Premenopauza: co se děje v těle a jak se projevuje

Pokud se příznaky premenopauzy objeví u dámy dříve, lékaři diagnostikují časnou menopauzu. Některé projevy této fáze jsou podobné projevům některých nemocí. Každá žena proto potřebuje vědět, co je to premenopauza, jak je diagnostikována a jak intenzivní příznaky jsou léčeny..

Jaké jsou stadia klimakterického období

Přirozená fyziologická fáze života zralé ženy, během níž dochází k přirozenému zániku reprodukční funkce, se nazývá klimakterické období.


Jaká překvapení na cestě čekají.

Skládá se z následujících fází:

 1. Premenopauza - fáze začíná prvními projevy konkrétních příznaků a končí poslední nezávislou menstruací. Hlavní událostí této fáze je ovariální dysfunkce. Čtyřicet pět let stará dáma splňuje uznávanou normu nástupu premenopauzy.
 2. Menopauza je posledním obdobím v životě ženy. Gynekolog uvádí, že žena vstoupila do menopauzy, když po menstruaci nebylo období po celý rok. Nástup menopauzy je považován za normu ve věku 50 let.
 3. Postmenopauza - v této fázi dáma nemá menstruaci. Vaječníky již dokončily svou práci a začínají atrofovat. Zmenšují se.

Reprodukční funkce u žen se tedy nezastaví přes noc, ale trvá dlouho. Klimakterické období pro všechny spravedlivé pohlaví má individuální vlastnosti.

Na otázku můžeme odpovědět pouze s jistotou: jak dlouho trvá menopauza? Všechny dámy mají přesně 12 měsíců. Jak jednoznačně trvá premenopauza a postmenopauza, nebude možné jednoznačně odpovědět. Všechny ženy jsou jiné. Takže premenopauza trvá u žen od 2 do 10 let. Postmenopauza bude pokračovat po zbytek života ženy.

Povaha bolesti

Nejprve zvažte, jaké projevy nejsou způsobeny menopauzou, ale jinými podmínkami a procesy:

 • U srdečních onemocnění dochází k kompresi na hrudi, pálení, třes. Pacient má nedostatek vzduchu. Dech je doprovázen pocitem brnění. Dohodněte si schůzku s kardiologem.
 • Osteoporóza. Projevy jsou podobné těm, které se vyskytují u patologií kardiovaskulárního systému. Je nutná konzultace s místním lékařem. Určí další průběh diagnostiky, terapie.
 • Mastopatie. To není věta. Benigní vzdělávání nepředstavuje významnou hrozbu. V tomto případě žena pociťuje bolest v klidu, když je stisknuta. Pocit pálení je často přítomen.
 • Těhotenství. Objeví se vaskulární síť, barva halo se změní. Hrudník bobtná, táhne se. Povaha nepříjemných projevů je v každém případě jedinečná. Někteří pacienti si stěžují na akutní bolest. Ostatní - pro stříhání a prasknutí. Je třeba mít na paměti, že s menopauzou můžete otěhotnět. Reprodukční funkce postupně mizí, žena má v počáteční fázi procesu stále šanci stát se matkou.

Menopauza a cystitida

Pokud hrudník bolí během menopauzy a primárním zdrojem je zánik reprodukční funkce, pak může dáma zažít pocity 2 typů:

 • bolest přichází bez dráždivých faktorů nebo pod jejich vlivem, ale snadno projde a způsobí minimální nepohodlí;
 • silné pocity, stav nelze odstranit bez použití vnějších prostředků.

Postava je individuální. Projevy mohou mít bolavý, řezný, praskavý, tahavý stín. Intenzita také není univerzálním ukazatelem. Citlivost, úroveň prahu bolesti, vlastnosti organismu ovlivňují proces a dávají mu rysy jedinečnosti, originality.

Klinický obraz lze vyjádřit následujícími body:

 • pečení, bolesti nebo pálení bolesti na hrudi s menopauzou;
 • nepříjemné pocity vyvolávají pocit těžkosti (měli bychom mluvit o praskajících projevech);
 • někdy je ostrá bodavá bolest (může být zaměňována s bolestí srdce).

Co se stane během perimenopauzy

Mnoho žen chce krátkou odpověď na běžnou otázku: co je to premenopauza? Toto je začátek věkové restrukturalizace ženského těla, kdy se zastaví reprodukční funkce a na pozadí nízké hladiny pohlavních hormonů dochází k metabolickým procesům a orgánové aktivitě.

Ve stadiu menopauzy přestávají fungovat vaječníky, které syntetizují většinu pohlavních hormonů - estrogen a progesteron. Malá část těchto hormonů je syntetizována kůrou nadledvin a tukovou tkání. Pohlavní hormony ovlivňují nejen orgány reprodukčního systému, ale účastní se téměř všech metabolických procesů probíhajících v ženském těle.

Hladina hormonů proto postupně klesá, aby se tělo mohlo přizpůsobit novému stavu a znovu vybudovat svoji práci. Hormonální funkce vaječníků je řízena hypotalamem a dochází k ní pod vlivem hormonů hypofýzy: folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH).

Během premenopauzálních žen začnou vaječníky postupně usínat a syntetizovat méně pohlavních hormonů. Hypofýza reaguje na nízké hladiny hlavního ženského hormonu estrogenu v krvi produkcí velkého množství FSH. V těle dochází k hormonální nerovnováze, která vyvolává klimakterické příznaky.

Beta-alanin pro návaly horka během menopauzy

Beta-alanin je alifatická aminokyselina alanin v beta formě. Je to neesenciální aminokyselina, která se v malém množství nachází v mase a mléce. Hlavní funkcí v těle je tvorba karnosinu, dipeptidu, který stabilizuje hladinu pH ve svalech a snižuje kyselost prostředí.

Podle studie může užívání beta-alaninu během menopauzy významně snížit intenzitu příznaků menopauzy, včetně návalů horka a syndromu bolesti. Kromě toho beta-alanin během menopauzy vyrovnává práci imunitního systému ženského těla, který prochází dramatickými změnami..

ukázalo, že pravidelný příjem aminokyseliny beta-alanin během menopauzy stabilizuje metabolické procesy (snižuje riziko přibývání na váze), snižuje intenzitu edému, posiluje kostru svalů a kostí, snižuje únavu a zvyšuje odolnost proti stresu. Výsledkem je, že Dr. J. Barra dochází k závěru, že beta-alanin je jedním z nejúčinnějších prostředků k potlačení příznaků menopauzy, zejména vzhledem k úplné absenci vedlejších účinků..

Beta-alanin pro menopauzu se doporučuje v případě častých návalů horka, zvýšeného pocení, oslabené imunity, deprese, deprese, nízkého výkonu a kognitivních poruch (paměť, koncentrace, pozornost). Kontraindikací užívání beta-alaninu může být pouze individuální nesnášenlivost a specifické patologické stavy.

Jaké příznaky naznačují premenopauzu

Když dojde k premenopauze, příznaky jsou první, které signalizují.

Proto je důležité, aby všechny ženy věděly, jaké projevy jsou možné v této fázi klimakterického období..

První projevy premenopauzy

Ženy čelí následujícím příznakům:

 1. Narušení menstruačního cyklu. Vztahují se na všechny parametry cyklu. Může se prodloužit nebo zkrátit. Častější jsou zpoždění. Nejprve několik dní, poté týdny a měsíce. Množství výboje se mění. Mohou se stát hojnými, ale častěji se stávají vzácnými. Ovulace nenastává každý cyklus, ale stále se to děje. U premenopauzálních žen by proto měly být chráněny, aby nedošlo k neplánovanému těhotenství..
 2. Návaly tepla se zvýšeným pocením. Během přílivu se tvář, krk a hrudník dámy začervenaly kvůli prudkému přívalu krve. Trvání útoku se pohybuje od půl minuty do 3 minut. Poté žena pociťuje zimnici a slabost. Během útoku je dáma pokryta velkým studeným potem. Přílivy mohou být jak ve dne, tak v noci. Někdo má během dne 3-4 měkké útoky, někdo jich může mít až 50.
 3. Poruchy spánku. Spánek dámy je narušen na pozadí snížené hladiny estrogenu. Návaly tepla jsou dalším důvodem pro přerušení nočního odpočinku. Potící se dáma musí vstát, aby se osprchovala, převlékla a vyměnila ložní prádlo. Časté noční návaly způsobují nespavost. Dáma nemá dostatek spánku a cítí se špatně.

