Proč vaječníky bolí před menstruací

Bolest je často známkou patologických procesů v těle. Je indikátorem infekčních onemocnění, zánětů, funkčních poruch. Bolest v podbřišku však nemusí vždy znamenat gynekologické problémy. To, jak žena snáší měsíční cyklus, je do značné míry způsobeno jejími individuálními vlastnostmi. Kdy jsou bolesti před menstruací důsledkem přirozených změn a když potřebujete navštívit lékaře?

Co se stane s vaječníky během menstruačního cyklu?

Vaječníky jsou jedním z hlavních orgánů ženského reprodukčního systému. Právě v nich je obsažena zásoba oocytů, vajíčka rostou a dozrávají, produkují se hormony estrogeny a gestageny. Po celý měsíc procházejí vnitřní struktury vaječníků cyklickými změnami. Co se stane s tímto spárovaným orgánem v každé menstruační fázi?

Před ovulací

První fáze se nazývá folikulární, s 28denním cyklem trvá 12-13 dní. Pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH), který je vylučován hypofýzou, se ve vaječnících začíná vyvíjet několik folikulů, strukturních složek obsahujících oocyty. Jak roste, uvolňuje se jeden dominantní folikul, ve kterém vaječná buňka následně dozrává.

Během ovulace

Uprostřed cyklu dochází k prudkému nárůstu gonadotropinů a pohlavních hormonů. Zralý folikul se změní na bublinu Graaf, která praskne a uvolní vajíčko připravené k početí venku. Tento proces se nazývá ovulace..

Ovulační fáze trvá 1–2 dny. U některých žen je doprovázen ovulačním syndromem. Když folikul praskne, může to bolet v dolní části břicha, často na jedné straně - vlevo nebo vpravo.

Po ovulaci

Další fáze cyklu se nazývá luteální. Během tohoto období začíná dominovat luteinizační hormon (LH), produkovaný také hypofýzou. Pod jeho vlivem se prasklý folikul transformuje na dočasnou žlázu - corpus luteum, která začíná produkovat progesteron. Připravuje endometrium dělohy na implantaci blastocysty, pokud dojde k oplodnění.

Během menstruace

Pokud zralé vejce nesplňuje spermie ve vejcovodech, pak jde do děložní dutiny a zemře. Žluté tělísko klesá, množství progesteronu klesá a endometrium je odmítnuto. Menstruační tok není nic jiného než zbytky endometria, vaginálního hlenu a krve z kapilár dělohy. Mezitím začíná nové kolo cyklu ve vaječnících. Pod vlivem FSH začnou dozrávat nové folikuly.

Proč vaječník bolí před menstruací?

Některé ženy si povšimnou, že několik dní před menstruací pociťují bolesti břicha nebo bolesti v dolní části břicha, které mohou vyzařovat do dolní části zad. Obvykle je lokalizován na pravé nebo levé straně - tam, kde se nachází vaječník, který uvolnil zralé vejce. Proč vaječníky bolí před menstruací? Příčiny mohou být přirozené a patologické.

Fyziologické příčiny

Ovulační syndrom je komplex příznaků, které se objevují během ovulační fáze měsíčního cyklu. Během ovulace praskne folikulární stěna. Ženy, které mají nízkou prahovou hodnotu bolesti, mohou v tuto chvíli cítit, jak to bolí, táhne spodní břicho, hlavně z jedné strany, protože v jednom cyklu dozrává pouze jedno vejce.

Dalším důvodem, proč vaječníky bolí, je vylití malého množství krve do pobřišnice, když jsou poškozeny mikrocievy, které zásobují folikul. Krev je nejsilnějším dráždivým faktorem, proto se objeví bolest žaludku a dolní části zad, rozmazané krvácení..

Patologické příčiny

Bolest ve vaječnících před menstruací může být příznakem patologických procesů v orgánech reprodukční sféry:

 • Adnexitis je zánět vaječníků. Příčinnými látkami mohou být stafylokoky, streptokoky, gonokoky, které pronikají vzestupně genitálním traktem, nebo tuberkulózní mykobakterie přenášené krevním oběhem. Podchlazení, oslabená imunita se stává provokujícím faktorem.
 • Apoplexie je prasknutí ovariální tkáně. Může se spontánně vyvinout v době ovulace, když folikul praskne. Vyvolává to zvedání závaží, sportovní zátěž, náhlé vysazení hormonálních léků. Při apoplexii bolí žaludek vpravo, protože nejčastěji se zlomí pravý vaječník.
 • Cysta je bublina tekutiny, která se vyskytuje ve struktuře vaječníku. Existují folikulární, luteální, endometrioidní. Pokud je příčinou bolestivých pocitů cysta, bolest se během pohlavního styku zesiluje. Ostrá, silná bolest může naznačovat prasknutí cysty.

Je pravidlem, že pokud je příčina bolesti před menstruací patologická, pak nepohodlí trvá dlouho, lze ji odstranit pouze pomocí pilulek proti bolesti. To je často doprovázeno bolestivým močením, vysokou horečkou a nevolností..

Může bolest v přílohách hovořit o těhotenství??

Dlouhodobá silná bolest v přílohách může naznačovat mimoděložní těhotenství. K oplodnění obvykle dochází ve vejcovodu, ale potom blastocysta sestoupí do děložní dutiny a připojí se k endometriu. Kvůli problémům s průchodností vejcovodů může oplodněné vajíčko zůstat v nadvarlete a připojit se tam.

V prvních týdnech žena pociťuje bolavou bolest. V případě předčasného přijetí do nemocnice praskne potrubí, což je pociťováno jako prudký bolestivý úder do podbřišku. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Jak se zbavit bolesti?

S ovulačním syndromem pomáhají léky proti bolesti dobře, rychle odstraňují nepohodlí. Pokud žena ví o takovém rysu jejího těla, může si vzít pilulku předem, před ovulací..

V tabulce je uveden seznam léků proti bolesti:

P / p č.názevLéčivá látkaCharakteristický
1NurofenIbuprofenNSAID, má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky.
2KetanovKetorolacNSAID, zmírňuje bolest a zánět.
3AnalginMetamizol sodnýAnalgetické antipyretikum.

Několik doporučení, jak se chovat během ovulačního syndromu:

 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • vyloučit ze stravy jídlo, které způsobuje nadměrnou tvorbu plynů - jablka, fazole, zelí;
 • udělejte teplou koupel na nohy, ale nedávejte teplo na žaludek;
 • minimalizovat emoční stres.

