Patologie cervikálního kanálu

Léčba onemocnění cervikálního kanálu děložního čípku

Na naši kliniku se hlásí pacienti s různými ženskými chorobami. Mezi nimi lékaři kliniky často diagnostikují patologie cervikálního kanálu děložního čípku: polypy, cysty, záněty atd..

Hlavní funkcí pohlavních orgánů je reprodukční funkce a je velmi důležité, aby jejich nemoci nemohly vést k neplodnosti nebo menstruační dysfunkci. Každá žena by proto měla podstoupit preventivní prohlídky alespoň jednou ročně..

Gynekologové pracující na klinice pomohou diagnostikovat a léčit onemocnění včas. Čím dříve je nemoc detekována, tím větší je šance na její vyléčení a ne chronizaci.

Co je to cervikální kanál

Vnitřní ženské pohlavní orgány jsou umístěny v dolní části břicha a sestávají z děložního čípku, který je viditelný při pohledu do zrcadel, a těla dělohy, které se nachází v břišní dutině (pánvi). Vejcovody vyčnívají z dělohy (z jejích rohů) a vaječníky jsou umístěny pod vejcovody na obou stranách. Cervix je válcový nebo kuželovitý.

Příroda hodně přemýšlela a v zájmu ochrany ženského těla před infekcemi pocházejícími z pochvy a udržení těhotenství během těhotenství existují 2 zúžení v cervikálním kanálu, takzvaný hltan (vnitřní hltan a vnější hltan). Lékař zkoumá vnější hltan během vyšetření v „zrcadlech“. Tečkovaný hltan - typický pro nulipární ženy, podobný štěrbině - pro porod nebo potrat.

Uvnitř krku je cervikální kanál. Je to cervikální kanál, který tvoří spojení mezi vnějšími a vnitřními orgány. To je skrz něj, že infekce z pochvy může vstoupit a rozšířit se do břišní dutiny. Během porodu se děložní čípek zkracuje a dítě se rodí vyhlazeným cervikálním kanálem. Kanál, děloha a pochva tvoří porodní kanál.

Vnitřní vrstva cervikálního kanálu je lemována epitelem, který produkuje hlen. Epitel je hormonálně závislý a produkuje jiné tajemství v závislosti na dni menstruačního cyklu. Na základě hlenu v cervikálním kanálu, uprostřed menstruačního cyklu, určí lékař „příznak zornice“ - známku ovulace. Během těhotenství tvoří epitel v hlenu děložní hlen - zátka, jejíž výtok je předzvěstí nástupu porodu.

Při pohledu na zrcadla lékař věnuje pozornost povrchu děložního čípku. Pokud je hladká, světle růžová, pak není problém. Lékař zkoumá hranici cervikálního epitelu a epitelu cervikálního kanálu. Pokud je hranice epitelu posunuta nebo existuje erozivní povrch, lékař popisuje umístění a velikost identifikované patologie. Kromě vizuální prohlídky může lékař provést Schillerův test zabarvením cervikální sliznice roztokem obsahujícím jód. Kromě toho lze provést kolposkopii.

Během postmenopauzy, stejně jako během těhotenství a po porodu dochází ke změnám na děložním čípku. Během menopauzy se tedy sliznice zbledne, tajemství se nevytváří, v pochvě je sucho. Lékař každoročně provádí ženské seškrábání pro onkocytologii pomocí speciálního kartáčku z cervikálního kanálu a z povrchu děložního čípku, aby včas odhalil onkologická a předonkologická onemocnění. Během těhotenství má děložní čípek cyanotickou barvu..

Jedná se o normální fyziologické změny, ke kterým dochází po určitou dobu..

Cervikální kanál nepodléhá cyklickým změnám spojeným s menstruačním cyklem. Pouze během ovulace se zvyšuje sekrece.

Patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Často na naši kliniku přicházejí ženy, které si stěžují na zvýšené sekrece z pohlavního ústrojí, jejich nepříjemný zápach, krvavé výtoky po pohlavním styku.

Během vyšetření lékař vidí pouze děložní čípek a vnější osy cervikálního kanálu. Hlavní nemoci diagnostikované u pacientů na základě vyšetření v zrcadlech a mikrobiologického výzkumu:

• Cervicitida, což je zánět cervikálního kanálu děložního čípku (lze diagnostikovat po vyšetření nátěrů). Při dlouhodobé neléčené cervicitidě může dojít k fúzi stěn nebo ucpání cervikálního kanálu. Léčba cervicitidy se omezuje na jmenování protizánětlivé léčby a lokální léčby děložního čípku a pochvy.

• Polypy jsou benigní novotvary, jejichž příčinou je stejný zánětlivý proces. Růst polypu v cervikálním kanálu může být vyvolán hormonálními poruchami, stejně jako traumatem děložního čípku během porodu nebo potratu. Naši lékaři odstraňují polypy chirurgicky. Kromě toho je předepsána souběžná léčba. Polypy vyžadují chirurgickou léčbu a po jejich histologickém vyšetření je předepsána adekvátní terapie.

• Zúžení, zakřivení cervikálního kanálu - při provádění ultrazvuku malé pánve lékař nutně popisuje délku a průběh cervikálního kanálu, popisuje neviditelnou část děložního čípku. Pokud je zjištěno nebo existuje podezření na zúžení, zakřivení cervikálního kanálu nebo částečné ucpání kanálu, lékař navrhuje vyšetření cervikálního kanálu pomocí optického hysteroskopu. Pokud se plánuje léčba neplodnosti pomocí metod ART, měl by lékař provádějící manipulaci s inseminací nebo přenosem embrya vzít v úvahu všechny nuance struktury cervikálního kanálu, jeho umístění vzhledem k děloze. V případě potřeby se provádí bougienage cervikálního kanálu, disekují se synechie, provádí se protizánětlivá léčba.

Přečtěte si o patologii viditelné části děložního čípku v části KOPOSKOPIE.

Pokud jsou zjištěny patologické stavy cervikálního kanálu děložního čípku, lékař vám určitě předepíše další vyšetření: testy urogenitálních infekcí, nátěr PAP, pomocí kterého můžete zjistit vývoj rakoviny v raných stádiích, kolposkopie, biopsie atd..

Měli byste pečlivě sledovat své zdraví a při prvních nepříjemných nebo bolestivých příznacích vyhledat pomoc od gynekologa. Lékaři naší kliniky mají bohaté zkušenosti, rozsáhlé znalosti a praxi, takže určitě pomohou určit onemocnění a předepíší účinnou léčbu. I když nemáte žádné stížnosti, nezapomeňte podstoupit každoroční prohlídku odborníkem: pak budete vědět, že je vše v pořádku s vaším zdravím..

Porušení v cervikálním kanálu

Popis

Než začnete hovořit o lézích cervikálního kanálu, stojí za to objasnit, že se nachází v děložním čípku a spojuje vagínu a děložní dutinu. Jeho stěny jsou lemovány sliznicí s pravidelným vylučováním. Konzistence tohoto tajemství je způsobena dnem menstruačního cyklu. Avšak velmi často je tento prvek reprodukčního systému vystaven agresivním účinkům, v důsledku čehož se výrazně zhoršuje zdraví ženy..

Polyp cervikálního kanálu je diagnostikován poměrně často, ale jedná se o novotvar benigní povahy, vytvořený ze sliznice děložního čípku. Ve skutečnosti charakteristický růst nepředstavuje významnou hrozbu pro život a zdraví pacienta, avšak při absenci včasné terapie se může snadno vyvinout v maligní nádor. Počet polypů je neomezený, ale když se nahromadí více než jedna jednotka, nazývá se to v medicíně „polypóza cervikálního kanálu“.

Mezi důvody tohoto patologického procesu stojí za zmínku hormonální poruchy, trauma děložního čípku během porodu, hysteroskopie a přítomnost nitroděložního tělíska. Nezapomeňte také na škodlivé účinky genitálních infekcí, které se dostaly do těla. Jedná se především o lidský papilomavirus, chlamydie, syfilis, ureoplazmózu a genitální opar. Léčba by měla začít po rychlé diagnostice.