Gynekolog, docent, přední odborník v oboru porodnictví, praxe 9 let.

Návaly tepla jsou charakteristickým znakem první fáze klimakterického období. Jedná se o specifický příznak, se kterým se žena dosud nesetkala, a to ji znepokojuje. Zpožděnou menstruaci a poruchy spánku dáma obvykle přičítá únavě nebo následkům stresu..


Co se děje v různých fázích.

Další příznaky první fáze menopauzy


Menopauza je přirozený stav těla.

Hormonální poruchy vyvolávají takové projevy:

 1. Nestabilní psycho-emoční stav. Nálada dámy se začne dramaticky měnit, navíc z euforie do depresivního stavu. Může se objevit deprese. Žena je nervózní, podrážděná, někdy se objeví slzavost a někdy neoprávněná agresivita.
 2. Paměť se zhoršuje. Pro dámu je obtížnější soustředit se a vstřebat nové informace..
 3. Objevuje se rychlá únava a neustálá únava. Kvůli tomu klesá výkon.
 4. Snížené libido - sexuální touha.
 5. Mohou se vyskytnout časté bolesti hlavy, které mají někdy migrénový charakter.
 6. Skoky krevního tlaku.
 7. Obecná slabost a závratě.
 8. Pokožka se stává suchou a objevují se vrásky.
 9. Vlasy a nehty jsou matné. Vlasy hojně vypadávají a objevují se na nich šedé vlasy. Desky na nehty se snadno odlupují a lámou.
 10. Produkuje se nedostatečné množství mazání, a proto během pohlavního styku žena pociťuje nepohodlí nebo bolest.

Jak vidíte, příznaky jsou totožné s projevy mnoha nebezpečných onemocnění: onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění a vývoj novotvarů, jak benigních, tak maligních..

Kandidát lékařských věd, gynekolog - porodník, praxe 14 let.

Na pozadí hormonálních změn je imunitní systém oslaben a může se vyvinout mnoho nemocí. Proto, když se objeví uvedené příznaky, měli byste navštívit gynekologa.

Vlastnosti menstruačního cyklu

Prvním příznakem perimenopauzálního syndromu je neobvyklá povaha výtoku a cyklu jako celku. Charakteristickým rysem tohoto období je nepravidelnost menstruace a převaha cyklů bez ovulace..

Při normálním fungování vaječníků vajíčko dozrává ve folikulární membráně s dalším výstupem do vejcovodů. Místo toho se vytváří žluté tělo, které produkuje progesteron, který je nezbytný pro růst endometria..

V cyklu bez ovulace je produkce tohoto hormonu snížena. To je důvod, proč reprodukční systém potřebuje mnohem více času na tvorbu a odmítnutí endometria, prasknutí membrány a uvolnění vajíčka. Výsledkem je, že děložní část cyklu je zpožděna, což vede k jejímu posunutí a prodloužené menstruaci během perimenopauzy..

Změny se netýkají pouze frekvence, ale také množství sekrecí. Téměř všechny ženy čelí výskytu menoragie - zvýšené ztráty krve. Příliš silná menstruace je často doprovázena výskytem sraženin a je velmi bolestivá. U žen je extrémně vzácné, že jsou zaznamenány opačné příznaky perimenopauzálního období - pokles výtoku a snížení počtu dnů mezi nimi.

Co diagnóza zahrnuje

K dnešnímu dni neexistuje jednotná metodika pro diagnostiku premenopauzy. Pokud se objeví jeden nebo více výše popsaných příznaků, měla by se žena poradit s gynekologem, aby zjistila, zda naznačují nástup menopauzy nebo jsou projevy těhotenství nebo nástupu onemocnění.


Co se stane s tělem.

Diagnostika bude zahrnovat:

 1. Lékař shromáždí informace o průběhu menstruačního cyklu a obtěžujících příznacích.
 2. Proveďte gynekologické vyšetření..
 3. Provádí kolposkopický postup, který vám umožní vyšetřit stav děložního čípku.
 4. Palpuje prsa a hledá možné hrudky.
 5. Pošlete na ultrazvuk pánevních orgánů, abyste zjistili vznikající patologie.
 6. Poskytne doporučení pro krevní testy na hormony a nádorové markery.

Aby bylo možné vyšetřit hormonální pozadí měnící se během premenopauzy, je nutné několikrát provést krevní testy. Na základě výsledků krevních testů, testů a vyšetření bude lékař schopen stanovit premenopauzu a předepsat léčbu příznaků. Pokud žena nedělá nic, pak příznak nezmizí sám, ale je ještě jasnější a může vést k rozvoji komplikací.

Menopauza není nemoc, ale životní fáze, proto se neléčí. Provádějí terapii klimakterických příznaků, aby snížili intenzitu jejich projevů nebo úplně zmizeli.

Léčba příznaků menopauzy pomocí extraktů

Rozsáhlá výzkumná základna (včetně a) prokázala účinnost řady výtažků v boji proti příznakům menopauzy. Zde jsou hlavní:

 • - výtažek z angeliky
  má protizánětlivý účinek, má tonizující účinek, stabilizuje funkce reprodukčního systému ženského těla;
 • - Extrakt Vitex
  kromě protizánětlivého a antimikrobiálního účinku má antifungální účinek a pomáhá sladit hormonální pozadí během menopauzy;
 • - extrakt z jetele
  zlepšuje paměť a pozornost, potlačuje úzkost, stabilizuje krevní tlak, snižuje pravidelnost návalů horka během menopauzy;
 • - extrakt z divokého jamu
  má komplexní posilující účinek na ženské tělo, podléhající úplnému hormonálnímu narušení, stabilizuje funkce urogenitálního systému;
 • - extrakt z kořene lékořice
  posiluje imunitní systém, vyrovnává metabolismus, má antioxidační a protizánětlivé účinky, stabilizuje zažívací trakt a hormony.

Léčba příznaků menopauzy bylinnými extrakty má důležitou výhodu - absence vedlejších účinků s minimálními kontraindikacemi. Extrakty je nepřijatelné používat pouze s individuální nesnášenlivostí, ale jejich rozmanitost vám vždy umožňuje zvolit alternativu.

Jak se léčí projevy premenopauzy?

Během premenopauzy se příznaky léčí několika způsoby:

 1. Předepište v tomto období příjem vitamínových komplexů speciálně určených pro ženy. Obsahují nejen vitamíny a minerály, ale také rostliny obsahující fytoestrogeny - látky identické s pohlavními hormony. Mezi takové rostliny patří: cimicifuga, šalvěj, jetel červený, sója a další. Komplexy pomáhají prodloužit hormonální funkci vaječníků zlepšením prokrvení pánevní oblasti. Kromě toho jsou schopny urychlit mnoho chemických procesů důležitých pro zdraví žen, které jsou zpomaleny nízkým množstvím estrogenu. Populární jsou tyto léky: Menopace, Menopauza s formule Ladys, Menopauza Doppelherz.
 2. Bylinné léky a homeopatické léky jsou předepsány, když klimakterické projevy dámu moc neobtěžují. Bylinné přípravky se skládají z fytoestrogenů a mezi homeopatické léky patří kromě fytoestrogenů také hadí a včelí jed. Dobře zavedené: Estrovel, Klimakt-Hel, Remens, Klimadinon a Klimaktoplan.
 3. U těžké premenopauzy je předepsána hormonální substituční léčba. Účinné kombinované léky: Cyclo-Proginova, Divina, Klimen a Klimonorm.

