bradavek. Potom jednou rukou musíte zvednout odpovídající prsa zespodu, druhou cítit, jak to začíná od okraje a pohybuje se směrem k bradavce. Je nutné se ujistit, že nejsou žádné tuberkulózy, prameny, těsnění a není žádný výtok z bradavky.

Žena by si měla pamatovat, že někdy syndrom výrazné bolesti neodpovídá závažnosti onemocnění, například při mírném stadiu mastopatie. A někdy se závažná onkologická patologie vyvíjí téměř asymptomaticky. Proto je lepší hrát na jistotu a při sebemenších neobvyklých bolestivých pocitech na hrudi navštivte lékaře.

Léčba a prevence

Pokud hrudník před menstruací mírně bolí a po několika dnech potíže zmizí, léčba není nutná. U mastopatie může být bolest přítomna neustále. Existují dvě formy onemocnění: rozptýlené, kdy se prsa rovnoměrně zvětšuje a zesiluje, a také vláknité.

Vláknitá forma je charakterizována tvorbou uzlíků v tloušťce prsu.

Hlavními příznaky jsou pocity těžkosti a roztažení, zatímco bradavka je velmi bolestivá. Proč se mastopatie vyvíjí? Toto onemocnění je způsobeno endokrinními poruchami, zatímco léčba spočívá hlavně v užívání léků, které stabilizují hormonální pozadí.

Žena může zlepšit svou pohodu revizí stravy, s výjimkou tučných jídel, soli, silného čaje a kávy. A také je nutné snížit množství tekutiny. Před menstruací je nejlepší nosit přiléhavé oblečení. Podprsenka by měla být velká, pohodlná a měkká, ale pevně fixující hrudník.

Nejlepší prevencí bolesti na hrudi je přechod na zdravý životní styl a zdravou výživu. Je třeba mít na paměti, že neustálá úzkost, stres nebo deprese negativně ovlivňují stav zdraví žen a mléčné žlázy, zejména.

Příčiny bolesti v mléčných žlázách před menstruací

Vítáme všechny čtenáře na našem webu. Pokud hledáte odpověď na otázku, proč prsní žlázy bolí před menstruací, jak je to normální a zda potřebujete něco udělat v souvislosti s takovým nepohodlí, pak je níže uvedený text připraven speciálně pro vás.

Jaká je norma??

Normálně 2 méně často 7-10 dní před menstruačním krvácením máte:

 • zvyšuje se citlivost SAH (komplex bradavky-areola);
 • bradavky trochu bobtnají;
 • hrudník je nalit;
 • jste temperamentnější než obvykle.

Toto je normální reakce vašeho těla na zvýšení množství hormonů v krvi. Se zhoršením celkového stavu, pokud jste utrpěli infekční onemocnění, na pozadí stresu nebo hypotermie se nepohodlí může zvýšit. Nepovažuje se to za patologii, pokud je tento jev jediný. A váš stav se bude dále stabilizovat.

Výrazně zvyšuje nepohodlí během menstruačních STI. Pokud se nakazíte, ale nezaznamenali jste příznaky a nebyli jste léčeni, může být vaše menstruace neobvykle bolestivá. S mastalgií, bolestmi v podbřišku a vaginálním svěděním.

Hraniční stav

Pokud máte před menstruací a během krvácení:

 • bolí hrudník;
 • bradavky se stávají hrubými;
 • zvýšení objemu žlázy;
 • dolní část břicha bolí;
 • je vám špatně;
 • teplota stoupne na 37,2 ° C;
 • z bradavek je slabý transparentní výboj.

To jsou známky PMS. Pokud popsané jevy projdou na konci menstruace nebo po jejich ukončení, lékaři říkají, že neexistuje žádná patologie. To znamená, že neexistuje žádná patologie mléčných žláz. PMS však není normou..

