Proč existují měsíční období dvakrát za měsíc?

Menstruace je období, které se počítá od 1. dne nástupu menstruačního cyklu a do 1. dne následujícího. Zpravidla má menstruační cyklus pro každou ženu své vlastní specifické trvání a opakuje se každý měsíc, nemění se ani množství vylučované menstruační krve.

V souladu s jeho průběhem se v těle ženy vytváří a zrálo vajíčko - v reprodukčním věku jsou cyklické změny takovou přípravou na následné těhotenství.

Bez menstruace není prodloužení lidské rasy možné - v životě každé ženy hrají následující důležitou roli:

 1. Reguluje její reprodukční funkce a ovlivňuje její zdraví, působí jako určitý signál narušení jeho práce.
 2. Menstruace určuje úroveň pohody ženy a pomáhá zbavit se všech negativních stagnujících jevů v jejím těle..
 3. Podporuje přirozenou obnovu složení krve a přímo ovlivňuje její vzhled.

Ale nejdůležitější funkcí je připravit tělo na budoucí početí a těhotenství..

 1. Menstruační cyklus je normální
 2. Abnormality v menstruačním cyklu
 3. Příčiny
 4. Období dvakrát měsíčně
 5. Patologie způsobující krvácení
 6. Zánět dělohy
 7. Eroze
 8. Myom dělohy
 9. Hyperplazie endometria
 10. Polypy
 11. Potrat
 12. Mimoděložní těhotenství
 13. Maligní nádory
 14. Porucha srážení krve
 15. Když je menstruace 2krát za měsíc normou?
 16. Kdy navštívit lékaře?
 17. Význam emocionálního stavu
 18. Akce pro opakovaná období
 19. Recenze

Menstruační cyklus je normální

 1. Lékaři poznamenávají, že obvykle menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů - to je průměr plus / mínus za týden, když se odstraní z průměru 28 kalendářních dnů.
 2. Samotná doba menstruace je individuální a pohybuje se od 2 dnů do týdne se ztrátou krevního objemu nejvýše 80 mililitrů. Jak však ukazují statistiky, menstruační cyklus a samotná menstruace jsou u žen v severních oblastech delší, u žen v jižních pásech kratší.
 3. V samotném cyklu je důležitá jeho pravidelnost - v průběhu menstruačního cyklu má žena během 35-36 dnů právě takový průběh a s trváním 21-22 dnů je to již patologie.

Ale jak poznamenávají lékaři, žena může mít v jednom cyklu 2 menstruace, což se v některých případech považuje za odchylku od normy, v jiných - normu..

Abnormality v menstruačním cyklu

Se zpožděním menstruačního toku - to může být známkou jak nástupu těhotenství, tak i označení určitých odchylek v samotném cyklu menstruačního toku.

Mezi nejčastější odchylky lékaři rozlišují následující:

 1. Amenorea - absence menstruace. Lékaři nediagnostikují ženu s takovou diagnózou okamžitě - diagnostikuji amenoreu po šesti měsících ode dne poslední menstruace. Hormonální nerovnováha a poruchy způsobené nesprávnou funkcí vaječníků, hypofýzy nebo štítné žlázy mohou vyvolat nepřítomnost menstruace.
 2. Algodismenorea nebo bolestivá menstruace - podle statistik čelí takovému problému téměř každá 3 žena. Menstruace je doprovázena silnými záchvaty bolesti a křečemi, které se pozorují 1-2 dny před nástupem menstruace nebo v prvních dnech. Bolest táhne v přírodě, bolí lokalizovaná v dolní části břicha, vyzařuje do dolní části zad a nadále obtěžuje pacienta od 1 do 3 dnů. Po porodu - bolestivá období přestanou.
 3. Menoragie - nebo, jak jim lékaři říkají, bohatá menstruace, která trvá déle než týden a při které je ztráta krve 80 mililitrů nebo více. Pokud máte podezření na tuto patologii, zkontrolujte počet vyměnitelných vložek nebo tamponů denně. Pokud změníte více než 8-10 a samotná menstruace trvá déle než týden - stojí za to navštívit lékaře.

Příčiny

Důvody, které mohou vyvolat zpoždění nebo nepřítomnost menstruace, nesouvisející s nástupem těhotenství, se mohou velmi lišit..

Mezi nejčastější příčiny jmenují lékaři následující hlavní příčiny:

 1. Stresující situace a zkušený negativní psycho-emoční zážitek.
 2. Prudký pokles tělesné hmotnosti v jejích ukazatelích při dodržení nesprávně zvolené stravy.
 3. Studená nebo jiná infekční povaha původu onemocnění a patologie, ovlivňující, včetně děložní dutiny a přívěsků.
 4. Funkční povaha původu cyst, lokalizovaná ve vaječnících - nejčastěji po zpoždění u ženy je zaznamenán průběh dlouhé a silné menstruace.
 5. Porucha endokrinního systému a dalších orgánů vyvolaná endokrinními poruchami - hypotyreóza a onemocnění polycystických vaječníků, zvýšené hladiny hormonu prolaktinu.
 6. Zánět nebo trauma endometria děložní dutiny, například po instalaci spirály nebo potratu.
 7. Předčasné opotřebení a vyčerpání vaječníků, doprovázené příznaky nástupu časné menopauzy, může také vyvolat zpoždění menstruace..

Období dvakrát měsíčně

S pravidelným cyklem trvajícím od 28 do 33 dnů se žena nemá čeho bát, ale v praxi gynekologů existují i ​​případy, kdy se menstruace objeví dvakrát. Mohou být vyprovokovány z vnějších i vnitřních důvodů..

Z vnějších důvodů vzniku druhé menstruace v jednom cyklu lékaři rozlišují následující:

 1. Užívání antikoncepčních hormonálních léků jako antikoncepce - mohou vyvolat restrukturalizaci celého menstruačního cyklu. Pokud se po ukončení užívání antikoncepce cyklus nevrátí k normálu, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření, zvolit jinou antikoncepci. Pokud se používá nouzová antikoncepce) (Postinor).
 2. Selhání hormonálního pozadí v těle ženy - je to hladina ženských hormonů, která určuje cyklický průběh normálního menstruačního cyklu. Změny hormonálních hladin mohou být vyvolány těhotenstvím nebo porodem, potratem.
 3. Dospívání, kdy se menstruační cyklus právě formuje. Pokud má dívka méně než 2 roky od své první menstruace - menarche, neměli byste se příliš starat. Během této doby se menstruační cyklus normalizuje a vrátí se k obvyklému průběhu..
 4. Nástup menopauzy. Když má žena menopauzu, mění se hormonální pozadí, což také ovlivňuje frekvenci cyklu..
 5. Instalace nitroděložního tělíska jako antikoncepčního prostředku - je to ona, kdo může vyvolat nástup 2 menstruace v jednom menstruačním cyklu.
 6. Silný nervový zážitek a stresující situace, stejně jako náhlá ztráta hmotnosti nebo změny klimatických životních podmínek.

