Rychlost endometria dělohy v menopauze

Celý život ženy je řízen hormonálními změnami, vstup do klimakterického období není výjimkou. V tuto chvíli možná dochází k nejdramatičtějším změnám v hormonálních hladinách. Změny se týkají produkce estrogenů a progesteronu, což způsobuje atrofii sliznice dělohy, mění se také pravidelnost nástupu menstruace a postupem času se úplně zastaví.

Tloušťka endometria dělohy v normálním plodném věku a během menopauzy se může lišit, ale ani během tohoto období by neměla překročit standardní hodnoty. Jinak by měl být proveden další výzkum k identifikaci gynekologických patologií..

Koncept endometria

Uvnitř je děložní dutina pokryta vrstvou epiteliálních buněk nebo, jak se říká jiným způsobem, pokryta sliznicí. Tato skořápka se nazývá endometrium. Je vysoce citlivý na hormonální změny v těle a hraje důležitou roli při porodu. Chrání také dělohu tím, že brání slepení stěn..

Sliznice je prostoupena mnoha krevními cévami a obsahuje také velké množství receptorů, které zajišťují vysokou citlivost této vrstvy na působení hormonů produkovaných přídavky. Když se blíží střed menstruačního cyklu, je nejvyšší počet receptorů, které přijímají estrogeny v endometriu, a ve druhé polovině cyklu je více receptorů, které reagují na progesteron.

Endometrium zvyšuje svou tloušťku po celý cyklus a po dokončení může být tloušťka vrstvy 10krát vyšší než původní, která byla v 1. fázi. Sliznice se zvyšuje ve 2 fázích, první se obvykle nazývá fáze šíření endometria a druhá - fáze vylučování.

Pokud nebylo vajíčko oplodněno před koncem cyklu a nedošlo k početí, děloha odmítne funkční vrstvu endometria, což se projevuje nástupem menstruace. S příchodem nového cyklu se funkční vrstva začíná zotavovat a znovu růst.

Nástup menopauzy je charakterizován absencí menstruace po dlouhou dobu, nejméně rok. Endometrium nemá cyklické změny, rychle se zmenšuje a nakonec slizniční vrstva atrofuje a jeho tloušťka se přestane měnit a získává pevnou hodnotu. Zvažme podrobněji, jak se struktura reprodukčního systému ženy mění s věkem a jaké jsou normy tloušťky endometria během menopauzy.

K jakým změnám dochází s věkem

U žen v plodném věku se tloušťka děložní výstelky neustále mění kvůli cyklické povaze jejího vývoje. Normálně může 23. den cyklu dosáhnout 18 mm, což je doba, kdy sliznice získává maximální tloušťku. Endometrium se během menopauzy postupně ztenčuje, což je považováno za normální, protože atrofický proces nenastává náhle. Postupná atrofie endometria během menopauzy by měla vést k tomu, že jeho tloušťka je fixována na 5 mm.

Jaká je normální velikost endometria během menopauzy

Tloušťku endometria během menopauzy lze určit pomocí ultrazvuku. S nástupem menopauzálního období se tento parametr, který je důležitý pro sliznici dělohy, postupně snižuje, což odpovídá normálnímu stavu ženského těla. Protože u ženy před menopauzou menstruace již mizí, tloušťka endometria se neliší podle dnů cyklu, ale je statická. Rychlost endometria by neměla být větší než 5 mm. Pokud tloušťka sliznice podle výsledků ultrazvuku překročila toto číslo o 1-2 mm, je nutné provést další vyšetření, aby se zjistily případné problémy ženského reprodukčního systému.

Stojí za zmínku, že neexistují žádné ženy se zcela stejným hormonálním pozadím, proto postupné zvyšování tloušťky vnitřní vrstvy dělohy o 1 mm neznamená v každém případě přítomnost patologie. Pokud však dojde k náhlému zesílení endometria a bez zjevného důvodu, je nutné provést další vyšetření, což pomůže stanovit diagnózu včas a předepsat vhodnou léčbu.

Příčiny a známky změn v tloušťce endometria

Jak jsme již zmínili dříve, tloušťka endometria během menopauzy se časem zmenšuje a je fixována na jedné hodnotě. Pokud se tak nestane a buňky sliznice pokračují v růstu, což vede k nadměrnému zvýšení endometria, znamená to přítomnost určité patologie způsobené hormonálními změnami v těle během menopauzy. Toto onemocnění se nazývá hyperplazie endometria, vyžaduje povinnou léčbu. Tento stav lze zjistit pouze ultrazvukem, protože po dlouhou dobu se hyperplazie během menopauzy nemusí nijak projevit a dokonce i při vážném růstu bude mít za následek silné krvácení se silnou bolestí v dolní části břicha.

Hyperplazie endometria v menopauze mohou způsobit nejen hormonální změny, ale také další nehormonální důvody:

 • obezita, protože tuková tkáň se může stát spontánním zdrojem estrogenu;
 • onemocnění endokrinního systému a jaterní dysfunkce;
 • novotvary v děloze;
 • arteriální hypertenze;
 • genetická predispozice;
 • gynekologická onemocnění, která žena utrpěla během puberty;
 • vícenásobné potraty a nekontrolované užívání hormonálních léků obsahujících estrogen

Nadměrný růst endometria je velmi nebezpečný, protože se jedná o prekancerózní stav pro děložní výstelku. Hlavním problémem včasné diagnostiky je, že proces začíná během nástupu menopauzy a živé příznaky se objevují již při jejím příchodu nebo dokonce v postmenopauze. Ženy velmi často nevěnují pozornost bolesti během menstruace nebo dokonce krvácení uprostřed cyklu, protože se jedná o přirozené procesy pro nástup menopauzy. Žena může mít podezření, že s projevem této symptomatologie po úplném ukončení menstruace něco nebylo v pořádku..

Existuje několik typů hyperplazie endometria:

 • glandulární. V tomto případě rostou žlázové buňky a pojivová tkáň zůstává nezměněna. Tento typ růstu endometria je nejméně citlivý na malignitu. Pokud je detekován rychle, je léčitelný;
 • cystická. Vnější žlázy, jejichž objem se zvětšil, připomínají bubliny. Změní se také epiteliální tkáň. Tato odrůda má vysoké riziko degenerace do onkologie;
 • cystická žláza. Přerostlé žlázové buňky tvoří cysty naplněné žlázovými sekrety, ve kterých je narušen odtok;
 • ohnisko. Sliznice neroste rovnoměrně, ale v určitých oblastech, které jsou citlivé na hormonální účinky. Ve výsledku se tvoří polypy, které jsou náchylné k malignitě;
 • atypické. Kromě funkční vrstvy také roste hluboká vrstva sliznice. Tento typ hyperplazie endometria se častěji než ostatní znovu rodí do maligní formace. I když je to vzácné, je obtížné léčit a nejčastěji vyžaduje úplné odstranění dělohy..

