Proč je bolest během menstruace po porodu

Menstruace je fyziologický stav těla. Podle jejich frekvence, bolestivosti, hojnosti a některých dalších parametrů lze určit, jaký zdravotní stav má žena. Po narození dítěte se často mění rysy menstruace, což v některých případech vyvolává obavy o mladou matku, zvláště když takové obtíže dříve nevznikly. Povaha menstruace je obvykle způsobena průběhem těhotenství a manipulacemi prováděnými během porodu..

Po porodu může žena změnit povahu menstruace.

Období zotavení z menstruace

Menstruace je vaginální krvácení, ke kterému dochází každý měsíc. Důvodem tohoto stavu je rozpad slizniční vrstvy v děloze, protože nedochází k oplodnění. Menstruace pokračuje, dokud není endometrium zcela odmítnuto. U těhotných žen je menstruace přerušena a obnovena po narození dítěte individuálně..

Doba zotavení po menstruaci závisí na několika faktorech. Zpočátku je menstruace proces závislý na hormonech, který je způsoben kojením nebo jeho nedostatkem, procesem porodu a léky podávanými během tohoto období..

Předpisy během laktace

Změny, ke kterým došlo v těle při nošení dítěte, se vrátí k normálu 1–2 měsíce po porodu. Mladé matce ale bude nějakou dobu trvat, než stabilizuje hormonální hladiny a eliminuje poporodní stres..

Během krmení se menstruace nevrátí okamžitě

Obnova menstruace se v každém případě provádí osobně. Pokud se provádí laktace, menstruace se zpravidla vyskytuje od 2 měsíců do 2 let po porodu. Pokud žena kojí pouze dítě, je možné obnovit menstruaci později nebo na konci období laktace.

Pod vlivem některých faktorů, dokonce i při kojení, může regulace začít již měsíc po narození dítěte..

Obnovení menstruace při krmení dítěte směsemi

Pokud dítě sní smíšené jídlo, menstruace se zotavuje mnohem rychleji. Pokud kojenec konzumuje pouze umělé mléko, začíná menstruace třetí měsíc po porodu. Dochází k postupnému snižování hladin prolaktinu, díky čemuž se obnovuje normální menstruační cyklus.

Při umělém krmení se cyklus obnoví mnohem rychleji

Jaká by měla být menstruace pro porodící ženu

Měsíční výtok z matky je obnoven pod vlivem některých důvodů a povaha regulace je dána stavem reprodukčních orgánů. Zpočátku je menstruace často nepravidelná, protože tělo se úplně nezotavilo. Trvání cyklu po porodu se neustále mění, zvyšuje se množství výtoku, navíc dochází k tažné bolesti v dolní části břicha.

První menstruace je často charakterizována hojným výtokem. To je normální, pokud jejich doba trvání není delší než 14 dní. Pokud jsou předpisy doprovázeny závratěmi, zvracením nebo ztrátou síly, jsou narušeny funkce reprodukčních orgánů matky..

Pokud je váš menstruační cyklus nestabilní po dobu 2–3 měsíců, musíte využít služeb gynekologa. Protože každá porucha je plná vážných následků.

Pokud je žena zdravá, je v krátké době pozorována stabilizace cyklu. Jinak bolestivá regulace naznačuje problém..

Mladá matka často zaznamenává změnu povahy výtoku po porodu. Předpisy se stávají méně bolestivými a méně prodlužovanými. Je to způsobeno změněným hormonálním pozadím u ženy po narození dítěte, vyrovnáním ohybu dělohy.

Pokud máte obavy z těžkých a bolestivých období, doporučujeme navštívit lékaře.

Faktory ovlivňující nástup bolesti během menstruace

Je třeba si uvědomit, že první 2-3 měsíce po porodu nejsou předpisy konstantní a normalizují se až po tomto období. Po narození dítěte jsou v těle pozorovány různé změny, hmatatelné ve funkcích reprodukčních orgánů..

Příčiny bolesti během menstruace jsou následující:

 • narušené hormonální pozadí;
 • porodní poranění;
 • použití císařského řezu během porodu;
 • zánět;
 • onkologická patologie;
 • neúplné odstranění kousků placenty z těla dělohy po narození.

Kterýkoli z těchto stavů může způsobit bolest během menstruace. Pokud se během předpisů zhorší pohoda a je nemožné se s tímto stavem vyrovnat, musíte určitě vyhledat pomoc od gynekologa.

Nádory v děloze nebo vaječnících mohou způsobit bolest

Jak zmírnit bolest

Pokud bolesti nelze zabránit, je možné je zmírnit po dobu menstruace..

Hygienické funkce

Intimní hygiena po porodu se mírně mění. U menstruace nelze tampony použít, protože to narušuje volné vylučování krve. Používání běžných polštářků může způsobit podráždění sliznic, zejména stehy.

Doporučuje se používat těsnění, která mají hladký povrch a neobsahují vůně. Měly by se navíc měnit každé 4 hodiny. Neměli byste používat speciální intimní gely. Je lepší umýt dětským mýdlem. Můžete mít sex přibližně 1,5-2 měsíce po porodu, protože během tohoto období existuje velké riziko infekce dělohy.

Výběr správného těsnění je velmi důležitý

Užívání léků

Někdy je bolest během menstruace tak nesnesitelná, že se žena stane nepoužitelnou. V tomto případě se doporučuje používat léky na bolestivé období. Nejprve je však třeba přesně určit příčinu vzniku bolestivých pocitů. Léčebné metody používané ke zmírnění bolesti jsou uvedeny v tabulce.

Terapeutická metodaK čemu se používá
Užívání analgetikPoužívá se k úlevě od bolestivých pocitů jakékoli závažnosti.
Užívání nesteroidních
protizánětlivé léky
Užívání antispazmodik
Antibakteriální lékyJsou předepsány pro jakýkoli zánět
Hormonální agentiPředepsáno k úlevě od bolesti, která se objevuje na pozadí endometriózy a jiných patologických stavů
Aplikace hysteroresektoskopieJe předepsáno k odstranění synechií v děloze a cervikálním kanálu, odstranění stenózy
Použití laparoskopiePoužívá se k resekci cyst, fibroidů, endometriózy, odstraňování adhezí
Klasická chirurgieProvádí se v přítomnosti onkologie, velkých cyst, fibroidů atd..

