Krmivo pro menstruaci: povolené a zakázané potraviny

Blahobyt ženy během menstruace má v dnešní době přímý vztah k její stravě. Strava by měla zahrnovat potraviny obohacené o vitamíny a minerály. Potraviny by také neměly způsobovat nadýmání, zvýšenou produkci plynu, protože tyto faktory zhoršují celkový stav. Abyste tomu zabránili, musíte vědět, že během menstruace nemůžete jíst..

Jak výživa ovlivňuje tělo a naši pohodu

Během menstruace se mohou objevit následující nepohodlí: slabost, nadýmání, problémy s trávicí funkcí, bolesti hlavy z menstruace, křeče. Projev těchto příznaků souvisí nejen se změnou hormonálního pozadí, ale také s reakcí na konzumované potraviny. Proto lékaři doporučují dodržovat dietu během menstruace..

Přebytek mastných, těžkých uzených potravin přispívá k nadýmání před menstruací, to znamená, že se objevují příznaky, které se objevují. Sladkosti, které ve velkém množství vstupují do ženského těla, mají podobný účinek. Pod vlivem cukru ve střevech se aktivuje proces fermentace a plyny, které se objevují, začnou rozšiřovat břišní oblast a způsobovat zvýšenou menstruační bolest.

Během menstruace se aktivně produkuje progesteron, což vede ke zvýšení krevního tlaku. Pokud v dnešní době budete jíst jídlo, které má stejný účinek, žena pocítí celkovou nevolnost kvůli zvýšenému PMS a dalším nepříjemným pocitům, které se objevily..

Některé potraviny mohou také způsobit zvýšenou bolest, silné výtoky. Dopad může být spojen nejen přímo s menstruací, ale také s emocionální náladou ženy, protože některé potraviny zvyšují podrážděnost, vzrušivost.

Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak jíst během menstruace. Dieta během menstruace pomůže zlepšit vaši pohodu zmírněním nepohodlí.

Jaké potraviny je nejlepší vyloučit během menstruace

Nepohodlí, ke kterému dochází během menstruace, se může zhoršit, pokud žena nejí správně. Abyste tomu zabránili, musíte odmítnout:

 • z tučných jídel. Během menstruace je často pozorována plynatost ve střevech, břicho je oteklé a takové jídlo ve stravě tyto problémy zhoršuje, což způsobuje zvýšenou bolest břicha, zhoršení celkového zdraví (během menstruace je nutné zcela vyloučit zakysanou smetanu, tučné mléko, máslo, vepřové maso);
 • kořeněná jídla. Jejich použití způsobuje příval krve do orgánů a tkání malé pánve, což vyvolává zvýšení menstruačního toku a bolesti, prodloužení trvání menstruace;
 • slaná jídla. Způsobují žízeň a konzumace zvýšeného množství soli přispívá k zadržování tekutin v tkáních, díky čemuž je pocit plnosti, bolesti hlavy se zesilují a celková pohoda se zhoršuje;
 • cukroví. Příjem zvýšeného množství cukru v krvi zvyšuje chuť k jídlu, způsobuje nadýmání, kvašení ve střevech, bolesti hlavy, zvyšuje intenzitu nepohodlí v břišní oblasti, zhoršuje celkový stav vlasů a pokožky;
 • potraviny, které zvyšují plyn a způsobují nadýmání. Patří sem luštěniny, bílý chléb, zelí, moučné droždí;
 • alkoholické nápoje. Takové nápoje rozšiřují cévy, což vede ke zvýšenému krvácení;
 • káva. Užívání kofeinu vede k vzrušení mozku, podrážděnosti, bolestem hlavy, zvýšenému krevnímu tlaku, což významně zhoršuje pohodu ženy během menstruace.

Dieta pro PMS, založená na eliminaci těchto potravin, vám umožňuje bojovat s nepohodlí, ke kterému dochází během menstruace.

Co nelze jíst z připraveného jídla

Zvláštní skupinou zakázaných potravin jsou polotovary a různé konzervované potraviny. Obsahují zvýšený objem soli, což přispívá k zadržování tekutin v těle a ke zvýšené bolesti v podbřišku.

Měli byste se také vzdát smažených potravin. Faktem je, že takové jídlo přispívá ke zvýšení hladiny estrogenu, díky čemuž jsou kontrakce dělohy ostré a přispívají k výskytu silné bolesti.

Čipy, krekry, hranolky mohou zhoršit celkovou pohodu těla. Každé rychlé občerstvení obsahuje velké množství solí a tuků, což negativně ovlivňuje povahu PMS a trávení.

Dieta během menstruace

Aby se snížila intenzita PMS a zabránilo zhoršení celkové pohody, musí žena dodržovat pravidla zdravé výživy. Prvním krokem je zvýšení množství konzumovaného čerstvého ovoce a zeleniny. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny a minerály a mají antioxidační účinky..

Z ovoce a bobulí je nejlepší dát přednost:

 • rybíz;
 • jablka;
 • pomeranče;
 • švestky;
 • sezónní výrobky.

Během tohoto období je povolena jakákoli zelenina, kromě těch, které způsobují zvýšenou tvorbu plynů. Nejlepší volbou pro dietu během menstruace je červené zelí, protože má analgetický účinek, má pozitivní vliv na plodnost těla.

Během menstruace se také doporučuje konzumovat obiloviny, ořechy, obiloviny, sójové výrobky. Obsahují velké množství hořčíku pro uvolnění svalového napětí.

Abychom zvládli tažnou bolest, ke které dochází v důsledku zadržování tekutin v těle, je nutný pitný režim. Během menstruace byste měli zvýšit množství spotřebované čisté vody. V případě silné bolesti se doporučuje vypít odvar z řebříčku, meduňky, heřmánku nebo tansy.

Pokud si dívka stěžuje na zvýšení menstruačního toku, měla by strava obsahovat potraviny obohacené železem. Faktem je, že během menstruace může tělo pociťovat nedostatek této látky, který negativně ovlivňuje celkovou pohodu. Chcete-li jej doplnit, musíte jíst jablka, korýši, pohanka, mořské řasy.

Snížení objemu menstruačního toku je usnadněno použitím nápojů, jako jsou:

 • odvar z kopřivy;
 • odvar z horolezeckého pepře a pastýřské kabelky;
 • čaj z malin a máty peprné.

Výživa se silnou menstruací by měla být vyvážená. Smažené, mastné, uzené a slané pokrmy by měly být ze stravy vyloučeny. Z masných výrobků je lepší upřednostňovat hovězí maso, měli byste také použít nízkotučné odrůdy drůbeže a ryb.

Protože během menstruace ženy projevují zvýšený zájem o sladkosti, mnoho nežného pohlaví má problémy s výskytem nadbytečných kilogramů. Aby se vyrovnala taková potřeba těla, musí být škodlivé sacharidy nahrazeny sušeným ovocem. Nejlepší je jíst rozinky, sušené meruňky, vlašské ořechy. Takové výrobky vám umožní udržet vaši postavu ve formě a obohatit tělo užitečnými látkami, zejména železem.

Dodržování zásad správného příjmu potravy během menstruace vám umožní normalizovat menstruační cyklus, množství výtoku a také minimalizovat PMS. Uvedené užitečné produkty mají příznivý účinek na nervový systém ženy, vyhlazují emoční pozadí a potlačují podrážděnost.

Menstruační cyklus a výživa

Hormonální výkyvy během menstruačního cyklu ovlivňují psychickou pohodu, chuť k jídlu a složení těla. Je známo, že ženské tělo je odolnější vůči změnám než mužské. Ženy ztrácejí váhu pomaleji, získávají méně svalové hmoty a jsou častěji obézní než muži. Ženské tělo snáší stravovací omezení horší, reaguje na ně zpomalením metabolismu a hormonální nerovnováhou.

Proto je pro ženy obzvláště důležité, aby byla strava pohodlná a efektivní, a proto je nutné vzít v úvahu zvláštnosti ženského cyklu..

Fáze ženského cyklu

Průměrná doba cyklu je 28 dní a je rozdělena do čtyř fází. Odpočítávání začíná od prvního dne vašeho období.

 1. 1-4 dny - brzy folikulární (menstruační);
 2. 5-11 dní - pozdě folikulární;
 3. 12-15 dní - ovulační;
 4. 16-28 dní - luteální.

Během menstruace je nízký obsah estrogenu a progesteronu. Estrogen se hromadí každý den a dosahuje svého vrcholu těsně před ovulací. V této době stoupá progesteron. Oba hormony dosáhnou svých nejvyšších hladin uprostřed čtvrté fáze a poté opět klesají..

Hormony a hlad

Na pozadí hormonálních výkyvů se mění tělesná teplota. Zvýšení teploty během luteální fáze zvyšuje základní spotřebu kalorií o 2,5-11,5%, což je 90-280 kcal, ale ženy to neutralizují bezvědomým přejídáním. Pokles estrogenu na konci luteální fáze zvyšuje chuť k jídlu (kalorizer). Některé studie potvrzují, že během této doby se ženy přejídají v průměru 90-500 kcal. Předpokládá se, že estrogen interferuje s hubnutím, ačkoli podle vědců vám umožňuje spalovat více tuků regulací chuti k jídlu.

Na pozadí cyklu se mění citlivost na inzulín. V luteální fázi se vyvíjí odolnost vůči ní, takže mnoho žen má pocit slabosti a neodolatelné touhy po sladkých a tučných pokrmech. Odborníci na výživu doporučují přidávat do stravy mírné množství ovoce, aby se udržela normální hladina cukru v krvi a zabránilo se příznakům hypoglykémie.

Na chuť k jídlu nemá vliv pouze snížení citlivosti na estrogen a inzulín. Protože většina žen má tendenci omezovat stravu, chybí jim živiny. Zejména nedostatek hořčíku může vést k přejídání.

Ujistěte se, že ve své stravě přijímáte dostatek hořčíku. Podle renomovaného amerického odborníka na výživu Lylea McDonalda mohou doplňky hořčíku pomoci eliminovat chuť k jídlu v premenstruačním období a vyrovnat se s dalšími příznaky PMS. Před použitím jakýchkoli doplňků si však vyžádejte souhlas lékaře..

Příčina přibývání na váze

Tělesná hmotnost se může v různých bodech cyklu měnit. Mnoho lidí pozoruje přírůstek hmotnosti 500-900 g před nástupem menstruace, i když před ovulací lze pozorovat výkyvy. Je to způsobeno estrogenem, jehož zvýšená hladina způsobuje zadržování tekutin..

Mnoho žen upadne do skutečné paniky, když vidí přibývání na váze, začne více omezovat stravu a jezdí na tréninku, což není zcela logické. Váha váží celou tělesnou hmotnost, včetně kostí, svalů, vody, orgánů a jídla ve střevech. Denní a dokonce i týdenní vážení neodráží ztrátu tuku. Analýza složení těla na speciálním vybavení řekne mnohem více o úspěchu zvolené strategie hubnutí.

