Začátek narození ženy: první menstruace u dívek

Máma je se svou dcerou od prvních minut svého života, prochází všemi fázemi dospívání s ní. A samozřejmě jednou z důležitých fází života dívky je puberta a první menstruace. Jaké jsou příznaky první menstruace u dívek? Jaký je správný způsob, jak jí o nich říct? V jakém věku začíná první menstruace a jak dlouho trvá? Jak vypadá první období? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět v tomto článku..

Sexuální vývoj

Problém puberty v Rusku je v naší době relevantní. Stalo se, že v mnoha ruských rodinách zůstávají diskuse s dětmi o otázkách sexuálního vývoje, manželství a porodu v zákulisí. Nejen rodiče, ale také učitelé ve školách musí vést rozhovory s dětmi, školáky a usilovat o kompetentní sexuální výchovu našich potomků.

Puberta, jako fyziologický proces, probíhá v určitém pořadí.

Ve fázi puberty (10–12 let) dochází k růstu mléčných žláz, kterému se říká thelarche; je zaznamenán začátek růstu ochlupení (11 let - 12 let) - tomu se říká pubarche. Na konci je nástup první menstruace - menarche (menstruace začíná u dívek ve věku asi 12-13 let), která se shoduje s dokončením růstu těla na délku.

Co je menstruace (menstruace)?

Menstruace a z lékařské stránky - menstruace, je odmítnutí endometria (sliznice vnitřní vrstvy dělohy), rytmického procesu, který se opakuje v pravidelných intervalech. Menstruace je konec fyziologického procesu - menstruačního cyklu, který trvá 3 až 4 týdny.

Během sexuálního růstu se v hypotalamu a hypofýze začínají produkovat gonadotropní hormony (FSH-folikuly stimulující hormon a LH-luteinizační hormon), které spouští mechanismus růstu folikulů, produkci steroidů a zrání vajíčka. Cyklické změny se vyskytují ve sliznicích dělohy, pochvy, cervikálního kanálu, což odpovídá fázím menstruačního cyklu.

Fáze cyklu

Menstruační cyklus má několik fází:

 • fáze odmítnutí endometria, která má individuální období trvání od jednoho dne do několika dnů. Jedná se o velmi složitý proces, po kterém bezprostředně následuje růst endometria, ke kterému dochází mimořádnou rychlostí;
 • poté začíná proliferační fáze (s normálním 4denním cyklem) od 5. dne a trvá až do 14. dne menstruačního cyklu. Každý den se proces růstu endometria zvyšuje a na konci fáze proliferace růst endometria v tloušťce dosáhne maxima;
 • po fázi proliferace začíná sekreční fáze od 15. do 28. dne menstruačního cyklu. V této fázi se růst endometria zastaví a začne se připravovat na přijetí oplodněného vajíčka nebo na odmítnutí (pokud k oplodnění vajíčka nedošlo).

Změny v těle

Před nástupem menstruace to tělo signalizuje různými projevy, mezi nimi i:

 • tahání bolesti v dolní části zad a křížové kosti;
 • bolest hlavy;
 • pocit ohromení;
 • napětí v bradavkách;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • u mnoha dívek a dívek, několik dní před nástupem menstruace, začíná hojný výtok sliznice;
 • možné, ale ne vždy, zvýšení tělesné teploty, kolísání krevního tlaku.

Kromě výše uvedených změn se první známky menstruace u dívek mohou projevit změnami v psychologické sféře: oslabení paměti, podrážděnost, slzavost, nespavost.

Prvních 1,5 roku po menarché dosahuje frekvence ovulačních cyklů (tj. Cyklů, ve kterých vajíčko dozrává) 60%. U 1/3 dívek, prvních 3 - 5 let po menarché, jsou menstruační cykly charakterizovány nedostatečností žlutého tělíska, ale nejčastěji jsou tyto cykly anovulační. To vysvětluje vysoký výskyt dysfunkčního děložního krvácení v pubertě..

