Jaká by měla být bazální teplota před menstruací

Měření bazální teploty pomáhá nejen sledovat začátek a konec různých fází cyklu, vypočítat nejpříznivější dny pro početí, ale také učinit závěr o zdraví reprodukčního systému. Indexy BT, které jsou v normálním rozmezí, naznačují příznivé hormonální pozadí, absenci zánětlivých procesů, skryté gynekologické patologie. Bazální teplota před menstruací může ženě poskytnout informace o tom, zda v tomto cyklu došlo k oplodnění a zda je počáteční fáze těhotenství normální, pokud těhotenství stále probíhalo.

Stanovení bazální teploty

Bazální teplota jsou indikátory získané během měření teploměrem na povrchu sliznic těla. Přeloženo z řečtiny, termín bazální je přeložen jako základní, což znamená značky teploměru, které jsou nejblíže fyziologickým značkám uvnitř těla. Přírodní BT se zaznamenává u zdravých dívek, které nemají žádné abnormality v reprodukční sféře, hormonální poruchy.

Dnes mnoho žen opustilo metodu měření bazální teploty, ačkoli vám umožňuje přesně určit fázi měsíčního cyklu, identifikovat nejvhodnější dny pro oplodnění a poskytnout gynekologovi mnoho informací o stavu reprodukčních orgánů.

Spolehlivé indikátory BT můžete získat měřením v klidném stavu v jedné z přirozených děr:

 • pusa;
 • pochva;
 • konečník.

Měření teploty v podpaží není příliš informativní, protože odráží pouze vnější indikátory, které při absenci patologií zřídka stoupnou nad 36,6 ° C.

Cíle jeho měření v gynekologii

Obvykle sestaví grafy bazální teploty před menstruací a zjistí, jaké by to mělo být pro ženy, které chtějí co nejdříve otěhotnět a mít dítě. K výpočtu nejpříznivějších dnů pro oplodnění používají několik metod současně..

Menstruační cykly

Základní teplota nám umožňuje vyvodit závěr o tom, jak se změnilo hormonální pozadí a jak jej ovlivňuje určitá cyklická fáze:

Folikulární fáze

Začátek první fáze je zaznamenán první den menstruace, obvykle trvá 14 dní. V této době rostou folikuly v přílohách, z nichž jeden se stane dominantním a vytěsní zbytek - bude nosičem zralého vajíčka, připraveného ke splynutí se spermatem. Před samotnou ovulací BT prudce klesá, protože estrogen nemá tak významný vliv na výkonnost jako progesteron.

Luteální fáze

Před menstruací mohou ženy, které chtějí otěhotnět, posoudit, zda k početí došlo podle indikátorů BT získaných ve druhé fázi menstruačního cyklu. Díky hormonu progesteronu dochází ke zrychlenému růstu bazálních stop teploměru - uvnitř dělohy se vytvoří silná epiteliální vrstva, která je schopna udržet oplodněnou gametu, takže ložisko pokračuje.

Při absenci početí bude bazální teplota měřená před menstruací nižší, protože corpus luteum, vytvořené pro podporu těhotenství a produkci progesteronu, atrofuje. Pokles hladiny hormonu v krvi snižuje BT a žena může učinit nezávislý závěr, že nedošlo k těhotenství.

Pravidla pro měření BT doma

Aby bylo možné kvalitativně sledovat, kolik dní před nástupem menstruace BT klesá, ať už stoupá bezprostředně po ovulaci (zda reprodukční orgány plně plní své funkce), je důležité přísně dodržovat pravidla pro měření bazálních indikátorů:

 1. Změřte teplotu ihned po probuzení, pokud byl spánek nepřetržitý po dobu 5-6 hodin za sebou.
 2. Pokuste se provádět měření současně s intervalem ne delším než půl hodiny, nejlépe během maximálního maxima koncentrace hormonů (od 05 do 07 hodin).
 3. Použijte jeden teploměr, nejlépe běžný rtuťový teploměr - je přesnější a nedává chyby.
 4. Umístěte teploměr poblíž, aby nevstával a neprováděl náhlé pohyby (večer ho musíte setřást).
 5. Po probuzení je zakázáno intenzivně se pohybovat, jít na toaletu a dokonce se ostře protáhnout v posteli.
 6. Udržujte elektronický teploměr v konečníku po dobu 3 minut, rtuťový teploměr po dobu nejméně 5-7 minut, výsledek si okamžitě zapište do notebooku.
 7. Po namazání teploměrem, olejem nebo vazelínou ponořte teploměr do konečníku do hloubky 2-3 cm.
 8. Nemějte sex, přestaňte jíst solené, smažené a mastné pokrmy, rychlé občerstvení 4-5 hodin před měřením BT.

Pokud má sloupec teploměru pochybnou hodnotu, musíte v notebooku opravit spodní dělení. V případě jakéhokoli incidentu, pokud žena ráno vstala z postele, vzala si před spaním silné prášky na spaní, byla nervózní nebo porušila režim, mělo by to být zaznamenáno.

Normy ukazatelů teploty v různých fázích cyklu

V tabulce níže se můžete seznámit s normou BT před menstruací, během krvácení a bezprostředně po jejím ukončení. S pomocí těchto údajů můžete vypočítat ovulační fázi a zvolit příznivý okamžik pro početí..

