První známky časné menopauzy u žen - jak pochopit, že nastala menopauza?

Menopauza je fyziologický proces zániku reprodukční funkce ženy. Je charakterizována absencí nástupu menstruace. Normálně má žena každý měsíc proces odmítnutí endometria - funkční vrstvy sliznice děložní dutiny.

Tento proces je hormonálně závislý a je regulován hlavním endokrinním orgánem reprodukčního systému - vaječníky..

Existují dva hlavní hormony, estrogen a progesteron:

 • Estrogeny přispívají nejen k tvorbě endometria, ale také k funkčním změnám v mléčných žlázách, jakož i k ovlivnění různých vazeb metabolismu.Mezi tyto momenty patří produkce oxidu dusnatého, který je nezbytný pro dilataci cévního řečiště, zvýšení produkce lipoproteinů s vysokou hustotou a snížení nízké hustoty. Estrogen navíc udržuje dostatečnou kostní hustotu.
 • Druhým nejdůležitějším hormonem je progesteron. Hraje sekundární roli, protože neovlivňuje další životně důležité funkce v těle..

S věkem se práce vaječníků začíná postupně snižovat, což se primárně projevuje porušením reprodukčního systému a později dalšími projevy.

Průměrný věk v menopauze je mezi 42 a 55 lety. V některých případech se rámečky mohou pohybovat různými směry. Pokud navíc k menopauze dojde v pozdějším věku, pak se tato situace nevztahuje na patologii.

 1. Příčiny časné menopauzy
 2. Příznaky časné menopauzy
 3. První příznaky
 4. Změny v těle
 5. Psycho-emoční příznaky
 6. Časná menopauza po 35 letech
 7. Časná menopauza po 45 letech
 8. Léčba časné menopauzy
 9. Hormonální terapie
 10. Fytohormony
 11. Dieta s časnou menopauzou
 12. Sex
 13. Proč je časná menopauza nebezpečná??
 14. Prevence předčasné menopauzy
 15. Recenze

Příčiny časné menopauzy

Existuje mnoho důvodů pro rozvoj časné menopauzy..

Mezi nimi zvýrazněte hlavní skupiny:

 • Dědičný důvod. Hlavní je chromozomální patologie, která je spojena s vadami ve struktuře i v množství. Jednou z nejzávažnějších patologií je Shershevsky-Turnerův syndrom, který je spojen se zvýšením chromozomálního množství. V genotypu ženského těla se nacházejí 3 X chromozomy. Výsledkem je nesprávná funkce vaječníků a nevhodná produkce estrogenů. Vaječníky nejsou ovlivněny estrogeny, a proto se netvoří vajíčka. V některých případech nemusí být vejce zcela vytvořena. U žen s podobným onemocněním může být menstruace pouze jednorázová nebo zcela chybí. Takové ženy nemohou porodit dítě. Kromě toho může existovat dědičná predispozice spojená s nedostatečným přísunem folikulárních buněk do vaječníků. V genetickém aparátu může nastat pouze neúplná funkční aktivita chromozomů. U takových žen se menstruace může objevit mnohem dříve, než je průměrná hranice..
 • Včasné zrychlení. To je jedna z aktuálně běžných příčin, které budou spojeny s časným nástupem menstruace. U některých dívek se tedy menstruace může objevit před dosažením věku 11 let. Ve výsledku se průměrný věk trvání menstruace může rovnat normálnímu množství.
 • Nedostatek těhotenství a porodu po celý život. Pokud žena nemá těhotenství, která končí porodem, je po celý její život pozorován velký počet menstruací. Výsledkem je rychlejší vyčerpání ovariálního folikulárního zásobení..
  Nádorové formace ve vaječnících. Může to být jak benigní, tak maligní formace v oblasti vaječníků. V této tkáni dochází k postupné tvorbě atrofie buněčného aparátu, která je doprovázena porušením nejen prokrvení, ale také funkční dysfunkce.
 • Chirurgické zákroky v oblasti vaječníků. Důvodem může být odstranění nádorových útvarů, stejně jako nouzové operace v důsledku porušení integrity tkáně. Mezi nejčastější patologie patří: apoplexie vaječníků, těhotenství vaječníků, prasknutí cysty atd. Výsledkem je, že po operaci je provedeno buď úplné odstranění tkáně vaječníku, nebo jeho částečná resekce. Může dojít k odstranění části zásobování folikulů v těle nebo k jejich úplné destrukci, což následně vede ke snížení počtu menstruace.
 • Radiační expozice. V důsledku dlouhodobé radiační terapie nebo diagnostiky pomocí těchto metod dochází k postupnému škodlivému účinku na hormonální tkáň. Tato reakce je nevratný proces. Prahová hodnota zatížení 6 Gray bude považována za stejnou..
 • Chemoterapeutický účinek. V důsledku užívání silných léků, které mají protinádorový účinek na celé tělo. Ale kromě porušení dělení v maligních buňkách k tomu dochází také ve zdravých tkáních. Po léčbě dochází k narušení produkce estrogenu a procesu ovulace. Nejčastěji po chemoterapii u žen dochází k uměle vyvolané menopauze..
 • Autoimunitní proces. Jedná se o komplexní reakce na zdravou tkáň, které se vyznačují procesem nahrazení zdravé folikulární tkáně pojivovou jizvou. Mezi tyto patologie patří Addisonova choroba, diabetes mellitus typu I a systémové kolagenózy. V některých případech může být dřívější nástup menopauzy spojen s tvorbou protilátek proti ovariální tkáni nebo hormonům nezbytným pro proces ovulace. Výsledkem je proces nevratné atrofie..
 • V některých případech může být časný nástup menopauzy spojen s faktory prostředí, stejně jako s poruchami životního stylu. Patří mezi ně kouření, užívání alkoholu, drog, stejně jako výživové nedostatky, doprovázené poklesem tělesné hmotnosti nebo naopak jeho nadbytkem..

