Příčiny bolesti v boku před menstruací

U některých žen je běžné mít v předvečer menstruace intenzivní bolesti. A marně. Před kritickými dny a během nich může mít zdravá dívka mírné nepohodlí nebo lehké prasknutí nad ohanbí.

Pokud vás pravá strana bolí před menstruací, je to důvod k obavám. Tento stav je nejčastěji známkou patologie orgánů reprodukčního systému, gastrointestinálního traktu nebo neurologického onemocnění. A v řadě situací je nutná urgentní chirurgická péče..

Příčiny jednostranné bolesti v dolní části břicha

Pokud to v předvečer menstruace bolí na jedné ze stran, důvodem může být:

 1. Genetické dispozice se přenášely na matku nebo babičku. Dochází k intenzivním kontrakcím svalů dělohy a nervová zakončení jsou příliš citlivá. V této situaci pomáhají léky proti bolesti..
 2. Gynekologická onemocnění, která jsou často doprovázena vážnými následky: děložní záhyb, myomy, endometritida, endometrióza, adenomyóza v děloze, ruptura vaječníků.
 3. Pokud se bolestivý syndrom koncentruje v dolní části břicha, dochází k tomu zavedením spirály jako metody antikoncepce, následného potratu nebo jiných intervencí. Když se obtěžují silné bolesti, je lepší spirálu odstranit.
 4. Bolestivost může být vyvolána jinými onemocněními, které nesouvisejí s genitální oblastí. Například ledvinové kameny, cystitida, apendicitida, neurologie.

Pokud jde pouze o levou nebo pravou stranu, může to být v některých případech projev tubálního těhotenství. V každém případě je tak závažné příznaky, jako je bolest, nebezpečné ignorovat. Proto byste měli okamžitě navštívit lékaře.

Ovulace

Pokud je syntéza prostaglandinů narušena uprostřed měsíčního cyklu a krátce před regulací, může se na boku objevit bolestivost. Stává se, že ženy trpí bolestivými projevy během ovulace v době uvolnění zralého vajíčka, kdy se folikul zlomí. Nepříjemné pocity trvají několik minut až několik dní. Příčiny nepohodlí, ke kterým dochází několik týdnů před menstruací, jsou:

 1. Ruptura kapilár umístěných ve spodní části folikulu. Kvůli prasknutí folikulární tekutina vstupuje do břišní stěny a děloha, která je z toho podrážděná, se začíná stahovat a způsobovat nepohodlí spojené s procesem ovulace.
 2. Bolest na pravé straně během menstruace a další dny. Často jsou předzvěstí apendicitidy. Ty jsou obvykle doprovázeny zvýšením teploty. Tyto příznaky nelze tolerovat, natož ospravedlnit ovulací. Pokud se bolest zvyšuje a horečka vás obtěžuje, musíte okamžitě zavolat lékaře, protože tento stav může být život ohrožující..
 3. Bolest v boku před menstruací. Vzniká kvůli přítomnosti abscesu, adhezí nebo onkologie pánevních orgánů.

Někdy se stává, že během ovulace nebo v předvečer menstruace ženy pociťují menší bolest, která se považuje za normální. Nejčastěji se však jedná o známku patologie, kterou je třeba léčit, proto pokud se příznaky opakují, neodkládejte návštěvu gynekologa.

Doporučujeme přečíst si více o bolesti vaječníků po ovulaci v samostatném článku na našem webu..

Ovariální mrtvice

Pozoruje se apoplexie vaječníků (prasknutí):

 • kvůli různým infekcím;
 • tubální těhotenství;
 • cysty;
 • zánět přídavků;
 • příliš násilný sex;
 • fyzické zranění nebo nadužívání.

Klinika apoplexie se kromě bolesti v boku, kterou nelze tolerovat, také projevuje:

 • horečka;
 • závrať;
 • nevolnost a zvracení;
 • mdloby.

Pokud je levý vaječník poškozen, pak bolest před menstruací trápí levou a pokud je pravá, pak bude bolest vpravo. Bolestivé pocity jsou bolestivé, bodavé, paroxysmální. Útoky trvají od půl hodiny do několika hodin.

Pokud ženě není poskytnuta včasná lékařská pomoc, pak bolest na levé straně před menstruací způsobí smrt kvůli těžké ztrátě krve.

Mimoděložní těhotenství

Tubální těhotenství nastává, když ženská reprodukční buňka, spojující se s mužem, není fixována v děloze, ale v tubách nebo vaječnících. Chcete-li identifikovat tuto patologii, musíte udělat ultrazvuk.

S progresí takového těhotenství ve 2. až 3. měsíci žena pociťuje před menstruací bolest v boku vpravo nebo vlevo. To je způsobeno skutečností, že plod je připojen. Pocit bolestivosti se zvyšuje s vývojem embrya. Je to proto, že tenké a křehké stěny vejcovodů nebo vaječníků se musí protahovat, jak v nich roste oplodněné vajíčko..

Pokud tento útok nezjistíte včas a neodstraníte jej, praskne trubice nebo vaječník, což je doprovázeno silnou řeznou bolestí. Dítě zemře a život ženy bude v ohrožení. Pokud tedy těhotná žena cítí, že ji bolí pravá (levá) strana v dolní části břicha, měla by se neprodleně poradit s lékařem, aby vyloučila nesprávnou implantaci plodu.

Hydrosalpinx

Toto onemocnění zabraňuje početí a objevuje se v důsledku zánětlivých gynekologických onemocnění děložních přívěsků. S touto patologií je jedna nebo obě vejcovody naplněny serózní tekutinou zvanou transudát..

Zpočátku je toto onemocnění asymptomatické. Jak se patologie vyvíjí, žena je znepokojena následujícími projevy:

 • bolesti v dolní části zad a na boku během menstruace;
 • intenzivní leucorrhoea po celý měsíc;
 • neschopnost otěhotnět;
 • bolest s různou závažností v dolní části břicha po menstruaci.

Pokud je odchylka zjištěna včas, lze ji bez dalších následků odstranit..

Endometrióza

S tímto onemocněním roste vrstva sliznice ženského pohlavního orgánu. Je doprovázen následujícími příznaky:

 • dlouhé a bolestivé období;
 • s menstruací strana bolí;
 • silná bolest několik dní před menstruací a zmizení nepohodlí se zastavením výtoku.

Jedná se o vážnou patologii, v jejímž důsledku můžete dokonce ztratit plodnost..

Apendicitida

K této patologii dochází v důsledku zánětu slepého střeva. Nachází se v dolní části břicha na pravé straně.

Útok slepého střeva se projevuje intenzivní řeznou bolestí, nevolností a vysokou horečkou. Pokud k tomu dojde v předvečer menstruace, může žena zaměnit bolestivost na pravé straně před menstruací s nebezpečným patologickým stavem. A v této situaci musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc, protože pokud dojde k prasknutí přílohy, tělo se intoxikuje a lékaři nemusí mít čas zachránit ženu před smrtí.

Proces adheze po operaci břicha

Adheze jsou lepení, spojování membrán vnitřních orgánů. Často jde o chirurgickou patologii, to znamená, že se objevují po operaci. Projevuje se syndromem středně silné nebo akutní bolesti v místě. To je obvykle břicho a boky. Adheze se tvoří ve střevech a v orgánech urogenitálního systému. Běžné příznaky jsou:

 • zácpa, plynatost;
 • nepravidelné pohyby střev.

