Může být před menstruací teplota 37 a vyšší?

V předvečer menstruace se u žen vyskytují různé nepříjemné příznaky - hrudník bobtná, nálada se bezdůvodně mění, objevují se bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, nevolnost, průjem, zvracení. Příznaky PMS mohou být závažné nebo menší.

Některé dívky si stěžovaly na horečku před menstruací. Při absenci nachlazení, chřipky a dalších onemocnění, která se vyskytují při hypertermii, vyvolává subfebrilní stav spoustu otázek a první z nich je, zda je to normální.

Proč se tělesná teplota mění před menstruací

Menstruace je přirozený proces, který zahrnuje hormonální změny. Zvýšená práce těla na syntéze progesteronu ovlivňuje termoregulaci, a proto tělesná teplota před nástupem menstruace vyskočí na 37 ° C, což je normální. Fyziologické důvody tohoto jevu jsou následující:

 • PMS. Předmenstruační syndrom je komplex příznaků, který se projevuje v různé míře 2-10 dní před krvácením. Zhoršení celkového blahobytu a hypertermie jsou spojeny s hormonálními výkyvy, změnami metabolismu a prací nervového a kardiovaskulárního systému. Na pozadí zvýšení teploty jsou pozorovány zimnice, plynatost, bolesti hlavy, otoky obličeje a končetin a změny krevního tlaku. Přehnané reakce na každodenní potíže vedou k depresi.
 • Zvýšený průtok krve do vaječníků. Hodnoty teploměru se mohou lišit od normy po dobu 2 - 3 dnů před nástupem krvácení, pokud je tělo citlivé na přístup menstruace. Při výrazném PMS je 10 dní před menstruací, tj. Ve fázi 2 cyklu, pozorován mírný nárůst teploty.
 • Těhotenství. S nástupem těhotenství se hodnota tělesné teploty může měnit směrem nahoru. Žena ještě neví o koncepci, ale v nejranějších stádiích těhotenství dochází ke zpoždění menstruace a teplotě 37 stupňů. Místo menstruace se otevírá implantační krvácení, ke kterému dochází v okamžiku, kdy je embryo připojeno k děloze. Pozorná žena si jistě všimne nejen hypertermie a mazu, ale také rychlou únavu, časté močení, překrvení mléčných žláz, reakci na pachy a ranní výskyt nevolnosti. Pokud kromě subfebrilního stavu zůstává bazální teplota v konečníku zvýšená a menstruace nezačne, ve většině případů to naznačuje úspěšné oplodnění vajíčka.

Pokud se v předvečer kritických dnů a během krvácení udržuje tělesná teplota na 37 - 37,2 ° C, objeví se bolest hlavy, slabost a neochota k jídlu, s největší pravděpodobností tyto příznaky naznačují přepracování. Úplné obnovení obnoví sílu těla a obnoví dobré zdraví.

Zvýšení tělesné teploty pod vlivem PMS nevyžaduje ošetření, i když teploměr dosáhne 39 ° C. Po nějaké době se stav sám vrátí do normálu. Pokud se však žena obává dalších příznaků, je nutné ji vyšetřit gynekologem a endokrinologem..

Teplota 37 a vyšší před menstruací: patologické příčiny

Věděli jste, zda před menstruací může být teplota 37 stupňů a pozorujte tento jev v sobě, neměli byste se obávat. Když se stabilizuje hladina hormonů odpovědných za menstruační funkci, teplota se vrátí k normálu.

Pokud však stupnice vykazuje vysoké známky a zdravotní stav se rychle zhoršuje, je nutné se poradit s lékařem a zjistit příčiny zvýšení teploty, protože před menstruací to může naznačovat vývoj onemocnění.

Patologické příčiny premenstruační hypertermie:

 1. Adnexitida - zánětlivý proces v přílohách. Teplota stoupne na 37,5 - 37,7 stupňů, bolestivé bolesti v podbřišku, nadměrné pocení, nevolnost, zvracení, bolestivé močení. Vysoké hodnoty bazální teploty potvrzují odhad onemocnění.
 2. Endometrióza - abnormální proliferace endometria s rozšířením děložní vrstvy do sousedních orgánů.
 3. Endometritida - zánět dělohy. Teplota před menstruací 37 ° C a po jejím ukončení, která přetrvává po dlouhou dobu a je doprovázena průjmem a bolestivými bolestmi v podbřišku, v kombinaci s vysokým počtem ESR a počtem leukocytů v krvi je známkou gynekologického onemocnění.
 4. Infekční a zánětlivý proces. Během menstruace se zvyšuje riziko infekce pohlavních orgánů a dělohy. Hypertermie s hodnotami až 38 stupňů, průjem, suchá kůže a sliznice mohou být známkou zánětlivého procesu, který se vyskytuje ve střevech.
 5. Selhání luteální fáze. Udržování vysoké bazální teploty před menstruací naznačuje, že produkce progesteronu je nízká. Druhá fáze cyklu je zkrácena, což vede k neplodnosti.

Pokud dojde k mimoděložnímu těhotenství nebo hrozí narušení normálního těhotenství, může se tělesná teplota zvýšit na 39 stupňů. Test hCG a krevní test pomohou diagnostikovat těhotenství.

Co dělat, když teplota stoupne před menstruací

Pokud tělesná teplota před kritickými dny mírně vzroste a žena pociťuje mírnou nevolnost, která ji nepřerušuje v plnění jejích každodenních povinností, lze symptom klasifikovat jako PMS a počkat, dokud vše neprojde. Pokud však hypertermie na konci cyklu není pro ženu typická, je to důvod pro kontaktování gynekologa.

Příznaky jako:

 • Bolest svalů.
 • Nevolnost.
 • Porušení MC.
 • Nepříjemný zápach menstruační krve.
 • Neobvyklá konzistence vypouštění.
 • Ostrá bolest břicha a mléčných žláz.
 • Subfebrilní stav trvá během menstruace a přetrvává i po něm.

Specialista vyvine průběh terapie poté, co pacient podstoupí komplexní vyšetření. Dokud nedosáhnete výsledků, můžete si užít pohodu tím, že:

 1. Zvyšte fyzickou aktivitu. Mírné cvičení snižuje únavu, odvádí pozornost od nepříjemných myšlenek a zlepšuje náladu.
 2. Změňte svůj jídelníček. V očekávání kritických dnů je nutné jíst více rostlinných potravin než zvířat. Čerstvá zelenina a ovoce prospějí tělu. Alkoholické nápoje je třeba zlikvidovat.
 3. Osprchovat se. Voda o pokojové teplotě pomůže zbavit se slabosti, únavy a bolestí hlavy. Je nežádoucí vzít si teplé, studené a kontrastní sprchy. Pokud se necítíte dobře, musí být voda ohřátá na příjemnou teplotu. Nemůžete navštívit lázeňský dům a saunu.
 4. Snižte spotřebu kávy. Zneužívání alkoholu negativně ovlivňuje hormonální systém.

I když je žena zaneprázdněna, musí se naučit věnovat si čas, spát alespoň 8 hodin denně a během pracovního dne si dělat krátké přestávky. Spěte a odpočívejte co nejvíce před menstruací.

Proč by ženy měly sledovat svoji tělesnou teplotu

Měření teploty v různých fázích cyklu pomáhá sledovat stav reprodukční funkce a včas identifikovat odchylky.

Regulace bazální teploty je důležitá pro ženy, které plánují těhotenství, ale nedokáží uhodnout den ovulace. Díky pravidelným měřením snadno vypočítají „nebezpečné dny“ a přestanou se chránit.

K určení dnů, kdy může dojít k početí, odborníci doporučují měřit teplotu konečníkem, pochvou nebo ústy. Méně interaguje s vnějšími faktory a vykazuje přesnější výsledky. Nejinformativnější údaje, jejichž název je bazální teplota, ukazuje konečník.

Doporučuje se provádět měření každé ráno ve stejnou hodinu, aniž byste vstávali z postele. Pro postup musí být přidělen jeden teploměr. Graf založený na získaných výsledcích pomůže lékaři pochopit situaci a zjistit příčinu neplodnosti.

Normálně je BT 36,9 - 37,2 stupňů. Během těhotenství a mimo něj se to považuje za běžný stav. Ale když žena v různých obdobích cyklu zaznamená významné změny teploty nahoru nebo dolů, znamená to poruchu těla a nutnost kontaktovat odborníka.

Tělesná teplota před menstruací: jaké teplotní ukazatele se považují za normální a odchylku?

Před začátkem nového menstruačního cyklu dochází v ženském těle k mnoha změnám. 5-10 dní před menstruací se může objevit takzvaný premenstruační syndrom (PMS), který se vyznačuje výkyvy nálady, nadměrnou chutí k jídlu, bolestmi hlavy, celkovou slabostí a v některých případech zvýšením tělesné teploty.

Hodnoty teploty se mírně liší, takže mnoho žen tuto skutečnost ignoruje. Tato situace však může naznačovat exacerbaci chronického zánětlivého procesu, mimoděložního těhotenství. Pokud si žena všimne zvýšení tělesné teploty před menstruací, měli byste určitě zjistit, jaký je důvod.

Tělesná teplota a BT před menstruací

Bezprostředně před menstruačním cyklem hladina progesteronu prudce klesá, teplota se vrátí k normálu. Pokud došlo k početí, žluté tělo nadále silně produkuje progesteron, takže teplota může zůstat zvýšená. Při absenci menstruace by to mělo být důvodem pro těhotenský test..