Příznaky časné menopauzy

První příznaky

První známky časné menopauzy:

 • Nejprve je to porušení cyklickosti menstruace. Žena může změnit nejen rytmus, s častými poruchami, ale také porušení délky, objemu, charakteru.
 • Navíc s časnou menopauzou existuje vysoká pravděpodobnost vzniku závažného premenstruačního syndromu. Poté se menstruace úplně zastaví..
 • S časnou menopauzou jsou takové vážné problémy, jako návaly horka. Jedná se o období prudkého rozšíření krevních cév, které vede k porušení kontroly teploty u ženy. Může to být také pravidelně se vyskytující zimnice..

Změny v těle

Fyziologické změny:

 • Žena s nástupem časné menopauzy velmi často zaznamenává pokles metabolismu. V současné době je to jeden z hlavních příznaků.
 • Objevuje se postupný nárůst tukové hmoty. Takové podmínky je obtížné kontrolovat, navíc je velmi obtížné zbavit se nadbytečných kilogramů, které se v budoucnu na těle objeví. To je jeden z výchozích bodů pro vznik arteriální hypertenze..
 • Zvýšený krevní tlak. Žena v tomto období je ohrožena rizikem rozvoje infarktu a mozkových příhod. Dokonce i ti, kteří mají po celý život trvalou hypotenzi, mohou být později odkázáni na skupinu pacientů s hypertenzí. Kromě toho může nastat v důsledku zvýšení lipoproteinů s nízkou hustotou a rozvoje aterosklerózy.
 • Vzhled plynatosti. Velmi často s časnou menopauzou se rozvíjí intolerance na potraviny obsahující laktózu. Podobný obrázek je spojen s nedostatečnou produkcí žluči, látky závislé na estrogenu.
 • Inkontinence moči se objevuje v důsledku nedostatečné aktivity svěrače močové trubice, který je také hormonálně závislým orgánem, zejména v období rané menopauzy.

Psycho-emoční příznaky

To je jeden z důležitých bodů ve vývoji časné menopauzy. Tato oblast je nejvíce zapojena do poruch spojených s hormonálními změnami.

Jsou následující:

 • Je zaznamenána podrážděnost;
 • Časté změny nálady;
 • Zvýšená únava;
 • kvalita spánku je narušena;
 • Zhoršující se paměť a vnímání informací;
 • Časté bolesti hlavy mohou způsobit, že žena bude mít trvale depresivní náladu..

Časná menopauza po 35 letech

Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších možností, protože v tomto případě se zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací, z nichž nejčastější je osteoporóza..

Ženy, které se potýkají s takovým problémem, by si proto měly vybrat u odborníka nejvhodnější možnost léčby..

Navíc s časnou menopauzou v tomto věku jsou příznaky velmi výrazné..

Projevují se výraznými změnami nálady, návaly horka, změnami krevního tlaku.

Časná menopauza po 45 letech

Toto je příznivější varianta průběhu časné menopauzy. S ním dochází k méně výrazným příznakům průběhu procesů a riziko komplikací není tak vysoké.

Navíc v některých případech není nutné jmenovat speciální léky, které jsou nezbytné k udržení hormonálních hladin a ke snížení závažnosti komplikací..

Léčba časné menopauzy

Hormonální terapie

Je třeba poznamenat, že tento typ léčby má velký význam, zejména pro ženy, které čelí problému časné menopauzy. Tyto prostředky jsou schopny zcela nahradit přirozené, které produkují vaječníky..

Mohou je používat všechny ženy s příznaky menopauzy v různých věkových skupinách, pokud neexistují žádné kontraindikace. Tyto schůzky jsou zvláště důležité pro příznaky časné menopauzy nebo při vytváření umělé menopauzy, zejména v raném věku..

Právě hormonální substituční léčba může zabránit rozvoji závažných komplikací spojených s nedostatečnou nebo úplnou absencí produkce hormonů ve vaječnících..

Fondy mohou mít jiné složení, jedná se buď o kombinované léky nebo o jedno složení:

 • Kombinované léky obsahují jak estrogeny, tak progesteron. Jmenován buď na týdenní období zrušení, nebo bez přerušení. Během přestávky dochází ke krvácení z vysazení. Kombinované prostředky zahrnují Angelik, Divina nebo Cycloproginova.
 • Monopreparáty obsahují ve svém složení pouze estrogeny, předepsané hlavně ve formě lokální terapie, nikoli pro systémové podávání. Léky, které mají ve složení pouze estrogeny, jsou Proginova, Livial atd..

Formy podání mohou být různé, s časnou menopauzou jsou to injekce, tablety a také náplasti.
Omezením v přijetí může být přítomnost jakýchkoli kontraindikací.

Průběh terapie může být individuální, ale ve většině případů jde o dlouhodobé a systémové užívání, které je kontinuální. Může pokračovat až do středního věku nástupu menstruace..

Fytohormony

Jedná se o jeden z moderních prostředků používaných pro časnou i včasnou menopauzu. Tyto léky jsou vyráběny na základě rostlin, které obsahují fytoestroegeny - složky, které mají podobné složení s přírodními hormony, ale mají nižší účinnost.

Jsou jmenováni odborníkem až po úplném vyšetření těla. Nejčastěji je používá žena, když je kontraindikována hormonální substituční léčba..

V tomto případě fytohormony pomáhají vyrovnat se s hlavními patologickými příznaky časné menopauzy, jako jsou návaly horka, zimnice, závratě, změny nálady a drobné výkyvy krevního tlaku. Pokud jde o účinnost, jsou horší než hlavní hormonální látky, ale přesto pomáhají snižovat závažnost příznaků..

