První menstruace u dívek: když přijdou, příznaky a osobní hygiena

Z hlediska gynekologie je nástup menarché ústřední událostí ve vývoji ženského těla. Vzhled první menstruace u dívek naznačuje vznik možnosti mít plod. V závislosti na typu výživy, fyzickém vývoji těla dívky, předchozích somatických onemocněních, faktorech domácnosti a sociálních faktorech a také na geografické poloze se časování nástupu menarché pohybuje od 8 do 16.

Předzvěstí první menstruace jsou nepřiměřené změny nálady, náhlé změny únavy a síly, bolesti hlavy. Dívky mají často bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, obávají se nevolnosti a slabosti.

 • 1 První menstruace
  • 1.1 Příznaky
 • 2 Jak probíhá menarche
  • 2.1 Vlastnosti
 • 3 užitečné tipy
 • 4 Navštivte gynekologa

Během menstruace, oddělení funkční vrstvy sliznice dělohy - endometria

Neexistuje žádný konkrétní věk pro nástup menarche - první menstruace naznačuje vývoj ženského těla, jeho pubertu. Kritické dny u dívek nejčastěji začínají ve věku 11–14 let, zřídka v deseti letech. Nástup menarche závisí na následujících faktorech:

 • ústavní rysy těla, včetně fyzického vývoje dítěte;
 • nemoci přenášené v dětství;
 • dědičnost;
 • druh jídla;
 • sociální a životní podmínky.

Existuje možnost, že první menstruace začne současně s matkou a babičkou dívky. Tato vlastnost je způsobena silným genetickým vlivem. Také, pokud dítě předběhne ve fyzickém vývoji dívky stejného věku, s největší pravděpodobností menstruace přijde o něco dříve..

Později nastává menarche s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů v dívčí stravě. Bez vyvážené stravy se dívčin normální sexuální vývoj zpomaluje.

Časný nástup kritických dnů (8–9 let) je někdy způsoben hormonálními poruchami nebo extrémní fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala ve věku 16-17 let, měli byste se poradit s gynekologem, protože tato funkce může naznačovat narušení systému hypotalamus-hypofýza, ovariální patologie a další endokrinní poruchy.

Maminka může snadno zjistit změny, které se vyskytnou u její dcery během předmenstruačního období. 1-2 roky před nástupem menstruace se vývoj sekundárních sexuálních charakteristik dívky zintenzivňuje:

 • postava získává ženské rysy;
 • velikost mléčných žláz se zvyšuje;
 • boky jsou zaoblenější;
 • vlasy začínají růst v ohanbí a v podpaží.

Kvůli hormonálním změnám v těle se u mnoha dospívajících dívek objeví akné na obličeji, hrudníku a zádech.

Několik týdnů před výskytem menarche si dívka může všimnout vzhledu značek, které vypadají jako průhledné, bílé nebo nažloutlé pruhy na spodním prádle. Vypouštění obvykle nemá nepříjemný zápach. Pokud si dívka stěžuje na svědění ve vaginální oblasti, nepříjemný zápach výtoku, je nutné navštívit lékaře.

Předmenstruační syndrom je charakterizován následujícími příznaky:

 • časté výkyvy nálady;
 • slzavost, únava;
 • apatie nebo hysterie;
 • bolesti hlavy bez důvodu;
 • pocit nepohodlí a bolesti v dolní části břicha.

Hlavním příznakem menstruace u dívek je výskyt slabého nebo silného krvácení z pochvy, červené nebo hnědé. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu je objem výtoku přibližně 50-150 ml a první den se krev trochu uvolní - nejhojnější výtok se vyskytuje druhý den, po kterém se jejich objem zmenší. V průměru první menstruace trvá od 3 do 7 dnů.

Menstruaci doprovází pocit slabosti, bolest v dolní třetině břicha. Následně tyto příznaky přetrvávají a vyskytují se pravidelně po celý život dospělé ženy..

Charakteristický zápach výtoku je spojen se zvýšením sekreční aktivity vaginálních sliznic, které produkují specifické tajemství..

Je důležité, aby dívka pochopila, že přítomnost menstruace je jakýmsi ukazatelem zdraví žen..

U dívek je menstruační cyklus přibližně 21–35 dní. Během prvních dvou let je nestabilní a může neustále kolísat. Například jeden menstruační cyklus trvá 26 dní a dalších 32 nebo 33 dnů. Pro dospívající dívku je to varianta normy a neznamená přítomnost jakékoli patologie. Pokud máte podezření nebo zhoršení stavu dívky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Intervaly mezi obdobími někdy trvají od 1,5 do 6 měsíců, protože menstruační funkce v tak mladém věku není zcela vytvořena. Pokud je interval mezi obdobími delší než 2 měsíce, je nutná konzultace s gynekologem. Dlouhý interval mezi menstruací a následnou menstruací často naznačuje vážné narušení endokrinního systému v práci mladého těla.

Během prvního období byste měli své dceři poradit, aby si založila měsíční kalendář, který označuje začátek a konec každého období. V prvních měsících nebo dokonce letech budou získané informace k ničemu, protože cyklus bude nepravidelný a nestabilní, ale v dospělosti, kdy se menstruace ustálí, vám takový kalendář umožní sledovat průběh menstruace. Příliš krátký nebo dlouhý interval naznačuje problém v práci ženského těla..

Dodržování pravidel osobní hygieny je jedním z nejdůležitějších bodů. Během kritických dnů zástupci dospělých žen aktivně používají tampony a vložky. Mnohem méně často se používají menstruační čepice nebo chrániče úst - produkt intimní hygieny umístěný uvnitř pochvy.

Podložky jsou nejvíce preferovány pro dívky. Tampony brání přirozenému toku krve a menstruační kalíšek má jednu významnou nevýhodu - používání menstruačního uzávěru vyžaduje dovednosti pro jeho zavedení a odstranění..

Přednost by měla mít podložky s bavlněnou vrstvou. Tzv. Plastová vrstva se síťovinou je méně hygienická a vyvolává podráždění jemné pokožky a sliznic genitálií.

Těsnění musí být vyměněno 2-3 hodiny po zahájení používání. Při delším nošení hygienických prostředků exponenciálně rostou kolonie mikroorganismů, což může vyvolat výskyt infekčních onemocnění urogenitálního systému.