Bazální nebo rektální teplota však poskytuje úplnější informace o stavu hormonální homeostázy v ženském těle. BT se měří bezprostředně po probuzení v konečníku. Existují 2 další způsoby měření indikátorů teploty - vaginální a orální. Zvýšení hodnot BT na 37,2 stupňů ve druhé polovině cyklu je považováno za normální. Podobná dynamika je pozorována, i když se teplota těla nezmění. Po dobu 1-2 dnů před krvácením bazální teplota prudce klesá. Když dojde k početí, indikátory se během prvních měsíců těhotenství nemění.

Jaké ukazatele BT jsou považovány za normální? V různé dny cyklu se hodnoty liší:

 • období menstruace - 37;
 • růst vajec - 36,6;
 • uvolnění zralého vajíčka z folikulu - 37,2;
 • 7 dní před novým cyklem - 37 (při početí - až 37,3);
 • 3 dny před začátkem menstruace - 36.8-37.1.

Fyziologické příčiny horečky (PMS, těhotenství)

Zvýšení teplotních indikátorů před každým novým menstruačním cyklem je pozorováno hlavně u žen, u nichž je v těle narušen proces produkce estrogenů a gestagenů. Na pozadí hormonálního narušení se mohou objevit příznaky připomínající nachlazení (obecná slabost, zimnice). Tyto příznaky jsou normou pro premenstruační syndrom. Pokud je PMS mírná, bazální teplota často zůstává nízká po celý cyklus.

Někdy si žena může všimnout, že teplota v předvečer jejího období večer mírně stoupá. Slabost, bolest hlavy, bolesti těla svědčí o přepracování..

Pokud je PMS opožděná, menstruace nezačne včas, jsou pozorovány příznaky toxikózy (zvracení a nevolnost), doporučuje se provést těhotenský test. Pokud je výsledek negativní, musíte kontaktovat ošetřujícího gynekologa a zjistit důvod, proč neexistuje menstruace a teplota těla se zvyšuje.

Patologické příčiny a doprovodné příznaky

Teplota před menstruací se může zvýšit v důsledku vývoje různých onemocnění reprodukčního systému. Je nezbytně nutné poradit se s lékařem v následujících situacích:

 • výtok obsahuje sraženiny hnisu;
 • teplota prudce vzrostla nad 38 stupňů;
 • menstruace je krátká a slabá (prodloužená a bohatá);
 • teplota neklesá po začátku a na konci menstruace.

Endometritida, adnexitida

Endometritida (zánět sliznice dělohy) je nejčastější příčinou zvýšení teploty před menstruací na 37 stupňů a více. Souběžné příznaky onemocnění:

 • periodické bolesti v děloze;
 • hnisavý výtok v kterémkoli období cyklu;
 • možné problémy s močením.

Zánět přívěsků (vejcovodů a vaječníků), který se nazývá adnexitida, je doprovázen zimnicí, pocením a akutní bolestí v podbřišku (vpravo nebo vlevo od dělohy), vyzařující do dolních končetin. Současně s těmito příznaky teplota stoupá, její hodnoty mohou dosáhnout 39,5 stupňů. V určitých případech může dojít ke zvracení a křečím, žena může ztratit vědomí.

Endometrióza, cystitida

U endometriózy roste tkáň, která lemuje stěny dělohy, za vrstvu endometria. Patologie se obvykle vyskytuje ve věku od 25 do 30 let, doprovázená bolestmi cyklické povahy, zesilujícími se před nástupem menstruačního cyklu, bolestmi při vyprazdňování nebo močení. Uzly endometriózy rostou do vaječníků, pochvy a konečníku, s každým cyklem je tkáň ovlivněna hlouběji. Vrhání menstruační krve do břišní dutiny a její akumulace vyvolává nástup zánětlivého procesu a zvýšení teploty. Pokud se neléčí, je pravděpodobnost adhezí a rozvoje neplodnosti vysoká..

Cystitida je doprovázena nejen horečkou (až do 38 stupňů a výše). Charakteristickými příznaky onemocnění jsou bolest a křeče během močení, časté a neproduktivní nutkání. Chronická forma onemocnění se zpravidla před novým cyklem zhoršuje..

Mimoděložní těhotenství

Patologický stav, kdy se oplodněné vajíčko nepřichytí ke stěně dělohy, se nazývá mimoděložní těhotenství. V tomto případě se plod může začít vyvíjet ve vaječníku, břiše nebo vejcovodu. V těžkých situacích je možné prasknutí vejcovodu, což vyžaduje urgentní chirurgický zákrok.

Pravidelné měření BT umožňuje včasnou detekci mimoděložního těhotenství a předchází možným následkům patologie. Ve fázi I cyklu (folikulární) kolísá BT mezi 36,2-36,6 stupni. V ovulační fázi se zvyšuje na 37,2. V budoucnu se ukazatele změní následovně:

 • když je oplodněné vajíčko implantováno do stěn dělohy (7-10 dní po ovulaci), BT mírně klesá;
 • u mimoděložního těhotenství bude hodnota BT podobná folikulární fázi.

Jedním ze znaků patologie je také jeden proužek v těhotenském testu při absenci menstruace a důvěře ženy v početí. V tomto případě je nutné urgentní vyšetření..

V 6-8 týdnech po početí je možné zvýšení tělesné teploty až o 40 stupňů a akutní křečové bolesti v břiše. To vyžaduje urgentní pomoc chirurga a další dlouhodobou léčbu..

Jiné důvody

Kromě všech výše uvedených důvodů může být zvýšení teploty před nástupem menstruace vyvoláno:

 • střevní infekce, ARVI (v tomto případě se onemocnění náhodně shodují v čase se začátkem cyklu);
 • nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu;
 • vlastnosti těla (iu zdravých žen před menstruací lze pravidelně pozorovat zvýšení teploty).

Diagnostické metody

Pokud žena řeší problém poprvé, musí být nejprve testována na hCG, aby objasnila skutečnost početí.

Co dělat pro zmírnění stavu?

Pokud je mírné nepohodlí před menstruací způsobeno PMS a nenarušuje normální život, měli byste počkat, dokud nepohodlí nezmizí. Pokud máte příznaky zánětu v pánevních orgánech, doporučujeme kontaktovat svého gynekologa.

Co je třeba udělat pro zmírnění stavu ženy před menstruací? Odborníci v takových situacích doporučují:

 • Chladná sprcha a fyzická aktivita pomohou rozveselit a omladit.
 • Zdravé stravování. Před menstruací musíte vyloučit maso ze stravy, jíst hodně čerstvých bobulí, ovoce a zeleniny. Alkohol, kofein, kořeněná a kořeněná jídla také negativně ovlivňují hormony..
 • Tradiční medicína. Ke zmírnění příznaků PMS pomůže infuze citronové trávy, eleuterokoků.
 • V extrémních případech lze užívat léky proti bolesti a nesteroidní protizánětlivé léky.

Teplota před menstruací

Samozřejmě, před menstruací se mohou různá chronická onemocnění zhoršit a je často obtížné určit bez pomoci odborníka, kde je norma a kde se odchylka od ní..

Jaká je normální teplota v předvečer vašeho období?

Měsíční cyklus závisí na různých hormonech produkovaných během určitých fází. Například během folikulární fáze se zvyšuje hladina estrogenu. V luteální fázi převládá progesteron, který má zase silný účinek na termoregulační centrum v mozku. A tento účinek je vyjádřen zvýšením tělesné teploty na subfebril u zvláště citlivých dívek 3-4 dny před menstruací. Někdy teplota před menstruací stoupne na 37,2-37,4 ° bezprostředně po ovulaci. Když začne menstruace, hladiny progesteronu v těle prudce poklesnou a teplota se vrátí k normálu..

Je třeba si uvědomit, že ne každému se zvyšuje tělesná teplota, a pokud se zvýší, neznamená to přítomnost patologie v těle.

Metoda měření bazální (rektální) teploty je založena na změně teplotní křivky. Pokud to porovnáte s měřením teploty v podpaží, pak je to přesnější. Je to způsobeno vlivem určitých okolností na tělesnou teplotu..

Možnosti patologie

Menstruace a jejich čekací doba často způsobují vývoj různých gynekologických onemocnění. Právě v těchto dnech je snadné si je vydělat. To je způsobeno skutečností, že během menstruace a den předtím se cervikální kanál mírně otevírá a spolu s přídavky se stává zranitelným vůči různým bakteriím. Kromě toho je v předvečer menstruace oslabena imunita těla, což také vyvolává rozvoj zánětu..

 1. Zánětlivý proces v přílohách.
  Tělesná teplota v předvečer menstruace se může zvýšit v důsledku zánětu přívěsků (adnexitis). Navíc může vzlétnout až o 40 stupňů. Žena má následující příznaky: dolní část břicha silně bolí a bolí a bolest se projevuje na dolních končetinách nebo v konečníku; je nemocná a zvrací, zimnice. Cítí obecnou slabost. Možné jsou dysurické poruchy - bolest při močení. Při palpaci je břicho napnuté, ostře to bolí. Bimanuální studie ukazuje, že přílohy jsou pastovité a velmi bolestivé. V závažných případech mohou hnisat a tát (tubovariální formace). Je nutný urgentní chirurgický zákrok.
 2. Zánětlivý proces v děloze.
  Tělesná teplota stoupá v předvečer menstruace a se zánětem dělohy - endometritidou. Jeho příznaky se objevují nějakou dobu po přenosu infekce. Kromě horečky existují známky rychlého pulsu, zimnice, zvýšení počtu leukocytů a ESR v krvi. Žena cítí tažnou nebo bolestivou bolest v dolní části břicha, v dolní části zad, začíná mít průjem, poruchu močení. Děloha je zvětšená a bolestivá během palpace (zejména podél lymfatických cév). Z pochvy se objevuje hnisavý, někdy krvavý výtok. Při absenci terapie se onemocnění stává chronickým.
 3. PMS - premenstruační syndrom.
  Ženský hrudník je hrubý a bolavý, trpí bolestmi hlavy, je příliš podrážděná. Často se její tělesná teplota zvyšuje, ale ne moc - maximálně 37,4 - 37,6.

