Léčba premenstruačního syndromu, léky na PMS

Premenstruační syndrom (PMS) je patologický stav, který před menstruací pociťuje více než polovina populace žen a dívek. Vyznačuje se komplexem mentálních a fyzických projevů od rozmazaných po výrazné. Příčiny nástupu cyklického onemocnění nebyly přesně stanoveny; léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a stabilizaci nervového systému. K léčbě se používá řada prostředků, z nichž každá pomáhá vyrovnat se s konkrétní příčinou onemocnění.

 • 1 Formy a příznaky PMS
 • 2 Léky pro léčbu syndromu
  • 2.1 Léčba bolesti
  • 2.2 Hormony a antidepresiva

Neexistuje jediný soubor znaků, které by odlišovaly PMS; každá žena prožívá tento stav svým vlastním způsobem. Někteří snášejí silné bolesti s různou lokalizací, jiní pociťují duševní nepohodlí a u jiných se vyskytují obě skupiny příznaků. Někteří však nejsou obeznámeni s negativními pocity před nástupem kritických dnů..

Existují dvě skupiny příznaků předmenstruačního onemocnění:

 1. 1. Emoční - poruchy chování: výbuchy hněvu, podrážděnost, slzavost, pocity deprese, úzkosti, poruchy spánku, časté změny nálady, snížená nebo zvýšená chuť k jídlu, nesnášenlivost určitých pachů.
 2. 2. Fyzické projevy: migréna, bolest v dolní části zad, dolní části břicha, v oblasti srdce, závratě, nevolnost, ztráta síly, plynatost, poruchy stolice, otok hrudníku, otoky, necitlivost končetin, změny krevního tlaku.

Předmenstruační syndrom je mírný, střední a závažný. První je charakterizován přítomností ne více než 4 příznaků; v závažných případech žena pociťuje až 12 různých projevů patologie. Pokud se stav před menstruací natolik zhorší, že ovlivní obvyklý způsob života a pracovní kapacitu, je klasifikován jako premenstruační dysforie..

Cyklický syndrom má čtyři formy s převládajícími příznaky:

 • neuropsychická s převahou poruch chování a emocí;
 • cephalgic - charakterizovaná bolestí podobnou migréně, nevolností, zvracením, závratěmi až ztrátou vědomí;
 • edematózní - charakterizovaný výskytem otoku nohou, prstů, obličeje, slabosti, otoku mléčných žláz;
 • krize - zvýšený krevní tlak, bolest na hrudi, tachykardie, záchvaty paniky.

Odhaluje atypické formy PMS, doprovázené zvýšením teploty, neodolatelnou touhou spát, jednostranným oslabením svalů těla.

Léčba je předepsána v závislosti na formě, příznacích a závažnosti syndromu. V případě mírných a mírných projevů pomáhají komplexy vitamínů, homeopatické, sedativní bylinné přípravky, hořčíkové přípravky. Mezi nimi jsou kapky a pilulky od PMS:

 1. 1. Magne B6. Zmírňuje nervové napětí, zklidňuje migrény, bolesti v podbřišku, normalizuje spánek, náladu, odstraňuje otoky a svalové křeče.
 2. 2. Mastodinon. Homeopatický lék, normalizuje menstruační cyklus, zmírňuje duševní stres, otoky, bolesti hlavy.
 3. 3. Cyklodinon. Léčivou látkou je suchý extrakt z plodů obecného barnacle. Lék reguluje hladinu ženských pohlavních hormonů, je předepsán k léčbě nepravidelného menstruačního cyklu, PMS, bolestivosti mléčných žláz.
 4. 4. Remens. Homeopatický lék ve formě tablet nebo kapek. Reguluje cyklus, snižuje krvácení během těžkých období, snižuje intenzitu psychoemotických projevů během PMS a během menopauzy.

Se zvýšenou nervozitou, úzkostí, podrážděností se používají sedativa:

 1. 1. Glycin. Lék na zlepšení fungování mozku, zmírňuje nervové napětí, pomáhá normalizovat spánek, aniž by způsobil stav letargie.
 2. 2. Přípravky založené na kozlíku lékařském. Zmírňují podrážděnost, normalizují spánek a mají uklidňující účinek. Při delším používání nebo ve velkých dávkách snižují koncentraci pozornosti, proto jsou pro řidiče kontraindikovány.
 3. 3. Extrakt z pivoňky. Sedativum, pomáhá vyrovnat se s úzkostí a strachem v PMS, je kontraindikováno u lidí, jejichž práce vyžaduje pozornost a dobrou reakci.
 4. 4. Sedavit. Bylinný přípravek obsahující bylinky a vitamíny. Odstraňuje pocit strachu, normalizuje spánek, má mírný antispazmodický účinek.
 5. 5. Relaxil. Bylinné sedativum. Odstraňuje úzkost, nervové vzrušení, pomáhá při poruchách spánku.

Pilulky a léky na premenstruační syndrom (PMS)

PMS (nebo premenstruační syndrom) je komplex psychosomatických poruch, které se objevují 2-14 dní před nástupem menstruačního krvácení a úplně zmizí samy v prvních dnech.

Syndrom se projevuje pouze v luteální fázi cyklu. Je to cyklické. Obvykle to zažívají ženy ve věku 20 až 40 let. PMS je nejvýraznější u žen žijících ve velkých městech a žen zapojených do duševní práce.

Nejčastěji se vyskytuje v mírné formě, která nevyžaduje návštěvu lékaře. V těžké formě se objevuje asi u 3–8% žen. Pokud příznaky onemocnění postupují s každým cyklem, je třeba se svým lékařem zjistit, co je třeba k léčbě použít.

Příznaky předmenstruačního syndromu (PMS)

Soukromé projevy PMS jsou u každé ženy odlišné a individuální. Existuje asi 150 variací mentálních a fyzických znaků. Mohou být podmíněně rozděleny do 3 skupin:

 • neuropsychiatrické poruchy (slzavost, deprese, podrážděnost, agresivita, únava);
 • autonomní poruchy (hlava a bolesti srdce s PMS, závratě, zvracení, selhání srdečního rytmu, tlakové rázy);
 • hormonální poruchy způsobující horečku, žízeň, otoky, zvýšenou produkci plynů, dušnost, poruchy zraku.

Diagnostika

Hlavním diagnostickým kritériem pro PMS je cyklický projev. Laboratorní studie hormonů v krvi vám umožňují určit formu onemocnění a určit, který lék nebo jejich komplex je pro léčbu nezbytný.

Edematózní forma je charakterizována poklesem hladiny progesteronu ve druhé fázi cyklu. Cefalgické, neuropsychické a krizové formy jsou doprovázeny zvýšením hladin prolaktinu. U těchto forem je důležité provést elektroencefalografii pro přesnější diagnostiku stavu..