Pokud sledujete svoji váhu, porovnejte stejné dny cyklu v různých měsících. Například váha 5. dne folikulární fáze v lednu a váha 5. dne stejného období cyklu v únoru.

Pravidla výživy v různých fázích cyklu

V tomto článku jsme se dozvěděli, že vysoké hladiny estrogenu vám mohou pomoci lépe kontrolovat vaši chuť k jídlu. Proto je vhodné zahájit dietu, až začne růst - po menstruaci ve folikulární fázi. To vám umožní nebojovat sami se sebou a získat správné návyky před zahájením silných hormonálních výkyvů (kalorizátor). Během této fáze příliš neřežte sacharidy, protože se zvýší metabolismus sacharidů a sacharidy budou sloužit jako vynikající palivo pro cvičení. Samozřejmě mluvíme o komplexních sacharidech, ne o jednoduchých..

Po ovulaci začne vaše tělo využívat více kalorií, ale zvyšuje se i chuť na jídlo. Zvýšený hlad může souviset s klesajícím nedostatkem estrogenu a hořčíku. Proto si zajistěte dobrý vitaminový a minerální komplex. Pomůže to ovládat vaši chuť k jídlu..

Během luteální fáze mnoho žen pociťuje příznaky hypoglykemie a nízké citlivosti na inzulín. Snižuje se metabolismus sacharidů, ale zvyšuje se metabolismus tuků. To znamená, že v luteální fázi cyklu je vhodné jíst více bílkovin, mít dostatek tuku, ale je rozumné omezit ve stravě sacharidy. Nechte to mít méně obilovin a chleba, ale více zeleniny a mírné množství ovoce. To pomůže udržet normální hladinu cukru v krvi. Pamatujte, že množství sacharidů ve stravě by nemělo klesnout pod 100 g / den. A jak se zvyšuje výdej kalorií, můžete zvýšit svůj celkový příjem kalorií až o 200 kcal, což může také pomoci zabránit rozpadu potravy..

Většina žen má tendenci omezovat se na tuky, červené maso, mléčné výrobky, když hormonální hladiny zvyšují jejich potřebu vápníku, hořčíku a železa. Snížení sacharidů vás automaticky nutí jíst více potravin bohatých na tyto látky. Nezapomeňte také na Omega-3 mastné kyseliny, které mají příznivý účinek na metabolismus a zvyšují odolnost proti stresu. Pokud trpíte PMS, měli byste určitě jíst ryby častěji nebo do své stravy zahrnout doplněk rybího oleje..

Jak jíst správně během menstruace

Zvýšená chuť k jídlu se stává častým problémem výživy během menstruace, což vede k přejídání a přibývání na váze. Pro ženy, které hubnou, je to obzvláště smutná situace, protože přibírání na váze je obtížnější než přibírání na váze. Dalším důvodem dodržovat vyváženou stravu s PMS jsou zažívací potíže, s nimiž se mnoho dívek setkává v důsledku hormonálních změn v předvečer kritických dnů. Chcete-li upravit stravu, vylučujte nezdravá jídla, konzumujte zdravá jídla bohatá na vitamíny. Co můžete jíst a co je lepší odmítnout, čtěte dále.

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Existuje řada potravin, které strava před menstruací silně nepřijímá. Zhoršují zdravotní stav, činí menstruaci bolestivou, přispívají k rozvoji zažívacích potíží, zadržování vody v tkáních. Podívejme se, co během svého období nemůžete jíst a jaké potraviny na chvíli vyřadit ze stravy..

Kofein

Náš oblíbený kofein je základem, kterému se během menstruace musíte vyhnout. Zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, což může zhoršit příznaky PMS. Pokud jste velkým milovníkem kávy, zkuste jej dočasně nahradit čekankou..

Když máte menstruaci, je přirozené cítit se nafouklé nebo mírně oteklé. Snažte se během menstruace vyhýbat potravinám s vysokým obsahem sodíku, protože sůl může zvyšovat zadržování vody.

tučně

Během menstruace byste se měli vyhnout rychlému a pohodlnému jídlu, protože mají také vysoký obsah soli. Navíc mohou obsahovat mnoho nezdravých nasycených a trans-tuků. Potraviny s vysokým obsahem tuku ovlivní vaši hormonální aktivitu (hladinu estrogenu), díky čemuž se budete cítit méně dobře.

Bonbón

I přes touhu ochutnat sladká jídla se jim během menstruace snažíme vyhnout! Potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru mohou také ovlivňovat hormony, protože způsobují kolísání hladiny cukru v krvi. To může vést k ještě horším výkyvům nálady, pocitům frustrace..

Video: jak obnovit menstruaci po dietě, pokud máte při hubnutí amenoreu.

Jaké produkty zahrnout do nabídky

Níže jsme sestavili seznam s příklady toho, co jíst během menstruace, abyste zmírnili stres svého těla. Ne všechny produkty v tomto seznamu pro vás budou fungovat. Proces pokusů a omylů vám ale pomůže lépe pochopit, jak vaše tělo reaguje na jídlo, které jíte..

Může to znít neintuitivně, ale pití více vody pomůže zmírnit zadržování tekutin a snížit nadýmání. Vaše tělo zadržuje vodu, protože se obává dehydratace. Pokud jí podáte více vody, tekutina se uvolní z tkání a otok zmizí. Voda také podporuje plynulý pohyb střev, což pomáhá snižovat ucpání trávicího traktu..

Zelenina

Ženy ztrácejí během každého období asi 30–80 ml krve a 15–25 ml železa, proto je důležité, abychom železo doplňovali jídlem. Mnoho zeleniny obsahuje železo. Je důležité to nepřehánět, protože příliš mnoho rostlinných potravin způsobí nadýmání..

Petržel - obsahuje apiol, sloučeninu, která účinně stimuluje menstruační tok a zmírňuje křeče. Špenát - obsahuje vitamín E, B6, hořčík, které bojují proti menstruačním křečím. Železné doplňky mohou také pomoci, ale možná budete muset vyzkoušet několik, než najdete ten, který nezpůsobuje zácpu..

Produkty: petržel, špenát, kel, celer, zelí, sušené švestky, broskve, dýňová semínka, rozinky, růžičková kapusta, fazole, čočka, cizrna, sója, artyčoky, luštěniny.

Vápník

Ženy potřebují alespoň 1 200 mg vápníku denně. V jedné studii došlo u žen, které užívaly 1 200 mg denně po dobu 3 měsíců, k 48% snížení symptomů PMS. Porovnejte to s 30% poklesem u těch, kteří užívali placebo (ahoj síla vědomí!). Výzkum byl proveden k prokázání výhod vápníku v boji proti PMS, zejména během luteální fáze cyklu.

Zelí je zdrojem vápníku; může absorbovat volné radikály - nestabilní molekuly, které poškozují tělo na buněčné úrovni. Brokolice - 91% vody, pomáhá zmírnit nadýmání, zmírňuje otoky, plynatost a únavu. Brokolice obsahuje vápník, vitamíny A, C, B6, E, draslík, hořčík.

Potraviny: Kale, špenát, zelená zelenina, brokolice, edamame, bok choy, fíky, mandle.

Ovoce

Šťavnaté zralé ovoce, zelenina a celozrnné výrobky jsou vašimi přáteli, zejména během období, a mohou snížit chuť k jídlu. Přidejte více ovoce před menstruací, abyste zlepšili pravidelnost..

Banány - Regulujte střeva, což je důležité pro ženy, které mají během menstruace průjem. Banány mohou také pomoci při křečích díky živinám, jako je vitamin B6. Skutečnou hvězdou je zde draslík, který snižuje zadržování vody a tím i nadýmání..

Ananas také pomáhá bojovat s křečemi, protože obsahuje bromelain, enzym, který pomáhá uvolnit svaly. Většina bromelainu v ananasu je ve stonku, který není tak chutný, ale také jedlý.

Produkty: třešně, borůvky, maliny, meruňky, pomeranče, švestky, hrušky, okurky a další.

Ořechy a semena

Ořechy a semena jsou zdroje paliva naplněné koncentrovanými bílkovinami, mastnými kyselinami, vitamíny, minerály, vlákninou a dalšími živinami jedinečnými pro konkrétní odrůdy.

Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé vlastnosti zmírňující bolest. Navíc jsou vlašské ořechy nabité hořčíkem a vitamínem B6. Jeden šálek nasekaných vlašských ořechů poskytuje 31% RDA pro B6.

Sezam je vynikajícím zdrojem vitaminu B6, zinku, vápníku, hořčíku a obsahuje určité prospěšné mastné kyseliny, které uvolňují svaly. Semena pískavice - malá semínka s pronikavou sladkou vůní, která jsou také oblíbeným lékem na menstruační bolesti.

Slunečnicová semínka jsou nabitá vitaminem E a hlavními minerály proti stárnutí, zinkem a hořčíkem. Tato semínka také obsahují pyridoxin (vitamin B6), který pomáhá zmírnit bolest díky své roli při syntéze neurotransmiteru dopaminu. Pyridoxin navíc podporuje vstřebávání zinku a hořčíku.

Potraviny: mandle, para ořechy, pekanové ořechy, kešu oříšky, lněná semínka (mletá), arašídy, dýňová semínka.

Studené, syrové jídlo je pro žaludek obtížně strávitelné a pití velkého množství teplých nápojů pomáhá procesu trávení. Bylinné čaje fungují nejlépe.

 • Heřmánkový čaj zmírňuje svalové křeče a snižuje napětí, které vede k úzkosti a podrážděnosti. Je to také přírodní protizánětlivý prostředek, který snižuje produkci prostaglandinů, zmírňuje menstruační křeče.
 • Máta peprná - přírodní lék na uvolnění svalů, potlačení chuti k jídlu.
 • Skořice má protizánětlivé, antispazmodické vlastnosti, které zmírňují příznaky menstruační bolesti.
 • Bazalka obsahuje kyselinu kávovou, která má analgetický účinek.
 • Tymián má také vlastnosti kyseliny kávové, které zabraňují bolesti.
 • Zázvor pomáhá při nevolnosti a nadýmání a je tradičním lékem na křeče v Číně.
 • Zelený čaj pomáhá snižovat hladinu estrogenu, což umožňuje efektivnější fungování endokrinního systému.
 • Šalvěj reguluje pocení, srážení krve. Třením šalvějového oleje do žaludku můžete zmírnit bolest.

Oves obsahuje hořčík, který zlepšuje fungování nervového systému. Hořčík vám pomůže spát, zvýšit energii, snížit úzkost a předcházet bolestem. Oves je také jedním z nejlepších zdrojů dietního zinku. Je to skvělé pro ženy trpící bolestivými obdobími. Ovesné vločky poskytují dostatek sacharidů k ​​doplnění ztraceného glykogenu. Oves je také plný snadno stravitelné vlákniny, která vám pomůže eliminovat přebytečný estrogen v těle a vyrovnat tak vaši náladu..

