Hormonální léky na časnou menopauzu

Doba čtení: min.

 • Hormony pro časnou menopauzu
 • Femoston
 • Duphaston

Co pít s časnou menopauzou, je bezpečné užívat hormony? To jsou hlavní otázky, které ženy zajímají během nástupu menopauzy..

HRT byla poprvé objevena ve 40. letech 20. století, ale v šedesátých letech se začala více používat a vytvořila revoluci v léčbě menopauzy..

Stojí za to pít hormony s časnou menopauzou?

HRT se obvykle předepisuje ženám během menopauzy k úlevě od jejich příznaků, jako jsou návaly horka, noční pocení, poruchy spánku, psychologické a urogenitální problémy, a k prevenci osteoporózy.

Ti, kterým je předepsána náhradní terapie pro časnou menopauzu (HRT), si mohou být jisti:

 • užívání HRT s časnou menopauzou je předepsáno k úlevě od příznaků menopauzy. Hraje roli v prevenci osteoporózy, ale je často nutné dlouhodobé užívání.
 • hormonální substituční terapie pro časnou menopauzu se užívá pouze tak dlouho, jak je to nutné, v nejnižší účinné dávce.

Mnoho žen hledá radu, zda pít hormony během časné menopauzy a jak ovlivňují sexuální aktivitu a touhu. I když neexistuje žádná definitivní odpověď, případové studie ukazují, že estrogen v HRT může pomoci udržovat nebo obnovovat sexuální apetit. Určitě však pomůže dalším příznakům menopauzy, jako je vaginální suchost a bolest při pohlavním styku. Pokud jsou vaginální příznaky jediným problémem, může být upřednostněno použití lokálního vaginálního estrogenu..

Rané menopauze můžete předcházet užíváním bioidentických hormonů - nejnovější generace HRT léků na časnou menopauzu, které jsou na molekulární úrovni identické s těmi hormony produkovanými tělem. V praxi se však tento termín používá pro chemicky připravené léky, o nichž se tvrdí, že jsou bezpečnější než „tradiční“ hormony používané při hormonální substituční terapii (HRT). Ve skutečnosti jsou některé tradiční léky HRT ve skutečnosti „bioidentické“ s použitím estradiolu 17-beta, což je přirozený lidský estrogen, nebo s použitím mikronizovaných tobolek progesteronu, což je přirozený lidský progesteron..

Ve skutečnosti mohou být méně bezpečné - jejich výroba není kontrolována vládními regulačními orgány pro léčiva, a proto může být jejich dávkování nepřesné nebo nekonzistentní, jejich čistota rozhodně není zaručena a jejich bezpečnost není testována jako u schválených formulací HRT..

Existuje více než 50 typů HRT: HRT lze podávat orálně (tablety), transdermálně (přes kůži); subkutánně (dlouhodobě působící implantát); nebo vaginálně.

Cyklické hormonální léky pro časnou menopauzu (HRT) napodobují normální menstruační cyklus. Estrogen se užívá denně a progestogen po dobu 12-14 dnů. Na konci každého cyklu progestogenu dochází ke krvácení. Gestagen chrání endometrium před škodlivými prekancerózními změnami.

Samotný estrogen jako hormonální substituční léčba se obvykle podává ženám, kterým byla odstraněna děloha (stav po hysterektomii).

Při kontinuální kombinované léčbě HRT se léky s časnou menopauzou užívají nepřetržitě bez přestávky na krvácení z vysazení. Obvykle se ženám nejprve předepisuje cyklická hormonální substituční léčba a poté se přepne na kontinuální režim.

Tibolon je další syntetická forma hormonální substituční terapie. Je užíván nepřetržitě ve formě pilulek a má nejen estrogenní aktivitu, ale také vlastnosti testosteronu. To může platit zejména pro ženy s nízkým libidem a chronickou únavou..

Další možností užívání hormonální substituční terapie je prodloužená léčba. S tímto schématem se léky užívají bez přerušení po dobu tří měsíců, poté se provede přestávka a způsobí se krvácení z vysazení a poté žena znovu zahájí tříměsíční nepřetržitý cyklus. Tento režim HRT je nejvhodnější pro ženy, které trpí vedlejšími účinky při užívání gestagenu.

Místní estrogen, jako jsou vaginální pilulky, krémy nebo kroužky, se používá k léčbě místních problémů s urogenitálními stavy, jako je vaginální suchost, podráždění, problémy s močovým měchýřem nebo infekce.

Stručně řečeno, ženy, které chtějí zahájit hormonální substituční terapii pro časnou menopauzu, by měly pečlivě prodiskutovat výhody a rizika léčby se svým lékařem, aby zjistily, co je pro ně správné, s přihlédnutím k jejich věku, anamnéze, rizikovým faktorům a osobním preferencím..

Měla by se užít minimální účinná dávka hormonální substituční terapie. U žen s časnou menopauzou se ukazuje, že užívají drogy, dokud nedosáhnou věku přirozené menopauzy. To, zda pokračovat v hormonální substituční terapii, bude záviset na klinických projevech menopauzy a na touze ženy, protože mnoho lidí má při léčbě sklon používat pouze přírodní léky. Ženy, které zažívají první známky časné menopauzy, se často zajímají o to, jaké fytohormony pít, a kategoricky odmítají syntetické estrogeny.

Jaké léky užívat s časnou menopauzou?

Hormonální substituční léčba zůstává licencována pro prevenci osteoporózy a lze ji považovat za terapii volby u žen s předčasnou menopauzou.

Léky pro časnou menopauzu: femoston

Nejběžnějším lékem pro hormonální substituční terapii v naší zemi je považován Femoston 2/10, který vykazoval velmi dobré výsledky s časnou menopauzou..

Tento lék patří ke kombinované hormonální substituční terapii, protože obsahuje estrogenovou složku představovanou hemihydrátem estradiolu v dávce 2 mg a gestagenní složku dydrogesteron 10 mg..

Estradiol hemihydrát má chemicky podobnou strukturu jako endogenní lidský estradiol, a má tedy stejné biologické účinky. Nahrazuje ztrátu produkce estrogenu u žen v menopauze a zmírňuje příznaky nedostatku estrogenu.

Dydrogeseron, který je součástí léku, poskytuje ochranný účinek na endometrium dělohy a snižuje riziko vzniku proliferativních prekancerózních procesů.