Léčba časné menopauzy by navíc měla být dlouhá, aby se dosáhlo požadovaného účinku, a zpravidla kontinuální. V současné době bylo identifikováno mnoho druhů drog, mezi nimi nejoblíbenější jsou Tsi-Klim, Klimadinon atd..

Dieta s časnou menopauzou

Během tohoto období by žena měla věnovat zvláštní pozornost její výživě. To je způsobeno skutečností, že dochází k rychlé restrukturalizaci všech orgánů a systémů, což vede ke snížení metabolismu a vylučování živin a ke změně ukazatelů kvality krve.

Aby se snížila závažnost metabolických poruch, je třeba dodržovat zásady racionální výživy:

 • Je nutné omezit konzumaci smažených, tučných a slaných jídel. Mělo by se také snížit podávání.
 • Rostlinné tuky by měly být upřednostňovány, zvířata jsou redukována co nejvíce.
 • Zvířata by měla obsahovat omega-3, které se nacházejí v určitých druzích ryb atd..
 • Doporučuje se konzumovat více mléčných výrobků obohacených o vápník. Tyto potraviny pomáhají zpomalit rozvoj osteoporózy v časné menopauze..
 • Je také nutné, aby časná menopauza zahrnovala dostatečné množství ovoce a zeleniny, které dodá nejen zdravý cukr, ale také vitamíny.

Je to kvalita intimního života, která se do značné míry mění od okamžiku nástupu časné menopauzy, může to mít mnoho důvodů, z nichž hlavní je výrazná hormonální změna, při které chybí chuť na sex, stejně jako psychologická nálada ženy.

V důsledku sníženého libida během sexu může dojít k těžkým nepohodlí, zejména na začátku menopauzy.

Chcete-li zlepšit kvalitu, můžete použít hormonální substituční terapii nebo topické přípravky ve formě gelů a mastí, z nichž některé mohou obsahovat estrogen..

Při pravidelné sexuální aktivitě mohou příznaky časné menopauzy klesat a komplikace se také stávají mírnými..

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Vzhledem k tomu, že předčasné vyhynutí reprodukční funkce není jen patologický proces, který ovlivňuje reprodukční systém, ale začínají se objevovat také změny v dalších orgánech, které se ukáží jako závislé na estrogenu.

Nebezpečí časného nástupu menopauzy:

 • V první řadě je časný nástup menopauzy u žen nebezpečný vývojem nevratné neplodnosti. V dnešní době je tento problém stále naléhavější vzhledem k tomu, že se žena snaží realizovat svoji reprodukční funkci v pozdějším věku. S nástupem datové menopauzy je proces nemožný..
 • S poklesem hladiny hormonů dochází také ke snížení kvality tkáně. Ztrácí se pružnost a tvorba sekrece, v důsledku čehož se může vyvinout prolaps nebo suchost sliznic.
 • Porážka extragenitálních systémů. To je vyjádřeno především zvýšeným rizikem arteriální hypertenze, která se tvoří v reakci na pokles estrogenu a oxidu dusnatého, což přispívá k expanzi cévní stěny. Dochází k křečím krevních cév a dochází k přirozenému procesu zahušťování krve v důsledku nedostatečné produkce některých složek..
 • Kromě toho se může vyvinout osteoporóza. Estrogeny jsou látky, které pomáhají udržovat. Pekelná hustota kostí. Po nástupu časné menopauzy dochází k většímu vyplavování vápníku z kostní tkáně. Žena si může všimnout vývoje patologických zlomenin a deformací velkých kostí.
 • Jde také o snížení pružnosti a ztrátu vlhkosti v pokožce. Je to s nástupem menopauzy, čím dříve žena zaznamená známky rychle postupujícího stárnutí. To se projevuje výskytem vrásek, snížením jeho pružnosti, ztrátou tónu atd..
 • Pravděpodobnost nadváhy je navíc vysoká. S časnou menopauzou dochází k prudkému zpomalení metabolismu, což se projevuje postupným nárůstem podkožního tuku. Existuje také vysoká pravděpodobnost vzniku aterosklerózy v důsledku zvýšení lipoproteinů s nízkou hustotou, které jsou pro tělo škodlivé frakce..

Prevence předčasné menopauzy

V souvislosti se současným problémem, kdy může menopauza nastat v raném věku, zůstávají preventivní opatření poměrně relevantním tématem. Pomáhají nejen prodlužovat mládí žen, ale také předcházet rozvoji komplikací, které nastanou během nástupu menopauzy..

Mezi tyto činnosti patří:

 • Pravidelné návštěvy odborníků. To je nezbytné pro neustálé sledování stavu reprodukčního systému. Pokud se objeví příznaky časné menopauzy, lze je napravit a včas předepsat náhradní léčbu. Umožňuje také identifikovat maligní procesy v raných fázích, čímž se snaží vyloučit nebo snížit množství možné chemoterapie nebo radiační terapie..
 • Správná výživa. Jedná se o poměrně závažný bod v prevenci předčasné menopauzy, protože není vyloučena možnost vyčerpání rezerv ve vaječnících. Mělo by být úplné a vyvážené a obsahovat dostatek bílkovin a tuků k udržení ovariální tkáně. Měli byste se také vyvarovat konzumace karcinogenů.
 • Zdravý životní styl. Mělo by zahrnovat nejen zdravý spánek, ale také absenci špatných návyků, jako je alkohol, drogy, kouření, které vedou k rozvoji časné menopauzy. Kromě toho se jedná o pravidelnou fyzickou aktivitu, která přispívá nejen k udržení dostatečné tělesné hmotnosti, ale také zajišťuje normální zásobení tkání krví..
 • Navíc by žena v mladém věku měla myslet na plánování porodu, které je nezbytné pro prevenci předčasné menopauzy a antikoncepčních opatření. Měli byste se vyvarovat přerušení těhotenství a pohlavního styku bez ochranných metod, které mohou vést k zánětlivým procesům ve vaječníkové tkáni a následně ke snížení ovariální rezervy..