Čokoláda

Jíst malý kousek tmavé čokolády s 60 a více procenty kakaových bobů denně může pomoci v boji proti chuti na cukr. Kakao přirozeně zlepšuje náladu. Podporuje serotonin v mozku, protože obsahuje hořčík, minerál, který pomáhá regulovat náladu. Je důležité zvolit organické, geneticky nemodifikované a syrové odrůdy, aby se zabránilo kontaminaci, která se může vyvinout během kakaové fermentace. Kakaový prášek je cenově dostupná superpotravina, úžasný zdroj výživných látek pro krásu a náladu.

Tmavá čokoláda obsahuje hořčík, síru, draslík, železo, vitamín C, zinek, měď a dokonce i některé vitamíny skupiny B..

Hořčík

Hořčíková dieta pro PMS pomáhá bojovat s bolestmi hlavy, nespavostí, náladovostí, únavou, smutkem a nedostatkem motivace. Konzumace potravin nebo doplňků bohatých na hořčík může pomoci snížit úzkost, zabránit bolesti, slzavosti a zvýšit hladinu energie..

Potraviny: Fazole, tofu, listová zelenina, banány, ořechy, semena, celozrnné výrobky, kakao.

Protein

Protein je nezbytný pro doplnění ztráty krve během menstruace. Typicky ženy ztrácejí v každém cyklu asi 30–80 ml krve a 15–25 ml železa. Pokud je nedostatek krve, mohou ženy pociťovat závratě, rozmazané vidění, únavu, štíhlou nebo pomalou menstruaci, chudokrevnost nebo dokonce předčasné stárnutí..

Potraviny: červené maso, játra, vaječné žloutky, špenát, zelná zelenina, sušené švestky, rozinky, ústřice, korýši, mušle, krůtí, kuřecí droby, fazole, čočka, cizrna, sója, artyčoky, mrkev, arašídy, datle.

Vitamíny + doplňky

Můžete si vzít obohacené doplňky:

 • Vitamin E může pomoci zmírnit některé příznaky PMS. Najdete ho v avokádu, konopných semínkách a vaječném žloutku.
 • Vitamin B6 může pomoci zmírnit nadýmání a zlepšit náladu. Najdete jej v bramborách, banánech a ovesných vločkách..
 • Vitamin C a zinek podporují zdraví vaječníků žen a reprodukční systém. Mnoho vitamínu C v grapefruitech, citronech a zinku - v dýňových semínkách.
 • Bioflavonoidy jsou vitamíny, které pomáhají regulovat hladinu hormonů. Všimli jste si někdy membrán mezi plátky pomeranče nebo stonky papriky? Jsou složeny z bioflavonoidů. Vyskytují se hlavně v potravinách, které obsahují vitamín C. Bioflavonoidy snižují množství krve ztracené během menstruace a také chrání kapiláry.
 • Sabina byla pojmenována jako zázračný lék, protože zmírňuje některé z nejhorších menstruačních příznaků, které můžete zaznamenat. Je to užitečné i pro lidi s endometriózou, kteří jsou zvyklí na tmavé krevní sraženiny, silné křeče a pocit slabosti. Tento homeopatický lék zmírní nejhorší pánevní bolesti.
 • Omega-3 mastné kyseliny mohou výrazně snížit menstruační bolesti. Ženy, které dostávají denní dávku 6 gramů rybího oleje, pociťují menší bolest.

Video: jaký druh stravy pro hubnutí lze dodržovat během menstruace.

Shrnutí

Nejedná se o kouzelnické léky, je nepravděpodobné, že vaše tělo okamžitě zareaguje. Pokud však budete dodržovat tuto dietu před a během menstruace, existuje velká šance na snížení bolesti a nepohodlí. Přejděte k rostlinným potravinám, abyste se cítili lépe.

Nízkotučná veganská strava významně snižuje bolest a PMS u mnoha žen. Účinnost souvisí s účinkem stravy na aktivitu estrogenu.

Bolestivá období jsou způsobena řadou emočních nebo fyzických problémů v těle. Proto je důležité převzít iniciativu ve svém výzkumu, prohloubit se a podívat se na své tělo jako celek. Naše těla mají jedinečnou inteligenci a její různé reakce nám umožňují říci, kdy tělo potřebuje pozornost..

7 potravin, které by ženy neměly jíst během menstruace

Pro mnoho žen může být období obtížné. Spolu s nimi přicházejí během menstruace bolesti, křeče, nadýmání a náhlé změny nálady. Menstruační cyklus je u přibližně 85% všech menstruujících žen doprovázen jedním nebo více předmenstruačními příznaky. Pokud jsou tyto 3-4 dny menstruace plné bolesti a utrpení, ztráty energie a většinou depresivní nálady, je čas přehodnotit svou stravu..

Některá jídla mohou během období skutečně zvýšit vaši úzkost a křeče. Věnujte jim co největší pozornost a příště bude vaše menstruace méně obtížná. Nepřátelé pochvy vyžadují maximální pozornost!

Proč je menstruační výživa důležitá

Výživa spolu se spánkem a cvičením může hrát klíčovou roli ve vašem menstruačním cyklu. A pokud to uděláte správně, může vám pomoci zmírnit příznaky PMS..

Na jedné straně to znamená jíst potraviny bohaté na železo, jako je tmavě zelená listová zelenina; Vitamíny skupiny B, jako jsou vejce, celozrnné výrobky, drůbež, mandle; a vitamin C jako citrusové plody, papriky, jahody.

Na druhou stranu to znamená vyhnout se určitým potravinám, které mohou způsobit křeče nebo zhoršit nadýmání, výkyvy nálady a podrážděnost. To znamená, všechny ty potěšení, které vám menstruační cyklus udělil. Co byste neměli jíst během menstruace?

1. Menstru nemá rád rafinovaná jídla

Abyste předešli nebo zmírnili příznaky premenstruačního syndromu (PMS), konzumujte komplexní sacharidy, které se nacházejí v čerstvém ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Bohužel, rafinovaná jídla se velmi často vyrábějí z jednoduchých sacharidů, které naše tělo rychle spaluje. Jakmile počáteční výbuch energie zmizí, zůstaneme hladoví a unavení. Není to nejlepší dárek pro vaše období!

Mnoho polotovarů a rafinovaných potravin obsahuje také skryté cukry, které mohou zhoršit menstruační únavu a výkyvy nálady. Navíc obsahují sůl, chemikálie a umělé příchutě, které zlepšují vzhled a chuť jídla..

Během menstruace byste se měli držet dál od následujících potravin:

 • bílý chléb
 • Těstoviny
 • Balená jídla, jako jsou bramborové lupínky, nachos, solené praclíky nebo jiné občerstvení
 • Instantní rýže
 • Kaše s nízkým obsahem vlákniny
 • Sušenky, moučné cukrovinky a koláče vyrobené ve velkém množství (v mezích hromadné výroby)

Kupujte celá zrna a minimálně zpracované potraviny. Snažte se jíst biopotraviny, kdykoli je to možné. Díky tomu bude vaše menstruace mnohem jednodušší.!

2. Menstru není spokojený s mastnými a smaženými jídly

Vaše menstruační bolesti a příznaky mohou souviset s akutním zánětem v těle. Lze jej měřit kontrolou hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) v játrech. Jedna studie zjistila, že u starších žen s vyššími hladinami CRP bylo o 26–41 vyšší riziko vzniku příznaků PMS, jako jsou bolestivé křeče v břiše, bolesti dolní části zad, bolesti na hrudi, nadýmání, chuť k jídlu a přírůstek hmotnosti o 26–41. %.

Ačkoli se studie menstruace omezila na konkrétní věkovou skupinu a je zapotřebí další studie u širšího vzorku věku, zánět může mít stejně negativní dopady na zdraví žen. Nadměrná konzumace tučných potravin, zejména nasycených tuků a trans-tuků, může vyvolat zánět v těle.

Během menstruace se vyhýbejte následujícím potravinám:

 • Smažené jídlo, jako jsou cibulové kroužky, hranolky, koblihy
 • Obchodní pečivo
 • Fast Food
 • Mastné červené maso
 • Sýry a tučné mléčné výrobky
 • Jakékoli potraviny obsahující hydrogenovaný rostlinný olej nebo tvrdý margarín

K vaření používejte zdravé tuky, jako je extra panenský olivový olej. A jděte na mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku nebo zcela bez tuku.

3. Slaná jídla nejsou pro menstruaci

Pokud se u vás každý měsíc objeví otoky a nadýmání, může vám pomoci vyhýbat se slaným pokrmům. Nadměrné množství soli v těle může změnit vodní rovnováhu, což způsobí otoky, vysoký krevní tlak a toto příšerné nadýmání. Váš menstruační cyklus vás určitě urazí.!

Během menstruace byste se měli vyvarovat používání následujících potravin:

 • Solené a balené občerstvení, jako jsou solené ořechy
 • Nakládané okurky nebo okurky a ochucení (zeleninová omáčka)
 • Hotové omáčky jako sójová omáčka, worcesterská omáčka a dokonce i dresinky jako majonéza
 • Uzené, konzervované a solené maso
 • Sýry
 • Konzervy (včetně konzervované zeleniny a polévek)

Na oplátku se uspokojte pouze se zdravými a čerstvými potravinami. Pro zlepšení chuti použijte limetkovou kůru nebo jemné koření, jablečný ocet a olivový olej jako obvazy nebo omáčky..

4. Cukrová jídla jsou špatnou menstruací

Změny nálady a dokonce i úzkost jsou běžnými příznaky PMS. Když uklidníte chuť na sladké jídlo, můžete se cítit ještě více znepokojení a dokonce i ve stresu. I když sladké potraviny mohou poskytnout rychlou dávku energie, jakmile ji vaše tělo spálí, hladina cukru v krvi dramaticky poklesne..

Budete se tedy cítit ještě horší než dříve. Kromě negativního ovlivnění vaší nálady může používání těchto potravin vyvolat zadržování tekutin v těle..

Během menstruace byste se měli zdržet konzumace následujících potravin:

 • Cukroví
 • Sladká soda a nápoje
 • Cukroví
 • Dorty
 • Šušenka
 • Jakékoli potraviny, které obsahují rafinovaný cukr

Jako sladidlo použijte místo rafinovaného cukru med. Nebo si dejte čerstvé ovoce, abyste uspokojili chuť na cukr.

5. Alkohol a menstruační cyklus

Může se zdát, že alkohol může zmírnit váš menstruační cyklus, bolest a úzkost. Nakonec se ale nakonec budete cítit ještě horší. Pití alkoholu může způsobit prodloužené menstruační křeče, což je stav častěji známý jako dysmenorea.