Aby se zabránilo tvorbě adhezí, je třeba po operaci dodržovat preventivní opatření..

Problémy s vyprazdňováním

Když levá strana bolí před menstruací, často je zdrojem problému stagnace stolice ve střevech. Zácpa před menstruací je stav, při kterém bolí nejen levá strana v podbřišku, ale také zhoršuje zdraví, objevují se migrény, nespavost a zvýšená tvorba plynů. Pak stojí za to:

 • využijte probiotika, která podporují růst prospěšných bakterií ve střevech;
 • pijte co nejvíce tekutiny;
 • více se pohybovat, vést aktivní životní styl;
 • jíst zeleninu, ovoce, bobule, sušené ovoce;
 • vyloučit ze stravy co nejvíce alkohol, slaný, uzený, smažený.

Co dělat

V 90% situací je bolest ve vaječnících před menstruací známkou nemoci. Ať už se bolest objevila jednou nebo vás dlouhodobě obtěžuje, měli byste se určitě poradit s gynekologem. Je obzvláště důležité to udělat, pokud se k tomuto příznaku přidá slabost, horečka a nevolnost. Po provedení ultrazvuku bude specialista schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat terapii.

Musíte jít k lékaři s jakýmkoli podezřením na onemocnění, abyste ho zjistili na začátku vývoje. Poté bude možné se nemoci zbavit bez komplikací. A aby se zabránilo vzniku patologie, musíte za účelem prevence alespoň jednou ročně navštívit gynekologa.

Proč může pravá nebo levá strana bolet před menstruací - seznam možných patologií

Většina žen může předem očekávat nástup očekávaného období. Je to způsobeno nepříjemnými projevy premenstruačního syndromu, jehož charakteristické znaky je těžké zaměnit s čímkoli jiným. Mezi jeho příznaky dívky zvláště často zaznamenávaly bolest v pánevní oblasti. Mají vždy fyziologickou povahu a v jakém případě byste si měli začít dělat starosti o své vlastní zdraví??

Příčiny bolesti v boku před menstruací

K ovulaci (uvolnění vajíčka do dutiny vejcovodu) obvykle dochází 2 týdny před nástupem menstruace, přičemž pravidelný cyklus trvá 28 dní. Přibližně polovina pacientek cítí přístup ovulačního období a nástup samotné ovulace. Za jeho vnější příznaky se považují:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • zvýšená sexuální touha;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • přítomnost malých skvrn krve na prádle;
 • náhlé změny nálady;
 • únava a únava;
 • tlumené křeče a bolesti v podbřišku.

Bolestivé záchvaty během ovulace jsou způsobeny skutečností, že v procesu opouštění folikulární membrány ji vejce roztrhne. To je doprovázeno uvolňováním malého množství krve a intersticiální tekutiny. Vejcovod se začíná intenzivně stahovat, takže se v něm reprodukční buňka pohybuje rychleji. To vše dráždí břišní stěnu, takže žena zažívá malou bolest a nepohodlí..

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je vážný stav, často doprovázený paralelní lézí vejcovodů. Bolest je jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění. Ignorování zánětlivého procesu je spojeno s přechodem do chronické formy a výskytem komplikací.

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida je zánět vaječníků způsobený penetrací infekčních agens (stafylokoky, streptokoky, E. coli) do pánevních orgánů. Bakterie mohou v těle pacienta přetrvávat po dlouhou dobu a způsobit zánětlivý proces, pouze pokud jsou sníženy jeho imunitní a obranné síly (například při prudkém úbytku tělesné hmotnosti, dlouhodobých stresových situacích, závažném souběžném systémovém onemocnění).

Bolest v oophoritidě má tendenci zesílit se před kritickými dny, má bolestivou povahu a ovlivňuje celkovou pohodu pacienta: krvácení může být silnější, teplota může stoupnout na horečnaté hodnoty (38-39 ° C). Je také možné přidat příznaky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, bolesti hlavy atd.).

Adnexitis je zánětlivé onemocnění, které současně postihuje vaječníky a vejcovody. V tomto případě bude bolest výraznější s ozářením do sakrální oblasti. Kromě toho lze u této patologie zaznamenat hnisavý výtok z genitálního traktu, potíže s vylučováním moči v malých částech, bolestivost a ztuhlost břišních svalů..

Cysta a polycystická

Fyziologické (folikulární) cysty se tvoří díky skutečnosti, že folikulární membrána po zrání z žádného důvodu nepraskne. Může se objevit několik takových cyst najednou, mají malou velikost a přinášejí ženě nepohodlí a bolest pouze v případě následného růstu a tlaku na břišní stěnu.

Luteální cysta se vyvíjí v důsledku zvýšení žlutého tělíska a způsobuje vážné poruchy v těle pacienta - prodloužené narušení menstruačního cyklu, akutní bolest na odpovídající straně břicha. Když tato cysta praskne, pocity bolesti ustupují a jsou důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře.

Polycystické onemocnění je endokrinní onemocnění, při kterém je zahájen proces folikulárního růstu a vývoje vajíčka, ale není dokončen. Výsledkem je, že se ve vaječnících objevuje obrovské množství cystických útvarů. Bolest současně trápí ženu téměř neustále, zejména v předmenstruačním období.

Mrtvice

Apoplexie je náhlé prasknutí výstelky vaječníku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. K mrtvici může dojít z těchto důvodů:

 • těžké fyzické námahy nebo zranění;
 • prodloužený zánětlivý proces;
 • křečové žíly vaječníku;
 • mimoděložní těhotenství.

V některých situacích (ve druhé fázi cyklu) je možné spontánní narušení integrity ovariální tkáně. Apoplexie je doprovázena uvolňováním krve do břišní dutiny a syndromem silné bolesti. Pacient zaujme ohnutou polohu a nemůže se narovnat. Velká ztráta krve, charakteristická pro tuto patologii, může vést k smrti..

Endometrióza

Tahání epizodických bolestí je jedním z hlavních příznaků endometriózy - vážného onemocnění, během kterého buňky endometria rostou. Jsou doprovázeny sporými hnědočervenými mazaninami a mohou pacientku rušit během celého menstruačního cyklu, někdy prudce narůstají a poté na krátkou dobu mizí. Jejich vzhled může vyvolat pohlavní styk nebo nepřesné vyšetření neprofesionálním gynekologem. Kromě toho může žena pociťovat slabost a snížený výkon..

Myoma

Fibroid je benigní nádor, který se tvoří ve svalové vrstvě dělohy. Jeho výskyt souvisí s hormonální nerovnováhou v těle dívky, stejně jako s nesprávným užíváním perorálních kontraceptiv nebo dlouhodobým používáním nitroděložního tělíska bez včasné výměny. Jak fibroid roste, způsobuje řezné křeče, které se zintenzivňují před a během menstruace. Pacienti si navíc stěžují na dlouhodobé a hojné vypouštění, které teče do nebezpečného krvácení. Čím větší jsou myomatózní uzliny, tím více se stav ženy zhoršuje..

