Obnova menstruace po císařském řezu

Císařský řez je porodně-gynekologická operace zaměřená na umělý porod. Umělý porod pomáhá řešit problémy, které během těhotenství nastaly v těle matky nebo dítěte, a předcházet vzniku komplikací. Tento proces často děsí ženy nejen přítomností faktoru chirurgického zákroku, ale také obtížností obnovení menstruační funkce. Po porodu neexistují žádné významné rozdíly po přirozeném nebo umělém porodu. Po operaci tělo vynakládá více energie a životně důležitých zdrojů na uzdravení povrchu rány, což přímo ovlivňuje pohodu porodní ženy a ovlivňuje zpoždění první menstruace. Z lékařského hlediska je proces obnovy individuální a závisí na hormonálním pozadí, povaze krmení dítěte.

 • 1 Vlastnosti menstruace po císařském řezu
  • 1.1 Patologické projevy poporodního období
  • 1.2 Obnova zdraví žen po operaci
 • 2 Dopad kojení a kojenecké výživy na zotavení menstruace

V těle ženy během těhotenství dochází k masivní restrukturalizaci urogenitálního, nervového, endokrinního, kardiovaskulárního, trávicího a dalšího systému zaměřeného na zachování a porod příznivého dítěte. Po porodu dochází k involuci - opačný vývoj.

Nejprve se mohou změnit ženské pohlavní orgány. V důsledku obnovení svalového tonusu se děloha zmenšuje co do velikosti a hmotnosti, její dno klesá denně o 1,5 cm a do konce druhého týdne je na úrovni pupku. Pro období po porodu je charakteristická lochie - červený výtok z dělohy z pochvy, který se skládá z krve a buněk mrtvého endometria.

Zbarvení výboje po dodání

Doba výtoku během císařského řezu a přirozeného porodu je jiná. Po operaci je kontraktilita dělohy snížena v důsledku jejího hojení a zjizvení. To pomáhá prodloužit dobu výtoku o 1–2 týdny. Uvolňování lochie po císařském řezu obvykle trvá 7 až 9 týdnů.

V průběhu času dochází k charakteristickým změnám ve výboji. V prvních 5-7 dnech mají bohatou jasnou šarlatovou barvu s krevními sraženinami, což naznačuje výtok mrtvých buněk endometria a placenty, poškození krevních cév a tkání. V budoucnu počet lochií klesá, stávají se červenohnědými. Na konci 4–5 týdnů výtok zbledne a zčervená, což naznačuje vylučování zbytkových produktů nitroděložního života plodu..

Na konci výboje lze předpokládat, že se tělo vrátilo do původního stavu. Pak přichází menstruace. První cyklus je často anovulační - dochází k výtoku, ale nedochází k ovulaci a těhotenství je nemožné.

Nástup menstruace po císařském řezu závisí na mnoha faktorech:

 • stáří;
 • průběh těhotenství a porodu;
 • laktace;
 • fyziologické vlastnosti;
 • fungování endokrinního systému;
 • přítomnost zánětlivých a infekčních procesů;
 • jídlo;
 • úroveň fyzické aktivity;
 • emoční pohodu.

Povaha krmení - kojení nebo umělé krmení má větší vliv na obnovení menstruace..

Po mnoho let císařský řez praktikují porodníci-gynekologové jako ideál umělého porodu. Je ale třeba připomenout, že jakýkoli chirurgický zákrok má své výhody i nevýhody..

Po operaci by mladé matky měly být ve střehu, pokud mají následující příznaky:

 • Absence nástupu menstruace více než 3 měsíce po ukončení laktace. Pozorováno v případě hormonálních poruch, komplikovaného těhotenství a porodu u žen po 35 letech.
 • Nadměrně těžké období (trvající více než 7 dní a používání více než 1 podložky za 30 minut). Může být příčinou slabé kontraktilní aktivity dělohy v důsledku hojení nebo dehiscence stehů. V této situaci musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc..
 • Nadměrně slabá menstruace (trvající 2-3 dny). Může způsobit ucpání děložní dutiny.
 • Horečka, silná bolest v podbřišku, neobvyklý výtok s nepříjemným zápachem. Jsou prvním signálem o přidání infekce s rozvojem zánětlivých procesů v děložní dutině, vaječnících, vejcovodech.
 • Výtok z kýčovité konzistence s nepříjemným zápachem, svěděním. Toto jsou charakteristické projevy drozdů v důsledku antibiotické terapie..
 • Špinění před a na konci každého období. Tento jev naznačuje nestabilitu menstruačního cyklu..

Ženské tělo je od přírody uspořádáno tak, aby bylo schopné porodit dítě, překonat porod a obnovit se pro následné plodení. Procesy obnovení hormonálních hladin, fyziologického a psychologického stavu po porodu trvají dlouho. Mladá matka by měla dodržovat seznam pravidel pro úspěšnou a rychlou rehabilitaci:

 1. 1. Racionální a zdravá strava.
 2. 2. Dodržování pravidel osobní hygieny.
 3. 3. Sexuální abstinence do 2 měsíců po císařském řezu.
 4. 4. Normalizovaná fyzická aktivita.
 5. 5. Dodržování antikoncepčních opatření po porodu.
 6. 6. Plánování dalšího těhotenství nejdříve za 2-3 roky.

Pokud nedochází k zahájení nebo normalizaci pravidelného cyklu, musíte vyhledat radu od gynekologa.

Když žena kojí, produkuje se velké množství prolaktinu, hlavního hormonu odpovědného za produkci mateřského mléka. Když dítě cucá prsa, je vyslán signál do centrálního nervového systému matky, který ovlivňuje produkci prolaktinu a tok mléka do mléčných žláz. Důležitou funkcí prolaktinu je ovlivňovat ovulační cyklus..

Zasahuje do zrání vajíčka a menstruace nezačne. Během laktace se lze vyhnout menstruaci. Proces kojení pomáhá zvýšit produkci hormonu oxytocinu, který je zodpovědný za kontraktilní aktivitu dělohy a urychluje hojení děložní rány po operaci.

Proces výroby prolaktinu

Načasování nástupu menstruace závisí přímo na délce kojení: čím delší je období laktace, tím později se období objeví. Po ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví po 2-2,5 měsících. Chyby v připevnění dítěte k prsu, přechod na smíšenou nebo umělou výživu mohou ovlivnit zrychlení nástupu menstruace během kojení.

Při smíšeném krmení, při zavádění doplňkových potravin, dítě ztrácí potřebu předchozích objemů konzumace mléka. Hladina prolaktinu klesá, což pomáhá obnovit menstruační cyklus po 5–6 měsících.

Pokud žena zpočátku neměla laktaci a dítě bylo uměle krmeno od prvních dnů života, pak menstruace po císařském řezu půjde mnohem dříve - po 9-13 týdnech.

První období jsou bohatá. K zotavení cyklu dochází 2-4 měsíce po nástupu menstruace.

První menstruace po císařském řezu

Porod císařským řezem je v první řadě obyčejná operace břicha se všemi následnými následky, během nichž se provádí řez tkání a cév.

Ztráta krve je třikrát vyšší než při normálním porodu. Před operací s nastávající matkou musí projednat všechny komplikace, které mohou nastat. Žena, která porodí císařským řezem, podepíše souhlas s operací.

Pokud je v bezvědomí, pak je v tomto případě požádáno o povolení příbuzného. Je nutné plánovat další těhotenství po císařském řezu nejdříve o tři roky později, předpokládá se, že pouze během této doby jizva, která se vytvořila na děloze, dosáhne optimálního stavu, aby vydržel a porodil zdravé dítě bez ohrožení zdraví.

Proto je v prvních dvou měsících nutné zcela vyloučit pohlavní styk, aby nedošlo k přenosu infekcí, a proto je nutné používat antikoncepci.

Pomalu obnovte své tělo, kontrolujte všechny změny v menstruačním cyklu, podrobte se ultrazvukovým vyšetřením, které vyhodnotí stav švu. Velmi úplný obraz o tloušťce a stavu tkáně stehu poskytuje postup - hysteroskopie. Teprve po úplném uzdravení a obnovení těla můžete myslet na bratra nebo sestru pro dítě.

Kdy začíná první menstruace po císařském řezu??

Proces hojení začíná okamžitě. Každý den se naše děloha začíná stahovat. Dokonce i během pobytu v nemocnici lékaři často předepisují léky na kontrakci dělohy. Normálně by se děloha měla stahovat na 1 cm denně..

