Příčiny bolesti v dolní části břicha

Pravidelná bezbolestná období jsou jedním z indikátorů zdraví žen. Proto může být jakákoli bolest, která se v tomto období objeví, včetně bolesti pravé strany během menstruace, považována za důvod návštěvy gynekologa. Zvláštnost a nebezpečí takových pocitů bolesti spočívá ve skutečnosti, že pouze kvalifikovaný lékař bude schopen zjistit příčinu jejich výskytu, rozlišit bolest spojenou s neurologickou patologií nebo související s chirurgickými chorobami. A také odlišit od bolesti způsobené poruchami nebo záněty v reprodukčním systému.

Všechny bolesti, které se vyskytnou během menstruace, se dělí na:

 • organické, přímo související s porušením struktury vnitřních orgánů a spojené s jejich poškozením;
 • funkční, které jsou způsobeny vývojem patologického procesu v orgánech a jejich tkáních v důsledku traumatu nebo zánětu.

Mezi funkční důvody, které pravá strana bolí během menstruace, patří oběhové poruchy, které způsobují hromadění a stagnaci krve v děložní dutině. Může to být způsobeno zakřivením dělohy nebo úplnou absencí deflorace. Bolest nastává, když se na pozadí vyvine hormonální selhání a primární dysmenorea. Dalším důvodem bolesti v boku během menstruace jsou menstruační nepravidelnosti a nesprávná funkce vaječníků..

Organická bolest může být způsobena rozvojem závažných onemocnění, včetně:

 • neoplazmy, jako jsou fibroidy nebo polypy, adenomyóza nebo endometrióza;
 • zánět pravého vaječníku;
 • tubální (mimoděložní) těhotenství;
 • ooforitida;
 • adnexitida;
 • pravá ovariální cysta;
 • polycystická.

Aby se vyloučila potřeba chirurgického zákroku, který by pacientovi poskytoval včasnou pomoc, je důležité potvrdit nepřítomnost takových faktorů, které ovlivňují výskyt silné bolesti na pravé straně během menstruace, jako je apendicitida nebo zánětlivý proces postihující játra. Gynekolog může také určit přítomnost nitroděložní antikoncepce (spirála) v děložní dutině jako příčinu silné bolesti během menstruace nebo diagnostikovat sekundární algomenoreu.

Diagnostika

Jakékoli rozhodnutí bude učiněno po úplném vyšetření a vyšetření pomocí ultrazvuku. Budete muset projít některými testy, včetně nátěru na mikroflóru a krve na obsah leukocytů. Včasná návštěva gynekologa, podrobné vyšetření a správná diagnóza pomohou vyrovnat se s problémem a najít správné řešení a předepsat adekvátní léčbu.

Ruční vyšetření není vždy dostatečně účinné, aby bylo možné diagnostikovat s jistotou. Proto gynekolog dává směr pro ultrazvukové vyšetření, během kterého lze identifikovat patologie, jako je zánětlivý proces nebo neoplazmy umístěné v břišní dutině na pravé straně. Nádor komprimuje orgány a děloha se během menstruace zvětšuje, což způsobuje bolest.

Stěr z pochvy pomůže identifikovat přítomnost zánětlivého procesu. Během vyšetření obsahu může být detekována patogenní mikroflóra. Pravá strana před menstruací také bolí, pokud dojde ke vzestupné infekci, která způsobila nástup a rychlý rozvoj zánětlivého procesu ve vejcovodu a pravém vaječníku. V tomto případě bude pravá strana a dolní část břicha bolet jak v klidu, během vyšetření, tak při chůzi..

Ultrazvukové vyšetření pomůže identifikovat funkční poruchy přívěsků dělohy nebo vyvíjející se mimoděložní těhotenství, a proto je povinné. Léčba předepsaná odborníkem bude záviset na diagnóze a charakteristikách zjištěného onemocnění..

Výsledky průzkumu

Pokud v důsledku vyšetření gynekolog odhalil přítomnost zánětlivého onemocnění, budou terapeutická opatření zaměřena na zbavení se tohoto procesu. Zánět přídavků často postihuje jednu stranu, a proto jedna strana bolí. Pokud je salpingitida nebo ooforitida vpravo, pak bude bolest obtěžovat pacienta v pravém buku. Ruční vyšetření, menstruace, pohlavní styk budou nesmírně bolestivé. Adnexitida je také doprovázena silnými bolestmi, které vyžadují okamžitou a adekvátní léčbu.

Terapeutická opatření zahrnují užívání protizánětlivých léků, komplex vitamínů, v případě potřeby lékař předepíše antibiotika. Léčba je samozřejmě, kurz je minimálně 10 dní. Po ukončení útoku bude nutná regenerační terapie. Je důležité konzultovat s lékařem včas, odmítnout samoléčbu a užívat léky proti bolesti.

