Zdraví žen: jak můžete po 40 letech uchovat mládí a neutuchající krásu

Mnoho žen vnímá své čtyřicítky jako hranici mezi mládím a úpadkem, není pro ně snadné přijmout jejich věk. Ve skutečnosti v této době dochází v těle k závažné hormonální změně, která negativně ovlivňuje pohodu i vzhled. Před několika desítkami let bylo prakticky nemožné napravit a kontrolovat nežádoucí změny související s věkem. Ale nyní, díky pokroku ve farmaceutických výrobcích a správné osobní péči, mohou čtyřicetileté dámy vypadat a cítit se mnohem mladší než to, co říká jejich pas..

V tomto článku budeme hovořit o tom, jak udržet zdraví žen po 40 letech a prodloužit mládí. Řekneme vám, jak životní styl ovlivňuje krásu a zdraví ženy po 40–45 letech a jaké léky na zdraví žen po 40 letech mohou být užitečné.

Proč se po 40 letech mění ženské tělo?

Zánik reprodukčních funkcí neboli menopauza je přirozený proces, který je pozorován u žen i mužů po 40 letech. U spravedlivějšího pohlaví jsou však hormonální změny související s věkem v těle rychlejší a výraznější. Po několik let klesá produkce estrogenu a progesteronu ve vaječnících, hlavních ženských pohlavních hormonech. Jsou zodpovědní za zrání vajíček, regulaci menstruačních cyklů, průběh těhotenství a porod..

Vyvrcholení probíhá ve třech fázích:

 • Premenopauza. Toto je počáteční fáze menopauzy, která se vyvíjí v průměru o 45 let. Dřívější nástup tohoto stadia je zpravidla pozorován u žen, které se narodily, u žen se špatnými návyky a neaktivním životním stylem. Nástup premenopauzy závisí také na dědičnosti a minulých gynekologických onemocněních. Během tohoto období je počet produktivních folikulů ve vaječnících snížen na minimum, což snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Menstruace přichází se zpožděním. Snížení koncentrace estrogenu vede k narušení zpracování sacharidů a ke zvýšení hladiny inzulínu. Žena si může všimnout přírůstku hmotnosti, zvýšení tělesného tuku v břiše a stehnech.
 • Menopauza. Tato fáze obvykle nastává ve věku mezi 50 a 52 lety. V této době se v intenzivnější formě objevují nepříjemné příznaky - návaly horka, výskyt vrásek, problémy se spánkem a nadváhou, depresivní stavy. Diagnóza „menopauzy“ je stanovena zpětně - pokud od poslední menstruace uplynul alespoň rok.

Nedostatek menstruace je hlavním příznakem menopauzy. Může však být také příznakem například pohlavních chorob a endokrinních poruch. K přesné diagnostice menopauzy ošetřující lékař nasměruje pacienta na analýzu hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Během hlavní fáze menopauzy se syntéza FSH prudce zvyšuje: pokud je v plodném období rychlost hormonu až 25 mIU / l, pak v menopauze může jeho koncentrace dosáhnout 135 mIU / l.

 • Postmenopauza. Tato fáze trvá asi pět let: od poslední menstruace do úplného zastavení vaječníků. V postmenopauzálním období se zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, diabetes mellitus a hypertenzní choroby srdeční. Současně, protože produkce pohlavních hormonů, i když je extrémně slabá, stále pokračuje a během postmenopauzálního období může žena otěhotnět.

Vzhledem k tomu, že hormonální sféra je neoddělitelná od jiných životních procesů, během menopauzy se objevují problémy se srdečními rytmy, krevním tlakem, štítnou žlázou, otoky, výkyvy nálady a mukami svalových křečí. Ženy nad 40 let pozorují první známky roztržitosti, jejich paměť a vidění začínají selhávat, jejich rychlost reakce klesá. Mezi příznaky menopauzy patří také pocit sucha a pálení v pochvě, snížení odolnosti těla vůči infekcím urogenitálního systému.

Nejtěžší věcí možná je, aby se žena vyrovnala s vnějšími příznaky blížícího se vyvrcholení. Pokles hladiny estrogenu vede k narušení syntézy kolagenu, což má za následek ztrátu pružnosti a pevnosti pokožky. Ovál obličeje ztrácí jasnost, začíná „bobtnat“, objevuje se ochablost tváří a brady, „vrány kolem nohou“ kolem očí, prohlubují se vrásky výrazu atd. Kromě toho se vlasy rozdělují, ztenčují a vypadávají. Na tváři, hrudníku a pažích se mohou tvořit věkové skvrny, protože po 40 letech dochází k poruchám v syntéze melaninu - „barviva“ kůže.

V kostní tkáni dochází k nepříjemným změnám: nedostatek estrogenu vede ke špatné absorpci vápníku, který je nezbytný pro udržení zdravých zubů, nehtů a kostí. Bez „přísunu“ vápníku se zubní sklovina ztenčí, zkřehne, zuby se uvolní a zhroutí. Kosti skeletu ztrácejí sílu, zvyšuje se riziko zlomenin a existuje tendence k osteoporóze.

Prostředky pro udržení krásy a zdraví během menopauzy

Moderní medicína není přes všechny inovativní technologie schopna dobýt přírodu a zrušit menopauzu. Ale aby jeho příznaky byly méně výrazné, zlepšily zdraví a udržovaly kvetoucí vzhled, je docela dobré.

Chcete-li to provést, musíte se předem připravit na menopauzu: přestavět svůj výživový plán (jíst více čerstvé zeleniny a ovoce), vzdát se silného alkoholu a kouření, udržovat aktivní životní styl (vhodná je intenzivní chůze, plavání, jóga, pravidelné cvičení). Stejně důležité je sledovat své psychologické zdraví. Toto je ten nejvhodnější okamžik věnovat více času sobě samému: děti vyrostly, výšky kariéry byly podmaněny, život upraven.

