Důvody pro zvýšení bazální teploty

Obsah článku

Pravidla měření

Chcete-li použít BT jako informativní indikátor, musíte sledovat kolísání teploty u několika menstruačních cyklů, nejméně u tří. Pravidla měření:

 • je lepší měřit teplotu rektálně - tímto způsobem je účinek teploty vzduchu menší;
 • postup by měl být prováděn každé ráno, včetně dnů menstruace;
 • před termometrií nemůžete vstát a věnovat se žádné činnosti, proto se doporučuje teploměr srazit a večer při přípravě na spaní nechat u postele;
 • indikátory jsou zaznamenány do notebooku a na konci každého cyklu je sestaven graf (jedna stupnice je den cyklu, druhá je odečet teploměru v daný den);
 • doba teploměru - 10 minut;
 • je vhodné se budit každý den ve stejnou dobu;
 • spánek před měřením BT by měl trvat alespoň 6 hodin;
 • nedostatek spánku, zneužívání alkoholu, léky, nachlazení mohou způsobit zvýšení bazální teploty, proto je třeba se těmto faktorům vyhnout.

Jak vidíte, metoda vyžaduje hodně motivace a disciplíny. Pokud jste však některá pravidla porušili, uveďte to v poznámce k příslušnému dni. Pokud v tento den budou hodnoty výrazně vyřazeny z křivky grafu, nebudou brány v úvahu..

BT v první fázi cyklu

První fáze menstruačního cyklu se nazývá folikulární nebo menstruační.

První den cyklu je prvním dnem menstruačního krvácení. Teplota ve folikulární fázi je obvykle snížena, méně než 37 ° C v konečníku.

Fáze trvá přibližně 14 dní. Konec první fáze odpovídá okamžiku, kdy vajíčko opustí folikul - ovulaci. Před ovulací se BT normálně snižuje a poté se zvyšuje, což je způsobeno produkcí hormonu progesteronu žlutým tělem. Žluté tělo se tvoří na místě prasklého folikulu a produkuje progesteron po dobu 10-12 dnů.

BT ve druhé fázi cyklu

Od okamžiku ovulace začíná luteální fáze, je to také fáze corpus luteum. Trvá to tak dlouho, dokud žluté tělo zůstane aktivní (12-14 dní).

BT po ovulaci stoupá a zůstává asi o 0,4 ° C vyšší než před ovulací asi 10 dní. Žluté tělo se postupně degraduje a hladina progesteronu klesá. V této fázi jsou možné 2 scénáře:

1. Pokud nedošlo k oplodnění během existence vajíčka, to znamená, že žena neotěhotněla, BT klesá a po několika dnech začíná menstruace a cyklus začíná od začátku.

2. Pokud došlo k oplodnění, v období před menstruací stoupá bazální teplota; poté se BT nadále udržuje na zvýšené úrovni (asi 37 ° C) a menstruační krvácení se nevyskytuje.

Změna BT během těhotenství

Ke zvýšení bazální teploty během těhotenství dochází v důsledku práce placenty. Placenta je tkáň, která spojuje matku a plod a produkuje progesteron. Ačkoli tedy corpus luteum již není aktivní, vysoká teplota je udržována díky aktivitě placentárního progesteronu.

Progesteron je syntetizován téměř po celou dobu těhotenství, ale tělo matky se obvykle rychle přizpůsobuje tomuto hormonálnímu pozadí a tělesná teplota klesá na obvyklé hodnoty.

Pokud tedy před menstruací teplota stoupne na 37 ° C a dojde ke zpoždění menstruace, lze předpokládat těhotenství. Skutečnost, že tělesná teplota stoupá před menstruací, však není dostatečná k potvrzení přítomnosti těhotenství..

Je třeba poznamenat, že při analýze BT hraje důležitější roli rozdíl teplot před, během a po ovulaci, a nikoli počet na teploměru za den před menstruací..

To znamená, že pokud je teplota před menstruací 36,9 ° C a před ovulací 36,7 ° C, je méně pravděpodobné, že to indikuje těhotenství, než hodnoty 36,6 ° C před menstruací u ženy, která je charakterizována snížením hodnot před ovulací až 36,1 ° C.

V prvním případě je rozdíl 0,2 C a ve druhém 0,5 C. Proto lze BT považovat za diagnostický znak pouze v případě, že ji žena neustále sleduje několik cyklů.

Faktory zvyšující teplotu

Pojďme si promluvit o faktorech, které mohou způsobit zvýšení bazální teploty ve druhé fázi cyklu a ve skutečnosti před menstruací.

Zvýšení bazální teploty může mít také vnější příčiny, které nesouvisí s hormonálními hladinami:

 1. Zánětlivé procesy v těle - virová nebo bakteriální infekce, přítomnost zánětlivého ložiska (var, absces). Příznaky v tomto případě mohou být mírné, zvláště pokud je infekce v počátečním stadiu nebo má pomalý charakter.
 2. Gynekologické problémy.
  Například u žen s endometriózou (zánět děložní sliznice) stoupá tělesná teplota před menstruací a obvykle je 37,0-37,3 ° C..
 3. V některých případech teplota stoupá s těžkými alergickými reakcemi.
 4. Vliv externích faktorů uvedených v seznamu omezení během období měření BT. Patří mezi ně konzumace alkoholu, stres, intenzivní fyzická aktivita a přepracování, aktivní sex, užívání drog.

Proto horečka několik dní před menstruací není spolehlivým znamením těhotenství..

 • BT je dobrý způsob, jak sledovat práci ženského reprodukčního systému;
 • metoda pomáhá identifikovat hormonální poruchy;
 • fluktuace BT během celého cyklu jsou způsobeny prací žlutého tělíska, které produkuje progesteron;
 • normálně, při absenci těhotenství, jsou během cyklu pozorovány 2 poklesy teploty - před ovulací a před menstruací;
 • Nejvyššího BT se dosáhne v den ovulace, kdy vaječná buňka protrhne folikul;
 • absence výkyvů v rozvrhu obvykle naznačuje nepřítomnost ovulace;
 • během těhotenství se BT zvyšuje a může zůstat na zvýšené úrovni několik měsíců;
 • absence předmenstruačního poklesu BT není spolehlivým znamením těhotenství.

Jaká by měla být bazální teplota před menstruací

Měření bazální teploty pomáhá nejen sledovat začátek a konec různých fází cyklu, vypočítat nejpříznivější dny pro početí, ale také učinit závěr o zdraví reprodukčního systému. Indexy BT, které jsou v normálním rozmezí, naznačují příznivé hormonální pozadí, absenci zánětlivých procesů, skryté gynekologické patologie. Bazální teplota před menstruací může ženě poskytnout informace o tom, zda v tomto cyklu došlo k oplodnění a zda je počáteční fáze těhotenství normální, pokud těhotenství stále probíhalo.

