Stojí za to si dělat starosti, pokud má žena výtok pruhovaný krví?

Výtok pruhovaný krví u žen není neobvyklý. Nejčastěji je spojena s průběhem menstruačního cyklu a nepředstavuje žádné nebezpečí. Jsou chvíle, kdy vzhled krve naznačuje vývoj vážného onemocnění. Proto je důležité sledovat povahu výtoku a doprovodné příznaky, aby bylo možné v případě potřeby okamžitě zahájit léčbu..

Příčiny krvácení

Případy, kdy výskyt krevních pruhů není spojen s patologiemi:

 1. Hormonální poruchy. K narušení hormonálního pozadí dochází v důsledku užívání perorálních kontraceptiv a během menopauzy. Vyvolává je také stres nebo špatné návyky. Je třeba poznamenat, že výtok z růžového hlenu je charakteristický pro nástup menopauzy. Jejich následný vzhled naznačuje přítomnost patologie..
 2. Ovulace. Výtok s pruhy krve uprostřed cyklu naznačuje prasknutí stěn dominantního folikulu během uvolňování vajíčka. Docela běžný výskyt. Krvácení trvá až tři dny.
 3. Nástup menstruace. U mladých dívek se během tvorby cyklu pravidelně objevuje růžový výtok. To trvá asi tři roky, zatímco se hormonální pozadí zlepšuje. Podobný obraz je pozorován při nástupu sexuální aktivity..
 4. Zranění. Poškození kapilár a následný výskyt krve nastává v důsledku hrubého styku, gynekologického vyšetření, potratu. V tomto případě není nutná žádná léčba. Cévy se uzdraví samy po několika dnech. Když je nainstalováno nitroděložní tělísko, často dochází k prasknutí sliznice. Obnova trvá dva týdny. Pokud krvácení trvá déle, vyhledejte lékaře.
 5. Čištění dělohy. Před zahájením menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu estrogenu děloha zbaví akumulace krve. Proto před menstruací dochází k výtoku s pruhy krve. Na konci menstruace může zbytková krev vycházet několik dní..
 6. Alergie. Reakce probíhají na hygienické výrobky, intimní kosmetiku, lokální a bariérovou antikoncepci, syntetické spodní prádlo.

Vzhled krve je bezpečný, pokud je doprovázen:

 • průsvitný bělavý hlen;
 • nedostatek vůně a bolesti;
 • krémový hlen před menstruací;
 • normální tělesná teplota.

Tento příznak je také považován za běžný výskyt v prvních dnech po porodu..

Nemoci doprovázené vylučováním růžového hlenu

Vzhled růžového hlenu nemusí vždy naznačovat normální fyziologické procesy. Někdy je to známka vývoje patologie v těle..

 1. Endometrióza Proliferace buněk ve výstelce dělohy. Je doprovázeno bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, které se zhoršují během menstruace. Menstruační krvácení je delší a silnější.
 2. Polypy v děloze. Benigní novotvary, které způsobují poruchy cyklu a táhnou bolesti v dolní části břicha.
 3. Cervikální eroze. Výskyt vředů a prasknutí na vaginální části děložního čípku. Je to bez příznaků. Po každém pohlavním styku, hlubokém zavedení tamponu a jiném mechanickém poškození pociťuje výskyt narůžovělého hlenu..
 4. Myom dělohy. Benigní endometriální nádor. Je doprovázeno děložním krvácením před a během menstruace, silnými bolestmi, dysfunkcemi sousedních orgánů: retence stolice, časté močení.
 5. Infekce. Souvisí se zánětem pohlavních orgánů a pohlavně přenosnými chorobami. Způsobuje bílý, šedý a nazelenalý sýrový výtok s krví a zápachem, pálení a svědění.

Když dojde k těhotenství, vajíčko je upevněno na stěně dělohy. Tento proces je doprovázen bezbolestným vylučováním krve několik dní po oplodnění vajíčka. Jsou vzácné a nevydrží déle než den..

Na konci posledního trimestru se sliznice uvolní, což je také doprovázeno mírným růžovým výtokem.

Výstražný signál je také výskyt načervenalého hlenu u těhotných žen. Doprovází následující patologie:

 • zmrazené těhotenství (projevující se bolestí v podbřišku a silným krvácením);
 • oddělení endometria (výskyt krve v den, kdy měla začít menstruace v nepřítomnosti těhotenství);
 • placenta previa (pravidelné vypouštění šarlatového hlenu, častěji v noci);
 • předčasný porod (napětí dělohy, bolest břicha a dolní části zad, neustále se zvyšující červený výtok);
 • mimoděložní těhotenství (silné krvavé výtoky, nesnesitelná bolest v podbřišku).

U žen v jakémkoli věku může dojít k krvácení. Pokud nejsou doprovázeny alarmujícími příznaky, neměli byste paniku. V opačném případě nelze návštěvu gynekologa odložit. Zvláště pokud dojde ke krvácení během období těhotenství.

Přítomnost krvavého výtoku před menstruací: příznaky patologie

Reprodukční systém nežného pohlaví je neustále vystaven vnějším i vnitřním faktorům, které ovlivňují jeho fungování. Tento účinek se projevuje různými příznaky, včetně vaginálního výtoku. Pravidelné odmítání endometria nevyvolává u žen otázky, zatímco špinění před menstruací je alarmující, protože může být příznakem gynekologického onemocnění. Trvání sekrece krví, její objem, doba výskytu a doprovodné příznaky pomohou rozpoznat normu nebo závažné porušení.

Známky normálního vybití

Neexistuje žádný důvod k obavám, pokud má vaginální sekrece následující vlastnosti:

 1. Nevýznamné množství - rozmazaný charakter (stačí denní podložky).
 2. Žádné svědění, pálení, otoky genitálií.
 3. Žádná silná bolest.
 4. Stín od světle červené po hnědou.
 5. Hnědý výtok v první den menstruace.
 6. Trvání několik dní (3-4 dny).
 7. Zcela bez zápachu nebo mírně kyselá vůně výtoku.

Nejčastěji po označení takového výtoku brzy začne normální menstruace. Pokud se však systematicky opakuje výskyt špinění 2 dny před menstruací, je nutné podstoupit vyšetření.