Asistenti v „prevenci“ menopauzy u žen mohou být nejen vnitřní zdroje těla, které probouzí fyzická aktivita, pozitivní přístup a zdravá strava. V některých případech se v zájmu zachování krásy a zdraví ženy po 40 letech používají hormony, komplexy vitamínů a minerálů a různé doplňky výživy.

HRT léky

Hormonální substituční terapie (HRT) pomáhá doplňovat množství estrogenu v ženském těle a udržovat normální fungování orgánů a systémů. Klimaktericita samozřejmě stále přichází, ale kurz je měkčí..

Umělé hormony působí podobně jako přírodní, zejména: zabraňují nerovnováze vápníku v těle, mají pozitivní vliv na pružnost a propustnost cév. HRT tedy snižuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění, udržuje normální krevní tlak, hladinu cholesterolu a inzulínu. HRT navíc pomáhá vyhnout se neurózám a depresivním stavům..

Hormonální terapie je však mocná zbraň, se kterou je třeba zacházet. Tato metoda má velký seznam vedlejších účinků a kontraindikací, včetně žilní trombózy, onemocnění jater a ledvin a tendence k rakovině. HRT je předepsána pouze lékařem, samoléčba je zde nevhodná: výběr léku a dávkování je přísně individuální, jmenování je možné až po sérii testů.

Vitaminoterapie a doplňky stravy

HRT je zpravidla předepsána pro těžký klimakterický syndrom. V ostatních případech lékař s největší pravděpodobností předepíše šetrnější prostředky. Fytoterapie tedy může pomoci snížit projevy menopauzy. Nejoblíbenějšími „samičími“ rostlinami jsou cimicifuga (havrani černí), náhorní děloha (jednostranná orthilia), šalvěj, oregano, jetel luční, měsíček, chmel, lékořice a řebříček. Jsou bohaté na takzvané rostlinné analogy pohlavních hormonů - fytoestrogeny, které jsou dobře přijímány estrogenovými receptory a díky tomu jsou schopné snížit závažnost nepříjemných příznaků během menopauzy.

Z fytoestrogenů je jedním z nejvíce studovaných isoflavon genistein, který se ve velkém množství nachází v luštěninách - sóji, zelené fazolce, čočce, hrášku, cizrně. Ve skutečnosti studie genisteinu začala právě proto, že si vědci všimli: východní ženy, jejichž strava je bohatá na sóju, méně trpí příznaky menopauzy.

Vzhledem k tomu, že hormonální změny jsou pro tělo vážnou zátěží, potřebuje vitamíny a užitečné prvky více než kdy jindy. Hlavními vitamíny pro zdraví žen po 40 letech jsou skupiny E, A, C, D, B (zejména B1 a B6). Kromě toho bude užitečné užívat další vápník a hořčík..

Korekce životního stylu

Ve zdravém těle není jen zdravá mysl, ale také zdravé hormonální pozadí. Lékaři doporučují udržovat se v kondici v jakémkoli věku. Užitečné jsou fyzické aktivity, jako je fitness, nordic walking, vodní aerobik a další. Hlavní věc je, že třídy jsou pravidelné. Začněte svůj den cvičením a strávte více času venku pro svoji pohodu a náladu..

Čtyřicáté narozeniny jsou skvělým důvodem k přehodnocení stravovacích návyků, pokud žena v mladších letech této otázce nevěnovala náležitou pozornost. Dalším doporučením je osvojit si meditativní praktiky nebo najít koníček, který vás uklidní, protože v období hormonálních změn není snadné zvládnout emoce..

Climax je přeložen z řečtiny jako „krok“. Přesně tak ho musíte vnímat: je to nová životní etapa, nikoli konec mládí. Hlavní věcí je pomoci tělu vyrovnat se se změnami. Mezi opatření „prevence“ menopauzy patří odmítání špatných návyků, fyzická aktivita a pozitivní přístup. HRT a užívání fytoestrogenů také pomáhají kompenzovat nedostatek hormonů a zmírňovat nepříjemné příznaky, ale je důležité si uvědomit, že odborník by měl předepisovat léky.

Vitaminový a minerální komplex s vápníkem, fytoestrogeny a vitamínem K1

V pohodě a přitažlivosti ženy dominuje estrogen. Závisí na tom zdraví cév a srdce, urogenitálního a nervového systému, kostí. Lesk vlasů, hladká pokožka, silné nehty - to je také zásluha hlavního ženského hormonu. Ale blíží se 40 let, hladina estrogenu klesá - takto funguje naše tělo. Chcete-li odložit nežádoucí změny související s věkem, musíte být aktivní. Vitamin-minerální komplex „Complivit® Calcium D3 Gold“ se může stát jedním z pomocníků v boji o mládež. Složení produktu bylo vyvinuto s ohledem na zvláštnosti restrukturalizace těla u žen po 40 letech a kombinuje fytoestrogen (Genistein GeniVida), vápník ve snadno asimilované formě a vitamíny K1 a D3.

Complivit® Calcium D3 Gold pomáhá posilovat kosti a klouby, udržovat pružnost pokožky a chránit ji před stárnutím, normalizovat spánek a emoční náladu.

Doporučení k použití jsou velmi jednoduchá: jen jedna tableta denně s jídlem po dobu jednoho měsíce. Seznam kontraindikací je minimální: není vhodný pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro ty, kteří zjistili individuální nesnášenlivost látek, které tvoří vitaminový a minerální komplex. Před použitím byste se však měli poradit se svým lékařem..

Kombinace Complivit® Calcium D3 Gold s fyzickou aktivitou, zdravou stravou a optimistickým přístupem se může stát skutečným vzorcem mládí.

* Číslo doplňku stravy „KOMPLIVIT® Calcium D3 Gold“ v Rejstříku státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.004497.10.16 ze dne 6. října 2016.

