Proč bolí břicho během menstruace?

Asi 70% žen pociťuje bolesti v podbřišku s menstruací, od puberty po menopauzu. Bolestivý syndrom během menstruace se může projevit před začátkem menstruace a po jejím skončení má různé stupně závažnosti. V klinické gynekologii není příliš silná bolest břicha během menstruace u nulipárních žen považována za normální. To je způsobeno anatomickými a fyziologickými faktory. Pokud u dívky dojde k nepohodlí a bolesti nízké intenzity před a v prvních dnech menstruace, není tento příznak důvodem k obavám..

Pokud je bolest během menstruace velmi intenzivní, je extrémně akutní a je doprovázena dalšími patologickými příznaky, je to vážný důvod pro kontaktování gynekologa a provedení vyšetření. Často se stává, že bolest během menstruace je spojena se slabostí, trávením (průjem, zvracení) a závratěmi. To naznačuje přítomnost poruch v práci endokrinního, reprodukčního nebo nervového systému, problémů s krevními cévami. Zjištění přesného důvodu, proč žaludek bolí během menstruace, vám umožní zvolit taktiku léčby a zajistit, aby se žena během menstruace cítila lépe.

Bolest dolní části břicha, v závislosti na její intenzitě, může být buď normálním fyziologickým procesem, nebo signalizovat vážné problémy: hormonální poruchy, vrozené anomálie, zánětlivé patologie, nádory.

Klinické příznaky bolestivé menstruace

V medicíně se bolesti dolní části břicha na začátku nebo po menstruaci nazývají algodismenorea. Tento syndrom je charakterizován bolestí, která je lokalizována v dolní pánvi a po stranách v oblasti vaječníků. Bolestivý syndrom může mít bolestivý nebo křečovitý charakter. Podle lékařských statistik ženy, které během menstruace bolí žaludek, také trpí jinými onemocněními:

 • porucha střev (průjem) - 79%;
 • zažívací potíže (zvracení) - 80%;
 • bolest hlavy - 13%;
 • závratě - 24%;
 • ztráta vědomí - 15%.

Ve většině případů mají ženy bolesti břicha před menstruací, 12-16 hodin před nástupem menstruace. Během menstruace první den obvykle žaludek silně bolí a o 2-3 dny intenzita bolesti a vedlejší příznaky ustupují nebo úplně vymizí. Bolest v dolní části břicha během menstruace může mít jinou povahu - šití, bolesti, záškuby, křeče.

Kromě rozdílu v tom, jak bolí dolní část břicha během menstruace, se bolestivý syndrom liší v délce a dopadu. U mnoha žen bolest vyzařuje do dolní části zad, konečníku, třísla a močového měchýře. Bolestivý syndrom během menstruace se často stává příčinou emočních poruch a depresivních stavů.

V klinické praxi se bolestivá menstruace vyznačuje stupněm intenzity:

 • Mírný stupeň algodismenorey se vyznačuje krátkým trváním, umírněností. S takovým stupněm bolesti žena neztrácí schopnost pracovat, neovlivňuje to její psycho-emocionální stav a lze ji snadno odstranit lehkými léky proti bolesti. U většiny žen mírný stupeň algodismenorey zmizí sám po porodu, kdy jsou kontrakce dělohy méně patrné. I přes minimální klinické příznaky a mírnou míru je stále nutné zjistit příčiny syndromu bolesti.
 • Průměrný stupeň syndromu algodismenorey - bolesti je doplněn obecnou slabostí, zimnicí, rozrušeným močením, nevolností, nadýmáním, zimnicí. S průměrným stupněm je již obtížné obejít se bez léků proti bolesti. Kromě toho je bolest často doprovázena poruchami emočního stavu - podrážděností, zvýšenou citlivostí na pachy a zvuky. Výkon ženy je výrazně snížen. Nebezpečí mírného stupně algodismenorey spočívá v tom, že bolest může zesílit a vyvinout se.
 • Těžká algodismenorea - charakterizovaná silnou, intenzivní bolestí v dolní části břicha s návratem do dolní části zad a třísla. Bolestivý syndrom je často doprovázen horečkou, slabostí, horečkou, palpitacemi, bolestmi na hrudi a zažívacími potížemi. V tomto stavu žena není schopna normálně pracovat a často trpí depresivními poruchami. Příčinou těžké algomenorey jsou nejčastěji infekční a zánětlivé procesy v pánevní oblasti nebo vrozené patologie reprodukčního systému.

Proč bolí žaludek během menstruace

Algodismenorea je rozdělena do dvou typů - primární a sekundární.

Primární algomenorea

Primárním typem je bolestivá menstruace u dívek, počínaje pubertou a do 3-4 let po nástupu menstruace. Nejčastěji je primární algodismenorea diagnostikována u dívek astenické postavy, které jsou hubené. Také vývoj bolesti během menstruace je ovlivněn psychologickým stavem, podléhají mu citlivé, snadno vzrušivé, emočně nestabilní dívky.