Může existovat teplota před menstruací

Nejčastější otázkou, kterou se gynekolog zeptá během vyšetření, je: „Máte pravidelný menstruační cyklus?“ Pro ženu je systematický a pravidelný nástup menstruace hlavním znamením, že je s jejím tělem vše v pořádku. Jakékoli porušení spojené s jeho trváním, intenzitou a přítomností patologických bolestivých pocitů vyvolává obavy a potřebu vyhledat pomoc.

Zvýšení teploty před menstruací je také odchylkou od normy, protože ve druhé fázi cyklu by se naopak měla bazální teplota (BT) mírně snížit, ale její zvýšení v kombinaci se silnou bolestí a nevolností je jasným znamením nemoci, zánětu nebo těhotenství.

Teplota před menstruací mírně stoupá, ne vyšší než 37-37,1 stupňů, takže ji žena nemusí ani cítit. Existují 2 typy důvodů, proč může hodnota na teploměru stoupat:

 1. Fyziologie.
 2. Patologie.

Fyziologické důvody

Několik dní před nástupem menstruace se může změnit tělesná teplota, což je normální. Někteří z poctivého sexu mohou mít pocit blížícího se nachlazení: zimnice, bezdůvodná letargie, pocení. Ve skutečnosti to znamená, že v těle dochází k dočasným hormonálním změnám. Důvody, proč je před menstruací vysoká teplota, mohou spočívat v následujících stavech:

 • možná se tělo připravuje na nástup menstruace;
 • přišlo těhotenství;
 • žena má premenstruační syndrom.

Normální nástup menstruace

Obvykle je zvýšení hodnoty na teploměru na 37 před menstruací obvyklou individuální reakcí těla na hormonální změny v souvislosti s blížící se menstruací. Ženské pohlavní hormony v různých koncentracích mohou ovlivnit termoregulaci:

 • progesteron před menstruací může zvýšit hodnotu teploty;
 • kvůli zvýšenému obsahu estrogenu teplota klesá.

Ve druhé fázi cyklu se koncentrace progesteronu obvykle zvyšuje, což znamená, že tělesná teplota je 37 normální. Patologie také není, pokud teplota stoupá z následujících důvodů:

 • žena může mít přirozeně zvýšenou produkci progesteronu v období po ovulaci;
 • během menstruace je krev aktivně dodávána do pánevních orgánů;
 • u žen s přecitlivělostí je normální, pokud teplota subfebrilu před menstruací mírně stoupne za 3-4 dny.

Nástup těhotenství

Pokud žena neví, proč teplota stoupá před menstruací, nejjednodušším vysvětlením je nástup těhotenství. Pokud je kromě subfebrilního stavu (stabilní tělesná teplota v rozmezí 37-38 stupňů) také zvýšena bazální teplota v konečníku a menstruace ještě nezačala, pak s vysokou pravděpodobností můžeme říci, že je vajíčko oplodněno. Z tohoto důvodu se ženám, které chtějí otěhotnět, doporučuje kontrolovat bazální tělesnou teplotu, přesněji předpovídá početí. Bazální teplotu lze měřit nejen v konečníku, ale také v ústech a pochvě. Buďte však opatrní, protože takové faktory mohou ovlivnit:

 • pití alkoholických nápojů;
 • užívání sedativ;
 • hormonální terapie.

Pokud je tělesná teplota před menstruací zvýšena a den před nimi klesla na základní hodnotu, pak se vajíčko neoplodnilo a hormonální pozadí se znovu změnilo.

Pro ženy, které chtějí otěhotnět, je velmi důležité vědět, jaká by měla být teplota v té či oné fázi cyklu, aby bylo možné pochopit, zda může dojít k oplodnění v tento den, nebo je lepší počkat na příznivější podmínky..

Další tip pro ty, kteří se chtějí stát matkami: abyste zvýšili šance na početí, musíte počkat, až se bazální teplota sutry zvýší na 37,2 stupňů, takový nárůst znamená nástup ovulace.

Předmenstruační syndrom je známkou hormonálních změn, ke kterým dochází během menstruačního cyklu. Známky PMS:

 • slabost a letargie;
 • nepřiměřená agresivita;
 • nadýmání;
 • bolí hrudník;
 • poly v dolní části zad a zad;
 • bolest hlavy;
 • index tělesné teploty se může mírně zvýšit.

Vlastnosti průběhu premenstruačního syndromu:

 • začíná ve věku 25–30 let a postupuje až v budoucnu;
 • závisí na koncentraci progesteronu a estrogenu;
 • zhoršuje se u žen s onemocněním štítné žlázy;
 • se může zhoršit nedostatkem zinku, hořčíku, vápníku a vitaminu B6.

Zvýšení tělesné teploty před menstruací v důsledku PMS obvykle nevyžaduje další léčbu, i když jeho hodnota dosáhne 39 stupňů, po chvíli se vrátí k normálu. Pokud se vyskytnou další příznaky, musíte se poradit s gynekologem a endokrinologem, abyste zmírnili stav.

Vyrovnat se s PMS pomůže dietní výživě, odmítnutí špatných návyků, pravidelnému cvičení a aktivnímu sexuálnímu životu. Také se vyvarujte stresu a normalizujte svůj denní režim..

Patologické příčiny

Pokud je teplota před menstruací 37, nejedná se o patologii, ale pokud se značka na teploměru zvýšila na 38 a vyšší, měli byste se okamžitě poradit s lékařem a zjistit důvody tohoto chování vašeho těla.

Teplota se může zvýšit, pokud existují následující nemoci:

 • přídavky jsou zanícené (adnexitis). Hlavním znakem přítomnosti zánětu je teplotní hodnota 37,5-37,7 stupňů, také bolestivé bolesti v dolní části břicha, může se objevit zvracení, objeví se zvracení, nadměrné pocení a problémy s močením. Pokud menstruace také prochází s teplotou v konečníku nad normální hodnotou, pak není pochyb o tom, že žena má gynekologické onemocnění;
 • zánět dělohy (endometritida). Po a před menstruací hodnota na teploměru stoupne na 37 a zůstane po dlouhou dobu. V některých případech byl zaznamenán průjem a bolestivá bolest v podbřišku, zvýšená koncentrace ESR a hladina leukocytů v krvi;
 • infekce v pochvě. Menstruace je období, které zvyšuje riziko infekce nejen v pochvě, ale také v děloze;
 • zánětlivé procesy ve střevech. Ukazatel teploty vyskočí na 38, začne průjem, kůže a sliznice vyschnou;
 • mimoděložní těhotenství nebo spontánní potrat během normálního těhotenství. V takových případech hodnota na teploměru skočí na 39. Chcete-li potvrdit přítomnost těhotenství, musíte provést test nebo být testováni na hCG;
 • nedostatečnost luteální fáze. Pokud je bazální teplota před menstruací vysoká a neklesá, může to znamenat, že produkce progesteronu je nízká, zatímco druhá fáze cyklu klesá na 10 dní nebo méně. Tento stav je často příčinou neplodnosti..

Jak zmírnit stav?

Zvýšená teplota před menstruací není vždy patologie, ale když se objeví malátnost a letargie, můžete tento stav zmírnit těmito metodami:

 • dělat více pohybů. Fyzická aktivita snižuje únavu a zlepšuje náladu;
 • můžete se osprchovat. Sprcha při pokojové teplotě pomůže zmírnit únavu a slabost; příliš nízká teplota vody a příliš horká nejsou vhodné. Nejlepší volbou pro léto je venkovní sprcha;
 • udělat správnou stravu. Před nástupem menstruace musíte zvýšit přítomnost rostlinných potravin v nabídce, zahrnout více zeleniny a ovoce. I když jste ještě nezjistili, proč se ukazatel teploty zvyšuje, dieta tělu vždy přináší úlevu. Musíte se také vzdát alkoholu;
 • dodržujte rutinu spánku a odpočinku. Bez ohledu na to, jak rušný je váš každodenní život, věnujte si čas „pro sebe“. Uvolni se, spi. Před menstruací nemusíte navštívit lázeňský dům a věnovat se těžkým sportům;
 • snižte množství vypité kávy, protože tento povzbuzující nápoj má vliv na hormony.

BT a teplota ženského těla jsou důležitými indikátory, které je třeba sledovat, ať už indikátor teploty stoupá nebo klesá.

Tyto informace nejspolehlivěji určí přítomnost infekce v těle nebo potěší ženu s nástupem těhotenství..

Může teplota stoupnout před menstruací

Kolem druhé poloviny menstruačního cyklu začne každá žena v reprodukčním věku pociťovat určité nepohodlí. Jedním ze znaků nástupu menstruace je zvýšení teploty, a to jak nevýznamně, tak až subfebrilně. Teplota před menstruací může naznačovat mnoho procesů v ženském těle, včetně patologických.