Zjistěte v jednom z našich článků, co vám řekne špinění uprostřed cyklu.

Proč dochází k vylučování krve?

Je nesprávné okamžitě spojovat šarlatový nebo hnědý výtok před menstruací s patologií. Ve většině případů může neznámé tajemství vyniknout z následujících důvodů:

 1. Špatný způsob života.
 2. Neustálé přepracování.
 3. Práce v nebezpečné výrobě.
 4. Zvýšená fyzická aktivita.
 5. Špatná strava (diety).
 6. Rychlý přírůstek nebo úbytek hmotnosti.
 7. Využití tradiční medicíny.
 8. Silný stres.
 9. Klimatická změna.
 10. Nedostatek specifického hormonu.
 11. Sprchování.
 12. Důsledek potratu.
 13. Nedbalý styk.
 14. Poškození pochvy cizími předměty.

Mnoho z těchto příčin zpočátku způsobuje mírné narušení těla. Bez eliminace však i jeden neškodný faktor často vyvolává vážná gynekologická onemocnění. Proto se jednoduše neobejdete bez konzultace s lékařkou..

Ovulace a těhotenství

Krvavý výtok týden před menstruací bez patologických příznaků může naznačovat nástup plodného období nebo naznačovat početí. Když je vejce plně vyzrálé, opouští folikulární vak. Během tohoto procesu může dojít k poškození nejmenších kapilár, což způsobí skrovnou krvavou sekreci. K tomu dochází 14 dní po začátku předchozích období..
Pokud vezmeme pravděpodobnost těhotenství, pak může dojít k početí pouze v den ovulace, v době vitální aktivity vajíčka. Ale oplodnění je konečné po připojení vajíčka ke stěnám dělohy. Časem je to 6-12 dní po plodném období.

Pokud existuje podezření na tyto faktory, musí žena posoudit její stav a vaginální sekreci. Nemělo by to trvat déle než tři nebo čtyři dny, jsou povoleny drobné pocity bolesti v dolní části břicha. Uvolňování krve se může plynule proměnit v menstruaci s pozdní nebo opakovanou ovulací.

Během těhotenství vyžaduje zvláštní pozornost tmavě hnědá nebo růžová sekrece rozmazaného charakteru. Tento jev může být způsoben nedostatkem progesteronu nebo nesprávným připojením embrya v děložní dutině.

Užívání hormonálních léků

Mírné narušení cyklu a malé množství sekrece z krve mohou způsobit léky a léky s hormony. Za zmínku stojí:

 • antikoncepční pilulky;
 • nitroděložní tělísko;
 • vaginální kroužek;
 • gely, masti;
 • hormonální léky.

Krvavý výtok při užívání antikoncepčních pilulek je zaznamenán v prvních třech měsících po zahájení léčby. To se může stát před nebo po menstruaci. Pokud se cyklus nestabilizuje, je nutné se poradit s gynekologem. Nejběžnějším důvodem, proč může nahnědlé tajemství vyniknout, je použití nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel). Přečtěte si o propuštění po užití přípravku Escapel v článku na odkazu a také o tom, jak Postinor ovlivňuje vaši menstruaci.

Pokud jde o antikoncepci hormonálními léky, je důležité nevynechávat užívání pilulek, systematicky dodržovat pokyny a léčbu nepřerušovat náhle.

Známky patologie

Bez pomoci lékaře není možné stanovit přesnou diagnózu. Je však možné pochopit, že v těle dochází k porušení. Stojí za to kontaktovat lékařskou instituci, pokud týden před menstruací jsou při krvácení zaznamenány následující charakteristiky a další příznaky:

 1. Je zaznamenána dlouhá doba vybíjení.
 2. V kapalině je mnoho sraženin.
 3. Vypouštění červené barvy, ale nikoli měsíčně, má značný objem (jako u předpisů).
 4. Krev je příliš vodnatá nebo má hustou konzistenci.
 5. Pocit bolesti během sexu.
 6. Tělesná teplota stoupá.
 7. Z vypouštění je nepříjemný zápach.
 8. Existují bolestivé pocity v břiše, dolní části zad, perineu.
 9. Je zaznamenáno špatné celkové zdraví.

I když se objeví jen pár příznaků, je nežádoucí odložit návštěvu gynekologa. Je důležité předložit materiály k analýze, provést ultrazvukové vyšetření a podstoupit další diagnostické metody, které lékař předepíše. Včasná léčba zvyšuje šanci na nejrychlejší možné zotavení a úplné obnovení reprodukčního systému.

Možné nemoci

Příčiny krvavého výtoku týden před menstruací mohou být způsobeny:

 • přítomnost infekce v genitáliích;
 • zánětlivý proces ve vejcovodech;
 • ooforitida (zánět vaječníků);
 • akutní a chronická endometritida;
 • přítomnost eroze děložního čípku;
 • infekce pohlavní infekcí;
 • přítomnost cysty nebo polypů;
 • atrofická vaginitida;
 • přítomnost benigních a rakovinových nádorů;
 • nadměrný růst vnitřní vrstvy stěn dělohy (endometrióza).

Toto je neúplný seznam možných gynekologických problémů, které mohou být spojeny se slabým i bohatým výtokem před menstruací. Stav reprodukčního systému u každé ženy je individuální a podobné příznaky neumožňují určit porušení bez testů a vyšetření.

Příčiny krvácení před menstruací nesouvisí s gynekologickou sférou. Popsaná funkce může být založena na přítomnosti:

 • poruchy štítné žlázy;
 • zánět močového měchýře;
 • onemocnění nadledvin;
 • porucha funkce centrálního nervového systému;
 • dysfunkce hypotalamu a hypofýzy.

Krvavou povahu sekrece lze pozorovat 3 nebo 4 dny před menstruací, ale nejsou vyloučena významná narušení, když krev může proudit 10 dní nebo déle. Chcete-li problém vyřešit, musíte navštívit gynekologa, který vás v případě potřeby odkáže k dalším odborníkům.

Atypická tekutá barva

Krátce před menstruací nemohou být následující odstíny výtoku normální:

 • šarlatový;
 • horká růžová;
 • velmi tmavě červená;
 • tmavě červená;
 • hnědý.