Anatomicky bolestivá menstruace u mladých nerodících žen je často způsobena následujícími patologiemi:

 • Hormonální poruchy andrenergního nebo parasympatického typu. V prvním případě dochází ke zvýšené sekreci adrenalinu, noradrenalinu, dofarminu, což vede k hormonální nerovnováze. Charakteristickým rysem tohoto typu algodismenorey je bolest hlavy, zácpa, zvýšená srdeční frekvence, nespavost, cyanóza končetin, bledost obličeje. U parasympatického typu algodismenorey se zvyšuje obsah serotoninu, což vede k zažívacím potížím (nevolnost, průjem), snížení srdeční frekvence a tělesné teploty, často se projevují otoky končetin a obličeje, nadváha a možné alergické reakce.
 • Vrozené anomálie pojivové tkáně - často příčinou bolestivých období u mladých dívek jsou geneticky podmíněné množení pojivové tkáně dělohy (dysplázie). Toto onemocnění je charakterizováno takovými poruchami, jako je skolióza, ploché nohy, křečové žíly, patologie trávicího systému, krátkozrakost. Tato onemocnění jsou často vyvolána nedostatkem hořčíku během růstu těla, ve většině případů se vyskytují u dívek s křehkou postavou..
 • Vrozené anomálie dělohy - zlomení, malformace (dvourohá, dvoulumenová děloha) vedou k potížím s odtokem krve z děložní dutiny během menstruace. To vyvolává bolestivý syndrom způsobený nadměrnými kontrakcemi dělohy..
 • Nemoci nervového systému - syndrom bolesti je v tomto případě způsoben zvýšenou citlivostí na bolest a emoční nestabilitou.

Bez ohledu na příčiny bolestivé menstruace u mladých dívek a nulipálních žen s průměrnou a vysokou intenzitou bolesti je nutné konzultovat gynekologa a podstoupit komplexní vyšetření. Identifikace příčiny primární algomenorey umožňuje zbavit se mnoha vážných problémů, které mohou nastat ve zralejším věku.

Sekundární algodismenorea

Diagnóza sekundární algodismenorey se stanoví, když žaludek bolí během menstruace u žen, které již mají děti nebo které překročily hranici 30 let. V mírné až těžké míře se u třetiny porodících žen vyskytnou bolestivá období. To negativně ovlivňuje celkový stav a výkon. Vedle syndromu bolesti je sekundární algodismenorea doprovázena dalšími patologickými příznaky. U většiny žen je diagnostikována nadměrně silná menstruace a také následující poruchy:

 • poruchy trávení - plynatost, nevolnost, zvracení;
 • vegetativní-vaskulární poruchy - závratě, ztráta vědomí, bolesti hlavy, migrény, necitlivost končetin, zvýšená srdeční frekvence, arytmie;
 • psychoemočné poruchy - zvýšená podrážděnost, náhlé změny nálady, nadměrná citlivost na pachy, změny chuťových pohárků;
 • endokrinní metabolické poruchy - silná bezpříčinná slabost, bolesti kloubů, svědění kůže.

Příčinou sekundární algodismenorey mohou být zánětlivé patologie pánevních orgánů, nezánětlivá onemocnění ženských reprodukčních orgánů, poškození dělohy po porodu, chirurgické zákroky nebo kyretáž. Běžnou příčinou bolesti během menstruace jsou patologické změny na sliznici dělohy - proliferace endometria do svalové tkáně (adenomyóza) nebo mimo vnitřní dutinu (endometrióza). Kromě toho je sekundární algomenorea u dospělých a žen po porodu často příznakem nádorových onemocnění - myomy, myomy dělohy.

Bolestivá období u žen, které porodily, mohou být známkou řady závažných patologií reprodukčního (reprodukčního) nebo endokrinního systému a také nesou nádorový mechanismus vývoje. Pokud se projeví i mírný stupeň algodismenorey, je nutné se poradit s lékařem, podstoupit řadu diagnostických postupů a studií, abychom zjistili jeho příčinu a provedli léčbu. Kromě toho, během raného těhotenství, břicho bolí jako během menstruace, což je způsobeno otoky a protahováním děložních vazů, přívalem krve do těla dělohy. V tomto případě je také nutná konzultace s gynekologem..

Video: Bolest během menstruace. Co dělat? Zdraví. (22.01.2017)

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Proč bolí žaludek během menstruace

Většina žen má bolesti během menstruace. Tomuto stavu často předchází vysoká emoční labilita, celková slabost a podrážděnost. Bolest během menstruace se objevuje první den a doprovází ji po celou dobu menstruace. Zpravidla se mění pouze intenzita bolesti. Tento příznak nezávisí na počtu let a reprodukčním výkonu ženy. Existuje obrovské množství důvodů, proč žaludek bolí během menstruace. Je to způsobeno reakcí těla na hormonální změny. Fyziologická bolest během menstruace obvykle nepřináší výrazné nepohodlí a neomezuje obvyklý životní rytmus. Pokud však bolestivé pocity ovlivní kvalitu života, bude nutná odborná pomoc..

Proč bolí žaludek během menstruace?

Bolesti v podbřišku během menstruace střední intenzity jsou fyziologické. Příznaky se obvykle objevují první den a během krátké doby samy odezní. Výrazné bolestivé pocity jsou patologie, proto je důležité pochopit příčinu silné bolesti v dolní části břicha.