Stanovení bazální teploty

Bazální teplota jsou indikátory získané během měření teploměrem na povrchu sliznic těla. Přeloženo z řečtiny, termín bazální je přeložen jako základní, což znamená značky teploměru, které jsou nejblíže fyziologickým značkám uvnitř těla. Přírodní BT se zaznamenává u zdravých dívek, které nemají žádné abnormality v reprodukční sféře, hormonální poruchy.

Dnes mnoho žen opustilo metodu měření bazální teploty, ačkoli vám umožňuje přesně určit fázi měsíčního cyklu, identifikovat nejvhodnější dny pro oplodnění a poskytnout gynekologovi mnoho informací o stavu reprodukčních orgánů.

Spolehlivé indikátory BT můžete získat měřením v klidném stavu v jedné z přirozených děr:

 • pusa;
 • pochva;
 • konečník.

Měření teploty v podpaží není příliš informativní, protože odráží pouze vnější indikátory, které při absenci patologií zřídka stoupnou nad 36,6 ° C.

Cíle jeho měření v gynekologii

Obvykle sestaví grafy bazální teploty před menstruací a zjistí, jaké by to mělo být pro ženy, které chtějí co nejdříve otěhotnět a mít dítě. K výpočtu nejpříznivějších dnů pro oplodnění používají několik metod současně..

Menstruační cykly

Základní teplota nám umožňuje vyvodit závěr o tom, jak se změnilo hormonální pozadí a jak jej ovlivňuje určitá cyklická fáze:

Folikulární fáze

Začátek první fáze je zaznamenán první den menstruace, obvykle trvá 14 dní. V této době rostou folikuly v přílohách, z nichž jeden se stane dominantním a vytěsní zbytek - bude nosičem zralého vajíčka, připraveného ke splynutí se spermatem. Před samotnou ovulací BT prudce klesá, protože estrogen nemá tak významný vliv na výkonnost jako progesteron.

Luteální fáze

Před menstruací mohou ženy, které chtějí otěhotnět, posoudit, zda k početí došlo podle indikátorů BT získaných ve druhé fázi menstruačního cyklu. Díky hormonu progesteronu dochází ke zrychlenému růstu bazálních stop teploměru - uvnitř dělohy se vytvoří silná epiteliální vrstva, která je schopna udržet oplodněnou gametu, takže ložisko pokračuje.

Při absenci početí bude bazální teplota měřená před menstruací nižší, protože corpus luteum, vytvořené pro podporu těhotenství a produkci progesteronu, atrofuje. Pokles hladiny hormonu v krvi snižuje BT a žena může učinit nezávislý závěr, že nedošlo k těhotenství.

Pravidla pro měření BT doma

Aby bylo možné kvalitativně sledovat, kolik dní před nástupem menstruace BT klesá, ať už stoupá bezprostředně po ovulaci (zda reprodukční orgány plně plní své funkce), je důležité přísně dodržovat pravidla pro měření bazálních indikátorů:

 1. Změřte teplotu ihned po probuzení, pokud byl spánek nepřetržitý po dobu 5-6 hodin za sebou.
 2. Pokuste se provádět měření současně s intervalem ne delším než půl hodiny, nejlépe během maximálního maxima koncentrace hormonů (od 05 do 07 hodin).
 3. Použijte jeden teploměr, nejlépe běžný rtuťový teploměr - je přesnější a nedává chyby.
 4. Umístěte teploměr poblíž, aby nevstával a neprováděl náhlé pohyby (večer ho musíte setřást).
 5. Po probuzení je zakázáno intenzivně se pohybovat, jít na toaletu a dokonce se ostře protáhnout v posteli.
 6. Udržujte elektronický teploměr v konečníku po dobu 3 minut, rtuťový teploměr po dobu nejméně 5-7 minut, výsledek si okamžitě zapište do notebooku.
 7. Po namazání teploměrem, olejem nebo vazelínou ponořte teploměr do konečníku do hloubky 2-3 cm.
 8. Nemějte sex, přestaňte jíst solené, smažené a mastné pokrmy, rychlé občerstvení 4-5 hodin před měřením BT.

Pokud má sloupec teploměru pochybnou hodnotu, musíte v notebooku opravit spodní dělení. V případě jakéhokoli incidentu, pokud žena ráno vstala z postele, vzala si před spaním silné prášky na spaní, byla nervózní nebo porušila režim, mělo by to být zaznamenáno.

Normy ukazatelů teploty v různých fázích cyklu

V tabulce níže se můžete seznámit s normou BT před menstruací, během krvácení a bezprostředně po jejím ukončení. S pomocí těchto údajů můžete vypočítat ovulační fázi a zvolit příznivý okamžik pro početí..

Fáze cykluDen cykluLátky pro kontrolu fázeIndikátory BT, které by měly být normální
Folikulární1-13Estrogen, hormon stimulující folikuly36,3 - 36,5 ° C
Ovulace14-15Estrogen, luteinizační hormonPokles na 36,2–36,3 ° C

Otevírání folikulů 36,4–36,7 ° C

Na konci ovulace 37-37,4 ° C

Luteal16-28Progesteron37,1 - 37,5 ° C

Během menstruace

Normální bazální teplota pro menstruaci je 36,7–37 ° C, protože účinek progesteronu, který uvolňuje endometrium dělohy a je připraven na zavedení oplodněné gamety, ještě neskončil. Během kritických dnů pociťuje mnoho žen letargii, únavu, bolesti hlavy, nevolnost.

Příznaky se objevují, protože menstruace je pro ženské tělo druh stresu, ztrácí se hodně tekutin a krve, z nichž vycházejí nahromaděné toxiny. Třetí den menstruace klesají bazální dávky na 36,4–36,5 ° C, čtvrtý a pátý den klesají ještě níže - 36,2–36,3 ° C.

Po menstruaci

Na konci menstruace je folikulární fáze v plném proudu. Pod vlivem estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu rostou folikuly, v jednom z nich vajíčko dozrává. Tyto hormony silně neovlivňují termoregulační procesy v malé pánvi, a proto rektální teplota zůstane v rozmezí 36,4–36,5 ° C. Období, ve kterém gameta opouští dominantní folikul a vstupuje do dělohy, se nazývá nízkoteplotní fáze. Pokud žena označí na teploměru 36,3 ° C, dojde k ovulaci po 1–2 dnech.

Během ovulační fáze stoupá teploměr o 0,2-0,4 ° C - tentokrát je to nejpříznivější pro pohlavní styk a oplodnění vajíčka spermatem. Bezprostředně po ovulaci je teplota 36,9–37,2 ° C. Pokud se vám podaří navázat intimní kontakt během 24-48 hodin, když je gameta v děloze, povede to k těhotenství.