Během menopauzy se obvykle nachází žlázově-cystická forma hyperplazie endometria.

Jaká diagnostická opatření se používají k určení tloušťky

Pokud se žena, která vstoupila do menopauzy, obává krvácení a bolesti, je pro stanovení přesné diagnózy zapotřebí řada opatření. K určení nadměrné proliferace endometria u postmenopauzálních žen je nutný integrovaný přístup zahrnující nejen gynekologické vyšetření a ultrazvuk, ale také krevní testy, nátěry a řadu invazivních postupů..

K určení typu hyperplazie ak stanovení přesné diagnózy vám pomohou následující činnosti:

 • ultrazvuk je základní. Provádí se transvaginálně a umožňuje posoudit tloušťku sliznice. Pokud to během menopauzy není mnohem více než 5 mm, měl by se ultrazvuk v průběhu 6 měsíců ještě několikrát opakovat. Pokud je již 8–10 mm, je předepsána léčba nebo kyretáž;
 • diagnostická nebo terapeutická kyretáž. Dělá se to v celkové anestezii. V tomto případě je děložní dutina zcela vyčištěna a po určité době se krvácení zastaví. Vyčištěný materiál je odeslán k histologickému vyšetření na přítomnost atypických buněk;
 • biopsie poskytuje užitečné informace pouze s úplnou proliferací slizniční vrstvy dělohy; s fokální hyperplazií endometria se tento typ diagnózy nepoužívá. Biopsie pomáhá určit tloušťku sliznice, přítomnost patologických procesů a maligních buněk v ní. Procedura se provádí trubičkou (více zde) ve formě pružné tenké trubice s pístem, který nasává mikročástice sliznice uvnitř dělohy;
 • rentgenový snímek pohlavních orgánů. Pomocí této studie je možné identifikovat onkologické formace a adheze vejcovodů. Jedná se o invazivní manipulaci, která zahrnuje zavedení kontrastu do děložní dutiny. Během ní žena pocítí určité nepohodlí, ale v žádném případě bolest.

Metody léčby

Vzhledem k tomu, že téměř všechna gynekologická onemocnění během menopauzy jsou způsobena hormonálními změnami v těle, léčba se provádí hlavně pomocí hormonálních léků, v závažných případech pomocí chirurgického zákroku.

Při patologické proliferaci endometria lze předepsat následující léky:

 • gestagenní léky (Duphaston, Gestrinon). Léčba trvá od 3 měsíců do šesti měsíců, poté se provádí kontrola ultrazvukem. Tato skupina léků nemá žádné kontraindikace a může být předepsána všem ženám s rozšiřujícím se endometriem;
 • nitroděložní tělísko ovlivňuje pouze sliznici a neovlivňuje jiné orgány, ale zvyšuje se pravděpodobnost krvácení během první poloviny roku. Doba instalace spirály je 5 let;
 • agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin jsou předepisováni ženám nad 50 let. Touto metodou je nutné pacienta léčit nejdéle šest měsíců, protože zvyšuje projev klimakterických znaků.

Chirurgická léčba hyperplazie endometria předpokládá její úplnou kyretáž v celkové anestezii, následovanou odesláním biomateriálu k histologickému vyšetření. Po operaci je předepsána podpůrná hormonální terapie pomocí výše uvedených léků..

Je důležité, aby nedošlo k žádným změnám v endometriu, zejména během menopauzy, protože tyto patologie mají velmi vysoké riziko degenerace do maligních formací. Abyste tomu zabránili, měli byste pravidelně navštěvovat gynekologa, jíst správně, léčit infekce včas a správně operovat nitroděložní tělísko.

Tloušťka dělohy endometria během menopauzy: příznaky hyperplazie

Climax je období, které nevyhnutelně přichází v životě každé ženy. Vyznačuje se změnami v celém těle spojenými s účinky hormonálních hladin.

Největší vliv má reprodukční systém: vaječníky postupně přestávají fungovat, zmenšují se pohlavní orgány, sliznice dělohy a atrofie pochvy.

Ale za přítomnosti nepříznivých faktorů (špatná genetika, hormonální poruchy, poškození během kyretáže dělohy) je narušen involuční proces v děloze (reverzní vývoj) a v menopauze se vyvíjí hyperplazie endometria..

Hyperplazie endometria v menopauze

Hyperplázie je jednou z nejčastějších endometriálních patologií v menopauze..

Vnitřní koule je citlivá na jakékoli změny v koncentraci pohlavních hormonů v krvi, nasycení estrogenem a progesteronem ovlivňuje děložní výstelku, která by za normálních okolností měla ztenčit.

Ale kvůli určitým faktorům, které se mohou tvořit dlouho před menopauzou, se endometriální buňky začnou šířit v děloze - hyperplazie se vyvíjí v období geoprostu.

Endometrium s menopauzou se hodí pro strukturální změny, jeho bazální koule se ztenčí a funkční se přestane rozvíjet.

Ale s patologickým průběhem menopauzy sliznice nepřestává růst, její tloušťka se neustále zvyšuje, což vyvolává výskyt nepříjemných příznaků.

Když jeho tloušťka dosáhne svého vrcholu, dojde k odmítnutí a žena má děložní krvácení..

Aby se objevily výrazné příznaky hyperplazie, měla by být tloušťka endometria během menopauzy více než 8 mm, k vylučování krve bude zapotřebí 15 mm slizniční vrstvy.

Jak zacházet s hyperplazií


Existují konzervativní i radikální chirurgické metody léčby této patologie:

 1. V některých případech přináší hormonální substituční léčba pozitivní výsledky. Ženám jsou předepsány progesteronové farmakologické léky. Trvání hormonální léčby může trvat od 3 měsíců do 1 roku.
 2. Dalším typem léčby hyperplazie, kdy je proliferace endometria významná, jsou metody chirurgického zákroku, konkrétně diagnostická kyretáž, na jejímž základě je stanovena přesnější diagnóza. Kromě toho se tato metoda používá k zastavení děložního krvácení..
 3. S místními procesy hyperplastických růstů se provádí kauterizace zesílených vrstev sliznice dělohy.
 4. Při atypické formě rozvoje hyperplazie s vysokou pravděpodobností degenerace buněk je předepsána operativní hysterektomie, tj. Odstranění dělohy.
 5. V dnešní době se stále více uchylují ke kombinovaným metodám léčby.

V menopauze zahrnuje léčba vitamínové přípravky, stimulanty imunity, které zvyšují odolnost těla. Zvláštní pozornost věnují také normalizaci životního stylu a vzdání se špatných návyků..

Charakteristiky normálního endometria

Normální tloušťka endometria během menopauzy by neměla přesáhnout 5 mm, i když ve vzácných případech mohou existovat výjimky, které jsou potvrzeny diagnostickými studiemi.

