Co je cervikální konizace, jaké jsou rysy zotavení po této operaci

Radikální a nejméně traumatizující metodou odstraňování patologických novotvarů na děložním čípku je konizační procedura, během níž jsou buňky tohoto orgánu částečně vyříznuty nebo odpařeny. Stojí za zmínku, že stejně jako jakýkoli jiný chirurgický zákrok je taková operace spojena s určitými riziky a má řadu kontraindikací, takže před provedením byste o ní měli zjistit co nejvíce informací..

Jaký je tento postup a v jakých případech je to nutné

V důsledku infekčních a zánětlivých onemocnění urogenitálního systému, hormonálních poruch a dalších patologických procesů v těle ženy dochází k atypickým změnám v části epitelu umístěné v dolním segmentu dělohy. Tento stav vyžaduje pečlivou pozornost, protože v některých případech, při absenci řádné léčby, se transformační oblast může nejen zvětšit, ale také se vyvinout v rakovinový nádor..

Aby se zabránilo negativním důsledkům, moderní medicína navrhuje odstranit atypické buňky, což snižuje riziko zvětšení oblasti patologie a usnadňuje její diagnostiku..

Existují následující indikace pro konizaci děložního čípku:

 • diagnostika transformačních zón na kolposkopii;
 • eroze;
 • leukoplakia;
 • dysplázie 2 a 3 stupně;
 • polypy;
 • vady a jizvy na krku, které brání početí a porodu dítěte;
 • relaps patologie po jiných metodách odstranění postižené oblasti.

Ale tento postup má také řadu kontraindikací:

 • zánět v pánevních orgánech;
 • invazivní rakovina děložního čípku;
 • fuzzy hranice patologické výchovy;
 • chronická onemocnění: selhání srdce nebo ledvin, diabetes mellitus;
 • nízké rychlosti srážení krve.

Typy cervikální konizace

Po přípravných opatřeních a vyšetření pacienta odborník nabídne několik metod k odstranění atypické slizniční oblasti:

 • excize skalpelovým nožem;
 • elektrokonizace;
 • kryokonizace;
 • laserové odstranění;
 • chirurgie rádiových vln.

Volba metody je zároveň ovlivněna velkým počtem faktorů, včetně fyzického stavu pacienta, velikosti atypické oblasti a hardwaru zdravotnického zařízení, protože ne každá klinika si může dovolit mít ve svém arzenálu drahé vybavení..

U nás je nejběžnější metodou konizace ve veřejných nemocnicích odstranění části děložního čípku proudem nebo elektrokonizací. Ve většině případů po takovém postupu dojde k relapsu onemocnění. Negativním důsledkem této metody je ale také tvorba drsné jizvy, která negativně ovlivňuje reprodukční funkci v důsledku skutečnosti, že krk ztrácí svou pružnost a není schopen se otevřít. Z tohoto důvodu se elektrokonizace, stejně jako chirurgická excize, u nulipárních žen nepoužívá. Další nevýhodou metody je riziko otevření krvácení během průchodu chrastavitosti nebo v důsledku fyzické námahy v období po operaci.

Metoda kryokonizace je založena na použití nízkých teplot v oblasti sliznice, což vede k nekróze atypické zóny. Na rozdíl od prvních metod má řadu výhod: riziko otevření krvácení je minimalizováno, během zákroku nedojde k žádné bolesti. Kapalný dusík se používá jako kryoagens.

Laserové odstranění se provádí pomocí vysokoenergetického paprsku, pod jehož vlivem se patologické buňky odpařují, kauterizují nebo odstraňují. Na rozdíl od radikálních metod konizace je tato metoda méně traumatizující, ale stejně jako u prvních dvou typů intervencí se na krku tvoří strup. Vzhledem k vysoké bolesti při zákroku se používá celková anestézie.

Za nejúčinnější způsob odstranění patologie se považuje konizace děložního čípku pomocí rádiových vln. Během tohoto postupu jsou atypické tkáně vystaveny vysokofrekvenčnímu proudu. Pod jeho vlivem buňky, které tvoří patologickou zónu, odumírají. Na rozdíl od elektrokonizace se tento postup provádí pomocí proudu o vyšší frekvenci, který zabraňuje poškození okolních tkání a významně zkracuje dobu postupu.

Jak je

Lékař rozhodne, která metoda je lepší odstranit atypické tkáně, na základě historie onemocnění. Proto je před zahájením procedury nutné provést prohlídku těla a poskytnout určité údaje:

 • koagulogram;
 • obecné testy krve a moči;
 • testy na syfilis, HIV a hepatitidu;
 • vaginální nátěr na infekce;
 • stanovení krevní skupiny a Rh faktoru.

Poté byste měli udělat elektrokardiogram a navštívit praktického lékaře, abyste získali závěr o fyzickém stavu.

Konizace děložního čípku se obvykle provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu, kdy se zastaví hojný výtok.

 1. Před zákrokem musí žena odstranit chloupky z oblasti rozkroku, vyprázdnit střeva a močový měchýř.
 2. Anestetika se vstřikují do těla nebo se podává lokální anestézie.
 3. Další manipulace se provádějí na gynekologickém křesle: lékař vyšetřuje krk orgánu pomocí zrcadla a provede test s Lugolovým roztokem nebo 3% kyselinou octovou k označení okrajů patologie.
 4. Cervix je ošetřen lokálním anestetikem, jako je lidokain.
 5. Zvolená metoda konizace odstraní kuželovitou oblast sliznice.
 6. Poškozené cévy a tkáně jsou kauterizovány, v místě rány se tvoří strup.

Po ukončení procedury je získaný materiál odeslán k dalšímu výzkumu.

Vlastnosti pooperačního období

Po takovém zásahu jsou v životě ženy pozorovány drobné změny:

 1. Aby se vyloučilo riziko komplikací, pacientovi se důrazně doporučuje zdržet se sexuální aktivity a fyzické aktivity po dobu jednoho měsíce.
 2. Při koupeli nebo horké sprše nepřehřívejte tělo, protože to může způsobit krvácení.
 3. Při první menstruaci jsou povoleny pouze hygienické vložky, protože stagnující sekrece mohou vyvolat zánět pochvy.

Doba hojení rány je asi 3-4 týdny a končí výtokem strupů. V této době může pacient pociťovat nepohodlí v intimní oblasti a detekovat malé množství tmavého výboje na spodním prádle.

Jak ovlivňuje konizace narození dítěte

Vzhledem k tomu, že část krku je odstraněna v důsledku manipulace, může se v následujících těhotenstvích vyvinout isthmicko-cervikální nedostatečnost (patologické zkrácení orgánu a jeho předčasné odhalení). Taková komplikace těhotenství zahrnuje šití děložního čípku nebo instalaci speciálního porodnického zařízení - pesaru.

I když období nosení dítěte proběhlo bez komplikací, krk, který ztratil svoji pružnost, se nebude dostatečně otevírat, proto je konizace jednou z indikací pro plánovaný císařský řez.

Možné komplikace po konizaci děložního čípku

Vzhledem k tomu, že medicína v poslední době postupuje méně traumatizujícím způsobem řešení problémů se strukturálními transformacemi v tkáních děložního čípku, konizace ve většině případů nepřináší žádné komplikace. Existuje však řada faktorů, které mohou vyvolat zhoršení blahobytu pacienta, například nedodržování pravidel v pooperačním období..

Brzy

Během prvního týdne může žena pociťovat nepříjemné bolesti při tažení a také detekovat uvolnění malého množství sražené krve. Neměli byste se toho bát, protože takové pocity nejsou patologie a časem zmizí..

Je třeba poznamenat, že pokud nebudou dodržována pravidla rehabilitace, existuje riziko infekce a otevření rány v prvním týdnu po operaci..

Pozdě

Protože konizace není absolutní metodou zbavení se patologie, v některých případech jsou možné relapsy základního onemocnění..

Existuje však také riziko klíčení endometria z děložní dutiny nad její hranice, včetně do vaginálního segmentu, což následně zkomplikuje proces početí dítěte.

Vlastnosti menstruace po konizaci děložního čípku

Po dokončení takového zásahu do reprodukčního systému si řada žen všimne selhání menstruačního cyklu. Takto reaguje tělo na provedené změny. Obvykle se zotaví 2-3 měsíce po operaci.

Během první menstruace se uvolňuje větší množství tekutiny, protože během tohoto období dochází k intenzivnímu obnovení hormonálních hladin a regeneraci poškozených tkání.

Pokud v důsledku zúžení cervikálního kanálu menstruační krev nevychází správně, měla by se pacientka okamžitě poradit s gynekologem, protože stagnace tekutin může vyvolat zánět.

Léčba krvácení po operaci

Podobný jev s sebou nese určitá rizika pro zdraví pacienta, proto je na základě intenzity a množství výtoku možné použít několik způsobů, jak je zastavit:

 1. Pokud se okamžitě po konizaci nebo během konizace otevřelo intenzivní krvácení, je pacientovi předepsán další postup pro kauterizaci krvácejících cév, ale s použitím nižšího proudu.
 2. Doporučuje se lokální zastavení nadměrného vypouštění, například použitím tamponů namočených ve 3% peroxidu vodíku.

Závěr

Zdraví žen vyžaduje zvláštní pozornost. Pokud lékaři trvají na konizaci děložního čípku, neměli byste to odmítnout, protože komplikace po jakýchkoli strukturálních změnách v této části reprodukčního systému mohou vést k rozvoji rakovinného nádoru a v důsledku toho k úplnému odstranění tohoto orgánu.

Dotazy. Strup po konizaci děložního čípku Proč strup nezmizí po kauterizaci eroze

Co je to krční strup

Po chirurgickém zákroku se na děložním čípku v místě otevřené rány vytvoří buněčná vrstva, což je soubor mrtvé tkáně a sražených krevních sraženin. Ve vzhledu je to kůra, která se na pokožce tvoří po poranění.

Použití laseru, rádiových vln nebo elektrické smyčky bude generovat teplo nebo záření. Pod jejich vlivem je protein denaturován - ztrácí své vlastnosti. Současně je buňka zničena.