Všechny léky a jejich dávky by měly být předepisovány pouze lékařem. Je nemožné samostatně upravit dávkování nebo zrušit užívání léku, aby nedošlo ke zhoršení situace.

Jak zmírnit příznaky menopauzy bez hormonů

Než se podíváme na nehormonální léky na návaly horka s menopauzou, které jsou účinné při odstraňování hlavních příznaků tohoto procesu, je třeba se zabývat rizikovými faktory, které urychlují nástup menopauzy a zhoršují její průběh. Podle těchto faktorů:

 • - neaktivní životní styl;
 • - nepravidelná jídla;
 • - hojnost trans-tuků a rychlých sacharidů ve stravě;
 • - nedostatek vitamínů, minerálů a vlákniny ve stravě;
 • - kouření a pití alkoholu;
 • - pravidelné užívání silné kávy a tonických nápojů;
 • - ukončení těhotenství (potrat);
 • - absence těhotenství až do menopauzy;
 • - pohlavně přenosné nemoci;
 • - chronický zánět urogenitálního systému;
 • - pravidelný stres, psycho-emoční přepětí.

Eliminace těchto faktorů může oddálit nástup menopauzy a také výrazně snížit intenzitu a bolest symptomů. Climax čeká na každou ženu, ale zdravý životní styl, vyvážená strava a absence špatných návyků usnadní snášení tohoto obtížného období..

Dále, lidové léky přicházejí do hry s menopauzou, i když je lze nazvat „lidovými“ pouze s určitou mírou konvence. Mluvíme o látkách přírodního původu, zejména o extraktech, stejně jako o aminokyselinách a dalších přísadách, které stabilizují biochemické procesy, které jsou prekurzory hlavních příznaků menopauzy..

Výživa

I přes snahy dívek uchovat si své mládí stále dojde k hormonálnímu úpadku - může to být jak pozdě, tak brzy. Menopauza u žen ve věku 40 let, jejichž příznaky jsou docela nepříjemné, lze díky vyváženému jídlu těžko pociťovat. Dieta musí vylučovat nebo omezovat na minimum kalorické potraviny, smažené a mastné potraviny, pečivo a také potraviny s vysokým procentem rychle se vstřebávajících sacharidů.

Mezi nejvíce doporučené produkty patří všechny mléčné výrobky (tvaroh, kefír, fermentované pečené mléko a tvrdý sýr) a mořské plody. Ve stravě musí být přítomno sezamové semínko a velké množství čerstvé zeleniny a ovoce vybrané pro sezónu, protože obsahují nejužitečnější vitamíny.

Příčiny

- práce hypofýzy je významně snížena; - funkce vaječníků je narušena; - produkce hormonů klesá.

Výsledkem je, že přirozená možnost porodu mizí, takto přechází normální menopauza. Pokud se všechny tyto příznaky vyskytnou v těle ve věku 35–40 let, považuje se to za časnou menopauzu. Existuje mnoho důvodů pro tento jev:

 1. Dědičná predispozice. Pokud v tomto období začal v rodině babičky nebo matky hormonální úpadek, existuje vysoká pravděpodobnost, že stejný problém bude čelit i mladší generace..
 2. Zneužívání tabáku a alkoholu může také způsobit časnou menopauzu ve 40. letech.
 3. Pokud v mladém věku došlo k přenosu různých infekčních onemocnění, mohou v budoucnu ovlivnit sexuální aktivitu ženy.
 4. Vědecky prokázaným faktem je, že obyvatelé megacities jsou mnohem náchylnější k nástupu časné menopauzy. Důvodem je neustálý stres, šílený životní rytmus, špatná ekologie. Obyvatelé metropole proto často mají časný vrchol..
 5. Menopauza u žen ve věku 40 let (příznaky jsou popsány v článku) lze očekávat v důsledku různých autoimunitních onemocnění, porodu s problémy a operací vnitřních orgánů malé pánve.

Studie prokázaly, že u těch, kteří užívají hormonální antikoncepci, je menší pravděpodobnost předčasné menopauzy. V jakémkoli věku takové transformace nastanou, nelze je zastavit..

Vitamíny

Abyste si mohli vybrat správné doplňky, musíte pochopit jejich účinek a výhody, které mohou tělu přinést..

1. Retinol (A) zlepšuje vzhled pokožky, obnovuje práci vaječníků a také zabraňuje tvorbě novotvarů v měkkých tkáních dělohy, prsu a střev. Kyselina askorbová (C) pomáhá posilovat stěny malých kapilár a velkých tepen. V době menopauzy dobře snižuje otoky, což pomáhá zlepšit stav ženy..

Vitamin D zabraňuje stárnutí křehkosti pojivové tkáně a kostí. Rovněž podporuje zadržování a akumulaci vápníku v těle. Stabilizuje hormon estrogen, protože je odpovědný za rozvoj osteoporózy. Thiamin (B1) zlepšuje funkci nervového systému a srdce, normalizuje krevní tlak a krevní oběh.

Kdy a proč nastává menopauza

 • životní podmínky;
 • přítomnost souběžných patologií;
 • psychologické problémy.
 • zneužívání kouření;
 • přítomnost velkého počtu potratů;
 • nedostatek pravidelného intimního života;
 • zneužívání alkoholických nápojů;
 • porušení denního režimu, práce a odpočinku;
 • vášeň pro přísné diety, další dietní omezení;
 • neustálý stres;
 • nemoc štítné žlázy;
 • přítomnost autoimunitních syndromů;
 • přítomnost diabetes mellitus;
 • přítomnost gynekologických nebo maligních patologií, také v anamnéze.

Všechny tyto faktory vedou k tomu, že menopauza může začít před 40 lety..

PERIMENOPAUSÁLNÍ OBDOBÍ

Léčba

estrogen snižuje frekvenci a závažnost návalů horka
• Další příznaky - hyperhidróza, změny krevního tlaku, bolesti hlavy, zimnice, bušení srdce.
• Emoční a duševní: podrážděnost, ospalost, slabost, úzkost, deprese, zapomnětlivost, nepozornost, snížené libido.
• Suchá kůže, lámavé nehty, vrásky, suchost a vypadávání vlasů.
• Změna menstruačního cyklu
• Oligomenorea následovaná amenoreou
• Dojde-li k vaginálnímu krvácení po 12 měsících amenorey, je nutné vyloučit endometriální patologii (polypy, hyperplazie nebo neoplazie)..
• Osteoporóza je dystrofie kostní tkáně s restrukturalizací její struktury, charakterizovaná snížením počtu kostních tyčinek na jednotku objemu kosti, ztenčením, zakřivením a úplnou resorpcí některých z těchto prvků, což vede ke zvýšené tendenci k zlomeninám. Zvýšená kostní resorpce přetrvává po dobu 3–7 let po menopauze.

Klinický obraz

• Kompresní zlomeniny páteře (nejčastěji Th8-L3)
• Zlomenina femuru s charakteristickou lokalizací v oblasti krku a intertrochanterických oblastí femuru
• Zlomeniny distálního poloměru a dalších kostí.

Frekvence

• U přibližně 25% žen nad 60 let, které nedostávají estrogenovou substituční terapii, se objeví zlomeniny páteře
• Přibližně 32% má během svého života jednu nebo více zlomenin kyčle
• V průměru 16% žen se zlomeninami kyčle zemře do 4 měsíců po poranění na zápal plic nebo plicní embolii.
• Atrofické změny
• Atrofická vaginitida, vulvovaginální svědění, dyspareunie
• Dysurie, časté a násilné nutkání na močení, močová inkontinence
• Cystitida.
• S přebytkem endogenních estrogenů
• DMK
• Neoplazie endometria. U každého patologického krvácení u žen starších 35 let by měla být provedena biopsie endometria, aby se vyloučila adenomatózní hyperplazie a karcinom endometria..