Jaké faktory ovlivňují pubertu (nástup menstruace) a v jakém věku začínají dívky menstruovat??

Je třeba říci, že na nástup a průběh puberty má vliv velké množství faktorů. Patří sem dědičné (rasa, národ), ústavní faktory, zdravotní stav, tělesná hmotnost.

Například u dívek s velkou tělesnou hmotností dochází k menstruaci dříve, na rozdíl od jejich vrstevníků, kteří mají nižší tělesnou hmotnost..

Na otázku, v jakém čase pak v průměru začíná dívka menstruovat, existuje odpověď: když tělesná hmotnost dosáhne 47,8 ± 0,5 kg, když tuková vrstva tvoří 22% celkové tělesné hmotnosti (v průměru 12-13 let )

Kromě těchto faktorů ovlivňují nástup a průběh sexuálního vývoje i další faktory (vnější): klimatické (osvětlení, nadmořská výška, zeměpisná poloha) a vyvážená výživa (s dostatečným obsahem bílkovin, tuků, sacharidů, stopových prvků a vitamínů).

Zdrojem mohou být také nemoci, jako jsou srdeční choroby se srdečním selháním, tonzilitida, těžká gastrointestinální onemocnění s malabsorpcí živin, selhání ledvin, selhání jater. Všechny tyto podmínky oslabují tělo dívky a brání normálnímu průběhu puberty..

Kolik dní trvá první menstruace?

Podle Světové zdravotnické organizace mělo 38% dívek menstruační cyklus od menstruace po druhou menstruaci déle než 40 dní, 10% déle než 60 dní a 20% po dobu 20 dnů..

Doba první menstruace je od 2 do 7 dnů, ale může to trvat déle, až 2 týdny, a v průměru dívka používá 3 až 6 vložek. Ale první menstruace u dívek je obvykle bohatá a dlouhá.

A co říká doktor Komarovský?

V článku slavného dětského lékaře Komarovského O.E. se uvádí, že konečné nastavení menstruačního cyklu trvá od 8 do 12 let a u většího počtu dospívajících je jeho trvání od 21 do 45 dnů.

První tři roky, menstruační cyklus, je v průměru 28 - 35 dní, ale s věkem se zkracuje, což je spojeno s prací vaječníků.

Rozlišují se následující výkyvy v menstruačním cyklu u dospívajících:

 • první rok po menarché - 23 - 90 dnů;
 • čtvrtý rok - 24 - 50 dní;
 • sedmý rok - 27 - 38 dní.

Co hledat pro rodiče?

Je třeba poznamenat, že existují známky a podmínky, které by měly rodiče upozornit a přinutit je, aby se včas poradili s odborníkem..

Tyto zahrnují:

 • absence menstruace po dobu 6 měsíců;
 • příznaky poruchy endokrinního systému (diabetes mellitus, obezita);
 • polycystické vaječníky;
 • aktivní sport (který se často vyskytuje u dívek ve věku 12 let);
 • ztráta nebo nechutenství nebo naopak, když dívky začnou zvyšovat chuť k jídlu;
 • užívání určitých léků, drog;
 • nádory hypofýzy, vaječníků, nadledvin;
 • krevní nemoci.

Existují menstruační nepravidelnosti:

 • amenorea, když menstruace chybí déle než 3 měsíce (je třeba říci, že fyziologická absence menstruace během těhotenství a kojení je a v ostatních případech je amenorea patologická a vyžaduje léčbu);
 • oligomenorea - interval mezi menstruací je více než 35 dnů;
 • polymenorea - méně než 22 dní;
 • hypomenorea - doba krvavého výtoku je méně než 3 dny;
 • hypermenorea - více než 7 - 10 dní;
 • menoragie, pokud špinění trvá 10-14 dní nebo déle;
 • opsomenorrhea - vzácné s intervalem více než 35 dnů a nízkými obdobími.

Stres má velký vliv na nastavení menstruačního cyklu. Pokud je dívka neustále vystavena stresu (doma, v ústavu při absolvování sezení), může se menstruace opožďovat, vzácně nebo zcela chybí, jedná se o tzv. Stresovou amenoreu.