Výjimkou je skrovná sekrece jedné z popsaných květin, která se objevila jednou, nebo po ní okamžitě začala menstruace.

Šance na krvácení

Sekrece jasně červeného odstínu bohaté povahy před menstruací může naznačovat krvácení. Metrorrhagia má následující příznaky:

 1. Objem krve nad 100 ml.
 2. Nízký krevní tlak.
 3. Závrať.
 4. Ztráta vědomí.
 5. Nevolnost a zvracení.
 6. Bledá kůže.

Velký výtok krve nemůže sám projít. S těmito příznaky je důležité zavolat sanitku a žena by měla před přijetím zaujmout vodorovnou polohu.

Hormonální nerovnováha

Nedostatek nebo přebytek specifického hormonu ovlivňuje fungování celého organismu. Když dojde ke krvavému výtoku 5 dní před menstruací, stojí za to přemýšlet o problémech s hormonálním pozadím.

Se zvýšeným estrogenem může být endometrium předčasně odmítnuto, což způsobí menší krvácení neznámého původu. Účinek mají také hormony štítné žlázy. Problémy v endokrinním systému negativně ovlivňují fungování genitálií. Krvavou sekreci lze zaznamenat třetí, čtvrtý nebo pátý den od začátku.

Nedostatek progesteronu

V případě problémů s luteální fází ženského cyklu může reprodukční systém vylučovat před menstruací nahnědlé tajemství. Takový příznak není jediným důkazem nesprávné tvorby žlutého tělíska. Brzy se objeví neschopnost ženy otěhotnět nebo porodit dítě.

Hlavním příznakem je krátká doba od ovulace do menstruace (méně než 12 dní). Ve vzhledu je sekrece v této patologii velmi podobná předmenstruačnímu výtoku. Proto může žena nedostatek progesteronu dlouho ignorovat, dokud se mu narodí dítě..

Léčba onemocnění se provádí až po komplexní diagnostice a studiu životního stylu pacienta. Světová lékařská praxe již dlouho prokázala, že ženy, které sportují, mohou nejčastěji krvácet před menstruací..

Intenzivní fyzická aktivita vyvolává nedostatek luteální fáze. Na tomto pozadí může reprodukční systém uvolňovat normální množství progesteronu. I doba trvání druhé poloviny cyklu je nejčastěji normální. Tento fenomén je však v tomto případě způsoben buď nesprávnou asimilací hormonu, nebo narušeným vztahem mezi progesteronem a LH. Výsledkem je, že téměř každý cyklus je doprovázen krvavým výtokem dva nebo pět dní před očekávaným obdobím..

Tento článek by měl být používán pouze pro informační účely. Jakékoli vylučování krve před menstruací by mělo být konzultováno s lékařem. Specialista prostuduje příznaky a odešle je k diagnostice. Pouze lékař může na základě výsledků testu a provedeného vyšetření stanovit přesnou diagnózu.

Jaké nemoci naznačují špinění před menstruací?

Menstruační cyklus se stává nestabilním s pravidelným stresem, podchlazením, fyzickým přetížením. Krvavý výtok před menstruací může být také způsoben fyziologickými faktory nebo vlastnostmi ženského těla. Někdy signalizují existující onemocnění (hormonální, zánětlivé), přítomnost novotvarů a další problémy. Pouze odborník může určit skutečnou příčinu vzniku špinavého červeného výtoku několik dní před menstruací..

Jaká je norma?

Pokud dojde ke krvácení před nástupem menstruace příležitostně, není doprovázeno nepříjemným zápachem, bolestí, svěděním, pak se tento jev nevztahuje na patologii. Není však vhodné navštívit lékaře, aby se vyjádřil k příznaku a objednal se na vyšetření..

Nebojte se, pokud má špinění, které se objeví 2-3 dny před menstruací, následující vlastnosti:

 • z pochvy jsou skromné, nevýznamné výtoky v množství několika kapek nebo množství krve, které se vstřebává do
 • jedna vložka do kalhotek;
 • v dolní části břicha nejsou žádné tažné bolesti vyzařující do zad;
 • žádné svědění sliznice, otoky;
 • existují hnědé nebo světle červené výboje bez hlenu, hnisu;
 • doba vybíjení nepřesahuje 2-3 dny.

Vzhled malého množství šarlatové krve před nástupem menstruace, proudící do předpisů, naznačuje přístup kritických dnů a nepřítomnost těhotenství.

Krev několik dní před menstruací může být reakcí na následující provokující akce ze strany ženy:

 1. Zneužívání alkoholu - může vést k křehkosti a poškození kapilár a drobnému poševnímu výtoku během ovulace.
 2. Chronická únava, stres, nedostatek spánku.
 3. Nedostatek živin v těle.
 4. Velké hubnutí nebo přibývání na váze.
 5. Pravidelné nadměrné cvičení.
 6. Drobné hormonální poruchy.
 7. Traumatický styk den předem.
 8. Časté sprchování, vášeň pro tradiční medicínu.
 9. Poškození vaginální sliznice cizími předměty.

Navzdory skutečnosti, že uvedené faktory nejsou patologické, pokud není vyloučen jejich negativní dopad na tělo, v průběhu času se vyvinou vážnější problémy reprodukčního systému. Proto by nemělo být ignorováno krvácení 1-2 týdny před menstruací..

Fyziologické příčiny výboje v polovině cyklu

Aby odborník mohl mluvit o patologických nebo normálních příčinách výtoku uprostřed menstruačního cyklu, musí mu pacientka poskytnout úplné informace o povaze problému. Dny výskytu kapek krve z pochvy, jejich barva, konzistence a doprovodné příznaky jsou důležité. Dále jsou popsány neklasifikované faktory, které mohou způsobit špatné špinění ve 14. až 20. den cyklu..

Užívání léků

Poruchy činnosti endokrinního systému, které vedou ke vzniku krvavého vaginálního výtoku uprostřed menstruačního cyklu, se mohou objevit v důsledku užívání hormonálních léků a perorálních kontraceptiv. Pokud žena bere pilulky několik měsíců, pak je normou krvavé tajemství z pochvy v množství několika kapek během 1 nebo 2 dnů. Brzy, po 3 nebo 4 měsících, se cyklus stabilizuje a symptom zmizí sám. Pokud se skvrna objeví déle než stanovené období, musíte se poradit s lékařem.

