Co je to paraovariální cysta pravého vaječníku

Paraovariální cysta vpravo je nádorová benigní formace, která obsahuje tekutinu a nachází se v oblasti vaječníků. Patologie představuje 10% z celkového počtu cyst přívěsků. Neexistuje možnost maligní degenerace nádoru. Pravostranný paraovariální novotvar se tvoří častěji než vlevo, což je způsobeno intenzivnějším přívodem krve do vaječníku z této strany.

Klikni pro zvětšení

Vlastnosti pravostranného vzdělávání

Paraovarianální cysta vpravo je tvořena z nadvarlete. Je lokalizován mezi vejcovodem a pohlavními žlázami, má hladký vnější plášť a zaoblený tvar. Jeho vnitřní obsah zahrnuje proteinové látky a také mucin.

Taková cysta roste v důsledku roztažení vlastních stěn pod tlakem vnitřního obsahu. Má tenkou tobolku složenou z epiteliálních buněk. Maximální průměr obvykle nepřesahuje 15 cm.

Mnoho žen se zajímá o to, co je to pravostranná paraovariální ovariální cysta. Nejprve je třeba poznamenat, že se jedná o benigní formaci, která se nemůže zvrhnout na rakovinu. Na druhou stranu existuje riziko zkroucení nohou. Proto hraje včasná výzva ke gynekologovi důležitou roli v prevenci rozvoje komplikací patologie.

Vzdělání, lokalizované na pravém vaječníku, někdy roste do tkáně dělohy. Jak roste, stlačuje blízké orgány. Pravostranný nádor navíc roste relativně rychle co do velikosti, protože je lépe zásobován krví (ve srovnání s podobným cizím začleněním levé nadvarlete).

Příčiny patologie

Faktory vyvolávající formaci vzdělávání jsou různé. Často vzniká u dítěte v embryonálním období pod vlivem drog užívaných potenciální matkou nebo její závislostí na nikotinu. Paraovariální cystický novotvar vpravo je často diagnostikován v přechodném věku a u žen od 20 do 40 let.

Faktory, které vyvolávají vývoj patologie, jsou:

 • zánětlivé procesy reprodukční sféry;
 • poruchy funkce štítné žlázy;
 • metabolické abnormality;
 • potrat;
 • neustálý nervový šok;
 • časté infekční nemoci.

Znaky vzdělání, lokalizované na pravé straně

Malá paraovariální pravostranná cysta se nijak neprojevuje. Skutečnost jeho existence v ženském těle může předpokládat gynekolog během vyšetření. Jak patologie postupuje, pacient cítí nepohodlí, stejně jako bolest v dolním břišním segmentu, migraci do křížové kosti, bolest během močení. Často existují problémy s pohybem střev a břicho se zvyšuje na pravé straně (tj. V místě formace).

Torze cysty pedicle je doprovázena syndromem zvýšené bolesti. Ženská tělesná teplota zpravidla stoupá, objevuje se nevolnost a zvracení a objevuje se studený pot. V důsledku prasknutí tobolky často dochází k náhlé ztrátě vědomí a rozvoji klinického obrazu „akutního břicha“. Takové projevy patologie vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, protože představují nebezpečí pro život a zdraví pacienta.

Diagnóza cystické formace

Paraovariální cysta na pravé straně je detekována palpací. Při sondování břicha pacient pocítí bolest a lékař určí přítomnost cizí inkluze v oblasti pánve. Pro úplnou diagnostiku se provede ultrazvukové vyšetření. Podle jeho výsledků je odhalena tenkostěnná formace naplněná průhlednou kapalinou..

Tato metoda však neposkytuje 100% záruku přesné diagnózy. Chcete-li zjistit, že žena má přesně paraovariální cysty na pravém vaječníku, stačí histologické vyšetření, které se provádí po operaci.

Pravá paraovariální léčba cyst

Pokud je novotvar malý a nezpůsobuje problémy, lze ženě doporučit dynamické pozorování. Paraovarianální cysta však nemůže spontánně zmizet. Protože existuje možnost vzniku komplikací a chybné diagnózy, nejčastěji se provádí enukleace formace. Musí být provedeno před počátím dítěte a IVF.

Odstranění se provádí chirurgicky pomocí laparoskopického nebo laparotomického přístupu. Druhá metoda zahrnuje provedení jediného řezu přes pubis, tj. Provedení operace dutiny. Používá se však jen zřídka. Častěji se používá laparoskopie, při které se na břiše ženy provádí několik řezů, kterými jsou ponořeny nástroje a kamera..

Komplikace paraovariální cysty vpravo

Nepříznivé důsledky existence vzdělání jsou: torze nohou, hnisání vnitřního obsahu, prasknutí kapsle. K torzi nohou může dojít při nadměrném cvičení, prudké změně polohy těla, silném přehřátí pánevní oblasti. V tomto případě je pozorováno upnutí děložního vazu a někdy vejcovodu. V tomto případě tkáně cystické formace vpravo odumírají, což je doprovázeno níže uvedenými příznaky:

 • křečové bolesti vyzařující do celého břicha, non-stop léky;
 • napjatý stav svalů přední břišní stěny;
 • potíže s evakuací plynů;
 • zvýšení srdeční frekvence;
 • pokles tlaku;
 • lepkavý pot;
 • blednutí kůže.

Hnisání formace, lokalizované na pravé straně, je obvykle způsobeno pronikáním patogenů do ní. V tomto případě má pacient zvýšení tělesné teploty na 38-39 stupňů, projevy intoxikace, difúzní bolest v břiše a zvracení. Ruptura paraovariální cysty je doprovázena obecnými příznaky šoku, intenzivní bolestí, příznaky vnitřního krvácení.

Vlastnosti patologie během těhotenství a během menopauzy

Velká paraovariální cysta na pravé straně během těhotenství se může kroutit kolem své vlastní osy a dokonce prasknout. Někdy špatně ovlivňuje fungování močového systému a střev, což často vyvolává zvýšené nutkání na močení a zácpu.

Porod pacienta s touto cystou vyžaduje pozornost lékařů, protože jakýkoli nepřesný pohyb z jejich strany může vést k prasknutí tobolky. Pokud vzdělání nevyvolává komplikace, pak se jeho léčba provádí po narození dítěte. Jinak je během těhotenství poskytována pomoc naléhavě.