A stane se, že začíná první menstruace a později: ve věku 16 - 18 let. Důvody pro pozdní nástup menstruace mohou být nedostatek tělesné hmotnosti, nádory hypofýzy, předchozí infekční nemoci (spalničky, zarděnky), stres, psycho-emoční přepětí.

Což je lepší použít: vložky nebo tampony?

Když naše babičky měly menstruaci, používaly gázu, hadry, poté je umyly a znovu použily.

V moderním světě bylo vyvinuto obrovské množství vložek a tamponů, které se začaly široce používat..

To je opravdu velmi výhodné, protože jejich použití vám umožňuje pokračovat v aktivním životě bez obav, že někde něco unikne. Otázkou zůstává, co je lepší použít: tampony nebo vložky.

Musím říci, že použití vložek je bezpečnější než tampony, protože při použití bavlněných lahví je nutné dodržovat bezpečnostní a hygienická opatření.

Tampon může být ponechán v pochvě ne déle než 2 hodiny a delší používání vytváří příznivé prostředí pro růst patogenů.

Rada psychologa

Zde je několik doporučení psychologa, jak dívce říct o její první menstruaci:

 1. Vzhledem k tomu, že se první krev dívky nemusí objevit ve věku 12 let, ale ve věku 11 let a někdy ve věku 10 let, je nutné dívce předem sdělit její menstruaci.
 2. Je třeba se blíže podívat na dítě, jak aktivně projevuje zájem o „zakázaná“ témata.
 3. Je nutné najít vhodnou literaturu, kde je v přístupném jazyce vysvětleno, jak dívce vyprávět o jejím období a v jakém věku by měla začít (knihy, časopisy, video přednášky).

Časté otázky dospívajících dívek: „Bolí to?“, „Kolik výtoku je?“, „Jak dlouhá je první menstruace?“.

Když se věk dívky blíží 11 - 12 let, začne čekat na své období. Během tohoto období si můžete zakoupit hygienické výrobky - vložky nebo tampony. Pokud dívka ještě není sexuálně aktivní, pak to budou samozřejmě podložky. Je nutné dívce vysvětlit, že těsnění je třeba měnit každé 3 až 4 hodiny, nebo když se znečistí, osprchovat se dvakrát denně (ráno a večer) a při každé výměně těsnění opláchnout.

Kromě toho vysvětlete dívce, že nástup menstruace naznačuje, že existuje možnost těhotenství a od této fáze by dívka měla být odpovědnější za své zdraví a život..

Červený den v kalendáři: první období dívek

Nástup menstruace je důležitou událostí v životě dívky. Na začátku prvních kritických dnů musí být dítě mentálně připraveno. Mnoho moderních dívek, které vědí, jak používat internet, ví dlouho před nástupem menstruace, jaký je tento fyziologický proces. To však matek nezbavuje nutnosti informovat své dcery o tom, co je to menstruace, kdy dívky začínají menstruovat, jak postupují a čeho se mají bát..

Budeme diskutovat o všech důležitých otázkách: podle jakých znaků můžete hádat o bezprostředním nástupu menstruace, jak v dnešní době udržovat hygienu a zda potřebujete navštívit gynekologa.

Až přijdou první kritické dny?

Před několika desetiletími začaly dívky menstruovat téměř ve věku 18 let. Puberta nyní nastává dříve. Nástup první menstruace ve věku 11-16 let je považován za normální. Některé dívky mají své kritické dny dříve a jiné později..

Závisí to na několika faktorech:

 • nemoci, které byly přeneseny v dětství;
 • dědičnost;
 • jídlo;
 • životní podmínky;
 • fyzický vývoj.

Pokud navíc babička a matka začaly menstruovat dříve, je pravděpodobné, že dítě udělá totéž. Pokud je dívka ve fyzickém vývoji před svými vrstevníky, její období přijde dříve. Naopak, pokud dítě slabne a je často nemocné, pravděpodobně v pubertě bude zaostávat. Menstruace se dostaví později se špatnou výživou, nedostatkem vitamínů a živin nezbytných pro růst a vývoj mladého těla.