A také špinění výtoku může obtěžovat pacienta, který má nitroděložní tělísko nebo vaginální kroužek.

Ovulace

Fyziologickým důvodem, proč se krev před menstruací objeví 10-14 dní před, je ovulace. Asi 14. den cyklu vajíčko plně dospívá a folikul praskne. Vaječná buňka se začíná pohybovat podél vejcovodu do děložní dutiny. Během tohoto období je šance ženy na otěhotnění velmi vysoká..

Krev před nástupem menstruace bez bolesti a zánětu se objeví během ovulace v důsledku traumatu malých krevních cév, nevyžaduje léčbu a obtěžuje se 1-2 dny.

I po oplodnění vajíčka, kdy dojde k těhotenství, musí být oplodněné vajíčko implantováno do stěny dělohy. K tomu dochází 6-12 dní po pohlavním styku a může být také doprovázeno malým množstvím krve z genitálií. Pozorná žena si všimne 3–4 kapek krvavé sekrece 5–10 dní před kritickými dny, koreluje symptom s nástupem otoku prsou, závratě, nevolnosti a uvědomí si, že otěhotněla..

Kdy navštívit lékaře

Pravidelné návštěvy gynekologa a endokrinologa zabrání rozvoji závažných onemocnění, která mohou vyvolat krvavé výtoky před menstruací, bolesti, záněty, hypertermii a další příznaky. Problém lze odstranit v rané fázi, pokud žena okamžitě požádá o pomoc, když se objeví následující příznaky:

 • velmi dlouhý výboj uprostřed cyklu;
 • tajemství obsahuje krvavé sraženiny, pruhy hlenu nebo hnisu;
 • nepohodlí v bederní oblasti, dolní části břicha a zad;
 • krev týden před menstruací je příliš hustá, šarlatová nebo naopak tekutá a téměř průhledná;
 • syndrom bolesti během intimního kontaktu;
 • nepříjemný zápach z genitálního traktu;
 • prudký pokles krevního tlaku na pozadí bledosti kůže;
 • nárůst teploty na febrilní úrovně (38-39 ° C).

Ženy v plodném věku musí navštívit gynekologa 1-2krát ročně, aby včas diagnostikovaly tvorbu novotvarů, infekce pohlavních orgánů, hormonální nerovnováhu, počáteční fázi endometriózy a další patologické stavy.

Patologické příčiny výtoku

Pokud má žena červený výtok z genitálního traktu druhý, třetí nebo již pátý nebo šestý měsíc za sebou, není tento jev normální, proto by pacientka měla navštívit gynekologa a podstoupit všeobecné vyšetření, včetně:

 • vyšetření na židli;
 • dodání analýzy pro bakteriální inokulaci k identifikaci patologické flóry;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • laboratorní diagnostika krve pro hormony a pohlavně přenosné infekce.

Lékař diagnostikuje a předepíše léčbu zaměřenou na odstranění příčiny krvavého nátěru.

Pokud se alarmující příznaky začaly obtěžovat po nástupu těhotenství, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem. Krvavý výtok může být vyvolán mimoděložním těhotenstvím nebo hrozbou spontánního potratu.

Hormonální nerovnováha

Nedostatek nebo přebytek hormonů v těle nelze vždy diagnostikovat okamžitě, ale i malé odchylky od normy vedou k porušení. Takže u žen, které užívají léky obsahující hormony po dlouhou dobu, je patologický výtok z pochvy uprostřed cyklu častější. Je to způsobeno zvýšením množství estrogenu v těle a předčasným odmítnutím endometria..

Hormony štítné žlázy, produkované v nedostatečném nebo nadměrném množství, také ovlivňují fungování reprodukčních orgánů. Narušení endokrinního systému způsobí několik dní před menstruací krvavé výtoky.

Pokud žena 3-4 měsíce před menstruací zjistí malé kapky krve, měla by být vyšetřena a vyšetřena na přítomnost hormonů.

Krvavý výtok týden před menstruací se objeví s nedostatkem progesteronu. U syndromu charakteru, slabosti kapilár a zranitelnosti vejcovodů. V případě problémů s luteální fází má tajemství tmavě hnědý odstín a syndrom je doprovázen abnormální tvorbou žlutého tělíska. Výsledkem je, že se krvácení objeví před nástupem menstruace na týden nebo deset dní..

Hlavním rysem nedostatku progesteronu je krátká doba od ovulace do nástupu menstruace (méně než 12 dní). Žena se často dozví o poklesu progesteronu v těle pouze tehdy, když jde k lékaři se stížnostmi na neschopnost otěhotnět.

Mimoděložní těhotenství

Je nemožné uchovat plod během těhotenství, které se vyvíjí mimo dělohu, a tento stav je nebezpečný pro zdraví a život ženy. Skutečnost, že došlo k početí, naznačuje pozitivní těhotenský test a postupné zvyšování hladiny hCG v krvi. Při mimoděložním těhotenství se vajíčko začíná vyvíjet v břišní dutině, vaječníku, uvnitř vejcovodu (ten je nejčastější).

Vejcovody nemají schopnost protáhnout se, a proto s růstem plodu dochází k prasknutí orgánu. Jedním z nejjasnějších příznaků mimoděložního těhotenství je krvácení z genitálního traktu, které může být doprovázeno bolestí, horečkou a celkovou malátností. Jejich barva je jasně červená.

Akutní nebo chronická endometritida

Endometritida - zánět vnitřní děložní vrstvy vyžadující urgentní léčbu antibakteriálními léky.

Infekce se může dostat dovnitř během porodu, v období po potratu, pokud není dodržována hygiena a předpisy lékaře, po diagnostické kyretáži a hysteroskopii a dalších chirurgických zákrocích na dělohu.

Výtok 10 dní před menstruací krvavé povahy s endometritidou je doprovázen následujícími příznaky:

 • akutní bolest v podbřišku;
 • nepohodlí a pálení při pohlavním styku, močení, fyzické námaze;
 • krvavý výtok s nepříjemným zápachem, rozptýlený hrudkami, hlenem, hnisem žlutozelené barvy;
 • hypertermie;
 • bolesti těla, které se objevily na pozadí intoxikace.