V období menopauzy je pravostranná cysta poměrně vzácná. Nemění se na rakovinu. Navíc takový nádor roste pomalu, což je vysvětleno sníženou hladinou pohlavních hormonů. Jeho nárůst v menopauze je pozorován v důsledku nárůstů hormonálních hladin.

Paraovarian cysta

Benigní formace dutiny, která se vyvíjí z periobitálního přívěsku a má embryonální původ, se nazývá paraovariální cysta. Je často bez příznaků a nachází se na pánevním ultrazvuku. Stížnosti vznikají s významnou velikostí novotvaru a vývojem komplikací. Paraovariální cysta vaječníku se sama nerozpustí, léčba je operativní.

Jak vzniká paraovarianská cysta?

Muži i ženy mají orgány, které jsou položeny během embryonálního vývoje, ale nevyvíjejí se úplně. Jsou primitivní nebo ztratili smysl. U žen, v blízkosti každého vaječníku, a to jak na pravé, tak na levé straně, v širokém vazu dělohy existuje formace související s rudimentárními orgány - to je periovariální přívěsek nebo paraoforon. Představuje ji síť tenkých, odpojených tubulů, které končí slepě. Právě z tubulů paraoforonu vznikají paraovariální cysty, když jsou narušeny procesy embryonálního vývoje..

Mechanismus formování

K růstu pravých cystických nádorů dochází v důsledku dělení epiteliálních buněk lemujících vnitřní povrch jejich kapsle. Tyto buňky jsou schopné patologické degenerace. Paraoforonová cysta není pravdivá, protože se tvoří úplně jiným způsobem: tubuly produkují tekutinu, která nemá kam jít, hromadí se a vytváří dutinu. Ke zvýšení objemu dochází v důsledku roztažení stěn o obsah kapaliny. Díky tomuto mechanismu výskytu se vzdělávání nestává maligním..

Důvody rozvoje

Základem pro vznik cystické tvorby paraoforonu je porušení diferenciace tkání ve stadiu embryonálního vývoje. Přispějte k jeho výskytu:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • předčasná puberta;
 • endokrinologická onemocnění (hyperfunkce, hypotyreóza atd.);
 • chronické zánětlivé procesy v oblasti ženských genitálií;
 • nekontrolovaný příjem hormonální antikoncepce;
 • spontánní potraty;
 • umělé ukončení těhotenství;
 • dlouhodobé opalování, vášeň pro umělé opalování;
 • nadměrné tepelné postupy (horké koupele, oteplování);
 • náhlá ztráta hmotnosti;
 • obezita.

Racionální výživa, dobrý spánek a aktivní životní styl oslabují účinek provokujících faktorů. Nadměrný emoční a fyzický stres, špatné návyky vedou k opačnému efektu.

Příznaky

Tvorba dutiny může být zcela asymptomatická a detekována gynekologem během rutinních preventivních prohlídek nebo ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů z jiného důvodu. Klinické projevy jsou obvykle způsobeny velkou velikostí tvorby a komplikacemi ve formě:

 • zkroucení nohou;
 • prasknutí kapsle;
 • hnisání.

V tomto případě přicházejí do popředí stížnosti, které signalizují katastrofu v břišní dutině. Tyto zahrnují:

 • křečové bolesti břicha;
 • slabost;
 • nevolnost a zvracení;
 • závrať;
 • pocit strachu;
 • zimnice;
 • pokles krevního tlaku;
 • snížená peristaltika střev;
 • hypertermie.

Když tvorba peri-ovariálního přívěsku dosáhne významné velikosti a v některých případech může jeho průměr dosáhnout 20 centimetrů, dostanou se do popředí příznaky komprese sousedních orgánů.

Stlačený orgán

Močový měchýř, močovod

Časté močení, často doprovázené bolestmi různé intenzity, falešnými touhami, pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře.

Nadýmání, nepohodlí, bolest při vyprazdňování, sklon k zácpě nebo zvýšená frekvence stolice.

Bolest v pravé nebo levé iliakální oblasti, v závislosti na lokalizaci formace, často se zhoršuje pohlavním stykem, fyzickou námahou; porušení rytmu menstruačního cyklu.

Tvorba dutiny peri-ovariálního přívěsku nereaguje na kolísání hladiny pohlavních hormonů, jeho charakteristickým rysem je absence závislosti intenzity bolesti na fázi menstruačního cyklu.

Diagnostika

Lékař může během gynekologického vyšetření detekovat cystu periovariálního přívěsku: podél okraje dělohy nebo nad ní je zjištěna zaoblená tvorba husté elastické konzistence, omezeně přemístitelná, často bezbolestná. Konečná diagnóza je však stanovena po ultrazvukovém vyšetření. Moderní zařízení vám umožňují získat volumetrický obraz a ukázat ho pacientovi jak na obrazovce, tak ve formě fotografie, rozdané spolu se závěrem.

Při ultrazvukovém vyšetření vypadá paraovariální cysta obvykle jako jednokomorová, zaoblená nebo oválná, anechoická tenkostěnná formace uzavřená mezi listy širokého vazu dělohy. Jeho velikost se pohybuje od několika milimetrů do 15-20 centimetrů. Vizuální identifikace samostatného vaječníku je charakteristickým rysem patologie. Často je možné cystu oddělit od genitálu během ultrazvukového skenování pomocí senzoru zařízení.

Neexistují žádné specifické ozvěny, které by odlišovaly cystu peri-ovariálního přívěsku od jiných nádorových útvarů ženských pohlavních žláz. Je to přítomnost vaječníku sousedícího s povrchem formování dutiny, která se považuje za diagnostický znak při stanovení konečné diagnózy. U jiných cyst není samostatně vizualizována.

Léčba

Pokud za přítomnosti dutiny paraoforonu nejsou žádné stížnosti a jeho rozměry nepřesahují dva centimetry, je možné dynamické pozorování. V případě růstu cyst je třeba se uchýlit k chirurgickému zákroku, protože formace paraovariálního původu se samy nerozpouštějí a nemá smysl s nimi zacházet konzervativně.

Laparoskopická metoda

U žen v plodném věku je optimální odstranění cysty laparoskopií. Tento typ chirurgické léčby je šetrný. Při jeho použití je trauma přední břišní stěny minimální, doba pooperační rehabilitace je krátká, schopnost pracovat rychle obnovena.

