Oligomenorea: příznaky a léčba

Oligomenorea je typ menstruační dysfunkce, která se vyznačuje zkrácením trvání menstruace (méně než tři dny) a prodloužením intervalu mezi cykly (více než 40 dnů). Podle statistik je oligomenorea diagnostikována u 2-3% pacientů.

Izolovaná porušení menstruačního cyklu podle typu oligomenorey jsou extrémně vzácná. Oligomenorea se obvykle vyskytuje současně s hypomenoreou (slabý menstruační tok) a opsomenoreou (řídká menstruace). Všechny tři poruchy jsou považovány za projev hypomenstruačního syndromu..

Pro mnoho žen se krátká a krátkodobá období zdají být normální a mají určité výhody. Výskyt oligomenorey je však známkou vývoje patologických poruch a odchylek, které je třeba identifikovat a eliminovat..

Druhy a příčiny oligomenorey

S ohledem na období a příčiny hypomenstruačního syndromu existují primární a sekundární oligomenorea..

Primární oligomenorea se tvoří během první menstruace (menarche), kdy se menstruační cyklus u dospívajících dívek teprve začíná formovat. Následující faktory mohou způsobit primární oligomenoreu u teenagera:

 • patologie vývoje reprodukčních orgánů (infantilismus, anomálie genitálií atd.);
 • dysfunkce vaječníků vyplývající z nesprávné funkce hypofýzy a hypotalamu;
 • nízká tělesná hmotnost. Pohlavní orgány mohou plně fungovat, pouze pokud je k dispozici dostatečné množství tukové tkáně. Nedostatek tělesného tuku vede k poruchám v reprodukčním systému a narušení menstruačního cyklu.

Sekundární oligomenorea se vyvíjí u žen s individuálně vytvořeným menstruačním cyklem. Následující faktory mohou vyvolat nástup tohoto typu hypomenstruačního syndromu:

 • chronické infekční, zánětlivé patologie pohlavních orgánů;
 • ovariální dysfunkce vyplývající z polycystických onemocnění;
 • nádorové novotvary hypofýzy;
 • hormonální nerovnováha;
 • trauma přívěsků, děloha;
 • hypovitaminóza (nedostatek vitamínů, živin v těle);
 • náhlá ztráta hmotnosti (dystrofie) nebo nadměrný přírůstek hmotnosti (obezita);
 • komplikace přenesených gynekologických manipulací (terapeutická kyretáž endometria, potraty atd.).

Důvodem krátké a vzácné menstruace v každém věku může být častý stres a psycho-emoční stres, fyzická únava, negativní účinky pracovních faktorů, užívání hormonálních léků a perorálních kontraceptiv.

V některých případech je oligomenorea považována za fyziologický stav vznikající na pozadí určitých procesů. Krátká a skrovná menstruace je považována za normální u žen v premenopauzálním věku (po 40 letech) a dospívajících dívek (při absenci patologických stavů, které přispívají k rozvoji primární oligomenorey). V dospívání mohou projevy hypomenstruačního syndromu trvat déle než rok - tolik je potřeba ke stabilizaci cyklu. Vzhled oligomenorey je také charakteristický pro ženy během laktace..

Příznaky oligomenorey

Hlavním projevem hypomenstruačního syndromu je zkrácení doby menstruačního toku a prodloužení intervalu mezi menstruací..

Pokud je u dospívajících oligomenorea častěji asymptomatická, pak u dospělých žen je krátká menstruace doprovázena řadou nepříjemných příznaků. Hlavním z nich je hirsutismus. Jedná se o nadměrné vlasy mužského vzoru. Vlasy začínají růst na břiše, hrudníku, tváři, vnitřních stehnech a na dalších místech, kde by je ženy normálně neměly mít.

Oligomenorea se také projevuje následujícími příznaky:

 • snížená sexuální touha (libido);
 • problémy s koncepcí;
 • mužská postava - výrazná kostní kostra a svalstvo (široká ramena, úzká pánev);
 • porušení metabolismu tuků, které se projevuje zvýšeným pocením, nadváhou, tvorbou akné a červenými skvrnami na těle.

Diagnóza oligomenorey

Diagnostika hypomenstruálního syndromu je zaměřena na zjištění příčin, které vyvolaly jeho vývoj. K identifikaci onemocnění lékař sbírá anamnézu, zkoumá stížnosti a provádí gynekologické vyšetření. Na základě obdržených informací se vyvíjí taktika pro další diagnostiku, která může zahrnovat následující postupy:

 • denní stanovení bazální teploty s následným plánováním;
 • hysteroskopie (vyšetření děložní dutiny pomocí optického systému);
 • MRI pánevních orgánů;
 • transvaginální ultrazvuková diagnostika;
 • PCR analýza pro detekci skrytých infekcí;
 • krevní vyšetření na hladinu pohlavních hormonů.

Provedení výše uvedených studií vám umožňuje detekovat hormonální poruchy, stejně jako anomálie a nemoci reprodukčních orgánů. V případě potřeby jsou předepsány další typy endoskopické, radiologické a ultrazvukové diagnostiky.

Léčba oligomenorey

Taktika a schéma terapeutického působení jsou stanoveny na základě výsledků klinických studií. To zohledňuje věk pacientky, její zdravotní stav, formu a příčiny vývoje nemoci. Terapie hypomenstruálního syndromu je zaměřena na léčbu patologie, která vyvolala nástup oligomenorey a obnovení menstruační funkce.

Pokud je příčinou krátké a krátkodobé menstruace infekční a zánětlivá patologie genitálií, jsou předepsány protizánětlivé nebo antibakteriální léky, léky ke zvýšení lokálních imunitních reakcí, komplexy vitamínů a homeopatické léky. Je také zobrazena fyzioterapie. Po skončení této léčby se zpravidla obnoví menstruační cyklus..

U poranění a anomálií reprodukčních orgánů se provádí chirurgická léčba. Pokud dojde k oligomenorei na pozadí patologií hypotalamo-hypofyzárního systému, je předepsána hormonální substituční léčba. Léky pro léčbu oligomenorey, jejich dávkování a dávkovací režim stanoví lékař v každém případě individuálně.

Během terapeutického kurzu (a v budoucnu pro prevenci oligomenorey) musí pacienti s hypomenstruačním syndromem dodržovat následující lékařská doporučení:

 • Dostatek odpočinku, dostatek spánku.
 • Kontrolní váha (pokud máte nadváhu, musíte zhubnout. Příliš hubené dívky potřebují zvýšit denní příjem kalorií).
 • Jezte vyváženou a výživnou stravu, včetně jídel bohatých na vitamíny.
 • Nezneužívejte alkoholické nápoje, přestaňte kouřit.
 • Vede aktivní životní styl.

Pokud dodržování doporučení týkajících se výživy, životního stylu a fyzické aktivity, stejně jako užívání léků, neodstraní příčinu oligomenorey, je předepsána hormonální terapie. U žen, které v blízké budoucnosti neplánují těhotenství, je vybrána kombinovaná perorální antikoncepce nebo je předepsán kurz progesteronu. U pacientek, které si přejí otěhotnět, je ovulace stimulována léky a endometrium je připraveno pro připojení oplodněného vajíčka. Pokud žena s hypomenstruačním syndromem dodrží pokyny lékaře, bude možné přirozené oplodnění, porod a porod zdravého dítěte..

