Patologická menopauza: popis stavu a kompetentní léčba onemocnění

V životě každé ženy v průběhu času přichází přirozený proces završení menstruačního cyklu, který se nazývá menopauza. Je rozdělena do 2 typů - normální a patologická menopauza. K menopauze obvykle dochází ve věku 45–55 let, ale někdy se její příznaky objevují příliš brzy (ve věku 40 let) nebo naopak pozdě (ve věku 55 let a více). V tomto případě můžeme hovořit o průběhu patologické menopauzy, která vyžaduje povinnou léčbu..

Jaký je rozdíl mezi patologickým klimakterickým obdobím a normálním

Těžká menopauza je diagnostikována u každých 8 žen. S nástupem menopauzy začnou vaječníky postupně zastavovat produkci folikulu, ve kterém vajíčko dozrává. V této době ženské tělo přestává plnit reprodukční funkci, protože ovulace zmizí.

V místě tvorby vajíčka se objevuje pojivová tkáň, což vede ke snížení vaječníků. V tomto okamžiku se u některých žen hladina gonadotropního hormonu významně zvyšuje a hormon estrogen se začíná produkovat v menším množství. To je příčinou klimakterického syndromu..

Známky a příznaky patologické menopauzy se významně liší od průběhu normální menopauzy. S jeho vývojem se zhoršuje celkový stav těla a objevují se také nepříjemné příznaky. U některých žen se však známky abnormálního průběhu menopauzy nijak neprojevují - to komplikuje diagnostiku a léčbu..

S nástupem menopauzy, která je závažná, má žena:

 • pot v oblasti hrudníku;
 • zarudnutí kůže;
 • pocit chladu, při kterém se žena nemůže zahřát;
 • přílivy a odlivy.

Takové příznaky se objevují v důsledku narušení autonomního nervového systému. Během normální menopauzy tyto příznaky chybí. Během patologického nástupu menopauzy si je však žena může všimnout kdykoli během dne nebo v noci. Doba trvání nepříjemných příznaků se může lišit - obvykle se pohybuje od několika sekund do 10 minut.

Projevy příznaků menopauzy, probíhající v patologické formě, obvykle začínají bezprostředně po nástupu menopauzy. Nestojí za to čekat na jejich dokončení, protože sami neprojdou - k obnovení hormonálních hladin bude zapotřebí komplexní léčba. Teprve potom lze předpokládat, že menopauza získala normální a „zdravý“ průběh.

Mezi další příznaky nástupu patologického klimakterického syndromu, které nelze nalézt v normální menopauze, patří:

 • změny v mléčných žlázách;
 • bolest při pohlavním styku;
 • Nadměrné pocení;
 • obecná slabost;
 • časté močení;
 • bolest hlavy nebo migréna;
 • vzhled svědění v pochvě, který lze zaznamenat pouze během močení;
 • zvýšený krevní tlak;
 • depresivní stav;
 • močová inkontinence charakterizovaná zhoršenou funkcí moči;
 • změny nálady.

Pokud mezi návaly horka jsou závratě s menopauzou a potlačením pulzu, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Přestože příznaky patologického průběhu menopauzy jsou podobné příznakům normální menopauzy, některé rozdíly v symptomech a celkové zhoršení stavu by měly ženu upozornit. Čím dříve je léčba zahájena, tím rychleji se obnoví normální průběh klimakterického syndromu..

Proč dochází k patologické menopauze?

S rozvojem patologické menopauzy dochází ke snížení produkce pohlavních hormonů. To je hlavní důvod vzniku onemocnění. Pokles estrogenu se provádí, když folikuly končí ve vaječnících.

Vzhledem k tomu, že příčinou vývoje patologických procesů je pokles hormonálních hladin, zástupkyně žen tolerují nástup menopauzy svým vlastním způsobem. Záleží hlavně na:

 • Zdravotní stav;
 • jídlo;
 • životní styl;
 • přítomnost dalších onemocnění těla, probíhajících v akutní formě;
 • rozdíl mezi množstvím pohlavních hormonů (čím silnější je, tím horší bude pacient tolerovat patologickou menopauzu);
 • sezóna - na jaře je menopauza obtížnější, protože v zimě jsou lidé „napadáni“ nedostatkem vitamínů a nedostatkem ultrafialového záření.

Nepříjemné příznaky menopauzy, které se objevily v patologické formě, by měly být silným argumentem pro návštěvu lékaře. Koneckonců, narušení v hormonálním pozadí velmi zhoršují stav a také zabraňují normálnímu fungování těla. Pokud nepřijmete terapeutická opatření, bude průběh patologické menopauzy delší, což nepříznivě ovlivní zdraví..

Za příčinu výskytu menopauzy v nebezpečné formě se také považuje patologie pohlavních orgánů, která zhoršuje nástup menopauzy. V tomto případě jsou nejprve léčeni a teprve poté přichází léčba patologické menopauzy..

Metody léčby těžké menopauzy

Po diagnóze gynekolog nebo gynekolog-endokrinolog předepíše pacientovi terapeutickou léčbu, která rychle překoná onemocnění. Je důležité si uvědomit, že ignorování příznaků patologické menopauzy vede ženu k rozvoji onkologie, arteriální hypertenze, diabetes mellitus, aterosklerózy a dalších závažných onemocnění..

Hormonální terapie

Taková léčba patologické menopauzy je povinná pro každou ženu. Výběr a dávkování hormonálních léků předepisuje lékař. Mezi léky, které eliminují nepříjemné příznaky, obvykle patří Angelik, Divina, Klimonorm, Klimen a další. Jsou předepsány jako náplast, pilulka nebo injekce.

V závislosti na stavu pacientů mohou být předepsány čípky a gely, které zlepšují jejich zdraví. Patří mezi ně Estriol a Ovestin. V tomto případě by měl pacient vzít v úvahu obecná doporučení pro užívání léků, aby nepoškodil tělo.

Homeopatie a fytokompozice

Tento typ léku je předepisován pacientům v případě, že je pro ně léčba hormonálními látkami kontraindikována. Mají šetřící účinek na tělo, aniž by způsobovaly vedlejší účinky.

Mezi takové léky patří Tsi-klim, Climaksan, Estrovel atd. Homeopatické léky a fyto-kompozice by měly být užívány podle pokynů lékaře.