Léčba lidovými prostředky

Kromě léků můžete na bolestivá období použít lidové léky. Může to být bylinný odvar nebo infuze.

Různé bylinné čaje jsou velmi užitečné pro bolestivá období

Sbírka léčivých bylin na přípravu čaje

Heřmánek se mísí se šalvějí, máta peprnou a třezalkou tečkovanou ve stejném množství. Výsledná kompozice je naplněna horkou vodou a nalita. Nápoj pomáhá normalizovat zdraví žen a zmírňovat bolesti během menstruace. Tento čaj má spazmolytické a protizánětlivé účinky..

Infuze meduňky

4 čajové lžičky bylin je třeba nalít 200 ml horké vody a trvat 1 hodinu. Přijatý lék se užívá 3krát denně před jídlem.

Recept na lípy a heřmánek

K přípravě infuze budete potřebovat 1 čajovou lžičku heřmánkových květů, 1/2 čajové lžičky lipových květů a malé množství třezalky. Kompozice se nalije vroucí vodou a napustí. Konzumováno po celý den místo čaje.

Toto video hovoří o příčinách bolesti během menstruace:

Kdy potřebujete pomoc gynekologa

Někdy je intenzita bolesti mírná a můžete ji jednoduše odstranit pilulkou proti bolesti. V některých případech byste však určitě měli vyhledat pomoc lékaře. V takových případech byste měli navštívit gynekologa:

 • když se takové pocity dříve neobjevily a neexistují žádné objektivní důvody pro jejich výskyt;
 • pokud je diagnostikována formace v pánevní oblasti (cysta, myom atd.);
 • s výskytem závratí, slabosti, zvracení;
 • pokud se během menstruace objeví z pohlavních orgánů specifická nepříjemná vůně;
 • když bolest nelze zmírnit analgetikem;
 • pokud dochází k postupnému zhoršování blahobytu;
 • s výskytem silné bolesti s hojným měsíčním výtokem;
 • pokud máte podezření na novou koncepci.

Pokud je menstruace bolestivá, měli byste se poradit s gynekologem. V případě, že lze bolest tolerovat, lze navštívit lékaře podle plánu.

Menstruace po porodu

Období jsou nedílnou součástí života ženy. Mohou být bolestivé, způsobovat mnoho nepříjemností nebo mohou projít téměř nepostřehnutelně, vůbec se svou přítomností nenamáhat, ale v každém případě by měli být pravidelní a přicházet každý měsíc..

První menstruace

První období se objevují ve věku 12-16 let. Ve věku 18 let by již měly být stabilní a žena by měla mít jasnou představu o tom, jaký je její cyklus, jaké jsou rysy průběhu menstruace atd..

Jediným obdobím, kdy menstruace může a neměla být, je těhotenství a kojení. Pokud je však s těhotenstvím vše jasné, pak s obdobím po porodu není všechno tak jednoduché, a proto ženy mají spoustu otázek. Pojďme se na ně podívat.

Jaký výtok by měl být po porodu?

Ihned po porodu se matčina děloha začne stahovat, což vede k uvolňování krevních sraženin. První den jsou hojnější a potom by se mělo snížit množství vypouštění. Mimochodem, výtok po porodu se nazývá lochie, nikoli menstruace..

V ideálním případě lochie zmizí úplně čtyři týdny po porodu, ale stane se, že budou i nadále chodit až do 8 týdnů.

Co by vás mělo upozornit po porodu?

Pokud žena vymění jednu vložku za hodinu, pak už je to důvod pro poplach, protože mluvíme o krvácení. Pokud počet lochií v průběhu času neklesá, mají jasně červený odstín - to je také důvod k obavám. Bolest v podbřišku, příliš hojný hnědý výtok s nepříjemným zápachem naznačuje, že v děloze není všechno v pořádku, možná došlo k nějakému zánětlivému procesu, přivedla se infekce nebo se objevily částice placenty a je nutné čištění.

Když menstruace nastane po porodu?

Na tuto otázku není jasná odpověď. Vše závisí na tom, jak rychle se obnoví hormonální pozadí, individuální vlastnosti ženského těla. S nástupem těhotenství se v těle nastávající matky produkuje hormon, který blokuje práci vaječníků. Dále se při kojení produkuje hormon prolaktin, který také brání vaječníkům pracovat v plné síle. V ideálním případě by menstruace měla chybět přesně tolik, kolik žena kojí, ale v praxi je každý jiný. Produkci prolaktinu ovlivňuje také četnost aplikací, množství vyprodukovaného mléka. Pokud tedy žena začala zavádět doplňková jídla nebo kombinovat kojení s umělým, může to okamžitě znamenat nástup menstruace..

Pokud žena nedojčí své dítě vůbec, pak její období začíná mnohem dříve, přibližně 3-4 měsíce po porodu.

Ovlivňuje císařský řez obnovení menstruace??

Ne, není. Tělu nezáleží na tom, zda žena porodila přirozeně nebo císařským řezem. Jak již bylo zmíněno výše, jde o hormonální pozadí..

Jaké další faktory ovlivňují příchod menstruace po porodu?

Stres, přítomnost špatných návyků (kouření, pití alkoholu atd.) Mají velmi negativní vliv na práci těla, což může vést k velmi brzkému obnovení menstruace. V souladu s tím se sníží množství a kvalita produkovaného mléka, což obecně ovlivní kojení..

Příchod menstruace mohou ovlivnit také některé léky, komplikace po porodu, výživa a životní styl nově vyrobené matky..

Kdy můžete mít sex po porodu??

První čtyři týdny po porodu je lepší intimní vztahy úplně odmítnout. Za prvé, žena nezastaví vylučování lochie. Za druhé, může mít spoustu bolestivých pocitů ze stehů, vyvrtnutí svalů. kontrakce dělohy atd. A za třetí, během tohoto období je velmi snadné vnést do pochvy nějaký druh infekce, protože tělo je velmi zranitelné.