Během hojení musí dojít k výtoku, jinak se jim říká lochie. V žádném případě by neměli být zaměňováni s menstruací. Zpočátku jsou červené, velmi často jsou v takových sekretech sraženiny, neměli byste se bát, proces hojení je normální.

Pokud vše půjde dobře, pak výboj zhoustne, ztmavne a zmenší se jeho množství. Na samém konci se stanou lehkými a úplně se zastaví. Když lochie zmizí, předpokládá se, že jizva na děloze se uzdravila a tělo vstoupilo do normálního rytmu.

Co jsou?

Žena musí bezpodmínečně dodržovat povahu a proces čištění dělohy..

Zde je několik faktorů, které by vás měly upozornit:

 1. Pokud se výtok náhle zastavil, před 6. týdnem po porodu. Koneckonců, pokud se přísavky náhle zastavily, znamená to, že byla narušena kontraktilní schopnost dělohy, což naznačuje její nedostatečné čištění. Buď došlo k křeči děložního čípku, tj. děložní čípek se uzavřel a výtok nevychází. Akumulace lochie uvnitř může být příčinou nástupu zánětlivého procesu nebo poporodní endometritidy
 2. První den velmi slabý výboj. Je to také signál špatného čištění dělohy..
 3. Silná bolest v dolní části břicha. Samozřejmě bude v každém případě přítomna jen bolest, ale pokud jsou takové povahy, že je nemožné vstát nebo se pohybovat, musíte vyhlásit poplach.
 4. Pokud potřebujete vyměnit vložku každé 2 hodiny, sbírejte ji ve velkých množstvích, s krevními sraženinami. V tomto případě může hrozit nitroděložní krvácení. Samozřejmě nezapomínáme na individualitu každého organismu, ale váš lékař by měl vědět o množství výtoku.
 5. Nepříjemný, štiplavý zápach. Vždy věnujeme pozornost vůni kurva. Je to velmi důležité. Přítomnost zápachu naznačuje pronikání bakterií do těla, kde se na nechráněném povrchu rány velmi rychle vyvíjí zánětlivý proces, který někdy nelze zastavit pouze výběrem antibiotik a používá se také chirurgický zákrok - škrábání děložní dutiny.
 6. Lochy barva. Nemělo by to být syté šarlatové nebo světlé barvy. Pokud je krev při uvolnění jasně červená, považuje se to za poruchu srážení a otevření vnitřního krvácení. Je nutná okamžitá hospitalizace. Pokud je přítomný alespoň jeden z těchto příznaků, je to důvod pro kontaktování gynekologa. První dny po porodu se určitě pokuste vyprázdnit střeva a močový měchýř. Obsah v nich tlačí na dělohu a vede ke stagnaci sekrecí, vytváří se příznivé prostředí pro růst bakterií, které vedou k zánětlivému procesu..

Normální lochie je známkou toho, že je vše v pořádku..

Když lochie zmizí, předpokládá se, že jizva na děloze se uzdravila a tělo vstoupilo do normálního rytmu. Nyní můžete počkat na skutečnou menstruaci.

Načasování nástupu menstruačního cyklu je zvlášť pro každého. Čas jejich výskytu závisí na:

 1. Věk rodící ženy. Mladší lidé se hojí rychleji a začínají menstruaci dříve..
 2. Celkový fyzický stav těla. Anémie je častá po císařském řezu kvůli ztrátě krve během porodu.
 3. Pokud během těhotenství došlo k různým patologiím.
 4. Váš psycho-emocionální stav také hraje důležitou roli při obnově menstruačního cyklu..

Pokud z nějakého důvodu náhle nemáte laktaci a nekojíte, pak v tomto případě nastane menstruační cyklus po císařském řezu do 8 týdnů po porodu. Obecně se to považuje za normu, když se první menstruace po císařském řezu objeví za 2-3 měsíce. Lékaři doporučují navštívit lékaře po 2 měsících od operace.

Při kojení

Kojení se doporučuje všem ženám, které porodily obvyklým způsobem a porodily děti císařským řezem. Pokud vaše dítě aktivně konzumuje mateřské mléko, pak čas nástupu první menstruace během kojení přijde o něco později.

To je způsobeno skutečností, že během laktace v ženském těle se hormon prolaktin stává velmi aktivním. Prolaktin inhibuje aktivitu dalších hormonů nacházejících se ve vaječnících. Zdá se, že jsou v ospalém stavu, vajíčka nedozrávají a nejsou žádná období.

Gynekologové velmi často pozorovali, že při aktivním kojení se menstruace nemusí objevit po dobu jednoho roku. A pokud vše pokračuje jako obvykle, jakmile začneme krmit naše rostoucí dítě něčím novým a zavádět další doplňková jídla, začne menstruační cyklus.

Na základě výše uvedeného můžeme při odpovědi na vzrušující otázku, když během kojení dojde k císařskému řezu po císařském řezu, říci, že v průměru menstruační cyklus začíná 4-5 měsíců po operaci.

Co by mělo být?

Nebojte se, pokud je první menstruace dostatečně bohatá. To je považováno za normu. Pečlivě sledujeme náš stav, žádný fyzický nebo emoční stres. Nechte celý svět počkat se svými problémy.

Nyní se musíte starat pouze o sebe a své dítě. Pokud se váš stav zhorší, musíte navštívit gynekologa. Menstruační cyklus se upravuje v prvních 3-4 měsících po porodu. V extrémních případech by se cyklus měl po šesti měsících stát plně formovaným a pravidelným. Pokud se tak nestane, vyhledejte pomoc od odborníků.

Štíhlá období jsou také důvodem k obavám a mohou být způsobena jizvou na děloze, která brání úplné kontrakci. A mohou se dobře vytvořit stagnující procesy. A silnou menstruaci lze srovnat s dalším neštěstím - děložním krvácením, které slouží také jako důvod pro povinné hledání pomoci u zdravotnického zařízení.

Během vybíjení je nežádoucí používat nové aromatické vložky a ještě více tamponů. Lékaři často doporučují používat sterilní gázu. Podle barvy a dokonce i vůně výtoku můžete určit, že se něco pokazilo a je nutná okamžitá lékařská péče.

Jak dlouhé jsou první období po císařském řezu?

První menstruace obvykle zmizí bez zralého vajíčka, protože tělo se ještě dostatečně nezotavilo. Menstruace bude poměrně intenzivní, doba trvání může být 7 dní. V budoucnu se rovnováha spolu s vaším tělem postupně obnoví, vaječníky začnou pracovat a doba menstruace bude stejná jako před porodem.

Obvykle, vždy po porodu, i když byly provedeny pomocí císařského řezu, se cyklus vyrovná, bolestivá období zmizí, nervové projevy premenstruačního syndromu zmizí. Časové rozpětí od jednoho období k druhému se může změnit, ale časový rámec by měl zůstat stejný - 21 až 35 dnů. Nezáleží na tom, zda jste byli operováni nebo neměli menstruační cyklus, zdravá žena by se měla plně zotavit, stejně jako před porodem.

Načasování obnovy menstruačního cyklu.

Odborníci se domnívají, že období zotavení pro menstruační cyklus je čtyři až šest měsíců po první menstruaci. Je to menstruace, ne poporodní výtok. Pokud tomu tak není, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře a prodiskutovat s ním vaše obavy..

Musíte také věnovat pozornost hojnosti menstruace, pokud je to pro první tři cykly považováno za normu, později příliš bohatou menstruaci po porodu nebo se vyskytuje příliš často, pak je to také důvod pro návštěvu kliniky.

Obnova menstruačního cyklu po císařském řezu vždy trvá déle, kvůli jizvě na děloze, ale v průběhu času se cyklus stává konstantní a stabilní. Nemyslete si, že pokud jsou na těle dělohy jizvy, bude menstruace bolestivá. Při normálním hojení menstruace přechází jako obvykle, aniž by to ženu znepokojovalo.

Základní doporučení při absenci obnovy menstruačního cyklu po císařském řezu.

Nikdy byste neměli zapomenout na ty kolosální zátěže těla během těhotenství. Pak operace, kojení. Všechny tyto faktory způsobují nedostatek živin pro normální fungování vaječníků. Proto je hlavní radou normální vyvážená strava..

S narozením dítěte se přidávají další potíže s jeho vývojem, tedy zátěž nervového systému. Kdykoli je to možné, musíte věnovat pozornost správnému odpočinku a vyhnout se zvýšené únavě..