Tato ochranná vrstva slouží jako bariéra pro vstup různých patogenních a patogenních mikroorganismů a bakterií do krve přes ránu. Uzavřením exponovaných ran v místě expozice chrání strupka tkáň před krvácením. Pod ním se brzy vytvoří nová vrstva epitelu..

Fáze přírodního uzdravení

Hlavní specifičností hojení ran po kauterizaci je, že tento proces probíhá pod strupem

. Krevní sraženiny, které se rychle objeví, začnou ucpávat cévy, takže nedochází k krvácení. Kapalina z tkání, lymfy a sražené krve vytváří na povrchu rány kůru, která chrání před patogenními bakteriemi nebo opětovným zraněním.

Všechny rány procházejí několika fázemi, než se na jejich místě objeví nový epitel:

 1. Zánětlivý proces.
 2. Proliferace.
 3. Vzhled nového epitelu.

Fáze zánětlivého procesu je mírně vyjádřena. Fibroblasty a leukocyty se začnou hromadit na místo poranění a absorbují sekrece po kauterizaci eroze rádiovými vlnami, které se objevily během rozpadu. To aktivuje produkci kolagenu.

Ve stadiu proliferace se tkáň pod strupem v průběhu času zvyšuje, začínají do ní růst malé cévy. Na konci této fáze se na tenké tkáni vytvoří nový epitel, zatímco strup zmizí.

Proliferativní fází je růst epiteliální tkáně. Kromě toho se rozhoduje, zda na místě rány bude jizva, nebo bude nový zdravý epitel.

Co nedělat

Proces hojení a rehabilitační období do značné míry závisí na režimu a odpovědném chování pacientů v tomto okamžiku. Chrasta vytvořená na děložním čípku chrání poškozené místo na povrchu dělohy před poškozením. Podporuje proces hojení ran a tvorbu nových epiteliálních buněk pod nimi. Zachování strupy neporušené je zásadní pro další zotavení. Jeho poškození povede k exacerbaci onemocnění a výskytu nežádoucích vedlejších účinků..

POZOR. Aby nedošlo k poškození chrastavitosti, musí pacienti dodržovat následující pravidla.

 • Neplavte v otevřených vodních plochách, bazénech;
 • Nenavštěvujte koupele a sauny, vyhněte se přehřátí těla;
 • Odmítněte horkou koupel, osprchujte se;
 • Neopalujte se na slunci;
 • K úlevě od bolesti nepoužívejte vyhřívací podložku;
 • Minimalizujte fyzickou aktivitu, nezvedejte závaží;
 • Dočasně se vzdát sexu;
 • Nestříkejte;
 • Nepoužívejte tampony.

Gynekologové doporučují vzdát se pohlavního styku do dvou měsíců po operaci. Tento čas je dostatečný pro úplnou obnovu tkáně v místě poranění..

Zvláštní pozornost by měla být věnována provádění těchto doporučení. Porušení pravidel způsobí relaps a opakovanou patologii, jejíž léčba bude obtížnější a zdlouhavější..

Léčba krvácení

Zde musíte věnovat pozornost období krvácení. Pokud k nim dojde okamžitě po operaci, určí lékaři potřebu místních hemostatických postupů. Někdy jsou dostačující tampony s peroxidem vodíku nebo adrenalinem, ale existují situace, kdy se jednoduše neobejdete bez okamžitého zastavení krvácení.

Pokud jde o velmi dlouhý a silný menstruační tok, nepotřebují léčbu, protože cyklus se časem obnoví. Někdy je předepsána symptomatická léčba se silným poklesem počtu červených krvinek.

Po konizaci děložního čípku je výtok nedílnou součástí, takže byste se neměli příliš starat. Zvýšená pozornost však nebude bolet, zejména v prvních měsících po zákroku. Nejlepší je jít do nemocnice za jakýmkoli podezřením a konzultovat s lékařem, abyste včas napravili situaci a zabránili vzniku závažnějších komplikací..

Příznaky odmítnutí strupy

Pooperační období je doprovázeno krvácením z pochvy, podobné povahy jako menstruační krvácení. U některých žen zpočátku dochází k hojnému vodnatému výtoku s malým množstvím krevních sraženin. Jakmile strup vyjde, objeví se silnější a tmavší.

Odlupování strupů je doprovázeno následujícími příznaky:

 • Bolest v podbřišku, podobná intenzita jako menstruace;
 • Zapáchající vaginální výtok;
 • Změna barvy vaginálního výtoku na tmavší;
 • Zvýšený výboj.

K úlevě od bolesti užívejte ibuprofen nebo ketoral.

Ve většině případů se strup bezbolestně uvolňuje..

Po kolonizaci

Jak vypadá děložní čípek po konizaci? Obnova orgánu se vyznačuje následujícími body:

 • V oblasti odstraněného místa tkáně se vytvoří hluboká rána doprovázená krvácením první den po konizaci.
 • Pomalu, jak se hojí, se rána obvykle pokryje strupem, pokud byla operace provedena rádiovými vlnami, laserovou metodou.
 • Aktivní hojení je pozorováno přímo pod strupem. Pak se v určitém časovém okamžiku může oddělit od krku a vyjít přirozeně. Tento proces je často doprovázen obnoveným krvácením. Oddělení se zpravidla provádí po deseti až čtrnácti dnech. Toto období je však individuální a je určeno velikostí odstraněného laloku děložního čípku po konizaci. Fotografie ukazuje schéma takové manipulace..

Nepoužívejte léky


Foto - léky
Ve dnech, kdy strup odchází, je výtok velmi hojný. Je přísně zakázáno užívat léky na ředění krve. Tyto zahrnují:

 • Aspirin - kyselina acetylsalicylová;
 • Aterokard;
 • Warfarin;
 • Heparin;
 • Clexane;
 • Lospirin.

Chrasty na hlavě dětí

Svrab na hlavě dítěte je obvykle spojen s rulou (mléčnou chrastou). Toto onemocnění je projevem exsudativní (alergické) diatézy..

Rula se může objevit na pozadí:

 • pichlavé teplo a vyrážka plenky
 • potravinové alergie (zavedení pyré z červeného ovoce, kravského mléka, obilovin atd.);
 • užívání ženy, která pokračuje v kojení, takových alergenních produktů, jako je med, čokoláda, ořechy atd.;
 • nedostatek vitamínů u dítěte atd..

U novorozenců může být rula způsobena funkční nezralostí mazových potních žláz..

Různé operace a strup

Chirurgický zákrok jakýmkoli způsobem má za následek poškození tkáně. Doba zotavení a rehabilitace závisí na složitosti prováděné operace, stadiu onemocnění a celkovém zdravotním stavu.

Konizace

Tento postup odstraní postiženou oblast děložního čípku ve formě kužele. Používá se k diagnostice a léčbě těchto onemocnění: jizvy na krku, polypy a cysty, dysplázie, hypertrofie, počáteční stadia rakoviny. Použité metody: laser, nůž a smyčka (rádiová vlna).

Uzdravení trvá přibližně tři měsíce, v závislosti na způsobu intervence. Odmítnutí strupů začíná od druhého týdne. Je doprovázen hojným výtokem s nečistotami krve.

Eroze oxidace

Kauterizace cervikální eroze je charakterizována stejnými příznaky jako při konizaci. Podle způsobu provedení patří k chirurgickým operacím. Po ukončení procedury musíte dodržovat obecná pravidla režimu a všechna doporučení. Se sekrety jakéhokoli druhu vycházejí tmavé kousky ve dnech 7-16. To jsou chrastavité částice.

Biopsie

Pro vyšetření je z dělohy vyříznut malý kousek tkáně. Indikace jsou odchylky ve výsledcích nátěrů pro cytologii.

Správná příprava na operaci snižuje riziko komplikací a vedlejších účinků. Bioptický materiál je odeslán k detekci rakovinných buněk. V závislosti na velikosti excize a oblasti postižené oblasti vyjde strup za 5 - 20 dní.

Jaké jsou typy konizace

Konizace je klasifikována podle fyzikálního faktoru, kterým je odstraněn kousek tkáně:

 • Nůž.
 • Laser.
 • Kryokonizace.
 • Elektrokonizace.

Podle objemu existují:

 1. Ekonomická konizace (biopsie ve tvaru kužele) - velikost odstraněné oblasti není větší než 1-1,5 cm.
 2. Vysoká konizace - s odstraněním 2/3 a více délky cervikálního kanálu.

Zvažte pět hlavních typů, které jsou v chirurgické praxi nejběžnější.