Chronická endometritida postupuje s rozmazanými příznaky - stížnosti se snižují na bolavé bolesti břicha, pravidelný výpotek se zápachem, neschopnost otěhotnět, malé období.

Léčba je předepisována konzervativně, zahrnuje antibiotika širokého spektra účinku, fyzioterapii, vitaminovou terapii, v případě potřeby se děloha čistí, pokud je po potratu vyvoláno krvácení zbytky plodu.

Endometrióza

Patologie se u žen v plodném věku vyskytuje třikrát častěji než u všech ostatních. Jedná se o přemnožení endometrioidní vrstvy, která by normálně měla lemovat pouze děložní dutinu, mimo orgán - v děložním čípku, pochvě, střevech atd..

Možné příčiny patologie nejsou plně objasněny, ale provokujícím faktorem jsou častěji hormonální poruchy. Mezi sekundární důvody patří chirurgické zákroky, infekce a zánětlivé procesy dělohy a vaječníků, růst novotvarů.

Endometrióza může být asymptomatická nebo se může projevit několika nevyjádřenými příznaky:

 • krvácení před nástupem menstruace až čtyři nebo pět dní;
 • mírná bolest břicha;
 • bohaté a dlouhé kritické dny;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • výskyt akutní bolesti během intimního aktu, defekace;
 • sekundární neplodnost, kterou nelze léčit jinými než hormonálními léky.

Léková terapie endometriózy zahrnuje použití hormonálních, protizánětlivých, antihistaminik, vitamínů. Perorální antikoncepce předepisuje lékař po dlouhou dobu, umožňují vám zastavit růst endometrioidních buněk. V případě masivního růstu endometria jsou odstraněny.

Eroze

Porušení integrity cervikální sliznice se nazývá eroze a je často doprovázeno zánětlivým procesem. Patologie se vyvíjí v důsledku mechanického poškození děložního čípku v důsledku minulých pohlavně přenosných infekcí a prudkého snížení imunity.

V počáteční fázi onemocnění si pacient nestěžuje. V průběhu času, s erozí, dochází k řídkým sekrecím před menstruací, které bolesti táhnou čtyři až pět dní před nástupem menstruace.

Dlouhodobý proces je plný degenerace cervikálních buněk na maligní, a proto je důležité včas navštívit lékaře a podstoupit vyšetření.

Hlavní metodou erozní léčby je kauterizace laserovým, vysokofrekvenčním proudem. Kryodestrukce se používá méně často - zmrazení krku kapalným dusíkem.

Cysty a polypy

Polypy jsou výrůstky na děložní vrstvě, které se tvoří z buněk endometria a mají podobný tvar jako houba, a výrůstky se mohou šířit také do cervikálního kanálu. Cysty jsou benigní nádory, které často postihují vaječníky.

Důvody pro růst cyst a polypů v pánevních orgánech:

 • přenesené infekce (plísňové, streptokokové, gonokokové, způsobené E. coli a dalšími);
 • prudké snížení imunity a selhání hormonálního pozadí;
 • poškození vaginální sliznice a děložního čípku cizími tělesy;
 • patologie endokrinního systému - štítná žláza, diabetes mellitus;
 • podchlazení;
 • endometrióza;
 • potrat a kyretáž.

Mezi hlavní příznaky růstu novotvaru patří nestabilita měsíčního cyklu, výskyt rozmazaného hlenovitě krvavého výtoku 9. - 14. den od začátku menstruace (stává se hojnou a bolestivou), nepohodlí při intimních aktech.

Pokud jsou takové příznaky přítomny, musíte se poradit s lékařem, potvrdit nebo vyvrátit diagnózu cystické nebo polypózy.

Chirurgická léčba, častěji se používají dvě metody léčby - laserové a rádiové vlny, k odstranění novotvarů.

Maligní růst

Ne každá žena může mít podezření na rakovinu přítomností krvavého výtoku, který není spojen s menstruací. Chcete-li kontaktovat gynekologa, je zapotřebí několik dalších doprovodných příznaků:

 • bolestivé pocity v perineu, dolní části břicha, dolní části zad, zad;
 • rychlá únavnost;
 • prudký pokles tělesné hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nepřiměřená nevolnost a zvracení;
 • ostrá bolest během sexu;
 • výskyt zácpy;
 • trvalé vaginální krvácení, které není menstruační;
 • selhání stabilního cyklu.

K potvrzení nebo popření diagnózy rakoviny se pacient podrobí důkladnému vyšetření, podle výsledků kterého lékaři zvolí konkrétní léčebný režim, může to být ozařování nebo chemoterapie.

Atrofická vaginitida

Gynekologické onemocnění je diagnostikováno u žen během menopauzy - kvůli nedostatku estrogenu se vaginální sliznice ztenčí, snadno se poraní, naruší se rovnováha mikroflóry a spojí se zánětlivé procesy. Situaci zhoršuje těsné syntetické spodní prádlo, nedostatečná hygiena, hormonální poruchy a snížená imunita.

Známky atrofické vaginitidy:

 • suchost, svědění a pálení v pochvě;
 • zvýšené močení;
 • vzhled tekutých sekrecí - od tekutých bělavých až po šedé nebo hnisavé (s přidáním infekce);
 • krvavý vaginální výtok jako menstruace, ale méně hojný, způsobený polypózou, endometriózou, růstem maligního nádoru.

Ženy, které neměly menstruaci déle než pět až šest měsíců, by měly věnovat pozornost vzhledu krvácení z pochvy, podobně jako menstruace.

Pokud z genitálního traktu vyčnívá krvavé tajemství, bez ohledu na menstruaci, měl by být příznak důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Specialista předepíše vyšetření, na základě jehož výsledků diagnostikuje a zvolí optimální léčebný režim zaměřený na eliminaci ne krvavého výtoku, ale příčiny, která je vyvolala. Samodiagnostika a domácí terapie jsou nepřijatelné, je důležité sdílet podezření s odborníkem.