Recenze

Recenze žen o časné menopauze:

Menopauza a její první předzvěsti: jak určit nástup menopauzy + první příznaky u žen

Menopauza je fyziologický proces, který zažívá každá žena ve věku od 40 do 60 let. Takové rozložení věku je spojeno s individuálními charakteristikami organismu, životními podmínkami, genetickou predispozicí a dalšími faktory..

Účelem ženy je plodení, mateřství, příroda je stanovena tak, že v určitém období začne reprodukční funkce postupně mizet.

Vedoucí roli zde hrají hormony, právě se snížením produkce ženských pohlavních hormonů ve vaječnících (estrogeny, estradiol) dochází k zásadní restrukturalizaci ženského těla. Říká se tomu menopauza nebo menopauza a přináší slabšímu pohlaví spoustu nepohodlí a úzkosti. Toto období je doprovázeno určitými příznaky..

Co je to menopauza a její fáze

Menopauza není nemoc, ale začátek útlumu charakteristických ženských charakteristik, což je indikátor toho, že možnost nového mateřství se stává čím dál tím méně. Obnova těla novým způsobem ovlivňuje všechny systémy a orgány.

Tento proces trvá několik let a prochází 3 fázemi:

 1. První se nazývá premenopauza. Asi ve čtyřiceti letech začíná hladina estrogenu v krvi klesat. To vede k destabilizaci menstruačního cyklu: jeho frekvence, trvání a intenzita změny výtoku..
 2. Menopauza je druhé období, začíná úplným ukončením menstruace, její trvání se považuje za rok. Toto je pro ženu nejtěžší doba, kdy je restrukturalizace poměrně intenzivní a musí se přizpůsobit novým pocitům..
 3. Postmenopauza. Přichází rok po poslední menstruaci. Hladina estrogenu na začátku je poloviční oproti původní hladině a jejich produkce se úplně zastaví. Tato fáze je charakterizována restrukturalizací endokrinního systému, proto byste si měli dávat pozor na patologické stavy štítné žlázy a související poruchy kardiovaskulárního systému..

Jak nestárnout s menopauzou, přečtěte si zde.

Kdy a jak se vyskytuje u žen

Neexistují žádná přísná časová kritéria pro nástup menopauzy, jako pro jakýkoli fyziologický proces. Pro některé dámy je proces restrukturalizace téměř nepostřehnutelný, zatímco někdo trpí jeho bolestivými příznaky. V mnoha ohledech je okamžik nástupu menopauzy způsoben dědičnými faktory. Obecně se uznává, že k němu dochází v průměru ve věku 50 let. Nedávno však bylo zaznamenáno „omlazení“ tohoto procesu, takže je důležité vědět, jak jej určit.

Existuje teorie, že nástup menopauzy je předurčen i v období nitroděložního vývoje. Určitý počet vajec je uložen ve vaječnících vyvíjející se dívky. Jsou konzumovány během jejího reprodukčního období. Část zrající každý měsíc opouští ovariální folikul a některé z fyziologických důvodů před dosažením dospělosti umírají. Jejich počet se ale rok od roku snižuje. A když se zásoby vyčerpají, nastane vrchol.

Folikul působí jako druh vaječné banky. Během reprodukčního období v něm má čas zrát 300-500 oocytů připravených k oplodnění..

Příčiny časné a pozdní menopauzy

Časná menopauza je považována za projev menopauzálních symptomů před čtyřicátým rokem věku. Příčiny tohoto jevu mohou být dědičné a získané. První kategorie zahrnuje různé chromozomální patologie. Získané faktory mají velmi odlišnou povahu..

Přečtěte si také o příznacích menopauzy po 40 letech zde.

Mezi nimi:

 • Hormonální patologie štítné žlázy, metabolické procesy (diabetes mellitus, obezita) a další.
 • Gynekologická onemocnění a důsledky jejich léčby (chemoterapie, chirurgie atd.).
 • Několik potratů.
 • Nekvalifikovaná hormonální antikoncepce.
 • Špatné návyky (kouření, alkohol atd.).
 • Onkologická onemocnění.
 • Převedené operace.
 • Porušení režimu práce, odpočinku a výživy.
 • Nepříznivé klimatické nebo environmentální podmínky.
 • Stres.

Stejně jako časná menopauza je často geneticky náchylný. Ale to pro ženu není vždy dobrá věc..

Patologické příčiny pozdní menopauzy mohou být:

 • Gynekologická onemocnění (děložní fibrom, dysfunkce vaječníků).
 • Některé typy nádorů, které mají vysokou hladinu estrogenu v krvi, v důsledku čehož se menstruace po dlouhou dobu nezastaví.
 • Odložené gynekologické operace s použitím chemoterapie nebo záření.
 • Dlouhodobá léčba antibiotiky nebo jinými léky ovlivňujícími reprodukci.

Výživa má významný dopad na sexuální sféru. Bylo zjištěno, že v Japonsku přichází menopauza u žen pozdě a bezbolestně. To je způsobeno skutečností, že v jejich stravě převažují mořské plody..

Předzvěsti

První předzvěsti nástupu menopauzy se objevují dlouho před jejím nástupem. Ženy si je zpravidla nevšimnou. To platí zejména pro ty, kteří ve věku 30–40 let utrpěli gynekologická onemocnění (endometrióza), měli problémy s koncepcí nebo těhotenstvím a porodem..

První známka premenopauzy - nestabilita menstruačního cyklu - se v moderním světě stále více ztrácí na pozadí dlouhodobých nepravidelných období u žen v plodném věku. Změny v délce menstruace, intenzitě krvavého výtoku, chybějící menstruaci a dalších, charakteristických pro prekurzory, je obtížné odlišit od známek dysfunkčních poruch, které se u nich vyskytují. Jsou spojeny se stresem, nepříznivou ekologií, častými potraty a ne vždy oprávněným užíváním hormonálních léků..