A jedna studie zjistila, že menstruační alkohol vás může ve druhé polovině noci dokonce připravit o dobrý noční odpočinek. Vynechání alkoholu na několik dní a konzumace čerstvé domácí zeleninové nebo ovocné šťávy by byla chytřejší volba..

6. Mastné červené maso s menstruací je kontraindikováno

Mastné červené maso je bohaté na nasycené tuky, které mohou způsobit zánět v těle. Obsahuje také kyselinu arachidonovou. Existuje souvislost mezi těmito tuky a tvorbou prostaglandinů, které zvyšují zánět v těle a způsobují křeče a bolest.

Přepněte na ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které bojují proti zánětu (losos nebo tuňák) a cítí se lépe.

7. Menstruační kofein: protichůdné reakce

Není jasné, jak zacházet s kofeinem. Proto je nejlepší naslouchat svému tělu a sami se rozhodnout, co je pro něj výhodnější. Na jedné straně může šálek kávy nebo čaje pomoci vyrovnat se se ztrátou energie a letargií během dlouhého dne během menstruace..

Na druhou stranu bohužel kofein může zvýšit stres a úzkost a způsobit změny nálady zvýšením hladiny stresového hormonu kortizolu. Kromě toho může ovlivnit spánek..

Seznam potravin, na které si během období dávejte pozor:

 • Káva
 • Čaj
 • Kofeinované nápoje: energetické nápoje, soda
 • Čokoláda
 • Cukrovinky obsahující kofein, jako jsou lízátka s příchutí kávy

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s chutí na kofein, je pravděpodobně jednoduše omezit kofein a konzumovat kofeinovaná jídla pouze ráno. Vyvarujte se jejich nadměrné konzumace několik hodin před spaním..

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

VIZ TÉŽ: O datu exspirace léčivých přípravků a proč vědci doporučují nespěchat s vyhozením expirovaných léků

Mnoho žen očekává menstruační cyklus téměř s chvěním, zásobuje se léky proti bolesti, čokoládou nebo si dokonce užívá volno. Ale pokud k tomu existuje zdravější a efektivnější alternativa, mohlo by se vyplatit ji využít? A pak vaše menstruace uběhnou jemně a bez bolesti! SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

Krmivo pro menstruaci: povolené a zakázané potraviny

Ženy při hormonálních změnách vždy pozorují změny zdravotního stavu a stavu pokožky. Během menstruace se také vyskytují určité změny ve formě zadržování tekutin, otoků a vzhledu nadměrných objemů. Aby se tomu zabránilo, je během menstruace speciální strava, která vám umožňuje udržovat normální váhu..

Fáze cyklu a výživa v souladu s nimi

Pohoda žen do značné míry závisí na hormonech..

Během menstruace se mění hormonální pozadí, probíhají různé procesy, které mohou jak zhoršit pohodu, tak způsobit nevysvětlitelné touhy v příjmu potravy.

Každá žena alespoň jednou zaznamenala zvýšenou touhu po jídle během nástupu menstruačního cyklu. U každé vázy s menstruací se touhy liší, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost stravě během menstruace..

 • 1-6 dní. Tělo se cítí unavené, vyčerpané, ztrácí se energie a neustále chcete spát. V tuto chvíli odborníci na výživu doporučují upřednostňovat vápník, pít více bylinných čajů a vzdát se živočišných tuků, což jen zhorší zdravotní stav. Ze stravy by měly být také vyloučeny sladkosti, je povoleno používat rozinky, sušené meruňky a jiné sušené ovoce v omezeném množství;
 • 7-12 dní. V této době dochází k nárůstu energie, chcete jíst mnohem méně ve srovnání s prvním týdnem menstruačního cyklu. Musíte jíst trochu, hlavně potraviny, které obsahují kyselinu listovou. Strava by měla být zelená zelenina a čerstvé bylinky, pšeničné otruby. Je důležité úplně odříznout trans-tuky, rychlé občerstvení. Budou zatěžovat žaludek, zpomalí metabolické procesy a přispějí ke zvýšení tělesného tuku. Toto období je naopak nejlepší pro hubnutí;
 • 13-15 dní. V tomto okamžiku dochází k ovulaci, vyžaduje zvýšenou pozornost ve výživě, plnou sytost. Odborníci na výživu doporučují v tuto chvíli užívat pšeničný chléb, hnědou rýži. Sladená jídla by měla být zlikvidována, protože budou mít negativní vliv na hormony. Pokud je cílem otěhotnět, měla by strava obsahovat potraviny jako slunečnicový olej, rostlinné oleje, plnotučné mléko, sója, mastné ryby;
 • 16-28 dní. Po ovulaci, pokud nedošlo k těhotenství, žena pozoruje zhoršení pohody, podrážděnost, velkou chuť k jídlu, zvýšenou touhu konzumovat zakázané potraviny. Strava by měla zahrnovat potraviny, které obsahují hodně vlákniny, hořčík. Měli byste jíst banány, kukuřici, naklíčená zrna, zelenou zeleninu, luštěniny, otruby, sušené ovoce a další potraviny bohaté na hořčík. Stojí za to úplně odstranit sůl ze stravy, udržuje tekutinu a podporuje přibývání na váze.

Jak jíst, pokud je menstruace bolestivá

Pokud je ženské tělo během menstruace vystaveno bolesti, znamená to, že vyžaduje pečlivější péči a zvýšenou pozornost. Spočívá nejen v omezení aktivní fyzické aktivity, ale také ve výživě..

Abyste minimalizovali bolest, musíte vědět, co jíst během menstruace a několik dní před jejím zahájením. V tuto dobu byste měli postupně přejít na užívání zeleniny, otrub, pohanky a rýžové kaše. Nasytí tělo všemi užitečnými složkami, nevyvolá nástup bolesti, usnadní reakce na hormonální změny.

Strava zahrnuje následující potraviny:

 • Zelenina;
 • Ovoce;
 • Otruby;
 • Libové maso;
 • Ryba;
 • Saláty z mořských plodů;
 • Celozrnný chléb;
 • Cereálie;
 • Zelené fazole;
 • Vejce.

Je důležité normalizovat množství bílkovin v těle. Pokud není možné pravidelně konzumovat proteinová jídla, můžete použít proteinové tyčinky nebo koktejly.

Měli byste snížit veškeré potraviny, které obsahují sůl. Výrobky s hořčíkem, draslíkem a vápníkem mohou snížit tonus dělohy, snížit bolest a cítit se lépe v prvních dnech bolestivé menstruace..

Zázvorový nebo heřmánkový čaj vám pomůže cítit se lépe. Uvolní křeč, uvolní se, normalizují všechny procesy, umožní tělu rychleji se vyrovnat se situací.

V prvních dnech se doporučuje nasycovat tělo vitamínem E, stačí konzumovat 300 mg denně. Vitamin E se nachází v avokádu, kukuřici, sóji a fazolích.

Pokud je to žádoucí, může být vitamin E v lékárně nahrazen uvedenými produkty.

Co můžete a nemůžete jíst během menstruace

První polovina menstruačního cyklu podporuje spalování tuků, a proto je třeba jej nasycovat následujícími potravinami:

 • Pohanka;
 • Celozrnný chléb;
 • Rýžové krupice;
 • Zelenina;
 • Ovoce;
 • Surová semena.

Musíte také pochopit, co během menstruace nemůžete jíst a co může ovlivnit přírůstek tělesné hmotnosti. Ze stravy by měly být vyloučeny následující potraviny:

 • Čočka;
 • Hrášek;
 • Fazole;
 • Káva;
 • Banány;
 • Zelí.

Tyto potraviny mohou způsobit hromadění plynu v žaludku a vytvářet další nepohodlí ve formě nadýmání. Abyste se vyhnuli vedlejším účinkům, normalizujte práci gastrointestinálního traktu, zbavte se podráždění, strava by neměla obsahovat takové potraviny.

Dieta pro menstruaci

Během menstruace je nutné dodržovat dietu, která nejen ušetří aktuální váhu a nedoplní zásoby kilogramů, ale také předchází komplikacím v průběhu menstruace. Pojďme se podívat na to, jak zhubnout během menstruace, na jaké potraviny se ve výživě zaměřit.

Každý den je nutné změnit stravu a skládat ji na základě zdravých potravin. Jeden den diety na stravě vypadá takto:

 • Snídaně. Tvaroh, zelený čaj;
 • Oběd. Oranžová + banán, sklenice vody;
 • Večeře. Vařené kuře, zeleninový salát;
 • Odpolední svačina. Sklenici kefíru;
 • Večeře. Pečená ryba se zeleninou a citronem.

Díky seznamu zakázaných a povolených potravin si každý může připravit dietu podle svých osobních preferencí a přání. Je důležité vzdát se mouky a sladké, mastné a slané.

Během menstruace je tělo náchylnější k tomuto typu jídla, takže je zpracuje na tuky a uloží je ve formě tukových zásob.

Aby nedošlo k provokaci přírůstku tělesné hmotnosti každý měsíc, je důležité dodržovat dietu během menstruace, která vám umožní udržovat se v kondici a dokonce i zhubnout.

Je vhodné zahrnout do stravy odvar nebo čaje na bázi přírodních bylin. Dobrou volbou by byl heřmánek, máta, zázvor. Mohou být připraveny během několika minut. Pokud nemáte čas na přípravu plnohodnotné tinktury nebo na vaření odvaru, můžete dát přednost čaji na jejich základě, bez přidání cukru. Takové nápoje budou nejen chutné, ale také co nejzdravější pro tělo..

Důvody pro změnu hmotnosti během menstruace

Za hormonální pozadí žen jsou odpovědné hormony jako progesteron a estrogen. Na začátku menstruačního cyklu se zvyšuje estrogen a progesteron klesá. Tuto nuanci jednoduše nelze ovládat..

Před menstruačním cyklem hormony nutí tělo ukládat přebytečnou tekutinu, protože ji tělo spolu se sekrecemi ztrácí.

V důsledku nadměrného množství vody dochází k otokům, které po několika dnech zmizí.

Ale to není jediný důvod, proč je během menstruace pozorován přírůstek hmotnosti. V této době dochází k hormonálním nárazům, které vyvolávají chuť k jídlu. Stává se nekontrolovatelným, ženy si nemohou odolat mnoho produktů, jsou pozorovány poruchy jídla. Abyste tomu zabránili, musíte dodržovat dietu před a během menstruačního cyklu..

Je možné sportovat s menstruací?

Sport je nedílnou součástí života mnoha žen, který pomáhá udržovat se v dobré kondici, regulovat váhu a mít dobrou náladu. Vyvstává otázka, jak sport ovlivňuje tělo během menstruace a zda je možné to dělat bez poškození zdraví.

Existuje několik druhů sportů, které jsou povoleny nejen během menstruačního cyklu, ale dokonce i během těhotenství. Bez poškození těla můžete provádět následující sporty:

 • Jóga;
 • Chůze;
 • Plavání;
 • Pilates;
 • Bodyflex;
 • Protahování.