Když vás může bolet žaludek

V závislosti na dni menstruačního cyklu existuje několik období, kdy se objeví algomenorea:

 1. Bolest se objevuje v předvečer menstruace, asi 2-3 dny před začátkem krvácení. Jedná se o takzvaný premenstruační syndrom, který je typický pro dospívající a dívky do 18 let. Hlavním důvodem vzniku těchto příznaků je změna produkce pohlavních hormonů;
 2. Bolestivé pocity přicházejí během období krvavého výtoku. Je to způsobeno zvýšenou produkcí biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Způsobují poměrně bolestivé kontrakce svalů dělohy v prvních dvou dnech menstruace;
 3. Bolest v podbřišku po menstruaci se objevuje v důsledku normalizace hormonálních hladin u žen v reprodukčním věku.

Příčiny bolestivé menstruace

Algodismenoreu lze rozdělit do několika typů:

 • Primární, který se objevuje s příchodem menarche a obvykle není spojen s patologií;
 • Sekundární je důsledkem mnoha gynekologických onemocnění;
 • Organické se projevuje v případě patologie reprodukčního systému;
 • Funkční - intenzita bolesti závisí na koncentraci pohlavních hormonů odpovědných za nástup menstruace.

Příčiny bolestivých období u nuliparů

U mladých dívek se bolest během menstruace objevuje mnohem častěji než u žen v reprodukčním věku. Je to způsobeno tvorbou hormonálních hladin. Po rozvinutí pravidelného menstruačního cyklu a normalizaci hladin hormonů bolest ustává nebo je méně intenzivní.

Dospívající dívky také čelí bolestivým obdobím v důsledku změn nálady, emoční lability a přítomnosti nepříznivých psycho-emocionálních stavů. Někdy může menstruace nastat dříve se silným stresem..

Ústavní rysy také ovlivňují nástup bolesti během menstruace. U příliš hubených dívek je bolestivý syndrom výraznější. Někdy je nízká tělesná hmotnost důsledkem infantilismu nebo nedostatečného rozvoje reprodukčního systému. Hypoplázie dělohy a špatný vývoj svalových prvků, které se při menstruačním přeplnění obtížně protahují, vedou k podráždění nervových zakončení a výskytu bolesti.

Mechanismus bolesti

Pocit bolestivých příznaků a nepohodlí během menstruace je vysvětlen kontrakcí svalů dělohy. Když se v děložní dutině hromadí krevní sraženiny a fragmenty exfoliovaného endometria, je nutné z nich děložní dutinu rychle uvolnit. Svalová vlákna ve stěně dělohy se začínají intenzivně stahovat a její obsah je evakuován. V tomto případě se mohou objevit nepříjemné bolestivé pocity v dolní části břicha. Čím více se svaly stahují, tím vyšší je pravděpodobnost bolesti..

Existuje hypotéza, že menstruační bolest je důsledkem zvýšení hladiny prostaglandinů v endometriu a krevní plazmě. Prostaglandiny jsou komplexní chemické sloučeniny, které mají výrazný biologicky aktivní účinek. Stimulují a zvyšují kontraktilní funkci myometria.

Při vysoké koncentraci prostaglandinů se děloha během menstruace stahuje příliš intenzivně, což vyvolává narušení přívodu krve do určitých oblastí svalové vrstvy a silnou menstruační bolest..

Příčiny primárního algodismenore

Normální menstruace je doprovázena mírnou bolestí v předvečer a první den menstruace. Pokud jde o závažnost, bolestivé příznaky nenarušují obvyklý rytmus života a neomezují každodenní činnost ženy. Pokud vás během menstruace velmi bolí žaludek, měli byste myslet na své zdraví a zjistit příčinu bolesti.

Existuje několik hlavních důvodů:

 1. Mechanické faktory vzniku bolesti se objevují, když je obtížné odtok menstruační krve z děložní dutiny. Tento stav je pozorován u anomálií ve vývoji orgánů reprodukčního systému, vrozené neschopnosti dělohy nebo děložního čípku, nesprávné polohy orgánu v pánevní dutině;
 2. Neuropsychiatrické příčiny mohou během menstruace způsobit silnou bolest. To je způsobeno snížením prahu citlivosti v nestabilním emočním stavu;
 3. Endokrinní faktory jsou spojeny s porušením vnitřní regulace těla, v souvislosti s níž se mění produkce prostaglandinů, které ovlivňují intenzitu kontrakce dělohy;
 4. Porušení cévního tonusu krmení pánevních orgánů. Ischemické procesy v cévách napájejících děložní dutinu vedou ke křečím děložních tepen a žil a nepřímo narušují produkci prostaglandinů;
 5. Ústavní příčiny se projevují infantilismem nebo nedostatečným vývojem genitálií, hypoplázií dělohy nebo její svalové vrstvy.

Sekundární příčiny bolesti během menstruace

Taková algodismenorea je důsledkem přítomnosti doprovodné patologie z reprodukčního systému. U žen se projevuje po 30-40 letech. Hlavní nemoci doprovázené bolestí během menstruace:

 • Endometrióza vnitřních a vnějších genitálií;
 • Myom dělohy;
 • Zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • Rozsáhlý proces lepení v pánevní dutině;
 • Nedávná chirurgická léčba;
 • Přítomnost infiltrátů v malé pánvi;
 • Ovariální cysty;
 • Komplikovaný porod;
 • Poškození děložního čípku během kyretáže;
 • Historie ukončení těhotenství;
 • Instalace nitroděložního tělíska.

Narušení práce vnitřních orgánů je také příčinou vzniku bolesti v dolní části břicha. Patologie štítné žlázy, její hyperfunkce zvyšuje aktivaci prostaglandinů.

