Proč bolí srdce před menstruací, jak se zbavit bolesti

Menstruační cyklus je nevyhnutelný pro každou zdravou ženu. Během tohoto období jsou obvykle narušeny migrény, slabost, podrážděnost a někdy i bolest v srdci. Podobné příznaky se objevují v souvislosti s různými procesy, které se vyskytují na hormonální, psychologické a metabolické úrovni. Protože před menstruací je centrální nervový systém ve vzrušeném stavu, nemůže to jinak než ovlivnit kardiovaskulární systém. Tento článek pojednává o tom, jak nebezpečný je takový projev u PMS a jak s ním zacházet..

Vliv hormonů na funkci srdce

Mírná malátnost před kritickými dny je považována za zcela normální. Bolest srdce by vás však měla upozornit. Toto je signál těla, že existuje problém, který vyžaduje pozornost..

Každá účinná látka má jiný účinek na svaly a srdeční frekvenci.

Prolaktin

Syntéza steroidních hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy, se po ovulaci významně zpomaluje. Zvyšuje se produkce prolaktinu, což způsobuje otoky a zvýšení krevního tlaku. Tělo si uchovává stopové prvky, které přispívají ke změně srdeční frekvence. Přebytek sodíku zdvojnásobuje excitabilitu buněk, což vede k bolesti na hrudi.

Estrogen a progesteron

Nervový systém závisí na poměru těchto látek. Mají mírný sedativní účinek. Před menstruací jejich počet klesá. Tělo, které se chrání před silnými menstruačními bolestmi, zdvojnásobuje hladinu oxytocinu. Má nejen anestetikum, ale také stimulační účinek. V tomto ohledu se objevuje srdeční kolika..

Prostaglandiny

Jedná se o látky, které vznikají spolu se smrtí buněk. Když začne menstruace, endometrium je odmítnuto, to znamená, že buňky dělohy odumírají a uvolňují se prostaglandiny. Všechny tyto změny mohou způsobit bolest srdce. Nepohodlí na hrudi se obvykle objeví náhle a zmizí po několika minutách.

Faktory ovlivňující bolest na hrudi

PMS funguje u každého jinak. Některé ženy tolerují syndrom téměř bezbolestně, jiné počítají dny do konce menstruace. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Následující faktory ovlivňují výskyt bolesti v srdci:

 • stres zažil den předtím;
 • sklenice srdcí;
 • nedostatek tuků, vitamínů a stopových prvků v těle;
 • depresivní stav;
 • špatné návyky;
 • nedostatek spánku;
 • málo času na odpočinek;
 • kofein;
 • silný čaj;
 • nízký hemoglobin;
 • vyčerpání těla fyzickou námahou;
 • nedostatek kyslíku.

Diagnostika

Bolest v srdci v jakékoli formě je alarmujícím znamením. Nejprve musíte kontaktovat kardiologa. Specialista provede následující nezbytná opatření:

 • Ultrazvuk srdce;
 • kardiogram;
 • měření krevního tlaku;
 • kontrola srdeční frekvence a pulzu.

Po diagnostice, pokud nebyly zjištěny žádné patologie, je nutné vyšetřit nervový systém. Neurolog bude pracovat z jeho strany. Pokud je v této oblasti vše v pořádku, bude gynekolog poslední možností. Specialista by měl věnovat pozornost stavu hormonálního pozadí ženy. K určení hladiny hormonů je nutné darovat krev ze žíly a vypočítat menstruační cyklus. Teprve po obdržení výsledků budou identifikována možná porušení.

Stává se, že problém je skryt na psychologické úrovni. V takovém případě budete potřebovat práci psychologa..

Aby byla léčba účinná a správná, je obecně nutné komplexní vyšetření..

Léky na nepohodlí na hrudi

Terapeutická opatření by měla být zaměřena na eliminaci srdeční bolesti. Vzhledem k tomu, že se objevují během PMS, jsou obvykle předepisovány komplexní léky různých skupin. K odstranění příznaku použijte:

 • léky na krevní oběh;
 • diuretika;
 • antidepresiva;
 • umělé hormony;
 • komplex vitamínů;
 • prostředky pro normalizaci metabolismu neurotransmiterů;
 • přírodní bylinné sedativa;
 • protizánětlivé léky;
 • sedativa.

Lékař zvolí metodu léčby na základě etiologie koliky srdečního svalu. Hormonální léky se předepisují průběžně po určitou dobu. Kromě toho se doporučuje doplnit léčbu komplexem vitamínů.

Doporučuje se přehodnotit stravu, pokud dojde k bolesti v důsledku vnitřního otoku. Je nutné snížit spotřebu kávy, čaje a živočišných tuků, obohatit stravu o potraviny obsahující vlákninu a draslík.

První pomoc při srdeční kolice lze poskytnout sedativy. Například se doporučuje užívat tinkturu mateřského nebo kozlíku lékařského.

Alternativní medicína

Kromě úpravy výživy a správného životního stylu pomáhají lidové léky mnoha ženám. Například bylinné čaje a speciální čaje normalizují nervový systém a spánek. To pomáhá snížit bolest v PMS, včetně bolesti srdce.

Prevence

Pokud malátnost v oblasti hrudníku obtěžuje pouze během PMS, můžete se s tímto příznakem vyrovnat podle následujících jednoduchých pravidel:

 1. Je nutné pravidelně konzumovat speciální farmaceutické čaje, které mají sedativní účinek. Obvykle zahrnují mátu, tymián, meduňku, heřmánek.
 2. Jakákoli fyzická aktivita způsobí, že srdeční sval pracuje aktivněji, proto je vhodné před menstruací nezatěžovat tělo, zejména kardio trénink..
 3. Správný spánek zůstává hlavní složkou zdraví. V noci musíte odpočívat alespoň osm hodin.
 4. Bolest srdce často vyvolává nárůst systolického a diastolického krevního tlaku. Musí se regulovat, aby se cítil dobře. Ke snížení krevního tlaku se doporučuje užívat diuretika. Pro jeho zvýšení se používají léky obsahující kofein. Nápoje s touto složkou a tmavá čokoláda mají stejný účinek..
 5. Měli byste se chránit před stresem a napětím. Doporučuje se trávit čas pro potěšení, komunikovat s příjemnými lidmi, chodit na čerstvý vzduch.
 6. Je nutné zlepšit výživu, přidat vitamíny a vlákninu. Částečně ze stravy odstraňte mouku, kořeněná, sladká a tučná jídla.

Všechna preventivní opatření musí být provedena nejméně dva týdny před nadcházejícími kritickými dny. Tělo se musí přizpůsobit novému životnímu stylu.