Preventivní opatření zahrnují jmenování ultrazvukové diagnostiky vnitřní děložní koule, která se provádí třikrát v intervalech tří měsíců.

Za normálních okolností se endometrium v ​​menopauze přestane měnit, pokud žena neužívá hormonální léky.

Důležité! Je třeba mít na paměti, že velikost a vzhled normální dělohy v postmenopauzálním období se liší od fyziologických hodnot orgánu v reprodukčním věku..

Zkrátí se, zhustne, navíc se v jeho dutině může hromadit tekutina, která je nejčastěji zaměňována s polypy nebo rozvojem rakoviny.

Jaká léčba se používá

Hyperplazie endometria v menopauze vyžaduje léčbu tradiční medicínou. Vzhledem k tomu, že se nemoc může zvrhnout v onkologické onemocnění, neměly by se ženy snažit léčit ji pouze lidovými prostředky. Mohou být užívány jako doplněk k hlavní léčbě, ale pouze po konzultaci s lékařem..

Populární televizní moderátorka o zdraví Elena Malysheva v programu věnovaném léčbě hyperplazie endometria zdůraznila, že pokud máte podezření na onemocnění, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře a podstoupit komplexní vyšetření.

Optimální způsob léčby zvolí pouze lékař v závislosti na stadiu onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Léčba lidovými recepty bude trvat jen drahocenný čas a povede k nadměrnému šíření endometria.

Metoda léčby


A další klasifikace.

Tato metoda zahrnuje léčbu hormonálními léky, které obsahují progesteron. Užívání léků může trvat asi šest měsíců..

V průběhu léčby ženy neustále podstupují ultrazvuk, aby určily tloušťku endometria. Ošetřující lékař na základě výsledků vyšetření upraví dávku léků.

Samoléčení je kategoricky nemožné. Když dáma nezávisle zvyšuje nebo snižuje dávku léku, může vyvolat relaps onemocnění.

Pro zmírnění stavu dámy může lékař dodatečně předepsat bylinný lék. Po ukončení léčby musí žena každé 3–6 měsíců podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby mohla sledovat stav endometria.

Operační metoda

Pokud má dáma po užívání léků relaps onemocnění, použije se operativní metoda léčby hyperplazie endometria. U postmenopauzálních žen se léčba onemocnění provádí oběma metodami..

Jsou možné následující možnosti chirurgických operací:

 1. Curettage (kyretáž) - je předepsána pacientům, jejichž tloušťka endometria přesahuje 10 mm. Operace se provádí v lokální anestezii a trvá asi půl hodiny. Fragmenty odstraněného endometria musí být odeslány k histologickému vyšetření za účelem identifikace rakovinných buněk. Pokud je výsledek pozitivní, je rozhodnuto o odstranění dělohy.
 2. Moxování - poskytuje maximální účinek, pokud existují samostatná ložiska nemoci. Moxování provádím několika způsoby: chladem (kryodestrukce), elektrickým proudem (diathermocoagulation) nebo laserovým paprskem (laserová destrukce).
 3. Hysterektomie - zahrnuje amputaci dělohy. Pokud jsou ovlivněny také vaječníky, jsou odstraněny spolu s dělohou. Tato metoda se používá v případě, že jsou tkáně dělohy velmi hluboce ovlivněny nebo je detekována adenomatózní hyperplazie endometria, což může vést k rozvoji rakoviny.

Chirurgická léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen se používá, pokud má žena polypy nebo atypické buňky, u nichž je vysoká pravděpodobnost degenerace na rakovinu.


Toto onemocnění se může vyvinout v rakovinu..

Příčiny přerůstání slizniční vrstvy v menopauze

Důvody pro rozvoj hyperplazie mohou trvat od reprodukčního období dívky, zahrnují:

 • genetický faktor - pokud blízké příbuzné ženy trpěly patologií, pak se riziko onemocnění výrazně zvyšuje;
 • nemoci pohlavních orgánů, které vznikly v pubertě;
 • anamnéza častých nepravidelností v menstruačním cyklu;
 • patologie spojené s endokrinním systémem nebo metabolismem, například diabetes mellitus;
 • nadváha;
 • anamnéza arteriální hypertenze;
 • dlouhodobé užívání léků nebo antikoncepce, které obsahují velké množství estrogenu;
 • operace v děložní dutině (kyretáž, potrat, spirála);
 • nemoc jater.

Hyperplazie endometria během menopauzy ohrožuje ženy více než dříve. Toto onemocnění může vyvolat vývoj onkologických novotvarů. V raných stádiích lze onemocnění vyléčit léky, aniž by se uchýlilo k chirurgické léčbě..

Proto je velmi důležité podstoupit alespoň jednou ročně gynekologické vyšetření a ultrazvukové vyšetření, které pomůže identifikovat onemocnění v raných stádiích. Kromě toho by měly být pokud možno vyloučeny všechny rizikové faktory pro rozvoj hyperplazie. Dobré zdraví!

Co víš o tak vážné nemoci??

Formy a příznaky patologie

V závislosti na klinickém obrazu a povaze změn ve vrstvách dělohy existuje několik forem adenomyózy (hyperplazie):

Je doprovázeno nadměrným množením žlázové tkáně dělohy, ke kterému dochází v důsledku patologického umístění žláz ve funkční vrstvě vnitřní membrány.

Při včasné léčbě onemocnění projde rychle a bez následků, aniž by to způsobilo komplikace.

Může se vyvinout sám, ale častěji k němu dochází po dlouhém průběhu žlázové adenomyózy. V děložní dutině se objevuje mnoho cyst a dalších novotvarů.

Nebezpečí této formy spočívá v tom, že se brzy patologie může změnit na rakovinový proces..

Vzácná forma, během které se endometrium bazální podvrstvy vtahuje do nemoci.

Roste pomalu, ale nereaguje dobře na hormonální terapii. Proto lékař nejčastěji předepisuje operaci..

Není ovlivněna celá slizniční vrstva dělohy, ale pouze selektivní oblasti. Nejvíce krvácející forma hyperplazie se pro diagnostiku a léčbu provádí kyretáž děložní dutiny.

Nouzová kyretáž se provádí také v případě velké ztráty krve..

Nejzávažnější typ patologie. Buňky slizničních vrstev dělohy se rychle množí a v krátké době vedou k výraznému zesílení vnitřní koule..

Kromě toho často degenerují do rakovinných struktur. Pokud je diagnostikována atypická adenomyóza, pacientce se okamžitě doporučuje odstranit dělohu a přívěsky, aby se zabránilo nádorům vaječníků nebo rakovině dělohy..

Charakteristické příznaky hyperplastického procesu v děložní dutině se objevují až v pozdějších stadiích vývoje, kdy již slizniční koule začíná být odmítána.