S oslabeným tělem se často naše stará chronická onemocnění vstřebávají, zvláště pokud patologie souvisely s endokrinním systémem. Jejich exacerbace může být také spojena se zpožděním nástupu menstruačního cyklu..

Pokud po provedení císařského řezu během kojení menstruace nenastane do jednoho roku, musíte kontaktovat předporodní kliniku.

Časté komplikace po císařském řezu

Nejčastější komplikací po císařském řezu je endomyometritida nebo zánět dělohy. I když jsou v porodnici porodním ženám nutně předepsána léčba antibiotiky, protože během operace došlo k přímému kontaktu vnitřních orgánů se vzduchem, kde je jednoduše nemožné dosáhnout úplné sterility. Užívání antibiotik po operaci je povinná profylaxe zánětlivých procesů..

V budoucnu si žena musí být jistá, že bude pečlivě sledovat stav svého ženského zdraví. Žádné podchlazení, které je vždy plné zánětlivých procesů. Musíte také sledovat intimní hygienu..

Není nutné hromadit hodně moči v močovém měchýři, začíná vyvíjet tlak na dělohu. Během menstruace není třeba se sprchovat nebo používat tampony. Sexuální život je vhodné zahájit nejdříve dva měsíce po porodu..

Koneckonců, nezapomeňte na skutečnost, že uvnitř je krvácející rána, na které se drží škodlivé bakterie. Jakákoli zánětlivá onemocnění jsou po operaci velmi, velmi nebezpečná..

Pokud náhle během menstruace ucítíte nepříjemný zápach, nezapomeňte se obrátit na svého lékaře. To je považováno za první známku endometritidy. To je důvod, proč gynekologové doporučují nepoužívat vonné vložky. A samozřejmě, pokud máte bolesti břicha a horečku, musíte zaznít poplach.

Rehabilitace

K normální tvorbě menstruačního cyklu po císařském řezu musí žena vynaložit určité úsilí. Nedbalý přístup ke svému zdraví je plný dokonce smrtelných následků.

Nejprve tedy potřebujeme dodržování určitého režimu. Toto doporučení navíc nepoškodí matku ani její dítě. Každý má prospěch.

Zadruhé, pokud je to možné, musíte se pokusit dostatečně spát, pokud to v noci nefunguje, pak si během dne odpočiňte. Neodmítejte žádnou pomoc od své rodiny a přátel.

Za třetí, jedná se o procházky na čerstvém vzduchu, udělejte si čas, klidně se projděte s dítětem v parku. Běh po supermarketu s vozíkem a kočárkem se nepočítá jako procházka.

Výživa

Po porodu byste neměli okamžitě držet dietu, i když je dítě krmeno z lahve. A opravdu chceme světu co nejrychleji ukázat naše bezvadné formy, obléknout si naše oblíbené těsné džíny nebo něco jiného atraktivního, na co jsme během těhotenství dokonce trochu zapomněli. Musíme jíst výživně a kvalitně a pokud možno s vitamíny.

Nebuď nervózní!

Pravděpodobně by tento bod měl být na prvním místě. Protože, jak všichni víme, všechny nemoci pocházejí z nervů.

Po porodu po operaci je doba rehabilitace a zotavení pro ženu samozřejmě delší a bolestivější než po obvyklých, ale při náležité pozornosti a péči nepříjemné následky zotavení po císařském řezu také časem zmizí..

A na konci článku bych chtěl popřát všem ženám, aby se milovaly, upravovaly a pečovaly, staraly se o své tělo a zdraví. Protože často velmi často na sebe zapomínáme a snažíme se potěšit všechny kolem. Starat se o sebe, být zdraví, krásní a milovaní je náš hlavní životní úkol. Pokud jsme zdraví, naše dítě bude šťastné.

Menstruace po císařském řezu

Ženské tělo každý měsíc prochází kolosálními změnami zaměřenými na přípravu na pravděpodobné těhotenství. Reprodukční, endokrinní, nervový, kardiovaskulární a další systém se hodí k mnoha cyklickým metamorfózám, které označují nástup další menstruace, a to vše kvůli budoucím potomkům. Pokud dojde k početí v jednom z příštích cyklů a dojde k těhotenství, pak budou všechny tyto procesy pokračovat a zajišťují bezpečnost plodu a jeho vývoj. Tělo nastávající matky bude zcela přestavěno a začne pracovat v jiném režimu..

Po narození dítěte je mnoho změn, které se vyskytly v ženském těle za 9 měsíců, obráceno - dochází k involuci, zpětnému vývoji. A když se plodnost obnoví, menstruace se obnoví. To ale vůbec neznamená, že žena již může otěhotnět a znovu porodit, zvláště pokud měla císařský řez. Přesněji, může, ale takový výsledek je extrémně nežádoucí a dokonce nebezpečný. Lékaři doporučují plánovat další těhotenství nejdříve o 3 roky později. Proto byste měli na antikoncepci myslet ihned po císařském řezu, aniž byste čekali na první menstruaci. Jedná se však o úplně jiné téma - vraťme se k našemu.

Ženy se zajímají o otázku, kdy začíná menstruace po císařském řezu. Zde by však měly být objasněny dva body najednou:

 1. tato otázka je velmi individuální: pro různé ženy v rámci normy je možné použít různé výrazy;
 2. Císařský řez prakticky neovlivňuje načasování nástupu první menstruace po porodu, vyskytuje se jako při přirozeném porodu.

Obnova ženského těla a reverzní změny začínají od okamžiku, kdy placenta odejde. Děloha se neustále stahuje a poměrně rychle se začíná zmenšovat. Každý den klesá přibližně o 1 cm. Děloha se vrátí do své předchozí velikosti, hmotnosti a umístění za 6-8 týdnů po porodu nebo císařském řezu a v některých případech (například při velmi aktivním kojení) se dokonce o něco zmenší než dříve porod. Současně se vaječníky začínají „probouzet“, jejich hormonální funkce se postupně plně obnovují.

Na povrchu dělohy se tvoří rána, která se hojí a krvácí, což způsobuje specifický poporodní výtok - lochii. Přestanou 6-8 týdnů po porodu (nezaměňujte lochii s menstruací) a během celého tohoto období se může změnit jejich charakter (barva, vůně, intenzita). Přečtěte si více o tomto tématu na našich webových stránkách v článcích Výtok po porodu a Menstruace po porodu..

Když lochie zmizí, mělo by se předpokládat, že se ženské tělo vrátilo co nejblíže stavu před těhotenstvím. Nově vytvořená matka nyní může zahájit obvyklou menstruaci, nicméně první cyklus po porodu je často anovulační (tj. Nedochází k ovulaci, což znamená, že těhotenství je nemožné).

Menstruace po císařském řezu u všech žen začíná v různých dobách, což závisí na řadě faktorů:

 • průběh těhotenství;
 • věk ženy;
 • životní styl;
 • kvalita jídla a odpočinku;
 • celkový stav porodní ženy (psycho-emocionální, přítomnost chronických onemocnění);
 • fyziologické vlastnosti těla;
 • laktace.

Vlastnosti menstruace po císařském řezu

 • Výtok po porodu
 • Kdy začíná vaše menstruace?
 • Když potřebujete pomoc lékaře?
 • Je možné otěhotnět se zpožděním menstruace?
 • Co dělat, aby se váš cyklus zotavil?

Menstruace po císařském řezu musí někdy čekat dlouho. Obnova ženského cyklu je velmi choulostivý a choulostivý proces, který závisí na velkém počtu faktorů. V tomto článku se podíváme na hlavní rysy menstruace po chirurgickém porodu a také vám řekneme, jak dlouho trvá úplné obnovení menstruačního cyklu..

Výtok po porodu

Mnoho lidí se mylně domnívá, že menstruace začíná, jakmile je provedena operace porodu. Ve skutečnosti má žena hojné krvácení z genitálií. Ale to není menstruace, ale lochie. Tak je v medicíně zvykem nazývat poporodní výtok, který ani ve složení, ani pro svou hlavní příčinu nemá s menstruací nic společného..

V menstruační tekutině není pouze krev, která se objevuje při oddělení endometria. Ve druhé polovině ženského cyklu roste funkční vrstva dělohy pod vlivem progesteronu, a pokud nedojde k těhotenství, je nutné ji odmítnout, aby mohl začít nový cyklus. V menstruačním cyklu jsou přítomny enzymy, cervikální hlen, nitroděložní tekutina.