Lékaři ani samotné ženy tomuto komplexu příznaků nevěnují pozornost, protože přibližně 90% ženské populace čelí jednomu nebo jinému stupni předmenstruačního stresu. Svůj problém řeší několika antispasmodickými tabletami nebo kombinací antispasmodic + analgetikum. Ačkoli nemůžete říci, že je to normální.

Vážně, PMS, cyklická mastodynie a její projevová mastalgie (bolest na hrudi) jsou věnovány pozornosti, když:

 1. Menstruace je obtížná a bolestivost se stává téměř nesnesitelnou.
 2. Jsou doprovázeny dalšími příznaky: zvýšený čich a otoky, cefalalgie, zvýšený krevní tlak, prudké změny nálady.
 3. Žena ztrácí účinnost.

Poté se aplikuje hormonální terapie a neléková léčba..

U PMS, pokud dojde ke zvýšení mastalgie během menstruace, musíte kontaktovat gynekologa nebo mammologa. Zvýšení závažnosti nepohodlí může naznačovat vývoj mastopatie.

Co není normou?

Cyklická mastodynie je charakterizována bolestí v obou žlázách. Li:

 • jeden hrudník bolí;
 • jsou výtoky nesouvisející s menstruací a jsou neprůhledné a barevné (žluté, nazelenalé, tmavé, krvavé);
 • objeví se pečeť;
 • teplota stoupá na horečnatá čísla;
 • pokožka je horká, suchá, drsná a červená;
 • otok bradavky, překrvení nezmizí po menstruaci.

Naléhavá potřeba navštívit lékaře. Možné důvody pro váš stav:

 • absces;
 • fibroadenom;
 • rakovina;
 • poranění hrudníku s nástupem hnisavých procesů;
 • rychlý růst cysty, lipomu nebo jiného nádoru pod vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů.

Tento stav vyžaduje okamžité vyšetření. Budete si muset udělat ultrazvuk prsou a ženských pohlavních orgánů. Proveďte krevní test, včetně nádorových markerů.

Je dobré, když hrudník nebolí

Je dobré, když nejsou mléčné žlázy narušeny v kterýkoli den v měsíci. Ale pokud jste měli cyklickou mastodynii a najednou vás bolest přestala obtěžovat a neužívali jste hormonální léky, měli byste přemýšlet o důvodech tohoto jevu. Možná jsi těhotná?

Pokud menstruace neprobíhá pravidelně, lze koncepci vynechat. V tomto případě byste měli darovat krev pro hCG a jít ke gynekologovi. Pokud je cyklus pravidelný a všimli jste si, že týden před menstruací byly přítomny všechny příznaky mastodynie. Navíc máte otoky břicha, začala aktivní tvorba plynu (často jste slyšeli dunění), vaše oblíbená podprsenka se zmenšila. A pak:

 • bradavky přestaly bolet, ale menstruace nezmizela;
 • vůně vás štve;
 • nevolno;
 • chtějí jíst neobvyklé jídlo;
 • ospalost padá;
 • unavíte se rychleji než obvykle.

To může naznačovat úspěšnou koncepci. Můžete mít samozřejmě PMS se sympatoadrenální krizí, nevolností a zvracením v důsledku silného stresu. A vaše období brzy začíná. Nebo selhání cyklu v důsledku fyzického nebo psychického vyčerpání. Ale chci myslet na to nejlepší.

Jak snížit bolest?

Co dělat, ptáte se? Jděte k lékaři, nechte si udělat těhotenský test a pokud je to možné, jen odpočívejte..

Bolestivost mléčných žláz (pokud vyloučíme zánětlivý proces a onkologii) je vysvětlena zadržováním tekutin v těle a otoky. Můžete jej snížit snížením spotřeby tekutin a látek, které přispívají k jeho zadržení (kořeněná, kořeněná, slaná jídla). Během bolestivých období byste se neměli nechat unést alkoholem, kávou a čokoládou.