Před tím může žena věnovat pozornost vzhledu bělavého šedého výtoku a slabým bolestivým pocitům v dolní části břicha..

V počátečních stádiích odmítnutí endometria se objeví špinící krvácení a poté dojde ke krvácení, připomínajícímu menstruaci.

Změna u postmenopauzálních žen

Toto období života ženy se projevuje úplnou absencí menstruace po celý rok nebo déle. Během tohoto období endometrium zcela přestává procházet cyklickými změnami, je pozorována jeho úplná atrofie. Během této doby by měla mít slizniční vrstva dělohy tloušťku 4 milimetry. Během Dopplerova ultrazvuku lze pozorovat nízký průtok krve dělohou, pokud lékař zaznamená oblasti patologického průtoku krve, lze předpokládat přítomnost děložních myomů, endometriózy a dalších formací. Na pozadí atrofie endometria se často vyskytuje synechie - nitroděložní adheze, které jsou pro toto období limitem normy. V děložní dutině je také možné hromadění tekutin, protože u žen po menopauze dochází k částečnému přemnožení děložního hrdla, které brání obsahu dělohy.

Na základě dostupných testů musí lékař zvolit účinnou metodu terapie, díky níž se můžete rychle vyrovnat s počáteční příčinou hyperplazie endometria. Pokud není detekována výrazná atypie buněk děložní sliznice, lze předepsat konzervativní léčbu, která spočívá v určitém režimu hormonálních léků. Pokud dojde k progresi porušení ve struktuře dělohy, pak je v některých případech jedinou možností odstranění celé dělohy - hysterektomie.

Výsledkem všeho výše uvedeného je, že i když má žena menopauzu, musí pravidelně podstupovat vyšetření u gynekologa. Je třeba si uvědomit, že v průběhu let se pravděpodobnost vzniku maligní formace v děloze pouze zvyšuje. Pokud tedy s nástupem menopauzy u ženy nezastaví hyperplastické procesy v endometriu, může to znamenat možnou tvorbu rakoviny..

Důsledky a komplikace

Nestabilita hormonálního pozadí a neustálé změny ve struktuře endometria, ke kterým dochází po dlouhou dobu, mohou vést ke komplikacím:

 • nádory a cysty přívěsků dělohy;
 • anémie způsobená častým krvácením;
 • onkologie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, musíte začít léčit hyperplazii v rané fázi..

Důležité! Každých šest měsíců se podrobte preventivnímu vyšetření u gynekologa, abyste zjistili změny, které dosud nevyvolávaly příznaky.

Život v menopauze je normou

Ze všeho výše uvedeného lze vyvodit závěr, že patologické změny endometria dělohy v klimakterickém období jsou častým jevem, a to kvůli zvláštnostem změn v hormonálním pozadí ženy. Diagnostika a léčba by měla být prováděna ve specializovaných lékařských zařízeních.

Každá žena, která vstupuje do obtížného období svého života, by si měla uvědomit, že její zdraví a pohoda na 90% závisí na ní samé. Nikdo není imunní proti výskytu reprodukčních problémů, ale s včasnou diagnostikou a adekvátními terapeutickými opatřeními této patologie lze zachovat vysokou kvalitu života ženy.

Drahé dámy, nečekejte na nástup onemocnění, ale pravidelně vyšetřujte a navštěvujte svého gynekologa.

Co je to menopauza a postmenopauza

Menopauze se říká přirozené fyziologické období, které se projevuje hormonálními změnami souvisejícími s věkem, které vedou k zániku reprodukční funkce. Ve skutečnosti menopauza ovlivňuje pouze funkci vaječníků. Změny, které se objevily, však vedou k potřebě přizpůsobit celé tělo ženy.

Mnoho žen spojuje příznaky menopauzy s nedostatkem menstruace a stáří. Změna hormonálních hladin však začíná dlouho před úplným ukončením menstruace..

Nástup menopauzy je charakterizován individuálními příznaky. Následující faktory ovlivňují výskyt menopauzy:

 • dědičnost;
 • gynekologické patologie;
 • extragenitální nemoci.

Obecně se uznává, že první příznaky menopauzy se vyskytují u žen, které dosáhly věku 45 let. V závislosti na věku, ve kterém se objevily první příznaky, je menopauza klasifikována jako:

 • brzy;
 • fyziologický;
 • pozdě.

Menopauza je dlouhotrvající fáze, během níž se ženské tělo přizpůsobí funkci se snížením hladiny estrogenu. Toto období je zpravidla doprovázeno nepříjemnými projevy. Avšak příznaky menopauzy nelze vždy považovat za patologické..

Trvá asi deset let, než se tělo přizpůsobí redukci estrogenu..

Climax obsahuje několik vzájemně souvisejících fází..

 1. Premenopauza je období, kdy se objeví první příznaky menopauzy a trvá až do poslední menstruace..
 2. Menopauza zahrnuje poslední menstruaci a příští rok.
 3. Perimenopause kombinuje první dvě menopauzy.
 4. Postmenopauza začíná fází menopauzy a trvá přibližně 65-69 let.
 • brzy, včetně prvních 5 let;
 • pozdě, což znamená 10 let.

Po menopauze nejsou období. Jakékoli špinění může naznačovat patologii. Těhotenství v menopauze je také vyloučeno. U premenopauzálních žen s ovulací je však možné těhotenství..

Menopauza zahrnuje dva časové intervaly, během nichž tělo ženy funguje:

 • v podmínkách nedostatku estrogenu (premenopauza);
 • při úplné nepřítomnosti estrogenu (menopauza, postmenopauza).

Příčinou menopauzy je pokles množství estrogenů a jejich postupné vymizení. Estrogeny jsou produkovány folikulárním aparátem vaječníků a mají následující účinky:

 • stimulovat fungování žláz pohlavních orgánů, zejména ovlivňovat cervikální hlen a procesy zvlhčování pochvy;
 • ovlivnit mléčné žlázy a kůži;
 • urychlit metabolické procesy;
 • zabránit hromadění cholesterolu;
 • kontrolovat tok fosforu a vápníku do kostní tkáně;
 • ovlivnit stav imunitního systému;
 • mají vliv na trávicí systém, srážení krve, termoregulaci, tonus hladkého svalstva.

Estrogeny navíc přímo souvisejí s emocionální sférou ženy. S poklesem hladiny estrogenu se objevují různé příznaky, protože hormony ovlivňují téměř všechny orgány a systémy ženského těla.

Menopauza, zejména menopauza a postmenopauza, není nemoc. Pohoda ženy však závisí na povaze dokončení hormonální funkce. S postupným poklesem estrogenu se ženské tělo snadno přizpůsobuje nedostatku hormonů. Patologický průběh menopauzy je pozorován na pozadí gynekologických a extragenitálních patologií.