Užitečné tipy:

 1. 1. Před výměnou podložky si vždy umyjte ruce.
 2. 2. Nesmí se používat těsnění, jehož platnost vypršela..
 3. 3. Aby se zabránilo podráždění pokožky a alergickým reakcím, měly by se používat neutrální polštářky bez přidání různých vonných látek..
 4. 4. Nakupujte a používejte hygienické výrobky od známých výrobců. Levné jsou často vyráběny z nekvalitních surovin, které přímo ovlivňují zdraví dívky.
 5. 5. Pásy by měly být skladovány na suchém místě. Velké množství vlhkosti může vyvolat růst různých plísňových mikroorganismů

Nejlepší možností je každodenní sprcha. Povinnou hygienickou procedurou je mytí neutrálním intimním mýdlem. Procedura se provádí 2-3krát během dne

Důrazně doporučujeme vyhýbat se namáhavé fyzické aktivitě. Wellness gymnastika a lehké cvičení jsou povoleny

Pikantní, nadměrně mastná a smažená jídla by měla být dočasně vyloučena z obvyklé stravy, protože právě toto jídlo vyvolává příval krve do břišních orgánů

První návštěva gynekologické ordinace se musí uskutečnit nejpozději do 15 let. V budoucnu je nutné absolvovat lékařské prohlídky alespoň jednou ročně.

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • menstruace trvá 1–2 dny nebo více než 7 dní (krátké období kritických dnů naznačuje narušení endokrinní funkce vaječníků a dlouhé indikuje zhoršení kontraktility dělohy nebo nadměrnou produkci estrogenu);
 • s velkým krvácením (více než 150 ml);
 • pokud byla pauza mezi menarchou a následujícími obdobími delší než šest měsíců;
 • když po relativní normalizaci menstruačního cyklu je opět pozorována nepravidelnost (cyklus je kratší než 21 dní nebo delší než 32 dnů);
 • ve výtoku jsou viditelné velké pruhy krve.

Obecné zhoršení stavu dívky doprovázené silnými bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, slabostí, horečkou, nevolností, zvracením, závratěmi a ztrátou vědomí je důvodem k volání týmu záchranné služby.

Co je menstruace u dívek a jak je rozpoznat?

Tento článek poskytuje informace, které umožní každé dívce základní znalosti o menstruaci..

 1. Co je to měsíčně?
 2. Kdy začíná první období u dívek?
 3. Menstruační příznaky
 4. Jak začíná první období?
 5. Jak vypadá první období dívky?
 6. Když se menstruační cyklus usadí?
 7. Jak dlouho trvá menstruace??
 8. Co dělat, když začne vaše menstruace?
 9. Proč potřebujete měsíčně?
 10. Fáze menstruačního cyklu
 11. Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?
 12. Bolest během menstruace
 13. Léčba bolesti během menstruace
 14. Co nedělat s menstruací?
 15. Období a PMS
 16. Hygiena během menstruace
 17. Jak často potřebujete vyměnit prádlo?
 18. Hygienické výrobky v kritické dny
 19. Těsnění
 20. Tampony
 21. Které hygienické výrobky jsou lepší?

Co je to měsíčně?

Období jsou intervalem menstruačního cyklu. Během tohoto intervalu se u zástupkyně ženy objeví krvácení z vaginální části. Vyznačují se svou hustotou, tmavou barvou..

Pokud výtok zahrnuje nahromadění krve nebo hrudky - to je normální, takové prvky se tvoří kvůli skutečnosti, že se z děložní dutiny uvolňuje nejen krev, ale část prvků dělohy (endometrium).

Kdy začíná první období u dívek?

Věkový interval výskytu u teenagera od 12 do 15 let je normální. Počáteční výtok se často objevuje u mladé dívky ve stejném věkovém období, ve kterém ji měla její matka..

Odchylka ve výskytu výtoku ze stanoveného věkového intervalu 1 rok je v dospívání přijatelným jevem.

Některé studie spojují nástup menstruace s dosažením určité hodnoty hmotnosti = 47 kg. V souladu s tím můžeme konstatovat, že hubení lidé mají menstruaci o něco později než dívky s nadváhou..

Menstruační příznaky

Určitý interval před začátkem prvního výboje přinese tělu neobvyklé změny..

Bude možné pociťovat bolestivou bolest v dolní části břicha a všimnout si bílého nebo průhledného vaginálního výtoku.

Pokud je na spodním prádle zjištěno určité množství hnědého výtoku, je to počáteční rys menstruačního cyklu..

Často to není víc než pár kapiček krve.

Jak začíná první období?

Nepohodlí v břiše bude sloužit jako první signál, že dochází k premenstruačnímu syndromu.

Typické příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • silné podráždění a touha plakat;
 • únava a apatická nálada.

Pokud jsou na spodním prádle stopy hnědé nebo červené barvy, je to indikátor, že začal menstruační proces. Neměli byste se zastrašit objemem výtoku, velké množství z nich je normální.

Jak vypadá první období dívky?

Hnědý nebo červený výtok je prvním příznakem indikujícím nástup menstruačního procesu.

V takovém případě nemusí být barva výboje stabilní a měnit se v závislosti na tom, jaký je den cyklu. Barva výboje může být červená, hnědá nebo tmavě hnědá.

Ty počáteční se mohou lišit, protože je tvoří nejen krev, ale také vrstva sliznice dělohy (endometrium), stejně jako vaginální výtok.

Úroveň intenzity počátečního období není příliš vysoká. Ale v závislosti na dědičné predispozici lze také pozorovat opak..

Neměli byste si s tím dělat starosti, protože je to zcela normální..

Když se menstruační cyklus usadí?

Menstruace nemusí být vždy jeden měsíc. Zvláště když je vaše menstruace pouze počáteční. Pravidelnost cyklu potěší, až když uplynou dva roky. Kalendář pomůže sledovat vzorce, ve kterých bude nutné označit dny menstruace..

Jak dlouho trvá menstruace??

Standardní hodnota, při které byste se neměli bát 3-7 dní.

V prvních dnech je zaznamenán nejsilnější výtok, na konci - více oslabují. Poslední den nedochází téměř k žádnému výboji.

Interval trvání prvního cyklu těchto dnů (od začátku prvního cyklu do přechodu na druhý) není pevně stanoven a každá dívka má svůj vlastní.

Průměrná doba trvání je 28 dní, ale pohybuje se od 21 do 35 dnů.

Tyto hodnoty se mohou změnit, pokud měla dívka stresující situace, musela se stěhovat z jednoho města do druhého (změna klimatických podmínek).

Co dělat, když začne vaše menstruace?

Některá období mohou přijít docela náhle a dívku překvapit. Neboj se. Důvěra bude dána neustálým používáním vložek.

Můžete si také vzít s sebou tampony nebo standardní vložky. To zvýší vaši připravenost v případě neočekávaného vybití a umožní vám rychle přijmout nezbytná opatření pro další pohodlí..