Pokud dojde k oligomenorei, nedoporučuje se samostatně se snažit normalizovat trvání menstruačního cyklu. V takovém případě se musíte poradit s lékařem. Teprve po provedení řady klinických studií lékař určí skutečnou příčinu hypomenstruačního syndromu a zvolí cílení léčby.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Oligomenorea

Lebedeva Marina Yurievna

Onemocnění, při kterém intervaly mezi obdobími trvají déle než čtyřicet dní, se nazývá oligomenorea. Je charakterizován krátkodobým řídkým krvácením během kritického období, obvykle s krátkou dobou trvání - asi dva až tři dny. Intervaly mezi menstruací v tomto patologickém stavu trvají až šest měsíců. Jeho příznaky jsou nejčastější u mladých dívek a žen před menopauzou. Obecně tato porucha postihuje až 3% žen v reprodukčním věku..

Příčiny patologie

Stav ženského těla, ve kterém neexistuje normální menstruační cyklus, způsobuje nesprávnou funkci endokrinního systému nebo onemocnění urogenitálního systému. Vzácná menstruace hovoří o pomalém zrání folikulů, které je spojeno s přítomností polycystických onemocnění, maligními nádory, narušením žláz produkujících pohlavní hormony. Pokud je takový obraz pozorován u menarché, pak se tomu říká primární oligomenorea, ale pokud se nejprve objevila pravidelně menstruace a cyklus byl časem narušen, pak mluvíme o sekundární oligomenorei. Ovariální dysfunkce, která vede k jevu vzácné menstruace, je způsobena následujícími faktory:

 • endokrinní onemocnění;
 • zažil silný stres;
 • fyzické přepracování;
 • diety na hubnutí;
 • vysazení hormonální antikoncepce po dlouhém období užívání;
 • špatná aklimatizace s kontrastní změnou klimatického pásma.

Prodloužení cyklu se známkami oligomenorey může být přechodným stavem vedoucím k úplné absenci menstruace (amenorea). Vleklé období, které se mezi obdobími opakuje vícekrát, signalizuje problémy v těle.

Pro včasnou léčbu a vyloučení takových důsledků, jako je rakovina dělohy a hyperplazie endometria, musíte při prvních známkách menstruační poruchy konzultovat gynekologa.

Příznaky

Kromě hlavního příznaku, kterým je vzácná menstruace, může být tento patologický stav doprovázen:

 • snížené libido;
 • růst vlasů mužského typu (hirsutismus);
 • obezita;
 • akné.

Často se menstruační nepravidelnosti charakteristické pro oligomenoreu vyskytují u žen, jejichž postava je podobná jako u mužů (úzké boky a široká ramena). Všechny tyto příznaky však mohou existovat samostatně nebo v kombinaci, aniž by to způsobilo účinek narušení cyklu. Hlavním příznakem zůstává prodloužení období o 40 dní s tendencí ke zvyšování.

Oligomenorea v dospívání

Mezi menstruačními nepravidelnostmi u dospívajících dívek je na prvním místě oligomenorea. Pro pubertu je charakteristický rychlý vývoj reprodukčního systému, stejně jako spuštění hormonálních regulačních mechanismů, kde se účastní hypofýza a hypotalamus. Na pozadí hormonálních změn v těle se u dospívajících mohou objevit příznaky oligomenorey. Jsou zaznamenány v průměru u každé desáté dívky po menarché..

Průběh oligomenorey u dospívajících může být doprovázen silnou bolestí v dolní části břicha, která je důsledkem křečí stěny dělohy. Důvodem těchto křečí je nejčastěji nedostatečná luteální fáze. Bolest však může být také při vrozené dysplázii pojivové tkáně.

Bolestivá menstruace s adolescentní oligomenoreou může trvat až 2,5 roku od menarchie a poté postupně mizet na pozadí tvorby normálního cyklu. Tyto bolesti obvykle trvají 1–2 dny od začátku menstruace. Pokud jsou vleklé a trvají déle než 2 roky po menarché, může být příčinou endometrióza.

Primární a sekundární oligomenorea

Primární oligomenoreou se rozumí přítomnost příznaků poruchy na samém počátku vzniku menstruace. Známky patologie mohou přetrvávat po dlouhou dobu. Je to nejčastěji způsobeno vrozenými patologiemi reprodukčních orgánů, porušením endokrinních funkcí hypofýzy a hypotalamu a také dědičným faktorem.

Sekundární oligomenorea se vyskytuje u žen, jejichž menstruační cyklus byl před onemocněním normální. Patologie se velmi často vyskytuje v důsledku onemocnění vaječníků a dalších vnitřních orgánů, které mohou ovlivnit fungování reprodukčního systému.

Těhotenství a oligomenorea

Významné nepravidelnosti menstruace drasticky snižují vaše šance na přirozené početí. Vzácná menstruace znamená vzácnou ovulaci nebo její nepřítomnost a bez ní je těhotenství nemožné. U příznaků oligomenorey je nutné stanovit přesnou příčinu patologického stavu. Ženy trpící touto poruchou nemohou otěhotnět a bohužel právě tato skutečnost je často nutí obrátit se na gynekologa. Prognóza bude záviset na příčině vašich řídkých období. Pokud se jedná o nesprávnou práci endokrinního systému, je předepsána hormonální terapie, která dává dobrý účinek..

Léčba

Obnova normálního cyklu menstruace je nezbytná nejen pro plodnost, ale také pro celkové zdraví ženy. Příznaky oligomenorey jsou projevy komplexu problémů, pokud není patologie způsobena vrozenými anomáliemi pohlavních orgánů. Proto je léčba předepisována individuálně, s přihlédnutím k anamnéze, životnímu stylu pacienta a dalším rysům. Hormonální terapie, farmakologická stimulace ovulace, fyzioterapie, vyloučení infekčních onemocnění reprodukčního systému - v kombinaci mají pozitivní účinek.

Chirurgická léčba je předepsána jako opatření k překonání nemocí, které způsobují menstruační poruchy. Patří mezi ně onemocnění polycystických vaječníků, endometrióza, benigní a maligní formace vnitřních pohlavních orgánů, které vyžadují chirurgický zákrok.

Fyzioterapeutické postupy mají příznivý účinek na celkovou pohodu, posilují imunitu a pomáhají normalizovat menstruační cyklus. Procedury, které nemají proliferativní účinek, poskytují dobré výsledky v rehabilitačním období po operaci vaječníků.

Tradiční medicína používá bylinné léky k normalizaci menstruačního cyklu. Blahodárně působí odvar z heřmánku, meduňky, březových listů a pupenů, máty peprné, pelyňku, kořene elecampanu, třezalky..

Pro prevenci oligomenorey doporučují lékaři vyloučit nadměrnou fyzickou námahu, dávat pozor na užívání perorálních kontraceptiv (pouze po konzultaci s gynekologem) a pravidelně podstupovat plánovaná gynekologická vyšetření.