Závěr

Příznaky premenstruačního syndromu mohou skrývat nejen závažné patologie, ale také zcela řešitelné problémy.

Specialista zvolí metodu léčby, která sníží bolestivé pocity nebo je úplně odstraní.

Srdce bolí (tlačí) před menstruací - fyziologie nebo nebezpečný příznak, co dělat

Srdce bolí (tlačí) před a během menstruace z přirozených fyziologických důvodů. S chorobami orgánů není nic společného. Nepohodlí zmizí samo po skončení menstruace, nevyžaduje zvláštní zacházení. Preventivní opatření pomáhají předcházet bolesti.

Příčiny bolesti před kritickými dny

Předmenstruační syndrom se u každé ženy projevuje odlišně. Odborníci identifikovali asi 100 různých projevů, několik typů. Hlavní příčinou PMS jsou hormonální změny. Projevy vznikají v důsledku nervové nadměrné excitace, změn metabolismu, narušení kardiovaskulárního systému.

Je snadné uhodnout, že práce centrálního nervového systému a srdce jsou vzájemně propojeny. Během stresu často začíná v oblasti hrudníku píchat nervový šok. Jelikož je nervový systém před menstruací v agitovaném stavu, ovlivňuje to práci hlavního lidského orgánu. Psychosomatické projevy PMS jsou vyjádřeny ve vzhledu:

 1. Podrážděnost;
 2. Plačtivost;
 3. Agresivita;
 4. Depresivní stav;
 5. Slabost;
 6. Bolest v srdci.

Vegetovaskulární projevy PMS jsou spojeny s metabolickými poruchami, otoky. Zvyšuje se množství cirkulující krve, zvyšuje se tlak v cévách, nahromaděná tekutina v tkáních tlačí na nervová zakončení. Výsledkem je:

 • Bolest hlavy;
 • Nevolnost;
 • Otok končetin, obličeje;
 • Vzhled bříška;
 • Tupá bolest v srdci;
 • Cardiopalmus;
 • Závrať;
 • Krevní tlak klesá.

Bolest srdce je součástí somatického, autonomního projevu PMS. Hlavním důvodem jsou hormonální výkyvy.

Vliv hormonů na funkci srdce

Metabolicko-endokrinní projevy jsou spojeny s narušením činnosti nadledvin. Po ovulaci se syntéza steroidních hormonů, které jsou zodpovědné za metabolismus solí a glukózy, zpomaluje. Hladina prolaktinu se zvyšuje, což způsobuje zvýšení krevního tlaku, otoky a změny normální srdeční frekvence. V těle začnou zůstat ionty solí - draslík, sodík, chlor, fosfor atd. Prodlužují excitační fázi během srdečních kontrakcí. Výsledkem je pocit napětí v oblasti hrudníku, ostrá bolest, která zmizí po 15 sekundách. Říkají, že to drtí, píchá srdce.

Bezprostředně před menstruací jsou ukazatele estrogenu a progesteronu na nízké úrovni. Mají mírný uklidňující účinek. Místo toho stoupají hladiny oxytocinu s anestetickým, afrodiziakálním účinkem. Zvyšuje se srdeční rytmus, v srdci se objevují nepohodlí.

Pokud jsou bolestivé pocity cyklické, není v této situaci nic nebezpečného. Neobtěžujte se další dny měsíčního cyklu. Lze opakovat každý měsíc nebo pravidelně.

Faktory ovlivňující nástup bolesti

Každá žena má jinou sadu předmenstruačních příznaků. Závisí na životním stylu, výživě, přítomnosti chronických onemocnění.

Následující faktory vyvolávají výskyt bolesti v srdci:

 1. Stres, úzkost;
 2. Nervové vyčerpání;
 3. Deprese;
 4. Nepříznivé psychoemočné prostředí;
 5. Zneužití alkoholu;
 6. Cigarety;
 7. Nadměrná fyzická aktivita;
 8. Špatný spánek, nedostatečný odpočinek;
 9. Závislost na kávě, silném čaji;
 10. Nesprávná strava s nedostatkem tuku;
 11. Nedostatek minerálů;
 12. Vzácný pobyt na čerstvém vzduchu.

Aby se zabránilo opakování nepříjemných bolestivých příznaků, stačí projít všemi body nepříznivých faktorů, přijmout vhodná opatření a eliminovat negativní dopad.

Diagnostika

Nežertují s bolestí v srdci. Pokud se objevuje neustále před každou menstruací, měli byste se poradit s odborníky. Nejprve přejděte ke kardiologovi. Lékař kontroluje tep, krevní tlak, dělá kardiogram. Při absenci zjevných patologií je poslán k neurologovi. Tento lékař se specializuje na práci nervového systému. Bolest v oblasti hrudníku velmi často naznačuje neuralgii, myalgii, týká se více cév než srdce samotného.

Pokud neurolog z jeho strany nic neviděl, doporučuje s tímto problémem kontaktovat gynekologa. Specialista zkoumá hormonální pozadí ženy. K tomu je nutné v určité dny cyklu darovat krev ze žíly. Musíte si naladit, že procedura bude trvat několik měsíců.

V některých případech je příčina všech potíží skrytá v práci nervového systému. Koordinuje produkci hormonů, ovlivňuje práci vnitřních orgánů a udává rytmus srdce. Možná budete potřebovat pomoc psychologa, psychiatra.

Diagnóza bolesti srdce před menstruací je založena na analýze každodenních faktorů, laboratorních testech a studiích práce srdce. Diagnóza by měla být komplexní, pouze tak lze zvolit účinnou léčbu.

Přípravky na bolest v srdci

Terapeutická opatření závisí na závažnosti projevů. Pokud bolestivé pocity způsobují obavy, musíte užívat drogy.

 • S menší bolestí se sedativa užívají ve formě tinktury z kozlíku lékařského, matky a hladu. Můžete si vzít pilulku nebo kapky Novo-Passit, Afobazol.
 • Když se objeví slabost, závratě, je nutné dát tabletu Validol pod jazyk, kapat kapky Corvalol, Valocordin, Barboval. Stejné léky se užívají při nespavosti, akutní, tupé bolesti v srdci. Sedativa k normalizaci krevního tlaku, uvolnění svalů, snížení srdeční frekvence.
 • Pokud dojde k bolesti srdce v důsledku silného otoku, jsou předepsány diuretika. Veroshpirol, Triamteren, Chlorthalidon, Manitol. Z lidových prostředků se v takových případech doporučuje vzít odvar z lopuchu, březového lesa, březových listů. Zelený čaj funguje dobře.
 • V případě nerovnováhy hormonů jsou předepsány hormonální přípravky obsahující estrogen, progesteron. Nejčastěji je to Yarina, Regulon, Janine.