Patologie způsobující krvácení

Menstruace probíhající dvakrát v jednom menstruačním cyklu může být výsledkem vývoje infekčních onemocnění, která vyvolávají krvácení.

Infekce, které postihují pánevní orgány, mohou nejčastěji vyvolat nástup druhého v cyklu menstruace a děložního krvácení. Krvácení může mimo jiné vyvolat otravu toxiny a benigní novotvary.

Zánět dělohy

Jedná se o diagnózu jako zánět děložní dutiny, který může vyvolat vnitřní krvácení mezi menstruacemi - v tomto případě si žena může myslet, že měla druhou menstruaci.

To zase narušuje normální produkci hormonů v těle a to může způsobit opakovanou menstruaci..

Eroze

Erozivní poškození dutiny a děložního čípku může způsobit rozvoj zánětlivé povahy onemocnění a ovlivnit reprodukční systém ženy.

Eroze může mimo jiné zničit síť malých cév, které pronikají sliznicí dutiny a děložního čípku, a tím vyvolat krvácení mezi obdobími..

Myom dělohy

Nádor benigní povahy původu - myom, který postihuje svalová vlákna a tkáně v děložní dutině, může také vyvolat nástup krvácení mezi obdobími.

Ve své velikosti mohou být děložní fibroidy velmi odlišné a vyvolávat opakované špinění mezi obdobími - často si je mnoho žen mýlí s menstruací mezi obdobími.

Lékaři nejčastěji předepisují léčebnou kúru, ale ve zvláště pokročilých případech se nelze obejít bez chirurgického zákroku chirurgů.

Hyperplazie endometria

Patologická ve svém průběhu proliferace tkání lemujících sliznici děložní dutiny, lékaři nazývají hyperplazie endometria - může existovat mnoho důvodů pro takový patologický proces. Jedná se o hormonální nerovnováhu a nemoci ovlivňující reprodukční systém, patologie endokrinních žláz a odložený potrat nebo lékařskou kyretáž..

V tomto případě endometrium několikrát zesílí a myšlenka narušení struktury vaskulární sítě, což vyvolává vnitřní děložní krvácení.

Tento patologický stav je charakterizován skutečností, že krvácení může začít jak před menstruací, tak po ní, a v tomto případě bude objem výtoku 2-3krát větší než obvykle.

Polypy

Polypy vyvíjející se v dutině nebo děložním čípku infikují a poškozují cévní systém, samotnou strukturu celé sliznice dělohy.

Je indikována výlučná medikace nebo chirurgické odstranění - jak poznamenávají lékaři, polypy, které ovlivňují endometrium, jsou typem fokální formy hyperplazie.

Potrat

Pokud po oplodnění dojde k těhotenství, ale s tím vším se oplodněné vajíčko nemohlo z nějakého důvodu připojit k endometriu, tělo to považuje za cizí těleso a zbaví se ho.

V tomto případě je samotný proces odmítnutí doprovázen děložním krvácením, které žena může vnímat jako opakované menstruační krvácení a zároveň nemá podezření, že je její těhotenství narušeno..

Mimoděložní těhotenství

Lékaři - gynekologové se ve své praxi velmi často potýkají s tak nebezpečnou patologií, jako je mimoděložní těhotenství, ve kterém bude vajíčko připojeno ne v děložní dutině, ale ve vejcovodu. Tento patologický proces bude doprovázen krvácením mezi obdobími..

Maligní nádory

Vzhled na prádle mezi menstruací může být známkou a důsledkem vývoje maligních novotvarů v děložní dutině a reprodukčním systému ženy..

Jak poznamenávají gynekologové - maligní novotvary, rakovina může vyvolat nástup 2-3 krvácení mezi menstruací..

Nejčastěji se výtok během vývoje maligní onkologie - špinění hnědé a vodnaté, objevuje bez ohledu na datum průběhu menstruace.

Porucha srážení krve

Nemoci krve, nízká úroveň její srážlivosti může vyvolat špinění mezi obdobími - porušení hemostázy v krvi vede k opakovanému a intenzivnějšímu, prodlouženému děložnímu krvácení.

Může se vyvinout patologické onemocnění, srážlivost krve může být způsobena onemocněním jater nebo nedostatkem železa v těle a dědičnou formou hemofilie a dalších patologických procesů.

Když je menstruace 2krát za měsíc normou?

V některých případech se podle prohlášení lékařů nástup menstruačního toku ženy dvakrát nebo vícekrát za měsíc nepovažuje za patologii, ale za normální, přirozený proces.

Lékaři nazývají tyto důvody:

 1. Průběh užívání hormonální antikoncepce - je to nástup opakované menstruace, která je normální reakcí těla na změnu hladiny hormonů v krvi. Taková porušení nejčastěji obtěžují ženu po dobu nejvýše 2-3 cyklů, kdy se hormonální pozadí stabilizuje. Při absenci pozitivních změn stojí za to zvolit jinou antikoncepci.
 2. Zánětlivý proces, který ovlivňuje děložní dutinu nebo vaječníky - je to takový patologický proces, který vyvolává abnormální pokles progesteronu a v důsledku toho selhání růstu endometria. S jeho odmítnutím se mezi menstruací projeví krvavý výtok.
 3. Hormonální nerovnováha vyvolaná porodem nebo potraty. Puberta dospívající dívky může mimo jiné také vyvolat restrukturalizaci hormonálního pozadí a výskyt 2 nebo více krvavých výtoků mezi obdobími. Tento proces bude trvat, dokud nebudou hormonální pozadí a průběh menstruace normalizovány a stabilní..
 4. Menopauza a předmenstruační období - to je přirozené stárnutí těla a zánik reprodukčních funkcí, restrukturalizace hormonálního pozadí může také vyvolat výskyt 2 nebo více krvavých výtoků mezi menstruací.
 5. Připevnění vajíčka ke stěně děložní dutiny a jeho implantace do slizniční vrstvy - v tomto případě se může také objevit mírné krvácení mezi obdobími.
 6. Instalace nitroděložního tělíska je také důvodem pro výskyt krvácení mezi obdobími a ve většině případů se vše vrátí do normálu za 2-3 cykly..