Každý druh fitness má blahodárný účinek na tělo, zlepšuje metabolické procesy, zabraňuje hromadění přebytečného tuku.

Je možné zhubnout během menstruace sportováním? Samozřejmě, pokud normalizujete výživu a aktivitu během menstruačního cyklu, dojde ke ztrátě hmotnosti.

Menstruace není nemoc, vyvolávají pouze některé hormonální poruchy v těle ženy, které lze při správném přístupu minimalizovat výživou a sportem.

Odborníci nedoporučují upřednostňovat intenzivní trénink v prvních dnech nástupu menstruace; vykazují mírnou zátěž v minimálním tempu, aby udrželi tón a zlepšili náladu. Třetí den menstruačního cyklu, pokud není bolest, lze zvýšit intenzitu. Mírné sporty budou mít pouze příznivé účinky.

Recenze hubnutí

Mnoho lidí, kteří zhubnou, používají dietu během menstruace a nechávají zpětnou vazbu o dosažených výsledcích a účinnosti výživy. Pokud je strava zvolena správně, s přihlédnutím ke všem charakteristikám těla během menstruace, bude výsledek působivý..

Od první menstruace trpím vážnými hormonálními poruchami. Žaludek je velmi plný, během menstruace se cítím jako tlustá žena. Unavený z těchto změn jsem vyzkoušel dietu na hubnutí během menstruace. Nyní pozoruji každý měsíc několik dní před začátkem.

Cítím zvýšenou lehkost, žaludek mi bobtná dvakrát méně, což je dobrá zpráva. Dříve jsem si myslel, že je to normální, pak jsem si přečetl článek, že za to mohou hormony, které jsou regulovány výživou. Teď nosím menstruaci volněji, zbavil jsem se otoku.

Teprve v posledních letech jsem začal mít problémy s nadváhou, která se objevila během menstruace. Brutální chuť k jídlu mě doprovází týden před menstruací, během a po nich po dobu jednoho týdne. Vždycky jím.

Nemohl jsem s tím nic dělat. Rozhodl jsem se brát problém vážněji. Dieta s tím pomohla. Vyloučil jsem potraviny, které vyvolaly nadýmání, vůbec nepoužívám sůl, zadržovala pouze tekutinu.

Nyní převádím víceméně.

Jíst během menstruace

Mnoho žen se během menstruace necítí dobře. Někdy je bolest tak silná, že je nutné užívat léky proti bolesti. V důsledku zhoršení celkového stavu těla se zvyšuje podrážděnost, do určité míry zmizí zájem o život a naruší se spánek. Někdy s nedostatkem hořčíku v těle začínají křeče v určitých částech těla..

Nejurážlivější věcí však je, že nejen dívka v tomto období psychicky a fyzicky trpí - i její okolí trpí její ošklivou povahou.

Potřeba stravy

Proces, při kterém se během menstruace pociťuje bolest v podbřišku, se nazývá dysmenorea. A tomu se lze vyhnout konzumací zdravých potravin v takové dny..

Správná výživa během vašeho období může zvládnout některé problémy:

 • Nenech mě se zlepšit.
 • Snižte množství vylučované krve.
 • Zmírněte bolestivý syndrom.

Dieta během menstruace se provádí s přihlédnutím k individuální toleranci vybraných produktů tělem. Koneckonců, strava by měla ženě poskytnout všechny potřebné živiny bez poškození..

Faktory, které způsobují bolest s měsíčním krvácením, se u každé ženy liší. Proto se určitě poraďte s předporodní klinikou, co s tímto problémem dělat. Je nemožné zjistit příčinu bolesti sami, což znamená, že se nemůžete léčit sami.

Během menstruace může být bolest způsobena:

 1. Svalová kontrakce (intenzita kontrakcí ovlivňuje sílu bolesti).
 2. Selhání hormonálních hladin.
 3. Nervové napětí.
 4. Zhoršující se onemocnění pohlavních orgánů v tomto okamžiku.

Ale ať už je důvod jakýkoli, bolestivé pocity můžete uklidnit, i když budete jíst zdravě..

Pro ženy je někdy obtížné změnit stravu, zvláště jsou-li během dne zaneprázdněny. Často není příležitost jít nakupovat speciální výrobky a vařit pro sebe zvlášť, a to není nutné.

Dieta pro menstruaci je kontrolovat množství spotřebované potravy. Bolest nebude silná, pokud zvýšíte příjem ovoce a zeleniny. Jedná se o přírodní antioxidanty s vysokým obsahem hořčíku a vápníku.

 • Jablka.
 • Pomeranče.
 • Rybíz.
 • Švestka.
 • Melouny.
 • Vodní meloun.
 • Ananas.
 • červené zelí.

Hořčík v potravinách je vynikající pro uvolnění svalového napětí. Všechny luštěniny, ořechy, zrna jsou bohaté na tento prvek. Nabídka zavádí:

 • Fazole.
 • Sója.
 • Pohanka.
 • hnědá rýže.
 • Hrášek.
 • Vlašský ořech.
 • Mandle.

Stojí za to pamatovat, že takové jídlo způsobuje nadýmání, takže ho musíte trochu jíst a nejpozději 3 hodiny před spaním..

Mastné kyseliny nalezené v rybách a mořských plodech mohou pomoci snížit bolest. Obzvláště užitečné:

 • Losos.
 • Tuňák.
 • Pstruh.
 • Sardinky.

Omega-3 mastné kyseliny nalezené v těchto druzích ryb zmírňují bolest způsobenou prostaglandiny během menstruace. Lněný olej má podobný účinek..

Můžete pít odvar z heřmánku, řebříčku, tansy, máty. Jsou známé svými analgetickými a sedativními účinky..

Ke snížení objemu krve

Množství krve uvolněné během menstruace závisí na mnoha faktorech. Dieta během menstruace, zaměřená na zvýšení hladiny železa v krvi, sníží objem sekrecí.

Samozřejmě se nedoporučuje rozhodovat o snížení ztráty krve samostatně. Je lepší poradit se s lékařem. Pokud gynekolog nezjistí žádné patologie, pak lze druhý nebo třetí den uspořádat dny nalačno. Výrobky jsou odstraněny z tabulky:

 • Mléčné výrobky.
 • Maso.
 • Smažený.
 • Uzený.
 • Mastné.
 • Slaný.

Pomůže také pití velkého množství tekutin, zejména bylinných čajů. Můžete uvařit kopřivy nebo pastýřskou tašku. A listy maliny nebo máty lze vařit v konvici spolu s obvyklými čajovými lístky. Pijte jako běžný čaj.

Nabídka je sestavena s uvedením produktů:

 • Jablka.
 • Mořská řasa.
 • Měkkýši.
 • Pohanka.
 • Kakao.
 • Dýňová semínka.

Ovoce (broskve, citrony, pomeranče) a zelenina (červená paprika, okurky) přispívají k lepší absorpci železa. Kromě toho by jídla měla být velkoryse posypána bylinkami (petržel, kopr).

Jak se vyhnout záchvatům?

Akutní nedostatek hořčíku a vápníku v těle může vést k záchvatům. Vyskytují se kdykoli během dne, zejména v noci, a jsou extrémně bolestivé. Stav je doplněn bolestmi hlavy a špatnou náladou. V tomto ohledu byste měli použít:

 • Banány.
 • Tvaroh.
 • Kefír.
 • Jogurt.
 • Pohanková kaše.
 • hnědá rýže.

S nedostatkem hořčíku také klesá hladina dopaminu, hormonu nálady. Konzumace správných potravin pomůže udržet rovnováhu stopových prvků v těle, což ženě usnadní život.

Aby se nezlepšilo

Během choulostivých dnů se zvyšuje chuť žen k jídlu, chtějí jíst neustále a hodně. Abyste nepřibrali na váze, musíte regulovat spotřebu tučných a sladkých jídel.

Vzhledem k tomu, že během tohoto období je snížena hladina cukru v krvi, potřebujete čokoládu, koláče, sušenky.

Lékaři doporučují nahradit cukr komplexními sacharidy. Vstřebávají se pomaleji a pomáhají omezit vaši chuť k jídlu. Celozrnný chléb, tvrdé těstoviny, otruby, mimo jiné, přispívají k produkci serotoninu. Výsledkem je zlepšení nálady a zlepšení spánku..

Měli byste také zvýšit množství konzumovaného neslazeného ovoce (pomelo, grapefruit), zeleniny (tuřín, zelí, mrkev) a zeleniny (hlávkový salát, špenát).

Je užitečnější rozdělit jídla na malé porce a během dne jíst každé 3 hodiny.

Jaký nápoj?

Dieta během menstruace zahrnuje pití velkého množství tekutin, nejméně dva litry denně. To je způsobeno vlastnostmi ženského těla: během menstruace je náchylné k zadržování tekutin. Při nákupu minerální vody byste si ale měli vybrat vodu nesycenou oxidem uhličitým s nízkým obsahem sodíku..

Není třeba zneužívat kávu, čaj, různé limonády a alkohol. Pití kofeinu může zúžit vaše krevní cévy, což může způsobit bolesti hlavy..

Je užitečné nahradit obyčejný čaj bylinnými čaji nebo odvary z močopudných bylin. A místo cukru můžete do šálku přidat trochu medu..

Zakázané potraviny

Označení „zakázáno“ je poněkud svévolné. Odborníci na výživu identifikují určité skupiny potravin, které mohou v určitých obdobích života ženy zvyšovat bolest a nepohodlí..

Co je tam během menstruace, bylo tedy určeno výše. Nyní věnujme pozornost tomu, kterým potravinám je třeba se vyhnout:

 1. Zpracované připravené jídlo. Konzervy a polotovary vždy obsahují hodně soli. Nadměrné množství solí v těle zadržuje tekutinu, což zase vede k bolesti dolní části břicha.
 2. Smažená jídla. Smažené jídlo zvyšuje hladinu estrogenu (ženského pohlavního steroidního hormonu). Tímto způsobem navíc působí živočišné i rostlinné tuky. S nárůstem estrogenu jsou změny v děloze ostré, výrazné a způsobují bolest.
 3. Cukr. Rafinovaný cukr vede k vysoké hladině cukru v krvi, což způsobuje ospalost a podrážděnost. Jídla z pšeničné mouky, cereálie k snídani, koláče, sladkosti je třeba odložit až do lepších dnů. Pro ty, kteří mají chuť na sladké, můžete nahradit obvyklé sladkosti tomelem, broskvemi, sušenými meruňkami a banány. Pokud stále chcete čokoládu, je lepší zvolit hořkou.

Jíst takové jídlo, jako je následující, může vést k rozrušení trávení:

 • Bramborové hranolky.
 • Sušenky.
 • hranolky.
 • Jiné rychlé občerstvení.

Jedná se o těžká jídla s vysokým obsahem solí nebo tuků..

