Bolestivá období: příčiny, léčba. Je třeba léčit bolest během menstruace

Mírná bolest během menstruace se vyskytuje asi u 70% dívek a žen v plodném věku. Syndrom bolesti doprovázející menstruaci může mít různou intenzitu. Mírná bolest, pouze malé nepohodlí, zejména u žen, které nejsou v mateřství, je považováno za normální fyziologický jev.

Pokud však žena každý měsíc pociťuje nesnesitelnou, silnou bolest během menstruace, doprovázenou průjmem, závratěmi, mdlobami, zvracením a dalšími příznaky, které ji zbavují schopnosti pracovat, skutečně přijdou zřejmé „kritické dny“ - v medicíně se to obvykle označuje jako choroba algomenorey. Tyto příznaky naznačují, že mladá žena má různé poruchy v hormonálním, cévním, reprodukčním, nervovém nebo jiném tělesném systému..

Pokud jsou zjištěny příčiny bolestivých období, pak léčba těchto poruch může významně zmírnit stav, zlepšit toleranci takového přirozeného procesu v těle ženy, jako je menstruace. V tomto článku vám řekneme, proč mají dívky a ženy bolestivé menstruace, příčiny a léčba takového porušení..

Jaké další příznaky mohou doprovázet bolestivá období a proč se to považuje za nemoc?

V medicíně jsou velmi bolestivá období považována za nejčastější menstruační poruchy. Ve věku 13 až 45 let téměř všechny ženy pociťují první den svého menstruačního krvácení mírné nepohodlí a bolestivost. A pouze 10% z nich si stěžuje na velmi silné křečové spastické bolesti z kontrakce dělohy, které jsou také doplněny následujícími příznaky:

 • Štíhlá menstruace - důvody
 • Důvody absence menstruace
 • Jak snížit bolest během menstruace
 • Hnědý výtok místo menstruace - příčiny
 • Krvavý výtok uprostřed cyklu - příčiny
 • 79% žen má průjem
 • 84% má zvracení
 • 13% bolesti hlavy
 • 23% závratě
 • 16% mdloby

Hlavním příznakem algomenorey je bolest v podbřišku, která se objevuje 1. den menstruace nebo 12 hodin před jejím nástupem, postupně ustupuje o 2-3 dny, může být bolestivá, záškuby, bodnutí, dávání do konečníku, do močového měchýře dolní část zad může bolet. Na pozadí nesnesitelné bolesti během menstruace je narušen psycho-emoční stav ženy, objevuje se podrážděnost, ospalost, deprese, nespavost, úzkost, slabost. Bolestivá období otráví život ženy, očekávání dalšího krvácení nepříznivě ovlivňuje psychiku, emoční sféru života, vede ke konfliktům v rodině, v práci.

S mírným stupněm algomenorey - krátkodobá mírná bolest během menstruace nevede ke ztrátě pracovní kapacity a aktivity, lze takovou bolest tolerovat bez dalšího užívání léků proti bolesti, je však třeba objasnit příčiny bolestivé menstruace, protože i mírný stupeň algomenorey může jít dále k výraznější. s výraznější malátností. Někdy po porodu u žen se mírný stupeň algomenorey zastaví a kontrakce dělohy se stanou méně bolestivými, její nárůst během těhotenství a kontrakce po těhotenství dále oslabuje spastickou bolest během menstruace.

S mírným stupněm jsou bolesti v dolní části břicha doplněny celkovou slabostí, nevolností, zimnicí a častým močením. Existují také psycho-emoční poruchy - deprese, podrážděnost, nesnášenlivost silných pachů a zvuků, výkon se znatelně snižuje. Tento stupeň algomenorey již vyžaduje lékařskou korekci a je také nutné zjistit příčiny syndromu bolesti.

V závažných případech jsou velmi intenzivní bolesti dolní části zad a břicha doprovázeny bolestmi hlavy, celkovou slabostí, horečkou, bolestmi srdce, průjmem, tachykardií, mdlobami, zvracením. V závažném případě bolestivé menstruace žena zcela ztrácí schopnost pracovat, obvykle je jejich výskyt spojen buď s infekčními a zánětlivými chorobami, nebo s vrozenými patologiemi pohlavních orgánů.

Hlavní příčiny primární bolestivé menstruace u dospívajících dívek

Primární algomenorea se objevuje s první menstruací nebo se vyvíjí do 3 let po nástupu menstruace. Vyskytuje se hlavně u snadno vzrušivých, emočně nestabilních dívek s astenickou postavou v kombinaci s premenstruačním syndromem. V závislosti na doprovodném „souboru“ příznaků se primární bolestivá období dělí na:

 • Adrenergní typ

V tomto případě se zvyšuje hladina hormonů dopamin, adrenalin, norepinefrin, což vyvolává selhání celého hormonálního systému těla. U dívek se objevuje zácpa, silné bolesti hlavy, zvyšuje se tělesná teplota, zvyšuje se srdeční frekvence, objevuje se nespavost, nohy a paže s křečemi malých cév se cyanotizují, tělo a obličej zblednou.

 • Parasympatický typ

Je charakterizována zvýšenou hladinou hormonu serotoninu v mozkomíšním moku. U dívek naopak klesá srdeční frekvence, objevuje se nevolnost se zvracením, klesá tělesná teplota, gastrointestinální poruchy se projevují průjmem, často se objevují otoky končetin a obličeje, alergické reakce na kůži, dívky přibývají na váze.

Moderní výzkum potvrzuje skutečnost, že primární bolestivá období nejsou samostatným onemocněním, ale projevem hlubších vnitřních poruch, tj. Příznaky následujících onemocnění nebo abnormalit:

 • Vrozené vady pojivové tkáně

V gynekologické praxi je již dlouho prokázáno, že přibližně 60% dívek s primární algomenoreou je diagnostikováno geneticky podmíněnou dysplázií pojivové tkáně. Kromě bolestivých období je toto onemocnění vyjádřeno plochými nohami, skoliózou, krátkozrakostí, křečovými žilami a dysfunkcí gastrointestinálního traktu..