Během operace se vždy snaží zachovat vaječník a vejcovod na straně léze a objem intervence je omezen odstraněním tvorby dutiny. Pokud je operace prováděna podle plánu, a nikoli pro torzi nebo hnisání paraovariální cysty, pak je to technicky možné. Vejcovod se může vrátit do svého původního tvaru, a to i při výrazné deformaci a prodloužení. Toto umožňuje dobrá zatažitelnost nebo kontraktilita svalové vrstvy. Tato taktika pomáhá zachovat menstruační a reprodukční funkci pacientů..

Pozornost! Fotografie šokujícího obsahu.
Kliknutím zobrazíte odkaz.

Laparotomický operativní přístup

Pokud je během laparoskopie zaveden optický systém malými řezy do břišní dutiny, což umožňuje zobrazení „obrazu“ na velkoplošné obrazovce, a speciální nástroje, které kontrolují, který chirurg provádí potřebné manipulace, pak je při laparotomii významnější řez přední břišní stěny. Tento přístup se používá pro cysty s velkým průměrem a jejich komplikovaný průběh..

Tato technika rozšiřuje možnosti operujícího lékaře během vyšetření a revize pánevních orgánů, umožňuje důkladnou sanitaci břišní dutiny, pomáhá předcházet obtížím při odstraňování tvorby dutiny a šití tkáně..

Předpověď

Odstranění cysty periokulárního přívěsku poskytuje příznivou prognózu. Během chirurgického zákroku jsou spolu s ním odstraněny tubuly paraoforonu, které jsou základem pro vznik dutiny, což znamená, že je vyloučena možnost relapsu..

Rytmus menstruačního cyklu se nemění: očekávané menstruační krvácení nastává včas, protože na postižené straně zůstává pohlavní žláza. Pouze ve vzácných případech, s významným objemem cysty, komplikovaným hnisáním, zkroucením nohy s nekrózou tkáně, to nelze provést.

Přítomnost paraovarianského vzdělávání a těhotenství

Za přítomnosti cystické tvorby paraoforonu je nutné se rozhodnout, co s ním, a teprve poté naplánovat těhotenství. Pokud má cysta velikost 1–2 cm, je možné operaci neprovádět, pokud je větší, je indikována laparotomie. Je lepší plánovat početí nejdříve 3 měsíce po operaci.

Detekce paraoforonové cysty u těhotné ženy není kontraindikací těhotenství. Je nutné pravidelně navštěvovat předporodní kliniku a dodržovat doporučení porodníka-gynekologa.

Malý průměr, nedostatečný růst tvorby dutin nám umožňují omezit se na ultrazvukovou kontrolu během těhotenství, s výjimkou:

 • nadměrná fyzická námaha;
 • sexuální styk v přítomnosti nepohodlí, bolesti během nebo po intimitě;
 • termální procedury (sauny, horké koupele atd.).

Je nutné dodržovat režim práce a odpočinku, v pozdním těhotenství nosit obvaz.

Rychlý růst cysty, rozvoj komplikací nejsou kompatibilní s konzervativní taktikou. Moderní technologie umožňují provádět operace bez narušení průběhu těhotenství.

Video

Nabízíme k prohlížení videa na téma článku.

Paraovarian cysta

gynekolog / Zkušenost: 38 let


Datum zveřejnění: 2019-03-27

urolog / Zkušenost: 27 let

Paraovarianální cysta je nádorová formace dutiny, která se tvoří z nadvarlete. Podle lékařských statistik se u většiny žen různého věku může vyvinout ovariální cysta. V raných fázích vývoje není tato patologie doprovázena bolestí, takže mnoho žen ji nebere vážně. Ale jakmile se objeví bolestivý syndrom a všechny druhy nepříjemných příznaků nebo komplikací, spravedlivé pohlaví spěchá navštívit lékaře. Bohužel v takových okamžicích je pro odborníka obtížné diagnostikovat, protože některé formy onemocnění, včetně paraovariální cysty, nejsou detekovány ani po ultrazvukovém vyšetření. Co je to za patologii? Jaké jsou metody jeho výzkumu? A jak probíhá léčba?

V gynekologické praxi se paraovariální cysta obvykle chápe jako novotvar dutiny nadvarlete vaječníků, který se skládá z jedné komory naplněné průhlednou tekutinou. Obvykle se nachází mezi vaječníkem a vejcovodem a současně se zvětšuje kvůli roztahování stěn a ne kvůli buněčnému dělení, takže tento typ cysty nepodléhá maligní degeneraci. U žen se během puberty vyvíjí paraovariální ovariální cysta. Rychlost jeho vývoje je navíc nepředvídatelná a nezávisí na dědičné nebo genetické predispozici..

Charakteristické rysy nemoci

Paraovariální ovariální cysta je hladká, oválná, elastická tobolka, která je lokalizována na pravé straně nebo nad dělohou. Má tenké a průhledné stěny pokryté epitelem. Paravarianální cysta na pravé straně je navíc vyplněna průhlednou konzistencí s velkým množstvím bílkovin a nízkým obsahem mucinu. Vejcovod je umístěn podél horního pólu a vaječník je umístěn na spodním povrchu. Přívod krve do novotvaru prochází cévami mezenterií a vejcovodu. Obvykle je tato forma cysty pevně fixována a její pohyblivost je omezená. A vyvíjí se poměrně pomalu, ale kvůli akumulaci tekutiny a jejímu roztahování stěn se její hodnota může změnit až na 30 cm. Důvodem vzniku ovariální cysty paraovary může být její zánět nebo onemocnění endokrinního systému, stejně jako časté potraty nebo dokonce těhotenství. Je třeba také poznamenat, že tento novotvar v době svého vývoje prakticky nezpůsobuje žádné subjektivní pocity, ale jakmile se začne zvyšovat, může způsobit menší bolest v dolní části břicha. Jaké příznaky byste měli věnovat pozornost??

Nebezpečná stránka paraovarianské cysty

Pokud tedy byla ženě diagnostikována paraovariální ovariální cysta, odborník doporučuje, aby dodržovala následující pravidla:

 • vyloučit fyzickou aktivitu;
 • nezvedejte závaží;
 • vyhnout se pádům;
 • vyloučit lety a změnu klimatu;
 • omezit sexuální život na pohodlné pozice;
 • neopalujte se ani nenavštěvujte solárium.