Hormonální látky se užívají podle pokynů odborníka. Kurz trvá v průměru 3 měsíce.

Akce pro bolesti srdce

Při absenci orgánových onemocnění se můžete s projevy premenstruačního syndromu vyrovnat sami.

 1. Pijte bylinné čaje s uklidňujícím účinkem. Lékárna prodává speciální poplatky nebo můžete použít čajové sáčky vyrobené z vybraných bylin. Můžete použít heřmánek, mátu, citronový balzám, tymián.
 2. Omezte fyzickou aktivitu. Zátěžují srdce, způsobují bolest.
 3. Spěte alespoň 8 hodin v noci, pokud je to možné 1 hodinu během dne.
 4. Vyhněte se nervovému stresu, napětí. Můžete uklidnit nervy příjemnou hudbou, procházkami na čerstvém vzduchu, příjemnou komunikací, sexem, hraným filmem žánru komedie. Potřebujeme příjemné emoce.
 5. Týden před kritickými dny přidejte do stravy potraviny s vysokým obsahem železa - jablka, játra, pohanka, hovězí maso. V tomto případě zůstane hemoglobin v normálním rozmezí, neovlivní práci kardiovaskulárního systému..
 6. Monitorujte tlak. Bolest v srdci je stejně vysoká, nízká. V prvním případě užívají sedativa, diuretika. Můžete pít čaj s odvarem z citronu a heřmánku. Ve druhém případě je povolen šálek kávy, zelený čaj a čokoláda. A také tablety Citramon, Citropac, Kofein.
 7. Sledujte výživu. Nemůžete jíst hodně sladké, moučné, kořeněné, mastné.

Je nutné se začít zbavovat bolesti v srdci dlouho předtím, než se objeví. Začněte regulovat spánkové a odpočinkové vzorce 14 dní před očekávaným datem kritických dnů.

Bolest srdce a těhotenství

Pokud se poprvé objeví nepohodlí na hrudi, doprovázené slabostí, závratě, neměli byste užívat silné léky. Protože tyto příznaky jsou prvními příznaky těhotenství. Je povoleno užívat sedativa, Validol, Valocordin, Carvalol. Nepijte diuretika. Pokud je vaše menstruace zpožděna. Je třeba provést těhotenský test.

Bolest srdce je jedním ze známek premenstruačního syndromu, ale neměli byste to snášet. Musíte přijmout preventivní opatření, sledovat svůj nervový stav, pohodu. Zdravá žena nemá před menstruací žádné bolesti - emoční pozadí se mírně mění.

Jak se vypořádat s opakujícími se bolestmi srdce před menstruací

Některé ženy mají před menstruací tachykardii. Ale proč se to děje? Ukazuje se, že premenstruační syndrom (PMS) má mnoho nepříjemných příznaků, od psychologických po fyziologické a patologické. Ale jakékoli nepravidelnosti srdečního rytmu by měly být alarmující..

Předmenstruační syndrom

Předmenstruační syndrom je cyklický komplex příznaků, který se vyskytuje u některých dívek před menstruací. Vyznačuje se psychosomatickými, vegetativně-vaskulárními a metabolicko-endokrinními poruchami, které se obnovují na začátku nového cyklu..

PMS se vyskytuje z několika důvodů: nervová nadměrná excitace, změny v metabolických procesech těla, narušení kardiovaskulárního systému, ale jsou založeny na jednom hlavním faktoru - hormonálních změnách.

Psychosomatické projevy

Psychosomatické poruchy během PMS vznikají snížením krevních hladin dvou hormonů: estrogenu a progesteronu. Mají mírný sedativní, uklidňující účinek. Ale množství oxytocinu - anestetického, stimulujícího léčiva - se zvyšuje, takže nervový systém je neustále podrážděný.

Psychosomatické příznaky jsou nejvíce „nepříjemné“, protože se projevují v chování ženy ve vztahu k ostatním lidem. Zvyšuje se agresivita a deprese, objevuje se podrážděnost, slzavost, blues.

Mnoho vůní, chutí a zvuků je vzrušeným nervovým systémem vnímáno odlišně a může to být nepříjemné. Kvůli excitaci centrálního nervového systému trpí periferní neurony: dochází ke snížení hmatového vnímání, mírné znecitlivění končetin a překrvení hrudníku.

Vegetovaskulární projevy

Snížení množství mužského pohlavního hormonu - testosteronu - před menstruací, stejně jako zvýšení prolaktinu, způsobují závažné otoky, mění obvyklý srdeční rytmus: srdeční rytmus se může zvýšit nebo zpomalit, zejména po cvičení, alkoholu a kofeinu. Silný edém zvyšuje množství cirkulující krve, takže zvyšuje tlak uvnitř cév a hromadění tekutiny v tkáních vnitřních orgánů vede ke kompresi nervových zakončení.

Vegetovaskulární příznaky PMS jsou následující projevy:

 • bolest hlavy;
 • tupá, bolestivá bolest v oblasti srdce;
 • otok;
 • srdeční rytmus, který se může zrychlit nebo zpomalit;
 • závratě v důsledku narušení mozkových cév;
 • vysoký krevní tlak;
 • nevolnost.

Metabolické a endokrinní projevy

Menstruace vyžaduje změny nejen v hladinách pohlavních hormonů. Na konci ovulace se zpomaluje syntéza a uvolňování adrenálních steroidních hormonů, které regulují metabolismus solí a glukózy. V těle se zadržují různé ionty solí: draslík, sodík, fosfor a další a množství glukózy v krvi se nemění hladce, ale ve vlnách.

V důsledku změn ve fungování nadledvin se metabolické procesy v těle zpomalují: otoky, slabost, úroveň fyzické aktivity se snižuje, objevuje se deprese a chuť k jídlu se významně zvyšuje kvůli prudkému nárůstu glukózy.

Důvody pro vzhled před menstruací

Tachykardie je nejčastěji jedním z projevů premenstruačního syndromu u žen. Více náchylné k podobným projevům jsou dospívající dívky, které právě začínají rozvíjet menstruační funkce, stejně jako ženy blížící se menopauze.

Na pozadí zvýšené emoční lability, častých výkyvů nálady, větší vnímavosti se mohou objevit epizody častých úderů srdce, které se samy projeví a nevyžadují žádnou korekci léčby..