Některé léky způsobují bolest během menstruace. Mezi léky ovlivňují výskyt bolesti následující skupiny:

 • Kombinované orální antikoncepce;
 • Antineoplastická činidla;
 • Cytostatika;
 • Hormony štítné žlázy.

Chcete-li zjistit příčinu bolesti během menstruace, někdy vám pomůže pečlivě shromážděná historie..

Přítomnost určitých onemocnění zvyšuje pravděpodobnost bolesti:

 1. Stein-Leventhalův syndrom nebo přítomnost ovariálních cyst;
 2. Obvyklý potrat;
 3. Chronická adnexitida;
 4. Avitaminóza;
 5. Polypy dělohy;
 6. Zhoubné nádory;
 7. Nedostatek progesteronu;
 8. Nedostatek vápníku nebo hořčíku;
 9. Genetická predispozice.

Bolesti břicha během menstruace: rysy

Žaludek bolí během menstruace různými způsoby. Povaha bolesti má několik typů:

 • Křeče s ozářením do křížové kosti;
 • Bolest s lokalizací v dolní části břicha;
 • Krátkodobé místní;
 • Represivní.

Časový syndrom bolesti se dělí na krátkodobý a dlouhodobý. Fyziologická menstruace je charakterizována výskytem bolesti v prvních dvou dnech menstruace. Někdy se bolest stává ostrou, intenzivní a konstantní. V takových případech musíte věnovat pozornost svému zdraví a požádat o pomoc lékaře. Může se jednat o projev akutních stavů vyžadujících okamžitou léčbu..

Každoročním pozorováním gynekologa určí typ algomenorey. Bolest během menstruace je kompenzována, pokud nemá sklon k progresi, a nekompenzována. V tomto případě se povaha a intenzita bolesti každoročně zvyšuje..

Příznaky a podstata bolesti

Hlavním projevem nepříjemných příznaků během menstruace je bolest v podbřišku křečovité povahy, bolesti nebo prasknutí, někdy s ozářením do konečníku, močového měchýře nebo adnex.

Kromě bolesti během menstruace si ženy všimnou následujících příznaků:

 • Časté změny nálady;
 • Podrážděnost;
 • Porucha stravování (bulimie nebo nedostatek chuti k jídlu);
 • Deprese;
 • Ospalost nebo nespavost;
 • Nesnášenlivost pachů;
 • Zvrácení chuti;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Nadměrné pocení;
 • Návaly tepla;
 • Hypertermie;
 • Suchá ústa;
 • Necitlivost končetin;
 • Bolest hlavy a závratě;
 • Mdloby;
 • Obecná nemotivovaná slabost;
 • Otok obličeje a nohou;
 • Svědění kůže.

Vegetativní projevy bolesti během menstruace se vyznačují podrážděným žaludkem a střevy, nadýmáním, plynatostí, zvýšenou peristaltikou a zvýšeným močením.

S onemocněním pohlavních orgánů získávají příznaky určité zvláštnosti, protože současně s výskytem bolesti v dolní části břicha se objevují známky doprovodného onemocnění.

Rozlišuje se určitá riziková skupina, která zahrnuje ženy, u nichž je nejpravděpodobnější bolest během menstruace:

 • Časný věk nástupu první menstruace;
 • Porušení menstruačního cyklu;
 • Období menstruačního krvácení trvající až 7 dní nebo více;
 • Aktivní nebo pasivní kouření;
 • Častá zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů.

Silná bolest znemožňuje ženě vykonávat obvyklou práci, což nakonec vede k nervovému vyčerpání, zhoršení paměti a astenickému stavu. To vše narušuje plnohodnotný život, vede k problémům v práci a v mezilidských vztazích. Bolestivá menstruace proto není jen zdravotním problémem, ale také veřejností.

Intenzivní bolest v dolní části břicha během menstruace vyžaduje korekci léku. Užívání nesteroidních protizánětlivých léků nebo antispazmodik pomůže zmírnit bolest. Aby se rychle odstranily nepříjemné příznaky, lékař po vyšetření a zjištění příčiny bolesti během menstruace individuálně zvolí dávku.

Silná bolest během menstruace: kdy navštívit lékaře

Nepříjemné pocity v dolní části břicha přinášejí ženě každý měsíc určité nepříjemnosti. Někdy se povaha bolesti změní nebo se přidají jiné, vážnější příznaky, v případě kterých je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Přistoupení k infekci a výskyt zánětlivých onemocnění pánevních orgánů se projevují následujícími příznaky:

 • Zvýšení teploty na subfebrilní čísla;
 • Dlouhodobá bolest konstantní bolesti nebo křeče, lokalizovaná v dolní části břicha;
 • Velké množství menstruace, odlišné od krvácení z předchozího cyklu;
 • Porušení celkového zdravotního stavu, které se projevuje slabostí, zvýšenou únavou, bolestmi hlavy;
 • Bohatý výtok po skončení menstruace;
 • Svědění a otok měkkých tkání vnějších pohlavních orgánů;
 • Bolest při pohlavním styku.

Pokud jsou takové příznaky nalezeny, musíte co nejdříve konzultovat gynekologa, určit zaměření zánětu a upravit patologický stav.