Pokud několik měsíců po porodu nezmizí bolest při pohlavním styku, penetrace způsobí nepohodlí, měli byste se poradit s lékařem. Možná je důvodem eroze děložního čípku nebo nějaký druh zánětlivého procesu.

Jaké by mělo být období po porodu?

První menstruace po dlouhé přestávce je zpravidla velmi bohatá. To by nemělo být děsivé ani alarmující. Právě tak dochází k „spuštění“ celého reprodukčního systému.

Také byste neměli očekávat, že vaše menstruace přijde včas, jakmile to bylo dříve. Některá nestabilita - malá zpoždění nebo naopak, může se vyskytnout jejich předčasný vzhled. Ale během několika měsíců by se mělo všechno určitě zlepšit, měsíční cyklus by se měl stabilizovat a být pravidelný.

Proč po porodu se menstruace stává bezbolestnou?

Bolest během menstruace je ve většině případů způsobena ohybem dělohy. Porod pomáhá děloze narovnat se, a proto bolest zmizí. Stává se, že tento stav lze navždy napravit, ale stane se, že se postupně vše zase vrátí do normálu. Nové těhotenství a porod mohou ženě opět pomoci získat bezbolestnou menstruaci a pohodlí..

Je možné otěhotnět bez menstruace?

Připomínáme, že mluvíme o absenci menstruace přesně po porodu a během kojení. A odpověď je zde jednoznačná a bezpodmínečná: ano, můžete otěhotnět a odpočívat od menstruace. Navzdory absenci výtoku dochází k ovulaci. Proto se musíte chránit co nejschopněji a nejúplněji, nepoužívat přerušovaný pohlavní styk jako antikoncepci a ještě více nepočítat „bezpečné“ dny, které v zásadě neexistují.

Kdy zazní alarm?

 • Pokud se vám rok po porodu nebo několik měsíců po ukončení kojení menstruace nevrátila, je to důvod k obavám..
 • Je třeba upozornit také na příliš dlouhý výtok z lochie - více než 8 týdnů. Jaká by měla být barva a vůně kurva, které jsme napsali výše.
 • Příliš hojná menstruace po porodu je důvodem k návštěvě gynekologa.

Dva měsíce po porodu musí každá nová matka podstoupit úplné vyšetření u gynekologa, podstoupit všechny nátěry a testy, aby se vyloučila stagnace krve v děloze, zánětlivý proces, přítomnost infekce nebo nezahojeného stehu, eroze děložního čípku atd..

Proč se po porodu objevily bolestivé období

Menstruace je fyziologický jev v těle. Jejich frekvence, bolestivost, objem a některé další parametry mohou hodně říci o zdraví ženy. Po porodu menstruace často mění svůj charakter, což mladou matku někdy vážně znepokojuje, zvláště pokud předtím neznala žádné problémy..

Situace v mnoha ohledech závisí na tom, jak těhotenství pokračovalo, jaké manipulace byly provedeny během narození dítěte. Kdy můžete očekávat bolestivé období po porodu, co dělat a kdy potřebujete urgentně běžet k lékaři?

Normální období po porodu

Menstruační cyklus u ženy po porodu se obnoví v závislosti na mnoha faktorech. Vzhled první menstruace za měsíc nebo dva roky je považován za normální. Načasování nástupu závisí na následujících skutečnostech:

 • Zda žena kojí své dítě a jak často. Čím více přestávek mezi kojením, tím rychleji se cyklus zotaví. To je způsobeno produkcí prolaktinu, který inhibuje zrání vajíček a změny v endometriu. A jeho úroveň je přímo úměrná intenzitě kojení..
 • Jak pravidelné byly vaše menstruace dříve. Pokud již před počátkem docházelo k častým poruchám, je pravděpodobnost toho i nyní vysoká.

Můžete také pozorovat opačný obrázek, když se bolest objeví bez zjevného důvodu, sraženiny jsou často fixovány, objem ztráty krve se zvyšuje. To je však přípustné v prvním nebo dvou měsících od začátku obnovy cyklu. Pokud takové negativní změny v cyklu pokračují dále, může to být důkaz patologie. V takových případech je nutné kontaktovat odborníka na vyšetření a zjištění příčiny..

Doporučujeme přečíst si článek o tom, kdy menstruace nastane po porodu. Z toho se dozvíte o období zotavení, povaze menstruačního toku po porodu, potřebě navštívit lékaře.

Příčiny bolestivých období

Žena se neobává, že i před těhotenstvím přinesla menstruace znatelné nepohodlí a musela si vzít analgetika nebo udělat něco jiného. Pokud však dříve nebyly žádné významné bolesti, měli byste zjistit, co může takové stavy způsobit. Není zásadní rozdíl, když se menstruace obnovila po porodu.

Kontrakce dělohy během krmení

Při pravidelném krmení může mít žena menstruaci, a to i měsíc nebo dva po porodu. Tento proces je velmi individuální. Obzvláště často se první kritické dny objeví po 6 - 8 měsících od okamžiku, kdy se drobky objeví. Je to způsobeno snížením intenzity laktace zavedením doplňkových potravin.

Při každé další aplikaci dítěte je bradavka podrážděná, což má za následek reflexní uvolnění oxytocinu a kontrakci dělohy. A během tohoto období může žena pociťovat bolesti v podbřišku. To je zvláště patrné během menstruace, protože prah bolesti citlivosti klesá a děloha, i bez ní, se neustále stahuje, aby si vyčistila dutinu.

Pokud mladá matka jasně najde podobný vzor, ​​nemusíte se obávat, protože to samo o sobě neskrývá žádnou patologii. Po ukončení kojení bolest během menstruace zmizí.

Po provedení operací při porodu

Téměř vždy, několik měsíců po nástupu menstruační funkce, pociťují bolesti v podbřišku ženy, které podstoupily císařský řez. To je způsobeno skutečností, že během menstruace se děloha stahuje, a to i v oblasti jizvy, která se dosud dostatečně nezhojila. Výsledkem je, že menstruace je bolestivá a bohatá, což by nemělo ženu děsit, ale v rozumných mezích.