V případě různých patologických stavů v menopauze a postmenopauze je pacientovi předepsána adekvátní léčba.

Klasifikace

Při detekci hyperplazie je důležité určit typ růstu endometria. Podle histologické struktury gynekologové rozlišují několik typů hyperplazie.

 1. Glandulární. V tomto případě je pozorována proliferace endometrioidních žláz. Postupně získávají klikatost bez známek ucpání. Glandulární hyperplazie má dobrou prognózu díky benignímu průběhu.
 2. Cystická. Dochází k zablokování žláz, což vede k tvorbě cyst. Riziko vzniku maligního nádoru u tohoto typu je výraznější.
 3. Žlázová cystická. Je pozorován nadměrný růst a zablokování žláz. Maligní nádor s touto formou se vyvíjí v 5% případů..
 4. Focal. U této odrůdy je tvorba polypů zaznamenána v důsledku místního růstu endometria..
 5. Atypické. Jedná se o prekancerózní stav charakterizovaný známkami atypie.

Nejnebezpečnější atypická hyperplazie, která, pokud není léčena, vyvíjí rakovinu dělohy.

Jak je nemoc diagnostikována

Pokud máte podezření na patologii, musíte podstoupit komplexní diagnostiku. Nejčastěji je však odchylka objevena náhodou kvůli asymptomatickému průběhu..

Nejprve je pacientům předepsán transvaginální ultrazvuk. Pokud k menopauze došlo před více než 5 lety, pak echogenicita endometria dosahuje 5 mm. Zobrazování je při prodloužené menopauze obtížné.


Diagnostika zahrnuje histologické studie

Dále se doporučují histologické studie. V tomto případě se oblast endometria zkoumá pod mikroskopem. V případě potřeby je žena odeslána na zobrazování magnetickou rezonancí.

Mohou být doporučeny testy k identifikaci dědičné predispozice k rozvoji hyperplazie.

Co je to za patologii?


Bude vás zajímat: Je možné pít „Kagocel“ během těhotenství?
Kanál PROGRAMMER'S DIARY

Život programátora a zajímavé recenze všeho. Přihlaste se k odběru a nenechte si ujít nová videa.

Hyperplazie endometria je benigní novotvar v endometriu (vnitřní vrstvě dělohy), který způsobuje jeho zesílení a zvětšení. Důvodem tohoto procesu je zvýšení počtu stromálních a žlázových prvků v endometriu..

Endometria jsou různých typů:

 • Glandular (zvětšení žlázové tkáně).
 • Žlázová cystická.
 • Adenomatóza. Toto je prekancerózní patologie. V asi 10 procentech případů se z něj vyvine zhoubný nádor..
 • Vláknité a žlázovité vláknité polypy endometria. Toto je nejběžnější typ hyperplazie. Zřídka se stanou maligními, ale mohou způsobit rakovinu endometria.


Bude vás zajímat: Tablety "Champix": recenze kuřáků
Níže vezmeme v úvahu, jaké recenze píšou o postupu škrábání.

Hyperplazie endometria je patologie běžná u všech věkových skupin u žen. Nejčastěji se však tato patologie vyskytuje během puberty nebo menopauzy, kdy v těle dochází k dramatickým hormonálním změnám..

Tloušťka dělohy endometria během menopauzy: příznaky hyperplazie

Climax je období, které nevyhnutelně přichází v životě každé ženy. Vyznačuje se změnami v celém těle spojenými s účinky hormonálních hladin.

Největší vliv má reprodukční systém: vaječníky postupně přestávají fungovat, zmenšují se pohlavní orgány, sliznice dělohy a atrofie pochvy.

Ale za přítomnosti nepříznivých faktorů (špatná genetika, hormonální poruchy, poškození během kyretáže dělohy) je narušen involuční proces v děloze (reverzní vývoj) a v menopauze se vyvíjí hyperplazie endometria..

Hyperplazie endometria v menopauze

Hyperplázie je jednou z nejčastějších endometriálních patologií v menopauze..

Vnitřní koule je citlivá na jakékoli změny v koncentraci pohlavních hormonů v krvi, nasycení estrogenem a progesteronem ovlivňuje děložní výstelku, která by za normálních okolností měla ztenčit.

Ale kvůli určitým faktorům, které se mohou tvořit dlouho před menopauzou, se endometriální buňky začnou šířit v děloze - hyperplazie se vyvíjí v období geoprostu.

Endometrium s menopauzou se hodí pro strukturální změny, jeho bazální koule se ztenčí a funkční se přestane rozvíjet.

Ale s patologickým průběhem menopauzy sliznice nepřestává růst, její tloušťka se neustále zvyšuje, což vyvolává výskyt nepříjemných příznaků.

Když jeho tloušťka dosáhne svého vrcholu, dojde k odmítnutí a žena má děložní krvácení..

Aby se objevily výrazné příznaky hyperplazie, měla by být tloušťka endometria během menopauzy více než 8 mm, k vylučování krve bude zapotřebí 15 mm slizniční vrstvy.

Patologická tloušťka endometria s menopauzou

Diagnóza hyperplazie endometria s menopauzálními změnami se stanoví, když se koule hlenu uvnitř dělohy příliš zhoustne a začne způsobovat nepříjemné příznaky.

V reprodukčním věku mění funkční vrstva během menstruačního cyklu svoji tloušťku. 2-3 dny před očekávaným datem menstruace může dosáhnout více než 18 mm, poté dojde k oddělení a vylučování hlenu a krve vaginou.

U premenopauzálních žen začíná endometrium růst na bazální kouli pomaleji a postupně se úplně přestane tvořit.

Jeho tloušťka klesá s každým cyklem, dokud nedosáhne 5 mm nebo méně, poté se zastaví menstruační krvácení a nastane menopauza.

Proliferace endometria na začátku menopauzy je diagnostikována jen zřídka, její mírné zesílení vede k delšímu období před menopauzou.

S mírným zesílením klimakterického endometria (až 8 mm) je pacientovi přiřazeno dynamické pozorování, protože v jednotlivých případech lze i takovou tloušťku považovat za normu.

Pokud však míč roste s každou další studií, pak lékař diagnostikuje hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen.

Charakteristiky normálního endometria

Normální tloušťka endometria během menopauzy by neměla přesáhnout 5 mm, i když ve vzácných případech mohou existovat výjimky, které jsou potvrzeny diagnostickými studiemi.

Preventivní opatření zahrnují jmenování ultrazvukové diagnostiky vnitřní děložní koule, která se provádí třikrát v intervalech tří měsíců.

Za normálních okolností se endometrium v ​​menopauze přestane měnit, pokud žena neužívá hormonální léky.

Důležité! Je třeba mít na paměti, že velikost a vzhled normální dělohy v postmenopauzálním období se liší od fyziologických hodnot orgánu v reprodukčním věku..