Apendicitida

Zánět slepého střeva je také doprovázen silnou řeznou bolestí na pravé straně. Triáda symptomů charakteristických pro syndrom intoxikace pomáhá odlišit apendicitidu od menstruační bolesti: nevolnost, zvýšení teploty na 38 ° C a více, zvracení. Navíc s touto patologií dochází k napětí ve svalech přední břišní stěny („břišní deska“) a neschopnosti zaujmout prodlouženou polohu. V tomto případě je nutná okamžitá operace k odstranění přílohy..

Cholecystitida

Exacerbace chronické pomalé cholecystitidy (zánětu žlučníku) může být někdy zaměňována s premenstruační bolestí. Onemocnění se vyskytuje na pozadí aktivní produkce žluči, která se hromadí v přebytku v močovém měchýři, častěji kvůli kalné obstrukci kanálků. Bolesti jsou v přírodě neustále bolestivé, v průběhu času se zhoršují letargií, horečkou a odmítáním jídla kvůli nedostatku chuti k jídlu.

Intrauterinní zařízení

IUD je účinná antikoncepce, která je pohodlná a snadno použitelná, pokud je používána správně. Nesprávně nainstalované nitroděložní tělísko může ženě způsobit spoustu problémů, od oslabení antikoncepčního účinku až po ostré střelby, bolestivé pocity, které se při pohlavním styku zhoršily. Kromě toho může být posun spirály způsoben velkou fyzickou námahou, úderem do oblasti pánve, drsným pohlavním stykem.

Cystitida

Cystitida je zánětlivý proces způsobený penetrací patogenní bakteriální mikroflóry do močového měchýře. Vzhledem k anatomickým rysům struktury močové trubice se onemocnění často objevuje u žen, a proto si někteří pacienti někdy pletou jeho projevy s obvyklou předmenstruační bolestí. Existují však příznaky, které odlišují zánět močového měchýře od PMS:

 • zvýšené nutkání používat toaletu;
 • pocit pálení při močení.

Urolitiáza

Při urolitiáze se v různých částech močového systému tvoří kameny. Pacienti zaznamenávají výskyt tupé, neustálé bolesti, krevních nečistot v moči, někdy lze nalézt hnisavý výtok - v přítomnosti infekčního procesu. Ve vzácných případech je zaznamenána anurie - zastavení toku moči do močového měchýře. Onemocnění v raných stádiích je podobné bolesti spojené s premenstruačním syndromem, ale další výzkum umožňuje přesnou diagnózu.

Ohyb dělohy

Ohyb dělohy je nejčastěji vrozený. Ženy si nemusí být vědomy jeho existence, všímá si pouze přítomnosti silné bolesti a velkých sraženin během menstruace, mezimenstruačního nátěru. Při silném ohybu může dojít k nepohodlí při pohlavním styku a problémům s koncepcí.

Neurologická onemocnění

Dojemné a zranitelné ženy mají často zkroucené a bolestivé bolesti břicha, které vyplývají z neurologických a psychogenních důvodů. Dívky vykazují poruchu nebo naopak nadměrný stav. Rychle zmizí, když se užívají sedativa a nemají nic společného s premenstruační bolestí..

Zánět střev

Hlavními příznaky střevního zánětu jsou křeče v břiše, nadýmání, snížená chuť k jídlu (a trvale silná ztráta hmotnosti), průjem s krvavým výtokem. Je obtížné zaměnit je se známkami typickými pro běžnou PMS, a proto žena okamžitě jde na kliniku navštívit gastroenterologa.

Divertikulitida a zvýšená produkce plynu

Divertikulitida je zánět divertikul (vyboulení střevní stěny). S ním dochází k bolesti lokalizované v jednom bodě v dolní části břicha. Zhoršují se kašláním, kýcháním, rychlou chůzí, přitlačením na zanícené místo a po pohybu střev nezmizí. Ženy navíc zaznamenávají zvýšenou produkci plynu, která vyvolává zvýšenou bolest v důsledku dalšího tlaku na břišní stěnu..

Potrat a diagnostická kyretáž

Po lékařském nebo chirurgickém potratu se bolest objeví i při nejopatrnější a správné implementaci. Normálně jsou způsobeny děložními křečemi, takže se orgán zmenší na svou obvyklou velikost. Patologické bolesti se objevují, když se objeví komplikace (perforace, infekce atd.) A vyžadují neodkladnou návštěvu odborníka. Kromě toho se mohou objevit po diagnostické kyretáži - kvůli neopatrnému poškození tkáně hladkého svalstva dělohy. V místě ran se tvoří jizvy, které mají sklon k zánětlivému procesu, zvláště zhoršenému před kritickými dny.

Diagnostika

Kromě vizuálního vyšetření a odběru anamnézy lékař nasměruje pacienta na další diagnostické metody. Mezi nimi je povinné odebrat nátěr z pochvy (k identifikaci patogenních agens), krev na pohlavní hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k určení přítomnosti zánětlivého procesu a novotvarů.

Léčba

Léčba bolesti v boku před menstruací závisí na etiologickém faktoru, který jejich výskyt vyvolal. Pokud byly křeče způsobeny patogeny, lékař předepíše ženě antibakteriální nebo antivirové léky. V případě, že jsou způsobeny endokrinním onemocněním nebo nesprávně nainstalovaným nitroděložním tělem, provádějí odborníci hormonální nebo chirurgické ošetření nebo odstraňují nesprávně vloženou spirálu.

Prevence

Lékaři doporučují přijmout následující opatření k prevenci předmenstruační bolesti:

 • pravidelně navštěvujte gynekologa (každých 6 měsíců);
 • každý rok k vyšetření jinými odborníky (chirurg, endokrinolog atd.);
 • vyvarujte se poranění pánevních orgánů.

Bolest v boku před menstruací je vážným příznakem, který má mnoho příčin a vyžaduje včasnou diagnostiku. Pouze kvalifikovaný odborník může stanovit správnou diagnózu a zvolit vhodnou léčbu. Při přísném dodržování všech pokynů se žena v krátké době vrátí ke svému obvyklému způsobu života..

Bolest v dolní části břicha během menstruace

Menstruace je fyziologický proces vlastní každé ženě. Během ní začíná být odmítnuto zralé vejce. Za normálního stavu by pacienta neměla obtěžovat silná bolest. Malé nepohodlí v břiše je povoleno. Existují však případy, kdy během menstruace levá strana bolí dole. Tento stav může být známkou různých nemocí. Chcete-li přesně určit příčiny výskytu, je lepší podstoupit vyšetření.

S menstruací se často objevují břišní nepohodlí

Jaké jsou ne-gynekologické příčiny bolesti

Během menstruace může žena pociťovat bolest v dolní břišní dutině na levé straně z důvodů nesouvisejících s gynekologickými. Tyto zahrnují:

 • zánět močového měchýře;
 • onemocnění střev;
 • nemoc ledvin;
 • cholecystitida.

Zánětlivý proces v močovém měchýři

Cystitida je charakterizována infekcí v orgánu. Nejčastěji se onemocnění objevuje v důsledku hypotermie a oslabené imunity. Kromě toho se cystitida vyskytuje při nošení oděvů, které omezují pohyb, častých výměn sexuálních partnerů a užívání drog cytostatické skupiny. Patologie je charakterizována výskytem tažné nebo bolestivé bolesti.