V opačném případě může nedodržování těchto jednoduchých doporučení vést ke komplikaci paraovariální cysty, která je doprovázena torzí nohy, hnisáním obsahu a prasknutím tobolky. Torze pediklu může být buď částečná, nebo úplná, kdy jsou stlačeny vazy a trubice dělohy, stejně jako její nervové a cévní kmeny. Výsledkem je, že žena má silné bolesti a napětí v břiše doprovázené vysokou tělesnou teplotou. V případě hnisání se do těla ženy dostane infekce, která způsobí horečku, zvracení a ostrou bolest v celé břišní dutině. Pokud cysta praskne, pak se u ženy vyvine tachykardie a pokles tlaku. Přívod krve do vaječníku je narušen a začíná nekróza tkáně, která má za následek vnitřní krvácení. Bez ohledu na formu komplikace tohoto novotvaru jej odborník okamžitě odstraní.

Prognóza léčby nebezpečného vzdělávání

Vzhledem k tomu, že během operace jsou odstraněny všechny prvky paraovariální cysty, je prognóza docela příznivá. I když byl tento novotvar zjištěn v jedné z fází těhotenství pacientky. V této situaci lékař neustále sleduje stav cysty a vylučuje jej až po narození dítěte. Pokud jde o samotné pojetí, je docela pravděpodobné, že však existuje riziko torze nohy cysty, ke kterému může dojít s nárůstem dělohy. Proto se ženě doporučuje naplánovat těhotenství pouze jeden měsíc po odstranění cysty. Nicméně s včasnou diagnostikou a léčbou je možné nejen vyhnout se komplikacím, ale také samotnému výskytu paraovariální cysty.

Příznaky paraovariální cysty

Jak již bylo zmíněno dříve, počáteční vývoj paraovariální cysty není doprovázen klinickými příznaky. Známky její přítomnosti se objevují, když její velikost přesahuje 5 cm, v důsledku čehož může být žena narušena bolestivými pocity bolesti v křížové kosti, dolní části břicha a zad, které se při fyzické námaze spontánně zesilují a mizí. Kromě toho se u ženy mohou objevit následující příznaky:

 • zúžení močového měchýře doprovázené bolestmi při močení;
 • zácpa nebo trvalé nutkání na stolici;
 • porucha trávicího traktu;
 • zvýšení objemu břicha;
 • bolest při pohlavním styku;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • neplodnost.

Nejneočekávanějším a nejbolestivějším příznakem parovarianální ovariální cysty je příznak akutního břicha, který je doprovázen silnou bolestí a různými komplikacemi. V tomto případě se provede nouzové odstranění paraovariální cysty.

Vzhledem k tomu, že se tento novotvar vyvíjí poměrně nepostřehnutelně, odborníci doporučují, aby jejich pacientky, pokud se objeví bolestivé pocity nesouvisející s menstruačním cyklem, okamžitě vyhledaly lékařskou pomoc a podstoupily diagnostiku, aby se zabránilo nevratným následkům.

Diagnostika paraovariální cysty

Za účelem zjištění ovariální cysty paraovarian lékař vyšetřuje pacienta a palpuje břicho. Během gynekologického vyšetření oblasti dělohy může odborník detekovat paraovariální cystu vpravo. Kromě toho je pacient vyšetřen pomocí břišního ultrazvuku, který pomáhá vidět a určit umístění formace dutiny. K přesnému potvrzení diagnózy se používá diagnostická metoda laparoskopie: do břišní dutiny se vloží speciální trubice, která vám umožní určit velikost cysty a provést biopsii k odlišení novotvaru. Poté odborník předepíše vhodný průběh léčby..

Léčba paraovariální cysty

Léčba paraovariální cysty je předepsána čistě individuálně. Pokud má žena podobnou patologii, ale malé velikosti, doporučuje se pacientovi navštívit odborníka jednou za několik měsíců. Je třeba také poznamenat, že tento novotvar není příčinou projevů zánětlivých procesů, proto v tomto případě farmakoterapie nepřispívá k pozitivním výsledkům léčby..

Pokud se cysta zvětšila na střední velikost a způsobila bolest a menstruační nepravidelnosti, provede lékař laparoskopii paraovariální ovariální cysty. Tato metoda léčby zahrnuje odstranění nejen cysty, ale také její kapsle malým řezem v břišní dutině. Tato operace probíhá zcela bez traumatického poškození dělohy a vaječníků a pooperační období trvá jen několik dní.

Pokud však byla u pacienta nalezena velká paraovariální cysta vaječníku, pak musí odborník odstranit vaječník spolu s novotvarem. Zpravidla nedochází k relapsům po operaci, protože samotná paraovariální cysta je odstraněna přímo. Ale přesto může být tato patologie doprovázena komplikacemi..

Zadejte své údaje a naši specialisté vás budou kontaktovat a bezplatně s vámi konzultovat případné problémy.

 • Ovariální mrtvice
 • Vaginální atrézie
 • Hymen atrézie
 • Děložní atrézie
 • Vaginismus
 • Hypertrofie stydkých pysků
 • Nekoordinovaná práce
 • Vulvar dysplázie
 • Benigní vaginální nádory
 • Benigní nádory vaječníků
 • Endometriální žlázová hyperplazie
 • Ženský pseudohermafroditismus
 • Cizí těleso dělohy
 • Leukoplakie děložního čípku
 • Lochiometr
 • Oophoritida
 • Výhřez dělohy
 • Parametritida
 • Paraovarian cysta
 • Torze nohou nádoru vaječníků
 • Posttermní těhotenství
 • Piosalpinx
 • Polycystický vaječník
 • Polypy v děloze

„Licence moskevského městského zdravotního oddělení“

Paraovarian ovariální cysta

Paraovariální ovariální cysta je jednokomorový novotvar podobný nádoru, který se tvoří z ovariálního nadvarlete. Taková cysta se nachází v prostoru ohraničeném vrstvami děložních vazů, mezi vejcovodem a vaječníkem. Existuje paraovariální cysta z tubulů rudimentární formace-paraovarium (periovariální přívěsek) v rozporu s embryogenezí. Patologie je nejčastěji detekována v reprodukčním věku (od 20 do 45 let), méně často - v pubertě (do 15 let). V Rusku detekují cysty paraovariálních vaječníků gynekologové u 9-17% všech formací vaječníků.

Onkologické centrum Nemocnice Yusupov se zabývá diagnostikou, léčbou a rehabilitací pacientek s ovariálními cystami, včetně paraovariálních cyst. Klinika poskytuje konzervativní a chirurgickou léčbu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Po léčbě mohou pacienti podstoupit rehabilitační kurz podle speciálního programu vyvinutého specialisty nemocnice Yusupov.