Je normální být nervózní, zvláště během první menstruace..

Ale aby se minimalizovaly nervy, měla by se dodržovat následující pravidla:

 • Uspořádejte si kalendář, který budete v těchto dnech oslavovat.
 • Během menstruace pravidelně používejte podložky a aktivně je měňte.
 • Pokud tyto dny nepřišly podle plánu a nemáte s sebou podložky, můžete o ně vždy požádat své přátele. Pomůže vám dostat se z nepříjemné situace..
 • Abyste nezmeškali začátek menstruace, v odpovídající den se doporučuje častěji (každé 3-4 hodiny) navštívit toaletu, aby bylo možné v případě potřeby použít vložky.
 • Při první menstruaci můžete nosit nejen vložky, ale také další pár spodního prádla.

Proč potřebujete měsíčně?

Menstruační proces je období, kdy se děložní epitel obnovuje během každého měsíce..

Během tohoto procesu dochází k nevratným změnám v epitelu a ten je odstraněn z těla, protože jej již nelze použít. Místo toho se v těle vytváří nový epitel, který se úspěšně účastní vnitřních procesů..

Funkční účel:

 • Znovuzrození buněk. Menstruační proces vám umožňuje obnovit epiteliální buňky, což poskytuje důležitou roli pro reprodukční schopnosti dívky.
 • Přírodní ochrana. V menstruačním procesu je zahrnuta samostatná vrstva dělohy, která je zodpovědná za analýzu problémů ve vajíčcích, která nejsou oplodněna, a interferuje s implantací těchto vajíček. Taková vejce se každý měsíc odstraňují z těla spolu s epitelem..

Fáze menstruačního cyklu

Tento proces má 2 fáze, uprostřed kterých dochází k ovulaci.

Proces ovulace předpokládá, že vajíčka vhodná k oplodnění vstupují do břišní dutiny a pohybují se směrem k děloze. V době puberty obsahuje dívčí tělo až 400 000 vajec.

Proces primární ovulace nastává krátce po pubertě, konečný - po menstruaci již nedochází (menopauza). Během těhotenství k tomuto procesu nedochází, ale obnoví se po porodu a narození dítěte..

Klíčové fáze:

 • Folikulární V této fázi dochází k folikulárnímu vývoji, při kterém je pozorováno uvolňování vajíčka. Tato fáze nastává od prvního dne menstruačního cyklu a končí, když začíná proces ovulace. V této fázi se produkují estrogeny. Během fází je bazální teplota nižší než 37 stupňů.
 • Luteální (fáze corpus luteum). Corpus luteum je vytvořeno ve vaječníku, v oblasti, ze které vejce odešlo. Tato fáze nastává po procesu ovulace a trvá do doby, než žije corpus luteum, přibližně až dva týdny. Klíčovým bodem v této fázi je udržení rovnováhy hormonálních hladin estrogenu a progesteronu, které vylučuje žluté tělo, aby připravilo tělo na možné těhotenství. V této fázi může bazální tělesná teplota zůstat na 37 stupních a poté před nástupem menstruace (menstruační krvácení) prudce poklesnout.

Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?

Nejjednodušší možností je počítat 28 dní od 1. dne předchozího období. Podle průměrných statistických údajů začíná menstruace obvykle za 25–31 dní od prvního dne menstruace..

Aby bylo možné správně vypočítat menstruaci, existují speciální mobilní online aplikace pro kalkulačky menstruačního cyklu, které vám pomohou neztratit se a určit datum zahájení menstruace, ovulaci a zpoždění menstruace.

Bolest během menstruace

Za nástup menstruace jsou odpovědné reprodukční hormony. Cyklus menstruace trvá asi 28 dní a během této doby dochází k skokům v hormonech.

U většiny žen tento stav zmizí bez zvláštních následků a jediným nepohodlí pro ně je krvácení, ale u některých žen je menstruace doprovázena bolestí.

Důvodem může být následující:

 • negativní prostaglandiny, které způsobují křeče svalové stěny dělohy a zúžení krevních cév;
 • nedostatečná hladina endorfinů, enkefalinů;
 • zvýšená citlivost na bolest;
 • nedostatečnost luteální fáze.

Léčba bolesti během menstruace

Pokud je bolest příliš silná, měli byste tento problém okamžitě kontaktovat gynekologa. Tím se zajistí, že v těle nejsou žádné známky patologických procesů..

Při absenci patologických procesů lze bolest snížit takto:

 • Břišní masáž.
 • Teplo na žaludku;
 • Vezmeme-li pózu „embrya“.
 • Správná výživa na lehkou stravu.
 • Užívání léků proti bolesti.

Co nedělat s menstruací?

Abyste si nevydělali negativní důsledky, doporučuje se během období propuštění dodržovat standardní pravidla. Pomůže vám to udržet pozitivní pocit a nepoškodit vaše zdraví. Existuje mnoho „úkolů“ a „úkolů“, níže jsou uvedeny pouze ty klíčové..

Během menstruačního cyklu se nedoporučuje:

 • Věnujte se intenzivní fyzické aktivitě.
 • Ležte ve vířivce.
 • Mějte pohlavní styk bez antikoncepce.
 • Provádět operace.
 • Používejte kontraindikované léky.
 • Jděte do veřejného bazénu nebo na otevřenou vodu.
 • Jíst jídlo nebo nápoje, které způsobují alergickou reakci nebo jsou obecně kontraindikovány.
 • Postupy odlupování odložte.
 • Nedodržování požadavků osobní hygieny.

Období a PMS

Tento proces způsobuje měsíční krvácení u spravedlivého pohlaví. Doba takového propuštění je od tří dnů do celého týdne..

Premenstruační syndrom nebo PMS je termín používaný zdravotnickými pracovníky k popisu negativních příznaků, kterým je dívka v tomto období vystavena (například zvýšené podráždění).

Hygiena během menstruace

Koupání a sprchování během tohoto období by mělo být častější než obvykle, což pomůže zbavit se mnoha negativních důsledků. Současně se doporučuje měnit vložky nebo tampony alespoň každé čtyři hodiny..

Během tohoto procesu se dívka více potí. To je způsobeno zvýšenou produkcí hormonů v těle. Umývání problematické části těla by proto mělo být vysoce kvalitní a úplné (přední i zadní), aby škodlivé mikroorganismy nedostaly příležitost k reprodukci.

Současně je důležité si uvědomit, že v takových dnech je zakázáno koupat se plně, v bazénu nebo ve vaně. To vede k nežádoucímu přehřátí těla, což vede k průtoku krve do boku pánve a hojnějšímu výtoku..