Přirozenými procesy může být důvodem vzniku krvácení mezi menstruací velká fyzická námaha a emocionální zážitek, stres.

Kdy navštívit lékaře?

Kdy zazní alarm a okamžitě kontaktujte gynekologa:

 1. Nejprve vezměte v úvahu barvu samotného výboje, vezměte v úvahu den cyklu - na samém začátku mají karmínové odstíny a blíže ke konci - hnědá.
 2. Pokud mezi menstruací menstruace znovu prošla a mají jasný šarlatový odstín, měli byste okamžitě navštívit gynekologa. V tomto případě je pravděpodobnost krvácení z dělohy vysoká - bude doprovázena nejen hojným šarlatovým výtokem, ale také tažením bolesti lokalizované v děloze a přídavcích.
 3. Když je krvácení z dělohy, které se objevilo téměř okamžitě po menstruaci a je doprovázeno kontrakcemi, pulzujícího typu bolesti, pocitu plnosti, je okamžitě nutná sanitka. To naznačuje průběh mimoděložního těhotenství.

Význam emocionálního stavu

Každá ze žen musí pochopit, že časté krvácení mezi obdobími může být vyvoláno negativními emočními stavy..

Jde o to, že drsné emocionální zážitky a stresové situace mohou vyvolat krvavý výtok mezi menstruací. Patologický proces může mimo jiné způsobit i dlouhá cesta a změna klimatických pásem a časových pásem.

Proto je důležité vzít v úvahu následující tipy a doporučení:

 • minimalizovat nebo eliminovat jakékoli otřesy.
 • kontrolovat příjem léčivých přípravků a přípravků.
 • kontrolovat hladinu hormonů a celkový stav hormonálního pozadí pomocí pravidelných testů.

Tím se minimalizují negativní důsledky..

Akce pro opakovaná období

Nejprve byste se měli poradit s lékařem a podstoupit laboratorní a hardwarové vyšetření, zjistit hlavní příčinu patologického procesu.

Nejčastěji lékaři provádějí diagnostiku nejen absolvováním laboratorních testů na hladinu hormonů, ale také provedením vyšetření na gynekologickém křesle, ultrazvuku a MRI. Na základě získaných výsledků předepisuje léčbu ve spolupráci s konzultací psychologa a dalších vysoce specializovaných odborníků.

Kromě toho může žena přijmout řadu opatření:

 1. Udržujte a studujte osobní kalendář průběhu menstruace - někdy lze datum nástupu menstruace posunout kvůli potratu nebo nachlazení. Pokud je však doba cyklu kratší než 21 dní, považuje se to za patologii..
 2. Pokud žena není chráněna, může menstruace začít předčasně v důsledku těhotenství. V takovém případě byste měli použít těhotenský test a jeho negativní výsledek by měl sloužit jako signál a důvod k návštěvě lékaře.
 3. Hormonální antikoncepční pilulky mohou také interferovat s menstruačním cyklem a způsobit výtok mezi obdobími. V tomto případě stojí za to zvolit jinou antikoncepci..
 4. Menstruační cyklus se může také měnit v důsledku mnoha chorob - cukrovky nebo obezity, poškození štítné žlázy nebo jaterních potíží.

V každém případě byste neměli provádět autodiagnostiku a předepisovat si léčbu sami. Nejlepší je poradit se s lékařem a podstoupit vyšetření, v případě potřeby podstoupit léčbu.

Recenze

Recenze opakovaných období:

Vzhled menstruace 10 dní po předchozích

Zdraví ženy je do značné míry určeno stabilitou menstruačního cyklu. V případě poruchy v těle menstruace selhává. Nestabilní období může být signálem nějakého druhu nemoci. Častá menstruace je jedním z nejčastějších problémů u žen v plodném věku. Menstruace, která začala krátkou dobu po předchozí menstruaci, je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc. Sám riskujete, že nerozlišujete menstruační krvácení. Nečekejte, že všechno zmizí samo od sebe, a příště začnou kritické dny včas..

Příliš častá menstruace je důvodem k návštěvě lékaře

Menstruační cyklus: norma a odchylky

Normálně je cyklus 28–30 dní, z toho 3–7 je menstruace samotná. V dospívání, stejně jako v poporodních a klimakterických obdobích, je také možný krátký cyklus, který je 21-22 dní. I když vezmeme maximální počet kritických dnů v cyklu, pak je interval mezi měsíci alespoň 2 týdny. Krátký cyklus je ospravedlněn hormonálním narušením v těle, které se může zotavit samo. Při stanovení příčin krátkého cyklu se bere v úvahu také faktor dědičnosti. Pokud existuje dědičná predispozice k malému cyklu, během kritických dnů nejsou žádné stížnosti a všechny testy odpovídají normálním indikátorům, krátký cyklus není patologie.

Pokud však menstruace začala 10 dní po skončení normálního cyklu, pak o dědičnosti nemůže být pochyb. Tento jev jasně naznačuje přítomnost patologie v ženském těle..

Uprostřed cyklu může dojít k výtoku bílé, průhledné nebo krémové barvy, před ovulací se jejich hojnost zvyšuje a to je norma. Vzhled krvavého výtoku uprostřed cyklu naznačuje přítomnost různých onemocnění. Pokud narazíte na poruchy menstruačního cyklu a menstruace začala 10 dní po skončení cyklu, je čas zaznít poplach. Nepokoušejte se najít výmluvu ve formě stresu a přepracování. Jedná se o důležité faktory ve vývoji menstruačního cyklu, ale způsobují změny během několika dní, nikoli týdnů..