Přítomnost bolesti během menstruace vysoké intenzity, která doprovází celé období menstruace, může být příčinou vývoje benigního nádoru v děloze nebo adenomyózy. Chcete-li rozlišit onemocnění bez konzultace s odborníkem a dalších vyšetřovacích metod, nemůžete to udělat.

Endometrióza se projevuje přítomností bolesti během menstruace s tendencí zvyšovat její intenzitu s každým dalším cyklem..

Někdy se bolest objeví po menstruaci. Svou povahou převažuje bolest nebo tupá bolest v podbřišku ozařováním do močového měchýře nebo konečníku. Takový klinický obraz s charakteristickým výtokem z genitálního traktu naznačuje, že žena má onemocnění, jako je vulvitida nebo zánět vaječníků..

Byl odhalen určitý vzorec mezi životním rytmem, podmínkami pracovní aktivity ženy a výskytem bolesti v podbřišku. Bylo prokázáno, že zvýšená fyzická aktivita a obtížné pracovní podmínky nebo vysoká fyzická aktivita zvyšují výskyt algomenorey..

Ženy se zatíženou dědičností by měly být obzvláště opatrní při sledování svého zdraví, protože u této kategorie pacientů se zvyšuje šance na výskyt bolestivé menstruace vysoké intenzity..

Pokud nedochází k žádným dalším neobvyklým pocitům, ale během menstruace dochází k silné bolesti, je to také důležitý signál pro kontaktování kliniky specializující se na bolesti během menstruace..

Co dělat, pokud vás během menstruace silně bolí žaludek

I sebemenší nepohodlí během menstruace, projevující se silnými bolestmi v podbřišku, vyžaduje zvláštní pozornost a pečlivé vyšetření. Někdy žena předpokládá, že nepříjemné příznaky jsou variantou normy, nebo věří, že bolestivé pocity zmizí s narozením dítěte. Tento názor je chybný a ne vždy správný, zvláště pokud bolest má tendenci se zvyšovat..

K odstranění syndromu bolesti nestačí vzít pilulku anestetika nebo antispazmodika. Zmírní bolest jen na krátkou dobu. Je důležité najít příčinu a jednat podle ní všemi možnými způsoby..

Před diagnostikou a léčbou je užitečné dodržovat některé zásady zdravého životního stylu:

 • Jasně rozlišujte mezi prací a odpočinkem;
 • Nevystavujte silnému stresu a nervovému napětí;
 • Vylučte těžké jídlo ze stravy v předvečer menstruace;
 • Přestaňte kouřit a pijte alkoholické nápoje;
 • Omezte používání kávy a silného čaje;
 • Jezte sezónní ovoce a zeleninu, přírodní džusy;
 • V období podzim-zima absolvujte kurz vitamínové terapie;
 • Eliminujte těžkou fyzickou práci;
 • Vyvarujte se podchlazení;
 • Zapojte se do prevence adynamie.

Dodržováním těchto jednoduchých pokynů můžete dosáhnout dobrých výsledků v boji proti bolesti..

Každá menstruace je doprovázena příznaky různé intenzity, proto je důležité vést si vlastní pozorovací deník, kde si můžete zaznamenávat změny svého zdraví, povahy bolesti a výtoku. To pomůže lékaři správně formulovat diagnózu a upravit farmakoterapii..

Úleva od záchvatu bolesti

Chcete-li zmírnit bolest během menstruace, můžete se uchýlit k nezávislé metodě jejího zastavení. Někdy pomáhají následující metody:

 1. Na spodní část břicha položte teplou vyhřívací podložku;
 2. Proveďte lehkou masáž břicha ve směru hodinových ručiček;
 3. Lehněte si na břicho, zastrčte nohy pod sebe a snažte se co nejvíce uvolnit;
 4. Dejte si teplou sprchu;
 5. Přejít na kurzy Pilates nebo jógy.

Pokud jsou výše uvedené metody neúčinné a bolest nezmizí, ale pouze zesílí, můžete si užít tablety antispazmodického nebo nesteroidního protizánětlivého léku k úlevě od příznaků. Tato metoda přímo neovlivňuje příčinu nástupu bolesti, ale jednoduše odstraňuje nepříjemné pocity.

Je důležité si uvědomit, že bolestivý syndrom během menstruace není vždy fyziologický, takže musíte projít všemi diagnostickými metodami vyšetření. To zahrnuje shromažďování stížností a anamnézy, gynekologické vyšetření, kompletní krevní obraz k detekci možného zánětu, posouzení hormonálního pozadí ženy a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Tyto diagnostické metody mohou identifikovat všechny druhy vývojových anomálií a stávajících doprovodných onemocnění. Vysoká úroveň specialistů nejvyšší kategorie na evropské klinice a v Centru pro plánování a reprodukci rodiny kompetentně napraví problém bolesti v dolní části břicha během menstruace a vyšetření na špičkových lékařských zařízeních pomůže vyloučit nebo identifikovat patologii pánevních orgánů. Lékařský ústav se specializuje na léčbu děložních myomů od roku 2002, což je jedna z příčin bolesti během menstruace. Klinika je vybavena veškerým nezbytným diagnostickým vybavením pro léčbu myomů metodou embolizace děložních tepen a operující lékaři neustále zdokonalují svoji lékařskou kvalifikaci a vyměňují si zkušenosti se zahraničními kolegy..