Kromě toho to umožňuje většímu počtu mikrobů vstoupit do těla, do dělohy, protože během tohoto období je nejvíce otevřený. Přispívá k této nesterilitě kapaliny.

To, co znamená použít při mytí nebo sprchování, by mělo být stanoveno individuálně, v mnoha ohledech zde hraje důležitou roli typ pleti dívky.

Například je třeba si uvědomit, že jakékoli prostředky mají vysoce zásadité složení a vyvíjejí velký tlak na pokožku, dodávají tělu nové napětí a nedávají relaxaci..

Pokud má dívka suchou pokožku, pak čím více alkálií ve výrobku, tím větší podráždění kůže to povede.

V takových případech se doporučuje použití mýdla odmítnout a upřednostnit gelové výrobky. Gely jemněji odstraní všechny nečistoty z intimních partií, aniž by pokožce přinesly nový stupeň podráždění..

Dětské mýdlo je také dobrá volba, zejména pro ty, kteří mají velmi náladovou pokožku. Samostatnou výhodou je, že neobsahuje aromatické přísady a škodlivé prvky, které mohou způsobit podráždění nebo vést k nepříjemné alergické reakci.

Jak často potřebujete vyměnit prádlo?

Je velmi důležité vybrat si správné spodní prádlo pro sebe. Při menstruaci byste měli upřednostňovat přírodní látky, nikoli syntetické.

Kromě toho stojí za výběr jednoduchých modelů, ve kterých je minimalizováno množství krajky a dalších prvků..

Takové preference umožní pokožce „dýchat“, povedou k příznivějšímu zdravotnímu stavu a minimalizují rizika mnoha komplikací..

Spodní prádlo je třeba měnit nejméně dvakrát denně. Tím se zabrání tvorbě škodlivých mikroorganismů..

Hygienické výrobky v kritické dny

Mezi klíčové způsoby, jak zabránit úniku, patří hygienické vložky a tampony. Obě metody mají své vlastní výhody a nevýhody. Ideálním řešením je střídavě je používat.

Těsnění

Toto řešení lze použít v jakémkoli věku, po začátku menstruačního cyklu..

Přítomnost onemocnění gynekologického typu také není kontraindikací k použití.

Spodničky mají specifický tvar vhodný pro spodní prádlo. Mít více vrstev pro lepší absorpci sekrecí.

Spodní vrstva je vždy lepkavá, takže je pohodlnější umístit produkt na spodní prádlo a nejsou žádné problémy s bezpečným připevněním.

Některé typy polštářků mají zvýšenou spolehlivost díky bočním „křídelím“, která zajišťují další upevnění spodního prádla.

Horní vrstva podložky může být vyrobena z umělých i přírodních materiálů. Umělé materiály lépe absorbují vlhkost, ale mohou způsobit alergické reakce. Přírodní materiály nezpůsobují alergické reakce, ale horší absorbují sekreci.

Úroveň absorpce vlhkosti je indikována kapkami na obalu podložky. Čím více kapek, tím vyšší úroveň. Polštářky by měly být vybrány vhodně, v závislosti na intenzitě výboje. Čím vyšší intenzita, tím více absorpčních vložek byste si měli vybrat.

Podložky jsou pohodlně rozděleny do typů: pro denní a noční použití. Denní podložky často nejsou tak husté jako noční podložky a jsou užší. Noční jsou zaměřeny na dobu používání bez časté výměny těsnění..

Mnoho vložek je vonných, ale při jejich výběru je třeba dbát opatrnosti, protože mohou způsobit alergickou reakci.

Tampony

Pohodlnější a na rozdíl od kalhotek jsou neviditelné i při nejtenčím spodním prádle.

Ve struktuře jsou to trubice se závitem typu pull. Některé z tamponů mají aplikátor, který usnadňuje umístění produktu do vaginální části.

Tampony se dělí na mini, normální a supertypové. „Super“ typ je nejvíce savý a doporučuje se, pokud je výboj silný.

Pokud se neliší v hojnosti, použijte tampony typu „mini“ nebo „normální“.

Tampony by měly být měněny přibližně na stejné frekvenci jako vložky. Pokud tak neučiníte, riziko různých onemocnění je poměrně vysoké. Nestojí za to to přinést, jinak v budoucnu nastanou velké potíže s léčbou.

Které hygienické výrobky jsou lepší?

Pro trvalé použití se doporučuje používat těsnění. Pohlcují mnohem více vlhkosti a neprodukují hromadění sekrecí ve vaginální části..

Doporučuje se používat tampony místo vložek v případech, kdy je třeba věnovat se intenzivní fyzické aktivitě a nosit tenké spodní prádlo.

Těsnění může použít každý.

Vzácné případy nepoužívání - alergická reakce.

Existuje trochu více kontraindikací k používání tamponů:

 • nepoužívejte v období po porodu;
 • nepoužívejte na infekce a zánětlivé procesy ve vaginální části a v děloze;
 • nepoužívejte k léčbě různých onemocnění pohlavních orgánů.

Hygienická pravidla pro menstruační proces nejsou složitá, ale jsou nezbytná pro zdraví ženy..

Dodržování těchto základních pravidel navíc pomáhá v mnoha ohledech snížit nepohodlí během kritických dnů. Použití vložek a tamponů pomůže ženě udržovat obvyklý životní styl bez poškození zdraví, když dojde k menstruaci.

Jak začíná menstruace poprvé: známky nástupu menstruace

První menstruace pro každou dívku je poměrně důležitá a významná událost, což znamená začátek nového období vývoje. První menstruace naznačuje, že tělo dívky dosáhlo vrcholu puberty a od té chvíle je připraveno vykonávat reprodukční funkci. Každá dívka v pubertě se netrpělivě a s určitým vzrušením těší na nástup menstruace. Abychom zmírnili úzkost a obavy dívky, je důležité ji včas připravit na příchod menstruace..

Kdy začíná vaše menstruace?

Poprvé období přichází ve věku 11-14 let. Není možné určit a přesně předpovědět, kdy dojde k menstruaci, protože tento proces je ovlivněn velkým množstvím různých faktorů:

 • dědičnost;
 • fyzický vývoj;
 • strava;
 • dětské nemoci;
 • emoční pozadí;
 • zažil stresové situace;
 • sportovat;
 • přítomnost nebo nepřítomnost chirurgických zákroků;
 • přijatá zranění;
 • infekční choroby;
 • podchlazení;
 • zánětlivé procesy.