Totéž se děje, pokud bylo během císařského řezu provedeno další odstranění myomatózních uzlin. Zvláště pokud jsou velké a musíte dodatečně otevřít děložní dutinu.

Méně intenzivní, ale stále existují bolesti po menších objemových zásazích. Například po škrábání, manuálním oddělení placenty atd. Pokud se však spolu s tím objeví i další příznaky, například nepříjemný zápach výtoku, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc..

Pro rozsáhlé slzy a zranění

Během porodu má žena často docela vážné slzy, podvrtnutí vazů a svalů. Po šití může tělo reagovat odlišně jak na materiál na šití, tak na celkový proces hojení. V důsledku toho se ve vagině mohou tvořit stenózy, drsné jizvy, které způsobují bolest, a to i během menstruace, stejně jako při pohlavním styku..

Někdy po porodu, včetně po provedení císařského řezu, s vícečetnými prasknutími děložního čípku může následně dojít ke stenóze cervikálního kanálu. Navenek a dokonce ani při ultrazvukovém vyšetření nebude patologie patrná.

Zúžený cervikální kanál během menstruace přispěje k hromadění menstruační krve, která bude tlačit na stěny a způsobovat bolest. Kromě toho se bolest bude zvyšovat, jak se výtok zintenzivňuje, někdy může být nesnesitelný. V tomto případě je nutný lékařský zásah..

Také se stenózou cervikálního kanálu je jedním z příznaků prodloužený tmavý nátěr po menstruaci. První menstruace po porodu není v takových případech vždy bolestivá, nejčastěji se patologie projeví po šesti měsících nebo roce.

Nediagnostikované nádory vaječníků

Ovariální nádory nejsou diagnostikovány pokaždé během těhotenství. A někdy žena ví o jejich přítomnosti a odloží léčbu z určitých důvodů. Mohou také způsobit bolest v různé míře závažnosti. Ale v případě cysty si žena všimne, že podobné příznaky se objevují nejen během menstruace, ale také v jiných dnech cyklu. Vždy je nutné si dávat pozor na akutní a atypické bolesti, které mohou naznačovat prasknutí cysty.

Ovariální cysta po porodu

Endometrióza

Endometrióza je nejčastější příčinou bolesti v gynekologické praxi. Nemoc je poměrně častá. A v některých případech může porod vyvolat progresi onemocnění nebo dokonce její nástup. Pravděpodobnost je obzvláště vysoká při provádění císařského řezu, po manuálním oddělení placenty a jiných patologických stavů, kdy jsou zapotřebí další zásahy.

Endometriotická bolest je téměř vždy spojena s menstruačním cyklem; objevuje se v předvečer kritických dnů a trvá stále. Často tomu předchází mazání různé závažnosti, a to jak před, tak po menstruaci. Bolest může být lokalizována v dolní části břicha, více vpravo nebo vlevo, může být v perineu atd. V druhém případě dívka často pociťuje nepohodlí při načítání této oblasti (při jízdě na kole, i když jen sedí).

Endometrióza prochází komplexní léčbou - chirurgickým odstraněním ložisek a následnou hormonální terapií.

Endometrióza po porodu

Myom dělohy

Myom dělohy působí bolest, když uzlina není vyživována. K tomu nejčastěji dochází, když je velký. Během menstruace se navíc bolest zesílí, protože stahující se děloha vyvolává ještě větší stlačení tkání. Léčba je v tomto případě konzervativní, ale pokud je neúčinná, je nutná operace. Proto je ženě za přítomnosti velkých myomů často nabídnuto současné provedení císařského řezu a odstranění uzlin.

Děložní myomy po porodu

Změna prahu bolesti

Pokud po vyšetření neexistují žádné objektivní důvody pro vznik bolesti, může se jednat o zvýšení prahu bolesti. Často k tomu dochází po obtížném porodu, který mladé matce přináší jakési psychologické trauma..

Podívejte se na video o menstruaci po porodu:

Pokud už byly bolesti

Pokud byla menstruace bolestivá ještě před porodem, zůstávají po nich často úplně stejné. Například pokud jsou takové stavy spojeny s obecným infantilismem a nedostatečnou odpovědí myometria na prostaglandiny.

Stejným způsobem mohou křečové žíly malé pánve nadále způsobovat bolestivost a nepohodlí v dolní části břicha.

Retroflexe dělohy

Mnoho lidí věří, že poloha těla dělohy s ohybem zad způsobuje bolestivé a prodloužené období. Ve skutečnosti to není jediný důvod. Ostrý zadní ohyb lze kombinovat s endometrisis, myomem. V těchto případech bude bolest jasnější a silnější, než kdyby děloha byla v klasické poloze..

Po porodu nedochází vždy ke změně jeho sklonu v pánevní dutině. V 80% případů po 6 až 12 měsících děloha znovu získá své charakteristické místo.

Zánět

Bohatá bolestivá období po porodu, zejména pokud mají nepříjemný zápach nebo v případě, že den předtím došlo k narušení výtoku, mohou naznačovat zánět jak v děloze, tak v malé pánvi.

Proto, s výskytem takových příznaků, stejně jako se zvýšením teploty, výskytem slabosti a dalšími příznaky intoxikace, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pravděpodobnost vyhnutí se komplikacím se tedy zvyšuje..

Po porodu si mnoho žen zvolí jako antikoncepci nitroděložní tělísko. Lze jej navíc nainstalovat i po dobu 5 - 7 dnů. Často to však může být příčina hojných bolestivých období po porodu. Faktem je, že děloha se snaží vytlačit nitroděložní tělísko jako cizí těleso, což vede k jeho intenzivnějším kontrakcím. Proto bolest a zvýšený objem menstruační krve.

Nové těhotenství

Je třeba si uvědomit, že i po laktaci může nové těhotenství dojít během 2 až 3 měsíců. A krvavý výtok, který žena považuje za menstruaci, může být potrat, který začal, nebo hrozba. Toto by mělo být také vzato v úvahu.

