Je možné otěhotnět po menstruaci?

Je možné otěhotnět hned po menstruaci je horkým tématem, zejména pro ty, kteří se zabývají plánováním rodiny nebo naopak chtějí zabránit nechtěnému těhotenství.

Chcete-li zjistit, jaká je pravděpodobnost otěhotnění dívky nebo ženy bezprostředně po menstruaci, musíte pochopit mechanismy procesu oplodnění.

Každý měsíc v ženském těle dozrává vajíčko, které se poté uvolní a je potenciálně připraveno k oplodnění. Tento proces, nazývaný ovulace, obvykle nastává 12-16 dní před menstruací..

Většina zralých žen má typický menstruační cyklus 28 dnů. V ideálním případě dojde k ovulaci uprostřed MC - 14. den nebo 15. den.

V případě, že žena má pravidelné období, jsou tyto výpočty brány v úvahu při plánování a přípravě na početí. Toto je ideální klasická verze anovulačního období..

Fyziologie každé ženy je však tak individuální, že je téměř nemožné použít jakékoli jasné standardy..

Délka menstruačního cyklu se může lišit - minimálně 18 dní (krátká doba) a až 35 dnů (dlouhá doba). Jsou dokonce známy případy, kdy byl konec období zaznamenán 45. Den.

Ovulace znamená uvolnění vajíčka do děložní dutiny

V tomto případě může dojít k ovulaci na začátku i v konečné fázi (od 11 do 23 dnů).

Takové posuny v ovulačním cyklu se často vyskytují u mladých dívek, u nichž se kvůli neúplné tvorbě neměl menstruační cyklus čas stabilizovat..

Podobné posuny v MC se vyskytují také u žen „balzackého věku“. To je způsobeno změnami v těle, ke kterým dochází na pozadí hormonálních změn.

Podle toho, v jaký den před menstruací nebo v první polovině cyklu dojde k ovulaci, nelze ve všech případech vypočítat.

Některé ženy však velmi úspěšně používají metodu kalendáře ke stanovení nebezpečných dnů..

Co je to kalendářová antikoncepce a stojí za to ji používat?

Tato metoda antikoncepce (nebo metoda Ogino-Knaus) odkazuje na přirozenou metodu plánování těhotenství nebo naopak na přirozenou metodu ochrany.

Zahrnuje výpočet data ovulace stanovením menstruačního cyklu.
V kalendáři je nutné každý měsíc označit začátek a konec menstruace. To slouží k určení délky a stability menstruace..

Je důležité si uvědomit, že doba trvání MC se rovná odpočítávání od prvního dne menstruace do dne ovulace včetně..

Například pokud je cyklus klasických 28 dní, odečtou se od nich dny luteální fáze (v průměru 14 dní).

Celkem 28-14 = 14, což znamená, že šance na početí budou největší 14. den po ukončení menstruace. V takový den je třeba očekávat ovulaci..

Je důležité nevynechat ještě jeden okamžik - pro dívku existuje skutečná příležitost otěhotnět v následujících 5 dnech před a 5 dní po ovulaci, a to nejen po menstruaci po dobu 5-14 dnů.

Zbývající dny jsou bezpečnější, ale nedoporučuje se zcela vyloučit možnost početí. Koneckonců, i během bezpečných dnů může nastat spontánní překvapení..

Tato metoda antikoncepce má další vzorce Ogino-Knaus - výpočet plodných (nebezpečných) dnů:

 • začátek nebezpečné periody = 18 je mínus od doby trvání nejkratší MC;
 • dokončení plodných dnů = 11 dní se odečte od trvání nejdelšího MC.

Předpokládejme například, že budete sledovat svůj cyklus po dobu 6 měsíců, jednoho roku nebo několika let. O to nejde, ale pro jasnější výpočty platí, čím více, tím přesnější.

Na základě výsledků pozorování jste identifikovali nejkratší MC - 26-27 dní a nejdelší MC - 32 dní.

Prožívání bolesti

Na základě výše uvedených výpočtů začne vaše plodné období 8. nebo 9. den vašeho menstruačního cyklu a končí 21. den včetně..

Právě tento časový interval bude pro koncepci nejpříznivější, nebo naopak bude vyžadovat obzvláště opatrnou ochranu..

Přesto je tato metoda antikoncepce považována za nejspolehlivější..

Pro ty, kteří opravdu chtějí najít osvědčenou metodu antikoncepce a tajně nesní o těhotenství, je lepší neexperimentovat se svým tělem.

Je nepravděpodobné, že by nechtěné těhotenství bylo bezpečné pro zdraví ženy.

Změny u ženy během menstruačního cyklu

Pravděpodobnost otěhotnění po menstruaci přímo závisí na změnách, které se vyskytnou v ženském těle během MC.
Všechny procesy jsou navíc regulovány hormony, z nichž hlavní jsou následující:

 • gonadotropin - produkovaný hypotalamem;
 • FSH a LH (folikuly stimulující a luteinizační hormony) - produkované hypofýzou;
 • progesteron a estrogeny - produkované vaječníky.

Období MC je klasifikováno do fází vývoje ženských buněk:
Folikulární
Zvýšená hladina PS hormonů v této fázi způsobuje nukleaci, růst a zrání folikulů (asi 20 vaků). Ale pouze jedno vejce dozrává rychleji a dříve než ostatní..

Souběžně s tím se zvyšuje příprava na těhotenství produkce estrogenů obsazených zesílením endometria (vnitřní výstelka stěn dělohy).

Fáze zahrnuje 4 dny (přibližně 5-8 dní) samotného krvácení a prvních 9-10 dnů po menstruaci.
Fáze anovulačního cyklu
Začátek fáze připadá na 14. - 15. den MC. Cyklus má nejvyšší procento šance a šance na otěhotnění.

Navíc za určitých okolností existuje velké riziko otěhotnění poprvé..
Pod vlivem L-hormonů praskne nejrozvinutější folikul, ze kterého se uvolní připravená ženská buňka. Uvolnění zygoty (vajíčka) znamená, že došlo k ovulaci.
Pak jde do vejcovodů směrem k spermatu, které ji tam čeká. Fáze trvá dvanáct hodin (maximálně 48 hodin).
Luteální (sekreční) fáze
Začátek připadá na 15. – 17. Den MC, trvá dva týdny. Tato fáze připravuje dělohu na příjem ženské buňky. Pokud došlo k oplodnění, je oplodněná ženská buňka nasměrována na stěny dělohy a je fixována v endometriu.

V případě neúspěšného oplodnění je vajíčko odmítnuto dělohou a na konci procesu spolu s endometriem opouští dutinu, což je proces menstruace.

Nejčastější otázkou pro porodníka je, zda je 100% pravděpodobné, že otěhotníte po 5 dnech po skončení menstruace.

Odpovědi lékařů jsou jednomyslné - pokud se pohlavní styk shodoval s ovulací, buďte připraveni! S největší pravděpodobností otěhotníte během menstruace i před menstruací nebo po ní.

