Před menstruací za týden

Většina žen začíná vykazovat známky premenstruačního syndromu 10 dní před nástupem menstruace. Toto je období nejen špatného zdraví, ale také rozbitých nervů. Jaké příznaky PMS u žen se mohou projevit??

Příčiny premenstruačního syndromu

Počínaje 21. dnem cyklu a končící počátkem menstruace dochází v těle ženy k významným změnám. Termín PMS vytvořil anglický gynekolog Robert Frank. Chování žen týden před nástupem kritických dnů bylo předmětem zájmu lékařů po dlouhou dobu. Fakta byla porovnána, za kolik dní se příznaky PMS začaly projevovat.

Předmenstruační syndrom není jen obdobím bolesti hlavy, tažením v břiše, ale také obdobím nestabilního psychologického a emocionálního pozadí. Právě během PMS dochází k většině případů dopravních nehod s účastí žen, nežné pohlaví je během tohoto období náchylné k nadměrným nákupům..

Příčiny syndromu dosud nebyly stanoveny. Někteří odborníci se domnívají, že se jedná o reakci těla na nárůst hormonů. Jiní věří, že se jedná o alergickou reakci těla na změny v hormonálním pozadí. Ale oba názory jsou založeny na syndromu PMS souvisejícím s hormony..

Pro normální fungování ženského těla je velmi důležité správné hormonální pozadí. Ve druhé fázi cyklu začíná oscilovat, což vede k poruchám ve všech systémech..

Hlavní znaky PMS

Kolik dní před menstruací začnou ženy trápit příznaky PMS, záleží na individuálních vlastnostech těla. V průměru se začínají objevovat 10 dní před menstruací. Hlavní příznaky jsou následující.

Přibývání na váze

Téměř všechny ženy zaznamenávají přírůstek hmotnosti před menstruací. To je způsobeno skutečností, že v těle existuje nerovnováha estrogenu a progesteronu. Tekutina začíná přetrvávat, nadýmání, otoky. Po skončení menstruačního cyklu všechny příznaky zmizí.

Je také možné se zotavit během období PMS kvůli skutečnosti, že v tuto chvíli je výrazně zvýšena chuť k jídlu. Žena začíná jíst více, protože její hladina glukózy v krvi klesá.

Plačlivost, podrážděnost, agresivita

Tyto příznaky se objevují u žen kvůli slabému psychologickému pozadí, které tak reaguje na hormonální poruchy.

Kožní problémy

Pět dní před menstruací se u mnoha žen objeví akné. Během PMS způsobuje estrogen pokles mazových žláz. Z tohoto důvodu se pokožka stává mastnější. Pokud žena nejí správně nebo je ve stresující situaci, je výskyt podráždění, akné a akné možný v 98% případů..

Ženy často pociťují bolesti hlavy v předmenstruačním období. Existují také bolesti v dolní části zad a dolní části břicha..

Předmenstruační syndrom nebo těhotenství?

Mnoho příznaků PMS je velmi podobných prvním příznakům těhotenství. Jak odlišit nástup těhotenství od čekání na kritické dny? Po početí se hladina progesteronu v těle ženy zvyšuje. Totéž se děje v období před menstruací. Příznaky jsou podobné:

 • únava, ztráta síly;
 • bolestivé pocity na hrudi;
 • zvracení, nevolnost;
 • podráždění, slzavost, agresivita;
 • bolest v bederní oblasti.

Jak lze tyto státy od sebe odlišit? Bolestivé pocity na hrudi mizí s nástupem menstruace, během těhotenství zůstávají nezměněny po celý první trimestr.

Bolesti dolní části zad během těhotenství jsou normou pouze v posledním období. Během těhotenství se žena obává častého močení - tento znak se u PMS neobjevuje.

Příznaky obou stavů jsou velmi podobné, takže rozluštění toho, co lze očekávat, je velmi obtížné. Nejjistějším způsobem, jak zjistit příčinu onemocnění, je počkat na dobu nástupu menstruace..

Pokud menstruační cyklus nezačne v pravý den, musíte použít těhotenský test.

Prevence nepříjemných příznaků PMS

Ke snížení nepříjemných příznaků před menstruací lze přijmout preventivní opatření. Všechny metody by měly být předepsány pouze ošetřujícím lékařem. Doporučení jsou sepsána při vyšetření pacienta a po dekódování vyhovujících testů. Pokud je nepohodlí způsobeno narušením hormonálního pozadí, bude efektivní léčbou příjem hormonálních léků. Jsou předepsány po dobu nejméně 3 měsíců..

Specialisté určují, jak dlouho příznaky PMS obtěžují ženu, a mohou předepsat následující léky:

 1. Sedativa, která pomáhají vyrovnat se s depresí, podrážděností.
 2. Na bolesti hlavy použijte Ibuprofen, Ketanov.
 3. K odstranění přebytečné tekutiny z těla lze použít diuretika..

Někdy jsou změny životního stylu dostatečné ke snížení příznaků PMS. Snížení příjmu soli v dnešní době pomůže předcházet otokům. Vyvážená strava, diety a snížení množství konzumovaných tučných jídel ulehčí nadýmání, přibývání na váze a akné. Jezte hodně ovoce a zeleniny.

Zdravý a přiměřený spánek je v dnešní době velmi důležitý. Je to nedostatek spánku, který může vyvolat agresi a podráždění..

Dva týdny před začátkem menstruace začněte užívat Magne B6 (hořčík s vitaminem B6) - neublíží, i když se ukáže, že jste těhotná, stabilizuje srdce, posiluje krevní cévy, zmírňuje únavu a nespavost.

Pokud se nemoci nemůžete sami zbavit a příznaky i dnes agresivně ničí váš život, obraťte se na odborníka.

Symptomatické prekurzory menstruace

Po celou dobu menstruačního cyklu se ženská pohoda mění spolu s procesy probíhajícími v jejím těle. Příznaky před menstruací se často velmi liší od toho, jak se cítíte, a mohou být znepokojující. Většina z těchto příznaků jsou fyziologické jevy a nejsou spojeny s patologickými procesy. Z pravidla však existují výjimky. Pochopení vlastností předmenstruačních příznaků bude každá žena schopna vyhnout se neopodstatněným úzkostem a naopak, všimnout si varovných signálů.

Předmenstruační syndrom

Již ve starověku si vědci a lékaři všimli souvislosti mezi přístupem v kritických dnech a špatným zdravotním stavem ženy. Dnes mají tato onemocnění své vlastní jméno - premenstruační syndrom..