Endocervicitis je onemocnění, které je také lokalizováno v cervikálním kanálu a je charakterizováno akutním zánětlivým procesem sliznice charakteristické oblasti. Charakteristické onemocnění je infekční povahy a jeho vývoj vyvolávají patogenní mikroorganismy, jako je trichomoniáza, kapavka, chlamydie, gardnerelóza a mykoplazmóza..

Tomuto patologickému procesu však předcházejí faktory, jako je prolaps dělohy a pochvy, snížená imunita, dysbióza a vaginóza pochvy, přítomnost ektropionu a staré ruptury děložního čípku, nitroděložní tělísko, stejně jako převaha endometriózy, salpingo-ooforitidy a adnexitidy v ženském těle. Je také třeba poznamenat, že endocervicitida se často stává komplikací kolpitidy..

Tyto nemoci mají zpravidla své vlastní výrazné příznaky, to znamená, že je prostě nemožné si nevšimnout průběhu patologického procesu v ženském těle. Pokud jste povrchní ohledně svého zdraví, pak mezi komplikacemi poruch v cervikálním kanálu stojí za to zdůraznit neplodnost, snížené libido a tvorbu maligních novotvarů s dalším smrtelným následkem.

Příznaky

Pokud se v cervikálním kanálu objeví polypy, pak se charakteristické neoplazmy nejprve nepřipomínají. Jak však rostou, klinický obraz se významně mění a prokazuje výrazné příznaky. Totéž se děje v případě převahy zánětlivého procesu v cervikálním kanálu..

Příznaky polypů v cervikálním kanálu:

 1. vypouštění hlenu z pochvy různé konzistence;
 2. výskyt krve po dalším sexuálním kontaktu;
 3. poranění cervikálního kanálu během pohlavního styku;
 4. špinění výboje v intermenstruačním období;
 5. nepravidelnosti v menstruačním cyklu;
 6. bolest při pohlavním styku;
 7. neplodnost;
 8. pocit těžkosti v dolní části zad.
 1. bolestivost a pálení zevních pohlavních orgánů;
 2. pocit tahání v dolní části břicha;
 3. hojný vaginální výtok;
 4. bolestivost při pohlavním styku;
 5. neschopnost otěhotnět.

Samozřejmě, nejprve se ženské tělo snaží přizpůsobit novým pocitům, ale intenzita všech příznaků se jen zvyšuje. Pokud budeme i nadále ignorovat takové alarmující signály těla, pak je první nemoc náchylná k tvorbě rakovinných buněk a druhá - k jejímu chronickému průběhu. Proto takové klinické obrazy vyžadují okamžitou diagnózu..

Diagnostika

Příslušný odborník by měl určit přítomnost polypu v cervikálním kanálu, ale samotné gynekologické vyšetření nestačí k určení konečné diagnózy. Faktem je, že je nutné rozlišovat maligní novotvar od benigního, a proto jsou důležité instrumentální a laboratorní studie. Základem tohoto klinického obrazu je tedy ultrazvuk pánevních orgánů, nátěr na flóru a propíchnutí patogenního růstu.

Ale k detekci zánětlivého procesu je nutná podrobná diagnostika, která vám umožní objasnit převládající onemocnění a zjistit všechny jeho vlastnosti. Vyšetření začíná gynekologickým vyšetřením pomocí speciálních zrcadel, ale navíc vyžaduje stěrovou mikroskopii, bakteriologické a cytologické vyšetření, kolposkopii.

Teprve po všech těchto akcích může lékař určit přesnou diagnózu a okamžitě zahájit léčbu.

Prevence

Lze zabránit jakémukoli onemocnění žen, ale to vyžaduje dodržování všech preventivních opatření předepsaných úzkým odborníkem. Takové jednoduché akce vám umožní chránit tělo nebo identifikovat patologii v rané fázi..

 1. Nejprve je důležité každých šest měsíců podstoupit gynekologické vyšetření a provést ultrazvuk pánevních orgánů. Taková ostražitost umožní určit současné onemocnění v prvních fázích jeho vzniku v ženském těle..
 2. Zadruhé, musíte být selektivní ohledně svých sexuálních partnerů a chránit se nejen před genitálními infekcemi, ale také před extrémně nežádoucími potraty. Je důležité si uvědomit, že genitální infekce a potraty pouze zvyšují riziko poškození cervikálního kanálu..
 3. Za třetí, pravidelně posilovat imunitu těla, a tím zvyšovat jeho odolnost vůči patogenní flóře. Samozřejmě pamatujte na intimní hygienu, která by měla být vysoce kvalitní a pravidelná.

Obecně je důležité zajistit, aby nedocházelo k zánětu a vysoce nežádoucím pohlavně přenosným infekcím. V takových případech bude riziko lézí v cervikálním kanálu minimální..

Léčba

Mluvíme-li o účinné léčbě skutečného polypu cervikálního kanálu, pak může být pouze operativní. Nejprve lékař pozoruje patogenní růst a pokud polyp nadále rychle roste, předepíše operaci v lokální anestezii. Polypektomie zajišťuje konečné odstranění tohoto benigního novotvaru, po kterém je nutné další histologické vyšetření.

Pokud v cervikálním kanálu převládá zánět, pak je intenzivní terapie obvykle léčba, to znamená, že je zaměřena na normalizaci stavu sliznice. Výběr léků se provádí individuálně a závisí na formě onemocnění, stadiu patologického procesu a vlastnostech postiženého organismu. Úspěch této léčby je zaručen u 90% všech klinických obrazů. Pokud převažují komplikace, lékaři navrhují radikálnější metody..

Tak či onak, všechny léze v cervikálním kanálu by měly být diagnostikovány včas, jinak se jen stěží vyhneme komplikacím v reprodukčním systému ženy. Včasná reakce na alarmující příznaky vlastního těla umožňuje v relativně krátké době stanovit správnou diagnózu a lékařsky obnovit dřívější zdraví pacienta.

Diskuse a recenze (1)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co to může být, po pohlavním styku jsem začal mít bolesti v podbřišku a menstruace se zpozdila, myslela jsem si, že jsem možná těhotná a udělala jsem těhotenský test, ale test ukazuje negativní.

Cervikální kanál děložního hrdla

Články lékařských odborníků

Cervikální kanál děložního čípku je anatomická formace vnitřních pohlavních orgánů, která má důležitou funkci v procesu těhotenství a porodu dítěte. Různé změny a deformace tohoto kanálu mohou přispět k patologii těhotenství, stejně jako k samotnému procesu oplodnění. Proto je důležité porozumět anatomickým a fyziologickým charakteristikám i možným patologickým změnám, které mohou onemocnění způsobit..

Anatomie cervikálního kanálu děložního čípku

Cervikální kanál děložního čípku je útvar, který je umístěn v tloušťce děložního čípku a vykonává mnoho funkcí, z nichž hlavní je spojení mezi vnějšími a vnitřními pohlavními orgány. U dívky se vyvíjí postupně a dosahuje normální velikosti blíže k pubertě. Normálně je anatomie vnitřních ženských pohlavních orgánů umístěna následovně: vagina prochází do děložního čípku, který začíná vnějším děložním hltanem, pak začíná cervikální kanál děložního čípku, který končí vnitřním děložním hltanem a prochází do děložní dutiny. Tato anatomie umožňuje regulovat proces otevírání děložního čípku v první fázi porodu. Díky děložnímu hltanu se cervikální kanál začíná otevírat z vnitřního děložního hltanu a poté se jako přesýpací hodiny otevírá vnější hltan. V procesu involuce dělohy v poporodním období se nejprve uzavírá vnitřní děložní hltan po dobu 5-7 dnů a poté 21. den je uzavřen vnější hltan cervikálního kanálu..