Léčba:

Taktika řízení

• Hormonální terapie
• Substituční léčba estrogenem je indikována u každé ženy v perimenopauzálním období
• Někdy se progesteron podává v kombinaci s estrogeny
• Psychoterapie je indikována u všech žen, zejména v patologickém období perimenopauzálního období
• Fyzioterapie, teplé jehličnaté koupele, procházky na čerstvém vzduchu, lázeňská léčba
• Dieta - je nutné vyloučit kořeněná, slaná jídla, doporučuje se rostlinná strava (zelenina, ovoce)
• Sedativní terapie
• Vitaminoterapie
• Prevence a léčba osteoporózy, kardiovaskulárních komplikací. Hormonální terapie.
• Substituční léčba estrogenem
• Estrogenová terapie pomáhá udržovat kožní turgor (vzhled pokožky
mladý), neobnovuje tonus svalů pochvy a pánevního dna
• Absolutní kontraindikace
• Akutní onemocnění jater
• Chronické jaterní dysfunkce
• Akutní vaskulární trombóza
• Neuro-oční vaskulární onemocnění
• Myom dělohy
• Nádory a cysty vaječníků
• Cystická mastopatie
• Opakovaná polypóza endometria
• Zhoubné novotvary jakékoli lokalizace
• Relativní kontraindikace
• Křečový syndrom
• Arteriální hypertenze
• Dědičná hyper-lipidémie
• Migréna.
• Hormonální terapie u pacientů mladších 40 let po ooforektomii nebo s gonadální dysgenezí
• Dlouhodobá cyklická léčba nízkými dávkami estrogenu (0,625 mg estrogenu denně od 1 do 25 každého kalendářního měsíce) a
• progestin (medroxyprogesteron-acetát) 10 mg denně od 16. do 25. dne každého kalendářního měsíce

Preventivní opatření

- biopsie endometria pravidelně v průběhu léčby.
• DMK během perimenopauzy
• Doporučuje se cyklická léčba progestinem, aby se zabránilo účinku přebytku estrogenu na endometrium; Preventivní opatření - periodická biopsie endometria
• K léčbě vegetativně-cévních projevů u žen s pokračující menstruací se používají nehormonální metody, protože další příjem estrogenů může zhoršit stav endometria.
• Menopauza
• Důsledné užívání estrogenu a progestinu u postmenopauzálních žen (jako u žen mladších 40 let). Doporučuje se začít s nízkou dávkou estrogenu a zvyšovat dávku podle potřeby ke zmírnění příznaků; progestin se užívá od 16. do 25. kalendářního měsíce
• Kombinovaný režim (0,625 nebo 1,25 mg estrogenu a 2,5 mg medroxyprogesteron-acetátu denně od 1 do 25)
• Estrogenová terapie zvyšuje hladinu HDL
• Progestinová terapie účinně snižuje koncentraci HDL
• Atrofie sliznice vestibulu, pochvy a močové trubice v pozdní menopauze je účinně léčena topickými látkami (estrogenový krém) nebo nízkými dávkami orálních estrogenů
• Alternativa k estrogenové terapii. Medroxyprogesteron-acetát je dostatečně účinný, aby zmírnil návaly horka, když jsou estrogeny kontraindikovány. Prevence a léčba osteoporózy Prevence osteoporózy je snadnější než léčba. Léky mohou pouze zpomalit rychlost úbytku kostní hmoty, ale jsou neúčinné při obnově kostní hmoty.
• Prevence - včasná substituční léčba estrogenem
• Pokud je léčba zahájena do 3 let od poslední menstruace, osteoporóza se nevyskytuje
• Při zahájení léčby později než 3 roky po poslední menstruaci nedochází k osteoporóze, ale netvoří se ani nová kostní tkáň
• Dávky estrogenu
• Koňské estrogeny 0,625 - 1,25 mg denně
• Ethinylestradiol 0,025-0,05 g denně
• Est-rone sulfát 1–2 mg denně:
• Navíc je vápník předepisován v dávce 1-1,5 g / den.

Léčba

- viz Osteoporóza.
Prevence kardiovaskulárních onemocnění. Riziko
IM u žen před menopauzou je významně nižší než u mužů stejného věku. U postmenopauzálních žen je toto riziko zvýšené. Užívání estrogenu během menopauzy významně snižuje LDL, cholesterol v séru a zvyšuje HDL. Doporučte použití kombinovaných přípravků obsahujících estrogeny s gestageny
• Proginova
• Cycloproginova
• Klymen
• Gynodian-depot.
Viz také Amenorea, vulvovaginitida s nedostatkem chtrogenu. Prolaps a prolaps vagina a děloha
Snížení. DMC - Dysfunkční děložní krvácení. Přidělte umělou menopauzu - zastavení menstruace po jakýchkoli zásazích (například ooforektomii, odstranění dělohy, rentgenové záření, léky) a patologická menopauza - zastavení menstruace v důsledku patologického procesu (nádor dělohy, endokrinní poruchy). Možné příčiny: Genetická predispozice, selhání vaječníků v důsledku sekundární autoimunitní odpovědi u revmatoidní artritidy nebo zánětlivé reakce u příušnic.

N95 Porušení menopauzy a jiných poruch v peropauzálním období

Premenopauza

Premenopauza je období v životě ženy od okamžiku, kdy se objeví první příznaky menopauzy, až do poslední nezávislé menstruace. Pokles hladiny estrogenu vede k výskytu řady příznaků, jejichž závažnost je individuální. Prvními příznaky jsou návaly horka, pocení, změny emočního pozadí. V premenopauze ovlivňují změny kardiovaskulární a nervový systém, urogenitální trakt a ovlivňují metabolismus. Léčba je navržena tak, aby snížila závažnost příznaků blížící se menopauzy pomocí hormonální substituční terapie..

ICD-10

 • Příčiny premenopauzy
 • Patogeneze
 • Klasifikace
 • Příznaky premenopauzy
  • Menstruační změny
  • Vegetativní poruchy
  • Emoční a duševní poruchy
  • Sexuální problémy
 • Komplikace
 • Diagnostika
 • Premenopauzální léčba
  • Non-drogové metody
  • Konzervativní terapie
 • Předpověď a prevence
 • Ceny léčby

Obecná informace

Poslední menstruace, která značí nástup menopauzy, je pozorována v průměru ve věku 50 let. Příznaky premenopauzy nebo raného klimakterického syndromu se objevují několik let před poslední menstruací. Prodloužení délky života vedlo k tomu, že výrazné známky zániku funkce vaječníků jsou pozorovány u 60% žen. Z nich je v polovině případů tento proces závažný, ve třetině jsou příznaky mírné. Snadný průběh premenopauzy je pozorován u zdravých žen bez chronických onemocnění a za přítomnosti psychosomatických poruch získává těžký chronický průběh.

Příčiny premenopauzy

Pokles funkce vaječníků je fyziologický proces, jehož příznaky jsou pozorovány již ve věku 45 let. Jsou spojeny s nedostatkem estrogenu a reakcí na to cílových orgánů, které mají receptory pro pohlavní hormony. Během reprodukčního věku funguje ženské tělo v cyklickém režimu vylučování hormonů. Pokud jsou nedostatečné, aktivují se mechanismy, které vedou ke stárnutí a metabolickým poruchám.