U žen v reprodukčním období se projevy syndromu vyskytují asi v 25% případů, zatímco u zralějších žen dosahuje toto číslo asi 50%.

Příčiny a etiologie tohoto syndromu stále zůstávají záhadou, zahalenou mnoha teoriemi a odhady. Nejoblíbenější verzí nástupu příznaků, definovaných jako prekurzory menstruace, je vliv hormonálních a psychosomatických faktorů.

Riziková skupina pro PMS projevy zahrnuje ženy:

 • život ve velkých městech se znečištěným prostředím;
 • vystaven silnému stresu v práci nebo doma;
 • s chronickými onemocněními orgánů reprodukčního nebo endokrinního systému;
 • potýkají s potraty nebo potraty;
 • náchylný k depresi;
 • s nízkou fyzickou aktivitou.

Projev PMS do značné míry závisí na predispozici ženy k psychologickým, autonomním, metabolickým nebo endokrinním abnormalitám. Příznaky tohoto syndromu jsou cyklické, což naznačuje souvislost s menstruačním cyklem. Kolik dní před menstruací se příznaky PMS vyskytnou, nelze s jistotou říci. U některých žen se příznaky objevují jeden nebo dva dny před začátkem krvácení, u jiných asi týden.

První známky PMS se často objevují u dívek před příchodem menarche. A zároveň, jak je stanovena sekvence menstruačního cyklu, je pozorován určitý vzor příznaků premenstruačního syndromu. U všech žen se však syndrom vyvíjí odlišně. U některých se příznaky s věkem zhoršují, u jiných naopak po odchodu z puberty prakticky vymizí. Existují také ženy, které po skončení menstruace pociťují příznaky PMS..

Po určení individuální sekvence a příznaků premenstruačního syndromu je možné určit, kolik dní zbývá do začátku menstruace.

Potíž spočívá pouze ve skutečnosti, že tyto projevy mohou být podobné projevům těhotenství a nástupu menopauzy. Pokud existuje pravděpodobnost takových jevů, lze je odlišit od premenstruačního syndromu pouze vyloučením..

Příznaky premenstruačního syndromu

První příznaky menstruace za týden jsou obvykle méně výrazné a přicházejí ve formě slabosti, drobných onemocnění a bolesti hlavy.

Psychoemočné příznaky se často objevují jako první:

 • časté výkyvy nálady;
 • podrážděnost a agresivita;
 • depresivní a slzavý stav;
 • pocity úzkosti a osamělosti;
 • špatný sen.

Po narušení nervového systému následují vegetativně-vaskulární problémy:

 • závrať;
 • migréna;
 • vysoký krevní tlak;
 • nevolnost a zvracení;
 • bolest v srdci.

A také mezi příznaky bezprostřední menstruace lze zaznamenat výskyt příznaků metabolických a endokrinních poruch:

 • nárůst teploty na 37-37,5 stupňů Celsia;
 • zvětšení mléčných žláz, tíha a bolestivost na hrudi;
 • bolesti v podbřišku a bolesti zad;
 • nadýmání;
 • kožní vyrážky a svědění;
 • mírný otok obličeje a končetin.

S projevem premenstruačního syndromu u žen jsou pozorovány různé kombinace příznaků. Přiřazením tendence k převaze určitých znaků je lékaři rozdělují do čtyř hlavních forem:

 1. Neuropsychic. To je zaznamenáno u přibližně poloviny žen trpících PMS. Vykazuje známky emoční nestability; deprese, slzavost, podrážděnost, agresivita, necitlivost končetin, bolest na hrudi.
 2. Edematózní forma je charakterizována edémem obličeje, rukou a nohou, přecitlivělostí prsou, plynatostí, kožními vyrážkami a svěděním. Dívky pociťují silnou fyzickou únavu a pocení.
 3. S cefalgickou formou trpí ženy migrénami, závratěmi, nevolností a zvracením. Časté jsou také necitlivost končetin, pocení a horečka..
 4. Krizová forma je vyjádřena v těžkých duševních stavech: záchvaty paniky, úzkost, fóbie. Jsou přítomny neurologické poruchy, jako je necitlivost končetin, potíže s dýcháním a tlak na hrudi.

Ačkoli mnoho žen má tendenci nazývat jakékoli nemoci několik dní před menstruací jako příznaky PMS, lze za ně považovat pouze závažné projevy, které ovlivňují výkon a obvyklý způsob života. Výskyt těchto příznaků může ženu vážně vyděsit a vyžaduje lékařskou diagnózu..

Přirozené příznaky před kritickými dny

Jak již bylo uvedeno, ne všechny ženy trpí PMS. To však vůbec neznamená, že před menstruací nemají žádné známky..

Mnoho dívek ve svých komentářích a recenzích poznamenává, že ačkoli se nikdy nesetkaly s výše popsanými obtížemi syndromu, krátce před nástupem kritických dnů se u nich vyskytly podobné příznaky:

 • citlivé a bolestivé prsa;
 • mírné výkyvy nálady;
 • ospalost a slabost;
 • nestandardní preference v tom, co jíte a pijete;
 • někdy křeče v dolní části břicha a bolesti zad.

Takové projevy obvykle nezasahují do vedení obvyklého životního stylu a jsou variantou zdravé normy..

Je třeba si uvědomit, že pokud se tyto příznaky objevily během zpoždění, je to zřídka předzvěstí menstruace a je lepší provést těhotenský test.

Vaginální sekrece před menstruací

2 týdny před začátkem menstruace se výrazně zvyšuje výtok. Je to způsobeno nástupem ovulace a obdobím plodnosti těla dívky..

Sekrece během ovulace má charakteristické rysy - hojnost, viskozitu a hlen. Barva se pohybuje od průhledné po bílou.

Tyto změny jsou způsobeny vlivem hormonálních hladin..

 1. V první polovině cyklu začíná tělo aktivně produkovat estrogen, jehož hladina v krvi dosáhne svého vrcholu v době ovulace. Z tohoto důvodu je množství sekrece bezprostředně po menstruaci vzácné a téměř nepostřehnutelné. Jeho objem se však postupně zvyšuje..
 2. Ve druhé fázi cyklu se soubor hormonů mění a progesteron má zásadní vliv na sekreci. Místo folikulu, ze kterého vyšlo vajíčko, se objeví žluté tělísko, které je zodpovědné za produkci tohoto hormonu. Hlavním cílem tohoto procesu je připravit tělo na početí a pokud k němu došlo, zajistit životaschopnost plodu..