Takové anatomické rysy přispívají k těmto fyziologickým změnám již v poporodním období, zatímco vnější hltan se po prvním narození úplně nezavře, což přispívá k tomu, že opakovaný porod je rychlejší.

Pokud jde o histologickou strukturu cervikálního kanálu děložního čípku, má také své vlastní zvláštnosti. Vagina, která se také nazývá exocervix, je lemována stratifikovaným plochým nekeratinizujícím epitelem a cervikální kanál neboli endocervix je vytvořen z jednovrstvého sloupcového epitelu. Mezi těmito zónami je obvykle malá hranice, která se nazývá přechodová zóna a obvykle se nachází na úrovni vnějšího os. Taková struktura musí být známa, aby bylo možné lépe porozumět pojmu „dysplazie“ a skutečné hrozbě takového stavu..

Při zkoumání ženy v zrcadlech lze vidět děložní čípek, nebo spíše jeho vnější hltan, a když znáte anatomické rysy této oblasti a fyziologické změny, lze předpokládat tu či onou dysfunkci. Je také důležité, aby žena sama pochopila, co konkrétní diagnóza znamená, ve srovnání s normálními hodnotami..

Cervikální kanál během těhotenství má své vlastní charakteristiky, které jsou spojeny jak s vlivem hormonů, tak s další přípravou porodních cest pro porod plodu. Délka děložního čípku je obvykle 35-45 milimetrů a průměr kanálu je 5 milimetrů, jakékoli odchylky v jednom či druhém směru představují riziko komplikací. Délka cervikálního kanálu blíže k 32-35 týdnu těhotenství se může snížit na 35 milimetrů, což je považováno za fyziologický indikátor, který je způsoben přípravou na porod. Pokud je délka děložního čípku menší než 35 milimetrů, a to je často 20-25, před 30. týdnem těhotenství, pak mluví o takovém konceptu jako isthmicko-cervikální nedostatečnost. Jedná se o riziko předčasného porodu, proto se chirurgická léčba provádí formou porodnického stehu - pesaru - který kruhově fixuje cervikální kanál a brání jeho předčasnému otevření. Po 35–36 týdnech je steh odstraněn. Nediagnostikovaný včas může tento stav vést k předčasnému porodu. Pokud je délka cervikálního kanálu během těhotenství a porodu větší než 45 milimetrů, pak mluví o dlouhém děložním čípku, což má také své negativní důsledky. Během těhotenství může dojít k narušení normálního připojení placenty, protože je narušena anatomická struktura děložního hltanu a placenta může mít centrální, boční nebo nízké připojení. Během porodu může také nastat řada komplikací. Jedním z projevů může být prodloužený porod, který u primiparousů trvá více než 12-14 hodin a u multiparousů více než 9-12 hodin. To je způsobeno skutečností, že protáhlý děložní čípek před porodem není připraven a pomalu se otevírá. Dlouhý a tvrdý děložní čípek není vyhlazený, což vede k nedostupnosti porodních cest. Kontrakce proto trvají dlouhou dobu, vedou k únavě a vyčerpání ženy a tento stav může vést k sekundární slabosti porodu, což již vyžaduje aktivní taktiku v podobě stimulace těhotenství.

Normální průchod dítěte porodními cestami může být také překážkou, protože protáhlý krček není dostatečně rozšířený a hlava dítěte nebo jeho část může být po dlouhou dobu v jedné rovině, což zvyšuje riziko hypoxie a může vyžadovat další metody.

Dalším důležitým rysem cervikálního kanálu během těhotenství je jeho důležitá ochranná funkce: během normálního fungování epitelu cervikálního kanálu vylučují žlázy obrovské množství sekrece, v důsledku čehož se vytváří slizniční zátka, která zabraňuje vstupu patogenních mikroorganismů do děložní dutiny. Před samotným narozením se tato slizniční zátka uvolní.

Je tedy zřejmé, že jakékoli porušení anatomické struktury cervikálního kanálu děložního čípku může v budoucnu způsobit komplikace, proto vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu..

Nemoci cervikálního kanálu

Cervikální patologie může hrát velkou roli ve vývoji onemocnění, a to jak během těhotenství, tak i mimo něj, a to i při možné neplodnosti.

Patologie cervikálního kanálu lze obvykle rozdělit na:

 1. anomálie struktury a struktury cervikálního kanálu;
 2. zánětlivá onemocnění;
 3. novotvary cervikálního kanálu.

Anomálie struktury a struktury cervikálního kanálu mohou být jak vrozené, tak získané. Vrozené anomálie jsou zpravidla doprovázeny doprovodnými anomáliemi jiných pohlavních orgánů - pochvy, dělohy. Častěji u žen v reprodukčním věku se vyskytují anomálie struktury cervikálního kanálu, ke kterým dochází v důsledku adhezí, jizev, deformací po různých chirurgických zákrocích. Mezi takové patologie patří kruhový kanál děložního čípku, zúžení cervikálního kanálu a jeho obstrukce.

Kruhový kanál děložního čípku - jedná se o patologii, při které má kanál tvar trychtýře kvůli nesprávnému uspořádání svalových vláken v kruhovém směru. Tato patologie může nastat při prasknutí vnitřních pohlavních orgánů v důsledku porodu a jejich chirurgické léčby - šití, v budoucnu to může být důvodem pro takový proces s nesprávným hojením tkání. Tato patologie se nemusí projevit žádným způsobem kvůli své bezvýznamnosti, to znamená, že netrpí všechny fyziologické procesy v děloze a vaječnících. Problémy mohou nastat během příštího těhotenství, kdy může dojít k diskoordinaci porodu v důsledku nesprávné kontrakce svalových vláken kruhového kanálu děložního čípku, což znemožňuje normální otevření děložního čípku. Léčba této patologie jako takové neexistuje, protože jde o strukturální změny, které nelze opravit. Léčba může být symptomatická, pokud dojde ke komplikacím.

Zúžení cervikálního kanálu - to jsou jeho rozměry menší než 5 milimetrů. Současně může žena v reprodukčním věku již mít příznaky ve formě menstruační nepravidelnosti typu oligomenorea, protože úzký cervikální kanál může interferovat s normální menstruací, což prodlužuje menstruaci s malým množstvím výtoku. Pokud jde o těhotenství, může to být přímá hrozba pro normální porod, v případě špatného otevření děložního čípku a indikace pro císařský řez. Může však existovat dostatečné hormonální pozadí s dobrou dynamikou otevírání děložního hrdla a porodu, pak tento stav není nebezpečný. Extrémním stupněm zúžení cervikálního kanálu je jeho obstrukce. Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je stav, který již vyžaduje zásah, protože existují komplikace. S touto patologií se vytváří mechanická bariéra, která u žen v reprodukčním věku může způsobit zpoždění menstruační krve s její akumulací v dutině dělohy a tvorbou akutních stavů v gynekologii - hematometr. Pak existuje klinika akutních bolestí břicha, napětí v přední břišní stěně a údaje z historie naznačují zpoždění menstruace o několik týdnů nebo několikrát za sebou. Při vyšetření můžete určit napětí a bolestivost dělohy. Toto je stav, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Mezi zánětlivými onemocněními cervikálního kanálu děložního hrdla je nejčastější endocervicitida patologie charakterizovaná fokálním zánětem cervikálního kanálu. Etiologickou příčinou může být jakýkoli patogenní nebo oportunistický mikroorganismus, který vstupuje na vzestupnou cestu. Současně dochází k zánětu v cervikálním kanálu s místními příznaky ve formě hnisavého výtoku z pochvy, bolesti během pohlavního styku a v klidu, poruchy menstruace. Kromě místních příznaků se navíc objevují obecné příznaky ve formě horečky, intoxikace, změn krevního testu. Léčba by měla být komplexní - místní a obecná. Místní léčba je sprchování antiseptiky, čípky s antibiotikem a hygiena genitálií. Obecná léčba zahrnuje systémové užívání antibiotik po dobu 7-10 dnů a symptomatickou léčbu. V době nemoci a léčby je nutné vyloučit sexuální vztahy a současně lépe zacházet s partnerem, zejména v případě ověření specifické urogenitální flóry.