Cystitidu lze posoudit podle častého nutkání vyprázdnit orgán a podle zakalené moči s krevními částicemi.

Onemocnění střev

Tato položka zahrnuje patologie uvedené v tabulce.

názevPopis
Porucha vstřebávání a tráveníBolest se vyskytuje v horní části břicha, je tu hojná stolice se silným nepříjemným zápachem. Pacientka je často unavená a její váha je výrazně snížena.
Podrážděné střevoS tímto porušením se stolice mění, výkaly mají jinou konzistenci. Bolest bolí nebo bodá, žena se neustále obává nadýmání.
Ulcerózní kolitida a Crohnova chorobaPacient pociťuje bolest v dolní břišní dutině. Jsou podobné kontrakcím, ale mohou také táhnout. Krvavý průjem.
ApendicitidaJedná se o zánětlivý proces v příloze. Nemoc lze určit, když:
• bolesti ostré a tažné povahy, které se nejčastěji vyskytují na pravé straně, ale také na levé straně;
• nevolnost;
• vysoká teplota;
• slabost.
V pokročilých stádiích onemocnění může slepé střevo prasknout. To se posuzuje podle výskytu vysoké horečky a akutní bolesti. U apendicitidy je nejdůležitější včasná návštěva lékaře. Prasknutí slepého střeva může být fatální.

Nemoc ledvin

Urolitiáza může být zděděna. Riziko vzniku onemocnění se zvyšuje v důsledku:

 • špatná výživa;
Bolest může být způsobena onemocněním ledvin
 • dostat infekci;
 • metabolické poruchy.

Toto onemocnění je charakterizováno pocitem bolesti během vyprazdňování močového měchýře..

Cholecystitida

Jedná se o zánět žlučníku. Existuje možnost výskytu v důsledku onemocnění žlučovými kameny. U patologie se vyskytují následující příznaky:

 • bolest na pravé straně nebo pod břišní dutinou;
 • porušení trávicího traktu;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • porucha smyčky.

Pokud byly nejprve nepříjemné pocity vpravo, ale začaly se podávat doleva, patologie postupuje a je nutná pomoc odborného lékaře.

Může bolest naznačovat endometriózu?

Ano, nepohodlí může být spojeno s endometriózou. Toto je benigní patologie. S tímto onemocněním roste sliznice dělohy a je narušen menstruační cyklus. Bolest břicha má jinou povahu a může se objevit před i po menstruaci. Za přítomnosti patologie se zvyšuje pravděpodobnost neplodnosti. Kromě pocitů bolesti se u ženy objeví zvracení, nevolnost, celková slabost.

Bolest je také častá u endometriózy

Jaké nemoci dělohy mohou být

Bolestivé pocity v dolní části břicha vlevo se objevují s porušením v děloze.

názevPopis
SalpingitidaV důsledku vniknutí bakterií do těla ženy se ve vejcovodech objevuje zánět. Nejprve je poškozena sliznice a poté se proces přenáší do dalších tkání. Vejcovody se zvyšují, proto je menstruace nepravidelná a bohatá.
S patologií se objeví bolest. Pokud je fáze chronická, pak vznikají bolestivé pocity a během akutní formy - ostré.
MyomaS onemocněním má bolest přitahující charakter. Když se nezhoubný nádor zvětší, tlačí na blízké orgány a objeví se tupá bolest..
EndometritidaNa levé straně se objeví bolest. S onemocněním se vnitřní vrstva dělohy zapálí a dojde k nepohodlí. Pokud je patologie akutní, příznaky jsou výraznější. Při absenci léčby existuje možnost chronické endometritidy..
Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky:
• zvýšení teploty;
• nepohodlí v dolní části břicha, zhoršené fyzickou aktivitou;
• vaginální sekrece;
• slabost;
• zimnice.
V důsledku endometritidy existuje možnost komplikací. Proto, když se objeví bolest, je lepší navštívit gynekologa k vyšetření

Jaké abnormality ve vaječnících lze diagnostikovat

Bolest vlevo během menstruace nastává u onemocnění spojených s vaječníky:

 • mezera nebo kroucení na levé straně;
 • cysta.
Ovariální cysta je doprovázena velmi silnou a ostrou bolestí

Ruptura nebo torze levého vaječníku

V tomto případě je nutně nutná pomoc lékaře. Pokud není patologie vyléčena včas, tkáně orgánu odumírají (nekróza) v důsledku zvýšení zánětlivého procesu.

Existují vzácné případy, kdy se nemoc objeví v klidu, nejčastěji k ní dochází při neustálé intenzivní fyzické aktivitě. Hlavní symptomatologií je akutní a ostrá bolest. Nepohodlí může vyzařovat do rozkroku nebo boků. Kromě nepříjemných pocitů má pacient vysokou horečku a zvýšené pocení. Patologie je určena výskytem nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy. Kvůli nekróze stěn cév může z pochvy vycházet krev.

Ovariální cysta

Je to běžná patologie. Novotvar může být v levém nebo pravém vaječníku. Mezi příznaky cysty patří:

 • bolest ostrého nebo tažného typu;
 • porušení v menstruačním cyklu;
 • změna v práci trávicího traktu;
Příčinou mohou být také problémy s trávicím systémem.
 • bolest před menstruací silného typu;
 • otok;
 • nárůst teploty na vysoké hodnoty.

Pokud má žena prasklou cystu, mohou se objevit nebezpečné komplikace, jako je zánět pobřišnice, neplodnost a další..

Jaké jsou další důvody

Bolest může být důsledkem mimoděložního nebo normálního těhotenství.

Mimoděložní těhotenství

Tato patologie se často vyskytuje u žen. Dochází k nepohodlí v důsledku nesprávného připojení oplodněného vajíčka. Kromě bolesti má pacient:

 • porušení cyklu;
 • změna v práci trávicího traktu. Objeví se průjem, nevolnost, zvracení;
 • změna chuťových preferencí;
 • bolest na hrudi.
Mimoděložní těhotenství je velmi bolestivé a může být nebezpečné

Velmi často je těhotenství mimo dělohu zaměňováno s normálním těhotenstvím, protože mají podobné příznaky. Rozdíl je v silných bolestivých pocitech s výtokem krve, když je vajíčko připojeno mimo dělohu.

Těhotenství

U těhotné pacientky se může objevit nepohodlí. Bolest břicha při absenci menstruace v prvních 3 měsících naznačuje možnost potratu. V jiném období je to norma a nevyžaduje terapii. Pokud má pacient silné nepohodlí, je lepší navštívit gynekologa.

Jaká je podstata bolesti

Když se bolest objeví v levé břišní oblasti, je nutné určit jejich povahu:

 1. Při diagnostice gynekologických onemocnění bude bolest táhnout, řezat. Je povolen akutní a bolestivý pocit.
 2. Pokud má pacient zánět v oblasti močového měchýře, nepohodlí bude táhnout nebo bolet..
 3. V případě střevních onemocnění jsou povoleny akutní a bolestivé pocity. Kromě toho mohou být lokalizovány v horní nebo dolní části pobřišnice..
 4. Při diagnostice onemocnění ledvin je povoleno akutní nebo tupé nepohodlí. Pocity bolesti lze dát do dolní části zad.