Jednou z nejnebezpečnějších nemocí je mrtvice. Menstruační cyklus je rozdělen do několika období a během prvního, pod vlivem estrogenu, folikul dozrává. V určitém čase se rozbije a vejce se uvolní. Pokud taková mezera nastane dříve než v den splatnosti, je doprovázena silnou řeznou bolestí. Konzervativní léčba apoplexie neexistuje. Pacient potřebuje urgentní operaci.

Neméně časté je takzvané mimoděložní nebo vejcovodové těhotenství. Oplodněné vajíčko není schopné proniknout do děložní dutiny v důsledku adhezí existujících ve vejcovodech, které zužují jejich lumen. To se stává důvodem, že vajíčko zůstává v lumen trubice, je implantováno a embryo se začíná vyvíjet a samozřejmě růst a zvětšovat se.

I přes přítomnost vajíčka se může menstruace vyskytovat pravidelně po několik měsíců, přesně podle menstruačního cyklu. Menstruace je doprovázena tažnou bolestí na pravé straně, pokud je vajíčko v pravé trubici.

Žena cítí pouze všechny příznaky těhotenství, dokud se trubice neroztáhne na maximum a nepraskne. Prasknutí vejcovodu způsobuje silnou řeznou bolest a vnitřní krvácení. Bez urgentního chirurgického zákroku může pacient zemřít.

Jaké další nemoci způsobují bolest v boku

Častěji se však bolest na pravé straně objevuje, když je děloha ohnutá doprava. Tato patologie je vrozená a souvisí se strukturálními rysy orgánů, které se přenášejí na genetické úrovni. Aby léčba byla úspěšná, musí řešit hlavní příčinu. Ultrazvukové vyšetření pomůže pochopit, zda tento stav přímo souvisí se stavem svalů a vazů. Mohou být posíleny speciální sadou cviků, které nakonec obnoví správný tvar dělohy a uleví pacientovi od bolesti.

Každý měsíc, přibližně ve stejné dny, se mnoho pacientů gynekologa obrací na předporodní kliniku se stížnostmi na bolest na pravé nebo levé straně. Jedná se o takzvanou ovulační bolest doprovázenou mírným krvácením z pochvy..

Děložní myomy jsou známé většině žen. A bolest na pravé straně během menstruace může způsobit myomatózní uzel umístěný v určité oblasti dělohy. Včasné odvolání ke gynekologovi a adekvátní léčba pomocí tradičních léků a tradiční medicíny pomůže vyhnout se chirurgickému zákroku a dosáhnout úplného uzdravení pacienta.

Endometritida je zánětlivý proces, který probíhá v děložní dutině a je doprovázen silnou bolestí, horečkou, slabostí a dalšími příznaky silného zánětlivého procesu. Lokalizace hlavního ohniska také určuje, jaké charakteristické rysy bude mít bolest. Zejména v případech, kdy se endometritida vyvíjí jako komplikace po lékařském potratu, obtížném porodu.

Léčba

Vlastnosti léčby zaměřené na zbavení se bolesti na pravé straně, ke které dochází během menstruace, jsou neoddělitelně spojeny s charakteristikami onemocnění, které je způsobilo. Protože ve většině případů je hlavní příčinou zánět, bude léčba zaměřena na boj proti zánětlivému procesu..

K rychlému dosažení pozitivního účinku se všechna terapeutická opatření provádějí v nemocnici. Pacientovi jsou předepsány:

 • užívání antibakteriálních léků širokého spektra účinku;
 • vitamíny skupiny "B";
 • protizánětlivé léky.

Po ukončení akutního stadia je pacientka propuštěna z nemocnice a doporučuje následnou léčbu doma pod dohledem místního gynekologa.

Chronický zánět se léčí doma. Tato terapie je antibakteriální, infuzní a desenzibilizující a se stanovením komplexu vitamínů. Po zastavení zánětlivého procesu je pacientovi předepsána autohemoterapie, resorpční léky, obnova a posílení. Fyzioterapeutické postupy mohou být předepsány podle uvážení gynekologa.

Po stisknutí to bolí na pravé straně: jak pod žebry, tak ve střední a dolní části břicha. Bolest ve vaječníku může být různá: může bolet pouze jeden, levý nebo pravý a dva vaječníky najednou. Ano, bolestivá bolest vpravo, blíže k vaječníkům, se může objevit před menstruací.