Příčinu nástupu menstruace 10 dní po předchozím nelze určit samostatně

Příčiny nepravidelností v menstruačním cyklu

Každá dívka a žena má kalendář, ve kterém si označuje kritické dny. Díky tomu je možné odhadnout, kdy začne další menstruace, a předem se zásobit potřebnými hygienickými výrobky. Není však vždy možné předpovědět, kdy menstruace začne znovu. Ženské tělo je citlivé na různé faktory a rychle reaguje na všechny druhy změn. Pokud vás výpočty zklamaly a menstruace začala mnohem dříve, měli byste vážně myslet na své zdraví. Nejnebezpečnější je, pokud menstruace začíná dříve než 2 týdny po předchozí. Existuje několik důvodů pro toto selhání:

 1. Zánětlivé procesy v urogenitálním systému. Mohou být spojeny s podchlazením, nechráněným pohlavním stykem, nedostatečnou hygienou..
 2. Hormonální změny. Vyskytují se během období krize. Hormonální narušení je charakteristické pro dospívání, kdy dochází k pubertě. Hormonální poruchy se vyskytují po porodu, během laktace, po potratu a také během menopauzy. Nástup menstruace 10 dní po předchozím je spojen se změnou hormonálních hladin v těle ženy. Je možné, že nevyžadují léky, ale doporučuje se navštívit lékaře. Kromě krizových období může dojít ke změně hladiny hormonů kvůli problémům se štítnou žlázou, proto nelze ignorovat selhání cyklu.
 3. Použití spirál jako antikoncepčního léku. Je to cizí předmět v těle ženy, kterému je třeba se přizpůsobit. Ve většině případů vede použití nitroděložních tělísek k narušení cyklu.
 4. Mezi důvody, které kritické dny jdou 10 dní po předchozích, patří užívání léků, použití anestézie. Z léků nejvíce ovlivňují menstruační cyklus antibiotika a rychlá antikoncepce..
 5. Tvorba benigních a maligních nádorů je jedním z důvodů, kdy menstruace začíná 10 dní po poslední menstruaci. Tělo bojuje proti toxinům uvolňovaným novotvary a v důsledku toho dochází k narušení menstruačního cyklu.
 6. Období před časem jsou známkou mimoděložního těhotenství. Podstatou tohoto jevu je, že se vejce zakoření mimo dělohu. Výtok je bohatý, doprovázený ostrými bolestmi v podbřišku. Nebezpečí mimoděložního těhotenství spočívá v tom, že pokud není detekováno včas, dojde k prasknutí vajíčka a peritonitidě. Zanedbání narušení cyklu a neplánovaných období (10–14 dní po předchozí menstruaci) ohrožuje nejen neschopnost mít děti v budoucnu, ale také smrt.
 7. Stres, silné emoční otřesy, pohyb a změna klimatu mohou také vést ke změnám hormonálních hladin a narušení menstruačního cyklu..

Peritonitida je jednou z nejzávažnějších komplikací mimoděložního těhotenství

Diagnóza onemocnění

Před ovulací se vaginální výtok zesiluje, ale neměl by být krvavý. Pokud vaše menstruace začíná mnohem dříve, musíte podstoupit lékařskou prohlídku. K určení příčiny selhání budou zapotřebí takové testy: nátěr OCP, kterým jsou diagnostikována různá onemocnění. Je nezbytně nutné složit obecný krevní test, budete potřebovat krevní srážlivost. Rutinní gynekologické vyšetření nestačí k identifikaci příčiny selhání a stanovení přesné diagnózy..

Budete muset podstoupit kolposkopii a vyšetření pánve ultrazvukem. Nebude nadbytečné absolvovat testy na hormony, budete muset darovat krev pro nádorové markery.

Úspěšné absolvování všech testů na klinice bude trvat hodně času. Pokud je neplánované období doprovázeno špatným zdravotním stavem, je lepší okamžitě jít do nemocnice. V nemocnici podstoupíte komplexní vyšetření, v případě potřeby vám bude rychle poskytnuta pomoc. Pokud se neobjeví žádné stížnosti na nevolnost, závratě a bolesti v podbřišku a máte pocit, že je to obvyklé, lze ambulantní léčbu vynechat. Přistupujte k volbě lékaře zodpovědně, obraťte se na zkušeného odborníka, který pracuje s moderním vybavením. Okamžitě tedy můžete projít vyšetřením kolposkopem a zjistit předpokládanou diagnózu. Lékař může stanovit konečný závěr, pouze pokud existuje komplex analýz.

Není možné samostatně určit, proč uprostřed cyklu začala menstruace znovu, znovu po 10 dnech. Když výtok začal v důsledku mimoděložního těhotenství, nebude možné jej zastavit samostatně, čekání situaci jen zhorší. Pokud příští menstruace přišla 10 dní po předchozí, hledejte příčiny selhání menstruačního cyklu pouze s pomocí odborníků.

Proč začala menstruace 2 týdny po předchozím?

Období 2 týdny po předchozím

Co přispívá k narušení cyklu

Někdy se stane, že vaše menstruace skončila a začne znovu po dvou týdnech. To není vždy známkou vývoje patologického procesu. Zcela přirozený faktor může vyvolat krvácení..

 • Užívání hormonálních léků. Porušení cyklu je v tomto případě normou po dobu tří měsíců. Během tohoto období si tělo zvykne na hormonální změny. Anotace k léku podrobně popisuje pravděpodobnost středního krvácení.
 • Selhání endokrinního systému. Časté menstruace mohou být způsobeny nesprávnou funkcí štítné žlázy. V tomto případě musíte konzultovat nejen gynekologa, ale také endokrinologa. Při absenci uzlin ve štítné žláze je problém odstraněn pomocí hormonálních léků a léčebných poplatků.
 • Potrat. Pokud se oplodněné vajíčko nedokáže uchytit na stěně dělohy, tělo se ho zbaví krvácením. Potrat vysvětlí, proč vaše menstruace začala brzy. Navíc žena možná ani neví, že došlo k spontánnímu potratu..
 • Změny související s věkem. V dospívání a během menopauzy je výskyt menstruace uprostřed cyklu jakousi reakcí těla na hormonální změny. V prvním případě k tomu dochází v důsledku formování reprodukčního systému a v druhém - vyhynutí.
 • Těhotenství. Období dva týdny po předchozích může být známkou početí. Když se oplodněné vajíčko zavede do sliznice dělohy, může dojít k poškození integrity cév orgánu. Na tomto pozadí se na několik hodin objeví slabé krvácení..
 • Jiné důvody. Stres, změna klimatu, nadměrná fyzická aktivita, přísná strava - to vše může způsobit předčasnou menstruaci..

Všechny tyto faktory přispívají k nestabilitě cyklu. Pokud je však krvácení krátkodobé a vyznačuje se řídkým výtokem, nepředstavuje vážné nebezpečí.