Femoston 2/10 se užívá nepřetržitě po dobu 28 dnů, prvních 14 tablet obsahuje pouze estrogenní složku, druhá polovina balení obsahuje další gestagen. Po skončení jednoho balíčku okamžitě přejděte k dalšímu.

Spolehlivě bylo zjištěno, že užívání léku přispívá k ústupu příznaků, jako jsou návaly horka, suchost a nepohodlí v pochvě, dyspareunie, snížená sexuální touha, nespavost, změny nálady. Navíc u žen s diagnostikovanou časnou menopauzou, užívajících femoston, bylo normalizováno lipidové složení krve, což zase přispělo k prevenci rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Dalším důležitým bodem je preventivní účinek přípravku Femoston na rozvoj osteoporózy u dívek s časnou menopauzou..

Pokud chcete vyzkoušet femoston jako hormonální substituční terapii pro časnou menopauzu, zeptejte se lékařů vaší prenatální kliniky. Protože volba HRT je velmi zásadní okamžik a je lepší mít o této problematice co nejvíce informací. Můžete také požádat o názor žen, které již užívají přípravek Femoston, jejich recenze, s předčasnou menopauzou, zkušenosti s příjmem, k tomu stačí zadat do vyhledávacího řádku vašeho prohlížeče dotaz „Femoston 2/10 reviews for early menopause“.

Tablety pro časnou menopauzu: dyufaston

Mnoho dívek s časnou menopauzou si jako hormonální substituční léčbu nevybírá pilulky ve formě estrogenu, ale náplasti, pleťové gely nebo vaginální kroužky. Tyto formy HRT nemají gestagenní složku, takže ženy se zachovanou dělohou by měly navíc užívat progesteron, aby chránily endometrium dělohy před proliferačním účinkem estrogenu..

Na farmaceutickém trhu je nyní uvedena široká škála progesteronových přípravků. Jedno z těchto léků - dyufaston s časnou menopauzou dostalo většinou pozitivní recenze jak od lékařů, tak od žen.

Bromergon s časnou menopauzou lze použít jako léčbu mastopatie.

Hormonální substituční terapie pro menopauzu: klady a zápory

S dalším pokrokem rozvinutého kapitalismu v Rusku čelí žena stále více potřebě udržovat atraktivní vzhled a sexuální aktivitu až do hrobu.

Již dlouho je známo, že od nástupu menopauzy hladina estrogenu, která poskytuje:

 • nejen plodnost,
 • ale také přijatelný stav pro kardiovaskulární systém,
 • muskuloskeletální systémy,
 • skin a jeho přídavky,
 • sliznice a zuby

Jedinou nadějí stárnoucí dámy asi před třiceti lety byla tuková vrstva, díky níž byl metabolismem prostřednictvím steroidů z androgenů vytvořen poslední estrogen, estron. Rychle se měnící móda však přinesla na přehlídkové mola a poté do ulic populaci štíhlých žen, které více připomínaly travesty a geniální pipy než matky-hrdinky a ženy pracující v šoku..

Ve snaze o štíhlou postavu ženy nějak zapomněly na infarkt v padesáti a na osteoporózu v sedmdesáti. Naštěstí se gynekologové s nejnovějšími úspěchy farmaceutického průmyslu v oblasti hormonální substituční terapie dostali k pomoci frivolním krajanům. Od počátku devadesátých let byl tento směr, stojící na křižovatce gynekologie a endokrinologie, považován za všelék na všechny ženské neštěstí, od rané menopauzy po zlomeniny kyčle..

Avšak i na úsvitu popularizace hormonů, aby se udržela žena v rozkvětu, existovaly rozumné požadavky nepředepisovat léky každému bez rozdílu, ale vytvořit přijatelný vzorek, oddělující ženy s vysokým rizikem gynekologické onkologie a jen je chránit před riziky..

Proto morální: každá zelenina má svůj vlastní čas

Stárnutí je přirozená, ale v žádném případě nejpříjemnější epizodou v životě každého člověka. Přináší to takové změny, které ne vždy dámu pozitivně naladí a často naopak. Proto je v menopauze často nutné brát léky a léky..

Další otázkou je, jak bezpečné a účinné budou. Právě rovnováha mezi těmito dvěma parametry je největším problémem moderního farmaceutického průmyslu a praktické medicíny: ani střelba z vrabce z děla, ani jízda slona s pantoflí není nepraktická a někdy dokonce velmi škodlivá.

Hormonální substituční terapie u žen je dnes velmi nejednoznačně hodnocena a předepisována:

 • Pouze u žen bez rizika rakoviny prsu, vaječníků a endometria.
 • Pokud existují rizika, ale nebyla si jich všimnuta, bude vývoj rakoviny prsu nebo vaječníků vysoce pravděpodobný, zejména za přítomnosti nulového stadia těchto druhů rakoviny.
 • Pouze u žen s minimálním rizikem trombotických komplikací, proto lépe u nekuřáků s normálním indexem tělesné hmotnosti.
 • Nejlepší je začít v prvních deseti letech od poslední menstruace a nezačínat u žen nad 60 let. Alespoň účinnost u mladších je mnohem vyšší.
 • Převážně náplasti, které kombinují malou dávku estradiolu s mikronizovaným progesteronem.
 • Topické estrogenové čípky lze použít ke snížení vaginální atrofie..
 • Výhody v hlavních oblastech (osteoporóza, ischemické změny v myokardu) nekonkurují bezpečnějším lékům nebo nejsou, mírně řečeno, zcela prokázány.
 • Téměř všechny provedené studie obsahují určité chyby, které zabraňují jednoznačným závěrům o převaze výhod substituční terapie nad jejími riziky..
 • Každé předepisování léčby by mělo být přísně individuální a mělo by brát v úvahu zvláštnosti situace konkrétní ženy, u které je vyžadováno nejen vyšetření před předepsáním léků, ale také aktuální dispenzární pozorování po celou dobu léčby.
 • Domácí závažné randomizované studie s vlastními závěry nebyly provedeny, národní doporučení vycházejí z mezinárodních doporučení.

Čím dále do lesa, tím více palivového dřeva. Po nahromadění klinických zkušeností s praktickým používáním hormonální substituce se ukázalo, že ženy s původně nízkým rizikem rakoviny prsu nebo sliznice dělohy nejsou vždy bezpečné, když užívají některé kategorie „pilulek věčného mládí“..