 1. Konizace nože. Tento typ operace se používá, když ostatní nejsou z různých důvodů k dispozici. Je považován za nejsložitější a možná zastaralý typ konizace. Nedoporučuje se těm, kteří plánují mít více dětí. Při provádění je vybrána smyčka, která má velikost odpovídající postižené oblasti, a je provedeno odstranění.
 2. Elektrokonizace (diatermokonizace). Metoda jemného provozu. Provádí se v lokální anestezii. Poté je pro elektrodu připravena smyčka. Obrazně řečeno, „uzemnění“ je umístěno pod hýždě. Pomocí této elektrody se vyřízne požadovaná oblast. Po skončení je rána ošetřena koagulantem, aby se zastavilo krvácení.
 3. Laserová konizace. Tento typ intervence nevyžaduje anestezii. Tato metoda je navíc nekrvavá. Postižená oblast krku je ošetřena vysoce intenzivním laserovým paprskem. Současně jsou okraje rány utěsněny. Laser navíc dezinfikuje současně, takže riziko infekcí je minimální..
 4. Konizace rádiových vln. Manipulace se provádějí pomocí speciálního zařízení s rádiovými vlnami „Surgiton“. Jedná se o metodu expozice postižené oblasti děložního čípku pomocí střídavého proudu. Na elektrodu se nasadí smyčka požadované velikosti a lékař provede excizi. Nejběžnější metoda založená na výběru pacientů.
 5. Kryokonizace. Dopad na poškozené místo při nízkých teplotách. Obvykle kapalný dusík. Na rozdíl od jiných metod po zákroku nezbývá prostor pro výzkum na atypických porostech. Metoda zahrnuje zmrazení a v důsledku toho nekrózu místa. Tato metoda se v Rusku téměř nikdy nepoužívá..
WidconizaceVýhody metodynevýhody
Rádiová vlna
 • postup se provádí v lokální anestézii;
 • riziko krvácení a komplikací je minimální;
 • neexistuje žádné riziko spálení okolní zdravé tkáně.
Ne
Laser
 • pomáhá s vysokou přesností určit hloubku požadovaného zničení;
 • je možné provést postup s rozsáhlými patologickými změnami nebo rozšířením transformační oblasti na vaginální sliznici;
 • úspěšně používán pro různé deformace krku.
 • vysoké riziko tepelných popálenin okolních tkání;
 • vysoké náklady na postup;
 • potřeba celkové anestezie.
Nůž
 • umožňuje získat kvalitní přípravu na histologické vyšetření.
 • často způsobuje nebezpečné komplikace (krvácení, perforace).
Smyčka
 • nepoškozuje okolní tkáně;
 • postup je levný;
 • riziko komplikací je minimální.
 • není možné ovládat hloubku zkázy;
 • existuje riziko pooperačního krvácení;
 • postup má negativní dopad na schopnost rodit plod.
Kryokonizace
 • postup se provádí v lokální anestézii;
 • zóna nekrózy je omezena;
 • komplikace vyloučeny.
 • neexistuje způsob, jak vzít tkáň pro výzkum;
 • lékař nemůže ovládat hloubku zkázy.

Při jakékoli technice chirurgického zákroku se vyřízne oblast postižené sliznice, zatímco se zachytí 5–7 cm zdravé tkáně. Při ekonomické konizaci (biopsie ve tvaru kužele) je velikost oblasti, která má být odstraněna, 1–1,5 cm, při vysoké konizaci je odstraněno 65% nebo více délky cervikálního kanálu.

Nůž

Operace se provádí skalpelem v celkové nebo epidurální anestezii, před 40 lety byla tato metoda považována za jediný způsob odstranění poškozených oblastí děložního čípku. Nyní se tato metoda intervence používá jen zřídka kvůli velkému počtu komplikací - těžké krvácení, zjizvení, perforace tkáně.

Hlavními indikacemi jsou prekancerózní patologie, maligní nádory v počáteční fázi vývoje, dysplázie 3. stupně. Cena - 4,5-5,5 tisíc rublů.

Jak probíhá operace:

 1. Ovlivněné oblasti epitelu jsou ošetřeny roztokem jódu, oblasti s atypickými buňkami získávají bělavý odstín.
 2. Proveďte rozšířenou kolposkopii.
 3. Cervix je fixován kleštěmi.
 4. Část ve tvaru kužele je vyříznuta skalpelem.
 5. Okraje rány jsou koagulovány, aby se zabránilo silnému krvácení.
 6. Krev se odstraní sterilními bavlněnými polštářky.
 7. Doba operace - 20-30 minut.

Po bodné metodě zůstávají na děložním čípku jizvy, které brání početí a normálnímu porodu dítěte, takže operace se provádí u žen, které již porodily.

Rádiová excize se provádí pomocí přístroje Surgitron nebo Fotek, který působí na postižené tkáně vysokofrekvenčním nožem vysokofrekvenčních vln; pro operaci se používá celková nebo regionální anestézie. Cena - 10-15 tisíc rublů.

 1. Postižená oblast je ošetřena anestetickým gelem.
 2. Postižená oblast epitelu se izoluje roztokem jódu.
 3. Zrcadla jsou vložena do pochvy, děložní čípek je fixován, hlen je odstraněn z cervikálního kanálu.
 4. Do cervikálního kanálu je zaveden konizátor, na zařízení je zvolen požadovaný režim.
 5. Rádiovým nožem se vytvoří kruh, vyříznutá tkáň sliznice se odstraní.
 6. Krev je odstraněna, okraje rány jsou sráženy, tkáň je odeslána do laboratoře k dalšímu studiu.
 7. Délka operace - 15 minut.

Radiochirurgická metoda je účinná a běžná metoda léčby dysplázie. Výhody - minimální riziko krvácení a poškození zdravých tkání, minimální doba zotavení, komplikace se vyskytují jen zřídka.

Laserová konizace

Excize poškozené tkáně se provádí laserovým paprskem v lokální anestezii. Cena - 12-25 tisíc rublů.

Po anestézii, ošetření postižené oblasti roztokem jódu, je do děložní dutiny zaveden kolposkop s laserem. Pod vlivem vysokých teplot se poškozená tkáň rychle odpaří, okraje rány jsou připájeny a vyleštěny. Délka operace - 15 minut.

Během zásahu se používá elektroda se smyčkou různých tvarů, operace se provádí ve 2, 3 fázích dysplázie v lokální anestézii. Cena operace je 11–20 tisíc rublů.

 1. Cervix je ošetřen Lugolovým roztokem nebo jódem.
 2. Provádí se rozšířená kolposkopie, tvar smyčky je vybrán tak, aby pokrýval celou postiženou oblast.
 3. Cervix je fixován, pod hýždě pacienta je umístěna pasivní elektroda.
 4. Smyčka se posouvá tak, aby všechny tkáně s patologickými změnami zůstaly uvnitř kruhu, počet závitů závisí na stupni dysplazie, velikosti oblasti s atypickými buňkami.
 5. Srážení rány.
 6. Délka operace - 25 minut.

Pomocí této metody konizace lze biologický materiál získat prakticky beze změny, což umožňuje získat nejpřesnější výsledky histologie..

Podle objemu existují:

 1. Ekonomická konizace (biopsie ve tvaru kužele) - velikost odstraněné oblasti není větší než 1-1,5 cm.
 2. Vysoká konizace - s odstraněním 2/3 a více délky cervikálního kanálu.

Infekce způsobují komplikace

V případě pohlavně přenosných infekčních zánětů je výtok tmavě žlutý nebo nazelenalý. Důvodem může být vaginitida, adnexitida, salpingitida.

Léčba se může lišit v závislosti na komplikacích. Existuje dostatek protizánětlivých léků a vaginálních čípků. V pokročilých případech jde o chirurgický zákrok k odstranění vaječníků.

Hlavní fáze činnosti

Aby se zabránilo komplikacím, je nutné přísně dodržovat doporučení lékaře. Pokud se navíc změní povaha krvácení, je třeba dodržet odlišný algoritmus:

Krvácení můžete odlišit od menstruace v době, kdy dojde ke krvácení. První menstruace pro mnoho lidí se začíná objevovat po 20 až 30 dnech, v tomto okamžiku končí výtok, který byl zaznamenán po kauterizaci. Přímo menstruace v jejich barvě se liší ve stínu. Krev během menstruace je tmavá, v některých případech jsou v ní zaznamenány sraženiny. Mění se také povaha krvácení - zpočátku je nevýznamné, na konci klesá až do výskytu krvácení.

Když potřebujete odbornou pomoc

Bez patologií, po odstranění strupů, pacient začne mít mírné krvácení. Normální fyziologická reakce je reakce, kdy po dvou až třech hodinách samy odezní. Příčinou prodlouženého krvácení, více než šesti hodin, může být prasklá céva. Naléhavá potřeba konzultovat s lékařem obvaz nebo moxování.

Někdy je uvolnění mrtvé tkáně doprovázeno bolestivými pocity. Krvavý výboj se stává hojným. Tento stav je způsoben poškozením tkání děložního čípku v místě zásahu..

K ošetření poškozené oblasti je nutné kontaktovat gynekologa. To pomůže zastavit krvácení. Aby se zabránilo možným komplikacím, doporučuje se podstoupit antibiotickou terapii..

DŮLEŽITÉ! V takových případech se poraďte s lékařem:

 • Bohatý výtok jasně červené barvy, připomínající krvácení;
 • Objevilo se silné svědění;
 • Ostrá, řezná bolest;
 • Zimnice a horečka.

Výtok s krví je důvodem, proč strup opustí před časem nezbytným pro úplné uzdravení dělohy. Současně se ještě zcela nevytvořila nová vrstva epitelu pod ním..

Jak to jde?

Úmyslné oddělení tohoto vzdělávání není nutné. Když se zcela vytvoří nový zdravý epitel, strup se začne oddělovat. To se může stát v průběhu několika dní nebo najednou. To je způsobeno tím, že je rozdělen na části nebo úplně.

Tyto části nebo celý film vstupují do pochvy. Odtamtud vycházejí s vaginálními sekrety nebo při sprchování. To je zcela bezbolestné. Obvykle si pacient vůbec nevšimne, že se to stalo..

Recenze z různých zdrojů

Sveta Armanova, 32 let.

Asi před rokem jsem prošel hlubokou kanylací. Udělali mi to pomocí laseru, který byl dražší než jiné metody, ale jak vysvětlil doktor, bylo to v mém případě bezpečnější. Období po operaci bylo celkem snadné a bezbolestné. Nejsilnější špinění bylo pozorováno do 2 dnů, poté se staly mírnými a průhlednými. Po zotavení a návratu k běžnějšímu životnímu stylu a práci se výtok na několik dní zbarvil růžově, což bylo pravděpodobně způsobeno zvýšením fyzické aktivity. Strup zmizel asi po týdnu, to jsem pochopil podle přítomnosti sraženiny na hygienické vložce.

Irina Bob, 39 let.

Nedávno prošla cervikální kanalizací, protože byla objevena dysplázie 3. stupně. Operace probíhala v celkové anestezii a netrvala déle než 30 minut. Po dvou hodinách strávených pod dohledem lékaře byla propuštěna domů. Prvních pár hodin jsem pocítil tažnou bolest jako během menstruace a závratě, někdy se podle mě nevolnost vzpamatovala z anestezie. Zotavení proběhlo dobře, jakmile jsem si všiml, že barva výtoku ztmavla, obrátil jsem se ke svému gynekologovi, který mi vysvětlil, že strup odtrhl a došlo k hojení. Stalo se to asi v den 9.