Léčba s nástupem těžké menopauzy je povinná pro každého. Jinak se vyvinou vážná onemocnění, která se spolu s menopauzou bude obtížně léčit..

Vývoj patologické menopauzy: léčebné metody

Slovo „vyvrcholení“ má řecké kořeny a v překladu znamená „krok, žebřík“. Toto srovnání skutečně velmi přesně charakterizuje toto období. Nástup menopauzy je nepochybně novým krokem v životě ženy, ale to, kam tyto kroky vedou - po žebříčku života nebo dolů - někdy závisí na tom, jak rychle tento proces proběhne a jaké důsledky zanechá. Pokud toto biologické stádium způsobí značné poškození zdraví, pak se mluví o takovém jevu, jako je patologická menopauza. Jeho příznaky jsou známé mnoha ženám ve věku nad 45 let.

Samotné pochopení menopauzy je spojeno naším vědomím s procesem vadnutí, který je do jisté míry přirozený, protože jeho podstata spočívá v postupném vyblednutí reprodukční funkce těla. Pro ty ženy, které si již prošly touto těžkou dobou, není třeba vysvětlovat, jaká překvapení mohou na toto období života čekat. A pro ty, kteří se teprve blíží k jeho začátku, bude užitečné získat podrobnější informace, protože předem varované prostředky.

Důvody pro vývoj patologického syndromu během menostázy

Podstatou menopauzy je, že vaječníky začínají vyčerpávat folikuly. Jinými slovy, ovulace se v těle zastaví, místo folikulů je nahrazeno pojivovou tkání, menstruace se postupně úplně zastaví. Všechny tyto změny vedou k tomu, že produkce ženských pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu je významně snížena. Tento proces, jehož délka se pohybuje od 3 do 5 let, je spojen konceptem „menopauzy“. Není třeba vytvářet paralelu mezi tímto stavem a nemocí. Jedná se o proces vlastní přírodě a mělo by se s ním zacházet tímto způsobem. Další otázkou je, že jeho příznaky mohou být tak hypertrofované, že významně snižují kvalitu života ženy a podkopávají její zdraví..

Co je důvodem pro vývoj takové nepříznivé dynamiky procesu, který je přirozeně přirozený?

 • Hlavním důvodem jsou probíhající hormonální změny. Snížení produkce estrogenu je nejvýznamnějším provokátorem rozvoje nežádoucích projevů. Prudká změna hormonálních hladin vysvětluje celý komplex patologických příznaků.
 • Jedním z důvodů může být dědičnost. Pokud se v rodině zástupci ženské poloviny těžko snáší období menostázy, existuje určité nebezpečí opakování tohoto scénáře..
 • Časný nebo naopak pozdní nástup menopauzy je také rizikovým faktorem. Každá životní etapa má své přirozené věkové hranice, a pokud jsou z nějakého důvodu porušeny, mohou být následky výraznější. Za optimální čas pro nástup menostázy se považuje věk 45-47 let..
 • Poruchy v pánevních orgánech, problémy s menstruačním cyklem během reprodukčního období, obtížné těhotenství, potraty, těžké PMS - to vše může ovlivnit intenzitu příznaků. Obecně lze vyvodit následující paralelu: čím méně zdravotních problémů žena během života měla, tím snadněji přechod na období po menopauze snáší..
 • Přítomnost nadváhy zhoršuje jakékoli onemocnění a tentokrát není výjimkou.
 • Endokrinní poruchy, poruchy centrálního nervového systému, práce v nebezpečných průmyslových odvětvích, intoxikace toxickými látkami jsou také stimulujícími faktory.

Příznaky a důsledky patologické menopauzy

Příznaky klimakterického syndromu mohou být velmi rozmanité, ale jejich charakteristický rys lze nazvat vysokou intenzitou a negativní povahou kurzu.

Návaly tepla

Návaly jsou jedním z nejčastějších vazo-vegetativních projevů klimakterického syndromu. Jedná se o krátkodobé záchvaty spalování tepla v horní polovině těla. Kulují se jako mořská vlna a jsou doprovázeny zarudnutím hrudníku, krku, obličeje. Délka jedné epizody může být až několik minut. Konec přílivu je charakterizován obrácenou reakcí - žena je uvržena do studeného potu, dochází k slabosti, závratě. Tento jev je nebezpečný v tom, že vyvolává rozvoj hypertenze.

Bolesti hlavy

Patologická menopauza často doprovází migrény, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku. Mohou dosáhnout abnormálních projevů, například když se intenzita a prodloužení bolesti projeví ztrátou vědomí.

Krvácející

Těžká menopauza je často doprovázena výskytem děložního krvácení, ke kterému dochází buď mezi obdobími v období před menopauzou, nebo na pozadí úplného ukončení menstruace. Tento jev se v klimakterickém období nazývá metroragie. Nepovažuje se za variantu normy, protože může naznačovat nejen významnou hormonální nerovnováhu, ale také problém v práci ženských pohlavních orgánů. Důvodem může být například přítomnost polypů, eroze a dalších nemocí.

Nemoci mléčných žláz

Prsní žlázy jsou velmi citlivé na rázy hormonů. Pokles hladiny estrogenu se často stává provokujícím faktorem pro rozvoj mastopatie a různých nádorů prsu.

Tachykardie

Přerušení práce kardiovaskulárního systému jsou vyjádřeny ve formě tachykardie, hypertenze, aterosklerózy. To se vysvětluje skutečností, že estrogeny udržují tón srdečního svalu a cév, chrání je před usazováním „škodlivého“ cholesterolu a se snížením jejich množství začínají výše uvedené negativní změny.

Změny v urogenitálním systému

Jedním z nejzranitelnějších systémů vůči účinkům menostázy je urogenitální systém. Během menopauzy se často vyskytují příznaky jako: oslabení tónu svalů genitálií a stěn močového měchýře, změny stavu sliznic, svědění, podráždění, pocit sucha a nepohodlí v intimním stavu s menopauzou.

Obezita

Zvýšení tělesné hmotnosti je velmi charakteristickým příznakem, který je způsoben hormonálními procesy a zhoršuje se nesprávným životním stylem a špatnými návyky. Přírůstek hmotnosti může dosáhnout v průměru 10–15 kg a někdy i více.