Ve většině případů začíná menstruace mezi 11. a 14. rokem věku. Existují však i výjimky. U některých může menstruace začít o 2 roky dříve než přijatá norma, u jiných později. Může to být z následujících důvodů:

 • endokrinní poruchy;
 • dědičné choroby;
 • hormonální nerovnováha;
 • utrpěl zranění, operace;
 • silný emoční zmatek.

Dojde-li k menstruaci mnohem dříve nebo později než je termín, je třeba se poradit s odborníky..

Hlavní příznaky nástupu menstruace

Období každé dívky začíná jinak. Jedná se o čistě individuální proces, který závisí na velkém počtu faktorů. Přesto jsou zvýrazněny hlavní známky blížící se menstruace. Mezi tyto příznaky obvykle patří:

 • tahání nebo bolest bolesti v dolní části břicha;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • časté výkyvy nálady;
 • bolest hlavy;
 • záchvaty smutku, deprese, zoufalství.

V některých případech může nástup menstruace nastat bez jakýchkoli předchozích známek a příznaků. Stále však existují určité příznaky, podle kterých můžete určit, že dívka brzy začne své období:

 • Zaoblená postava začíná vypadat ženštěji
 • Obvod kyčle se zvětšuje a je znatelný
 • Zahájí rychlý růst mléčných žláz
 • Je pozorováno ztmavnutí a zvětšení bradavek
 • Velikost vnějších pohlavních orgánů se také zvětšuje
 • Asi 1 rok před nástupem menstruace dochází k očištění a zvlhčení bělavého vaginálního výtoku
 • Zahájí se intenzivní fungování mazových žláz, v důsledku čehož se může objevit akné, akné, podráždění kůže na obličeji, zádech, ramenou, hrudníku.
 • Práce potních žláz je aktivována.

Tyto a další příznaky mohou nepřímo naznačovat bezprostřední nástup menstruace..

Jaké je první období?

Poprvé je období každé dívky nepravidelné a nestabilní. 1. den nástupu menstruace není hojný, většinou rozmazaný výtok. A pouze ve dnech 2-3 lze zaznamenat výtokovou charakteristiku menstruace. To však neplatí pro všechny. Ve většině případů je pro první menstruaci charakteristický pouze rozmazaný výtok tmavě červené nebo nahnědlé barvy. Bolestivost se obvykle objevuje první den menstruace.

Průměrná doba trvání prvního období se pohybuje od 3 do 5 dnů. A období před nástupem další menstruace je 27-30 dní. Je třeba poznamenat, že ve většině případů je menstruační cyklus zaveden do šesti měsíců. Během tohoto období existují nepravidelná období s různou dobou trvání. Menstruace v této fázi nemusí být každý měsíc. Pokud však vaše menstruace přicházejí nepravidelně po celý rok, jsou zpožděny o 3-4 měsíce, musíte se poradit s gynekologem a endokrinologem. Vzhledem k tomu, že v souladu s normou by se měl menstruační cyklus stabilizovat během 3-6 měsíců od začátku menstruace. Měli byste navštívit lékaře v následujících případech:

 • pokud je zaznamenáno hojné vypouštění;
 • pokud je vaše menstruace velmi bolestivá;
 • pokud je doba menstruace každý měsíc jiná.

Emocionální stav dívky v kritických dnech

Před nástupem menstruace dochází ke změnám v emočním stavu. Dívky jsou citlivé, podrážděné, agresivní. Nastala nepřiměřená změna nálady. Emoční reakce na probíhající události se stávají násilnými a někdy neočekávanými.

Proto je v této fázi důležité psychologicky dívku podporovat. Emocionální pozadí v rodině by mělo být klidné. Musíte se pokusit chránit dívku před stresem, nadměrnou úzkostí a nervovým napětím..

Hygiena dívky během menstruace

Ještě před nástupem menstruace je nutné dívku seznámit s pravidly osobní hygieny v kritických dnech..

Hygienické postupy spočívají v častém mytí, včasné výměně hygienických prostředků (vložek). Lékaři doporučují vyměnit vložku každé 2-3 hodiny. Odborníci však nedoporučují používat tampony kvůli nedokončené tvorbě genitálií, vysoké pravděpodobnosti traumatu a infekce..

Kromě toho se dívka musí alespoň jednou denně sprchovat..

Je kategoricky nemožné vykoupat se během menstruace.!

Dívčí jídlo v kritické dny

Také stojí za to postarat se o správnou výživu dívky během jejího období. Po dobu menstruace se doporučuje zdržet se konzumace kořeněných, slaných a uzených jídel. Omezte příjem sladkostí a sycených nápojů. Je to proto, že tyto potraviny mohou způsobit další křeče a bolestivost v zažívacím traktu. Některá jídla mohou ředit krev, což vede k silnému výtoku..

V kritických dnech se doporučuje konzumovat obiloviny, brambory, ryby, kuřecí prsa, čerstvou zeleninu a ovoce, během menstruace musíte jíst pravidelně a pravidelně. Půst a diety jsou v dnešní době nepřijatelné.

Protože během menstruace v těle je nedostatek bílkovin, železa, vápníku a dalších stopových prvků, je vhodné užívat vitamínové a minerální komplexy.

První menstruace a nastolení menstruačního cyklu u dospívajících dívek

„Pravděpodobně umírám!“ - tak si pomyslela hrdinka románu „The Thorn Birds“, když začala své první období. Avšak i dnes, v době internetových technologií a univerzální gramotnosti, k takovým incidentům dochází nejen u dívek, ale dokonce iu jejich matek, které ne vždy vědí, co je normou, když se menstruační cyklus vyvíjí a co patologie..

Dnes jsme pozvali Elenu Nikolaevnu NEKHOROSHKOVU z kliniky "Blesk", aby hovořila o první menstruaci u dívek..

„9–10 let se již nepovažuje za patologii. "

- Elena Nikolaevna, jaké jsou věkové hranice pro začátek první menstruace? A jak významná je odchylka od nich?

- V sibiřské oblasti k nástupu menstruace obvykle dochází nejpozději do 14,5 roku. Existují dívky, jejichž období začíná dokonce ve věku 9-10 let - dnes se to již nepovažuje za patologii. Pokud k tomu ale dojde před osmi nebo později než 14,5 lety, lze již mít podezření na zdravotní problémy a matky by měly okamžitě zaznít poplach a vyšetřit své dcery.

- O jakých problémech mluvíme?

- Velmi široká škála: endokrinní onemocnění, genetické patologie a obecně dívky s chronickými chorobami začínají menstruovat později. Velmi často jsou děti, kterým byly v době narození diagnostikovány poruchy centrálního nervového systému, také náchylné ke zpoždění. Ale u dívek s ischemickými lézemi při narození začíná menstruace často dříve, než se očekávalo. Ale stále opakuji: nyní se první menstruace (menarche) stále častěji začala objevovat ve věku 9-10 let, zatímco nenacházíme žádné porušení.