Pokud se bolest stane příliš silnou, musíte se poradit s gynekologem. Lékař bude schopen stanovit přesnou diagnózu a předepsat adekvátní léčbu.

Pokud vaječníky bolí před menstruací

Každý měsíc každá dívka prožívá několik dní svého menstruačního cyklu. U některých „dnes“ prochází zcela bez povšimnutí. Jiní jsou připraveni vylézt na zeď v pravém slova smyslu. Někteří představitelé krásné poloviny lidstva začínají pociťovat bolest několik dní nebo dokonce týden před prvním dnem menstruačního cyklu. To neznamená, že je to normální. Při sebemenším zdání nepohodlí je třeba se domluvit s lékařem. Stanoví správnou diagnózu a předepíše účinnou léčbu.

Mnoho dalších si stěžuje na bolest ve vaječnících před menstruací. Každá normální žena, která se obává o své zdraví, se toho obává. Ve skutečnosti existují důvody pro vyváženou paniku, ale nejprve musíte zjistit, proč vaječník vlastně bolí.

Důvodem jsou „kritické dny“

Nejčastěji u žen vaječník bolí těsně před menstruací. Lékaři pro tento jev dokonce určili speciální lékařský termín. Problém se nazývá velmi jednoduše - ovulační syndrom. Takový klinický obraz nejčastěji není důvodem k panice. Ovulační syndrom nepředstavuje žádné nebezpečí a nijak neovlivňuje reprodukční systém..

Můžeme tedy bezpečně říci, že bolest ve vaječnících před menstruací není fatální. Pokud k tomu ale dojde, je lepší navštívit lékaře, který může vyloučit všechny druhy nemocí..

Hlavní příčiny bolesti

U 50% dívek, před nástupem menstruace, začne bolet vaječník. To je to, kolik dívek určuje, kolik dní zbývá do menstruace..

Před začátkem „těchto dnů“ dochází v těle ženy k určitým změnám. Vajíčko zraje a vstupuje do vejcovodů, aby bylo oplodněno. Folikul, respektive jeho zbytky, je formován do zvláštního takzvaného „žlutého těla“. Podílí se na produkci hormonu nazývaného progesteron.

Někdy se stane, že se tento proces ztratí. Tělo tedy neuvolňuje dostatek progesteronu. Na této půdě se endometrium odlupuje. A to vede k tomu, že krásná polovina lidstva má před menstruací bolesti vaječníků. Jak vidíte, vše je jednoduše vysvětleno..

Někteří lidé si pletou ovulační syndrom s těhotenstvím. Abychom jej odlišili, je třeba si pamatovat jeho hlavní příznaky:

 • Bolestivé pocity nejprve v pravém vaječníku před menstruací a poté v levém.
 • Bolest je pozorována v obou vaječnících před kritickými dny.

Zlatá střední cesta cyklu

Dříve jsme se zabývali příčinami bolesti ve vaječnících několik dní před začátkem „kritických dnů“. Ale co dělat, když se bolest objeví uprostřed cyklu, přibližně 14. nebo 15. den?

Nejprve musíte pochopit, co se v tuto chvíli děje v těle dívky. Vajíčková buňka právě v této době zničí vnější obal folikulu a začne se pohybovat podél vejcovodu. Výsledkem je malé a přirozené poškození vnitřních stěn. Z tohoto důvodu několik kapek krve vstupuje do břišní dutiny. Působí na nervové zakončení. Mozek přijímá informace, které se „překládají“ jako bolest. Lékaři nazývají tento proces „úrodné okno“.

Znamení, která charakterizují „úrodné okno“:

 1. bolest vpravo nebo vlevo se objeví uprostřed cyklu, asi 14 dní;
 2. objeví se malý, ale ne charakteristický výboj;
 3. trvání bolesti od několika minut do několika hodin;
 4. bolest táhne a je „tupá“.

Stává se, že bolest ženy do 24 hodin nezmizí a její teplota stoupne. Poté jděte urgentně do nemocnice. Takové nepohodlí může vést k ne příliš dobrým výsledkům. Ženy čelí nejen neplodnosti, ale dokonce i smrti. V této věci není třeba váhat..

Příčinou nepohodlí mohou být různé poruchy struktury vejcovodů a samotného vaječníku. To může vést k nebezpečnému vnitřnímu krvácení nebo dokonce peritonitidě. Pokud je vaše zdraví drahé, pak pokud se objeví, bolí to v levém vaječníku nebo v pravém - vyhledejte pomoc od odborníka. Navíc, pokud se bolest objeví každý měsíc..

Bolest během „těchto“ dnů

Během „těchto dnů“ nemohou místa, kde se vajíčko „rodí“, nijak způsobovat bolest. Pokud stále pociťujete nepohodlí, problém se s největší pravděpodobností skrývá uvnitř dělohy..

Před nástupem menstruace roste v těle dívky vrstva endometria. Připravuje se tak na připojení oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k těhotenství, ztrácí potřebu a opouští tělo. To znamená, že žena začíná své období.

Aby se epitelu snáze opouštělo tělo, děloha se začíná postupně stahovat. To vede k bolestivým pocitům. Čím častěji se děloha stahuje, tím nepříjemnější pocity žena zažívá. Někdy je bolest tak silná, že dívka nemůže vést normální život. Musí brát léky proti bolesti a v některých případech jde dokonce o injekce.

Jak již bylo zmíněno, během menstruace bolí vaječník jen v extrémních případech. Důvodem mohou být pouze různé nádory a cysty, psychologické poruchy a stres. To nemá nic společného s reprodukčním procesem, ale stále to vyžaduje návštěvu lékaře..

Nepohodlí po kritických dnech

Po uplynutí kritických dnů ženy reprodukční proces začíná znovu. V ideálním případě by dívka neměla pociťovat žádnou bolest..

Pokud se u vás objeví nepohodlí nebo bolest, pravděpodobně máte nějaké gynekologické onemocnění. Proto musíte naléhavě vyhledat pomoc od zkušeného gynekologa..