Oligomenorea - zákeřná ženská patologie

Oligomenorea je druh menstruační nepravidelnosti. Překlad názvu choroby z řečtiny znamená mírné, krátké měsíční krvácení. Nejčastěji se tato ženská patologie projevuje krátkou a vzácnou menstruací..

Co je to oligomenorea?

Oligomenorea je zkrácení doby trvání menstruačního krvácení až na 72 hodin nebo méně. Tato porucha se nejčastěji projevuje v kombinaci s dalšími odchylkami a je jednou z variant hypomenstruačního syndromu (oslabení menstruace). Tento syndrom zahrnuje další poruchy - hypomenorea (slabá období), opsomenorea (prodloužení intervalu mezi menstruací až o 35 dní nebo více) nebo spaniomenorea (velmi vzácná menstruace - až 1krát za 3 měsíce). Stává se, že všechny tyto typy menstruačních nepravidelností jsou navzájem kombinovány a mohou předcházet amenorei, tedy úplnému ukončení menstruace.

Oligomenorea je součástí hypomenstruačního syndromu

Nejběžnější variantou oligomenorey je krátké (od několika hodin do 1-3 dnů) a vzácné (v intervalech od 40 dnů do šesti měsíců) menstruační krvácení.
Musím říci, že toto gynekologické onemocnění je diagnostikováno zřídka, pouze 2–3% žen trpí touto patologií.

Klasifikace nemoci

V závislosti na důvodech, které způsobily porušení, se rozlišují následující typy oligomenorey:

 • hlavní;
 • sekundární;
 • nespecifikováno.

Primární oligomenorea se může projevit během tvorby menstruace.

Sekundární forma patologie vzniká na pozadí různých onemocnění o něco později po normální menstruaci, když již byl zaveden cyklus.

Sekundární oligomenorea se projevuje u dospělých žen na pozadí jakékoli patologie a menstruační cyklus před tím byl normální

Existuje další kategorie nemoci - nespecifikovaná. Tento typ zahrnuje oligomenoreu způsobenou vyčerpáním, nedostatečným vývojem vaječníků, selháním imunity a dalšími poruchami ve vaječnících nevysvětlitelné povahy..

Krátkodobá vzácná menstruace může mít fyziologickou povahu - po menarché (první menstruaci) u dívek, zatímco cyklus ještě nebyl stanoven, a během premenopauzy (premenopauzální fáze), kdy dochází k postupnému snižování menstruační funkce.

Příčiny a faktory vývoje

Hlavní příčinou patologie je nedostatek syntézy pohlavních hormonů, které regulují menstruační cyklus..
Nástup primární oligomenorey je spojen s vrozenými vadami ženského reprodukčního systému způsobenými genetickými abnormalitami, například infantilismem dělohy.

Sekundární forma patologie se vyvíjí v důsledku akutních gynekologických onemocnění nebo chronických infekcí, jako jsou:

 • polycystický vaječník;
 • endometritida;
 • endometrióza;
 • hypoplázie dělohy.

K onemocnění může dojít v důsledku nádorů nebo chirurgických zákroků, a to:

 • potrat;
 • kyretáž endometria.

Příčinou mohou být endokrinní poruchy:

 • dysfunkce štítné žlázy;
 • patologie nadledvin;
 • onemocnění pankreatu.

Vývoj menstruačních nepravidelností může být navíc způsoben:

 • nepříznivé faktory prostředí;
 • ztráta hmotnosti v důsledku anorexie nebo naopak obezity;
 • obecné vyčerpání těla,
 • hypovitaminóza;
 • silný stres;
 • náhlá změna klimatu;
 • nesprávné užívání hormonálních léků, například perorálních kontraceptiv nebo glukokortikosteroidů;
 • nádory hypofýzy;
 • trauma přívěsků a dělohy.

Jednou z příčin oligomenorey může být onemocnění polycystických vaječníků nebo nádor hypofýzy, který syntetizuje hormony regulující sexuální funkce.

Patologie hematopoetického a kardiovaskulárního systému zřídka vedou k oligomenorei.

Riziková skupina zahrnuje profesionální sportovce a ženy s psychickými poruchami příjmu potravy - bulimií a anorexií.

Zajímavý fakt. Fungování ženského reprodukčního systému přímo souvisí s tělesnou hmotností. Ženské pohlavní hormony se ukládají (hromadí) v tukové tkáni, takže by jich mělo být dostatečné množství. Pokud je tuková vrstva velmi špatně vyvinutá, pak má žena vážné poruchy až do úplné absence menstruace a neplodnosti.

Příznaky

Toto onemocnění nezpůsobuje pacientovi nepříjemnosti s jeho hlavním příznakem, naopak, mnoho žen vidí v krátkodobém menstruačním krvácení určité výhody. Ve skutečnosti malá období trvající ne více než 2 dny naznačují, že vnitřní vrstva - endometrium - neroste dobře v děloze. A to je plné skutečnosti, že na tenké, slabé vrstvě dělohy se oplodněné vajíčko nedokáže uchytit a nedojde k těhotenství. Kromě toho je vysoce pravděpodobné, že žena má sníženou produkci estrogenu a zhoršenou ovulační funkci, to znamená, že k zrání vajíčka ve vaječnících dochází velmi zřídka nebo k němu nedochází vůbec. Tento stav ve skutečnosti hovoří o změnách, které jsou charakteristické pro premenopauzu..
U pacientů s oligomenoreou se často objevují poruchy metabolismu lipidů, které jsou doprovázeny obezitou a kožními chorobami (akné). Současně akné nereaguje dobře na terapii..

Přibližně 20% žen má hirsutismus - zvýšené ochlupení na těle jako u mužů, zatímco vlasová linie se stává tvrdou a hustou nejen na nohou a pažích, ale také na břiše, hrudníku, zádech a obličeji. Postava pacienta současně připomíná mužskou siluetu - úzké boky a široká ramena, dobře vyvinuté svaly.

Oligomenorea je často doprovázena hirsutismem - mužským růstem vlasů

Libido (libido) s oligomenoreou je sníženo.

Diagnóza patologie

Diagnózu stanoví gynekolog společně s endokrinologem.
Diagnostické postupy jsou zaměřeny na zjištění příčiny menstruačních nepravidelností.
Lékař hodnotí celkový stav pacientky, její psycho-emoční stav, stížnosti, údaje z obecných a gynekologických vyšetření (instrumentálních a laboratorních).