Paraovariální ovariální cysta: kód ICD 10

ICD-10 je 10. revizí mezinárodní klasifikace nemocí. Od ledna 2007 se jedná o obecně přijímanou klasifikaci pro kódování lékařských diagnóz. Vyvinutý Světovou zdravotnickou organizací. Podle této publikace se paraovariální ovariální cysta týká benigního novotvaru vaječníku s kódem D27.

Typy paraovariálních cyst

Paraovarianální cysta vaječníku je neaktivní, má pomalý růst a může být po dlouhou dobu malá. Podle velikosti jsou paraovariánské cysty:

 • Malé (do 3 cm) - takové formace nemají nohu;
 • Velký (více než 4 cm) - může tvořit nohu, která se skládá z vazu vaječníku nebo vejcovodu. Přítomnost nohy v cystě může vést k různým komplikacím - kroucení, které je doprovázeno silnou bolestí.
 • Obří (až 30 cm) - dosažení této velikosti vede tvorba k narušení práce sousedních orgánů a tkání.

Existují následující typy paraovariálních ovariálních cyst:

 • Paraovarian cysta vpravo - nejčastěji se vyskytuje u žen v plodném věku, ale může se tvořit také u dospívajících dívek. Paraovarianální cysta pravého vaječníku se obvykle tvoří mezi vaječníkem a dělohou. Tyto cysty mají často stopku;
 • Paraovarianální cysta vlevo se nejčastěji tvoří na levém vaječníku, ale lze ji diagnostikovat také vpravo. Formace dosahují působivých velikostí, ale jen zřídka se rozpadají. Mohou mít také nohu;
 • Paraovariální serózní cysta - vypadá jako mobilní, elastická cysta s nohou. Cysta má tenkostěnnou membránu, uvnitř které je serózní tekutina;
 • Paraovarian cysta během těhotenství - má malou velikost, neovlivňuje vývoj těhotenství a není dědičná. Obvykle taková cysta netvoří nohu, ale pokud je přítomna, je při kroucení indikován urgentní chirurgický zákrok.

Důvody pro rozvoj paraovarianální cysty

Existuje mnoho teorií o vývoji paraovariálních ovariálních cyst. Mezi nejčastější příčiny patří:

 • Zánět vnitřních pohlavních orgánů (vaječníky nebo dělohy);
 • Nemoci endokrinního systému (hypertyreóza a další);
 • Časná puberta;
 • Ukončení těhotenství (potrat);
 • Pohlavně přenosné nemoci;
 • Užívání hormonální antikoncepce;
 • Těhotenství;
 • Poruchy vývoje peri-ovariálního přívěsku v embryogenezi;
 • Patologické zrání folikulů ve vaječnících;
 • Nadměrné vystavení slunci nebo solária;
 • Přehřátí v saunách, koupelích, horkých lázních;
 • Konstantní stres;
 • Špatná ekologie;
 • Užívání určitých léků.

Příznaky paraovariální cysty

Příznaky paraovariální ovariální cysty závisí na jejím typu a velikosti. Malé cysty jsou obvykle bez příznaků. Velké cysty mají následující příznaky:

 • Prasknutí, tahání a bolestivá bolest v boku, v dolní části břicha nebo v dolní části zad;
 • Silná bolest vpravo nebo vlevo, v závislosti na umístění cysty;
 • Přítomnost zaobleného útvaru při palpaci;
 • Nepohodlí nesouvisející s ovulací nebo menstruací;
 • Zvýšená bolest během cvičení;
 • Časté a bolestivé močení, poruchy stolice;
 • V případě komplikací příznaky akutního břicha;
 • Porušení menstruačního cyklu;
 • Zvětšení břicha nesouvisí s těhotenstvím;
 • Změna objemu krve během menstruace (snížení nebo zvýšení);
 • Patologický výtok během menstruace.

Diagnostika

Když se objeví první příznaky, které mohou naznačovat přítomnost parovarianální ovariální cysty, stejně jako při plánování těhotenství, měli byste okamžitě konzultovat gynekologa.

Při první návštěvě nemocnice v Yusupově provedou vysoce kvalifikovaní lékaři vyšetření na gynekologickém křesle, aby zjistili patologickou formaci. K potvrzení diagnózy se používají další instrumentální a neinstrumentální metody výzkumu, které mají evropské certifikáty kvality:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (transvaginální přes pochvu a transrektální přes konečník);
 • Echoskopie;
 • Laparoskopie.

Paraovarian ovariální cysta: léčba v Moskvě

Na rozdíl od funkčních ovariálních cyst paraovariální cysty nezmizí samy. Pokud je proces asymptomatický a cysta je malá, může být pacient pod dynamickým dohledem ošetřujícího lékaře. Nejběžněji používanou chirurgickou metodou léčby je však enukleace cyst, protože paraovariální cysty jsou diagnostikovány u pacientů v reprodukčním věku a jsou často komplikované. Před plánováním těhotenství nebo podstoupením IVF (oplodnění in vitro) se také doporučuje cystu odstranit.

Na onkologickém oddělení Yusupovské nemocnice se chirurgická léčba paraovariální cysty provádí laparoskopicky, méně často laparotomicky. Lékaři s rozsáhlými zkušenostmi používají jemné metody, díky nimž je možné konzervovat vaječník a vejcovod. V případě potřeby se používá cílená propíchnutí paraovariální cysty s aspirací serózního obsahu a současným zavedením alkoholu do něj, což přispívá k hojení dutiny.

Paraovariální ovariální cysta: léčba bez chirurgického zákroku

Paraovariální ovariální cysta je jediným typem formace, která nestává zhoubnou, ale přesto zásadně zhoršuje kvalitu života ženy. Zájem pacientů s touto diagnózou o to, jak je možné léčit tvorbu vaječníků bez chirurgického zákroku, je proto přirozený.

V raných fázích vývoje cyst, kdy není nutné aplikovat chirurgickou léčbu, můžete zkusit léčbu lidovými prostředky. Chcete-li to provést, použijte:

 • Aloe, řebříček, třezalka tečkovaná, pelyněk (všechny byliny po 50 g), ethylalkohol (0,5 l) a med (0,5 kg). Rostliny se nalijí do 3 litrů vroucí vody a na den se nalijí do termosky. Poté se zbývající přísady přidají do vývaru. Užívá se ústně 1 polévková lžíce. l třikrát denně před jídlem
 • Olivový nebo slunečnicový olej (200 ml), 30 g včelího vosku a vařený vaječný žloutek. Olivový olej se zahřeje, přidá se vosk a rozdrobený žloutek. Přiveďte k varu a nechte vychladnout. Postup se opakuje dvakrát. Výsledná mast se aplikuje na tampon, který se udržuje v pochvě po dlouhou dobu po dobu 5 až 8 hodin.