Pro vaše zdraví, zejména pokud jde o ženský reprodukční systém, musíte velmi pečlivě sledovat a pravidelně navštěvovat gynekologa. V raných stádiích onemocnění můžete vyřešit jakýkoli problém, aniž byste se ublížili.

Tvorba strupů a jejich odchod je normální fyziologická reakce po chirurgických zákrocích. Každá žena musí sledovat svůj stav po operaci. Dodržováním základních pravidel se snižuje pravděpodobnost komplikací. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli vedlejší příznaky, doporučuje se co nejdříve vyhledat pomoc ve zdravotnickém zařízení..

V komentářích se můžete podělit o svůj názor na to, zda byl článek užitečný. Umístění těchto informací na sociální sítě pomůže objasnit situaci těm, kteří jsou znepokojeni touto choulostivou otázkou..

Možné patologie

U abnormálního výboje musíte sledovat a zároveň vědět, jak by měly vypadat. Pro větší pohodlí můžete použít hygienické vložky s celulózovým povrchem. Je zakázáno používat tampony. Je také lepší nepoužívat vonné vložky: vonné látky jsou dalším zdrojem podráždění, které může způsobovat alergie nebo záněty.

Pokud je výtok neobvyklý, je nutná lékařská pomoc. Musíte si dělat starosti v následujících situacích.

Tvorba krvavého výtoku během jednoho dne naznačuje poranění cévy. Doma toto krvácení nelze zastavit, takže musíte navštívit lékaře.

Pokud se krev uvolní po několika týdnech a její uvolnění je dokončeno během 1-2 hodin, pak je to způsobeno vypouštěním strupy. Pokud současně dojde k neustálému krvácení, zaznamená se zvýšení teploty, to je důvod pro kontaktování gynekologa.

Přidělení může nastat po minulé menstruaci. V některých případech dochází po sexuálním kontaktu k mírnému rozmazání krve. Často je to důsledek vznikající komplikace - cyst. Tato patologie nemá specifické příznaky..

Nežádoucí účinky se mohou objevit po kryodestrukci, kauterizaci dusíkem a dalších metodách. Chrasta navíc ucpává žlázy a znemožňuje výstup obsahu. V průběhu času se objevují cystická zvětšení, která praskla během sexuálního kontaktu s uvolněním malého objemu krve.

Změna odstínu výstupu kapaliny

Hnědé nebo narůžovělé odlesky mohou změnit barvu. Pokud je výtok zelený nebo žlutý, tekutý v konzistenci, je to známka infekce.

Příčinou komplikace je nedostatečný vaginální debridement před provedením moxování. Pokud je 4. fáze čistoty diagnostikována nátěry, musí být před zákrokem vyléčena cervicitida nebo kolpitida. K čemu se používají vaginální čípky nebo místní léky, s přihlédnutím k určité mikroflóře.

Některá onemocnění jsou vyjádřena necharakteristickými sekrecemi. Může to být během infekcí přenášených sexuálním kontaktem. Například během vývoje trichomaniázy je výtok kapalný se zeleným nádechem.

V některých případech je zaznamenán výskyt bakteriální vaginózy, zatímco výtok je bělavý nebo šedobílý..

Vývoj zápachu

Dokud se rána zahojí, nemá výtok nepřirozený zápach. V některých případech to však naznačuje porušení přirozeného zotavení..

Vývoj gardnerelly může naznačovat známky vaginózy. Během vývoje tento patogenní organismus uvolňuje těkavé aminy, které voní jako shnilé ryby..

Výtok s hnisavým zápachem je považován za nebezpečný příznak. Tato symptomatologie se objevuje během vývoje hnisavého procesu. Tento stav bude vyžadovat urgentní chirurgický zákrok. Současný projev hnisavého výtoku a nepříjemného zápachu z pochvy je indikací pro nejrychlejší možné doporučení gynekologovi.

Další nepříjemné klinické příznaky

Kromě každého z výše uvedených příznaků mohou být přidány klinické příznaky, jako je horečka a bolest..

Po provedení moxování mohou být po určitou dobu normou drobné pocity bolesti po určitou dobu. Zvýšená bolest na pozadí hojného výtoku bude vyžadovat lékařské ošetření.

Bolestivé pocity mohou být indikátorem rozvinutého zánětlivého procesu. Pokud infekce pronikne do přívěsků nebo do těla dělohy nebo je zaznamenán akutní chronický proces, pak se bolest projevuje jako tahavý a nudný charakter a v některých případech se může zesílit. Během infekce přívěsků se na straně zánětlivého procesu tvoří bolestivý syndrom.

Zánětlivá reakce

V některých případech mohou ženy pociťovat silné nepohodlí v dolní části břicha. Pokud se bolestivý syndrom zvýší, může to být první příznak rozvíjejícího se zánětlivého procesu..

Zvýšení teploty je také považováno za nepříznivý příznak, který po celou dobu naznačuje zánět. K léčbě se používají antibiotika.

Strupy na hlavě dospělého

Tvorba strupů na hlavě u dospělých je nejčastěji pozorována na pozadí seboroické dermatitidy.

Seboroická dermatitida se nazývá chronické zánětlivé onemocnění kůže, doprovázené zvýšením množství vylučovaného mazu a porušením jeho složení..

Změna složení mazu snižuje jeho baktericidní vlastnosti a dále přispívá k ucpávání pórů a také vytváří příznivé podmínky pro reprodukci patogenních mikroorganismů.

Seboroická dermatitida vede k zesílení stratum corneum a vzniku hojného odlupování, vzhledu mastného lesku pokožky, rychlému znečištění vlasů, výskytu strupů na pokožce hlavy, zánětu mazových žláz a svědění.

Příčinou vývoje seborey mohou být zpravidla hormonální poruchy, imunologické faktory, stres atd..

Léčba seboroické dermatitidy se provádí komplexním způsobem a zahrnuje jmenování keratolytických látek (peelingy z ovoce, glykolu atd., Jmenování přípravků s kyselinou salicylovou atd.), Použití sebo korektorů (odstranění mastného lesku, normalizace složení a množství mazu), antifungální látky.

Přečtěte si další: Nejspolehlivější antibiotické masti pro hojení abscesů a hnisavých ran

 • O
 • Nejnovější příspěvky

Anna Černenko

Infekční lékař nejvyšší kategorie s rozsáhlými zkušenostmi. Specialista v oboru terapie infekčních nemocí různé etiologie, metody laboratorní diagnostiky biomateriálu.

Možnosti, jak probíhá menstruace po konizaci děložního čípku 1

Nemoci děložního čípku jsou v moderní ekologii poměrně časté u ženské populace většiny zemí světa. Důsledky léčby prováděné v takové patologii, například menstruace po konizaci děložního čípku, jsou pro praktické lékaře a jejich pacienty velmi zajímavé..

Pro úspěšné zotavení po radikální léčbě je důležité pochopit možné důsledky této intervence. Rehabilitační období do značné míry závisí na volbě metody gynekologa pro ovlivnění nemocného orgánu.

Přečtěte si v tomto článku

Konizace děložního čípku: důsledky

Nejčastěji se žena po operaci obává bolesti v dolní části břicha. Tyto příznaky mohou trvat až 2 až 3 týdny. Odborníci doporučují, aby jejich pacienti v tuto chvíli užívali léky proti bolesti..

Pokud jde o nástup další menstruace, provedený chirurgický zákrok nemá vliv na jejich sekvenci. Menstruační krvácení obvykle nastává ve správný čas, ale intenzita je výraznější. Mnoho žen je během tohoto období nuceno užívat doplňky železa, aby kompenzovaly ztrátu krve..

Tyto projevy by neměly vyděsit pacienty, avšak pokud dojde k silnému krvácení, poraďte se s lékařem. Hojné krvácení během první menstruace po operaci může být obvykle u 3% žen, ale bdělost v tomto případě neublíží.

Konizace děložního čípku

Stručný popis metody diathermoelektrokonizace

Tato metoda léčby patologie oblasti ženských genitálií je na druhém místě v celkovém počtu operací provedených u tohoto kontingentu pacientů. V moderních klinikách pro chirurgický zákrok na tak intimním a citlivém místě se používá speciální elektroda - konizer evropského standardu, upravený porodníkem-gynekologem Rogovenko S.

Podstata zvažované metody léčby spočívá v tom, že pomocí tohoto elektrického nože jsou poškozené tkáně děložního čípku vyříznuty řezem ve tvaru kužele, přičemž ostrá strana je obvykle obrácena k vnitřku děložní dutiny. Výsledný pahýl koaguluje, na jeho místě se vytvoří strup, který po chvíli zmizí.

Závisí to na hloubce poškození tkáně elektrodou a rychlosti úmrtí koagulovaných tkání, když začne první menstruace po konizaci děložního čípku.

Diatermoelektrokonizace je široce používána pro diferenciální diagnostiku patologie v pochvě a děložním čípku. Pomocí elektrod se provádí tzv. Konizační biopsie, která díky morfologickému obrazu řezu po vrstvě krční tkáně umožňuje konečné diagnóze a předepsání vhodné terapie nemocné ženě.

Není nutné jít do všech technických jemností vedení DEE u pacientů, protože takové věci zajímají hlavně specialisty. Je třeba poznamenat, že tato operace se provádí bez anestézie; ve vzácných případech se doporučuje lokální podání novokainu nebo bupivocainu..

Vlastnosti časného pooperačního období u těchto pacientů

Po dobu 10 - 15 dnů po konizaci si ženy obvykle stěžují svému lékaři na silné krvácení z pochvy. Podobný obraz může přetrvávat, dokud není strup zcela vyřazen z vaginální dutiny..

Lékař by měl pacientku před provedením manipulace varovat, že těžká období po konizaci děložního čípku by ji neměla děsit. Takže tělo pacienta reaguje na operaci. Pokud se v průběhu času neobjeví žádné komplikace, objem uvolněné menstruační krve se postupně vrátí na obvyklou předoperační úroveň..