Jaká je dnes situace a na čí straně je pravda: přívrženci hormonů nebo jejich oponenti, zkusme to přijít na tu a teď.

Kombinované hormonální látky

Jako hormonální substituční léčba v klimakterickém období lze předepsat kombinované hormonální látky a čisté estrogeny. Který lék doporučuje lékař, závisí na mnoha faktorech. Tyto zahrnují:

 • věk pacienta,
 • přítomnost kontraindikací,
 • tělesná hmotnost,
 • závažnost klimakterických znaků,
 • doprovodná extragenitální patologie.

Klimonorm

Jedno balení léčiva obsahuje 21 tablet. Prvních 9 žlutých tablet obsahuje estrogenní složku - estradiolvalerát v dávce 2 mg. Zbývajících 12 tablet je hnědých a obsahuje estradiolvalerát 2 mg a levonorgestrel 150 mcg.

Hormonální látka musí být užívána 1 tableta denně po dobu 3 týdnů, na konci balení by měla být provedena 7denní přestávka, během níž začne menstruační výtok. V případě ušetřeného menstruačního cyklu se pilulky užívají od 5. dne s nepravidelnou menstruací - v kterýkoli den s podmínkou vyloučení těhotenství.

Estrogenní složka eliminuje negativní psychoemočné a vegetativní příznaky. Mezi běžné patří poruchy spánku, nadměrné pocení, návaly horka, vaginální suchost, emoční labilita a další. Gestagenní složka zabraňuje výskytu hyperplastických procesů a rakoviny endometria.

Klady:Minusy:
 • dostupná cena 730-800 rublů;
 • eliminace klimakterických příznaků;
 • žádný vliv na hmotnost;
 • normalizace emočního stavu.
 • pravděpodobnost intermenstruačního krvácení;
 • potřeba denního příjmu léku;
 • výskyt bolesti v mléčných žlázách;
 • výskyt akné (u některých pacientů).

Femoston 2/10

Tento lék je dostupný jako Femoston 1/5, Femoston 1/10 a Femoston 2/10. Uvedené typy fondů se liší obsahem estrogenních a gestagenních složek. Femosten 2/10 obsahuje 14 růžových a 14 žlutých tablet (celkem v balení po 28 kusech).

Růžové tablety obsahují pouze estrogenní složku ve formě hemihydrátu estradiolu v množství 2 mg. Žluté tablety se skládají z 2 mg estradiolu a 10 mg dydrogesteronu. Femoston musí být užíván denně po dobu 4 týdnů bez přerušení. Po dokončení balení začněte nový.

Klady:Minusy:
 • dostupná cena 900-1000 rublů;
 • úleva od návalů horka, pocení a dalších klimakterických jevů;
 • dobrá tolerance;
 • nevyžaduje 7denní přestávku.
 • prodej na lékařský předpis;
 • pravděpodobnost intermenstruačního výtoku a silné menstruace;
 • výskyt bolestí hlavy a migrénových bolestí;
 • přibývání na váze.

Angelique

Blistr obsahuje 28 tablet. Každá tableta obsahuje estrogenní a gestagenní složky. Estrogenovou složku představuje hemihydrát estradiolu v dávce 1 mg, gestagenní složku představuje drospirenon v dávce 2 mg. Tablety by se měly užívat denně, aniž by se dodržovala týdenní přestávka. Po skončení balení další.

Klady:Minusy:
 • není třeba 7denní přestávku;
 • dobrá tolerance;
 • žádný vliv na tělesnou hmotnost;
 • eliminace klimakterických projevů.
 • dovolená na předpis;
 • výskyt bolestivosti a překrvení mléčných žláz;
 • pravděpodobnost průlomového děložního krvácení;
 • poměrně vysoká cena 1300-1500 rublů.

Pauzogest

Blistr obsahuje 28 tablet, každá obsahuje estradiol v množství 2 mg a norethisteron-acetát v dávce 1 mg. Pilulky začnou pít od 5. dne cyklu se zachovanou menstruací a každý den s nepravidelnou menstruací. Lék se užívá neustále, bez dodržení 7denní přestávky.

Klady:Minusy:
 • vysoká účinnost - eliminujte klimakterické projevy;
 • není třeba 7denní přestávku;
 • prevence rozvoje hyperplazie endometria;
 • prevence osteoporózy.
 • dovolená na předpis;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • vysoká cena;
 • zřídka v lékárnách;
 • výskyt průlomového děložního krvácení.

Cyclo-Proginova

Blistr obsahuje 21 tablet. Prvních 11 bílých tablet obsahuje pouze estrogenní složku - estradiolvalerát v dávce 2 mg. Dalších 10 světle hnědých tablet sestává z estrogenových a gestagenních složek: estradiol v množství 2 mg a norgestrel v dávce 0,15 mg. Cyclo-Proginova by měla být užívána denně po dobu 3 týdnů. Pak je nutné dodržet týdenní přestávku, během níž začne menstruační krvácení.

Klady:Minusy:
 • účinnost při odstraňování příznaků menopauzy;
 • rychlá normalizace cyklu;
 • dostupná cena 830-950 rublů;
 • obnovení libida;
 • zmizení bolestí hlavy.
 • potřeba denního příjmu (pozitivní účinek pouze při užívání léku);
 • nadýmání;
 • otok;
 • bolestivost a překrvení mléčných žláz;
 • prodej na lékařský předpis.

Léky obsahující estrogen

Divigel

Lék je dostupný ve formě gelu o koncentraci 0,1%, který se používá k vnějšímu použití. Jedno balení přípravku Divigel obsahuje hemihydrát estradiolu v množství 0,5 mg nebo 1 mg. Lék musí být aplikován na čistou pokožku jednou denně. Doporučená místa pro vtírání do gelu:

 • hypogastrium,
 • malý ze zad,
 • ramena, předloktí,
 • hýždě.

Oblast použití gelu by měla být 1 - 2 dlaně. Doporučená denní změna oblastí pokožky pro tření přípravku Divigel. Není povoleno aplikovat lék na pokožku obličeje, mléčné žlázy, stydké pysky a podrážděné oblasti..