Při výrazných bolestech hlavy, závratích a mdlobách je předepsán MRI nebo CT mozku. V případě edematózní formy se doporučuje provést testy ke studiu vylučovací funkce ledvin (Zimnitsky test, Rebergův test). V případě bolestivého překrvení mléčných žláz je nutné mamologické vyšetření a ultrazvuk prsu.

Hlavní formy PMS:

 1. Neuropsychic. Vyznačuje se podrážděností, depresí, agresivitou. Možná zvýšená citlivost na zvuky a pachy, necitlivost v rukou, zvýšená tvorba plynu, překrvení mléčných žláz.
 2. Edematózní. Otok obličeje, prstů, překrvení prsou, nadýmání, zadržování tekutin.
 3. Cefalgické.Objevují se bolesti hlavy, podrážděnost, nevolnost, zvracení, citlivost na pachy a zvuky, závratě.
 4. Krizovaya.Projevuje se v ostrých krizích, počínaje zvýšením tlaku, vznikem nerozumného pocitu strachu ze smrti, znecitlivění končetin, tachykardie.

Léčba PMS

Metody léčby jsou velmi rozmanité. Volba léčebného postupu lékařem závisí na formě a průběhu syndromu. Často se jedná o komplexní terapii, včetně metod korekce chování, psycho-emocionální úlevy a léků na snížení PMS. Neexistuje jediný lék, který by byl účinný u všech příznaků onemocnění..

Symptomatická léčba zahrnuje užívání sedativ, léků proti bolesti, diuretik, antialergik. Jaké pilulky užívat, je předepsáno pouze lékařem, s přihlédnutím k hlavním projevům PMS. Terapie PMS je dlouhodobý proces, který vyžaduje, aby žena měla vážnou sebekázeň a dodržování všech lékařských předpisů, aby dosáhla stabilního pozitivního výsledku..

Hormonální terapie

Léčba PMS s hormony je nejúčinnější. Povaha onemocnění je spojena s aktivitou vaječníků, proto jsou používané léky zaměřeny na normalizaci pohlavních steroidních hormonů v krvi. Mezi nimi hrají klíčovou roli analogy progesteronu..

Mezi hlavní skupiny léčiv používaných v terapii patří následující.

 1. Gestageny. Ošetření se provádí mikronizovaným progesteronem ("Utrozhestan") a syntetickými analogy ("Dydrogesteron", "Norethisteron", "Medroxyprogesteron", "Danazol")..
 2. Kombinovaná perorální antikoncepce.Tyto léky jsou nejoblíbenější pro léčbu PMS u žen, a to nejen v Rusku, ale i na Západě. Jsou dobří při obnově rovnováhy estrogenu / gestagenu a mají minimální vedlejší účinky. Z moderních prostředků se nejčastěji uchýlí k drospirenonu, který má vysokou antimineralokortikoidní a antiandrogenní aktivitu. Monofázické antikoncepční prostředky „Janine“, „Logest“, „Yarina“ jsou pacienty dobře tolerovány. U složitých forem PMS předepisujte antikoncepční přípravky „Jess“, „Rigevidon“ a další.
 3. Androgenní deriváty (Danazol) se používají k léčbě bolesti u PMS, která je silně pociťována v mléčných žlázách.
 4. Agonisté GnRH a antigonadotropní léky se používají pouze u těžkých forem PMS a mají řadu vedlejších účinků („Buserelin“, „Goserelin“, „Leiprorelin“). Potlačují práci vaječníků a jsou schopni úplně zastavit PMS..
 5. Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin jsou předepisováni ženám v premenopauze k blokování funkce vaječníků.
 6. Inhibitory prolaktinu jsou nezbytné, když se zvyšuje sekrece prolaktinu hypofýzou (Dostinex, Parlodel).

Nehormonální terapie

 1. Vitamínové a minerální komplexy. Uhličitan draselný způsobuje snížení afektivních projevů a nadměrnou chuť k jídlu. Magnézium orotát snižuje otoky a nadýmání. Vitaminy skupiny B jsou velmi účinné při zmírňování psycho-emocionálních poruch.
 2. Bylinné přípravky proti PMS jsou atraktivní při absenci vedlejších účinků způsobených přírodními složkami. Mezi takové produkty patří „cyklodinon“ a „dámský vzorec“. Normalizují cyklus, zmírňují bolest, snižují nevolnost.
 3. Přípravky pro regulaci prokrvení, metabolismu a funkčního stavu centrálního nervového systému ("Piracetam"). Pomáhají stabilizovat syntézu hormonů souvisejících s provokací PMS.
 4. Vasoaktivní léky (pentoxifyllin, extrakt z gingko-biloby, přípravky polynenasycených mastných kyselin, multivitamíny). Účelem těchto léků je ředění krve, ochrana krevních cév a zlepšení přívodu krve do orgánů. To vše vede ke snížení syndromu bolesti..
 5. Diuretika U edematózní a cefalgické formy se doporučuje diuretická léčba. Nejčastěji jsou předepsány tablety PMS, jako je Veroshpiron, který je antagonistou aldosteronu s výraznými antiandrogenními vlastnostmi. Dobře potlačuje podrážděnost, normalizuje náladu.
 6. Metabolické léky, imunokorektory a adaptogeny (Erbisol, ubichinon) zlepšují výživové procesy, zvyšují imunitu.
 7. Sedativa a psychotropní léky eliminují stav úzkosti („Rudotel“, „Seduxen“, „Sonapax“, „Adaptol“).
 8. Nesteroidní protizánětlivé léky ("Nimesulid") mají protizánětlivé a analgetické účinky.

Léčba se zpravidla provádí v cyklech 3-6 měsíců s přerušením. V průběhu terapie PMS se doporučuje chůze na čerstvém vzduchu, mírná fyzická aktivita, dobrý spánek a vyvážená strava. Pro očistu těla je důležité pít více tekutin..

Tablety PMS: skupiny léků, indikace k použití

Premenstruační syndrom (PMS) je patologický stav spojený s cyklickými změnami v reprodukčním systému ženy. Známky tohoto jevu se vyskytují několik dní před menstruací a zmizí po jejich začátku..

Ke snížení projevů PMS je nutné normalizovat každodenní rutinu, upravit stravu a cvičit. Z léků se nejčastěji používají hormonální pilulky, bylinné přípravky, vitamíny, antidepresiva.

 • 1 Projevy a typy PMS
 • 2 Zásady léčby předmenstruačního napětí
  • 2.1 Léky na úpravu příznaků
   • 2.1.1 Hormonální terapie
   • 2.1.2 Homeopatické léky a bylinné přípravky
   • 2.1.3 Vitamíny a minerály
   • 2.1.4 Antidepresiva
   • 2.1.5 Protizánětlivé látky a nootropika

Příčiny syndromu nejsou plně pochopeny. Existuje několik teorií o vývoji onemocnění, z nichž hlavní je hormonální. Ženské pohlavní hormony mohou mít modulační účinek na centrální nervový systém a metabolismus. Kolísání jejich hladin během menstruačního cyklu vede k nástupu symptomů PMS.