Faktory, které zvyšují pravděpodobnost otěhotnění bezprostředně po menstruaci

Situace, které obvykle končí těhotenstvím v prvních dnech bezprostředně po menstruaci, lze popsat následovně:

 • katastroficky krátký MC - pokud cyklus nedosáhne ani 21 dnů, může dojít k ovulaci první den nebo kterýkoli jiný do týdne po krvácení (menstruace);
 • v mnoha ohledech závisí proces oplodnění na životaschopnosti spermií, která může přetrvávat dva až tři dny, u hyperaktivních až 6 dní nebo více;
 • velmi dlouhá období - krvácení trvající déle než 7 dní (zejména s krátkým cyklem) vytváří všechny podmínky, za kterých může ovulace proběhnout bezprostředně po menstruaci;
 • nepravidelný cyklus - při absenci stability menstruace je předpovídání a výpočet dne ovulace nereálné, připravená zygota může očekávat oplodnění v kterýkoli den v měsíci;
 • ovulace proběhla spontánně - vzácné případy zrání dvou vajíček současně poskytují partnerům jedinečnou příležitost k početí dítěte bez ohledu na fázi;
 • porušení MC - často ani absolutně zdravé ženské tělo nedokáže odolat silnému stresu, změnám počasí, klimatu atd., což vede k poruchám menstruace, v takových případech je téměř nemožné určit okamžik oplodnění konvenčními výpočty;
 • patologie děložního čípku - krvavý výtok může způsobit nebo zastavit menstruaci, některé nemoci (například infekce, záněty atd.) jsou schopné, což posune den ovulace na neurčito.

Krvácení, které není spojeno s menstruací nebo je vyvoláváno pohlavním stykem, nesnižuje riziko otěhotnění následující den nebo (několik dní) po očekávaném období.

Většina dívek a dokonce i zkušených žen si pletou falešné krvácení se skutečnou menstruací. Někteří sexuální partneři na tomto základě zažili neuvěřitelné situace..
Například dívky již byly těhotné do týdne a věřily v naprosto bezpečný sex..

Navíc ve dnech údajné menstruace je endometrium částečně odmítnuto, což způsobuje krvácení. A embryo se v této době vyvíjí a roste normálně..

Faktory, které zvyšují možnost otěhotnění bezprostředně po kritických dnech, jsou zvláště důležité pro ty, kteří jsou kategoricky přesvědčeni o bezpečnosti sexu po menstruaci..

Je možné otěhotnět okamžitě 1 den po menstruaci?

Drtivá většina párů věří, že početí prvního dne po ukončení krvácení je v zásadě nemožné..

Existují však nepopiratelné argumenty, které mohou změnit názor i těch nejpřesvědčenějších příznivců této teorie:

 • vitalita spermií je úžasná, dokonce i sedmý den (a někdy až 11 dní) jsou schopné oplodnit ženskou buňku;
 • je snadné vypočítat, od 1 dne menstruace po ovulaci 14 dní, což znamená 14 - (5-7) = 7-9 dní, během nichž mohou pulci pokračovat ve svém životě čekáním na zralé vajíčko;
 • porušení MC, při kterém se posun ovulace posune do dřívějšího období, riziko početí v následujících dnech bezprostředně po menstruaci se občas znásobuje;
 • s prodlouženou menstruací (více než 7 dní), ženská buňka dospívá pouze poslední den menstruace, v tomto pořadí může dojít k početí následující den;
 • krátký MC komprimuje všechny následující fáze, což často vede k pravděpodobnosti otěhotnění na konci menstruace, do jednoho dne.

Avšak ve prospěch příznivců teorie nemožnosti početí v prvních dnech po menstruaci stojí za zmínku, že v některých případech může být pravděpodobnost skutečně nulová..

Podobné případy jsou možné, pokud je v ženské vagině vysoká kyselost (například kvůli vaginální kandidóze).

Reakce alkalického prostředí spermií s kyselým prostředím ženy vede k oslabení nebo zničení mužských gamet (spermií).

Jaká šance na 2–3 dny?

Kolik dní po menstruaci může žena otěhotnět - další den, po 2 dnech nebo po 3 dnech, závisí na doprovodných faktorech.

Setkání se nelze vyhnout

Několik dní před a 2-3 dny po menstruaci můžete otěhotnět v následujících případech:

 • menstruace, která trvá týden nebo déle;
 • vysoká kvalita a kvantitativní charakteristiky spermií;
 • absence gynekologických onemocnění nebo patologií ovlivňujících urogenitální systém u zástupkyň.

Tyto tři body jsou dostatečné pro vyvození správných závěrů, vzhledem k tomu, že mužské zipy skutečně mají šanci vydržet druhý den nebo třetí den po menstruaci..
Existují dva typy žen s rozdílným přístupem k antikoncepci. Některé jsou zmatené zajištěním bezpečného sexu, jiné - touhou otěhotnět (často skryté).
Proto je v první řadě důležité ne každý den po menstruaci - 2., třetí nebo 10. den je možné početí.

Je důležité určit své touhy a potřeby, abyste mohli zvolit jediné správné rozhodnutí - jste připraveni na těhotenství nebo ne.

Jaká je příležitost po dobu 4-5 dnů?

Zda je možné, aby žena otěhotněla a jaké jsou šance na početí čtvrtý nebo pátý den po menstruaci, závisí především na délce samotné menstruace, tj. Krvácení.

S krátkými obdobími, které netrvají déle než 3-4 dny, je možnost oplodnění zcela reálná.

Existuje ještě další teorie - dnešní doba se vyznačuje vysokou sexuální aktivitou ženského pohlaví, která často dělá chyby, pokud jde o ochranu.

Úspěšné oplodnění po dobu 6-7 dnů

Otázka, zda může dívka nebo žena otěhotnět 6-7 dní po menstruaci, by měla být považována za relativně relevantní.

Šance na početí závisí na pokračování menstruačního cyklu.

Pokud MC trvá od 30 dnů nebo více, pak se medicína přiklání věřit, že žena nemůže otěhotnět ani 6 dní, ani týden po menstruaci, tj. Oplodnění je v zásadě nemožné.

Důležitá nuance! Nemožné, pokud jsou přesně stanoveny pouze všechny termíny a nedošlo k žádné spontánní ovulaci.

Stále však existuje šance na otěhotnění týden po menstruaci..

U klasického MC, který trvá 28 (někdy 29) dní, stejně jako stabilní stabilita a pravidelnost menstruace, je tato možnost rozhodně považována za přijatelnou.

8-9 dní po menstruaci

Šance na otěhotnění o týden později, 8-9 dní po menstruaci, se zvyšují každou hodinu, protože v tuto dobu se blíží ovulace.
Vycházíme-li z výpočtu, že před ovulačním obdobím by měly uplynout dva týdny, zbývá do uvolnění vajíčka pouze pět dní.

Podle lékařů jsou šance na oplodnění v dnešní době poznamenány slušnými statistikami - asi 10% případů. Podle toho je možnost otěhotnění během této doby potvrzena zkušenostmi..

Bylo by obzvláště relevantní a včasné, aby se dívky zeptaly, zda je možné otěhotnět 10. den po menstruaci, protože desátý den již odkazuje na období přípravy vajíčka na ovulaci.