Je známo, že reprodukční funkce v těle každé ženy jsou regulovány výhradně odpovídajícími pohlavními hormony, jmenovitě progesteronem a estrogenem. A pokud estrogen neovlivňuje ukazatele bazální teploty, progesteron často vyvolává jeho zvýšení.

Vzhledem k tomu, že s nástupem kritických dnů klesá koncentrace tohoto hormonu v krvi, není divu, že se teplotní režim postupně vrací k normálu. Současně si ne všechny ženy mohou všimnout jeho nárůstu, ale pouze u citlivého těla, protože nárůst o několik setin stupně nemusí vždy ovlivnit pohodu.

Odpověď na otázku - může teplota stoupat před menstruací, je dobře známá zástupcům spravedlivé poloviny lidstva, kteří pravidelně vedou deník menstruačního cyklu a zaznamenávají v něm nástup ovulace nebo jiné důležité události. Za normálních okolností dochází k výkyvům do 37 stupňů Celsia, s mírným poklesem bezprostředně po ovulaci a těsně před nástupem menstruace.

Ani v případě zvýšení tělesné teploty před menstruací, ani při jejím poklesu byste neměli okamžitě vyvolávat paniku - ve většině případů je to zcela normální.

Měly by vyvstat určité otázky, pokud jsou tyto procesy doprovázeny výskytem příznaků třetích stran, které budou podrobně popsány níže..

Vyloučíme-li normální reakci těla na „zábavu“ hormonů v těle, může existovat spousta důvodů pro změnu optimálního teplotního režimu. Ne všechny naznačují přítomnost patologických změn, nicméně je třeba jim věnovat zvláštní pozornost, což pomůže udržet vaše vlastní zdraví a následně se zbavit nepříjemných pocitů.

Zpoždění

Teplota subfebrilu před menstruací může být přítomna bez jejich nástupu. Jedná se o klasické zpoždění cyklu, kdy se výboj neobjeví včas. To zpravidla může znamenat, že vajíčko uvolněné z folikulu ve vaječníku bylo oplodněno. Je snadné vzít tento faktor v úvahu u všech žen, které mají řádný a stálý sexuální život.

V tomto případě je také nutné hovořit o vysoké roli hormonů, ale fyziologie samotného procesu bude úplně jiná. Dalším jistým znakem nástupu těhotenství je, že indikátor na teploměru je stabilní téměř po celou druhou polovinu menstruačního cyklu..

Je velmi jednoduché potvrdit nebo vyvrátit předpoklad početí pomocí moderní medicíny. Nejúčinnějším způsobem je stanovení hladiny hormonu hCG.

Je přítomen v krvi i moči. Proto se můžete uchýlit k používání běžného těhotenského testu v lékárně.

Pokud žena této metodě příliš nedůvěřuje, vždy existuje příležitost projít příslušným testem..

Zda může být teplota před menstruací závisí na tom, zda je měřena správně. Mluvíme výhradně o bazálním měření, to znamená, že teploměr musí být vložen do konečníku.

Pouze tímto způsobem bude možné určit nebo vyvrátit pravděpodobnost početí nového života. Je důležité si uvědomit, že zvýšení indikátoru je charakteristické bezprostředně po ovulaci, ale bezprostředně před kritickými dny klesá.

Pokud došlo k oplodnění vajíčka, teplota se udrží, proto nedojde k žádné menstruaci.

Patologie a nemoci

Odečet teploměru při 37 stupních je normální. To je způsobeno přirozenými procesy v ženském těle, a proto není nutný žádný lékařský zásah..

Silnější výkyvy, které se navíc vyskytují nejen ve druhé polovině menstruačního cyklu, ale také v jakékoli jeho další části, často naznačují, že možná mluvíme o nějakém druhu patologie.

Teplota subfebrilu je, když teploměr ukazuje od 37,1 do 38 stupňů. Zpravidla to znamená, že jsou přítomny určité zánětlivé procesy. V případě bazálního měření je nutné hovořit o procesech, které probíhají v orgánech reprodukčního systému. Tento klinický obraz vyžaduje okamžitý zásah specializovaných odborníků..

Proč tělesná teplota stoupá před menstruací a poměrně silně, což je patrné i bez předběžného měření:

 • zánět vaječníků je extrémně častým problémem, kterému čelí každá čtvrtá žena. Charakteristickým příznakem je tupá bolest v dolní části břicha, kterou je velmi obtížné uklidnit. Často je zaznamenáno bolestivé močení. Vzhledem k tomu, že se zánět přídavků zesiluje, může bazální teplota výrazně vzrůst, dokonce až o 40 stupňů. Před menstruací stoupá za dva až tři dny, současně se zesilují bolestivé pocity. Na pozadí obecného oslabení těla se často objevují další komplikace ve formě neustálých závratí, nevolnosti, zvracení a řídké stolice;
 • endometritida - toto onemocnění implikuje zánět dělohy, přesněji řečeno horní vrstvy její sliznice. Zda v tomto případě existuje teplota před menstruací, závisí na intenzitě zánětu. Endometritida je charakterizována nekontrolovanou proliferací tkání. Vzhledem k tomu, že se děloha dotýká přímo, a také kvůli tomu, že se zvětšuje, což může vést k tlaku na jiné orgány reprodukčního systému, se menstruace vyznačuje nejen výrazným zvýšením teploty, ale také silnou bolestí a bohatým výtokem;

Předmenstruační syndrom, který je bez nadsázky známý každému představiteli krásné poloviny lidstva. Stojí za zmínku, že PMS může být pravdivý i nepravdivý..

V druhém případě je nutné hovořit o odpovídající náladě ženy ve druhé polovině menstruačního cyklu. Často je naštvaná, z nějakého důvodu a bez ní se její nálada velmi rychle mění.

Současně pro to neexistují žádné fyziologické předpoklady..

Skutečný premenstruační syndrom je zároveň onemocněním. Z lékařského hlediska je to vyvoláno hormonální nerovnováhou.

Pokud se PMS objeví nejen před kritickými dny, ale pokračuje i během nich nebo dokonce i po nich, je docela možné, že tělo není schopné samostatně obnovit požadovanou rovnováhu hormonů.

Teplota 37 před menstruací - co to znamená v případě PMS? To je normální stav. Pokud se však stane subfebrilní, měli byste se poradit s lékařem, protože to je již odchylka od normy..

Charakteristické výkyvy bazální přímky jsou relevantní nejen před nástupem kritických dnů, ale také přímo během nich. I to může hovořit o přítomnosti určitých problémů v těle a nesmí to být žádné porušení.

Důvodem tohoto jevu mohou být přirozené procesy probíhající v tomto okamžiku v ženském těle. Reprodukční systém pracuje na maximum, zaznamenává se dehydratace a dochází k významné ztrátě krve. To vše vyvolává vývoj stresující situace..

Dívka se zpravidla necítí dobře, rychle se unaví, je zde charakteristická apatie, její chuť k jídlu zmizí.

Na pozadí těchto procesů může indikátor teploměru mírně růst. Zde není nutná žádná léčba.

Podstatné zvýšení

Silné výkyvy, které jsou doprovázeny odpovídající bolestí v břiše, jsou abnormální. Je možné, že mluvíme o vzhledu nebo aktivaci jakéhokoli zánětlivého procesu..

Toto onemocnění může postihnout nejen pohlavní orgány přímo, ale také střeva, konečník atd. Indikátor teploměru v tomto případě závisí na tom, jaká teplota byla zaznamenána před menstruací..

V případě výše uvedených příznaků je nutné okamžitě konzultovat lékaře, protože pouze on bude schopen provést příslušnou diagnózu a určit kořen problému. Čím dříve se toho zbavíte, tím větší je šance, že se lze vyhnout závažným patologiím, které mohou vést k dysfunkci reprodukčního systému, tj. Neplodnosti..

Zvýšení teploty během kritických dnů je také charakteristické pro zánětlivé procesy v děloze..

Faktem je, že během tohoto období se vagina mírně rozšiřuje, což umožňuje patogenům volně vstoupit do vnitřních pohlavních orgánů, včetně dělohy..

S ohledem na tuto skutečnost mnoho lékařů důrazně doporučuje, kdykoli je to možné, používat jako výrobky osobní hygieny spíše vložky než tampony..

Důvody pro zvýšení teploty před menstruací, během nich a dokonce i po nich mohou spočívat v onemocněních gastrointestinálního traktu..

To je způsobeno skutečností, že hormonální změny v těle často vyvolávají narušení stolice, což jen zhoršuje již tak nedůležitý stav žaludku, střev nebo střev.

Navzdory skutečnosti, že to žádným způsobem neovlivňuje reprodukční funkci ženy, je stále nutné podstoupit vhodný průběh léčby, protože nelze zahájit žádné onemocnění, i když to nezpůsobuje žádné nepohodlí.

Zvýšení teploměru na teplotu subfebrilu je ve skutečnosti zaručeným znamením přítomnosti určitých patologií v těle. Proto si musíte domluvit schůzku s gynekologem, který:

 • provést důkladnou kontrolu;
 • předepsat požadované diagnostické postupy;
 • diagnostikovat a předepisovat účinnou léčbu.

Zvyšuje se vaše tělesná teplota před menstruací? Ano, a v mnoha případech je to zcela normální..

Pokud je však zaznamenán jeho výrazný růst, který je doprovázen výskytem bolestivých pocitů, celkové slabosti, nevolnosti, zvracení, průjmu a dalších důkazů o nemoci, měli byste okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

To pomůže výrazně minimalizovat poškození způsobené nemocí, aby si žena zachovala schopnost počat dítě..