Fáze cykluDen cykluLátky pro kontrolu fázeIndikátory BT, které by měly být normální
Folikulární1-13Estrogen, hormon stimulující folikuly36,3 - 36,5 ° C
Ovulace14-15Estrogen, luteinizační hormonPokles na 36,2–36,3 ° C

Otevírání folikulů 36,4–36,7 ° C

Na konci ovulace 37-37,4 ° C

Luteal16-28Progesteron37,1 - 37,5 ° C

Během menstruace

Normální bazální teplota pro menstruaci je 36,7–37 ° C, protože účinek progesteronu, který uvolňuje endometrium dělohy a je připraven na zavedení oplodněné gamety, ještě neskončil. Během kritických dnů pociťuje mnoho žen letargii, únavu, bolesti hlavy, nevolnost.

Příznaky se objevují, protože menstruace je pro ženské tělo druh stresu, ztrácí se hodně tekutin a krve, z nichž vycházejí nahromaděné toxiny. Třetí den menstruace klesají bazální dávky na 36,4–36,5 ° C, čtvrtý a pátý den klesají ještě níže - 36,2–36,3 ° C.

Po menstruaci

Na konci menstruace je folikulární fáze v plném proudu. Pod vlivem estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu rostou folikuly, v jednom z nich vajíčko dozrává. Tyto hormony silně neovlivňují termoregulační procesy v malé pánvi, a proto rektální teplota zůstane v rozmezí 36,4–36,5 ° C. Období, ve kterém gameta opouští dominantní folikul a vstupuje do dělohy, se nazývá nízkoteplotní fáze. Pokud žena označí na teploměru 36,3 ° C, dojde k ovulaci po 1–2 dnech.

Během ovulační fáze stoupá teploměr o 0,2-0,4 ° C - tentokrát je to nejpříznivější pro pohlavní styk a oplodnění vajíčka spermatem. Bezprostředně po ovulaci je teplota 36,9–37,2 ° C. Pokud se vám podaří navázat intimní kontakt během 24-48 hodin, když je gameta v děloze, povede to k těhotenství.

Před nástupem menstruace

Jaká by měla být bazální teplota před nástupem menstruace a s nástupem těhotenství - pokud nedojde k oplodnění, BT postupně klesne na 36,7-36,9 ° C a po začátku kritických dnů poklesne ještě více.

Pokud by došlo k početí, lze na tuto skutečnost upozornit zvýšenou základní teplotou, která přetrvává až do samotné menstruace - 37-37,5 ° C.

V situaci s nástupem těhotenství, v očekávání další menstruace, která nepřijde, si žena může všimnout následujícího grafu teplotních výkyvů:

 1. Den oplodnění - 36,5–36,7 ° C (zatím není možné určit, že se gameta spojila se spermatem pomocí BT, musíte počkat na uvolnění vajíčka a jeho implantaci do stěny dělohy po dobu 7–10 dnů).
 2. Implantace embrya do endometria - bazální stopy klesají na 36,3–36,5 ° C (implantační retrakce).
 3. 2-4 dny po implantaci plodu do dělohy - hodnoty BT se zvyšují na 37 ° C.
 4. Další 1-2 týdny - teplota neklesne pod 37 ° C, obvykle po početí ukazuje teploměr až 37,4-37,5 ° C.

Pokud žena zaznamenává zvýšenou hladinu BT téměř týden po sobě v předvečer očekávané menstruace a chce co nejdříve vědět, zda došlo k početí, měla by darovat krev k určení množství hCG. Tento test je na rozdíl od testu nejcitlivější na hladinu hormonů a koncepci ukáže po 7–10 dnech.

Proč zůstává bazální teplota zvýšená před zahájením menstruace?

Za normálních okolností by bazální teplota měla před menstruací poklesnout z 37 na 36,7-6,8 ° C - pokud se tak nestane, lze kromě nástupu těhotenství předpokládat přítomnost některých patologií, které podporují nadhodnocené hodnoty BT:

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Zánět vede k narušení termoregulace, přívalu krve do přívěsků a dělohy, což je důvod, proč je BT udržována na vyšší úrovni, než by měla být.

Spontánní ovulace

U ostrých hormonálních poruch dochází k uvolnění vajíčka mnohem dříve nebo později, než je požadovaná doba. Pokud se těsně před nástupem menstruace BT zvýší na 37 ° C, znamená to nedávný vstup gamety do dělohy a očekávané zpoždění menstruace. Měli byste jít na schůzku s lékařem ke studiu hormonálních hladin.

Opakovaná ovulace

Stává se, že BT klesá blíže začátku menstruace na předepsané úrovně 36,8 ° C, žena je přesvědčena, že k početí nedošlo a čeká na kritické dny a teploměr opět stoupne nad 37,3 ° C. Příznak je způsoben opakovanou ovulací - vzácný výskyt, když dvě vajíčka dozrávají ve folikulích najednou. Pokud jeden z nich již vstoupil do dělohy a nebyl oplodněn, druhý opouští vaječník těsně před menstruací a vytváří opakovaný vrchol BT.

Odečty BT nad 37,5 ° C před menstruací jsou patologické a vyžadují komentář lékaře, protože ukazují na přítomnost akutního zánětlivého procesu v malé pánvi.