Cervikální novotvary mohou být benigní nebo maligní. Z benigních onemocnění jsou nejčastější polypy cervikálního kanálu děložního čípku. Jedná se o patologii charakterizovanou vytvořením charakteristické struktury ve formě květáku na stonku nebo široké základně. Tato struktura je viditelná pouhým okem. Příčinou této formace je nejčastěji lidský papilomavirus, který kvůli vysokému tropismu ovlivňuje epiteliální buňky pohlavních orgánů. Polypóza cervikálního kanálu děložního čípku je často mnohonásobná a je kombinována s jinou lokalizací polypů - v děložním čípku, pochvě.

Mezi benigními formacemi cervikálního kanálu děložního čípku se také nachází cysta. Jedná se o tenkostěnnou formaci, která má tenkou tobolku, uvnitř tekutý obsah a tendenci růst. Vzhledem k tomu, že cervikální kanál má omezený průměr, často vznikají komplikace ve formě prasknutí cysty nebo její infekce. Pak je také nutné provést komplexní léčbu. Průběh takové cysty s malou velikostí může být asymptomatický, pak to může být jen náhodný nález na ultrazvuku. Někdy může být obsahem cysty menstruační krev, pak se mluví o endometrioidní cystě. Taktika léčby může být účinná, pokud je náhodně nalezena taková formace.

Mezi zhoubné nádory může patřit rakovina děložního hrdla děložního čípku. Tato patologie se nevyskytuje tak často jako rakovina jiné lokalizace, ale je velmi nebezpečná z hlediska asymptomatického průběhu. Proto je taková rakovina často diagnostikována ve stadiu metastázy do jiných orgánů. V první nebo druhé fázi onemocnění je radikální chirurgická léčba s exstirpací dělohy a regionálních lymfatických uzlin, stejně jako předoperační a pooperační radiační terapie. V pozdějších fázích kombinovaná léčba.

Toto jsou hlavní nemoci, které lze lokalizovat v cervikálním kanálu děložního čípku..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Diagnostika těchto patologií by měla být komplexní, aby byly vyloučeny další stavy a správná léčba.

Nejprve je nutné poslouchat stížnosti s úplnými podrobnostmi o příznacích. Je také nutné objasnit anamnestické údaje se stanovením data poslední menstruace. Zkoumání v zrcadlech vám umožňuje vidět pouze vnější osy cervikálního kanálu, ale pokud jsou v pochvě polypy, lze předpokládat, že existuje také polypóza cervikálního kanálu děložního čípku. Může také dojít ke krvavému výtoku, když praskne cysta cervikálního kanálu děložního čípku, nebo hnisavý výtok, když hnisá.

Důležitou fází vaginálního vyšetření ženy v zrcadle je odběr stěrů dvou typů - na bakteriální flóru a na histologické vyšetření. Každému ženě se pomocí speciálního štětce promítá stěr z cervikálního kanálu. Musí být dodržena správná technologie - nátěr je odebrán ze tří zón děložního čípku - endocervixu, mezilehlé zóny a cervikálního kanálu, to znamená, že musí být přítomny všechny tři typy epitelu. Dále jsou všechny nátěry odeslány do laboratoře pro cytologii a histologii.

Cytologické vyšetření děložního čípku a cervikálního kanálu umožňuje diagnostikovat tak nebezpečný stav, jako je metaplazie děložního čípku - prekancerózní onemocnění pozadí. Na základě výsledků histologie se posuzuje možné onemocnění. Existuje šest hlavních typů úderů:

 1. histologický obraz zdravé ženy;
 2. zánětlivé a benigní změny v nátěru;
 3. cervikální intraepiteliální neoplazie
  1. světelná metaplazie (CIN-I) - změněné dysplastické buňky sahají do hloubky ne více než jedné třetiny epiteliálního krytu;
  2. mírná metaplazie (CIN-II) - změněné dysplastické buňky zasahují do hloubky ne více než o dvě třetiny;
  3. těžká metaplazie (CIN-ІІІ) změnila dysplastické buňky šířené hlouběji o dvě třetiny nebo více, ale bez invaze do bazální membrány;
 4. podezření na rakovinu;
 5. rakovina;
 6. neinformativní nátěr (nejsou uvedeny všechny typy epitelu).

Pokud existuje podezření na metaplazii, tj. Pokud je nátěr třetího typu, provedou se další výzkumné metody. Během těhotenství se třetím plánovaným ultrazvukem podstupují všechny ženy speciálnímu ultrazvukovému vyšetření - cervikometrii - měření délky a tloušťky cervikálního kanálu děložního čípku. Pokud jsou ukazatele mimo normu, rozhodují o možné taktice korekce.

Operace cervikálního kanálu

Chirurgické zákroky na cervikálním kanálu se neprovádějí příliš často, protože se jedná o velmi nepřístupné místo. Nejčastěji se pro určité indikace provádějí minimálně invazivní zákroky. S anomáliemi ve struktuře cervikálního kanálu děložního čípku, jako je zúžení nebo obstrukce cervikálního kanálu, se provádí speciální postup - bougienage cervikálního kanálu. Jedná se o zásah, který spočívá v rozšíření kanálu o speciální nástroj - bougie. Toto je nejčastěji kovový nástroj, který je vybrán podle čísla, které odpovídá jeho velikosti, a začíná od nejmenšího po nejširší. Často je nutné postup opakovat několikrát, protože jednou nestačí. Takový zásah je účinný při malých stupních zúžení..

Z chirurgických metod léčby patologií cervikálního kanálu děložního hrdla, v tomto případě s polypy kanálu, se používá kryodestrukce, vypalování kapalným dusíkem a laserové vypalování.. Metoda kryodestrukce je použití chladu, který zmrazí polypy a spadnou. Tento postup se opakuje 1-2krát týdně, dokud polyp úplně nezmizí. Moxování s kapalným dusíkem funguje stejně..

Laserová terapie - je použití laserového paprsku se skalpelovým mechanismem působení.

Kyretáž cervikálního kanálu lze provádět jak pro diagnostické, tak pro terapeutické účely. Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu se provádí při podezření na mimoděložní těhotenství nebo při podezření na cizí těleso. V tomto případě je důležité zaslat veškerý materiál přijatý k histologickému vyšetření. Terapeutická kyretáž cervikálního kanálu se provádí v poporodním období, kdy se objeví komplikace nebo pokud existuje podezření na zánětlivé ložisko v děloze. Mohou také provádět tuto metodu léčby, pokud jsou minimálně invazivní metody neúčinné při léčbě polypózy nebo s její mnohonásobnou povahou..

Cervikální kanál děložního čípku je formace, která má důležité funkce v procesu oplodnění, porodu a porodu, stejně jako v patologii ženského reprodukčního systému. Pro včasnou diagnostiku patologie a stanovení taktiky možné léčby je nutné znát některé rysy anatomické struktury cervikálního kanálu děložního čípku.

Příznaky a léčba cervikálního polypu

Co zvyšuje riziko patologie

Není přesně známo, co způsobuje hyperplastický proces. Jeho vzhled je spojen s hormonálními a imunologickými změnami v těle ženy, které jsou častěji pozorovány po 40 letech.

Polyp cervikálního kanálu je detekován během vyšetření gynekologem

Riziko patologů se zvyšuje s mechanickým traumatem cervikálního kanálu, který je pozorován v následujících případech:

 • potrat;
 • porod;
 • škrábání;
 • hysteroskopie.

K prasknutí sliznice může dojít při jakémkoli zákroku, který vyžaduje násilné rozšíření cervikálního kanálu. Předpokládá se, že výskyt polypu může nastat na pozadí chronického zánětu a hormonálních poruch, což vede k proliferaci epiteliálních buněk. Patologie se proto často kombinuje s následujícími procesy:

 • eroze a ektropium děložního čípku;
 • myom;
 • endometrióza;
 • polyp endometria;
 • dysfunkce vaječníků;
 • atrofická kolpitida.