Z videa se naučíte, jak snížit bolest:

Jaká je diagnóza

Pokud má žena bolesti břicha vlevo, je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa. Nejprve odborník prozkoumá a udělá stěr. K diagnostice bolesti břicha s menstruací musí žena darovat krev pro obecnou analýzu. Přebytek bílých krvinek signalizuje cystitidu. Dále je nutné stanovit choriový gonadotropin, aby se vyloučilo mimoděložní těhotenství.

Nejspolehlivější diagnostickou metodou je ultrazvuk. Po obdržení výsledků je možné určit přítomnost nádoru nebo onemocnění.

Jaké zacházení

Po stanovení diagnózy odborník vybere potřebnou terapii. Jako léčba bolesti během menstruace se používají léky v závislosti na nemoci:

 • U endometriózy jsou předepsány léky obsahující hormony.
 • Pokud je zjištěna salpingitida, jsou předepsána antibiotika.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci s cystitidou. Například Voltaren nebo Indomethacin. Pro urychlení zotavení jsou pacientovi předepsána antibiotika.
Pro léčbu může lékař předepsat antibiotika
 • V případě ulcerózní kolitidy je nutné upravit stravu a užívat léky na zánět, stejně jako imunomodulátory. Pokud je léčba neúčinná, pomůže chirurgický zákrok.
 • Chcete-li se zbavit mimoděložního těhotenství nebo torze vaječníků, můžete použít chirurgický zákrok.

Bolest v břiše vlevo je vážným příznakem. Porušení může signalizovat různé nemoci v těle. Proto, když se objeví nepohodlí, je lepší se poradit s gynekologem. Specialista provede vyšetření, prostuduje výsledky všech testů, diagnostikuje a předepíše aktuální léčbu.

Před menstruací bolí pravá strana nebo levá dolní část břicha: příčiny, nebezpečné příznaky, léčba

Pokud vás pravá strana bolí před menstruací, je to důvod k obavám. Tento stav je nejčastěji známkou patologie orgánů reprodukčního systému, gastrointestinálního traktu nebo neurologického onemocnění. A v řadě situací je nutná urgentní chirurgická péče..

Příčiny bolesti v boku před menstruací

K ovulaci (uvolnění vajíčka do dutiny vejcovodu) obvykle dochází 2 týdny před nástupem menstruace, přičemž pravidelný cyklus trvá 28 dní. Přibližně polovina pacientek cítí přístup ovulačního období a nástup samotné ovulace. Za jeho vnější příznaky se považují:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • zvýšená sexuální touha;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • přítomnost malých skvrn krve na prádle;
 • náhlé změny nálady;
 • únava a únava;
 • tlumené křeče a bolesti v podbřišku.

Bolestivé záchvaty během ovulace jsou způsobeny skutečností, že v procesu opouštění folikulární membrány ji vejce roztrhne. To je doprovázeno uvolňováním malého množství krve a intersticiální tekutiny. Vejcovod se začíná intenzivně stahovat, takže se v něm reprodukční buňka pohybuje rychleji. To vše dráždí břišní stěnu, takže žena zažívá malou bolest a nepohodlí..

Mohou se objevit nepříjemné pocity v důsledku jakýchkoli patologických procesů vyskytujících se v ženském těle. Hlavní budou popsány níže..

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je vážný stav, často doprovázený paralelní lézí vejcovodů. Bolest je jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění. Ignorování zánětlivého procesu je spojeno s přechodem do chronické formy a výskytem komplikací.

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida je zánět vaječníků způsobený penetrací infekčních agens (stafylokoky, streptokoky, E. coli) do pánevních orgánů. Bakterie mohou v těle pacienta přetrvávat po dlouhou dobu a způsobit zánětlivý proces, pouze pokud jsou sníženy jeho imunitní a obranné síly (například při prudkém úbytku tělesné hmotnosti, dlouhodobých stresových situacích, závažném souběžném systémovém onemocnění).

Bolest v oophoritidě má tendenci zesílit se před kritickými dny, má bolestivou povahu a ovlivňuje celkovou pohodu pacienta: krvácení může být silnější, teplota může stoupnout na horečnaté hodnoty (38-39 ° C). Je také možné přidat příznaky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, bolesti hlavy atd.).

Adnexitis je zánětlivé onemocnění, které současně postihuje vaječníky a vejcovody. V tomto případě bude bolest výraznější s ozářením do sakrální oblasti. Kromě toho lze u této patologie zaznamenat hnisavý výtok z genitálního traktu, potíže s vylučováním moči v malých částech, bolestivost a ztuhlost břišních svalů..

Cysta a polycystická

Fyziologické (folikulární) cysty se tvoří díky skutečnosti, že folikulární membrána po zrání z žádného důvodu nepraskne. Může se objevit několik takových cyst najednou, mají malou velikost a přinášejí ženě nepohodlí a bolest pouze v případě následného růstu a tlaku na břišní stěnu.

Luteální cysta se vyvíjí v důsledku zvýšení žlutého tělíska a způsobuje vážné poruchy v těle pacienta - prodloužené narušení menstruačního cyklu, akutní bolest na odpovídající straně břicha. Když tato cysta praskne, pocity bolesti ustupují a jsou důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře.

Jak zmírnit bolestivost

Chcete-li urgentně zmírnit křeče, můžete si doma poskytnout první pomoc:

 • Zahřejte břicho a dolní část zad - to pomůže uvolnit svaly;
 • Dělejte cvičení jógy k uvolnění endorfinů;
 • Odpočívejte, vykoupejte se, meditujte - zmírňuje stres;
 • Užívejte ibuprofen nebo diklofenak pro silnou bolest v boku během menstruace;
 • Požádejte svého lékaře, aby vám předepsal hormonální antikoncepci;

Pokud jednoduchá léčba nepomůže, poraďte se se svým lékařem, abyste prodiskutovali možné důvody, proč vás může pravá strana bolet před menstruací, a co je nejlepší ve vašem případě udělat..

Diagnostika

Kromě vizuálního vyšetření a odběru anamnézy lékař nasměruje pacienta na další diagnostické metody. Mezi nimi je povinné odebrat nátěr z pochvy (k identifikaci patogenních agens), krev na pohlavní hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k určení přítomnosti zánětlivého procesu a novotvarů.

Ovariální cysty a jejich komplikace

V mladém věku může být bolest v podbřišku na pozadí stávajících cyst na vaječnících, které jsou komplikovány torzí nohy nebo prasknutím tobolky. Cyst pediklu může být komplikován kroucením, které vede k silné silné bolesti a poruchám pohody, zvýšení teploty na pozadí poklesu tlaku, nevolnosti nebo dokonce zvracení na pozadí bolesti. Torze cysty pedicle je stav nouze, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Není méně nebezpečné, pokud se cysta zapálí nebo praskne, pak bolest nabývá intenzivního akutního charakteru, na pozadí se objevuje nevolnost. Bolest se šíří po celém břiše a vyzařuje do rozkroku a konečníku. Bolest se zvyšuje s pohyby střev nebo vyprazdňováním močového měchýře na pozadí pohlavního styku.

Prevence

Lékaři doporučují přijmout následující opatření k prevenci předmenstruační bolesti:

 • pravidelně navštěvujte gynekologa (každých 6 měsíců);
 • každý rok k vyšetření jinými odborníky (chirurg, endokrinolog atd.);
 • vyvarujte se poranění pánevních orgánů.