- Proč je menstruace tak „mladší“?

- Abych byl upřímný, nikdo o tom neví, ačkoli probíhají výzkumy. Není známo, proč vaječníky „začínají“ dříve, centrální nervový systém reaguje dříve. Je známo, že k pohlavnímu dospívání dochází rychleji u dívek jižních národností - to je snad vše.

- Jak důležité je, že nástup menstruace koreluje s dalšími sekundárními sexuálními charakteristikami??

- Pokud dívčí období začíná bez rozvoje sekundárních sexuálních charakteristik, znamená to velmi vážné problémy. S největší pravděpodobností jde o onkologii: nádory vaječníků, nadledvin, genitální oblasti obecně nebo závažné léze centrálního nervového systému. Určitě musíte navštívit dětského gynekologa. Jelikož se jedná vždy o poměrně závažnou patologii, rodiče se musí nejen starat, ale také bít na poplach!

„- Přesto by měl sexuální vývoj začínat růstem mléčných žláz, potom růstem axilárních a stydkých ochlupení a teprve poté - začátkem menstruace. Předpokládá se, že od začátku růstu mléčných žláz do první menstruace by mělo uplynout 2-2,5 roku..

- Kdy by měl být stanoven pravidelný menstruační cyklus??

- Po menarché lze zavést pravidelný cyklus po celý rok. Dovolte mi připomenout, že cyklus je období od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Musí přijít ne méně než 21 dní a ne více než 35 dní později. Doba trvání - maximálně 7 dní (se všemi špinícími sekrety). Pokud se menstruace vyskytuje častěji nebo po roce nebyl cyklus stanoven, nezapomeňte kontaktovat dětského gynekologa.

“- Existuje situace, kdy má dívka první menstruaci a. nekončí. Rodiče musí situaci velmi pečlivě sledovat, protože to může souviset s poruchou krvácení. Bohatá a prodloužená první menstruace je také vážným důvodem k návštěvě lékaře..

"Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše." "

- První menstruace je bolestivá?

- Vaše první menstruace by neměla být bolestivá. Pokud k tomu dojde, znovu vám doporučuji jít k lékaři! Může existovat mnoho důvodů, až nedostatečný rozvoj reprodukčního systému..

- Existují nějaké fyziologické příčiny silné bolesti?

- U dospělé ženy se zdá, že endometrium v ​​děložní dutině je roztříštěné a vychází jako „kousky“. A u dívek je ohyb mezi děložním čípkem a tělem dělohy docela ostrý a vnitřní vrstva, oddělená „odlitkem“, nikoli fragmenty, se zasekne na výstupu z dělohy. Děloha se musí energicky stahovat, aby to všechno vytlačila ze sebe. Tyto zvýšené kontrakce dělohy jsou dívkami vnímány jako bolest. Co lze udělat? Pokuste se najít polohu, během které tato bolest zmizí. Buď ležet na břiše nebo zaujmout polohu kolena.

- Lze k úlevě od bolesti použít léky??

“- Dříve babičky říkaly, že„ musíme zahřát nohy “. Ve skutečnosti by se to v žádném případě nemělo dělat s bolestí během menstruace! Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše!

- Kdysi se věřilo, že antispazmodické léky, jako jsou nešikovné, dobře pomáhají, jsme je užívali docela široce. Někomu pomohli, někomu moc ne. Dnes jsou nejlepší léky na bolestivou menstruaci nesteroidní protizánětlivé léky na bázi indomethacinu, kyseliny mefinamové: nise, ketonal (ketonal, ne ketany!) To znamená, že léky, které působí na mediátory bolesti a zmírňují zánět.

"Pokud bolest trvá hodinu nebo dvě, je to v pořádku." Dívka vypila čaj, lehla si, byla vyrušena a bolest zmizela. Pokud je však bolestivý syndrom výrazný a trvá déle než den, musíte anestetizovat. Bolest nelze tolerovat.

Dívky, které mají neurologické problémy, velmi často vnímají tuto bolest akutněji. Někteří si stěžují (kromě bolesti v podbřišku) na nevolnost, zvracení, závratě, až mdloby. V této situaci je rozhodně nutná pomoc neurologa. Potřebujete kontaktovat specialistu dvakrát ročně, provést léčbu, která zlepšuje mozkovou cirkulaci, možná budete potřebovat sedativní léky, fyzioterapii. To vše je nepřímo zaměřeno na úlevu od bolesti..

KONTRAINDIKACE JSOU MOŽNÉ, JE VYŽADOVÁNA SPECIALISTICKÁ KONZULTACE

- Co je u dívek považováno za hojné a vzácné?

„- Během menstruace by se nemělo uvolňovat více než 80 gramů krve. Jedno balení vložek by mělo být používáno po celou dobu menstruace.

- V dospívání jsou zpravidla stížnosti na omezený výtok extrémně vzácné - to je výsada staršího věku. Nejčastější příčinou problému je nárůst mužských pohlavních hormonů. Menstruace, která trvá méně než 2-3 dny, je také porušením, jako je menstruace, během níž dochází k malému výtoku..

- Pokud se těsnění vymění do hodiny a půl, znamená to již krvácení. Krvácení je nebezpečné při anémii, poklesu hladiny hemoglobinu a na tomto pozadí může nastat mnoho dalších problémů. Silná menstruace by měla vést k myšlence, že existují problémy se srážením krve, pravděpodobně související s dědičností. V našem městě máme laboratoře, které vyšetřují hemostázu, a to i na genetické úrovni. Je nutné identifikovat důvody a dále zvolit taktiku léčby. Taková analýza se předkládá jednou za život a dívka, která později otěhotní a porodí, by si měla být vědoma existence těchto problémů..

- Pokud mají dívky špinění uprostřed cyklu, může to být reakce na ovulaci, i když to s největší pravděpodobností naznačuje hormonální nerovnováhu. Ovariální cysty, hyperplazie endometria. Přesnou diagnózu může stanovit váš lékař..

- A konečně, někdy mají dívky v dospívání děložní krvácení, které se říká mladistvé. Při nepravidelném cyklu mohou být zpočátku zaměňovány s menstruačními, liší se však acyklicitou a délkou trvání - pokud se objeví, musíte se určitě poradit s lékařem!

- A jaká je léčba takového krvácení?