Pod vlivem progesteronu se objem vypouštění ještě zvyšuje. S blížící se menstruací se konzistence stává silnější a hustší. Barva je obvykle bílá..

Zvýšené hladiny progesteronu však trvají jen chvíli. Pokud nedojde k početí, tělo se začne připravovat na menstruaci a hladina hormonu klesá..

Náhlé ukončení hojné silné leukorea 1 nebo 2 dny před menstruací je známkou hrozícího krvácení a neúspěšného početí.

Nebezpečné příznaky

Jaké příznaky dva dny před menstruací by měly být považovány za patologické:

 • krevní sraženiny a tajné masti několik dní před menstruací často naznačují přítomnost zánětlivého procesu;
 • několik měsíců před menstruací se objeví výrazný bolestivý syndrom v břiše nebo dolní části zad;
 • vzhled příliš hojného a tekutého výboje;
 • těžká nevolnost a horečka;
 • nevolnost, zvracení, příznaky intoxikace.

Kromě toho, že tyto příznaky jsou charakteristické pro PMS, mohou být také projevem závažnějších onemocnění, jako je eroze děložního čípku, endometritida, endometrióza, fibroidy a bakteriální záněty. Všechna tato onemocnění mohou vážně poškodit zdraví žen..

Nečekejte, až příznaky zesílí, musíte ihned vyhledat lékaře, jakmile se objeví první onemocnění.

Vzhledem k tomu, že k rizikovým faktorům předmenstruačních příznaků patří přítomnost chronických onemocnění, lze také dojít k závěru, že se syndrom může projevit jako komplikace u jakéhokoli onemocnění.

U žen trpících malátností před kritickými dny je důležité pečlivě sledovat jejich vlastní zdraví a být pravidelně vyšetřovány gynekologem.

Ženský menstruační cyklus je jedinečný fenomén, který je doprovázen neustálými hormonálními a fyziologickými procesy. Známky kritických dnů, pokud vás nezbaví každodenního pohodlí, jsou zdravou reakcí na tyto procesy. Poslechem signálů vlastního těla se naučíte lépe porozumět charakteristikám zdraví vašich žen a reagovat včas, když se něco pokazí.

Jaké příznaky se vyskytují před menstruací. PMS a jeho znaky

Většina žen zná projevy premenstruačního syndromu. Mnoho z nich netrpí ani tak onemocněními samotné menstruace, jako spíše stavem, který jí předchází. Důvodem všeho jsou hormonální změny, ke kterým dochází v těle v předvečer menstruace. Je narušena funkce různých orgánů i nervového systému. To vede k bolestem hlavy, depresi, podrážděnosti. Musíte vědět, s jakými fyziologickými procesy jsou spojeny. Pak může být snazší vypořádat se s nepříjemnými příznaky..

Co je předmenstruační syndrom

Během menstruačního cyklu se mění poměr pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu produkovaných ve vaječnících. To se odráží ve stavu obecného hormonálního pozadí..

Po ovulaci nastává takzvaná luteální fáze, která předchází nástupu menstruace. Příprava na to začíná v těle předem. Pod vlivem hormonů dochází ke změnám ve stavu mléčných žláz, pohlavních orgánů. Mozek, centrální nervový systém reaguje na hormonální procesy.

V důsledku toho se u většiny žen rozvinou charakteristické příznaky před menstruací. U některých začínají 2 dny před menstruací, u jiných 10 dní před. Poruchy se objevují s různou závažností. S nástupem kritických dnů zmizí. Tyto příznaky se souhrnně označují jako premenstruační syndrom (PMS). Bylo zjištěno, že PMS je silnější u žen, které trpí gynekologickými nebo jinými chorobami.

Práce v noční směně, vystavení nebezpečným látkám, nedostatek spánku, nezdravá strava, potíže a konflikty - to vše jsou faktory, které zvyšují onemocnění před menstruací..

Poznámka: Existuje taková teorie, že nepříjemné pocity před menstruací jsou reakcí těla na nedostatek početí, což je přirozené završení fyziologických procesů probíhajících v ženském reprodukčním systému..

Známky blížícího se období

Projevy PMS se mohou u každé konkrétní ženy lišit. Na povahu projevů má vliv dědičnost, životní styl, věk, zdravotní stav. Mezi nejzřetelnější příznaky blížící se menstruace patří:

 • podrážděnost;
 • deprese, pocit nevysvětlitelné melancholie, deprese;
 • únava, bolesti hlavy;
 • pokles krevního tlaku;
 • neschopnost soustředit se, zhoršení pozornosti a paměti;
 • poruchy spánku;
 • neustálý pocit hladu;
 • bolestivé pocity na hrudi;
 • výskyt edému a zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle;
 • zažívací potíže, nadýmání;
 • mírné zvýšení tělesné teploty;
 • tahání bolesti zad.

Rozlišujte mezi mírnou formou PMS (přítomnost 3-4 příznaků, které zmizí s nástupem menstruace) a těžkou formou (výskyt většiny příznaků současně 5-14 dní před menstruací). Není vždy možné, aby se žena sama vyrovnala s těžkými projevy. Někdy mohou pomoci pouze hormonální léky.

Odrůdy PMS

V závislosti na tom, které příznaky převládají u ženy před menstruací, se rozlišují následující formy PMS.

Edematózní. S touto formou ženy pociťují bolest v mléčných žlázách akutněji, nohy a paže bobtnají, objevuje se svědění kůže a zvýšené pocení..

Cefalgické. Pokaždé před menstruací se objeví závratě, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy vyzařující do očí. Často jsou takové příznaky kombinovány s bolestí v srdci..

Neuropsychic. Převládají příznaky jako depresivní nálada, podrážděnost, slzavost, agresivita, nesnášenlivost k hlasitým zvukům a jasná světla.

Krizovaya. Před menstruací prožívají ženy krize: stoupá krevní tlak, zrychluje se puls, otupují končetiny, objevují se bolesti v oblasti hrudníku, strach ze smrti.

Příčiny různých příznaků PMS

Závažnost projevů PMS závisí hlavně na stupni hormonálních změn a stavu nervového systému. Důležitou roli hraje psychologický přístup. Pokud je žena aktivní, zaneprázdněná zajímavými věcmi, necítí příznaky nástupu menstruace tak ostře jako podezřelý pesimista, který trpí pouhou myšlenkou na blížící se onemocnění. Vysvětlení lze nalézt pro každý příznak..