Ukazatele teploty na počátku početí

Jaká bude tělesná teplota během raného těhotenství před zpožděním? Nebude možné určit, zda v tomto cyklu došlo k oplodnění bazální teplotou týden před začátkem menstruace - v této fázi, zatímco trvá aktivní fáze luteální fáze, pod vlivem progesteronu se zvýší ukazatele teploměru. Později, po 7-10 dnech, těsně před nástupem menstruace, budou značky na teploměru spolehlivěji odpovídat na to, zda došlo k těhotenství.

U žen s nestabilním dlouhým cyklem (32–35 dní nebo více) může menstruace přijít dříve nebo později, proto není vždy možné odhadnout dokonalé oplodnění před prodlevou. V době, kdy se dáma začne obávat, že po dobu více než 35 dnů po sobě nedojde k menstruaci, může jí být diagnostikováno 1,5-2 týdny těhotenství. Normy BT v raných fázích a důvody odchylek jsou uvedeny v tabulce.

Doba oplodnění v týdnechPorodnický termín v týdnechNorma BT v oCFaktory ovlivňující změnu normálního BT
1336,9-37,4Pokles - hrozba spontánního potratu, zvýšená teplota - akutní zánětlivý proces
2437,2-37,6
3Pět37,2-37,7
4637,2-37,7Pokud indikátory klesnou a jejich následný prudký nárůst na 37,9-38 ° C, lze podezření na zmrazené těhotenství

Abnormální známky bazální teploty

Bazální teplota ne vždy zůstává před začátkem menstruace v normálním rozmezí, a to jak na počátku početí, tak i mimo těhotenství. Pokud žena pravidelně zapisuje naměřené hodnoty BT do notebooku a vykresluje grafy několik cyklů za sebou, měla by se poradit s odborníkem, když si všimne vážných odchylek ve značkách teploměru. Teplota indikující početí na 37-37,5 ° C v předvečer menstruace je důvodem k okamžitému potvrzení nebo popření skutečnosti o těhotenství pomocí krevního testu nebo ultrazvukové diagnostiky.

Proč se mohou ukazatele snižovat

Žena by měla každý měsíc sledovat, kolik dní před začátkem menstruace klesá její bazální teplota, aby byla připravena diagnostikovat možné oplodnění - indikátory BT se obvykle snižují jeden den před menstruací. Pokud teploměr s jistotou dával téměř týden 37,5 ° C, což naznačuje úspěšné oplodnění, a pak se ukazatele prudce snížily, může to znamenat:

 • hrozba spontánního potratu;
 • počínající potrat;
 • zmrazené těhotenství co nejdříve;
 • nedostatek progesteronu.

Snížení bazálních značek ve srovnání s normálními může být u ženy individuální. Pokud během ovulace zaznamená teplotu na vrcholu 36,7-36,8 ° C, pak ukazatel 36,9-37,1 ° C po početí není odchylkou od normy pro ni.

Zvýšené bazální hodnoty před menstruací

Odpověď na otázku, jaká teplota by měla být před menstruací v konečníku, závisí na tom, zda v současném cyklu došlo k těhotenství. Pokud došlo k početí, normální hodnoty by měly být 37-37,5 ° C, mimo těhotenství, před nástupem menstruace, by měl teploměr ukazovat 36,7-36,9 ° C.

U těhotných žen znamená zvýšení bazálních značek až o 38 ° C následující problémy:

Mimoděložní těhotenství

V období 2–3 týdnů se může projevit tažením bolestí v podbřišku, zejména na jedné straně, celkovou hypertermií, slabostí a poklesem krevního tlaku. K symptomatologii se později připojí krvavý vaginální výtok rozmazané povahy, pocity bolesti se zvyšují. V této fázi je důležité okamžitě jít do nemocnice, aby nedošlo k prasknutí trubice a vnitřnímu krvácení;

Riziko potratu

Příznaky ohrožení jsou bolavé bolesti břicha, vyzařující do dolní části zad, zhoršení zdraví, slabost. Pokud půjdete do nemocnice včas, může lékař předepsat pacientovi progesteronové léky k prodloužení těhotenství.
Mimo těhotenství, pokud se bazální teplota zvýšila, může to znamenat akutní a chronické zánětlivé procesy (v malé pánvi, střevech, žaludku). Mezi tyto patologie patří adnexitida - zánět vaječníků. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky bolesti břicha, bolesti při vyprazdňování a močení, zvýšení celkové tělesné teploty na 37,5–38 ° C. Někdy se stav pacienta zhoršuje natolik, že potřebuje urgentní pomoc v lůžkovém zařízení.

Také nadhodnocení bazálních hladin až do 38 ° C způsobuje onemocnění:

Endometritida

Akutní bakteriální infekce postihující endometrioidní vrstvu dělohy. Vyvíjí se po potratech, potratech, diagnostické kyretáži a operacích na děloze. Projevuje se slabostí, uvolňováním lepkavého potu, prudkým zhoršením pohody. Z pohlavního ústrojí může pocházet krvavý výtok s příměsí hnisu nebo hlenu.

Sexuální infekce

Patří mezi ně drozd, chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza, trichomoniáza, kapavka. Kromě nepohodlí v dolní části břicha se u ženy vyvine vaginální výtok s odpudivým nepříjemným zápachem, který má nepřirozenou barvu (zelená, žlutá, šedá, bílá se sraženou konzistencí);

Nemoci urogenitálního systému

Při cystitidě dochází k zánětu stěn močového měchýře. Dáma nemůže normálně močit, neustále dochází k přetečení močového měchýře. Během cesty na toaletu se objevují bolesti v podbřišku a pálení v močové trubici. Tělesná teplota stoupá na 37,5-38 ° C.