- Nejprve musíte zjistit jejich příčinu - na tom závisí taktika léčby. Ale měl bych poznamenat, že mnoho rodičů se bojí, když jsou předepsány hormonální léky k zastavení krvácení (pokud to nelze udělat jiným způsobem). Chci říci, že hormonální terapie se používá jak k zastavení krvácení „tady a teď“, tak k prevenci takových situací v budoucnosti..

"- Nebojte se hormonálních léků!" Lidé, kteří nevědí o mechanismu svého působení, velmi často kreslí ve svých představách hrozné obrázky. Situace se ve skutečnosti neliší od problému, například se špatným zrakem. Pokud člověk vidí špatně, nasadí si brýle. Pokud má dívka málo hormonů, přidáme je. Hormonální léky jsou dobré!

- Dávka účinných látek v moderních drogách je tak nízká, že je tak málo vedlejších účinků, že se není čeho bát. Kromě toho, pokud jsou dívkám předepsány hormonální léky, jsou podávány po velmi krátkou dobu. Důvěřujte svému lékaři: pokud je předepisuje, je to nutné! Najděte společnou řeč a pomozte svému dítěti.

- Na co další rodiče musí věnovat pozornost?

- Na recepci velmi často přicházejí matky s dívkami, které si stěžují na menstruační nepravidelnosti, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, problémy s pamětí.

"- Když se začneš dívat, uvidíš červené strie na kůži stehen, hýždí, mléčných žláz, jako u těhotných žen - strie." Rodiče si myslí, že je to dáno tím, že se jejich dcera prudce uzdravila a jedná se o hormonální poruchy. Pokud u svých dívek vidíte strie (někdy se vyskytují také u chlapců), musíte být vyděšení.

- Jedná se o poměrně závažnou patologii spojenou s dysfunkcí hypotalamo-hypofyzárního systému mozku. A toto porušení je zase často důsledkem ischemického poškození centrálního nervového systému, které bylo diagnostikováno u dítěte při narození! Až rok rodiče léčí tuto nemoc, starají se o dítě a pak si myslí, že je po všem. Ve skutečnosti ischemické poškození centrálního nervového systému nikam nevede, zůstává u člověka po celý život. A v pozdějším věku, pokud dítě není léčeno, není pozorováno, se může u dospělých projevit jako hypotalamický syndrom, včetně přírůstku hmotnosti a menstruačních nepravidelností, dokonce neplodnost. Zhoršení může být vyvoláno virovými infekcemi a stresem: zkoušky, rozvod rodičů, smrt blízkých.

Všechno je vzájemně propojeno, takže nebuďte překvapeni, pokud se vás na schůzku s dospívajícím gynekologem zeptáte, jak probíhal porod a zda měla dívka akutní respirační onemocnění!

"Dcera se všemi svými problémy by se měla obrátit na matku o pomoc a radu." "

- V nabídce je spousta produktů osobní hygieny, které lze použít během menstruace. Jak se neutopit v tomto moři podložek? Jak je správně vybrat? Může dívka používat tampony?

- Dívky, které nejsou sexuálně aktivní, jsou silně odrazovány od používání tamponů. Tampon, který je nějakou dobu v genitálním traktu, bobtná. Infekce se na něj „drží“, navíc při jeho odstranění můžete panenskou blánu poškodit. Někteří mladí sportovci se však snaží používat tampony, někdy úspěšně, ale zde je vše velmi individuální.

„- Dospívající dívky zpravidla nemají stejnou sebeovládání jako dospělá žena, na tampon mohou jednoduše zapomenout. A měl by být v genitálním traktu ne více než jeden a půl, maximálně - 2,5 hodiny.

- V poslední době se na recepci často dostávají dívky, které mají zánětlivé procesy ve vnějších pohlavních orgánech. A často jsou způsobeny alergiemi! Proto doporučuji zvolit hypoalergenní vložky pro první menstruaci. Podle mých osobních pozorování se v tomto ohledu jako nejlepší ukázaly podložky Naturella, Discreet, Miláno. Pokud nedojde k žádné alergické reakci, můžete samozřejmě použít cokoli chcete, včetně vložek s vůněmi.

- Maminka pro dívku by měla být přítelkyní, aby se dcera se všemi problémy obrátila na ni o pomoc a radu. Samozřejmě, menstruace musí být řečena dlouho předtím, než se objeví (jak to udělat, vysvětluje rodinná psychologka Ksenia Salakhutdinova v reminiscenční dopis „Teenage girls about their first menstruations“). Během první menstruace musíte pomoci s hygienou a také naučit dívku vést menstruační kalendář! Na recepci ke gynekologovi musí dívka nutně přijít s menstruačním kalendářem, kde musíte označit dny menstruace - pak můžete okamžitě vidět, jak pravidelný je cyklus. Žádám všechny své pacienty, zejména mladé, aby si vedly takový kalendář, a jako lékař žádám matky, aby tomu věnovaly zvláštní pozornost.!

Co dělat, když má dívka první menstruaci

První menstruace nebo menarche jsou přirozené fyziologické změny v ženském reprodukčním systému během puberty. Pro dívku je to vždy vzrušující okamžik. Je velmi důležité, aby matka nebo dětský gynekolog informovaly teenagera o hygienických pravidlech v kritických dnech..

Fyziologické změny u teenagera

K významným změnám ve struktuře a fyziologii ženského těla dochází ve věku 10-16 let. Prsní žlázy se zvětšují (10-12 let), vlasy se objevují v podpaží a na ohanbí. Díky pohlavním hormonům je tuková tkáň u dívek lokalizována v stehnech. To u teenagera často způsobuje rozpaky, takže je nutné vést citlivé rozhovory o sexuálním vývoji..

Uprostřed puberty začíná dívka s první menstruací (obvykle ve věku 11-14 let). Časný příchod menstruace (9 let) a pozdě (15-16 let) se považuje za odchylku od normy. Absence menarche a dalších známek puberty je důvodem pro konzultaci s endokrinologem a gynekologem. Faktory, které ovlivňují nástup menstruace:

 • dědičná predispozice;
 • ekologie města;
 • stav žláz s vnitřní sekrecí;
 • sportovní trénink;
 • množství vitamínů a makroživin, které vstupují do těla dívky;
 • předchozí nemoci.

Začátek kritických dnů

Odborníci tvrdí, že premenstruační syndrom (PMS) se může objevit u dívky 3-4 dny před nástupem menarche. V důsledku hormonálních změn dochází k častým změnám nálady, objevuje se podrážděnost a apatie. Příznaky PMS mizí s nástupem menstruačního toku. U dívek začíná menstruace poprvé jako malé načervenalé skvrny na spodním prádle. Někteří adolescenti si během kritických dnů všimnou bolesti břicha a hrudníku.