Jedná se o velmi závažné onemocnění, které se vyskytuje častěji u dívek s protáhlými končetinami, pružnými klouby, chrupavčitými tkáněmi, nejčastěji během růstu dítěte, je zjištěn nedostatek hořčíku, který lze zjistit biochemickým krevním testem.

 • Nemoci nervového systému, neurologické poruchy

U dívek se známkami sníženého prahu bolesti, s emoční nestabilitou, s různými psychózami, neurózami a jinými neurologickými poruchami se vnímání bolesti zhoršuje, proto se u těchto pacientů projevuje bolest během menstruace..

 • Ohyby dělohy vpředu i vzadu, nedostatečný vývoj dělohy, malformace - dvourohá, dvoudutinová děloha

Nástup velmi bolestivých období, způsobený abnormalitami ve vývoji dělohy, je způsoben problematickým a obtížným odtokem krve během menstruace z děložní dutiny. To vyvolává další kontrakce dělohy a způsobuje bolest během menstruace..

Příčiny sekundární algomenorey u žen

Pokud se bolest během menstruace objeví u ženy, která již má děti, nebo je jí více než 30 let, považuje se to za sekundární algomenoreu. Dnes se vyskytuje u každé třetí ženy, nejčastěji ve středně těžké formě, protože snižuje výkonnost a zhoršují se doprovodnými příznaky a je také doprovázena silnou menstruací. Kromě bolesti v dolní části břicha dochází k bolestivým obdobím s dalšími příznaky, které jsou obvykle rozděleny do několika charakteristických skupin:

 • Vegetativní příznaky - nadýmání, zvracení, nevolnost, škytavka
 • Vegeto-vaskulární příznaky - závratě, necitlivost paží, nohou, mdloby, bušení srdce, bolesti hlavy během menstruace
 • Psycho-emoční projevy - narušení chuti, vnímání pachů, zvýšená podrážděnost, anorexie, deprese
 • Endokrinní metabolické příznaky - zvýšená nemotivovaná slabost, bolesti kloubů, svědění kůže, zvracení

Intenzita bolesti během menstruace závisí na celkovém zdraví ženy, na věku a doprovodných onemocněních. Pokud má pacient metabolickou poruchu (diabetes mellitus a další poruchy endokrinního systému), přidávají se endokrinně-metabolické projevy k dalším příznakům během menstruace, s poruchami kardiovaskulárního systému mohou být vegetativní-vaskulární příznaky výraznější, s přístupem premenopauzy u žen ( viz první příznaky menopauzy), pravděpodobnost projevu psycho-emoční nestability, depresivní příznaky se zvyšují.

Ženy se sekundární algomenoreou často pociťují během pohlavního styku bolesti, které rozhodně nelze ignorovat, a to je naléhavý důvod kontaktovat gynekologa kvůli vyšetření a léčbě. Pokud jsou primární bolestivá období, jejichž příčiny jsou spojeny s vrozenými anomáliemi a patologiemi, velmi obtížně léčitelná, pak je výskyt sekundární algomenorey spojen hlavně se získanými chorobami ženských pohlavních orgánů, jejichž léčba musí být provedena bez selhání, jsou to:

 • infekční a zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů a doprovodný adhezivní proces v malé pánvi
 • maligní a benigní (polypy) nádory dělohy a přívěsků
 • křečové žíly v břišní dutině, v pánevních orgánech
 • endometrióza
 • pánevní neuritida

U žen starších 30 let může být výskyt velmi silné bolesti během menstruace způsoben následujícími důvody, které provokují:

 • nitroděložní antikoncepce
 • důsledky častých lékařských potratů, jiných nitroděložních zákroků v důsledku zúžení děložního hrdla jícnem
 • chirurgické operace na přívěskech dělohy, porodní komplikace nebo komplikace po císařském řezu
 • duševní a fyzická únava, neustálý stres, porušování odpočinku a práce

Proč by měla být léčena bolestivá období?

Vzhledem k výše uvedenému je třeba si uvědomit, že přirozená fyziologická funkce - menstruace, by u ženy neměla způsobovat významnou obecnou nevolnost a připravovat ji o pracovní schopnost. Aby se snížila bolestivost menstruace, léčba by neměla spočívat v úlevě od bolesti, ale v odstranění příčiny tohoto jevu. Je samozřejmě možné doufat, že se to změní například s narozením dítěte, ale pokud se tak nestane, zvláště pokud se u ženy po narození dětí vyskytnou bolestivá období, měli byste kontaktovat gynekologa a zjistit příčinu bolesti během menstruace.

 • Vydržet bolest je nejen fyzicky obtížné, ale také velmi škodlivé pro nervový systém a pravidelné užívání NSAID a analgetik neodstraňuje příčinu bolestivých období, navíc si na ně tělo zvykne a léky proti bolesti mají řadu vedlejších účinků.
 • Vzhled velmi bolestivé menstruace je indikátorem toho, že v těle dochází k nějaké poruše, nemoci, to je signál, že je třeba určitě najít důvod nedostatečné reakce těla na přirozený proces.

Je možné a nutné léčit bolestivá období. Další informace o tom, jak snížit bolest během menstruace, naleznete v našem dalším článku. K určení příčiny primární algomenorey se vyšetří gynekolog, provedou se testy na hormonální stav, provede se ultrazvuk pánevních orgánů a dívka by měla být navíc vyšetřena neurologem, osteopatem, psychoterapeutem. U sekundární algomenorey se také provádí hormonální vyšetření, ultrazvuk, diagnostická laparoskopie, diagnostická kyretáž.

Žena nebo dívka s bolestivými menstruacemi by si měla vést deník pozorování, kalendář menstruace, ve kterém budou podrobně popsány pocity, množství výtoku, délka cyklu a doba krvácení, všechny příznaky, které se objevují během menstruace, aby pak pomohli lékaři určit příčinu a zvolit způsob léčby.

Bolestivá období: příčiny

Příčiny bolestivých období

Proč je menstruace bolestivá - je tato patologie závažná nebo jde o variantu normy? Tato vlastnost se bohužel vyskytuje u velké většiny žen. U některých je pociťována od první menstruace, u jiných náhle. Důvody, které způsobují bolestivá období, jsou v takových případech obvykle radikálně odlišné..