První, kteří reagují na nedostatek estrogenu, jsou pohlavní orgány a mléčné žlázy, nervový systém a později - močový systém, pojivová tkáň, krevní cévy. Těžký průběh premenopauzy nastává na pozadí následujících stavů:

 • Předmenstruační syndrom. U žen s patologickými projevy premenstruačního syndromu existuje nerovnováha v práci hypotalamo-hypofyzárního systému. Pokud tento stav nebyl v reprodukčním věku upraven, přechází do patologické premenopauzy.
 • Onemocnění endokrinního systému. Na pozadí stávajících onemocnění štítné žlázy jsou výraznější návaly horka, tachykardie, nervozita. To je způsobeno skutečností, že v premenopauze je sekrece TSH stimulována večer..
 • Metabolický syndrom. Pacienti s metabolickým syndromem mají poruchy v neuroendokrinním systému, které spouští složitý řetězec závažných projevů premenopauzy.
 • Gynekologická onemocnění. Zánětlivé procesy v malé pánvi, hyperplastická onemocnění - myomy, endometrióza - ztěžují přechod z reprodukčního období do premenopauzy a menopauzy. Tyto patologie také mohou postupovat na pozadí změn v hormonálních hladinách..

Patogeneze

Ve vaječnících žen v reprodukčním věku jsou syntetizovány tři typy estrogenů - estron, 17-β-estradiol a estriol. Estradiol má největší biologickou aktivitu. Ale 5 let před ukončením menstruace začíná postupné snižování její produkce. Hypofýza na to reaguje další sekrecí folikuly stimulujícího hormonu (FSH). V době menopauzy se jeho hladina v krvi zvyšuje 13krát a koncentrace estradiolu má sklon k nule. Estrone se stává hlavním hormonem menopauzy. Ale nemá to stejný účinek jako estradiol..

Cíle pro estrogeny jsou reprodukční orgány, mléčné žlázy, močový měchýř a močová trubice. Jsou v nich pozorovány dystrofické procesy. Pojivová tkáň, muskuloskeletální systém, kůže a vlasy reagují na nedostatek estriolu, což vede k prolapsu pánevních orgánů, vzniku šedivých vlasů a vrásek a v pozdějším období - k rozvoji osteoporózy. Nedostatek hormonů ovlivňuje stav střev, tukové tkáně a nervové tkáně.

Autonomní nervový systém se podílí na vývoji premenopauzálních symptomů. U žen je snížena produkce norepinefrinu a dopaminu, které se účastní termoregulace. To vede k periodické vazodilataci horní části těla, vzniku pocitu tepla a pocení. Do tohoto procesu jsou zapojeny také LH a TSH. Denní sekrece hormonu stimulujícího štítnou žlázu je zachována a nevede ke změně uvolňování hormonů štítné žlázy. Existuje však paroxysmální zvýšení uvolňování TSH večer a v noci. V této době proto často začínají návaly horka, u žen se objeví nespavost.

Klasifikace

V průměru se premenopauza začíná projevovat od 45 let a poslední menstruace přichází kolem 50 let. Někdy se však časový rámec posune v důsledku potlačení funkce vaječníků, takže příznaky premenopauzy se začnou obtěžovat dříve. V době nástupu se rozlišují následující formy menopauzy:

 • Brzy. Menstruace se zastaví před 45 lety. Příznaky premenopauzy se v tomto případě začnou obtěžovat již od 40 let nebo dříve..
 • Předčasné Poslední menstruace nastává před 40. rokem života a klimakterický syndrom se objevuje již ve věku 35. Patologie se vyvíjí s předčasným vyčerpáním vaječníků.

Příznaky premenopauzy

Časné příznaky blížícího se vyvrcholení se objevují na pozadí poklesu produkce estrogenu. Na nedostatek hormonů reagují jako první reprodukční orgány, autonomní a centrální nervový systém. Proto se objevují menstruační poruchy, emoční problémy a vaskulární reakce..

Menstruační změny

Počáteční projevy poklesu funkce vaječníků lze podezření na menstruační nepravidelnosti. Menstruace se stává nepravidelnou, často narušenou anovulačním menstruačním krvácením, ke kterému dochází po zpoždění. Cyklus se zkracuje nebo se jeho trvání mění každý měsíc, může se zvýšit objem a doba krvácení. Kvůli nestabilní sekreci estrogenu a progesteronu je selhání cyklu doprovázeno překrvením mléčných žláz, otoky, bolestmi v dolní části břicha, v dolní části zad.

Vegetativní poruchy

Objevují se příznaky vegetativních poruch. V premenopauze se začínají rušit návaly horka. Jsou výraznější v období podzim-jaro, které je spojeno se zvláštnostmi sezónních změn v hypotalamo-hypofyzárním systému. Příliv začíná pocitem tepla na pokožce hlavy krku a ramen, současně se objevuje zarudnutí, hmatový nárůst teploty a zvýšení pocení. Doba trvání - od několika sekund do jedné minuty nebo více. Příznak je doprovázen zvýšením srdeční frekvence. U některých žen může dojít k hypotenzi nebo naopak ke zvýšení krevního tlaku. Bolest hlavy po přílivu.

Emoční a duševní poruchy

Během premenopauzálního období jsou vyjádřeny emoční poruchy. Žena se stává podrážděnou, agresivní. Nervové vzrušení je někdy doprovázeno záchvatem udušení, zvýšeným tlakem. Může se objevit emoční labilita, nálada se několikrát změní v krátkém časovém období. Každodenní události, drobné incidenty způsobují frustraci, slzy, existuje sklon k depresi. V závažných případech a při absenci podpory ze strany blízkých se mohou obtěžovat sebevražedné myšlenky.

Příznaky poruchy spánku u premenopauzálních žen jsou vyjádřeny jako noční nespavost. Zaznamenávají se potíže s usínáním, někdy se kombinují s návaly horka. Spánek se stává povrchním, citlivým. Po probuzení v předstihu není možné znovu usnout. Může se objevit patologická denní ospalost, když po klidné noci a úplném spánku, obavách ze slabosti existuje touha lehnout si.

Sexuální problémy

Změny v emocionální sféře a reprodukčním systému během premenopauzy vedou ke snížení libida. Žena se obává vaginální suchosti, která je důsledkem nedostatku estrogenu. Nedostatek hormonů vede k inhibici růstu mikroflóry, snížení produkce kyseliny mléčné a atrofii epitelu. Sliznice vysychá, stává se zranitelnou. Sex je doprovázen bolestivými pocity, někdy po pohlavním styku se objevují praskliny v pochvě a pochvě. Zbytek času může svědění narušit, což je důsledek atrofických procesů.

Komplikace

Na pozadí hormonálních změn u žen se zvyšuje riziko vzniku hyperplastických procesů. Po 40 letech je často diagnostikována hyperplazie endometria, zrychluje se růst děložních myomů. Jsou charakterizovány krvácením, které vede k těžké anémii. Riziko onkopatologie se zvyšuje a nádory endometria, prsu nebo děložního čípku rychle rostou. Ženy, které nenavštěvují lékaře, riskují, že se o této nemoci dozví v pokročilém stádiu. Pokles práce vaječníků neznamená úplnou nepřítomnost ovulace, někdy vajíčko dozrává, takže existuje riziko neplánovaného těhotenství.