Krvácení uprostřed cyklu

Obecná informace

I malý krvavý výtok, který se objeví u ženy z pochvy mezi menstruací, naznačuje, že je třeba být ostražití a s pomocí lékaře ujistit se, jak je to nebezpečné a z jakého důvodu se tyto příznaky objevily. Měly by také upozornit na hnědohnědý výtok a slizniční výtoky s pruhy krve, které se objevují například 15. den cyklu. Pokud se jedná o acyklické projevy, lze předpokládat vývoj nemocí..

Podle statistik se malé špinění nebo krvácení u dívek a žen v období mezi menstruací objevuje asi v 80% případů. 20% žen si všimlo, že takový výtok není rozmazaný, ale hojný a mohou se objevit neočekávaně, nebo si žena všimne, že po pohlavním styku tekla krev.

Je obzvláště důležité věnovat pozornost jakémukoli výtoku během těhotenství. Proč ženy v pozici krvácejí, musíte zjistit okamžitě, bez ohledu na to, zda jsou bolesti v podbřišku nebo ne. Musíte okamžitě konzultovat lékaře, protože krev nebo tmavé výtoky u žen mohou naznačovat potrat.

Příčiny intermenstruačního krvácení budou popsány níže..

Měsíční cyklus

Chcete-li mít podezření, že krvácení nebo mazání je patologický jev, musí žena jasně vědět, jaký by měl být její cyklus. Samozřejmě každá zkušená dáma ví, kolik dní mezi obdobími je pro ni normou. Kolik dní by mezi menstruací mělo být, je individuální koncept. Někteří mají cyklus 30-35 dní, pro jiné je cyklus 24 dní normální. Průměrný cyklus je však 28 dní. I když z měsíce na měsíc může kolísat a být 24-27 dní.

Jak se cyklus počítá? Začíná to od prvního dne menstruace a končí začátkem další menstruace. Pokud tedy má zralá žena po 2 týdnech něco podobného jako menstruace, o týden později začaly znovu nebo menstruace přišla podruhé za měsíc, důvody pro to určí lékař, kterého byste měli okamžitě kontaktovat. Pokud však podruhé za měsíc došlo k období mladé dívky, mohlo by to znamenat vytvoření cyklu. V takové situaci, pokud vaše menstruace přichází dvakrát za měsíc, je to normální. Dívky o takových projevech často píší na každém tematickém fóru..

Pokud je však nástup menstruace zaznamenán o několik dní před plánovaným termínem nebo je interval mezi obdobími o několik dní delší, neměli byste bít na poplach a podniknout jakékoli kroky předem. To se může stát kvůli stresu, příliš intenzivnímu tréninku, únavě, změně klimatu atd. Někdy jsou s takovými jevy spojeny i důvody, proč menstruace šla o 10 dní dříve. Stává se, že dolní část břicha na chvíli bolí a menstruace nezačne - podobný jev může být také spojen s přetížením nebo stresem.

Hnědý a krvavý výtok jako příznak onemocnění

Tyto příznaky mohou naznačovat onemocnění v následujících případech:

 • výtok s krví nebo hnědou se objeví uprostřed měsíčního cyklu (například 16. den cyklu nebo 12. den cyklu, v závislosti na jeho délce), zatímco žena neužívá hormonální perorální antikoncepci;
 • s výtokem bolí dolní část břicha, v pochvě je sucho, pálení, svědění, teplota stoupá, bolest je cítit během pohlavního styku;
 • s climaxelibo, pokud žena již měla menstruaci po dobu jednoho roku a již nemá;
 • v případě trvalého výtoku po sexu.

Krvavý a hnědý výtok - když je to normální?

Hnědý a někdy dokonce černý výtok je výsledkem smíchání krevních kapek. "Normální" tmavý výboj se může u zdravého člověka objevit v následujících případech:

 • pokud se kapky tmavé barvy objeví několik dní před menstruací, znamená to, že menstruace brzy začne;
 • několik dní po skončení menstruace a kolik dní by měl takový výtok normálně trvat, je pro každou ženu individuální otázka;
 • uprostřed měsíčního cyklu je to možné při užívání perorálních kontraceptiv;
 • po násilném pohlavním styku za předpokladu, že žena nebyla dostatečně vzrušena a kvůli nedostatečnému mazání byla poškozena vaginální sliznice;
 • po prvním, jakož i několika následných pohlavních stycích, kdy dívka teprve začíná svůj sexuální život.

Krvácení v polovině cyklu

Při určování příčin krvácení uprostřed cyklu je třeba mít na paměti, že se mohou lišit. Nejprve je možný růžový nebo růžový výtok, stejně jako hnědý výtok uprostřed cyklu, pokud má žena v těchto dnech ovulaci. To, zda ovulace může být dříve nebo později, závisí na individuálních charakteristikách fyziologie ženy, ale vyskytuje se přibližně uprostřed cyklu.

Pokud je špinění uprostřed cyklu velmi skrovné, rozmazané, může to být při absenci nemocí varianta normy.

V takovém případě zmizí růžová nebo hnědá mazanice sama a není nutné žádné ošetření..

Není neobvyklé, že si ženy všimnou, že mají během ovulace krvavý výtok nebo jen kapku tmavě zbarveného nátěru. Ovulace s krevními sekrety přirozeně děsí ženy a nutí je si myslet, že v těle dochází k určitým negativním změnám. Ale takové projevy během ovulace mohou být ve skutečnosti normální, protože stěny folikulu jsou během uvolňování vajíčka roztrhané. Podle toho dochází k prasknutí mikrociev, v důsledku čehož se během ovulace objeví krvácení. Při zodpovězení otázky je třeba při ovulaci, kolik dní se takové mazlení může objevit, vzít v úvahu individuální vlastnosti těla. Pokud jsou nádoby spravedlivého pohlaví velmi tenké, pak tento stav může trvat několik dní po ovulaci. Zpravidla je mazanice v tomto případě hnědá. Někdy po ovulaci břicho táhne, jako před menstruací, což je také normální pocit. Ovulace se zpravidla odehrává 10. den - 17. den cyklu.

Žena by se neměla bát, že se tyto projevy stanou překážkou početí - i když se takové výtoky objeví, bude schopná otěhotnět. Pokud k tomu ale nedojde jednou, ale tři nebo více cyklů za sebou, lze předpokládat nedostatek progesteronu. V tomto případě je důležité navštívit gynekologa..