Hlavní diagnostické metody:

 1. Transvaginální ultrazvukové vyšetření ke zjištění stavu dělohy a vaječníků. Jsou identifikovány zvětšené vaječníky se zesíleným stromatem a "náhrdelníkem" neovulovaných folikulů.
 2. Krevní test na pohlavní hormony odhaluje zvýšenou hladinu LH, luteinizačního hormonu, který je syntetizován hypofýzou a je zodpovědný za tvorbu žlutého tělíska a ovulaci. Zvýšený sérový FSH, hormon stimulující folikuly, naznačuje nástup menopauzy.
 3. Na doporučení endokrinologa se provádí analýza hormonů štítné žlázy k určení funkčních schopností orgánu.
 4. Analýza pohlavně přenosných chorob (pohlavně přenosných chorob) vám umožňuje identifikovat nebo vyloučit infekční povahu oligomenorey - gynekolog odebere stěr z pochvy a škrábání děložního čípku.
 5. Biopsie endometria se provádí za účelem histologického vyšetření tkáně.
 6. Vytvoření grafu bazální teploty je nezbytné, aby bylo možné určit, zda dochází k ovulaci.
 7. Salpinghysteroskopie je předepsána ke studiu stavu děložní dutiny a průchodnosti vejcovodů.
 8. Může být vyžadováno MRI vyšetření hypofýzy ke kontrole nádoru.
 9. Za účelem stanovení funkční schopnosti nadledvin je předepsán test moči na 17-ketosteroidy.

Diagnóza oligomenorey začíná gynekologickým vyšetřením

Diferenciální diagnostika oligomenorey se provádí s jinými formami hypomenstruačního syndromu, s předčasnou menopauzou, fyziologickými poruchami u adolescentů po menarché, se syndromem chřadnutí nebo rezistence vaječníků.

Léčba

Terapeutická taktika se volí v závislosti na výsledcích diagnostických studií, tj. Na zjištěné příčině, která způsobila oligomenoreu.
K léčbě primární oligomenorey u dospívajících dívek někdy stačí upravit stravu, snížit hladinu stresu, předepsat vitaminovou terapii a posílit imunitní systém.
Samotná tato opatření k léčbě sekundární oligomenorey nestačí, lékaři je používají jako obecné metody a doplňují ostatní..

Obecná doporučení

Jmenování imunostimulačních léků, vitamínů (A, E, skupina B) je široce používáno.

Speciální gynekologická masáž zlepšuje krevní oběh a eliminuje ucpání pánevních orgánů, posiluje svalový aparát a pomáhá rozpouštět adheze a zánětlivé infiltráty. Bimanuální masáž dělohy provádí gynekolog obouruční technikou, kdy jednou rukou masírujete dělohu ze strany pochvy nebo konečníku a druhou rukou ze strany břicha.

Gynekologická masáž normalizuje krevní oběh v pánevních orgánech, podporuje resorpci adhezí a zánětlivých infiltrátů

Dieta pro oligomenoreu předepisuje lékař individuálně v každém případě. Obecné zásady výživy v případě nemoci - omezení soli, živočišných tuků, snadno stravitelných sacharidů ve stravě, užívání bylinných čajů.

Cvičební terapie je zaměřena na zlepšení celého těla jako celku a zlepšení krevního oběhu v pánevních orgánech.

Je velmi důležité zavést každodenní rutinu, trávit více času na čerstvém vzduchu, vyhýbat se stresu a pokud možno přepracovávat.

Drogová terapie

Vedoucí roli v léčbě sekundární formy onemocnění u dospělých žen hraje hormonální terapie, která je předepsána k regulaci cyklu a stimulaci procesu ovulace..
Pokud je oligomenorea způsobena onemocněním polycystických vaječníků, pak je pacientovi předepsán průběh progesteronu - léky Check, Dyufaston, Utrozhestan, Ingesta. Průběh léčby takovými prostředky trvá 10-12 dní a je předepsán měsíčně nebo jednou za čtvrtletí až do normalizace menstruačního krvácení.

Typicky se progesteronové léky střídají s jinými antikoncepčními léky. Tato kombinace vede k nejúčinnější regulaci cyklu a pomáhá pacientovi zmírnit související příznaky, například hirzutismus a akné..

Aby se obnovila ovulace, jsou předepsány hormonální látky - Clomiphene, Clomid, Pergonal.

Galerie - léky na léčbu oligomenorey

Chirurgická operace

V některých případech se k léčbě oligomenorey používá chirurgický zákrok. U polycystických vaječníků je pro normalizaci ovulačního cyklu předepsána bodová diatermokoagulace (kauterizace ovariální tkáně vysokofrekvenčním proudem). Taková léčba je kontraindikována u nulipárních žen. Dívkám, které v budoucnu plánují mít děti, je přidělena šetrnější metoda koagulace rádiovými vlnami.

Fyzioterapeutická léčba

Fyzioterapie je kontraindikována v období exacerbace chronických zánětlivých procesů s endometriózou, onkologickými onemocněními, těžkými poruchami oběhu, selháním ledvin nebo jater.

Při folikulární dysfunkci je předepsána elektroforéza s mědí, ultrazvuk, fototerapie, magnetoterapie. Tyto metody jsou zaměřeny na zlepšení prokrvení, posílení a obnovu genitálií, zmírnění křečí, zánětů a stimulaci produkce estrogenu. Ze stejného důvodu lze předepsat ošetření parafinem a ozokeritem..

Se sníženou funkcí vaječníků jsou zobrazeny termální lázně obsahující sirovodík a dusík, stejně jako ošetření sanatoria v Pjatigorsku, Anapě, Evpatorii, Saki, Goryachy Klyuch.

Sirovodíkové lázně jsou indikovány pro obnovení reprodukční funkce

V některých případech je velmi účinná akupunktura, která je předepsána k obnovení funkční schopnosti genitálií..

Lidové léky

Užívání bylin lze použít pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem a jako doplněk k hlavní terapii.
Tradiční medicína doporučuje používat čerstvé houby šťovík a pláštěnka, eleuterokok, ženšen pro pacienty s oligomenoreou a také bylinné čaje, odvar a nálevy.