A vždy správně - nikdy neopustit. Také to bolí a střílí. A těsně před menstruací je na Uzi všechno v pořádku. Měl jsem takové bolesti, než se menstruace zesílila. Může být 17. květen kvůli vaší menstruaci? A než začne menstruace píchat, štípnout, i když střílí. Bolest jako kontrakce popadla oba vaječníky, způsobila dolní část zad a pominula.

Bolí mě také pravý vaječník ((ale mám chronickou adnexitidu... zánět slepého střeva byl také odstraněn. Z tohoto důvodu dochází k mírnému oddělení endometria, které je doprovázeno bolestí a špinením po dobu jednoho nebo dvou dnů. Takže, dámy, nebojte se! Také jsem měl bolest v pravém vaječníku před menstruací. Jakmile mě dokonce dali na nouzovou operaci, bolelo to jeden den a bolela mě noha. Po 2 hodinách začala menstruace a bolest okamžitě pominula.

V nemocnici jsme absolvovali kurz antibiotik a elektroforézu. Bolest břicha vpravo dole je jednou z nejčastějších příčin návštěv pacientů na pohotovosti. Existuje mnoho struktur v pravé dolní části břicha, ve kterých se může vyvinout. Nejběžnějším důvodem, proč strana bolí vpravo, v dolní části břicha, je apendicitida nebo zánět slepého střeva. Vyskytuje se asi u 10% lidí a nejčastěji se vyskytuje mezi 10 a 30 lety, i když se může objevit v jakémkoli věku.

Bolest během ovulace nastává asi 2 týdny před dalším menstruačním obdobím, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku. Ulevuje jim od bolesti a odpočinku, ale pokud bolest přichází s horečkou a nevolností, infekcí, mělo by to být považováno za apendicitidu.

Ledvinové kameny do močového měchýře mohou procházet jakoukoli částí močových cest. Jedná se o velmi bolestivý proces, i když nevede k trvalému poškození. Pokud není infekce ledvin léčena, může se široce šířit nebo poškodit orgány..

Méně časté příčiny bolesti dolního pravého břicha zahrnují:

Někdy se na povrchu vaječníků objevují cysty - vaky naplněné tekutinou, které mohou růst a způsobovat nepohodlí. I když jsou obvykle neškodné a mohou samy odejít, mohou růst a způsobovat bolest v podbřišku..

Bolest v dolní části břicha, nevolnost, zvracení a tlak na močový měchýř nebo konečník mohou také souviset s tíhou nebo plností. Napětí, nadýmání a tlak v konečníku jsou doprovázeny bolestí. Obvykle zmizí pohybem střev a není doprovázen dalšími příznaky..

To je způsobeno skutečností, že v lidské břišní dutině se nachází velké množství orgánů a „poruchy“ kteréhokoli z nich mohou být doprovázeny bolestivým syndromem. Aby bylo možné předpokládat, co způsobilo bolest, je nutné pochopit takové ukazatele, jako je lokalizace, povaha, doba trvání, provokující faktory.

Bolest na pravé straně během těhotenství - příčiny

Během těhotenství bolí pravá strana, když rostoucí děloha tlačí na pánevní orgány a břišní dutinu. Chcete-li zjistit příčinu bolesti, neměli byste se řídit samotnými příznaky, je velmi důležité včas navštívit lékaře a provést další laboratorní a instrumentální vyšetření.

Bolest může naznačovat různá onemocnění. Ráno to bolí z boku a zezadu. Zpočátku (asi před 5 lety) byly bolestivé bolesti, nyní je to akutnější. Bez ohledu na to, jak moc jsem šel do nemocnice, dokonce i do regionální, nikdy neurčili diagnózu. Mám takové smíšené pocity a nemohu určit, co to je a s čím souvisí.

Bolest při gynekologických onemocněních

Sám jsem měl bolesti, po 3-4 dnech zesílily, obrátily se na gynekologa, stiskly vyšetření a bolest pominula, řekla, že bolest byla před menstruací. Většinou po jídle bolest vyzařuje do zad. Všechny analýzy a vyšetření jsou v normálních mezích. Zbývá už jen udělat MRI břišní dutiny, ale ještě se nerozhoduji. Velmi často se mi začala objevovat bolest pod pravým žebrem.

Během těhotenství mě to bolelo pod žebrem. Obecně, jak to chápu, ve skutečnosti mohou tyto bolesti znamenat mnoho nemocí. Po návratu ze služební cesty se ve vlaku stále objevovala „tato“ bolest. V N-sk okamžitě „identifikovali“ - apendicitidu! Více než měsíc ráno bezprostředně po zvednutí bolí žaludek, horní centrální část, bolesti jsou křeče, asi po hodině to projde, co to může být? Na koho se obrátit o pomoc!?