Kromě toho by se žena měla vyhnout užívání hormonální antikoncepce sama, aby nedošlo k narušení těla, a nitroděložní tělísko by měla instalovat pouze na osvědčených klinikách..

Ukončení mimoděložního těhotenství

Na pozadí zpoždění menstruace a přítomnosti určitých příznaků těhotenství (včetně pozitivního testu) může být ostrá bolest v oblasti levé nebo pravé strany těsně nad tříslem známkou prasknutí trubice s mimoděložním embryem. Tento stav se nazývá „mimoděložní těhotenství“ a jeho ukončení je typické pro období od šestého do desátého týdne. Je to bolest na pozadí ukončení těhotenství s poškozením dýmky, která může být hlavním znakem, kvůli kterému dochází k ostré a nesnesitelné bolesti v podbřišku nebo v celé břišní dutině jako celku. Až do tohoto okamžiku existují všechny typické příznaky těhotenství, charakteristické pro normální těhotenství - ranní nevolnost, otok na hrudi, ospalost. Takové pojetí a vývoj plodu však nemůže skončit porodem - těhotenství je přerušeno v rané fázi kvůli neschopnosti trubice natáhnout se a zajistit plný vývoj plodu.

Co dělat

V 90% situací je bolest ve vaječnících před menstruací známkou nemoci. Ať už se bolest objevila jednou nebo vás dlouhodobě obtěžuje, měli byste se určitě poradit s gynekologem. Je obzvláště důležité to udělat, pokud se k tomuto příznaku přidá slabost, horečka a nevolnost. Po provedení ultrazvuku bude specialista schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat terapii.

Musíte jít k lékaři s jakýmkoli podezřením na onemocnění, abyste ho zjistili na začátku vývoje. Poté bude možné se nemoci zbavit bez komplikací. A aby se zabránilo vzniku patologie, musíte za účelem prevence alespoň jednou ročně navštívit gynekologa.

Menstruace je fyziologický proces vlastní každé ženě. Během ní začíná být odmítnuto zralé vejce. Za normálního stavu by pacienta neměla obtěžovat silná bolest. Malé nepohodlí v břiše je povoleno. Existují však případy, kdy během menstruace levá strana bolí dole. Tento stav může být známkou různých nemocí. Chcete-li přesně určit příčiny výskytu, je lepší podstoupit vyšetření.


S menstruací se často objevují břišní nepohodlí

Bolest po pohlavním styku

Některé ženy po pohlavním styku pociťují nepříjemné pocity. To se často stává v noci. Proč a co může ublížit závisí na mnoha faktorech.
Často, pokud v tomto případě táhne dolní část břicha, mohou být důvody spojeny s frustrací, to znamená s morální nespokojeností. Proč dolní část břicha táhne po sexuálním kontaktu, může přesně určit pouze lékař. Pokud se to u žen zřídka stane a bolest je mírná, můžete takový příznak ignorovat. Mimochodem, muže může po pohlavním styku bolet také žaludek. A některé ženy tvrdí, že během početí pociťovaly bolest. Pokud však pravá nebo levá neustále táhne, musíte kontaktovat gynekologa.

Proč mohou ženy mít bolesti v podbřišku a co je způsobuje?

 • chronická adnexitida a endometritida;
 • adheze malé pánve;
 • endometrióza, stejně jako otok, indurace;
 • chronická cervicitida;
 • nemoci infekčního původu;
 • suchost pochvy (kvůli nedostatečnému vzrušení, s menopauzou);
 • poškození v důsledku velmi drsného styku.

V medicíně se bolest, která se vyskytuje v různých fázích pohlavního styku, nazývá dyspareunie. Bolest může být různá - někdy si žena stěžuje, že tlačí, tahá, popálí, brní v oblasti rozkroku.

To, zda může při drozdi dojít k bolesti, závisí na intenzitě onemocnění. Drozd je infekční onemocnění, při kterém se objevuje výtok, který může způsobovat nepohodlí. Zároveň se žena obává svědění - svědění v oblasti genitálií a nepohodlí v dolní části břicha.

Bolesti dolní části břicha u žen vpravo a vlevo

Při určování příčin bolesti v podbřišku u žen je lékaři rozdělili do dvou podmíněných skupin. Důvody, proč žena bolí v podbřišku, mohou být organické a funkční..

Organické příčiny bolesti a křečí u ženy

 • onemocnění genitální oblasti u žen (endometritida, apoplexie vaječníků, děložní myom, adnexitida, ovariální cysta, torze ovariální cysty nohy, endometrióza);
 • nepohodlí a bolest spojená s použitím nitroděložního tělíska;
 • akutní chirurgická patologie, onemocnění žlučníku, močového systému (cholecystitida, pyelonefritida, apendicitida, cystitida);
 • tupá, řezná, tahová a další bolesti spojené s těhotenstvím (hrozící ukončení, mimoděložní těhotenství, kolika po lékařském potratu, předčasné odtržení placenty).

Funkční důvody

 • porušení měsíčního cyklu (nefunkční děložní krvácení, algodismenorea);
 • bolest během ovulace;
 • stagnace krve, která se uvolňuje během menstruace (hematometr, ohyb dělohy).

Je třeba poznamenat, že bolest v dolní části břicha může mít jinou povahu. Může to být ostré, ostré, bolestivé. Někdy je doprovázeno nadýmáním, silným nepohodlí v dolní části zad. V některých případech pociťuje žena během pohlavního styku nepohodlí bezprostředně po činu.

Je důležité co nejrychleji určit, s čím jsou spojeny křeče u žen v této oblasti. Příčiny křečí určí gynekolog nebo žena bude odeslána k příslušnému specialistovi.

U onemocnění urogenitálního systému se u žen vlevo může objevit bolest v podbřišku. Pokud bolí dolní část břicha na levé straně ženy, příčinou tohoto stavu může být řada nemocí, při nichž se projevuje tažná, bodavá a bolestivá bolest. Za prvé, silná bolest a nadýmání mohou naznačovat onemocnění střev. Někdy to bolí na levé straně a po přejídání, jíst nekvalitní jídlo. Je třeba mít na paměti, že jedno z onemocnění ledvin se může projevit tímto způsobem. Tahy na levé straně a s řadou onemocnění reprodukčního systému. Ale pokud to bolí nebo táhne na levé straně, měl by lékař určit důvody. Pouze odborník jasně chápe a určuje, co je na levém podbřišku u žen.

Neurologická onemocnění mohou také způsobit nepohodlí, při kterém bolest obvykle pulzuje, střílí.

Stává se, že bolest v dolní části břicha je spojena s podchlazením - například žena může trpět takovými pocity po zmrznutí nohou atd..

Bolest v podbřišku vpravo u žen se může také lišit. Často bolest, tahání bolesti může být spojena s onemocněním střev, ledvin, s záchvaty slepého střeva, akutní pankreatitidou. Specialista jasně chápe, co je na pravé straně, a podle toho patologie, z nichž se mohou objevit orgány.