Výtok po císařském řezu a po přirozeném porodu je 99% krve. Lochia je krev z placentární rány. Při operativním porodu lékaři vyjmou nejen dítě z dělohy, ale také odpojí „místo dítěte“ od stěny dělohy. Těhotenství skončilo, placenta již není zapotřebí. Dočasný orgán krmil a chránil dítě během těhotenství, ale s jeho koncem se stalo nadbytečným.

Během období těhotenství jsou cévy placenty pevně propleteny s cévami stěny dělohy a prakticky do nich rostou. Proto oddělení „dětské sedačky“ vede ke krvácení. Děloha, která podstoupila chirurgický zákrok, krvácí také v oblasti rány a vnitřních stehů.

Lochia obvykle trvá asi 8 týdnů. První den je výtok tekutý a silný, krvavý. Následujícího dne začíná postupný proces tvorby fibrinových vláken, který „utahuje“ rány a zabraňuje ztrátě krve. Výtok nabývá charakteristického charakteristického rysu - krev se mísí se sraženinami.

Děloha se postupně stahuje, probíhá proces jejího zpětného vývoje. Po operaci dostávají ženy kontrakční léky, aby byl proces efektivnější. Po injekci se výtok zesiluje a lze pozorovat docela hmatatelné bolesti při tažení v dolní části zad a v dolní části břicha. Již šestý den se v sekrecích objevuje serózní tekutina, ichor. A o týden později - hlen. Druhý měsíc po operaci jsou lochie skromnější, nažloutlé a postupně ustupují hlenu a normálnímu výtoku.

Měsíc po císařském řezu přichází po vyčištění děložní dutiny z lochie po chvíli, což závisí na mnoha faktorech - charakteristikách období zotavení, možných komplikacích, kojení, věku a pohodě ženy. První menstruace na lochii nejsou příliš podobné. A jejich hlavním rysem je odlehlost v čase. Ženské tělo potřebuje čas, alespoň několik týdnů na obnovení funkce vaječníků, a proto po lochii po několika dnech nemůže dojít k menstruaci.

První menstruace se bude lišit od toho, co bylo obvyklé před těhotenstvím. Bude méně výtoku, protože endometrium je stále tenké a tělo ženy se fyziologicky úplně nezotavilo. Doba trvání prvního období může být kratší. Pokud žena měla vždy menstruaci po dobu 5-6 dnů, může první menstruace po porodu trvat 3 dny.

Obnovení starých kritérií - délka, pravidelnost, hojnost atd., Bude vyžadovat několik nových cyklů.

Kdy začíná vaše menstruace?

Načasování nástupu menstruace po operativním porodu závisí na rychlosti změny v hormonálním pozadí ženy. Během těhotenství byl hlavním hormonem v ženském těle progesteron. Po provedení císařského řezu jeho koncentrace klesá, ale zvyšuje se množství oxytocinu a prolaktinu. Oxytocin přispívá ke kontrakci dělohy na její normální velikost a prolaktin se podílí na produkci mateřského mléka, takže nová matka může krmit své dítě..

Hormonální „škrábance“ mohou trvat dlouhou dobu. Ale jakmile ženské tělo vyprodukuje dostatečné množství a správný poměr progesteronu, estrogenů, luteinizačního hormonu, folikuly stimulujícího hormonu, vaječníky začnou fungovat, první vaječná buňka po dlouhé přestávce dozraje a dva týdny poté začne menstruace.

Pokud je dítě krmeno z lahve od narození, je produkováno malé množství prolaktinu, který inhibuje tvorbu progesteronu. V souladu s tím je ženský měsíční pravidelný cyklus obnoven během 1-2 měsíců po operaci. Když kojíte, menstruace půjde mnohem později. Pokud žena kojí, produkuje se velké množství prolaktinu, který potlačuje funkci vaječníků. Když je kojení konstantní, hojné, dítě jí na požádání, není tam žádná doba. Zpoždění bude zcela oprávněné a normální, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Když je dítěti 6-7 měsíců, zavede žena na doporučení dětského lékaře doplňkové potraviny. Množství mateřského mléka spotřebovaného dítětem klesá, jeho produkce se přirozeně trochu zpomaluje, prolaktin začíná klesat v krvi a progesteron se začíná zvyšovat. Obvykle 2 měsíce po zavedení doplňkových potravin do stravy dítěte by se měl menstruační cyklus obnovit. Pokud je dítě na smíšené stravě, matka kombinuje výživu a mateřské mléko, menstruace přijde dříve, může začít jak tři, tak čtyři měsíce po operaci.

Co jiného může ovlivnit nástup menstruace? Mnoho různých věcí. Pro rychlejší zotavení ženského cyklu musíte zůstat v klidu. Pokud je žena v depresi, je v depresi, má starosti, nemá dostatek spánku a je již zcela vyčerpaná, pak by se nemělo počítat s nástupem menstruace dříve. Věk nové matky je důležitý. Čím je žena mladší, tím rychleji se její ženský cyklus může zotavit po operaci. Tento proces často trvá déle po 35 letech..

Přítomnost správné výživy ve stravě ženy, velké množství bílkovinných potravin a vitamínů má pozitivní vliv na načasování obnovení činnosti pohlavních žláz. A diety, hypovitaminóza, kouření a alkohol mohou naopak oddálit nástup menstruace. Hraje roli a jak pooperační období probíhalo. Pokud nenastaly žádné komplikace, menstruace může začít dříve. Pokud byla žena nucena užívat antibiotika, hormonální látky, užívala jiné léky systémového účinku, normalizace menstruačního cyklu může jít pomaleji a samotné menstruační období může být bolestivé a nepravidelné déle..

Když potřebujete pomoc lékaře?

Pokud je dítětem umělý muž a po dobu šesti měsíců není žádná doba, měla by se žena poradit s lékařem. Pokud kojíte s včasným krmením dítěte, musíte vyhledat pomoc od lékaře, pokud neexistuje měsíční období po dobu jednoho roku nebo déle. Nepravidelné období během prvních několika měsíců by nemělo být problémem. Ženský cyklus nějakou dobu trvá, než po stresu začne znovu fungovat jako hodiny..

Pokud nepravidelná menstruace pokračuje po dobu šesti měsíců nebo déle, měli byste se určitě poradit s gynekologem, abyste zjistili příčiny dysfunkce. Bolestivější než před těhotenstvím je pro návštěvu lékaře také menstruace, která se projevuje horečkou, zvracením, silnými bolestmi. Pěnivý výtok, špatně páchnoucí, nerovnoměrný, příliš skrovný nebo příliš hojný by měl také upozornit novou matku a přinutit ji, aby navštívila předporodní kliniku.

Je možné otěhotnět se zpožděním menstruace?

Ženy velmi často věří, že během kojení nemohou otěhotnět. Tato chyba je pro mnohé nákladná. Je absolutně nemožné pochopit a všimnout si okamžiku, kdy se prolaktin začne snižovat, na fyzické úrovni neexistuje žádný způsob, jak tento okamžik určit. Žena proto možná ani neví, že ve vaječnících již začalo zrání nového vajíčka, a těhotenství může nastat ještě před prvními obdobími po zahájení operace..

Proto je po ukončení lochie (přibližně 2 měsíce po operaci) bezpodmínečně nutné používat kondom až do začátku pravidelné menstruace. Poté si žena může zvolit jinou metodu prevence neplánovaného těhotenství po konzultaci s gynekologem, který navštíví. Po chirurgickém porodu po dobu nejméně 2 let se nedoporučuje znovu otěhotnět. Potrat je také kontraindikován, pokud žena plánuje v budoucnu porodit a porodit další dítě..

Jakákoli manipulace s dělohou může mít žalostný účinek na stav neúplně vytvořené vnitřní jizvy po císařském řezu, což vytváří další hrozby během dalšího požadovaného těhotenství. Nedodržení tohoto doporučení je spojeno s tvorbou insolventní jizvy, která zkomplikuje nosení dalšího dítěte. Těhotenství může pokračovat na pozadí hrozby potratu, poruchy uteroplacentárního a fetoplacentárního průtoku krve, dítě se může vyvinout se zpožděním.

Bude nemožné rodit samostatně, pokud je v anamnéze pouze 1 císařský řez s insolventní jizvou. V prvních dvou měsících jsou intimní vztahy obecně kontraindikovány - vytvoření vnitřních jizev si vyžaduje čas. Během této doby by nemělo existovat žádné riziko poškození stehů na děloze, stejně jako infekce prostřednictvím pohlavního ústrojí.

Co dělat, aby se váš cyklus zotavil?