Klady:Minusy:
 • jednoduchost a snadné použití;
 • dostupná cena 600-800 rublů;
 • normalizace celkového stavu (úleva od klimakterických projevů);
 • normalizace cyklu.
 • pravděpodobnost nežádoucích účinků (nevolnost, plynatost);
 • možnost vzniku alergických reakcí;
 • potřeba pamatovat si místa, kde se gel nanáší;
 • suchou pokožku při pravidelném používání.

Menorest

Vyrábí se ve formě gelu v tubě s dávkovačem, jehož hlavní účinnou látkou je estradiol. Mechanismus účinku a způsob aplikace jsou podobné jako u Divigelu.

Klady:Minusy:
 • vysoká účinnost v boji proti klimakterickým projevům;
 • snadnost použití;
 • eliminace menstruačních poruch;
 • zvýšená sexuální touha.
 • vysoká cena 900-1000 rublů;
 • zřídka v lékárnách;
 • dovolená na předpis;
 • vývoj mastodynie;
 • otok.

Klimara

Lék je transdermální terapeutický systém. Vyrábí se ve formě náplasti o rozměrech 12,5x12,5 cm, která musí být nalepena na kůži. Složení tohoto anti-klimakterického činidla zahrnuje hemihydrát estradiolu v množství 3,9 mg. Náplast se nalepí na kůži po dobu 7 dnů, na konci týdne se předchozí náplast odlepí a nalepí se nová. Doporučená místa pro aplikaci Klimar - gluteální a paravertebrální oblasti.

Klady:Minusy:
 • pohodlí používání;
 • možnost osprchovat se Klimarou;
 • účinnost při eliminaci klimakterických projevů;
 • eliminace děložního krvácení.
 • vysoká cena 1200-1400 rublů;
 • pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků (nevolnost, bolest v mléčných žlázách, krvácení);
 • odlepování náplasti za podmínek vysoké vlhkosti a zvýšeného pocení;
 • rozvoj alergických reakcí (kožní vyrážka a svědění).

Ovestinové svíčky

Ovestin je dostupný v tabletách, vaginálních čípcích, jako krém pro vaginální podání. Často předepsanou formou léku jsou vaginální čípky. Jedna svíčka obsahuje mikronizovaný estriol v množství 500 mikrogramů. Čípky se podávají intravaginálně denně, bez přerušení. Hlavní úlohou léku je kompenzovat nedostatek estrogenu v klimakterických a postmenopauzálních obdobích..

Klady:Minusy:
 • prodej na přepážce;
 • účinnost eliminace urogenitálních poruch (močová inkontinence, suchost v pochvě, dyspareunie);
 • normalizace vaginální mikroflóry;
 • absorpce léku nastává přímo do pochvy, obchází trávicí trakt;
 • dobrá tolerance.
 • možnost vzniku lokálních alergických reakcí (vaginální svědění, pálení);
 • poměrně vysoká cena 1100-1300 rublů;
 • potřeba dlouhého, někdy celoživotního používání svíček;
 • šance na vysoký krevní tlak.

Estrogel

Léčivo se vyrábí ve formě gelu pro vnější použití v tubách s dávkovačem. Trubice obsahuje 80 gr. gel, v jedné dávce - 1,5 mg estradiolu. Hlavním opatřením je eliminace nedostatku estrogenu v menopauze a po menopauze. Pravidla pro aplikaci gelu jsou stejná jako pro Divigel..

Klady:Minusy:
 • dostupná cena 550-800 rublů;
 • významná úleva od klimakterických příznaků;
 • eliminace poruch cyklu;
 • pohodlí používání.
 • prodej na lékařský předpis;
 • rychlá konzumace drogy;
 • potíže s výběrem dávky;
 • výskyt mastodynie.

Výhody a nevýhody užívání různých forem drog. Klikni pro zvětšení.

Hormonální pozadí

U ženy lze za základní pohlavní hormony považovat estrogeny, progestiny a paradoxně androgeny..

V hrubém přiblížení lze všechny tyto kategorie popsat takto:

 • estrogeny - hormony ženskosti,
 • progesteron - těhotenský hormon,
 • androgeny - sexualita.

Estrogeny

estradiol, estriol, estron jsou steroidní hormony produkované vaječníky. Jejich syntéza je možná i mimo reprodukční systém: kůrou nadledvin, tukovou tkání, kostmi. Jejich prekurzory jsou androgeny (pro estradiol, testosteron a pro estron, androstendion). Pokud jde o účinnost, estron je nižší než estradiol a nahrazuje ho po menopauze. Tyto hormony jsou účinnými stimulanty následujících procesů:

 • zrání dělohy, pochvy, vejcovodů, mléčných žláz, růst a osifikace dlouhých kostí končetin, vývoj sekundárních pohlavních znaků (ženský vzorec růstu vlasů, pigmentace bradavek a genitálií), proliferace epitelu vaginální sliznice a dělohy, výtok z vaginálního hlenu, odmítnutí endometria v děloze krvácející.
 • Přebytek hormonů vede k částečné keratinizaci a deskvamaci vaginální výstelky, proliferaci endometria.
 • Estrogeny zabraňují resorpci kostní tkáně, podporují produkci krevních koagulačních prvků a transportních proteinů, snižují hladinu volného cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou, snižují riziko aterosklerózy, zvyšují hladinu hormonu štítné žlázy, tyroxinu v krvi,
 • upravit receptory na hladinu progestinů,
 • vyvolat otoky v důsledku přenosu tekutiny z cévy do mezibuněčných prostor na pozadí retence sodíku v tkáních.

Progestiny

zajišťují hlavně nástup těhotenství a jeho vývoj. Jsou vylučovány kůrou nadledvin, corpus luteum vaječníků a během těhotenství placentou. Také tyto steroidy se nazývají gestageny..

 • U netehotných žen vyrovnávají estrogeny a zabraňují hyperplastickým a cystickým změnám v děložní výstelce.
 • U dívek pomáhají zrát mléčné žlázy a u dospělých žen předcházejí hyperplazii prsu, mastopatii.
 • Pod jejich vlivem klesá kontraktilní schopnost dělohy a vejcovodů, klesá jejich náchylnost k látkám zvyšujícím svalové napětí (oxytocin, vasopresin, serotonin, histamin). Díky tomu progestiny snižují bolestivost menstruace a mají protizánětlivý účinek..
 • Snižují citlivost tkáně na androgeny a jsou antagonisty androgenu a inhibují syntézu aktivního testosteronu.
 • Snížení hladiny progestinu určuje přítomnost a závažnost premenstruačního syndromu..