Navíc ve druhé fázi menstruačního cyklu mnoho lidí zaznamenává tendenci k zadržování tekutin. To je způsobeno působením progesteronu. V důsledku akumulace sodíku se zvyšuje objem cirkulující krve a může se zvyšovat krevní tlak. Pro kompenzaci dochází k tachykardii.

U žen, které se blíží menopauze, se může objevit tachykardie spolu s návaly horka, pocitem tepla a zvýšeným pocením. Současně může dojít ke skokům krevního tlaku. Užívání léků zaměřených na nápravu menopauzálních poruch pomůže odstranit všechny tyto příznaky..

Následující stavy se mohou také stát příčinou tachykardie v předvečer menstruace:

 • stávající anémie;
 • těhotenství, o kterém žena možná neví;
 • léky.

Podívejte se na toto video o příčinách a příznacích tachykardie:

Faktory rozvoje PMS

PMS se neprojevuje u všech dívek, takže lze předpokládat, že na vzniku premenstruačního syndromu se podílejí nejen hormonální změny, ale i další faktory:

 • neustálé nervové napětí;
 • nedostatek minerálů, zejména draslíku a vápníku;
 • zvýšená fyzická aktivita na pozadí ovulace a menstruace;
 • špatná strava s nízkým obsahem tuku;
 • špatný spánek;
 • zneužívání kofeinu a cigaret.

Právě tyto faktory významně zvyšují účinek hormonálních změn a také přispívají k rozvoji bolesti v oblasti srdečního svalu..

Co je to tachykardie

Tachykardie je považována za zvýšení frekvence kontrakce srdečního svalu až o 90 úderů za minutu nebo více (rychlostí 60 - 90 úderů za minutu). Je důležité odlišit skutečnou tachykardii od takzvané „inotropní“, kdy je subjektivně pociťován zvýšený srdeční rytmus a při počítání je puls v normálních mezích. K této situaci dochází, když je pulsní frekvence fyziologická a síla kontrakcí myokardu se zvyšuje..

Kromě toho může být zvýšení srdeční frekvence organické, pokud existují zjevné patologické změny v myokardu, a fyziologické (dočasné) v důsledku vnějších faktorů. Pokud se během menstruace vyskytne tachykardie, pravděpodobně jde o fyziologické zvýšení srdeční frekvence.

Diagnostika PMS

Na otázku mnoha dívek, proč srdce bolí před nebo během menstruace, pomůže odpovědět diagnostika. Nejprve stojí za to kontaktovat tři lékaře: kardiologa, neurologa a gynekologa. První specialista by měl zkontrolovat srdeční rytmus ženy a pokud existuje podezření na poruchu chlopní nebo jiných částí srdce, odeslat doporučení k MRI.

Pokud kardiolog nenajde porušení "ve své vlastní části", pak bude gynekolog schopen shromáždit anamnézu PMS - příznaky, které žena projevuje. Po


je nutné provést krevní test, test moči, zkontrolovat obsah různých hormonů, glukózy, prostaglandinů, iontů solí (což je zvláště důležité v případě silného otoku).

Mnohem méně často je problém bolesti v srdci před menstruací spojen s nervovými poruchami, jejichž nárůst projevů je způsoben porušením hormonálního pozadí. Proto stojí za to navštívit neurologa, provést externí vyšetření a také EEG - analýzu, která ukáže elektrickou aktivitu neuronů mozku.

Může dojít k infarktu během menstruace

Procesy probíhající v ženském těle jsou do značné míry určovány hormonální aktivitou pohlavních žláz. Různé fáze menstruačního cyklu vytvářejí obecné pozadí pro fungování orgánů a systémů, které se mění s posunem koncentrace estrogenu a progesteronu. Slabost, závratě, bolesti hlavy a bolesti v srdci s menstruací jsou pravděpodobně příznaky hormonální nerovnováhy v těle, kterou je třeba odlišit od jiných organických chorob kardiovaskulárního systému.

Menstruační cyklus ženského těla je charakterizován periodickými změnami tkání a orgánových systémů způsobenými postupným zvyšováním a snižováním koncentrace pohlavních hormonů. Existují dvě fáze cyklu:

 • folikulární (od prvního dne menstruace do ovulace, 14-15 dnů), který je charakterizován minimálním množstvím estrogenu a progesteronu v krvi. V této době roste endometrium dělohy pro budoucí implantaci vajíčka. Uprostřed folikulární fáze stoupá hladina estrogenu, která dosahuje maxima v době ovulace;
 • luteální (od okamžiku ovulace do prvního dne menstruace) - ve vaječnících dochází ke zvýšené syntéze progesteronu žlutým tělem.

Další informace o cyklu, jeho období a jejich funkcích najdete ve videu níže.

Hormonální akce zaměřená na prevenci křečí cévních svalů je realizována blokádou kanálů, které transportují ionty vápníku do svalových vláken pro adekvátní kontrakci.

Kromě toho byla prokázána přítomnost speciálních estrogenových receptorů v srdci, které určují aktivitu dusíkaté syntázy. Posledně jmenovaný je enzym, který zajišťuje uvolňování oxidu dusnatého, což rozšiřuje patologicky zúžené cévy orgánu. Nízká koncentrace těchto látek přispívá k výskytu ischemie myokardu ve stresových situacích ak rozvoji kardialgie. Charakteristika bolesti v srdci po menstruaci:

 • dlouhý, více než 10 minut;
 • mačkání postavy;
 • doprovázený záchvatem paniky s nedostatkem vzduchu;
 • bušení srdce (více než 90 úderů za minutu), pocit přerušení práce srdce.

Nástup bolesti v srdci během druhé fáze menstruačního cyklu je vzácnější, protože dostatečné množství estradiolu a estriolu poskytuje kardioprotektivní účinek.

Výskyt intenzivní bolesti v srdci v jakékoli fázi menstruačního cyklu je alarmujícím příznakem, který vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

Pokud se srdeční bolest objeví v první fázi menstruačního cyklu (prvních 15 dnů po menstruaci), je vyloučen rozvoj ischemické choroby srdeční. Nejběžnějším provokujícím faktorem při námahové angíně (jedna z forem ischemické choroby srdeční) je fyzická aktivita. Kardialgie na pozadí hormonálních změn je způsobena:

 • emoční otřesy;
 • akutní stresové faktory;
 • kouření;
 • příjem alkoholu.

Nejúčinnější metodou prevence bolesti je úprava životního stylu a prevence situací, které způsobují kardialgii.