Aby se obnovilo zdraví žen po císařském řezu, žena by neměla zvedat těžké předměty. Váhový limit - ne více než 4 kilogramy. Nemůžete dělat náhlé pohyby, skákat, padat. Lékařská doporučení uvádějí, že je důležité, aby žena správně a plně jedla, nedovolila přísnou dietu, nebyla nervózní, nevyčerpávala se.

Vlastnosti menstruace po císařském řezu naleznete v následujícím videu.

 • Císařský řez
 • Výhody a nevýhody
 • Věci do nemocnice
 • Výcvik
 • Druhy anestézie
 • Fáze
 • Zotavení

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Kdy počkat na menstruaci po císařském řezu?

Císařský řez je operace, která se provádí ve 25% případů z celkového počtu porodů, když není možné porodit sama. Po zákroku většinu žen zajímá, jak brzy se měsíční cyklus zotaví. A to je pravda, protože menstruace obnovená včas naznačuje normální průběh pooperačního období a nepřítomnost komplikací..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu?

Měsíc po zahájení operace císařským řezem po obnově ženského těla je každý případ individuální a neexistuje jednotná norma, kterou je třeba dodržovat. Aby se cyklus bez problémů obnovil, musí mladá matka sledovat její pohodu a v případě alarmujících příznaků se obrátit na pozorujícího lékaře..

První menstruace může být bohatá, nejedná se o patologii po operaci dělohy. Cyklus není zpočátku pravidelný a jeho normalizace trvá v průměru 6 měsíců. První zahájená menstruace prochází bez zrání vajíčka a trvá 5-7 dní. V průběhu času se hormonální rovnováha v těle ženy obnoví a začne aktivní fungování vaječníků. Období mezi obdobími by mělo být stejné jako před těhotenstvím a mělo by být 21–35 dnů.

Při kojení

Fungování ženského těla závisí na hormonální rovnováze a prolaktin je hlavní látkou v kojení. Hormon je zodpovědný za produkci mléka a množství jeho produkce je konstantní po celou dobu kojení.

Když se prolaktin uvolňuje v dostatečném množství, pohlavní hormony nezbytné pro fungování vaječníků jsou blokovány, vajíčka nedozrávají a neoplodňují se. Z tohoto důvodu se menstruační cyklus obnoví až na konci kojení..

Šance na rychlejší příchod menstruace se zvyšuje, když se shoduje několik faktorů:

Pozornost! Při kombinaci těchto stavů se zvyšuje pravděpodobnost nejen zahájení pravidelného měsíčního cyklu, ale také nástupu těhotenství. Pokud nechcete porodit další dítě, musí se mladá matka chránit kondomy nebo minipilou nebo nainstalovat spirálu.

S umělým krmením

Kdy obvykle začíná menstruace, pokud ze zvláštních důvodů musela žena odmítnout kojit dítě? V takových případech se menstruační cyklus obnoví mnohem dříve než u matek, které podporují laktaci. Pravidelná menstruace přichází po 1-3 měsících, ale ne od okamžiku císařského řezu, ale ode dne, kdy přestane sekrece lochie.

Je důležité věnovat pozornost nejen nástupu menstruace, ale také povaze výtoku. Mnoho žen po císařském řezu vykazuje známky komplikací - zánětlivého nebo adhezivního procesu, zatímco cyklus se obnovuje pomaleji.

Pokud je menstruace s umělým krmením skromná nebo bolestivá, může to znamenat neschopnost dělohy plně se smrštit kvůli pooperační jizvě. Mladá matka musí konzultovat vyšetření s odborníkem, aby nevyprovokovala vývoj stagnujícího procesu. Bohatá období pozorovaná při umělém krmení kojence, trvající déle než 7 dní v řadě, také vyžadují návštěvu lékaře, protože naznačují poškození dělohy.

Důvody absence menstruace

Operace břicha na děloze je vážným důvodem, aby se nová matka chránila před nadměrnou fyzickou námahou, stresem a přepracováním. Příbuzní ženy by měli převzít část odpovědnosti v domácnosti a péči o dítě, aby dali porodní ženě příležitost plně se zotavit. Pokud po císařském řezu uplynulo požadované období a současně nejsou žádné období, nemůžete odložit návštěvu gynekologa.

Provádění drobků a operace dělohy jsou pro tělo velmi stresující. Proces obnovení menstruačního cyklu se u každé ženy liší a závisí na věku, rozsahu existujícího poškození, kojení nebo umělém krmení dítěte. Důvody absence menstruace mohou být skryty v následujících faktorech:

Rada! Neměli byste čekat na nástup menstruace, pokud od doby operace a uvolnění lochie umělým krmením uplynuly více než tři měsíce. Komplexní vyšetření pomůže zjistit, jaký je důvod absence menstruace, ať už na problém má vliv hormonální nerovnováha, únava nebo komplikace po císařském řezu.

Co ovlivňuje zotavení cyklu?

Jak dlouho trvá pravidelný menstruační cyklus po císařském řezu, závisí na mnoha okolnostech. Pokud lochie již skončila a tělo se zotavilo, mají na obnovení menstruace přímý vliv následující faktory:

Pokud mladá matka dobře jí, odpočívá, není nervózní a je pravidelně sledována gynekologem, menstruační cyklus se obvykle obnoví sám, aniž by došlo ke vzniku zdravotních problémů a komplikací.

Na co by měla menstruace upozornit?

V pooperačním období by mladá matka měla pečlivě sledovat, zda menstruace začala včas a zda je děloha plně očištěna. Faktory ovlivňující jejich množství, pravidelnost výtoku již byly diskutovány, ale je důležité vědět, která menstruace by měla u ženy vyvolávat pochybnosti:

Normálně by měla být menstruace obnovena šest měsíců po operaci umělým krmením. Při kojení dítěte může období amenorey trvat až do samého konce laktace. Pokud po stanovené době nedojde k menstruaci nebo jsou nepravidelné, musíte navštívit lékaře.

Důležité! Vývoj endometriózy (zánět vnitřní vrstvy dělohy) nebo tvorba fibroidů (benigní novotvar v děloze) je indikován příliš krátkými nebo dlouhými obdobími. Normální menstruace by měla trvat v průměru 3–5 dní, odchylky také vyžadují lékařský zásah..

Pokud menstruace po císařském řezu prošla 1-2krát a poté náhle zmizela, příznaky mohou být způsobeny nástupem opakovaného těhotenství. Pokud cyklus není stanoven, šance na početí je považována za vysokou, takže mladá matka musí pečlivě sledovat nástup menstruace, v případě potřeby použít ochranu. Předčasný nástup menstruace, bolestivý, páchnoucí, hojný nebo řídký výtok je důvodem k návštěvě lékaře a k vyšetření.

Vlastnosti obnovy měsíčního cyklu po císařském řezu

Stručně o fyziologii menstruace

Než se budete zabývat nuancemi obnovení cyklu po císařském řezu, musíte jasně pochopit povahu menstruace..

Fyziologický proces, který je způsoben odmítnutím epitelu (slizničního povrchu) dělohy v důsledku cyklických změn v hormonálním pozadí, se nazývá měsíčně (menstruace, regulace). Tyto transformace probíhají ve třech cyklech.


Menstruace je fyziologický proces, který se pravidelně vyskytuje u ženy v reprodukčním věku.

Tabulka: fáze menstruačního cyklu

FázeNačasováníCo se dějeVýsledek
První (folikulární)Dva týdny od prvního dne poslední menstruaceVyvíjejí se folikuly (složky vajíčka).Jsou přiděleny 1–2 dominantní folikuly, které rostou.
Druhý (ovulační)14-16 den cykluStěny folikulu jsou roztrhané, ze kterých vychází zralé vejce.Dochází k ovulaci, to znamená, že žena může otěhotnět.
Třetí (luteální)13-14 dní po ovulaciDěloha se připravuje na implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k tomu nedojde, pak vnitřní sliznice nabobtná, tkáně začnou odumírat.Vaše období začíná.

To je zajímavé. Každá z fází měsíčního cyklu má svůj vlastní koordinační hormon. Například ve fázi ovulace je to estradiol, ve fázi luteální fáze je to progesteron.

Účinky kojení

Kojení nejvíce ovlivňuje období obnovy menstruace po CS nebo EP. Pokud žena krmí dítě sama, produkuje se prolaktin, díky čemuž je zajištěna produkce mléka. Kromě této funkce působí prolaktin na vaječníky, ale ne tím nejlepším způsobem. Čím více prolaktinu tělo produkuje, tím pomalejší jsou vaječníky. Zatímco maminka často krmí dítě, rychlé zotavení z menstruace je nepravděpodobné..