Odborníci rozdělují jakýkoli červený, hnědý a tmavý výtok, který se objevuje mezi obdobími, do dvou skupin: děložní krvácení a intermenstruační krvácení..

Děložní krvácení se může objevit v jakémkoli věku a naznačuje takové nemoci:

Všechny tyto nemoci jsou velmi vážné, je důležité je včas identifikovat a poskytnout okamžitou léčbu. Proto je nutné zjistit příčiny krvácení uprostřed cyklu a okamžitě je správně léčit..

Pokud se krev pravidelně objevuje uprostřed menstruačního cyklu po pohlavním styku, je pravděpodobné, že dojde k erozi. Můžete také mít podezření, že jde o rakovinu děložního čípku. Pokud současně táhne spodní část břicha uprostřed cyklu, je pravděpodobné, že dojde k zánětu vnitřní vrstvy dělohy.

Intermenstruační krvácení je spojeno s jinými příčinami. Lze je tedy vyprovokovat užíváním hormonální antikoncepce a při užívání tablet nebo užívání hormonální náplasti, kroužku se může objevit krev nebo hnědý výtok. Tmavě hnědý výtok nebo jiné barevné skvrny jsou normální po dobu prvních tří měsíců používání těchto antikoncepčních prostředků. To je možné, když vezmeme Jess, Janine a další prostředky. Pokud žena vypila a pokračuje v užívání drog Klayra, Novinet, Regulon atd., Lze tyto projevy v prvních měsících považovat za normální. To se také může stát po zrušení takové antikoncepce..

Pokud však žena nebere hormony a její menstruace ještě nenastala, může si všimnout, že rozmazává krev nebo vylučuje hnědý hlen z následujících důvodů:

 • Užívání léků, které mohou ovlivnit váš menstruační cyklus. Může to být například užívání doplňků obsahujících estrogen..
 • Užívání drog určených k nouzové antikoncepci. To je možné po přípravku Postinor, Ginepriston, Eskapeli atd..
 • Růžový nebo světle hnědý výboj je možný za přítomnosti nitroděložního tělíska.
 • Dysfunkce štítné žlázy a v důsledku toho nízká hladina hormonů této žlázy.
 • Zánět pochvy s pohlavně přenosnými chorobami, s genitálními infekcemi.
 • Polycystický vaječník.
 • Přítomnost hormonálních poruch - nedostatek progesteronu, hyperprolaktinémie.
 • Genitální trauma.
 • Nedávné postupy prováděné gynekologem.
 • Velmi silný stres, šok.
 • Těžká fyzická aktivita, příliš aktivní sport.
 • Náhlá změna klimatu.

V každém případě, proč krvácení a proč hrudník bolí uprostřed cyklu, musíte požádat odborníka, který provede vyšetření a předepíše nezbytné studie.

Mělo by se také pamatovat na to, že pokud jsou ženy, které jsou sexuálně aktivní, přítomné mazání, je zde krev, ale ne menstruace, můžete mít podezření na pohlavně přenosné choroby. To je obzvláště pravděpodobné, pokud došlo k nechráněnému činu.

V tomto případě je maz z pochvy doprovázen svěděním, bolestí, pocitem pálení během močení..

Ženy, které nemají antikoncepci nebo měly nechráněný pohlavní styk, pravděpodobně otěhotní. Pokud břicho táhne, stejně jako šarlatový výtok nebo hlen s krevními pruhy, lze předpokládat potrat nebo mimoděložní těhotenství. S rozvojem takového stavu žaludek hodně bolí..

Pokud se však špinění objevilo týden před menstruací nebo 2, 3, 4 dny před očekávanou menstruací, důvody mohou souviset se skutečností, že žena je těhotná. Pokud tedy několik dní před menstruací nebo v ty dny, kdy se měla menstruace objevit, byla před menstruací hojná krev nebo hnědá mastnota a pak došlo ke zpoždění, lze předpokládat těhotenství.

Hnědý výtok týden před menstruací nebo uprostřed cyklu může být také spojen s těžkou fyzickou námahou nebo stresem.

Důvody, proč se rozmazává před menstruací a táhne žaludek, mohou souviset s velmi aktivním a pravidelným sexuálním životem. Ve výsledku se objeví mikrotrhliny, ze kterých se uvolňuje krev..

V každém případě by však důvody pro rozmazání za týden nebo to, zda mohou být tyto projevy spojeny s onemocněním, měl stanovit gynekolog.

Co znamená špinění po pohlavním styku??

Pokud žena po pohlavním styku krvácí a má intimní obavu z bolesti, lze mít podezření, že se vyvíjí některá z níže uvedených nemocí. I když je výtok bez zápachu a bezbolestný, neznamená to, že je vše se zdravím normální..

To se samozřejmě může stát při užívání antikoncepčních pilulek, ale stále existuje možnost takových onemocnění:

 • eroze děložního čípku;
 • rakovina děložního hrdla;
 • vaginální nádory.

Pokud po neustálém krvavém výtoku po sexu uplynulo několik dní a současně vás bolelo nebo bolelo žaludek, záda, dolní část zad, perineum nebo bolí, musíte se poradit s lékařem. Takové znamení může naznačovat poškození vaječníků, cysty. Také podivný výtok může naznačovat mimoděložní těhotenství..

Stojí za to věnovat pozornost těm, kteří po menstruačním cyklu měli nechráněný čin. Ačkoli těhotenství je s největší pravděpodobností ve dnech ovulace, ke kterým dochází kolem 14. dne cyklu, početí je možné kdykoli.

Pokud se tedy 18., 19., 20. den cyklu objevil hnědý mazanec, je docela možné, že žena otěhotněla.

Výtok před menstruací

5-6 dní před menstruací může žena kvůli hormonálním změnám v těle zaznamenat, že povaha toho, co se vylučuje z pochvy, je trochu neobvyklá. Leucorrhoea může být zakalená a krémová. Už nejsou světle průhledné, ale bílé nebo nažloutlé, někdy bohaté a vodnaté, ale častěji jsou viskózní a husté.

Po odebrání nátěru ve dnech před menstruací se stanoví zvýšený počet leukocytů, gramnegativních bacilů, epiteliálních buněk.