K vzniku syndromu přispívají následující faktory:

 • anorexie nebo bulimie během dospívání;
 • poporodní deprese;
 • virové infekce;
 • přejídání, převaha slaných, kořeněných nebo tučných jídel ve stravě;
 • zneužívání kávy;
 • příjem alkoholu;
 • stresové situace;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle - vápník, hořčík, vitamíny B6;
 • častá změna klimatu.

Stížnosti PMS jsou velmi různorodé. Rozvíjejí se fyzické, behaviorální, emoční a kognitivní poruchy. Příznaky jsou pozorovány v luteální fázi měsíčního cyklu a mizí během prvních dnů po nástupu menstruace. Bylo zjištěno, že menopauza je závažnější u žen se závažnými premenstruačními poruchami.

V závislosti na převaze určitých znaků se rozlišuje několik forem PMS:

Forma syndromuPřevládající příznaky
Neuropsychic
 • emoční nestabilita;
 • plačtivost;
 • podrážděnost;
 • apatie a deprese;
 • agresivita vůči ostatním;
 • slabost;
 • snížená paměť;
 • rychlá únavnost;
 • poruchy spánku;
 • svévolný smích nebo slzy
Cefalgické
 • pulzující bolesti hlavy v oblasti chrámu doprovázené nevolností, zvracením, průjmem;
 • závrať;
 • zvýšený čich;
 • podrážděnost;
 • nespavost;
 • projevy agrese;
 • žal;
 • kardiopalmus
Edematózní
 • otok obličeje, dlaní, nohou;
 • překrvení a bolestivost mléčných žláz (mastodynie a mastalgie);
 • žízeň;
 • přibývání na váze;
 • Nadměrné pocení;
 • bolest kloubů;
 • gastrointestinální poruchy - břišní potíže, zácpa, průjem, plynatost, nevolnost;
 • bolesti hlavy;
 • svědicí pokožka
Krize (příznaky se projevují jako záchvaty)
 • vysoký krevní tlak;
 • pocit strachu;
 • kardiopalmus;
 • žal
Atypické druhy
 • zvýšení tělesné teploty až na 38 ° C;
 • denní ospalost;
 • ulcerózní stomatitida a gingivitida;
 • alergické reakce;
 • iridocyklitida (zánět řasnatého těla a duhovky)

Před zahájením léčby PMS je nutné vyloučit další onemocnění s podobným klinickým obrazem. Ženám se doporučuje, aby si vedly deník, ve kterém zaznamenávají čas a trvání příznaků. To vám umožní identifikovat hlavní potíže a zjistit jejich vztah k menstruačnímu cyklu..

Obecné principy léčby syndromu:

 • změny životního stylu - denní režim, strava, fyzická aktivita;
 • dopad na nejrušivější projevy nemoci;
 • předepisování léků na těžkou PMS, která narušuje každodenní činnost;
 • užívání léků, které ovlivňují měsíční cyklus a blokují ovulaci.

Pravidelné cvičení podporuje produkci endorfinů, zlepšuje celkovou pohodu a duševní stav ženy. Dobrý účinek je možný u kognitivně-behaviorální psychoterapie.

Zvláštní pozornost je věnována stravě. Změna stravy v druhé polovině cyklu může výrazně zlepšit vaše příznaky PMS. Jídlo by se mělo jíst v malých porcích, 5-6krát denně. Omezuje obsah mléčných výrobků a vysoce kalorických sacharidů. Abyste zmírnili projevy úzkosti a nervozity, měli byste přestat užívat častou kávu, čokoládu a alkohol. Snižte množství spotřebované stolní soli, abyste předešli otokům.

Hlavní léčba PMS je jmenování hormonálních léků. Výběr léku provádí lékař s přihlédnutím k individuálním charakteristikám, doprovodným podmínkám. Za přítomnosti kontraindikací se k účinnému odstranění projevů patologie používají bylinné přípravky, vitamínové a minerální doplňky.

U neuropsychiatrické formy syndromu je indikováno použití antidepresiv a léků, které zlepšují mozkovou cirkulaci. Protizánětlivé léky se doporučují za účelem úlevy od bolesti a zmírnění otoků v hlavových a edematózních formách.

Pro léčbu PMS se doporučují monofázické kombinované orální antikoncepce - Jess, Yarina, Diane-35, Zhanin, Belara, Novinet a další. Výhodné jsou léky s nízkými dávkami. Jejich složky pomáhají stabilizovat hladinu pohlavních hormonů a eliminovat příznaky poruchy..

Využití finančních prostředků, které zahrnují gestagen drospirenon - Jess, Angelique - má další výhody. Na pozadí jejich příjmu klesá zadržování tekutin, což vede ke vymizení otoků, překrvení a bolestivosti mléčných žláz a úbytku hmotnosti. Byl zaznamenán příznivý účinek léků na stav pokožky a náladu.

Homeopatie se široce používá k úlevě od mastalgie a mastodynie. Takové léky jako Mastodinon, Remens, Cyclodinone mohou úspěšně bojovat s cyklickou bolestí v mléčných žlázách. Měly by být užívány po dobu nejméně 3 měsíců, aby byly účinné. Na doporučení lékaře je možný druhý kurz..

Pupalkový olej dobře fungoval pro cefalgické a edematózní formy PMS. Je k dispozici ve formě tobolek a obsahuje esenciální kyselinu linolovou, která je často nedostatečná u žen s cyklickými poruchami..

Bylina z třezalky pomáhá snižovat depresivní příznaky. Šafrán a ginkgo biloba mají pozitivní vliv na emocionální sféru. Ke snížení úzkosti, zlepšení nálady je možné užívat semena griffonia, která jsou zdrojem tryptofanu, látky, která hraje důležitou roli v regulaci duševních procesů.

Hořčík je přirozený antistresový faktor, který může účinně eliminovat projevy PMS. V těle moderních lidí je často pozorován jeho nedostatek, který je doprovázen zvýšením krevního tlaku, tachykardií, emoční nestabilitou a poruchami spánku. Pro lepší asimilaci se přípravky obsahující makronutrienty doporučují užívat v kombinaci s pyridoxinem - vitaminem B6. Jmenování kurzu je nutné po dobu šesti měsíců až roku.

Seznam léků obsahujících hořčík a pyridoxin:

 • Hořčík Plus.
 • Hořčík Plus B6.
 • Magnelis B6, Magnelis B6 Forte.
 • Magne B6, Magne B6 Forte.
 • Magnerot.
 • Hořčík B6 Evalar.

Cyklický příjem speciálních komplexů vám umožňuje naplnit zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů, což je charakteristické pro druhou polovinu menstruačního cyklu. Složení doplňků stravy zahrnuje takové látky jako:

 • Vitamíny skupiny B;
 • vitamíny rozpustné v tucích - A, E, D3;
 • kyselina listová;
 • kyselina lipoová;
 • stopové prvky - zinek, selen, mangan;
 • makroživiny - hořčík, vápník.