Je lepší zvolit volné oblečení, vyhnout se stresu a podchlazení (pokud je to možné). Specialisté mohou navíc předepisovat hormony, fytopreparáty, komplexy vitamínů. Je lepší se nedoléčit.

Na tomto místě se loučíme s novými články. Sdílejte informace prostřednictvím sociálních sítí a kdykoli navštivte naše webové stránky.

Proč hrudník bolí před menstruací a jak zmírnit příznak?

Mnoho žen čelí takovým problémům, jako je výskyt nepohodlí nebo bolesti v závislosti na menstruačním cyklu. Nejčastěji se takové projevy vyskytují, když začíná druhá fáze cyklu..

Je třeba poznamenat, že v některých případech mohou tyto příznaky naznačovat závažné patologické procesy, které vyžadují další diagnostiku..

 1. Když hrudník začne bolet a bobtnat?
 2. Co dělat, když vás silně bolí hrudník?
 3. Jakého lékaře kontaktovat?
 4. Jak snížit bolest na hrudi?
 5. Náhlé zastavení bolesti
 6. Bolí mě na hrudi, ale není tam žádná menstruace
 7. Laktace
 8. Těhotenství
 9. Mimoděložní těhotenství
 10. Endokrinologické problémy
 11. Nádory
 12. Zranění
 13. Potrat
 14. Mastopatie
 15. Puberta
 16. Diagnostika
 17. Léčba
 18. Prevence
 19. Recenze

Když hrudník začne bolet a bobtnat?

V průměru má bolest na hrudi typický nástup - jedná se o druhou fázi menstruačního cyklu. Při normálním menstruačním cyklu trvajícím od 28 do 35 dnů to může být 14-17 dnů menstruace. Někdy se bolest objeví těsně před nástupem menstruace..

Důvodem rozvoje mastodynie může být:

 • Změny hormonálních hladin spojené s nerovnováhou v jejich složení. Nebo to může být projev nestability spojený s jinou gynekologickou nebo extragenitální patologií.
 • Vývoj novotvarů v mléčné žláze. Jejich povaha může být benigní nebo maligní..
 • Nemoci v oblasti hrudníku spojené se zánětem.
 • Přítomnost onemocnění v genitální oblasti, stejně jako endokrinní žlázy, pojivové tkáně atd..

Co dělat, když vás silně bolí hrudník?

U mnoha žen začíná být strach, že bolest začíná být nesnesitelná. Je však třeba si uvědomit, že je nemožné samostatně se zabývat otázkou léčby a zmírnit podráždění bolesti.

Pokud pociťujete nepohodlí nebo bolest v oblasti hrudníku, potřebujete:

 • Včas se obraťte na lékařskou instituci, zejména za účelem získání kvalifikovaného odborníka.
 • Užívání léků bez doporučení lékaře je nežádoucí. To je způsobeno možným vývojem těhotenství, kdy užívání léků nepříznivě ovlivní stav plodu. U mimoděložního těhotenství pomáhá užívání léků proti bolesti vymazat klinický obraz.
 • U onkologického procesu je možné, aby žena později vyhledala pomoc kvůli dočasné úlevě od bolesti a odložení návštěvy lékaře.
 • Při přijímání finančních prostředků během laktace je možné, aby se účinné látky dostaly do dítěte prostřednictvím mléka.

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud dojde k bolesti na hrudi, můžete se poradit s odborníkem příslušného profilu. Většinou, pokud jde o mammologa. S tímto problémem se může vypořádat také gynekolog kvůli nedostatečnému počtu specializovaných odborníků.

Vzhledem k nemožnosti dostat se k lékařům podobného profilu můžete vyhledat radu od terapeuta nebo chirurga.

Jak snížit bolest na hrudi?