Zánět přívěsků a dělohy

Pokud dojde k zánětu dělohy nebo přívěsku, onemocnění začíná akutně: teplota stoupá, zaznamenává se intoxikace těla, bolest v podbřišku. Pokud má žena adnexitidu, bolest v dolní části břicha vlevo nebo vpravo - na obou stranách. V případě endometritidy je uprostřed bolestivá nebo ostrá bolest a pocit pálení. Pokud žena jde k lékaři se stížnostmi na bolest na levé nebo pravé straně, provede odborník vaginální vyšetření. V případě zánětu přídavky jsou zaznamenány pastovité přídavky s ostrou bolestí. Se stížnostmi, že to bolí uprostřed a podezřeními na endometritidu, je hmatatelná změkčená a zvětšená děloha, která může při palpaci bolet.

Při akutním průběhu těchto onemocnění je pozorována silná bolest na levé straně v podbřišku, stejně jako v pravé nebo střední části. U chronické endometritidy a adnexitidy je bolest bolestivá, tupá. Je zaznamenána závažnost v oblasti přídavků, citlivost dělohy je určena palpací. Pokud zatlačíte do podbřišku a poté jej prudce uvolníte, bude bolest při uvolnění silnější. Někdy si žena stěžuje, že ji bolí konečník.

Při těchto onemocněních může žena cítit, že se v ní vyvíjí bolest ve střevech v levé dolní části břicha a bodavá nebo pulzující bolest. Je však možné přesně určit, proč to bolí nalevo, pouze během procesu výzkumu. Muži by se měli také poradit s lékařem, protože pouze odborník může určit, proč se u mužů vyvíjí bolest v podbřišku vlevo.

Předepisuje léčbu zánětu přívěsků a dělohy, lékař předepisuje infuzní terapii, antibiotika, vitamíny, protizánětlivé léky.

Endometrióza

S projevem endometriózy je poškozena děloha, přídavky a také zadní prostor. Toto onemocnění je charakterizováno šířením buněk mimo dělohu, které jsou podobné endometriu. Zpravidla se v tomto stavu bolest v dolní části zad a dolní části břicha projevuje před menstruací a zvyšuje se s menstruací.
Pokud se vyvíjí endometrióza dělohy, pak to bolí, táhne a píchá uprostřed dole.

S rozvojem endometriózy přívěsky kňučejí v části, kde se určuje oblast třísla.

S retrocervikální endometriózou - za pubisem.

Pocity bolesti se stávají intenzivnějšími s výrazným adhezivním procesem v malé pánvi. Ale s endometriózou je také narušen menstruační cyklus, mění se povaha menstruace, rozvíjí se neplodnost.

S tímto stavem si žena někdy myslí, že příčinou křečí je to, že bolí střeva. Je na odborníkovi, aby přesně určil, co může ublížit, a stanovil diagnózu. Endometrióza je léčena hormony, někdy je nutný chirurgický zákrok.

Ovariální mrtvice

U žen se mezi obdobími vyvíjí apoplexie, tj. Krvácení ve vaječníkové tkáni.

Toto onemocnění se projevuje po ovulaci. Při prasknutí folikulu jsou poškozeny cévy vaječníku, v důsledku čehož je zaznamenáno krvácení do břišní dutiny a do vaječníku. To se může stát po činu, po fyzické námaze. Při nitrobřišním krvácení trpí žena silnými praskajícími bolestmi v podbřišku v místě, kde se nachází postižený vaječník. Zaznamenává se také posthemoragická anémie, při které tlak klesá, kůže zbledne, žena ztrácí vědomí. V tomto stavu je nutná urgentní operace..

Myom dělohy

Bolesti v dolní části břicha jsou pozorovány u děložních fibroidů, pokud nádor dosáhne velké velikosti a stlačí orgány, které jsou umístěny poblíž. V tomto případě žaludek bolesti a stehy, tam je tupá, tahání bolesti. S rozvojem submukózního myomatózního uzlu je bolest šití, křeče. Vyvíjí se také krvácení. V takových případech je nutná operace..

Torze nohou ovariální cysty

Podobný stav se může vyvinout v důsledku ostrých zatáček, náklonu a fyzické námahy. Proč to v tomto případě bolí dole, je jednoduše vysvětleno: pokud je noha zkroucená o 90 stupňů, je narušen odtok venózní krve, vyvíjí se cystový edém. V tomto případě mohou důvody, proč žena kňučet v dolní části břicha, s jistotou potvrdit pouze lékař..

Pokud dojde k torzi 360 stupňů, arteriální krev nevstupuje do cysty a v důsledku toho je bolest již akutní, řezná, někdy střílí. Existuje také obrázek "akutního" břicha: na straně, kde je cysta zvětšena, se vyvíjí silná bolest, křeče, žena je nevolná, začíná zvracení. Teplota stoupá, bolesti dolní části zad. Tento stav se může vyvinout bez ohledu na menstruační cyklus: jak uprostřed cyklu, tak během menstruace..

Co když se u ženy rozvine tento stav? Odpověď je jednoznačná: je nutná nouzová léčba - odstranění cysty, zatímco noha se neodvíjí.

Apendicitida

Příčiny křečí mohou být spojeny s záchvatem apendicitidy. Je třeba poznamenat, že toto onemocnění začíná zvýšením teploty a bolesti, které se nejdříve pociťují v epigastriu a poté v iliakální oblasti. Kromě toho jsou zaznamenány intoxikace, slabost, zvracení a někdy průjem, porucha chuti k jídlu..

Bolest v iliakální oblasti je ostrá, její intenzita však může být odlišná - někdy je to konstantní, někdy přerušovaná bolest. Začíná to ve středu, postupně se posouvá na pravou stranu, zvyšuje se pohybem, kašlem, když člověk změní polohu těla.

Na samém počátku vývoje těchto příznaků je důležité poradit se s lékařem, protože bez včasného chirurgického zákroku je možná peritonitida a další smrt..

Je důležité si uvědomit, že příznaky apendicitidy lze snadno zaměnit s příznaky jiných nemocí. Vypadá to, že se objevují křeče ve střevech, nadýmání, žaludeční choroby, neurologická onemocnění, předmenstruační kolika. V některých případech jsou po jídle zaznamenány bolesti při šití v důsledku přejídání. Příčiny bolesti dolní části břicha u mužů mohou také souviset s urologickými chorobami. Proto musí žaludek cítit odborník..

Cholecystitida

Nejčastěji dochází k zánětu žlučníku, pokud jsou v něm kameny. Průběh onemocnění je akutní - dochází k bodavé bolesti v dolní části zad a dolní části břicha, teplota stoupá, člověk je nemocný, obává se svědění kůže v důsledku zvýšeného bilirubinu. Bolí to ve slabinách vpravo u žen, v dolní části břicha, v pravém hypochondriu, dává jiným orgánům: bolí záda, dává do dolní části zad. Po jídle se nepohodlí stává výraznějším.

Při cholecystitidě lékař předepisuje dietu, léky, které aktivují odtok žluči. Pokud jsou kameny velké, neexistuje jiný způsob léčby než chirurgický zákrok.

Pyelonefritida, cystitida

Příčiny těchto onemocnění jsou spojeny s pronikáním infekce do močových cest. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři se vyvíjí akutní bolest v oblasti třísla, která se stává akutnější, když dojde k močení.
Někdy je pro ženu velmi obtížné psát, protože tento proces hodně škrtí.