Aby se eliminoval nepříznivý účinek lability nervového systému, křeče hladkých svalů koronárních cév, používají se následující:

Pravidelné opakování epizod bolesti v srdci před příchodem menstruace navíc vyžaduje podrobné vyšetření kardiologa, aby se vyloučila organická patologie. Doporučte také laboratorní diagnostiku koncentrace pohlavních hormonů v různých fázích menstruačního cyklu..

Výskyt bolesti v srdci u žen v reprodukčním věku je spojen s funkčními výkyvy v koncentraci estrogenu v krvi během různých fází menstruačního cyklu. Periodické opakování epizod kardialia naznačuje trvalé změny v pohlavních žlázách ženského těla nebo kardiovaskulární onemocnění, proto se doporučuje konzultace s úzkými odborníky. Léčte bolestivý syndrom po stanovení diagnózy podle pokynů lékaře.

K přípravě materiálu byly použity následující zdroje informací.

Menstruační cyklus je nedílnou součástí života každé zdravé ženy. Ve většině případů je měsíční krvácení doprovázeno nějakou formou premenstruačního syndromu. Bolest srdce během menstruace je považována za jeden z nejnepříjemnějších a nejnebezpečnějších jevů v PMS..

PMS je komplex cyklických příznaků, ke kterému dochází v důsledku změn hormonálních hladin před a během menstruace. Jeho projevy jsou rozděleny do tří velkých skupin: vegetativní-vaskulární poruchy, neuropsychické poruchy a metabolicko-endokrinní dysfunkce..

Příznaky premenstruačního syndromu
VegetovaskulárníBolesti hlavy a srdce, pokles krevního tlaku, bušení srdce, nevolnost, závratě
NeuropsychicAgresivita, častý pláč, podrážděnost, depresivní nálady,
EndokrinníHorečka, poruchy paměti a zraku, aktivní tvorba plynů ve střevech, otoky, otoky a citlivost mléčných žláz, dušnost

Navzdory rozdělení syndromu do pěti forem - vegetativní-vaskulární, neuropsychické, edematózní, cefalgické a atypické - mají ženy nejčastěji příznaky z několika skupin najednou, které se mohou navzájem posilovat. Například otok, emoční nestabilita a vaskulární poruchy vedou k silné bolesti v oblasti srdce před menstruací..

Hormonální teorie nejúplněji vysvětluje důvody projevů PMS. Podle ní jsou nepříjemné příznaky výsledkem disproporce estrogenu a progesteronu na pozadí zvýšení koncentrace prolaktinu. Voda-sůl a genetické teorie vývoje premenstruačního syndromu jsou ve vývoji, ale jejich zohlednění v některých případech pomáhá specialistovi pomoci pacientovi rychleji.

Prudká změna poměru množství estrogenu a progesteronu vyvolává podrážděnost, výkyvy nálady a slzavost. Zvýšení počtu emočního stresu za přítomnosti srdečních patologií může vést k záchvatu anginy pectoris. Ale i při absenci srdečních onemocnění vede zhoršení regulace funkcí periferních nervů a nadměrné dráždění centrálního nervového systému k výskytu bolestivé bolesti.

Bolest v srdci se projevuje nejen v důsledku otoku vnitřních orgánů, ale také v důsledku překrvení mléčných žláz. Jejich rozšiřující se laloky stlačují uzliny a nervy v hrudní kosti, což vyvolává bolestivý syndrom.

Retence tekutin se zvyšuje aktivní produkcí hormonu prolaktinu. Kromě edému vysvětluje nadbytek této látky zvýšení krevního tlaku a tachykardie. Prolaktin prodlužuje excitační fázi v myokardiálních buňkách během kontrakce srdce, což vede k nástupu akutní bolesti, která se objevuje cyklicky.

S nástupem menstruace většina nepříjemných účinků zmizí, ale s intenzivními projevy 5-12 příznaků najednou bolesti srdce pokračují během menstruace.

Způsob léčby závisí na formě premenstruačního syndromu. K eliminaci srdečních projevů PMS se používají různé skupiny léků:

 • diuretika (diuretika);
 • sedativa;
 • antidepresiva;
 • homeopatické a bylinné sedativa;
 • antiprostaglandinové léky;
 • léky ke zlepšení krevního oběhu v mozku;
 • hormonální léky (zejména gestageny);
 • antihistaminika;
 • agonisté dopaminu;
 • léky na normalizaci metabolismu neurotransmiterů;
 • nesteroidní protizánětlivé léky;
 • vitamíny A, E, B.

Gynekolog může předepisovat léky průběžně (hormonální léky, vitamíny), 2–3 týdny před menstruací nebo pouze na začátku PMS.

Správná výživa je také důležitá. Pro snížení intenzity bolesti je nutné zvýšit podíl potravin obsahujících vlákninu (zelenina, obiloviny, semena) a draslík (rozinky, sušené švestky, sušené meruňky, meruňky, vodní melouny) ve stravě, snížit spotřebu zdrojů purinových alkaloidů (káva, kakao, čaj) a živočišných tuků.

Aktivní spotřeba zdrojů K pomůže zabránit bolesti srdce po menstruaci, ke které může dojít v důsledku tlaku vnitřního edému na nitrohrudní nervová zakončení.


Tradiční medicína navrhuje použití komplexních sedativních odvarů, čajů s meduňkou, máty a heřmánku v lékárně.

V případě srdečních obtíží během PMS se doporučuje důsledně konzultovat s kardiologem, neurologem a gynekologem. Neměli byste ztrácet čas návštěvou lékaře: často to není způsobeno hormonální nerovnováhou, ale patologií chlopní nebo ischemií myokardu.

Před a během menstruace může srdce bolet i při absenci patologií, které jej tvoří. Úkolem pacienta je včas diagnostikovat příčinu nepohodlí a přesně dodržovat doporučení kardiologa a gynekologa. Správně zvolená léčebná metoda a minimum stresu v předmenstruačním období pomůže snížit intenzitu bolestivých pocitů nebo je úplně odstranit..

Projevy doprovázející menstruaci nejsou příjemné. Ale většina z nich je obvykle srozumitelná, snadno odnímatelná a nezpůsobuje úzkost..

Některé ženy však mají příznaky, které se jí obtížně vysvětlují. Jde o situaci, kdy dochází k menstruaci současně a srdce si to připomíná bolestí.

Přečtěte si v tomto článku

Bolest srdce je známkou PMS

Většina žen má nepříjemné příznaky ne v kritických dnech, ale před nimi. Seznam předmenstruačních známek je známý, hlavním je bolestivost v oblasti vnitřních genitálií. Pocity lze dát i dolní části zad, což také nepřekvapuje.