Alkoholu je třeba se úplně vyhnout. Rozšířením krevních cév má dvojznačný účinek na nervový systém a vzrušuje ho. Expanze krevních cév může vést ke zvýšenému sekreci a podrážděné tělesné systémy nepotřebují tonizaci, ale relaxaci.

Veškeré potraviny živočišného původu jsou zakázány. Z pokrmů odstraníme máslo, tučné mléko, tučné maso, zakysanou smetanu, avokádo, olivy a semínka. Současně lze vepřové maso nahradit kuřecím masem a rybami, je lepší dát si svačinu se sušenými meruňkami nebo vlašskými ořechy..

Zákaz se nevztahuje na jogurty. Obsahuje živé bakterie, které pomáhají při trávení. Jogurt navíc obsahuje hodně vápníku a jeho spotřebu během menstruace je třeba zdvojnásobit (až 1300 mg denně).

Správná výživa by měla být dodržována nejen během menstruace, ale i v jiné dny. Ale při všech ostatních dietách byste měli být opatrní, abyste nepoškodili tělo..

Co můžete jíst během menstruace

Mnoho žen zažívá v kritické dny nepohodlí. Nejčastěji se ho snaží zbavit pomocí pilulek. Existuje ale i jiný způsob - zvolit příslušné menu. Pak nemusí být nutná léčba a budete se cítit skvěle..

Stav ženského těla během menstruace se mění natolik, že i obvyklé jídlo může způsobit bolest břicha, silné krvácení, bolesti střev, změny nálady, migrény. Poté, co zjistíte, co během svého období nemůžete jíst, a co bude v tomto období užitečné, můžete v kritických dnech vyřešit problém malátnosti.

Během menstruačního cyklu se hormony neustále mění. Hladina estrogenu a progesteronu, hlavních faktorů ovlivňujících reprodukční systém, se zvyšuje a snižuje.

Ke změně hladin hormonů dochází, jak to příroda zamýšlí, nikoli synchronně.

Ale někdy jsou hormonální rázy a rázy tak ostré, že se systémy těla nemohou přizpůsobit a odpovídajícím způsobem reagovat. Proto existují:

 • bolest v břiše, někdy křeče, spojená s kontraktilní aktivitou dělohy;
 • hojné krvácení, zhoršené expanzí krevních cév, snížením pružnosti jejich stěn, snížením viskozity krve;
 • nervové přepětí v důsledku zvýšené práce všech systémů těla, což způsobuje neodolatelnou touhu hodně jíst, bez velké analýzy, ať už je to užitečné nebo ne;
 • poruchy trávení, vyjádřené v nepřítomnosti stolice nebo naopak v její nadměrné měkkosti a impulzivitě;
 • přírůstek hmotnosti, roztažení břicha, otoky.

Abyste se těmto příznakům vyhnuli, musíte omezit sortiment potravin nebo do nich přidat něco, co pomůže situaci zvládnout..

V kritických dnech je většině žen znám stav, kdy je nemožné odolat touze sníst hodně všeho a nejlépe škodlivého. Tento pocit se obvykle vyskytuje v důsledku nerovnováhy v hormonálních hladinách. V takových případech lékaři předepisují pacientům hormony, aby snížili chuť k jídlu..

Můžete se však vyhnout užívání pilulek, pokud jíte přísně podle režimu, v malých porcích, ale často. Je také nutné zvýšit fyzickou aktivitu, která pomáhá uvolnit nervový systém a obnovit jeho výkonnou roli při tvorbě hormonálních hladin..

Aby bylo jídlo během menstruace prospěšné a snížilo chuť k jídlu, musíte dodržovat zeleninovou stravu bohatou na vlákninu..

Je důležité mít potraviny s pomalými sacharidy - celozrnné cereálie a chleby a těstoviny, které je obsahují. Nasycení vodou je také nezbytné pro normální fungování nervového systému..

Mezi jídly byste proto měli pít malé množství čisté vody, kromě sladkých a střevně dráždivých nápojů..

Konzumace velkého množství tučných a kalorických jídel nejen nesnižuje chuť k jídlu, ale může ji dokonce zvýšit. Tato výživa navíc nepříznivě ovlivní fungování všech tělesných systémů..

V kritických dnech se kvůli hormonálnímu nárůstu aktivuje centrum hladu, což zvyšuje chuť k jídlu. Tělo chce jíst, bez ohledu na objektivní potřeby. A je mu jedno, co jíte - slané nebo sladké, pikantní nebo mastné. Hlavní věcí je utopit tento signál přicházející z mozku..

Opačná situace je pozorována mnohem méně často, ale může se to stát. V tomto případě nejde o touhu hodně jíst, ale o neobvyklou averzi k jídlu. Rovněž negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému a stav těla jako celku..

Proto v kritické dny nemůžete odmítnout jídlo. Také nestojí za to přetížit žaludek jídlem. Musíte jíst správně a po částech, kromě toho, co nemůžete jíst během menstruace. V tomto případě můžete snížit chuť k jídlu a zabránit tělu hromadit kalorií a tělesný tuk navíc..

Jeden by měl odmítnout především těžké jídlo, marinády, konzervanty, rychlé občerstvení. Ačkoli během menstruace je mnoho silně přitahováno k sladkostem, nemělo by se také zneužívat, alespoň prvních pár dní je lepší se obejít bez sladkostí a koláčů a cukru. Rychlé sacharidy narušují produkci inzulínu a narušují celkovou hormonální rovnováhu.

V některých případech se nedoporučuje konzumovat čokoládu ve dnech menstruace.

Co je tento případ, proč, kdy a která čokoláda je škodlivá? S menstruací lze použít malé množství tohoto produktu, ale pouze jeho černá verze s vysokým obsahem kakaa - obsahuje hořčík nezbytný pro menstruaci a existuje jen málo škodlivých sacharidů. Nebezpečí představuje čokoláda pro ty, kteří jsou vystaveni riziku vzniku mastopatie. Mléčná čokoláda, zejména ve velkém množství, by se neměla konzumovat během menstruace.

Aby nedošlo k nadýmání, je nutné omezit používání těchto přípravků v prvních dnech menstruace:

 1. Sójové boby, hrášek, fazole, cizrna.
 2. Zelí.
 3. Sycené nápoje.
 4. Bílý chléb a vdolky.
 5. Měkké těstoviny.
 6. Plnotučné mléko, silná smetana.

Bolest způsobenou kontrakcemi dělohy můžete snížit snížením příjmu:

 1. Petržel.
 2. Rajčata.
 3. Granátová jablka.
 4. Grapefruit.

Následující omezení snižují objem menstruačního toku:

 1. Odmítnutí rychlého občerstvení a silného čaje a kávy, alkoholu.
 2. V nabídce nedostatek okurek, uzenin, marinád a kořeněných jídel. Obecně se doporučuje po dobu menstruace odmítnout sůl nebo snížit její příjem..
 3. Ochrana těla před podchlazením a přehřátím, zejména před horkými koupelemi, koupelemi, saunami nebo sprchami.

Jíst ovoce a zeleninu se doporučuje každý den menstruačního cyklu. Taková strava se projevuje zejména během menstruace. Dieta s následujícím seznamem produktů v nabídce pomůže prospět a vyrovnat se s nepohodlí:

 1. Salát, šťovík, špenát, kopr, zelená cibule.
 2. Ředkev, tuřín, rutabaga, mrkev, červená řepa, ředkev, mangold, topinambur, sladký brambor, kořenový celer.
 3. pečená brambora.
 4. Mastné, mořské ryby, korýši.
 5. Mořská řasa.
 6. Ořechy všeho druhu.
 7. Rozinky, sušené meruňky, fíky a jiné sušené ovoce.
 8. Lněná a sezamová semínka, lněný olej.
 9. Ovesná kaše a pohanková kaše.
 10. Chudé maso, jako je drůbež.
 11. Banány, avokádo, pomeranče, vodní melouny, meloun.
 12. Nízkotučné mléčné výrobky, malé množství tvrdého sýra.
 13. Jablka, rybíz a jiné bobule.
 14. Miláček.

Jelikož řepa přispívá ke zvýšené peristaltice, někteří pochybují, zda stojí za to ji zahrnout do stravy během menstruace. Ale tyto obavy jsou neopodstatněné. Červená řepa snižuje bolest z břišních křečí, takže salát z červené řepy je v kritických dnech naprosto přijatelný. Také musíte jíst řepu před menstruací. Zvyšuje hemoglobin během menstruace a podporuje eliminaci toxinů, což je velmi důležité.

Mezi produkty nezbytné pro tělo patří ty, které mohou způsobit nežádoucí jevy, ale přesto jsou užitečné v kritických dnech, například luštěniny a zelí. Obsahují hodně vápníku, rostlinných bílkovin a vlákniny, které jsou během menstruace nezbytné. Mají antioxidační vlastnosti.

Pokud doporučení lékaře neomezují použití takové zeleniny, můžete ji bezpečně použít ve vaší stravě. Jinak je lepší se spokojit se správnějším menu. Všechny potřebné stopové prvky a živiny můžete získat z mnoha potravin - například z ořechů, ryb, listové zeleniny, bobulí, ovoce.

Přemýšlíte o tom, co koupit za stůl, musíte se snažit zlepšit stav svého těla, pak se vaše pohoda a zdraví jistě vrátí do normálu.

Co nejíst během menstruace: zakázané potraviny

O symptomech premenstruačního syndromu již bylo řečeno mnoho..

Pro každou ženu jsou individuální: někdo trpí bolestmi hlavy a vysokým krevním tlakem, někdo je extrémně podrážděný a pláče a někteří dokonce pociťují strach ze smrti kvůli častým bolestem srdce.

Lékaři tvrdí, že správná výživa během menstruace a před ní je důležitým faktorem při odstraňování nebo vyrovnávání příznaků PMS. Než odpovíte na otázku, co se může a nemůže jíst během menstruace, musíte zjistit, co je příčinou příznaků, které se objevují.

Stručně o fyziologii žen

Pokud se pokusíte stručně odpovědět na otázku, co je příčinou nepříjemných pocitů, dostanete něco jako: „Za všechno mohou hormony!“ Celý menstruační cyklus lze zhruba rozdělit do dvou fází: folikulární a luteální. Na konci zrání folikulu dochází k ovulaci, která zahajuje fázi žlutého tělíska. Poté, pokud nedošlo k těhotenství, začíná menstruace..

Každá fáze cyklu je doprovázena vstupem určitého hormonu do krve z následujícího seznamu:

 • stimulující folikuly;
 • luteinizace;
 • estrogen;
 • progesteron;
 • prolaktin;
 • androgeny.

Každý z těchto hormonů plní určitý úkol a prudké výkyvy jejich hladiny v krvi způsobují všechny ty nepříjemné příznaky, o kterých ví téměř každá žena..

Proč se zvyšuje chuť k jídlu?