Existují případy, kdy první menstruace u dívek začíná ve věku 8-9 let. Časný sexuální vývoj může být způsoben hormonální nerovnováhou, těžkou fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala do 17 let, je to důvod k návštěvě gynekologa. Důvodem zpoždění v pohlavním vývoji může být nedostatečné fungování vaječníků, emoční stres, nervové přetížení, problémy s hormonálním metabolizmem, poruchy způsobené hypofýzou, vyčerpávající sportovní trénink, nepříznivé podmínky prostředí, dodržování diet.

Známky předcházející prvnímu období

Každá matka, která sleduje stav a zdraví své dcery, si může všimnout známek, které předcházejí nástupu první menstruace. Od této chvíle musíte začít připravovat dítě na nové životní období. Asi pár let před nástupem menstruace se dívce změní postava (zvětší se její prsa, její boky se zvětší). Vlasy začínají růst pod podpaží a na ohanbí. Kromě toho menstruaci u dívek předchází akné na obličeji, zádech.

Několik měsíců před prvními kritickými dny si dívky všimly stopy atypického výboje na spodním prádle. Mohou být průhledné, nažloutlé nebo bělavé bez nepříjemného zápachu. To vše je normální a neznamená to žádné onemocnění. Pokud jsou pozorovány příznaky, jako je svědění na intimním místě, podivný zápach z výtoku, stojí za to navštívit odborníka.

Několik dní před nástupem menstruace může dívka vykazovat známky premenstruačního syndromu (PMS), které se vyskytují u dospělých žen:

 • časté výkyvy nálady, slzavost;
 • apatický nebo agresivní stav;
 • bolesti hlavy, ke kterým dochází bez důvodu;
 • bolestivé pocity tažného charakteru, lokalizované v dolní části břicha.

Jaké je vaše první období a jak připravit své dítě?

První známky menstruace u dívek jsou špinění. Mohou být mírné nebo velmi vzácné. Při první menstruaci se z těla uvolní asi 50-150 ml krve (v závislosti na individuálních vlastnostech dívky, dědičných faktorech). Hned první den se ztrácí malé množství menstruační krve. Nejhojnější výtok je pozorován druhý den. Pak se jejich objem postupně zmenšuje. Délka menstruace se může pohybovat od 3 do 7 dnů.

Poprvé může být dívčí období doprovázeno slabostí, nepohodlí v dolní části břicha. S další menstruací je lze také pozorovat. Většina dospělých žen tyto příznaky pociťuje, takže se toho není třeba obávat..

Menstruy mají charakteristický zápach. Vysvětluje to skutečnost, že během menstruace slizniční žlázy vulvy aktivně fungují a produkují sekrece.

První krvavý výtok, mírné bolesti v tahu mohou dítě vyděsit. Úkolem matky je vysvětlit její dívce, že menstruace je normální fyziologický proces, který se vyskytuje v těle každé dívky a dospělé ženy. Konverzace by měla být přátelská, nikoli poučná.

Matka by měla říct své dceři:

 1. O menstruačním cyklu. Kritické dny se vyskytují každý měsíc. Určitě řekněte, jak dlouho dívkám trvá období. Je třeba také poznamenat, že průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní, ale během prvních dvou let může kolísat..
 2. Nutnost dodržovat hygienická pravidla. Krev je velmi příznivé prostředí pro růst a reprodukci mikroorganismů. Mohou vést k rozvoji závažných zánětlivých onemocnění urogenitálního systému..
 3. O rizicích pohlavního styku. S nástupem menstruace vstupuje každá dívka do plodného věku a intimní vztahy s opačným pohlavím mohou vést k těhotenství, což je v tomto věku velmi nežádoucí. Porod může poškodit mladou matku i její dítě. Proto by si dívka měla být vědoma toho, k čemu může vést promiskuitní sex, nechráněný sex..