Nejoblíbenější recepty - tabulka

ProstředekSloženíJak se přihlásit
Bylinkový čajHeřmánek - 10 gr. nebo jiné byliny:
třešňové listy, maliny, jitrocel, oregano, třezalka tečkovaná,
listy a větvičky černého rybízu.
 • Nalijte trávu sklenicí vroucí vody, přiveďte k varu;
 • trvat;
 • pít během dne.
Bylinná tinktura
 • Kořeny Rhodiola - 100 gr, můžete použít physalis (květenství), šišky cypřiše, kořen gravilaty;
 • alkohol nebo vodka 500 ml.
 • Nalijte surovinu vodkou nebo zředěným lékařským alkoholem;
 • udržujte 10-14 dní na tmavém místě;
 • užívejte 20 kapek třikrát denně.
Ovesný vývar
 • Ovesná zrna - 1 polévková lžíce. lžíce;
 • cibulová kůra, petržel (1 lžička).
 • Vařte lžíci ovesných zrn v půl litru vody;
 • přidejte zbytek ingrediencí;
 • trvat;
 • pijte lžíci po celý den.
Medová bylinná tinktura
 • Aloe (šťáva nebo drcené listy) - 1 sklenice;
 • bušil do práškové trávy ptačího horala - 30 gr.;
 • nasekané listy kopřivy - 10 gr.;
 • Třezalka tečkovaná a kočičí nohy po 20 g;
 • láhev suchého červeného vína;
 • 500 gr. přírodní med.
 • Smíchejte bylinky, nalijte víno, přidejte med, dobře promíchejte;
 • dusíme ve vodní lázni za občasného míchání dvě hodiny.
 • kmen;
 • vypijte 10 gr. před jídlem.
Třešňový vývarTřešňové listy a stonky - 10 gr.
 • Nalijte suroviny sklenicí vody;
 • vaříme 20 minut;
 • kmen;
 • pít během dne.
Infuze žaludůČisté dubové žaludy - 5 gr.
 • Nalijte vroucí vodu na prášek (250 ml);
 • trvat na 1 hodině;
 • pít během dne.
Vývar z petrželkySemena petrželky - 1 polévková lžíce lžíce.
 • Nalijte semena vodou (0,5 litru);
 • vaříme 10 minut;
 • trvat na 1 hodině;
 • kmen;
 • pijte 2 čajové lžičky 6krát denně mezi jídly.
Bylinná kolekce
 • Květenství heřmánku, řebříčkové trávy, přesličky polní, byliny plicní, květy pastevecké kabelky - každá po 10 g;
 • strouhaná kůra z kaštanu, křídlatka ptačí - každá po 5 g.
 • Nalijte suroviny 300 ml vody;
 • vaříme 10 minut;
 • trvat na tom, namáhat;
 • pijte odvar před spaním v teplé formě na půl sklenice po dobu 21 dnů, poté si dejte pauzu na týden a opakujte kurz.
Vývar s vínem a pelyňkem
 • Vrbová kůra, hořké pelyněk - každá po 30 g;
 • suché červené víno - 750 ml.
 • Nalijte víno přes trávu;
 • vařit;
 • vařte 2 minuty;
 • vychladnout, vypustit;
 • pít 50 gr. třikrát denně před jídlem.

Integrovaný přístup k léčbě oligomenorey vám umožňuje dosáhnout dobrých výsledků. Pokud se doba měsíčního krvácení normalizovala a intervaly mezi nimi se snížily a jsou kratší než 40 dnů, lze onemocnění považovat za vyléčené.
Během léčby a do jednoho roku po ní se doporučuje dodržovat menstruační kalendář a jednou za čtvrtletí navštívit gynekologa.

Během a po léčbě je bezpodmínečně nutné dodržovat menstruační kalendář, aby bylo možné sledovat sebemenší nepravidelnosti v cyklu.

Prognóza, komplikace, následky nemoci pro ženské tělo

Při včasné návštěvě lékaře je prognóza sekundární oligomenorey příznivá. Pokud není diagnóza stanovena včas a léčba je zahájena příliš pozdě, změny v reprodukčních orgánech se stanou nevratnými, což ohrožuje amenoreu a neplodnost.
U primární amenorey, která není spojena s fyziologickou poruchou cyklu adolescentů, prognóza závisí na stupni genitálních lézí. Pokud je příčinou primární formy onemocnění infantilismus dělohy, pak prognóza a pravděpodobnost početí dítěte závisí na závažnosti hypoplázie a funkčnosti vaječníků..
Podle statistik WHO je to oligomenorea, která vede ke 40% případů neplodnosti..
Další závažnou komplikací patologie je riziko vzniku hyperplazie endometria a rakoviny dělohy..

Je důležité si uvědomit: nemůžete se pokusit vyřešit problém sami, to znamená užívat hormonální léky, které normalizují cyklus, který lékař jednou doporučil někomu ze svých známých. Samoléčba může být extrémně nebezpečná, protože může vyvolat děložní krvácení a další závažné komplikace..

Prevence

Pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa pomohou zabránit rozvoji oligomenorey a jejích komplikací. Je nutné léčit zánětlivá onemocnění včas, včetně nemocí žen.
Racionální výživa, mírná fyzická aktivita, vyvážený režim práce a odpočinku, kontrola tělesné hmotnosti, snížení úrovně stresu a přepracování, užívání léků pouze na doporučení lékaře, zejména antikoncepce - tato opatření v kombinaci pomohou udržovat správný menstruační cyklus a normalizovat jej v případě porušení.

Video - lékař o oligomenorei

Oligomenorea je onemocnění, které hrozí, že ženu připraví o její hlavní účel - mateřství. Nemůžete opomenout alarmující příznaky a nechat proces naběhnout. Včasným kontaktováním lékaře a dodržováním všech předepsaných doporučení můžete zachovat zdraví a schopnost porodit dítě.

Primární a sekundární oligomenorea: příčiny a léčba

Mnoho žen má problémy s menstruací. Některé dámy mají příliš mnoho a příliš dlouhou dobu. Existují však ženy, které mají velmi krátký menstruační cyklus s minimálním množstvím výtoku, což naznačuje oligomenoreu..

Je to jeden z příznaků hypomenstruačního syndromu. Často se stává příčinou neplodnosti a může naznačovat vážná vnitřní onemocnění. Léčbě této patologie by proto měla být věnována zvláštní pozornost..

Popis patologie

Oligomenorea se vyznačuje nejen zkrácenou dobou menstruačního krvácení, ale také zvýšeným obdobím mezi cykly. Často přesahuje 40 dní. Kromě toho může být výtok nepravidelný. U některých pacientů přicházejí jen několikrát ročně..

Délka menstruačního krvácení může být nepravidelná. U některých pacientů trvá cyklus pouze 2 hodiny. Lékaři nazývají tento stav vzácnou menstruací. Vyskytuje se častěji u mladých dívek..

Oligomenorea je často doprovázena hypomenoreou a spaniomenoreou. V prvním případě je výtok velmi vzácný, ve druhém vzácný..

Lékaři považují tuto patologii za předzvěst amenorey, kdy menstruace zcela chybí..

Stojí za zmínku, že SMC typu oligomenorea se velmi často objevují u adolescentů během puberty. Ale tento stav je krátkodobý. Oligomenorea se také často projevuje u starších žen během menopauzy..

V obou případech lékaři tyto stavy nepovažují za patologii a nepředepisují léčbu..

Za fyziologickou je třeba považovat oligoopomenoreu, při které výtok přichází s velkým intervalem, ale nenarušuje koncepci.

Příčiny nemoci

Oligomenorea je fyziologická a patologická. V prvním případě se objevuje na pozadí fyziologických poruch v těle a nejčastěji se projevuje u dospívajících. Ve druhém případě je opsomenorea důsledkem patologických změn a chorob..

Jakákoli funkční porucha v těle může být příčinou oligomenorey. Nejviditelnější jsou:

 • Poruchy anatomie mozku. Mluvíme o různých nádorových onemocněních, úrazech a syndromech.
 • Ovariální dysfunkce. Mohou být vrozené nebo se mohou objevit na pozadí polycystických.
 • Pravidelné stresové podmínky v důsledku nadměrného psychogenního stresu.
 • Nadměrná fyzická aktivita.
 • Náhlá změna klimatu.
 • Nedostatečný vývoj reprodukčního systému.
 • V dětství utrpěla těžká onemocnění a vyprovokovala infantilismus dělohy.
 • Akutní infekční nemoci.
 • Minulé neuroinfekce.
 • Nemoci endokrinního systému. Patří mezi ně onemocnění slinivky břišní, dysfunkce nadledvin, různé nádory žláz s vnitřní sekrecí.
 • Genetická predispozice. Pokud v předchozích generacích byly problémy s reprodukční funkcí, pak s největší pravděpodobností budou také u potomků.
 • Vrozené anomálie genitálií.
 • Metabolické poruchy, vyjádřené rychlým přírůstkem hmotnosti nebo naopak podváhou.
 • Nadužívání perorálních kontraceptiv.
 • Užívání halucinogenů a opioidů.
 • Nevhodná léčba pomocí hormonálních látek.
 • Endometrióza.
 • Chirurgická léčba dělohy a vaječníků.
 • Zranění. Patří mezi ně potraty..