Nepohodlí při pohlavním styku

Mnoho dívek si stěžuje na bolest ve vaječnících během pohlavního styku nebo po něm. To může být způsobeno různými faktory. Tady jsou některé z nich:

 1. různé infekční nemoci a procesy pohlavních orgánů;
 2. zánět pohlavních orgánů;
 3. cysta ve vaječnících (v jednom nebo dvou);
 4. benigní a maligní novotvary v genitáliích;
 5. přítomnost adhezí v pánevních orgánech dívky;
 6. nedostatečné uvolňování maziva během pohlavního styku v důsledku porušení sekreční funkce pochvy;
 7. hluboká penetrace;
 8. přetížení během pohlavního styku.

Jakýkoli z důvodů způsobuje nepohodlí při pohlavním styku. Žena si začíná myslet, že je frigidní, protože samotný proces jí nepřináší žádné potěšení, ale jen bolest. Na tomto pozadí se začínají vyvíjet různé komplexy a dokonce i psychické trauma. Proto byste tento problém neměli odkládat na zadní hořák..

Nepohodlí během těhotenství

Těhotenství je nejúžasnějším obdobím v životě každé dívky. Každá žena proto sní o ideálním těhotenství a zdravém dítěti. Bohužel v reálném životě ne všechno funguje tak, jak chcete. Někdy při přenášení dítěte začíná dívka pociťovat bolest ve vaječnících, což vede k panice a nervům..

Musíte pochopit, že během těhotenství jsou všechny orgány krásné poloviny lidstva přemístěny. Jsou úplně na špatných místech, kde by měli být. Například vaječníky se pohybují mírně nad určeným místem..

Bolestivé pocity jsou nejčastěji spojeny se skutečností, že všechny orgány, které se podílejí na přenášení a porodu dítěte, jsou ve velmi napjatém stavu. Nesou obrovské břemeno, a tak ukazují ženě, že „všechno není tak jednoduché“. To je naprosto normální a neměli byste předem paniku..

Úleva od bolesti a léčba je docela jednoduchá. Těhotné dívce to stačí:

 • přestat být nervózní a znepokojovat se maličkostmi;
 • držet se zdravé výživy;
 • odpočívejte více a buďte na čerstvém vzduchu;
 • neustále dělat lehká cvičení a gymnastiku (jóga pro těhotné ženy je perfektní).

Tyto tipy jsou platné, pouze pokud jste pociťovali bolesti výhradně během těhotenství a dříve jste nepociťovali žádné nepohodlí. Jinak může bolest vaječníků během těhotenství naznačovat přítomnost různých nádorů, cyst a zánětů. To není zdaleka vtip, proto byste při nejmenším nepohodlí měli naléhavě běžet k lékaři.

Nežertujte s bolestmi vaječníků. Takové nepohodlí může být způsobeno různými patologiemi, které negativně ovlivňují zdraví dívky. Nenechte sebe a svou nemoc utéct. Pokud vyhledáte pomoc včas, lze jakoukoli nemoc rychle vyléčit a navždy na ni zapomenout. Neztrácejte čas.

Vaječník bolí před menstruací

Pokud bolí pravý vaječník, znamená to, že právě tam dochází k ovulaci v aktuálním cyklu. Podobná situace je pozorována v levé části přílohy..

Bolest může být koncentrována z kterékoli strany (pravá, levá), v pánevní dutině s návratem do dolní části zad a nohou a přetrvávat s krvácením.

Vlastnosti bolesti před menstruací

Téměř každá druhá žena v reprodukčním věku, několik dní před začátkem menstruačního cyklu, pociťuje bolestivé pocity, nepohodlí v dolní části břicha.

Někteří tomu nepřikládají velkou důležitost a vnímají je jednoduše jako signál o bezprostředním nástupu menstruace..

Ve většině případů je tento jev fyziologickým rysem ženského těla a neměl by způsobovat zdravotní problémy..

V medicíně je všeobecně známý a označuje se výrazem „ovulační syndrom“. Je charakterizován střídavým výskytem bolesti v obou vaječnících, která se pohybuje zleva doprava a dozadu.

Jakmile hotové vajíčko opustí místo svého vzniku a sestoupí k oplození vejcovodu, místo toho se z epitelu folikulu dočasně vytvoří žláza s vnitřní sekrecí - „corpus luteum“..

Podílí se na produkci pohlavního hormonu progesteronu. Někdy dojde k selhání procesu, kvůli kterému je množství progesteronu nedostatečné pro normální fungování.

To znamená částečné oddělení od stěn dělohy endometria, což je příčinou bolestivých pocitů. Když je zcela oddělen, je poslán ven podél pochvy, takže bude brzy vylučován krví..

Tento syndrom se často objevuje uprostřed měsíčního cyklu (přibližně 14. – 16. Den) během „plodného okna“. Ovulace je na vrcholu, přicházejí plodné dny..

Spolu s uvolněním vajíčka do vejcovodů se malá část krve nalije do pobřišnice a ovlivní nervová zakončení jeho vnitřní dutiny.

Zaznamenává se špinění, tvorba modřin. Průměrná doba se pohybuje od několika minut do dvou až tří hodin, ale neměla by přesáhnout 10-12 hodin.

Příčiny záchvatů bolesti v přílohách

Za normu se považuje přítomnost následujících znaků:

 • pocity jsou tažné, bolestivé, zřídka - akutní, charakterové, proměnlivé intenzity;
 • začít 7-10 dní před nástupem menstruace;
 • možná malé množství krvavého výtoku;
 • jsou bezbolestní, nedávají ženě úzkost a potíže;
 • výsledky klinického výzkumu a analýz ukazují uspokojivý výsledek.

Nástup bolesti může být signálem pro rozvoj závažných patologických stavů spojených s narušením pohlavních orgánů a systémů, které zajišťují početí a oplodnění.

Příznaky, na které si musíte dávat pozor a včas vyhledat kvalifikovanou pomoc:

 • zvýšená tělesná teplota
 • závrať
 • nevolnost
 • horečka nebo zimnice
 • zvýšená srdeční frekvence
 • zhoršení vědomí (až do jeho ztráty)
 • horečka

Níže uvádíme nejčastější patologická onemocnění v lékařské praxi..

Mrtvice

Je charakterizován náhle se objevujícím stavem, při kterém je narušena integrita ovariální membrány, a je doprovázen rychlým progresivním krvácením do nadvarlete.

Když je poškozena velká céva, krev vstupuje do břišní dutiny. Ruptura cév vezikuly grafu, místa vývoje vajíčka, způsobuje silnou akutní bolest a může vést k masivní ztrátě krve.