Tento jev se nazývá dysmenorea. Bolest se zpravidla objevuje několik hodin před nástupem menstruace a přetrvává po dobu 2-4 dnů a postupně slabne. Někdy je spojuje nevolnost, zvracení, deprese. Nejčastěji se dysmenorea vyskytuje u mladých dívek během prvních tří let po menarché a může přetrvávat po dlouhou dobu.

V takové situaci by ji rodiče dívky měli vzít k gynekologovi, aby zjistili, jaké jsou důvody bolestivých období u dívek a konkrétně u jejich dcer. Za tímto účelem bude provedeno vyšetření, a to i u panen, je to možné a ultrazvuk dělohy a přívěsků je povinný. Pokud vše půjde bez odchylek, nedojde k žádným anatomickým poruchám ve vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů - diagnóza bude znít jako „algodismenorrhea“. V tomto případě jsou velmi bolestivá období považována za důsledek hormonální nerovnováhy, jmenovitě nadměrné tvorby prostagladinu ve druhé fázi menstruačního cyklu. Tomuto stavu lze zabránit užíváním progestogenů v určité dny cyklu nebo během celého cyklu perorální antikoncepcí (důležité, pokud je potřeba antikoncepce). Další populární způsob, jak zlepšit svoji pohodu, je užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen. Obvykle se doporučuje užívat NSAID během menstruace po dobu 3–4 měsíců a poté dělat krátké přestávky, během nichž může účinek medikamentózní léčby přetrvávat.

Sekundární dysmenorea je nebezpečnější. Bolestivé měsíční příčiny mohou být vážnější. A čím je žena starší, tím více nemocí může mít, což vede k právě takovým následkům..

Nejběžnějšími důvody, proč se období stala bolestivými, jsou chronická endometritida, děložní myomy a endometrióza. Ten druhý může být dokonce u velmi mladých dívek, je to také jeden z faktorů neplodnosti. Jeho příznaky, kromě bolesti během menstruace a hojného krvácení, špinění výtoku před a po kritických dnech. To je zpočátku diagnostikováno ultrazvukem. A diagnóza je potvrzena během hysteroskopie - vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí speciálního optického zařízení. V ne příliš pokročilých případech mohou orální antikoncepce pomoci zlepšit pohodu, snížit ztrátu krve a zpomalit vývoj patologie. Pokud jsou kontraindikovány, jsou předepsány gestageny.

Endometritida je zánět sliznice dělohy. Akutní forma může nastat po kyretáži dělohy, porodu, chirurgickém potratu atd. Pokud léčba není provedena včas, proces se stává chronickým. A v tomto případě je žena nejen trýzněna bolestí, ale také intermenstruačním výtokem..

U děložního myomu může dojít k bolesti nejen během menstruace, ale také v kterékoli jiné dny cyklu. Může to být způsobeno narušením krevního oběhu v myomatózním uzlu nebo jeho kompresí sousedních orgánů..

A to jsou jen některé z možných příčin menstruačních bolestí. Pouze lékař může určit přesnou příčinu a předepsat léčbu po vyšetření pacienta. Bolest nikdy není normou.

Bolestivé období

Bolest během menstruace může být jakási normou a příznakem gynekologických patologií. Je poměrně obtížné sami určit, o které možnosti mluvíme. Proto, pokud máte velmi bolestivé menstruace, navštivte svého lékaře..

Naše klinika přijímá specialisty s rozsáhlými zkušenostmi a diagnostická základna naší kliniky umožňuje podstoupit vyšetření bez opuštění budovy. To vám umožní rychle určit příčinu onemocnění a předepsat účinnou léčbu..

Závažnost bolesti

Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

Dysmenorea má 3 stupně:

 1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
 2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
 3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.

Přidružené příznaky

Bolestivé období může být doprovázeno dalšími projevy:

 • Zhoršení cévní funkce: projevuje se edémem obličeje, necitlivostí končetin, arytmiemi, bolestmi hlavy a závratěmi.
 • Emoční a duševní poruchy: nespavost, ospalost, podrážděnost, citlivost na pachy, změny stravovacích návyků, deprese, bulimie, úzkost.
 • Příznaky poruchy autonomního nervového systému: zažívací potíže, nadýmání, sucho v ústech, horečky, zimnice, nevolnost, zvracení, říhání, časté močení, nadměrné pocení, mdloby.
 • Známky metabolických poruch: svědění, slabost, pocit vatových nohou, otok jiné lokalizace.

Klasifikace a příčiny dysmenorey

Proč je menstruace bolestivá, závisí na typu dysmenorey. Může být:

 1. Primární (křečovitý funkční) - vyvíjí se bez předchozích patologických změn v pánevních orgánech.
 2. Sekundární (organické) - v důsledku vrozených nebo získaných chorob.

Primární dysmenorea často postihuje dospívající a mladé ženy. Po porodu je schopná zmizet. U mnoha pacientů bolest ustupuje po 25 letech. Primární dysmenorea se zpravidla vyvíjí 1,5–2 roky po začátku první menstruace, kdy je menstruační cyklus zaveden.

Příčiny primární dysmenorey byly zjištěny až ve 2. polovině 20. století. Dříve se řídili verzí vyjádřenou Hippokratem. Věřil, že bolest byla způsobena patologickým zúžením cervikálního (cervikálního) kanálu, které narušuje odtok menstruační krve. Ve 20. století se však ukázalo, že chirurgická expanze cervikálního kanálu neovlivňuje přítomnost ani intenzitu bolestivých pocitů. Poté se objevila teorie, že dysmenorea se vyskytuje na pozadí psychosomatických poruch.

A teprve v 50. letech minulého století bylo zjištěno, že vývoj bolesti je spojen s procesem odmítnutí endometria (vnitřní výstelky dělohy) během menstruace. Normálně je vnitřní slizniční vrstva dělohy každý měsíc nahrazena novou. Ten starý vychází s menstruační krví. K odmítnutí endometria se děloha stahuje.