Video z YouTube: Embolizace děložní tepny v nemocnici Yusupov

Ceny za léčbu v Moskvě

Musíte si okamžitě domluvit schůzku s gynekologem, aniž byste odkládali stávající problém na později. Cena konzultace v Centru pro plánování a reprodukci rodiny je uvedena na webových stránkách. Evropská klinika se specializuje na otázky žen a reprodukčního zdraví a je předním gynekologickým lékařským centrem v Moskvě. Zároveň můžete konzultovat možné metody řešení stávajícího problému a domluvit si schůzku telefonicky. Chcete-li získat přesnější představu o nákladech na diagnostiku příčiny bolesti v podbřišku během menstruace a na léčbu myomů, můžete požádat svého gynekologa online. Pracovníci kliniky budou poskytovat vysoce kvalitní lékařskou péči v tak choulostivé záležitosti, aby v budoucnu nemuseli čelit komplikacím bolesti během menstruace..

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Bolest během menstruace: příčiny, způsoby, jak se zbavit dysmenorey

Taková „nepříjemnost“ jako bolestivá období je známá mnoha ženám. Statistiky těchto stížností jsou stabilní na úrovni 30–60% z celkového počtu žen v plodném věku, zatímco u 10% pacientů to vede k výraznému zhoršení blahobytu či dokonce postižení [1,2]. Otázka, proč je bolest během menstruace tak silná, velmi často zazní v gynekologické ordinaci. Moderní gynekologie nazývá takovou bolest projevem nemoci, jako je algomenorea nebo syndrom bolestivé menstruace.

Je třeba poznamenat, že lékaři používají dva termíny paralelně - „algodismenorea“ a „dysmenorea“ - jako zaměnitelné. Přesnější (ale delší) definování bolestivé menstruace je termín „algodismenorrhea“ odvozený z řeckých slov: algos - „bolest“, předpony dys- - „odchylka od normy“, mēn - „měsíc“, rhein - „expirace“. Ale pro snadné použití je zvykem jej zkrátit a zkombinovat s užším - „dysmenoreou“. Bez ohledu na terminologické nuance může syndrom bolestivých období doslova srazit na několik dní zdánlivě dokonale zdravou ženu. Jaký je důvod a co dělat, když břicho bolí během menstruace? Pojďme na to přijít.

Proč bolí žaludek během menstruace??

Abyste pochopili, proč vás silná bolest během menstruace obtěžuje, musíte si pamatovat, jaký je menstruační cyklus. Jedná se o proces přípravy na početí dítěte pravidelně se opakující v těle ženy v reprodukčním věku, který se skládá ze dvou fází. Zpočátku folikuly s vejci dozrávají ve vaječníku, z nichž jeden (nebo někdy dva) se stane dominantním. Poté začíná příprava na oplodnění v děložní dutině a v případě, že k ní nedošlo, smrt a následné odmítnutí endometria - vnitřní sliznice dělohy.

 • 1 den menstruace je začátkem fáze odmítnutí. Sliznice se odlupuje od stěn dělohy a spolu s krví vystupuje. Současně děloha provádí kontraktilní pohyby, které mohou být doprovázeny zvýšenou bolestí. V medicíně často dokonce vytvářejí analogii mezi tímto procesem a procesem porodu a upozorňují, že hormonální podpora v obou případech (výrazné zvýšení hormonu progesteronu se snížením hladiny estrogenu, ke kterému došlo v předvečer procesu) má mnoho společného [3]. Toto období obvykle trvá 3–5 dní.
 • Od 4 do 6 dnů dochází v těle k fázi zotavení - to je období regenerace epitelu pokrývajícího povrch rány dělohy.
 • Od 6 do 14 dnů cyklu se obnovuje sliznice dělohy - folikulární fáze. Ve vaječníku současně dozrávají folikuly s vejci. Tato fáze končí ovulací; folikuly se transformují do takzvaného žlutého tělíska, které připravuje sliznici na příjem oplodněného vajíčka.
 • Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální fáze, během níž endometrium zesiluje v důsledku sekrece děložních žláz a sliznice dělohy bobtná, což vytváří příznivé podmínky pro zavedení embrya. Vajíčko uvolněné z folikulu se pohybuje vejcovodem v očekávání oplodnění. Tato fáze končí buď oplodněním, nebo odmítnutím zastaralé sliznice a resorpcí žlutého tělíska.

Z hormonálního hlediska je od 1. do 14. dne cyklu tělo ženy pod vlivem estrogenů (hlavně estradiolu) a od 15. do 28. dne je účinek progesteronu maximální, podle tohoto kritéria je menstruační cyklus rozdělen na estrogenovou a progesteronovou fázi. První odpovídá folikulární fázi ovariálního cyklu, druhá luteální fázi změn ve vaječnících.

Je třeba si uvědomit, že výše uvedené rozdělení fází podle načasování se vztahuje pouze na ty případy, kdy je měsíční cyklus klasických 28 dní. Vzhledem k tomu, že doba trvání cyklu je u každé ženy individuální, může se trvání fází také mírně lišit..

Normálně by tyto procesy, které jsou pro ženské tělo zcela přirozené, měly probíhat bez bolesti. U mnoha žen je však proces odmítnutí sliznice doprovázen významnou bolestí..

Bolest během menstruace se obvykle objevuje 2-3 hodiny před nástupem menstruace nebo okamžitě s výskytem krvavého výtoku. Jsou lokalizovány v pánevní oblasti, někdy v dolní části zad nebo stehen.