Vysoká bazální teplota v předvečer menstruace a když nezačaly včas, by měla být důvodem pro kontaktování lékaře, zejména pokud existují nebezpečné příznaky: zhoršení zdraví, slabost, akutní bolest v dolní části břicha.

Bazální teplota měřená v souladu se všemi pravidly umožní ženě určit přítomnost nebo nepřítomnost problémů s reprodukčními orgány a vypočítat dny příznivé pro početí. Každá dívka se doporučuje, aby se naučila, jak správně sestavit plán, aby bylo možné kontaktovat specialistu včas, když existují ostré odchylky od normy.

Jaká je teplota konečníku před menstruací

Pravidla měření bazální teploty (BT):

 • změřte to v konečníku;
 • použijte jedno zařízení, nejlépe rtuťový teploměr (musíte ho srazit noc předtím a poté ho položit na noční stolek nebo jiné místo, abyste na něj dosáhli rukou a nevylezli z postele);
 • před měřením si odpočiňte - musíte alespoň tři hodiny před měřením spát;
 • nemůžete vstát, mít sex;
 • zajistit normální funkci střev.

Je nutné měřit BT každý den a vytvořit křivku po dobu nejméně 3 měsíců. V zásadě můžete začít kreslit v kterýkoli den cyklu. Neměli byste ani přeskakovat dny menstruace a pokud je nutné užívat pilulky nebo nadměrnou fyzickou námahu nebo jiné faktory, které mohou ovlivnit výkon, měli byste si je do plánu zaznačit..

BT graf je křivka, která se získá spojením všech bodů, odečty naměřené teploty. Na ose OX je označen den cyklu, na OU - stupně a rozdělení by mělo být malé, protože teplota bude kolísat v rozmezí 36-37,5 stupňů. Normálně má rektální teplotní graf následující vzorce:

 • v prvních dvou týdnech ukazatele klesají, obvykle 36,2-36,6 stupňů;
 • 24-48 hodin před ovulací teplota stoupá;
 • BT prudce klesá o 0,3-0,6 stupňů;
 • zvýšení teploty, jakmile dojde k ovulaci, až o 37 stupňů a ještě vyšší;
 • pokles indikátorů v předvečer menstruace na 36,6 stupňů.

V luteální fázi cyklu jsou pozorovány relativně vysoké hodnoty (na úrovni 37-37,5 stupňů), pokud dojde k početí, teplota zůstane stejná po celou dobu těhotenství.

Indikátory ovulace:

 • den nebo dva předtím, než dojde k prudkému nárůstu teploty až na 37,5 stupňů;
 • ovulace - rektální teplota klesne na 36,7-36,8 stupňů, poté by se měla znovu zvýšit, pokud tělo produkuje dostatečné množství progesteronu.

Pokud je nárůst na grafu spíše hladký než náhlý, může to znamenat nižší oocyt nebo nedostatečný vrchol LH. Prudký vzestup a poté pokles (dva vrcholy) naznačuje smrt vajíčka. Absence zvýšení teploty obecně naznačuje nepřítomnost ovulace, která může být spojena s dočasně ovlivňujícími faktory na těle, stejně jako se závažnými hormonálními poruchami, dědičnými chorobami.

Hodnoty BT se zpožděnou menstruací do značné míry závisí na příčině selhání, případně:

 • vysoká (více než 37 stupňů) - označuje těhotenství, zánětlivý proces v pánevní oblasti, nedodržování pravidel měření, s opakovanou ovulací (dvojitá, která se zřídka stává);
 • nízká (méně než 37) - žádná ovulace nebo selhání druhé fáze cyklu.

Konstantní nízké nebo vysoké rychlosti v grafu a současně dodržování všech vzestupů / pádů může být individuální vlastností ženského těla.

Pokud vysoká míra přetrvává ve druhé fázi, znamená to přímo zánětlivý proces v oblasti přívěsků, pokud je vyloučeno těhotenství.

Přečtěte si více v našem článku o rektální teplotě před menstruací, s ovulací a zánětem..

Pravidla měření bazální teploty

Měření rektální teploty postupně „zapadá do historie“, protože metoda je odsouvána stranou jinými, modernějšími, jednoduchými a informativními metodami stanovení bazální tělesné teploty. Tuto metodu však lze snadno použít a poté data sami analyzovat. Bazální teplota (BT) vám snadno řekne, jak určit ovulaci, předpovědět těhotenství a dokonce i některá onemocnění.

Ve většině případů by však graf měl být analyzován odborníkem - pouze lékař může poskytnout komplexní a spolehlivé informace o zdraví ženy..

BT je teplota, kterou má tělo v klidu. Pro správnost výsledků proto musí být splněna řada podmínek. Hlavní jsou následující:

 • Změřte to v konečníku. V zásadě můžete teplotu určit kdekoli, ale v konečníku budou hodnoty nejinformativnější a odrážejí i ty nejmenší výkyvy.
 • Použijte jedno zařízení. K měření lze použít jakýkoli model - elektronický nebo rtuťový. Je však vhodnější použít druhou možnost - teplota na ní je přesnější. Navíc je nutné noc před tím srazit a poté položit na noční stolek nebo jiné místo, abyste na něj dosáhli rukou a nevylezli z postele, jinak můžete dosáhnout nespolehlivých výsledků.