Teplota 37˚ před menstruací: proč stoupá a jak ji určit

Všechny příznaky jsou individuální, ale je třeba si uvědomit jednu z nich: zvýšení tělesné teploty na 37 ° ve druhé fázi cyklu.

Zvýšení teploty je spojeno se zvýšenou produkcí progesteronu a je považováno za zcela normální. Bazální teplota by se měla před menstruací snížit.

Horečka 37 ˚ před menstruací může naznačovat těhotenství nebo vážný zdravotní problém..

Důvody pro zvýšení teploty

Ženy ne vždy mají pocity, které signalizují teplotu 37-37,1, v některých případech i vyšší. Důvody, proč teplota stoupá před menstruací, jsou dva typy:

 1. fyziologický;
 2. patologické.

Fyziologické příčiny

Několik dní nebo týdnů před menstruací se teplota mění. V některých případech to není cítit nebo jsou připojeny konkrétní projevy.

Některé ženy se třesou, po celý den je nesmyslná slabost, pocení. Příznaky připomínají nachlazení, ale jsou spojeny s dočasnými hormonálními změnami.

Většina důvodů, proč teplota stoupá před menstruací, je spojena s následujícími stavy:

 • příprava těla na menstruaci;
 • těhotenství;
 • premenstruační syndrom (PMS).

Bez dočasného nárůstu hormonů u žen není nástup menstruačního krvácení možný. Teplota stoupá pod vlivem progesteronu a liší se od normálních hodnot nejvýše o 0,5˚С. Koncentrace hormonu stoupá před menstruací a má přímý vliv na centrum termoregulace v mozku. Jeho úkolem je udržovat konstantní tělesnou teplotu.

Ke zvýšení teploty před menstruací po dobu 3–5 dnů obvykle dochází u všech žen. Některé ženy tyto změny v těle nepociťují. Pokud se pravidelně měří bazální teplota, lze zachytit skoky. Doporučuje se vytvořit kalendář a nakreslit graf, který ukáže změnu hodnot.

Objevují se jako vzestup teplotní linie v době uvolnění vajíčka (ovulace). Bazální teplota po menstruaci klesá o 0,3-0,5 °, což je v grafu vyjádřeno přímkou, která prudce klesá. U žen dochází ke zpoždění menstruace pravidelně. Absence menstruace po dobu nejvýše 3 dnů se považuje za normu. Pokud neustále sledujete bazální teplotu, pak získané údaje pomohou určit přítomnost nebo nepřítomnost těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, progesteron postupně klesá. Tělesná teplota před menstruací postupně klesá na normální hodnoty. Když se objeví, hodnoty na teploměru nepřesáhnou 36,6 36С. Pokud se rektální teplota před menstruací liší od normy o 0,3-0,5 ° C v kombinaci se zpožděním, považuje se to za přímý znak koncepce.

Předmenstruační syndrom je u žen považován za normální stav. Tento stav popisuje změny, ke kterým dojde 5-7 dní před očekávaným dnem menstruace. To zahrnuje:

 • zvýšená chuť k jídlu;
 • bolest v břiše v dolní části bolavého charakteru;
 • změny nálady;
 • citlivost prsou.

Za normálních okolností by známka neměla stoupnout nad 38˚С. V některých případech se premenstruační syndrom označuje jako patologický stav..

Ženy pociťují únavu, slabost a silné bolesti, což výrazně snižuje výkon.

V tomto stavu ženy vyžadují léčbu, která se provádí několik dní před očekávaným dnem nástupu menstruace. To pomáhá snížit závažnost příznaků..

Z důvodu patologie se používá zvýšení bazální teploty před menstruací nad 38 ° C. Proto je nutná včasná diagnostika a léčba..

Patologické příčiny

 • Adnexitis (zánět přídavných látek). Pokud je teplota nad 37 ° C o 0,5-0,7 ° C, považuje se to za hlavní známku zánětu genitálií. Kromě ní by měla být bolest v dolní části břicha bolavé postavy. Pokud se při měření BT během menstruace stabilně udržuje na vysoké úrovni, pak je to považováno za známku gynekologického onemocnění.
 • Endometritida (zánět dělohy). Teplota tohoto onemocnění před a po menstruaci je 37˚С. Vysoká úroveň může přetrvávat po dlouhou dobu, což činí takový indikátor jedním z hlavních v diagnostice. Velmi důležité je přidání dalších příznaků - průjem a neustálá bolest v podbřišku.
 • Infekční onemocnění v pochvě. Během menstruace se může významně zvýšit frekvence vstupu patogenů do pochvy a dělohy.
 • Zánět ve střevech. Zvýšení indikátorů až o 38 ° C u onemocnění střev před a po menstruaci je charakteristickým příznakem onemocnění. Téměř vždy si ženy stěžují na průjem a suchou pokožku, sliznice..
 • Mimoděložní těhotenství nebo ukončení normálního těhotenství. Pokud nedošlo k početí v děložní dutině, pak chybí menstruace a teplota může vzrůst na 39˚С. V této situaci je nutné provést test k určení těhotenství a potvrzení krevním testem na hCG.
 • Nedostatečnost luteální fáze. Udržování vysoké bazální teploty před menstruací naznačuje nedostatečnou produkci progesteronu. Tento stav je doprovázen zkrácením druhé fáze cyklu na 10 dní nebo méně. Neplodnost často doprovází.

Stanovení bazální teploty

Nejběžnější metody pro stanovení ovulace jsou použití testovacích proužků a měření bazální teploty. Těsně před uvolněním vajíčka z vaječníku se nejprve sníží ukazatele na teploměru. Během ovulace stoupne bazální teplota na 37 stupňů. Pokud nedojde k početí, teplota klesá menstruací..

Vysoká bazální teplota před menstruací může naznačovat těhotenství..

Tato metoda stanovení teploty se používá jako jeden z antikoncepčních prostředků. Pokud každý měsíc po probuzení zaznamenáte všechny indikátory a sestavíte plán, není těžké určit „bezpečné“ dny během cyklu.

Získaná data pomohou předpovědět dny, které jsou pro plánování těhotenství nejpříznivější. Načasování početí lze stanovit, pokud nastane problém s počátkem, pokud se BT měří neustále po dobu 3–6 měsíců.

Pravidla pro měření teploty v konečníku

Bazální teplota by měla být měřena po dobu 5 minut. Metoda kalendáře je pohodlná díky speciálním programům, které nezávisle vytvářejí plán pro určení ovulace. Aby byl měřený indikátor spolehlivý, je třeba dodržovat určitá pravidla:

 • Po probuzení je zakázáno se hýbat a ještě více vstávat. Měření teploty v konečníku se provádí v klidu, protože jakákoli aktivita vyvolá zvýšený krevní oběh a zvýšení výkonu. Aby bylo teploměr snadno dosažitelný, doporučujeme jej umístit vedle postele. Injektuje se do střeva o 4–5 cm. Po měření je třeba jej otřásat, aby se příští ráno neprovádělo zbytečné pohyby..
 • První teploměr, který byl použit k získání prvních dat, se použije v následujících dnech. Tato podmínka je nezbytná pro získání spolehlivých výsledků..
 • Měření se provádí pouze po nepřetržitém spánku po dobu nejméně 6 hodin. Pokud potřebujete vstát na toaletu, nemělo by do příštího probuzení zůstat méně než tentokrát. U menstruace se postup nezruší.
 • Při výběru pozice se musíte řídit tím, která z nich bude nejpohodlnější - na boku nebo na břiše..
 • Teploměr můžete umístit rektálně nebo vaginálně, ale metoda, která zvyšuje spolehlivost, je teplota v lumen konečníku. Ze všeho výše uvedeného se považuje za jednu z nejcitlivějších metod. Pokud je plánováno těhotenství, měla by se proto před menstruací měřit teplota konečníku..
 • Nejlepší je zvolit rtuťový teploměr. Je citlivější a dává méně chyb, když žena měří BT. Elektronické teploměry jsou méně přesné kvůli zvláštnostem jejich použití během menstruace a během ovulace.
 • V grafu, který žena vyplní, by měly být řádky pro speciální značky - menstruační cyklus, nemoc a její příznaky (bolest, zimnice, slabost, průjem) a pokud teplota během menstruace stoupne.

Kolísání parametrů během měření na pozadí plného zdraví je nejčastěji spojeno se změnami ženských hormonů. Pokud žena nikdy nepoužila kalendářní metodu, měla by se teplota měřit již první den cyklu. Tabulka je označena jako bazální teplota během menstruace.

Just-in-time menstruace se považuje za indikátor zdraví ženy. Pro kontrolu ovulace je nutné udržovat kalendář se zadáváním údajů o rektální teplotě. To umožní včasnou detekci jakékoli odchylky, která může být v raných fázích jejího vývoje asymptomatická..

Důvody pro zvýšení tělesné teploty před menstruací

Ženy se často před menstruací obávají horečky..

Je však důležité vědět, které ukazatele teploměru by neměly být příliš alarmující a které naznačují, že je nutné poradit se s lékařem. Důvody mohou být různé. Kromě toho jsou teplotní skoky před menstruací u žen individuální..

U některých je pozorováno a v polovině případů chybí. Je také důležité vědět, jaká tělesná teplota může být známkou nežádoucích změn v těle..

Pokud teplota stoupne před cyklem, pak hlavní příčiny mohou být:

 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • předmenstruační syndrom;
 • těhotenství;
 • gynekologická onemocnění.

Rychlost změny teploty

Normou je často teplota 37 ° před menstruací. To je způsobeno cyklickými změnami, ke kterým dochází každý měsíc v těle žen. Ve většině případů jde o individuální reakci..