Hypotyreóza

Štítná žláza je extrémně citlivá na jakékoli změny ve fungování těla. Právě v tomto věku se často objevují neúspěchy v její práci. Metabolické poruchy, třes rukou, pocení, bušení srdce, podrážděnost - to vše jsou známky potíží ve fungování tohoto orgánu.

Osteoporóza

Osteoporóza je další komplikací menopauzy, kdy se vápník vyplavuje z kostní tkáně, což významně zvyšuje riziko zlomenin. Přečtěte si o léčbě osteoporózy s menopauzou.

Deprese

Rozvoj depresivních stavů, záchvaty slzavosti, podrážděnosti, ztráty zájmu o život.

Stárnutí

Menostáza může urychlit proces stárnutí těla, který je také považován za přímo závislý na produkci pohlavních hormonů. V jednom z našich článků zjistíte, co si vzít s menopauzou, abyste zůstali zdraví.

Diagnostika stavu

Diagnóza klimakterického syndromu není nijak zvlášť obtížná. Poté, co pacientka oznámí svůj věk a vyjmenuje příznaky, které ji trápí, můžeme zpravidla mluvit o nástupu menopauzy. Další otázkou je, že nestačí odhalit samotnou menostázu, je mnohem důležitější určit, kolik vážných škod již změny způsobily. Během období hormonálních změn se člověk stává zranitelným vůči mnoha chorobám, včetně onkologických, které jsou často závislé na hormonech. Zejména je třeba věnovat zvláštní pozornost vyšetření stavu mléčných žláz a pánevních orgánů..

Za účelem stanovení diagnózy by žena měla konzultovat gynekologa, který předepíše taktiku průzkumu. Zpravidla zahrnuje:

 • přímá kontrola;
 • obecný a biochemický krevní test;
 • Analýza moči;
 • krevní test na hormony;
 • EKG;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů a mléčných žláz, mamografie.

V případě podezřelých stavů nebo konkrétních stížností pacienta na jakékoli změny v těle jsou předepsány konzultace s příslušnými odborníky, následované konkrétním vyšetřením, po kterém je stanovena příslušná diagnóza a je předepsána terapie, která odráží terapii těžkého klimakterického syndromu.

Léčba patologie

Léčba klimakterického syndromu může být prováděna pomocí farmaceutik a pomocí léčivých rostlin.

 1. Léčba je zaměřena na nápravu hormonální nerovnováhy. Existují dvě možnosti: buď použití lehčích přípravků na bázi rostlinných složek, nebo zavedení hormonální substituční terapie (HRT). Volba možnosti závisí pouze na závažnosti příznaků a vlastnostech konkrétního případu.
 2. Při používání produktů na bázi rostlinných extraktů obsahujících přírodní estrogeny dochází k měkčí, ale také dlouhodobější úpravě hladin hormonů. Příkladem jsou následující prostředky: Klimadinon, Tsi-Klim, Estrovel atd. Bohužel někdy jsou porušení tak výrazná, že na ně nelze tak dlouho čekat. Například při silném krvácení, kritických ukazatelích krevního tlaku, často se opakujících mdlobách, přerušení práce srdce. V takových případech musí být pacient léčen HRT doplněnou o pomocné bylinné přípravky. Je důležité si uvědomit, že léčba patologické menopauzy s hormony by neměla pokračovat příliš dlouho, protože je možné vyvolat vývoj různých nádorových formací, včetně onkologických..
 3. Bylinná terapie se nejčastěji používá jako adjuvans, protože úroveň nepohodlí ženy je příliš kritická a představuje hrozbu pro její zdraví a pohodu. V tomto případě lze pro normalizaci psycho-emocionálního stavu a zlepšení spánku předepsat bylinné infuze připravené na základě rostlin se sedativním a obecným tonizujícím účinkem. Může to být máta, citronový balzám, kořen kozlíku lékařského, matka, hloh, echinacea, heřmánek a mnoho dalších rostlin. Nejlepší je zvolit vhodné složení ve spolupráci s lékařem, který rozumí problémům pacienta.

Prevence těžké menopauzy

Prevence klimakterického syndromu vyžaduje vědomý a cílevědomý přístup ženy. Jak se připravit na nástup menostázy, aby bylo možné tuto příčku žebříčku života překonat co nejsnadněji?

 • Nejprve si vytvořte ve své mysli správný postoj k nadcházejícím změnám. „Nenavíjejte se“ - nervový systém v tuto chvíli a tak je v nadměrném stresu. Musíte se vyhnout stresu a naučit se ho zbavovat. Důležitým bodem je schopnost rozptýlit se něčím zajímavým, přítomnost koníčka. Dělat to, co máte rádi, magicky odvádí pozornost od špatných myšlenek.
 • Zadruhé byste měli vést aktivní životní styl. To je jeden ze základních bodů. Je těžké přeceňovat význam a výhody hnutí. Jedná se o zlepšení metabolických procesů a eliminaci stagnace a pozitivní vliv na náladu, kontrolu tělesné hmotnosti a mnoho dalšího..
 • Racionální výživa zaměřená na uspokojování potřeb těla je klíčem k dobrému zdraví. Musíte jíst často a v malých dávkách, abyste udrželi váhu pod kontrolou a nepřetěžovali tělo. Je lepší dát přednost přírodním produktům, které poskytují nejen kalorie, ale také obohacují tělo o užitečné látky.
 • Doporučuje se vzdát se silné kávy a černého čaje ve prospěch bylinných přípravků. Kofein má vzrušující účinek na nervový systém, proto byste jej neměli zneužívat.
 • Dodržování optimálního pracovního a odpočinkového režimu je zásadní. Adekvátní spánek je jednou ze složek pohody v každém věku, zejména během menostázy, protože problém nespavosti patří mezi nejčastější potíže v období menopauzy..
 • Je nutné vyloučit špatné návyky. Alkoholické nápoje a nikotin nejen otráví tělo, ale také zesílí negativní příznaky.
 • Zvyk sledovat své zdraví, podporovaný pravidelným vyšetřováním v lékařském zařízení, je velmi důležitou součástí prevence patologické menostázy.

Menopauza zatížená negativními příznaky je složitý jev, který vyžaduje pečlivé sledování a správnou volbu taktiky léčby. Ale nezoufejte, protože tyto potíže jsou dočasné. Hlavní věcí je neztratit pozitivní přístup, což je samo o sobě vynikajícím základem pro léčbu, stejně jako nezapomeňte podstoupit včasné vyšetření a přísně dodržovat pokyny lékaře.