S rtuťovým teploměrem buďte opatrní a nedávejte jej pod polštář, protože by ho mohl rozdrtit.

 • Před měřením si odpočiňte. Před měřením je nutné spát tři hodiny. Nemůžeš vstát, mít sex. Pokud musí dívka pracovat v noční směně, lze měření přenést na denní dobu, ale nezapomeňte dodržet tři hodiny odpočinku (spánku) den předem.
 • Zajistěte normální funkci střev. Doporučuje se dodržovat dietu s vyloučením plynných, uzených, slaných a jiných potravin, které mohou vést ke střevní dysfunkci.

BT by se mělo měřit denně. V zásadě můžete začít kreslit v kterýkoli den cyklu. Neměli byste ani přeskakovat dny menstruace a pokud je nutné užívat pilulky nebo nadměrnou fyzickou námahu nebo jiné faktory, které mohou ovlivnit výkon, měli byste si je do plánu zaznačit..

Křivka by měla být vykreslena po dobu nejméně tří měsíců. Kratší doba pozorování nemusí plně odrážet procesy probíhající v těle..

A zde je více o tom, proč dochází k anovulačnímu menstruačnímu cyklu.

Časový plán je v pořádku

BT graf je křivka, která se získá spojením všech bodů, odečty naměřené teploty. Na ose OX je označen den cyklu, na OU - stupně a rozdělení by mělo být malé, protože teplota bude kolísat v rozmezí 36-37,5 stupňů. Normálně má rektální teplotní graf následující vzorce:

 • V prvních dvou týdnech ukazatele klesají. Je to způsobeno působením estrogenů, které zpomalují všechny metabolické procesy v těle ženy. BT je fixní na úrovni 36,2-36,6 stupňů.
 • Teplota stoupá 24-48 hodin před ovulací. To je druh předzvěsti uvolnění vajíčka z folikulu..
 • BT prudce klesá. To je způsobeno výskytem vrcholu uvolňování luteinizačního hormonu. Zároveň graf ukazuje „pokles“ teploty o 0,3-0,6 stupňů.
 • Zvyšování teploty ve druhé fázi. Jakmile dojde k ovulaci, začne fungovat žluté tělísko, které vylučuje progesteron, který stimuluje všechny metabolické procesy a zvyšuje rychlost metabolismu. Současně teplota v konečníku stoupne na 37 stupňů a ještě vyšší.
 • Pokles indikátorů v předvečer menstruace. Pokud nedojde k početí, hladina progesteronu opět klesá a poté se odečítají teploty. Jeho hodnoty se opět dostávají na úroveň 36,6 stupňů..

Rektální teplota před menstruací

V luteální fázi cyklu jsou pozorovány relativně vysoké hodnoty (na úrovni 37-37,5 stupňů), což je důsledkem působení progesteronu z žlutého tělíska na vaječník.

Pokud dojde k početí, teplota zůstává během těhotenství zvýšená. Pokud nedojde k oplodnění, teplota klesá s blížící se menstruací a po několika dnech se objeví špinění..

Indikátory ovulace

Ovulace je uvolnění vajíčka z folikulu. Je to způsobeno nárůstem luteinizačního hormonu (LH) v hypofýze. To se na grafu BT odráží následovně:

 • den nebo dva před ovulací dochází k prudkému nárůstu teploty až na 37,5 stupňů;
 • ovulace - rektální teplota klesne na 36,7-36,8 stupňů, poté by se měla znovu zvýšit, pokud tělo ženy produkuje dostatečné množství progesteronu.

Pokud je nárůst na grafu spíše hladký než náhlý, může to znamenat nižší oocyt nebo nedostatečný vrchol LH. Prudký vzestup a poté pokles (dva vrcholy) naznačuje smrt vajíčka. Absence zvýšení teploty obecně naznačuje nepřítomnost ovulace, která může být spojena s dočasně ovlivňujícími faktory na těle, stejně jako se závažnými hormonálními poruchami, dědičnými chorobami.

Jaká je teplota se zpožděním v menstruaci

Hodnoty BT pro zpožděnou menstruaci do značné míry závisí na příčině selhání. Je možné následující:

 • vysoká (více než 37 stupňů) - označuje těhotenství a může to být také se zánětlivým procesem v pánevní oblasti, pokud nejsou dodržována pravidla měření, s opakovanou ovulací (dvojitá, která se zřídka stává);
 • nízká (méně než 37) - označuje nepřítomnost ovulace nebo selhání druhé fáze cyklu.

Je třeba mít na paměti, že konstantní nízké nebo vysoké ukazatele v grafu a zároveň dodržování všech vzestupů / pádů může být individuálním rysem ženského těla. Výsledek tedy může konečně interpretovat pouze odborník..

Známky zánětu

Graf BT může odrážet nejen reprodukční potenciál ženy, ale také indikovat patologické procesy v těle. Vysoké míry v první fázi jsou tedy normou, ale pokud přetrvávají ve druhé, to přímo naznačuje zánětlivý proces v oblasti přídavků, samozřejmě, pokud je vyloučeno těhotenství.