Zvýšení tělesné hmotnosti. Na jedné straně je to způsobeno poklesem hladiny estrogenu v krvi ve druhé fázi cyklu. Hromaděním tukové tkáně schopné vylučovat estrogeny tělo kompenzuje jejich nedostatek. Existuje také nedostatek glukózy v krvi, což vede ke zvýšenému hladu. Pro mnoho žen je konzumace lahodného jídla způsobem, jak uniknout problémům a starostem..

Změny nálady. Důvodem agresivity, podrážděnosti, úzkosti, deprese je nedostatek „potěšujících hormonů“ v těle (endorfin, serotonin, dopamin), jejichž produkce během tohoto období klesá.

Nevolnost. Před menstruací se děloha mírně zvyšuje v důsledku růstu a uvolnění endometria. Současně může vyvíjet tlak na nervová zakončení, jejichž podráždění způsobuje výskyt dávivého reflexu. Užívání hormonálních léků a antikoncepce může vyvolat nástup nevolnosti. Pokud má žena takový příznak před menstruací, je pro ni možná tento lék kontraindikován. Musí být nahrazen něčím jiným.

Varování: Nevolnost před očekávaným obdobím může být známkou těhotenství. S ohledem na to by žena měla nejprve udělat test a navštívit lékaře, aby objasnila svůj stav..

Bolesti dolní části břicha. Slabá tahová bolest v dolní části břicha je považována za normální před menstruací, pokud žena nemá poruchy cyklu, nedochází k žádnému patologickému výtoku a dalším známkám onemocnění pohlavních orgánů. Pokud je bolest silná, nezmizí po užívání léků proti bolesti, je nutné jít k lékaři, podstoupit vyšetření a zjistit příčiny patologie.

Zvýšení teploty. Před menstruací může normální teplota vystoupit na 37 ° - 37,4 °. Výskyt vyšší teploty se stává známkou přítomnosti zánětlivého procesu v děloze nebo vaječnících. Zpravidla existují další známky porušení, které nutí ženu navštívit lékaře..

Vzhled akné. Tento příznak se vyskytuje před menstruací v důsledku endokrinních poruch, střevních onemocnění, snížení obranyschopnosti těla, porušení metabolismu tuků v důsledku změn produkce hormonů.

Vzhled edému. Hormonální změny zpomalují proces metabolismu vody a solí v těle, což vede k zadržování tekutin v tkáních.

Zvětšení prsou. Hladina progesteronu se zvyšuje a tělo se připravuje na možné těhotenství. Potrubí a laloky bobtnají, zvyšuje se krevní oběh. Prsní tkáň se táhne, což při dotyku vede k tupé bolesti.

Video: Proč se zvyšuje chuť k jídlu před menstruací

Za jakých podmínek dochází k podobným projevům?

Ženy si často pletou projevy PMS a těhotenství. Nevolnost, závratě, zvětšení a bolestivost mléčných žláz, zvýšená leucorrhoea jsou charakteristické pro oba stavy..

Pokud jsou příznaky přítomny a menstruace je zpožděna, došlo pravděpodobně k těhotenství. Abyste se ujistili, že tomu tak je přesně, doporučujeme provést krevní test na obsah chorionického hormonu (hCG se tvoří po těhotenství).

Podobné příznaky se objevují také u endokrinních onemocnění, tvorby nádorů prsu, užívání hormonálních léků.

Příznaky blížící se první menstruaci u dospívajících

Puberta začíná u dívek ve věku od 11 do 15 let. Jejich charakter se konečně ustálil až po 1–2 letech. Dívka se může dozvědět o bezprostředním nástupu první menstruace podle jejích charakteristických projevů. Již 1,5-2 roky před nástupem této události má dospívající dívka bílý výtok. Těsně předtím, než se objeví první menstruace, se leucorrhoea stává intenzivnější a tenčí..

Ve vaječnících může být mírná tažná bolest vyplývající z jejich růstu a roztahování. PMS se často projevuje spíše slabě, ale mohou se vyskytnout odchylky srovnatelné s projevy PMS u dospělých žen. Jedním z charakteristických znaků adolescentního PMS je tvorba akné na obličeji. Důvodem je kolísání hladiny pohlavních hormonů, účinek tohoto procesu na stav pokožky.

Video: Známky blížící se menstruace u dívek

Projevy PMS u premenopauzálních žen

Po 40-45 letech mají ženy první známky stárnutí těla a snížení hladiny pohlavních hormonů. Objevují se menstruační nepravidelnosti, zpomaluje se metabolismus, často se zhoršují chronická onemocnění pohlavních orgánů. Stav nervového systému se zhoršuje. Ve výsledku se projevy PMS dále vylepšují..

Mnoho žen v tomto věku pociťuje před menstruací silné bolesti hlavy, závratě, zvýšené pocení, zvýšenou srdeční frekvenci, změny nálady a deprese. Často jsou takové projevy PMS tak bolestivé, že je předepsána hormonální léčba ke zmírnění stavu léky, které regulují obsah estrogenu, progesteronu a dalších hormonů v těle..

Předmenstruační syndrom nebo PMS u žen - příznaky a léčba

Mnoho žen má před menstruací závratě, změny nálady, bolesti hlavy a silné nepohodlí..

Proč se to stane asi 8-10 dní před nástupem menstruace a zmizí?

 1. Co je PMS nebo premenstruační syndrom?
 2. Pravda a mýty o PMS
 3. Klasifikace
 4. Rizikové faktory pro PMS
 5. Příznaky PMS
 6. Závisí PMS na věku ženy??
 7. PMS a hormony
 8. Jak zjistit PMS od těhotenství?
 9. Jak diagnostikovat PMS?
 10. Léčba
 11. Nedrogové přístupy
 12. Hormonální terapie
 13. Léky na zmírnění příznaků PMS
 14. Lidové léky
 15. Prevence PMS
 16. Co říkají ženy o PMS

Co je PMS nebo premenstruační syndrom?

Dekódování PMS v gynekologii - premenstruační syndrom. PMS se projevuje ve formě nepříjemných klinických příznaků asi týden před menstruací, trvá 2-12 dní. Tělo v daném časovém období způsobí nějakou poruchu. Funkce mnoha orgánů se začínají zotavovat až s příchodem menstruace nebo později - po jejich dokončení.

Je to všechno o hormonálních změnách, když se fyziologické procesy v těle začnou chovat divně. Ženské hormony, tak či onak, ovlivňují nervový systém a v nadbytku se hromadí v předvečer nástupu menstruace.