Zkrátí se, zhustne, navíc se v jeho dutině může hromadit tekutina, která je nejčastěji zaměňována s polypy nebo rozvojem rakoviny.

Příčiny přerůstání slizniční vrstvy v menopauze

Důvody pro rozvoj hyperplazie mohou trvat od reprodukčního období dívky, zahrnují:

 • genetický faktor - pokud blízké příbuzné ženy trpěly patologií, pak se riziko onemocnění výrazně zvyšuje;
 • nemoci pohlavních orgánů, které vznikly v pubertě;
 • anamnéza častých nepravidelností v menstruačním cyklu;
 • patologie spojené s endokrinním systémem nebo metabolismem, například diabetes mellitus;
 • nadváha;
 • anamnéza arteriální hypertenze;
 • dlouhodobé užívání léků nebo antikoncepce, které obsahují velké množství estrogenu;
 • operace v děložní dutině (kyretáž, potrat, spirála);
 • nemoc jater.

Problém často nastává u těch, kteří vedou nezdravý životní styl. Pro snížení rizika hyperplazie je proto důležité přestat kouřit, cvičit a pít méně alkoholu..

Formy a příznaky patologie

V závislosti na klinickém obrazu a povaze změn ve vrstvách dělohy existuje několik forem adenomyózy (hyperplazie):

Je doprovázeno nadměrným množením žlázové tkáně dělohy, ke kterému dochází v důsledku patologického umístění žláz ve funkční vrstvě vnitřní membrány.

Při včasné léčbě onemocnění projde rychle a bez následků, aniž by to způsobilo komplikace.

Může se vyvinout sám, ale častěji k němu dochází po dlouhém průběhu žlázové adenomyózy. V děložní dutině se objevuje mnoho cyst a dalších novotvarů.

Nebezpečí této formy spočívá v tom, že se brzy patologie může změnit na rakovinový proces..

Vzácná forma, během které se endometrium bazální podvrstvy vtahuje do nemoci.

Roste pomalu, ale nereaguje dobře na hormonální terapii. Proto lékař nejčastěji předepisuje operaci..

Není ovlivněna celá slizniční vrstva dělohy, ale pouze selektivní oblasti. Nejvíce krvácející forma hyperplazie se pro diagnostiku a léčbu provádí kyretáž děložní dutiny.

Nouzová kyretáž se provádí také v případě velké ztráty krve..

Nejzávažnější typ patologie. Buňky slizničních vrstev dělohy se rychle množí a v krátké době vedou k výraznému zesílení vnitřní koule..

Kromě toho často degenerují do rakovinných struktur. Pokud je diagnostikována atypická adenomyóza, pacientce se okamžitě doporučuje odstranit dělohu a přívěsky, aby se zabránilo nádorům vaječníků nebo rakovině dělohy..

Charakteristické příznaky hyperplastického procesu v děložní dutině se objevují až v pozdějších stadiích vývoje, kdy již slizniční koule začíná být odmítána.

Před tím může žena věnovat pozornost vzhledu bělavého šedého výtoku a slabým bolestivým pocitům v dolní části břicha..

V počátečních stádiích odmítnutí endometria se objeví špinící krvácení a poté dojde ke krvácení, připomínajícímu menstruaci.

Léčba

Gynekolog se zabývá léčbou hyperplazie endometria v menopauze. Provádí vyšetření a vyšetření, určuje stádium a typ adenomyózy a předepisuje správnou terapii.

Důležité! Nezanedbávejte příznaky a příznaky, ale zahajte léčbu odborníkem.

Léky

Léková terapie spočívá v jmenování léků obsahujících hormony, jejichž hladina se v těle ženy prudce snížila.

Podšívka dělohy roste, když klesá koncentrace progesteronu v krvi a zvyšuje se množství estrogenu.

Ke stabilizaci hormonálního pozadí se používají progestogenní léky - Duphaston.

Progesteron lze injikovat nebo užívat ve formě tablet. Někdy se ženě dostane nitroděložní tělísko, které obsahuje dávku hormonů, ale tato metoda se často používá k léčbě mladých dívek.

Chirurgický zákrok

Chirurgické metody léčby se uchylují v případech, kdy existuje riziko rakovinové degenerace nebo jiné metody nemohou zastavit krvácení.

Existují dva typy operací:

 • Frakční kyretáž - pomocí speciálního nástroje lékař vyčistí sliznici ze stěn dělohy. Metoda se používá pro diagnostiku a pohotovostní péči o těžké krvácení.
 • Extirpace dělohy je radikální možností léčby, která spočívá v odstranění celého orgánu.

Tradiční metody

Netradiční metody léčby mohou být vynikajícími pomocníky v boji proti adenomyóze, ale měly by být používány pouze po konzultaci s lékařem..

Důležité! Nenechte se zavěsit na lidové recepty a nezapomeňte na jmenování specialisty.

Tradiční medicína doporučuje užívat odvar, tinktury z alkoholu a vody z kopřivy, pivoňky, jitrocelu, vlaštovičníku a dalších bylin, které ovlivňují hormonální stav.

Dobře se osvědčila i hirudoterapie, která tonizuje celé tělo..

Důsledky a komplikace

Nestabilita hormonálního pozadí a neustálé změny ve struktuře endometria, ke kterým dochází po dlouhou dobu, mohou vést ke komplikacím:

 • nádory a cysty přívěsků dělohy;
 • anémie způsobená častým krvácením;
 • onkologie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, musíte začít léčit hyperplazii v rané fázi..

Důležité! Každých šest měsíců se podrobte preventivnímu vyšetření u gynekologa, abyste zjistili změny, které dosud nevyvolávaly příznaky.

Hyperplazie endometria v perimenopauze: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Hyperplazie endometria (HPE) je běžnou patologií v období premenopauzy a postmenopauzy. Toto onemocnění je charakterizováno nadměrnou proliferací (nadměrným růstem) sliznice dělohy, která se projevuje ve formě abnormálního děložního krvácení různé závažnosti, což je nejčastější důvod pro kontaktování porodníka-gynekologa.

Hyperplastické procesy endometria si zaslouží zvláštní pozornost lékařů také proto, že jsou substrátem pro vznik maligního onemocnění dělohy. Doba premenopauzy je zranitelná kvůli přechodným hormonálním změnám, ke kterým dochází v ženském těle.

 • 1 Příčiny GGE
 • 2 Klasifikace změn endometria v hyperplazii
 • 3 Příznaky hyperplazie endometria
 • 4 Diagnostické metody
 • 5 Zásady léčby

Perimenopauzální období je přechodnou fází v životě ženy, která je charakterizována postupným útlumem funkce vaječníků. Nejběžnější patologie tohoto věku - hyperplazie endometria - je spojena s těmito změnami ve vaječnících. Tento termín znamená zesílení funkční vrstvy sliznice dělohy (endometria) o více než 16 mm.