Příčiny oligoopomenorey mohou také zahrnovat patologické stavy jater a onemocnění oběhového systému. Ale říkají jí velmi zřídka..

Klasifikace porušení

S přihlédnutím k důvodům, které vyvolaly porušení menstruačního cyklu, lékaři rozlišují 3 typy oligmenorey: primární, sekundární a neurčené.

Nespecifikovaný typ oligoopomenorey lékaři označují jako nezánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému. Objevuje se na pozadí vyčerpání, dysgeneze, různých imunitních problémů a poruch ve fungování vaječníků neznámého původu..

Primární patologie

Pokud se porušení objeví při prvním příchodu menstruačního cyklu, pak se jedná o primární oligomenoreu. To není důvod k vážným obavám. První cyklus pouze naznačuje připravenost dívky na reprodukci, ale pravděpodobnost těhotenství je velmi malá. To je způsobeno nezralostí reprodukčního systému..

Při detekci primární oligomenorey je velmi důležité stanovit pozorování pacienta. S největší pravděpodobností tento stav pomine a postupem času bude stanoven normální menstruační cyklus, ale to se nemusí stát..

Nejprve musíte dívku prozkoumat, abyste se ujistili, že neexistují žádné přirozené anomálie. Pokud děloha pacientky není přiměřená věku, pak lékaři hovoří o sexuálním infantilismu. Může mít 3 stupně, které jsou určeny funkcí vaječníků a úrovní vývoje dělohy:

 • První stupeň. Její lékaři jsou velmi vzácní. Je charakterizována minimální velikostí dělohy. Neexistuje téměř žádná menstruace. Je nemožné obnovit sexuální funkce pomocí rudimentární dělohy.
 • Druhý stupeň. Velikost dělohy odpovídá dětství. S včasným zahájením léčby existuje dobrá šance na normalizaci velikosti orgánu a obnovení menstruačního cyklu..
 • Třetí stupeň. Struktura dělohy je bez odchylek, ale velikost neodpovídá věkové normě. To je hypoplázie. Je to obvykle způsobeno sexuálními onemocněními během puberty. Oligomenorea se v tomto případě považuje za dočasnou. Jakmile děloha pod vlivem léků dosáhne věkové velikosti, menstruace se okamžitě normalizuje.

V prvních letech po nástupu menstruačního krvácení může být cyklus nepravidelný a krátký. Po úplném rozvinutí reprodukčního systému se stabilizuje.

Sekundární spaniomenorea

Sekundární oligomenorea se objevuje vždy po pubertě. Ovlivňuje hlavně dospělé ženy, které měly před vznikem této patologie normální menstruační cyklus..

Důvody pro rozvoj sekundární patologie mohou být jednoduché a složité. Mezi ty jednoduché patří přepracování a nachlazení. Různá komplikovaná onemocnění jsou považována za složitá..

Stojí za zmínku, že sekundární oligomenoreu lze krátkodobě pozorovat a poté jednoduše zmizet. To je normální..

Pokud příznaky sekundární patologie přetrvávají po dlouhou dobu, měl by pacient podstoupit důkladné vyšetření. Na základě jeho výsledků bude předepsána léčba. Pokud tak neučiníte, může dojít k neplodnosti..

Příznaky nemoci

Tato patologie v počátečních fázích vývoje nezpůsobuje potíže. Naopak, mnoho žen je zpočátku spokojeno se zkrácením doby trvání menstruačního krvácení a prodloužením doby mezi cykly. Neuvědomují si, že špatný výboj naznačuje vnitřní problém..

Endometrium dělohy je špatně vyvinuté. Je příliš tenký na to, aby se vajíčko uchytilo. Proto je nástup těhotenství nemožný..

Měli byste také vzít v úvahu skutečnost, že tato patologie je často doprovázena snížením produkce ženských pohlavních hormonů. To přímo ovlivňuje ovulační funkci. To znamená, že vejce dozrávají velmi pomalu. Jedná se v zásadě o premenopauzální příznaky..

Pacienti s oligomenoreou velmi často trpí poruchami metabolismu lipidů. To se projevuje obezitou. Akné se objevuje na mastné pokožce. Současně je akné velmi špatně léčeno..

Asi u pětiny všech pacientů jsou odhaleny ochlupení mužského typu. Vlasy se objevují na břiše, zádech a hrudi. V některých případech si ženy začnou růst vousy..

Postava nemocných žen se postupně mění. Nabývá mužských rozměrů: úzké boky a široká ramena. Dochází ke zvýšení svalové hmoty. Sexuální touha prudce klesá.

Pacienti také čelí prudkému nárůstu krevního tlaku, necitlivosti končetin, poruchám spánku. Ženy se stávají emočně nestabilní.

Stanovení diagnózy

Jmenování výzkumných metod při stanovení diagnózy provádějí 2 lékaři: gynekolog a endokrinolog. Všechny diagnostické metody jsou zaměřeny na stanovení zdroje NMC.

Lékaři nejprve vyhodnotí stav pacienta, poslechnou si jeho stížnosti a provedou počáteční vyšetření. Poté jsou předepsány následující metody instrumentálního a laboratorního výzkumu:

 • Transvaginální ultrazvuk. Je nutné posoudit velikost a stav dělohy s vaječníky.
 • Krevní test na hormony. Zvláštní pozornost je věnována hladině luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů.
 • Pokud máte podezření na problémy se štítnou žlázou, je předepsána analýza hormonů této žlázy.
 • Vaginální výtěry a stěry z děložního hrdla k vyloučení nebo potvrzení genitálních onemocnění.
 • Histologické vyšetření děložních tkání.
 • Salpinghysteroskopie. S jeho pomocí se určuje průchodnost vejcovodů.
 • Pokud existuje podezření na nádor na mozku, je předepsáno MRI.
 • Analýza moči pro kortikosteroidy.

Diferenciální diagnóza je nezbytná k odlišení oligmenorey od jiných forem hypomenstruačního syndromu. Léčba je předepsána až po zjištění příčiny opsomenorea..

Léčba oligoopomenorey

Taktika léčby se volí v závislosti na výsledcích vyšetření.

Primární patologie je zřídka léčena léky. K vyřešení problému nejčastěji stačí jednoduchá změna stravy. V některých případech je mladým pacientům předepsána vitaminová terapie..

Lékaři léčí sekundární oligomenoreu léky a chirurgickými metodami.

Léková terapie se omezuje hlavně na užívání hormonálních látek, které regulují cyklus a stimulují zrání vajíčka.