Co se stane s tělem po 40 letech

Mechanismy stárnutí lidského těla nejsou plně pochopeny. Gerontologové každý rok dělají důležité objevy a příčiny změn souvisejících s věkem zůstávají jedním z nejnaléhavějších problémů vědy. Americké národní instituty zdraví nedávno objevily funkci lamin-A. Tento protein se podílí na struktuře základny buněčného jádra a je zodpovědný za změny související s věkem. Proces stárnutí se spustí, když je narušena tvorba lamin-A a v důsledku toho nové buňky přestanou nahrazovat staré.

Stárnutí ovlivňuje fungování všech tělesných systémů. Mnoho procesů zpomaluje, dochází k nevratným změnám. Zároveň různí lidé začínají stárnout v různém věku, v závislosti na životním stylu a dědičnosti..

Osoba po 40 letech začíná poznávat informace pomaleji a rychlost reakce klesá v průměru o 25%. Snižuje se aktivita mozku a biologická aktivita a zhoršuje se paměť. Lidé zapomínají: nepamatují si telefonní čísla, jména známých ani místo, kde opustili auto. Roztržitost u některých lidí postupuje s věkem a často v takových případech lékaři diagnostikují sklerózu. Známky počátečního stadia onemocnění: rychlá únava a emoční nestabilita, zhoršení pozornosti. Roztroušená skleróza dnes v Rusku mizí, první příznaky se objevují před 40. rokem věku.

Stav krevních cév se zhoršuje

Porucha oběhového systému s věkem z různých důvodů: mozková aneuryzma, ateroskleróza, hypertenze, revmatismus. Poruchy funkce hematopoetického systému a krevních cév jsou nebezpečné, protože mohou způsobit cévní mozkovou příhodu nebo mozkové krvácení. Vývoj aterosklerózy je vyvolán sedavým životním stylem, špatnými návyky, špatnou výživou a stresem.

Nadváha je běžným problémem lidí starších 40 let. Metabolismus se stává méně aktivním, náklady na energii se snižují. Hypotalamus, regulátor chuti k jídlu, se stává méně citlivým a lidé často jedí více než obvykle. Výsledkem je přeměna „přebytečných“ živin na tuk. Nadváha může způsobit diabetes mellitus, onemocnění kardiovaskulárního a pohybového aparátu, zažívacích orgánů a rakovinu. V Rusku trpí obezitou 60% žen a 55% mužů.

Zvyšuje se riziko osteoporózy

S věkem se vápník začíná z těla vyplavovat. Z tohoto důvodu jsou kosti křehčí a křehčí. Se změnami metabolismu vápníku a hořčíku má člověk slabost, nespí dobře a ráno vstává tvrdě. V těchto případech je nutné podstoupit osteodensitometrii a zjistit, kolik úbytku kostní hmoty přesahuje fyziologickou normu 2% ročně..

Lidé nad 40 let často mají dalekozrakost: vidí špatně zblízka, potřebují více světla při čtení, mnoho barev začíná vypadat ne zcela dobře, objevují se suché oči. Získaná dalekozrakost je způsobena tím, že oční čočka se stává hustší a časem ztrácí pružnost a svaly, které ji drží, oslabují.

Snižuje svalovou tkáň a snižuje růst

Četné studie ukázaly, že po 40 letech člověk ročně ztrácí až 2% svalové hmoty. To je způsobeno skutečností, že v tomto věku jsou bílkoviny v těle ničeny rychleji, než jsou syntetizovány. Navíc po 30 letech začíná růst člověka klesat a ve věku 40 let je to patrné. Vědci z University of Arkansas v lékařských vědách zjistili, že muži od 30 do 70 let se zkracují o 2,5 cm a ženy - 5 cm.

Zvyšuje se riziko cukrovky

Podle lékařů se každých deset let počet lidí v Rusku, kteří trpí cukrovkou, zdvojnásobí. Toto onemocnění endokrinního systému je spojeno s nedostatkem hormonu inzulínu a má za následek metabolické poruchy. Diabetes závislý na inzulínu se vyskytuje v důsledku dědičné predispozice. Příčiny cukrovky jsou obezita, patologie hypofýzy a štítné žlázy. Cukrovka typu II je často diagnostikována u lidí starších 40 let.

Hormonální změny v těle začínají

U žen nad 40 let se práce reprodukčního systému postupně zpomaluje. 40 let je však poměrně libovolný věk. Ve věku 40–45 let přestávají vaječníky fungovat a úplné zastavení reprodukční funkce trvá déle než pět let. Ke změnám souvisejícím s věkem dochází v důsledku snížení hladiny estrogenu, ženského pohlavního hormonu.

Ve věku 40–45 let muži ztrácejí 15% testosteronu a produkce mužských pohlavních hormonů klesá od 30–35 let, v průměru o 2% ročně. Testosteron je velmi důležitý, protože reguluje metabolismus a je zodpovědný za udržování svalové hmoty. Proto s věkem, kdy hladina testosteronu klesá, muži často přibývají na váze..

4 typy změn, ke kterým dochází při 40

Štěňátka potěšení mizí, optimismus je nahrazen realismem nebo dokonce pesimismem. Zralost, moudrost a vyrovnanost se však často vrátí na 40 let je středem života a hodně se mění.

Poptávka. Je mi 40 let. Říkají, že život právě začíná ve 40, ale mám pocit, že naopak končí. Dostal školení, zaujal místo v práci, vytvořil rodinu, děti téměř vyrostly. Není jasné, kde jinde se snažit? Je možné žít druhou polovinu svého života s pohonem a smyslem, nebo teď je vše „na vroubkovaném“?

40 let je zvláštní věk

Až 40 let se člověk řídí programem předurčeným společností:

 • musíte získat povolání, rozhodnout o něm,
 • založit rodinu,
 • vychovat deti.

Když máte tento program, život je mnohem jednodušší - je jasné, jaké výšky musíte dosáhnout.

Nejsilnější touhy dívek úspěšně se oženit a mít dítě jsou pro ně často „vůdčí hvězdou“..

Pro muže je takovou „hvězdou“ touha dosáhnout profesních výšek, vydělat si peníze, mít vlastní bydlení, auto.

Stejné touhy nejsou cizí mnoha mladým ženám..