Vitaminové a minerální přípravky by se měly pít s přihlédnutím k fázi měsíčního cyklu. Nejčastěji používané produkty se nazývají Cyclovita, Time Factor, Ladies formula.

Podle výsledků klinických studií je příjem polynenasycených omega-3 mastných kyselin doprovázen také zlepšením fyzických a psychických projevů PMS. Účinek jejich použití se časem zesílil a byl výraznější při vysokých dávkách.

Antidepresiva jsou předepisována ženám s neuropsychiatrickými poruchami. Umožňují vám zmírnit projevy úzkosti, zlepšit náladu.

Nejúčinnější je skupina léků, které inhibují zpětné vychytávání serotoninu. Některé z nich - fluvoxamin (Fevarin), paroxetin (Paxil) - mají sedativní vlastnosti, jiné - fluoxetin (Profluzac, Prozac), sertralin (Zoloft, Stimuloton) - mají stimulační účinek. Lék citalopram (Tsipramil, Tsitol) nesnižuje centrální nervový systém a neovlivňuje rychlost psychomotorických reakcí.

Dlouhodobé užívání antidepresiv je doprovázeno závislostí. Lékař postupně zvolí minimální účinnou dávku, která se může ve druhé fázi cyklu zvýšit. Délka léčby je 4–6 měsíců. Podpůrná terapie možná po celý rok.

Za účelem úlevy od bolesti hlavy se užívají nesteroidní protizánětlivé léky - nimesulid (Nimesil, Nise), ketorolak (Ketorol, Ketanov). Účinná látka těchto léků ovlivňuje jednotlivé mechanismy vývoje premenstruační poruchy.

Pro zlepšení mozkové cirkulace se používají nootropika - piracetam (Nootropil), fenotropil a kyselina gama-aminomáselná (Aminalon). Lék tofisopam (Grandaxin) má také sedativní účinek.

Jak přežít PMS pro ženu: doporučení lékařů, recenze

Koncept PMS a jeho řešení

Od starověku se vědci hádali o původu této diagnózy. Někteří ji spojují se změnami souvisejícími s věkem, jiní tvrdí, že je to odůvodněno životním stylem, zatímco jiní říkají, že jde o ozvěnu různých nemocí. Domácí odborníci se drží „zlatého průměru“, který charakterizuje PMS jako komplex příznaků, které se cyklicky vyskytují u žen v reprodukčním věku v období po ovulaci až po menstruaci (2 až 10 dní před ní)..

Jeho vzhled je spojen s kombinací faktorů, jako je kvalita výživy, věk, stav nervových a jiných systémů těla, fyzický a emoční stres, podmínky prostředí. Ale hlavním aspektem, který se vyskytuje u většiny lidí trpících cyklickými poruchami, je hormonální nerovnováha. To platí zejména o nadměrné produkci estrogenu v luteální fázi. Riziková skupina často zahrnuje pacientky, které podstoupily potrat, porod, gynekologické operace, infekční nemoci a také ženy nad 40 let.

Tento problém se projevuje rozsáhlými příznaky, které lze podmíněně rozdělit do tříd:

 1. Psycho-emocionální. Patří mezi ně nervozita, agresivita, podrážděnost, výkyvy nálady, deprese, pocity osamělosti, poruchy spánku.
 2. Vegetativní-vaskulární abnormality. Jedná se o bolesti hlavy a bolesti hlavy, závratě, svalové křeče, náhlý krevní tlak, nevolnost, necitlivost končetin. V článku následujícím po odkazu se dozvíte, proč bolesti hlavy před menstruací.
 3. Endokrinní výměna. Projevuje se změnami tělesné teploty, otokem, překrvením mléčných žláz, gastrointestinálními poruchami.

S nástupem tohoto období se mohou chronická onemocnění zhoršovat, což také vede ke zhoršení stavu..

Vitamíny pro PMS

Pro normální fungování reprodukčního a endokrinního systému potřebuje žena dostatečný příjem vitamínů rozpustných v tucích (kapsle Aevit 1 denně, užívání multivitaminů nebo úprava stravy). Je třeba podrobněji zvážit tak důležitý stopový prvek, jako je hořčík..

O jeho pozitivním vlivu na průběh cyklického syndromu bylo napsáno mnoho prací, bylo provedeno dostatečné množství studií, takže léky na jeho základě jsou široce používány v praxi gynekologa. Je pravda, že všechny existující studie byly provedeny v Rusku, což poněkud snižuje optimismus rozumného člověka..

Je třeba mít na paměti, že mluvíme o organických solích této látky, jako je citrát, laktát, orotát, pidolát. Anorganické soli (síran hořečnatý) se používají v porodnické a gynekologické praxi k léčbě preeklampsie a eklampsie, korekci krevního tlaku.

Největší strávitelnost má citrát hořečnatý v kombinaci s vitaminem B6. Tyto požadavky plně splňuje droga „Magne B6 Forte“ vyráběná společností Sanofi (Francie).

Obrázek 1 - Magne B6 forte (citrát hořečnatý + hydrochlorid pyridoxinu)

Je možné zvládnout PMS

Vzhledem k tomu, že etymologie premenstruačního syndromu nebyla plně pochopena a neexistuje absolutní názor na jeho příčiny, neexistuje také žádná konkrétní odpověď na otázku, jak se trvale zbavit PMS..

Většina odborníků tvrdí, že je nemožné toto onemocnění vyléčit, ale je možné zmírnit jeho průběh a minimalizovat všechny nepříjemné projevy i doma. K tomu se však musíte uchýlit až po koordinaci svých akcí s lékařem..

Některé ženy snášejí nepohodlí, jiné jsou zcela vyřazeny z činnosti. Vše závisí na závažnosti cyklického porušení.

Jak se vypořádat s příznaky PMS? Je velmi důležité udržovat emoční a fyzické zdroje těla dodržováním některých pravidel:

 1. Jezte zdravě. Vyvážená strava se spoustou ovoce a zeleniny pomůže tělu doplnit zásoby vitamínů a energie.
 2. Snižte co nejvíce příjem slaných, smažených, uzených potravin, sladkostí, alkoholu, silné kávy a sycených nápojů..
 3. Na chvíli stojí za to vyloučit potraviny, které způsobují kvašení a přispívají k nadýmání, které často postihuje dělohu, která je během takového období obzvláště citlivá..
 4. Pití spousty nápojů, včetně uklidňujících čajů, pomáhá odstranit toxiny a toxiny a zmírnit další stres na těle.
 5. Je důležité vzdát se alkoholu a kouření. Špatné návyky, které mají škodlivý účinek na zdraví žen, zhoršují průběh tohoto syndromu..
 6. Zdravý spánek. Je to on, kdo je hlavním zdrojem síly, energie a dobré nálady a také pomáhá vyvarovat se stresu, na který je v těchto dnech obzvláště náchylné spravedlivé pohlaví..
 7. Psychologická a fyzická podpora blízkých vám umožní překonat obtížné období.