Před nástupem menstruace

Jaká by měla být bazální teplota před nástupem menstruace a s nástupem těhotenství - pokud nedojde k oplodnění, BT postupně klesne na 36,7-36,9 ° C a po začátku kritických dnů poklesne ještě více.

Pokud by došlo k početí, lze na tuto skutečnost upozornit zvýšenou základní teplotou, která přetrvává až do samotné menstruace - 37-37,5 ° C.

V situaci s nástupem těhotenství, v očekávání další menstruace, která nepřijde, si žena může všimnout následujícího grafu teplotních výkyvů:

 1. Den oplodnění - 36,5–36,7 ° C (zatím není možné určit, že se gameta spojila se spermatem pomocí BT, musíte počkat na uvolnění vajíčka a jeho implantaci do stěny dělohy po dobu 7–10 dnů).
 2. Implantace embrya do endometria - bazální stopy klesají na 36,3–36,5 ° C (implantační retrakce).
 3. 2-4 dny po implantaci plodu do dělohy - hodnoty BT se zvyšují na 37 ° C.
 4. Další 1-2 týdny - teplota neklesne pod 37 ° C, obvykle po početí ukazuje teploměr až 37,4-37,5 ° C.

Pokud žena zaznamenává zvýšenou hladinu BT téměř týden po sobě v předvečer očekávané menstruace a chce co nejdříve vědět, zda došlo k početí, měla by darovat krev k určení množství hCG. Tento test je na rozdíl od testu nejcitlivější na hladinu hormonů a koncepci ukáže po 7–10 dnech.

Proč zůstává bazální teplota zvýšená před zahájením menstruace?

Za normálních okolností by bazální teplota měla před menstruací poklesnout z 37 na 36,7-6,8 ° C - pokud se tak nestane, lze kromě nástupu těhotenství předpokládat přítomnost některých patologií, které podporují nadhodnocené hodnoty BT:

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Zánět vede k narušení termoregulace, přívalu krve do přívěsků a dělohy, což je důvod, proč je BT udržována na vyšší úrovni, než by měla být.

Spontánní ovulace

U ostrých hormonálních poruch dochází k uvolnění vajíčka mnohem dříve nebo později, než je požadovaná doba. Pokud se těsně před nástupem menstruace BT zvýší na 37 ° C, znamená to nedávný vstup gamety do dělohy a očekávané zpoždění menstruace. Měli byste jít na schůzku s lékařem ke studiu hormonálních hladin.

Opakovaná ovulace

Stává se, že BT klesá blíže začátku menstruace na předepsané úrovně 36,8 ° C, žena je přesvědčena, že k početí nedošlo a čeká na kritické dny a teploměr opět stoupne nad 37,3 ° C. Příznak je způsoben opakovanou ovulací - vzácný výskyt, když dvě vajíčka dozrávají ve folikulích najednou. Pokud jeden z nich již vstoupil do dělohy a nebyl oplodněn, druhý opouští vaječník těsně před menstruací a vytváří opakovaný vrchol BT.

Odečty BT nad 37,5 ° C před menstruací jsou patologické a vyžadují komentář lékaře, protože ukazují na přítomnost akutního zánětlivého procesu v malé pánvi.

Ukazatele teploty na počátku početí

Jaká bude tělesná teplota během raného těhotenství před zpožděním? Nebude možné určit, zda v tomto cyklu došlo k oplodnění bazální teplotou týden před začátkem menstruace - v této fázi, zatímco trvá aktivní fáze luteální fáze, pod vlivem progesteronu se zvýší ukazatele teploměru. Později, po 7-10 dnech, těsně před nástupem menstruace, budou značky na teploměru spolehlivěji odpovídat na to, zda došlo k těhotenství.

U žen s nestabilním dlouhým cyklem (32–35 dní nebo více) může menstruace přijít dříve nebo později, proto není vždy možné odhadnout dokonalé oplodnění před prodlevou. V době, kdy se dáma začne obávat, že po dobu více než 35 dnů po sobě nedojde k menstruaci, může jí být diagnostikováno 1,5-2 týdny těhotenství. Normy BT v raných fázích a důvody odchylek jsou uvedeny v tabulce.

Doba oplodnění v týdnechPorodnický termín v týdnechNorma BT v oCFaktory ovlivňující změnu normálního BT
1336,9-37,4Pokles - hrozba spontánního potratu, zvýšená teplota - akutní zánětlivý proces
2437,2-37,6
3Pět37,2-37,7
4637,2-37,7Pokud indikátory klesnou a jejich následný prudký nárůst na 37,9-38 ° C, lze podezření na zmrazené těhotenství

Abnormální známky bazální teploty

Bazální teplota ne vždy zůstává před začátkem menstruace v normálním rozmezí, a to jak na počátku početí, tak i mimo těhotenství. Pokud žena pravidelně zapisuje naměřené hodnoty BT do notebooku a vykresluje grafy několik cyklů za sebou, měla by se poradit s odborníkem, když si všimne vážných odchylek ve značkách teploměru. Teplota indikující početí na 37-37,5 ° C v předvečer menstruace je důvodem k okamžitému potvrzení nebo popření skutečnosti o těhotenství pomocí krevního testu nebo ultrazvukové diagnostiky.

Proč se mohou ukazatele snižovat

Žena by měla každý měsíc sledovat, kolik dní před začátkem menstruace klesá její bazální teplota, aby byla připravena diagnostikovat možné oplodnění - indikátory BT se obvykle snižují jeden den před menstruací. Pokud teploměr s jistotou dával téměř týden 37,5 ° C, což naznačuje úspěšné oplodnění, a pak se ukazatele prudce snížily, může to znamenat:

 • hrozba spontánního potratu;
 • počínající potrat;
 • zmrazené těhotenství co nejdříve;
 • nedostatek progesteronu.

Snížení bazálních značek ve srovnání s normálními může být u ženy individuální. Pokud během ovulace zaznamená teplotu na vrcholu 36,7-36,8 ° C, pak ukazatel 36,9-37,1 ° C po početí není odchylkou od normy pro ni.

Zvýšené bazální hodnoty před menstruací

Odpověď na otázku, jaká teplota by měla být před menstruací v konečníku, závisí na tom, zda v současném cyklu došlo k těhotenství. Pokud došlo k početí, normální hodnoty by měly být 37-37,5 ° C, mimo těhotenství, před nástupem menstruace, by měl teploměr ukazovat 36,7-36,9 ° C.