U polycystických vaječníků jsou pacientům předepsány progesteronové přípravky. Tyto zahrnují:

 • Šek.
 • Utrozhestan.
 • Ingesta.
 • Duphaston.

Léčebný kurz obvykle netrvá déle než 2 týdny. V závislosti na výsledcích terapie se může opakovat každý měsíc nebo jednou za čtvrtletí..

Užívání progesteronu se doporučuje kombinovat s antikoncepčními léky. To urychluje regeneraci cyklu a eliminuje možnost vzniku akné pacienta..

K obnovení ovulace jsou často předepsány klomifen, Pergonal a Clomid.

U těžkých forem polycystických onemocnění provádějí lékaři chirurgický zákrok. Nejčastěji se uchylují k bodové kauterizaci vaječníků vysokofrekvenčním proudem. Nelze jej však použít u žen, které nikdy nerodily. Byla pro ně vyvinuta šetrnější metoda léčby - koagulace rádiovými vlnami.

S exacerbací chronických zánětlivých procesů spojených s oligomenoreou lékaři předepisují fyzioterapii. Jedná se o elektroforézu, magnetoterapii, sirovodík a atermální koupele..

Lidové léky při léčbě této patologie jsou neúčinné, ale nikdo nezakazuje jejich použití, protože mohou zlepšit celkovou pohodu pacienta. Jediná věc, než je začnete používat, musíte získat povolení od svého lékaře..

Oligomenorea - co to je, příčiny, příznaky a léčba

V tomto článku diskutujeme oligomenoreu. Řekneme vám, co to je, hlavní příznaky, diagnostika a léčba nemoci. Zjistíte, jak se primární oligomenorea liší od sekundární oligomenorey, je možné s tímto onemocněním otěhotnět.

Co je to oligomenorea

Oligomenorea je prodloužení intervalu mezi obdobími (ne více než 35 a ne méně než 2–3 měsíce). Menstruace s oligomenoreou je poměrně krátká, může trvat až několik hodin a ne více než 2 dny. Toto onemocnění jako symptom je zahrnuto do kliniky hypomenstruačního syndromu, neplodnosti a dalších závažných hormonálně závislých onemocnění..

 • primární oligomenorea - č. 91,3;
 • sekundární oligomenorea - č. 91,4;
 • neurčená oligomenorea - č. 91.5.

Krátkodobá oligomenorea se často projevuje během formování (puberty) nebo zániku menstruační funkce (menopauza) v důsledku změn hormonálních hladin. Tuto formu poruchy lze připsat fyziologické, takže nevyžaduje léčbu a odchází sama.

Fyziologickou oligomenoreu lze také připsat malému počtu žen s pravidelným velkým intervalem (přibližně 50 dnů) mezi menstruací, pokud si udrží schopnost otěhotnět a nemají současně endokrinní onemocnění.

Nepravidelná menstruace je nejčastějším důvodem k návštěvě lékaře. Menstruační cyklus je velmi složitý mechanismus interakce mezi strukturami, které jsou odpovědné za endokrinní, hormonální a centrální nervovou aktivitu těla..

V průběhu života se u většiny žen (asi 70%) vyskytují různé menstruační nepravidelnosti. Nejčastěji jsou tyto poruchy dočasné. V případě, že jsou tyto poruchy doprovázeny neplodností nebo jinými závažnými komplikacemi, je nutné zjistit příčiny tohoto jevu a podstoupit adekvátní léčbu. Obecně se uznává, že při každoročním snižování menstruačních cyklů (méně než 7) a při absenci dalších varovných signálů je stále nutná konzultace s lékařem.

Normální menstruační cyklus (nmc) poskytuje cyklické změny v kvantitativním složení hormonů hypofýzy a vaječníků pod kontrolou centrálního nervového systému. U zdravých žen je nmc dvoufázový.

V první fázi je pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu ve vaječnících zahájen proces zrání folikulů, ve kterých vajíčko roste. V tomto případě zrání folikul ovlivňuje zvýšení množství estrogenu a proliferaci endometria..

Uprostřed cyklu množství FSH klesá na minimum. V této době hraje hlavní roli luteinizační hormon (LH) a progesteron. V důsledku poklesu hladiny estrogenu a zvýšení množství progesteronu dochází k ovulaci..

Pokud do 2 dnů není vajíčko oplodněno, pak zemře. V děloze dochází k obrácenému procesu, při kterém je zarostlé endometrium odmítnuto. Končí to nástupem menstruace.

Klasifikace

V závislosti na důvodech, které vyvolaly vývoj oligomenorey, se rozlišují následující formy patologie:

 • hlavní;
 • sekundární;
 • nespecifikováno.

Primární oligomenorea se může projevit na pozadí vzniku menstruace u dospívajících. Sekundární forma se tvoří na pozadí různých onemocnění po zavedení normálního menstruačního cyklu. Třetí forma, blíže neurčená, nastává v důsledku vyčerpání, nedostatečného vývoje vaječníků, poruch imunity a jiných poruch funkce vaječníků nevysvětlitelné povahy.

Důvody oligomenorey

Hlavní příčinou oligomenorey je nedostatečná syntéza pohlavních hormonů, které regulují menstruační cyklus.

Vzhled primární oligomenorey je způsoben přítomností vrozených malformací reprodukčního systému u ženy, které jsou způsobeny genetickými abnormalitami..

Sekundární forma se tvoří v důsledku akutních gynekologických onemocnění nebo chronických infekcí, například:

 • endometritida;
 • hypoplázie dělohy;
 • polycystický vaječník;
 • endometrióza.

Patologie se také může objevit v důsledku nádorů nebo chirurgického zákroku (potrat, škrábání endometria).

Příčinou mohou být endokrinní poruchy:

 • patologie nadledvin;
 • onemocnění pankreatu;
 • porucha funkce štítné žlázy.

Mohou také vyvolat menstruační nepravidelnosti:

 • nepříznivý dopad na životní prostředí;
 • hubnutí v důsledku anorexie;
 • nesprávný příjem hormonálních léků;
 • obezita;
 • silný a pravidelný stres;
 • hypovitaminóza;
 • náhlá změna klimatu;
 • poranění dělohy a přívěsků;
 • nádory hypofýzy.

Ve vzácných případech se oligomenorea vyskytuje na pozadí onemocnění kardiovaskulárního a hematopoetického systému. Riziková skupina zahrnuje ženy s psychickými poruchami stravování (anorexie, bulimie) a profesionální sportovkyně.

Informativní. Správné fungování ženského reprodukčního systému přímo závisí na tělesné hmotnosti. Ženské pohlavní hormony se hromadí v tukové tkáni, proto by to mělo stačit. V případě tvorby slabého tělesného tuku mají ženy větší pravděpodobnost vzniku závažných poruch, jako je neplodnost nebo úplná absence menstruace..

Příznaky

Mnoho žen nevidí v krátkodobém horizontu žádné nedostatky, naopak, jsou dokonce rádi! Ve skutečnosti však menstruace, která trvá méně než 2 dny, naznačuje špatný růst endometria. Z tohoto důvodu se oplodněné vajíčko nebude moci k němu připojit, což znamená, že nedojde k početí..