Varianta normy může být také krvavý výtok - květ se objeví několik dní před menstruací, zatímco žena se neobtěžuje jinými nepříjemnými příznaky.

Pokud je však bílý výtok bohatý a prodloužený, s nepříjemným zápachem, někdy je tmavý, šedý a žena se obává svědění, pocitu pálení, můžeme mluvit o drozdech.

Mnoho žen se zajímá o to, jak normální je tmavě hnědý výtok před menstruací, který se u mnoha objevuje jeden den a někdy i 2-3 dny před menstruací. Růžový nebo tmavý výtok před menstruací je zcela normální, za předpokladu, že se v předvečer menstruace objeví mazanice této barvy. Protože menstruace je důsledkem smrti vajíčka, dochází k jeho uvolňování postupně. A pokud před menstruací takové výtoky nejsou déle než jeden den, nemluvíme o patologii.

Proto potřebujete vědět: pokud je před menstruací hnědý výtok, co to znamená, záleží na tom, jak dlouho tento jev trvá. Pokud to začne asi týden před menstruací, můžete mít podezření, že se vyvíjí porucha reprodukčního systému. Proto musíte určitě navštívit lékaře..

Je třeba poznamenat, že pokud se místo menstruace objeví hnědá nebo vínová mazanice, můžete mít podezření na těhotenství. Je známo, že mezi mnoha příznaky, které umožňují podezření na zajímavou situaci, je také známka těhotenství - světle hnědý výtok. Někdy si žena všimne, že takové nátěry trvaly 1 den a skončily.

Abyste se ujistili, že žena čeká dítě, pomůže vám lékařská prohlídka nebo test ukazující dva pruhy..

Špinavý výtok před začátkem menstruace z následujících důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • endometrióza;
 • hyperplazie endometrium;
 • klimatická změna;
 • stres nebo silný šok;
 • užívání hormonální antikoncepce nebo konec užívání;
 • polypy dělohy.

Výtok po menstruaci

Normálně se může po několik dní objevit černý, světle hnědý výtok po menstruaci nebo rozmazání růžové. Pokud po menstruaci dojde k hnědému výtoku, co to znamená, závisí na délce trvání tohoto jevu. Tmavě hnědý výtok po tři dny poté, co jsou červené krvavé konce normální. Když se objeví mazanice této barvy, dojde k přirozenému čištění dělohy..

Pokud však tento jev trvá déle než tři dny, měl by důvody, proč dochází ke krvácení po menstruaci, stanovit lékař, jehož specializací je gynekologie..

Na otázku, proč krvácí po menstruaci nebo z jakého důvodu začala krev, můžete odpovědět do týdne po vyšetření a výzkumu. Pokud však po dlouhou dobu rozmazává hnědou barvu nebo krvavý výtok, lze podezření na děložní myomy, endometriózu a další nemoci. Pokud tedy menstruace uplynula a špinění stále pokračuje a tyto stejné opakované projevy se vyskytnou v příštím cyklu, stojí za to vyšetřit.

Je třeba také upozornit na jakýkoli výtok, který se objeví po úplném ukončení menstruace. Pokud se v den 11 nebo 10 dnů po menstruaci znovu objeví skvrny, nebo jsou nejprve béžové, poté tmavé a poté krev, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Výtok před a po porodu

Hnědý nebo růžový výtok se objeví několik dní před porodem, kdy dojde v těle k další hormonální změně. Cervix se postupně připravuje na otevření, korek se postupně vytlačuje. Zpravidla vychází postupně, takže mazanice se může objevit den nebo dva před porodem a dříve - 12-13 dní. Pokud se však krev objeví několik dní před očekávaným porodem, je třeba okamžitě vyhledat lékaře, protože to může být důkaz patologií.

Po porodu, kdy porod vyšel, se krev vylučuje i několik týdnů. Takový výtok se nazývá lochia. Postupně se stávají temnějšími než ty krvavé, jejich počet klesá. Druhý týden jsou žlutavě hnědé, oranžové, poté se postupně rozjasní. Ale i měsíc po porodu mohou kojenci pokračovat. Pokud se však počet lochií značně zvýšil nebo pokračují 2 měsíce po porodu, je nutné o tom informovat lékaře.

Diagnóza menstruačních nepravidelností

Chcete-li se zbavit problémů, musíte určit příčinu jejich projevu. Pokud se interval mezi menstruací významně snížil a toto se opakuje znovu a znovu, musíte se poradit s odborníkem a provést diagnózu. Nemůžete pít pilulky na krvácení sami, dokud není zjištěna příčina tohoto jevu. V procesu diagnostiky lékař přijme následující opatření:

 • zkoumá anamnézu, ptá se na sexuální život, rysy měsíčního cyklu, dědičné choroby atd.;
 • zkoumá děložní čípek pomocí zrcadel, provádí biopsii a kolposkopii děložního čípku;
 • předepíše studii o nátěru odebraném z pochvy;
 • předepisuje ultrazvuk pánevních orgánů;
 • řídí obecný krevní test a studium hladin hormonů.

Pokud existují náznaky, odborník provede diagnostickou kyretáž děložní dutiny, po které se provede histologické vyšetření endometriální tkáně.

závěry

První akcí ženy, která má podivné acyklické krvácení, by tedy mělo být navštívit odborníka a provést jemu určený výzkum.

Je důležité analyzovat, co je třeba následně sdělit lékaři: kolik dní byl cyklus předtím a jak dlouho trvá nyní, kolikrát se nedávno opakovalo krvácení nebo mazání atd..

Je důležité si položit další otázky: „Jak dlouho užívám hormonální antikoncepci a pravidelně užívám pilulky? Jsem těhotná? “ Odpovědi na tyto otázky i další výzkum jsou pro diagnostiku velmi důležité..

V každém případě, v případě nepochopitelných příznaků, je lepší pro obě pohlaví konzultovat s lékařem.

Dokonce i muži mají „menstruaci“, když pociťují subjektivní pocity, které žena prožívá s PMS.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ženské tělo je složitá věc. Možná po užití projímadla, po silném stresu, po otravě. Doporučil bych vám navštívit lékaře a nezneužívat silná projímadla - naše dívky tímto způsobem hubnou). I banální regulace může při nesprávném použití poškodit