Když nás vede „vůdčí hvězda“ a hodně vyjde, život se naplní zvláštním potěšením, inspirací, kreativitou, po celou dobu je pocit, že jste „na koni“, dokonce i dočasná selhání jsou vnímána jako „výzva“. V mládí máte obvykle dost síly. Jsme naplněni optimismem a vesele stoupáme na své vrcholy, i když občas padáme.

40 je uprostřed života a hodně se mění. V mnoha ohledech se člověk stává odlišným. Jako by opravdu přišel další život.

1. Emoční změny.

Štěňátka potěšení mizí, optimismus je nahrazen realismem nebo dokonce pesimismem. Často však na oplátku přijde dospělost, moudrost a vyrovnanost. Mnoho lidí přestává věřit v lásku, štěstí, sen, rozvoj, přátelství. Zejména ti, kteří nashromáždili negativní zkušenosti a ze svých chyb nevyvodili žádné závěry.

2. Změny vzhledu.

Existuje dobré přísloví - do 40 let máte tvář, kterou dala příroda, a potom po 40 letech - to, které si zasloužíte! Jedná se o skutečnost, že ve věku 40 let se na tváři objeví ty emoce, které jsme nejčastěji zažívali. Zlí, chamtiví, pesimističtí a závistiví lidé již nebudou skrývat svou „pravou tvář“. Na obličeji se objeví mimická maska ​​- vrásky začnou na obličeji malovat speciální vzor. Lidé jsou laskaví, milující, optimisté zůstávají atraktivní i přes změny vzhledu související s věkem.

3. Změny zdraví.

Kolem 40 let se obvykle začínají objevovat boláky z nesprávného životního stylu, negativních emocí a jednání a dědičné nemoci. Člověk to neobjeví okamžitě - koneckonců všechno se hromadilo postupně. Možná kvůli takové restrukturalizaci těla není zvykem oslavovat výročí ve 40 letech.

4. Změny životního stylu.

Po 40 letech začíná drtivá většina lidí vést „sedavý“ životní styl. Pokud ve věku 25 let bylo možné vyzvednout děti pod paží a jít cestovat nebo je poslat k babičce a jít na procházku celou noc, pak je to ve 40 letech velmi vzácné. Protože to není smutné, ale starosti a záležitosti nás nasávají, často večer zůstává síla jen na sledování televize. Přátelé „odcházejí“, „usazují se“ ve svých rodinách a ve společnostech již nedochází k takovým radostným schůzkám jako dříve.

Jsme již dospělí a dostatečně zkušení, ale stále mladí a energičtí!

Vezměte si toto heslo pro sebe. Je to opravdu tak! Navzdory skutečnosti, že ve 40 letech se musíte přizpůsobit určitým změnám, které mohou být bolestivé, stále je to skvělý věk!

Tady je několik pravidel, díky nimž bude váš život barevný a zajímavý, když vám bude dobře přes 40.

1. Uvědomte si své 4 typy změn:

Emocionální změna - nedovolte, abyste se stali pesimistickými, a nepopírejte štěstí a radostný naplněný život. Neříkejte takové fráze: „No, stáří přišlo“, „Proč můžu už ve 40 letech?“, „Kdo mě v tomto věku potřebuje?“ „Je příliš pozdě na to začít, když ti bude 40.“ To vše není pravda!

Ano, vaše mladistvá vášeň je ochlazena věkem a zkušenostmi, ale pokud jste žili správně, máte zvláštní stavy - Moudrost, ZNALOST, MOC, DŮVĚRA, SCHOPNOST BÝT SEBE SEBE. Je neuvěřitelně cenná a nepřístupná mladým tvorům..

V raném mládí se často obracíme naruby, jen abychom někomu nebo někomu odpovídali. Nyní si konečně dovolíte být sami sebou a ostatní se od sebe liší!

Změna vzhledu - je čas se o sebe postarat a věnovat více času a energie udržování dobrého fyzického tvaru a fyzické atraktivity. A tento proces může být velmi příjemný.!

Změny zdraví - Získejte prohlídku celého těla, i když se cítíte dobře. Musíte jen znát své slabé stránky. Forewarned je předloktí! Zásoby energie po 40 letech jsou vyčerpány a je čas je doplnit. Plavecký bazén, lyžování, tanec, fitness atd. Věnujte pozornost zdravému stravování.

Změny životního stylu. Je pošetilé si myslet, že po 40 letech je vaším osudem kuchyň, vnoučata, zeleninová zahrada (pro ženy) nebo garáž, pohovka, televize (pro muže). Ano, nemáte nyní „vůdčí hvězdu“ naprogramovanou společností, ale máte příležitost si ji vytvořit sami! Máte SVOBODU VOLBY!

2. Vytvořte si nové vůdčí hvězdy. O čem jste snili, ale vždy jste neměli čas? Nebo jste se báli? Co tě inspiruje? Nechť je několik těchto „hvězd“. Cestování, tanec, kreativita, seberozvoj v jakékoli oblasti atd. Nebojte se začít a učit se!

Pokud nevíte anglicky a potřebujete to - pokračujte, nenaučili jste se dříve řídit auto - pokračujte, nezvládněte počítač - pokračujte! Teď už jen dopředu, aby se nedalo stáhnout zpět!

Pokud pro vás dřívější společnost přemýšlela, co dělat a kde se snažit, nyní si MYSLÍTE! Dělej si co chceš! Udržujte své aktivity pozitivní. Poznávejte nové lidi, chodte do divadla a na koncerty, večírky a výstavy!

A samozřejmě se podělte o své zkušenosti! Možná je vaším posláním pomáhat jiným lidem nebo sdílet znalosti.

3. Je to samozřejmě smutné, ale nyní v naší společnosti existuje mnoho dospělých „zombie“ lidí, kteří nemohou (nebo nechtějí) najít svou svobodu. Stále mají v hlavách programy jiných lidí, ale již škodlivé. Lidé jsou závislí na nových automobilech, iPhonech a dalších věcech, dostávají se do půjček, aniž by si uvědomili, že velmi draho zaplatí za chvilkovou radost z vlastnictví nové módní věci, a to nejen penězi. A také zdraví, nesvoboda, potřeba orat půjčky.