Existuje také vysoká pravděpodobnost snížení produkce estrogenu a poruchy ovulace. Tento stav označuje změny charakteristické pro premenopauzu..

Mezi příznaky onemocnění lze zaznamenat porušení metabolismu lipidů, které je doprovázeno obezitou a akné.

Téměř 20% žen má hirsutismus - zvýšený růst vlasů, stejně jako u mužů. Ale v tomto případě se vlasová linie stává tvrdou a silnou. Projevuje se nejen na nohou a pažích, ale také na břiše, obličeji, zádech a hrudi. Současně se pacientova postava podobá mužské postavě - úzké boky a široká ramena, svaly jsou dobře vyvinuté.

Dalším typickým příznakem oligomenorey je snížení sexuální touhy. Spolu se zbývajícími výše uvedenými příznaky vyžaduje tento stav lékařský zásah..

Diagnostika

Pro stanovení diagnózy je nutná pomoc gynekologa a endokrinologa. Diagnostická opatření jsou zaměřena na identifikaci příčiny, která vyvolává menstruační nepravidelnosti. Specialista hodnotí celkový a psycho-emocionální stav pacienta, poslouchá stížnosti a také studuje údaje o obecném a gynekologickém vyšetření.

Hlavní diagnostické metody:

 • Ultrazvuk dělohy a vaječníků transvaginálním způsobem k identifikaci jejich stavu. Odhaluje zvětšené vaječníky se zesíleným stromatem a akumulací neovulovaných folikulů.
 • Krevní test na pohlavní hormony.
 • Test na hormony štítné žlázy.
 • Analýza pohlavně přenosných chorob k identifikaci nebo vyloučení infekční povahy patologie.
 • Biopsie endometria.
 • Udržování grafu bazální teploty.
 • Salpinghysteroskopie.
 • MRI hypofýzy (je-li to nutné).
 • Analýza moči pro 17-ketosteroidy ke stanovení stavu nadledvin.

Diferenciální diagnostika se provádí s jinými typy hypomenstruačního syndromu, s předčasnou menopauzou, fyziologickými poruchami u adolescentů po menarché, stejně jako s chřadnutím vaječníků nebo syndromem rezistence..

Video: 3 vyšetření na menstruační nepravidelnosti

Léčba

Terapie se volí v závislosti na výsledcích výzkumu. K eliminaci primární formy oligomenorey u dospívajících v některých případech stačí upravit stravu, stabilizovat emoční stav, užívat komplexy vitamínů a posílit imunitní systém.

Léčba sekundární oligomenorey je mnohem obtížnější. Odborník zpravidla předepisuje užívání imunostimulačních léků, vitamínů skupiny B, A a E. Doporučuje se také provést speciální gynekologickou masáž ke zlepšení krevního oběhu a odstranění přetížení v pánevních orgánech.

Dieta je předepisována individuálně. Obecnou zásadou však je omezit příjem soli, živočišných tuků a snadno stravitelných sacharidů. Doporučuje se však pití bylinných čajů.

Drogy

Důležitou roli v léčbě sekundární oligomenorey hraje hormonální terapie, která má normalizovat cyklus a aktivovat proces ovulace.

Pokud byla patologie vyvolána polycystickými vaječníky, je pacientovi předepsán průběh progesteronu. Vhodné přípravky:

 • Utrozhestan;
 • Duphaston;
 • Šek.

Délka léčby je 10–12 dní měsíčně nebo každé 3 měsíce, dokud se menstruační cyklus nestabilizuje.

Užívání léků s progesteronem se zpravidla střídá s užíváním jiných antikoncepčních léků. Tato technika vám umožňuje dosáhnout maximálního účinku stabilizace cyklu a odstranění doprovodných příznaků patologie, například akné a silného růstu vlasů..

Pro obnovení ovulace se doporučuje užívat hormonální léky - Clomid, Perganol atd..

Chirurgická léčba

Někdy se k léčbě oligomenorey používá chirurgický zákrok. U polycystických vaječníků se ke stabilizaci ovulačního cyklu provádí bodová diatermokoagulace. Taková operace je pro nulipární dívky zakázána; v jejich případě je předepsána koagulace rádiovými vlnami.

Fyzioterapeutické postupy

V některých případech je předepsána fyzioterapie ke zlepšení stavu pacienta a odstranění onemocnění. Pro folikulární dysfunkci se používá elektroforéza s mědí, fototerapie, ultrazvuk, magnetoterapie. Tato opatření pomáhají zlepšit krevní oběh, posílit a obnovit genitálie, eliminovat křeče a záněty a aktivovat produkci estrogenu..

Se slabou aktivitou vaječníků jsou předepsány sirovodík a termální lázně s dusíkem. Doporučuje se také pro léčbu cesty do sanatoria v Pjatigorsku, Goryachiy Klyuch.

Kontraindikace pro fyzioterapeutické postupy jsou:

 • exacerbace chronických zánětlivých procesů;
 • onkologie;
 • endometrióza;
 • oběhové problémy;
 • selhání jater a ledvin.

Klinické pokyny

Prevence rozvoje nemoci je mnohem snazší než její léčba. Proto se doporučuje pravidelně navštěvovat gynekologa (nejméně dvakrát ročně), včas léčit zánětlivá a ženská onemocnění.

Správná výživa, mírné cvičení, kontrola hmotnosti, minimalizace stresu a únavy a užívání léků pouze podle pokynů odborníka, zejména v případě antikoncepce, pomůže udržet normální menstruační cyklus a vyhnout se problémům s počátkem..

Účinky

S včasnou léčbou sekundární oligomenorey je prognóza příznivá. V případě předčasné léčby se změny v reprodukčních orgánech stanou nevratnými, v důsledku čehož se vyvine neplodnost a amenorea..

V primární formě, která není spojena s fyziologickým adolescentním cyklem, důsledky závisí na stupni poškození pohlavních orgánů..

Je možné otěhotnět?

Ženy, které sní o dětech a trpí oligomenoreou, si často kladou otázku, zda je s touto patologií možné těhotenství. Vše závisí na důvodech, kvůli kterým byla nemoc vytvořena.

S hormonálními poruchami, nepřítomností ovulace, problémy s poruchami odmítnutí a obnovy sliznice děložní membrány je těhotenství nemožné. U infantilismu závisí možnost početí na hypoplázii dělohy, stupni hormonální práce vaječníků a také na souběžných patologických stavech.

Podle údajů WHO z roku 1985 mělo téměř 15% žen s neplodností oligomenoreu. Tuto patologii mělo navíc 42% neplodných žen trpících menstruačními nepravidelnostmi. A pouze 20% žen s touto poruchou má spontánní početí..

Pamatujte, neléčte se, pokud máte problémy s menstruačním cyklem. Pouze odborník může identifikovat skutečnou příčinu tohoto jevu a předepsat adekvátní léčbu.

Menstruační nepravidelnosti (MMC) nejsou patologií, ale pouze příznakem poruch funkce ženského těla. Příčinou selhání mohou být nejen nemoci, ale v každém případě to naznačuje přítomnost problému, který je třeba vyřešit.