Ale u některých to lze najít za hrudní kostí. Žena se v této oblasti cítí stísněná, mravenčí nebo má silnější pocity a přemýšlí, zda ji před menstruací může bolet srdce, nebo jestli je na čase, aby běžela ke kardiologovi. Někdy může takový specialista pomoci..

Bolest srdce může být způsobena problémy, které nespadají do oblasti kardiologie, ale z důvodu poruchy funkce endokrinního systému, reprodukčního systému, hormonálních a neurologických poruch..

Období před kritickými dny je charakterizováno změnou rovnováhy hormonů. Bez toho by tělo nebylo připraveno nahradit horní endometrium..

Estrogeny začínají převládat nad progesteronem, což způsobuje určité reakce v těle. Bolest srdce před menstruací je výsledkem jednoho nebo více z nich:

Příčiny předmenstruační bolesti srdce

Začátek kritických dnů je poznamenán skutečností, že většina nepříjemných příznaků zmizí. Některé však nadále trápí po celou dobu menstruace. Odborníci to považují za závažný projev PMS, když si nevšimnete 1-3 z jeho příznaků, ale všech 5-12, a to do značné míry.

Dysmenorea je příčinou bolesti srdce

Někteří lidé snášejí menstruaci, doprovázenou celým komplexem závažných projevů. Hlavní je silná bolest břicha způsobená hormonální nerovnováhou, nesprávnou strukturou orgánů. Gynekologická diagnóza se zpravidla stává skrytým důvodem:

Cévní projev je charakteristický pro dysmenoreu, projevující se silnou slabostí, nevolností. Není žádným překvapením, že vás během menstruace bolí srdce. V takovém stavu se plavidla skutečně smršťují nebo rozšiřují. Bolest je cítit v zadní části hlavy, v oblasti očních důlků, může vést ke ztrátě vědomí.

Menstruace a současně srdce by měly vést ženu do ordinace gynekologa. Příčinou bolesti v tomto období jsou problémy v reprodukční sféře nebo hormonální.

Úspěšná terapie základního onemocnění také zastaví vaskulární projevy. A nadměrná trpělivost povede k nevratným změnám v srdci..

Doporučujeme vám přečíst si článek o bolestech srdce během menstruace. Zjistěte více o bolesti srdce jako symptomu PMS..

Narušení funkce nadledvin v důsledku poklesu hladiny ženských hormonů vyvolává zvýšení tlaku, bolesti srdce

Bolest v oblasti srdce v důsledku porušení dodávky kyslíku do kterékoli její části. Mohou být doprovázeny nevolností a zvracením.

Existuje vztah mezi obdobími a bolestmi srdce? Vezměte prosím na vědomí: pokud máte dotaz pro porodníka-gynekologa.

Bolest srdce, závratě, migrény, hypertenze jsou vyvolány neschopností spát

Bolest v srdci vadí častěji než podobné projevy v oblasti hlavy, obvyklé pro menopauzu.

Léčba

Léčba bolesti srdce z různých příčin je různá. Například, pokud má pacientka silný edém, může jí před nástupem menstruace předepsat diuretika nebo byliny, které pomohou normalizovat obsah tekutin v těle. V případě poruchy fungování nervového systému je nutná psychoterapie ve formě sedativních léků nebo homeopatických léků. Ty obsahují rostlinné složky a jejich vysoká účinnost většinou vyplývá z placebo efektu.

Pokud je příčinou bolesti v srdci silné narušení hormonálního pozadí, pomůže léčba pomocí hormonů: progesteron a estrogen. Uklidní nervový systém a také sníží úzkost..

Léky na nepohodlí na hrudi

Terapeutická opatření by měla být zaměřena na eliminaci srdeční bolesti. Vzhledem k tomu, že se objevují během PMS, jsou obvykle předepisovány komplexní léky různých skupin. K odstranění příznaku použijte:

 • léky na krevní oběh;
 • diuretika;
 • antidepresiva;
 • umělé hormony;
 • komplex vitamínů;
 • prostředky pro normalizaci metabolismu neurotransmiterů;
 • přírodní bylinné sedativa;
 • protizánětlivé léky;
 • sedativa.

Lékař zvolí metodu léčby na základě etiologie koliky srdečního svalu. Hormonální léky se předepisují průběžně po určitou dobu. Kromě toho se doporučuje doplnit léčbu komplexem vitamínů.

Pomoz si sám

Každá žena může PMS ulevit zdravou stravou, která vyvažuje minerály, bílkoviny, tuky a sacharidy. Snížení stresu, zlepšení kvality spánku a cvičení s mírou vše posiluje tělo a pomáhá odolávat poruchám v nervovém systému..

Mnoho lidí během PMS pomáhá bylinkovým čajům vyrobeným z meduňky, heřmánku, máty nebo speciálních uklidňujících čajů a vyhýbá se přísným dietním omezením. Například konzumace 20–30 gramů čokolády denně nezničí vaši postavu, ale způsobí uvolnění serotoninu, který ulevuje od bolesti a uklidňuje nervový systém..

Bolest srdce s PMS znepokojuje mnoho dívek. Je to způsobeno hormonální nerovnováhou a dalšími faktory. Neměli byste vydržet nepohodlí déle než 2 měsíce, je lepší se poradit s odborníkem a zjistit příčinu nepohodlí.

Prevence

Pokud malátnost v oblasti hrudníku obtěžuje pouze během PMS, můžete se s tímto příznakem vyrovnat podle následujících jednoduchých pravidel:

 1. Je nutné pravidelně konzumovat speciální farmaceutické čaje, které mají sedativní účinek. Obvykle zahrnují mátu, tymián, meduňku, heřmánek.
 2. Jakákoli fyzická aktivita způsobí, že srdeční sval pracuje aktivněji, proto je vhodné před menstruací nezatěžovat tělo, zejména kardio trénink..
 3. Správný spánek zůstává hlavní složkou zdraví. V noci musíte odpočívat alespoň osm hodin.
 4. Bolest srdce často vyvolává nárůst systolického a diastolického krevního tlaku. Musí se regulovat, aby se cítil dobře. Ke snížení krevního tlaku se doporučuje užívat diuretika. Pro jeho zvýšení se používají léky obsahující kofein. Nápoje s touto složkou a tmavá čokoláda mají stejný účinek..
 5. Měli byste se chránit před stresem a napětím. Doporučuje se trávit čas pro potěšení, komunikovat s příjemnými lidmi, chodit na čerstvý vzduch.
 6. Je nutné zlepšit výživu, přidat vitamíny a vlákninu. Částečně ze stravy odstraňte mouku, kořeněná, sladká a tučná jídla.