Pokud je stanovena diagnóza a je zjištěna benigní a neohrožující patologie, měla by žena dodržovat řadu pravidel zaměřených na snížení bolesti během menstruačního cyklu:

 • Během druhé fáze menstruačního cyklu byste měli omezit příjem takových léků, jako je silný čaj nebo káva, alkoholické nápoje atd..
 • V případě takové bolesti byste si měli vybrat pohodlné a přirozené oblečení.
 • Při silných bolestech je možné aplikovat krátkodobá nesteroidní protizánětlivá léčiva nebo bylinné přípravky, jako jsou odvar z provázku, kopřivy atd..
 • Je třeba se vyvarovat stresu.
 • V případě silné bolesti v oblasti hrudníku je nutné dodržovat doporučení lékaře v průběhu léčby.

Náhlé zastavení bolesti

Jsou chvíle, kdy se bolest zastaví dostatečně rychle, někdy to může být další menstruační cyklus.

Důvodem pro zastavení bolesti může být:

 • Obnova hormonálních hladin.
 • Zajištění účinku užívání léků.
 • Odstranění původní příčiny.
 • Normalizace sexuální funkce.

Bolí mě na hrudi, ale není tam žádná menstruace

Laktace

Nejpříznivějším důvodem, proč je bolest v oblasti hrudníku. Bolest spojená s laktací se objevuje během posledních fází těhotenství.

Povaha bolesti:

 • Asi dva až tři týdny před porodem si žena může všimnout výskytu kolostra z bradavek..
 • Prsa se mohou výrazně zvětšit, být hustší a těžší.
 • Žena prožívá silné nepohodlí, někdy se snaží vyjádřit mlezivo, což vyvolává ještě větší bolest na hrudi.
 • Bolest je tupá, neexistuje přesná lokalizace, difúzní charakter sahá až do celého hrudníku.
 • Jakmile žena porodí dítě, bolest na hrudi se zvyšuje. To je způsobeno kompletní přípravou tkáně na krmení kvůli maximální akumulaci stále tenkých kanálků mlezivem, což je hustá směs bílkovinných a tukových složek..
 • Během počátečních fází kojení hodně prsa bolí. To je způsobeno vývojem potrubního systému, postupným uvolňováním obsahu prsou.
 • Při krmení bolest zmizí, ale někdy je způsobena traumatickým poškozením bradavek. Proto je tak důležité připravit tělo včas..

Těhotenství

To je jedna z nejpříznivějších příčin, které tvoří bolest v oblasti prsu..

Vlastnosti bolesti:

 1. Podobný klinický obraz se může objevit již několik týdnů po nástupu těhotenství.
 2. Bolest se nejčastěji objevuje během prvních týdnů a ve stadiu předcházejícím porodnímu procesu.
 3. Podobný proces je naprosto fyziologický a je spojen s tvorbou žlázové tkáně..
 4. Dochází ke zvýšení hmotnosti žlázové tkáně, která následně slouží jako místo pro tvorbu mléka.
 5. Kromě toho probíhá vývoj potrubního systému, který se zvětšuje, prodlužuje a rozšiřuje v průměru..
 6. V posledních týdnech těhotenství může být bolest v mléčné žláze vyvolána nástupem produkce mléka.
 7. Bolest na hrudi má receptorovou povahu, protože žlázové kanály jsou vyplněny mlezivem. Těhotná žena, spolu s bolestmi v tomto období, si může všimnout vzhledu mleziva z bradavek.

Mimoděložní těhotenství

Toto je jedna z možností vzniku bolesti na hrudi. Podobný důvod je podobný a v mnoha ohledech může přispět k včasnému odhalení život ohrožující patologie.