Patologie vyvolávající selhání

Příčinou mimořádné menstruace mohou být různá onemocnění. V této situaci je nutná včasná pomoc odborníka, aby se předešlo komplikacím..

 • Zánětlivý proces. Patologii reprodukčních orgánů lze rozpoznat podle nepříjemného zápachu sekretů, ostré bolesti v podbřišku, zvýšené tělesné teploty.
 • Eroze. Je charakterizován tvorbou vředů na sliznici krku. Pokud je narušena integrita, začnou krvácet, což je důvodem pro propuštění.
 • Myoma. Benigní novotvar, jehož velikost se postupně zvyšuje. Hormonální nerovnováha v těle může způsobit krvácení z nádoru uprostřed cyklu.
 • Endometrióza S rozvojem onemocnění dochází k abnormálnímu růstu vnitřní vrstvy dělohy. Na tomto pozadí může menstruace trvat dvakrát měsíčně. Průvodním příznakem je bolest v dolní části břicha a dolní části zad.
 • Adenomyóza. Patologie je charakterizována proliferací epiteliální vrstvy mimo dělohu do sousedních orgánů. Proliferace endometriálních buněk nastává krví, lymfou a přímým kontaktem. Charakteristickým znakem je silné krvácení, které vyvolává rozvoj anémie. Ohroženy jsou ženy trpící neplodností a neustálými potraty.
 • Mimoděložní těhotenství. Důvodem vzniku menstruace za dva týdny může být konsolidace oplodněného vajíčka ve vejcovodu. Tento patologický proces je nebezpečný nejen pro zdraví, ale i pro život ženy..
 • Porucha srážení krve. Nedostatek železa, onemocnění jater, hemofilie mohou vyvolat krvácení.
 • Nádory maligní povahy. V tomto případě se kromě sekrecí objeví průhledná kapalina s ichor. Pro stanovení diagnózy je nutný laboratorní test.

Pokud se objeví alarmující příznaky, musíte se poradit s lékařem, který potvrdí nebo popře přítomnost patologie. Jakákoli nemoc se snáze léčí v počáteční fázi vývoje. Zpoždění může vést k vážným zdravotním komplikacím.

Co dělat?

Během menstruace, která prochází ve správný čas, má výtok tmavě červený odstín. Na konci kritických dnů jejich barva zhnědne, což je normální, protože krev interaguje s kyslíkem. Pokud krvácení začalo dva týdny po předchozím čase a výtok je charakterizován jasně červeným odstínem, který přetrvává po dobu 4-5 dnů, je to známka patologie.

Vzhled menstruace uprostřed cyklu vyžaduje konzultaci s gynekologem. V případě hormonálního narušení lékař předepíše speciální postup léčby k obnovení rovnováhy.

Co dělat, pokud menstruace začne znovu po 2 týdnech

Pokud menstruace začala dva týdny po předchozích a jsou doprovázeny akutní bolestí v pánevní oblasti, musíte okamžitě zavolat sanitku, protože pravděpodobnou příčinou je mimoděložní těhotenství.

V ostatních případech se provádí důkladná diagnostika: ultrazvuk, vyšetření nátěrů. To odhalí základní onemocnění, jehož příznakem je krvácení. Na základě získaných údajů se stanoví diagnóza a provede se vhodná léčba..

Žena by měla dbát na své zdraví. K tomu musíte kontrolovat frekvenci a trvání menstruačního cyklu. Tyto údaje pomohou specialistovi včas rozpoznat patologii. Hlavní věcí není panikařit nebo zoufat, pokud máte jakékoli podezření, vyhledejte pomoc od lékaře a nechte se otestovat..

Opakovaná období po 2 týdnech: proč se objevují a co mohou naznačovat

Krvácení 2 týdny po menstruaci může každou ženu znepokojit. Ve vzácných případech nejsou spojeny s patologickým stavem orgánů reprodukčního systému. Nemoci, které takové vypouštění vyvolávají, vyžadují okamžitou léčbu. Jejich komplikace mohou vést k neplodnosti nebo být život ohrožující. Nejčastěji dochází k neplánovanému krvácení kvůli patologiím dělohy a děložního čípku, ale existuje řada dalších důvodů pro vznik tohoto jevu.

 • 1 Důvody
  • 1.1 Patologické stavy
  • Těhotenství
  • 1.3 Iatrogenní faktory
 • 2 Co dělat

Mezi hlavní důvody opakované menstruace je třeba nazvat hormonální nerovnováhu. Jsou fyziologické (se změnami v těle souvisejícími s věkem) a patologické (vyplývající ze závažných onemocnění, chirurgického zákroku nebo léčby drogami). Krvácení je povoleno 10-15 dní po předchozí menstruaci v následujících případech:

 • puberta - u dospívajících dívek je nepravidelný cyklus běžný;
 • období zániku reprodukční funkce - u žen po 45 letech často začínají selhání cyklu: neexistuje několikměsíční období po dobu několika měsíců, pak jdou 2-3krát během jednoho;
 • změna orální antikoncepce nebo instalace nitroděložního tělíska - v těchto případech by měl být stav ženy sledován odborníkem;
 • častý nebo vzácný stres;
 • drastické hubnutí nebo přibývání na váze;
 • zneužívání alkoholu nebo nikotinu;
 • změna klimatu - takto se tělo přizpůsobuje novým podmínkám;
 • časté lety - poklesy tlaku mohou ovlivnit stav plavidel a jejich sílu. Slabnou a jejich integrita je narušena - objevují se opakovaná období.

I když žena zjistila z uvedených důvodů, které by mohly vyvolat její menstruační nepravidelnosti, je nutné co nejdříve konzultovat gynekologa, aby se vyloučily vážnější zdravotní problémy. Nadměrná ztráta krve je plná anémie a dalších nemocí.