Podívejte se na video o postupu:

Možné negativní důsledky cervikální excize

Je třeba poznamenat, že moderní gynekologie jasně rozděluje všechny komplikace této operace do tří hlavních skupin podle doby jejich výskytu..

Časné pooperační problémy

Časové období pro vývoj porušení ženských pohlavních orgánů spojených s přenesenou konizací je 3 - 5 měsíců od data operace. Nejčastěji to zahrnuje různé krvácení z pochvy během zásahu nebo v důsledku předčasného odmítnutí strupy.

U této skupiny pacientů se může vyvinout zánětlivý proces v děloze a v přílohách. Podobné komplikace se vyskytují u 1 - 3% operovaných žen.

Menstruační otvory jsou nejčastěji jednoduše vyprovokovány provedenou operací, nicméně hyperpolymenorea a různé acyklické krvácení jsou odborníky připisovány následkům cervikální excize. Pokud ženská období po konizaci děložního čípku začala dříve, pak je to nejčastěji důsledkem přenesené manipulace.

Pozdní komplikace u pacientů podstupujících diatermoelektrokonizaci

Pokud od operace uplynulo více než 6 měsíců, lékaři obvykle mluví o pozdních komplikacích tohoto léčebného postupu. To zahrnuje:

 • Zkrácení délky děložního čípku doprovázené prolapsem sliznice cervikálního kanálu.
 • V 5 - 7% případů se u pacientů po této operaci prudce zúží cervikální kanál. Taková patologie vyžaduje operativní zvětšení průměru speciálními dilatátory. To je nutné k normalizaci vypouštění krve z dělohy během menstruace..
 • Možné jsou zánětlivé procesy probíhající v místě operace. Přiřaďte endometriózu děložního čípku a pseudoerozi této oblasti. Podobná patologie je popsána u 12 - 18% pacientů po konizaci..

Existuje také velké množství dlouhodobých důsledků takové manipulace, ale toto je téma pro samostatnou konverzaci. Pouze poznamenáváme, že u 6 žen, které podstoupily DEE, jsou možné různé varianty poruch ovariálně-menstruačního cyklu..

Vlastnosti menstruace po takových operacích

Kromě různých komplikací spojených s vývojem zánětlivého procesu v oblasti operace se mnoho pacientů obává možných nepravidelností menstruace v pooperačním období. Nejčastěji se takové problémy objevují v prvních 2 až 3 měsících po operaci..

Když žena začne menstruovat po konizaci děložního čípku, určitě bude věnovat pozornost jejich nadměrnému množství. To je způsobeno restrukturalizací hormonálního systému a lokálními hemostatickými reakcemi jeho těla..

Po odmítnutí strupy po dobu 2 - 3 měsíců je pacient po excizi krku v procesu epitelizace. Doba trvání menstruačních nepravidelností závisí na délce období zotavení..

V dlouhodobém období mohou nastat potíže s menstruací, pokud se cervix prudce zmenší v důsledku pooperačního křeče. Menstruační krev nedostává dostatečný odtok z děložní dutiny a může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Aby se předešlo těmto komplikacím, odborníci se uchylují k bougienage cervikálního kanálu..

Podle moderní lékařské statistiky jsou problémy s menstruací po těchto operacích zaznamenány u 20% pacientů, přičemž je třeba poznamenat, že tyto poruchy mají zpravidla dočasnou povahu..

Léčba krvácení

Pokud se u pacienta po konizaci vyvine časné krvácení, pak akce zdravotnických pracovníků závisí na jeho síle a délce trvání. Silné krvácení vyžaduje další hemostázu pomocí DEC s minimální silou proudu nebo různými lokálními hemostatickými postupy.

S takovými problémy dobře pomáhají tampony s peroxidem vodíku, adrenalinem nebo kyselinou aminokapronovou. Doporučuje se také 3% teplý roztok peroxidu vodíku ve formě lázní, je znázorněna kauterizace krvácejícího povrchu manganistanem draselným.

V případě potřeby je možné okamžitě zastavit krvácení. V tomto případě je děložní čípek sešit nebo koagulován laserem.

Hojná menstruace, která vznikla po provedení takové manipulace, ve většině případů nevyžaduje zvláštní léčbu, protože je dočasná a funkční. Pokud hrozí kritický pokles počtu červených krvinek, provede se vhodná symptomatická léčba.

Doporučujeme vám přečíst si článek o cervikální dysplázii. Z něj se dozvíte o příčinách patologie a její diagnostice, metodách léčby, účinnosti konzervativní a chirurgické terapie a obnově těla po léčbě..

Jak již bylo zmíněno výše, menstruační porucha po konizaci děložního čípku se vyskytuje pouze u 20% pacientek. Podle tohoto indikátoru je diathermoelektrokonizace jednou z nejšetrnějších metod léčby patologických změn v tkáních a buňkách tohoto orgánu, což je pro většinu žen problematické. S delším obdobím a dalšími varovnými příznaky je však lepší navštívit lékaře..

Kolik měsíců po konizaci bolí žaludek. Konizace děložního čípku: proč se to děje a jaké metody se k tomu používají? Těhotenství, menstruace a rychlost výtoku po konizaci děložního čípku

Fáze zotavení

Jakýkoli zásah do anatomie děložního čípku, včetně konizace děložního čípku, znamená dlouhé pooperační období zotavení. Obnova je z velké části způsobena chováním pacientů: užívání všech léků předepsaných lékařem, hygiena, odmítnutí sexuálních kontaktů, dodržování cvičebního režimu. Fáze léčby zahrnují přímou konizaci a konzervativní terapii zaměřenou na urychlení hojení a prevenci recidivy onemocnění.

Konizační operace se provádí pouze sterilními nástroji, ale riziko infekce přetrvává jak během zákroku, tak po něm. Aby se minimalizovala pravděpodobnost infekce, může lékař předepsat léčbu antiseptickými čípky. Žena by měla dodržovat sexuální odpočinek, vyvarovat se koupání a návštěvy bazénu, aby se zabránilo proniknutí infekce do rány. Pooperační období neznamená ošetření poškozeného povrchu. Je nepřijatelné, abyste se sami sprchovali. Je nutné zajistit absolutní fyzický odpočinek poškozené oblasti.

Taková komplikace v pooperačním období, jako je krvácení, je spojena s poškozením krčních cév. V případě porušení procesů koagulace se krevní sraženiny nevytvářejí dostatečně. A také při úniku velkého rozsahu může dojít k hojnému krvácení, které vyžaduje návštěvu lékaře. Přijatelný jev je výskyt nevýznamného výtoku v pooperačním období. To je způsobeno porušením integrity stěn děložního čípku. Výtok je v počátečním období krvavý a poté se stává krvavým.

Rádiové vlny, laserové metody a metoda diatermokonizace umožňují vznik strupů. Jeho vydání bude doprovázeno zvýšenou sekrecí. Po vyčištění operační oblasti se výtok sníží a získá fyziologický charakter. Žena by měla být znepokojena faktory, jako je zvýšení množství sekrecí, neobvyklý vzhled (sýrová konzistence, žlutá barva), ostrý nepříjemný zápach. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost bakteriální flóry. Drobná bolest je považována za přijatelnou. Bolest je podobná bolesti u premenstruačního syndromu. Lékaři obvykle předepisují léky na mírnou bolest.

Protože operace konizace zahrnuje odstranění oblasti postižené tkáně, může proces regenerace trvat déle, než se očekávalo. Pro urychlení hojení se používají léky jako Panthenol, Methyluracil, Levomekol..

Pokud má pacient svědění, pocit pálení, může to být příznak infekce. Nepohodlí je doprovázeno zvýšením teploty, zvýšeným výtokem. Preventivní léčba v pooperačním období může zahrnovat antimikrobiální čípky jako Hexicon, Terzhinan, Rumisol.

Zvýšená bolest vyžaduje okamžité vyšetření odborníkem.

Provedená operace může ovlivnit povahu průběhu menstruačních cyklů: zvýšený výtok, prodloužené trvání, bolestivost. Takové změny jsou pozorovány v prvních měsících po odstranění části děložního čípku. Po úplném zotavení těla, stabilizaci psychologického pozadí ženy se menstruační cyklus vrátí k normálu.

Pokud byla provedena konizace na dysplazii, bude léčba v pooperačním období doplněna antivirovými a imunomodulačními léky. Během operace jsou lidské papilomaviry rozptýleny na stěny pochvy, což může následně vést k relapsu. Proto léčba zahrnuje látky potlačující množení virů..

Hlavním problémem, který znepokojuje ženy v pooperačním období, je možnost budoucího těhotenství po konizaci děložního čípku. Pokud pacient předpokládá narození dítěte brzy po operaci, musí lékař zvolit nejméně traumatizující způsob léčby, zejména rádiovou vlnu. Lékař upozorní ženu na nutnost odložit těhotenství nejméně na jeden a půl až dva roky po konizaci.

Právě toto období zajistí úplnou obnovu cervikálního kanálu a odstraněných tkání vaginální části děložního čípku..

Odborníci stanovují nebezpečí rozvoje předčasného porodu a potratu kvůli pravděpodobnosti oslabení funkcí děložního čípku pod hmotností plodu. Aby se tomuto riziku zabránilo, může gynekolog provést šití nebo pesarové umístění. Často se provádí císařský řez, ale předpovědět proces porodu je možné pouze při hodnocení dynamiky stavu děložního čípku během těhotenství. Porod lze provést po konizaci přirozeně i operativně..

Konizace děložního čípku je nejúčinnější léčbou prekancerózních změn ve struktuře epitelu. Včasná diagnostika a léčba onemocnění v pooperačním období umožní ženě udržet si reprodukční funkce.

Negativní momenty

Jakýkoli chirurgický zákrok a léčba cervikálních onemocnění může vést k vážným následkům. Komplikace vznikají v podmínkách špatně provedeného chirurgického zákroku, složitosti základního onemocnění ženy nebo nedodržování doporučení.