Pravý vaječník je nejvíce náchylný k této nemoci. Dívky si stěžují na časté močení a nutkání vyprázdnit střeva. Jako léčba se používá nouzová chirurgie.

Ovariální cysta

Představuje novotvar ve formě dutiny s tenkými stěnami, naplněné tekutou sekrecí, je schopen přerůstání, což má za následek zvýšení objemu.

Většina cyst neobsahuje rakovinné buňky, zmizí sama o sobě a nepotřebuje lékařské ošetření. Folikulární odrůda je častější, jejíž příčinou je neotevřený folikul během zrání vajíčka v něm.

Tekutina se tam nadále hromadí a mění se v cystický vak. Únik může být bez viditelných změn, aby se zjistil, použije se ultrazvuk a klinický krevní test.

Nebezpečnou situaci pro život ženy vytváří prasklá cysta. uvnitř se začíná rychle rozvíjet krvácení. V tomto případě je pacient urgentně převezen do nemocnice za účelem provedení příslušných opatření..

Torze vaječníků

Anatomický obraz vypadá takovým způsobem, že se nemocný orgán zkroutí nebo ohne kolem jeho nohy, což jej spojuje s dělohou. Následně se cévy stlačí, sníží se přívod krve a venózní odtok, přídavek se zvětší.

Vyvíjí se ischemie, která vede k nekróze a pelvioperitonitidě. Je možná úplná a částečná varianta patologie, prudký nebo postupný nárůst. Bolest při šití, záchvaty, mohou být doprovázeny nevolností a zvracením, obecným zhoršením stavu.

Často se vyskytuje u dětí v dospívání, u lidí vedoucích aktivní životní styl, při sportu, stejně jako u budoucích matek.

Polycystická

Toto onemocnění se objevuje v důsledku porušení ovariální steroidogeneze, při které dochází k dysfunkci ženských estrogenů a nadměrné produkci mužských hormonů androgenů.

Zároveň se mění jejich anatomie - povrch je pokryt mnoha malými bublinkami s kapalinou. Stává se primární (zde přímo ovlivňuje genetická predispozice) a sekundární (projevuje se kombinací různých faktorů, také se jí říká syndrom polycystických vaječníků).

Práce základních struktur endokrinního systému je narušena: hypofýza, hypotalamus, nadledviny, pankreas. Komplikace onemocnění jsou diabetes mellitus, obezita a další hormonální onemocnění..

Adnexitida

Tento zánět přívěsků a vejcovodů má často jednostranný účinek. Bilaterální salpingo-ooforitida se objevuje, když se jedná o několik typů infekce nebo při zahájení léčby.

Příčinnými látkami jsou různé mikroorganismy (E. coli, stafylokoky, streptokoky, sexuálně přenosné viry). Vyskytuje se na pozadí snížení imunity v důsledku nemocí, operací, metabolických poruch, hypotermie těla.

Způsobuje mimoděložní těhotenství a ženskou neplodnost. Postupuje v akutních a chronických formách, má obecné a lokální příznaky.

Mimoděložní umístění vajíčka

Existují situace, kdy se embryo nevyvíjí uvnitř děložní dutiny, ale je lokalizováno ve vejcovodu, vaječníku, břiše a děložním čípku.

Nástup akutní bolesti v levém nebo pravém přívěsku se slabou vaginální leucorrhoea naznačuje její připojení k určitému orgánu.

Podle lékařských údajů je diagnostikováno hlavně mimoděložní těhotenství vejcovodů, které je obvykle ukončeno nejpozději do konce prvního trimestru.

Jak plod roste, stěny trubice se nejprve natáhnou a pak prasknou, nebo praskne samotné vajíčko. Pro nastávající matku existuje velké ohrožení jejího zdraví v důsledku velké ztráty krve..

Nádory

Jsou rozděleny na benigní, přechodné a maligní typy. V počátečních fázích se to nijak neprojevuje. Zvětšení nádoru vede k zatížení vnitřních orgánů - dělohy, močového měchýře, konečníku.

Charakterizované porušením menstruačního cyklu (někdy s úplnou absencí menstruace), zácpou, poruchami močové trubice, zvětšením břicha v důsledku přebytečné tekutiny.

Můžete také zvýraznit:

 • chirurgické manipulace prováděné pro terapeutické a diagnostické účely - kyretáž sliznice dělohy, umělé ukončení těhotenství, biopsie, cervikoskopie, hysteroskopie, nitroděložní antikoncepce.
 • zánětlivé procesy - cervicitida, endometritida, myometritida, ooforitida. Objevují se v důsledku komplikovaných porodů, císařského řezu, promiskuitního pohlavního styku, nedostatečné hygieny v kritických dnech.

Léčba

Pokud je klinický obraz doprovázen přirozenými reprodukčními procesy, dostávají doporučení dívky. Provádějí se nezávisle bez pomoci odborníků..

To zahrnuje vyhýbání se konfliktům, stresovým situacím, negativním emocím. Měli byste omezit fyzickou aktivitu, vzdát se špatných návyků a zpestřit si zábavu příjemnými maličkostmi.

Je povoleno používat léky proti bolesti a léky, které snižují svalové křeče.

Pokud je poskytování lékařské péče nevyhnutelné, je nejprve předepsána diagnóza, která zahrnuje ultrazvuk pánevních orgánů a dodání základních testů (krev a moč - obecné a doplňkové pro hormony), nátěr z pochvy na flóru.

Gynekologické vyšetření pomocí speciálních zrcadel, bimanuální vyšetření je povinné. V tomto případě je důležité komplexní vyšetření, aby bylo možné přesně určit onemocnění a předepsat vhodnou léčbu..

Pokud se vaše zdraví zhorší, ostré a dlouhodobé bolesti, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Vzhledem k tomu, že infekce jsou zdrojem onemocnění, zahrnuje léčebný postup jmenování antibiotik. Účinně bojují s bakteriemi a vaginální čípky eliminují příznaky a působí přímo na zaměření zánětu.

Gynekologické poradenství

Vždy je snazší nemoci předcházet, než ji léčit. Odborníci doporučují podstoupit gynekologické vyšetření dvakrát ročně.

Provedený výzkum odhalí skutečnou příčinu, abyste mohli stanovit správnou diagnózu a předepsat vhodnou terapii.