Androgeny

Androgeny, testosteron, byly zaprvé doslova před patnácti lety obviněny ze všech smrtelných hříchů a v ženském těle byly považovány pouze za předzvěsti:

 • obezita
 • úhoři
 • zvýšená ochlupení
 • Hyperandrogenismus se automaticky rovnal onemocnění polycystických vaječníků a bylo mu předepsáno bojovat s ním všemi dostupnými metodami.

S hromaděním praktických zkušeností se však ukázalo, že:

 • snižování androgenů automaticky snižuje hladinu kolagenu v tkáních, včetně pánevního dna
 • zhoršuje svalový tonus a vede nejen ke ztrátě tónovaného vzhledu ženy, ale také
 • na problémy s močovou inkontinencí a
 • přibírání na váze.

Také ženy s nedostatkem androgenu mají zjevně pokles sexuální touhy a častěji mají obtížný vztah k orgasmu. Androgeny jsou syntetizovány v kůře nadledvin a vaječnících a jsou reprezentovány testosteronem (volným a vázaným), androstendionem, DHEA, DHEA-C.

 • Jejich hladina postupně začíná u žen klesat po 30 letech..
 • Při přirozeném stárnutí, náhlé pády, nedávají.
 • Prudký pokles testosteronu je pozorován u žen na pozadí umělé menopauzy (po chirurgickém odstranění vaječníků).

Menopauza

Koncept menopauzy je znám téměř každému. Téměř vždy v každodenním životě má tento výraz podrážděně-tragickou nebo dokonce urážlivou konotaci. Je však třeba si uvědomit, že procesy věkové restrukturalizace jsou zcela přirozené události, které by se za normálních okolností neměly stát větou nebo znamenat slepou uličku v životě. Termín menopauza je proto správnější, když na pozadí změn souvisejících s věkem začnou dominovat procesy involuce. Menopauzu lze obecně rozdělit do následujících období:

 • Menopauzální přechod (v průměru po 40–45 letech) - pokud není každý cyklus doprovázen zráním vajíčka, doba trvání těchto cyklů se mění, jsou nazývány „zmatenými“. Dochází ke snížení produkce folikuly stimulujícího hormonu, estradiolu, anti-Müllerova hormonu a inhibinu B. Na pozadí zpoždění se již mohou objevit urogenitální známky nedostatku estrogenu na pozadí zpoždění, návalů krve do kůže..
 • Menopauza se obvykle označuje jako poslední menstruace. Vzhledem k tomu, že jsou vaječníky vypnuté, po jejím uplynutí již menstruace nezmizí. Tato událost se stanoví zpětně po roce absence menstruačního krvácení. Načasování nástupu menopauzy je individuální, ale existuje také „průměrná teplota v nemocnici“: u žen do 40 let je menopauza považována za předčasnou, časnou - až 45, včasnou od 46 do 54, pozdní - po 55.
 • Perimenopause označuje menopauzu a 12 měsíců po ní..
 • Postmenopauza je období po. Všechny různé projevy menopauzy jsou často spojeny s časnou postmenopauzou, která trvá 5-8 let. V pozdní části postmenopauzy dochází k výraznému fyzickému stárnutí orgánů a tkání, které převažuje nad autonomními poruchami nebo psychoemotionálním stresem..

S čím musíte bojovat

Perimenopause

může reagovat v těle ženy jako epizody zvýšené hladiny estrogenu a nedostatku zrání vajíček (děložní krvácení, překrvení mléčných žláz, migréna) a projevy nedostatku estrogenu. Ten lze rozdělit do několika skupin:

 • psychologické obtíže: podrážděnost, neurotizace, deprese, poruchy spánku, pokles výkonu,
 • vazomotorické jevy: zvýšené pocení, návaly horka,
 • urogenitální poruchy: vaginální suchost, svědění, pocit pálení, zvýšené močení.

Postmenopauza

dává stejné příznaky kvůli nedostatku estrogenu. Později jsou doplněny a nahrazeny:

 • metabolické odchylky: hromadění břišního tuku, snížení citlivosti těla na vlastní inzulín, což může vést k cukrovce 2. typu.
 • kardiovaskulární: zvýšení hladiny faktorů aterosklerózy (celkový cholesterol, lipoproteiny s nízkou hustotou), dysfunkce vaskulárního endotelu,
 • muskuloskeletální: zrychlená kostní resorpce, vedoucí k osteoporóze,
 • atrofické pochvy a pochvy, močová inkontinence, poruchy močení, zánět močového měchýře.

Menopauzální hormonální terapie

Léčba hormonálními léky u žen s menopauzou má za úkol nahradit nedostatek estrogenů a vyvážit je progestiny, aby se zabránilo hyperplastickým a onkologickým procesům v endometriu a mléčné žláze. Při výběru dávek vycházejí z principu minimální dostatečnosti, kdy by hormony fungovaly, ale neměly by vedlejší účinky.

Účelem jmenování je zlepšit kvalitu života ženy a předcházet pozdním metabolickým poruchám.

Jedná se o velmi důležité body, protože argumentace příznivců a odpůrců přírodních náhražek ženských hormonů je založena na posouzení výhod a poškození syntetických hormonů, jakož i dosažení či nedosažení cílů takové terapie..

Principem terapie je jmenování u žen mladších 60 let, a to navzdory skutečnosti, že poslední nestimulovaná menstruace byla u dámy nejdříve před deseti lety. Přednost se dává kombinacím estrogenů s progestiny, a to navzdory skutečnosti, že dávky estrogenů jsou nízké, což odpovídá dávkám u mladých žen ve fázi proliferace endometria. Terapie by měla být zahájena až po obdržení informovaného souhlasu pacienta s potvrzením, že je obeznámena se všemi rysy navrhované léčby a uvědomuje si její výhody a nevýhody.

Kdy začít

Léky na hormonální substituční terapii jsou indikovány pro:

 • vazomotorické poruchy se změnami nálady,
 • poruchy spánku,
 • známky atrofie urogenitálního systému,
 • sexuální dysfunkce,
 • předčasná a časná menopauza,
 • po odstranění vaječníků,
 • s nízkou kvalitou života na pozadí menopauzy, včetně bolesti svalů a kloubů,
 • prevence a léčba osteoporózy.