Syndrom menopauzy: jak se projevuje, diagnostika, léčba

Klimakterický syndrom je komplex klinických příznaků, které komplikují průběh fyziologického přechodného období, ke kterému dochází v životě každé ženy. S věkem reprodukční funkce mizí, žlázová tkáň vaječníků prochází obráceným vývojem, snižuje se vylučování pohlavních hormonů, menstruace se zastavuje, děloha se zmenšuje a dochází k hypoplázii endometria. Zdravotní stav žen během menopauzy se zhoršuje, rozvíjejí se somatické, vegetativní, metabolické, endokrinní, urogenitální, adaptogenní, vazomotorické a duševní poruchy různé závažnosti..

Menopauza syndrom se jinak nazývá menopauza, menopauza nebo menopauzální syndrom. Jedná se o přechodnou fázi, která naznačuje zánik plodnosti a nástup stáří. Climax není patologie, ale normální stav ženského těla, který charakterizuje určité věkové období a vyvíjí se pod vlivem restrukturalizace centrálního nervového systému. Proces produkce gonadotropních hormonů hypofýzou je narušen, což vede k dysfunkci vaječníků - ženských pohlavních žláz. Jejich folikulární fáze se mění, ovariální rezerva je vyčerpána a počet folikulů klesá. Tělo má nedostatek pohlavních hormonů - progesteronu a estrogenu.

Menopauza se vyvíjí u 30-60% žen ve věku 45-55 let. Tento přirozený proces vadnutí těla je způsoben snížením hladiny pohlavních hormonů v krvi. Tento jev se často projevuje poměrně ostře a přináší spoustu nepříjemných pocitů. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří: návaly horka do těla, pulzování v hlavě, hyperhidróza, kardialgie, trvalé zvyšování krevního tlaku, rychlý a nepravidelný srdeční rytmus, špatný spánek. Syndrom má kód podle ICD-10 95.1 a název „Menopauza a klimakterický stav u ženy“.

Etiologie a patogeneze

Hypotalamus - hypofýza - vaječníky je integrální systém, jehož práce se provádí na základě zpětné vazby.

Hypotalamické struktury ztrácejí citlivost na normální koncentraci estrogenů vylučovaných vaječníky a jsou vystaveny involuci. Pro obnovení rovnováhy se vyvíjí hyperfunkce hypotalamu, která stále aktivněji stimuluje hypofýzu. Ten vylučuje velké množství gonadotropních hormonů, zejména hormonů stimulujících folikuly. Vyvíjí se dysfunkce vaječníků, které začínají vylučovat nejen funkční frakce estrogenů, ale také jejich meziprodukty. Sexuální hormony se produkují acyklicky. Jejich množství nestačí k inhibici hypotalamu a hypofýzy. Přebytek FSH v krvi vede k zastavení ovulace a plodnosti.

Struktury hypotalamo-hypofyzární oblasti regulují všechny základní funkce těla. Pokud je jejich práce narušena, vyvine se osteoporóza, metabolické poruchy, dysfunkce srdce, cév a periferních nervů, což vede k rozvoji menopauzy.

U některých žen je menopauza relativně snadná. To je způsobeno schopností kůry nadledvin částečně produkovat pohlavní hormony během involuce vaječníků. Mírný průběh syndromu je způsoben absencí patologických příznaků..

Faktory vedoucí k rozvoji syndromu:

 1. Dědičnost,
 2. Akutní infekce,
 3. Operace,
 4. Chronická somatická onemocnění,
 5. Špatné návyky,
 6. Hypodynamika,
 7. Nadváha,
 8. Špatná výživa,
 9. Chronická otrava těla,
 10. Pracovní rizika,
 11. Nemoci centrálního nervového systému,
 12. Psychoemoční stres, stres,
 13. Nedostatek spánku,
 14. Negativní faktory prostředí,
 15. Počet narozených a potratů v historii,
 16. Dlouhodobé užívání hormonálních látek a cytostatik.

Patogenetické procesy v menopauze: involuce ovariální žlázové tkáně, snížení počtu dozrávajících folikulů, vzácná ovulace, ukončení menstruace. Žlázová tkáň orgánu je postupně nahrazována vlákny pojivové tkáně. Hypoplázie vaječníků po 40 letech je vysvětlena skutečností, že místo žlutých těl zůstávají bílá těla, která se úplně nerozpustí. Žlázy se zmenšují v důsledku růstu vláknité tkáně a poté procházejí nevratnými degenerativními procesy. Tělo narušuje kardiovaskulární, respirační, emoční, behaviorální a teplotní reakce.

Příznaky

Klinický obraz klimakterického syndromu zahrnuje známky poruchy autonomní regulace, syndrom hyperventilace, dysfunkce urogenitálního systému, zpomalení trofismu kůže.

Klimakterický syndrom začíná výraznými neuropsychickými projevy a příznaky vegetativní-vaskulární dystonie. Tyto zahrnují:

 • Poruchy spánku - noční nespavost a denní ospalost,
 • Úzkost, strach, posedlost,
 • Deprese, nerozhodnost, zapomnětlivost, roztržitost,
 • Depresivní nálada, apatie, výbuchy negativních emocí, podrážděnost, slzavost, hněv,
 • Slabost, únava, únava, malátnost, bolest hlavy, snížený výkon,
 • Deprese,
 • Nesnášenlivost k hlasitému zvuku a pronikavému pachu,

příznaky klimakterického syndromu

Anorexie nebo bulimie,

 • Oligurie a neustálá žízeň,
 • Bolestivé překrvení mléčných žláz,
 • Nadýmání,
 • Deprese nebo zvýšení sexuální touhy,
 • Návaly horka do hlavy a hrudníku,
 • Hyperémie obličeje, výskyt červených skvrn na krku - "cévní náhrdelník",
 • Závrať,
 • Hyperhidróza v noci,
 • Necitlivost a křeče v nohou,
 • Dušnost, dušení, bolest v srdci ozařováním krku, klíční kost, lopatka,
 • Tachykardie a arytmie v klidu,
 • Pocit potopení srdce,
 • Kolísání krevního tlaku.
 • Na konci druhého roku klimakterického období se menstruace zastaví a objeví se výraznější příznaky. K počátečním příznakům syndromu se přidávají následující:

  1. Vzhled intermenstruačního krvácení,
  2. Ředění a vysychání sliznice urogenitálního systému,
  3. Dyspareunie - bolestivý styk,
  4. Spontánní tok moči,
  5. Ateroskleróza,
  6. Nadváha,
  7. Porušení metabolismu sacharidů s rozvojem cukrovky,
  8. Snížená zraková ostrost a sluch,
  9. Osteoporóza.