Tento příznak raného těhotenství má mírně rozmazaný průběh ve srovnání se synoviálním průběhem těhotenství:

 • Bolest bude malá, ženu téměř neobtěžuje.
 • Hrudník pravidelně bobtná, může postupně růst. Patogeneze je také způsobena zvýšením hormonů charakteristických pro těhotenství. Existuje pomalý a méně výrazný vývoj protokolů systému a žlázové tkáně.
 • Vymazaný průběh je charakteristický kvůli nedostatečnému růstu hladiny hormonů spojenému s rozporem s gestačním věkem.
 • Bolest na hrudi je doprovázena mimoděložním těhotenstvím postupným výskytem bolesti v dolní části zad, v dolní části břicha, hlavně na jedné straně (vlevo nebo vpravo).
 • S prodloužením trvání těhotenství se zvyšuje bolestivý syndrom. Konečnou fází může být výskyt příznaků akutního břicha doprovázených krvácením, horečkou.

Jakmile je mimoděložní těhotenství vyřešeno, bolest na hrudi je téměř okamžitě odstraněna..

Endokrinologické problémy

Toto je jedna z nejzávažnějších možností, která vede k bolesti na hrudi. To je způsobeno skutečností, že diagnostika je nejen obtížná, ale také nákladná..

Prsní žláza u ženy je orgán, který je ovlivněn všemi žlázami, zejména endokrinními sekrety:

 1. Hlavními vlivy jsou především ženské pohlavní hormony, jako jsou estrogeny a progesteron..
 2. Štítná žláza má sekundární účinek na mléčnou žlázu..

Povaha bolesti:

 • Bolest se může projevovat pravidelně, její povaha je jiná, od tupé po akutní.
 • Nejčastěji je matná a vzniká vznikem mas nebo vývojem pojivové tkáně. Jak hormonální poruchy postupují, léze postupuje.
 • Bolest se objevuje kdykoli, ale hlavně v období aktivních poruch stavu hormonů.
 • Někdy pulzuje a vyzařuje do oblasti paže nebo lopatky..
 • Když jsou nervová zakončení v oblasti hrudníku stlačena, nastane výstřel a ostrý charakter.

Nádory

Jedná se o jednu z nejkontroverznějších a zároveň nebezpečných příčin bolesti na hrudi..

Objevuje se nejčastěji až poté, co velikost nádoru dosáhne velké velikosti, začne vytlačovat okolní tkáně a cévní složku a také vede ke klíčení do sousedních částí. Nádor může být benigní nebo maligní.

Maligní nádor má jiný původ, neexistují žádné projevy bolesti specifické pro každý typ:

 • Bolest v počátečních fázích je tupá, objevuje se pravidelně a není vždy snadné ji přesně lokalizovat.
 • Je obtížné vizuálně posoudit vzhled patologického zaměření, pouze v pozdějších fázích vývoje patologického procesu se bolest stane akutní, jasně lokalizovaná.
 • Existuje ozáření, které může vyzařovat do oblasti lopatky, paže nebo hrudníku. V tomto případě má povaha směru růstu nádoru velký význam..
 • Obsah se uvolňuje z bradavek v počátečních fázích připomínajících neškodný charakter.
 • Následně se hrudník deformuje, mohou se tvořit ulcerace.
 • Axilární lymfatické uzliny jsou zvětšené, což je charakteristický znak a jeden z nejčastějších příznaků onkologického procesu v oblasti hrudníku.
 • Bolest se stává postupně nesnesitelnou a prostředky terapie ji nemohou vždy eliminovat..

Zranění

Traumatické účinky mohou být poměrně častou příčinou bolesti na hrudi. Hlavním mechanismem traumatu je přímý úder do hrudníku. Může se objevit během pádu, přímého nárazu tupým předmětem nebo vývoje kinetické energie procházející do oblasti hrudníku.

Vlastnosti bolesti:

 1. Bolest na hrudi se může objevit bezprostředně po cévní mozkové příhodě, je-li akutní, doprovázená edémem a hyperemií tkáně.
 2. Je charakteristické, že po několika hodinách nebo dnech se objeví hematom. Bolest několik hodin po nárazu je již způsobena vývojem otoku, zvýšením hematomu, což vede ke kompresi krve a lymfatických cév.
 3. Vzhledem k tomu, že ženská prsa má bohatý odtok lymfy, po cévní mozkové příhodě je pozorována stagnace lymfy, proto se zvětšuje, získává cyanotickou barvu atd..