To je často doprovázeno dalšími příznaky: bolesti hlavy, dyspeptické poruchy (poruchy trávicího systému), nevolnost, zvracení, celková slabost.

Takové projevy mohou trvat několik hodin až několik dní, někdy se zintenzivňují uprostřed nebo na konci menstruace. Právě pro tuto symptomatologii je stanovena diagnóza „dysmenorea“ („algodismenorea“)..

Dysmenorea může mít mnoho důvodů, od psychogenního faktoru - snížení prahu individuální bolesti, končící organickými patologiemi, jako je endometrióza nebo hyperflexe dělohy [4].

Druhy a stupně dysmenorey

V mezinárodním klasifikátoru nemocí se dysmenorea dělí na primární (funkční), sekundární (organickou) a neurčenou (neznámého původu) [5].

U primární dysmenorey se výše uvedené příznaky vyskytují na pozadí absence strukturálních změn (patologií) v pohlavních orgánech, což je potvrzeno ultrazvukovým vyšetřením v době bolestivé menstruace [6]. Jinými slovy, silná bolest během menstruace nastává tam, kde se vše zdá být normální a nic by nemělo bolet.

V moderní vědě existují dva hlavní úhly pohledu na tento problém [7,8]:

 • První zohledňuje úlohu psychologického faktoru a fyziologického typu žen náchylných k primární dysmenorei: jedná se o mladé dívky astenického typu s neurastenickými nebo labilní hysteroidními charakteristikami osobnosti. Čekání na nástup menstruace jim může způsobit úzkostně neurotické poruchy a psychogenní pokles prahové hodnoty bolesti, což vede k tomu, že i malé bolesti budou mnohonásobně silnější..
 • Další pohled je založen na skutečnosti, že v menstruační krvi je odhalen zvýšený obsah prostaglandinů, jako jsou EP3 a F2α - biologicky aktivní látky, které regulují kontrakci dělohy, fungování jejích cév, intenzitu bolesti a mnoho dalšího. Nadměrná produkce těchto látek může vést k nedostatku děložního oběhu, ostrým křečím děložních svalů a objektivně silným bolestivým pocitům..

Aktivace produkce prostaglandinů v děloze je spojena s hormonálními účinky estradiolu a progesteronu. Je to jejich poměrný poměr, a ne absolutní úroveň, která spouští nebo inhibuje produkci prostaglandinů.

Se sekundární dysmenoreou v těle ženy jsou pozorovány nemoci a strukturální změny v reprodukčních orgánech. Nejčastěji diagnostikovanými chorobami [9] jsou endometrióza; zánětlivé procesy pohlavních orgánů, zánět vejcovodů, anomálie reprodukčních orgánů, děložní myomy.

Podle závažnosti bolesti existují 4 stupně dysmenorey [10]: mírná, střední, těžká dysmenorea, maximální stupeň dysmenorey.

Podle pozorování lékařů je nejvýraznější stupeň dysmenorey u 96% žen doprovázen také různými příznaky PMS..

Co dělat ke snížení menstruační bolesti?

V případech, kdy bolí břicho nebo hlava během menstruace, byste neměli snášet bolest. S využitím znalostí nashromážděných moderní vědou můžete zmírnit svůj stav a získat zpět svou pracovní kapacitu.

Symptomatická terapie - odstranění bolesti v okamžiku jejího vzniku

Podle výzkumu vědců jsou při odstraňování bolesti během menstruace nejúčinnější následující typy léků [11]:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 • kombinované léky proti bolesti obsahující NSAID, analgetikum, slabý psychostimulant a antispazmodik v různých poměrech, které zcela eliminují bolest u 71% pacientů;
 • myotropická antispazmodika.

Fytoterapie by neměla být opomíjena jako pomocné ovlivňující činidlo. Ve většině případů se rostlinné extrakty používají v tinkturách, komplexních homeopatických přípravcích a doplňcích stravy určených ke zmírnění příznaků dysmenorey. Často se používají výtažky z posvátného vitexu (Vitex agnus-castus), St..

Řešení příčin a prevence

Nezapomeňte, že po úlevě od bolesti byste měli navštívit gynekologa, abyste zjistili příčinu příznaků, jinak se v příštím cyklu bolest znovu vrátí. Je třeba si uvědomit, že léčba sekundární dysmenorey zahrnuje povinnou terapii základního onemocnění..

U primární dysmenorey byla vědecky prokázána fakta o vlivu životního stylu a výživy na závažnost bolesti během menstruace [12]. Podle výsledků pozorování se příznaky dysmenorey častěji projevují u dívek a mladých žen, jejichž práce je spojena s neuropsychickým stresem nebo s prodlouženou statickou polohou během práce.

Vědecké studie rovněž ukazují, že ženy se symptomy dysmenorey mají nedostatek určitých vitamínů a minerálů a obecně mají klinické příznaky hypovitaminózy [13]. Proto se doporučuje preventivně užívat komplexy vitamínů. Tuto metodu prevence lze doporučit mladým dívkám s nekomplikovanou primární dysmenoreou, které nechtějí používat antikoncepci.

Při primární dysmenorei předepisují porodníci-gynekologové pacientům poměrně často COC (kombinovaná perorální antikoncepce) [14], které se užívají v antikoncepčním režimu po dobu 3–4 měsíců. Tyto léky snižují množství krvácení během menstruace kontrolou nadměrného růstu endometria a potlačením ovulace. Výběr těchto léků se provádí čistě individuálně. Pokud je to nutné, kombinují se COC s analgetiky.