Při narušení rovnováhy vaginální mikroflóry, dysbiózy, častých relapsů kandidózy, infekce chlamydií, ureaplasmy, lidského papilomaviru se polypy vyskytují mnohem častěji než u žen bez zánětlivých procesů. Tyto důvody jsou nepřímé a zvyšují pravděpodobnost vývoje patologie..

Klasifikace a strukturní vlastnosti

Výrůstek ze sliznice endocervixu se vyvíjí v kterékoli části cervikálního kanálu, ale hlavní lokalizací je spojení válcového a stratifikovaného epitelu, co nejblíže k vnějšímu krku krku. Polypy mohou být jednoduché nebo vícečetné, v druhém případě jde o polypózu.

Klasifikace je založena na histologické struktuře tkání novotvaru. Rozlišují se v nich tři typy buněčných struktur - žlázové, stromální a vaskulární, proto jsou polypy:

 • glandulární;
 • žlázovitý vláknitý;
 • vláknitý;
 • adenomatózní;
 • angiomatózní.

Na povrchu výrůstku může být výstelka endocervixového epitelu - válcovitá nebo povlak ze stratifikovaného plochého epitelu, který normálně pokrývá exocervix. Bdělost je způsobena novotvary, které jsou lemovány nediferencovanými mladými buňkami se známkami metaplazie. Proliferující polypy vyžadují podrobné vyšetření, aby se vyloučila rakovina děložního čípku.

Příčinou jsou hormonální poruchy, potrat a kyretáž

Pravý polyp má v základu krmící se cévní stopku, proto je-li poškozen, je pozorováno krvácení a je nemožné nezávislé odmítnutí tvorby. Velikost výrůstku na sliznici cervikálního kanálu je od 2 do 40 mm. Poslední polypy jsou považovány za obří. Všechny mají oválný nebo kulatý tvar, hladký povrch. Barva závisí na počtu krmných cév a jejich množení v tloušťce tkání. Čím více z nich, tím bohatší odstín, až po tmavě červenou nebo vínovou barvu. Světle růžové výrůstky obsahují minimální počet cév.

Existují falešné polypy, které se tvoří u těhotných žen z deciduální tkáně endometria. Nemají krmnou nohu, ale tyto formace zvyšují riziko ukončení těhotenství, proto jsou podle indikací odstraněny během těhotenství..

Jak se projevuje patologie

Příznaky malých, jednotlivých polypů jsou neobvyklé. Ženy, které nepravidelně navštěvují gynekologa, se po vyšetření mohou o patologii dozvědět náhodou. V ostatních případech je výskyt příznaků spojen s poškozením sliznice polypu během pohlavního styku. To vede k výskytu malého krvácení, které nevyžaduje zvláštní zacházení a zmizí samo..

S tendencí k vaginitidě může být také infikován povrch novotvaru. To vede k výskytu serózní nebo serózně hnisavé leucorrhoea. Jejich objem závisí na patogenu a postižení vaginální sliznice. Barva leucorrhoea se také může lišit od nažloutlé, nazelenalé, bílé až hnědé krve..

Menstruační nepravidelnosti jsou u polypů neobvyklé.

Nezasahují do odtoku krve z děložní dutiny. Selhání je způsobeno jinými chorobami, které doprovázejí novotvar.

U žen s polypy může dojít k obtížnému početí v důsledku ucpání spermií. Častěji však mohou být na vině další faktory: fibroidy, dysfunkce vaječníků, endometrióza.

Nebezpečí novotvarů je pro těhotné ženy. Mechanické podráždění děložního čípku může zvýšit riziko hrozícího ukončení brzy. Někdy vznikají další komplikace:

 • vaginální krvácení;
 • ismicko-cervikální nedostatečnost;
 • nízké připojení placenty.

Cervikální polypy jsou zřídka maligní, ale lékař by měl mít vždy podezření na rakovinový nádor, aby provedl co nejúplnější vyšetření a léčbu.

Vyšetření po zjištění novotvaru

Diagnóza polypů je nezbytná pro její vizuální identifikaci během vyšetření. První fází je nátěr z cervikálního kanálu pro PAP test. Tato studie pomáhá detekovat dysplastické změny, atypické buňky. Pokud se v nátěru zjistí 2–3 stupně dysplazie, je nutná konzultace onkologa.

Během gynekologického vyšetření lékař zaznamená následující změny:

 • hypertrofie nebo zesílení děložního čípku;
 • malé vaskulární novotvary vyčnívají z cervikálního kanálu;
 • konzistence formace je měkká nebo elastická.

Někdy je barva polypů bílá, což je spojeno s keratinizačními procesy. Spouštějí se, když je povrch novotvaru pokryt stratifikovaným epitelem. Polypy, u nichž došlo ke zhoršení průtoku krve, jsou fialové nebo modré.

Po gynekologickém vyšetření se provede kolposkopie. Umožňuje vám zvážit strukturu novotvarů. Kolposkopem jsou jasně viditelná ohniska zánětlivých změn a nekrotické tkáně. Provádějí se speciální testy, které odhalují změny epitelu na děložním čípku. Pokud existují podezřelé léze, je z nich odebrána biopsie.

Polypy jsou často spojovány s jinými gynekologickými hyperplastickými procesy. Proto se provádí ultrazvukové vyšetření malé pánve, aby se v případě potřeby provedlo úplné ošetření..

Ženám s polypózou je přiřazen screening na pohlavně přenosné infekce. Pokud jsou detekovány HPV, chlamydie, zvýšené titry ureaplasmat a mykoplazmat, je nutná včasná léčba.

Příznaky polypů mohou být kdykoli ve vašem cyklu znepokojující

Metody léčby

Jakýkoli novotvar cervikálního kanálu musí být odstraněn, aby se zabránilo onkopatologii. Pro manipulaci je po předběžném ambulantním vyšetření nutná hospitalizace na gynekologickém oddělení.

Operace se provádí v celkové anestezii. manipulace je doprovázena bolestivými pocity. Polyp je držen svorkou a krouticí pohyby jsou odděleny od endocervikální stěny. Poté je nutná kyretáž cervikálního kanálu, aby se odstranil změněný epitel a noha polypu. Místo připojení je kauterizováno, aby se snížilo riziko krvácení a recidivy.

Pokud ultrazvuková diagnostika současně odhalila změny v děloze, může být nutná hysteroskopie. Pro následné histologické vyšetření je endometrium vyškrábáno.

Někdy se k odstranění polypu používá klínová resekce. To se provádí, když je novotvar blízko vnějšího hltanu. Pokud je noha připojena k horní části cervikálního kanálu, operace se provádí pod vedením hysteroskopu.

Nezapomeňte provést histologickou analýzu získaných tkání. Pokud existují známky benigní masy, není nutná následná léčba. Pokud se vyskytnou známky dysplázie, zejména na pozadí vysokého onkogenního rizika HPV, je nutná léčba k potlačení aktivity viru. Po odstranění polypů se podle indikací používají následující skupiny léků:

 • antibiotika;
 • antiseptika;
 • protizánětlivé léky;
 • imunomodulátory.

Nebezpečí je polypóza, která se po léčbě opakuje. Ženy s takovým průběhem onemocnění podstupují amputaci děložního čípku, aby se zabránilo malignitě novotvaru.

Ženy, které plánují těhotenství, musí před zahájením početí odstranit polyp, aby nedošlo k nepříjemným následkům. Je také možné provést operaci při nošení dítěte, ale s velkou opatrností, aby nedošlo k potratu nebo předčasnému porodu. Indikace pro odstranění během těhotenství jsou následující:

 • velikost novotvaru je více než 10 mm;
 • aktivace růstu, zvýšení při každém vyšetření;
 • nekrotické nebo zánětlivé změny;
 • vznik rizika ukončení těhotenství;
 • malignita.