Nástup hormonálních změn se může projevit zkrácením menstruačního cyklu až o dva až tři týdny. A opomenutí menstruace, které se s nimi střídá - končí krvácením. Tyto pauzy se postupem času stávají častějšími..

V raných stadiích menopauzy je PMS kvůli hormonální nerovnováze často zhoršována. Výkyvy nálady se zároveň stávají častějšími, což může vést k depresivnímu stavu..

Přečtěte si také, proč se bazální teplota mění během menopauzy..

Pokles hladiny estrogenu ovlivňuje také sexualitu. Tyto všudypřítomné hormony také řídí hydrataci vaginální sliznice, produkci lubrikantu a snižují tření na ní během intimity. Pokud k tomu během této doby nedojde, dojde k nepohodlí, suchu v intimní oblasti a poklesu zájmu o intimní vztahy..

Jak rozpoznat?

Shrneme-li výše uvedené, můžeme pochopit, že nástup menopauzy je premenopauza. Tento proces, který trvá ne rok, je charakterizován nárůstem pauz mezi obdobími, krvácením po nich a řídkým výtokem během menstruace..

To je považováno za normální. Ale na začátku menopauzy jsou možné i patologické poruchy, když se naopak intenzivně produkují estrogeny. Tento úzkostný syndrom se nazývá hyperestrogenie. V tomto případě se menstruace stává hojnější a delší a krvácení je časté. Prsní žlázy se zvětšují, ztvrdnou a jejich dotek způsobuje bolest. Fyzikální vyšetření odhalí fibroidy a zesílení stěn dělohy.

Příznaky

Známky menopauzy se dělí na časnou a pozdní. Nejstarší z nich již byly zmíněny.

Vyznačuje se také:

 • Závratě, poklesy krevního tlaku, tachykardie, slabost.
 • Nevolnost, otoky, bolesti kloubů;
 • Bolesti dolní části břicha;
 • Vypadávání vlasů, poškození kůže a nehtů;
 • Vzhled nepříjemného tělesného pachu;
 • Nespavost, úzkost, emoční nerovnováha. (Hysterie, přeloženo ze starořečtiny znamená „lůno“)
 • Ospalost a deprese.

Mezi pozdní projevy menopauzy patří různé patologické stavy a onemocnění způsobená hormonálními poruchami. Ohroženy jsou kardiovaskulární, endokrinní a kosterní systémy, genitálie, metabolické procesy, kůže a další orgány a systémy.

Je možné pozastavit start a jak

Projevy časné menopauzy jsou výsledkem ovariální dysfunkce. Pokud jejími příčinami nejsou dědičné abnormality, které je obtížné napravit, pak v mnoha případech přijde na pomoc hormonální substituční léčba. Je také účinný při prevenci a pozastavení mnoha chorob reprodukčního systému..

Racionální, zdravá a pravidelná strava je velmi důležitá.

Nemůžete zanedbávat a osvědčené lidové léky, bylinnou medicínu. Zázvor tedy může odložit menopauzu. Otužování a fyzické cvičení, pravidelná chůze, chůze na čerstvém vzduchu zvyšují imunitu, a proto pomáhají posilovat tělo v boji proti předčasnému stárnutí.

Z výše uvedeného vyplývají závěry:

 1. Menopauza je fyziologický proces a není třeba se ho bát. Trvá několik let.
 2. Hlavní roli v něm hrají hormonální změny a pokles produkce estrogenu..
 3. Doba jejího nástupu a průběhu je vždy individuální, ale ignorování časné menopauzy je nepřijatelné.
 4. Menopauzální projevy poznáte podle charakteristických příznaků..
 5. Abyste předešli časnému stárnutí, musíte sledovat své zdraví, nezanedbávat fyzickou aktivitu a nevynechat preventivní prohlídky u lékaře.

Užitečné video

Z videa se dozvíte o prvních příznacích menopauzy:

Jak začíná menopauza u žen

Po dosažení určitého věku prochází tělo každé ženy dramatickými změnami, jejichž povaha a trvání závisí na mnoha faktorech. Menopauza je normální pokles plodnosti (schopnost reprodukce), doprovázený endokrinními, fyziologickými a psychoemotickými změnami. Podle statistik přibližně 80% žen trpí příznaky menopauzy, proto je velmi důležitá emoční a fyzická příprava na nástup menopauzy..

Co je to menopauza

Menopauza (menopauza, menopauza) je přirozený proces stárnutí, který je charakterizován zánikem plodnosti. První příznaky menopauzy u žen se zpravidla objevují ve věku 45-50 let. Během menopauzy se neděje nic neobvyklého - to je naprosto normální fáze životního cyklu člověka. U mužů k této fázi dochází také v určitém okamžiku, ale začíná později a vyznačuje se mírnějším průběhem..

Rozlišujte mezi přirozenou menopauzou (45-55 let), umělou (s porušením správného fungování vaječníků a dělohy) a předčasnou (30-35 let). Věk menopauzy a její doprovodné znaky závisí na genetickém dědičnosti, životním stylu, přítomnosti špatných návyků (zejména kouření) a individuálních charakteristikách organismu. Umělá menopauza může být způsobena zářením v pánevní oblasti, časnými operacemi a průběhy léčby silnými léky.

Menopauza se může vyvinout po dlouhou dobu - od nástupu prvních projevů do nástupu menopauzy uplyne několik let. Během této doby se ve vaječnících nacházejí jednotlivé folikuly, ale s věkem atrofují a mizí. Menopauza zahrnuje tři fáze - premenopauzální období, menopauza a postmenopauza.