Poté byly objeveny prostaglandiny (látky podobné hormonům) E2 a F2a. Jsou produkovány endometriem a jsou potřebné pro kontraktilní aktivitu dělohy. U žen s dysmenoreou se však tyto prostaglandiny vyskytují v endometriu, myometriu (svalové stěně dělohy) a ve vysokých množstvích menstruační krve nebo se mění jejich poměr. Zvýšení jejich hladiny má za následek zvýšení kontrakcí myometria a změna poměru E2 a F2a způsobuje cévní křeče a zhoršenou lokální cirkulaci, což vede k hladovění buněk kyslíkem a aktivitě nervových zakončení. To přispívá k rozvoji bolestivých pocitů. Bylo zjištěno, že u žen s dysmenoreou je frekvence kontrakcí myometria a nitroděložního tlaku nejméně dvakrát vyšší než u pacientek, u kterých se neobjeví menstruační bolest..

Proč se produkce prostaglandinů zvyšuje, nebylo dosud přesně stanoveno. Nejpopulárnější verzí je, že důvodem tohoto procesu je zvýšení množství ženských pohlavních hormonů progesteronu a estradiolu (estrogenu). Během ovulace stoupá hladina estrogenu a po ní stoupá hladina progesteronu.

Existuje riziková skupina, která zahrnuje ženy se zvýšenou pravděpodobností vzniku primární dysmenorey:

 • Profesionální sportovci, zástupci profesí spojených s těžkou fyzickou prací (tento typ aktivity také ovlivňuje intenzitu bolesti).
 • Pacienti s genetickou predispozicí: pokud matka nebo babička trpí menstruačními křečemi, riziko dysmenorey se zvyšuje na 30%.
 • Nulipární ženy.
 • Pacienti s nadváhou.

Vývoj primární dysmenorey může být také vyvolán:

 • Infekční nemoci (včetně pohlavně přenosných infekcí).
 • Podchlazení nebo přehřátí těla.
 • Stres.
 • Emoční a duševní přetížení.

Sekundární dysmenorea se vyvíjí na pozadí nemocí: častěji gynekologických. Tyto zahrnují:

 • Vrozené anomálie dělohy: nedostatečný vývoj, patologické umístění (ohyb).
 • Zánětlivé procesy ve vnitřních pohlavních orgánech (např. Zánět přívěsků).
 • Endometrióza a adenomyóza - proliferace buněk ve vnitřní výstelce dělohy.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Polypy, děložní myomy - benigní novotvary.
 • Stagnace krve v pánevních orgánech.

Dysmenorea může být také způsobena ne-gynekologickými chorobami:

 • Poruchy zažívacího traktu (nejčastěji - syndrom dráždivého tračníku).
 • Zánětlivé procesy v orgánech močového systému.

Odkaz! Bolest během menstruace se může také vyvinout po operaci pánevních orgánů nebo po instalaci nitroděložního tělíska.

Diagnóza dysmenorey

Pokud jsou bolesti během menstruace silné a výrazně snižují kvalitu vašeho života, měli byste se poradit s lékařem. Okamžitě byste se měli domluvit v následujících případech:

 • Dysmenorea poprvé.
 • Bolesti trvají déle než týden.
 • Syndrom bolesti je nesnesitelný.
 • Dysmenorea je doprovázena zvýšením tělesné teploty nebo zvýšením množství menstruačního toku.

Gynekolog shromáždí anamnézu, provede vyšetření a předepíše další studie, které mohou zahrnovat:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Testy na pohlavně přenosné infekce.
 • Těhotenský test.
 • Hysteroskopie (při podezření na novotvary) - vyšetření cervikálního kanálu a děložní dutiny zevnitř pomocí optického zařízení.

Na základě vyšetření a výsledků výzkumu lékař zjistí, proč je menstruace bolestivá, a předepíše vhodnou terapii.

Léčba dysmenorey

Pokud je dysmenorea sekundární, tj. Způsobená jinými patologiemi, pak se tato onemocnění léčí. U primární dysmenorey se provádí komplexní terapie. Jmenován:

 • Léky.
 • Fyzioterapie.
 • Reflexologie.
 • Dieta (pokud máte nadváhu).

Hlavní léky používané při léčbě dysmenorey lze zhruba rozdělit do 5 skupin:

 1. Gestageny - syntetické analogy ženských pohlavních hormonů: pomáhají zbavit se hormonálních výkyvů a snižují kontraktilní aktivitu myometria.
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky - snižují hladinu prostaglandinů a snižují bolest.
 3. Perorální hormonální antikoncepce - snižují menstruační tok a stahy dělohy.
 4. Analgetika - léky proti bolesti.
 5. Spazmolytika - eliminují křeče cév a hladkých svalů.

Pacientovi mohou být také předepsány prášky na spaní a sedativa k eliminaci známek emočních a duševních poruch..

Prevence bolesti během menstruace

Mírné menstruační bolesti u zdravé ženy lze zabránit preventivními opatřeními. Tyto zahrnují:

 • Dieta - 15 dní před nástupem menstruace je nutné vzdát se slaných, nadměrně mastných, kořeněných jídel a sycených nápojů a několik dní od kávy; strava by měla sestávat ze zeleniny, ovoce, libového masa, ryb a mořských plodů (omega-3 kyseliny, které obsahují, mají protizánětlivé účinky).
 • Užívání nesteroidních protizánětlivých léků 2-4 dny před menstruací (ibuprofen, aspirin atd.) - pomáhají snižovat hladinu prostaglandinů, je však nutné se o jejich užívání poradit s lékařem, protože mohou mít negativní vliv na žaludeční sliznici U některých nemocí je nelze použít nebo je třeba je používat opatrně.
 • Přiměřená fyzická aktivita, jako je jóga - méně bolesti.
 • Bylinná medicína - produkce prostaglandinů klesá s použitím černého rybízu a pupalkových olejů, fenyklu nebo čaje z něj vyrobeného může snížit počet stahů dělohy, zázvorový čaj zmírňuje cévní křeče (fytopreparáty se užívají i po konzultaci s lékařem).
 • Vyhýbání se stresovým situacím a přiměřený spánek.