Hlavní negativní aspekty konizačního postupu v pooperačním období jsou následující:

 • krvácení (asi 5% operací má takové následky);
 • infekční a zánětlivý proces;
 • bolestivý syndrom;
 • jizvení;
 • stenóza;
 • ischemicko-cervikální nedostatečnost (ICI) během těhotenství, která vyvolává spontánní potrat nebo předčasný porod.

ICI se po konizaci ne vždy vyvíjí. Jelikož je to způsobeno jak hormonální nerovnováhou, tak vrozenou poruchou poměru složek svalů a pojivové tkáně, operace nemusí mít vliv na průběh těhotenství.

Možné negativní důsledky cervikální excize

Je třeba poznamenat, že moderní gynekologie jasně rozděluje všechny komplikace této operace do tří hlavních skupin podle doby jejich výskytu..

Časné pooperační problémy

Časové období pro vývoj porušení ženských pohlavních orgánů spojených s přenesenou konizací je 3 - 5 měsíců od data operace. Nejčastěji to zahrnuje různé krvácení z pochvy během zásahu nebo v důsledku předčasného odmítnutí strupy.

U této skupiny pacientů se může vyvinout zánětlivý proces v děloze a v přílohách. Podobné komplikace se vyskytují u 1 - 3% operovaných žen.

Menstruační otvory jsou nejčastěji jednoduše vyprovokovány provedenou operací, nicméně hyperpolymenorea a různé acyklické krvácení jsou odborníky připisovány následkům cervikální excize. Pokud ženská období po konizaci děložního čípku začala dříve, pak je to nejčastěji důsledkem přenesené manipulace.

Prevence

Absolutní zotavení nastane během 1 až 4 měsíců. Během tohoto pooperačního období lékař předepisuje několik kontrolních a preventivních prohlídek. První návštěvu lékaře lze naplánovat již dva týdny po konizaci. Může být nutné předat vzorek biomateriálu pro histologii a další analýzy.

Tato opatření jsou důležitá pro hodnocení účinnosti chirurgického zákroku a prevenci recidivy cervikálního onemocnění v pooperačním období léčby cervikální konizace..

Pokud jsou při histologickém vyšetření nalezeny rakovinné buňky v odstraněných tkáních, je ženě předepsáno ozařování a chemoterapie, jakož i další, radikálnější chirurgická léčba.

Pokud se u ženy v pooperačním období objeví stenóza nebo infekce cervikálního kanálu, léčba po konizaci se provádí pomocí bougienage.

Konizace je běžná a účinná metoda léčby a diagnostiky řady onemocnění děložního čípku. Může být prováděno téměř v jakémkoli zdravotnickém zařízení. Jedinečnost této metody léčby spočívá ve schopnosti vyříznout poškozené místo a současně provést tkáňové vyšetření pro následnou diagnostiku. Regenerace probíhá v krátké době as malým rizikem komplikací.

Při úspěšné léčbě operace nijak neovlivní schopnost rodit děti..

Konizace děložního čípku je metoda diagnostiky a léčby gynekologických patologií, během nichž je z cervikálního epitelu odstraněna malá oblast slizniční výstelky ve formě kužele.

Konizace je předepsána poměrně často kvůli pohodlnosti provádění a možnosti podrobného studia struktury patologické oblasti po operaci. Komplikace jsou vzácné a postup je minimálně invazivní. Uzdravení je dosaženo v krátké době.

Doba hojení

Období zotavení do značné míry závisí na tom, jak hluboce byly tkáně ovlivněny, a také na následujících faktorech:

 • jaká metoda byla použita;
 • zda byla použita další léčba;
 • byly nějaké komplikace.

Hojení trvá nejdéle po diatermokoagulaci - asi 5-6 týdnů. O něco méně ̶ po léčbě rádiovými vlnami (přibližně 4 týdny), laserovým zásahem a kryodestrukcí (přibližně 3-4 týdny). Obecně lze data posunout.

Indikace pro operaci

Dysplazie - indikace k intervenci
Konizace děložního čípku se používá jak jako diagnostická metoda, tak jako metoda léčby určitých patologických procesů. Doporučuje se pro následující případy:

 1. Atypické buňky nalezené během.
 2. Patologické změny v epitelu děložního čípku :, pseudoeroze, polypy,.
 3. Deformace děložního čípku v důsledku traumatického porodu.
 4. Dysplázie cervikálního epitelu 2 a 3 stupně, potvrzena histologicky.

Konizace děložního čípku je účinná metoda, po jejímž zavedení se atypické buňky nacházejí jen zřídka. V případě potřeby však není vyloučena opakovaná manipulace..

Jaký je tento postup a v jakých případech je to nutné

V důsledku infekčních a zánětlivých onemocnění urogenitálního systému, hormonálních poruch a dalších patologických procesů v těle ženy dochází k atypickým změnám v části epitelu umístěné v dolním segmentu dělohy. Tento stav vyžaduje pečlivou pozornost, protože v některých případech, při absenci řádné léčby, se transformační oblast může nejen zvětšit, ale také se vyvinout v rakovinový nádor..

Aby se zabránilo negativním důsledkům, moderní medicína navrhuje odstranit atypické buňky, což snižuje riziko zvětšení oblasti patologie a usnadňuje její diagnostiku..

Existují následující indikace pro konizaci děložního čípku:

 • diagnostika transformačních zón na kolposkopii;
 • eroze;
 • leukoplakia;
 • dysplázie 2 a 3 stupně;
 • polypy;
 • vady a jizvy na krku, které brání početí a porodu dítěte;
 • relaps patologie po jiných metodách odstranění postižené oblasti.

Ale tento postup má také řadu kontraindikací:

 • zánět v pánevních orgánech;
 • invazivní rakovina děložního čípku;
 • fuzzy hranice patologické výchovy;
 • chronická onemocnění: selhání srdce nebo ledvin, diabetes mellitus;
 • nízké rychlosti srážení krve.

Jak se provádí konizace?

Abyste pochopili, jak operace probíhá, musíte vědět, že existuje několik typů. Podstatou intervence je odstranění části cervikálního epitelu, ve struktuře které jsou patrné patologické změny. Oblast, která má být odstraněna, má tvar kužele, se širokou stranou obrácenou k pochvě a úzkou stranou směrem ke krčnímu kanálu.

Technika spočívá v odstranění epitelu pomocí speciální kuželovité smyčky pomocí zařízení pro diatermokoagulaci. Zákrok se provádí v celkové anestezii ve stacionárním prostředí. Časné komplikace postupu mohou zahrnovat infekci a krvácení, zatímco pozdější komplikace mohou zahrnovat cervikální stenózu. Bolestivost v pooperačním období je extrémně vzácná..

Postup lze implementovat ve dvou verzích. Dochází k hluboké konizaci, kdy se cervikální kanál uchopí pomocí šípů ve tvaru trojúhelníku až k šíji. K dispozici je také minikonizace, pro kterou se používají trysky s kratší délkou - od 1 do 3 centimetrů.

Proces konizace a jeho typy

Existuje několik typů konizace, nejběžnější jsou následující:

 • smyčková elektrokonizace;
 • typ konizace rádiových vln;
 • laserový typ biopsie;
 • typ nože chirurgie.

Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti komplikací po jeho použití se chirurgický zákrok typu nože používá velmi zřídka..

Laserový typ zásahu je vysoce technologický a nejdražší. Konizace smyčky je metoda, která má malé procento komplikací s relativně nízkými náklady na intervenci.

Optimálním časem pro operaci je období bezprostředně po skončení období. Toto období je vhodnější vzhledem k tomu, že zcela vylučuje pravděpodobnost těhotenství a ponechává dostatečně dlouhou dobu na to, aby se děložní čípek hojil v místě vzniku operačního pole.

Konizace smyčky se skládá z několika fází. Hlavní kroky jsou následující:

 1. Zavedení plastového zrcadla do pochvy ženy ležící na gynekologickém křesle.
 2. Odstranění vaginálního výtoku.
 3. Ošetření operačního pole Lugolovým roztokem.
 4. Anestezie s injekcemi anestetické kompozice, sestávající z 1% roztoku lidokainu s adrenalinem. Adrenalin je potřebný ke snížení krvácení.
 5. Elektrodová smyčka je instalována ve vzdálenosti 3-5 mm od hranice transformační zóny. Procházením střídavého proudu o vysoké frekvenci je transformační zóna řezána do hloubky 5 mm.
 6. Řezaná tkáňová část je odstraněna pinzetou a odeslána k vyšetření.
 7. V poslední fázi jsou v operačním poli koagulovány body krvácení..

Procedura trvá asi 15 minut.

Pooperační období: hojení tkání po intervenci

Povaha pooperačního období závisí na takových parametrech, jako je stav děložního čípku, velikost odstraněného místa tkáně a charakteristika chirurgického zákroku. Je třeba zdůraznit nejdůležitější body:

 1. Bolestivost po zákroku je intenzitou srovnatelná s menstruační bolestí, to znamená, že má tažnou, avšak delší povahu. K odstranění bolesti se doporučuje použití nesteroidních protizánětlivých léků.
 2. Po operaci může být vodnatý nebo krvavý výtok, jehož objem může být značný.
 3. Klinické pooperační příznaky zmizí do jednoho měsíce.
 4. Úplné uzdravení je pozorováno 4 měsíce po zákroku.
 5. Zvýšení objemu menstruačního toku je možné poprvé po operaci, ale později se normalizuje intenzita krvácení.
 6. Lékaři doporučují, abyste týden po operaci nepřijali sedět.
 7. Mělo by být vyloučeno: horké sprchy, sauna, koupele, sexuální kontakty, sportovní aktivity, zvedání závaží nad 3 kg.
 8. Je důležité vyvarovat se užívání léků, které mohou zvýšit krvácení a snížit srážlivost krve. Mezi tyto léky patří warfarin, aspirin a některé další.

Nemoci děložního čípku jsou v moderní ekologii poměrně časté u ženské populace většiny zemí světa. Důsledky léčby prováděné v takové patologii, například menstruace po konizaci děložního čípku, jsou pro praktické lékaře a jejich pacienty velmi zajímavé..