Okamžitě udělejme rezervaci, že takto se na problém dívají v podstatě ruští gynekologové. Proč tuto rezervaci zvážíme níže.

Domácí doporučení s určitým zpožděním jsou vytvářena na základě stanovisek Mezinárodní společnosti pro menopauzu, v jejichž doporučeních z vydání z roku 2016 jsou uvedeny téměř stejné, ale již doplněné body, z nichž každý je podporován úrovní důkazů, stejně jako doporučení Americké asociace klinických endokrinologů 2017, která přesně zdůrazňují o prokázané bezpečnosti určitých variant gestagenů, kombinací a forem léků.

 • Podle nich bude taktika vůči ženám během přechodu do menopauzy a ve starších věkových kategoriích odlišná..
 • Předpisy by měly být přísně individuální a měly by brát v úvahu všechny projevy, potřebu prevence, přítomnost doprovodných patologií a rodinné anamnézy, výsledky výzkumu i očekávání pacienta.
 • Hormonální podpora je pouze součástí obecné strategie normalizace životního stylu ženy, včetně stravy, racionální fyzické aktivity a vzdání se špatných návyků.
 • Substituční léčba by neměla být předepisována bez jasných známek nedostatku estrogenu nebo fyzických následků tohoto nedostatku.
 • Pacientka, která je léčena, je nejméně jednou ročně pozvána ke gynekologovi k preventivní prohlídce.
 • Ženy, jejichž přirozená nebo pooperační menopauza nastane před 45. rokem života, mají vyšší riziko osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění a demence. Proto by pro ně měla být terapie prováděna alespoň do středního věku menopauzy..
 • Otázka pokračování léčby je rozhodována individuálně, s přihlédnutím k přínosům a rizikům pro konkrétního pacienta, bez kritických věkových omezení.
 • Léčba by měla být podávána v nejnižší účinné dávce.

Kontraindikace

Za přítomnosti alespoň jednoho z následujících stavů, i když existují náznaky náhradní léčby, nikdo nepředepisuje hormony:

 • krvácení z genitálního traktu, jehož příčina není jasná,
 • rakovina prsu,
 • rakovina endometria,
 • akutní hluboká žilní trombóza nebo tromboembolismus,
 • akutní hepatitida,
 • alergické reakce na léky.

Estrogeny nejsou indikovány pro:

 • hormonálně závislá rakovina prsu,
 • rakovina endometria, a to i v minulosti,
 • hepatocelulární selhání,
 • porfyrie.

Progestiny

 • v případě meningiomu

Použití těchto nástrojů může být nebezpečné, pokud máte:

 • děložní myomy,
 • v minulosti rakovina vaječníků,
 • endometrióza,
 • žilní trombóza nebo embolie v minulosti,
 • epilepsie,
 • migréna,
 • onemocnění žlučových kamenů.

Varianty aplikace

Mezi způsoby podávání hormonální substituce jsou známy: perorální tableta, injekce, transdermální, lokální.

Tabulka: Klady a zápory odlišného řízení hormonálních léků.

Estrogenové pilulky

Klady:Minusy:
 • Jen vezměte.
 • V aplikaci jsme nashromáždili spoustu zkušeností.
 • Levná léčiva.
 • Hodně z nich.
 • Lze kombinovat s progestinem v jedné tabletě.
 • Vzhledem k rozdílné vstřebatelnosti je nutná zvýšená dávka látky.
 • Snížená absorpce na pozadí onemocnění žaludku nebo střev.
 • Není indikováno pro nedostatek laktázy.
 • Ovlivněte syntézu bílkovin játry.
 • Vysoký obsah méně účinného estronu než estradiolu.

Pleťový gel

 • Pohodlné použití.
 • Optimálně nízká dávka estradiolu.
 • Poměr estradiolu a estronu je fyziologický.
 • Není metabolizován v játrech.
 • Musí se aplikovat denně.
 • Dražší než prášky.
 • Sání se může lišit.
 • Progesteron nelze přidat do gelu.
 • Méně účinné na lipidové spektrum.

Kožní náplast

 • Nízký obsah estradiolu.
 • Neovlivňuje játra.
 • Estrogen lze kombinovat s progesteronem.
 • Existují formy s různými dávkami.
 • Léčba může být rychle zastavena.
 • Kolísání sání.
 • Nedrží se dobře, pokud je mokrý nebo horký.
 • Estradiol v krvi se časem začíná snižovat.

Injekce

 • Lze předepsat, pokud jsou tablety neúčinné.
 • Možná jmenování u pacientů s arteriální hypertenzí, poruchami metabolismu sacharidů, patologií gastrointestinálního traktu, migrénami.
 • Zajistěte rychlý a bezztrátový příjem účinné látky do těla.
Možné komplikace při poranění měkkých tkání během injekcí.

Pro různé skupiny pacientů existují různé taktiky.

Jeden lék obsahující estrogen nebo progestin.

 • Monoterapie estrogenem je indikována po odstranění dělohy. V průběhu estradiolu, estradiolavalerátu, estriolu přerušovaně nebo kontinuálně. Možné tablety, náplasti, gely, vaginální čípky nebo tablety, injekce.
 • Izolovaný progestogen je předepisován v menopauzálním přechodu nebo perimenopauze ve formě progesteronu nebo dydrogesteronu v tabletách za účelem korekce cyklů a léčby hyperplastických procesů.

Kombinace estrogenu s progestinem

 • V přerušovaném nebo kontinuálním cyklickém režimu (za předpokladu, že neexistují žádné endometriální patologie) - obvykle se praktikuje během přechodu v menopauze a v perimenopauze.
 • U žen po menopauze je pro kontinuální užívání častěji zvolena kombinace estrogenu a progestinu.

Na konci prosince 2017 se v Lipecku konala konference gynekologů, kde jedno z ústředních míst zaujala problematika hormonální substituční terapie v postmenopauze. MUDr. V. Balan, DSc, profesor, prezident Ruské asociace pro menopauzu, vyjádřil preferované směry substituční terapie.

Výhodné by měly být transdermální estrogeny v kombinaci s progestinem, v jehož roli je žádoucí mikronizovaný progesteron. Dodržování těchto podmínek snižuje riziko trombotických komplikací. Progesteron navíc nejen chrání endometrium, ale má také účinky proti úzkosti a pomáhá zlepšovat spánek. Optimální dávky jsou 0,75 mg perkutánního estradiolu na 100 mg progesteronu. U perimenopauzálních žen se stejné léky doporučují v poměru 1,5 mg na 200.