Použití lidových metod musí být nutně dohodnuto s ošetřujícím lékařem po vyšetření a diagnostice.

Léčba parovarianální ovariální cysty se provádí v nejlepším onkologickém centru v Moskvě a v síti partnerských klinik nemocnice Yusupov. Personál zaměstnává zkušené lékaře a zdravotní sestry, aby zajistil pohodlný pobyt v nemocnici. Můžete se přihlásit na konzultaci s odborníkem telefonicky.

Léčba parovarianální ovariální cysty bez operace - příznaky patologie

V gynekologické praxi patří k nejčastějším onemocněním orgánů ženského reprodukčního systému různé cystické útvary.

Důvodem jsou hormonální poruchy, zánětlivé procesy nebo poruchy vývoje vaječníkových přívěsků v embryonálním období.

Mezi všemi benigními nádory oblasti ženských genitálií je asi 10% paraovariálních ovariálních cyst. Toto onemocnění se vyskytuje hlavně u žen ve věku 20–40 let, méně často u dospívajících.

Co je to paraovarianská cysta

Paraovariální ovariální cysta je benigní novotvar, který se tvoří z vaječníkových přídavků (paraovarium). Nádor se nachází na děložním vazu, mezi vaječníkem a vejcovodem.

Nádor má jednu komoru a vyvíjí se v důsledku hromadění tekutiny v paraovariu, které se zase skládá z malých nefunkčních tubulů, které se shromažďují v jednom velkém kanálu.

Na rozdíl od jiných typů cyst má paraovarian tenkou tobolku se zvýšenou pružností a silou, zvyšuje se s akumulací velkého množství tekutiny, vyznačuje se pomalým růstem.

Může se vyskytovat na obou stranách nebo na jedné straně, s významnými velikostmi (více než 8-9 cm), vyvíjí zvýšený tlak na pánevní orgány, v důsledku čehož se vyvíjí výrazný klinický obraz.

Nebezpečí takového novotvaru spočívá v možném prasknutí tobolky, rozvoji hnisavého procesu a zkroucení nohy.

Vlevo, odjet

Paraovarianální cysta vlevo je poměrně vzácná, nevyvolává vývoj symptomatického komplexu a prakticky není náchylná k růstu.

Takové novotvary jsou detekovány pouze při absolvování preventivního vyšetření, včetně ultrazvuku pánevních orgánů. Paraovarianální cysta levého vaječníku může mírně růst, ale nikdy nevyroste do nebezpečné velikosti.

Napravo

U většiny pacientů se vyskytuje paraovariální cysta pravého vaječníku, která je spojena se zvláštnostmi systému zásobování krví a inervací pravého orgánu.

Paraovarianální cysta napravo je pomalu rostoucí nádor, ale pokud není léčen, může se postupem času zvětšit a vyvíjet tlak na okolní orgány. Nádor epididymis svahu roste do tkáně dělohy.

Důvody pro vývoj novotvarů

Hlavním důvodem pro vytvoření jednokomorové formace z paraovaria je porušení tvorby tubulů nadvarlete během období nitroděložního vývoje plodu.

Ve výsledku nemají tubuly žádné vylučovací kanály, takže se vylučovaná tekutina hromadí v přílohách. To vede k tvorbě jednokomorové paratubarové cysty..

Následující rizikové faktory mohou vyvolat tvorbu paraovariální cysty umístěné v blízkosti vejcovodu:

 • hormonální poruchy, zejména onemocnění endokrinního systému (hypertyreóza);
 • umělé ukončení těhotenství;
 • porucha vývoje folikulů;
 • předčasná puberta.

Klasifikace

Cysta vejcovodu je několika typů:

 • mobilní paratubarová cysta - tento typ má tenkou nohu, méně silnou kapsli, dosahuje obrovských velikostí a pohybuje se snadno;
 • nepohyblivé útvary - tyto serózní útvary jsou méně náchylné k růstu než ty mobilní, ale mohou také dosáhnout velkých rozměrů a vyvolat vývoj symptomatického komplexu.

Příznaky

Paraovariální formace malých velikostí (do 2,5-3 cm) nezpůsobují příznaky. S hromaděním velkého množství tekutiny se nádory zvětšují a dosahují průměru více než 5 cm a vyvíjejí tlak na blízké orgány, což vyvolává vývoj klinického obrazu.

Příznaky jsou bolestivé pocity v oblasti boků a lumbosakrální oblasti, které jsou nezávislé na menstruačním cyklu.

Známky vývoje novotvaru

První příznaky a příznaky paraovariální cysty se objevují následovně:

 • na straně prasknutí nebo bolestivé postavy je periodická bolestivost;
 • nepohodlí a bolest v křížové kosti;
 • poruchy močení;
 • časté nutkání na stolici nebo neschopnost vyprázdnit střeva;
 • s výrazným růstem dochází ke zvýšení břicha ze strany jeho umístění;
 • porušení menstruace.

S rozvojem komplikací ve formě prasknutí stěn kapsle nebo zkroucení nohou se vyvine klinický obraz akutního břicha. U velkého nádoru dochází k neplodnosti bez léčby.

Diagnostika

Velká paratubální cysta je detekována na recepci gynekologa palpací dolní části břicha.

Dále se provádí instrumentální diagnostika, která umožňuje identifikovat nádor v děložní trubici, určit jeho velikost, přesnou polohu a odlišit se od jiných typů nádorů.

Mezi hlavní diagnostické metody patří:

 • ultrazvuk (na monitoru je zobrazena cysta vedle vaječníku);
 • laparoskopie (během procedury se speciální trubice vloží přes přední stěnu pobřišnice, pomocí které se na obrazovce zobrazí obraz; provede se biopsie, aby se vyloučila malignita).

Léčba

Paraovariální ovariální cysta malé velikosti bez klinických projevů nevyžaduje léčbu, pacientky jsou pod pečlivým dohledem gynekologa.