Vlastnosti menstruačního cyklu

U dospívajících dívek je menstruační cyklus (období od prvního dne předchozího období do prvního dne následujícího období) 21–35 dnů. Během prvních dvou let se však ne všechny staly pravidelnými. U některých neustále kolísá. Například jeden menstruační cyklus může být 25 dní a dalších 32 dní. To je normální. Neznamená to, že dívka má nějakou patologii. Pokud máte podezření, můžete navštívit lékaře. Specialista s jistotou řekne, zda se jedná o normu nebo onemocnění.

Stojí za zmínku, že intervaly mezi menstruací se mohou pohybovat od jednoho a půl měsíce do šesti měsíců. Nebojte se, pokud vaše menstruace nepřijde včas. V mladém věku není menstruační funkce ještě zcela vytvořena. Proto mají některé dívky prodloužené přestávky. Pokud se menstruace neobjeví po několika měsících, musíte vyhledat pomoc od lékaře. Dlouhá pauza mezi první a druhou menstruací u dívek může naznačovat vážnou poruchu v mladém těle..

Se začátkem první menstruace by měla být dcera naučena vést si kalendář, do kterého by si mohla zaznamenávat, kdy její menstruace začíná a končí. Tato informace nemusí být užitečná během prvních 1–2 let po začátku kritických dnů, protože v této době ještě nebyl úplně stanoven menstruační cyklus. Pokud však cyklus zůstane nepravidelný, kalendář vám přijde vhod při konzultaci s odborníkem. Období, která jsou příliš krátká nebo příliš dlouhá nebo příliš krátká nebo příliš dlouhá mezi obdobími, mohou být známkou zdravotního stavu.

Hygiena a strava během menstruace

Hygiena je důležitým tématem, kterému by se maminky měly věnovat při výuce svých dcer o menstruaci. Během kritických dnů všechny dívky a dospělé ženy používají vložky, tampony. U dívek jsou nejvíce preferovány podložky. Tampony narušují přirozený tok krve. Podložky se používají mnohem pohodlněji. Pro dívky je nejlepší koupit tyto výrobky pro intimní hygienu s bavlněnou vrstvou. Vložky do kalhotek s potahem ze síťoviny („plastová“ vrstva) jsou méně hygienické a vyvolávají pocení a podráždění jemné pokožky.

Těsnění by měla být měněna každé 2–3 hodiny během menstruace. Čím déle je vložka připevněna ke spodnímu prádlu, tím menší bude její přínos (počet bakterií bude exponenciálně růst). Pokud není vložka vyměněna po dobu 6 hodin nebo déle, bude tělo vážně poškozeno. Může se objevit infekčně toxický šok - stav, který nastává v důsledku působení mikroorganismů a jejich toxinů (teplota těla stoupá, klesá krevní tlak, je pozorována zmatenost, je možné kóma).

Co potřebujete vědět o používání vložek během menstruace u dívek:

 • nezapomeňte si před výměnou vložky umýt ruce (patogenní mikroorganismy se mohou ze špinavých rukou dostat na čistou vložku);
 • nepoužívejte podložky s vypršenou dobou použitelnosti (čím méně času uplynulo od výroby produktu pro intimní hygienu, tím vyšší je jeho stupeň ochrany);
 • nepoužívejte podložky s aromatickými vůněmi (chemické složky často vyvolávají alergie, podráždění pokožky);
 • nešetřete na nákup vložek (výrobky pro intimní hygienu prodávané za nízkou cenu jsou vyrobeny z nekvalitních surovin, což představuje nebezpečí pro zdraví dívky);
 • nedoporučuje se skladovat vložky v koupelně (velké množství vlhkosti je ideálním prostředím pro aktivní reprodukci mikrobů, které mohou proniknout do produktu pro intimní hygienu).