Na regulaci tělesné teploty má vliv několik hormonů. Řídí střed mozku zodpovědný za termoregulaci. Progesteron ho zvyšuje a estrogen se snižuje. Před menstruací se mění hormonální pozadí, stoupá hladina progesteronu. Z tohoto důvodu jsou pro první fázi typické teploty až 36,6 °.

V období po ovulaci může teplota vystoupit na 37 °. Před cyklem je možný mírný přebytek normy. To je ovlivněno individuálními charakteristikami ženského těla, protože někdy je charakteristická velká produkce progesteronu. Před kritickými dny krev aktivně dorazí do vaječníků. Z tohoto důvodu teplota před menstruací stoupá..

Po nástupu menstruace dochází ke ztrátě kyslíku v krvi, takže hodnoty na teploměru klesají.

U citlivých žen teplota subfebrilu před menstruací stoupá 2-4 dny před začátkem menstruačního cyklu. Během menstruace je při sníženém progesteronu stanovena normální tělesná teplota. V ostatních případech může nízká teplota trvat až deset dní, dokonce i před nástupem menstruace..

Proto je třeba si uvědomit, že takový proces před měsíčním cyklem je běžným jevem a už vůbec není předzvěstí jakýchkoli nemocí. Proto není nutná žádná léčba. Pokud se však budete řídit některými doporučeními, můžete tento stav před menstruací zmírnit.

Pravděpodobnost těhotenství

Teplota subfebrilu je obecná teplota od 37 ° do 38 °. Nízká teplota subfebrilu v předvečer menstruace je jedním ze signálů možného těhotenství..

Pokud došlo ke zvýšené bazální teplotě (teplota se měří v konečníku, pochvě nebo v ústech) a menstruace nezačala, může to také znamenat, že je vajíčko oplodněno.

Bazální teplota je během těhotenství přesnější než normální tělesná teplota. Proto je k určení pravděpodobnosti těhotenství nutné provést měření bazální teploty..

Je však důležité si uvědomit, že ukazatele bazální teploty mohou být ovlivněny stresovými situacemi, užíváním alkoholu, sedativ a hormonálních léků..

Horečka před menstruací, ale den před návratem k normálu - to znamená, že nedochází k těhotenství. Proto znalost změn teploty v různých fázích menstruačního cyklu umožňuje pochopit, jaké možné procesy se vyskytují v ženském těle..

Proč teplota stoupá, když žena otěhotní? Všechno je vysvětleno jednoduše - hormonální stav těla se znovu mění. Vliv hormonů na centrum termoregulace způsobuje během těhotenství nevýznamné teplotní skoky.

ARVE Error: atributy id a shortcodes poskytovatele jsou povinné pro staré shortcodes. Doporučuje se přepnout na nové zkrácené kódy, které vyžadují pouze adresu URL

Pokud kolísání teploty naznačuje pravděpodobné těhotenství, navíc dochází ke zpoždění, měl by být proveden test.

Kromě toho se bazální teplota před měsíčním cyklem používá k výpočtu vhodné doby pro početí. Pokud má ráno přibližně 37,2 °, je vysoká pravděpodobnost otěhotnění. Tento indikátor znamená, že ovulace v těle prošla.

Předmenstruační období

PMS je premenstruační syndrom, který je odůvodněn změnami hormonálních hladin během měsíčního cyklu. Příznaky tohoto období jsou:

 • obecná slabost;
 • projev agresivity;
 • nafouklé břicho;
 • bolesti zad;
 • oteklé a bolestivé prsa;
 • bolest hlavy;
 • kožní problémy;
 • teplota subfebrilu.

Je třeba poznamenat, že premenstruační syndrom je pozorován hlavně u žen ve věku 25-30 let a zvyšuje se s věkem. Toto cyklické onemocnění je ovlivněno nerovnováhou hormonů (progesteron a estrogen), patologickými změnami štítné žlázy. Pokud v těle chybí vitamin B6, zinek, vápník a hořčík, pak je také možné narušení hormonů, které ovlivňuje PMS.

Kvůli podobným příznakům lze předmenstruační onemocnění často zaměňovat s těhotenstvím.

PMS je stav, který postihuje velké množství žen. Proto byste se měli poradit s gynekologem, abyste zabránili dekompenzované fázi onemocnění. V této fázi se mohou příznaky PMS objevit i několik dní po skončení kritických dnů..

Je třeba poznamenat, že s PMS teplota těla nepřesahuje 37,6 ° C. Ale ve vzácných případech, s projevem atypické formy onemocnění, může být teplota až 38-39 °.

U syndromu není nutné snižovat teplotu na 38 °, brzy to projde samo. Ale pokud jde o jiné příznaky, měli byste se poradit s gynekologem-endokrinologem.

K diagnostice onemocnění je nutné darovat krev k detekci hormonů ve všech fázích měsíčního cyklu.

Odborníci doporučují vést deník, kde budou každý den popisovány stížnosti. V tomto procesu byste měli aktivně sledovat, jaká je tělesná teplota před kritickými dny. To pomůže identifikovat onemocnění a předepsat správnou léčbu..

 • Je nutné vypořádat se s takovým příznakem, jako je nízká horečka u premenstruačního syndromu, podléhající komplexní léčbě, včetně léků, diety, vitamínové terapie, homeopatie.
 • Pro zlepšení stavu s měsíčním syndromem je nutné mít pravidelný sexuální život, přestat kouřit a pít alkohol, cvičit, vyhýbat se stresovým situacím a zavést každodenní rutinu.

Situace povinné návštěvy lékaře

Mírné zvýšení teploty není příčinou žádných poruch v těle žen. Je však důležité si uvědomit, že pokud teplota v předvečer menstruace stoupne nad 37,4 ° C, pak tento jev může naznačovat některé patologie ženských orgánů nebo zánětlivé procesy, které se v nich vyskytují..

Vysoká teplota před menstruačním cyklem může být předzvěstí různých nemocí..

Endometritida je zánět sliznice dělohy pod vlivem jakékoli infekce. Před a během menstruace se děloha stává náchylnější k různým druhům gynekologických onemocnění. Příčinou horečky je zánětlivý proces dělohy. Kromě tohoto příznaku je endometritida indikována:

 • bolestivé pocity níže (mohou být tažné a bolestivé);
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • pocit chladu a chvění;
 • zvýšený počet bílých krvinek;
 • v krvi je velké množství ESR;
 • rozrušená stolice;
 • bolestivé močení - v některých případech.

Při takovém zánětlivém procesu je pociťováno zvýšení dělohy. Kromě toho existují bolestivé pocity a výtok serózně hnisavé povahy..

Adnexitis je zánětlivá změna v přílohách. Zvýšení teploty před menstruací může být až 40 °, zatímco prudce stoupá. Existují další příznaky, které ohlašují onemocnění:

 • nevolnost a zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • akutní bolestivé bolesti v dolní části břicha, které vyzařují do dolních končetin;
 • zimnice;
 • křeče a bolest během močení;
 • pocit slabosti.

Při vyšetření je pociťováno břišní napětí a během palpace dochází k ostré bolesti.

Pokud je tělesná teplota před menstruací vysoká, pak je naléhavě nutné podstoupit vyšetření, po kterém odborník diagnostikuje příčiny kolísání teploty a předepíše nezbytnou léčbu.

Nakonec nemoci, jejichž příznaky jsou zvýšení teploty před cyklem, mohou ovlivnit reprodukční funkci. Proto, aby bylo možné zjistit přesné důvody pro takový jev, před menstruací, je nutné naléhavě kontaktovat odborníka, který předepíše požadovaný průběh léčby..

Chcete-li diagnostikovat výše uvedená onemocnění, musíte předat moč a krevní testy, udělat ultrazvuk.

Tipy pro zlepšení stavu

Pokud teplota před menstruací nestoupne na více než 37,3 °, ale budete se cítit špatně a slabí, lze tento stav zlepšit, pokud budete dodržovat některá doporučení.

Více pohybu. Musíte se pokusit hýbat více. Snižuje únavu, zlepšuje náladu.

Sprcha. Letní teplota vody ve sprše pomáhá zmírnit slabost a obnovit předchozí sílu. Nepoužívejte příliš studené nebo horké sprchy. Voda by měla mít mírnou teplotu.

Správná výživa. V předvečer menstruačního cyklu je důležité změnit stravu. Zeleninové jídlo je vítáno. Některé druhy ovoce a zeleniny jsou prospěšné. Pikantní a smažená jídla nejsou nejlepším způsobem, jak zlepšit stav. V žádném případě byste neměli konzumovat alkoholické nápoje.

Čas. Ve dnech čekání na menstruaci je dobrou volbou pro zmírnění slabosti čas věnovat se sám sobě. Je třeba ho utratit za to, co máte rádi. Zdravý spánek je důležitý - neměl by být kratší než osm hodin. Návštěva sauny, fitness klubu před menstruací škodí zdraví.

Odmítnutí od kávy. Je nutné počkat s oblíbeným nápojem před menstruací, aby nedošlo ke zhoršení stavu a vlivu na hormonální pozadí.

Vliv medicíny. Eleutherococcus a Schisandra chinensis jsou vynikajícími prostředky ke zmírnění stavu před menstruací..

Každá žena by měla sledovat změny teploty v menstruačním cyklu, protože jsou ukazateli zdraví žen. Podle teploty před menstruací můžete zjistit, zda v těle nedošlo k nějakému porušení. Ženy, které plánují otěhotnět, by měly tento proces pečlivě sledovat..