Přímou roli v patogenezi (vývoji patologického procesu) má hyperestrogenismus (zvýšená koncentrace estrogenu v krvi) a pokles obsahu progesteronu. Tyto metamorfózy jsou spojeny se skutečností, že většina premenopauzálních menstruačních cyklů se stává anovulační (ne každý cyklus ve folikulu vajíčko dozrává a odchází). Ve folikulech, které nepodstoupily ovulaci, jsou estrogeny syntetizovány ve zvýšené koncentraci, což vede k nadměrné proliferaci tkáně endometria.

Normální tloušťka endometria (vlevo), hyperplazie endometria (vpravo)

Protože nedochází k ovulaci, nedochází k tvorbě žlutého tělíska, proto není syntetizován progesteron, který má ochrannou vlastnost pro endometrium. Sliznice dělohy se zhušťuje, dokud se v její struktuře nezačnou vyskytovat dystrofické procesy, v důsledku čehož je odmítnuta. K odmítnutí funkční vrstvy endometria dochází nerovnoměrně a ne úplně. Tato skutečnost je způsobena dlouhými a těžkými obdobími, v některých případech vedoucími ke krvácení..

U některých žen je vyčerpání oocytů doprovázeno atrézií (reverzním vývojem) folikulů, což vede k hormonální nerovnováze charakterizované relativním hyperestrogenismem.

Změny, které přispívají k rozvoji endometriální patologie, zahrnují následující transformace v těle ženy vstupující do přechodného období:

 • pokles počtu ovulačních cyklů;
 • pokles koncentrace progesteronu;
 • vyčerpání folikulárního zásobení vaječníků.

Klasifikace hyperplazie sliznice je založena na histologické struktuře změněného endometria. Hlavní transformace ve tkáni funkční vrstvy sliznice dělohy jsou spojeny se zvýšením počtu žláz, změnou jejich tvaru a velikosti. V některých situacích dochází k restrukturalizaci sliznice. V tomto případě mluvíme o atypii..

Dlouhodobý hyperestrogenní stav vede k výrazným změnám v endometriu, rozvoji prekancerózních stavů a ​​rakovině sliznice.

Existuje několik forem hyperplazie endometria:

 1. 1. Jednoduchý formulář. Tato možnost je charakterizována zvýšeným počtem žlázových prvků endometria bez jeho restrukturalizace. Tento typ zahrnuje cystickou a žlázově-cystickou HPE. Jednoduchý typ může být s atypií nebo bez ní.
 2. 2. Složitá forma. Je charakterizován abnormálním plýtváním buňkami v endometriální vrstvě dělohy.

Komplexní atypická hyperplazie je v podstatě prekancerózní transformací endometria. Je velmi obtížné jej odlišit od adenokarcinomu sliznice dělohy..

Normálně s nástupem menopauzy se endometrium stává atrofickým na pozadí poklesu funkce vaječníků. S odchylkou od fyziologických procesů dochází k zániku reprodukční funkce za podmínek hyperestrogenismu a hypoprogesteronemie. Sliznice dělohy je náchylná k nadměrné proliferaci, která vede k nerovnoměrnému, prodlouženému odmítnutí endometria. Proto je hlavním projevem hyperplastických procesů endometria krvácení z dělohy..

Děložní krvácení se často projevuje jako menoragie. Menoragie jsou těžká období, která trvají déle než 7 dní a objem ztracené krve je více než 80 ml. V ostatních případech dochází k acyklickému děložnímu krvácení (AMB), které zahrnuje metroragii (nepravidelné hojné krvácení), menometroragii (prodloužené těžké období), intermenstruační krvácení z genitálního traktu.

Schéma pro stanovení hojnosti krvavého výboje

AMK vede ke snížení hemoglobinu v krvi (anémie z nedostatku železa), což narušuje pohodu ženy, vede ke zhoršení její pohody. Mezi příznaky anemizace patří závratě, slabost, dušnost, bušení srdce, ospalost.

Abnormální děložní krvácení v menopauze naznačuje vývoj prekancerózního stavu endometria (komplexní atypická hyperplazie) nebo maligní transformace.

Ve vzácných případech zůstává hyperplazie endometria bez příznaků. Diagnóza je v tomto případě stanovena náhodou během preventivního vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku.

Abnormální děložní krvácení u žen před nebo po menopauze je vážným příznakem. Je to důležitý důvod pro kontaktování gynekologa. Lékař po podrobném průzkumu ženy předepisuje nejjednodušší metodu detekce hyperplastických endometriálních procesů - transvaginální ultrazvuk.

Ultrazvukové příznaky HE - zesílení děložního M-echa, což jsou dva uzavřené listy endometria. Tato studie se provádí na začátku první fáze menstruačního cyklu se stejným rytmem menstruace, při absenci pravidelnosti - v kterýkoli den. Ultrazvuková diagnostika hyperplazie endometria se provádí se zvýšením hodnoty M-echo o 9 mm na 5-7 den cyklu (o více než 16 mm na konci druhé fáze). Růst endometria 20 mm - ozvěna maligního procesu.

Další fází diagnostiky je samostatná diagnostická kyretáž dělohy, která se provádí u všech pacientek v menopauzálním věku. Výsledná tkáň je odeslána k histologickému vyšetření, jehož výsledky umožňují stanovení konečné diagnózy a ověření varianty hyperplazie.

Kyretáž dělohy se provádí nejen pro diagnostické účely, ale také pro terapeutické účely. Díky němu je možné zastavit krvácení, které může ohrozit život ženy..

Léčba hyperplazie během menopauzy a postmenopauzy je radikálnější. Je to způsobeno vysokým rizikem rakoviny, která je extrémně život ohrožující. Existuje několik přístupů k následné léčbě: konzervativní a chirurgické.

V závislosti na výsledku histologie je v některých případech předepsána hormonální léčba, včetně gestagenů (Duphaston, Norkolut) nebo kombinované hormonální antikoncepce (Lindinet, Jess, Belara). Hormony se používají nejen k léčbě, ale také k prevenci recidivy hyperplazie. Konzervativní léčba je ospravedlněna nově diagnostikovanou hyperplazií a také její jednoduchou formou v perimenopauzálním věku.

Pokud jsou detekovány složité formy HPE s atypií nebo recidivou jednoduché formy, provede se chirurgická léčba. To zahrnuje:

 • Ablace (odstranění) endometria. Prováděno s metroragií u pacientů starších 35 let as relapsem hyperplazie.
 • Hysterektomie (odstranění dělohy). Hysterektomie je nejradikálnější léčbou HP, která vede k závažným metabolickým poruchám, které zvyšují riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Z tohoto důvodu se odstranění dělohy provádí pouze u těžkých forem hyperplazie (atypické) a rakoviny dělohy.