  Formy klimakterického syndromu:

  • Typické - návaly horka do hlavy, hyperhidróza, nespavost, emoční labilita, migréna. Počet návalů horka dosahuje 4–10 denně.
  • Atypické - nadbytek tukové tkáně na těle, otoky na nohou a obličeji, artralgie, myalgie, dysurie, suchost v pochvě, strach ze smrti, arytmie, hypertenze, alergie, hyper- nebo hypoglykémie, epileptické záchvaty, hirsutismus, nystagmus, vizuální halucinóza.
  • Kombinovaný - vyvíjí se u žen s anamnézou známek srdeční patologie, hypertenze, dysfunkce hepatobiliární zóny, metabolických poruch.

  Návaly jsou specifickým klinickým příznakem menopauzy, což je záchvat tepla lokalizovaného v hlavě, krku a hrudníku. Dává přednost zimnici a ledovému potu. Současně prudce kolísá krevní tlak, dochází ke slabosti, pacienti ztrácejí vědomí. Návaly trvají několik sekund až deset minut.

  U žen během menopauzy se často rozvine atrofická vaginitida. Je to způsobeno nedostatkem estrogenu a zpomalenou syntézou ochranných buněk pochvy. Počet bakterií mléčného kvašení je snížen, vaginální výtok se stává hojným a dochází k alkalizaci média. To umožňuje patogenním a oportunistickým mikroorganismům aktivně růst a množit se v pochvě, což způsobuje akutní zánět. Urogenitální příznaky patologie - vulvární dystrofie, zánět pochvy, bolestivé nutkání na močení. Tyto patologické změny jsou doprovázeny svěděním, krvácením, hojným výtokem, častým nutkáním používat toaletu.

  Během menopauzy dochází ke změnám v genitáliích: zmenšuje se děloha, vejcovody a vaječníky, jejich sliznice se ztenčuje. Pánevní vazy a svaly oslabují a protahují se. Nemohou plně držet orgány, což vede k jejich prolapsu. Sexuální styk se stává bolestivým, doprovázen suchem a nepohodlí. Pouze hormonální léky pomohou obnovit plný sexuální život a přitažlivost k opačnému pohlaví. Vláknitá tkáň roste v mléčných žlázách.

  U žen v tomto věku klesá množství kolagenu v pokožce, což se projevuje jeho stárnutím - výskytem vrásek a věkových skvrn. Vlasy na hlavě, ohanbí a v podpaží začínají vypadávat, nehty jsou křehké a měkké.

  Osteoporóza je pozdní komplikace menopauzy, která se klinicky projevuje 3–7 let po ukončení menstruace. Kostní tkáň ztrácí svou pevnost, pravidelně dochází ke zlomeninám. Ženy si stěžují na časté studené nohy, jejich necitlivost, brnění, pocit plazení.

  Změny v chování ženy jsou spojeny s vnímáním menopauzy jako známky stárnutí. Někteří lidé mají depresi, což je obtížné léčit. Kromě terapeutické pomoci ženy v této době potřebují podporu svých příbuzných. Stále by se měla cítit toužená po svém manželovi, milovaná dětmi, přitažlivá pro své okolí. Koneckonců, menopauza není konec, ale nová životní etapa..

  U mužů nastává menopauza o něco později - po 50 letech. Evoluce žlázové tkáně varlat vede k nedostatku testosteronu v krvi a nadbytku gonadotropinů. Taková nerovnováha se projevuje porušením společné práce centrálního nervového systému a žláz s vnitřní sekrecí. Muži zřídka vykazují příznaky onemocnění. Je to obvykle snadné a bezbolestné. V některých případech se objevuje stejná klinika jako u žen: tachykardie, kardialgie, hypertenze, migréna, poruchy spánku, nepozornost, snížený výkon, progresivní obezita, záchvaty dny, hyperglykémie, impotence.

  Diagnostické metody

  Diagnóza patologie není obtížná. Odborníci hodnotí pravidelnost menstruačního cyklu podle věku, studují klinické příznaky a stížnosti pacientů, vylučují doprovodná onemocnění a určují hormonální stav pacientky. Ve většině případů je nutná další konzultace se specialisty v oboru oftalmologie, psychoneurologie a endokrinologie.

  Lékaři shromažďují dědičnou a gynekologickou anamnézu, zkoumají menstruační funkci ženy, provádějí gynekologické vyšetření s povinným bimanuálním vyšetřením a poté posílají pacientku k darování krve k analýze, která určuje hormonální pozadí. Navíc jsou pohmatem prsní žlázy.

  1. Hemogram.
  2. Stanovení hormonálních hladin.
  3. Cytologická analýza děložního čípku.
  4. Krevní biochemie - enzymy a markery bazálního metabolismu.
  5. Koagulogram.
  6. Mikrobiologické vyšetření vaginálního výtoku na mikroflóru.
  7. Instrumentální metody:
  8. Mamografické vyšetření.
  9. Genitální ultrazvuk.
  10. EKG.
  11. RTG hrudníku, pokud je indikováno.

  Léčivé činnosti

  Doporučení, pravidla a opatření ke zmírnění průběhu klimakterického syndromu:

  • Normalizace režimu práce a odpočinku,
  • Správně nízkokalorická strava,
  • Užívání vitamínů a minerálů,
  • Boj proti závislostem,
  • Pravidelný sexuální život, nejlépe s jedním partnerem,
  • Pravidelné lékařské prohlídky,
  • Optimální fyzická aktivita.

  Doporučuje se používat speciální komplexy cvičební terapie. Obecná masáž a procházky před spaním zlepšují pohodu pacientů. Dieta se doporučuje ženám s mírnou formou syndromu. Je velmi důležité věnovat pozornost obsahu kalorií v konzumované potravě. V klimakterickém období se u osob, které zanedbávají zásady správné výživy, zvyšuje množství tukové tkáně, která se nadměrně ukládá na záda, boky, břicho a boky.