Diagnostika

Vyšetření na příznaky před menopauzou je nutné k určení celkového stavu ženy, přítomnosti souběžných onemocnění, která mohou být kontraindikací pro hormonální léčbu. Primární vyšetření provádí porodník-gynekolog. Konzultace endokrinologa je také ukázána, v případě patologie srdce nebo cévního systému - kardiologa. U premenopauzálních žen jsou zapotřebí následující studie:

 • Gynekologické vyšetření. Umožňuje určit stav reprodukčních orgánů, posoudit závažnost atrofických procesů, identifikovat přítomnost fibroidů, změny v děložním čípku, v mléčných žlázách. Cytologické vyšetření nátěru z cervikálního kanálu je povinné, aby bylo možné včas zaznamenat pozadí nebo prekancerózní procesy.
 • Vyšetření. Zahrnuje měření tělesné hmotnosti, výšky, krevního tlaku, obvodu pasu a tloušťky kožní řasy u pupku. Tyto údaje jsou nezbytné pro stanovení indexu tělesné hmotnosti a posouzení rizik různých onemocnění srdce a cév..
 • Mamografie. Provádí se u žen od 40 let a starších jednou ročně, s podezřelými výsledky je doplněn ultrazvuk prsu. U žen před menopauzou je mamografie nezbytná pro včasné odhalení příznaků rakoviny prsu, což je nejčastější rakovina žen..
 • Studie hormonálního profilu. Stanoví se hladina estradiolu, LH a FSH a jejich index, prolaktin, TSH. Dále mohou být vyžadovány testy na testosteron, kortizol a další krevní hormony. Vysoký FSH a index LH / FSH menší než 1 znamenají nástup premenopauzy.
 • Ultrazvuk malé pánve. Provádí se 5-7 dní po menstruaci. Posuzuje se stav endometria a jeho tloušťka. V premenopauze lze pozorovat postupné ztenčování sliznice, nejsou žádné známky zrání folikulů ve vaječnících. Pokud existují známky hyperplazie endometria, je nutné objasnit buněčné složení pomocí aspirační biopsie.
 • Chemie krve. Pro posouzení stupně rizika rozvoje kardiovaskulárních patologií a absence kontraindikací pro jmenování hormonálních léků se zkoumá lipidový profil. Důležité jsou údaje o hladině krevních bílkovin, glukózy, bilirubinu, jaterních enzymů.
 • Koagulogram. Je to nezbytné pro posouzení systému srážení krve. Hormonální léky, které se používají při léčbě menopauzálního syndromu, zvyšují srážlivost a mohou vést k trombóze, zejména pokud k nim existuje predispozice..

Příznaky premenopauzy jsou hodnoceny pomocí speciálního indexu pomocí jednotné hodnotící stupnice. V závislosti na jejich závažnosti a opakování během dne je nastaven požadovaný počet bodů. Po jejich spočítání se stanoví závažnost klimakterického syndromu. To slouží jako kritérium pro indikaci zahájení substituční terapie..

Premenopauzální léčba

Léčba je zaměřena na snížení závažnosti nepříjemných příznaků nástupu menopauzy a prevenci možných potenciálních rizik. Užívání hormonálních látek je patogeneticky oprávněné, ale v mírných případech je možná nespecifická léčba bez léků.

Non-drogové metody

S mírnou závažností klimakterického syndromu se ženě doporučuje dodržovat denní režim. Dobrý odpočinek vyžaduje 7-8 hodin spánku. Pro zvýšení tónu je důležitá fyzická aktivita a obecné posilovací aktivity. Někteří pomáhají třením studenou vodou, kalením, kontrastní sprchou.

Je nutná korekce výživy. S tendencí k vysokému krevnímu tlaku je spotřeba stolní soli omezená. Doporučuje se snížit množství živočišných tuků, upřednostňují se rostlinné potraviny, obiloviny, fermentované mléčné výrobky. Sladká, tučná jídla, škrobová jídla vedou k přibývání na váze a zhoršování premenopauzálních symptomů, metabolických poruch. Přestat kouřit a pít alkohol je povinné. U mírných depresivních poruch v premenopauze pomáhá individuální nebo skupinová psychoterapie, podpora blízkých, příbuzných, manžela je důležitá.

Konzervativní terapie

Hormonální substituční terapie (HRT) je předepsána pro středně těžkou a těžkou premenopauzu, začíná v každém věku, kdy se objeví první příznaky patologie. Léky se vybírají individuálně při absenci kontraindikací ve formě tendence k trombóze, onemocnění kardiovaskulárního systému. Hormonální léky jsou zakázány, pokud existuje podezření na maligní nádory mléčných žláz nebo reprodukčních orgánů, děložní krvácení neznámého původu, akutní patologické stavy jater. U HRT se používají léky následujících skupin:

 • Kombinované estrogen-progestinové léky. U mladých žen se používají jednofázové nebo třífázové perorální antikoncepce a po 50 letech - přípravky na bázi přírodních estrogenů se zahrnutím gestagenní složky. U premenopauzálních žen je estardiol valerát předepisován v kombinaci s cyproteron-acetátem, levonorgestrelem, nogestrelem, medroxyprogesteronem.
 • Gestageny. Doporučeno pro ženy s děložními myomy, endometriózou a dalšími kontraindikacemi k estrogenu. Lze použít léky dydrogesteron a mikronizovaný progesteron uvnitř cyklicky od 5 do 25 dnů cyklu. Efektivní nitroděložní systém s levonogrestrelem, který se instaluje jednou za 5 let.
 • Čisté estrogeny. Používají se, když je odstraněna děloha, protože neexistuje riziko rozvoje proliferativních procesů, které se mohou změnit na hyperplazii endometria nebo rakovinu. Používá tablety estradiolu, hormonální náplast nebo gel nanesený na kůži.
 • Fytohormony. S absolutními kontraindikacemi k HRT nebo odmítnutím ženy se používají hotové extrakty rostlin circymfuga, melbrosia a raponticin, které obsahují fytoestrogeny. Patří mezi ně isoflavonoidy, lignany, kumestany. Mají účinek podobný estrogenu, ale projevuje se dlouhodobým užíváním.

Předpověď a prevence

Premenopauza s včasnou návštěvou lékaře a použitím HRT je snazší a s méně výraznými příznaky, které neovlivňují každodenní činnosti ženy a neovlivňují její životní styl. To následně snižuje riziko vzniku urologických poruch, srdečních chorob a osteoporózy. Prevencí patologické premenopauzy je včasná léčba somatických a gynekologických onemocnění, zdravý životní styl a odvykání kouření. Ženy s premenstruačním syndromem musí tento stav co nejdříve napravit..

Perimenopause

Perimenopauza je fyziologická fáze v životě každé ženy, počínaje prvními příznaky menopauzy a konče menopauzou. Jedinou spolehlivou příčinou perimenopauzy je přirozené ukončení hormonálních funkcí vaječníků..

Termín „perimenopause“, stejně jako samotný koncept menopauzy, není pacienty vždy správně vnímán, proto je nutné před diskusí o jeho vlastnostech vyslovit základní pojmy.

Menopauza je tedy přirozenou fází v životě každé ze žen spojenou se změnami v práci vaječníků. Vaječníky začínají plně fungovat po ukončení puberty a nadále fungují po dlouhá (30-35 let) roky odpovídající reprodukčnímu období. Dokončení práce vaječníků znamená úplnou absenci menstruační funkce, tj. Dochází k menopauze.

Vaječníky jsou odpovědné za provádění reprodukční funkce, tj. Schopnosti rodit děti. Každý měsíc ve vaječníku (častěji pouze v jednom) dozrává vajíčko schopné oplodnění. Dokud nedosáhne úplné zralosti, nachází se ve folikulu, tenkostěnné formaci naplněné folikulární tekutinou. Folikul vyživuje a chrání rostoucí vajíčko a jako dočasná hormonální mini-žláza syntetizuje estrogen. První polovina (folikulární fáze) ovariálního cyklu končí ovulací. Během ovulace praskne stěna folikulu a vajíčko připravené k oplodnění opouští vaječník a o dva dny později zemře, pokud nedojde k oplodnění. Po ovulaci začíná druhá luteální fáze, kdy se v místě prasklého folikulu vytvoří ze svých zbytků další hormonální struktura - žluté tělísko schopné vylučovat progesteron. Před nástupem menstruačního krvácení je žluté tělísko redukováno.

Hormonální funkce vaječníků „pečuje“ o mozek, zejména o hypotalamus a hypofýzu. V hypofýze se symetricky s cyklickou sekrecí hormonů vaječníky produkují také folikuly stimulující (FSH) a luteinizační (LH) hormony. FSH pomáhá folikulům „vypěstovat“ zdravé vajíčko a LH podporuje funkci žlutého tělíska. Cyklické změny ve vaječnících vyvolávají fázové změny ve struktuře endometria: v první fázi se zvyšuje jeho objem, tvoří se v něm nové žlázy a krevní cévy a po ovulaci se slizniční vrstva dělohy začíná připravovat na úplné odmítnutí - menstruační krvácení.