Jiné nemoci

Neměli bychom zapomínat na další nemoci nesouvisející s pohlavními orgány, které mohou být příčinou bolestivých období po porodu. Příznaky mohou být nejčastěji zaměňovány v následujících případech:

 • s exacerbací osteochondrózy, pánevní neuritidy a jiné neurologické patologie;
 • v případě exacerbace hemoroidů, jejichž epizody se nejčastěji vyskytují během kritických dnů, a anální trhliny, proktitida atd.;
 • na nemoci a poranění močového měchýře.

Důvody pro naléhavou lékařskou pomoc

Nelze jednoznačně říci, kdy můžete být trpěliví a užít si další pilulku a v jakých situacích musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Koneckonců, i před těhotenstvím mohou být dívčí období docela bolestivá, natolik, že musíte podávat injekce a pít analgetika v baleních. Ale v následujících situacích musíte být na sebe opatrnější:

 • pokud nikdy předtím nebyly takové bolesti a neexistují žádné objektivní důvody pro jejich nástup;
 • v případě, že žena má nějaké útvary v malé pánvi (cysty, myomy atd.);
 • pokud se objeví závratě, slabost, nevolnost;
 • když se objeví zvláštní nepříjemný zápach s menstruačním tokem;
 • pokud bolest není zmírněna užíváním analgetik;
 • v případě, že se stav postupně zhoršuje;
 • bolest na pozadí silné menstruace;
 • pokud existuje podezření na nové těhotenství.

Diagnostika

Pokud se během menstruace objeví bolest, je nejprve nutné podstoupit vyšetření a vyšetření gynekologem. Lékař pečlivě určí polohu dělohy a přívěsků, provede výtěry na zánět v pochvě a děložním čípku. V případě potřeby si domluvte další zkoušku. Nejčastěji se jedná o:

 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (je možné určit přesnou strukturu a umístění vnitřních pohlavních orgánů, přítomnost nebo nepřítomnost výpotku jako důkaz zánětu, detekce cyst, uzlin atd.);
 • laparoskopie v případě podezření na ohniska endometriózy, stejně jako v případech nepochopitelných pro diagnózu;
 • hysteroskopie pro podezření na patologii děložní dutiny (synechie, endometrióza);
 • CT a MRI - zřídka, zejména při identifikaci některých formací k objasnění jejich etiologie;
 • rozšířené vyšetření na genitální infekce (kultury, PCR, ELISA atd.).

Léčba bolestivých období

V žádném případě by se menstruace neměla stát příčinou zdravotního postižení ženy, není třeba snášet bolest. Moderní lékařské schopnosti mohou významně snížit jakékoli nepohodlí během kritických dnů. Léčba bude nejúčinnější, pokud se zjistí příčina patologických bolestivých stavů. Pokyny k léčbě jsou následující:

 • Analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky, spazmolytika, která je třeba užívat již s menšími bolestmi, pokud mají tendenci se významně zvyšovat. Léky a dávka by měly být používány podle pokynů lékaře. I přes relativní bezpečnost by pravidelné používání mělo být pouze tehdy, je-li indikováno, zvláště pokud žena kojí. Z analgetik můžete použít analgin a jeho analogy, z antispasmodik - drotaverin, no-shpu, z NSAID - indomethacin (můžete v čípcích), ketony a další.
 • Antibakteriální terapie pro jakékoli zánětlivé procesy.
 • Hormonální terapie, která může pomoci snížit bolest při endometrióze a dalších stavech. Nejčastěji se jedná o konvenční orální antikoncepci.
 • Hysteroresektoskopie, během níž je možné odstranit synechie děložní dutiny a cervikálního kanálu, eliminovat stenózu.
 • Laparoskopie za účelem vyříznutí cyst, myomů. Je to také nejlepší způsob první fáze léčby endometriózy, během operace můžete odstranit adheze atd..
 • Klasické chirurgické zákroky jsou nutné u rakoviny, velkých cyst, myomů a v některých dalších případech.

Z obecných doporučení o chování ženy s bolestivými obdobími lze rozlišit následující:

 • v těchto dnech je třeba se vyvarovat fyzické aktivity;
 • někdy pomáhá teplá sprcha nebo předmět aplikovaný na spodní část břicha, ale tímto způsobem můžete vyvolat určité zvýšení výtoku;
 • různé relaxační techniky mohou dechová cvičení snížit práh bolesti citlivosti, pokud je to důvodem.

Doporučujeme přečíst si článek o páchnoucím výtoku po porodu. Z toho se dozvíte o povaze výtoku první den po porodu, první týden a poté, příčiny a příznaky patologie.

Bolest je v každém případě patologický stav, včetně menstruace ženy. V žádném případě byste neměli vydržet a zvyknout si. Velmi bolestivé období u ženy po porodu, zejména pokud to nebylo dříve pozorováno, je jednoznačným důkazem nějakého druhu onemocnění. Lze to pochopit pouze společně s odborníkem, který po stanovení diagnózy zvolí nejvhodnější léčbu..

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Bolestivá období po porodu

Obnova reprodukčních funkcí v určitých obdobích života ženy neprobíhá vždy podle normy a častým důkazem je algomenorea nebo bolestivá období po porodu. Budování cyklu po porodu je důležitý hormonální proces a jeho včasnost potvrzuje zdravý stav reprodukčních funkcí. Obvykle začíná menstruační cyklus fungovat, jakmile skončí období kojení. Někdy však takové uzdravení ztmavne nejen radost z narození dítěte, ale také způsobí, že samotný stav bude bolestivý, když přijdou kritické dny, během nichž se období stane bolestivými..

Příčiny bolestivých období

Je třeba si uvědomit, že během prvních dvou nebo tří měsíců po narození dítěte přicházejí menstruace nepravidelně a cyklicky se stávají až po této době. Po porodu dochází v těle k různým změnám, které lze pociťovat v reprodukčním systému, což nemusí vždy odpovídat normě..

Bolest během menstruace po porodu může být způsobena následujícími důvody, a to:

 • hormonální poruchy;
 • trauma během porodu;
 • provedení operace pomocí císařského řezu;
 • zánětlivé procesy;
 • onkologická onemocnění;
 • nedostatečné uvolnění dělohy po porodu z částic placenty.