Pokud se objeví bolesti, pomůže jim je snížit bederní a křížová oblast..

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Indikace

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Bolestivá období se někdy považují za normální. Statistiky říkají, že silné bolesti během menstruace pravidelně pociťuje 10-15%, pravidelně - až 70% žen v plodném věku. Ve skutečnosti to není norma, ale porušení menstruační funkce, které napravíte, můžete se zbavit bolesti.

Obrázek 1 - Bolest není vždy lokalizována v dolní části břicha. Může dát do dolní části zad nebo malé pánve

Hlavním příznakem malátnosti jsou křeče, bolesti, bodnutí nebo jiné bolesti v podbřišku. Může dát do dolní části zad, pánve, perinea, vnitřních stehen. Nejčastěji se vrchol bolesti objevuje v prvních dnech cyklu, poté intenzita bolesti klesá.

 • obecná nevolnost, ztráta zájmu o svět kolem, snížený výkon;
 • nevolnost, průjem, jiné zažívací potíže;
 • změny nálady, podrážděnost, poruchy spánku, bolesti hlavy;
 • pocení, bušení srdce.

Obrázek 2 - Bolestivé období často vyvolává bolesti hlavy

Příčiny bolestivé menstruace

V závislosti na důvodech, které způsobují bolestivá období (vědecky - algomenorea), je lékaři rozdělují na 2 typy - primární a sekundární.

Říká se o primární algomenorei, když během vyšetření nebyla zjištěna spolehlivá organická příčina bolestivé menstruace. Jeho hlavními důvody jsou nestabilita hladiny pohlavních hormonů a hormonálních látek a poruchy fungování nervového systému. V této době se zvyšuje kontraktilita děložního svalu, v důsledku čehož jsou vytlačovány děložní cévy a tkáně nedostávají dostatečnou výživu. Výsledkem je bolest. Souběžně s poruchami nervového systému se zvyšuje citlivost na bolest, což nutí pacienty užívat léky proti bolesti. Primární algomenorea je nejčastěji pozorována u mladých dívek, které právě zahájily menstruační cyklus. V mnoha případech, rok nebo dva po první menstruaci, když se hormonální hladina stabilizuje, otázka, co dělat s bolestivými obdobími, u dospívajícího sama zmizí.

Obrázek 3 - Dívky pravděpodobněji trpí bolestí způsobenou nervy a hormony

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, jejichž nerovnováha je nejčastěji příčinou bolestivých období. U žen trpících primární algomenoreou se produkce těchto látek na začátku menstruačního cyklu významně zvyšuje. Zvýšená kontraktilita děložního svalu, kvůli které dochází k bolesti, je způsobena právě zvýšeným množstvím prostaglandinů.

  Sekundární algomenorea se vyskytuje v důsledku onemocnění. Nejčastěji se jedná o zánět způsobený fibroidy, endometrióza, trauma, gynekologická chirurgie (kauterizace eroze, císařský řez, excize fibroidů atd.). Pravděpodobnost vzniku sekundární algomenorey se zvyšuje s použitím nitroděložního tělíska, potratem, po infekčním onemocnění, chirurgickým zákrokem. Žaludek začne bolet 2-3 dny před nástupem menstruace a přestane 2-3 dny po jejich začátku. Protože hlavní příčina bolesti s koncem menstruace nezmizí, opakují se pravidelně po celý cyklus. Sekundární algomenorea nejčastěji postihuje ženy starší 30 let.

Další možnou příčinou bolestivé menstruace je obtížné čištění děložní dutiny od výtoku v důsledku vrozených nebo získaných anatomických vlastností. Nejběžnější z nich jsou příliš úzký cervikální kanál (vrozený), fibroidy (získané). Bolest během menstruace může také nastat v důsledku skutečnosti, že malé množství krve je vhozeno do břišní dutiny lumen vejcovodů.

Obrázek 4 - Příliš úzký cervikální kanál může způsobit bolestivou menstruaci

Menstruační bolest by neměla být ignorována. Pokud neodstraníte příčinu, která je způsobuje, můžete kromě nepohodlí a následků možného gynekologického onemocnění dosáhnout snížení libida nebo dokonce neplodnosti..

Co dělat s bolestmi během menstruace?

Váš gynekolog by měl poradit, co dělat se silnými bolestmi během menstruace. Poraďte se s lékařem, aniž byste čekali na zahájení nového cyklu, abyste měli čas absolvovat nezbytné testy a rozmazání a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Čím dříve je zjištěna příčina jevu, tím rychleji si můžete usnadnit život..

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč jsou bolestivé období pozorovány první den nebo během celé menstruace, může lékař po standardním vyšetření předepsat:

 • laboratorní testy (šmouhy);
 • hysteroskopie - vyšetření dělohy speciálním optickým zařízením, které se zavádí přes děložní čípek;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • diagnostická laparoskopie - vyšetření dělohy a vejcovodů, ve kterých je zavedeno optické zařízení malými řezy v břišní stěně;
 • výzkum hormonálního profilu;
 • testy na pohlavně přenosné choroby;
 • krevní test (kontroly anémie).

Obrázek 5 - Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, může lékař předepsat hysteroskopii

V některých případech pro diagnostiku. kromě gynekologa budete muset konzultovat endokrinologa a neurologa. Je možné, že budete muset změnit metodu antikoncepce.

Pokud je příčinou bolestivých období gynekologické onemocnění, měla by bolest po uzdravení sama ustoupit.

Nejen pilulky pomáhají vyrovnat se s primární algomenoreou. Non-drogové léčby jsou účinné:

 • obecné posílení těla: celodenní spánek, rovnováha fyzického a emočního stresu, správná výživa, odvykání kouření, alkohol, silný čaj, káva;
 • otužování, pravidelné sporty (ne pro sportovní výsledky, ale pro tón);
 • fyzioterapie: magnetoterapie, elektroforéza, diadynamika, ultrazvuk, masáže, cvičební terapie;
 • akupunktura;
 • absolvování kurzů vitamínů;
 • hormonální terapie. Kombinovaná perorální antikoncepce se používá v nízkých dávkách, jejichž příjem nastaví tělo na produkci správného množství hormonů. Minimální kurz - 3 měsíce.