Všechna preventivní opatření musí být provedena nejméně dva týdny před nadcházejícími kritickými dny. Tělo se musí přizpůsobit novému životnímu stylu.

Jak odstranit bolest

Pokud dojde k bolesti v srdci před menstruací bez jakýchkoli problémů s kardiovaskulárním systémem, můžete nepohodlí zmírnit několika jednoduchými prostředky. Nezapomeňte však, že neodstraňují příčinu, ale pouze neutralizují příznaky:

 1. Během záchvatů bolesti je důležité hluboce dýchat. Posaďte se, relaxujte, uklidněte se - to pomůže nasytit tělo kyslíkem.
 2. Obohaťte svůj jídelníček potravinami s vysokým obsahem železa. Měly by být zahrnuty do vaší stravy před zahájením menstruace. Tím se obnoví rovnováha hemoglobinu. Potraviny s nejvyšším obsahem železa - luštěniny, obiloviny, hovězí a kuřecí játra.
 3. Pokud je příčinou nízký krevní tlak, musí být zvýšen. K tomu jsou vhodné kofeinové nápoje - káva, černý nebo zelený čaj..

Pro zmírnění nepohodlí se také doporučuje trávit více času venku a udržovat správný denní režim. To ulehčí projevy premenstruačního syndromu..

Podívejte se na toto video na YouTube

Pokud bolest způsobuje velké nepohodlí, je třeba použít léky. Nezapomeňte, že léky musí být vybrány podle příznaků konkrétního případu:

 1. Pokud není bolestivý syndrom výrazný, můžete si vzít sedativa: tinktura z kozlíku lékařského, matka, Afobazol, Novopassit.
 2. Pokud je bolest doprovázena slabostí a závratěmi, pak je s největší pravděpodobností způsobena problémy ve vegetativně-vaskulárním systému. V tomto případě stojí za to užívat Valocordin, Corvalol nebo Validol.
 3. Při silném edému jsou obvykle předepsána diuretika: Triamteren, Manitol, Veroshpiron.
 4. V případě narušení endokrinního systému jsou předepsány hormonální léky. Obvykle je to Janine, Yarina nebo Regulol. Tyto léky se užívají v kurzech trvajících až tři měsíce..

Bolest srdce a těhotenství

Pokud se poprvé objeví nepohodlí na hrudi, doprovázené slabostí, závratě, neměli byste užívat silné léky. Protože tyto příznaky jsou prvními příznaky těhotenství. Je povoleno užívat sedativa, Validol, Valocordin, Carvalol. Nepijte diuretika. Pokud je vaše menstruace zpožděna. Je třeba provést těhotenský test.

Bolest srdce je jedním ze známek premenstruačního syndromu, ale neměli byste to snášet. Musíte přijmout preventivní opatření, sledovat svůj nervový stav, pohodu. Zdravá žena nemá před menstruací žádné bolesti - emoční pozadí se mírně mění.

Proč srdce bolí během menstruace??

Prudká změna poměru množství estrogenu a progesteronu vyvolává podrážděnost, výkyvy nálady a slzavost. Zvýšení počtu emočního stresu za přítomnosti srdečních patologií může vést k záchvatu anginy pectoris. Ale i při absenci srdečních onemocnění vede zhoršení regulace funkcí periferních nervů a nadměrné dráždění centrálního nervového systému k výskytu bolestivé bolesti.

Přebytek estrogenu, který je nezbytný pro odmítnutí endometria, také vysvětluje zadržování vody v tkáních. Podle statistik je otoky pozorováno u 50% žen. Zadržování vody je nejčastější u těch, kteří mají vysokou hladinu androgenů, estrogenů a „hormonu štěstí“ serotoninu několik dní před menstruačním krvácením..

Bolest v srdci se projevuje nejen v důsledku otoku vnitřních orgánů, ale také v důsledku překrvení mléčných žláz. Jejich rozšiřující se laloky stlačují uzliny a nervy v hrudní kosti, což vyvolává bolestivý syndrom.

Retence tekutin se zvyšuje aktivní produkcí hormonu prolaktinu. Kromě edému vysvětluje nadbytek této látky zvýšení krevního tlaku a tachykardie. Prolaktin prodlužuje excitační fázi v myokardiálních buňkách během kontrakce srdce, což vede k nástupu akutní bolesti, která se objevuje cyklicky.

Bolestivé pocity se mohou objevit také při absenci nadměrné produkce hormonů. Jsou způsobeny prostaglandiny - biologicky aktivními látkami lipidového původu. Jsou vylučovány umírajícími buňkami a vytvářejí maják pro imunitu. Prostaglandiny uvolňované během rejekce endometria způsobují bolest v různých orgánech a systémech člověka: slezina, gastrointestinální trakt, srdce, pohybový aparát.

Bolestivost v hrudní kosti je nejtypičtější pro krizovou formu PMS. S ní, oh, projevující se poklesem tlaku, strachem ze smrti, křečemi v břiše, zimnicí, rychlým pulzem a potopením srdce. Konec útoku je doprovázen nutkáním na močení.

S nástupem menstruace většina nepříjemných účinků zmizí, ale s intenzivními projevy 5-12 příznaků najednou bolesti srdce pokračují během menstruace.

Proč jsou bolesti v oblasti srdce před menstruací

Menstruace je nezbytným procesem pro každé ženské tělo. Nejčastěji se před ním objevuje premenstruační syndrom (PMS). Nejnepříjemnější je, když srdce bolí před menstruací. Ale tento příznak se objevuje občas méně často než bolest v podbřišku, zažívací potíže. Pokud k PMS přistupujete s pozorností a dodržujete preventivní opatření, možná si ani nevšimnete jeho nástupu..

Někdy před menstruací vás může bolet srdce

Možné příčiny bolesti

Každá žena prožívá nástup PMS jinak. Vše závisí na vlastnostech organismu a věkové kategorii. Příznaky se navíc mohou projevovat v různých formách. Příčinou vzniku syndromu může být restrukturalizace hormonů, stresové situace, zhoršený metabolismus a další..

Některé ženy si stěžují na bolesti srdce během menstruace. Centrální nervový systém má souvislost se srdečním svalem, takže si lidé často všimnou, že když jsou ve stresu, začínají píchat do hrudníku. Totéž se tedy děje s PMS. Pro ženu je nástup menstruace skutečně stresující situací a nervový systém je v tomto období vzrušený..