Dámy s předčasným selháním vaječníků (předčasná menopauza)

s vyšším rizikem mrtvice, infarktu, demence, osteoporózy a sexuální dysfunkce, by měly dostávat vyšší dávky estrogenu.

 • V tomto případě je u nich možné používat kombinované orální antikoncepce až do doby průměrného nástupu menopauzy, ale výhodné transdermální kombinace estradiolu a progesteronu.
 • U žen s nízkým pohlavním stykem (zejména s odstraněnými vaječníky) může být testosteron použit ve formě gelů nebo náplastí. Vzhledem k tomu, že konkrétní dámské léky nebyly vyvinuty, používají stejné prostředky jako u mužů, ale v nižších dávkách.
 • Na pozadí terapie existují případy ovulace, to znamená, že těhotenství není vyloučeno, proto nelze léky na substituční terapii považovat současně za antikoncepci.

Výhody a nevýhody HRT

Při hodnocení poměru rizik komplikací z léčby pohlavními hormony a jejich přínosu v boji proti symptomům nedostatku těchto hormonů stojí za to rozebrat každý bod odhadovaného zisku a poškození zvlášť, s odkazem na závažné klinické studie se slušným reprezentativním vzorkem.

Rakovina prsu na pozadí substituční terapie: onkofobie nebo realita?

 • V poslední době vydává hodně hluku British Medical Journal, který se dříve vyznamenal v těžkých právních bitvách s Američany kvůli neškodnosti a režimu dávkování statinů a vycházel z těchto střetů velmi, velmi hoden. Na začátku prosince 2017 časopis publikoval údaje z téměř desetileté studie v Dánsku, která analyzovala příběhy asi 1,8 milionu žen ve věku od 15 do 49 let, které používaly různé varianty moderní hormonální antikoncepce (kombinace estrogenů a progestinů). Závěry byly zklamáním: riziko invazivního karcinomu prsu existuje u žen, které dostaly kombinovanou antikoncepci, a je vyšší než u žen, které takovou terapii abstinují. Riziko se zvyšuje s dobou trvání antikoncepce. Mezi těmi, kteří používají tuto metodu antikoncepce po celý rok, dávají drogy jeden případ rakoviny navíc na 7690 žen, to znamená, že absolutní zvýšení rizika je malé.
 • Statistiky odborníků předložené prezidentem Ruské asociace pro menopauzu, že pouze každých 25 žen na světě zemře na rakovinu prsu a nejčastější příčinou úmrtí jsou kardiovaskulární epizody, je tak útěchou.
 • Naděje je inspirována studií WHI, podle výsledků které kombinace estrogen-progestin začíná významně zvyšovat riziko rakoviny prsu nejdříve po pěti letech užívání, stimuluje hlavně růst již existujících nádorů (včetně špatně diagnostikované nulové a první fáze).
 • Mezinárodní společnost pro menopauzu si však rovněž všímá nejednoznačnosti účinků substitučních hormonů na rizika rakoviny prsu. Rizika jsou tím vyšší, čím vyšší je index tělesné hmotnosti dámy a čím méně aktivní životní styl vede.
 • Podle stejné společnosti jsou rizika menší při použití transdermální nebo perorální formy estradiolu v kombinaci s mikronizovaným progesteronem (ve srovnání s jeho syntetickými variantami).
 • Hormonální substituční léčba po 50 letech tedy zvyšuje riziko navázání progestinu na estrogen. Mikronizovaný progesteron vykazuje větší bezpečnostní profil. Rizika relapsu u žen, které dříve měly rakovinu prsu, jim současně neumožňují předepsat náhradní terapii..
 • Aby se snížila rizika, vyplatí se pro substituční léčbu vybrat ženy s počátečním nízkým rizikem rakoviny prsu a na základě probíhající léčby provádět každoroční mamografii..

Trombotické epizody a koagulopatie

 • Jedná se především o riziko cévních mozkových příhod, infarktu myokardu, hluboké žilní trombózy a PE. Na základě výsledků WHI.
 • U žen v časném postmenopauze je to nejběžnější typ komplikací z příjmu estrogenu a zvyšuje se s věkem pacientů. S původně nízkými riziky u mladých lidí je však nízké..
 • Relativně bezpečné transdermální estrogeny v kombinaci s progesteronem (důkazy z méně než deseti studií).
 • Výskyt hluboké žilní trombózy a PE je přibližně 2 případy na 1 000 žen ročně.
 • Podle WHI je riziko PE menší než u normálních těhotenství: +6 případů na 10 000 při kombinované léčbě a +4 případů na 10 000 při monoterapii estrogenem u žen ve věku 50-59 let.
 • Prognóza je horší u těch, kteří jsou obézní a mají předchozí epizody trombózy.
 • Tyto komplikace jsou častější v prvním roce léčby..

Je však třeba poznamenat, že studie WHI byla zaměřena spíše na identifikaci dlouhodobých účinků substituční terapie pro ženy, které prošly více než 10 let po menopauze. Studie také použila pouze jeden typ progestinu a jeden typ estrogenu. Je vhodnější pro testování hypotéz a nelze jej považovat za bezchybný s maximální úrovní důkazu..

Riziko cévní mozkové příhody je vyšší u žen, jejichž léčba byla zahájena po 60. roce věku, a mluvíme o ischemické cerebrovaskulární příhodě. Existuje však závislost na dlouhodobém perorálním příjmu estrogenu (údaje ze studie WHI a Cochrane).