Nemoci pohlavních orgánů, kvůli kterým může dojít ke krvácení týden nebo dvacet dní po skončení kritických dnů:

Může se jednat o nemoci způsobené poškozením pohlavních orgánů infekcemi, bakteriemi nebo houbami. Projevují se následujícími příznaky:

 • svědění, pocit pálení v genitální oblasti, které se zesilují po vodních procedurách a pohlavním styku;
 • hojný výtok vyzařující nepříjemný zápach: bílý sýrový, s nečistotami hnisu, zelený nebo hnědý;
 • nepohodlí a bolestivost během sexu a močení;
 • bolest v dolní části břicha a v pánevní oblasti;
 • zvýšená tělesná teplota

Nemoc se často po dlouhou dobu nijak neprojevuje, ale s rozvojem eroze je stav ženy charakterizován:

 • vypuštění tajemství s nepříjemným zápachem;
 • dlouhé a těžké období;
 • nepohodlí a bolest během močení;
 • opakované krvácení 7-15 dní po menstruaci

Polypy jsou nádory volné tkáně, které krvácejí a vyvolávají krvácení, které ženy opakovaně užívají. Běžné příčiny výskytu:

 • neúspěšné ukončení těhotenství;
 • škrábání - čištění pohlavních orgánů po potratu;
 • po porodu, během kterého byla použita operace;
 • hormonální nerovnováha;
 • instalace nitroděložního tělíska;
 • komplikace zánětlivých onemocnění

Abnormální proliferace děložní tkáně - endometria - je typická pro ženy po 30 letech, které již porodily děti. Odborníci se neshodují v tom, co tento jev vyvolává..

Nejběžnější verze:

 • genetická predispozice;
 • zasažení a fixace menstruační krve na stěnách cév a břišní dutině;
 • komplikace zánětlivých onemocnění;
 • důsledky chirurgické léčby nebo porodu s komplikacemi.

Nejvýraznějšími příznaky této patologie jsou bolestivá menstruace a časté krvácení.

Dysfunkce vaječníků a nedostatek ovulace jsou často důvody opakovaného krvácení po minulé menstruaci. Menstruační cyklus se skládá ze 2 fází:

 1. 1. Folikulární, který začíná prvním dnem menstruace a je charakterizován obnovením odmítnuté vrstvy endometria, aby se děloha připravila na připojení embrya, stejně jako zrání a uvolnění vajíčka.
 2. 2. Luteální fáze začíná uvolněním zralého vajíčka a procesem ovulace. Na místě, kde dospělo, se vytváří žluté tělísko, které vylučuje hormony, které inhibují růst endometria. Pokud koncepce neprošla, tato fáze končí menstruací, což je odmítnutí zarostlé vrstvy endometria.

Pokud nedojde k ovulaci, slizniční vrstva dále roste, stává se příliš. Proto se menstruační krvácení prohlubuje a prodlužuje a lze ho po krátké době opakovat.

Koagulopatie je patologie, při které se krev špatně sráží. Může to být vrozené nebo získané. Objevují se v důsledku léčby závažnými léky jako komplikace zánětlivého procesu.

Špatná srážlivost krve je jedním ze znaků rakoviny.

Kromě krvácení bezprostředně po menstruaci nebo nějakou dobu po ní se koagulopatie projevuje krvácením z kožních ran.

Proč v menopauze dochází k menstruaci dvakrát měsíčně

Když je vaše menstruace považována za normální

Pravidelné kritické dny jsou indikátorem plného fungování reprodukčního a endokrinního systému ženského těla. Jejich nástupu předcházejí pravidelné postupné změny ve vaječnících pod vlivem hypofýzy.

Menstruační cyklus má několik fází.

 1. Folikulární nebo proliferační fáze: 1. - 11. den vajíčko dozrává ve vaječníku. Je uzavřen ve speciální membráně epitelu a pojivové tkáně. Sliznice děložní dutiny zesiluje a získává hmotu a připravuje se na přijetí pravděpodobného embrya.
 2. Po dosažení vrcholné fáze vývoje folikulu praskne a uvolní se vajíčko, které se během několika hodin přesune z vaječníku do vejcovodu - dojde k ovulaci. Hnojení je možné do 2–3 příštích dnů.
 3. Luteální fáze pokračuje během posledních dvou týdnů cyklu. Během tohoto období funguje žluté tělísko, které vylučuje progesteron, v místě bývalého folikulu. Na konci fáze se zarostlé endometrium připravuje na oddělení.

Nástup menstruace znamená začátek nového cyklu. Během každé se opakuje sekvence komplexních transformací: zrání a uvolňování vajíčka, růst a odmítnutí endometria. Když zbytečná sliznice opouští dělohu, ve vaječníku již dozrává nový folikul.

Normální menstruační tok má heterogenní strukturu: spolu s tekutým hlenem a krví vycházejí zbytky cévnatky a zbytky epitelu. Toto je funkční vrstva endometria se zastaralým vejcem.

Délka cyklu pro každou ženu je přirozeně individuální. 28-32 dní je běžných. Méně časté jsou cykly 21, 36, 42 dnů. Krátká ani dlouhá doba není známkou patologie, pokud je pravidelná.

Možné odchylky v menstruačním cyklu

Někdy se opakované krvácení objeví uprostřed cyklu, několik dní po jeho ukončení nebo v jiném neočekávaném období. Takový obraz je nevyhnutelně alarmující, i když není doprovázen bolestí a jinými příznaky..

Takový výtok nelze nazvat menstruačním - neobjevuje se kvůli pravidelným fyziologickým změnám, ale kvůli dalším faktorům..

Situace, kdy menstruace nastává dvakrát měsíčně, mají různé důvody. Některé z nich jsou spojeny s restrukturalizací těla, jiné - s možnými poruchami a chorobami..

Diagnostické postupy

Pokud je menstruace nepravidelná a začíná 2 týdny po předchozí, je nutné vyšetření u gynekologa, který diagnostikuje a předepíše odpovídající terapeutický režim.

Pokud má žena častou menstruaci, žije pravidelným sexuálním životem, kromě gynekologického vyšetření musí absolvovat řadu testů, včetně rozmazání, krve, hormonálního stavu. Pokud dojde k menstruaci každých čtrnáct dní, může být nutné vyšetření mozku, pokud jiná diagnostická opatření neposkytují přesný obraz o důvodech odchylky v cyklu. Musí podstoupit ultrazvuk OMT, štítné žlázy a nadledvin.

Ultrazvukové vyšetření není nutné, pouze pokud je prokázáno, že příčinou dvojnásobné menstruace jsou infekční nemoci.

Nepatologické příčiny opakující se menstruace

Na začátku puberty u dospívajících dívek není nepravidelná menstruace považována za vážný problém. Proces hormonální regulace v této době - ​​ve věku 11-14 let, se teprve formuje. Možná nesynchronizovaná aktivita hypofýzy, nadledvin a vaječníků. Výsledkem je, že folikulární a luteální fáze cyklu mají často různá trvání: jsou pravděpodobné jak dlouhé přestávky mezi obdobími, tak jejich brzký příchod, u dospělých žen netypické. Ne všechny jsou výsledkem ovulace. Opakovaná období - často výsledkem zvýšené syntézy estradiolu nebo progestogenů.