  Ve stravě by měly převládat fermentované mléčné výrobky, libové ryby a maso. Je nutné omezit vepřové, kachní, uzené, nakládané okurky, koření, čokoládu, silný čaj a kávu, alkohol, sacharidy. Je užitečné jíst čerstvé saláty, které normalizují střevní pohyblivost, s malým množstvím rostlinného oleje, který chrání buňky před negativními vlivy faktorů prostředí.

  Vitaminová terapie - retinol, vitamin C, E a B; sedativní bylinné přípravky - tinktura mateřského mléka, hlohu, kozlíku lékařského. Terapeutické masáže a cvičení, fyzioterapie, akupunktura, vodoléčba, balneoterapie, aromaterapie vám pomohou uvolnit se a zlepšit vaši pohodu. Tyto techniky zlepšují psycho-emocionální stav žen v tak obtížném životním období..

  Drogová terapie

  Mírné formy jsou léčeny léky:

  1. Neuroleptika - "Sonapax", "fenothiazin", "aminazin",
  2. Trankvilizéry - "Phenozepam", "Atarax",
  3. Antihypertenziva - "Enalapril", "Bisoprolol",
  4. Antidepresiva - "Amitriptylin", "Parexetin",
  5. S výraznými návaly horka a pocením - "Klimalanin",
  6. Normalizovat zpětnou vazbu v hypotalamu - hypofýze - vaječnících - "Sagenit",
  7. Bylinné estrogenové přípravky - "Klimandion", "Remens", "Mastodinon",
  8. Vitamínové a minerální komplexy,
  9. Metabolikov - "Piracetam", "Riboxin", "Mildronat",
  10. Sedativa - „Sedavit“, „Novopassit“.

  Fytoestrogeny mají mírný účinek na klimakterické procesy v těle: snižují frekvenci návalů horka, obnovují spánek, stabilizují psycho-emocionální stav a minimalizují závažnost hlavních klinických projevů. Tyto produkty se prodávají bez lékařského předpisu a nemají vedlejší účinky skutečných hormonů..

  Při absenci účinku uvedených léčivých přípravků nebo v případě závažného průběhu syndromu je předepsána hormonální substituční léčba estrogeny-gestageny - "Lindinet", "Mersilon", "Femoston".

  Díky adekvátní lékařské korekci je prognóza syndromu obecně příznivá. Psychoneurologické poruchy a depresivní stavy se obtížně léčí. Pokud onemocnění probíhá v těžké formě na pozadí somatických onemocnění, vyvinou se vážné komplikace ze srdce, cév a centrálního nervového systému. Léčebný režim vybírá odborník individuálně pro každého pacienta v závislosti na charakteristikách patologického procesu.

  Pokud dojde k menopauze před 45 rokem věku, provede se hormonální substituční léčba, která vám umožní prodloužit fungování vaječníků. „Klinon“ a „Klimanorm“ podporují výskyt menstruace a snižují riziko vzniku hyperplazie endometria.

  Video: lékař o léčbě menopauzálního syndromu

  Alternativní léčba syndromu

  Nejběžnější lidové léky, aby proces restrukturalizace ženského těla byl méně bolestivý:

  • Infuze kořenů kozlíku lékařského zmírňuje podrážděnost a vznětlivost.
  • Odvar z kozlíku lékařského, máty peprné a heřmánku má obecný léčivý účinek na tělo..
  • Infuze šalvěje, přesličky a kořene kozlíku lékařského pomáhá zbavit se vegetativních projevů syndromu - hyperhidrózy a návalů horka.
  • Prostředky z drcených citronů, vaječných skořápek a medu zlepšují metabolismus.

  Léčba sanatoria je indikována u žen během menopauzy. Po klimatické a balneoterapii se zlepšuje celkový stav těla, bolesti hlavy, návaly horka, obnovuje se pracovní kapacita, normalizuje se spánek, tlak, práce trávicího traktu a ledvin.

  Menopauza je stav, který lze řešit. K tomu pomohou klinická doporučení odborníků, léků a tradiční medicíny. Menopauza je nevratný proces, protože čas nelze vrátit zpět. Menopauza je přechod ženy z mladého věku do dospělosti. Komplexní léčba vám umožní uhladit průběh tohoto procesu a učinit ho bezbolestným..

  Patologická menopauza

  Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

  Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

  Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

  • Příčiny
  • Patogeneze
  • Příznaky
  • Komplikace a důsledky
  • Diagnostika
  • Léčba
  • Na koho se obrátit?
  • Prevence
  • Předpověď

  Menopauza je přirozeným věkovým obdobím v životě nejen žen, ale i mužů. Toto fyziologické období obvykle trvá tři až pět let. Mužská menopauza se projevuje mnohem později (ve věku 55-60 let), prochází téměř bez příznaků, ale trvá déle. Patologická menopauza je charakterizována výraznými příznaky, které narušují normální život ženy nebo muže.

  Příčiny patologické menopauzy

  Vaječníky přestávají vyvíjet folikuly, takže vajíčka již nedozrávají a nemají ovulaci. Snížená intrasekreční aktivita. Vaječníky se zmenšují, protože jejich folikuly jsou nahrazeny pojivovou tkání.

  Množství některých hormonů (gonadotropních) se zvyšuje, což vede ke snížení množství estrogenu. Množství estrogenních hormonů klesá v důsledku převahy estronu a zastavení syntézy estradiolu. Jsou to estrogeny, které ovlivňují mléčné žlázy, dělohu, pochvu, močový měchýř, močovou trubici, mozkové buňky, kosti, tepny, kůži, sliznice v těle. Právě jejich nedostatek tvoří klinický obraz patologické menopauzy..

  Patogeneze

  Dnes existují tři hlavní typy menopauzy:

  1. Fyziologický.
  2. Brzy.
  3. Pozdě.

  U žen toto období obvykle nastává ve věku 45–47 let. Pokud mluvíme o časné menopauze, pak obvykle přichází ve věku 40 let a pozdě - po padesáti pěti. Příliš brzy dochází k patologické menopauze z různých důvodů, ale nejčastěji jde o dědičnost, nemoci infekční povahy, nervové ztenčení, těžkou fyzickou práci, poruchu vaječníků.