Zvláštní pozornost je třeba věnovat spodnímu prádlu. Dívky by měly nosit běžné kalhotky vyrobené z přírodních tkanin. Tanga jsou krásné a sexy spodní prádlo, o kterém sní mnoho dospívajících dívek, ale jejich nošení je naprosto nehygienické. Úzký proužek řemínku lze nazvat jakýmsi můstkem pro pohyb mikroorganismů mezi konečníkem a pochvou. Střevní mikroflóra by neměla vstoupit do urogenitálního systému, protože může vyvolat rozvoj zánětlivých onemocnění.

Nástup menstruace u dívek není důvodem často se koupat. Nejvhodnější možností je denní sprcha. Také se musíte během dne alespoň 2–3krát umýt. Je nežádoucí používat mýdlo. Gynekologové doporučují používat speciální prostředky pro intimní hygienu (gely, pěny atd.), Které obsahují kyselinu mléčnou. Na rozdíl od běžného mýdla tato složka nepříznivě neovlivňuje mikroflóru..

Je vhodné vyhnout se fyzické aktivitě během první a následující menstruace. Sport bude muset být odložen. Je povoleno provádět lehká fyzická cvičení, věnovat se gymnastice zlepšující zdraví. Dívky navíc potřebují psychologický klid..

Dalším důležitým bodem, kterému je třeba věnovat pozornost během menstruace, je strava. Slovo „dieta“ neznamená snížit množství spotřebované potravy, ale revidovat dietu a odstranit z ní kořeněná jídla. Kvůli takovému jídlu proudí krev do vnitřních orgánů břišní dutiny. To může vést ke zvýšenému krvácení z dělohy. Alkoholické nápoje jsou také kontraindikovány..

Musím navštívit gynekologa?

Se začátkem první menstruace není nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, pokud k tomu není zjevný důvod: podivný výtok s nepříjemným zápachem, svědění, menstruační nepravidelnosti. První vyšetření gynekologem je zpravidla ve věku 15-16 let.

Lékař se musí ujistit, že se dívka vyvíjí správně a že nemá žádné zdravotní problémy. Pokud dívka zahájila sexuální aktivitu, měly by být návštěvy lékaře pravidelné - jednou ročně.

V případě narušení menstruace dívek stojí za to kontaktovat gynekologa:

 • kritické dny trvají 1–2 dny nebo více než 7 dní (příliš krátká menstruace naznačuje nedostatečnou produkci pohlavních hormonů, dysfunkci vaječníků a příliš dlouhou dobu - špatná kontraktilita dělohy, významně výrazná estrogenní funkce vaječníků);
 • dochází k přílišnému krvácení, které vyžaduje častou výměnu vložek nebo tamponů;
 • po první menstruaci byla menstruace přerušena na dlouhou dobu (pauza na více než 6 měsíců);
 • po normalizaci menstruačního cyklu začala porušení (cyklus je méně než 21 dní nebo více než 35 dnů);
 • v krvavém výtoku jsou viditelné velmi velké krevní sraženiny (o velikosti hroznů).

Pokud je krvavý výtok doprovázen velmi silnými bolestmi břicha, závratěmi, silnou slabostí, bledostí, horečkou, nevolností, zvracením a střevními poruchami, měli byste se okamžitě poradit s lékařem nebo zavolat sanitku..

Stručně řečeno, stojí za zmínku, že první menstruace může u dívky způsobit strach a paniku. Aby se tomu zabránilo, měly by matky věnovat trochu času svým dcerám a mluvit o fyziologickém procesu, který se brzy začne v mladém těle pravidelně objevovat, vysvětlit, proč dívky začínají menstruovat v tomto věku.

Také by vás mělo zajímat, zda vaše menstruace přichází pravidelně, zda dochází ke zpožděním, zda se objevují silné bolesti. Dívky se někdy stydí říct svým rodičům. Pokud zjistíte jakékoli odchylky, navštivte lékaře..

Existuje jen málo žen, jejichž plány nebyly předpisy nikdy narušeny. Ano, v životě existují situace, kdy je nástup menstruace velmi nevhodný. Ale to není důvod k zoufalství.