Pokud dojde k bolesti, zejména pokud je systematická, je důležité kontaktovat kliniku včas, aniž byste čekali na zvýšení teploty, slabost, zhoršení zdraví atd..

Tyto příznaky naznačují možné změny v těle, nemoci a mohou vyžadovat hospitalizaci.

Nemůžete se léčit a používat nevyzkoušené lidové léky, abyste nezhoršili situaci a v budoucnu nevedli ke komplikacím.

Příčiny bolesti ve vaječnících před, během a po menstruaci

Mnoho žen si všimne, že vaječník bolí před menstruací. Nejčastěji je to kvůli přirozeným fyziologickým procesům v těle. Pokud jsou příznaky mírné, není nutná žádná léčba, ale je třeba provést lékařské vyšetření, aby se vyloučily gynekologické choroby.

Proč mají ženy bolesti vaječníků před menstruací

V předmenstruačním období se mění hormonální pozadí, což může negativně ovlivnit pohodu ženy. To se projevuje tíhou, bolestmi vaječníků a dalšími nepohodlími v dolní části břicha, ke kterým dochází týden před menstruací. Většina žen je na takové příznaky náchylná, ale intenzita jejího projevu závisí na individuálních charakteristikách organismu..

Ovulační období

Tato doba se nazývá „plodné okénko“ a je běžnou příčinou bolesti vaječníků před menstruací. Klesá přibližně uprostřed cyklu - s trváním 28-30 dnů dochází k ovulaci 14-16 dní od začátku menstruace. V tomto případě se vaječníky táhnou dlouho před menstruací a pocity zmizí za krátkou dobu..

Během ovulace je pravděpodobnost početí maximální - v tuto dobu je vajíčko připraveno k oplodnění.

Vaječník mravenčí a táhne se až do menstruace v důsledku probíhajících fyziologických procesů. Folikul, který zraje na povrchu přívěsků, dosáhne své maximální velikosti uprostřed cyklu. Když praskne, uvolní se vajíčko, které se začne pohybovat podél vejcovodů do dělohy. Způsobuje nepohodlí jako narušení integrity tkání a intenzivní růst folikulu v posledních dnech před ovulací. Za normálních okolností je bolest v pravém nebo levém vaječníku před menstruací přítomna až 1-3 dny, delší příznaky vyžadují konzultaci s lékařem.

Ovulace nemusí vždy nastat s nepohodlí. Jeho příznaky mohou být nepřítomné - pokud je koncepce nezbytná, měl by se vypočítat přibližný den jeho výskytu, který je určen délkou cyklu. Uvolňování vajíčka je doprovázeno také průhlednými hustými sekrety, které konzistencí připomínají vaječný bílek - nejsou přítomny déle než jeden den a jsou považovány za příznivé prostředí pro vitální aktivitu spermií.

Při oplodnění vajíčka a úspěšném početí může před pozitivním těhotenským testem zatáhnout spodní část břicha.

Ovulační syndrom

Přítomen uprostřed cyklu. V tomto případě se vaječníky táhnou a bolí po dobu jednoho a půl týdne před menstruací. Příznaky ovulačního syndromu se mohou objevit několik dní před nástupem samotné ovulace a přetrvávat 1-2 dny po jejím nástupu.

Bolestivé pocity uprostřed cyklu nemusí vždy signalizovat uvolnění vajíčka - mohou být přítomny během intenzivního růstu folikulu, který nepodléhá prasknutí.

Chronická únava a stres

Nervový stres vyvolává zvýšení hladiny hormonů nadledvin produkovaných během stresu. To zase ovlivňuje celkové hormonální pozadí a může narušit fungování genitálií. Ten je charakterizován nepohodlí v přílohách po dlouhou dobu..

Pokud se zpožděním menstruace bolí vaječník na levé nebo na pravé straně, může to signalizovat těhotenství i výskyt cystických útvarů.

Proč vaječníky u žen během menstruace bolí

U zdravých žen přídavky v tuto chvíli nebolí. V děloze jsou lokalizovány nepříjemné pocity a vzhledem k blízkému umístění orgánů se zdá, že během menstruace, kolitidy a tahání vaječníků.

Bolest na pravé straně

Tento přívěsek je považován za dominantní u většiny žen - je zodpovědný za tvorbu folikulů. Pravý vaječník bolí během uvolňování vajíčka častěji než levý, ale během menstruace by vás to nemělo trápit. Nepríjemné pocity v přívěskech během menstruačního krvácení obvykle chybí - u zdravých žen se objevují se silnými kontrakcemi dělohy nebo silným krvácením.

Levostranná bolest

Levý vaječník bolí během menstruace ze stejných důvodů jako vpravo. Při pravidelném výskytu a intenzivním projevu bolesti byste měli podstoupit diagnózu, která vylučuje gynekologická onemocnění. Bolest v levém vaječníku během nástupu menstruace a prvních pár dní naznačuje bolest dělohy, kterou lze snadno zaměnit za nepohodlí v přílohách.

Ovariální nepohodlí na konci menstruace

První den měsíčního cyklu je začátkem jeho folikulární fáze. Je charakterizován růstem pohlavních hormonů a vývojem folikulů ve vaječnících pro normální průběh ovulace. Aktivní produkce estrogenu nastává na konci menstruace. Během tohoto období také začnou růst folikuly - proto se nepohodlí v přívěskech mohou objevit po 7-8 dnech od začátku krvácení.

Bolest na levé straně

Po menstruaci levý vaječník táhne častěji u žen, u nichž je tento orgán považován za dominantní. Pocity jsou způsobeny růstem folikulu a přirozenou změnou hormonálních hladin. Na samém začátku cyklu je to normální, bolesti jsou vzácné a mají nízkou intenzitu.

U některých žen je pravý a levý vaječník aktivní současně - zvyšuje se tím pravděpodobnost těhotenství u dvojčat nebo dokonce trojčat. V tomto případě jsou pocity bolesti před ovulací lokalizovány na obou stranách..

Nepohodlí ve správném přívěsku

Nejčastěji to je pravý vaječník, který bolí po menstruaci. To je způsobeno jeho zvýšenou aktivitou. Až do asi 15 dnů cyklu se v malé míře projevují nepohodlí. Pokud se pravý vaječník pravidelně táhne po menstruaci nebo v jiném období cyklu, může to signalizovat přítomnost onemocnění v genitální oblasti.