V této fázi cyklu je pozorováno následující:

 • pocit nevolnosti pod vlivem estrogenu a progesteronu;
 • vyčerpanost;
 • nadměrná podrážděnost, nervozita.

PMS, jako syndrom před menstruací, začíná vykazovat nadměrnou citlivost na tyto hormony. Tyto změny ve fyzickém stavu jsou způsobeny emocionálním pozadím, kdy ženy znervózňují, jsou rozčilené a prožívají stres.

Syndrom se často projevuje agregátně, protože hormonální pozadí prochází změnami a stopové prvky mají nerovnováhu.

To znamená:

 • nepohodlí;
 • plačtivost;
 • nadměrné přepětí;
 • otok mléčných žláz;
 • tahání bolesti v dolní části břicha.

Ženy si často pletou těhotenství a PMS, i když tu není nic společného. Podle statistik se syndrom vyskytuje, když je dosaženo určitého věku, u mladých dívek by to neměly mít dívky v dospívání.

Vinu za to všechno:

 • intelektuální přetížení,
 • podváha,
 • stres,
 • fyzický stres,
 • nedostatek spánku,
 • špatná výživa.

Pravda a mýty o PMS

PMS je u žen běžným jevem a doslova zarostl nejrůznějšími mýty. Proč je v tomto období tak špatná nálada? Co je pravda a kde lež?

Před menstruací může být pohoda ovlivněna:

 • kontrakce endometria v děloze;
 • prudké rozšíření tepen;
 • průnik krve endometriem s příchodem prvního dne menstruace.

Mnoho žen si naopak udržuje podobný stav, protože je po ruce. Existuje důvod, proč se dostat z nějakého druhu kontroly, odhodit nahromaděné emoce a hněv na příbuzné, blízké nebo jen na ty, kteří jsou poblíž. Taková je ženská povaha, že i když občas chci plakat, stěžovat si na potíže, problémy v životě.

Mýty o PMS zahrnují podobné příznaky, které s tímto syndromem nemají prakticky nic společného, ​​a nejsou, jedná se o:

 • nevhodné chování;
 • podrážděnost;
 • nepřiměřené ambice;
 • Deprese;
 • projev hněvu a vzteku.

Jedná se spíše o problémy psychologické povahy nebo osobnostních rysů, sociální zdatnosti ve společnosti než o argumenty a známky vývoje premenstruačního syndromu.

Za zmínku stojí některé mýty o PMS:

 1. Toto je nemoc, kterou může dostat kdokoli na světě. To není pravda. Ve skutečnosti ne více než 70% žen trpí závratěmi, únavou a křečemi v břiše.
 2. PMS je příznakem špatné nálady a lze mu zabránit konzumací například čokolády a sladkostí. Je to klam. Pokud jsou sacharidy schopny dobít, poskytnout energii a zlepšit pohodu v předvečer menstruace, pak to nebude mít vliv na PMS. Toto je větší psychologický stav ženy než léčba syndromu. Problém tedy můžete zamaskovat jen na chvíli..
 3. Syndrom PMS je zmírňován sedativními antispazmodiky, léky proti bolesti a je nevyléčitelný. Ve skutečnosti lze syndromu předcházet nasloucháním tělu, když příznaky zesílí a ve které dny začnou klesat. Možná se objeví jasnější uprostřed cyklu, od kterého bude léčba úplně jiná.

U některých žen je předmenstruační syndrom běžným způsobem života, u jiných je skutečný, trápení a utrpení, když přijde podrážděnost, hysterie, nervozita.

Možná důvodem je vývoj vážného vnitřního onemocnění a je to cítit. Hormonální pozadí reaguje podobnými projevy. Často se stává, že příčiny PMS jsou více psychologické než fyziologické..

Klasifikace

Forma PMS je odlišná:

 1. Neuropsychikum na pozadí poruch centrálního nervového systému s výskytem slzavosti, deprese, nemotivované agrese, podrážděnosti.
 2. Vegetovaskulární, u žen se objevují tlakové rázy, nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce, závratě.
 3. Endokrinní s metabolickými poruchami, doprovázené záchvaty plynatosti, zvýšeným pocením a horečkou až 39 gramů, těžkou žízní, dušností, průjmem, sníženou inteligencí a pamětí.
 4. Cephalgic při detekci hypertenze, onemocnění kardiovaskulárního systému.
 5. Krize jako závažnější forma, která se často vyskytuje na pozadí těžké přepracování, stresu a obav. Projevuje se ve formě skoků v krevním tlaku, tíhy a pocitu stlačení hrudní kosti, zvýšené srdeční frekvence, záchvaty paniky, migrény.

Příznaky PMS u žen mají různé směry. Pro některé je to běžný jev a dokonce ani důvod věnovat pozornost. Náchylnější ženy začnou před menstruací pociťovat skutečnou paniku a budou mít depresi a očekávají nepříjemné projevy.

S přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla lékaři rozlišují 3 možnosti rozvoje syndromu:

 • výskyt příznaků ve 2. fázi cyklu a úplný průchod s příchodem menstruace;
 • zmizení známek po úplném ukončení menstruace, ale s věkem, zvýšené projevy;
 • progrese nepříjemných projevů s nástupem menstruace a úplným vymizením za 2-3 dny po jejím ukončení.

Rizikové faktory pro PMS

Vědci nemohou skutečně vysvětlit, proč se u žen vyvine syndrom PMS.

Podle teorie se psychosomatika nebo hormonální poruchy člověka mohou stát faktorem. Ve druhé fázi menstruačního cyklu je poměr pohlavních hormonů extrémně nestabilní..

Estrogeny určené ke zlepšení tvůrčí inteligence a duševní pohody začínají pociťovat silnou nerovnováhu.

Pokud se progesteron hromadí v nadměrném množství, způsobuje mnoho zoufalství a dokonce i nelibost u mnoha žen.

Androgeny, které jsou odpovědné za energii a výkon, prudce stoupají. Je pozorována porucha mnoha funkcí a tělo se začne chovat nedostatečně. Hormony odpovědné za emoce a chování negativně ovlivňují části mozku.

Syndrom může být vyvolán:

 • dědičný faktor;
 • selhání endokrinního systému;
 • psychovegetativní odchylka.

Podobné výkyvy pohlavních hormonů se odrážejí v limbických oblastech mozku. Endorfiny a estrogeny negativně ovlivňují cyklické změny.