Měsíce po císařském řezu s kojením se zotaví asi za čtyři až šest měsíců. I když v tuto dobu mladá matka pokračuje v kojení dítěte, množství prolaktinu se začíná snižovat. Pokud je mléko zpočátku nízké, začne menstruace po císařském řezu s umělou výživou dva až tři měsíce po CS (dva týdny po poporodní krvácení).

Proč po porodu není menstruace

Bez ohledu na způsob, jakým k porodu došlo, žena po porodu nemá menstruaci. Tento typ amenorey (absence menstruace) se vyskytuje v důsledku involuce, to znamená změn, ke kterým dochází u dělohy:

 • narovnání ohybu;
 • hojení ran na těle pohlavního orgánu způsobené prasknutím cév spojujících placentu s dělohou, stejně jako řez provedený během operace k extrakci plodu;
 • odstranění zbytků membrán, hlenu;
 • obnovení prenatální velikosti.

V tomto případě, první 1,5-2 měsíce po císařském řezu, žena pozoruje lochii - krvavý výtok doprovázející involuci dělohy. Ihned po operaci dochází k intenzivnějšímu oddělení sraženin hlenem a částicemi membrán a na konci období zmizí.


Proces obnovy dělohy je doprovázen lochií

Zotavení po operaci

Poporodní období, bez ohledu na to, zda byl porod přirozený nebo zda byl proveden císařský řez, probíhá u všech žen přibližně stejně. Po operaci však trvá o něco více času, než se plně zotaví. To je způsobeno následujícími faktory:

 • Více ztráty krve - během přirozeného porodu je povoleno asi 300-350 ml a během operace asi 600 ml. Je to způsobeno zvýšenou únavou, slabostí, letargií, touhou ležet nebo spát..
 • Existuje vážné zranění. V některých případech se může hojit špatně, je možné, že se může připojit zánětlivý proces. To vyžaduje další léčbu.


Druhy řezů po císařském řezu

 • Bolest v dolní části břicha. Během císařského řezu jsou svaly a pojivová tkáň (aponeuróza) zraněny, všechny tyto struktury jsou bohaté na nervová zakončení. Proto má žena po operaci stále potíže s dlouhodobým vstáváním z polohy na zádech, napětí břišního lisu způsobuje bolest.
 • Dítě někdy není s matkou. Například dítě může být na jednotce intenzivní péče (císařský řez se často provádí podle údajů plodu) nebo na dětské jednotce. Morálně a dokonce i fyzicky je pro takové ženy obtížnější se zotavit..

Obecně je období po porodu 42 dní. Po celou tuto dobu může mít žena výtok (lochia):

 • hojný v prvním týdnu, ale srovnatelný s menstruací;
 • pak se jejich počet postupně snižuje, začíná převládat hlen, jsou tmavě hnědé.

Jakmile lochie skončí, je to první důkaz, že se vnitřní dutina dělohy zotavila. V zásadě od tohoto období může žena zahájit ovulaci, objeví se první menstruace..

Doporučujeme přečíst si, kdy během laktace přijde menstruace. Z článku zjistíte, jaký druh výtoku po porodu je normální, začátek menstruace s hepatitidou B, faktory ovlivňující nástup menstruace. A tady je více o vlastnostech obnovy menstruačního cyklu po porodu..

První ovulace po císařském řezu

Pokud v obvyklém měsíčním cyklu ovulace klesá uprostřed cyklu, pak po porodu je zcela nemožné předpovědět toto datum. V průměru k tomu může dojít 45 dní po narození dítěte. V tomto případě je stanovenou normou interval od 25 do 72 dnů. Tento běh je způsoben individuálními charakteristikami ženského těla:

 • rychlost stabilizace hormonálního pozadí;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • možné komplikace během porodu;
 • věk ženy (čím starší, tím obtížnější je předpovědět načasování zotavení těla);
 • přítomnost chronických onemocnění, včetně těch, která souvisejí s reprodukčním systémem.

Nejvíce indikativním důvodem inhibice ovulace je navíc laktace..


Kojení může zabránit nástupu ovulace

Důvod k obavám

Pokud dojde ke změnám v objemu nebo povaze výtoku, musíte bezpodmínečně vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • Vůně výtoku se změnila, stala se drsnou, hnisavou
  . To nejčastěji naznačuje výskyt endometritidy - zánětu vnitřního povrchu dělohy. Zvyšuje se tělesná teplota, zvyšuje se bolest břicha a zhoršuje se celkový zdravotní stav. Po císařském řezu se endometritida vyvíjí častěji než po přirozeném porodu.
 • Objem krvavých se dramaticky zvýšil nebo se jejich počet po dlouhou dobu nesnižuje
  - to naznačuje vývoj pozdního hypotonického krvácení. Po císařském řezu se vyskytují častěji, protože v důsledku přítomnosti stehu na děloze se nemůže úplně smrštit. Pro silné krvácení (více než jednu vložku za hodinu) potřebujete
  naléhavě
  zavolat sanitku.
 • Výtok se náhle zastavil
  - byl narušen odtok lochie z děložní dutiny. To může být způsobeno zadním ohybem dělohy. Pokud jejich stagnaci nezabráníte, může se vyvinout endometritida..
 • Sražený výtok a svědění v pochvě
  naznačují přítomnost kandidální kolpitidy (drozd). Riziko jeho vývoje je spojeno s užíváním antibiotik po chirurgickém porodu..

Mechanismus laktační amenorey

Odmítnutí placenty, ke kterému dochází během porodu, vede k aktivní produkci prolaktinu a oxytocinu. A pokud je tento v procesu laktace zodpovědný za uvolňování mléka, pak je prolaktin produkován hypofýzou a je zodpovědný za produkci mateřského mléka. Zároveň potlačuje progesteron, který je zodpovědný za přípravu těla na nové těhotenství. Ukazuje se tedy, že velké množství prolaktinu inhibuje odmítnutí neoplodněného vajíčka, tj. Nedochází ke krvácení. V tomto případě může teoreticky (a někdy prakticky vzhledem k počtu dětí v počasí v moderních rodinách) dojít k ovulaci založené na mechanismu jejího nástupu. Intenzita produkce prolaktinu hypofýzou má také významný účinek:

 • faktor dědičnosti (obvykle u žen ve stejné rodině dochází k obnovení měsíčního cyklu po porodu přibližně ve stejnou dobu, ale samozřejmě nemusíte čekat na začátek menstruace za 6 měsíců a 3 dny, jako u matky nebo babičky);
 • přítomnost patologií (v případě zánětlivých procesů nebo chronických onemocnění je předvídání obnovy cyklu podobné hraní rulety);
 • hladina hormonů v krvi (tento indikátor je přísně individuální, proto je pro jeho studium nutná seriózní a zdlouhavá analýza);
 • typ a načasování ukončení laktace.

Právě na posledním faktoru jsou založeny průměrné výpočty obnovy měsíčního cyklu po císařském řezu.


Typ kojení má nejvýznamnější vliv na obnovení měsíčního cyklu.

První menstruace po císařském řezu během laktace

Zatímco dítě přijímá pouze mateřské mléko, prolaktin se produkuje ve velkém množství a žena má laktační amenoreu. Ale od zavedení doplňkových potravin a doplňků do stravy dítěte se dávka prolaktinu snižuje. S ohledem na tendenci zavádět doplňkové potraviny od 4–6 měsíců lze tato období považovat za výchozí bod pro čekání na první menstruaci. Ale i situace, kdy žena opustí i 2-3 krmení denně a nedodrží své období, se nepovažují za odchylku od normy. Zvláště pokud jsou krmení chována v noci a brzy ráno (od 6 do 8 hodin ráno): v této době je produkce prolaktinu nejaktivnější.

To je zajímavé. Podle staroslovanského kalendáře žena krmila dítě čtyřicet čtyřicet, tj. 40 měsíců. V těchto dnech však týden netvořil 7 dní, ale 9, a měsíc se skládal ze 40 nebo 41 dnů, to znamená, že těhotenství trvalo 7 měsíců, což znamená, že na kojení bylo přiděleno 4,5 roku.

Obnova cyklu po císařském řezu umělým krmením

Pokud žena nedojčí, lze první menstruaci očekávat od okamžiku, kdy se lochie zastaví, tj. Po ukončení procesu hojení dělohy. Při absenci patologií k tomu dochází 5-8 týdnů po porodu..