U těhotných žen znamená zvýšení bazálních značek až o 38 ° C následující problémy:

Mimoděložní těhotenství

V období 2–3 týdnů se může projevit tažením bolestí v podbřišku, zejména na jedné straně, celkovou hypertermií, slabostí a poklesem krevního tlaku. K symptomatologii se později připojí krvavý vaginální výtok rozmazané povahy, pocity bolesti se zvyšují. V této fázi je důležité okamžitě jít do nemocnice, aby nedošlo k prasknutí trubice a vnitřnímu krvácení;

Riziko potratu

Příznaky ohrožení jsou bolavé bolesti břicha, vyzařující do dolní části zad, zhoršení zdraví, slabost. Pokud půjdete do nemocnice včas, může lékař předepsat pacientovi progesteronové léky k prodloužení těhotenství.
Mimo těhotenství, pokud se bazální teplota zvýšila, může to znamenat akutní a chronické zánětlivé procesy (v malé pánvi, střevech, žaludku). Mezi tyto patologie patří adnexitida - zánět vaječníků. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky bolesti břicha, bolesti při vyprazdňování a močení, zvýšení celkové tělesné teploty na 37,5–38 ° C. Někdy se stav pacienta zhoršuje natolik, že potřebuje urgentní pomoc v lůžkovém zařízení.

Také nadhodnocení bazálních hladin až do 38 ° C způsobuje onemocnění:

Endometritida

Akutní bakteriální infekce postihující endometrioidní vrstvu dělohy. Vyvíjí se po potratech, potratech, diagnostické kyretáži a operacích na děloze. Projevuje se slabostí, uvolňováním lepkavého potu, prudkým zhoršením pohody. Z pohlavního ústrojí může pocházet krvavý výtok s příměsí hnisu nebo hlenu.

Sexuální infekce

Patří mezi ně drozd, chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza, trichomoniáza, kapavka. Kromě nepohodlí v dolní části břicha se u ženy vyvine vaginální výtok s odpudivým nepříjemným zápachem, který má nepřirozenou barvu (zelená, žlutá, šedá, bílá se sraženou konzistencí);

Nemoci urogenitálního systému

Při cystitidě dochází k zánětu stěn močového měchýře. Dáma nemůže normálně močit, neustále dochází k přetečení močového měchýře. Během cesty na toaletu se objevují bolesti v podbřišku a pálení v močové trubici. Tělesná teplota stoupá na 37,5-38 ° C.

Vysoká bazální teplota v předvečer menstruace a když nezačaly včas, by měla být důvodem pro kontaktování lékaře, zejména pokud existují nebezpečné příznaky: zhoršení zdraví, slabost, akutní bolest v dolní části břicha.

Bazální teplota měřená v souladu se všemi pravidly umožní ženě určit přítomnost nebo nepřítomnost problémů s reprodukčními orgány a vypočítat dny příznivé pro početí. Každá dívka se doporučuje, aby se naučila, jak správně sestavit plán, aby bylo možné kontaktovat specialistu včas, když existují ostré odchylky od normy.

Ukazatele bazální teploty před, během a po menstruaci

Je normální, že žena chce dítě, protože rodit potomky je její přirozená funkce. Možná proto je spravedlivé pohlaví, které opravdu chce otěhotnět, tak šťastné ze zpoždění menstruace. Kritické dny však nejsou vždy zpožděny kvůli koncepci..

Abyste se radovali předem nebo nebyli rozrušení kvůli příchodu menstruace místo požadovaného těhotenství, měli byste vědět, jaká by měla být bazální teplota před menstruací a která označuje oplodnění vajíčka. Právě konstrukce grafu bazální teploty vám pomůže vybrat ten správný okamžik pro početí a zjistit jeho výskyt v raných fázích..

Bazální teplota (BT) je teplota měřená bezprostředně po nočním spánku. Provádění měření vyžaduje dodržování určitých pravidel, která určitě uvedeme v tomto článku..

Proč měřit BT - proč se hodnoty mění

Měření bazální teploty a vytvoření vhodného harmonogramu umožní ženě posoudit stav jejího reprodukčního systému. Vzhledem k tomu, že tělo každého zástupce spravedlivého sexu funguje ve svém vlastním režimu, pak bude harmonogram každé dámy vypadat jinak. Indikátory BT mohou být ovlivněny nejen charakteristikami těla a přítomností patologií, ale také dnem cyklu..

Chcete-li získat úplný obraz, musíte sledovat změny v BT po dobu nejméně 4 měsíců. Měření v 1 cyklu neumožní správné výpočty. V tomto případě nezáleží na tom, jak bylo měření provedeno: může to být orální, vaginální nebo rektální teplota, hlavní je, že pokaždé, když se měření provádí podobně jako předchozí.

Plán BT může lékaři hodně říci:

 • nejčastěji se tyto hodnoty používají k určení těhotenství při zpoždění menstruace;
 • můžete zjistit, zda je vajíčko zralé, to znamená, že čas ovulace je viditelný na grafu;
 • můžete určit přítomnost gynekologických onemocnění a zánětlivých procesů;
 • je určena funkčnost endokrinního systému;
 • hodnotí se úroveň vylučování hormonů vaječníky.

Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět, dodržování harmonogramu BT pomůže určit přítomnost porušení v reprodukčním systému, například:

 • hormonální nerovnováha, která neumožňuje embryu uchytit se v endometriu;
 • skrývání gynekologických onemocnění, která způsobují neplodnost;
 • neplodnost kvůli nedostatku ovulace jako takové;
 • problémy v činnosti endokrinního systému.

Díky měření BT můžete výrazně zvýšit šance na početí, některé ženy používají takové grafy, aby počaly dítě určitého pohlaví.

Je třeba si uvědomit, že není možné stanovit diagnózu samostatně pouze podle naměřených hodnot bazální teploty; abyste ji potvrdili, musíte podstoupit laboratorní a instrumentální studie. Přesnou diagnózu může provést pouze lékař..

Pravidla měření

Aby měření bazální teploty poskytovalo nejspolehlivější informace, musíte zvolit správný okamžik pro měření, konkrétně čas, kdy je teplota nejnižší. Soulad s následujícími pravidly pro měření BT je klíčem k získání přesných informací:

 1. Bazální teplota by měla být měřena až po probuzení ze spánku, trvajícího nejméně 5–6 hodin bez přerušení.
 2. Měření se provádějí v následujících bodech: vagina, konečník (nejpřesnější údaje), ústa. Pokud se měří v ústech, měl by být teploměr umístěn pod jazyk na 5 minut. V ostatních bodech stačí držet teploměr po dobu 3 minut.
 3. Měření se provádí pokaždé ve stejnou dobu s rozpětím ne více než půl hodiny.
 4. Musíte měřit BT jednou metodou a jedním nástrojem. Pro tyto účely je vhodnější rtuťový teploměr..
 5. Měřicí zařízení musíte připravit večer. Teploměr musí být sražen a umístěn v blízkosti postele, aby z něj sutra nevstávala, ale okamžitě, když se probudíte, odečtěte hodnoty.
 6. Po probuzení, před měřením, byste v žádném případě neměli vstávat z postele, protahovat se a aktivně se hýbat.
 7. Hodnota BT je ovlivněna každým aktivním pohybem a časem. Každou hodinu po probuzení stoupne o 0,1 stupně, takže nemá smysl jej měřit během dne a večer, výsledek bude k ničemu.
 8. Pokud je třeba z jakéhokoli důvodu přerušit noční spánek, je nutné provést naplánované věci a poté spát další 3-4 hodiny a teprve poté provést měření BT.
 9. Musíte odečítat údaje v poloze na zádech, což znamená provádět měření bez vstávání z postele.
 10. Jakmile je teploměr odstraněn, musíte okamžitě zaznamenat naměřené hodnoty do grafu.
 11. Pokud se rtuťový sloupec na teploměru nachází mezi dvěma děleními, musíte vzít v úvahu spodní značku.
 12. Pokud žena pracuje na noční směně, měla by se odečítat hodnoty po spánku.
 13. V grafu si musíte povšimnout všech příhod, které mohou ovlivnit hodnotu měření, mezi takové faktory patří intimní vztahy den předem, dlouhý pobyt na silnici, zvýšení tělesné teploty, užívání prášků na spaní, hormonálních nebo sedativních drog a pití alkoholu..
 14. Měření se nejlépe provádí před 8:00.
 15. Vzhledem k tomu, že plán je třeba vyplnit přibližně za 3 měsíce, měření se provádějí denně, dokonce i v kritických dnech.

Vzhledem k tomu, že ženský reprodukční systém může po celý rok odpočívat dvakrát, k ovulaci v této době nedochází, lze podezření na početí, pouze pokud graf ukazuje, že byla v tomto cyklu.

Normy BT v různých fázích

Pro ženské tělo je zcela přirozené, že se BT během cyklu mění. Abychom však mohli určit, co je v normě, je nutné provádět měření po dobu nejméně 3 měsíců, abychom získali spolehlivá data. Zvažte, jaké jsou přípustné hodnoty BT v různých fázích menstruačního cyklu, co také tato nebo ta teplota může znamenat při systematických měřeních a kolik dní před menstruací začne její hodnota klesat.

Plán musíte začít sestavovat první den menstruace, to znamená, že v tento den musíte provést první měření. Jeho hodnota v prvních dnech mírně stoupá, takže se tento ukazatel na výpočtech nepodílí. V průměru může bazální teplota během menstruace kolísat mezi 36,3-36,5 ° C, tato hodnota může zůstat po celou 1. fázi cyklu. To jsou optimální podmínky pro růst folikulu pod vlivem hormonu estrogenu..

Bezprostředně před tím, než vyzrálé vajíčko musí opustit vaječník, BT začne klesat o několik desetin stupně a poté prudce vzroste na 37-37,2 ° C. Zvýšení bazální teploty indikuje nástup ovulace a začátek 2. fáze cyklu, tyto ukazatele lze uchovat až do konce cyklu.

Jaká bude bazální teplota před menstruací, závisí na stavu vajíčka: zda bylo oplodněno nebo ne. V místě porušení folikulu v ráně na stěně vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Výsledek oplodnění do značné míry závisí na něm. Pod vlivem progesteronu stoupá BT na 37,0-37,5 ° C. To je nejlepší čas na otěhotnění. Až do konce cyklu bude graf zobrazovat hodnoty v těchto mezích. Při koncepci jsou takové indikace zaznamenány před a po zpoždění - to je nejjistější známka těhotenství. Chcete-li potvrdit jeho výskyt, můžete navíc použít test.

Týden před menstruací lze normální bazální teplotu udržovat kolem 37 ° C, nejvyšší značka by neměla překročit 37,5 ° C. Je třeba vzít v úvahu jednu nuanci, že u 4týdenního cyklu lze v tuto chvíli pozorovat potopení implantátu - BT se během fixace embrya ve stěně dělohy snižuje o několik desetin stupně. V tomto případě může nastávající matka cítit bolest v podbřišku a může také dojít k mírnému krvácení. BT během připevnění embrya nemusí klesat u každé ženy, ale v průběhu času je hodnota stále vyrovnána. Pokud nedošlo k oplodnění, pak hladina progesteronu klesá, což vede k poklesu BT v předvečer menstruace.

3 dny před menstruací se BT obvykle vyznačuje poklesem o 3-5 desetin stupně. Varianta normy během tohoto období bude považována za její hodnotu v rozsahu 36,7-37,1 °. Obecně však bude u každé ženy před menstruací míra bazální teploty individuální.

Díky měření bazální teploty je možné posoudit koherenci práce ženského těla, můžete s jistotou říci, kdy nastal čas, který je nejvhodnější pro koncepci, a objasnit dny, kdy se během pohlavního styku nemůžete chránit. Nejlepší je provádět měření několikrát za sebou, abyste dosáhli přesnějších výsledků..

Vzhledem k tomu, že práce ženského těla je vysoce závislá na hormonech, je zcela přirozené, že se díky jejich úrovni může hodnota BT zvyšovat a snižovat. Nízká bazální teplota nastává bezprostředně před ovulací a v posledních dnech cyklu. V druhém případě to znamená, že oplodnění nepřišlo a musíte se připravit na nástup menstruace. Pokud v tomto okamžiku neklesne bazální teplota, ale zůstane na úrovni 37 a půl nebo dokonce 38 °, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo onemocnění v těle. Během těhotenství se BT nezvýší o více než na 37,2-37,5 ° C, což znamená, že 38 ° C je alarmující signál pro ženu, což znamená, že je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Bazální teplota po menstruaci se udržuje v rozmezí 36-36,9 ° C, ale pokud zůstane na této úrovni po celý cyklus, znamená to, že tento měsíc se reprodukční systém rozhodl odpočinout, protože při nástupu ovulace by došlo ke zvýšení teploty. V tomto cyklu nebude těhotenství možné. Musíte paniku, pouze pokud se podobná situace opakuje několik cyklů za sebou - to je důvod, proč hledat pomoc od odborníka.

Tabulka bazální teploty před menstruací

BT graf je pravidelný spojnicový graf se 2 souřadnicovými osami, kde osa X představuje počet dní v cyklu a osa Y představuje hodnotu teploty ve stupních, stupnice osy Y je 0,1 °, zatímco nulová značka bude hodnota 35,7 ° C.

Každý den žena ihned po probuzení, přímo v posteli, měří BT jakoukoli metodou, která je pro ni vhodná, pomocí stejného teploměru. Po obdržení hodnoty umístí bod na křižovatku dne cyklu a odečtu na teploměru. Pak jsou tyto body spojeny. Je tedy možné jasně sledovat všechny změny BT během cyklu. Graf jasně ukazuje, kdy stoupá a kdy klesá.