Tyto typy cystických útvarů nejsou náchylné k samovolné resorpci, proto, když se objeví příznaky a zvětší se velikost nádoru, provede se chirurgický zákrok.

Léková léčba je neúčinná a používá se k normalizaci hormonálních hladin nebo k léčbě souběžných patologických stavů. Před plánováním IVF a početí je nutné chirurgické odstranění.

Laparoskopie

Laparoskopie je nízko traumatizující moderní metoda, která umožňuje odstranění paraovariální cysty s minimálním rizikem. Operace se provádí následovně:

 • tři malé řezy jsou provedeny v dolní části břicha (ne více než 5 mm);
 • nástroje pro vykreslování obrázků jsou zavedeny prostřednictvím řezů; také s jejich pomocí se provádí odstranění paraovariální tvorby vaječníků;
 • po operaci zůstávají jemné jizvy;
 • rizika vzniku komplikací ve formě infekce a krvácení jsou zanedbatelná;
 • chirurgický zákrok k odstranění nádoru se provádí v celkové anestezii.

Léčba drogami

Léčba paraovarianální cysty se provádí hlavně operativní metodou. V některých případech je však užívání léků nutné k normalizaci hormonálního systému, eliminaci zánětlivých procesů (Ibuprofen, Voltaren) a zničení mikrobů.

Při vývoji kliniky nemocí se používají léky k jejímu odstranění a prevenci komplikací..

Lidové léky

Léčba ovariální cysty bez chirurgického zákroku zahrnuje použití receptů tradiční medicíny, které zlepšují fungování urogenitálních orgánů ženy, eliminují zánět a pomáhají zpomalit progresi nádoru..

Lidové recepty se používají pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.

V případě onemocnění reprodukčních orgánů se doporučuje užívat odvar z kořene pampelišky, byliny dělohy, červeného kartáče a milovníka zimy.

Sušené a drcené rostliny se nalijí horkou vodou a udržují se ve vodní lázni po dobu až 15 minut, poté trvají pod víkem další půl hodiny. Vezměte odvary několikrát denně, 1/3 šálku 20 minut před jídlem.

Homeopatie

Účinnost homeopatických léků nebyla dosud prokázána, ale takové přípravky se skládají z biologicky aktivních látek a používají se k léčbě mnoha nemocí.

Volba konkrétního léku závisí na individuálních charakteristikách organismu, velikosti novotvaru a závažnosti příznaků. Homeopatie je předepisována kvalifikovaným odborníkem, aby se zabránilo rozvoji alergických reakcí a komplikací.

Při silné bolesti je předepsán přípravek Berberis 3, který obsahuje alkaloidy. Přípravek Apis se používá k léčbě hormonální nerovnováhy v ženském těle.

Prevence a prognóza

Paraovariální ovariální cysta není pro ženu nebezpečná, není náchylná k malignitě (růst zdravých buněk na maligní). Malé nádorové formace nezpůsobují nepohodlí a neovlivňují reprodukční systém.

Po odstranění novotvarů je prognóza příznivá, komplikace obvykle chybí, žena se vrací ke svému obvyklému způsobu života. Reprodukční funkce je zachována a plánování těhotenství je možné v budoucnu.

Prevencí onemocnění je pravidelná návštěva gynekologa za účelem rutinního vyšetření: nejméně jednou ročně.

Recenze žen o odstranění cyst

Podle recenzí pacientů, kteří sdílejí své zkušenosti s odstraňováním novotvarů z paraovaria, lze dojít k závěru, že operace se provádí ve třech fázích: první den se provádí vyšetření a příprava na operaci, druhý den se provádí postup, třetí den, vyšetření a výtok..

Podle žen by velké paraovariální cysty měly být odstraněny včas. Taková léčba je nezbytná, zejména před plánováním početí dítěte v budoucnu..

Vlastnosti patologie během těhotenství a během menopauzy

Během těhotenství nemá paratubarová cysta negativní účinek na plod, ale s vývojem embrya se děloha zvětšuje, což začíná tlačit na nádor.

Výsledkem je, že riziko torze nohy se zvyšuje s následným rozvojem silné bolesti v dolní části břicha. Tato situace vyžaduje urgentní chirurgický zákrok..

U žen během menopauzy se formace z paraovaria často vyvíjejí na pozadí hormonálních změn v těle nebo v důsledku dříve přenesených infekčních procesů urogenitálních orgánů. Patologický proces může zhoršit klimakterické příznaky.

Taktika léčby závisí na velikosti novotvaru, individuálních vlastnostech ženského těla a souběžných onemocněních.

Vliv patologie na možnost otěhotnění

Tyto serózní útvary nemají vliv na fungování reprodukčního systému ženy, proto je zachována schopnost otěhotnět a mít zdravé dítě..

Navzdory benigní kvalitě paraovariálního nádoru přispívá akumulace velkého množství tekutiny k jejímu růstu, což následně způsobuje nepříjemné příznaky a bez léčby může způsobit rozvoj závažných komplikací.

Pravidelná návštěva gynekologa umožní včas identifikovat patologii a provést potřebnou léčbu.

Paraovarian cysta

Články lékařských odborníků

Paraovarian cysta je bohužel docela běžná. Tento typ cysty se vyskytuje na vaječnících. Obvykle se vyvíjejí u sexuálně zralých žen v plodném věku. Ale někdy se tyto cysty vyskytují také u dospívajících dívek..

U přibližně deseti procent všech těchto onemocnění existují parovaryovské cysty. Jedna dobrá věc je, že tento typ cysty nikdy nedegeneruje na maligní útvary. To znamená, že riziko onkologie vaječníků je nulové..

Ve srovnání s jinými typy ovariálních cyst může paraovariální cysta dorůst do velké velikosti. Obvykle mají cysty průměr 8–10 centimetrů. Existují však případy, kdy paraovariální cysta roste a vyplňuje celou břišní dutinu. V tomto případě se velikost břicha výrazně zvětšuje.

Kód ICD-10

Příčiny paraovariální cysty

Příčiny paraovariální cysty mohou být různé. V dospívání může být výskyt takové cysty způsoben předčasnou pubertou. Ve zralejším věku mohou být příčinou vzniku cysty různé nemoci nebo potraty.

Parovarianální cysta se také může objevit v důsledku nesprávné funkce vaječníků a nesprávného zrání folikulů. Poruchy v práci endokrinního systému nebo v činnosti štítné žlázy mohou také způsobit parovarianální cystu..