Ne. 2. Změňte stravu

Velmi často se můžete zbavit PMS, aniž byste se uchýlili k léčbě. K tomu stačí zdržet se škodlivých stravovacích návyků nejméně 10 - 7 dní před začátkem menstruace:

 • Omezte spotřebu cukru, soli, kávy, silného čaje a nepřekračujte požadované denní množství tekutiny - 1,5 litru denně (je lepší, když je to minerální voda a neslazené džusy)! Nadměrná tekutina v těle vede k bolestivému otoku a otoku prsou.
 • Alkohol je také škodlivý. Zvyšuje hlad, bolest hlavy, podrážděnost.
 • Zapomeňte na potraviny obsahující umělé přísady a příchutě.
 • Dejte si pozor na velké množství živočišných tuků, protože jsou hlavním zdrojem cholesterolu, jehož přebytek přispívá k narušení krevního oběhu. Ale jídla z ryb, drůbeže nebo libového hovězího masa přijdou vhod.
 • Nahraďte máslo rostlinným olejem. Neomezujte se pouze na čerstvou zeleninu a ovoce, protože obsahují potřebné vitamíny, minerály a vlákninu. Mimochodem, vitamíny skupiny A a D zlepšují stav pokožky a zabraňují vzniku akné během PMS. A vitamin E zmírňuje bolestivé pocity v mléčných žlázách a zmírňuje depresi.

Jak zmírnit jednotlivé příznaky

Symptomatologie tohoto jevu je spojena s mnoha faktory, zejména s přítomností onemocnění v různých tělesných systémech. Pokud dojde k poruchám v nervovém systému, projeví se psychoemoční nerovnováha. Narušení v zažívacím traktu se projeví plynatostí, zvracením, průjmem. Cévní onemocnění ovlivní tlakové rázy, srdce a bolesti hlavy.

Jak zmírnit nástup premenstruačního syndromu závisí na konkrétních podmínkách a jejich terapii. Neexistuje jediný lék na všechny příznaky PMS.

Existuje několik forem jeho léčby:

 1. Patogenetické - léky zaměřené na eliminaci nebo omezení vývoje konkrétního onemocnění.
 2. Symptomatické - léky a jiné léky, které pomáhají bojovat proti konkrétní skupině příznaků.
 3. Non-droga - lidové léky, vitamíny, byliny, pravidla zdravého životního stylu uvedená výše a další metody, které mohou překonat dočasné nepohodlí.

Příčiny stavu

Časný nebo pozdní předmenstruační cyklus může záviset jak na fyziologické osobnosti ženy, tak na vnějších patogenech.

 • avitaminóza,
 • přebytek soli v těle konzumovaný jídlem,
 • alkohol,
 • kouření,
 • kofein,
 • stres,
 • sedavý životní styl,
 • nedostatek látek minerálního původu atd..

Pokud je obtížné snížit účinky symptomů PMS na fyziologické úrovni, pak vám může během PMS velmi usnadnit život správné jídlo, vzdání se špatných návyků a zdravý životní styl..

Co může a co nemůže darovat krev během menstruace Je pohlavní styk možný během menstruace? Mohu pít alkohol během menstruace?

Léky na syndrom

Existuje obrovský seznam léků na PMS: hormonální a nehormonální - syntetické a homeopatické (přírodní).

Některé pomáhají zmírnit nebo zmírnit několik projevů bolestivého stavu najednou, jiné se užívají, aby se zbavily konkrétního příznaku. Některé mají okamžitý účinek, jiné - kumulativní.

Zde jsou hlavní skupiny tablet na premenstruační syndrom:

Léky proti bolesti

Hlavním příznakem tohoto problému, který znepokojuje ženy v předvečer menstruace, je bolest v dolní části břicha, někdy vyzařující do dolní části zad. Povaha předmenstruační bolesti je u každého případu individuální: někdo je schopen je vydržet, zatímco jiní si musí vzít analgetikum. Tyto pocity jsou vysvětleny intenzivními kontrakcemi dělohy za účelem odmítnutí endometria, které někdy způsobuje vážné nepohodlí, které nelze tolerovat bez pomoci proti bolesti. Každá žena přiřadí název nejlepšího léku proti bolesti na menstruaci samostatnému léku sama, ale gynekologové doporučují následující: (No-shpa, Drotaverin, Papaverin), nesteroidní léky (Ibuprofen, Paracetamol, Aspirin, Ketolong), analgetika (Analgin, Acelysin, Drotaverin, Baral).

Hormonální

Nelze je nazvat léčbou pouze pro PMS, protože mají účinek na hlubší úrovni, než je eliminace syndromu. Tyto léky jsou určeny k nápravě hormonální rovnováhy, k vyrovnání nedostatku nebo k zastavení nadměrné produkce určitých hormonů. Většina odborníků se přiklání k názoru, že tento ženský problém přímo souvisí s hormonální nerovnováhou, která primárně ovlivňuje menstruační cyklus a systém ženských orgánů. K tomu často dochází u dívek po menarché a u žen po 40 letech. V prvním případě jsou poruchy způsobeny počátkem stabilizace pozadí a ve druhém zánikem reprodukční funkce. U žen ve věku Balzac je nepohodlí nejaktivnější v prvních měsících menopauzy, před menopauzou.

Používejte hormonální léky s maximální opatrností a pouze podle pokynů svého lékaře. Taková terapie nejčastěji zahrnuje užívání antikoncepčních prostředků, ale existují i ​​jiné, které simulují působení určitých hormonů nebo jejich komplexů.

Zde je malý seznam těchto:

 1. Duphaston. Recenze na webových stránkách lékařů a pacientů o účinnosti těchto PMS pilulek jsou častější než o jiných lécích k léčbě premenstruačního syndromu. Je předepsán pro zvýšené hladiny estrogenu a pro nedostatek progesteronu. Léčivou látkou léku je syntetický analog hormonu progesteronu, jehož nedostatečné množství vede k poruchám cyklu, psycho-emocionálnímu zdraví a dalším systémům těla. Menstruační poruchy přípravkem Dufaston by měly být léčeny po dobu 6 měsíců. Užívá se od 11 do 25 dnů každého cyklu..
 2. Utrozhestan. Další běžný lék hormonálního typu, který může zabránit nebo snížit příznaky PMS úpravou hladin progesteronu. Dostupné v perorálních tabletách a intervenčních tobolkách.
 3. Janine, Yarina a další léky související s řadou hormonálních kontraceptiv také ukazují účinnost při potlačení nebo zmírnění průběhu PMS.