Během kritických dnů může být BT 36,6 ° C, maximálně 36,7 ° C, poté klesá a bezprostředně před ovulací má nejnižší hodnotu několik dní. Po uvolnění vajíčka v těle dochází k prudkému skoku progesteronu, po kterém následuje skok teploty dosahující 37-37,2 ° C. Tato úroveň je udržována po celou druhou fázi cyklu, až do nového cyklu, a poté se postupně snižuje.

Důvody pro odchylky bazální teploty

Indikátory BT se mohou lišit od normálních hodnot typických pro konkrétní fázi cyklu. Pokud jsou odchylky v ukazatelích bazální teploty významné, je nutné vyhledat radu odborníka.

Odchylky v odečtech teplot pro patologie mohou být následující:

 • nedostatek progesteronu - křivka na grafu prudce klesá. Teplota se může mírně zvýšit, ale netrvá déle než týden. Teplotní rozdíl mezi fázemi je menší než 0,4 stupně. Druhá fáze se zkracuje (ne 14, ale 10 dní), menstruace se vyskytuje předčasně;
 • endometritida. Se zánětem sliznice dělohy v prvních dnech cyklu se BT místo pádu zvýší na 37 stupňů. S takovými příznaky můžete zjistit přítomnost patologie, ale abyste ji potvrdili, musíte kontaktovat odborníka;
 • problémové těhotenství. Pokud je BT zaznamenáno na úrovni 37 a půl stupně, nedochází k žádné menstruaci, což naznačuje těhotenství, ale začalo krvavé „mazání“ z pochvy, což může být známkou spontánního potratu. Pokud test nepotvrdí těhotenství, může být mimoděložní;
 • bez ovulace. Když jsou měření umístěna nahodile do grafu, vyskočí nahoru, poté spadnou, v tomto cyklu nedošlo k ovulaci a koncepce nenastane. Pokud se to opakuje několik cyklů za sebou, je nutná konzultace s gynekologem;
 • lze diagnostikovat zánět přívěsků, když i v první fázi je naměřena vysoká bazální teplota 37 °, potvrzením přítomnosti zánětlivého procesu je zvýšení BT na 38 stupňů ve 2. fázi cyklu.

Při užívání hormonální antikoncepce bude plánování BT neúčinné, protože tyto léky významně zkreslují naměřené hodnoty.

Závěr

Bazální teplota měřená podle všech pravidel umožňuje ženě řešit mnoho problémů týkajících se početí a zdraví jejího reprodukčního systému. Každá žena by proto měla vědět, jak správně sestavit plán BT..

Normy bazální teploty ve druhé fázi - od ovulace po menstruaci

Bazální teplota před menstruací a po menstruaci vám umožňuje sledovat důležité změny v urogenitální oblasti žen. Pomocí denních záznamů teploty se vypočítají nejvhodnější nebo nepravděpodobné dny pro koncepci. Metoda BT pomáhá „detekovat“ těhotenství ještě před zpožděním, tj. Na konci cyklu, a také identifikovat odchylky ve stavu zdraví žen.

Co je bazální teplota

BT je nejnižší tělesná teplota, které je dosaženo v okamžiku odpočinku a úplného odpočinku. Měřeno po probuzení. Fyzická aktivita je před zahájením procedury zakázána. Současně nelze ani vstát z postele, dokud není stanoven indikátor.

Měření se provádí denně. Pouze v tomto případě bude možné vysledovat všechny individuální charakteristiky konkrétního pacienta. BT nejaktivněji měří ženy, které plánují těhotenství. Můžete tak přesně určit nejpříznivější den pro úspěšné oplodnění. Po celý den je bazální teplota ovlivňována jak vnitřními, tak vnějšími faktory..

Indikátor se může změnit vlivem změn počasí, infekčních a zánětlivých procesů atd..

Zpoždění

Teplota subfebrilu před menstruací může být přítomna bez jejich nástupu. Jedná se o klasické zpoždění cyklu, kdy se výboj neobjeví včas. To zpravidla může znamenat, že vajíčko uvolněné z folikulu ve vaječníku bylo oplodněno. Je snadné vzít tento faktor v úvahu u všech žen, které mají řádný a stálý sexuální život.

V tomto případě je také nutné hovořit o vysoké roli hormonů, ale fyziologie samotného procesu bude úplně jiná. Dalším jistým znakem nástupu těhotenství je, že indikátor na teploměru je stabilní téměř po celou druhou polovinu menstruačního cyklu..

Je velmi jednoduché potvrdit nebo vyvrátit předpoklad početí pomocí moderní medicíny. Nejúčinnějším způsobem je stanovení hladiny hormonu hCG.

Je přítomen v krvi i moči. Proto se můžete uchýlit k používání běžného těhotenského testu v lékárně.

Pokud žena této metodě příliš nedůvěřuje, vždy existuje příležitost projít příslušným testem..

Zda může být teplota před menstruací závisí na tom, zda je měřena správně. Mluvíme výhradně o bazálním měření, to znamená, že teploměr musí být vložen do konečníku.

Pouze tímto způsobem bude možné určit nebo vyvrátit pravděpodobnost početí nového života. Je důležité si uvědomit, že zvýšení indikátoru je charakteristické bezprostředně po ovulaci, ale bezprostředně před kritickými dny klesá.

Pokud došlo k oplodnění vajíčka, teplota se udrží, proto nedojde k žádné menstruaci.

Patologie a nemoci

Odečet teploměru při 37 stupních je normální. To je způsobeno přirozenými procesy v ženském těle, a proto není nutný žádný lékařský zásah..

Silnější výkyvy, které se navíc vyskytují nejen ve druhé polovině menstruačního cyklu, ale také v jakékoli jeho další části, často naznačují, že možná mluvíme o nějakém druhu patologie.

Teplota subfebrilu je, když teploměr ukazuje od 37,1 do 38 stupňů. Zpravidla to znamená, že jsou přítomny určité zánětlivé procesy. V případě bazálního měření je nutné hovořit o procesech, které probíhají v orgánech reprodukčního systému. Tento klinický obraz vyžaduje okamžitý zásah specializovaných odborníků..

Proč tělesná teplota stoupá před menstruací a poměrně silně, což je patrné i bez předběžného měření:

 • zánět vaječníků je extrémně častým problémem, kterému čelí každá čtvrtá žena. Charakteristickým příznakem je tupá bolest v dolní části břicha, kterou je velmi obtížné uklidnit. Často je zaznamenáno bolestivé močení. Vzhledem k tomu, že se zánět přídavků zesiluje, může bazální teplota výrazně vzrůst, dokonce až o 40 stupňů. Před menstruací stoupá za dva až tři dny, současně se zesilují bolestivé pocity. Na pozadí obecného oslabení těla se často objevují další komplikace ve formě neustálých závratí, nevolnosti, zvracení a řídké stolice;
 • endometritida - toto onemocnění implikuje zánět dělohy, přesněji řečeno horní vrstvy její sliznice. Zda v tomto případě existuje teplota před menstruací, závisí na intenzitě zánětu. Endometritida je charakterizována nekontrolovanou proliferací tkání. Vzhledem k tomu, že se děloha dotýká přímo, a také kvůli tomu, že se zvětšuje, což může vést k tlaku na jiné orgány reprodukčního systému, se menstruace vyznačuje nejen výrazným zvýšením teploty, ale také silnou bolestí a bohatým výtokem;

Předmenstruační syndrom, který je bez nadsázky známý každému představiteli krásné poloviny lidstva. Stojí za zmínku, že PMS může být pravdivý i nepravdivý..