A pokud pravá strana v dolní části břicha bolí pouze během menstruace a pak projde. Jakékoli anomálie nebo narušení jedné nebo více z těchto struktur mohou být důvodem, že strana bolí dole, na pravé straně břicha nebo zezadu. Dobré odpoledne! Bolesti v pravém hypochondriu trápí už mnoho let.

Bolest během menstruace ženy často berou jako samozřejmost a očekávají ji. Silná křečovitá bolest a neustálé nepohodlí během menstruace však velmi komplikují obvyklý životní styl ženy. Specialisté v oboru gynekologie provádějí neustálý výzkum zaměřený na hledání bezpečných a účinných prostředků k prevenci a zmírnění specifické bolesti žen. Je důležité jasně rozlišovat mezi bolestivými křečemi spojenými s menstruací a bolestmi dolní části břicha, které mohou být způsobeny různými nemocemi. Profesionální komplexní diagnostika pomůže jasně stanovit etiologii a předepsat kompetentní terapii. Jak se naučit, jak správně interpretovat nepříjemné pocity bolesti a učinit správné rozhodnutí?

Kde jsou lokalizovány bolesti během menstruace?

Ženy si obvykle stěžují na bolest a tíhu v podbřišku. Lze zaznamenat bolest během menstruace vpravo nebo vlevo. Mohou se lišit svým charakterem: být ostrý nebo bolavý, silný nebo sotva znatelný, tažný nebo drsný. Měli byste být opatrní, když se objeví krvavý výtok, kterému předcházelo zpoždění menstruace o 1-2 týdny. V tomto případě existuje vysoké riziko mimoděložního těhotenství nebo spontánního potratu..

Bolest s menstruací vlevo

Takové bolesti jsou charakteristické pro dysmenoreu. Měly by být odlišeny od problémů způsobených chorobami tlustého střeva, jater nebo žlučníku. V důsledku těchto onemocnění dochází k porušení stolice, nadýmání, potíže s defekací..

Bolest svědčící o onemocněních ženského urogenitálního systému může být spojena s výskytem cysty ve vaječníku. Bolestivé pocity lze zaznamenat nalevo i napravo. Jsou doprovázeny nevolností, zvracením, horečkou. Jedním z řešení v tomto případě je chirurgický zákrok..

Bolest s menstruací vpravo

Jsou cyklické. Kromě menstruace může být bolest na pravé straně příčinou zánětu slepého střeva, problémů s močovodem nebo vejcovodů. Naléhavé odvolání k lékařské instituci a přesná diagnóza zabrání nežádoucím následkům.

Je možné zapomenout na bolest během menstruace

Moderní homeopatický přípravek „Remens“ pomůže vyřešit mnoho problémů žen. Není hormonální lék, aktivuje systém hypotalamus-hypofýza-vaječníky a stimuluje nezávislou produkci hormonů v těle. Na pozadí užívání léku je pozorována stabilizace a korekce menstruačního cyklu, eliminuje se nerovnováha, zmírňuje se bolest během menstruace a zlepšuje se celková pohoda ženy..

Bolest v podbřišku u žen může být známkou mnoha nebezpečných onemocnění. Užívání jakýchkoli pilulek, včetně antispazmodik, s nejasným zdrojem bolesti, je přísně zakázáno. V případě dlouhodobé intenzivní bolesti, horečky a jakéhokoli vaginálního výtoku se doporučuje urgentně navštívit lékaře. Tím, že budete jednat nezávisle, pomocí léků proti bolesti, zamaskujete obraz nemoci a zkomplikujete její následnou diagnostiku.

Na jaké nemoci můžete myslet?

Bolest dolní části břicha u žen může naznačovat zánět pánevních orgánů - ledvin, močového měchýře, dělohy a jejích přídavků. Někdy se bolestivé pocity objevují u onemocnění tlustého střeva - ileitida, kolitida, střevní obstrukce, stejně jako při infekci červy nebo prvoky. Při patologii páteře (radikulitida, výhřez disku, osteochondróza) vyzařuje bolest do oblasti pánve a nohou.

Bolest na pravé a levé straně u žen

Postupné zvyšování bolesti vpravo, doprovázené horečkou, intoxikací, nevolností a zvracením, může naznačovat zánět slepého střeva. Pacient vyžaduje urgentní konzultaci s chirurgem a chirurgický zákrok.

Bolest na pravé straně nastává při terminální ileitidě, kdy dochází k zánětu koncové části ilea. Příčinu ileitidy není vždy možné zjistit, někdy se nemoc vyvíjí po bakteriální nebo virové infekci, s nedostatečnou svalovou chlopní mezi tenkým a tlustým střevem. Ileitida je charakterizována průjmem s hlenem a krví, bolestmi na pravé straně, nadýmáním, střevními křečemi a horečkou..