Každá z těchto podmínek, která je výsledkem porodu nebo zánětlivých procesů, může vyvolat bolestivý průběh menstruace. Pokud se žena během menstruace cítila špatně a tento stav nekončí, je nutné neodkládat návštěvu lékaře..

Co způsobuje těžké období bolesti

Normální průběh těhotenství a úspěšný porod přináší ženě pouze pozitivní změny v těle. Zvětšená děloha po porodu nabývá své přirozené polohy a původního tvaru, na základě čehož bolest během menstruace zeslábne a brzy ustoupí. Ale v některých případech jsou možné odchylky od normálního stavu, když menstruace nepřijde ve správný čas nebo přijde, ale s některými odchylkami od normy.

Tyto změny umožňují podezření na hormonální poruchy, které lze odstranit pomocí odborníka. Častým výskytem v poporodním období jsou těžká období, která jsou doprovázena bolestí. Při kontrole tohoto stavu musíte nejprve věnovat pozornost délce menstruace a objemu ztracené krve, jakož i její barvě a existujícím nečistotám. Pokud lze najít hlen, fragmenty cizí tkáně nebo žlutozelenou barvu, jedná se o příznak zánětu nebo hnisavého infekčního procesu. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Bolestivá období po porodu lze považovat za přirozený proces, během kterého žena pociťuje bolest z kontrakce svalů dělohy. V poporodním období se děloha vrací do svého fyziologického stavu, během kterého se mohou objevit bolestivá křeče.

Bolest během menstruace může být způsobena poškozením stěn dělohy během porodu. Jakmile se zraněné oblasti zahojí, příznaky bolesti se začnou zmenšovat..

Bolestivé období během kojení

Kojení a současně přecházející menstruace způsobuje dvojí zátěž pro ženské tělo. Každý z těchto procesů je svým způsobem jedinečný a vyžaduje výdaj síly a energie. Společně mohou působit na tělo rozporuplně, v důsledku čehož jsou možné některé poruchy doprovázené bolestí..

Poprvé po porodu na začátku laktace může menstruace přijít nepravidelně, ale po několika měsících se cyklus vrátí do normálu a vše se vrátí do normálu. Povaha menstruace se v této době může významně lišit od toho, jak probíhala před těhotenstvím - prochází hojněji nebo naopak. Děloha je zbavena všeho zbytečného, ​​křeče doprovázející tyto změny mizí a bolest během menstruace oslabuje, i když žena trpěla bolestivou menstruací před těhotenstvím.

V případě vývoje algomenorey během kojení je stimulována aktivita kontrakcí v děloze, určená k jejímu očištění od odmítnuté vrstvy endometria. V reakci na kontraktilní pohyby dělohy jsou také podrážděna nervová zakončení umístěná v břišní dutině, což vede k bolesti v dolní části břicha.

Přítomnost silné bolesti během menstruace, která se stává ještě intenzivnější, když se dítě drží na prsou, může způsobit úzkost a být dobrým důvodem pro návštěvu lékaře. Je také nutné podstoupit vyšetření v případě, že během laktace jsou silné bolesti, silné výtoky, nepravidelný cyklus trvá déle než šest měsíců. Takovými projevy mohou být příznaky zánětu vyvíjejícího se ve vaječnících nebo děloze, stejně jako příznaky fibroidů nebo endometriózy..

Co dělat v tomto případě?

Mírný stupeň algomenorey je doprovázen malou bolestí během menstruace a nemá vliv na aktivitu a výkon. Lze jej tolerovat bez použití léků proti bolesti, ale ani takové drobné příznaky by neměly být ignorovány. Podobný stav se nakonec může změnit v závažnější formu, kterou bude těžké tolerovat. Průměrná forma této patologické poruchy je kromě bolesti břicha doplněna nevolností, zimnicí a pocitem obecné slabosti.

Těžké případy vyžadují léčbu, protože narušují psychoemoční stav, vznikají depresivní nálady. Proto v případě bolestivých období se v žádném případě nelze uchýlit pouze k samoléčbě s léky proti bolesti, je nutné zjistit příčinu bolesti. Je v módě pověřit pouze odborníky používáním metod, které umožňují normalizovat choulostivý mechanismus reprodukčního systému.

Léčba ke zmírnění stavu

Existuje několik způsobů, jak významně zmírnit stav ženy a zbavit ji bolestivých období. Mnoho z nich může odstranit příznaky bolesti nebo alespoň snížit jejich intenzitu. S primárním stupněm vývoje onemocnění v mírném stupni gynekologové doporučují vytvořit příznivější podmínky pro práci a poskytnout dostatečný odpočinek s dobrým spánkem. Pokud je to možné, je lepší se vzdát špatných návyků. Poskytujte výživnou stravu s dostatečným množstvím vitamínů a živin. Před nástupem menstruace se musíte vyvarovat sexuálního kontaktu.

Výskyt bolesti s algomenoreou nastává v důsledku otoku tkáně a souvisejícího procesu. Proto je jako léčba ve spojení s terapií bolesti nutné zabránit vzniku otoku tkáně před nástupem menstruace. K eliminaci silných bolestivých záchvatů se používají antispazmodika a analgetika. Pro úspěšnější léčbu je nutné identifikovat příčinu nástupu bolestivé menstruace a přímou léčbu směrem k základnímu onemocnění.

Žena, která pociťuje bolest během menstruace, by měla navštívit lékaře ke konzultaci v následujících případech:

 1. pokud bolest trvá déle než obvykle;
 2. prudký nárůst bolestivých příznaků, který neklesá po dobu několika hodin;
 3. zvýšení množství vypouštění;
 4. kromě bolesti charakteristické pro menstruaci se objevuje bolest v močových cestách;
 5. bolest vyzařuje do nohy a závratě;
 6. příznaky se objevují s ostrou bolestí, pocitem pálení, s dříve neobvyklým výtokem s pronikavým zápachem atd..