Pokud hladina endorfinů stoupá a hladina progesteronu klesá, je pozorováno ženské pohlaví:

 • otok;
 • nevysvětlitelná agresivita;
 • podrážděný žaludek, kardiovaskulární systém;
 • duševní poruchy před PMS s nedostatkem serotoninu, jako hormonu radosti, který vede k duševním poruchám, projevům deprese, smutku, slzavosti;
 • nedostatek vitaminu B6 v těle, a to je změna nálady, přecitlivělost, zvýšená únava. Pokud není dostatek hořčíku, pak ženy pociťují závratě, bolesti hlavy, příznaky tachykardie.

Menstruační cyklus má 2 fáze.

Nejprve se vytvoří folikul, poté:

 • vajíčko se vyvíjí a roste;
 • dospívá pod vlivem estrogenu jako hlavního ženského hormonu;
 • vejce opouští folikul s tvorbou žlutého tělíska;
 • produkuje se progesteron, který podporuje těhotenství, zvětšení břicha, otoky mléčných žláz.

V případě oplodnění začne vajíčko odumírat a rozpadat se. V této době je pozorován pouze pokles hladiny progesteronu, hormonální rázy, zvýšení estrogenu.

Skoky budou patrnější u vnitřních chronických onemocnění v ženském těle.

Příznaky PMS mohou být ovlivněny provokujícími faktory:

 • potrat;
 • traumatické zranění mozku;
 • podvýživa;
 • únava;
 • přepětí.

Podle statistik ženy, které kouří nebo mají nízkou tělesnou hmotnost, často trpí PMS s indexem maximálně 30. Syndrom může způsobovat zejména obezita. Genetický faktor a dědičnost nejsou vyloučeny.

Zahrajte si krutý vtip a provokujte syndrom může:

 • komplikovaná práce,
 • chirurgická operace,
 • gynekologická onemocnění,
 • neplánovaný potrat.

Příznaky PMS

Příznaky PMS jsou živé. Lékaři označují téměř 150 různých znaků a pouze 4 z nich jsou považovány za normu. Všechny jsou specifické a co je nejdůležitější, naučí se je odlišit od těhotenství, protože si mohou být velmi podobné..

Zvláštní změny jsou pozorovány během období aktivace žlutého tělíska jako dočasné žlázy, která začíná vylučovat progesteron. Je to tento hormon, který podrobuje tělo určitým změnám, umožňuje jeho obnovu, přípravu na další cyklus.

Endometrium tedy začíná růst, zhoustnout a poté se odlupovat.

Úroveň progesteronu se zároveň zvyšuje, když ženy mají:

 • akné na bradě, tváři;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • exacerbace ženského libida;
 • suchost v pochvě nebo zvýšený výtok;
 • zhrubnutí, otok mléčných žláz;
 • zkreslení chuti, touha po slaném (sladkém) jídle;
 • zvýšená žízeň;
 • průjem;
 • bolest svalů, kloubů.

Zjevně výraznými příznaky po jsou zvýšená žízeň, závislost na chutném jídle, změna, zvýšení krevního tlaku v případě poruch vegetativně-cévního systému

U neuropsychické formy u žen existují:

 • deprese, melancholie;
 • snížená koncentrace pozornosti;
 • nespavost;
 • závrať;
 • pocit ohromení;
 • agrese;
 • panický záchvat.

S edematózní formou na pozadí narušené rovnováhy vody a soli a akumulace tekutiny v tkáních jsou příznaky následující:

 • zvýšený pocit žízně;
 • svědicí pokožka;
 • bolestivé močení;
 • bolest hlavy;
 • nadýmání na pozadí zhoršeného trávení.

S cefalgickou formou:

 • migréna;
 • nadměrná citlivost na aroma;
 • příznaky tachykardie;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • ospalost;
 • závrať;
 • apatie;
 • stomatitida, ulcerózní gingivitida;
 • zvracení;
 • stagnace tekutiny v těle.

V krizové formě mohou být příznaky následující:

 • zvýšené močení;
 • točení hlavy;
 • necitlivost horních a dolních končetin;
 • Zvýšení teploty;
 • pocit strachu ze smrti;
 • nevysvětlitelná bázeň;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • zvýšený tlak;
 • záchvaty tachykardie;
 • panický záchvat.

V atypické formě jsou znaky:

 • zvýšená tělesná teplota (37-38 stupňů),
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • alergie,
 • Quinckeho edém,
 • ospalost.

Závisí PMS na věku ženy??

V průběhu četných pozorování bylo zjištěno, že ženy ve věku 25–30 let trpí především patologií. Jako provokatéři samozřejmě mohou působit těžká vnitřní onemocnění, špatné návyky, nezdravá strava, negativní sklony..

PMS zpravidla postihuje ženy se slabým nervovým systémem, zranitelné a nestabilní před stresem, přičemž si vezme vše k srdci.

Podle hypotézy může být nástup PMS ovlivněn:

 • nemoci endokrinního systému;
 • porušení denního režimu;
 • špatná výživa
 • přejídání;
 • emoční stres;
 • fyzická únava, těžké zvedání.

Příznaky mohou být mírné nebo závažné. U PMS je jasným znamením cyklickost. Zdravotní stav se někdy 2 - 10 dní před menstruací zhoršuje, poté s příchodem beze stopy zmizí. Nástup poruchy probíhá hladce, často se promění v silnou a prodlouženou migrénu.

S výskytem bolesti před menstruací nebo s jejím příchodem spolu s krevním výbojem uprostřed cyklu je nejpravděpodobnější vývoj gynekologických onemocnění: dysmenorea, endometritida.

Neexistuje přesná odpověď na otázku, zda věk ženy ovlivňuje nástup premenstruačního syndromu. U některých se projevuje neustále, u jiných - pravidelně nebo zcela chybí..

PMS a hormony

Existuje názor, že hormonální hladiny ovlivňují PMS, zejména selhání, prudké zvýšení koncentrace některých hormonů a snížení jiných. Lékaři však zajišťují, že pokud je ovulační cyklus regulován, znamená to, že by hormonální poruchy neměly být.

Podle teorie může na vývoj PMS ovlivnit intoxikace, nedostatek vitamínů a mastných kyselin v těle, alergie, psychosomatika, dysfunkce aldosteronového systému..

Se syndromem se významně zvyšuje množství estrogenu a klesá počet progestogenu. Pokud se objeví bolest hlavy, otok a plynatost, je pravděpodobné, že v těle dochází k zadržování sodíku a tekutin. Tomu také pomáhají estrogeny aktivací systému aldosteronu..