Homeopatie

Homeopatické léky jsou považovány za účinnou pomoc PMS. Mnoho z nich obsahuje celé komplexy účinných látek, které zmírňují vážný stav před menstruací. To zahrnuje:

 1. Mastodinon je homeopatický přípravek komplexního složení na přírodní bázi. Pomáhá normalizovat syntézu hormonů hypofýzy. Používá se na různé poruchy menstruačního cyklu, pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky PMS. Účinek se projeví po 5 týdnech užívání léku.
 2. Remens jsou časem testované homeopatické kapky, které vám umožní vyrovnat se s poruchami ženského reprodukčního systému, a to i během menopauzy a premenstruačního syndromu regulací práce hypotalamu - hypofýzy - vaječníků. Má komplexní účinek: snižuje bolestivost, pomáhá uklidnit nervy, zmírňuje otoky před menstruací.

Bylinné přípravky

Užívání bylinných přípravků pro PMS je vynikající cestou pro odpůrce syntetických léků a pro ty, kteří mají určité kontraindikace pro jejich užívání..

Jeden z nejznámějších lze nazvat Cyclodinon - rostlinná báze (extrakt z třtinového ovoce) pomáhá normalizovat hormonální hladiny a ve výsledku - bojuje proti závažným projevům premenstruační poruchy.

Sedativa

Základem dobrého zdraví v takovém období je stabilní psychoemoční stav, protože psychosomatika je často základem pro rozvoj závažných poruch jiných tělesných systémů.

Užívání sedativ pro PMS pomáhá eliminovat nepřiměřené podráždění, špatnou náladu, deprese, zmírňovat nervové napětí, předcházet agresi a nevhodnému chování, emočnímu výbuchu.

Existuje mnoho jmen a odrůd těchto léků:

 1. Afobazol je lék ze skupiny antidepresiv, který vám umožní vyhnout se předmenstruačním neurózám.
 2. Glycin je zástupcem sedativ, jejichž působení je zaměřeno na regulaci metabolismu v mozku. Odstraňuje psycho-emoční stres i ve velmi závažných případech.
 3. Grandaxin je lék ze série sedativ, který se používá pro vegetativní-vaskulární dystonii, psycho-emoční poruchy. Může být použit samostatně i v kombinaci s jinými léky na menopauzální a menstruační nepravidelnosti.
 4. Extrakt z kozlíku lékařského, tinktury z kozlíku lékařského zmírňuje podrážděnost, nervozitu, ale na rozdíl od jiných sedativ způsobuje letargii a ospalost, proto je lepší je vypít před spaním nebo v malém množství.

Vitamíny a minerály

Užívání vitamínů pro PMS, stejně jako v jakémkoli jiném období života, má příznivý účinek na lidské tělo. Moderní komplexy vitamínů a minerálů vám umožňují eliminovat nedostatek určitých látek a dlouhodobě doplňovat jejich zásoby, což snižuje zdravotní problémy a jejich nepříjemné příznaky. Někteří odborníci tvrdí, že nedostatek vitamínů způsobuje špatné zdraví během ženského syndromu a kritické dny bolí a nepohodlně.

V těchto případech se doporučují vitamínové přípravky obsahující hořčík, jako je Magnesium B6, Magnelis B6. Pomáhají v boji proti bolesti, křečím, závratím, nervovým poruchám. Lékaři tvrdí, že u pacientů, kteří konzumují vitamíny nebo potraviny s vysokým obsahem hořčíku po dobu alespoň jednou denně, je o 42% nižší pravděpodobnost, že budou trpět kardiovaskulárními chorobami, a také u žen je pravděpodobnější, že budou mít menstruační poruchy..

Vitamin-minerální komplex rostlinného původu "Ladies Formula" má několik účinků na příznaky předmenstruačních poruch.

Základní metody léčby

Moderní metody terapie jsou schopny napravit všechny stávající projevy premenstruačního syndromu díky širokému výběru skupin léků.

 1. 1 Nedrogová terapie (dieta, psychoterapie, úprava životního stylu, cvičení, užívání vitamínů atd.).
 2. 2 Patogenetická terapie zahrnuje následující skupiny léků na PMS:
   Agonisty GnRH;
 3. antigonadotropní léky;
 4. antiestrogeny;
 5. monofázické kombinované orální antikoncepce;
 6. gestageny;
 7. estrogeny.
 8. 3 Symptomatickou terapii poskytují následující skupiny drog:
   psychotropní léky (anxiolytika, antidepresiva);
 9. nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 10. diuretika;
 11. dopaminomimetika;
 12. bylinné a homeopatické léky;
 13. adaptogeny.

Lidové léky na PMS

Záchranu před premenstruačními poruchami najdete nejen v lékárně. PMS lze také léčit lidovými prostředky. Účinku však lze dosáhnout, pokud jeho projev není závažný a není spojen se závažnými nebo hormonálními poruchami..

 1. Vezměte si teplou bylinnou koupel, která vám pomůže uvolnit a uvolnit napětí. Teplota vody by neměla být vyšší než 37 stupňů.
 2. Pít hodně teplého nápoje, mléka se skořicí a medem, pomůže zlepšit krevní oběh během tohoto období. Je lepší pít takový koktejl po jídle..
 3. Někteří lékaři doporučují během této doby pít více tekutin. Ale je třeba si uvědomit, že pokud dojde k otoku, pak tato rada není použitelná.
 4. Aromaterapie s použitím aromatických olejů s tymiánem, mátou a pačuli pomůže rozjasnit těžké dny.
 5. Nezapomeňte na roli bylin v PMS. Nálevy, čaje s citronovým balzámem, mátou, kozlíkem lékařským, matkou, hlohem mají uklidňující a analgetický účinek. Byliny však někdy mohou svědění a podráždění pokožky, protože před menstruací se obvykle objevují alergické reakce.

Předmenstruační syndrom ženy obvykle tolerují bez zvláštních problémů, ale není neobvyklé, že je zaskočen rozsáhlými nepříjemnými příznaky. Pouze lékař může určit jeho původ. Nedoporučuje se v takových případech léčit samostatně, protože příčiny spočívají jak na povrchu, tak hluboko uvnitř, což lze odhalit až po důkladné diagnóze. být zdravý!

Příčiny stavu

Časný nebo pozdní předmenstruační cyklus může záviset jak na fyziologické osobnosti ženy, tak na vnějších patogenech.

 • avitaminóza,
 • přebytek soli v těle konzumovaný jídlem,
 • alkohol,
 • kouření,
 • kofein,
 • stres,
 • sedavý životní styl,
 • nedostatek látek minerálního původu atd..

Pokud je obtížné snížit účinky symptomů PMS na fyziologické úrovni, pak vám může během PMS velmi usnadnit život správné jídlo, vzdání se špatných návyků a zdravý životní styl..

Jak se vypořádat s PMS: metody léčby

Ne každá žena se může pochlubit pravidelností menstruačního cyklu a jeho snadnou tolerancí. U spravedlivějšího pohlaví je takový nepříjemný jev, jako je premenstruační syndrom, běžný. Co to je, jak ulehčit PMS pomocí tradiční medicíny a lidových léků, vysvětlí tento článek.