Pro úspěšné zotavení po radikální léčbě je důležité pochopit možné důsledky této intervence. Rehabilitační období do značné míry závisí na volbě metody gynekologa pro ovlivnění nemocného orgánu.

Nejčastěji se žena po operaci obává bolesti v dolní části břicha. Tyto příznaky mohou trvat až 2 až 3 týdny. Odborníci doporučují, aby jejich pacienti v tuto chvíli užívali léky proti bolesti..

Pokud jde o nástup další menstruace, provedený chirurgický zákrok nemá vliv na jejich sekvenci. Menstruační krvácení obvykle nastává ve správný čas, ale intenzita je výraznější. Mnoho žen je během tohoto období nuceno užívat doplňky železa, aby kompenzovaly ztrátu krve..

Barva menstruace u pacientů, kteří podstoupili konizaci, je obvykle intenzivnější, tmavě hnědý výtok a zvláštní zápach. Podobné příznaky jsou způsobeny oblastmi koagulované tkáně v děložním čípku..

Tyto projevy by neměly vyděsit pacienty, avšak pokud dojde k silnému krvácení, poraďte se s lékařem. Hojné krvácení během první menstruace po operaci může být obvykle u 3% žen, ale bdělost v tomto případě neublíží.

Tato metoda léčby patologie oblasti ženských genitálií je na druhém místě v celkovém počtu operací provedených u tohoto kontingentu pacientů. V moderních klinikách pro chirurgický zákrok na tak intimním a citlivém místě se používá speciální elektroda - konizer evropského standardu, upravený porodníkem-gynekologem Rogovenko S.

Podstata zvažované metody léčby spočívá v tom, že pomocí tohoto elektrického nože jsou poškozené tkáně děložního čípku vyříznuty řezem ve tvaru kužele, přičemž ostrá strana je obvykle obrácena k vnitřku děložní dutiny. Výsledný pahýl koaguluje, na jeho místě se vytvoří strup, který po chvíli zmizí.

Závisí to na hloubce poškození tkáně elektrodou a rychlosti úmrtí koagulovaných tkání, když začne první menstruace po konizaci děložního čípku.

Diatermoelektrokonizace je široce používána pro diferenciální diagnostiku patologie v pochvě a děložním čípku. Pomocí elektrod se provádí tzv. Konizační biopsie, která díky morfologickému obrazu řezu po vrstvě krční tkáně umožňuje konečné diagnóze a předepsání vhodné terapie nemocné ženě.

Není nutné jít do všech technických jemností vedení DEE u pacientů, protože takové věci zajímají hlavně specialisty. Je třeba poznamenat, že tato operace se provádí bez anestézie; ve vzácných případech se doporučuje lokální podání novokainu nebo bupivocainu..

Pro 10 - 15

dny po konizaci si ženy obvykle stěžují svému lékaři na silné krvácení z pochvy. Podobný obraz může přetrvávat, dokud není strup zcela vyřazen z vaginální dutiny..

Serózní a krvavé výtoky během tohoto období se považují za běžný jev, nepřičítají se patologickému průběhu pooperačního období a nezpůsobují poplach mezi odborníky.

Lékař by měl pacientku před provedením manipulace varovat, že těžká období po konizaci děložního čípku by ji neměla děsit. Takže tělo pacienta reaguje na operaci. Pokud se v průběhu času neobjeví žádné komplikace, objem uvolněné menstruační krve se postupně vrátí na obvyklou předoperační úroveň..

Je třeba poznamenat, že moderní gynekologie jasně rozděluje všechny komplikace této operace do tří hlavních skupin podle doby jejich výskytu..

Časové období pro vývoj porušení ženských pohlavních orgánů spojených s přenesenou konizací je 3 - 5 měsíců od data operace. Nejčastěji to zahrnuje různé krvácení z pochvy během zásahu nebo v důsledku předčasného odmítnutí strupy.

U této skupiny pacientů se může vyvinout zánětlivý proces v děloze a v přílohách. Podobné komplikace se vyskytují u 1 - 3% operovaných žen.

Menstruační otvory jsou nejčastěji jednoduše vyprovokovány provedenou operací, nicméně hyperpolymenorea a různé acyklické krvácení jsou odborníky připisovány následkům cervikální excize. Pokud ženská období po konizaci děložního čípku začala dříve, pak je to nejčastěji důsledkem přenesené manipulace.

Pokud od operace uplynulo více než 6 měsíců, lékaři obvykle mluví o pozdních komplikacích tohoto léčebného postupu. To zahrnuje:

 • Zkrácení délky děložního čípku doprovázené prolapsem sliznice cervikálního kanálu.
 • V 5 - 7% případů se u pacientů po této operaci prudce zúží cervikální kanál. Taková patologie vyžaduje operativní zvětšení průměru speciálními dilatátory. To je nutné k normalizaci vypouštění krve z dělohy během menstruace..
 • Možné jsou zánětlivé procesy probíhající v místě operace. Přiřaďte endometriózu děložního čípku a pseudoerozi této oblasti. Podobná patologie je popsána u 12 - 18% pacientů po konizaci..

Mnoho problémů v operovaném orgánu souvisí s individuálními charakteristikami ženského těla a jeho reakcí na takový zásah..

Existuje také velké množství dlouhodobých důsledků takové manipulace, ale toto je téma pro samostatnou konverzaci. Pouze poznamenáváme, že u 6 žen, které podstoupily DEE, jsou možné různé varianty poruch ovariálně-menstruačního cyklu..

Kromě různých komplikací spojených s vývojem zánětlivého procesu v oblasti operace se mnoho pacientů obává možných nepravidelností menstruace v pooperačním období. Nejčastěji se takové problémy objevují v prvních 2 až 3 měsících po operaci..

Když žena začne menstruovat po konizaci děložního čípku, určitě bude věnovat pozornost jejich nadměrnému množství. To je způsobeno restrukturalizací hormonálního systému a lokálními hemostatickými reakcemi jeho těla..

Po odmítnutí strupy po dobu 2 - 3 měsíců je pacient po excizi krku v procesu epitelizace. Doba trvání menstruačních nepravidelností závisí na délce období zotavení..

V dlouhodobém období mohou nastat potíže s menstruací, pokud se cervix prudce zmenší v důsledku pooperačního křeče. Menstruační krev nedostává dostatečný odtok z děložní dutiny a může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Aby se předešlo těmto komplikacím, odborníci se uchylují k bougienage cervikálního kanálu..

Podle moderní lékařské statistiky jsou problémy s menstruací po těchto operacích zaznamenány u 20% pacientů, přičemž je třeba poznamenat, že tyto poruchy mají zpravidla dočasnou povahu..

Pokud se u pacienta po konizaci vyvine časné krvácení, pak akce zdravotnických pracovníků závisí na jeho síle a délce trvání. Silné krvácení vyžaduje další hemostázu pomocí DEC s minimální silou proudu nebo různými lokálními hemostatickými postupy.

S takovými problémy dobře pomáhají tampony s peroxidem vodíku, adrenalinem nebo kyselinou aminokapronovou. Doporučuje se také 3% teplý roztok peroxidu vodíku ve formě lázní, je znázorněna kauterizace krvácejícího povrchu manganistanem draselným.

V případě potřeby je možné okamžitě zastavit krvácení. V tomto případě je děložní čípek sešit nebo koagulován laserem.

Hojná menstruace, která vznikla po provedení takové manipulace, ve většině případů nevyžaduje zvláštní léčbu, protože je dočasná a funkční. Pokud hrozí kritický pokles počtu červených krvinek, provede se vhodná symptomatická léčba.

Doporučujeme vám přečíst si článek o cervikální dysplázii. Z něj se dozvíte o příčinách patologie a její diagnostice, metodách léčby, účinnosti konzervativní a chirurgické terapie a obnově těla po léčbě..

Jak již bylo zmíněno výše, menstruační porucha po konizaci děložního čípku se vyskytuje pouze u 20% pacientek. Podle tohoto indikátoru je diathermoelektrokonizace jednou z nejšetrnějších metod léčby patologických změn v tkáních a buňkách tohoto orgánu, což je pro většinu žen problematické. S delším obdobím a dalšími varovnými příznaky je však lepší navštívit lékaře..

Nabotovye cysty krku
děloha
.
Čípek
- malá oblast orgánu, což je přechod z ní do pochvy.
.Měsíčně po děložní děloze
. proč.

Období
po neonizaci děložního čípku
. proč.
.Po
biopsie
cervix měsíčně
začaly včas, ale jejich období je delší. Desátý den.

Možnosti průběhu menstruace
po
zrušení ok. Perorální antikoncepce (OC) je jednou z nejpopulárnějších a nejúčinnějších metod antikoncepce u žen..

Období
po neonizaci děložního čípku
. proč to začalo.
Období po
biopsie. Tampony s mumií: aplikace v gynekologii, jak na to.

Období
po neonizaci děložního čípku
. proč začal. Známky a léčba hyperplazie endometria v menopauze. Cervikální ektopie
čípek
s chronickým.

Zvláště se neprovádí v předvečer nebo během menstruace

jakékoli operace na
otřást
. protože vypouštění pomůže
.
Myoma během
měsíční
|
Období po
operace. Co může bránit chirurgovi během
měsíční
.

V moderní gynekologii je konizace nejběžnější lékařskou a diagnostickou technikou. Provádí se jak na malých gynekologických odděleních, tak ve velkých lékařských centrech. Jeho všestrannost je vysvětlena několika složkami: je možné odstranit patologickou oblast a okamžitě ji poslat k výzkumu. Regenerace probíhá v krátké době s minimálním rizikem komplikací.

Vlastnosti menstruace po takových operacích

Kromě různých komplikací spojených s vývojem zánětlivého procesu v oblasti operace se mnoho pacientů obává možných nepravidelností menstruace v pooperačním období. Nejčastěji se takové problémy objevují v prvních 2 až 3 měsících po operaci..