Hlavní důvody, proč srdce bolí během menstruace, jsou popsány v tabulce.

názevPopis
Nerovnováha hormonůBěhem menstruace klesá produkce testosteronu a současně se zvyšuje prolaktin. Ve většině případů je to hlavní příčina, která s sebou nese všechny ostatní příznaky PMS..
Nervové napětíKdyž dojde k menstruaci, žena je vystavena mnoha emocím a centrální nervový systém se stává zranitelným. Z tohoto důvodu se vyvíjí nestabilní emoční stav, který ovlivňuje srdeční sval..
Změna krevního tlakuV důsledku křečí v břišní dutině dochází k vazokonstrikci celého těla a ke změně stavu vegetativně-cévního systému. Zásoba kyslíku je narušena, což vede k přerušení srdce před menstruací. Objevují se také další příznaky v podobě závratí, bolestí hlavy, nevolnosti..
PuffinessZadržování vody se nejčastěji vyskytuje v posledních datech menstruace. Přebytečná tekutina v těle zvyšuje zátěž orgánů, včetně srdce
Nedostatečné množství hemoglobinuVyskytuje se při silném menstruačním toku a vede k hladovění kyslíkem, kvůli kterému se objevuje bolest v srdci
Zvětšení prsouBolestivé pocity vznikají v důsledku stlačení hrudní kosti

Bolest jako PMS

Při příliš velkém stresu existuje možnost anginy pectoris. Bolest může nastat, i když žena nemá problémy se srdcem. Bolest v srdci a bušení srdce během menstruace lze nejčastěji pozorovat, když dojde ke krizi PMS. Objeví se záchvat paniky, který se vyznačuje prudkým poklesem tlaku, křečovým pocitem v dolní části břicha a rychlým pulzem.

Bolest se často objevuje na pozadí premenstruačního syndromu

Provokující faktory

Existují určité důvody, které mohou ovlivnit výskyt bolestivých pocitů během menstruace. Tyto zahrnují:

 • silný stres, úzkost;
 • Deprese;
 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • nespavost, nedostatek odpočinku;
 • zneužívání silné kávy;
 • nesprávná strava, která zahrnuje konzumaci jídla s nejmenším množstvím tuku;
 • nedostatek minerálů.

V některých případech stačí vyloučit výše uvedené faktory k normalizaci stavu ženy v premenstruačním syndromu..

Jaká vyšetření by měla být provedena

Bolest srdečního svalu je vážným příznakem, který by neměl být ignorován. Okamžitě musíte navštívit kardiologa, který předepíše nezbytná opatření. K diagnostice příčin bolesti a bušení srdce před menstruací se nejčastěji používají následující postupy:

 • ultrazvukové vyšetření srdce;
Chcete-li diagnostikovat srdce, musíte podstoupit elektrokardiogram
 • elektrokardiogram;
 • měření krevního tlaku;
 • kontrola srdeční frekvence a pulzu.

V případě, že během vyšetření nebyly zjištěny žádné patologické změny, je vyšetřován centrální nervový systém. K tomu musíte kontaktovat neurologa. Pokud tento lékař nezaznamená žádné nesrovnalosti, musíte si domluvit schůzku s gynekologem. Specialista zkoumá stav hormonálního pozadí ženského těla. K tomu jsou předepsány krevní testy..

Teprve po obdržení výsledků budou identifikovány možné odchylky v práci těla. V některých případech budete možná muset konzultovat psychologa, pokud je problém skrytý na této úrovni..

K léčbě bolesti a palpitace před menstruací musíte provést komplexní vyšetření těla.

Jaké léky můžete brát

Pokud bolest přináší ženě nepohodlí, je nutné užívat léky v závislosti na situaci:

 • Drobná bolest. Můžete si koupit léky proti úzkosti. Například tinktura Novo-Passit, Afobazol, kozlík lékařský nebo matka.
K normalizaci stavu lze předepsat Afobazol
 • Nástup slabosti a závratě. Je nutné dát Validol pod jazyk. Nebo si vezměte Corvalol, Valocordin ve formě kapky. Stejný seznam léků lze použít pro poruchy spánku, bolesti srdce.
 • Bolest nastává v důsledku otoku. Diuretika jsou předepsána k odstranění přebytečné tekutiny. Tato skupina zahrnuje Veroshpiron, Furosemid, Torasemid.
 • Rovnováha hormonů je narušena. Předepisujte léky, které obsahují estrogen a progesteron. Nejčastěji používané jsou Yarina, Regulon, Janine.

Jakou radu dávají lékaři

Pokud pocítíte bolest v srdci, doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • Uvařte uklidňující bylinkový čaj. V prodeji jsou hotové sbírky léčivých bylin se sedativním účinkem.
 • Omezte sport, protože srdce je přetížené.
 • Noční spánek by měl být alespoň 8 hodin. Pokud je to možné, můžete odpoledne strávit 1 hodinu spaním..
 • Snižte stresové situace. Doporučuje se poslouchat uklidňující hudbu, chodit po ulici, číst knihy.
Bude užitečné pít bylinkový čaj
 • Doporučuje se přidat do jídelníčku potraviny se zvýšeným množstvím železa 7 dní před možným nástupem menstruace. Kvůli splnění tohoto požadavku se hemoglobin nesníží..
 • Změřte si krevní tlak. Bolestivé pocity v srdečním svalu se vyskytují v důsledku vysokého nebo nízkého tlaku. V prvním případě se doporučuje užívat sedativa nebo diuretika, stejně jako čajový nápoj s odvarem z citronu a heřmánku. Při nízkém tlaku můžete použít kávu, čokoládu, citramon, kofein - benzoát sodný.
 • Věnujte pozornost své stravě. Nedoporučuje se jíst škodlivé potraviny.

Odborníci radí ženám, aby se předem zbavily bolesti srdečního svalu. Regulujte svůj spánek, musíte odpočívat 14 dní před očekávaným datem menstruace.

Sledováním tohoto videa se dozvíte o bolestech na hrudi před menstruací:

Bolest v srdci před menstruací je jedním ze znaků PMS, který nemusíte snášet. Je lepší provádět všechna preventivní opatření, abyste sledovali vaši pohodu. Je třeba také připomenout, že pokud žena nemá zdravotní potíže, neměly by se během menstruace objevit bolesti nebo jiné příznaky. Je povolena pouze nepatrná změna emočního pozadí.

Bolest břicha během menstruace krásnou polovinu lidstva nevystraší. Koneckonců, takové nepohodlí je docela „normální“ a je způsobeno matkou přírodou. Co to ale znamená, když se spodní břicho „zatáhne“ po ovulaci, jeden nebo dva týdny před „těmito dny“?