Jako sanitka může lékař předepsat spazmolytika, analgetika, sedativa. Pokud komplex léčby nepomůže, budete muset revidovat antikoncepční strategii, užívat nesteroidní protizánětlivé léky, progestiny.

Co dělat doma pro bolestivá období?

Co pít na bolestivé období závisí na intenzitě bolesti a jejích příčinách..

  Útok mírné algomenorey lze odstranit užitím analgetika, antispasmodika (Ibuprofen, No-Shpa, Spazmalgon, Analgin) nebo kombinovaného léku (Novigan, Tamipul).

Při průměrném stupni algomenorey je bolest intenzivnější a delší. Často jsou doprovázeny bolestmi hlavy, poruchami střev, výkyvy nálady. Spolu s analgetiky můžete užívat léky, které zmírňují autonomní příznaky (plynatost, nevolnost, pálení žáhy, tachykardie).

Je nepravděpodobné, že by analgetika dokázala zmírnit záchvaty těžké algomenorey. Zde je nutné použít symptomatické léky, které lékař předepíše.

Pokud během menstruace žaludek občas bolí, bolest lze tolerovat, trvá jen chvilku nebo se rychle uvolní antispazmodikem, pak byste se neměli bát. Lékaři považují tento stav za variantu normy. Jaké příznaky ve vašem případě vyvolávají obavy, řekne vám lékař.

Obrázek 6 - Akutní bolest se silným krvácením nelze tolerovat - zavolejte sanitku

Zmírnění stavu s bolestivými menstruacemi pomůže:

  Aromaterapie. Nejdůležitější v tomto případě je zmírnit stres a uvolnit se. Postavte si bylinkový polštář pod hlavu nebo zapalte aromatickou lampu. S lázněmi během tohoto období je třeba zacházet opatrně. Nejčastěji gynekologové doporučují nahradit je sprchou..

Strava. Během menstruace vylučujte ze stravy kořeněná, smažená, slaná, uzená jídla, čaj, kávu, alkohol a nepřirozené potraviny. Opřete se o zeleninu, ovoce, byliny, libové maso, ryby a pijte hodně tekutin.

Jóga. Během menstruace je aktivní fyzická aktivita kontraindikována, ale nebude na škodu udělat několik jógových ásan. Instruktoři tvrdí, že existují speciální pozice, které vám mohou pomoci snížit bolestivost menstruace, zvláště pokud pravidelně cvičíte..

Chůze. Chůze na čerstvém vzduchu pomáhá zmírnit stres, vyvětrat plíce, zahřát se a naladit se na pozitivní. Pokud vám nakupování pomůže uvolnit se více, můžete jít do obchodů..

Pozor na teplo! Pokud jsou bolestivé pocity způsobeny zánětem, v žádném případě byste si neměli zahřívat žaludek pomocí vyhřívací podložky nebo jiným způsobem. Teplo zvyšuje zánět a ztrátu krve.

Obrázek 7 - Cvičení může pomoci zmírnit bolest a uvolnit se

  Deník sebeovládání. Napište si do deníku data začátku a konce menstruace, související pocity ve fyzických a emočních plánech. Po několika měsících již budete schopni identifikovat vzorec, připravit se předem na změny v pohodě a náladě. To pravděpodobně usnadní život nejen vám, ale i lidem kolem vás..

Relaxace. Pokuste se upravit svůj pracovní plán tak, aby víkend spadal do prvních dnů cyklu. V takovém případě můžete doma pořádně odpočívat - když chcete, lehněte si do postele, vykoupejte se nebo se osprchujte. Pijte uklidňující čaje a čaje na bázi máty, meduňky. Můžete použít lékárenské tinktury - matka, valerián, pivoňka.

 • Lehká masáž. Lehce si masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. To je zvláště užitečné pro nadýmání. Pokud si můžete lehnout, zaujměte polohu plodu - nohy vytáhněte až k žaludku.
 • Obrázek 8 - Pro zmírnění bolesti je důležitá relaxace

  Pokud je bolest příliš silná, nezmizí asi jeden den, krvácení se prudce zvýšilo, objeví se krevní sraženiny, naléhavě volejte sanitku.

  Bolestivá období nejsou důvodem k odkladu důležitých věcí na později. Zjistěte příčiny onemocnění, napravte je vhodnou léčbou a žijte bez bolesti!

  Video 1 - Příčiny bolestivých období

  Video2 - Jsou bolestivá období nebezpečná? Gynekolog odpovídá.

  Bolestivá období: příčiny, léčba. Druhy algomenorey

  V ženském těle existují měsíční procesy spojené s fungováním reprodukčních orgánů. Pokud je vše v pořádku se zdravím, pak je menstruace běžným fyziologickým jevem, který, i když je nevyhnutelný, nezpůsobuje mnoho potíží. Některé ženy s otřesy však čekají na nástup dalšího mučení v podobě bolestivých období, kdy jsou všechny síly a pozornost zaměřeny na překonání tohoto stavu, nelze myslet na práci, na rodinné záležitosti. Taková období jsou patologie vyžadující léčbu..

  Algomenorea a její typy

  Algomenorea (bolestivá menstruace) je porucha spojená s neobvykle silnou bolestí břicha během menstruace. Bolestivá období se mohou stát od samého začátku jejich výskytu u dívky. Tento stav někdy znepokojuje ženu až do menopauzy..

  U každé ženy se objevují bolestivé pocity v dolní části břicha a dolní části zad během menstruace. Bolest je spojena s kontrakcemi dělohy, která odmítá mrtvou sliznici. Síla pocitů však závisí na individuálních charakteristikách organismu, jako je umístění a tvar dělohy, zdravotní stav, citlivost na bolest.