Patologické příčiny bolesti

V průběhu gynekologických onemocnění se v kterémkoli období menstruačního cyklu vyskytují nepohodlí v levé nebo pravé dolní části břicha. Je schopen se zvyšovat s prasknutím folikulu a nástupem kritických dnů.

Patologické příčiny bolesti:

 • tvorba funkční cysty nebo polycystických nadvarlete - bolest se zvyšuje během menstruace s rychlým poklesem velikosti cyst nebo jejich výstupu z vaječníku;
 • endometrióza - projevující se bolestí přítomnou po celý cyklus, charakterizovanou silnou menstruací;
 • zánětlivé procesy v genitáliích - nepohodlí se cítí neustále, po celý měsíční cyklus;
 • otok vaječníků - bolest se zesiluje během menstruace v důsledku zvýšeného tlaku na orgán zvětšenou dělohou;
 • mimoděložní těhotenství - může vyvolat krvácení se silnou bolestí (pacient potřebuje urgentní hospitalizaci);
 • torze nohy cysty - silné jednostranné bolesti v dolní části břicha signalizují její výskyt;
 • prasknutí přívěsku nebo jeho cysty - projevující se náhlou akutní bolestí vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Cystické útvary jsou častěji přítomny ve správném přívěsku - je to důsledek jeho zvýšené aktivity.

Všechny tyto patologie přinášejí ženě bolestivé utrpení nejen před menstruací, ale také v jakémkoli jiném období menstruačního cyklu..

Možné komplikace

Komplikace mohou nastat v průběhu gynekologických onemocnění. Jejich pravděpodobnost se zvyšuje při absenci lékařského zásahu, pozdním odhalení patologie nebo nesprávné léčbě kvůli neúplné diagnóze..

Možné komplikace bolesti vaječníků:

 • vývoj zánětu v genitáliích;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • neplodnost;
 • tvorba cyst a nádorů na nadvarlete;
 • prasknutí vejcovodu během mimoděložního těhotenství;
 • apoplexie ovariální cysty nebo samotného orgánu.

Přítomnost onemocnění genitální oblasti může být určena nejen nepohodlí v dolní části břicha. Mnoho z nich se projevuje změnou povahy vaginálního výtoku, který se objeví po menstruaci, nepravidelným cyklem, prodlouženou absencí početí, zhoršením stavu kůže, vlasů a nehtů..

Když potřebujete odbornou pomoc

Syndrom fyziologické bolesti, ke kterému dochází po menstruaci nebo během ovulace, nevyžaduje návštěvu lékaře. Je třeba hledat doporučení v případě jejich intenzivního projevu nebo přítomnosti následujících příznaků:

 • neustálá bolest v nadvarlete;
 • náhlá ostrá bolest vlevo nebo vpravo v dolní části břicha;
 • nepohodlí doprovázené změnami vaginálního výtoku;
 • vaječníky bolí a menstruace po dlouhou dobu chybí;
 • výskyt intermenstruačního krvácení z dělohy;
 • významné zhoršení pohody na pozadí bolesti ve vaječnících.

Při neustálém hojném krvácení z dělohy, poklesu tlaku, zblednutí kůže a akutní bolesti v podbřišku musí být pacientka okamžitě převezena do nemocnice nebo zavolána sanitka. Do příchodu specialistů by měl být oběti poskytnut úplný odpočinek a odpočinek v posteli.

Diagnostika

K posouzení stavu vaječníků je nutné podstoupit komplexní studii. Skládá se z následujících povinných postupů:

 • výslech pacienta - stanovení stížností a možných příznaků nemocí, které trápí pacienta, pravidelnost menstruačního cyklu, metoda antikoncepce a přítomnost těhotenství a porodu v historii;
 • vyšetření na gynekologickém křesle - posouzení stavu perinea a vnitřních pohlavních orgánů, velikosti přívěsků a jejich bolesti;
 • vaginální nátěr - vyšetření místní mikroflóry, včetně přítomnosti genitálních infekcí;
 • Ultrazvuk - stanovení velikosti a stavu dělohy a vaječníků;
 • obecný krevní test - je nezbytný k identifikaci zánětlivých procesů v těle;
 • krevní test na hormonální hladiny - předepsaný pro nepravidelný měsíční cyklus.

Pokud je obtížné stanovit diagnózu, předepisuje gynekolog další diagnostická opatření. Pokud je nalezen nádor, měl by pacient darovat krev pro nádorové markery a podstoupit biopsii formace pro jeho další studium, pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství, měla by být zkontrolována hladina hormonu hCG v krvi atd..

Metody léčby

Terapie je předepsána v závislosti na typu detekované patologie. V gynekologii se na bolest ve vaječníku používají následující typy léků:

 • nesteroidní protizánětlivé látky - usnadňují pohodu, eliminují nepohodlí a ložiska zánětu;
 • místní antiseptika - používají se k mytí vagíny a sprchování k odstranění patogenní mikroflóry;
 • analgetika - zmírňují záchvaty bolesti;
 • antibiotika - zabíjejí infekce, plísně a bakterie;
 • hormonální, včetně perorálních kontraceptiv - obnovit menstruační cyklus, normalizovat produkci hormonů;
 • vitamíny - podporují zdraví žen, posilují imunitu.

Chirurgický zákrok je nezbytný pro apoplexii nadvarlete nebo jeho cyst, k odstranění nádorů a některých cystických útvarů. V ostatních případech se operace používají jen zřídka..

Pokud má zdravá žena po ovulaci před ovulací vždy bolesti vaječníků, může si vzít léky proti bolesti, aby se cítila lépe..

Prevence

Aby se snížila pravděpodobnost fyziologické bolesti a onemocnění pohlavních orgánů, je třeba dodržovat doporučení gynekologů. Chcete-li to provést, musíte pečlivě sledovat své vlastní zdraví. Základní preventivní opatření:

 • pravidelné návštěvy gynekologa - 1-2krát ročně;
 • každodenní procházky na čerstvém vzduchu;
 • dělat fitness nebo jiné sporty 2-3krát týdně;
 • pravidelný sexuální život;
 • dodržování lehké stravy podporující zdraví žen;
 • používání bariérových metod antikoncepce;
 • včasná léčba zjištěných nemocí;
 • užívání perorálních kontraceptiv pouze na doporučení lékaře.

Nelze zcela zabránit chorobám gynekologické sféry, protože jsou často vyvolávány závažnějšími faktory - genetická predispozice, vrozené patologie, průběh chronických onemocnění v těle atd..