Existují docela účinné způsoby, jak ženu zbavit bolesti během menstruace. Mnohé z nich jsou cenově dostupné a snadno použitelné. Je nutné je v každém případě použít, protože samotná bolest a její očekávání nepříznivě ovlivňují celkovou pohodu ženy.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Otázka „Kdy se obnoví menstruační cyklus po narození dítěte?“ znepokojuje mnoho žen. Možnost otěhotnění závisí na této okolnosti, což znamená potřebu uchýlit se k antikoncepci. Podle menstruace lze navíc posoudit zdraví žen: je reprodukční systém normální po narození dítěte.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Čas potřebný ke zlepšení menstruačního cyklu po porodu je u každého jiný. Důvodem je mnoho okolností:

 • dítě je na přírodní nebo umělé výživě;
 • kojí ženu na vyžádání nebo každou hodinu;
 • Zda jsou drobky krmeny směsí;
 • zda při porodu byly nějaké potíže;
 • zda matka jíst vyváženě a úplně;
 • zda žena dost odpočívá a spí;
 • přítomnost deprese a zdravotních problémů u matky.

Jak je kojení spojeno s nástupem kritických dnů

Kojení je hlavním faktorem ovlivňujícím vaši menstruaci. Jejich příchod závisí na frekvenci připevnění dítěte k mléčné žláze:

 • pokud je dítě krmeno umělou výživou nebo kojeno, ale nepravidelně přicházejí kritické dny asi měsíc a půl po narození. Ovulace se ne vždy děje, ale přesto je pravděpodobnost uvolnění vajíčka poměrně vysoká, takže šance na otěhotnění při absenci antikoncepce jsou velmi vysoké;
 • pokud je krmení organizováno podle plánu, pak první menstruace může přijít již dva měsíce po porodu;
 • pokud kojení nastane na požádání, vzhled menstruace se zpozdí o šest měsíců nebo rok. Kritické dny zpravidla přicházejí, jakmile jsou do stravy dítěte zavedeny doplňkové potraviny; Absence menstruace po porodu je způsobena změněným hormonálním pozadím ženy
 • někdy menstruace u kojících žen přichází později než o rok později, což je spojeno s individuálními charakteristikami těla.

Pokud menstruace nepřišla o rok později, musíte vyloučit:

 • možné těhotenství;
 • hyperlaktinémie je hormonální onemocnění charakterizované zvýšeným množstvím prolaktinu. Tento hormon ovlivňuje ovulaci, a tím i menstruační cyklus..

Proč někdy po porodu nejsou žádná období

Důvody absence menstruace v období po porodu mohou být následující:

  účinek hormonu prolaktinu na tělo, který způsobuje takzvanou laktační amenoreu;

Laktační amenorea je stav ženského těla, při kterém nedochází k ovulaci spojené s laktací. Hormon prolaktin je hlavním hormonem při produkci mateřského mléka a brání vajíčku opouštět vaječníky. Hladina estrogenu se také nezvyšuje, proto menstruace u kojících matek přichází mnohem později..

Během laktace by absence menstruace neměla být děsivá, protože se jedná o normální fyziologický proces. Pokud však žena přestala kojit a po několika měsících nezačala menstruace, musíte určitě navštívit lékaře. Nedostatek menstruace rok po porodu je důvodem k návštěvě lékaře

Je možné nepoužívat antikoncepci po porodu, pokud ještě není menstruace

Často se věří, že kojení může chránit před nechtěným těhotenstvím téměř o 100%. Ale není. Laktační amenorea brání ovulaci. Aby však tato metoda fungovala, musí být dítě aplikováno na prsa nejméně každé 3 hodiny během dne a maximálně 6 hodin v noci. Ale i tak samozřejmě neexistuje 100% záruka.

Světová zdravotnická organizace doporučuje zahájit antikoncepci již tři týdny po porodu, a to navzdory přítomnosti nebo nepřítomnosti menstruace. Žena prostě nemusí čekat na nástup menstruace, protože první ovulace skončí těhotenstvím..

Doba trvání a přípustná intenzita první a následné menstruace po porodu

První menstruace po porodu se často liší od předchozí menstruace ženy. U některých je výtok hojnější, u jiných naopak skromný. Pokud byla dříve pozorována nepravidelnost v cyklu, pak po narození dítěte tento problém zpravidla zmizí..

Průměrný menstruační cyklus je 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Doba výtoku je 3–6 dní, někdy trvá až 8–10.

Největší intenzita výtoku během menstruace nastává v prvních 2 dnech. Pokud se tento ukazatel do sedmého dne nesnížil nebo menstruace trvá déle než týden, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Jak odlišit lochii a krvácení od menstruace

Po narození dítěte má každá žena krvácení, které je způsobeno oddělením placenty od dělohy. Obnova trvá určitou dobu (až dva měsíce), během níž se mění povaha výboje:

 • krvácení je pozorováno v prvních 2-3 dnech;
 • od 3-4 dnů do konce prvního týdne - serózně-sakrální výtok;
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • výtok se zastaví na 5-8 týdnech.

Toto krvácení se nazývá lochie a není měsíční. Odstraňují z těla matky vše zbytečné, aby byl proces obnovy dělohy dokončen co nejdříve. Ve svém složení kromě krve existují částice endometria, hlen a části fetální membrány. Během menstruace opouští tělo pouze krev a části horní vrstvy dělohy, nejsou zde žádné placentární složky.

Hlavní rozdíl mezi lochií a menstruací je povaha jejich výskytu: menstruační cyklus je regulován hormony, zatímco lochie je způsobena stavem dělohy po porodu..

Děložní krvácení je patologický stav charakterizovaný velkou ztrátou krve. Na rozdíl od menstruace vede k celkové slabosti, anémii, únavě a vyžaduje kvalifikovanou pomoc..

Tabulka: rysy lochie, krvácení a menstruace

Poporodní lochieObdobíDěložní krvácení
Barva výboje je červená. Pak zhnědnou a postupně zesvětlují na průhlednou nebo krémovou barvu..Během menstruace je ve výtoku vždy krev. Zpravidla má hned na začátku a na konci nahnědlou barvu..Barva výboje se nemění a objem se po několika dnech nesnižuje.
Po dodání může vybíjení trvat až 4–8 týdnů.Vaše menstruace by neměla trvat déle než týden.Děložní krvácení trvá déle než týden.