Kolik dní po menstruaci je nejjednodušší otěhotnět??

Existuje několik možností, kdy je žena nejzranitelnější a šance na oplodnění jsou nejvyšší:

 • dlouhá období od týdne nebo déle s krátkým MC trvajícím méně než 2 3 (někdy 25) dnů, tj. u kalendářní metody stanovení je to druhý nebo třetí den po menstruaci;
 • den po menstruaci s odpočítáváním přístupu k anovulačnímu období:

- 10 dní (to jsou čtyři dny před ovulací) je 14% žen, které otěhotní;

- 11 dní (po dobu tří dnů) je 16%;

- 12 dní (na několik dní) již představuje 27%;

- za den se rovná 31%;

- konečně 14. den (den ovulace) více než 33%.

Jak nezávisle určit „bezpečné dny“?

Výpočet plodných bezpečných dnů je snadný s online kalkulačkou navrženou speciálně pro výpočet intervalů „volného sexu“.
Tato metoda je ideální pro ty, kteří mají stabilní MC a dlouhodobě nezaznamenali hormonální poruchy..

Za takových podmínek je možné se 100% zárukou vypočítat jak nejpříznivější období pro plánování rodiny, tak bezpečné dny pro pohlavní styk..

K určení požadovaného časového intervalu stačí zadat do příslušných buněk datum výskytu a počet dní MC.

Systém ručního počítání je popsán výše..

Jak obejít nechtěné těhotenství

U sexuálně zralých zástupkyň s aktivním sexuálním životem je obzvláště relevantní téma spolehlivé antikoncepce.

Moderní farmaceutičtí výrobci nabízejí působivý arzenál nástrojů.

 • 99% ochrany je dáno hormonálními léky - nejoblíbenější jsou orální antikoncepce, náplast, vaginální kroužky, implantáty (je třeba vzít v úvahu vedlejší účinky);
 • 99% spolehlivost zaručuje nitroděložní tělísko - nitroděložní tělísko, jehož použití má svá omezení: nedoporučuje se jej používat před prvním porodem, často způsobuje zánět, existuje riziko mimoděložního těhotenství;
 • 97% kvality je dáno injekcemi - injekcemi, které se podávají jednou za tři měsíce;
 • 97% slibuje postkoitální metodu - nouzová ochrana v případě neplánovaného sexu, zřídka používaná;
 • 65-90% chemická ochrana - vaginální čípky, dlouhodobé užívání se nedoporučuje kvůli narušení mikroflóry;
 • bariéra - spermicidy, vaginální bránice, krční čepice, výběr správné velikosti je možný pouze s pomocí gynekologa, procento účinnosti je podprůměrné;
 • chirurgická sterilizace - ideální pro ty, kteří se rozhodnou znovu nerodit.

Pro ženy, které jsou ze zdravotních důvodů kontraindikovány ve všech výše uvedených metodách, je vhodný kalendář nebo kalkulačka (což je téměř stejné) metody antikoncepce.

 • 100% ochrana - sterilizace;
 • 95% spolehlivé antikoncepce - kondom, nejjednodušší a nejúčinnější metoda bez nežádoucích účinků;
 • PAP (coitus interruptus) - kontroverzní názor ohledně záruky, maximálně 80%.

Co dělat, pokud je váš menstruační cyklus nepravidelný

Pokud je MC nestabilní, začátek anovulační periody se stanoví měřením BT (bazální teploty).

Mírná odchylka indikátorů o 0,2-0,5 ° naznačuje, že došlo k přiblížení nebo nástupu ovulace.

Hlavní věcí je dodržovat všechna pravidla a manipulace s každým bodem procesu měření, abyste získali nejspolehlivější výsledky..

Jak se vypořádat se spontánní ovulací

Spontánní ovulace je jedinečný fenomén, jehož charakteristickým znakem je zrání dvou vajíček připravených k oplodnění najednou..
V tomto případě k vývoji ženských buněk dochází během jednoho cyklu as intervalem nejvýše tří dnů. Dalším rysem je, že se zdá, že tělo klame samo sebe.

Jedna buňka se stane vyvrhelem a vyjde s částí endometria ve formě skutečné menstruace. Žena si je plně jistá, že se nemusí obávat početí, protože nastala menstruace.

A zároveň je druhé vajíčko již odesláno do vajíčků směrem k životaschopnému spermatu, kde se může oplodnit i týden po blízkosti partnerů.

Hlavní věcí je nebát se

Zde je odpověď na otázku pálení, je možné otěhotnět sedmý den po menstruaci.

Za určitých okolností může dojít k početí v kterýkoli den menstruačního období a dokonce přímo během krvácení (menstruace).

Před nebo po menstruaci máte větší šanci na početí?

Mnoho žen je v rozpacích, když s největší pravděpodobností otěhotní - před nebo po menstruaci..

Faktem je, že doba početí je tak výrazným individuálním procesem, který každá žena řekne a navrhne svou vlastní verzi procesu oplodnění..

Existuje pouze jedna možnost, která má jednoznačné uznání jak z medicíny, tak z hlediska každodenních zkušeností..

Nejpravděpodobnější otěhotnění patří do zlatého průměru MC, tj. Přímo do 24 hodin od ovulačního období (plus mínus dny). Všechno ostatní je relativní.

Co je laktační, primární a sekundární amenorea?

Amenorea je absence menstruace po několik měsíců. Nemoc není primární (nebo nezávislá).

Jedná se o komplex příznaků (nebo syndrom), který je způsoben specifickými poruchami fyziologické, psychogenní nebo genetické povahy..

Diagnóza se stanoví, pokud období nepřijde déle než 6 měsíců. Patologie je nebezpečná se závažnými komplikacemi a neplodností.

Výjimkou jsou dospívající dívky, těhotenství, kojení, menopauza, stáří.

Primární amenorea (menarche) - pozorovaná u dívek v pozdní pubertě.

Sekundární amenorea - nejčastější a nejzávažnější u pacientů s pravidelnými menstruačními cykly.
Laktační amenorea - při kojení dochází ke zvýšené produkci hormonu prolaktinu, který inhibuje proces ovulace, v důsledku čehož menstruace nepřichází.
Doba trvání tohoto typu přímo závisí na délce laktačního období..

Populární mýty a fakta

Mýtus č. 1. Vyprázdněte močový měchýř co nejdříve po pohlavním styku.

Jedná se o radu s vousy, ale vždy odkazoval na dezinfekci z genitálních infekcí. Toto je navíc doporučení pro muže k odstranění mikroorganismů z močové trubice..

Proč ženy začaly toto doporučení považovat za způsob ochrany na jejich adresu, zůstává záhadou.

Mýtus číslo 2. Sprchování citronovým roztokem.

Spermie opravdu netolerují kyselé prostředí. Sperma je však dokonale vyplaveno čistou vodou, ale zároveň nepoškodí sliznice pochvy.

Mýtus č. 3. Je účinné používat „chemickou antikoncepci“ jako ochranu proti početí - vaginální čípky, tablety, krém po intimitě.