Práce lunárního cyklu je řízena biologicky aktivními látkami. První období dívky začíná, když hypotalamus a hypofýza začnou vylučovat gonadotropní hormony do krve. Hlavní funkcí folikuly stimulujícího hormonu (FSH) je stimulace folikulogeneze v oocytech. Zralý folikul stimuluje produkci estrogenů a androgenů. Luteinizační hormon (LH) podporuje aktivaci ovulace folikulárních buněk. V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které produkuje hormony (progesteron a estrogen).

Zřízení cyklu

Obvykle menstruační krvácení trvá 3–7 dní a může být doprovázeno bolestí v podbřišku. Všechny fyziologické procesy jsou přísně individuální, takže nelze přesně říci, jak dlouho trvá první menstruace u dívek. Menstruační cyklus bez odchylek je 20-35 dní. Toto je doba od začátku prvního špinění z pochvy do začátku dalšího. Do jednoho roku by měl být cyklus ustaven, jinak je třeba dívku předvést gynekologovi.

Chcete-li zjistit, jak dlouhý bude dospívající cyklus, musíte si vést záznamy v kalendáři. V osobním kalendáři lze zaznamenat hojnost krvavého výtoku, pocity dívky v kritických dnech. Pomocí metody kalendáře se ženy mohou vyhnout nechtěnému těhotenství, ale tato metoda neposkytuje 100% záruku a je nespolehlivá.

Povaha vypouštění

Období dívek obvykle začíná nejprve jako jasně červené nebo hnědé skvrny. Menstruační krvácení zahrnuje krev, zbytky vnitřní výstelky dělohy a vaginální výtok. V průměru za 3–6 dní dojde k úplnému obnovení endometria v děloze.

Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní:

 • produkuje se velké množství ženského hormonu (estrogenu);
 • myometrium dělohy se rytmicky stahuje.

V případě menstruačních nepravidelností potřebuje dívka konzultaci s gynekologem. Je třeba si uvědomit, že doba výtoku se může lišit v závislosti na životním stylu teenagera..

Pokud menstruace trvá méně než 2 dny:

 • dysfunkce ženských reprodukčních žláz;
 • malé množství progesteronu a estrogenu v cirkulující krvi.

Hygiena teenagera

Správná péče o ženské vnější pohlavní orgány je klíčem k důvěrnému zdraví dívky. Když dívky dostanou menstruaci, maminka by měla mluvit o hygieně. Během menstruace bakteriální flóra snadno proniká do děložního čípku. Aby se zabránilo zánětlivým procesům v pánevních orgánech, je nutné dodržovat intimní hygienu..

Hygienická pravidla:

 • ochranné prostředky (těsnění, tampon) se mění každé tři hodiny;
 • při výměně těsnění je vhodné umýt vnější pohlavní orgány pod tekoucí vodou;
 • pokud jsou kritické dny bolestivé, podejte anestetikum;
 • v den čekání na další menstruaci použijte vložky do kalhotek;
 • horkou vodu nelze použít ke koupání.

Když menstruace teče, dívka je často znepokojena křečovými bolestmi v dolní části břicha. Pokud je bolest nesnesitelná, může to znamenat infekční procesy v ženském reprodukčním systému, stejně jako poruchy v práci endokrinních žláz..

Proces "vypuzení" endometria je přirozený, aby se zabránilo panice v rozhodující chvíli, dívka by si měla být vědoma hygienických pravidel. Ale mnoho dospívajících neví, co dělat, když jejich období začíná poprvé..

Menstruační proces

Menstruace je vaginální výtok krve a zbytků děložní výstelky, který se objevuje každé 3-4 týdny. Je důležité, aby dívka předem věděla o struktuře a fungování svého těla. Vzhledem k tomu, že s cyklickým krvácením může dívka otěhotnět.

Tři fáze

Menstruační cyklus zahrnuje tři fáze (folikulární, ovulace, luteální). V různých obdobích menstruace se do krve uvolňují různé gonadotropní hormony. Pro normální cyklus musí fungovat hypotalamus a hypofýza, které regulují činnost ženského reprodukčního systému..

Období menstruace:

 1. Dochází ke krvácení (odstranění slizniční vrstvy z dělohy). Růst folikulárních buněk je stimulován pomocí folikuly stimulujícího hormonu. Koncentrace estrogenu v cirkulující krvi se zvyšuje. Období trvá 7-20 dní.
 2. Uvolňování vajíčka ze zralého folikulu pomocí luteinizačního hormonu. Období obvykle nastává 14. den.
 3. Období formace místo folikulárních buněk žlutého tělíska, které aktivně produkují progesteron. PMS se může objevit na konci fáze.

Tak dochází k cyklickým změnám v ženském těle v důsledku gonadotropních hormonů, které produkuje hypofýza. Dívka může otěhotnět pouze během období produkce vysoké koncentrace luteinizačního hormonu. A pokud nedošlo k oplodnění, dojde ke krvácení z pochvy.

Porušení u dívek

Dívky často nemají menstruaci včas, což může signalizovat nejen těhotenství, ale také abnormality ve fungování žláz s vnitřní sekrecí. Pokud je cyklus nepravidelný, měli byste kontaktovat svého gynekologa.

Známky porušení cyklu:

 • absence cyklického krvácení (amenorea). Primární forma je diagnostikována u dospívajících ve věku 16-18 let. Sekundární formou je zmizení menstruace po dobu 6 měsíců u dívek se zavedeným cyklem;
 • silné menstruační krvácení (menoragie);
 • sporé období (hypomenorea);
 • období, která jsou doprovázena silnou bolestí (dysmenorea);
 • menstruace, ke které dochází jednou za 70-80 dní (oligomenorea);
 • neidentifikovaný menstruační tok (metroragie).

Neměli byste vyvodit vlastní závěry. Délka cyklu se může změnit po stresu, stravě a náhlých změnách klimatu. Pokud se dívčin cyklus teprve ustává, neměli byste paniku..

První cyklické krvácení z pochvy může u teenagera způsobit strach. Maminka by měla dívku seznámit s fyziologickými změnami, naučit ji používat ochranné pomůcky. Hygienická pravidla pomohou dívce vyhnout se chorobám urogenitálního systému.

Tělo ženy je připraveno na nadcházející oplodnění poté, co zralé vajíčko vstoupí do vejcovodu - mluvíme o procesu ovulace.Většina žen říká, že během tohoto období pozorují významné a hojné vypouštění jiné povahy - některé z nich jsou považovány za normu, jiné mluví o patologii.