Krvavý výtok je extrémně hojný a může trvat dlouhou dobu. Ve vzácných komplikovaných případech se může objevit anémie, latentní hypoxie, asteno-vegetativní syndrom, hypovitaminóza..

Před nástupem menopauzy - s věkem související pokles reprodukční funkce, lze také zkrátit intervaly mezi menstruací. Alokace kvůli nedostatečné produkci estrogenů a vzácné ovulace se zhoršují, mají rozmazaný charakter. Někdy se místo úplného měsíčního krvácení na podložce objeví jen několik skvrn.

Období návyku těla na hormonální antikoncepci je dalším důvodem neočekávaného výtoku. Obvykle se vyskytují v prvních měsících po zahájení užívání. Cyklus se v takových případech přizpůsobuje novému hormonálnímu pozadí tvořenému léky. Takové „menstruace“ jsou podobné běžným, ale skromnějším.

Někdy se po chirurgickém zákroku znovu objeví menstruace: diagnostická nebo neúspěšná. Tělo tak reaguje na narušení integrity endometria nebo na zásah do přirozeného hormonálního pozadí.

Obnova cyklu po porodu také někdy vede ke zvýšení kritických dnů kvůli kolísání hladiny estrogenu..

V těchto případech jsou obvykle příčiny opakujících se období zřejmé, protože jsou spojeny s určitými událostmi a akcemi. Je extrémně vzácné, aby se po opakované ovulaci objevila druhá menstruace za měsíc. Vyskytuje se v důsledku produkce dalšího vajíčka vaječníky bezprostředně po zrání předchozího. Možnost početí v takových případech přetrvává během kritických dnů, protože jsou doprovázeny dalším ovulačním cyklem. Další období nastává 10-12 dní po skončení předchozího.

Opakovaná menstruace jako známka patologie

Pokud menstruace dvakrát měsíčně není výsledkem atypické dvojité ovulace, fyziologického stavu souvisejícího s věkem nebo lékařského zásahu, říká se metroragie. Ve většině případů jde o klinický příznak patologických procesů v těle..

 • spojené s hormonální nerovnováhou: dysfunkce vaječníků, štítné žlázy, nadledvin nebo hypofýzy;
 • neoplazmy v děložní dutině: myomatózní uzliny nebo polypy, které se vyznačují intenzivním prodlouženým krvácením;
 • endometrióza: špinění, hnědé nebo hnědé;
 • zánět pánevních orgánů: salpingitida, ooforitida;
 • destruktivní procesy ve struktuře epitelu: dysplázie, eroze.

V takových situacích dochází ke krvácení pravidelně, bez jakékoli pravidelnosti. Nejsou důsledkem ovulace. Výtok může být doprovázen negativními příznaky: bolest v břišní oblasti, horečka, slabost. Často neexistují žádné další klinické příznaky.

Pravidelné náhlé změny hormonálních hladin jsou možné při nervovém nebo fyzickém přetížení, včetně změn klimatických pásem nebo silného stresu. Podmíněně patologické zahrnují opakované krvácení, které se vyvíjí na pozadí používání nitroděložních tělísek. Nesprávně vybrané modely mají mechanický účinek na sliznici cervikálního kanálu a děložní dutiny, poškozují tkáně.

Nejnebezpečnější stav: spontánní potrat v důsledku těhotenství. Několik týdnů si žena nemusí být vědoma svého stavu, protože menstruace není vždy zpožděna. Odmítnutí membrán obvykle vypadá jako menstruace. V případě mimoděložního těhotenství je tato situace životu nebezpečná..

Důvody pro dlouhou dobu, proč menstruace trvá 1 měsíc

Hlavní příčiny prodloužení období jsou velmi rozmanité. V některých případech, když manželka neví, jaké jsou důvody pro prodloužené a dlouhé období, proč menstruace trvá velmi dlouho, abyste věděli, co dělat s prodlouženou menstruací, musíte určit její příčinu. Výskyt opakované menstruace během jednoho cyklu nebo jejich trvání může být nejčastěji způsoben:

1 Užívání perorální hormonální antikoncepce může vést k selhání menstruace. Navíc nemusí být menstruace 1 týden, 2 týdny, 1 měsíc nebo dokonce déle. Zpoždění menstruace se také může změnit na velmi dlouhou menstruaci. Je však důležité pamatovat na jednu věc, a to jak s velkým zpožděním menstruace, tak v případě, že menstruace trvá 1 měsíc, měli byste určitě vyhledat pomoc od lékaře, který předepsal hormonální antikoncepční pilulky;

2 Pokud menstruace trvá 1 měsíc nebo déle, lze to vysvětlit hormonální nerovnováhou. Hormonální poruchy v práci ženského těla často vyvolávají poruchy v normálním průběhu menstruačního cyklu. V tomto případě může menstruace trvat asi měsíc nebo déle. Příčinou těchto selhání jsou často zánětlivé procesy v genitáliích, následky porodu a potratu;

3 Poruchy v cyklu, často se vyskytující u mladých dívek a žen v premenopauzálním období;

4 Instalace hormonálního nitroděložního tělíska (nitroděložního tělíska) může vést jak ke zpoždění menstruace, tak k případu, kdy se menstruace nezastaví po dobu 1 měsíce nebo déle. Tento typ antikoncepce často způsobuje nepravidelnosti v cyklu, v němž období trvá déle než měsíc. Za takových okolností je nutné urgentně kontaktovat gynekologa pro nouzové odstranění spirály.

Co dělat v případě opakovaných období

Pokud kritické dny přijdou podruhé během cyklu, musíte důsledně vyloučit všechny pravděpodobné příčiny. Je-li tomu žena vystavena poprvé, je nutné sledovat její blahobyt. Výstrahou by měla být rychlá únava, bolesti hlavy, ospalost, náhlý krevní tlak, poruchy srdečního rytmu.

Opakovaný mimoškolní výtok je důvodem k zahájení udržování bazálního rozvrhu. Pomůže vám zjistit, co se děje s ovulací. Opětovné zrání vajíčka nebo zkrácené fáze mohou vyvolat nástup kritických dnů.