Bolest vaječníků je ve většině případů považována za fyziologickou a nevyžaduje léčbu. Abyste zabránili výskytu onemocnění nebo pokud máte podezření na jejich průběh, měli byste podstoupit kompletní gynekologické vyšetření. S patologickou povahou bolesti zmizí všechny nepříjemné pocity samy po zotavení.

O čem řekne bolest ve vaječnících před menstruací a během kritických dnů

Každá dívka čelí kritickým dnům. Někdy pacienti snášejí menstruaci bez jakéhokoli nepohodlí, jiní trpí bolestmi, nevolností a závratěmi. Někdy se objeví křeče ve druhém týdnu menstruačního cyklu. Když vaječníky ublíží před menstruací, nelze situaci považovat za normální. Informace o tom, proč se nepohodlí vyskytuje a jak s ním zacházet, jsou relevantní pro každého pacienta.

Příčiny nepohodlí před nástupem menstruace

Kvůli nepohodlí ve vaječnících je často konzultován gynekolog. Před nástupem menstruace je syndromem znepokojena více než polovina žen. Táhne vaječník před menstruací pod vlivem různých faktorů, bezpečných i vysoce nežádoucích.

Bolest se objeví kvůli:

Fáze plodného okna

Dny plodnosti patří mezi nejvhodnější dny pro otěhotnění. Vyznačují se prasknutím folikulárních membrán a vývojem vajíčka připraveného k pohlavnímu styku podél vejcovodů. Bolest ve vaječnících je pociťována v důsledku prasknutí stěn orgánu v důsledku pohybu buněk nebo poranění cév. Zranění způsobují mírné krvácení do břišní dutiny a vyvolávají křeče.

Někdy před menstruací bolí pravý vaječník nebo ten, který se nachází na levé straně, pak je nepohodlí obvykle tupým bolavým nebo bodavým charakterem.

Příznak během ovulace není pro zdraví žen nebezpečný.

Bolesti trvající déle než 12 hodin, hypertermie naznačují patologické procesy v těle a neměly by být ponechány bez dozoru. S akutními ostrými křečemi a bolestmi, které střílí, je možné vytvoření prasknutí nadvarlete.

Přítomnost ovulačního syndromu

Je to docela běžný důvod, proč vaječník bolí uprostřed cyklu. Je charakterizován nepohodlí v jednom z orgánů a doprovodným vaginálním výtokem rozmazané struktury.

Mezi rysy syndromu patří následující pozorování:

 1. K nástupu příznaků dochází na konci druhého týdne cyklu na konci ovulace.
 2. Poloha nepohodlí závisí na tom, kde se vajíčko uvolňuje. Například když levý vaječník bolí před menstruací, došlo k ovulaci.
 3. Malátnost je mírná, matná nebo mravenčí, trvá 20 minut nebo několik hodin.

Příznaky syndromu lze pozorovat až do prvních dnů menstruace. Nejsou považovány za zdraví škodlivé, ale doporučuje se preventivní prohlídka odborníkem.

Stresující situace

Hádky, deprese a přetížení těla při sportu vedou k přirozeným příčinám bolestivých pocitů. Nerovnováha duševní a emoční složky zdraví negativně ovlivňuje fungování celého organismu. Bolest způsobená stresem je mírná a rychle odezní.

Křeče během kritických dnů

Mírná nevolnost a křeče v podbřišku v prvních dnech menstruace se považují za normální. Ale když vaječníky ublíží před a během menstruace, je to důvod k obavám o zdraví a návštěvě lékaře.

Menstruace je charakterizována eliminací starého a vznikem nového endometria. Svaly se silně stahují, aby se odstranila předchozí nitroděložní vrstva. Takže v dolní části břicha je nepohodlí, vyzařující do příloh. Malátnost je uhasena antispazmodiky.

Někdy s menstruací bolí pravý vaječník nebo orgán umístěný vlevo kvůli rozvoji onemocnění:

Zánětlivé procesy

Vnitřní pohlavní orgány trpí nachlazením a chorobami přenášenými při pohlavním styku, nedokončenou terapií patologických stavů infekčního typu v jiných tělesných systémech. Mezi příznaky onemocnění patří onemocnění břicha, třísla a dolní části zad. Chlamydie, mykoplazmy, gonokokové, streptokokové a stafylokokové bakterie jsou schopné vyvolat zánět.

Poškození vaječníků patogenními mikroorganismy

Infekce způsobuje křeče v orgánech. Například kvůli ooforitidě bolí levý vaječník nejčastěji během menstruace. Bilaterální patologie způsobují zánět v tkáních obou přívěsků.

Nemoci vejcovodu

Charakteristické jsou mírné nebo chybějící příznaky. Mezi negativní důsledky patologií patří zánět vaječníků, zánět slepého střeva, orgány urogenitálního systému, adnexitida.

Tvorba cyst

Nádory benigního typu jsou častěji v levém orgánu. Existuje několik příčin patologie. Folikulární novotvar se vyskytuje v důsledku neotevřeného zralého vajíčka, po kterém následuje jeho naplnění tekutinami a ztvrdnutí. Cysta je nebezpečná s následky, včetně hormonálních poruch, zánětlivých procesů a poruch psychického a emocionálního stavu. Klinický obraz vzniku nádoru: křeče v oblasti vaječníků, zvláště výrazné během menstruace, při pohlavním styku nebo při aktivním sportu; nepravidelná rutina; poruchy v práci urogenitálního systému. Někdy je pozorována hypertermie a nevolnost. Léčba cysty zahrnuje operaci, aby se zabránilo peritonitidě a neplodnosti.

Nádory maligní povahy

Formace vznikají z buněk epitelu orgánu. Jejich tvorba je asymptomatická. Někdy s patologií, když bolí vaječníky, začíná nástup menstruace obecnou letargií, problémy s chutí k jídlu a nepřiměřeným úbytkem hmotnosti.

Hormonální poruchy

Nerovnováha se projevuje v důsledku hyperfunkce přídavků, užívání hormonálních léků. Je charakterizován otokem tkání orgánu a zvětšením jeho velikosti. Předpisy provokují nejzávažnější hypertrofii, a proto způsobují bolest.