Tyto fondy mají tak nízkou úroveň ochrany, že se k jejich použití nedoporučuje. Jediným plusem je, že neexistují žádné vedlejší účinky. Minimální přínos je patrný při použití před pohlavním stykem, ne po něm.

O autorovi: Borovikova Olga

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci

Obecně se věří, že je nemožné počat dítě po menstruaci. Navrhovatelé této teorie se spoléhají na skutečnost, že k uvolnění vajíčka z folikulu dochází uprostřed cyklu. Zpočátku se tedy antikoncepce nemusíte obávat. Je to opravdu tak? Mohu otěhotnět hned po menstruaci? Tato otázka znepokojuje jak páry, které si přejí mít dítě, tak ty, které v blízké budoucnosti neplánují těhotenství..

Pokusme se dát vyčerpávající odpověď.

Fáze menstruačního cyklu

Abychom lépe porozuměli, kdy dochází k početí a jak neotěhotnět po menstruaci, stručně zvážíme fáze menstruačního cyklu..

Takže menstruační cyklus jsou pravidelné změny v ženském těle, jejichž účelem je připravit tělo na nadcházející početí. Začátek cyklu je první den menstruace. Normálně jeden cyklus trvá 21–35 dní, v průměru 28 dní. Reguluje práci pohlavních orgánů hypotalamo-hypofyzárního systému.

Obvykle je menstruační cyklus rozdělen do čtyř fází:

 • menstruace;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteální.

Menstruační fáze je období krvácení z děložní dutiny. Vyskytuje se v důsledku odmítnutí funkční vrstvy endometria. Tento jev je pozorován na konci ovariálního cyklu, pokud nedošlo k početí. První den menstruační fáze je považován za začátek folikulární fáze - tímto dnem začíná zrání nového folikulu ve vaječníku. Průměrná doba trvání folikulární fáze je 14 dní, ale toto číslo se může pohybovat od 7 do 22 dnů, v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla. Jsou to ženy, u nichž folikulární fáze trvá 7 dní, které otěhotní bezprostředně po menstruaci.

Zrání folikulů je stimulováno gonadoliberiny produkovanými hypotalamem. Jedná se o biologicky aktivní látky, které aktivují práci adenohypofýzy. Adenohypofýza zase produkuje FSH a LH - folikuly stimulující a luteinizační hormony, pod jejichž vlivem začíná ve vaječnících dozrávat několik folikulů, jeden z nich začíná dominovat.

Má maximální počet FSH receptorů a nejintenzivněji syntetizuje estradiol - hlavní ženský pohlavní hormon. Postupně se zvyšuje hladina estradiolu, zvyšuje se citlivost folikulů na lutropin. Když folikul dosáhne průměru asi 20 mm, dojde v těle k prudkému nárůstu LH. Dává vzniknout ovulační fázi.

V průměru je doba ovulační fáze tři dny. Během této doby dochází k několika emisím LH. Tento hormon dokončuje zrání folikulu, stimuluje produkci enzymů a prostaglandinů nezbytných pro prasknutí stěny folikulu a uvolnění zralého vajíčka. Spolu s folikulární tekutinou vstupuje ženská reprodukční buňka do břišní dutiny a poté do vejcovodu.

Ihned po ovulaci začíná luteální fáze menstruačního cyklu. Jeho druhé jméno je fáze žlutého tělíska. Trvá 13-14 dní.

Po prasknutí zralého folikulu (graafiánského váčku) se na jeho místě hromadí lipidy a luteální pigment - vytvoří se žluté tělo. Jeho hlavní funkcí je produkce progesteronu, estradiolu a androgenů. Hormony připravují výstelku dělohy na nadcházející implantaci oplodněného vajíčka. Uprostřed luteální fáze dosahuje hladina progesteronu a estrogenu maxima a koncentrace LH a FSH klesá.

Události se dále mohou vyvíjet ve dvou scénářích:

 • přišlo těhotenství;
 • těhotenství nepřišlo.

V prvním případě začne žluté tělísko intenzivně produkovat progesteron, a to během prvních dvanácti týdnů nitroděložního vývoje plodu - dokud se nevyvine placenta a nepřevezme produkci hormonů k udržení těhotenství.

Pokud nedošlo k početí, žluté tělísko se postupně degraduje a hladina produkovaných hormonů se postupně snižuje. Na pozadí nízké koncentrace progesteronu a estrogenu ve funkční vrstvě endometria začínají nekrotické změny. Současně se zvyšuje produkce prostaglandinů, které ničí žluté tělo, a díky těmto změnám se koncentrace FSH a LH začíná opět zvyšovat. Začíná nový menstruační cyklus.

Když je možné početí

Nástup těhotenství je možný pouze v ovulační fázi cyklu, to znamená ve skutečnosti od 7 do 22 dnů. Existuje mnoho faktorů přispívajících k těhotenství bezprostředně po menstruaci..

Šance na otěhotnění po menstruaci se zvyšuje v těchto případech:

 • Nepravidelný menstruační cyklus - cyklus, který má nepravidelnou periodicitu.
 • Menstruační cyklus je příliš krátký - méně než 21 dní.
 • Doba menstruace 7 dní nebo více.
 • Pacientka krvácí nesouvisí s jejím obdobím. Když si to pletete s menstruací, můžete udělat chybu při výpočtu doby ovulační fáze a otěhotnět ihned po „menstruaci“, která vůbec není.
 • V ženském těle dozrává několik dominantních folikulů současně, z nichž vychází několik vajíček.

Čím více faktorů je u konkrétní pacientky zaznamenáno, tím je pravděpodobnější, že po menstruaci otěhotní..

Pravděpodobnost otěhotnění bezprostředně po menstruaci se navíc zvyšuje s nástupem hormonálních změn. Jejich hlavní důvody mohou být:

 • Náhlá změna klimatu. Po dlouhých cestách existuje vysoká pravděpodobnost posunu nástupu menstruace. V důsledku toho se také posune datum ovulace..
 • Chronická zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, zejména vaječníků. Tato patologie negativně ovlivňuje hormonální rovnováhu a v důsledku toho průběh menstruačního cyklu. Pro takové pacienty je poměrně obtížné vypočítat datum uvolnění vajíčka z folikulu a předpovědět možnost těhotenství.
 • Nadměrný psycho-emoční stres. Jakýkoli stres je doprovázen významnými hormonálními poruchami. Jsou nezbytné k ochraně těla a jeho přizpůsobení novým podmínkám, ale zároveň vedou k posunu menstruace k pozdějšímu nebo dřívějšímu datu..
 • Užívání některých léků - antivirotik, antibiotik a dokonce i nesteroidních protizánětlivých léků.

Je možné početí první den po menstruaci

Vzhledem k tomu, že minimální doba trvání folikulinové fáze je týden, během menstruační fáze - od tří do sedmi dnů, je možnost otěhotnění po menstruaci poměrně vysoká.

Je možné těhotenství 2–3 dny po menstruaci?