Mnozí se závislí na „negativních“ televizních programech a začínají žít, jako by všechno, co se děje na obrazovce, bylo součástí jejich vlastního života..

Osvoboďte svůj život od zbytečných věcí! Nechoďte na fantastické věci, sledujte menší televizi. Je to všechno závislost! Vyhoďte „cizí“ programy z hlavy a žijte šťastně! VÁŠ ŽIVOT!

Jak se změnil váš život od vašich 40. narozenin?

 • Další problémy, boláky, nuda atd. - 24%
 • Objevila se radost a svoboda - 15%
 • Byla tu touha dávat a starat se - 38%
 • Skutečný život právě začal! - 13%
 • Nakonec jsem poznal sám sebe (sebe) - 10%. publikoval econet.ru

Líbil se vám článek? Napište svůj názor do komentářů.
Přihlaste se k odběru našeho FB:

5 změn v těle ženy po 40 letech, kterým se nemůžete vyhnout

Ve středověku, pokud někdo zapomněl na školní osnovy, věk blížící se čtyřiceti byl považován za věk dospělosti. Průměrná délka života byla plus nebo mínus třicet let. Ale od té doby pod mostem proteklo hodně vody, medicína vykročila daleko vpřed a změna čtvrtého tuctu se dnes zdá být pro někoho něco nadpřirozeného.

Před několika lety navíc Světová zdravotnická organizace oficiálně revidovala věkové normy - mládež podle lékařů nyní vydrží až 44 let!

To vše však nemění přírodní zákony. A říkají, že blíže ke čtyřiceti začíná ženské tělo s rychlou restrukturalizací. Pravděpodobně víte o tvrdohlavém přibývání kilogramů a bolestivé sekse (kvůli suchu na určitém místě). Ale jaké další změny nastanou v těle po 39?

ZTRÁTA VLASŮ JE BĚŽNÝM fenoménem

Vlasy se s věkem ztenčují, což je patrné zejména po čtyřicítce. Proč se to stalo? Kvůli perimenopauze nebo premenopauzálnímu období, které obvykle začíná od těchto let, v některých případech i dříve.

A vlasy vypadávají všude. To je upřímně do jisté míry dokonce plus, není nutné si například holit nohy tak často. Vlasy také ztenčují na intimním místě. Je to dobré nebo špatné? Vy se rozhodnete.

V každém případě moderní věda nabízí mnoho způsobů, jak zastavit vypadávání vlasů na pokožce hlavy. Pokud máte obavy z jiných míst, uklidněte se. Vypadávání vlasů je dlouhý a postupný proces. Začíná to několik let před menopauzou a postupně postupuje.

ZMĚNY MOHOU OVLIVNIT MOZG

Zdá se, že si pamatujete nějakou událost, ale přesto je to nějak vágní. Může být pro vás obtížné mít na paměti všechny plány na tento den. A mimochodem, jak se jmenovala ta herečka z vaší oblíbené série? Jen tak, točí se na jazyku...

Není to jen normální proces stárnutí, je to normální proces stárnutí pro ženy. Máme estrogenové receptory ve dvou oblastech mozku zodpovědných za paměť. A čím méně estrogenu zůstává v ženském těle, tím více strukturálních změn nastává v těchto částech mozku. První oblastí je hipokampus, paměťové centrum v našem mozku. A druhým je prefrontální kůra, která je zodpovědná za organizaci informací tak, aby si je lépe pamatovali.

Estrogen také zvyšuje hladinu acetylcholinu, neurotransmiteru, který umožňuje vytváření nových vzpomínek.

Co s tím můžete dělat? Dobrou zprávou je, že vaše zapomnění je dočasné. Mozek je schopen kompenzovat účinky menopauzy; jednoduše se přizpůsobí nízké hladině estrogenu. Možná se rozhodnete přežít akutní období pomocí estrogenové terapie, ale stojí to za to? Aktivita v hipokampu s touto terapií se samozřejmě zvyšuje, ale dočasné problémy s pamětí nejsou dostatečným důvodem pro hormonální terapii..

MENSTRUÁLNÍ CYKLUS SE STÁVÁ NESTÁLÝ

Bylo by hezké, kdyby se množství estrogenu postupně snižovalo, ale bohužel je to velmi nepředvídatelný proces. Po začátku perimenopauzy mohou vaječníky každý měsíc produkovat různá množství estrogenu. Z toho se menstruační cyklus stává nestabilním - 25 dní, 26, 28. Někdy je rozdíl ještě výraznější. Vaše menstruace mohou být velmi těžká a příště si je možná ani nevšimnete. Jedním slovem, chaos.

Pokud vás tato nepravidelnost naštve, vyhledejte lékařskou pomoc. Situaci lze napravit hormonální antikoncepcí.

Budete také milovat - jsem odborník na hormony. A to říkám těm, kteří chtějí zhubnout

NEMŮŽETE PLNĚ KONTROLOVAT ŽEBŘÍK

Problémy s inkontinencí mohou nastat také v jejich čtyřicátých letech. V důsledku snížení hladiny estrogenu jsou svaly močového měchýře a svaly podporující močovou trubici oslabeny, může dojít k úniku..

Naštěstí existují různé způsoby řešení inkontinence. Jsou účinné jak ve stresových situacích (prosakování během cvičení nebo smích), tak i v případě náhlého nutkání močit (když nemáte čas na toaletu).

Infekce močových cest jsou častější

Nízký estrogen způsobuje častější problémy pod pasem, infekce močových cest jsou častější kvůli snížené hladině estrogenu po menopauze. Koneckonců vykonává ochrannou funkci a inhibuje aktivitu patogenních bakterií. 60-70% všech žen po menopauze čelí problému častých infekcí.