Nástup menopauzy (premenopauza)

Průměrný věk nástupu premenopauzy je 45-50 let. Ve vzácných případech se náhle objeví amenorea (absence menstruace), ale častěji je fáze charakterizována postupným dlouhým průběhem (od 2 do 10 let). Během premenopauzy je možný vývoj klimakterického syndromu, protože změny, ke kterým dochází, jsou pozorovány nejen v reprodukčních orgánech - kostní tkáni, nervovém a kardiovaskulárním systému jsou zcela přestavěny. Nástup menopauzy je charakterizován následujícími příznaky:

 • Menstruace se stává nepravidelnou, v tuto chvíli je pravděpodobnost krvácení z dělohy vysoká.
 • Počet folikulů klesá, což snižuje pravděpodobnost početí, ale možnost otěhotnění během tohoto období stále existuje.
 • Vzhledem k nestabilnímu obsahu estrogenu (hlavního ženského hormonu) v krvi lze pozorovat přecitlivělost mléčných žláz.

Menopauza

Můžete mluvit o nástupu menopauzy rok po poslední menstruaci. U většiny žen k tomu dochází ve věku 49 až 55 let. Po ukončení menstruace žena nemůže přirozeně otěhotnět. Toto období je doprovázeno následujícími projevy:

 • Dochází k úbytku, deformaci vaječníků, chybí vajíčka nebo je nemožné jejich zrání.
 • V důsledku snížení produkce progesteronu a estrogenu dochází k nerovnováze mezi hormony štítné žlázy, nadledvin a hypofýzy. Z tohoto důvodu žena trpí pravidelnými návaly horka, bolestmi hlavy, nespavostí, emočními změnami.
 • V důsledku hormonálních poruch se zvyšuje pravděpodobnost vzniku různých komorbidit - osteoporózy, ischemické choroby srdeční, aterosklerózy atd..

Postmenopauza

Poslední fáze začíná ve věku 54-56 let a trvá 5-6 let. Postmenopauza končí úplným zastavením vaječníků. Důsledky menopauzy, které lze v tomto období očekávat:

 • Snížené ochlupení.
 • Velké stydké pysky jsou zdeformované, malé postupně úplně vymizí.
 • Syntéza hormonů vaječníky se úplně zastaví, hladina estrogenu se udržuje na stabilní nízké úrovni.
 • Vaginální ochranné mazivo zmizí, což podporuje zánět a infekci.
 • Objevují se hluboké vrásky, zvyšuje se tělesná hmotnost, vlasy na hlavě jsou tenčí a šedivé.
 • Pozornost, paměť, zrak se zhoršují.

K jakým změnám dochází v těle ženy v premenopauzálním období

Premenopauza je nejdůležitější fází menopauzy, protože v této době začínají dramatické změny související s věkem, jejichž povaha určuje kvalitu příštích 30-40 let života. Žena musí zaujmout odpovědný přístup ke svému zdravotnímu stavu, v případě potřeby změnit svůj životní styl, podstoupit léčbu drogovými závislostmi, aby zabránila prudkému vadnutí vaječníků, jehož nevyhnutelným důsledkem je všeobecné stárnutí těla.

Pokles estrogenu v krvi

Na začátku premenopauzy dochází ke zkrácení trvání folikulární fáze (menstruace se zkracuje). V této době koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi významně klesá. Je pozoruhodné, že syntéza mužských hormonů (androgenů) zůstává na stejné úrovni, protože během menopauzy je významná část estrogenu syntetizována z mužských hormonů, které jsou převážně v tukové tkáni. Produkce androgenů je ovlivněna FSH (folikuly stimulujícím hormonem) produkovaným hypofýzou, jehož syntéza se zvyšuje na začátku menopauzy.

K určení hormonálního pozadí musí lékař poslat pacienta, aby podstoupil povinné krevní testy, jejichž výsledky lze použít k posouzení nedostatku estrogenu. Pro úplný klinický obraz se pacientovi doporučuje provést ultrazvuk dělohy a přívěsků, mamografii. V případě potřeby a přísně pod dohledem gynekologa je možné upravit koncentraci ženských hormonů pomocí farmakoterapie.

Oběhové poruchy

S věkem se cévní stěny ztenčují a ztrácejí svou přirozenou pružnost, srdeční sval se opotřebovává a „unavuje“ - tyto a další důvody vedou ke změnám krevního tlaku, výskytu srdečních arytmií. V důsledku stárnutí těla a probíhajících hormonálních změn je narušen krevní oběh ve všech orgánech, což vede k výskytu patologií.

Pre-menopauza je obvykle doprovázena tachykardií (zvýšenou srdeční frekvencí). Kromě toho může žena pociťovat brnění v končetinách, závratě, pocit tlaku na hrudi, trpět migrénami a slabostí. Odborníci tvrdí, že u pacientů s kardiovaskulárními chorobami (zejména s hypertenzí) je obtížnější tolerovat nástup menopauzy.

 • Maso s houbami v troubě: recepty
 • Jak čistit játra lidovými léky doma
 • Krutonový salát: chutné a jednoduché recepty

Úzkost a výkyvy nálady

Hormonální poruchy a reakce nervového systému na ně vedou k úzkosti a podrážděnosti. Kromě toho jsou možné problémy s pamětí, snížená koncentrace a náhlé změny nálady. Ve vzácných případech se mohou vyvinout neurotické stavy charakterizované obsedantními nápady. Je pozoruhodné, že i rezervované a klidné ženy reagují na nástup menopauzy s odporem, slzavostí, dokonce s hysterií, ale v pozdějším období menopauzy se láska k životu a radost nejen vrátí, ale také zesílí než v mladém věku.