Příčiny bolesti na konci menstruace

Na konci menstruace se koncentrace hormonů, včetně progesteronu, stabilizuje. Žena cítí nárůst síly a zlepšení celkové pohody. Kvůli patologiím reprodukčních orgánů však vaječníky po menstruaci ublížily..

Na konci kritických dnů může vyvolat křeče obrovské množství nemocí, včetně těch, které způsobují během období krvácení nepohodlí. Doma je nelze identifikovat. Proto, pokud to bolí v oblasti orgánů během kterékoli fáze cyklu u žen, je nutné urgentní odvolání k specialistovi a důkladné vyšetření.

Někdy se u těhotných žen vyskytnou nepravidelnosti v cyklu a bolest. V tomto případě je lepší potvrdit nebo vyvrátit pravděpodobnost početí plodu. Situace, kdy dochází ke zpoždění menstruace a bolí levý vaječník nebo přívěsek na pravé straně a těhotenský test je negativní, může nastat kvůli těmto patologiím:

Endometrióza

Je charakterizován abnormálním růstem endometria a výstupu tkáně z dělohy. Vzdělání vstupuje do vaječníků a uvnitř stále roste.

Po menstruaci se mohou přídavky zvětšit a tlačit na dělohu - to také způsobuje křeče po kritických dnech.

Mezi příčiny endometriózy patří hormonální poruchy. Patologie vede k neschopnosti ženy otěhotnět nebo porodit dítě. Mezi typické příznaky patří nepravidelnosti cyklu, opožděný výtok, bolest v levém vaječníku po menstruaci, nevolnost, gastrointestinální patologie.

Cysta

Tvorba cysty vyvolává bolest v přívěskech jak během menstruace, tak po ní. Příznaky benigního nádoru v obou situacích jsou podobné a zahrnují nevolnost, problémy s močením a nepravidelnosti cyklu.

Mrtvice

Vyskytuje se v důsledku narušení integrity krevních cév a krvácení. Klinický obraz je charakterizován ostrou bolestí vaječníků jak osmého dne cyklu, tak zastavením sekrecí, problémy s orientací v prostoru, horečka.

Oophoritida

Odkazuje na běžné příčiny zánětu struktur přívěsků a dalších reprodukčních orgánů. Vyskytuje se v důsledku infekce viry, přetížení při sportu, s dlouhodobým stresem a snížením ochranných funkcí těla.

Klinický obraz nemoci zahrnuje následující příznaky:

 1. Zvýšená tělesná teplota.
 2. Bolest ve vaječnících a dolní části zad bolestivé postavy během a po menstruaci.
 3. Nepohodlí při pohlavním styku.
 4. Odpad hnisavých tekutin z pochvy.
 5. Problémy s urogenitálním systémem.

Nedostatečná léčba ooforitidy vede k zánětu vejcovodů.

Salpingitida

Odkazuje na gynekologické patologie. Při salpingitidě se vejcovody zapálí jako první. Onemocnění se vyvíjí samostatně nebo jako komplikace ooforitidy.

Toto onemocnění je důvodem pro zpoždění menstruace, když se vaječník táhne. A také symptomatologie onemocnění zahrnuje související příznaky:

 1. Dolní část zad začíná bolet.
 2. Svědění v rozkroku.
 3. Specifický vaginální výtok.
 4. Problémy s urogenitálními orgány.
 5. Zimnice.

Adheze

Adheze jsou klouby v pánevní oblasti. Útvary se vyznačují malátností, porušením kritických dnů, bolestí vpravo nebo vlevo v přílohách, neschopností počat dítě. Někdy ženy hlásí zvracení a hypertermii.

Léčba bolesti a preventivní opatření

Když se vaječníky táhnou týden před menstruací kvůli ovulačnímu syndromu, můžete se zbavit malátnosti nebo ji zmírnit pomocí jednoduchých technik:

 1. Ochlaďte ohnisko křečí. Pro tento postup je vhodný led zabalený v sáčku. Je vhodné umístit do nohou vyhřívací podložku. Je důležité zajistit, aby vaječníky nebyly podchlazené. Pokud máte podezření na přítomnost zánětlivých procesů z metody, doporučuje se zdržet se.
 2. Pít hodně vody. Doporučuje se vypít 1,5-2 litry denně.
 3. Používejte čaje obsahující léčivé a uklidňující bylinky. Máta a maliny fungují dobře.
 4. Se souhlasem lékaře se střídejte ve vaně se studenou a teplou vodou. Tento postup pomáhá zabránit ucpání v oblasti pánve. Protože účinek chladu a tepla není prokázán u všech onemocnění vaječníků, vyžaduje metoda předchozí konzultaci s gynekologem.
 5. Těžké křeče jsou léčeny léky proti bolesti. Pilulky začnou zmírňovat bolest od dvaceti minut do hodiny po užití.

Preventivní opatření potřebná ke snížení rizika retence a bolesti pravého vaječníku a levého bočního nadvarlete pokračují po celý měsíc a zahrnují:

 1. Vyhýbejte se stresu a nervovým poruchám.
 2. Dodržování denního režimu a správné výživy.
 3. Mezi pracovními dny si dobře odpočiňte a každý den spte alespoň 8 hodin.
 4. Odmítnutí zvedat těžké předměty, výběr dostatečně lehkých cviků, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení.
 5. Výběr teplého oblečení pro chladné počasí.
 6. Vyhýbejte se plavání v chladných vodních plochách a bazénech.
 7. Dodržování pravidel hygieny intimních partií.
 8. Antikoncepční užívání během sexuálního kontaktu s neznámým partnerem.
 9. Pravidelné návštěvy kliniky za účelem rutinního vyšetření gynekologem.

Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu nebo je PMS doprovázen necharakteristickými příznaky, nemělo by se nemoc nechat ubírat. Je naléhavě nutné vyhledat lékaře a podrobit se důkladné diagnostice, aby se zjistily příčiny onemocnění.

Když se vaječník táhne po menstruaci, během regulace nebo před ní, je lepší navštívit gynekologa. Nemoci, které vyvolávají nepohodlí, negativně ovlivňují reprodukční systém ženy a mohou vést k neplodnosti, a to i v důsledku abnormalit tvorby žlutého tělíska. Proto je velmi důležitá včasná diagnostika a terapie..

Mladí lidé si často kladou otázku, zda je možné otěhotnět během menstruace. Je to způsobeno rozšířeným názorem na nemožnost početí během tohoto období v důsledku nástupu „nejbezpečnějších dnů“.