Komplikace jsou možné při neúplné kauterizaci cévního stopky polypu. Proto je nutné jej co nejvíce odšroubovat a zbylé lůžko opatrně spálit..

Prevencí polypů je prevence přenosu pohlavně přenosných infekcí. Toho lze dosáhnout bariérovými metodami antikoncepce při zachování věrnosti jednomu partnerovi. Je nutné se vyvarovat potratů, neodůvodněné kyretáže děložního čípku a včasné léčby zánětlivých procesů pochvy, hyperplastických onemocnění dělohy.

Polypy jsou benigní onemocnění, ale zvyšují riziko vzniku zánětlivých procesů a mohou působit jako cervikální faktor neplodnosti. Jsou spojeny s jinými dyshormonálními chorobami. Proto je kromě odstranění novotvaru nutné bojovat proti jeho příčinám..

Doporučujeme také přečíst: pozdní ovulaci

Cervikální kanál: co to je

Moderní diagnostické metody v gynekologii zahrnují různé přístupy. Jedním z nich je nátěr z cervikálního kanálu. Umožňuje vám určit přítomnost patogenní mikroflóry a pohlavně přenosných chorob v pochvě ženy. Co to je a jak probíhá interpretace výsledků testů, řekneme v článku.

 1. Co je cervikální kanál v gynekologii
 2. Indikace pro studii
 3. Příprava na analýzu
 4. Jak udělat nátěr
 5. Tanková kultura z cervikálního kanálu
 6. Co je endocervix v gynekologii
 7. Endocervikální cysty
 8. Proč se vyvíjí patologie
 9. Příznaky
 10. Léčba
 11. Co to znamená, pokud je cervikální kanál uzavřen
 12. Cervikální kanál je otevřený
 13. Koncept cytogramu
 14. Samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny a cervikálního kanálu
 15. Co ukazuje nátěr
 16. Smear cytologie: dekódování
 17. Co je to stenóza CC
 18. Příčiny
 19. Příznaky
 20. Možné komplikace
 21. Metody léčby
 22. Stupeň čistoty pochvy: přepis
 23. Prevence ženských chorob
 24. Video

Co je cervikální kanál v gynekologii

Cervikální kanál (CC) je umístěn v tloušťce děložního čípku a působí jako druh můstku spojujícího vnitřní a vnější pohlavní orgány. Je tvořen ectocervixem a endocervixem. Jeho velikost se liší mezi zástupci slabé poloviny. Roste až do puberty. Fotografie ukazuje strukturu ženských pohlavních orgánů..

Funkce kanálu v gynekologii:

 • Slouží jako spojovací článek mezi vnitřními a vnějšími pohlavními orgány.
 • Ochrana genitálií před genitálními infekcemi.
 • Poskytuje proces početí dítěte.
 • Slouží jako porodní kanál.

Porušení kterékoli z těchto funkcí vede k nežádoucím důsledkům. Pro včasnou diagnostiku určitých onemocnění je ženě předepsána analýza, jako je stěr.

Indikace pro studii

Po pubertě by žena měla podstoupit preventivní prohlídky u gynekologa alespoň jednou ročně. V tomto případě se odebere nátěr z močové trubice, pochvy a cervikálního kanálu (škrábání epiteliálních buněk). Škrábání je navíc předepsáno v následujících situacích:

 • Registrace během těhotenství.
 • Když si žena stěžuje na patologický výtok.
 • Během léčby různých gynekologických onemocnění sledovat úspěch terapie.
 • Podezření na žlázovitý vláknitý polyp cervikálního kanálu.
 • Serosocervix. U tohoto onemocnění se v CC hromadí zánětlivá tekutina.
 • Podezření na hematocervix - akumulace krve v oblasti CC.
 • S chronickou cervicitidou.
 • Pokud existuje podezření na cervikální atrézii.
 • Když si pacient stěžuje na výtok s nepříjemným zápachem nebo stínem, svěděním, zarudnutím genitálií.
 • Pokud má žena bolesti v podbřišku.
 • Když se objeví hojné sliznice nebo hnisavé sekrety.

Tyto příznaky v gynekologii zpravidla naznačují přítomnost určitých onemocnění u ženy. Popsané příznaky se často vyskytují na pozadí zánětlivého procesu se snížením imunity a také v důsledku vniknutí střevní mikroflóry do pochvy.

Pokud pacient nemá žádné stížnosti, provádí se nátěr jednou ročně během rutinního vyšetření gynekologem. Někdy se analýza provádí za účelem sledování stavu mikroflóry při užívání antibiotik.

Příprava na analýzu

Před zákrokem není nutná žádná speciální příprava. Neexistují žádné kontraindikace pro tento typ diagnózy, s výjimkou menstruace u ženy. Pokud je situace naléhavá, může být během měsíčního krvácení předepsán nátěr. Optimální doba pro odebrání nátěru z cervikálního kanálu je uprostřed cyklu, to znamená od 10 do 20 dnů po nástupu menstruace. Před použitím nátěru se doporučuje:

 • Zdržte se pohlavního styku s partnerem.
 • Přestaňte užívat antibakteriální léky 2 týdny před vyšetřením. Pokud je užívání takových léků nezbytné, musíte o tom rozhodně varovat svého gynekologa..
 • Odmítněte svíčky, lubrikanty, vonné gely pro intimní hygienu.
 • Musíte močit nejpozději 2 hodiny před manipulací. To je způsobeno skutečností, že moč odplavuje patogeny.
 • Před odchodem do nemocnice se nestříkejte.
 • Ráno před stěrem je možné pro intimní hygienu umýt teplou vodou s použitím dětského mýdla nebo neutrálních gelů.
 • Nemůžete jíst slaná jídla (sledě, okurky atd.) A konzumovat alkoholické nápoje.

Tyto jednoduché tipy vám pomohou získat během výzkumu nejpřesnější výsledky. Někteří pacienti se den před zákrokem pokoušejí zlepšit výsledky rozmazání tím, že se vykoupají. To by se nikdy nemělo dělat. To může narušit identifikaci nebezpečných patogenů. Žena by měla pochopit, že pozdní detekce gynekologických onemocnění může vést k rozvoji závažných komplikací.

Pokud obdržíte sporné výsledky (s nárůstem leukocytů bez stanovení patogenní mikroflóry), mohou lékaři po chvíli předepsat druhou analýzu.

Jak udělat nátěr

Postup pro odebrání nátěru nevyžaduje speciální vybavení a žádné zvláštní podmínky. Odběr vzorků se provádí v gynekologické ordinaci na židli. Analýza netrvá déle než tři minuty. Relace je pro pacienta bezbolestná. V takovém případě musí lékař použít sterilní nástroje a rukavice. Technika provedení:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Do vaginální oblasti je vloženo speciální zrcadlo, které vám umožní otevřít děložní čípek.
 3. Odběr biologického materiálu z cervikálního kanálu se provádí vatovým tamponem, štětcem nebo špachtlí.
 4. Tampon je také odebrán z močové trubice a pochvy (každý test je odebrán samostatným nástrojem).

Při zkoumání nátěru na bakteriologickou kulturu bude výsledek muset počkat alespoň 5 dní. To je způsobeno skutečností, že právě takový čas trvá pro růst a identifikaci bakterií..

Tanková kultura z cervikálního kanálu

Bakteriologická kultivace se provádí, pokud má pacient podezření na onemocnění vyvolaná patogenními mikroorganismy souvisejícími s bakteriemi. V tomto případě jsou fragmenty epitelu odeslány do laboratoře pro výzkum..

Indikace pro aplikaci nátěru jsou následující:

 • Plánování početí dítěte.
 • Detekce zánětu v genitální oblasti.
 • Děložní a vaginální infekce.
 • Identifikace patogenní mikroflóry při odběru z pochvy a močové trubice.
 • Zvýšený počet bílých krvinek v moči.
 • Přítomnost chronického zánětlivého procesu v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Pomocí nátěru z cervikálního kanálu na kultivační nádrži je možné identifikovat patogeny, jako jsou chlamydie, Trichomonas, gonokoky, houby, enterokoky a další. Nátěr je považován za nejinformativnější diagnostickou metodu pro detekci nebezpečných pohlavně přenosných chorob. Po obdržení údajů z výzkumu v gynekologii se dešifrují a zvolí se další strategie léčby.