HPE v ​​menopauze a premenopauze je nebezpečné onemocnění. Lékaři jsou velmi opatrní ohledně tohoto problému kvůli možnému vývoji krvácení a / nebo malignity procesu (degenerace do rakoviny).

Lidové léky se nedoporučují k léčbě hyperplazie sliznice dělohy kvůli vysokému riziku vzniku maligního procesu.

Hyperplazie endometria v menopauze

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • formuláře
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Co je třeba zkoumat?
 • Jak zkoumat?
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Prevence
 • Předpověď

Menopauza je přirozená změna ve fungování ženského reprodukčního systému spojená s hormonálními změnami v těle souvisejícími s věkem. Žena ztrácí schopnost ovulovat, otěhotnět a nést těhotenství. Během tohoto období je obzvláště důležitá zdravotní péče, protože změny hormonálních hladin vedou ke snížení elasticity cév a výskytu nemocí s nebezpečnými komplikacemi (mrtvice, infarkty). Zvláštní pozornost je třeba věnovat diagnostikovaným patologiím, které se vztahují k urogenitální sféře, protože během menopauzy existuje vysoké riziko malignity novotvarů nebo hyperplastických změn souvisejících s věkem..

Endometrium (slizniční vrstva) je vnitřní hormonálně závislá slizniční vrstva, která lemuje tělo dělohy. Podporuje implantaci oplodněného vajíčka do dělohy a začátek progrese těhotenství. Systém zásobování krví placenty je tvořen z endometriálních cév. Slizniční vrstva podléhá cyklickým transformacím během období reprodukční schopnosti ženy. Endometrium reaguje na hormonální změny v těle a pokud nedojde k těhotenství, je odmítnuto, což vede k menstruačnímu krvácení. K oddělení dochází na bazální úrovni endometria. S ukončením menstruačního krvácení se obnovuje růst vnitřní slizniční vrstvy dělohy z bazálních buněk. Cyklická povaha nástupu menstruace pokračuje po celou dobu ovulační schopnosti ženy nebo do těhotenství. Po porodu se pravidelnost menstruačního krvácení obnoví a trvá až do menopauzy.

Hyperplazie endometria je přemnožení, zesílení a zhrubnutí slizniční tkáně dělohy, které narušuje normální fungování reprodukčního systému. Ženy v jakémkoli věku jsou náchylné k patologiím. Hyperplazie je obzvláště nebezpečná během menopauzy, protože riziko maligních novotvarů v děloze se významně zvyšuje. Endometriální patologie je pro ženy v reprodukční fázi méně nebezpečná. Ale nestojí za to ignorovat diagnostikovanou proliferaci děložní výstelky v jakémkoli věku..

Typem proliferace endometria je adenomyóza. V případě této patologie je endometrium schopné růst do svalové a vnější vrstvy dělohy. Gynekologové nepovažují hyperplazii a adenomyózu endometria za synonyma nebo za naprosto identickou patologii. Jedná se o diagnózy, které se liší povahou procesu, i když mají mnoho podobností a společných rysů..

Kód ICD-10

Příčiny hyperplazie endometria v menopauze

Hlavní příčinou hyperplazie endometria (GGE) je narušení hormonální rovnováhy mezi estrogenem a progesteronem. Velké množství estrogenu s jasně sníženým progesteronem vyvolává GGE. Tato patologie se může objevit u žen jakékoli věkové skupiny. Nadměrný růst endometria během reprodukčního věku často vede k neplodnosti.

Mezi faktory, které vyvolávají hyperplazii endometria v menopauze, si gynekologové všimli dědičnosti, odložených zánětlivých procesů reprodukčního systému, potratů, užívání perorálních a intrauterinních kontraceptiv, endokrinních patologií, které způsobují změny v hormonálním pozadí celého ženského těla a menstruačního cyklu, zejména.

Rizikové faktory

Riziková skupina pro diagnostiku hyperplazie endometria zahrnuje ženy s anamnézou:

 • cukrovka,
 • obezita,
 • hypertenze komplikovaná hypertenzní krizí,
 • nádorové procesy v děloze,
 • polypózní neoplazmy v reprodukčním systému,
 • poruchy jater a štítné žlázy,
 • zánětlivá gynekologická onemocnění,
 • chirurgické zákroky na reprodukčních orgánech.

Patogeneze

Během menopauzy by výška endometria v děložní dutině neměla překročit 5 mm. Změny v hormonální rovnováze mohou způsobit patologické chaotické dělení buněk, což vede ke složitým morfologickým transformacím strukturních prvků tkáně. Proliferativní procesy zvyšují tloušťku endometria a vedou ke zvýšení objemu těla dělohy. Hormonálně závislá endometriální tkáň je citlivá na hladinu estrogenu v těle. Porušení normálního fungování tkáňových jednotek pod vlivem hormonů může způsobit benigní komplikace a také sloužit jako základ pro vznik a vývoj maligních novotvarů. Estrogeny mohou vyvolat nekontrolované dělení buněk endometria. Estrogeny mají vnitřní původ - patologické procesy ve vaječnících i vnější - nedostatečně vybrané hormonální látky nebo léčebný režim. Normálně, pokud neexistují žádné hormonální poruchy, má progesteron ve druhé fázi cyklu účinek potlačující estrogen a chrání endometrium před patologickým růstem. Hyperplázie tkáně vnitřní vrstvy těla dělohy přispívá k podmínkám dlouhodobé expozice estrogenovým hormonům. Při absenci ochranného účinku progesteronu (za všech podmínek, kdy je mnoho estrogenu a málo progesteronu). Pro rozvoj hyperplazie endometria je důležitá doba expozice a dávka estrogenu..

K takovým porušením dochází, když:

 • ovariální dysfunkce, zejména před menopauzou;
 • syndrom polycystických vaječníků (PCOS);
 • hormonálně aktivní nádory vaječníků;
 • obezita.

Pravděpodobnost vzniku HPE je vysoká u obézních žen po 50 letech s vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou..

Estrogeny, které přispívají k tvorbě hyperplazie endometria, jsou generovány přímo z vaječníků nebo z nadměrné tukové tkáně u obezity. Lipidová tkáň má schopnost produkovat estrogeny.

Zvláštní příčinou hyperplazie endometria je tvorba velkého množství estrogenových hormonů ve vaječníku, když existuje hormonálně aktivní nádor. Takový proces může vyvolat výskyt nejnebezpečnějšího atypického typu onemocnění, které se v průběhu času, bez včasné adekvátní léčby, změní na zhoubné novotvary dělohy.

Ne všichni zástupci spravedlivého pohlaví vědí a někdy ani nehádají, jakou roli hraje kyselina askorbová v tak složitém procesu, jako je menstruační cyklus.