  Považuje se za normu, pokud bolestivé pocity nedovolí ženě trpět, menstruace způsobuje jen mírné nepohodlí, které prochází po 2-3 dnech. Patologie vyžadující léčbu je považována za nesnesitelnou bolest během menstruace, díky níž je žena neschopná pracovat, aniž by se dokázala zbavit bolesti. Kromě bolestivé menstruace má známky dalších poruch cyklu a příznaky doprovodných onemocnění.

  Příznaky bolestivé menstruace

  Kromě bolesti břicha s patologickou menstruací existují také:

  • nevolnost, zvracení, průjem;
  • Silná bolest hlavy;
  • vegetativní poruchy (nadměrné pocení, horečka, závratě, mdloby);
  • hroty krevního tlaku, rychlá srdeční frekvence nebo srdeční arytmie;
  • slabost, bolest svalů a kloubů.

  Porušení pravidelnosti nástupu menstruace, prodloužení jejich trvání je možné. Přidělení krve může být příliš intenzivní nebo naopak vzácné. Možná špinění, krvavá leucorrhoea mezi obdobími.

  Bolestivé pocity se často objevují ještě před nástupem menstruace (1-2 dny) a zmizí až s jejich koncem. Bolest je konstantní nebo podobná kontrakci, táhne, řezá, bolí.

  Bolestivost

  Existují 3 stupně závažnosti průběhu bolestivých období.

  Mírný stupeň je charakterizován krátkými a snesitelnými bolestivými pocity.

  Průměrný stupeň se projevuje nejen bolestivými pocity v břiše a na zádech, ale také zvýšeným močením, zimnicí, neuropsychiatrickými poruchami (zvýšená podrážděnost, deprese, nesnášenlivost jasného světla, silné pachy a hlasité zvuky).

  Závažný stupeň je spojen s velmi silnou bolestí, srdečním selháním, horečkou, zvracením, průjmem, celkovou slabostí, ztrátou vědomí.

  V závislosti na příčině bolestivé menstruace se rozlišují dva typy algomenorey: primární a sekundární.

  Video: Příznaky bolestivých období, co dělat, pokud k nim dojde

  Primární algomenorea

  Toto je název pro bolestivá období, která nejsou spojena s chorobami nebo poškozením pohlavních orgánů. Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících do 3 let po nástupu puberty. V této době dochází v těle k náhlým změnám ve složení hormonů..

  V závislosti na typu hormonu, jehož zvýšení hladiny vede k bolesti, existují dva typy primární algomenorey:

  1. Adrenergní (zvýšený adrenalin v krvi). Tento typ je charakterizován příznaky, jako je horečka, zvýšená srdeční frekvence, silná bolest hlavy, bledost, škytavka, nadýmání, poruchy trávení ve formě zácpy.
  2. Parasympatikum (zvýšené hladiny serotoninu v míše). V tomto případě takové bolestivé příznaky jako snížení srdeční frekvence, snížení tělesné teploty, průjem, otoky obličeje a končetin, přírůstek hmotnosti.

  Druhy patologie

  Vzhledem k příčině bolestivých období existuje několik typů primární patologie: křečové, psychogenní a esenciální.

  Spasmogenní algomenorea. Hlavní příčinou bolesti jsou křečové kontrakce svalů dělohy..

  Psychogenní. Bolest vychází ze strachu z příznaků, jednou prožitých a zanechala nesmazatelnou stopu v paměti.

  Nezbytný. Jedná se o onemocnění způsobené snížením prahu citlivosti na bolest v důsledku nesprávné funkce mozkových center. V tomto případě i mírný účinek na nervová zakončení způsobuje silnou bolest..

  Příčiny bolestivé menstruace

  Příčiny primárního onemocnění jsou:

  1. Vrozená porucha ve vývoji pojivové tkáně v těle v důsledku nedostatku hořčíku. Toto onemocnění je nebezpečné, protože vede k porušení složení tkáně chrupavky. Dochází k nesprávné tvorbě kloubů, prodlužování končetin, ploché nohy, skolióza. Častá je také krátkozrakost, poruchy trávení, křečové žíly..
  2. Genitální tuberkulóza.
  3. Neuropsychiatrické poruchy.
  4. Vrozené vady dělohy (dvouděložná děloha, nesprávné umístění dělohy, její nedostatečný vývoj).

  Poznámka: Pokud je příčinou bolesti během menstruace ohnutí dělohy, které vzniklo již během puberty (v důsledku vývojových abnormalit nebo zvedání těžkých břemen), pak se po porodu ženy může její bolestivé období změnit na běžné. Ale pokud existuje vrozená patologie, pak po porodu nezmizí. Je povinné provést gynekologické vyšetření a léčbu.

  Sekundární algomenorea

  Sekundární patologie se vyskytuje v důsledku získaných poruch zdraví: tvorba jizev a adhezí v děloze po operacích a potratech, stejně jako hormonální poruchy, infekční a zánětlivá onemocnění. Tyto problémy se mohou objevit v jakémkoli věku, ale častěji se vyskytují u žen ve věku 25-30 let.

  Jednou z příčin bolesti při sekundární algomenorei je přítomnost křečových žil v pánevních a břišních orgánech. Zánět nervů v pánevní oblasti může také způsobit silnou bolest.

  Sekundární algomenorea se často vyskytuje u žen, které chtějí zhubnout nalačno, což vede k anorexii nebo bulimii. Jedním z hlavních důvodů vzniku bolestivých období je porušení struktury tkání dělohy, jejich zjizvení, pájení po nemocech..

  Genitální infekce. Mohou být sexuálně přenosné, což způsobuje výskyt hnisavých zánětlivých procesů, což vede k narušení cyklu a zhoršení příznaků algomenorey. Těchto onemocnění (trichomoniáza, syfilis, genitální herpes, kapavka) je možné se zbavit pouze při současné léčbě obou sexuálních partnerů.

  Existují infekční nemoci, které lze nakazit sexuálně i prostřednictvím domácnosti (například drozd).

  Zánětlivá onemocnění. Mohou se objevit, když mikroorganismy vstoupí zvenčí v důsledku porušení hygienických pravidel, stejně jako v důsledku aktivace oportunní mikroflóry. V malém množství jsou ve zdravém těle přítomny streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli, aniž by způsobily chorobu. K jejich aktivaci a patologické reprodukci dochází při podchlazení, nedostatku vitamínů, porušení složení mikroflóry orgánů a jejich poškození.