Onkogynekologii představuje rakovina endometria, děložního čípku a vaječníků

 • Hyperplazie endometria přímo souvisí s příjmem izolovaných estrogenů. Současně přidání progestinu snižuje riziko děložních novotvarů (údaje ze studie PEPI) Studie EPIC však naopak zaznamenala nárůst endometriálních lézí na pozadí kombinované léčby, ačkoli analýza těchto údajů přisuzovala výsledky pravděpodobně nižší adherenci studovaných žen k terapii. Prozatím Mezinárodní společnost pro menopauzu navrhuje, aby byl mikronizovaný progesteron v dávce 200 mg denně po dobu 2 týdnů v případě postupné léčby a 100 mg denně v kombinaci s estrogeny pro kontinuální podávání považován za bezpečný ve vztahu k děloze.
 • Analýza 52 studií potvrdila, že hormonální substituční léčba zvýšila riziko rakoviny vaječníků přibližně 1,4krát, i když byla užívána méně než 5 let. Pro ty, kteří mají v této oblasti alespoň hrubý přehled, jde o vážná rizika. Zajímavým faktem je, že časné příznaky dosud nepotvrzeného karcinomu vaječníků mohou být maskované jako projevy menopauzy a právě o nich lze předepsat hormonální terapii, která nepochybně povede k jejich progresi a urychlí růst nádorů. V současné době však v tomto směru neexistují žádné experimentální údaje. Dosud jsme se shodli, že neexistují žádné potvrzené údaje o vztahu mezi příjmem hormonální substituce a rakovinou vaječníků, protože všech 52 studií se lišilo alespoň s některými chybami..
 • Rakovina děložního čípku je dnes spojována s lidským papilomavirem. Role estrogenu při jeho vývoji není dostatečně objasněna. Dlouhodobé kohortní studie nenalezly souvislost mezi těmito dvěma. Současně však byla rizika rakoviny hodnocena v zemích, kde pravidelné cytologické vyšetření umožňuje včasnou detekci rakoviny této lokalizace u žen ještě před menopauzou. Vyhodnoceny údaje ze studií WHI a HERS.
 • Rakovina jater a plic nebyla spojena s příjmem hormonů, existuje jen málo informací o rakovině žaludku a existuje podezření, že je snížena hormonální terapií, jako je rakovina tlustého střeva a konečníku..

Očekávaná výhoda

Patologie srdce a cév

To je hlavní příčina zdravotního postižení a úmrtnosti u žen po menopauze. Je třeba poznamenat, že užívání statinů a aspirinu nemá stejný účinek jako u mužů. Na prvním místě by měla být ztráta hmotnosti, boj proti diabetes mellitus, arteriální hypertenze. Estrogenová terapie může mít ochranný účinek na kardiovaskulární systém, když se blíží doba menopauzy a negativně ovlivňuje srdce a cévy, pokud je její nástup opožděn o více než 10 let od poslední menstruace. Podle WHI byly srdeční záchvaty během léčby vzácně pozorovány u žen ve věku 50-59 let a byla přínosem pro rozvoj ischemické choroby srdeční, pokud byla léčba zahájena před dosažením věku 60 let. Pozorovací studie ve Finsku potvrdila, že přípravky estradiolu (s nebo bez progestinu) snižovaly koronární úmrtnost.

Největšími studiemi v této oblasti byly DOPS, ELITE a KEEPS. První, dánská studie zaměřená hlavně na osteoporózu, mimochodem zaznamenala pokles koronárních úmrtí a hospitalizací pro infarkt myokardu u nově menopauzálních žen, které dostaly estradiol a norethisteron nebo nedostaly léčbu po dobu 10 let, a poté byly sledovány dalších 16 let.

Ve druhé bylo hodnoceno dřívější a pozdější předepisování tablet estradiolu (u žen mladších 6 let po menopauze a později než 10 let). Výzkum potvrzuje, že včasné zahájení substituční terapie je důležité pro zdraví koronárních cév.

Třetí srovnával konjugované koňské estrogeny s placebem a transdermálním estradiolem a nezjistil žádný významný rozdíl ve vaskulárním stavu u relativně mladých zdravých žen po dobu 4 let.

Urogenikologie je druhým směrem, jehož korekce se očekává od jmenování estrogenů

 • Bohužel až tři velké studie ukázaly, že systémové užívání estrogenu nejen zhoršuje stávající močovou inkontinenci, ale také přispívá k novým epizodám stresové inkontinence. / tato okolnost může výrazně zhoršit kvalitu života. Nejnovější matová analýza skupiny Cochrane poznamenala, že tento účinek mají pouze orální léky a zdá se, že místní estrogeny tyto projevy snižují. Jako další plus bylo poznamenáno, že estrogeny snižují riziko opakovaných infekcí močových cest..
 • Pokud jde o atrofické změny ve vaginální sliznici a močových cestách, estrogeny byly v nejlepším stavu, což snižovalo suchost a nepohodlí. Výhoda zároveň zůstala u lokálních vaginálních přípravků..

Ztráta kostní hmoty (postmenopauzální osteoporóza)

Jedná se o velkou oblast a boji s ní se věnuje mnoho úsilí a času lékařů různých specializací. Jeho nejstrašnějšími důsledky jsou zlomeniny, včetně krku kyčle, které ženu rychle zneškodňují a významně snižují kvalitu jejího života. Ale i bez zlomenin je úbytek kostní hustoty doprovázen chronickými bolestmi páteře, kloubů, svalů a vazů, kterým bychom se rádi vyhnuli.

Ať už jsou slavíci jakýmikoli gynekology zaplaveni výhodami estrogenů pro zachování kostní hmoty a prevenci osteoporózy, dokonce i Mezinárodní organizace pro menopauzu v roce 2016, z doporučení, z nichž jsou v podstatě odepsány domácí protokoly substituční léčby, nejasně napsal, že estrogeny jsou nejvhodnější možností prevence zlomenin u časných postmenopauzálních žen by však výběr léčby osteoporózy měl být založen na rovnováze účinnosti a nákladů.

Revmatologové jsou v tomto ohledu ještě kategoričtější. Selektivní modulátory estrogenových receptorů (raloxifen) se tedy neukázaly jako účinné při prevenci zlomenin a nelze je považovat za léky volby při léčbě osteoporózy, které ustupují bisfosfonátům. Rovněž prevence osteoporotických změn je dána kombinacím vápníku a vitaminu D3.

 • Estrogeny jsou tedy schopné inhibovat úbytek kostní hmoty, ale jejich orální formy byly studovány hlavně v tomto směru, jehož bezpečnost ve vztahu k onkologii je poněkud sporná..
 • Údaje o snížení počtu zlomenin na pozadí substituční terapie nebyly získány, to znamená, že dnes jsou estrogeny z hlediska prevence a eliminace závažných následků osteoporózy horší než bezpečnější a účinnější léky.

Menopauza je důležitým a poměrně obtížným obdobím v životě každé ženy. S sebou přináší fyziologické nepohodlí, menopauza je často doprovázena psychologickými změnami. A je velmi důležité nedovolit, aby se zvrhly v těžkou depresi.