Další příčinou bolesti vpravo je gynekologická patologie: pravostranný zánět přívěsků dělohy, mimoděložní těhotenství, ovariální mrtvice, vejcovody. Tytéž důvody však mohou způsobit bolest na druhé straně s levostranným umístěním patologického procesu.

Bolest na pravé straně může být s renální kolikou, zatímco se šíří do oblasti močového měchýře a genitálií ženy, obvykle doprovázená dysurickými jevy (časté a bolestivé močení).

Bolest na levé straně břicha má také různé příčiny. Na levé straně jsou takové břišní orgány, jako je slezina, slinivka břišní a žaludek. Bolest vlevo se objevuje při pankreatitidě, zvětšení sleziny, peptickém vředovém onemocnění, brániční kýle. Ve vzácných případech je příčinou angina pectoris. Tato atypická lokalizace příznaků ischemické choroby srdeční se vyskytuje hlavně u žen, které si v době infarktu stěžují na bolesti břicha, dolní části zad nebo nohy, dolní části zad nebo nohy.

Při vnitřním krvácení se vyskytují bolestivé pocity v břiše, doprovázené slabostí, studeným potem, nadměrnou bledostí, nevolností a závratěmi. Život pacienta někdy závisí na rychlosti péče.

Příčiny bolesti před a po menstruaci

Vzhled tahání bolesti před menstruací několik dní před jejich nástupem je u většiny žen normální. Bolesti jsou tupé, táhnoucí se v přírodě, dávají bederní oblasti. S nástupem menstruace se bolest zastaví a nejčastěji nejsou nutná další terapeutická opatření.

Dlouhodobá stresová situace, příjem alkoholu, fyzická únava vyvolávají břišní nepohodlí. Někdy se změna hormonálních hladin stává příčinou ženského nepohodlí..

Intenzivní bolest břicha před menstruací se vyskytuje za přítomnosti gynekologické patologie - fibromatózní uzlina v děloze, cysty na vaječnících, po operaci břicha, hormonální narušení v těle.

Pokud během menstruace dojde k bolesti v břiše a poté, co jejich konec přetrvává nebo se zesiluje, lze předpokládat následující patologii:

 • Endometrióza je šíření buněk ve vnitřní vrstvě dělohy do jiných tkání těla. Je možné vrhnout endometrium do břišní dutiny během menstruace, ale častěji roste do svalové vrstvy dělohy. Vzhledem k tomu, že tkáň endometria je hormonálně závislá, dochází během menstruace ke stejným změnám jako ve vnitřní vrstvě dělohy. To se projevuje měsíčním krvácením do okolních tkání a orgánů, což vede také k jejich zánětu. tedy na příznaky bolesti. Endometrióza je nejčastější příčinou pooperačního břišního nepohodlí u žen..
 • Myom dělohy. Nemoc může být asymptomatická nebo se může projevit silným krvácením a bolestmi v podbřišku. Myom může způsobit potrat, neplodnost, anémii.
 • Polypy endometria;
 • Peritoneální adheze;
 • Zánět příloh;
 • Přítomnost nitroděložního tělíska.

Pokud se stav ženy zhorší po menstruaci, zvýšení teploty, výskytu hnisavého výtoku z pochvy, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem diagnózu.

Bolest během ovulace

Ženy uprostřed menstruačního cyklu mají často slabou bolest v dolní části břicha, což naznačuje ovulaci. Bolest může být doprovázena špinavým výtokem, který zmizí za 1-2 dny. Důvodem jejich vzhledu je prasknutí folikulu, vytéká z něj kapalina s příměsí krve. To je doprovázeno kontrakcemi dělohy, což ženám způsobuje nepohodlí.

Silné křečové bolesti během ovulace mohou naznačovat nebezpečnou patologii - ovariální apoplexii. Když folikul praskne, ovariální tkáň je nasáklá krví a poté dojde k masivnímu krvácení do břišní dutiny. Příznaky připomínají „ostrý žaludek“: objevuje se bledost, prudký pokles tlaku, silná bolest, mdloby.

Bolesti dolní části břicha během těhotenství

U některých žen se fyziologické bolesti objevují v prvním trimestru. Jako jejich důvody lze jmenovat následující faktory: zvýšení dělohy, natažení svalů a vazů, posunutí těžiště těla, změna hormonálních hladin u ženy. Takové příznaky jsou zcela neškodné, avšak budoucí matka by měla preventivně navštívit gynekologa..