Odpověď na tuto otázku je samozřejmě ano. Pokud je šance na otěhotnění první den dostatečně vysoká, pak se následující den ještě zvýší. Průměrné měsíční trvání je 5 dní. Pokud přidáme další dva nebo tři dny, dostaneme období, které je zcela dostačující pro zrání vajíčka a jeho uvolnění do vejcovodu.

Jak se mění šance na otěhotnění 4., 5., 6., 7. dne menstruačního cyklu

Vzhledem k tomu, jak fáze cyklu probíhají, a se zaměřením na jejich trvání lze vyvodit pouze jeden závěr - čím blíže je datum styku k ovulaci, tím vyšší je pravděpodobnost otěhotnění. Pro páry plánující těhotenství je optimální „soustředit se“ na tyto dny.

Známky těhotenství

Prvním a nejvýznamnějším signálem, který naznačuje těhotenství, je zpoždění menstruace. Pokud však došlo k početí bezprostředně po menstruaci, mohou se na konci cyklu objevit první příznaky těhotenství. Tyto zahrnují:

 • Slabost a ospalost - žena chce spát i po celých 8-9 hodinách spánku a unavuje se mnohem rychleji než obvykle.
 • Ranní nevolnost a malátnost.
 • Změna chuťových preferencí, averze k určitým potravinám;
 • Zvětšení prsou. Navíc od prvních dnů početí mohou být mléčné žlázy velmi bolestivé..
 • Změny čichu - pacientka začne cítit pachy, kterým dříve nevěnovala pozornost.
 • Zapomnětlivost a rozptýlení.
 • Vaginální výtok - malé špinění, které se objevilo dříve, než se očekávalo, může být implantační krvácení, což naznačuje, že embryo je připojeno ke stěně dělohy.
 • Sklon k akutním respiračním virovým onemocněním - těhotenství je vždy doprovázeno snížením ochranných vlastností těla. Výsledkem je, že mnoho žen si stěžuje na bolest v krku, rýmu, ucpaný nos..
 • Mírné zvýšení tělesné teploty a bolesti hlavy - v důsledku změny hormonálních hladin.
 • Kreslení bolesti v dolní části břicha a dolní části zad.
 • Časté nutkání na močení - těhotná děloha tlačí na močový měchýř, což nutí ženu častěji navštěvovat toaletu.

Je samozřejmé, že závažnost příznaků a jejich počet se bude u jednotlivých žen lišit. Vše závisí pouze na individuálních charakteristikách organismu. Je třeba také mít na paměti, že výše uvedené příznaky se mohou objevit za jiných patologických stavů. Chcete-li potvrdit těhotenství, měli byste okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa.

Volba metody antikoncepce

Vzhledem k tomu, že je docela možné otěhotnět po menstruaci, páry, které nechtějí mít dítě, by se měly starat o metodu antikoncepce. Níže jsou uvedeny údaje, které podrobně odpovídají na otázku „Je možné neotěhotnět ihned po menstruaci?“.

Všechny způsoby ochrany lze rozdělit do několika typů. Nejpochybnější z nich jsou přirozené. Tato skupina zahrnuje přerušený styk a metodu kalendáře..

Přirozené metody

Během tření se uvolňuje malé množství takzvané Cooperovy tekutiny. Může obsahovat spermie, proto přerušený styk nemůže plně chránit před nechtěným těhotenstvím.

Metoda kalendáře je založena na stanovení fází menstruačního cyklu. Během ovulace se žena zdrží nechráněného pohlavního styku, čímž se vyhne nechtěnému těhotenství. Tuto metodu nelze považovat za spolehlivou, protože ovulace může nastat v různé dny cyklu. Bohužel není možné určit vnějšími znaky, zda se ovulace posune. Pokud tedy těhotenství neplánujete, měli byste zvolit spolehlivější metodu antikoncepce než kalendář.

Spolehlivá antikoncepce

Nejspolehlivější jsou považovány za bariérové ​​metody, hormonální látky, nitroděložní tělíska. Bariérové ​​metody zahrnují kondomy a děložní čepice. Zabraňují mužským zárodečným buňkám ve vstupu do ženského reprodukčního traktu. Setkání vajíčka a spermatu se tak stává nemožným..

Malé dávky hormonálních látek zabraňují zrání vajíčka a nástupu ovulace. Některé léky navíc zvyšují hustotu hlenu děložního hrdla, což je neprůchodné pro mužské zárodečné buňky, a způsobují změny ve funkční vrstvě děložní výstelky, což brání implantaci embrya..

Intrauterinní systémy a cívky zabraňují implantaci embrya do endometria. Existuje však šance na otěhotnění jakoukoli metodou antikoncepce. Důvody: nedodržování osobní hygieny, předčasný příjem OK atd..

závěry

Mohu otěhotnět hned po menstruaci? Je zřejmé, že ano. Existují pozorování, kdy žena otěhotněla bezprostředně po menstruaci. Jak se tomuto jevu vyhnout? Je třeba se řádně chránit, zvolit optimální - bariéru, hormonální látky nebo nitroděložní systémy.

Je třeba si uvědomit, že lékařské seškrábání je škodlivé pro tělo a duševní stav. Menstruační cyklus je proměnlivý a je celkem snadné otěhotnět po menstruaci. Z různých antikoncepčních prostředků si můžete vybrat tu, která bude vyhovovat oběma partnerům.

Je možné otěhotnět po menstruaci

Otázka, zda je možné otěhotnět hned po menstruaci v prvních dnech, zajímá mnoho žen. Toto téma je obzvláště relevantní pro matky, které plánují otěhotnět, nebo naopak pro dívky, kterým záleží na jejich antikoncepci. Může tedy dojít k početí bezprostředně po menstruaci? Pojďme na to přijít.

 1. Co je to menstruace a menstruační cyklus?
 2. Pravděpodobnost početí v prvních třech dnech po skončení menstruace: tabulka
 3. Pro koho je tato metoda antikoncepce vhodná??
 4. Co se děje v ženském těle
 5. Folikulární fáze
 6. Ovulace
 7. Luteální fáze
 8. Vysoké riziko početí den po menstruaci
 9. Pokud existuje malé riziko otěhotnění?
 10. Co potřebujete vědět o mužských reprodukčních buňkách?
 11. Je možné určit ovulaci?
 12. Je možné otěhotnět v prvních dnech po menstruaci: odpověď lékaře
 13. Video

Co je to menstruace a menstruační cyklus?

Abychom tomuto tématu dobře porozuměli, měli bychom jasně pochopit, jaké jsou rysy ženské fyziologie. K tomu určíme základní pojmy:

 • Menstruace nebo menstruace je krvavý výtok, který je obvykle pozorován u každé zdravé ženy bez těhotenství. Průměrná doba menstruace je 5 dní, někdy však od 3 do 7 dnů.
 • Menstruační cyklus je cyklická změna v těle ženy, která se opakuje každý měsíc. Tento cyklus nejčastěji trvá 21 dní, ale někdy je kratší nebo delší..

Všimněte si, že pokud mluvíme o dnech bezprostředně po menstruaci, máme na mysli, že mluvíme přesně o těch dnech, které následují bezprostředně po skončení krvavého výtoku u dívky.