Příznaky:

 • Bolest na hrudi může také nastat s nepřímým traumatizujícím účinkem na okolní tkáně.
 • Bolest přímo v hrudi by měla být odlišena od bolesti hrudní kosti, žeber atd..
 • Bolest má různé vlastnosti, v počátečních stádiích je akutní, téměř nesnesitelná kvůli blízkým nervovým plexům, ale také v budoucnu tupá, spojená s otoky.
 • Ozáření je charakteristické pro paži a rameno. Postupně to začíná mizet.

Potrat

Jedná se o metodu lékařského nebo chirurgického ukončení těhotenství, která je doprovázena rychlou změnou hormonálních hladin..

Od prvního dne těhotenství je pozorována prudká změna hormonálních hladin a postupně se jejich hladina začíná zvyšovat.

A hned po potratu si některé ženy všimnou silné bolesti na hrudi.

Má nudný charakter, někdy docela silný. Prasknutí charakteru bolesti na hrudi je nejtypičtější s pozdním ukončením těhotenství..

Žena nemůže používat spodní prádlo, a proto je po potratu nucena používat sypké věci, které vedou k nekontaktnímu styku prsou a věcí. Bolest začíná ustupovat po ukončení těhotenství. Během týdne úplně zmizí.

Mastopatie

Jedna z nejčastějších příčin bolesti na hrudi. Vyznačuje se skutečností, že se mění poměr složení mléčné žlázy. Existuje několik možností, výběr závisí na typu převahy jakékoli komponenty. Může to být žlázová nebo tuková tkáň, stejně jako pojivová tkáň.

Důvodem tohoto patologického procesu je narušení hormonálního pozadí, selhání stabilního pozadí.

Vlastnosti bolesti:

 1. Bolest se začíná zhoršovat, než začne menstruace.
 2. Již ve druhé fázi menstruačního cyklu začíná prsa bobtnat, zvětšovat se, při palpaci je hrubší.
 3. Bolest je často tupá nebo bodavá, vyzařující do paže, lopatky nebo mezižeberních prostor.
 4. Ve vzácných případech dochází ke zvýšení lymfatických uzlin axilární skupiny spolu s vrcholem citlivosti na hrudi. Bolest nastává v důsledku reflexního podráždění pojivové tkáně, jejího edému atd..

Puberta

Jedná se o jeden z fyziologických procesů v životě každé ženy..

Dívka zaznamenává postupné otoky anatomické oblasti. Následně je pozorován otok, který je viditelný pouhým okem..

Povaha bolesti:

 1. Bolest na hrudi táhne nebo bolí.
 2. V určitém čase se zvyšuje, ale zároveň nezávisí na fázi menstruačního cyklu.
 3. Důvodem této bolesti na hrudi je tvorba žlázové tkáně, která je po dlouhou dobu ve stavu vzniku. Vytváří se nejen tkáň, ale také systémové protokoly.
 4. Maximální bolest nastává během prvních měsíců vývoje prsu. Dotyk způsobuje vážné nepohodlí. Současně však nedochází k narušení obecného blahobytu..
 5. Z bradavek, které mají bílou průhlednou nebo mléčnou barvu, se objeví mírný výtok.
 6. Bradavky jsou velmi citlivé. Jakmile se v dospívání zpomalí růst prsou, bolest postupně ustupuje a ustává..

Diagnostika

Bolest na hrudi, bez ohledu na příčinu a povahu příznaků, vyžaduje povinnou diagnózu.