Je důležité si uvědomit, že celková tělesná teplota může během cyklu stoupat nebo klesat. Proto byste si z toho neměli dělat starosti a paniku..

Pokud je však zvýšení teploty doprovázeno řadou příznaků, je nutné konzultovat s odborníky..

Včasná léčba koneckonců předchází možným komplikacím a negativním důsledkům..

Teplota může také během kritických dnů stoupat. Tento proces je vzácný. Pokud jsou však stále pozorovány změny teploty, může to znamenat vážné porušení v ženském těle. A v tomto případě musíte okamžitě podstoupit vyšetření na klinice. být zdravý.

Teplota před menstruací: jaké teplotní indikátory jsou považovány za normální a odchylku?

Před začátkem nového menstruačního cyklu dochází v ženském těle k mnoha změnám. 5-10 dní před menstruací se může objevit takzvaný premenstruační syndrom (PMS), který se vyznačuje výkyvy nálady, nadměrnou chutí k jídlu, bolestmi hlavy, celkovou slabostí a v některých případech zvýšením tělesné teploty.

Hodnoty teploty se mírně liší, takže mnoho žen tuto skutečnost ignoruje. Tato situace však může naznačovat exacerbaci chronického zánětlivého procesu, mimoděložního těhotenství. Pokud si žena všimne zvýšení tělesné teploty před menstruací, měli byste určitě zjistit, jaký je důvod.

Tělesná teplota a BT před menstruací

Bezprostředně před menstruačním cyklem hladina progesteronu prudce klesá, teplota se vrátí k normálu. Pokud došlo k početí, žluté tělo nadále silně produkuje progesteron, takže teplota může zůstat zvýšená. Při absenci menstruace by to mělo být důvodem pro těhotenský test..

Bazální nebo rektální teplota však poskytuje úplnější informace o stavu hormonální homeostázy v ženském těle. BT se měří bezprostředně po probuzení v konečníku. Existují 2 další způsoby měření indikátorů teploty - vaginální a orální.

Zvýšení hodnot BT na 37,2 stupňů ve druhé polovině cyklu je považováno za normální. Podobná dynamika je pozorována, i když se teplota těla nezmění. Po dobu 1-2 dnů před krvácením bazální teplota prudce klesá.

Když dojde k početí, indikátory se během prvních měsíců těhotenství nemění.

Jaké ukazatele BT jsou považovány za normální? V různé dny cyklu se hodnoty liší:

 • období menstruace - 37;
 • růst vajec - 36,6;
 • uvolnění zralého vajíčka z folikulu - 37,2;
 • 7 dní před novým cyklem - 37 (při početí - až 37,3);
 • 3 dny před začátkem menstruace - 36.8-37.1.

Fyziologické příčiny horečky (PMS, těhotenství)

Zvýšení teplotních indikátorů před každým novým menstruačním cyklem je hlavně pozorováno u žen, v jejichž těle je narušen proces produkce estrogenů a gestagenů.

Na pozadí hormonálního narušení se mohou objevit příznaky připomínající nachlazení (obecná slabost, zimnice). Tyto příznaky jsou u premenstruačního syndromu normální..

Pokud je PMS mírná, bazální teplota často zůstává nízká po celý cyklus.

Někdy si žena může všimnout, že teplota v předvečer jejího období večer mírně stoupá. Slabost, bolest hlavy, bolesti těla svědčí o přepracování..

Pokud je PMS opožděná, menstruace nezačne včas, jsou pozorovány příznaky toxikózy (zvracení a nevolnost), doporučuje se provést těhotenský test. Pokud je výsledek negativní, musíte kontaktovat ošetřujícího gynekologa a zjistit důvod, proč neexistuje menstruace a teplota těla se zvyšuje.

Patologické příčiny a doprovodné příznaky

Teplota před menstruací se může zvýšit v důsledku vývoje různých onemocnění reprodukčního systému. Je nezbytně nutné poradit se s lékařem v následujících situacích:

 • výtok obsahuje sraženiny hnisu;
 • teplota prudce vzrostla nad 38 stupňů;
 • menstruace je krátká a slabá (prodloužená a bohatá);
 • teplota neklesá po začátku a na konci menstruace.

Endometritida, adnexitida

Endometritida (zánět sliznice dělohy) je nejčastější příčinou zvýšení teploty před menstruací na 37 stupňů a více. Souběžné příznaky onemocnění:

 • periodické bolesti v děloze;
 • hnisavý výtok v kterémkoli období cyklu;
 • možné problémy s močením.

Zánět přívěsků (vejcovodů a vaječníků), který se nazývá adnexitida, je doprovázen zimnicí, pocením a akutní bolestí v podbřišku (vpravo nebo vlevo od dělohy), vyzařující do dolních končetin. Současně s těmito příznaky teplota stoupá, její hodnoty mohou dosáhnout 39,5 stupňů. V určitých případech může dojít ke zvracení a křečím, žena může ztratit vědomí.

Endometrióza, cystitida

U endometriózy roste tkáň, která lemuje stěny dělohy, za vrstvu endometria. Patologie se obvykle objevuje ve věku od 25 do 30 let, doprovázená bolestmi cyklického charakteru, zesilujícími se před nástupem menstruačního cyklu, bolestmi při vyprazdňování nebo močení.

Uzly endometriózy rostou do vaječníků, pochvy a konečníku, s každým cyklem je tkáň ovlivněna hlouběji. Vržení menstruační krve do břišní dutiny a její akumulace vyvolává nástup zánětlivého procesu a zvýšení teploty.

Pokud se neléčí, je pravděpodobnost adhezí a rozvoje neplodnosti vysoká..

Cystitida je doprovázena nejen horečkou (až do 38 stupňů a výše). Charakteristickými příznaky onemocnění jsou bolest a křeče během močení, časté a neproduktivní nutkání. Chronická forma onemocnění se zpravidla před novým cyklem zhoršuje..

Mimoděložní těhotenství

Patologický stav, kdy se oplodněné vajíčko nepřichytí ke stěně dělohy, se nazývá mimoděložní těhotenství. V tomto případě se plod může začít vyvíjet ve vaječníku, břiše nebo vejcovodu. V těžkých situacích je možné prasknutí vejcovodu, což vyžaduje urgentní chirurgický zákrok.

Pravidelné měření BT umožňuje včasnou detekci mimoděložního těhotenství a předchází možným následkům patologie. Ve fázi I cyklu (folikulární) kolísá BT mezi 36,2-36,6 stupni. V ovulační fázi se zvyšuje na 37,2. V budoucnu se ukazatele změní následovně:

 • když je oplodněné vajíčko implantováno do stěn dělohy (7-10 dní po ovulaci), BT mírně klesá;
 • u mimoděložního těhotenství bude hodnota BT podobná folikulární fázi.

Jedním ze znaků patologie je také jeden proužek v těhotenském testu při absenci menstruace a důvěře ženy v početí. V tomto případě je nutné urgentní vyšetření..

V 6-8 týdnech po početí je možné zvýšení tělesné teploty až o 40 stupňů a akutní křečové bolesti v břiše. To vyžaduje urgentní pomoc chirurga a další dlouhodobou léčbu..

Jiné důvody

Kromě všech výše uvedených důvodů může být zvýšení teploty před nástupem menstruace vyvoláno:

 • střevní infekce, ARVI (v tomto případě se onemocnění náhodně shodují v čase se začátkem cyklu);
 • nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu;
 • vlastnosti těla (iu zdravých žen před menstruací lze pravidelně pozorovat zvýšení teploty).

Diagnostické metody

Pokud žena řeší problém poprvé, musí být nejprve testována na hCG, aby objasnila skutečnost početí.

Co dělat pro zmírnění stavu?

Pokud je mírné nepohodlí před menstruací způsobeno PMS a nenarušuje normální život, měli byste počkat, dokud nepohodlí nezmizí. Pokud máte příznaky zánětu v pánevních orgánech, doporučujeme kontaktovat svého gynekologa.

Co je třeba udělat pro zmírnění stavu ženy před menstruací? Odborníci v takových situacích doporučují:

 • Chladná sprcha a fyzická aktivita pomohou rozveselit a omladit.
 • Zdravé stravování. Před menstruací musíte vyloučit maso ze stravy, jíst hodně čerstvých bobulí, ovoce a zeleniny. Alkohol, kofein, kořeněná a kořeněná jídla také negativně ovlivňují hormony..
 • Tradiční medicína. Ke zmírnění příznaků PMS pomůže infuze citronové trávy, eleuterokoků.
 • V extrémních případech lze užívat léky proti bolesti a nesteroidní protizánětlivé léky.

Může teplota stoupnout před menstruací a kdy je to normální?

Stabilní měsíční cyklus je hlavním znakem dobrého zdraví ženského reprodukčního systému. Menstruace by neměla dát ženě velké nepohodlí, způsobit ztrátu výkonu, zhoršení kvality života po dobu několika dní.

Silná bolest, oslabení těla, teplota před menstruací mohou naznačovat rozvoj onemocnění, další problémy orgánů reprodukčního zdraví. Pokud jeho hladina dosáhne 37 stupňů, není důvod k obavám, ale v ostatních případech byste měli zjistit, proč se jeho indikátor zvyšuje.

Žena by měla vědět, zda může být před menstruací teplota, která způsobuje hypertermii.