První příznaky menopauzy

Hlavní příznaky nástupu menopauzy u ženy závisí na práci hypofýzy, která zajišťuje nástup ovulace a syntézu estrogenu. Jejich účinek se netýká pouze reprodukční funkce - estrogen ovlivňuje regulaci metabolismu, posilování svalového korzetu a kostní tkáně, psychický stav ženy, fungování dělohy; proto není problém rozpoznat nástup menopauzy - první příznaky menopauzy přímo závisí na nedostatku estrogenu.

Menstruační nepravidelnosti

Na začátku premenopauzy dochází ke snížení doby trvání, frekvence a množství menstruačního toku. Normálně by se doba mezi obdobími měla zvýšit z 30 na 90 dnů. Menstruace může náhle zmizet nebo se může zastavit po dlouhodobé amenorei (bez menstruace). V některých případech je obnovení výboje pozorováno i po dlouhé přestávce. Pokud došlo k obnovení menstruačního cyklu po 6 měsících zpoždění, existuje možnost krvácení z dělohy - v tomto případě je nutná konzultace s gynekologem.

Nízký nebo velmi silný výboj

U většiny žen se počet měsíčních výtoků na začátku menopauzy postupně snižuje, což naznačuje zastavení sekrece steroidů vaječníky. Ve vzácných případech je možné zvýšení počtu menstruace, což je spojeno s porušením ovulace. Typické je, že se po dlouhém zpoždění objeví hojný výboj..

Návaly tepla a noční pocení

Nerovnováha ženských hormonů vede k narušení autonomního nervového systému. Návaly tepla a nadměrné pocení jsou v zásadě reakcemi neuronů na hormonální rázy, ke kterým dochází na počátku fyziologického stárnutí. Návaly tepla se vyznačují nástupem tepla v oblasti krku, hrudníku, obličeje. V tomto případě dochází k zarudnutí kůže, zvýšení tělesné teploty, silnému hyperhidróze (pocení).

Návaly trvají ne déle než minutu, ale zároveň způsobují značné nepohodlí - tělesná teplota se může zvýšit na 38 stupňů, zrychlit puls a objevit se pot. Takové útoky se stávají neočekávaně s nepředvídatelnou frekvencí (10 až 60krát denně). Aby se snížilo nepohodlí po návalu horka, lékaři doporučují pacientům nosit několik tenkých vrstev oblečení, aby v případě potřeby odstranili spodní mokrou vrstvu..

Nespavost

Poruchy spánku jsou častým problémem na začátku menopauzy. Nespavost je způsobena úzkostí, což je vedlejší účinek snížené produkce ženských hormonů. Navíc ženy v noci často trápí návaly horka a nadměrné pocení. Navíc rychlý srdeční tep spolu se zhoršenou termoregulací (zimnicí) jsou příčinou obtížného usínání..

Přibývání na váze

U 60% žen během menopauzy jsou pozorovány metabolické poruchy doprovázené nadměrným ukládáním tukové tkáně. K tomu dochází v důsledku snížení koncentrace estrogenu v krvi - tímto způsobem se tělo snaží vyrovnat nedostatek ženského hormonu. Hlavním místem ukládání podkožního tuku je pas a boky. Žena musí pečlivě sledovat svou váhu, jíst správně, protože může být obtížné zbavit se nadbytečných kilogramů získaných na začátku menopauzy. Kromě toho mohou metabolické poruchy vést k rozvoji diabetes mellitus, onkologie.

Snížené libido nebo zvýšená sexuální touha

Snížený sexuální apetit je nevyhnutelným příznakem menopauzy v důsledku hormonálních poruch, psychologických příčin nebo zdravotních problémů (inkontinence moči, prolaps dělohy). Žena se přestává cítit mladá a sexy, je posedlá problémy. Kromě toho může vaginální suchost a ztráta pružnosti ovlivnit bolest během sexu. Ve vzácných případech dochází ke zvýšení libida. To je způsobeno skutečností, že žena již nemá strach z otěhotnění a netrpí měsíčním výtokem.

Zrychlení stárnutí pokožky a suchost sliznic

Jedním z hlavních příznaků hrozícího stárnutí je progresivní suchost kůže a sliznic, díky níž se na pokožce objevují nové vrásky a staré se prohlubují a sliznice ztrácejí svůj přirozený ochranný lubrikant. Pokud jde o genitálie, nástup menopauzy je doprovázen svěděním, bolestí, otokem. Pak tkáně stydkých pysků ztrácejí pružnost, získávají hnědou barvu, kůže připomíná pergamen. Dále dochází k atrofii tkáně, doprovázené zjizvením a zúžením vaginálního otvoru.

Ke zmírnění tohoto stavu se doporučuje dodržovat pravidla osobní hygieny, nosit prádlo vyrobené z přírodních tkanin, umýt odvarem z měsíčku, heřmánku a roztoku jedlé sody. Masti založené na anestezinu a difenhydraminu, vaginální čípky, které obsahují potřebné hormony, pomáhají významně zmírnit příznaky sucha (tyto prostředky by měly být použity pouze podle pokynů lékaře).

 • Jak začít hubnout doma
 • Fluimucil-antibiotikum IT pro inhalaci
 • Třešně na zimu v želé

Jak zmírnit projevy menopauzy u žen

Léčba chorob doprovázejících menopauzu, zlepšování kvality života v dospělosti je úkolem porodníků a gynekologů. V současné době se starší ženy častěji obracejí na terapeuty, neuropatology s problémy, které by jim gynekologové mohli pomoci vyřešit, protože během menopauzy stav těla do značné míry závisí na nedostatku estrogenu.

Ke snížení projevů klimakterického syndromu, posílení imunitního systému, zmírnění celkového stavu pacienta a zlepšení psycho-emocionálního pozadí se doporučuje provádět terapii pod dohledem odborníka. Na začátku menopauzy by měla být provedena neléková terapie, po níž následuje léková léčba. V některých případech, pokud nedojde k žádnému účinku, je předepsána hormonální substituční léčba. Pacienti trpící těžkou formou klimakterického syndromu možná budou muset provést celou škálu terapeutických opatření.