Existuje řada teorií, které vysvětlují tento příznak premenstruačního syndromu..

Pokud se zbavíme všeho nevědeckého, na základě pověstí a spekulací, získáme následující: pod vlivem určité kombinace hormonů se aktivují některé struktury mozku (retikulární a limbické systémy, hypotalamus), které vysílají signály orgánům a systémům, aby připravily ženské tělo na těhotenství.

Centrum hladu také přijímá tento signál. To vysvětluje, proč těsně před a během menstruace chcete jíst. Navíc neexistují žádné stejné chuťové preference. Někdo může chtít sladký produkt, někdo slaný a někdo vidí ve svých snech steaky. Jedna společná věc: vždy chcete hodně jíst.

Ale nemyslete si, že takové chování organismu je neměnným pravidlem. Často lze pozorovat opačný obraz: ženy trpí nevolností nebo dokonce zvracením. Zvýšená chuť k jídlu proto ještě není nejsmutnější, když přichází menstruace. Stojí za to určit, co jíst během menstruace a co vyloučit..

Co nejíst během menstruace

Navzdory individuálním projevům PMS existuje několik pravidel, která je třeba dodržovat, aby se snížil počet nepříjemných příznaků. Vždy se musíte snažit jíst vyváženou stravu, ale během menstruace je to obzvláště důležité, protože správný produkt přímo ovlivňuje pohodu.

Ženy si často stěžují na nadýmání a nadýmání. Těchto potíží se můžete zbavit vyloučením ze stravy produktu, který zvyšuje tvorbu plynů: luštěniny (hrach, fazole, sója), zelí, bílý chléb a moučné výrobky z kynutého těsta. Mimochodem, pokud je číslo drahé, poslední produkt nestojí za to jíst v jiné dny..

Otok nastává, když mechanismus odběru tekutiny nefunguje dobře. Aby nedošlo k zadržování vody v tkáních, je nutné vyloučit vše slané, uzené, kořeněné a nakládané. Spolu s tím byste měli zvýšit příjem tekutin výběrem povolených potravin..

Zakázané potraviny mohou také zahrnovat alkohol, silný čaj, kávu a sycené nápoje. Mnoho lékařů nedoporučuje, abyste se během tohoto období nechali unést čokoládou. Jedná se o nebezpečný produkt, zejména pro ženy náchylné k mastopatii..

Nepřetěžujte žaludek těžkým jídlem, konzumujte hodně tučných jídel. Jedná se o produkt, jako je plnotučné mléko, zakysaná smetana, máslo, vepřové maso. Někteří odborníci doporučují také omezit příjem rostlinných tuků. Jedinou výjimkou je lněný olej. Naopak, tento produkt je užitečný, když začala menstruace..

Co musíte jíst s menstruací

V první polovině menstruace vaše tělo potřebuje hodně sacharidů. Abyste pomohli svému vlastnímu metabolismu, měli byste si vybrat jídlo, které má vysokou energetickou hodnotu, ale obsahuje takzvané pomalé sacharidy:

 • těstoviny z tvrdé pšenice;
 • obiloviny (s výjimkou leštěné rýže a krupice);
 • celozrnný chléb.

Lékaři také doporučují jíst více zeleniny a ovoce. Díky vláknině lépe fungují střeva, čímž se zabrání problémům s trávením, které jsou na vině období. U sladkostí může zakázaná čokoláda nahradit produkty jako banán, broskev, tomel a sušené ovoce..

Ve druhé polovině menstruace tělo přestane spalovat tuky ve zvýšeném režimu. Během tohoto období stojí za to upravit stravu, včetně jídel bohatých na bílkoviny. V tomto případě jsou vhodné mořské plody a ryby..

Neocenitelnou pomocí budou také ořechy a pohanka. Je třeba poznamenat, že všechny tyto potraviny mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Dělají vynikající práci s rolí antispasmodik a pomohou snížit bolest nejen během menstruace, ale také v předmenstruačním období..

Vzhledem k tomu, že čaj a káva v době menstruace, lékaři doporučují vyloučit ze stravy, mohou být nahrazeny bylinnými čaji a minerální vodou bez plynu. Pokud je to možné, měli byste si ze stejných důvodů zvolit takový užitečný produkt, jako je meloun a meloun.

Pokud jde o mléčné výrobky, lékaři se v této věci neshodli. Fermentované mléčné výrobky, zejména jogurt, jsou považovány za jednoznačně užitečné během menstruace. Lze jej konzumovat ve více než dvojnásobku obvyklého množství.

Jak snížit chuť k jídlu

Proč chcete během menstruace jíst více než obvykle, je pochopitelné. Ale ženy se velmi snaží vypadat atraktivně. Nejčastěji je hlavním faktorem v tomto závodě o krásu boj s nadváhou. Na otázku, jak jednat, aby nedošlo k přibírání na váze, existuje pouze jedna odpověď: cvičit a snižovat denní množství kalorií.

A pokud je vůle pro pravidelné cvičení většina lidí v pořádku, pak s touhou jíst něco chutného není vždy možné zvládnout. Jak vyšlo najevo, často za to nemůže nedostatek charakteru, ale zvláštnosti ženského těla..

Existují dva způsoby, jak se vyhnout přibývání na váze, pokud je způsobeno hormonálními výkyvy. Můžete dodržovat přísnou dietu a pokusit se nepřejídat výběrem produktu ze seznamu povolených. Je to těžké, ale uskutečnitelné. Nebo můžete začít užívat hormonální antikoncepci. Pomohou nejen napravit cyklus, ale také odstranit pocit hladu. Tyto léky může samozřejmě předepisovat pouze ošetřující lékař..

Výživa během menstruace: základní principy

Menstruace je v životě jakékoli ženy velmi obtížné období..

Většina nežného pohlaví se cítí velmi špatně, někteří pociťují silné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, u některých se objeví silné krvácení.

Během takového období často obtížně zvládají každodenní povinnosti a někdy dokonce musí ležet celý den v posteli. Mnoho žen má během menstruace nervozitu, úzkost, slzavost nebo dokonce agresivitu..

Každá žena prožívá kritické dny jinak. U některých z nich se prakticky neodráží, zatímco jiné velmi trpí svými projevy..

Ale u každého zástupce slabšího pohlaví se fyziologické procesy v těle dramaticky mění.

Jelikož se poruchy vyskytují poměrně často, každý měsíc, je nutné brát výživu během menstruace se vší vážností, aby se předešlo nejnegativnějším projevům nástupu menstruace.

Změny v blahobytu ženy

Vlastnosti produkce hormonů během menstruace se odrážejí ve všech oblastech těla nežného pohlaví. Jejich produkce progesteronu prudce stoupá, díky čemuž dochází k otokům a dokonce k přidávání nových kilogramů.

Musíte začít používat speciální dietu dva až tři dny před očekávanou menstruací. Pak můžete výrazně snížit projevy PMS..

Během této doby mnoho žen pociťuje náhlé změny nálady, nespavost v noci a ospalost během dne a jsou neustále hladové..

Takové problémy vedou k tomu, že se zvyšují jejich zásoby tukové tkáně a narušuje se hormonální pozadí. Trpí také obecný metabolismus.

Během menstruace ženy často pociťují velmi silné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Jsou způsobeny silnými křečemi a výrazným svalovým napětím..

Hlavními předpoklady pro jejich výskyt jsou:

 • ostré kontraktilní pohyby dělohy;
 • poruchy nervového systému;
 • svalové svorky;
 • zpomalení procesů regenerace endometria;
 • kongesce v pánevní oblasti;
 • otoky atd..

Mnoho žen ani nepřemýšlí o tom, co jedli a pili v předvečer vzniku syndromu bolesti. A mezitím je během menstruace minerální rovnováha důležitější než kdy jindy. Někdy stačí vzdát se určitého produktu nebo nápoje a zdravotní stav se okamžitě zlepší..

Jíst během menstruace

Proto je v takovém období velmi důležité dodržovat správný životní styl. A jedním z hlavních požadavků na to je speciální strava. Obecně byste si měli každý den vybírat jídla a pokrmy, které mají zdravotní přínos, ale u menstruace je to obzvláště důležité..

Každá žena má samozřejmě svá vlastní omezení, ale můžete si zvolit základní pravidla, která musíte během menstruace dodržovat..

Díky jejich přísné implementaci se blahobyt spravedlivého pohlaví může výrazně zlepšit a taková volba jídla tělu značně prospěje..

Hlavní přání stravy během menstruace jsou:

 • pokles objemu ztracené krve;
 • odstranění bolesti;
 • normalizace syntézy hormonů;
 • stabilizace nervového systému;
 • zlepšení celkové pohody.

Proto je nutné vybírat produkty s přihlédnutím k tomu, že nezadržují tekutinu v těle a nezpůsobují tok krve do malé pánve. Naopak se musíte snažit zajistit, aby jídlo přineslo maximální užitek a bylo bohaté na minerály..

S rozvojem premenstruačního syndromu byste měli týden před nástupem menstruace konzumovat více zeleniny, ovoce, cereálií a cereálií. Je nutné neustále používat mořské plody, ořechy, chléb s otrubami, jablka.

Je také důležité upřednostňovat potraviny bohaté na vlákninu. Pomáhá bojovat proti zácpě a otokům. Na prvním místě by měla být jídla obohacená o bílkoviny, vysoký obsah železa, hořčíku a zinku.

Stejně důležité je sledovat hladinu draslíku v krvi. Normalizuje rovnováhu elektrolytů, pomáhá funkci srdečního svalu a zabraňuje křečím. Kromě toho je schopen zvýšit celkový tón těla. Proto stojí za to zahrnout do stravy zeleninu (petržel, salát, celer, kopr), rozinky, sušené meruňky, sušené švestky.

Při ztrátě krve nejprve klesá hladina hemoglobinu, jehož hlavní částí je železo. Proto je vhodné jíst více granátových jablek, pohanky, olihně, masa, ryb, květáku, jablek.

Je velmi důležité sledovat kvalitu a množství spotřebované tekutiny. Nemělo by být dovoleno hromadit se v tkáních, což výrazně zhoršuje zdraví a činí ženu méně atraktivní.

Kromě toho může zvýšit bolest..

Monitorování normální hladiny pitné vody a dodržování stravy proto může plně vyvážit minerální metabolismus a vést k uzdravení těla jako celku..

Optimální složení jídla v kritických dnech

Dámy v takové době potřebují zejména železo, draslík, vápník, sodík, hořčík a zinek. Zlepšují stav cév, zabraňují rozvoji anémie, normalizují metabolismus vody a soli a zlepšují produkci hormonů.

Nejlepší výživové pravidlo v předvečer nástupu menstruace je fragmentace. Příjem potravy by měl být rozdělen na několik malých porcí, užívaných pětkrát až šestkrát denně..