V druhém případě je nutné hovořit o odpovídající náladě ženy ve druhé polovině menstruačního cyklu. Často je naštvaná, z nějakého důvodu a bez ní se její nálada velmi rychle mění.

Současně pro to neexistují žádné fyziologické předpoklady..

Skutečný premenstruační syndrom je zároveň onemocněním. Z lékařského hlediska je to vyvoláno hormonální nerovnováhou.

Pokud se PMS objeví nejen před kritickými dny, ale pokračuje i během nich nebo dokonce i po nich, je docela možné, že tělo není schopné samostatně obnovit požadovanou rovnováhu hormonů.

Teplota 37 před menstruací - co to znamená v případě PMS? To je normální stav. Pokud se však stane subfebrilní, měli byste se poradit s lékařem, protože to je již odchylka od normy..

Charakteristické výkyvy bazální přímky jsou relevantní nejen před nástupem kritických dnů, ale také přímo během nich. I to může hovořit o přítomnosti určitých problémů v těle a nesmí to být žádné porušení.

Důvodem tohoto jevu mohou být přirozené procesy probíhající v tomto okamžiku v ženském těle. Reprodukční systém pracuje na maximum, zaznamenává se dehydratace a dochází k významné ztrátě krve. To vše vyvolává vývoj stresující situace..

Dívka se zpravidla necítí dobře, rychle se unaví, je zde charakteristická apatie, její chuť k jídlu zmizí.

Na pozadí těchto procesů může indikátor teploměru mírně růst. Zde není nutná žádná léčba.

Silné výkyvy, které jsou doprovázeny odpovídající bolestí v břiše, jsou abnormální. Je možné, že mluvíme o vzhledu nebo aktivaci jakéhokoli zánětlivého procesu..

Toto onemocnění může postihnout nejen pohlavní orgány přímo, ale také střeva, konečník atd. Indikátor teploměru v tomto případě závisí na tom, jaká teplota byla zaznamenána před menstruací..

V případě výše uvedených příznaků je nutné okamžitě konzultovat lékaře, protože pouze on bude schopen provést příslušnou diagnózu a určit kořen problému. Čím dříve se toho zbavíte, tím větší je šance, že se lze vyhnout závažným patologiím, které mohou vést k dysfunkci reprodukčního systému, tj. Neplodnosti..

Zvýšení teploty během kritických dnů je také charakteristické pro zánětlivé procesy v děloze..

Faktem je, že během tohoto období se vagina mírně rozšiřuje, což umožňuje patogenům volně vstoupit do vnitřních pohlavních orgánů, včetně dělohy..

S ohledem na tuto skutečnost mnoho lékařů důrazně doporučuje, kdykoli je to možné, používat jako výrobky osobní hygieny spíše vložky než tampony..

Důvody pro zvýšení teploty před menstruací, během nich a dokonce i po nich mohou spočívat v onemocněních gastrointestinálního traktu..

To je způsobeno skutečností, že hormonální změny v těle často vyvolávají narušení stolice, což jen zhoršuje již tak nedůležitý stav žaludku, střev nebo střev.

Zvýšení teploměru na teplotu subfebrilu je ve skutečnosti zaručeným znamením přítomnosti určitých patologií v těle. Proto si musíte domluvit schůzku s gynekologem, který:

 • provést důkladnou kontrolu;
 • předepsat požadované diagnostické postupy;
 • diagnostikovat a předepisovat účinnou léčbu.

Zvyšuje se vaše tělesná teplota před menstruací? Ano, a v mnoha případech je to zcela normální..

Pokud je však zaznamenán jeho výrazný růst, který je doprovázen výskytem bolestivých pocitů, celkové slabosti, nevolnosti, zvracení, průjmu a dalších důkazů o nemoci, měli byste okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

To pomůže výrazně minimalizovat poškození způsobené nemocí, aby si žena zachovala schopnost počat dítě..

Jak jsou měření prováděna správně

Abyste dosáhli správných výsledků, musíte dodržovat všechna pravidla. Nejlepší je zahájit pravidelná měření první den menstruačního cyklu. Existují tři způsoby stanovení bazální teploty, z nichž každá je uvedena v tabulce..

VaginálníMěření se provádí vagínou
ÚstníDo úst se umístí teploměr pro měření teploty
RektálníPřesný způsob založení BT. Vyznačuje se nízkou úrovní chyb. Teploměr se umístí do konečníku.

Musíte se okamžitě rozhodnout, jak bude BT nainstalován. K tomu je vybrána nejpohodlnější oblast pro měření dat. K tomu není vhodné podpaží..


Doporučuje se měřit teplotu ústy

Při měření teploty v ústní dutině se teploměr udržuje po dobu nejméně 5 minut. Pokud stanovení indikátoru projde pochvou nebo konečníkem, pak procedura trvá nejméně 3 minuty.

Měření musí probíhat současně. Přesné hodnoty lze získat ráno. Lékaři doporučují provést postup okamžitě po probuzení, aniž by vstali z postele. Proto je teploměr umístěn na nočním stolku předem. Pokud žena nespí v noci, pak se měření provádí kdykoli, ale vždy po spánku.

K založení BT musíte použít stejný teploměr. Získané výsledky by měly být okamžitě zaznamenány do samostatného notebooku. Kromě teploty musíte zadat:

 • datum měření;
 • den menstruačního cyklu;
 • vlastnosti vaginálního výtoku.

Aby bylo dosaženo přesných výsledků, musí být měření prováděno po dobu nejméně tří měsíců.

Bazální teplotu ovlivňují různé faktory. Notebook by měl také dělat poznámky o možných ovlivňujících okolnostech, například:

 • stres;
 • nespavost;


Přepracování může ovlivnit teplotu.

 • přepracování;
 • klimatická změna;
 • letu nebo pohybu;
 • přenesené zánětlivé a infekční procesy;
 • užívání alkoholických nápojů;
 • pohlavní styk;
 • brát nějaké léky.

Pro správné měření ležícího na posteli by měl být teploměr opatrně zasunut na vybrané místo. Během procedury se nemůžete pohybovat. Po uplynutí doporučené doby opatrně vyjměte teploměr a zaznamenejte požadovaná data.