Pokud je hladina glukózy a draslíku v krvi snížena, objeví se příznaky:

 • žal;
 • tachykardie;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • bolest hlavy;
 • snížená aktivita gestagenu.

Zdá se, že PMS oddaluje nástup menstruace. Reakce se projevuje ve formě zvýšení teploty, bolesti na hrudi. Při jasně nadhodnocené hladině prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k tělesným, somatickým a duševním změnám.

Jak zjistit PMS od těhotenství?

Ženy si syndrom často pletou s počátkem těhotenství, i když podmínky jsou odlišné a je snadné je rozlišit. Stačí pochopit některé nuance a specifičnost nemoci.

U syndromu jsou chutě zkreslené, objevuje se chuť k jídlu a je ráno špatně. Známky jsou podobné těhotenství. Pak najednou chcete čokoládu nebo něco jiného lahodného. I když nedochází ke zpoždění menstruace, bolí to vzadu. To nemůže znamenat, že je žena těhotná..

Výkyvy nálady a špatný zdravotní stav jsou vlastní těhotenství.

Výrazné známky PMS:

 • Deprese;
 • Deprese;
 • úzkost.

Pokud to bolí v dolní části břicha, pak je bolest během těhotenství krátkodobá a nenápadná. Rozdíl v syndromu spočívá v tom, že se projevuje silněji a po delší dobu může pokračovat po celou dobu..

Je důležité, aby ženy poslouchaly své tělo, samozřejmě 2-3denní zpoždění ještě neznamená těhotenství. Jen výskyt krve několik dní před nástupem menstruace v důsledku vylití vajíčka do těla dělohy, kdy se na spodním prádle objeví několik růžových kapek, by měl upozornit.

Pokud vezmete v úvahu bazální teplotu, pak se s příchodem ovulace zvýší. Začíná klesat před menstruací na 36,7 stupňů, což naznačuje příchod menstruace. Pokud nedojde ke snížení teploty na tuto značku, lze předpokládat těhotenství nebo zánět děložního čípku.

Stává se, že hustý výtok opouští a postupně se mění na vodnatý kvůli zpoždění produkce progesteronu. Ženám se v tomto případě doporučuje zakoupit si další těhotenský test a nechat se otestovat.

Známky PMS a těhotenství se nemusí velmi lišit:

 • únava,
 • otok mléčných žláz,
 • podrážděnost,
 • nevolnost
 • skoky krevního tlaku,
 • bolesti zad,
 • emoční nerovnováha.

Rozdíly mohou být pro ženy obtížné. I když můžete jít snadnou cestou. Pokud se necítíte dobře, počkejte na příchod menstruace a v případě zpoždění zkontrolujte těhotenství a kupte si test, protože je velmi citlivý na hormon hCG při vylučování močí, když vykazuje 100% výsledek 10–11 dní po početí.

Samozřejmě, pokud se objeví PMS, je lepší navštívit gynekologa. Lékař prozkoumá děložní dutinu a předepíše ultrazvukové vyšetření, pokud existuje podezření na těhotenství.

Jak diagnostikovat PMS?

Diagnostické metody budou přímo záviset na stížnostech s příznaky, formách projevu PMS. Pokud máte podezření na cefalgickou, psychovegetativní formu, můžete být odkázáni na konzultaci k neurologovi.

Ženám se doporučuje, aby si vedly deník a dělaly si poznámky, když jejich období začne a skončí. Zaznamenejte zejména bazální teplotu, rušivé příznaky.

Takže nejlépe 3 cykly za sebou. Hlavní věcí je identifikovat si 4 nebo více stávajících rušivých znaků, například bolest na hrudi, slabost, změny chuti, deprese, nervozita, agresivita.

Stanovení správné formy PMS znamená provádět výzkum hormonů. Získejte testy na progesteron, estradiol, prolaktin.

Lékař na základě převažujících stížností předepíše příslušnou diagnózu:

 • MRI, CT vyšetření s neustálými závratěmi, tinnitem, sníženým zrakem;
 • EKG pro neuropsychiatrické poruchy, epileptické záchvaty;
 • analýza moči ke kontrole otoků nohou a noční enurézy ledvin
 • Ultrazvuk mléčných žláz s překrvením;
 • mamografie, aby se vyloučil vývoj možné organické patologie.

Léčba

Léčba syndromu znamená regulovat funkce hypotalamu, eliminovat stávající vnitřní nemoci, zejména dehydrataci. U PMS je důležité zvážit závažnost syndromu..

Mezi hlavní metody léčby patří:

 • akupunktura,
 • reflexologie,
 • léky,
 • bylinková medicína,
 • hormonální léčba estrogenem a progesteronem.

Nedrogové přístupy

Aby se usnadnila pohoda a snížily projevy PMS, doporučuje se ženám:

 • správná výživa;
 • vyloučit čokoládu, kávu, alkoholické nápoje, tučné jídlo 7 dní před nástupem menstruace;
 • přidejte do stravy potraviny s vápníkem;
 • normalizovat spánek, spát nejméně 8 hodin;
 • večer se projděte na čerstvém vzduchu;
 • pijte teplé mléko před spaním;
 • koupat se s přídavkem medu;
 • dávkujte fyzickou aktivitu, nezapomeňte, že pasivní životní styl přímo vede ke komplikacím a nepříjemným projevům PMS;
 • užívejte vitamíny (hořčík B6, Magnerot) 10 dní před očekávaným obdobím;
 • uchýlit se k aromaterapii při absenci alergií na éterické oleje (jalovec, bergamot);
 • přidejte oleje do teplých koupelí, provádějte sezení až 10 dní před menstruací, aroma těchto bylin může zlepšit náladu a stabilizovat psychiku.

Je to spánek, který posiluje imunitní systém a práci centrálního nervového systému a má příznivý účinek na celé tělo jako celek..

Hormonální terapie

Léčba PMS zahrnuje použití perorálních kontraceptiv jako hormonální substituční terapie.

Léky jsou zejména schopné minimalizovat nepříjemné příznaky ve druhé fázi menstruačního cyklu:

 • Bromokriptin,
 • Utrozhestan,
 • Duphaston,
 • Logest,
 • Yarina,
 • Janine.

U žen v reprodukčním věku a při absenci kontraindikací je docela možné použít perorální antikoncepci:

 • Danazol s výskytem bolesti v mléčných žlázách;
 • Zoladex jako antagonista, který může deaktivovat funkci vaječníků a vést k vymizení příznaků;
 • Dostinex v případě zvýšené sekrece prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu, přetrvávající deprese.