A zde je více o vlastnostech menstruačního cyklu po vakuové aspiraci.

Bazální teplota je jednoduchá a dostupná metoda pro zjištění stavu zdraví žen. Lze to snadno udělat doma a dokonce si některé výsledky interpretovat sami. Pouze odborník však může konečně a nejpřesněji pochopit normu a patologii..

Užitečné video

Podívejte se na toto video o pravidlech pro měření a hodnocení výsledků rektální teploty:

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací?

Jaká by měla být bazální teplota nebo BT krátce před menstruací? Mnoho žen sní o pravidelném menstruačním cyklu, protože je to jeden z hlavních znaků správného fungování reprodukčního systému. Jedním z důležitých ukazatelů je BT. Jeho denní měření vám umožňuje sledovat stav těla, určit blížící se ovulaci a začátek nového menstruačního cyklu. Zvažte vlastnosti testování a interpretaci výsledků měření BT.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg "alt =" teploměr v ústech "šířka = "660" height = "414" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Gradusnik-protiv-zalyota.jpg 660w, https: // dazachatie.ru / wp-content / uploads / 2018/02 / Gradusnik-protiv-zalyota-300x188.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Co je BT?

BT - indikátory, které byly získány pomocí teploměru v ústní dutině, vagině nebo rektálně, v řiti. Bazální teplota během menstruace, před změnami a také po nich.

Zvýšení nebo snížení tohoto ukazatele teploty je způsobeno rozdílem ve fázích měsíčního cyklu:

 • folikulární - fáze zrání vajíčka, hladina bt se sníží;
 • ovulace - plodná fáze, během níž je možné početí;
 • luteální - fáze nástupu menstruace, kdy všechny hormony klesají, BT klesá.

Během všech těchto fází je hladina hormonů v těle ženy odlišná. Estrogen a progesteron, které jsou tělem pravidelně vylučovány, ovlivňují změnu BT. A právě na změně BT je postavena jedna z nejspolehlivějších metod antikoncepce - metoda kalendáře.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg "alt =" graf "width =" 660 "výška = "334" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/chart.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018 /03/chart-300x152.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pravidla měření

Graf bazální (orální nebo rektální) teploty je tedy velmi důležitý, protože na základě získaných údajů bude lékař schopen vidět obraz o zdravotním stavu ženy a určit, zda dochází ke změnám v práci systému porodu..

Existuje řada pravidel pro měření teploty, podle kterých je možné získat nejpřesnější výsledky:

 1. Měření teploty musí být prováděno vždy ve stejnou denní dobu. Nejspolehlivější výsledky lze získat měřením BT ráno bezprostředně po probuzení. Mírné odchylky v čase jsou povoleny - +/- 30 minut nebude mít negativní vliv na hodnoty. Za ideální čas pro zákrok se považuje doba od 6 do 8 hodin. Současně je velmi důležité, aby před měřením BT byl zdravý spánek po dobu nejméně 4 hodin.
 2. Bazální nebo jinými slovy rektální teplota během menstruace se měří vždy stejným teploměrem. Pokud došlo k poškození nebo přerušení zobrazování správných hodnot a teploměr musel být vyměněn, je třeba to zaznamenat do svého notebooku, kde jsou naměřené hodnoty.
 3. Doporučuje se připravit teploměr předem umístěním blízko postele. A ztuhl, aby mohl pokračovat, aniž by vstal z postele.
 4. Délka procedury závisí na metodě měření, ale v průměru nejméně 5 minut.
 5. Ke sledování dynamiky změn v BT je nutné dodržovat speciální plán, kde jsou indikovány všechny indikátory pro den, týden, měsíc atd..

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení můžete získat co nejpřesnější výsledky a s jejich pomocí zabránit exacerbaci onemocnění reprodukčního nebo urogenitálního systému nebo zjistit skutečnost těhotenství.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg "alt =" jak měřit "width =" 660 "height =" 371 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/03 / maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

BT během menstruace

Studie by se měly začít zaznamenávat od prvního dne menstruace. Jaká by měla být BT před menstruací, například týden před menstruací? Indikace během tohoto období mohou být zvýšeny, takže tuto skutečnost lze ignorovat. Ale poslední den menstruace bude indikátor BT asi 36,3 ° C a může se pohybovat až 36,5 ° C. To jsou nejpříznivější podmínky pro plný vývoj folikulů..

Co BT před menstruací závisí na chování vajíčka: zda došlo k početí nebo ne. Když vajíčko opustí folikul, v místě prasknutí bubliny se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormony pro přípravu dělohy na implantaci embrya, pokud dojde k oplodnění. A právě tato žláza stimuluje zvýšení BT v první den zpoždění, aby se zlepšily podmínky v děloze pro pohodlnější vývoj embrya.

BT týden před menstruací

Během tohoto období budou ukazatele kolísat mezi 37-37,5 ° C. V tomto případě stojí za zvážení takový faktor, jako je potopení implantátu - když BT na chvíli poklesne a poté prudce stoupne.

Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění, pak se hladina progesteronu postupně snižuje, corpus luteum začíná mizet, což vede ke snížení teplotní hladiny.