Při pyelonefritidě bolí dolní část břicha a dolní část zad zpravidla dává dolní části zad a pravidelně táhne dolní část zad. Může vás bolet záda. Teplota také stoupá, někdy se objeví nevolnost a průjem. Ale nejvýraznější problémy s močením: ženy si stěžují, že v této době řezají v dolní části břicha. A stížnost často zní takto: „Pravidelně čůrám, když se posadím, kašlu, vadí mi, když jsem se napjal, při stisknutí zvedl těžkou váhu.“ Při laboratorních testech jsou zaznamenány zánětlivé testy moči.

Pyelonefritida i cystitida jsou léčeny antibiotiky a nitrofuranovými přípravky

Mimoděložní těhotenství

V mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko implantuje mimo děložní dutinu (může to být vaječník, dutina břišní, vejcovod). V tomto stavu se u ženy s tubálním potratem projevuje periodická bolest v oblasti rozkroku. Paroxysmální bolesti, jako před nebo během menstruace. Pokud dojde k prasknutí potrubí, bolest je akutní. V tomto případě je bolest dána pochvě, pociťované v konečníku, v nadklíčkové oblasti. Při útoku se může objevit krvavý výtok. U mimoděložního těhotenství dochází ke zpoždění menstruace, těhotenský test je pozitivní.

V tomto stavu je zaznamenáno výrazné nitrobřišní krvácení, proto je nutné okamžitě provést chirurgický zákrok.

Jaké nemoci dělohy mohou být

Bolestivé pocity v dolní části břicha vlevo se objevují s porušením v děloze.

názevPopis
SalpingitidaV důsledku vniknutí bakterií do těla ženy se ve vejcovodech objevuje zánět. Nejprve je poškozena sliznice a poté se proces přenáší do dalších tkání. Vejcovody se zvyšují, kvůli tomu je menstruace nepravidelná a bohatá. S patologií se objeví bolest. Pokud je fáze chronická, pak vznikají bolestivé pocity a během akutní formy - ostré.
MyomaS onemocněním má bolest přitahující charakter. Když se nezhoubný nádor zvětší, tlačí na blízké orgány a objeví se tupá bolest..
EndometritidaNa levé straně se objeví bolest. S onemocněním se vnitřní vrstva dělohy zapálí a dojde k nepohodlí. Pokud je patologie akutní, příznaky jsou výraznější. Při absenci léčby existuje možnost chronické endometritidy. Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: • horečka; • nepohodlí v dolní části břicha, zhoršené fyzickou aktivitou; • vaginální sekrece; • slabost; • zimnice. V důsledku endometritidy existuje možnost komplikací. Proto, když se objeví bolest, je lepší navštívit gynekologa k vyšetření

Gynekologická onemocnění

Selhání měsíčního menstruačního cyklu, hormonální nerovnováha nebo expozice patogenům způsobuje u ženy pravostrannou bolest. Opakovaná bolest během menstruace je pro mnohé přirozeným jevem a to neznamená, že tělo nefunguje správně. V medicíně se tento jev nazývá algomenorea. Během tohoto období zvyšuje oběhový systém množství krve dodávané do každého orgánu malé pánve..

Ale pokud si předtím žena nestěžovala na nepohodlí a pak začala bolet, může to znamenat zánětlivé procesy v genitáliích.

Absence menstruace po dlouhou dobu, těhotenství není potvrzeno - to je známka algodismenorey. V tomto případě se bolest objevuje vpravo a šíří se do rozkroku a stehen. Vyskytují se také stížnosti na závratě a dočasné rozmazané oči. Bolestivý syndrom se zvyšuje pohlavním stykem.

Gynekologické vyšetření pomůže identifikovat možné příčiny a patologie.

Endometritida

Onemocnění charakterizované zánětlivým procesem v děloze. Jeho povrchová vrstva je narušena, když se dovnitř dostanou houby, viry, bakterie. K onemocnění často dochází, když se imunita těla snižuje. Nemoc bez povšimnutí v čase ovlivňuje povrchně a poté jde hlouběji a ovlivňuje svalovou tkáň.

Infekce nastává, když je poškozena vnitřní výstelka dělohy: potrat (chirurgický nebo spontánní), císařský řez, porod.

Ovariální cysty

V důsledku hormonálního narušení na vaječnících se tvoří vaky s tekutinou s tenkými stěnami. Velikost novotvaru se pohybuje od 3 do 20 cm.

Ve zdravém ženském těle vajíčko ve folikulu dozrává v jednom z vaječníků. Během menstruace folikul praskne a uvolní vajíčko, zatímco zůstane a produkuje progesteron, který podporuje ovulaci. Pokud folikul nepraskne, pak se v něm hromadí tekutina, zvětšuje se a způsobuje nepohodlí. 90% těchto cyst odezní v příštím menstruačním cyklu. 10% z příznaků:

 • Bolí to v dolní části břicha, povaha bolesti je silná a akutní, stěžují si také na bolestivé pocity.
 • Pocit tlaku a tíhy v pánvi.
 • Bolestivý syndrom během menstruace je dlouhý.
 • Cyklus je přerušený.
 • Krvácející.
 • Nevolnost a zvracení.

Skutečnost, že je čas vyhledat lékařskou pomoc, bude indikována rostoucí teplotou, závratě, slabostí a silným krvácením během menstruace..

Mrtvice

Cysta vytvořená na vaječníku se zvětšuje a praskne. Celistvost orgánu je zničena, což vede ke krvácení uvnitř břišní dutiny a bolestivým křečím. Pacient si stěžuje na nepohodlí podobné apendicitidě. V konečníku a v pravém stehně jsou nepříjemné pocity tahání. Naléhavá péče spočívá v chirurgickém zákroku.

Bolest na pravé straně také znamená zánětlivý proces, který se vyskytuje v pravé vejcovodu. Také mechanické poškození a infekce pohlavních orgánů mohou způsobit nepohodlí.

Jaké zacházení

Po stanovení diagnózy odborník vybere potřebnou terapii. Jako léčba bolesti během menstruace se používají léky v závislosti na nemoci:

 • U endometriózy jsou předepsány léky obsahující hormony.
 • Pokud je zjištěna salpingitida, jsou předepsána antibiotika.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci s cystitidou. Například Voltaren nebo Indomethacin. Pro urychlení zotavení jsou pacientovi předepsána antibiotika.


Pro léčbu může lékař předepsat antibiotika

 • V případě ulcerózní kolitidy je nutné upravit stravu a užívat léky na zánět, stejně jako imunomodulátory. Pokud je léčba neúčinná, pomůže chirurgický zákrok.
 • Chcete-li se zbavit mimoděložního těhotenství nebo torze vaječníků, můžete použít chirurgický zákrok.

Bolest v břiše vlevo je vážným příznakem. Porušení může signalizovat různé nemoci v těle. Proto, když se objeví nepohodlí, je lepší se poradit s gynekologem. Specialista provede vyšetření, prostuduje výsledky všech testů, diagnostikuje a předepíše aktuální léčbu.

Ahoj milé děvčata a ženy. Jsme rádi, že vás můžeme přivítat na našem webu věnovaném kráse ženského poprsí a popisu problémů spojených s růstem a transformací mléčných žláz.