Obrázek ukazuje stadia menstruačního cyklu..

Pravděpodobnost početí v prvních třech dnech po skončení menstruace: tabulka

Mnoho lidí ví, že podmínkou nezbytnou pro nástup těhotenství je ovulace, tj. Proces uvolňování zralého vajíčka z folikulu. K ovulaci dochází přibližně 10–14 dní menstruačního cyklu, tj. Přibližně 7–9 dní po skončení menstruace.

Z toho vyplývá závěr, že v prvních třech dnech po menstruaci není možné otěhotnět, ale není to tak úplně pravda. Faktem je, že existují některé faktory, kvůli kterým se například ovulace může objevit mnohem dříve. Pravděpodobnost početí v prvních třech dnech je tedy uvedena v tabulce.

Den po menstruaciPravděpodobnost početí
1+
2++
3+++

To znamená, že nelze s naprostou jistotou říci, že je nemožné otěhotnět ihned po menstruaci. Jedná se o chybný názor, který je v praxi často vyvrácen..

Pro koho je tato metoda antikoncepce vhodná??

Zjistili jsme tedy, že v prvních dnech po ukončení krvavého výtoku je docela snadné otěhotnět. To znamená, že pokud nemáte v úmyslu otěhotnět, během tohoto období je nutné zvolit jednu z metod antikoncepce. Je tu ještě jeden důležitý bod, pro některé zástupce spravedlivé poloviny může takový způsob ochrany před nechtěným těhotenstvím stále fungovat. To platí především pro ženy, které mají pravidelný cyklus.

Výpočet délky menstruačního cyklu je snadný. K tomu můžete použít libovolnou mobilní aplikaci nebo si vést kalendář v deníku. Průměrná doba trvání cyklu je 21 dní, méně často více či méně. K ovulaci dochází uprostřed cyklu. V tomto případě si dívka může na sobě všimnout některých známek. Recenze naznačují, že to může být mírné brnění na pravé nebo levé straně, stejně jako změna povahy výboje. Hlen se ztenčuje, připomíná vaječný bílek.

Pokud je menstruační cyklus pravidelný, je pravděpodobnost početí v prvních dnech po skončení menstruace poměrně nízká..

Co se děje v ženském těle

Pochopení tématu také pomůže poznat, co se děje v těle dívky v období po skončení krvavého výboje. Chcete-li to provést, musíte pochopit, jak normální menstruační cyklus probíhá u zdravé ženy. Pro větší pohodlí jej označíme velkými písmeny - MC. Pojďme se tedy podívat na hlavní fáze.

Folikulární fáze

MC začíná přesně od prvního dne, kdy má dívka špinění. Toto je takzvaná folikulární fáze. Během tohoto období folikul dozrává, zvětšuje se velikost vaječné buňky. Po nějaké době zralé vejce opouští folikul, což přispívá k nástupu ovulace. Trvání folikulární fáze u každé dívky je individuální, ale nesmí překročit 20 dní.

Pokud měla žena v první fázi cyklu nechráněný pohlavní styk a například vajíčko brzy dospělo, je šance na početí dítěte poměrně vysoká.

Ovulace

Je to proces ovulace, který určuje období, během kterého dochází k početí. Jinými slovy, bez přítomnosti zralého vajíčka a jeho uvolnění z vaječníku je možnost početí dítěte nulová. Ovulace je druhá fáze MC. V tuto chvíli dojde k následujícímu:

 • Dochází k mírnému otevření děložního hltanu.
 • Sekrece cervikálního hlenu se zvyšuje. To je nezbytné, aby se oplodněné vajíčko mohlo snadno dostat do dělohy a připojit se k její stěně..
 • Kromě toho dochází k různým hormonálním změnám..

V průměru trvá ovulace asi den. V některých zdrojích najdete informace, že vejce je schopné žít až 36 hodin. Poté se sama zhroutí.

Luteální fáze

Třetí fáze ženského MC může nastat ve dvou scénářích. První možností je oplodnění vajíčka. Druhá - kvůli určitým okolnostem nedošlo k těhotenství. Při úspěšném oplodnění je třeba věnovat zvláštní pozornost vytvořenému žlutému tělu. Právě ten produkuje důležitý luteinizační hormon. Poskytuje podporu a výživu oplodněnému vajíčku, dokud se neobjeví placenta.

Spolu s luteinovým hormonem dochází ke zvýšené produkci dalšího stejně důležitého hormonu - progesteronu. Tato látka se také aktivně podílí na podpoře vajíčka. Společná produkce hormonů ženským tělem poskytuje proces přípravy na těhotenství a v budoucnu pomáhá udržovat a vyživovat oplodněné vajíčko.

Vysoké riziko početí den po menstruaci

Je čas dostat odpověď na otázku, kdy je nejvyšší pravděpodobnost početí dětí po ukončení krvavého výtoku a jaké je riziko? K tomu mohou přispět následující podmínky u ženy:

 • Menstruace je nepravidelná. Týká se to trvalého nebo pravidelného porušování MC. Například pokud se špinění z minulého měsíce objevilo 20. a další měsíc 15., považuje se to za nepravidelný menstruační cyklus. I malá porušení, například po dobu 1–2 dnů, mohou vést k tomu, že početí se zamračí bezprostředně po menstruaci, poslední den nebo dokonce během nich.
 • U antikoncepce se používá metoda antikoncepce, například coitus interruptus (PAP). Pokud je dívčí MC nepravidelný, nemůže tento způsob ochrany poskytnout záruku a těhotenství přijde poprvé. Pro lepší ochranu byste měli používat jiné metody antikoncepce.

Dlouhodobé užívání jakéhokoli léku může také vést k narušení cyklu..

Taková selhání se často vyskytují při užívání antibiotik, hormonálních léků, nesteroidních protizánětlivých léků. Riziko je navíc vysoké za následujících podmínek:

 • Prudká změna klimatu je dalším provokujícím faktorem, kvůli kterému se může ovulace dívky posunout.
 • Patologie pánevních orgánů. S onemocněním, jako je zánět vaječníků, je ovulace obvykle plovoucí. Pokud má žena zánětlivý proces, může počat dítě i v prvních dnech po menstruaci..

Kromě výše uvedených faktorů může stres způsobit silný emoční stres. Nervové šoky vedou k narušení hormonálních hladin, což je důvodem porušení MC.

Hormonální poruchy u dívek jsou také často pozorovány při přísné dietě. To je důležité vzít v úvahu při použití této metody hubnutí..

Pokud existuje malé riziko otěhotnění?

Jak jsme již řekli, nízká pravděpodobnost početí dítěte v prvních dnech po menstruaci je zaznamenána u spravedlivého pohlaví s pravidelným menstruačním cyklem. O pravidelném cyklu můžeme hovořit, pouze pokud je špinění pozorováno ve stejný den každého měsíce po několik let, ale ne méně než 3. Je třeba poznamenat, že taková pravidelnost je u moderních žen extrémně vzácná. To je způsobeno zvláštnostmi rytmu života, podmínek prostředí, výživy.