V jiné situaci může silná bolest břicha představovat hrozbu pro průběh těhotenství a život nenarozeného dítěte. Nejčastější důvody jejich vzhledu:

 • Hrozba ukončení těhotenství. V této situaci je bolest doprovázena vaginálním výtokem, který může být buď řídký, nebo docela hojný. Žena v takové situaci by neměla panikařit, protože moderní medicína vlastní metody udržení těhotenství v případě hrozby potratu. Musíte se uklidnit, lehnout si do postele a co nejdříve zavolat sanitku..
 • Mimoděložní těhotenství, kdy vajíčko nevstupuje do děložní dutiny, ale zastaví se v oblasti vejcovodu. Postupně se zvětšující velikost embrya ničí jeho stěnu a vyvolává prasknutí potrubí. V tomto případě si žena stěžuje na akutní bolesti břicha, které se šíří do dolní části zad, konečníku. Dochází ke krvácení; obvykle není možné potrubí uložit. Chirurgická léčba.
 • Zmrazené těhotenství se objevuje s intrauterinní smrtí plodu. Děloha se začíná stahovat, aby vytlačila plod ven. Existují bolesti v dolní části břicha a špinění.

Jakékoli nepohodlí během těhotenství by nemělo být ignorováno. Pokud je bolest mírná, můžete doporučit kontaktovat předporodní kliniku. Pokud dojde ke krvácení, je nutná akutní bolest v břiše, pokles krevního tlaku nebo mdloby, je nutná urgentní hospitalizace.

Bolest po pohlavním styku

Jejich důvodem může být spěch mužových činů, nedostatek nezbytné předehry, když žena není připravena na pohlavní styk. Malá velikost pochvy nemusí pojmout penis, někdy k této situaci dochází při jizevnatých změnách v genitáliích, například po epizomii.

U žen v menopauze se objevuje suchost slizničního genitálního traktu, poté jí třením způsobují nepříjemné pocity.

Bolest břicha po pohlavním styku může signalizovat zánět urogenitálních orgánů, adheze v malé pánvi, pohlavně přenosné nemoci.

Bez ohledu na povahu bolesti téměř vždy naznačuje narušení fungování těla. Správnou cestou proto bude lékařská konzultace..

Proč může pravá nebo levá strana bolet před menstruací - seznam možných patologií

Většina žen může předem očekávat nástup očekávaného období. Je to způsobeno nepříjemnými projevy premenstruačního syndromu, jehož charakteristické znaky je těžké zaměnit s čímkoli jiným. Mezi jeho příznaky dívky zvláště často zaznamenávaly bolest v pánevní oblasti. Mají vždy fyziologickou povahu a v jakém případě byste si měli začít dělat starosti o své vlastní zdraví??

Příčiny bolesti v boku před menstruací

K ovulaci (uvolnění vajíčka do dutiny vejcovodu) obvykle dochází 2 týdny před nástupem menstruace, přičemž pravidelný cyklus trvá 28 dní. Přibližně polovina pacientek cítí přístup ovulačního období a nástup samotné ovulace. Za jeho vnější příznaky se považují:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • zvýšená sexuální touha;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • přítomnost malých skvrn krve na prádle;
 • náhlé změny nálady;
 • únava a únava;
 • tlumené křeče a bolesti v podbřišku.

Bolestivé záchvaty během ovulace jsou způsobeny skutečností, že v procesu opouštění folikulární membrány ji vejce roztrhne. To je doprovázeno uvolňováním malého množství krve a intersticiální tekutiny. Vejcovod se začíná intenzivně stahovat, takže se v něm reprodukční buňka pohybuje rychleji. To vše dráždí břišní stěnu, takže žena zažívá malou bolest a nepohodlí..

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je vážný stav, často doprovázený paralelní lézí vejcovodů. Bolest je jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění. Ignorování zánětlivého procesu je spojeno s přechodem do chronické formy a výskytem komplikací.

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida je zánět vaječníků způsobený penetrací infekčních agens (stafylokoky, streptokoky, E. coli) do pánevních orgánů. Bakterie mohou v těle pacienta přetrvávat po dlouhou dobu a způsobit zánětlivý proces, pouze pokud jsou sníženy jeho imunitní a obranné síly (například při prudkém úbytku tělesné hmotnosti, dlouhodobých stresových situacích, závažném souběžném systémovém onemocnění).

Bolest v oophoritidě má tendenci zesílit se před kritickými dny, má bolestivou povahu a ovlivňuje celkovou pohodu pacienta: krvácení může být silnější, teplota může stoupnout na horečnaté hodnoty (38-39 ° C). Je také možné přidat příznaky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, bolesti hlavy atd.).