BT 3 dny před menstruací

Jaký druh BT bude během menstruace a několik dní před nimi, závisí na individuálních charakteristikách každé jednotlivé ženy. Podle statistik mohou v předvečer menstruace indikátory klesnout o 0,3-0,5 ° C. Normou pro tuto fázi cyklu jsou hodnoty v rozmezí od 36,8 do 37,1 ° С..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg "alt =" během těhotenství "width =" 660 "výška = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault11.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/03 / maxresdefault11-300x169.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Důvody pro změnu BT

Existuje několik důvodů, které ovlivňují zvýšení nebo snížení teploty:

 1. Nedostatek progesteronu. Vede ke snížení indikátorů BT. Charakteristickým rysem tohoto patologického stavu je pomalý nárůst teploty, který nebude trvat déle než 7 dní. Rozdíl v ukazatelích v různých fázích cyklu současně nepřesahuje 0,4 ° C a doba trvání druhého období se sníží na 10 dní, což zase stimuluje nástup menstruace dříve.
 2. Endometritida. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením bazální teploty před menstruací - 37 ° C. Tento BT se udržuje až do konce menstruace. A když je pokles BT pozorován před menstruací, pak v případě endometritidy tyto hodnoty klesají pouze o několik desetin stupňů, poté začnou růst.
 3. Nástup těhotenství. Pokud dojde ke zpoždění a teplota v pochvě nebo konečníku dosáhne 37 ° C, ale ne vyšší než 37,5 ° C, pak s největší pravděpodobností došlo k početí dítěte. Pokud rychlý těhotenský test neukázal 2 proužky, pak možná mluvíme o pozdní implantaci nebo patologiích - mimoděložním těhotenství nebo anembryonii.
 4. Nástup anovulační fáze. Chaotické zvýšení a snížení indikátorů BT může naznačovat nepřítomnost ovulace. Zároveň graf bazální teploty nemá jasný okraj a nejvyšší bod.
 5. Přítomnost zánětlivých gynekologických onemocnění. Při zánětu vaječníků zaznamenává teploměr hodnoty kolem 37 ° C, které budou pozorovány v první a druhé periodě. Současně před menstruací se BT sníží, po kterém se opět zvýší, ale již o 38 ° С..

Také lze pozorovat netypické hodnoty bazální teploty v případě narušení hormonálního pozadí a v případě poruch štítné žlázy..

Závěr

Na konci publikace shrňme:

 1. BT je osvědčená gynekologická metoda pro sledování zdraví ženského reprodukčního systému. Hodnoty bazální nebo rektální teploty jsou obzvláště důležité po menstruaci a před kritickými dny, ovulace, přesněji řečeno, je důležitá dynamika jejich růstu a poklesu..
 2. Podle harmonogramu BT je možné určit přístup ovulace a menstruace, zjistit, zda existují odchylky v práci orgánů reprodukčního systému. Ostré teplotní skoky velmi často signalizují přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění.
 3. Existují určité standardy BT, jejichž odchylky se vyznačují zjevnými změnami ve fungování orgánů urogenitálního nebo reprodukčního systému..

Je třeba mít na paměti, že během perorálních kontraceptiv BT indikátory „skákají“, takže byste se neměli spoléhat na jejich spolehlivost.

Už jste někdy kontrolovali teplotu konečníku? Vedete si vy nebo vaši přátelé takový kalendář, abyste mohli sledovat plodnou fázi a přístup menstruace??

Normální, nadhodnocená a snížená BT před kritickými dny: porozumění nuancím

Měření bazální teploty (BT) je považováno za jednu z oblíbených metod plánování těhotenství. Sestavením takového rozvrhu ze dne na den je žena schopna vypočítat „velmi“ intervaly cyklu, kdy dojde k ovulaci, a předem se dozvědět o začátku těhotenství a nadcházející menstruaci. Kromě toho určitý vzor vytvořený na grafu je schopen říci o nástupu zánětlivého procesu v orgánech reprodukčního systému. Všechny tyto body lze sledovat, protože rektální teplota je přímým ukazatelem hormonálních hladin. Jak to udělat správně? Jaká by měla být teplota konečníku před menstruací, pokud je tělo v pořádku?

Přečtěte si v tomto článku

Trochu teorie

Bazální teplota je teplota ovlivněná hormony, které jsou pro každou ženu nezbytné. Po několik desetiletí dávají gynekologové vážnou roli v diagnostice měření BT před menstruací. Lékaři zpravidla nezkoumají ani samotné ukazatele, ale jejich poměr v různých fázích cyklu..

Měříme správně

Otázka správnosti měření je velmi důležitá. Faktem je, že volné dodržování pravidel je plné nespolehlivých výsledků. V důsledku toho takový graf ztrácí svůj význam..

Bazální teplota by měla být měřena takto:

 • Čas měření je prvním faktorem. Každé ráno ve stejnou dobu. Plus - minus není povolen.
 • „Měření“ je třeba provést ihned po probuzení, před obvyklou toaletou a jinými běžnými činnostmi.
 • V době měření by rektální teplota spánku měla být nejméně tři hodiny.
 • Teploměr by se měl „usadit“ na nočním stolku, aby nevstával a nepohyboval se. Jakákoli fyzická aktivita bude „mazat“ výsledky „výzkumu“.
 • Je lepší, když je teploměr po celou dobu měření stejný..
 • Teplota se měří po dobu pěti minut v klidu.
 • Data se zaznamenávají v příslušném bodě grafu pro daný den.
 • Tabulka měření je udržována v několika cyklech (obvykle tři nebo čtyři), takže výsledky jsou víceméně stabilní.