Určité léky nebo infekční nemoci mohou také stimulovat rozvoj paraovariální cysty. Toto onemocnění může být vyvoláno špatnou ekologií nebo zvýšenou úrovní stresu u ženy..

Příznaky paraovariální cysty

V zásadě jsou všechny příznaky paraovariální cysty neoddělitelně spojeny s její velikostí. Malé cysty se obvykle nemusí dlouho zobrazovat. Hlavním příznakem je bolest. Objeví se pouze tehdy, když se cysta výrazně zvětší..

Parazovariální cysty obvykle nerostou více než 8 nebo 10 centimetrů. Ale i cysta o délce 5 centimetrů může způsobit bolest. Taková cysta může tlačit na střeva nebo na močový měchýř. Tlak může při močení vést k bolesti. Může také způsobit zácpu nebo rozrušení žaludku..

Jedním z příznaků paraovariální cysty je bolest v dolní části břicha nebo v zádech, v oblasti křížové kosti. Někdy se taková cysta může projevit narušením menstruačního cyklu..

Paraovarian ovariální cysta

Paraovariální ovariální cysta se liší od ostatních typů cyst svým složením, velikostí a typem membrány. Takové cysty zpravidla obsahují čirou tekutinu..

Kromě toho je membrána paraovarianální cysty tenká, což ji odlišuje od pravých cyst. Taková cysta je vždy jednokomorová. Paraovariální ovariální cysta může být pedunkulována nebo ne pedunkulována. Obvykle, zatímco je cysta malá, roste přímo na vaječníku bez nohy. Ale jak roste, cysta může tvořit nohu..

Dalším charakteristickým rysem takové cysty je to, že nedegeneruje na rakovinový nádor. Současně však mohou nastat komplikace. Například zkroucení nohy cysty, které může být doprovázeno silnou bolestí.

Paraovarian cysta na pravé straně

Velmi často paraovariální cysta roste na pravém vaječníku. Na toto onemocnění jsou náchylné většinou ženy v plodném věku. Ale tyto cysty se mohou objevit také u dospívajících dívek..

Paraovarianální cysta vpravo může růst mezi dělohou a vaječníkem. Malé cysty jsou bez nohou, ale velké cysty mohou tvořit nohu. Tato noha se může skládat z vejcovodu nebo ovariálního vazu. Taková noha je plná komplikací, protože se může hodně kroutit a bolet. V takovém případě může být nutná urgentní lékařská péče nebo chirurgický zákrok..

Pokud se cysta zvětší, pak to pacientovi výrazně zvětší velikost břicha. Pacienta mohou také obtěžovat bolesti na pravé straně, v dolní části břicha nebo v dolní části zad..

Pokud cysta roste bez komplikací, pak bolest nebude silná a táhne se. Pokud dojde k ostré a silné paroxysmální bolesti, může to znamenat zkroucení pediklu paraovariální cysty.

Paraovarian cysta na levé straně

Paraovariální cysty se častěji vyvíjejí na pravém vaječníku, ale mohou se tvořit vlevo nebo na obou vaječnících současně. Takové cysty mohou dorůst do poměrně velké velikosti, ale zároveň málokdy prasknou a prasknou..

Pokud je cysta malá, žena nemusí vůbec pociťovat úzkost způsobenou takovou cystou. Ale paraovariální cysta může způsobit řadu komplikací. Může například hnisat. Hnisání způsobuje silnou bolest a vyžaduje urgentní chirurgický zákrok.

Cysta také může tvořit stopku a stopka se může zkroutit. V tomto případě může také dojít k ostré bolesti v dolní části břicha a dát ji do zad, do bederní oblasti a křížové kosti. Léčba paraovariální cysty vlevo je identická s léčbou stejné cysty vpravo.

Paraovariální serózní cysta

Paraovariální serózní cysta je mobilní cysta. Taková cysta velmi často tvoří nohu. Díky své mobilitě nemusí cysta pacientovi způsobovat bolest. Proto není vždy možné diagnostikovat takovou cystu pomocí symptomatologie..

Nejčastěji je paraovariální serózní ovariální cysta detekována gynekologem během rutinního gynekologického vyšetření. Je to hmatatelné při vyšetření. Taková cysta je naplněna serózní tekutinou. Membrána cysty je relativně tenká a cysta je pružná a na dotek mobilní.

Pokud se však cysta výrazně zvětší, může se projevit neostrou a bolestivou bolestí v dolní části břicha nebo v dolní části zad. Pokud je cysta velmi velká, může tlačit na různé orgány břišní dutiny. Například na močový měchýř nebo střeva. Poté se objeví další příznaky, jako je zácpa, časté pohyby střev nebo bolest při močení.

Mnohem méně často paraovariální cysta vede k znatelným poruchám nebo poruchám v měsíčním cyklu ženy. Tyto poruchy lze vyjádřit prudkým zvýšením nebo snížením objemu krve uvolněné během menstruace..

Paraovarian cysta a těhotenství

Pokud žena někdy měla nebo měla parovarianální cystu během těhotenství, nemějte obavy. Koneckonců, taková cysta není přenášena na dítě na genetické úrovni a vůbec neovlivňuje vývoj plodu v děloze..

Pokud paraovariální cysta není příliš velká, pak tato formace na vaječníku nijak neovlivňuje schopnost ženy mít děti. Navíc žena nemusí vůbec cítit přítomnost takové cysty. Malé cysty nemusí způsobovat bolest ani jiné příznaky..

Parazovariální cysta během těhotenství je nebezpečná, protože se může zkroutit noha. Taková torze může způsobit silnou bolest a vyžaduje urgentní chirurgický zákrok. Obvykle malé cysty rostou bez stopky, proto tato komplikace nemůže být.

Velké cysty však mají tendenci tvořit pedikl a mohou způsobit komplikace během těhotenství. Během těhotenství se všechny břišní orgány skutečně pohybují a mačkají, což může vést ke zkroucení nohy cysty.

Proto je lepší odstranit velkou paraovariální cystu před těhotenstvím. Po operaci je lepší uzdravit, zotavit se a naplánovat nástup těhotenství nejdříve o několik měsíců později.

Endometrium během menopauzy prochází mnoha změnami spojenými s hormonálními změnami v ženském těle. Pod vlivem nedostatečné hladiny estrogenů a progesteronů v děložní dutině začínají atrofické změny na jejích slizničních površích, které vedou k úplnému ukončení menstruační funkce.