Povaha menstruační funkce tedy přímo souvisí s prací vaječníků. Pokud dochází k cyklické hormonální sekreci ve fyziologickém režimu, je menstruace pravidelná, neustálá ztráta krve a doba trvání. Jakákoli změna obvyklého menstruačního rytmu naznačuje častěji hormonální dysfunkci. Když žena vstoupí do menopauzy, prvním klinickým příznakem jejího nástupu (premenopauza) je častěji menstruační dysfunkce. Během menopauzy vaječníky nevylučují estrogen a menstruace chybí.

Termín "menopauza" se používá k označení poslední menstruace. V premenopauzálních podmínkách, kdy menstruace není pravidelná, je poměrně obtížné určit, která menstruace bude poslední. Skutečnost nástupu menopauzy se proto určuje zpětně, tj. Zpětně, podle pravidla: pokud po menstruaci další nepřišly ani jednou za rok, jsou považovány za poslední a skutečnost nástupu menopauzy je spolehlivá.

Období menopauzy je nejmenší v menopauze, proto se kromě absence menstruace neliší od premenopauzy novými klinickými příznaky. Kvůli pohodlí jsou premenopauza a menopauza kombinovány do jednoho období perimenopauzy.

Postmenopauza - závěrečná klimakterická fáze, která se vyznačuje úplnou absencí menstruace a těžkým nedostatkem estrogenu.

K ukončení hormonální aktivity vaječníků dochází postupně, aby se tělo mohlo přizpůsobit životu v podmínkách výrazného nedostatku estrogenu. První menopauzální změny začínají dlouho před poslední menstruací. Většina žen začíná před menopauzou kolem 45 let a menopauza kolem 50 let.

Je nemožné stanovit rigidní časový rámec pro stanovení „normy“ v menopauze. Doba nástupu menopauzy je zpravidla stanovena podmíněně. Fyziologická může být jak časná (až 45 let stará), tak pozdní (po 55 letech) menopauza, protože její nástup má čistě individuální charakter. Pokud je žena zdravá, pak se taková odchylka od konvenční „normy“ nepovažuje za patologickou.

Klimakterické období je tedy běžně rozděleno do tří fází - premenopauza, menopauza a postmenopauza. První dvě fáze se kombinují během perimenopauzy..

Co je to perimenopause

Perimenopauza, jak již bylo zmíněno, začíná premenopauzou a končí jeden rok po poslední menstruaci. Menstruace je považována za poslední, pouze pokud je nezávislá, tj. Pokud žena neužívá hormonální léky ovlivňující funkci vaječníků..

Jediným důvodem pro nástup klimakterických změn je fyziologické ukončení práce vaječníků. K hormonálním změnám v perimenopauze dochází v důsledku vyčerpání jejich folikulárního aparátu, kdy folikuly neprodukují dostatek estrogenu a počet anovulačních cyklů se postupně zvyšuje.

Navzdory nevyhnutelnosti nástupu perimenopauzy se její první příznaky ne všechny ženy vstupující do tohoto období objevují ve stejném věku a jsou vyjádřeny stejným způsobem. Otázka doby nástupu menopauzy je ze zřejmých důvodů velmi zajímavá pro každou ženu, ale odpověď je vždy obecná, podmíněná. Časný (až do 40 let) nástup perimenopauzy je spolehlivě zaznamenán u 3% absolutně zdravých žen a pozdní (po 55 letech) období menopauzy je zaznamenáno u každé pětiny ze sta při absenci jakékoli patologie.

Jaké faktory kromě „stárnutí“ vaječníků ovlivňují dobu nástupu perimenopauzy?

- Za prvé, nástup menopauzy je spojen s menarche - první menstruací, která naznačuje začátek plné funkce vaječníků. Čím dříve vaječníky začnou pracovat, tím dříve bude jejich funkce v budoucnu vyčerpána..

- Menopauza u žen spojená s rodinnými vazbami se zpravidla vyskytuje přibližně ve stejném věku. Je zřejmé, že vlastnosti hormonální funkce vaječníků mají také genetickou povahu..

- Těžké psychoemočné poruchy, deprese. Všechny cyklické procesy vyskytující se ve vaječnících úzce souvisejí se stavem hypotalamo-hypofyzárního systému. Někdy, během stresových situací, zejména dlouhodobých, na pozadí cévního spasmu dochází v oblastech mozku, kde se nacházejí regulační centra, k nedostatku živin a kyslíku (ischemie), což vyvolává jejich dysfunkci. Stres navíc často vyvolává nadměrné vzrušení v centrálních strukturách..

- Extragenitální patologie. Vaječníky nepracují izolovaně, jejich funkce je integrována do práce celého endokrinního systému. Patologie štítné žlázy a slinivky břišní (cukrovka), nadledvinky někdy ovlivňují povahu funkce vaječníků, stejně jako nástup menopauzy.

- Infekční a zánětlivé procesy ve vaječnících. Chronické zánětlivé změny negativně ovlivňují hormonální funkce a snižují ochranné vlastnosti ovariální tkáně.

- Fyzické vyčerpání. Je známo, že výrazný váhový deficit jakéhokoli (přírodního nebo umělého) původu je často příčinou hormonální dysfunkce. Vyčerpávající diety a nadměrná fyzická aktivita s cílem zhubnout, zejména po 40letém milníku, předčasně vyčerpávají folikulární aparát vaječníků a vyvolávají časný nástup menopauzy.

Je třeba se samostatně zabývat problémem přibývání na váze a možnými opatřeními jeho prevence u perimenopauzálních žen. Většina lidí vstupujících do menopauzy zaznamenává přibývání na váze i při absenci změn ve stravě. Takové zvýšení zpravidla nepřesahuje 5 kilogramů a považuje se za fyziologicky odůvodněné. Když se ovariální estrogen stane nedostatečným, tělo začne hledat další zdroje, aby tento nedostatek vyrovnaly. Estrogeny (estron) jsou syntetizovány v tukové tkáni, ale v mnohem menším množství. Malý přírůstek hmotnosti v menopauze je spolu s dalšími důvody spojen se snahou kompenzovat hormonální změny v perimenopauze.

Je spolehlivě známo, že zdravé ženy s mírnou nadváhou snášejí menopauzu snadněji než jejich hubené kamarádky a také vypadají mnohem mladší. To však neznamená, že v tomto obtížném věkovém období absolutně nestojí za to sledovat váhu, protože na pozadí klimakterických metabolických poruch je velmi důležité udržovat její přípustný nárůst.

- Jedna z populárních teorií tvrdí, že menopauza „nastartuje“ proces stárnutí v hypotalamu, když přestane správně „řídit“ hormonální produkci vaječníků. Výsledkem je, že koncentrace estrogenu postupně klesá..

- Bylo prokázáno, že u kuřáků začínají klimakterické změny o jeden / tři roky dříve.

Hormonální změny v perimenopauze procházejí několika fázemi. Vaječníky začnou vylučovat méně estrogenu, takže folikuly nemohou dosáhnout požadované zralosti a „vypěstovat“ plnohodnotné vajíčko. Pokud vajíčko nezraje, nedojde k ovulaci. Aby kompenzovala vzniklé poruchy, hypofýza začne energicky vylučovat FSH, aby stimulovala funkci vaječníků, ale koncentrace estrogenu stále klesá. Při absenci ovulace trpí druhá fáze cyklu, kdy by se mělo vytvořit žluté tělo, které produkuje progesteron. Čím méně vaječníků syntetizuje estrogen, tím více anovulačních cyklů a výraznějších menstruačních nepravidelností..

Pokud ve vaječníku nejsou žádné folikuly, končí menstruační funkce, tj. Nastává menopauza, která končí perimenopauzou..