Když žena začne menstruovat po konizaci děložního čípku, určitě bude věnovat pozornost jejich nadměrnému množství. To je způsobeno restrukturalizací hormonálního systému a lokálními hemostatickými reakcemi jeho těla..

Po odmítnutí strupy po dobu 2 - 3 měsíců je pacient po excizi krku v procesu epitelizace. Doba trvání menstruačních nepravidelností závisí na délce období zotavení..

V dlouhodobém období mohou nastat potíže s menstruací, pokud se cervix prudce zmenší v důsledku pooperačního křeče. Menstruační krev nedostává dostatečný odtok z děložní dutiny a může vést k rozvoji zánětlivého procesu. Aby se předešlo těmto komplikacím, odborníci se uchylují k bougienage cervikálního kanálu..

Podle moderní lékařské statistiky jsou problémy s menstruací po těchto operacích zaznamenány u 20% pacientů, přičemž je třeba poznamenat, že tyto poruchy mají zpravidla dočasnou povahu..

Podstata postupu

Konizace děložního čípku je jednou z nejběžnějších a nejaktuálnějších gynekologických operací..

Toto je chirurgický zákrok k odstranění shluků změněných buněk. Jeho název mluví sám za sebe: patologické oblasti tkáně jsou vyříznuty kónicky. Předpokládá se, že tato forma je jemnou verzí zásahu, při kterém probíhá s přihlédnutím k anatomické struktuře orgánu a umístění krevních cév. Na děložním čípku nedochází k hrubým jizvám a deformacím, riziko krvácení je minimální. Mírně bolestivá nebo bezbolestná operace.

Kus tkáně odeslaný k histologickému vyšetření určí, zda v buňkách dochází k onkologickým změnám.

Je po moxování nutná další léčba

Po kauterizaci potřebuje tělo nějaký čas, aby vytvořilo strup (kůru na povrchu děložního čípku). Kroky hojení jsou poněkud podobné běžným ranám na kůži. Pod touto kůrou je intenzivní proces obnovy epitelu. Jakmile je téměř hotová, strup se začne odlupovat..

Klinicky se to projevuje zvýšenou sekrecí a výskytem krevních pruhů v nich. Celý proces před tvorbou strupů trvá asi týden, poté můžete dodatečně použít různé místní přípravky, které jsou zaměřeny na urychlení hojení rány na děložním čípku..

Často se používají následující prostředky:

 • masti s levomekolem, panthenolem, rakytníkovým olejem pro aplikaci na gázové tampony a poté do pochvy;
 • svíčky "Terzhinan", "Betadine", "Clotrimazol" a další podle uvážení lékaře.

Trvání léčby určuje odborník. Někdy je nutné kombinovat několik prostředků.

Některé možnosti moxování nevyžadují další léčbu, například po ošetření děložního čípku kyselými roztoky.

Postup

Konizace - operace na děložním čípku - se provádí k odstranění patologicky změněných oblastí vnitřních vrstev epitelu.

Chirurgický zákrok je naplánován několik dní po skončení menstruace. To je nutné, aby za přibližně měsíc, na začátku dalšího cyklu, byla operovaná oblast plně obnovena..

Zákrok se provádí ambulantně na malém operačním sále v lokální anestezii. Poté je žena ještě několik hodin pod dohledem lékaře. O dva týdny později, po operaci zúžení děložního čípku a na konci rehabilitačního období, je pacientovi předepsáno další vyšetření, aby se zabránilo možným komplikacím.

Na moderních klinikách operace trvá 30-40 minut, bez ohledu na oblast postižené oblasti a závažnost patologie.

Chirurgický zákrok lze provést několika způsoby.

Laserová metoda

V současné době je považován za nejbolestivější a nejnákladnější metodu chirurgického zákroku. Ne všechny kliniky mají takové vybavení a speciálně vyškolený personál. Tuto metodu používají hlavně specializovaná lékařská centra..

Kužel patologické oblasti je odstraněn radiační metodou. Laserová konizace děložního čípku je pro pacienta nejbolestivějším a nejméně traumatizujícím zákrokem. Díky této technice může lékař dobře vidět, popsat patologickou oblast.

Metoda nože

Nejběžnější v chirurgické gynekologii. Je předepsán pro dysplázii, polypózní výrůstky a cysty, maligní novotvary. Konizace nože se používá v případech, kdy nejsou k dispozici jiné metody, ale nepoužívají se u pacientů, kteří chtějí mít v budoucnu děti. Často se objevující komplikace se stenózou cervikálního kanálu neumožňuje pacientkám otěhotnět.

Metoda rádiových vln

Procedura probíhá v krátké době (asi 15 minut) a umožňuje vám odstranit jakýkoli patologický proces nebo novotvar. Konstrukce rádiového vlnění děložního hrdla je rychlá, ale obtížná operace. Vyžaduje výběr speciálního vybavení a provádí se v určité dny menstruačního cyklu.

Radiokonizace děložního čípku je vysokofrekvenční vlnový efekt, po kterém začíná smrt atypických buněk, dosahuje se sterilizačního účinku se současnou koagulací. Mechanický účinek na tkáně touto metodou je zcela vyloučen a po operaci nejsou žádné zraněné oblasti, jizvy, popáleniny.

Výhody postupu: pacient v pooperačním období radiokonizace nemá krvácení, otoky, bolest, zánět. Riziko infekce je jedno z nejnižších. Uzdravení trvá asi 3 týdny.

Smyčková (elektrochirurgická) metoda

V zásadě se tento postup používá pro diagnostické účely. Někdy se používá, pokud jsou během testování PAP nalezeny abnormální buňky. Konizace smyčky se používá pro polypózní výrůstky, cysty, dysplázii. Elektrochirurgickou technikou je excize fragmentů ve tvaru kužele pomocí smyčkových elektrod.

Není široce používán kvůli riziku komplikací: infekce, krvácení, zjizvení, stenóza cervikálního kanálu, relapsy.

Recenze z různých zdrojů

Sveta Armanova, 32 let.

Asi před rokem jsem prošel hlubokou kanylací. Udělali mi to pomocí laseru, který byl dražší než jiné metody, ale jak vysvětlil doktor, bylo to v mém případě bezpečnější. Období po operaci bylo celkem snadné a bezbolestné. Nejsilnější špinění bylo pozorováno do 2 dnů, poté se staly mírnými a průhlednými. Po zotavení a návratu k běžnějšímu životnímu stylu a práci se výtok na několik dní zbarvil růžově, což bylo pravděpodobně způsobeno zvýšením fyzické aktivity. Strup zmizel asi po týdnu, to jsem pochopil podle přítomnosti sraženiny na hygienické vložce.

Irina Bob, 39 let.

Nedávno prošla cervikální kanalizací, protože byla objevena dysplázie 3. stupně. Operace probíhala v celkové anestezii a netrvala déle než 30 minut. Po dvou hodinách strávených pod dohledem lékaře byla propuštěna domů. Prvních pár hodin jsem pocítil tažnou bolest jako během menstruace a závratě, někdy se podle mě nevolnost vzpamatovala z anestezie. Zotavení proběhlo dobře, jakmile jsem si všiml, že barva výtoku ztmavla, obrátil jsem se ke svému gynekologovi, který mi vysvětlil, že strup odtrhl a došlo k hojení. Stalo se to asi v den 9.

Pro vaše zdraví, zejména pokud jde o ženský reprodukční systém, musíte velmi pečlivě sledovat a pravidelně navštěvovat gynekologa. V raných stádiích onemocnění můžete vyřešit jakýkoli problém, aniž byste se ublížili.

Tvorba strupů a jejich odchod je normální fyziologická reakce po chirurgických zákrocích. Každá žena musí sledovat svůj stav po operaci. Dodržováním základních pravidel se snižuje pravděpodobnost komplikací. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli vedlejší příznaky, doporučuje se co nejdříve vyhledat pomoc ve zdravotnickém zařízení..

V komentářích se můžete podělit o svůj názor na to, zda byl článek užitečný. Umístění těchto informací na sociální sítě pomůže objasnit situaci těm, kteří jsou znepokojeni touto choulostivou otázkou..

Období zotavení

Na základě výsledků histologického vyšetření vzorků, které budou známy za dva týdny, stanoví lékař konečnou diagnózu..

Pacienti se po operaci cítí uspokojivě a komplikace jsou vzácné.

Možné důsledky cervikální konizace přímo závisí na ploše odstraněných prvků a celkovém stavu pacienta. Bolestivost je obvykle podobná normální menstruační bolesti, ale může být o něco delší.

Výtok po konizaci děložního čípku je hojný, krvavě vodnatý a hnědý v průběhu času, trvá průměrně tři nebo čtyři týdny.

Týden po zákroku se z povrchu rány začne odlupovat strup a objem výtoku s krví se může několik dní zvyšovat.

Normálně menstruace po konizaci děložního čípku přichází včas. V prvních dvou cyklech mohou být hojnější než obvykle, ale pak se jejich objem normalizuje.

Konizace děložního čípku: důsledky

Nejčastěji se žena po operaci obává bolesti v dolní části břicha. Tyto příznaky mohou trvat až 2 až 3 týdny. Odborníci doporučují, aby jejich pacienti v tuto chvíli užívali léky proti bolesti..

Pokud jde o nástup další menstruace, provedený chirurgický zákrok nemá vliv na jejich sekvenci. Menstruační krvácení obvykle nastává ve správný čas, ale intenzita je výraznější. Mnoho žen je během tohoto období nuceno užívat doplňky železa, aby kompenzovaly ztrátu krve..

Tyto projevy by neměly vyděsit pacienty, avšak pokud dojde k silnému krvácení, poraďte se s lékařem. Hojné krvácení během první menstruace po operaci může být obvykle u 3% žen, ale bdělost v tomto případě neublíží.

Po oplodnění in vitro se může objevit bolest v břiše. Klinické příznaky vznikají v důsledku různých fyziologických a patologických stavů. V článku se budeme zabývat hlavními důvody, proč může žaludek táhnout po IVF, a také způsoby řešení tohoto nepříjemného stavu..