Drogová terapie

Charakteristické znaky nástupu menopauzy u žen pomohou překonat užívání léků. Je třeba si uvědomit, že úleva od příznaků neznamená uzdravení - s věkem se množství estrogenu sníží, což nevyhnutelně povede k progresi menopauzy. Všechny léky (včetně homeopatických) musí být užívány přísně tak, jak je předepsáno lékařem, aby se zabránilo vážným hormonálním a metabolickým poruchám.

Kombinované orální antikoncepce

Antikoncepční pilulky (například Regulon, Logest, Marvelon, Novinet) jsou předepsány během menopauzy, a to nejen proto, aby se zabránilo neplánovanému těhotenství, ale také ke zmírnění příznaků. Léčebný režim s perorálními kontraceptivy je ve většině případů stejný - 1 tableta denně po dobu 3 týdnů, poté pauza po dobu 7 dnů. Některé orální antikoncepce musí být užívány nepřetržitě.

Léky na bázi přírodních složek obsahujících fytoestrogeny jsou tělem snadněji absorbovány a mají relativně malý seznam vedlejších účinků. Chcete-li zmírnit příznaky doma, můžete připravit směs matky, kozlíku a hlohu, jejichž pravidelný příjem posiluje nervový systém a normalizuje spánek. Léčba oficiálními homeopatickými léky je účinnější než použití receptů tradiční medicíny. Vlastnosti některých populárních prostředků:

Indikace pro použití

Vegetativní vaskulární poruchy, menopauza

1-2 tablety (nebo 30 kapek) denně, samozřejmě podle rozhodnutí lékaře

Menstruační nepravidelnosti, klimakterický syndrom

1 tableta (nebo 10 kapek) až 3krát denně, kurz 6 měsíců

1 kapsle / den, kurz 3 měsíce

1-2 tablety (nebo 5-10 granulí) denně, kurz po dobu 1-2 měsíců

Hormonální substituční terapie je jednou z nejúčinnějších metod léčby menopauzálních poruch, ale také nejnebezpečnější z důvodu rizika komplikací. Kontraindikace pro léčbu hormonálních léků jsou rakovina endometria a prsu, jaterní patologie, tromboflebitida (zánět žíly s tvorbou krevní sraženiny). Pro jmenování takové léčby je nezbytná komplexní studie o historii pacienta, životním stylu, rodinných chorobách. Srovnávací charakteristiky populárních drog:

Indikace pro použití

1 tableta / den, kurz 21 dní nebo nepřetržitě

Nedostatek estrogenu, klimakterický syndrom

1 tableta / den, kurz 21 dní, přestávka 7 dní

1 tableta / den, nepřetržitě

1 tableta / den, kurz 21 dní, přestávka 7 dní

1 tableta / den, nepřetržitě

Četné studie ukázaly, že užívání vitamínů a minerálů významně zmírňuje nepříjemné menopauzální projevy, pomáhá posilovat imunitu. Například vitamin C má pozitivní vliv na stěny cév a zmírňuje otoky, vitamin E má příznivý účinek na fungování pohlavních žláz, zlepšuje krevní oběh. Minerální přípravky jsou důležité pro udržení metabolismu a opravy buněk. Vápník hraje v tomto smyslu zvláštní roli - nejen posiluje kostní tkáň, ale také se podílí na práci mozku.

Pravidelná fyzická aktivita

Fyzická aktivita je klíčem k úspěšnému překonání příznaků menopauzy. Fitness, která pomáhá posilovat srdeční sval a zvyšovat vytrvalost, a jóga, pomocí které můžete zvýšit flexibilitu těla, pomohou přežít restrukturalizaci těla. Kromě toho má sport, jako je Pilates, příznivý účinek na svalový korzet, což je zvláště důležité pro ochranu kostní tkáně. Dále se doporučuje navštívit bazén, abyste zmírnili dystonické příznaky, uvolnili se a zlepšili spánek..

Aktivní životní styl

Kromě pravidelné fyzické aktivity musí žena každý den chodit na procházky na čerstvý vzduch, aby zlepšila krevní oběh, zabránila nadměrné hmotnosti, posílila svalový korzet a pohybový aparát. Závodní chůze navíc, zejména za dobrého počasí, pomáhá zlepšit náladu, zmírnit psychický stres..

Úprava stravy

Během změn, které doprovázejí nástup menopauzy, je nutné dodržovat zdravou výživu, aby se zabránilo nechtěnému přibírání na váze a posilování celého těla. Doporučuje se zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny, přičemž je třeba se vyvarovat moučných výrobků, tučných jídel a horkého koření. Přidání mořských plodů a nízkotučných ryb do stravy bude užitečné..

Video

Recenze

Svetlana, 52 Asi před třemi lety mi začaly vadit návaly horka a migrény. Lékař doporučil více odpočívat, vyhýbat se stresu, chodit na čerstvý vzduch. Naslouchal jsem doporučením - stalo se mi to mnohem jednodušší. Kromě toho velmi pomohly vodní procedury v bazénu..

Katerina, 47 let Nedávno jsem se v noci začala hodně potit a v prstech jsem cítila mírné brnění. Nejprve jsem se obrátil na neurologa, ale ten mě přesměroval ke gynekologovi. Na základě výsledků vyšetření lékař předepsal bylinný přípravek Remens. Piju lék po dobu 1 měsíce - dokud neuvidím vážné zlepšení.

Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Normálně ženská menstruace netrvá déle než 5-7 dní, probíhá bez silné bolesti a ztráta krve nepřesahuje maximální povolenou dávku 120 ml. Pokud se uvolní velké množství krve, objeví se sraženiny, nepohodlí, poruchy cyklu, měli byste navštívit lékaře.