Koncept PMS a jeho řešení

Od starověku se vědci hádali o původu této diagnózy. Někteří ji spojují se změnami souvisejícími s věkem, jiní tvrdí, že je to odůvodněno životním stylem, zatímco jiní říkají, že jde o ozvěnu různých nemocí. Domácí odborníci se drží „zlatého průměru“, který charakterizuje PMS jako komplex příznaků, které se cyklicky vyskytují u žen v reprodukčním věku v období po ovulaci až po menstruaci (2 až 10 dní před ní)..

Jeho vzhled je spojen s kombinací faktorů, jako je kvalita výživy, věk, stav nervových a jiných systémů těla, fyzický a emoční stres, podmínky prostředí. Ale hlavním aspektem, který se vyskytuje u většiny lidí trpících cyklickými poruchami, je hormonální nerovnováha. To platí zejména o nadměrné produkci estrogenu v luteální fázi. Riziková skupina často zahrnuje pacientky, které podstoupily potrat, porod, gynekologické operace, infekční nemoci a také ženy nad 40 let.

Tento problém se projevuje rozsáhlými příznaky, které lze podmíněně rozdělit do tříd:

 1. Psycho-emocionální. Patří mezi ně nervozita, agresivita, podrážděnost, výkyvy nálady, deprese, pocity osamělosti, poruchy spánku.
 2. Vegetativní-vaskulární abnormality. Jedná se o bolesti hlavy a bolesti hlavy, závratě, svalové křeče, náhlý krevní tlak, nevolnost, necitlivost končetin. V článku následujícím po odkazu se dozvíte, proč bolesti hlavy před menstruací.
 3. Endokrinní výměna. Projevuje se změnami tělesné teploty, otokem, překrvením mléčných žláz, gastrointestinálními poruchami.

S nástupem tohoto období se mohou chronická onemocnění zhoršovat, což také vede ke zhoršení stavu..

Je možné zvládnout PMS

Vzhledem k tomu, že etymologie premenstruačního syndromu nebyla plně pochopena a neexistuje absolutní názor na jeho příčiny, neexistuje také žádná konkrétní odpověď na otázku, jak se trvale zbavit PMS..

Většina odborníků tvrdí, že je nemožné toto onemocnění vyléčit, ale je možné zmírnit jeho průběh a minimalizovat všechny nepříjemné projevy i doma. K tomu se však musíte uchýlit až po koordinaci svých akcí s lékařem..

Některé ženy snášejí nepohodlí, jiné jsou zcela vyřazeny z činnosti. Vše závisí na závažnosti cyklického porušení.

Jak se vypořádat s příznaky PMS? Je velmi důležité udržovat emoční a fyzické zdroje těla dodržováním některých pravidel:

 1. Jezte zdravě. Vyvážená strava se spoustou ovoce a zeleniny pomůže tělu doplnit zásoby vitamínů a energie.
 2. Snižte co nejvíce příjem slaných, smažených, uzených potravin, sladkostí, alkoholu, silné kávy a sycených nápojů..
 3. Na chvíli stojí za to vyloučit potraviny, které způsobují kvašení a přispívají k nadýmání, které často postihuje dělohu, která je během takového období obzvláště citlivá..
 4. Pití spousty nápojů, včetně uklidňujících čajů, pomáhá odstranit toxiny a toxiny a zmírnit další stres na těle.
 5. Je důležité vzdát se alkoholu a kouření. Špatné návyky, které mají škodlivý účinek na zdraví žen, zhoršují průběh tohoto syndromu..
 6. Zdravý spánek. Je to on, kdo je hlavním zdrojem síly, energie a dobré nálady a také pomáhá vyvarovat se stresu, na který je v těchto dnech obzvláště náchylné spravedlivé pohlaví..
 7. Psychologická a fyzická podpora blízkých vám umožní překonat obtížné období.

Jak zmírnit jednotlivé příznaky

Symptomatologie tohoto jevu je spojena s mnoha faktory, zejména s přítomností onemocnění v různých tělesných systémech. Pokud dojde k poruchám v nervovém systému, projeví se psychoemoční nerovnováha. Narušení v zažívacím traktu se projeví plynatostí, zvracením, průjmem. Cévní onemocnění ovlivní tlakové rázy, srdce a bolesti hlavy.

Jak zmírnit nástup premenstruačního syndromu závisí na konkrétních podmínkách a jejich terapii. Neexistuje jediný lék na všechny příznaky PMS.

Existuje několik forem jeho léčby:

 1. Patogenetické - léky zaměřené na eliminaci nebo omezení vývoje konkrétního onemocnění.
 2. Symptomatické - léky a jiné léky, které pomáhají bojovat proti konkrétní skupině příznaků.
 3. Non-droga - lidové léky, vitamíny, byliny, pravidla zdravého životního stylu uvedená výše a další metody, které mohou překonat dočasné nepohodlí.

Léky na syndrom

Existuje obrovský seznam léků na PMS: hormonální a nehormonální - syntetické a homeopatické (přírodní).

Některé pomáhají zmírnit nebo zmírnit několik projevů bolestivého stavu najednou, jiné se užívají, aby se zbavily konkrétního příznaku. Některé mají okamžitý účinek, jiné - kumulativní.

Zde jsou hlavní skupiny tablet na premenstruační syndrom:

Léky proti bolesti

Hlavním příznakem tohoto problému, který znepokojuje ženy v předvečer menstruace, je bolest v dolní části břicha, někdy vyzařující do dolní části zad. Povaha předmenstruační bolesti je u každého případu individuální: někdo je schopen je vydržet, zatímco jiní si musí vzít analgetikum. Tyto pocity jsou vysvětleny intenzivními kontrakcemi dělohy za účelem odmítnutí endometria, které někdy způsobuje vážné nepohodlí, které nelze tolerovat bez pomoci proti bolesti. Každá žena přiřadí název nejlepšího léku proti bolesti na menstruaci samostatnému léku sama, ale gynekologové doporučují následující: (No-shpa, Drotaverin, Papaverin), nesteroidní léky (Ibuprofen, Paracetamol, Aspirin, Ketolong), analgetika (Analgin, Acelysin, Drotaverin, Baral).

Hormonální

Nelze je nazvat léčbou pouze pro PMS, protože mají účinek na hlubší úrovni, než je eliminace syndromu. Tyto léky jsou určeny k nápravě hormonální rovnováhy, k vyrovnání nedostatku nebo k zastavení nadměrné produkce určitých hormonů. Většina odborníků se přiklání k názoru, že tento ženský problém přímo souvisí s hormonální nerovnováhou, která primárně ovlivňuje menstruační cyklus a systém ženských orgánů. K tomu často dochází u dívek po menarché a u žen po 40 letech. V prvním případě jsou poruchy způsobeny počátkem stabilizace pozadí a ve druhém zánikem reprodukční funkce. U žen ve věku Balzac je nepohodlí nejaktivnější v prvních měsících menopauzy, před menopauzou.