  Mezi nemoci, které mohou vést k bolestivým obdobím, patří zánět děložního čípku (cervicitida), sliznice jeho dutiny (endometritida), vejcovody (salpingitida).

  Varování: Zvláštností je, že zánětlivé procesy se rychle rozšířily z vnějších pohlavních orgánů do dělohy a vaječníků. Důsledkem chronických onemocnění je ohnutí krku, zhrubnutí tkání, narušení cévního stavu, výskyt cyst, polypů a maligních novotvarů. V tomto případě má žena různé menstruační nepravidelnosti a bolesti v dolní části břicha, které se zhoršují menstruací.

  Nádory dělohy (fibroidy, rakovina). Bolestivost a neobvyklá povaha menstruace jsou často jediným znakem jejich vzniku. Rostoucí nádor komprimuje cévy i nervová zakončení umístěná v děloze a sousedních orgánech. Tvar dělohy může být narušen, dochází k stagnaci menstruační krve. Objeví se otok, ztrácí se svalová pružnost. Kontrakce dělohy se stávají bolestivými. S růstem nádoru se projevy zvyšují..

  Endometrióza Toto onemocnění je spojeno s hyperplazií endometria a její invazí do jiných orgánů. V tomto případě se procesy cyklu posunou v době nástupu, menstruace se stává bolestivou, prodlouženou, dochází k hormonálním poruchám v důsledku výskytu nebezpečných onemocnění vaječníků (jako je například endometrioidní cysta).

  Dysplázie, leukoplakie, cervikální eroze. Tato onemocnění jsou spojena s poškozením epiteliálních buněk v děložním čípku, sníženou schopností protáhnout děložní čípek, možnými změnami v jeho tvaru a snížením kontraktility dělohy..

  Narušení produkce hormonů. Může to být způsobeno užíváním hormonálních léků, užíváním hormonální antikoncepce, nesprávným fungováním vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy. Metabolické poruchy a jejich důsledky (diabetes mellitus, obezita, drastická ztráta hmotnosti) mohou také způsobit výskyt bolestivých období.

  Příčina bolestivé menstruace po porodu

  Během porodu jsou vazy, které drží dělohu, poškozeny, zatímco se odchylují od své obvyklé polohy, což vede k bolesti během menstruace v důsledku kontrakcí dělohy. Je také možné změnit jeho tvar, tvorbu záhybů, ve kterých menstruační krev stagnuje. To způsobuje bolestivý zánětlivý proces..

  Video: Příčiny a léčba algomenorey

  Léčba algomenorey

  Gynekologické vyšetření, vyšetření nátěru na infekce a také krevní testy na hormony a atypické buňky umožňují vyvodit závěry o přítomnosti onemocnění. Po vyšetření orgánů pomocí ultrazvukových a tomografických metod je zřejmé, zda jsou v děloze vývojové patologie nebo neoplazmy. V případě potřeby je jejich podstata specifikována pomocí biopsie. Volba metod léčby závisí na typu onemocnění, věku ženy, závažnosti patologie.

  Léčba primární algomenorey

  Lékaři doporučují, aby se za přítomnosti primární patologie pokusili vyhnout úzkosti a stresu, věnovali více času tělesné výchově, přestali kouřit a pili alkohol. Ve druhé polovině cyklu se doporučuje omezit sex, ne zvedat závaží.

  Upozornění: Je velmi důležité zachovat první těhotenství, protože ve většině případů bolestivost menstruace zmizí po porodu..

  Fyzioterapeutická léčba (elektroforéza pro zavedení novokainu do oblasti solar plexu), stejně jako akupunktura, dobře pomáhá. Předepsaná léková terapie: užívání sedativ (valerián, relanium), léky proti bolesti (spazmalgon, no-shpa), nesteroidní protizánětlivé léky (indomethacin, butadion), vitamin E.

  K normalizaci hormonálních hladin se používají rostlinné přípravky (remens, klimadinon). Ze stejného důvodu jsou předepsány hormonální antikoncepce (anteovin, ovidon).

  V případě bolestivých období je nutné vést menstruační kalendář, který zaznamenává intenzitu, lokalizaci a povahu bolesti. Je důležité navštívit svého gynekologa každé 3 měsíce. Pokud se nic neděje, stav se časem jen zhorší, mírný stupeň porušení se změní na těžký.

  Léčba sekundární algomenorey

  Pokud se zjistí, že příčinou bolestivé menstruace jsou onemocnění pohlavních orgánů, pak léčba léky vhodného účinku (antibiotika, antimykotika, antivirotika).

  Používají se léky na bázi progesteronu, které potlačují ovulaci, snižují nitroděložní tlak a také intenzitu kontrakcí dělohy. Současně dává dobrý účinek užívání perorálních kontraceptiv. Léčba duphastonem je úspěšně prováděna.

  Pokud dojde k bolestivým obdobím v důsledku přítomnosti adhezí, jizev nebo nádorů v děloze, provede se chirurgický zákrok. Toto zohledňuje věk pacientky, její úmysl mít děti.

  Fyzioterapeutické metody (elektroforéza, léčivé koupele) pomáhají bojovat proti zánětlivým procesům. Populární metodou k odstranění menstruační bolesti je hirudoterapie (aplikace pijavic, které odsávají krev a uvolňují napětí v děloze). Sliny pijavice obsahují léky proti bolesti a protizánětlivé látky.

  Pokud lékař nenajde žádné kontraindikace, pak je s takovou patologií přípustné použít tradiční medicínu: uklidňující bylinné čaje s oreganem, mátou, červenou řepou a dýňovou šťávou, které uvolňují svaly. Používají se odvary a nálevy s protizánětlivými vlastnostmi (z listů lopuchu, žaludů a bylinných přípravků).

  Výtok spolu se svěděním v pochvě je často jasným příznakem genitální infekce..Exogenní faktorySvědění v intimní oblasti nastává v důsledku kombinace vnějších a vnitřních faktorů.