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství v kterýkoli den cyklu, musí žena používat spolehlivé metody antikoncepce..

Co potřebujete vědět o mužských reprodukčních buňkách?

Přišli jsme na ženskou fyziologii. A co sperma? Měli byste znát některé funkce těchto buněk, jmenovitě:

 • Po vstupu do ženské vagíny je životnost spermií od několika hodin do několika dnů.
 • V průměru žije mužská buňka tři dny, ale za určitých podmínek může spermiová buňka žít déle.
 • Pokud mužská buňka vstoupí do pochvy a poté do vejcovodu, ale vejce ještě není zralé, mohou na ni mužské buňky počkat několik dní.

Na základě toho je třeba učinit závěr, že k oplodnění nedochází vždy v den nechráněného styku..

Například k nechráněnému sexu došlo třetí den po menstruaci a k ​​ovulaci došlo 5. až 6. den. Během tohoto období spermie již čekají na vajíčko. Současně je pravděpodobnost početí velmi vysoká..

Je možné určit ovulaci?

Každá dívka by měla věnovat pozornost svému tělu a naučit se číst její příznaky. Pomocí této metody můžete dokonce určit ovulaci. Recenze ukazují, že během tohoto období lze pozorovat následující příznaky:

 • Mírné brnění na pravé nebo levé straně, což naznačuje prasknutí a uvolnění folikulu.
 • Změny nálady, které jsou známkou hormonálních změn.
 • Zvýšení a ztenčení cervikálního hlenu.

Samozřejmě se často stává, že ovulace probíhá bez jakýchkoli projevů..

Často se stává, že si žena tyto příznaky kvůli svému nabitému programu jednoduše nevšimne. V takových situacích vám pomohou speciální testy, které mohou určit příznivý den těhotenství doma..

Je možné otěhotnět v prvních dnech po menstruaci: odpověď lékaře

Většina gynekologů zastává názor, že žena může otěhotnět v kterýkoli den menstruačního cyklu, a dokonce i během samotného období. Takové případy jsou medicíně známé. To je vysvětleno některými fyziologickými charakteristikami dívky, stejně jako různými vnitřními a vnějšími provokujícími faktory.

Možná vás bude zajímat přečtení článku na toto téma, po kterém dni po menstruaci můžete počat dítě..

Video

Další vizuální informace o daném tématu zjistíte sledováním tohoto krátkého videa. Přejeme vám hodně štěstí a zdraví.

Které dny po menstruaci s největší pravděpodobností otěhotní s cykly různého trvání?

Ženy, které jsou sexuálně aktivní (včetně vdaných žen), čelí dvěma opačným problémům.

Některé se zajímají o to, jak rychle otěhotnět, jiné - jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Navzdory diametrální povaze těchto problémů jsou oba neoddělitelně spojeny s konceptem menstruačního cyklu..

Vlastnosti fyziologického procesu v ženském těle v největší míře ovlivňují šance na početí dítěte. Stojí za to pochopit a zapamatovat si, ve kterých fázích cyklu je oplodnění možné a kdy nemožné.

Fáze menstruačního cyklu

Účelem menstruačního cyklu je připravit ženské tělo na narození dítěte. To se děje asi za 28 dní - to je jeho průměrná doba trvání. Může se měnit pod vlivem různých faktorů a měnit se ve směru snižování nebo zvyšování termínu. 21-35 dní se považuje za hraniční.

V ženském těle během menstruace probíhá mnoho procesů, které jsou rozděleny do fází:

 • menstruační;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteinizace.

Menstruační fáze je považována za první. Je doprovázen odtokem krve z pochvy, kvůli kterému je evakuováno mrtvé vajíčko a odmítnuté endometrium. Fáze trvá 3-6 dní, někdy i déle.

Během folikulární fáze sekrece ustávají a začíná zvýšená produkce FSH, folikulostimulačního hormonu. Podšívkový epitel dělohy - endometrium - je obnoven. Fáze může trvat až 14 dní, těhotenství v této fázi je nepravděpodobné.

Fáze podle dne cyklu

Ve fázi ovulace se z důvodu zvýšené sekrece luteinizačního hormonu uvolňuje z folikulu zralé vajíčko. Po kolika dnech tato pohlavní buňka zemře, záleží na tom, zda bude oplodněna. Pokud ne, nemá jeden den po „narození“ do 24 hodin života..

V luteinizační fázi, která netrvá déle než 16 dní, se nad uvolněným folikulem vytváří žlázová formace (corpus luteum), která produkuje progesteron. Tento hormon usnadňuje implantaci zygoty do stěny dělohy..

Pokud nedojde k penetraci do endometria, žláza je zničena, množství progesteronu klesá, což způsobuje odmítnutí a opuštění endometria spolu s mrtvým vejcem.

V jaký den po menstruaci může žena otěhotnět?

Zbývá vypočítat, jaký den po menstruaci můžete otěhotnět, s přihlédnutím k nuancím regulace u různých žen. Funkce začínají od první fáze, protože u některých žen trvá 3 dny, v jiných - až 6 dní, v jiných - ještě více.

Rozdíl v trvání první fáze vysvětluje, proč některé dámy klidně praktikují rytmické metody antikoncepce (nechrání se v „neplodné dny“), zatímco jiné jsou schopné otěhotnět i první den po menstruaci.

Je to možné okamžitě po dobu 1 dne?

Definice „prvního dne po menstruaci“ je také konvencí: pro některé ženy je to 4. den od jejich začátku, pro jiné - 6-9. První den po menstruaci (kdy se špinění zastaví) bude pro různé ženy úplně jiná. Proto se v medicíně k počítání dnů cyklu používají dny od začátku menstruace, nikoli až po nich.

Jaké jsou šance, že otěhotníte hned po menstruaci 1. den? Je zřejmé, že u většiny žen jsou nízké, protože bezprostředně po regulaci přichází fáze zrání vajíčka. Stejná koncepce je možná pouze během ovulace..

S 35denní periodicitou klesá ovulační fáze přibližně na 19-23 dní od začátku menstruace (35-12/16, kde 12/16 dní je doba trvání luteinizační fáze, po které začíná menstruace).

Podle stejných výpočtů může u 21denního cyklu dojít k ovulaci 9 nebo dokonce 5 dní od začátku regulace, u mnoha žen bude tento den 1. po menstruaci. Ukazuje se, že čím kratší je menstruační cyklus, tím více je možné otěhotnět ihned po menstruaci..

Den 2

Výpočty uvedené výše jsou také relevantní pro všechny následující dny po ukončení regulace, až 19-23 dnů od začátku menstruace v 35denním cyklu nebo až 14-16 dnů v 28denním cyklu. Pokud výtok trvá 3-4 dny a doba trvání cyklu je 35, pak 2. den po menstruaci je nemožné otěhotnět, s 28denním cyklem - je nepravděpodobné, as 21denním cyklem - můžete.

Za 3 dny

Totéž platí pro třetí den. Čím dále od menstruace do dvou týdnů, tím vyšší je šance na otěhotnění - a to jak po 3 dnech, tak po 4–5 dnech. Schopnost otěhotnět první den po menstruaci je tím vyšší, čím kratší je jejich cyklus.