Používejte hormonální léky s maximální opatrností a pouze podle pokynů svého lékaře. Taková terapie nejčastěji zahrnuje užívání antikoncepčních prostředků, ale existují i ​​jiné, které simulují působení určitých hormonů nebo jejich komplexů.

Zde je malý seznam těchto:

 1. Duphaston. Recenze na webových stránkách lékařů a pacientů o účinnosti těchto PMS pilulek jsou častější než o jiných lécích k léčbě premenstruačního syndromu. Je předepsán pro zvýšené hladiny estrogenu a pro nedostatek progesteronu. Léčivou látkou léku je syntetický analog hormonu progesteronu, jehož nedostatečné množství vede k poruchám cyklu, psycho-emocionálnímu zdraví a dalším systémům těla. Menstruační poruchy přípravkem Dufaston by měly být léčeny po dobu 6 měsíců. Užívá se od 11 do 25 dnů každého cyklu..
 2. Utrozhestan. Další běžný lék hormonálního typu, který může zabránit nebo snížit příznaky PMS úpravou hladin progesteronu. Dostupné v perorálních tabletách a intervenčních tobolkách.
 3. Janine, Yarina a další léky související s řadou hormonálních kontraceptiv také ukazují účinnost při potlačení nebo zmírnění průběhu PMS.

Homeopatie

Homeopatické léky jsou považovány za účinnou pomoc PMS. Mnoho z nich obsahuje celé komplexy účinných látek, které zmírňují vážný stav před menstruací. To zahrnuje:

 1. Mastodinon je homeopatický přípravek komplexního složení na přírodní bázi. Pomáhá normalizovat syntézu hormonů hypofýzy. Používá se na různé poruchy menstruačního cyklu, pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky PMS. Účinek se projeví po 5 týdnech užívání léku.
 2. Remens jsou časem testované homeopatické kapky, které vám umožní vyrovnat se s poruchami ženského reprodukčního systému, a to i během menopauzy a premenstruačního syndromu regulací práce hypotalamu - hypofýzy - vaječníků. Má komplexní účinek: snižuje bolestivost, pomáhá uklidnit nervy, zmírňuje otoky před menstruací.

Bylinné přípravky

Užívání bylinných přípravků pro PMS je vynikající cestou pro odpůrce syntetických léků a pro ty, kteří mají určité kontraindikace pro jejich užívání..

Jeden z nejznámějších lze nazvat Cyclodinon - rostlinná báze (extrakt z třtinového ovoce) pomáhá normalizovat hormonální hladiny a ve výsledku - bojuje proti závažným projevům premenstruační poruchy.

Sedativa

Základem dobrého zdraví v takovém období je stabilní psychoemoční stav, protože psychosomatika je často základem pro rozvoj závažných poruch jiných tělesných systémů.

Užívání sedativ pro PMS pomáhá eliminovat nepřiměřené podráždění, špatnou náladu, deprese, zmírňovat nervové napětí, předcházet agresi a nevhodnému chování, emočnímu výbuchu.

Existuje mnoho jmen a odrůd těchto léků:

 1. Afobazol je lék ze skupiny antidepresiv, který vám umožní vyhnout se předmenstruačním neurózám.
 2. Glycin je zástupcem sedativ, jejichž působení je zaměřeno na regulaci metabolismu v mozku. Odstraňuje psycho-emoční stres i ve velmi závažných případech.
 3. Grandaxin je lék ze série sedativ, který se používá pro vegetativní-vaskulární dystonii, psycho-emoční poruchy. Může být použit samostatně i v kombinaci s jinými léky na menopauzální a menstruační nepravidelnosti.
 4. Extrakt z kozlíku lékařského, tinktury z kozlíku lékařského zmírňuje podrážděnost, nervozitu, ale na rozdíl od jiných sedativ způsobuje letargii a ospalost, proto je lepší je vypít před spaním nebo v malém množství.

Vitamíny a minerály

Užívání vitamínů pro PMS, stejně jako v jakémkoli jiném období života, má příznivý účinek na lidské tělo. Moderní komplexy vitamínů a minerálů vám umožňují eliminovat nedostatek určitých látek a dlouhodobě doplňovat jejich zásoby, což snižuje zdravotní problémy a jejich nepříjemné příznaky. Někteří odborníci tvrdí, že nedostatek vitamínů způsobuje špatné zdraví během ženského syndromu a kritické dny bolí a nepohodlně.

V těchto případech se doporučují vitamínové přípravky obsahující hořčík, jako je Magnesium B6, Magnelis B6. Pomáhají v boji proti bolesti, křečím, závratím, nervovým poruchám. Lékaři tvrdí, že u pacientů, kteří konzumují vitamíny nebo potraviny s vysokým obsahem hořčíku po dobu alespoň jednou denně, je o 42% nižší pravděpodobnost, že budou trpět kardiovaskulárními chorobami, a také u žen je pravděpodobnější, že budou mít menstruační poruchy..

Vitamin-minerální komplex rostlinného původu "Ladies Formula" má několik účinků na příznaky předmenstruačních poruch.

Lidové léky na PMS

Záchranu před premenstruačními poruchami najdete nejen v lékárně. PMS lze také léčit lidovými prostředky. Účinku však lze dosáhnout, pokud jeho projev není závažný a není spojen se závažnými nebo hormonálními poruchami..

 1. Vezměte si teplou bylinnou koupel, která vám pomůže uvolnit a uvolnit napětí. Teplota vody by neměla být vyšší než 37 stupňů.
 2. Pít hodně teplého nápoje, mléka se skořicí a medem, pomůže zlepšit krevní oběh během tohoto období. Je lepší pít takový koktejl po jídle..
 3. Někteří lékaři doporučují během této doby pít více tekutin. Ale je třeba si uvědomit, že pokud dojde k otoku, pak tato rada není použitelná.
 4. Aromaterapie s použitím aromatických olejů s tymiánem, mátou a pačuli pomůže rozjasnit těžké dny.
 5. Nezapomeňte na roli bylin v PMS. Nálevy, čaje s citronovým balzámem, mátou, kozlíkem lékařským, matkou, hlohem mají uklidňující a analgetický účinek. Byliny však někdy mohou svědění a podráždění pokožky, protože před menstruací se obvykle objevují alergické reakce.

Předmenstruační syndrom ženy obvykle tolerují bez zvláštních problémů, ale není neobvyklé, že je zaskočen rozsáhlými nepříjemnými příznaky. Pouze lékař může určit jeho původ. Nedoporučuje se v takových případech léčit samostatně, protože příčiny spočívají jak na povrchu, tak hluboko uvnitř, což lze odhalit až po důkladné diagnóze. být zdravý!

Menstruace u žen trvá od nástupu puberty do menopauzy. Je to přirozený proces, který je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému a možnost početí dítěte.