Při výběru hormonálních léků musíte samozřejmě konzultovat s lékaři, zejména s psychiatrem s nestabilní psychikou a jasně vyjádřenými odchylkami v chování v předvečer nástupu syndromu.

Možná jmenování drenážních léků k blokování syntézy prostaglandinu.

Léky na zmírnění příznaků PMS

Je nepravděpodobné, že by syndrom mohl být zcela vyléčen. Nepohodlí, tak či onak, bude pozorováno u žen s každým příchodem menstruace, zejména s věkem nebo přítomností vnitřních chronických onemocnění. Léčba by měla začít patologií přítomnou v těle.

U PMS nervový systém zjevně trpí, proto je nutné minimalizovat nepříjemné příznaky působením komplexu.

Následující seznam léků pomůže normalizovat zdraví, eliminovat podrážděnost, nervozitu, spastické bolesti hlavy a koliku v břiše:

 • antidepresiva;
 • nesteroidní léky pomohou zmírnit bolest (Nimesulid, Ibuprofen);
 • diuretika na otoky za účelem odstranění přebytečné tekutiny;
 • homeopatické léky ke snížení intenzity projevu PMS, obnovení hormonální rovnováhy, odstranění psychologických poruch;
 • gestageny (Oxyprogesteron, Duphaston) 6. - 7. den cyklu;
 • sedativa;
 • antidepresiva vám pomohou zbavit se nadměrné úzkosti, záchvaty paniky, deprese, nespavosti (Parlodel);
 • prostaglandiny (Naprasen, Indomethacin) ve fázi 2 cyklu;
 • histaminy, počínaje 2. dnem menstruace (Grandaxin, Nootropil, Aminalon) za účelem zlepšení krevního oběhu v centrálním nervovém systému;
 • homeopatické léky (Remens);
 • antipyretické tablety při vysokých teplotách (Paracetamol, Ibuprofen);
 • selektivní inhibitory, antispazmodika pro bolesti břicha;
 • bylinné sedativa obsahující isoflavony;
 • rostlinné estrogeny (Magnelis B6) jako sedativum, které pomůže překonat podrážděnost, slzavost, obnovit spánek a pomoci předat bolesti svalů.

S otokem mléčných žláz a bolestivostí na hrudi lékaři doporučují ženám užívat Progestogel, ale nezanedbávají dávky a dobu trvání přijetí. Mohou existovat kontraindikace, vedlejší účinky, takže je lepší požádat gynekologa o doporučení nejprve na klinice.

Lidové léky

Je docela možné snížit projevy PMS lidovými léky, i když je nesmírně nutné před použitím požádat o radu a souhlas gynekologa.

Recepty jsou bezpečné, účinné a schopné zmírnit negativní projevy syndromu:

 • měsíček (tinktura) užíváním 10 kapek 3krát denně před jídlem;
 • pampeliška (kořen), připravte odvar, nalijte 1 lžičku vroucí vodou (200 ml), nechte 15 minut, vezměte 0,5 šálku na bolest na hrudi 3krát denně před jídlem;
 • řebříček + jasmín, připravte odvar, smíchejte květiny rostliny (30 g) s řebříčkem (40 g), nalijte vroucí vodu (1 sklenici), trvejte na tom, pijte 1/4 šálku 3krát denně. Doporučuje se začít užívat 7 dní před začátkem menstruace;
 • připravte sbírku: kopřiva, manžeta, heřmánek (vezměte 2 díly), 1 polévková lžíce. sbírku zalijte vroucí vodou, trvejte na tom, pijte 150 ml 3krát denně, ošetřete, když se objeví i drobné známky PMS.
 • Nápoj z pampelišky se považuje za sedativum (bylinu lze zakoupit v lékárně). 1 polévková lžíce. l. nalijte vroucí vodu (2 šálky), stojte 1 den, napněte, vezměte 1/4 šálku krátce před jídlem 3-4krát denně. Můžete si připravit kolekci: máta + meduňka + kozlík lékařský + heřmánek + jasmín. 2 lžíce nalijte vroucí vodu, trvejte na tom, vezměte 0,5 šálků 3krát denně, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Syndrom zmizí mnohem snáze, pokud ráno cvičíte, předcházíte depresivním projevům, normalizujete spánek, zmírňujete výkyvy nálady užíváním vitamínů B, C a pracujete ve dne.

Je důležité nasměrovat léčbu ke zvýšení hladiny endorfinu jako hormonu radosti, více se usmívat a všemi možnými způsoby zahnat lenost, melancholii a depresivní náladu. Ženám se doporučuje, aby se během volného času věnovaly svému oblíbenému koníčku (šití, ruční práce, pletení). Práce zjemňuje, uklidňuje, posiluje nervy a psychiku.

Syndrom PMS není nemoc, ale může výrazně ovlivnit zdravotní stav a následně - negativně na tělo jako celek. Neměli byste ignorovat vzhled mentální nestability, to je důvod pro kontaktování specialistů a provedení vyšetření.

Prevence PMS

Pokud se ženy obávají syndromu a nepříjemných příznaků, krátce před nástupem menstruace se staly obsedantními z měsíce na měsíc, pak lékaři doporučují:

 • udržovat obvyklý rytmus života;
 • sportovat, cvičit;
 • najít firmu podle svých představ;
 • udržovat nervózní, ne nervózní;
 • naučit se, jak správně a včas rozluštit příznaky PMS duševní, fyzické povahy;
 • eliminovat špatné návyky.

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní PMS trvá. Obvykle je toto období 3-4 dny, ale hodně záleží na délce kritických dnů. Příznaky mohou začít náhle a zmizet beze stopy..

Pokud neprojdou dlouhou dobu a nemohou to vydržet, je lepší obrátit se na specialisty. Možná je to jen maskování vývoje závažného onemocnění v těle a v žádném případě nejde o dočasný syndrom..

PMS je stav s nepříjemnými příznaky a mnoho žen není ušetřeno. Známky jsou nejčastěji náhlé, i když nepředstavují zvláštní ohrožení života a zdraví žen, ale nejsilnější mohou způsobit nepohodlí.

Je důležité se naučit, jak se s takovými projevy vypořádat, ne dát jim důvod dominovat a převzít kontrolu nad tělem..

Během menopauzy dochází u ženy k určitým změnám na úrovni hormonů, které mohou pouze ovlivnit práci všech orgánů a jejich systémů. Z tohoto důvodu se mohou vyvinout některá onemocnění, která nemají nic společného s reprodukčním systémem.