Co je endocervix v gynekologii

Endocervix se týká slizniční vrstvy, která pokrývá vnitřek CC. V normálním stavu je tato žlázová vrstva rovnoměrná a rovnoměrná. Pokud je narušena integrita membrány, mohou se objevit endocervikální cysty. Na ultrazvuku jsou tato těsnění diagnostikována jako hyperechoické inkluze v cervikálním kanálu. Exocervix je vnější část děložního čípku, která přichází do přímého kontaktu s pochvou.

Endocervikální cysty

Podobné novotvary v gynekologii se vyskytují u mnoha pacientek, které již po 35–45 letech porodily. Nejčastěji jsou cysty benigní. U nulipárních dívek jsou takové formace extrémně vzácné..

Příčinou cysty je hromadění hlenu, který pod vlivem jakéhokoli provokujícího fakíra nemůže vyjít.

Proč se vyvíjí patologie

Častěji se problém vyvíjí na pozadí poranění slizniční vrstvy. Faktory, které vyvolávají cysty, mohou být následující:

 • Narození dítěte. Během porodu často dochází k poškození endocervixu, což způsobuje výskyt útvarů v této oblasti..
 • Ektopická nebo eroze. Zde je narušen odtok hlenu v důsledku zablokování kanálu mrtvými buňkami během hojení eroze..
 • Endometrióza Patologie nastává v důsledku vniknutí buněk sliznice do cervikálního kanálu.
 • Zánětlivá onemocnění v oblasti vnitřních pohlavních orgánů.

Jak již bylo zmíněno, endocervikální cysty jsou extrémně vzácné u dětí a nulipárních žen..

Příznaky

Mnoho nemocí v gynekologii týkajících se ženských pohlavních orgánů způsobuje podobné příznaky. V tomto ohledu je nemůžete diagnostikovat sami. Přítomnost endocervikální cysty může být indikována následujícími projevy:

 • Porušení menstruace. Poruchy vznikají zúžením CC.
 • Pocit tlaku a roztažení v dolní části břicha.
 • Výtok s rezavým nebo červeným nádechem po pohlavním styku.
 • Bolest v podbřišku.
 • Zvýšení teploty (pozorované v případě infekce).
 • Neschopnost otěhotnět.

K identifikaci patologie je pacientovi přiděleno ke studiu cervikálního kanálu. Normálně by velikost děložního čípku měla být 2–3 mm. Cervikální dutina by měla být naplněna hlenem homogenní povahy.

Pokud je CC rozšířeno, znamená to přítomnost určitých problémů. V případě podezření na onkologii je ženě předepsáno speciální vyšetření.

Léčba

Během diagnostiky v gynekologii se používá cervikoskopie, cervikometrie a ultrazvuk, stejně jako cervikální biopsie a PCR. Poté, co najdou malé útvary, které nepoškozují zdraví a nezasahují do koncepce, zvolí lékaři pozorovací taktiku. V tomto případě musí pacient pravidelně podstupovat preventivní prohlídky. U větších cyst nesoucích patogenní flóru a narušujících početí lze předepsat následující metody léčby:

 • Terapie rádiovými vlnami.
 • Kryoterapie.
 • Laserové ošetření.
 • Škrábání.
 • Kompletní chirurgický zákrok.

Typ léčby je vybrán v závislosti na charakteristikách patologie, velikosti cysty a některých dalších faktorech.

Co to znamená, pokud je cervikální kanál uzavřen

Někdy, po jmenování gynekologa, pacienti slyší, že průchod do dělohy je uzavřen. Je to norma? Ne vždy. Někdy to může naznačovat takové patologie:

 • Přítomnost dvou cervikálních kanálů.
 • Přerůstání ústředního výboru.

Pokud je zavřený, znamená to, že je infikován. To naznačuje narušení normální komunikace mezi pochvou a děložní dutinou. V takovém případě mohou jakékoli známky po dlouhou dobu chybět. Pokud je patologie pozorována v dospívání, dívka nemá během puberty měsíční krvácení.

Léčba onemocnění v gynekologii u nulipálních žen se provádí pomocí hormonálních léků. Pro umělé otevření kanálu se provádí bougienage. V tomto případě se expanze průchodu provádí speciálním nástrojem v celkové anestezii. Po lékařských manipulacích tohoto typu je předepsána antibiotická léčba..

Cervikální kanál je otevřený

U nulipárních pacientů není cervikální kanál dlouhý více než 4,5 cm a průměr větší než 8 mm. Po narození dítěte má kanál tvar štěrbiny (lineární). Na něm jsou pozorovány stopy slz, což není patologie. Nyní se otvor volně uzavírá. To znamená, že normální šířka lumenu by neměla přesáhnout 6-8 mm. Pokud je otvor otevřen více než 8 mm, je to důvod pro jmenování dalšího vyšetření.

Dilatace je zvláště nebezpečná v gynekologii během těhotenství. V tomto případě je žena vystavena následujícím rizikům:

 • Hrozba ukončení těhotenství v prvním trimestru. Mezi další příznaky patří děložní hypertonicita, odtržení plodu.
 • Isthmicko-cervikální nedostatečnost. Tento stav často způsobuje spontánní potrat..
 • Spontánní potrat nebo předčasný porod.

Lékaři identifikují takové důvody pro zveřejnění CC, jako je přítomnost cyst a jiných útvarů v této oblasti, endometrióza, nádory, cervicitida (zánět epitelu) a další..

Taktika léčby přímo závisí na faktorech, které vyvolaly patologii.

Koncept cytogramu

Tento typ diagnózy v gynekologii zahrnuje vyšetření nátěru z CC. S jeho pomocí lze detekovat proces zánětu u pacienta. Jeho příčinami jsou často následující stavy:

 • Infekční a zánětlivá onemocnění, mezi něž patří trichomoniáza, chlamydie, lidský papilomavirus, genitální opar atd..
 • Vaginitida atrofické povahy.
 • Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska.
 • Období nošení dítěte.
 • Léčba některými léky.
 • Podstupuje radiační terapii.

Zánětlivý proces by měl být léčen v souladu s důvody jeho vývoje. Terapeutické metody vybírá výhradně odborník a pouze po úplném lékařském vyšetření.

Samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny a cervikálního kanálu

Mnoho žen se zajímá o RFE nebo samostatnou diagnostickou kyretáž děložní dutiny a CC v gynekologii. Tato technika se provádí s několika cíli:

 • Provádění diagnostiky. Rámcová směrnice o vodě umožňuje odběr biologického materiálu pro laboratorní výzkum patologických stavů, jako je rakovina, sarkom a další.
 • Léčba. Metoda se používá k odstranění různých novotvarů v dutině pohlavního orgánu a cervikálního kanálu.

Mezi indikace pro provedení samostatné diagnostické kyretáže v gynekologii je třeba uvést hyperplazii ženských pohlavních orgánů, děložní krvácení, endometritidu, myom, nádory, polypy, blednutí plodu, děložní synechie a další stavy. U těhotných žen je tato studie prováděna s maximální opatrností..

WFD se provádí v lokální nebo celkové anestezii, která závisí na objemu navrhovaného zásahu. Zasedání obvykle netrvá déle než půl hodiny. Nejprve se odebere škrábání z cervikálního kanálu, poté z dutiny pohlavního orgánu. Vzorky jsou umístěny do různých zkumavek a odeslány do laboratoře pro další výzkum.

Co ukazuje nátěr

Po odebrání nátěru z dělohy a CC jsou výsledky studie v gynekologii rozděleny do několika stupňů. Zvažte dešifrování v tabulce.