Během menstruace se doporučuje zahrnout do své každodenní stravy:

 • pohanka;
 • játra;
 • libové odrůdy ryb a masa;
 • pták;
 • otrubový chléb;
 • plody moře;
 • proso;
 • rýže;
 • čočka;
 • mléko;
 • jogurt;
 • kefír;
 • sýr;
 • tvaroh;
 • vejce;
 • zelenina;
 • kukuřice;
 • dýně;
 • fazole;
 • petržel;
 • celer;
 • kopr;
 • malá slunečnice;
 • ovoce;
 • ořechy.

Taková sada potravinářských výrobků zcela normalizuje hormonální pozadí, stabilizuje minerální metabolismus, významně zlepší trávení, zvýší hladinu hemoglobinu v krvi a obohatí tělo vitamíny.

Rostlinná strava obsahuje mnoho antioxidantů. Snižují intenzitu bolesti během menstruace a zabraňují vzniku komplikací. Nejvýhodnějšími vlastnostmi jsou lilky, které jsou bohaté na draslík a hořčík, a květák s vysokým obsahem kyseliny listové a vápníku..

Toto jídlo je schopné eliminovat úzkost, migrény a snižovat dopravní zácpy. Obsahuje mnoho vitamínů skupiny A, B a E. Jejich účinkem je zlepšení činnosti nervového systému a stabilizace hladiny hormonů.

Toto složení stravy má nutriční vlastnosti a rychle nasycuje krev potřebnými látkami..

Během menstruace taková výživa umožňuje předcházet bolestivému syndromu, eliminovat křeče pruhovaných a hladkých svalů, zabránit vzniku otoku, snížit zátěž srdce a cév a také se zbavit zácpy.

Přebytek glukózy, tuků a sacharidů má negativní vliv na tělo během menstruace. Proto je lepší nenechat se unést sladkostmi, sušenky, dorty a zmrzlinou..

Zahrnutí medu, sušeného ovoce a bobulí do jídla může být mnohem přínosnější. Nejdůležitější jsou rozinky, sušené meruňky nebo sušené švestky. Často se mísí s ořechy, tvarohem nebo cereáliemi..

Zlepší náladu, vyhnou se přírůstku hmotnosti a normalizují vaskulární aktivitu..

Při silném průběhu menstruace musíte pečlivě sledovat, co se během dne pije. Alkoholické nápoje by měly být přísně zakázány. Měli byste se také vyvarovat pití kávy, silného čaje a limonády. Mají výrazný močopudný účinek a vedou ke ztrátě vitamínů a minerálů. To může vyvolat děložní křeče, které mohou vést k bolesti břicha..

Doporučuje se pít čistou neperlivou minerální nebo převařenou vodu. Užitečné jsou také odvary z léčivých rostlin..

Potraviny, které jsou škodlivé během menstruace

Během menstruace byste se navíc neměli nechat unést:

 • pečené dobroty;
 • muffin;
 • cukroví;
 • Slaný;
 • ostrý;
 • hrášek;
 • zelí;
 • brambory;
 • klobásy;
 • uzeniny;
 • nakládané jídlo;
 • sleď;
 • banány atd..

Jsou schopny zadržovat vodu v těle, vyvolat silné křečové kontrakce dělohy a významně narušit celkové hormonální pozadí.

Mnoho žen během menstruace trpí vážnými problémy se stolicí a také trpí nadýmáním. Proto byste se měli úplně vyhnout jídlu, které takové negativní jevy způsobuje..

Během menstruace produkce ženských pohlavních hormonů mírně klesá, což vede k poklesu množství serotoninu v krvi, což je zodpovědné za pozitivní tón. U žen v kritické dny se proto zhoršuje nálada, zaznamenává se zvýšená citlivost a touha po slzách. Proto se nedoporučuje jíst koření, česnek nebo sladkosti, což pouze zvýší nervové napětí..

Je zřejmé, že během menstruace je problém výživy velmi akutní. Musí to být bráno vážně. Nedodržení stravy nebude mít za následek pouze zhoršení blahobytu, ale také ztrátu atraktivního vzhledu.

Po skončení menstruace nemusíte okamžitě jíst potraviny, které jsou v kritických dnech kontraindikovány. Je lepší se rozhodnout pro pokrmy, které nemají příliš vysoký obsah kalorií, ale zvyšují hladinu ženských hormonů v těle. K obvyklé stravě se můžete vrátit jen týden po skončení menstruace, kdy všechny jevy spojené s jejich průběhem úplně zmizí.

Základy výživy pro menstruaci

Téměř každá žena čelí během menstruace malátnosti, často se objevují silné bolesti, které nelze zvládnout bez léků proti bolesti.

Na tomto pozadí se zhoršuje spánek, mizí životní zájmy, roste podrážděnost, pokud tělo pociťuje nedostatek hořčíku, mohou se objevit křeče. Je třeba si uvědomit, že nesprávně organizovaná výživa ovlivňuje reprodukční systém, proto je obzvláště důležitá strava během menstruace.

Správně vybrané produkty zvýší tón těla, zmírní příznaky menstruace a mají pozitivní vliv na jejich průběh.

Potřeba stravy

Bolest v podbřišku v kritické dny se nazývá dysmenorea a zdravé potraviny jí pomohou vyrovnat se.

Aby vaše menstruace nebyla bez nepříjemných příznaků, musíte zvolit správnou stravu, která umožní:

 • Minimalizovat bolestivý syndrom;
 • Snižte krvácení;
 • Zhubněte, ne přibírejte.

Mnoho žen si všimne zvýšené chuti k jídlu před nástupem menstruace, a proto se snaží držet dietu předem, aby se zabránilo hladovým křečím. Důvodem této chuti k jídlu je zvýšení testosteronu v těle..

Je třeba poznamenat, že strava také pomáhá při silné menstruaci, když se změní chuťové preference, chcete jídlo, které je žena v běžných dnech lhostejná. Progesteron je zodpovědný za tuto změnu chutí, která také ovlivňuje podrážděnost a změny nálady..

Obnova duševní rovnováhy zajišťuje, že hladiny serotoninu se zvyšují pomocí dobře zvoleného jídla. Během kritických dnů je nutné sestavovat dietu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám organismu, preferencím chuti, toleranci jídla.

Chcete-li během tohoto období zhubnout, musíte si vybrat jídlo, které poskytne tělu vše, co potřebuje k podpoře životně důležitých procesů.

Co jíst během menstruace

Jak již bylo zmíněno, výživa během menstruace by měla být speciální. Například v první polovině kritických dnů potřebuje tělo zejména sacharidy. V tuto chvíli musíte jíst potraviny, které mají zvýšenou energetickou hodnotu, ale na základě „pomalých“ sacharidů, například:

 • Celozrnný chléb;
 • Obiloviny (kromě krupice a leštěné rýže);
 • Těstoviny z tvrdé pšenice.

Odborníci na výživu také doporučují zvýšit obsah zeleniny a ovoce v nabídce, které zlepšují funkci střev, protože zažívací potíže často doprovázejí menstruaci. Vaše oblíbená čokoláda by však měla být ze stravy vyloučena a nahrazena sušeným ovocem, broskvemi a banány..

Ve druhé fázi menstruace již tělo nespaluje tolik tuků a jídlo se musí změnit. Strava by měla zahrnovat potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou ryby a různé mořské plody. Odborníci na výživu také doporučují konzumovat pohanku a ořechy, které mají vysoký obsah mastných kyselin, což jsou přírodní antispazmodika, která snižují bolest..

Během menstruace se doporučuje vyloučit ze stravy kávu a čaj; bude užitečnější konzumovat nesycenou minerální vodu a dietní bylinné čaje. V létě je dobré zařadit do jídelního lístku vodní melouny a melouny.

Lékaři dosud nemají jednotný názor na to, zda by měly být ve stravě přítomny mléčné výrobky, ale pokud jde o fermentované mléčné výrobky, neexistují žádné rozpory: je třeba je do stravy zavádět i ve větším množství než obvykle.

Správná výživa musí brát v úvahu zadržování tekutin, ke kterému dochází v těle ženy během menstruace. Vede k otokům, celkové nevolnosti a bolesti. Diuretické odvarky a koření, jako je bazalka, kopr, fenykl, petržel, pomohou vyrovnat se s problémem a pomohou odstranit tekutinu. Obsahují také vitamin E, mají uklidňující a úlevu od bolesti vlastnosti..

Nabídka pro menstruaci by tedy měla obsahovat:

 • Ořechy a obiloviny;
 • Luštěniny (s mírou)
 • Ovoce;
 • Zelenina (například zelí, saláty, cukety, okurky)
 • Ryby a mořské plody;
 • Mléčné výrobky;
 • Minerální voda bez plynu.

Co nejíst během menstruace

Dieta během menstruace nutí ženy opustit řadu produktů, které zvyšují nepohodlí během menstruace a naopak, zavádějí do stravy potraviny, které zmírňují bolest a nepohodlí.

Věnujte pozornost jídlům a pokrmům, které se nedoporučují jíst během menstruace:

 • Smažená jídla. Použití rostlinných a živočišných tuků ke smažení zvyšuje bolestivé syndromy během menstruace.
 • Polotovary a konzervy. Tyto výrobky mají vysoký obsah solí, což zvyšuje bolest a otok těla..
 • Cukr, čokoláda. Mohou způsobit podrážděnost, ospalost a vysokou hladinu cukru v krvi. Doporučuje se nahradit je banány, sušenými meruňkami, broskvemi. Pokud čokoládu nelze odmítnout, zvolte trochu hořké čokolády..
 • Müsli a vysoce kvalitní moučné pokrmy.

Musíte se také vzdát:

 • Suharikov;
 • Bramborové hranolky;
 • Hranolky;
 • Fast Food.

Tyto potraviny mají vysoký obsah tuku a solí..

Pití alkoholu během menstruace se důrazně nedoporučuje, protože vzrušuje nervový systém a rozšiřuje cévy, což zvyšuje podrážděnost a zvyšuje objem sekrecí.

Během menstruace by měla být zakázána jakákoli potravina živočišného původu, stejně jako zakysaná smetana, semena, olivy. Výjimkou jsou ryby a kuřecí maso.

Pití kávy se také nedoporučuje, protože může způsobit bolesti hlavy, podrážděnost, zvýšit krevní tlak.

Obecně je lepší nahradit mnoho známých nápojů běžnou nebo minerální vodou bez plynu, stejně jako diuretické odvarky, ale musíte si pamatovat na obnovení hladiny vápníku, který se vylučuje tekutinou z těla.

Výše uvedené požadavky na výživu během menstruace mají pozitivní vliv na práci těla v kterémkoli období života ženy.

Heřmánek je poměrně pozoruhodná rostlina, jejíž prospěšné vlastnosti jsou známy již dlouho a používají se v různých oborech medicíny. Kromě sedativních a antiseptických účinků se tento přírodní produkt často používá v gynekologii.