Přijaté indikátory se do tabulky zapisují každý den. Data se poté přenesou do souřadnicového systému. Poté se všechny body spojí.

Díky bazální teplotě může lékař snadno zjistit důvody pravděpodobné změny cyklu. Při kontaktování gynekologa byste si měli určitě vzít plán BT s sebou.


Znalost bazální teploty může lékař diagnostikovat

Je metoda spolehlivá?

Pacienti a gynekologové dlouhodobě používají hodnoty rektální teploty, přestože se již objevily nové moderní diagnostické metody.

Lze tuto metodu výzkumu považovat za spolehlivou? bohužel ne.

I když budete dodržovat všechna doporučení pro měření teploty, indikátory mohou být nepřesné, protože teplotní režim ovlivňuje mnoho faktorů:

 • Tělesné cvičení;
 • Stresující podmínky nebo psycho-emoční stres;
 • Užívání hormonálních léků;
 • Infekční choroby;
 • ARVI;
 • Příjem alkoholu;
 • Sexuální kontakt;
 • Krátké nebo příliš dlouhé noci spát;
 • Cestování na dlouhé vzdálenosti.

Nelze zohlednit všechny faktory ovlivňující změnu teplotních indikátorů, proto nelze považovat měření bazální teploty 100% za spolehlivou metodu..

Bude správnější použít tuto techniku ​​jako pomůcku spolu s diagnostickými metodami, jako je folikulometrie nebo testy na hormonální úrovni..

Doba čtení: min.

Měsíční cyklus ženy je rozdělen do dvou fází - folikulární a luteální. Jsou odděleny ovulací, během níž je nejvyšší šance na otěhotnění. BT ukazuje, jak rychle může menstruace začít. Pro větší přehlednost by si ženy měly vést graf, který po správném sestavení zobrazuje všechny odchylky..

Jak se mění plán

Indikátory BT, a tedy i samotný harmonogram, se mění v závislosti na dni menstruačního cyklu. Celkově existují tři fáze:

 • folikulární fáze - trvá 7–23 dní a je charakterizována zráním oocytů;
 • ovulace - trvá až 2 dny a je nejpříznivějším obdobím pro početí;
 • luteální fáze - je až 2 týdny a je považována za konečnou fázi menstruačního cyklu.

Každá fáze je charakterizována individuálními hladinami progesteronu a estrogenu. BT na tom závisí. Kolísání teploty mezi fázemi často dosahuje až 0,5 stupně.

Výkyvy v grafu jsou také nejméně 0,4 stupně. Křivka může být také ovlivněna vnitřními a vnějšími faktory, včetně různých onemocnění a těhotenství..


V závislosti na dni cyklu se graf bazální teploty může lišit

Jaká teplota by měla být před menstruací

Není možné stanovit přesnou teplotu před menstruací, protože indikátor přímo závisí na jednotlivých charakteristikách. Proto se postup opakuje po dobu nejméně 3 měsíců a v tomto okamžiku se nastaví individuální teplota..

Obvykle je teplota před menstruací 37-37,5.

Zvýšená sazba je přirozená. Tělo se tak připravuje na pravděpodobné těhotenství. Taková data se zaznamenávají týden před nadcházející menstruací..

Před ovulací se indikátory sníží. 3 dny před menstruací je teplota 36,8–37,1. Taková čísla jsou pro toto období typická..

Proč je indikátor nad normální hodnotou

Odchylka může naznačovat nedostatek progesteronu. V tomto případě teplota nejprve klesá a poté stoupá. Fázový rozdíl je menší než 0,4 stupně. Menstruace se může objevit předčasně. Nárůst indikátorů může být po celý týden na stejné úrovni.


Bazální teplota během těhotenství vždy stoupá

Ukazatele, které jsou po delší dobu výrazně vyšší než obvykle, mohou naznačovat úspěšnou koncepci. V tomto případě není důvod k obavám, pro prospěšné těhotenství je nutná zvýšená teplota..

Během těhotenství se teplota obvykle nesnižuje po dobu 18 dnů. Při úspěšném početí nedochází k menstruaci. Měl by být proveden rychlý test k ověření oplodnění.

Zvýšená teplota je schopna hlásit zánětlivý proces v přílohách. Indikátory pro dlouhou dobu jsou 37 stupňů. Nemůžete to udělat bez kontaktování lékaře. Někdy jsou data schopna dosáhnout 38 stupňů.

Odchylky teplotních hodnot pro nemoci

I když jen málo lidí má ideální teplotní plán, každá žena má svou vlastní „normu“, která byla zjištěna experimentálně. Odchylky od této normy naznačují jakékoli onemocnění. Někdy trvale zvýšený, ale ne příliš vysoký BTT, naznačuje pomalý zánět.

Odchylky od plánu v jednom nebo druhém směru mohou naznačovat vnitřní patologie:

 • mírný pokles BT v předvečer menstruace a opět zvýšení indikátorů nad 37 ° naznačuje endometritidu,
 • zvýšené BT, nemění se po dobu 18 dnů a žádná menstruace v obvyklém čase = těhotenství. Ale je lepší se o tom ujistit u odborníka.,
 • zvýšení BT až na 37 ° C v první polovině cyklu naznačuje zánět přídavků. V tomto případě je zvýšený BT udržován ve druhé fázi, aniž by se snižoval s nástupem menstruace. Během krvácení je BT také více než 37 ° C,
 • pomalý nárůst s rozdílem mezi první a druhou fází menší než 0,4 ° je příznakem nedostatku progesteronu. Selhání je také indikováno zkrácením doby druhé fáze a předčasnějším nástupem menstruace.

Samotná závada v teplotním plánu ještě není známkou žádné nemoci. Výkon je ovlivněn mnoha dalšími faktory. Pokud však máte pravidelné odchylky, musíte navštívit lékaře..

V jakých případech je teplota pod normální hodnotou

Při nepřítomnosti ovulace je teplota nižší. V tomto případě jsou ukazatele chaotické a mohou růst i klesat. Menstruace nepřichází. Tento stav může být způsoben různými faktory.


Během menstruace může bazální teplota stoupnout nad 37 stupňů

Den před menstruací může být teplota pod normální hodnotou. S menstruací se indikátor zvýší nad 37 stupňů. Tento stav může naznačovat zánět děložní sliznice..

2-3krát ročně může mít každá žena, dokonce i zcela zdravá žena, anovulační cyklus charakterizovaný absencí zralého vajíčka. V tomto případě teplota před kritickými dny nepřekročí 36,9.

S takovou pravidelnou odchylkou by mělo být podezření na neplodnost..

Zpoždění menstruace po porodu je normální proces u každé ženy, která porodila. Musíte však vědět, jak dlouho bude trvat obnovení cyklu a kdy budete muset navštívit lékaře..