V epiteliálních buňkách není odchylka od normy, nebyly zjištěny žádné změnyPacient je zdravý
Změny se nacházejí ve struktuře buněk použitých k analýzeTento výsledek naznačuje přítomnost zánětlivého procesu.
Jsou nalezeny buňky s upravenými jádryZde může gynekolog mít podezření na onkologický proces
Buňky se změněnými jádry jsou přítomny ve velkém počtuExistují všechny důvody k podezření na rakovinu. K potvrzení diagnózy se používají další diagnostické techniky.
Velké množství upravených buněkTento výsledek naznačuje závažný stupeň onkologie.

Dekódování analýzy provádí pouze lékař. Specialista objektivně hodnotí zdraví ženy s přihlédnutím k údajům získaným při provádění dalších diagnostických technik..

Kromě výzkumu pro onkologii může nátěr z pochvy a cervikálního kanálu odhalit další patologie:

 • HPV nebo lidský papilomavirus.
 • Kandidóza.
 • Chlamydie.
 • Kapavka.
 • Trichomoniasis.
 • Herpetická infekce.
 • Cercivitis.
 • Vaginitida a další.

Interpretaci výsledků provádí výhradně odborník, protože pro osobu, která nemá dostatečné znalosti, je obtížné porozumět označení, která laboratoř vydává.

Smear cytologie: dekódování

Cytologické vyšetření CC v gynekologii se provádí s podezřením na různé patologie u pacientky. Současně se často používá speciální terminologie. Pojmy a jejich interpretace jsou uvedeny v tabulce.

CBOOznačuje, že děložní čípek ženy je ve stavu bez viditelných změn
Cytogram zánětuOznačuje přítomnost zánětlivého procesu v oblasti CC
DysplazieOznačuje ohrožení rozvoje onkologie
MetaplazieOznačuje přítomnost náhrady jednoho typu buněk patologickými
LeukoplakiaZměny jsou přítomny, ale rakovina ještě není diskutována
ProliferaceK dělení buněk dochází zrychleným tempem
Infiltrace leukocytůPočet snížených bílých krvinek
CoilocytyIdentifikace buněk spojených s HPV

Když jsou získány pochybné výsledky, dívka je odkázána na další výzkumné metody. To vám umožní stanovit správnou diagnózu a vybrat potřebnou léčbu..

Pokud má gynekolog pochybnosti o získaných údajích, je žena odeslána k dalšímu lékařskému výzkumu. Pacientovi jsou předepsány rozšířené nátěry na pohlavně přenosné choroby, ultrazvuk a další diagnostické metody.

Co je to stenóza CC

V gynekologii existuje něco jako stenóza cervikálního kanálu. Tento stav zahrnuje získanou nebo vrozenou patologii doprovázenou zúžením nebo úplnou obstrukcí cervikálního kanálu.

Příčiny

Mezi důvody zúžení endocervixu je třeba nazvat následující provokující faktory:

 • Chronický zánětlivý proces v této oblasti.
 • CK trauma během porodu nebo gynekologických procedur.
 • Snížené hladiny ženských hormonů během menopauzy.
 • Přítomnost novotvarů v této oblasti.

To jsou jen některé z důvodů, které mohou způsobit patologii. Někdy se u dívek vyskytuje vrozená stenóza.

Příznaky

Stenóza cervikálního kanálu u žen v plodném věku je doprovázena snížením množství měsíčního krvácení. Někteří pacienti pociťují bolesti v podbřišku, celkovou nevolnost. Uprostřed cyklu se může objevit drobný krvavý výtok s nepříjemným zápachem.

Sexuální styk je často doprovázen bolestivými pocity. Pokud je kanál zarostlý, hromadí se v děloze velké množství krve, což je v něm často vnímáno jako novotvar. Kromě toho existují potíže s koncepcí..

Možné komplikace

Hlavním nebezpečím stenózy cervikálního kanálu v gynekologii je reprodukční selhání ženy. To je způsobeno neschopností spermií projít děložním hrdlem. Pokud dojde k těhotenství, existuje vysoké riziko zmrazení plodu nebo spontánního potratu..

Metody léčby

Léčba stenózy v gynekologii je indikována u dívek s obstrukcí menstruace a nemožností početí dítěte. Pokud patologie není doprovázena viditelnými příznaky, lékař často zvolí pozorovací taktiku. V tomto případě musí žena podstoupit plánované ultrazvukové vyšetření nejméně dvakrát ročně. Stenóza je léčena několika metodami. Mezi ně patří:

 • Bougie z ústředního výboru. Zúžení je eliminováno pomocí speciálního lékařského nástroje - bougie. Terapie se provádí několik týdnů s periodickým nahrazováním bougie nástrojem většího průměru.
 • Chirurgická operace. Využívá laserovou nebo rádiovou vlnovou terapii. Pouze v závažných případech se použije plnohodnotný chirurgický zákrok..

Prognóza pacienta se stenózou cervikálního kanálu závisí na nemoci, která vyvolala zúžení.

Včasná léčba pomáhá vyrovnat se s problémem a předcházet různým komplikacím.

Stupeň čistoty pochvy: přepis

Velký význam v gynekologii při užívání nátěru je takový indikátor jako stupeň čistoty pochvy. Dešifrování je vidět v tabulce.

StupněDekódování
Nátěr obsahuje velké množství užitečných Doderleinových prutů a také malé množství plochého epitelu. Tento stav vaginální mikroflóry je typický pro zcela zdravé ženy.
IIV nátěru je stanoven malý počet koky (malé zaoblené bakterie), převažují však užitečné tyčinky Doderlein. Druhý stupeň vaginální čistoty není známkou nemoci a je pozorován u mnoha zdravých žen
IIINátěr obsahuje malý počet vaginálních tyčinek, ale převažují koky a je pozorován zvýšený počet leukocytů. Třetí stupeň vaginální čistoty je nepříznivým znamením a naznačuje přítomnost zánětlivého procesu.
IVV nátěru nejsou prakticky žádné užitečné Doderleinové tyčinky. Čtvrtý stupeň vaginální čistoty naznačuje bakteriální vaginózu doprovázenou zánětem.

Třetí a čtvrtý stupeň v gynekologii naznačují přítomnost určitých onemocnění u pacienta, což vyžaduje další lékařské vyšetření.

Prevence ženských chorob

Gynekologové trvají na tom, že aby se snížilo riziko vzniku různých patologií děložního čípku a cervikálního kanálu, musí žena dodržovat jednoduchá preventivní pravidla. Patří mezi ně následující doporučení:

 • Pravidelné návštěvy gynekologa.
 • Provádění cytologických studií.
 • Včasná léčba zánětlivých a infekčních onemocnění.
 • Musíte se pokusit zabránit umělému ukončení těhotenství. K tomu se používají antikoncepční metody, jako jsou kondomy, krční uzávěry, pilulky atd..
 • Je důležité udržovat kulturu sexuality.
 • V případě porušení menstruačního cyklu je nutné hledat důvody.
 • Dodržování pravidel intimní hygieny.
 • Pokud máte jakékoli stížnosti na zdraví žen, je důležité okamžitě kontaktovat gynekologa.

Tato jednoduchá pravidla vám pomohou zůstat zdraví a předcházet nebezpečným chorobám, jako je rakovina. Každá dívka by si měla pamatovat důležitost preventivních prohlídek u gynekologa.

Pokud nejsou žádné stížnosti, měla by se návštěva lékaře provádět jednou ročně. Za přítomnosti určitých problémů si lékař sám vybere plán návštěv nemocnice. V žádném případě byste neměli přeskakovat kontroly. Je nutné složit předepsané testy a přísně dodržovat doporučení odborníka. Postarejte se o sebe a buďte šťastní.

Video

Jak bude sbírání biologického materiálu pro výzkum v gynekologii řečeno v tomto videu.

Endometrióza je onemocnění, při kterém se v tkáních dělohy aktivují patologické procesy. Je diagnostikována hlavně u žen ve věku 30-50 let.