 • Sedativa různé intenzity v kombinacích (od bylinných přípravků po sedativa).
 • Antioxidanty (vitamin E) pro normalizaci produkce prostaglandinů.
 • Přípravky hořčíku (askorbát hořečnatý, citrát hořečnatý), které snižují příznaky dehydratace a zmírňují pocit úzkosti (například Magnelis).
 • Někdy jsou fytoestrogeny předepisovány jako alternativa k hormonální substituční terapii, ale experimentální údaje o tomto tématu jsou rozporuplné [15].

Pozorování žen, které aktivně a pravidelně navštěvují tělocvičnu, potvrzují, že po trénincích v předmenstruačním období a bezprostředně po menstruaci často zaznamenávají pokles pocitů bolesti [16].

Je důležité si uvědomit, že bolest v prvních dnech menstruace není normou; může to být signál vážnějších problémů. Spolu s úlevou od příznaků bolesti, je důležité pečovat o zdravotní kontroly vašich žen. Použitím integrovaného přístupu můžete dosáhnout úspěchu v léčbě této patologie a výrazně zlepšit kvalitu života..

Přípravek s komplexem vitamínů pro dysmenoreu

Pro korekci bolestivých příznaků menstruace pomocí vitamínů a minerálů vyvinuli domácí vědci biologicky aktivní přísadu CIKLOVITA ®, která nemá na ruském trhu obdoby..

Jedinečnost vědeckého vývoje ztělesněného vitamín-minerálního komplexu CIKLOVITA ® potvrzuje patent na vynález č. 2 443 422 [17]. Vývoj je založen na skutečnosti, že ženy ve věkové kategorii 18–35 let v různých fázích menstruačního cyklu mají nedostatek různých vitamínů a mikroelementů. Například v estrogenní (folikulární nebo proliferativní) fázi menstruace je ženské tělo obzvláště náročné na přítomnost vitamínů B a zinku a ve fázi progesteronu (luteální nebo sekreční) se zvyšuje potřeba vitamínů A, C, E, stejně jako selenu a mědi..

CYCLOVITA ® je vyvážený dvoufázový vitaminový a minerální komplex, který je navržen přesně s ohledem na cyklické změny v těle ženy a má dvě jedinečná složení pro každou polovinu menstruačního cyklu - CYCLOVITA ® 1 a CYCLOVITA ® 2. Celkově obsahují:

 • 12 vitamínů: A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D3, E, N, PP.
 • 5 minerálů: měď, zinek, jód, selen, mangan.
 • Rutin a lutein.

Složky jsou v jedinečných dávkových poměrech, které jsou optimální pro fáze I a II měsíčního cyklu a jsou určeny k užívání v příslušné dny. Doporučuje se užívat:

 • CYCLOVITA ® 1 - ve dnech 1-14 cyklu, 1 tableta denně s jídlem;
 • CYCLOVITA ® 2 - 15. - 28. den cyklu, 1 tableta dvakrát denně.

Délka kurzu - 1 měsíc.

Kontraindikace pro použití jsou: individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení pro užívání vitamín-minerálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na oficiálních webových stránkách.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA ®“ v Rejstříku státních registračních osvědčení Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

K udržení pravidelného cyklu lze často doporučit cyklickou vitaminovou terapii. Vybírá se s ohledem na potřeby mikroživin v těle v souladu s fázemi menstruačního cyklu.

Hormonální nerovnováha je jednou z příčin nepohodlí během menstruace.

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle ženy může vést k hormonální nerovnováze, což může zase přispět k rozvoji různých poruch v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Hormony jsou odpovědné nejen za emoční stav a pohodu ženy, ale také za její vzhled. To platí zejména během menstruace..

Kurzový příjem komplexu CYCLOVITA® pomáhá snížit projevy PMS, zlepšit pohodu během menstruace, nastolit pravidelný menstruační cyklus a také příznivě ovlivňuje stav pokožky obličeje, vlasů a nehtů. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,3,4,6,8,9 https://clck.ru/EdXdD
 • 2,10,11,12,14 https://clck.ru/EdXby
 • 5 http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2016/en#/N94
 • 7 https://medintercom.ru/articles/algodismenoreya-pervichnaya-i-vtorichnaya
 • 13 https://clck.ru/EdXcG
 • 15 https://www.nkj.ru/archive/articles/13952/
 • 16 https://clck.ru/EdXcb
 • 17 http://www.freepatent.ru/patents/2443422

Dnes v řadě nezávislých laboratoří existují testovací systémy pro stanovení některých vitaminů, které jsou pro tělo ženy důležité, v krvi, jako je kyselina listová, vitamin B12, vitamin D, a také screening všech životně důležitých a toxických stopových prvků, které jsou k dispozici pro stanovení za účelem kontroly jejich referenčních hodnot.... Bohužel, ačkoli tyto studie nejsou levné, ale pokud je to možné, doporučuje se je provádět před a po užití vitamín-minerálních komplexů..

Jakákoli úprava menstruačního cyklu ženu znepokojuje a vyvolává špatné myšlenky. Menstruace hlenem může být známkou normy, signálem hormonálního narušení a další poruchou v těle.