Odborníci doporučují používat estrogenový krém. Místní aplikace není tak nebezpečná jako plnohodnotná hormonální terapie - při nízkém dávkování vstupuje do krevního oběhu pouze malé množství estrogenu. Lékař vám pomůže určit minimální dávku, aby estrogen neovlivňoval celé vaše tělo. Při lokální aplikaci pomůže obnovit normální funkci močového systému a sníží riziko infekcí..

MEZI

Doposud se věřilo, že vrchol sexuální aktivity žen nastává ve věku 30 let a někdy ve věku 45 let. O druhém jmenovaném se dokonce zrodilo rčení „Ve čtyřiceti pěti letech má žena opět bobule“. Avšak buď čas provádí své vlastní úpravy, nebo se každý rok experimenty a jejich analýzy provádějí přesněji, ale „věk vrcholu“ se u žen ukázal jako úplně jiný..

Ženy ve věku 40 let mají podle nové studie nejlepší výsledky.

A samozřejmě byli odborníci nesmírně překvapeni, že dívky, které mají nejpříznivější reprodukční věk - asi 25 let, byly sexuálně nejméně aktivní.

Vědci se domnívají, že je to způsobeno takzvanými biologickými hodinami: ve věku 40 let si žena uvědomí, že má na početí dítěte stále méně času, a proto se začne chovat aktivněji, stávají se uvolněnějšími a připravenějšími na častější pohlavní styk.

Hormonální poruchy u žen nad 40 let - nebezpečné změny

Po 40 letech se většina žen začne cítit špatně, jejich nálada se dramaticky mění, někdy chtějí plakat i při nejmenším důvodu. To může být doprovázeno některými změnami v těle, člověk cítí horečku, mírnou nevolnost. Za všechno může hormonální nerovnováha u žen. To je normální, ale nedělá to příjemným. Co dělat s problémem a jak znovu získat pohodu?

Proč jsou hormony nezbedné?

Endokrinní systém je zodpovědný za hormonální pozadí, které zahrnuje několik důležitých žláz, včetně pohlavních žláz. Přirozené anatomické procesy u žen jsou regulovány více než 60 hormony. Nerovnováha se může objevit kdykoli, ale starší ženy jsou náchylnější ke změnám koncentrace hormonů. To je způsobeno skutečností, že tělo se připravuje na menopauzu, během níž vaječníky spí a žena ztrácí příležitost otěhotnět..

Hormonální selhání nelze nazvat samostatným onemocněním, protože zahrnuje řadu patologických procesů. Jsou ovlivněny vnitřní orgány i vzhled. Kvalita vlasů, kůže, nehtů se zhoršuje. Hlavním důvodem, proč hormony u ženy začínají hrát nezbedně, gynekologové zvažují nástup časné menopauzy.

Hormonální nerovnováha je vyvolána z následujících důvodů:

 1. Nesprávná nevyvážená strava. Pokud dívka zneužívá stravu nebo jí příliš mnoho rychlého občerstvení a ve stravě je málo zeleniny a ovoce, pravděpodobnost předčasné menopauzy se zvyšuje. Tělo nedostává potřebné množství mikroelementů a vitamínů, proto není schopné udržovat vitální aktivitu na normální úrovni. Hormony jsou zvláště postiženy u dívek s anorexií nebo bulimií..
 2. Vedení špatného způsobu života. Neustálý nedostatek spánku a stresu může způsobit patologické změny, včetně narušení endokrinního systému. Zneužívání špatných návyků, neustálé kouření, alkohol ve velkém množství nebo drogy mohou vyvolat poruchu činnosti žláz s vnitřní sekrecí.
 3. Špatná imunita. Pokud je tělo neustále napadeno patogenními bakteriemi, mohou se objevit příznaky hormonální nerovnováhy. Je nutné včas posílit imunitní systém, zejména mimo sezónu.
 4. Nekontrolované užívání antikoncepčních prostředků. Vzhledem k tomu, že antikoncepce má silný účinek na tělo, měla by být užívána pouze po konzultaci s lékařem. Žádná rada od přátel nebo známých, kteří se obrátili na určitý typ antikoncepce, by neměla být důležitější než rozhodnutí lékaře. Dobrý gynekolog před výběrem pilulek předepíše krevní testy, aby zjistil případnou hormonální nerovnováhu.
 5. Problémy v genitální oblasti. Příliš brzká nebo pozdní ztráta panenství je pro spravedlivé pohlaví škodlivá. Nedostatek pohlavního styku v dospělosti může vést k poruše.
 6. Pohlavně přenosné nemoci. Pohlavně přenosné choroby jsou nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Výsledkem neléčeného onemocnění může být neplodnost nebo nekontrolované změny v endokrinním systému..
 7. Gynekologické operace. Patří sem nejen chirurgické zákroky na vaječnících nebo děloze, ale také potrat. Po umělém ukončení těhotenství jsou známky hormonální nerovnováhy velmi časté..
 8. Operace orgánů endokrinního systému. Patří sem intervence na štítné žláze, na vaječnících, nadledvinách.
 9. Některá vnitřní onemocnění nebo zranění. Nerovnováha může nastat i po traumatickém poranění mozku, které by mohlo poškodit hypotalamus nebo hypofýzu.

Existuje mnoho důvodů pro nerovnováhu, ve většině případů jsou změny v těle způsobeny kombinací některých z nich. Po 40 letech může každá maličkost způsobit narušení ženského těla, takže musíte pečlivě sledovat svůj životní styl.