Užívání jakýchkoli léků bez lékařského vyšetření se nedoporučuje.

Kdy navštívit lékaře

Vzhled krvácení, které časově neodpovídá příští menstruaci, je vždy důvodem pro odborné vyšetření. Je nemožné zabránit rozvoji komplikací domácími metodami bez znalosti jejich příčiny..

Pro radu by měl být okamžitě konzultován gynekolog, i když je výtok nevýznamný. Mnoho nemocí, včetně rakoviny, je bezbolestných, dokud nedosáhnou nevratných stadií..

Specialista při prvním jmenování zjistí okolnosti, za kterých se krvácení objevilo, shromáždí podrobnou historii. Provádí se biochemický krevní test a vyšetření nátěru. Předepište ultrazvuk, diagnostickou kyretáž, hysteroskopii.

Léčba závisí na typu identifikované patologie. Může to být kurz korekční hormonální terapie, užívání protizánětlivých, sedativních léků, terapie vitamínem, fyzioterapie, dlouhý odpočinek.

Při masivním děložním krvácení potřebují pacienti urgentní pomoc, zejména při nízké koagulaci. Aby se předešlo následkům, nejprve se vstřikuje vitamin K. Hlavní diagnóza se provede později..

Další diagnostika

Aby bylo možné plně pochopit, proč se měsíc odehrává, měla by žena podstoupit další vyšetření. Klinické a gynekologické vyšetření stále nemůže poskytnout komplexní informace o zdroji problému. Proto jsou předepsány následující postupy:

 1. Obecné testy krve a moči.
 2. Biochemie krve (hormonální spektrum, protilátky proti infekcím, koagulogram atd.).
 3. Analýza vaginálního výtoku.
 4. Nátěr na flóru a cytologii.
 5. Kolposkopie.
 6. Ultrazvuk pánve.
 7. Hysteroskopie.
 8. Tomografie.

Jakmile se vytvoří úplný obraz patologie, lékař učiní konečný závěr. A na jeho základě budou naplánována další opatření pro lékařskou korekci. Současně je třeba si uvědomit, že je možné zcela zachránit pacienta před dlouhodobým přístupem s včasným přístupem k lékařské pomoci a dodržováním všech doporučení odborníka..

Obsah článku:

Názor lékařů

Vývoj takzvaného juvenilního krvácení na pozadí formování menstruačního cyklu v dospívání často způsobuje další anemické projevy. Objevují se častěji než menstruační. Tělo musí obnovit ztracený objem krve po dobu několika týdnů.

Obvyklá doporučení pro dívky náchylné k těmto projevům puberty:

 • vyhněte se silnému nervovému a fyzickému přetížení;
 • pravidelně užívejte vitamínové doplňky, doplňky železa;
 • zahrnout do stravy více živočišných bílkovin, bobulí a ovoce.

Dámy, které překročily 45letý milník, by neměly chybět každoroční návštěvy gynekologa a mammologa. Poruchy cyklu jsou spouštěny změnami endokrinního systému souvisejícími s věkem. Během tohoto období se zvyšuje riziko různých patologií závislých na hormonech..

Ženy v plodném věku by měly sledovat jak zpoždění, tak častější opakující se období. Selhání často naznačuje ovariální dysfunkci, vývoj myomů, endometriózu a další nebezpečné zdravotní poruchy.

Jak zastavit silné krvácení během menopauzy doma?

Okamžitě je třeba říci, že to nestojí za to, protože jakýkoli zásah do ženského menstruačního cyklu může vést k gynekologickým onemocněním. Nejlepší možností pro rozvoj událostí je okamžitá návštěva lékaře..

Pokud se však rozhodnete riskovat, krvácení lze zastavit následujícími léky:

 1. Užívání antikoncepčních pilulek nebo perorálních kontraceptiv může na dlouhou dobu zastavit dlouhá a těžká období. Pokud tyto léky již užíváte, nepřestávejte je užívat..
 2. Vikasol. Tento lék může způsobit těžké srážení krve, a tím zastavit těžké období..
 3. Tranexam. Tento nástroj je také vytvořen za účelem zastavení menstruace, můžete si jej koupit ve formě tablet nebo injekcí..
 4. Duphaston. Tento hormonální lék také ovlivňuje zastavení krvácení. Jeho hlavní výhodou je, že nijak neovlivňuje procesy srážení krve..

Dlouhé a těžké období s menopauzou je tedy poměrně alarmujícím znamením, které by nemělo být ignorováno. Je lepší navštívit lékaře a slyšet, že je vše pro vás, než riskovat vlastní zdraví. Faktem je, že většina nemocí ženského reprodukčního systému, dokonce i při velkém krvácení z pochvy, může být vyléčena úplně, ale pouze pokud byla zaznamenána v raných fázích..

Zajímavé a poučné video na toto téma:

ChorobaPopis a příznaky
Zánětlivé procesy
Cervikální eroze
Polypy na děložním čípku nebo děloze
Endometrióza
AdenomyózaAdenomyóza je vnitřní forma endomitriózy. Tělo dělohy se skládá ze svalové, ochranné a slizniční tkáně. U tohoto onemocnění roste sliznice (endometrium) přes ochrannou tkáň a proniká do svalové tkáně. Ten se stává hustší a děloha získává sférický tvar. Nebezpečí této patologie spočívá v tom, že se po dlouhou dobu nemusí nijak projevovat a pouze v jejích zanedbaných formách dochází k nepravidelnému krvácení. Jedním z viditelných znaků je hnědý výtok, který trvá dlouhou dobu po skončení menstruace několik cyklů za sebou
LeiomyomDěložní myomy jsou jednou z nejčastějších onemocnění u žen v plodném věku. Jedná se o benigní útvar, jehož běžnými příčinami jsou genetika, nemoci reprodukčního systému a chirurgické zákroky. Stejně jako adenomyóza se nemusí v prvních fázích vývoje nijak projevovat, proto je důležité pravidelně podstupovat preventivní prohlídku u gynekologa
Nedostatek ovulace
Onkologická onemocněníK tvorbě zdravých tkání nebo tkání postižených benigními nádory na maligní dochází v důsledku malignity - porušení buněčného dělení a regenerace. Krvavý výtok, špatné zdraví, úbytek hmotnosti - příznaky rakoviny
Mechanická poranění dělohyS takovými zraněními pomohou zastavit krvácení pouze manipulace s lékařem.
Koagulopatie