Jaké hodnoty teploty před menstruací jsou normální

U většiny žen je normou teplota 37 před menstruací. Nemá vliv na kvalitu života, nezhoršuje celkový stav. Toto zvýšení má jednoduché vysvětlení a je spojeno s cyklickými změnami, ke kterým dochází v těle každý měsíc. Tato reakce se neprojevuje u všech žen, jedná se o individuální reakci před menstruací..

Před nástupem menstruace se mění hormonální pozadí - stoupá hladina progesteronu. Krev aktivně přichází do vaječníků, teplota se může zvýšit, to je normální. S nástupem menstruace se zvýšená frekvence začíná vracet k normálu. Po 2-3 dnech by teplota měla být 36,6.

Teplota subfebrilu před menstruací může vzrůst 2-4 dny před výskytem krvavého výtoku. To je vidět u citlivých žen. Tato reakce je individuální. Když začne menstruace, vyrovná se hormonální rovnováha, ukazatele se vrátí do normálu.

V některých případech může indikátor stoupnout nad normální úroveň po dobu 10 dnů, týden před menstruací. To nemusí vždy znamenat, že existují problémy, nemoci. Jedná se o individuální reakci těla, která nevyžaduje léčbu léky. Pokud se žena obává dalších nepříjemných příznaků, stojí za to poradit se s gynekologem.

S nárůstem obvyklých ukazatelů je pro ženu lepší kontrolovat, jaká teplota byla 2-3 dny před nástupem menstruace a jak se změnila po jejím začátku. Pokud se vrátí do normálu, není důvod k obavám..

Fyziologické příčiny

Zvýšení teploty před menstruací, pozorované u mnoha žen, je normální reakcí těla na měsíční hormonální změny. Progesteron se vyrábí ve větším množství než obvykle, což ovlivňuje termoregulaci. To vyvolává nárůst obvyklých indikátorů až o 37 stupňů..

Fyziologickou příčinou hypertermie je hojný průtok krve do vaječníků před menstruací. Tento stav je normální a neměl by vzbuzovat obavy, pokud se indikátory vrátí do normálu s nástupem menstruace..

U žen s PMS dochází ke zvýšení teploty během druhé fáze menstruačního cyklu po ovulaci. Tento stav přetrvává až do nástupu menstruace. V průměru je to 10 dní. Pokud kromě zvýšení teplotního režimu neexistují žádné rušivé příznaky, neexistují žádné důvody k poplachu.

Pokud dojde k nevolnosti, silné bolesti, pokrývající spodní část břicha, zvracení a zvýšení teploty během menstruačního cyklu až o 38 stupňů, musíte kontaktovat odborníka. Včasná diagnostika pomůže vyhnout se možným problémům v budoucnosti.

Je třeba si uvědomit, že zhoršení stavu před menstruací může být vyvoláno fyzickou námahou. Gynekologové doporučují během tohoto období se vzdát aktivního sportu. Sílové cvičení, švihnutí tlakem by mělo být odloženo do konce menstruace.

Jedním z hlavních důvodů pro zvýšení tělesné teploty je PMS - komplex příznaků před nástupem menstruace, které začínají rušit ženu 2-10 dní před začátkem prvního výtoku.

Hormonální změny ovlivňují také práci, stav kardiovaskulárního a nervového systému ženy. Společně se to projevuje přítomností nepříjemných příznaků, které zhoršují celkový stav ženy.

Existují běžné příznaky premenstruačního syndromu:

 • Horečka před menstruací, občasné zimnice.
 • Změny nálady, deprese.
 • Nestabilní psycho-emoční pozadí.
 • Bolest hlavy.
 • Zvýšený krevní tlak.
 • Nevolnost, zvracení.
 • Vzhled edému.
 • Otok mléčných žláz.
 • Zvýšená plynatost.

Toto období negativně ovlivňuje celkový stav ženy, její pracovní schopnost. Mnohé jsou drsné a agresivní. Po několik dní se mohou změnit preference chuti a náchylnost k pachům. Zvýšené pocení. Tato symptomatologie se jasně projevuje asi u 25% žen..

Během tohoto období může tělesná teplota vzrůst na 37,4 stupňů, jakmile začne menstruace, po 1-2 dnech se stav vrátí k normálu.

Odborníci věnují pozornost tomu, že kromě hypertermie mohou být nepříjemné příznaky PMS vyvolány problémy s fungováním orgánů reprodukčního systému..

Aby se ochránila před možnými následky, je lepší, aby žena podstoupila lékařské vyšetření a absolvovala nezbytné testy.

Těhotenství

Těhotná teplota se může zvýšit, pokud žena otěhotní. V těle začínají hormonální změny, které ovlivňují proces termoregulace, v důsledku čehož je pozorována hypertermie.

Když právě došlo k početí a žena ještě neví, že se v ní vyvíjí nový život, může teploměr ukazovat 37 stupňů. Odečty bazální teploty budou přesnější. Měří se v konečníku, pochvě, ústech.

Druhým znakem je zpoždění nebo výskyt rozmazaného výtoku. Je třeba provést těhotenský test, poraďte se s gynekologem.

Během tohoto období jsou také pozorovány nepřímé příznaky těhotenství:

 1. Závrať.
 2. Nevolnost.
 3. Zvracení.
 4. Otok mléčných žláz.
 5. Změna vkusu.
 6. Těžké reakce na známé pachy.

U některých může dojít k mírnému špinění. Dívky si mylně myslí, že se jedná o menstruaci. Takové sekrety mají jiný charakter - jsou vzácné a končí přibližně za 2 dny. Výtok ukazuje, že oplodněné vajíčko bylo úspěšně implantováno do stěny dělohy, kde se bude vyvíjet celé období těhotenství..

Možné patologie

Tělesná teplota se může zvýšit nejen před nástupem menstruace, což je častěji normou, ale také jako známka toho, že se v těle objevuje nemoc.

Normálně tělesná teplota před menstruací stoupá několik dní před nástupem výtoku a zastaví se kolem 37 stupňů. Stav se vrátí do normálu s nástupem menstruace.

Pokud indikátor dosáhne 38 stupňů a přetrvává po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem o vyšetření, potřebné diagnostice.

Odborníci identifikovali řadu nemocí, které může hypertermie signalizovat:

 1. Zánět přídavných látek. Hlavním příznakem vývoje patologie je indikátor teploty 37,5 - 37,7 stupňů. Indikátor je udržován na této úrovni během menstruace, může po ní přetrvávat. Tento projev je hlavním znakem vyvíjejícího se zánětlivého procesu..
 2. Zánět dělohy (endometritida). Toto onemocnění je charakterizováno stejnou tělesnou teplotou před a po menstruaci - je to 37 stupňů. Tento stav může být doprovázen nadýmáním, průjmem. Soubor příznaků jasně naznačuje endometritidu..
 3. Nemoci pochvy infekční povahy. Mikroby způsobující nemoci mohou během menstruace proniknout do pochvy, což vyvolává rozvoj nemocí a zvyšuje hladinu BT.
 4. Přítomnost zánětu ve střevě je charakterizována zvýšením BT až o 38 stupňů. Ukazatel se u této značky zastaví před menstruací a zůstane po ní. Dalšími příznaky jsou průjem, suchá sliznice a kůže.
 5. Zvýšení teploty na 39 stupňů je pozorováno u mimoděložního těhotenství. Žena musí kontaktovat gynekologa, podstoupit vyšetření, potřebnou diagnostiku, darovat krev pro hCG. Stejný stav je typický při přerušení normálního těhotenství.
 6. Zvýšené čtení BT může naznačovat nedostatečné množství progesteronu v těle. Tento stav způsobí zkrácení druhé fáze menstruačního cyklu. Může trvat 10 dní nebo méně. Tento stav je pro ženu nebezpečný, může způsobit neplodnost.

Žena by měla jasně vědět, proč teplota stoupá před menstruací. Pokud je tento stav normální a nepředstavuje nebezpečí pro její zdraví, a kdy by měl být důvod k návštěvě lékaře.

Proč je důležité sledovat teplotu

Hodnoty tělesné teploty před, během a po menstruaci jsou důležitými faktory, které nám umožňují říci, v jakém stavu je celý reprodukční systém..

Ženy, které plánují těhotenství, by je měly bezpodmínečně sledovat, dodržovat harmonogram a měřit denní bazální tělesnou teplotu v ústní dutině, pochvě nebo konečníku. K měření indikátorů se používá běžný teploměr.

Žena má tedy příležitost sledovat teplotu sliznic a vědět, kdy přijde ovulace a menstruace. Normálně se indikátory BT mohou pohybovat od 36,9 do 37,2 stupňů. Na této úrovni jsou také během těhotenství..

Pokud teplota během měsíčního cyklu stoupne, musí žena přijít ke gynekologovi, podstoupit vyšetření a podstoupit vyšetření. Včasná diagnóza, stanovení příčiny tohoto stavu vás ušetří před nepříjemnými následky. Je třeba si uvědomit, že dlouhotrvající vysoká teplota je příznakem rozvíjejícího se onemocnění, které nelze ignorovat, aby nedošlo ke zhoršení stavu.

Indexy bazální teploty pro každou ženu jsou individuální, ale potřebujete vědět o průměrných hodnotách, abyste mohli sledovat svůj stav, abyste viděli alarmující příznaky. Sebekontrola, pozorný přístup k sobě samému umožní udržovat zdraví reprodukčního systému, chránit před nepříjemnými chorobami, jejich možnými následky.

Bazální teplota (BT) před a během menstruaceBazální teplota během menstruace a v dalších fázích cyklu je kritériem, které objasňuje povahu průběhu menstruace, přítomnost zánětlivých procesů nebo těhotenství.