Takové grafy mohou pomoci pochopit složitost těla. Existují momenty, které radikálně mění indikátory. Získaným výsledkům byste neměli důvěřovat, pokud:

 • žena trpí příznaky nachlazení;
 • existuje fyzická únava;
 • Nervy „hrají nezbedně“;
 • večer před měřením se vypilo hodně alkoholu;
 • měl sex krátce „před“;
 • brát silné drogy.

Všechna měření musí být zaznamenána. Stupnice stupnice musí být označena od 36,0 do 37,5 ° С..

Jak vypadá graf, je normální

Jak vypadá plán normálně, lékaři se řídí údaji průměrného dvacátého osmidenního cyklu. Jaká je teplota konečníku před menstruací?

Čísla budou přibližně následující:

 • den před koncem menstruace bude teplota asi třicet šest a tři;
 • folikulární fáze, až do poloviny cyklu, by se měla pohybovat kolem 36,3 - 36,9 ° С;
 • v „nebezpečných“ dnech je bazální teplota mezi 37,0 a 37,4 ° C;
 • a nakonec pár dní před další menstruací opět poklesne na 36,9 ° С..

Rektální teplotní závislost početí a ovulace

Začátek fáze je čas, kdy se estrogeny produkují se sníženou intenzitou. Tento faktor vede ke zvýšení rektální teploty. Ale nejsou to stejné „nebezpečné“ dny, jaké čeká každá žena, která plánuje dítě. Naopak, početí dítěte je v tuto chvíli téměř nemožné..

Pokud se ženský cyklus liší od obecně přijímaného, ​​fáze předcházející zvýšení teploty se prodlužuje nebo zkracuje, v tomto případě bude doba příznivá pro nástup těhotenství trvat asi dva týdny (plus nebo minus pár dní)..

Zpožděné metriky

Pokud jsou hodnoty BT před menstruací stále vysoké (více než 37 ° C), s největší pravděpodobností se naděje na těhotenství splnily. Závěry však lze vyvodit, pouze pokud byl plán sledován déle než měsíc a den předtím nedošlo k žádným alkoholickým nebo sexuálním zneužíváním..

Ve prospěch dosaženého početí hovoří téměř vždy trvale vysoký časový plán po dobu dvou až tří týdnů.

Rektální teplota před menstruací

Co bude BT v každém konkrétním případě, můžete vidět sledováním grafu několik cyklů za sebou. Tradičně se teplota několik dní před menstruací snižuje. V době menstruace je to zpravidla 36,9 - 37,0 ° С..

Doporučujeme přečíst si článek o nástupu ovulace. Z toho se dozvíte o vývoji ženského vajíčka, nástupu ovulace a jejím trvání, známkách nástupu a dnech příznivých pro početí.

Znamení problémů

Jak již bylo zmíněno, graf je schopen ukázat nejen blížící se menstruaci, ale také nemoci „jako žena“..

Zánětlivý proces v děložní dutině způsobí vysokou rektální teplotu (více než 37 ° C). Rozdíl oproti „těhotným“ ukazatelům spočívá v tom, že před zvýšením hodnot dojde ke krátkodobému „kolapsu“.

Hormonální nedostatek bude dán pomalým (více než třemi dny) nárůstem teploty. Rozdíl bude menší než 0,4 stupně. Druhá polovina fáze bude navíc zkrácena o několik (až 10) dnů. V tomto případě menstruace obvykle přichází dříve a vysoká teplota trvá asi týden..

Zvyšuje se rektální teplota před menstruací? Ne. Tento faktor však může hovořit o nástupu početí. Zvláště pokud „teplo“ trvá déle než 15 dní a menstruace je pozdě.

Zánětlivé procesy v přílohách se odrážejí v těchto grafech takto: během folikulární fáze teplota stoupne na 37 ° C. Tyto ukazatele se před menstruací a během menstruace nesnižují..

Pokud dynamika bazální teploty vede k problémům se zdravím žen, je nejlepší se nemučit hádáním, ale obraťte se na svého lékaře.

Myšlenka diagnostikovat možnou patologii nebo následné těhotenství pouze bazální teplotou je utopie. Za prvé, rektální teplota je velmi vrtošivý indikátor, který může být ovlivněn příliš mnoha faktory. Zadruhé, teplotní „chování“ mnoha chorob je často velmi podobné. A je těžké, aniž byste byli odborníkem, správně diagnostikovat sami sebe.

Některé ženy si myslí, že na bazální teplotě během menopauzy nezáleží, plán je příliš únavný.

Je možné zjistit nepřítomnost vajíčka v každém z nich, pokud je dlouhodobě nepřetržitě měřena bazální teplota.

Bazální teplota ztrácí mnoho ze svých dřívějších hodnot, které dříve mohly společně s kalendářem říci den ovulace.

Musíte jen vědět, jaká by měla být bazální teplota před a během menstruace.

Stanovení těhotenství před zpožděním menstruace je možné pravidelným měřením bazální teploty.

Další měření bazální teploty pomůže vypočítat menstruační cyklus..

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Příčinou vaginálního výtoku jsou biochemické reakce v reprodukčních orgánech. Jejich povaha se mění v závislosti na fázi cyklu na pozadí hormonálních charakteristik těla.