V případech, kdy byla laktace z nějakého důvodu ukončena, se menstruace obnoví po dokončení poporodního výtoku a stabilizaci hladin prolaktinu.

Mladá matka by si měla pamatovat, že pokud při absenci laktace menstruace nezačala po 4-5 měsících, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem.


Při umělém krmení se cyklus okamžitě obnoví, jakmile lochie skončí, a prolaktin se vrátí k normálu

První menstruace po císařském řezu se smíšeným krmením

Krmení dítěte tímto způsobem se doporučuje, pokud matka nemá dostatek mléka nebo dítě odmítá kojit. To znamená, že dítě dostává jak mateřské mléko, tak kojeneckou výživu..

To je zajímavé. Odborníci na kojení důrazně nedoporučují experimentovat s lahví, pokud to není možné. V opačném případě dostupnost jídla přes bradavku dítě natolik osloví, že jednoduše odmítne sát na prsa..

Pokud žena praktizuje smíšený způsob krmení, pak může očekávat menstruaci 3–12 měsíců po začátku takové zkušenosti. Široký časový rámec je vysvětlen zvláštnostmi kojení: čím dříve dítě přestane přijímat mléko ráno a v noci, tím rychleji bude období probíhat.

Video: obnovení menstruačního cyklu po porodu

Jaké faktory ovlivňují vzhled menstruace

Období zotavení po podstoupení císařského řezu přímo závisí na mnoha faktorech. Je nutné vzít v úvahu věk porodní ženy. U mladých dívek se menstruace obnovuje mnohem rychleji. Pokud je „nové“ matce více než 30 let, může menstruace po dlouhou dobu chybět.

Samotný průběh těhotenství také ovlivňuje. Kritické dny se rychle uzdraví, pokud porod a celé období porodu proběhly bez komplikací. Reprodukční systém bude brzy plně funkční.


K obnovení menstruace dochází postupně

Dlouhodobé zotavení z menstruace je typické pro ženy, které se o dítě samostatně starají. Neustálý nedostatek spánku, fyzická aktivita, podvýživa, stres - to vše negativně ovlivňuje. Je důležité, aby se otec podílel na výchově a matka mohla odpočívat. Pouze v tomto případě bude první rok dítěte snadný a menstruace se rychle obnoví..

Obnova reprodukčního systému je ovlivněna životním stylem a stravovacími návyky. Po porodu musí žena dodržovat správnou výživu..

Obnovení menstruace závisí na zvoleném způsobu výživy dítěte. Menstruace se objeví rychleji, pokud dívka odmítne kojit. V této situaci se hormonální pozadí obnoví v krátké době..

Během kojení dochází k aktivní produkci hormonu - prolaktinu. Je to on, kdo ovlivňuje produkci mléka. Látka potlačuje výkonnost vaječníků.

Množství prolaktinu se sníží až poté, co dítě již nebude potřebovat mateřské mléko. K tomu obvykle dochází při zavedení doplňkových potravin..

Co to je: lochie, menstruace nebo krvácení

Pokud intenzivní ztráta krve začala méně než měsíc po císařském řezu, nejedná se o lochii - měly by se do této doby naopak snížit, a nikoli menstruace, která, jak již bylo zmíněno, může pokračovat za měsíc a půl a poté bez laktace. Příčinou hojného výtoku může být sraženina, kterou tvoří zbytky placentární tkáně a krev z cév roztržených při porodu. V takovém případě by žena měla okamžitě konzultovat lékaře, aby se zabránilo šíření zánětu. Možná, aby problém vyřešila, bude jí přidělena kyretáž: odstranění sraženin spolu s vrstvou endometria lemující děložní dutinu. Při absenci indikací pro mechanické čištění může být léčba konzervativní (léky), stejně jako masáž nebo vakuum.


Menstruace, lochie a krvácení se liší z hlediska intenzity a výtoku

Je to nebezpečné, když není období

V ideálním případě by po třech měsících měla být pravidelnost menstruačního cyklu po narození dítěte již stanovena, ale těhotenství a porod jsou v ženském těle tak individuální a silný proces, že mohou existovat výjimky. Proces uzdravení může být zpožděn a bude to normou, pokud je matce již více než 30 let nebo došlo ke komplikacím během těhotenství a porodu. Pokud neexistují žádné předpoklady a ještě více nedochází k novému těhotenství, měla by se upozornit dlouhá absence menstruace po císařském řezu. Zpoždění menstruace po operativním porodu může být známkou následujících patologií:

 • ohýbání dělohy, kvůli kterému je výtok zadržován v dutině, což způsobuje endometritidu nebo jiné zánětlivé procesy;
 • nedostatečné kontrakce dělohy mohou být doprovázeny slabými mazy, ale mohou způsobit stagnující a zánětlivé procesy v orgánu;
 • nemoci reprodukčního systému, onkologie.

Pouze lékař může určit přesný důvod, proč nedochází k menstruaci, proto byste se při prvním podezření měli okamžitě domluvit na konzultaci.

První menstruace po císařském řezu: co jsou zač

Během dlouhých 9 měsíců nosení dítěte a období laktace si žena dokáže zvyknout na „menstruační“ stav a je pro ni obtížné předvídat začátek cyklu. Mnoho mladých matek je nervózních z toho, že předpisy půjdou nečekaně. Jak ukazuje praxe, první menstruace má ve skutečnosti docela výrazné příznaky, takže nebude těžké uhodnout okamžik, kdy se objeví výtok. Mezi charakteristické příznaky nástupu menstruace patří:

 • vzhled tahání bolesti v dolní části břicha;
 • neobvyklé výkyvy nálady;
 • časté bolesti hlavy.


V prvních několika cyklech po císařském řezu může být bolest silnější než dříve

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že v prvních 1-3 cyklech se povaha výtoku může mírně lišit od těch, na které je žena zvyklá, a:

 • být intenzivnější nebo štíhlejší;
 • doprovázeno výraznějšími pocity bolesti;
 • být s malými sraženinami (obvykle je tato vlastnost pozorována u žen, u kterých menstruace začala brzy po lochii, protože endometrium ještě nemělo čas na zotavení).

To je zajímavé. Sraženiny často způsobují velmi tmavý, téměř černý výtok. První 1-2 cykly o tom se nemusíte bát, ale pokud se situace nezmění, musíte navštívit lékaře.

První období po porodu obvykle trvá 7-8 dní a cyklus trvá od 21 do 30 dnů. V průběhu času se tyto ukazatele stabilizují..

Vlastnosti obnoveného menstruačního cyklu

I když byl porod proveden nepřirozeně, ale uměle, ve většině případů se v budoucnu menstruační cyklus vyrovná, bolesti, které ženu během menstruace dříve doprovázely, zmizí. Stabilizuje se také psycho-emocionální stav v premenstruačním období. Přestávku mezi začátkem jednoho období až do dalšího lze změnit, cyklus však musí nutně trvat do 31 dnů.

Hojné vypouštění

Když je první menstruace po císařském řezu velmi bohatá, nemusíte se bát. To vůbec nenaznačuje patologie nebo jiné negativní důsledky..

Poporodní stav ženy vyžaduje nutnost neustále sledovat její zdraví a vyhýbat se emočním a fyzickým stresům.

Pouze v několika málo případech je hojné období po císařském řezu důvodem k přesvědčení, že v děloze došlo ke krvácení. V takovém případě bude nutná urgentní lékařská péče. Porušením normy je uvolňování tekutiny v množství více než 500 ml denně.

Slabý výtok menstruace

Nedostatek menstruace je signálem, že ženské pohlavní orgány nepracují správně. Problémem může být například to, že řez vytvořený během operace narušuje úplnou kontrakci dělohy. To vyvolává nežádoucí procesy v těle ženy, které jsou doprovázeny stagnací vaječníků..

Jak dlouho potrvá první menstruace po porodu??

Mnoho žen se také zajímá o to, jak dlouho po císařském řezu trvá jejich menstruace. Doba trvání první menstruace je normální, pokud se zastaví sedmý den, během této doby může být výtok docela silný. Později, když se tělo zotaví, bude doba menstruace normální..

Změny v povaze menstruace jako symptomu patologie

Výše uvedené změny v povaze menstruace jsou variantou normy, takže po prvních předpisech nelze učinit závěr o odchylkách. Pokud však nemluvíme o silném krvácení nebo velmi silné bolesti. Pokud jsou však po 2–3 cyklech pozorovány rušivé příznaky, je třeba k otázce přistupovat se vší vážností a co nejdříve se poradit s gynekologem.