  Období menopauzy je v životě téměř každé ženy obtížným obdobím, protože je často doprovázeno nervovými poruchami, depresivními stavy a špatným spánkem..

  Příznaky patologické menopauzy

  U mnoha pacientů prochází menopauza hladce, bez nepříjemných příznaků, ale u některých se objevuje takzvaný „klimatický syndrom“. Jedná se o patologický průběh menopauzy. Během tohoto období se zhoršují depresivní stavy (zejména na podzim a v zimě), které jsou obvykle spojeny s nedostatkem slunečního světla, hypovitaminózou a únavou..

  Nejnepříjemnějším příznakem menopauzy jsou návaly horka. Mohou trvat od půl minuty do pěti minut a objeví se kdykoli během dne nebo v noci. Zpočátku žena cítí silné teplo v horní části těla, kůže může zčervenat, nejprve v oblasti hrudníku a poté na pažích a ramenou. Dále je zde silný pocit chladu a pocení. Takové návaly horka jsou považovány za důsledek narušení činnosti autonomního nervového systému..

  Dalším nepříjemným příznakem, který se často objevuje během menopauzy, je děložní krvácení. Mohou způsobit anemický syndrom. Taková ztráta krve může být způsobena nerovnováhou hormonů..

  V mléčných žlázách mohou v důsledku hormonálních poruch nastat nepříjemné, často bolestivé pocity. Mohou se objevit malé uzlíky, které zmizí a znovu se objeví v průběhu času.

  Ženy mají často bolesti hlavy, migrény a závratě. U některých žen se může vyvinout osteoporóza v důsledku rozvoje hypokalcemie. Mohou také nastat urogenitální problémy. Jsou způsobeny ztrátou vagíny a pružnosti močových cest, suchostí sliznice. Smích nebo kašel mohou způsobit inkontinenci moči.

  Během menopauzy neustále stoupá arteriální krevní tlak. Může způsobit nevolnost se zvracením, časté závratě a slabost..

  První příznaky

  Mezi časné příznaky patologické menopauzy patří následující příznaky:

  1. Vasomotorické příznaky - bolesti hlavy, návaly horka, silné pocení, zvýšená srdeční frekvence, arytmie, zvýšený krevní tlak, zimnice.
  2. Psychické a emoční příznaky - pocity úzkosti, deprese, ospalost nebo nespavost, zvýšená podrážděnost, zapomnětlivost, nepozornost, snížená sebeúcta.

  První příznaky během menopauzy vždy zachycují první dva roky po menopauze a premenopauze. Za účelem zlepšení vlastního stavu se ženy často obracejí na terapeuta nebo neurologa.

  Komplikace a důsledky

  Estrogeny jsou velmi důležité hormony v lidském těle. Zlepšují funkční činnost srdce a cév, nervového systému, jater, kůže, kostí, močového měchýře, ženských orgánů.

  Kvůli snížení množství těchto hormonů během menopauzy se menstruace žen zastaví a zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, ischemické choroby srdeční (včetně akutního infarktu myokardu). Existuje také metabolická porucha, která vede k rychlému přírůstku hmotnosti. Kůže se stává méně pružnou a pružnou.

  Diagnóza patologické menopauzy

  Nejprve se diagnostika patologické menopauzy provádí na základě stížností, které byly obdrženy od pacientů, zejména pokud již dosáhli věku menopauzy nebo jsou mu blízcí. Diagnóza je často obtížná kvůli nástupu exacerbace některých doprovodných onemocnění, zejména při atypickém průběhu. Pokud se u ženy objeví souběžná onemocnění, měla by vyhledat pomoc u neurologa, gynekologa, kardiologa nebo endokrinologa.

  Pro stanovení správné diagnózy může odborník provést laboratorní testy ke stanovení hormonů v krevním séru (luteinizaci a stimulaci folikulů). K objasnění stavu vnitřních pohlavních orgánů může lékař provést histologickou analýzu. V tomto případě jsou odebrány škrábání z endometria a nátěr z pochvy. Rovněž je vynesena bazální teplota.

  Na koho se obrátit?

  Léčba patologické menopauzy

  Když žena vstoupila do období menopauzy, musí od té chvíle navštívit lékaře alespoň jednou ročně. To umožní diagnostikovat závažná gynekologická onemocnění v počáteční fázi..

  Pokud má pacientka silnou vaginální suchost, jsou jí předepsány populární hormonální léky. Pomáhají řešit nejen problémy spojené s menopauzou, ale také celkovou pohodu ženy. Díky užívání léků s estrogenem je možné zabránit osteoporóze, problémům s krevními cévami a srdcem, které se často zhoršují během menopauzy. V poslední době se používá subkutánní podávání hormonů (proterogeny a esterogeny).

  Přes poměrně pozitivní účinek hormonální terapie byste ji neměli zneužívat. Může to vést k vážným následkům a komplikacím až k rozvoji rakovinných nádorů. Estrogen lze nahradit vitaminem E, který pomáhá předcházet rozkladu pohlavních hormonů.

  Pokud je ženě diagnostikován nedostatek výživy, může to negativně ovlivnit nadledviny. V tomto případě je nutné předepsat vitamínové komplexy s vitamíny B3, B2, B6 a B12.

  Je velmi důležité neustále přijímat dostatek vápníku, aby se kosti a zuby nerozkládaly. Doporučuje se používat různé léčivé byliny, které také pomáhají uklidnit nervy. Mohou být také předepsány fyzioterapeutické procedury: vodoléčba, bahenní terapie, masáže.

  Léky

  Dnes v lékárnách najdete obrovské množství léků, které jsou určeny k úlevě od hlavních příznaků patologické menopauzy. Mezi nimi vynikají následující léky.

  Estrovel. Novinka mezi bylinnými přípravky pro léčbu menopauzy. Pomáhá eliminovat nedostatek estrogenu a omezuje návaly horka. Nástroj také pomáhá napravit emoční a psychologický stav pacienta, snížit riziko vzniku rakovinných nádorů, zlepšit imunitu a předcházet osteoporóze.

  Tento léčivý přípravek obsahuje následující účinné složky: sójový extrakt, cimicifuge racymose, indol-3-karbinol, kořen divoké kukuřice, kyselina listová, vitamíny B6 a E, aminokyseliny.