Adnexitis je zánětlivé onemocnění, které současně postihuje vaječníky a vejcovody. V tomto případě bude bolest výraznější s ozářením do sakrální oblasti. Kromě toho lze u této patologie zaznamenat hnisavý výtok z genitálního traktu, potíže s vylučováním moči v malých částech, bolestivost a ztuhlost břišních svalů..

Cysta a polycystická

Fyziologické (folikulární) cysty se tvoří díky skutečnosti, že folikulární membrána po zrání z žádného důvodu nepraskne. Může se objevit několik takových cyst najednou, mají malou velikost a přinášejí ženě nepohodlí a bolest pouze v případě následného růstu a tlaku na břišní stěnu.

Luteální cysta se vyvíjí v důsledku zvýšení žlutého tělíska a způsobuje vážné poruchy v těle pacienta - prodloužené narušení menstruačního cyklu, akutní bolest na odpovídající straně břicha. Když tato cysta praskne, pocity bolesti ustupují a jsou důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře.

Polycystické onemocnění je endokrinní onemocnění, při kterém je zahájen proces folikulárního růstu a vývoje vajíčka, ale není dokončen. Výsledkem je, že se ve vaječnících objevuje obrovské množství cystických útvarů. Bolest současně trápí ženu téměř neustále, zejména v předmenstruačním období.

Mrtvice

Apoplexie je náhlé prasknutí výstelky vaječníku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. K mrtvici může dojít z těchto důvodů:

 • těžké fyzické námahy nebo zranění;
 • prodloužený zánětlivý proces;
 • křečové žíly vaječníku;
 • mimoděložní těhotenství.

V některých situacích (ve druhé fázi cyklu) je možné spontánní narušení integrity ovariální tkáně. Apoplexie je doprovázena uvolňováním krve do břišní dutiny a syndromem silné bolesti. Pacient zaujme ohnutou polohu a nemůže se narovnat. Velká ztráta krve, charakteristická pro tuto patologii, může vést k smrti..

Endometrióza

Tahání epizodických bolestí je jedním z hlavních příznaků endometriózy - vážného onemocnění, během kterého buňky endometria rostou. Jsou doprovázeny sporými hnědočervenými mazaninami a mohou pacientku rušit během celého menstruačního cyklu, někdy prudce narůstají a poté na krátkou dobu mizí. Jejich vzhled může vyvolat pohlavní styk nebo nepřesné vyšetření neprofesionálním gynekologem. Kromě toho může žena pociťovat slabost a snížený výkon..

Myoma

Fibroid je benigní nádor, který se tvoří ve svalové vrstvě dělohy. Jeho výskyt souvisí s hormonální nerovnováhou v těle dívky, stejně jako s nesprávným užíváním perorálních kontraceptiv nebo dlouhodobým používáním nitroděložního tělíska bez včasné výměny. Jak fibroid roste, způsobuje řezné křeče, které se zintenzivňují před a během menstruace. Pacienti si navíc stěžují na dlouhodobé a hojné vypouštění, které teče do nebezpečného krvácení. Čím větší jsou myomatózní uzliny, tím více se stav ženy zhoršuje..

Apendicitida

Zánět slepého střeva je také doprovázen silnou řeznou bolestí na pravé straně. Triáda symptomů charakteristických pro syndrom intoxikace pomáhá odlišit apendicitidu od menstruační bolesti: nevolnost, zvýšení teploty na 38 ° C a více, zvracení. Navíc s touto patologií dochází k napětí ve svalech přední břišní stěny („břišní deska“) a neschopnosti zaujmout prodlouženou polohu. V tomto případě je nutná okamžitá operace k odstranění přílohy..

Cholecystitida

Exacerbace chronické pomalé cholecystitidy (zánětu žlučníku) může být někdy zaměňována s premenstruační bolestí. Onemocnění se vyskytuje na pozadí aktivní produkce žluči, která se hromadí v přebytku v močovém měchýři, častěji kvůli kalné obstrukci kanálků. Bolesti jsou v přírodě neustále bolestivé, v průběhu času se zhoršují letargií, horečkou a odmítáním jídla kvůli nedostatku chuti k jídlu.

Intrauterinní zařízení

IUD je účinná antikoncepce, která je pohodlná a snadno použitelná, pokud je používána správně. Nesprávně nainstalované nitroděložní tělísko může ženě způsobit spoustu problémů, od oslabení antikoncepčního účinku až po ostré střelby, bolestivé pocity, které se při pohlavním styku zhoršily. Kromě toho může být posun spirály způsoben velkou fyzickou námahou, úderem do oblasti pánve, drsným pohlavním stykem.