Příznaky

Jak pochopit, že s tělem něco není v pořádku? Existují určité znaky, pomocí kterých můžete určit narušení endokrinního systému u ženy po čtyřiceti letech. Zvažme je podrobněji:

 1. Poruchy spánku. Proč starší lidé rádi vstávají v 5 hodin ráno? Ne proto, že se všichni stali skřivany. Včasné vstávání je jedním ze znaků věkové nerovnováhy.
 2. Neustále mírně zvýšená tělesná teplota. U žen s tímto problémem je tělesná teplota asi 37 stupňů..
 3. Závratě a bolesti hlavy. Spravedlivé pohlaví, jak se blíží menopauza a menopauza, začíná stále více pociťovat malátnost, ospalost, objevují se migrény.
 4. Menstruační nepravidelnosti. Patří mezi ně prodloužení nebo zkrácení cyklu, nepravidelný výtok, příliš mnoho nebo příliš málo menstruační krve, nevolnost během kritických dnů.
 5. Zvýšení nebo snížení hmotnosti.
 6. Problémy s vlasy, nehty a zuby. Stávají se křehkými, pokožka ztrácí normální tón.
 7. Náhlé změny nálady, můžete náhle chtít plakat a po 5 minutách se bezdůvodně smát. Někteří mají výbuchy nemotivované agrese..
 8. Žena nemůže normálně otěhotnět, nosit dítě a porodit bez komplikací.
 9. Kvůli porušení produkce kolagenu se strie objevují na břiše a bocích i bez těhotenství.
 10. Úroveň libida výrazně klesá, nechcete mít sex, můžete mít pocit své vlastní frigidity.

Výše uvedené příznaky poruchy jsou považovány za nejčastější, v závislosti na individuálních vlastnostech těla, mohou být doplněny dalšími příznaky hormonální nerovnováhy.

Podíváme se na další příznaky plíživé menopauzy:

Jaké je nebezpečí?

Nemyslete si, že hormonální poruchy samy odezní. Lidské tělo je chytré a může nezávisle řídit produkci hormonů. V případě vážných poruch je však léčba nezbytná. Ignorování problému a nedostatek správné terapie povede k následujícím negativním důsledkům:

 1. vzhled se zhorší. Křehké vlasy, nezdravá pleť, jemné vrásky a unavený vzhled nikomu nepřidaly na kráse;
 2. protože hormonální pozadí také řídí duševní stav, dlouhodobá nerovnováha u žen může způsobit depresi a další psycho-emoční poruchy;
 3. kvůli neustálému nedostatku síly a malátnosti se může postupně vyvinout syndrom chronické únavy;
 4. zvyšuje se riziko vzniku onemocnění pánevních orgánů;
 5. benigní a maligní novotvary se mohou objevit v prsu, vaječnících, děloze;
 6. kosti a klouby se stávají křehkými, což vede k riziku osteochondrózy, artrózy, zlomenin a vykloubení;
 7. normální funkce vnitřních orgánů je narušena, objevují se chronická onemocnění;
 8. riziko vzniku cukrovky se zvyšuje;
 9. žena ztrácí schopnost normálně otěhotnět, nosit dítě, je narušena laktace.

Porušení hormonálních hladin je opravdu nebezpečné, takové narušení nelze ignorovat, následky mohou být vážné. Ale moderní medicína úspěšně léčí takové patologie, proto je nemožné odložit léčbu. Chcete-li zahájit plnohodnotnou terapii, musíte kontaktovat dobrého endokrinologa.

Správná diagnóza

Před návštěvou lékaře musí žena zjistit, jaké diagnostické metody by měl dobrý lékař použít. Základem pro stanovení hormonální nerovnováhy je vysoce kvalitní krevní test. Je třeba provést obecnou i samostatnou analýzu hormonů. Lékař vám může doporučit, abyste provedli ultrazvuk a tomografii mozku. To vám umožní určit, která porucha žlázy způsobila porušení. V závažných případech mohou být nutné další diagnostické metody. Pokud existuje podezření, že viníky "oslavy" jsou orgány reprodukčního systému, je nutné podstoupit úplné vyšetření vaječníků a dělohy.

Léčba

Klíčovým principem terapie je ovlivnění problému ze všech stran. Pro kompletní léčbu se musíte zaměřit na tři oblasti:

 1. Určete hlavní příčinu selhání. Pokud se jedná o nějaký druh onemocnění, musíte jej nejprve vyléčit nebo co nejvíce odstranit rušivé příznaky. Nemůžete začít léčit nerovnováhu bez vyléčení základní nemoci..
 2. Správná terapie. Nerovnováha znamená, že některá hormonální látka nestačí, je třeba ji získat zvenčí, pokud si ji tělo dokáže samo vyrobit. K tomu je předepsán kurz syntetických hormonů. Příjem těchto silných léků by měl být pod dohledem endokrinologa, jinak se situace jen zhorší. Terapie může trvat několik týdnů nebo měsíců, u některých onemocnění je nutné užívat hormony po celý život.
 3. Korekce životního stylu. Pokud se nepokoušíte co nejvíce odstranit všechny faktory, které mohou vyvolat hormonální selhání, léčby nedosáhnete úspěchu. Je nutné zajistit výživu, zbavit se špatných návyků, zvyknout si na pravidelnou fyzickou aktivitu.

Ošetřující lékař by měl být zapojen do výběru terapie, samoléčba v tak závažné věci jen ublíží. V některých případech nemusí korekce životního stylu a terapie stačit, pak se uchýlí k chirurgickým zákrokům.

Léky

Léčba pilulkami tvoří základ léčby poruch u žen po 40 letech. Protože v tomto věku patologie často odkazuje na ženský reprodukční systém, lze ji léčit pomocí správně zvolené antikoncepce. Každý lék obsahuje jiné množství hormonů, léky jsou dvou typů: jednofázové a dvoufázové.

Pro správný výběr musíte sledovat průběh měsíčního cyklu. Pokud bezprostředně po skončení menstruace krvavý výtok pokračuje nebo se objeví několik dní po menstruaci, není v užívaném léku dostatek estrogenu. Pokud krvácí uprostřed cyklu, není dostatek gestagenu. Viníkem krvácení na samém konci cyklu před nástupem menstruace je nedostatek progesteronu. Pouze správný výběr antikoncepce na základě kompletního krevního testu a vyšetření pánevních orgánů pomůže napravit stávající hormonální poruchy a nepovede k objevení nových..