Pouze odborník může odpovědět na všechny otázky týkající se obnovy cyklu

Dlouhá a těžká období

Předpisy trvající déle než 8 dní jsou považovány za dlouhodobé. Obvykle jsou doprovázeny intenzivním výbojem. Je možné vyvodit závěr o objemu ztráty krve pomocí jednoduchého testu: pokud je třeba těsnění vyměnit častěji než jednou za 2,5–3 hodiny, je výtok považován za hojný. Tělo tedy ukazuje, že:

 • částice placenty zůstaly na vnitřním povrchu dělohy;
 • existuje zánětlivý proces;
 • mladá matka prožívá stres;
 • žena měla během těhotenství anémii.

V tomto případě lze předepsat konzervativní léčbu (užívání vitamínů, léků, které zastavují krev, stejně jako doplňování železa v těle) nebo, pokud tato léčba nepřinesla výsledky, škrábání. Tento postup nejen zastaví krvácení, ale také vylučuje možnost vývoje novotvarů v endometriu dělohy..

Štíhlá menstruace

Pokud se výboj po dobu delší než tři cykly v řadě podobá mazanici, pak možná žena má:

 • došlo k nerovnováze v hladině hormonů;
 • endometritida (zánět děložní sliznice) se vyvíjí;
 • Sheehanův syndrom (neuroendokrinní porucha spojená s komplikacemi během porodu).

To je zajímavé. Výsledkem zvolené metody antikoncepce může být bohatá nebo slabá menstruace. Pokud žena užívá hormonální antikoncepci, může být menstruace vzácná a pokud mladá matka upřednostňuje nitroděložní tělísko, pak je naopak hojná.


Nitroděložní tělísko může vyvolat těžké období

Rychlé předpisy

Předpisy trvající méně než dva dny se považují za zrychlená období. Důvody pro tuto odchylku mohou být:

 • náhlá ztráta hmotnosti;
 • velká ztráta krve během porodu;
 • silné zvýšení hladiny hormonu prolaktinu.

Nestabilní období

Pokud 6 měsíců po obnovení menstruace nebyl stanoven cyklus a přestávky jsou více než 3 měsíce, pak žena pravděpodobně má:

 • vyvíjí se ovariální patologie;
 • dochází k vyčerpání těla;
 • jsou pozorovány důsledky komplikací po porodu (mezi ně patří i použití epidurální anestézie);
 • nádor v pánevních orgánech může dozrát;
 • v práci endokrinního systému existují odchylky.

Pokud se menstruace vyskytne dvakrát měsíčně, je důvod hovořit o odchylkách ve fungování hypofýzy, které vyvolávají poruchy vlivem hormonů během folikulární fáze menstruačního cyklu.

V případě, že se menstruace zastaví po 1–2 cyklech, stojí za zvážení možnosti nástupu nového těhotenství nebo velmi vzácné časné menopauzy.


Nestabilní cyklus dělá ženu nervózní a neustále v napjatém očekávání jejího období.

Abnormální zápach, barva a svědění

Existuje řada příznaků, které vyžadují odbornou diagnostiku, protože mohou být vyvolány vážnými zdravotními problémy. Jasná barva výtoku, silná bolest v dolní části břicha, doprovázená zvýšením teploty - tyto projevy mohou být způsobeny různými infekcemi nebo rakovinou.

Sýrový výtok a svědění jsou příznaky exacerbace drozdů..

Kdy je třeba kontaktovat gynekologa

U menstruace po císařském řezu s umělým nebo přirozeným krmením by se žena měla sledovat. Musíte navštívit lékaře maximálně dva až tři kalendářní měsíce po porodu, ale neměli byste odkládat návštěvu odborníka, pokud je výtok příliš rychlý nebo trvá déle, menstruace nepřijde po čtyři měsíce po CS nebo EU, neliší se v pravidelnosti po třech cyklech, jsou velmi hojné nebo vzácné. Možná to naznačuje nějaké závažné porušení. Výsledkem vyšetření je diagnostika hormonální nerovnováhy a gynekologických onemocnění. K obnovení ženského reprodukčního systému je nutné podstoupit odpovídající průběh léčby. Takže žena může následně otěhotnět, porodit a porodit další požadované dítě..

Jak upravit svůj měsíční cyklus

Má smysl předem projednat otázku stabilizace menstruace s gynekologem. Zvláště pokud došlo ke komplikacím při porodu. Obecná doporučení odborníků jsou následující:

 • potřeba obohatit svůj jídelníček o vitamíny, mikroelementy;
 • provádění dávkovaných fyzických cvičení (včetně jógy, plavání);
 • výběr pohodlného spodního prádla, které nenaruší mikrocirkulaci krve v pánevních orgánech;


Nosit pohodlné spodní prádlo je preventivním opatřením ke stabilizaci cyklu

 • eliminace důvodů silných emočních šoků a stresu;
 • použití dostatečného množství tekutiny (ale pouze v případě, že si maminka nezvolila metodu postupného odstavování dítěte od prsu);
 • zajištění pravidelného pohlavního styku (ale ne dříve než 6-8 týdnů po porodu), nezapomenout ani na ochranu.
 • To je zajímavé. Pokud žena trpí poporodní depresí, měla by užívat mírná sedativa, pít bylinné infuze a ve zvláště pokročilých případech navštívit psychologa.

  Proč jsou období kojení

  Nyní je jasné, proč během kojení nedochází k menstruaci. Proč ale některé matky mají menstruaci přesně během kojení??

  Mnoho žen tvrdí, že jejich období začalo bezprostředně po narození jejich dítěte. Lékaři nazývají smíšené krmení dítěte hlavním důvodem této události. V případě, že mateřské mléko pro dítě nestačí, nelze upustit od doplňkových směsí, tj. Doplňkových potravin. Hladiny prolaktinu se mohou výrazně snížit, i když dítěti jen občas dáte vodu. Pokud tedy začnete menstruovat během kojení, důvodem může být vzácné přichycení dítěte k prsu..

  Většina lékařů doporučuje, abyste své dítě nakrmili podle přísného harmonogramu - ve dne i v noci. V tomto případě bude šance na výskyt menstruace prakticky nulová..

  Může se také objevit menstruace během kojení kvůli těmto zdravotním problémům:

  • snížená imunita;
  • užívání léků a hormonálních léků.

  Císařský řez místo porodu

  Moderní medicína umožňuje provádět operaci s minimálním poškozením zdraví žen a kojenců. Provádí se, pokud se předpokládá, že v procesu přirozeného porodu může nastávající matka nebo dítě trpět. Je snadné uhodnout, že proceduře by měl důvěřovat pouze zkušený lékař. Jakýkoli chirurgický zákrok ovlivňuje celkový zdravotní stav, způsobuje nežádoucí účinky, abnormální výtok. V případě lékařské chyby se negativní dopad několikrát zvýší.

  Po císařském řezu pokračují všechny nezbytné procesy v těle. V prsu se objeví mléko. Žena začne krmit dítě. Psychologové zároveň tvrdí, že poprvé jsou ženy po operaci ve stresujícím stavu. Gynekologové-porodníci si všimnou, že proces laktace je jiný. Ačkoli tato skutečnost nemá žádné vědecké potvrzení. Abyste snížili psychické trauma a stres na vlastním těle po porodu, měli byste se na operaci předem připravit. Buďte připraveni na nějaké potíže v prvním měsíci.

  Jak dlouhé jsou první období pro dívky?

  Začátek první menstruace je pro každou dívku důležitou událostí, kterou většina lidí očekává s určitým strachem až hanbou. Neměli byste se stydět za přírodní úkaz, protože se jedná o novou životní etapu, která hovoří o začátku formování dívky jako ženy.


  Maminka musí svou dceru rozhodně připravit na první menstruaci.

  První menstruace zpravidla začíná ve věku 11 až 14 let, ale moderní gynekologie zná případy, kdy kritické dny začaly v mladším věku a v mnohem vyšším věku..

  Délka první menstruace je také individuální - zpravidla je množství výtoku skromné, což je pozorováno po dobu 3-4 dnů. To však neznamená, že první menstruace nemůže trvat déle - výtok, který netrvá déle než 5 dní, je považován za normu..

  Polyp endometria je novotvar, který se vyvíjí v důsledku hyperplazie buněk vnitřní epiteliální vrstvy dělohy. Tento patologický proces se vyvíjí častěji u porodených pacientů než u nulipárních pacientů, jejichž věk přesahuje 30 let..