Jak dlouho trvá úplné obnovení normálního cyklu po porodu?

Pravidelnost kritických dnů po porodu se nevrátí okamžitě. I s příchodem první menstruace je poměrně těžké říci, kdy budou další. Tělo se v průměru potřebuje na zotavení 3 měsíce po začátku prvního období. Ale tento termín je individuální.

První menstruace po porodu: zkušenosti žen

První období byla normální. Ale pak po dobu šesti měsíců byly nepravidelné a hojnější než dříve. Poté, co se vše víceméně uklidnilo, však již nebyl tak jasný cyklus a bezbolestná menstruace jako před těhotenstvím, škoda.

Maria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Trvalo mi to 2,5 měsíce po porodu. Dítě má IW, takže její období začalo brzy. Teprve teď prošli. Byli velmi silní. Musel jsem používat urologické vložky 2 dny. Proudil silně a slabost. Zavolal jsem doktorovi, který porodil, řekl, že by to mohlo být. Ultrazvukem před 3 týdny bylo vše v pořádku.

Olga

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Začal jsem, když bylo dítěti 7 měsíců (kojila, byla dokonce překvapená), po dobu 5 dnů došlo k mazání, pak měsíc klidu. Pak šli jako obvykle, pouze se cyklus prodloužil, dosáhl 35 a před těhotenstvím to bylo 28 a samotné krvácení se snížilo. Ale k čemuž jsem opravdu velmi šťastný, že se staly bezbolestnými, dříve prvního dne žily léky proti bolesti. Ale PMS je nyní noční můra a předtím se zvětšila jen hrudník.

Olga

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4474752/

Měl jsem císařský řez, výtok po 3 týdnech. První menstruace přišla téměř po roce a půl (ošetřovaná). Ale první byli oh-oh-oh-velmi hojní, vůbec se nestalo, jako by byli pobodáni.

Plyš

http://www.babyplan.ru/forums/topic/42452-pervaya-menstruatsiya-posle-rodov/#ixzz4wlnJlK1D

Je možné kojit po nástupu kritických dnů

Existuje názor, že v kritické dny mateřské mléko zahořkne, a proto může dítě kojení odmítnout. Je to mýtus. Vědci nezjistili účinek menstruace na chuť a vůni mateřského mléka. Vůně matky se může mírně změnit, protože během menstruace se zvyšuje pocení. Ale tento problém lze snadno vyřešit důkladnější osobní hygienou..

Dalším častým mýtem týkajícím se kojení během menstruace je, že v kritických dnech klesá množství mléka. Menstruace neovlivňuje množství produkované živiny. Pokud dítě začne být rozmarné, neznamená to, že má hlad nebo nemá rád chuť mléka. S největší pravděpodobností byl emoční stav dítěte přenesen na dítě, protože se často zhoršují příznaky PMS (premenstruační syndrom) v období po porodu..

Neexistují žádné kontraindikace kojení během menstruace.

Video: kojení během menstruace

Bolestivé nebo těžké období: patologie a norma

Ženy, které pociťují bolest během menstruace před porodem, tomu po narození dítěte zpravidla nepřikládají význam. Někteří dokonce uvádějí, že bolestivost se snížila. Ale ti, kteří to ještě nezažili, mají velké obavy, když po porodu přijde bolestivá menstruace. Jaký je důvod těchto změn?

Bolest během menstruace v poporodním období může být důsledkem:

 • hormonální poruchy;
 • poškození orgánů během porodu;
 • císařský řez;
 • zánětlivý proces;
 • endometrióza - proliferace buněk ve vnitřní vrstvě dělohy;
 • onkologie;
 • neúplné čištění dělohy od zbytků placenty.

Při menstruaci může kojící žena pociťovat nárůst bolesti, když se dítě přichytí na prsa. Je to proto, že sání způsobuje intenzivní kontrakci dělohy. A protože práh bolesti je v kritických dnech snížen, bolest je pociťována silněji. Bolestivá období po porodu mohou naznačovat vývoj patologie

Jakmile se objeví první menstruace, doporučuje se navštívit lékaře. To je nutné k posouzení stavu orgánů mladé matky a určení, jak jsou obnoveny..

Naléhavá návštěva ordinace gynekologa je nutná, pokud:

 • výtok během menstruace je příliš hojný (maximální absorpční vložky stačí pouze na jednu hodinu);
 • doba menstruace je více než 10 dní;
 • menstruační cyklus trvá méně než dva týdny;
 • ve výtoku je mnoho sraženin. Výboj světlé šarlatové barvy;
 • uplynul rok od narození dítěte nebo žena nedojčí tři měsíce a menstruace nenastala;
 • pokud po lochy období přišlo dříve než o měsíc později;
 • pravidelnost menstruace mladé matky po několika menstruačních cyklech se neobnovila.

Osobní hygiena mladé maminky

V období po porodu by pozornost ženy na osobní hygienu měla být ještě opatrnější, protože oslabené tělo a ne vždy plně uzdravené orgány mohou plně odolávat různým infekcím. Důkladné a časté mytí, použití intimních gelů pomáhá zabránit vstupu patogenních mikroorganismů.

Ihned po porodu se doporučuje použít speciální poporodní vložky nebo, pokud žádné nejsou, obyčejné bez síťovaného povrchu. Po vrácení menstruace neexistují žádné zvláštní požadavky na výrobky osobní hygieny. Měly by se měnit každé 2 hodiny po umytí rukou. Je nemožné používat tampony v období po porodu. Po porodu můžete používat pouze vložky, nikoli tampony

Návrat menstruace je indikátorem toho, že ženský reprodukční systém se téměř zotavil z porodu. Vaše období po porodu se může lišit od období před porodem. Ať už je to jakkoli, pokud se obáváte neobvyklých projevů v kritických dnech, pak je lepší neprodleně navštívit lékaře.

Návštěva ženského lékaře je povinný postup, který se koná dvakrát ročně. Pravidelné návštěvy lékaře pomohou identifikovat zánět a patologii v raných fázích.