Příznaky a příznaky perimenopauzy

Mnoho žen se mýlí, když věří, že menopauza vždy znamená vážné fyzické a emoční utrpení. Patologická menopauza, která se také nazývá „klimakterický syndrom“, se zpravidla vyznačuje výraznými patologickými příznaky a zdravé ženy mohou perimenopauzu přežít s minimálními nepříjemnostmi.

Prvním klinickým příznakem perimenopauzy je menstruační dysfunkce. Existuje méně ovulačních cyklů, vyvíjí se nedostatečnost žlutého tělíska a pak se objevuje přetrvávající anovulace a fyziologická ženská neplodnost. Menstruační krvácení ztrácí svůj obvyklý rytmus a stává se acyklickým, to znamená, že ztrácí svůj obvyklý rytmus. Vaše menstruace začíná přetrvávat.

Anovulace vede k nedostatku progesteronu, proto i za podmínek nedostatku estrogenů ovlivňuje endometrium déle než předepsanou dobu, což vyvolává hyperplazii (nadměrný růst). Výsledkem je, že menstruace je bohatá a prodloužená..

Menstruační nepravidelnosti v perimenopauze jsou tedy nerovnoměrné, menstruace se může objevit častěji nebo s velkým zpožděním, doprovázeným mírnou ztrátou krve nebo menoragií..

Menstruační krvácení v perimenopauze se nazývá nefunkční, protože není spojeno s organickou patologií.

Spolu s menstruační dysfunkcí se mezi prvními příznaky perimenopauzy mohou objevit jediné „slavné“ návaly horka. Výraz „návaly horka“ je velmi vhodný k charakterizaci tohoto příznaku, který se projevuje náhlým pocitem valivého tepla, častěji do horní části trupu. S návaly horka se pokožka obličeje a krku zčervená, zvyšuje se pocení.

Patologická menopauza mění povahu návalů horka: jsou doprovázeny palpitacemi, závratěmi, zvracením, kolísáním krevního tlaku, záchvaty paniky a dalšími negativními příznaky, které významně zhoršují celkový stav.

Návaly a jejich vlastnosti jsou důležitým kritériem při hodnocení závažnosti průběhu menopauzy. Průběh menopauzy je považován za snadný, pokud žena zažívá ne více než 10 návalů tepla denně, které výrazně neovlivňují její pohodu a nenarušují obvyklý životní rytmus. Pokud denní počet návalů přesáhne deset, ale nedosáhne dvaceti, souvisí menopauza se střední závažností. Návaly tepla s mírnou závažností zpravidla již nejsou snadné, ale jsou doprovázeny závratěmi, bolestmi hlavy a bolestmi srdce..

Těžká forma menopauzy se vyznačuje nejen velkým počtem návalů tepla (více než 20) denně, ale také závažnými vegetativně-vaskulárními a neurologickými poruchami, které ženě brání vést normální životní styl..

Návaly tepla, které jsou „vizitkou“ menopauzy, ji vždy doprovázejí. Jejich závažnost se však může natolik změnit, že se ženy na ně nezaměřují. Návaly tepla jsou maskovány pod pravidelným zvýšeným pocením, zejména v noci, pocity jako „mrznutí“, „dusno“.

Mohou se objevit návaly horka a menstruační dysfunkce současně, avšak přibližně 40% žen vstupujících do premenopauzální fáze zaznamenává přítomnost návalů mnohem dříve než změna povahy menstruace.

Ovariální estrogeny zajišťují správné fungování téměř celého těla, proto v reakci na jejich nedostatek v premenopauze a absenci v menopauze každý „postižený“ systém reaguje klinicky.

Častěji v klinickém obrazu perimenopauzy jsou vůdci:

- Vasomotorické (vaskulární) poruchy: návaly horka, bolesti hlavy a / nebo migrény, tachykardie, nestabilní krevní tlak.

- Vegetativní a psychoemoční: ztráta paměti, rozptýlení, nemotivovaná úzkost, ospalost, deprese, obsedantní stavy. Až 75% všech žen zažívajících fyziologickou perimenopauzu si všimlo, že emoční poruchy jsou pro ně nejobtížnější, protože ve společnosti dominuje absolutně nesprávný názor na menopauzu jako na „stáří“.

Mezitím uplyne mnoho času od nástupu menopauzálních změn do skutečného stáří a čím adekvátněji žena vnímá počáteční změny, tím déle zůstane mladá a atraktivní..

Perimenopauzální léčba

Vzhledem k tomu, že menopauza je přirozeným fyziologickým stádiem, zdravé ženy vydrží bez výrazných patologických poruch. Otázka potřeby terapie je zpravidla rozhodována podle konkrétní situace..

Klinický obraz fyziologické menopauzy je nejvýraznější po úplném „vypnutí“ funkce vaječníků, tj. V prvních letech po menopauze. V perimenopauze, nebo spíše do menopauzy, je estrogenní účinek vaječníků snížen, ale nepřítomný, proto je léčba častěji zaměřena na prevenci potenciálních patologických změn, nikoli na léčbu.

Dvě ženy se symetrickým průběhem menopauzy neexistují, protože tělo může reagovat na nedostatek estrogenu různými způsoby, v závislosti na rezervě kompenzačních schopností. Pokud perimenopauza probíhá bez výrazných poruch, stačí ženě upravit svůj obvyklý životní styl, a to:

- Revidujte stravu, posilujte ji zeleninou, ovocem, mořskými plody (zejména tučné ryby) a snižte množství cukru a živočišných tuků. Rovněž jsou vyžadovány mléčné výrobky, které obsahují vápník a hořčík, které jsou nezbytné pro prevenci osteoporózy..

- Dodržujte pravidla správné fyzické aktivity. Jakmile se ženy dozvědí, že se blíží menopauza, začnou bojovat s nevyhnutelnými nadcházejícími změnami, místo aby se jim správně přizpůsobily. Mezitím vyčerpávající fyzická cvičení (stejně jako přísné diety) pouze zvyšují zátěž těla, které funguje na hranici svých schopností..

Chůze, plavání a jednoduché cvičení mohou tělu pomoci..

- Vyvarujte se stresových situací, věnujte více hodin spánku.

Perimenopauzální léčba je rozdělena do dvou širokých skupin - hormonální a nehormonální. Nehormonální terapie je symptomatická a je navržena k úlevě od určitých příznaků, například bolesti hlavy, nespavosti a dalších. Ke zlepšení pohody a kompenzaci funkčních poruch se používají následující:

- Homeopatické léky: Climaced, Klimadinon, Benefos a podobně.

- Rostlinné přípravky obsahující bylinné analogy pohlavních steroidů: Remens, Estrovel, Tsi-Klim a podobně. Na rozdíl od skutečných hormonálních látek nemají negativní vliv na játra, metabolické procesy a koagulační systém..

Pacienti trpící závažnými negativními příznaky perimenopauzy vyžadují hormonální substituční terapii. Je určen k doplnění patologických hormonálních nedostatků za účelem eliminace negativních příznaků. Na rozdíl od poměrně rozšířené mylné představy mnoha žen není hormonální substituční léčba pro všechny, je předepisována podle indikací a vyžaduje opatrnost..

Hormonální léky používané k léčbě v perimenopauze mají nerovné složení: mohou obsahovat estrogeny, gestageny a androgeny jako jediný hormon a jejich kombinaci (kombinovanou). Pouze odborník, který studoval výsledky podrobného vyšetření, je schopen vybrat potřebnou drogu, určit způsob a délku jejího užívání.

Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro informační účely a nemohou nahradit odbornou radu a kvalifikovanou lékařskou pomoc. Při nejmenším podezření na přítomnost tohoto onemocnění se poraďte se svým lékařem.!

Menstruace u žen trvá od nástupu puberty do menopauzy. Je to přirozený proces, který je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému a možnost početí dítěte.