Pokud z nějakého důvodu nelze užívat antikoncepci, je ženě předepsána komplexní léčba k normalizaci rovnováhy, včetně:

 1. Přípravky „Mastodinon“ a „Cyklodinon“ pro zavedení narušeného měsíčního cyklu u ženy.
 2. Lék "Klimadinon", který pomůže vyrovnat se s nepříjemnými projevy menopauzy a menopauzy.
 3. Vitamin E, který může přirozeně řídit produkci progesteronu a estrogenu, jehož nedostatek nebo nadbytek vede k menstruačním nepravidelnostem.
 4. Vitamin A a vápník, které zlepší kvalitu vlasů a nehtů, obnoví tón pleti.

Je nemožné se s tímto problémem vyrovnat sami, takže pokud máte sebemenší podezření na hormonální nerovnováhu, poraďte se s lékařem.

Lidové léky

Milovníci pokusu zbavit se všech nemocí pomocí léčivých bylin by si měli proniknout do nosu, že tradiční medicína nedokáže úplně vyléčit vážné selhání. Lidové recepty pomohou podpořit tělo a zefektivnit farmakoterapii. Doporučují se následující prostředky:

 1. Kmínový olej. Je účinný pro normalizaci hormonálních hladin u žen. Při správném použití ve spojení s farmakoterapií může kmínový olej dokonce léčit neplodnost. Látky obsažené v oleji pomohou uklidnit nervový systém, posílit srdce a cévy. Doporučuje se vypít jednu čajovou lžičku před každým jídlem, pokud vám nevyhovuje konzistence nebo je obtížné ji užívat nalačno, můžete olej vypít po jídle. Při pravidelném užívání hormonálních léků je důležité zajistit, aby mezi užitím pilulky a použitím oleje uplynuly alespoň 3 hodiny, jinak by léčba nemusela fungovat..
 2. Lněný olej. Jeho účinek na tělo je podobný účinku přírodního estrogenu. Lněný olej se doporučuje dívkám v jakémkoli věku, ale obzvláště užitečný je po 40 letech. Lněný olej dobře zmírňuje příznaky menopauzy, má příznivý vliv na vzhled.
 3. Máta. Tato bylina je také schopna zmírnit příznaky menopauzy a pomoci vám cítit se lépe. Pokud máte obavy z výkyvů nálady a nervového zhroucení, doporučuje se vypít v noci šálek mátového čaje. Odvar z máty pomůže zhubnout, proto musíte vařit lžíci rostliny ve sklenici horké vody. Nápoj by měl být vyluhován po dobu 15 minut a poté opilý. Díky prospěšným látkám obsaženým v mátě můžete kontrolovat metabolismus a snižovat chuť k jídlu.
 4. Řepa. Řepná šťáva je obzvláště účinná, protože obsahuje přírodní fytohormon, stejně jako mnoho vitamínů a stopových prvků. Přes všechny výhody šťávy z červené řepy byste neměli pít více než 200 ml denně, zvláště pokud máte problémy s ledvinami, trávicím systémem nebo nízkým krevním tlakem. Je vhodné jej zředit jinými džusy, mrkev je velmi vhodná.
 5. Šalvěj. Tato rostlina obsahuje mnoho fytohormonů, proto je nutné ji používat opatrně. Vývary a infuze založené na šalvěji pomohou nastolit menstruační cyklus, zmenšit nepříjemnost menopauzy a překonat neplodnost. Chcete-li připravit infuzi, musíte si vzít lžičku suché šalvěje, nalijte sklenici vroucí vody a nechte 15 minut. Výsledný objem by měl být rozdělen na 3 části a vypit před každým jídlem. Je důležité nekonzumovat infuzi pozdě v noci, jinak mohou nastat problémy se spánkem. Navzdory zjevným výhodám pro zdraví žen by se šalvěj neměla používat na děložní myomy, endometriózu, onemocnění štítné žlázy, nemoci pánevních orgánů..

Použití léčivých rostlin pomůže nastolit rovnováhu, ale je nutné se poradit se svým lékařem a dodržovat všechny jeho předpisy..

Další lidové recepty jsou ve videu:

Prevence

Preventivní opatření nezahrnují nic nadpřirozeného. Abyste zabránili tomu, aby hormonální nerovnováha obtěžovala ženu, musíte:

 1. Stanovte dietu. Snídaně, oběd a večeře by měly být přibližně ve stejnou dobu. Pokuste se zorganizovat vyváženou stravu, která dokáže nasytit tělo potřebnými vitamíny a minerály. Jídla by měla být nízkokalorická, omezit používání sladkých, mastných a slaných. Pokud máte nadváhu, zvolte správnou stravu, netrápte tělo hladem ani nadměrně malými porcemi.
 2. Normalizujte spánek. Pro dobré zdraví musíte spát alespoň 7 hodin, musíte zapomenout na nedostatek spánku. Pokud máte problémy se spánkem, můžete si vzít lehká sedativa nebo hypnotika, nejlépe přírodní.
 3. Pokuste se minimalizovat stres a napětí..
 4. Pravidelně navštěvujte svého gynekologa - alespoň jednou ročně, i když nejsou žádné stížnosti. To vám umožní rozpoznat onemocnění pánevních orgánů ve fázi jejich vzniku a rychle se jich zbavit. V případě potřeby darujte krev pro hormony. Nezapomeňte v kalendáři označit nástup menstruace, což vám umožní sledovat porušení měsíčního cyklu.

Hormonální změny jsou vážným problémem, který vyžaduje okamžitou léčbu. Před nástupem menopauzy jsou ženy vystaveny kolísání hormonů, takže během tohoto období musíte co nejčastěji navštěvovat gynekologa nebo endokrinologa. Pokud se obáváte některého z výše uvedených příznaků, neváhejte a navštivte svého lékaře. Nemoc lze vyléčit, pokud k této otázce přistupujete včas a s plnou odpovědností..

Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Postkoitální krvácení je typ abnormálního krvavého vaginálního výtoku. V mnoha případech je tento příznak projevem nemocí, které neohrožují život, je také jedním z hlavních příznaků maligního nádoru děložního čípku.