Chcete-li to provést, měli byste provést řadu opatření:

 • Zpočátku byste měli navštívit odborníka, který zjistí přesné stížnosti, povahu projevů a podmínky výskytu. Je důležité, aby lékař znal podstatu menstruační funkce, na které do značné míry závisí fungování prsu, pravidelnost a délka cyklu. Je důležité znát reprodukční funkce, například porod a ošetřování následného dítěte, historii potratů atd. Informace o užívání léků mají v diagnostice velký význam..
 • Z diagnostických opatření je nutné provést takové testy, jako je obecný krevní test a biochemická studie, taková technika může určit možný zánětlivý nebo onkologický proces. Z laboratorního výzkumu se používá hormonální výzkum, porušení poměru hormonů může způsobit poruchy práce žláz a rozvoj bolesti na hrudi.
 • Z instrumentálních metod se používá metoda screeningové mamografie. Je založen na průchodu rentgenových paprsků prsní tkání. Ve výsledku je odhaleno velké množství patologických stavů, hlavně je to zaměřeno na diagnostiku onkologické patologie. Hlavní nevýhodou je použití mamografie v mladém věku.
 • Alternativou je proto ultrazvuk. Metoda má nízký počet vedlejších účinků a lze ji použít během laktace a těhotenství. Ultrazvukové vyšetření se provádí, na rozdíl od mamografie, v kterýkoli den menstruačního cyklu.
 • Některé varianty patologie mléčných žláz lze potvrdit pomocí histologického vyšetření..

Léčba

Léčba prsu a rozvoj syndromu bolesti je zpočátku založena na identifikaci patologie, na základě příčiny bolesti je zahájena léčba zaměřená na vyloučení základního onemocnění:

 • V případě ukončení těhotenství a bolesti spojené s mimoděložním těhotenstvím není povinná léčba nutná. Pouze za účelem prevence tvorby fibroidů nebo jiných změn je nutné předepisovat bylinné přípravky nebo hormonální látky zaměřené na stabilizaci hormonálního pozadí.
 • Během těhotenství by měly být používány pouze fyzikální metody zaměřené na úplnou přípravu prsu na předchozí laktaci. K tomu se používá kontrastní sprcha, otírání froté ručníky atd..
 • Při krmení je třeba k odstranění bolesti pravidelně odsávat mléko, zabránit přetížení atd..
 • Onkologický proces zahrnuje kombinovanou léčbu, která zahrnuje chirurgické odstranění formace, jmenování chemoterapeutik a ozařování tkáně.
 • U hormonálních poruch je nutná hormonální stabilizace. Je možné použít kombinovanou perorální antikoncepci nebo hormony jiných žláz s vnitřní sekrecí atd..

Prevence

Prevence bolesti na hrudi sestává z řady opatření, která je třeba provést po dlouhou dobu, zejména před jejich výskytem..

Mezi nimi je třeba zdůraznit:

 • Použití pohodlného, ​​velikostně vhodného spodního prádla vyrobeného především z přírodních materiálů.
 • Pokud je to možné, uvolněte hrudník od mačkání spodního prádla, abyste předešli nepohodlí.
 • Zabraňte rozvoji hormonálních poruch, mezi ně by mělo patřit přerušované těhotenství, menstruační dysfunkce a patologie štítné žlázy..
 • Vyvarujte se nekontrolovaného příjmu léků, zejména hormonálního původu.
 • Pravidelně navštěvujte odborníka za účelem preventivního vyšetření a včasného zjištění patologických stavů těla.
 • Mějte pravidelné plánované mamografy do 40 let.
 • Po zjištění patologických stavů začněte včas léčit příčinu bolesti na hrudi.
 • Během kojení a nástupu bolesti byste měli okamžitě konzultovat odborníka, abyste zabránili stagnujícím a zánětlivým procesům.

Proto je důležité včas konzultovat lékaře, aby nedošlo k vážným komplikacím..

Uvolňování krevních sraženin během menstruace je poměrně častým jevem kvůli fyziologickým mechanismům její koagulace. V některých případech však může jejich vzhled být signálem pro vývoj závažných hormonálních změn nebo patologických procesů.