  Jedna nebo dvě tablety se užívají každých 24 hodin. Terapie trvá nejméně dva měsíce.

  Bonisan. Doplněk stravy, který ženy aktivně užívají během menopauzy. Přípravek obsahuje extrakt ze sójových isoflavonů. Díky tomu pomáhá zlepšit vzhled pokožky, zmírnit hlavní příznaky menopauzy, zabránit rozvoji srdečních chorob a osteoporózy..

  Bonisan se užívá jedna tobolka každých 24 hodin. Délka léčby nepřesahuje měsíc. Můžete si to vzít znovu týden po ukončení prvního kurzu. Nepoužívejte více než dvakrát ročně.

  Inoklim. Bylinný přípravek s účinkem podobným estrogenu. Pomáhá snižovat intenzitu a frekvenci příznaků menopauzy. Také zlepšuje celkový stav pacienta a zmírňuje nespavost.

  Léčivý přípravek obsahuje sójové boby, rybí želatinu, sójový lecitin, slunečnicový olej, sójový olej, glycerin, kukuřičný škrob, oxid železitý, oxid titaničitý.

  Vezměte jednu až dvě kapsle každých 24 hodin. Délka léčby je nejméně tři měsíce.

  Klimadinon. Populární bylinný přípravek, který se používá ke zlepšení stavu pacienta během menopauzy, snižuje návaly horka a často, eliminuje nedostatek estrogenu.

  Léčivý přípravek obsahuje extrakt účinné látky z černé ciphoid racymózy. Přípravek se používá jednou za 24 hodin (je nutné jej pít vždy ve stejnou dobu), 30 kapek nebo každá tableta. Kurz je poměrně dlouhý (tři měsíce). V tomto okamžiku by měl stav pacienta sledovat kvalifikovaný lékař..

  Alternativní léčba a bylinná léčba

  1. Koprová voda se často používá k úlevě od příznaků patologické menopauzy. Pomáhá nejen zbavit se nespavosti, ale také snížit počet návalů horka. Vezměte tři lžíce koprových semen (suchých) a podlejte vroucí vodou. Vyluhování vývaru trvá jednu hodinu. Poté zřeďte více vodou, aby se vytvořil jeden litr. Pijte po jídle 100 ml třikrát až čtyřikrát za 24 hodin. Kurz trvá až čtyři týdny.
  2. S menopauzou je červený jetel považován za poměrně populární léčivou rostlinu, která obsahuje fytoestrogeny. Chcete-li vyrobit tinkturu na základě této rostliny, musíte si vzít dvě lžíce sušeného červeného jetelu a nalijte vroucí vodu do sklenice. Bujón se infunduje až osm hodin a poté se filtruje. Pijte čtvrtinu sklenice jednou za 24 hodin před jídlem.
  3. Pomáhá zmírnit příznaky patologické menopauzy a mateří kašičky. Aby nepříjemné příznaky zmizely, musíte denně užívat 20 g pylu s medem.
  4. Se silnými návaly horka pomůže speciální bylinkový čaj: vezměte dvě lžíce suchého oregana a vložte jej do termosky se dvěma sklenicemi vroucí vody. Trvejte na čtyřech hodinách a pijte třikrát denně, dokud příznaky nezmizí.
  5. Při menopauze jsou vynikajícími šťávami z mrkve, celeru, petrželky, špenátu, kiwi, okurky, řepy.
  6. Pivoňková tinktura pomáhá překonat hlavní příznaky (návaly horka, pocení, závratě) menopauzy.

  Homeopatie

  Homeopatické léky se také aktivně používají v menopauze..

  Climaxan. Pomáhá eliminovat nedostatek estrogenových hormonů a také posiluje tělo pacienta.

  Přípravek obsahuje takové aktivní složky: lachesis, cimicifuga z ratsimózy, včelu. Pijte pět granulí drogy dvakrát každých 24 hodin, patnáct minut před jídlem. Délka kurzu není kratší než jeden a nejvýše dva měsíce. V případě potřeby lze opakovat čtyři týdny po ukončení kurzu.

  Klimakt-Hel. Pomáhá předcházet rozvoji osteoporózy a také snižuje závažnost návalů horka. Přípravek obsahuje následující účinné látky: kanadský sanguinaria, ignacia, sépie, zedron, lachesis, síra, kovový cín.

  Na začátku menopauzy, když se objeví návaly horka, ihned vypijte 1 tabletu. V takovém případě nesmí být překročena maximální denní dávka (15 tablet). Jakmile se stav zlepší, užijte jednu tabletu dvakrát až třikrát každých 24 hodin..

  Remens. Populární homeopatický přípravek, který eliminuje nedostatek estrogenových hormonů, snižuje závažnost a frekvenci návalů tepla a zlepšuje celkovou pohodu.

  Přípravek obsahuje následující účinné látky: kanadský sanguinaria, cimicifuga racymose, sépie, pilocarpus a lachesis.

  Užívá se deset kapek nebo jedna tableta třikrát každých 24 hodin. Získání pozitivního výsledku trvá nejméně šest měsíců.

  Prevence

  Pro prevenci časné patologické menopauzy se používá hormonální substituční léčba, ale musí být prováděna pouze pod pečlivým dohledem odborníka, protože má mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Nejběžnějšími vedlejšími účinky takové terapie jsou: děložní krvácení, zvýšená tělesná hmotnost, zvýšený krevní tlak, zvýšené riziko vzniku maligních nádorů.

  Alternativní a bezpečnější možností prevence je užívání různých bylinných léků. Je důležité, aby nápravu předepsal lékař..

  Abyste zabránili menopauze, musíte pečlivě sledovat své zdraví: jíst správně, sportovat a častěji být venku.

  Předpověď

  Pokud budete postupovat podle všech doporučení, která vám dal ošetřující lékař, pak příznaky menopauzy velmi rychle pominou a již pacienta neobtěžují. Při správně zvolené léčbě možných komorbidit a osteoporózy je prognóza také příznivá..

  Jak fungují orální antikoncepce za cyklusAntikoncepce jsou umělé analogy progesteronu a estrogenu, ženských pohlavních hormonů. Tyto léky užívané perorálně se nazývají kombinovaná perorální antikoncepce, zkráceně COC nebo OC..