O týden později

Pokud po zastavení průtoku krve uplynulo 7 dní, je to pro většinu žen nejpříznivější okamžik pro oplodnění. Zvažujeme:

 • s 35denním cyklem: 7 dní po menstruaci je 10 nebo 15 dní od jejich začátku, před očekávanou ovulací - 4-9 dní, což znamená, že koncepce je nepravděpodobná;
 • 28denní cyklus: ovulace může nastat 14-16. Den od začátku regulace nebo týden po skončení, to znamená, že je možné početí;
 • 21den: těhotenství je velmi pravděpodobné týden po těhotenství.

Ukazuje se, že pohlavní styk týden po menstruaci u žen s délkou cyklu nepřesahující 28 dní může skončit oplodněním.

Jak vypočítat, aby se poprvé rychle otěhotnělo?

Pro úspěšné početí dítěte se musí shodovat dvě důležité podmínky:

 • ovulace;
 • přítomnost spermií pohybujících se směrem k vajíčku v době ovulace.

Jak vypočítat, kdy můžete otěhotnět po menstruaci? Za tímto účelem vypočítejte datum ovulace. Vzhledem k tomu, že ovulace nastává přibližně 12-16 dní před začátkem nových období, není těžké spočítat datum, pokud nenastanou problémy s jejich pravidelností. Musíte jen zvážit jeho trvání.

Stůl. Jaké dny po menstruaci můžete otěhotnět

Doba cyklu21 dní28 dní35 dní
Dny ovulace od začátku menstruace21 - 12 = 9
21 - 16 = 5

Celkem: 5-9 dní od začátku cyklu

28 - 12 = 16
28 - 16 = 12

Celkem: 12-16 dní od začátku cyklu

35 - 12 = 23
35 - 16 = 19

Celkem: 19-23 dní od začátku

Dny ovulace po menstruaciPo dobu 3 dnů - 2-6 dní po menstruaci;

S výtokem 5 dní - 1-3 dny po menstruaci

S 3denním výbojem - 9-13 dní;

S 5denním výtokem - 7-9 dní po menstruaci

S 3denní menstruací - 16-20 dní po jejich ukončení;

S 5 dny - 14-18 dní po menstruaci

Podle příkladu těchto výpočtů můžete vypočítat, kolik dní můžete otěhotnět po menstruaci a s jinou délkou cyklu a samotnými předpisy.

K určení doby ovulace se doporučuje použít jiné metody:

 • používání lékárenských testů;
 • pomocí ultrazvukového monitorování;
 • graf bazální teploty.

Všechny tyto metody stojí za to seznámit se s metodou jejich použití..

Kolik dní nemůžete použít ochranu?

Abyste věřili rytmické metodě antikoncepce, musíte:

 • přesně vědět dobu trvání vašeho cyklu;
 • být si jisti jeho pravidelností;
 • být schopen počítat.

Čísla ukazující, kolik dní po menstruaci nemůžete použít ochranu, se u žen s různými dobami cyklu opět budou lišit. Některé ženy mají možnost využít „sterilní“ dny 2krát za cyklus, jiné - pouze jednou, a to také z důvodu jejich trvání.

U 21denního cyklu může dojít k ovulaci 5-9 dní od začátku menstruace. Pokud vezmeme v úvahu, že zvláště životaschopné spermie, které pronikly do dělohy, mají schopnost v ní žít až 2 dny, lze snadno vypočítat, že nechráněný koitus (pohlavní styk) prováděný 2 dny před potenciální ovulací může také vést k těhotenství. Proto by 3–7 dní od začátku vypouštění mělo být považováno za nebezpečné..

Mělo by být chráněno po dobu 24 hodin po ovulaci, v tomto případě - 10. den od začátku výtoku. Od 11. dne s 21denním cyklem začíná období „absolutní sterility“.

U 28denního cyklu začínají „sterilní“ dny po menstruaci 17. den od začátku regulace, relativně bezpečné - prvních 10 dní od začátku.

A konečně, zde jsou dny, kdy nemůžete otěhotnět s 35denní frekvencí - od 18. dne po menstruaci nebo do 15. dne od začátku menstruace.

Žena si musí pamatovat, že dny početí po menstruaci, a to i při pravidelném cyklu, se ne vždy shodují s vypočítanými. Použití rytmické metody antikoncepce je pod vedením gynekologa nebo v období „absolutní sterility“. Ačkoli ani jeden, ani druhý neposkytují absolutní záruku.

Nejpříznivější dny

Správný výpočet doby ovulační fáze umožňuje rychle otěhotnět a poprvé po menstruaci, proto stojí za to zodpovědně přistupovat k tomuto datu.

Matematické výpočty pro tento účel již dlouho ztratily na důležitosti, proto je lepší využít výše zmíněné úspěchy moderní medicíny. Metoda ultrazvukového monitorování (folikulometrie) se vyznačuje nejvyšším informačním obsahem a spolehlivostí, což vám umožňuje určit okamžik ovulace s přesností 12 hodin.

Pravděpodobnost početí dítěte v jiných fázích cyklu

Když víte, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, můžete snadno předpovědět šance na oplodnění ve zbývajících fázích. To pomůže mnoha ženám zbavit se některých mylných představ o těhotenství..

Těsně před menstruací

Časový interval v předvečer začátku regulace se týká luteinizační fáze. Bez ohledu na to, kolik dní po menstruaci je nemožné otěhotnět, v závěrečné fázi cyklu již vaječná buňka, pokud se během ovulace neoplodnila, již zemřela a její smrt způsobila oddělení vrstvy endometria v děloze.

Exfoliované endometrium a mrtvé vajíčko se připravují na opuštění dělohy jako součást krevních sekretů. Pokud je v tuto chvíli spermie v děložní dutině, pak pro něj nic nesvítí, kromě „celosvětové potopy“. Nemá se s kým spojit, takže bude vyhozen spolu s krvavými masami.

Během menstruace

Již jsme si uvědomili, že když žena může otěhotnět po menstruaci, je to spojeno s délkou jejího cyklu. Pokud je její trvání pouze 21 dní, může k ovulaci dojít 5-9 dní od začátku menstruace. U velkého počtu žen výtok v této době (5–6 dní) stále pokračuje.

I když byl koitus proveden 3. den po zahájení regulace a sperma dokázala proklouznout do dělohy az ní do vejcovodu, může se dobře protínat a splynout s novorozeným vejcem pohybujícím se směrem k děloze..

Po ovulaci

Cesta vajíčka vejcovodem do dělohy má pouze 2 možnosti ukončení - oplodnění nebo smrt 48 hodin po uvolnění z folikulu. Pokud sperma nedokáže zachytit ovulační fázi, šance na oplodnění po smrti vajíčka jsou ztraceny. Do další ovulace lze pohlavní styk považovat za sterilní. Proto je tak důležité vědět, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, abyste tuto příležitost nezmeškali..

Užívání hormonálních pilulek je jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod antikoncepce. Ženy se často potýkají s problémem, když po zrušení antikoncepčních léků není žádné období.