Cystitida

Cystitida je zánětlivý proces způsobený penetrací patogenní bakteriální mikroflóry do močového měchýře. Vzhledem k anatomickým rysům struktury močové trubice se onemocnění často objevuje u žen, a proto si někteří pacienti někdy pletou jeho projevy s obvyklou předmenstruační bolestí. Existují však příznaky, které odlišují zánět močového měchýře od PMS:

 • zvýšené nutkání používat toaletu;
 • pocit pálení při močení.

Urolitiáza

Při urolitiáze se v různých částech močového systému tvoří kameny. Pacienti zaznamenávají výskyt tupé, neustálé bolesti, krevních nečistot v moči, někdy lze nalézt hnisavý výtok - v přítomnosti infekčního procesu. Ve vzácných případech je zaznamenána anurie - zastavení toku moči do močového měchýře. Onemocnění v raných stádiích je podobné bolesti spojené s premenstruačním syndromem, ale další výzkum umožňuje přesnou diagnózu.

Ohyb dělohy

Ohyb dělohy je nejčastěji vrozený. Ženy si nemusí být vědomy jeho existence, všímá si pouze přítomnosti silné bolesti a velkých sraženin během menstruace, mezimenstruačního nátěru. Při silném ohybu může dojít k nepohodlí při pohlavním styku a problémům s koncepcí.

Neurologická onemocnění

Dojemné a zranitelné ženy mají často zkroucené a bolestivé bolesti břicha, které vyplývají z neurologických a psychogenních důvodů. Dívky vykazují poruchu nebo naopak nadměrný stav. Rychle zmizí, když se užívají sedativa a nemají nic společného s premenstruační bolestí..

Zánět střev

Hlavními příznaky střevního zánětu jsou křeče v břiše, nadýmání, snížená chuť k jídlu (a trvale silná ztráta hmotnosti), průjem s krvavým výtokem. Je obtížné zaměnit je se známkami typickými pro běžnou PMS, a proto žena okamžitě jde na kliniku navštívit gastroenterologa.

Divertikulitida a zvýšená produkce plynu

Divertikulitida je zánět divertikul (vyboulení střevní stěny). S ním dochází k bolesti lokalizované v jednom bodě v dolní části břicha. Zhoršují se kašláním, kýcháním, rychlou chůzí, přitlačením na zanícené místo a po pohybu střev nezmizí. Ženy navíc zaznamenávají zvýšenou produkci plynu, která vyvolává zvýšenou bolest v důsledku dalšího tlaku na břišní stěnu..

Potrat a diagnostická kyretáž

Po lékařském nebo chirurgickém potratu se bolest objeví i při nejopatrnější a správné implementaci. Normálně jsou způsobeny děložními křečemi, takže se orgán zmenší na svou obvyklou velikost. Patologické bolesti se objevují, když se objeví komplikace (perforace, infekce atd.) A vyžadují neodkladnou návštěvu odborníka. Kromě toho se mohou objevit po diagnostické kyretáži - kvůli neopatrnému poškození tkáně hladkého svalstva dělohy. V místě ran se tvoří jizvy, které mají sklon k zánětlivému procesu, zvláště zhoršenému před kritickými dny.

Diagnostika

Kromě vizuálního vyšetření a odběru anamnézy lékař nasměruje pacienta na další diagnostické metody. Mezi nimi je povinné odebrat nátěr z pochvy (k identifikaci patogenních agens), krev na pohlavní hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k určení přítomnosti zánětlivého procesu a novotvarů.

Léčba

Léčba bolesti v boku před menstruací závisí na etiologickém faktoru, který jejich výskyt vyvolal. Pokud byly křeče způsobeny patogeny, lékař předepíše ženě antibakteriální nebo antivirové léky. V případě, že jsou způsobeny endokrinním onemocněním nebo nesprávně nainstalovaným nitroděložním tělem, provádějí odborníci hormonální nebo chirurgické ošetření nebo odstraňují nesprávně vloženou spirálu.

Prevence

Lékaři doporučují přijmout následující opatření k prevenci předmenstruační bolesti:

 • pravidelně navštěvujte gynekologa (každých 6 měsíců);
 • každý rok k vyšetření jinými odborníky (chirurg, endokrinolog atd.);
 • vyvarujte se poranění pánevních orgánů.

Bolest v boku před menstruací je vážným příznakem, který má mnoho příčin a vyžaduje včasnou diagnostiku. Pouze kvalifikovaný odborník může stanovit správnou diagnózu a zvolit vhodnou léčbu. Při přísném dodržování všech pokynů se žena v krátké době vrátí ke svému obvyklému způsobu života..

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..