Důvody vzniku papilární formy cystadenomu

Ovariální cystadenom je benigní dutá formace naplněná viskózním exsudátem, který ovlivňuje epiteliální vrstvu ženských přívěsků. Charakteristickým rysem benigní cysty je to, že při dlouhodobém vystavení provokujícímu faktoru se degeneruje do maligního nádoru. Kromě vysokého rizika vzniku rakoviny způsobuje papilární cystadenom vaječníku poruchu reprodukční funkce, v důsledku čehož se u dívky vyvine neplodnost.

 1. Vlastnosti papilární formy cystadenomu
 2. Klasifikace
 3. Pravděpodobnost onkologie
 4. Příčiny výskytu
 5. Příznaky a symptomy
 6. Diagnostika
 7. Komplikace a důsledky
 8. Metody léčby
 9. Laparoskopie
 10. Během těhotenství

Vlastnosti papilární formy cystadenomu

Papilární cystadenom je charakterizován papilárními výrůstky, což je považováno za jeho hlavní charakteristický rys. Růsty vytvořené na epiteliální vrstvě mají tu vlastnost, že se zvětšují: dosahují-li papily průměr 10 cm, ovlivňují také břišní dutinu.

V závislosti na oblasti projevu papil existují tři typy papilárního cystadenomu:

 1. Everting cysta je charakterizována přítomností na jejím povrchu, vytvořenou z pojivové tkáně, papily.
 2. Inverzní benigní formace je doprovázena tvorbou výrůstků v dutině kapsle.
 3. Smíšená cysta je charakterizována současným poškozením dutiny a povrchu kapsle.

Dalším charakteristickým rysem je bilaterální lokalizace: cystadenom levého vaječníku zvyšuje riziko vzniku cystické dutiny v pravém přívěsku a naopak. Navzdory tomu je pravá pohlavní žláza považována za náchylnější k tvorbě duté kapsle kvůli přítomnosti velké tepny v její struktuře.

Klasifikace

Kromě papilárních, serózních a mucinózních cystadenomů se také rozlišují. Serózní ovariální cysta je jednokomorová kulatá tobolka, jejíž stěny jsou tvořeny hustou epiteliální výstelkou. V závislosti na formě projevu probíhá serózní papilární cystadenom bez komplikací nebo je doprovázen tvorbou bělavých papil.

Mucinózní cysta nadvarlete je vícekomorová dutá tobolka, která dosahuje působivé velikosti a ve své dutině obsahuje sekreční látku husté konzistence. Tento typ nádoru je snadno diagnostikován ultrazvukem, což je vysvětleno rozsáhlou oblastí poškození epiteliální tkáně..

Pravděpodobnost onkologie

Příznivou prognózu poskytuje detekce cystadenomu nadvarlete v rané fázi tvorby a včasný chirurgický zákrok. Ignorování benigního nádoru ovlivňujícího ovariální parenchyma naopak podporuje rozvoj onkologie, což komplikuje proces léčby a zvyšuje riziko reprodukční dysfunkce..

Příčiny výskytu

Hlavním důvodem pro vytvoření papilární cysty na vaječníku je porušení hormonálního pozadí. Benigní nádory, které se tvoří v důsledku hormonální nerovnováhy, mají tendenci se rozpustit během 12 měsíců.

Mezi další důvody rozvoje papilárního cystadenomu patří:

 • nepravidelný intimní život, který je doprovázen neustálou abstinencí;
 • fyzický a emoční stres;
 • poškození ženského reprodukčního systému genitálním oparem nebo papilomavirem;
 • chronická onemocnění reprodukčních orgánů;
 • mimoděložní těhotenství a nekvalitní potrat;
 • dědičná predispozice;
 • porucha místního zásobování krví, která se vyznačuje porušením toku lymfatické tekutiny.

Vysoká pravděpodobnost vzniku cysty na přívěsku je u porodených dívek a žen, které odmítly kojit. Ohroženy jsou také dospívající dívky s předčasnou menstruací..

Příznaky a symptomy

První fáze vývoje cystadenomu přívěsku je charakterizována asymptomatickým průběhem. Jediným příznakem vzniku cystické dutiny v počáteční fázi je porušení menstruačního cyklu, které je způsobeno poruchou reprodukční funkce.

Jak se dutá tobolka zvětšuje, žena cítí bolestivé pocity tažné povahy, které jsou lokalizovány v tříselných a bederních zónách a také v dolní části břicha. Pokud tobolka dosáhne působivé velikosti, bolestivý syndrom se rozšíří také na dolní končetiny a křížovou křídu..

Bolestivý syndrom se zhoršuje rozvojem dysurie - poruchy funkce močového systému, při které se zvyšuje produkce biologické tekutiny. Rychlý růst cysty předchází stlačení močovodů, v důsledku čehož dochází ke stagnaci moči.

Papilární ovariální cysta má také negativní vliv na gastrointestinální trakt. Zvýšení objemu vytlačuje blízké orgány, což vede k rozvoji nepohodlí ve střevě a narušení jeho fungování. Poruchy trávení předcházejí chronické zácpě, nevolnosti a otokům.

Zanedbaná forma papilární cysty je doprovázena ascitem, který se tvoří v důsledku akumulace kapalné hmoty v břišní dutině. Ascites zase předchází nepřirozenému výčnělku pobřišnice a rozvoji výrazné asymetrie.

Diagnostika

Papilární cysta je diagnostikována v několika fázích. V první fázi lékař provede gynekologické vyšetření vnějších genitálií a palpací vyhodnotí stav pohlavních žláz. Pokud byla během vyšetření detekována malá hrbolatá mobilní kapsle v parenchymu přívěsků, lékař provede předběžnou diagnózu cystadenomu.

Druhá fáze diagnostiky zahrnuje dodání krevního testu. Pokud má nádor, který ovlivnil pohlavní žlázu, maligní povahu, bude během laboratorního krevního testu nalezen onkologický marker. Absence nádorových markerů v kapalné pojivové tkáni naznačuje benigní povahu papilární cysty.

Ve třetí fázi vyšetření se pacient účastní ultrazvukového vyšetření, pomocí kterého se stanoví velikost tobolky, její konzistence a přesné umístění tobolky a stanoví se hloubka léze nadvarlete. Pro získání spolehlivého výsledku je nutné provést ultrazvukové vyšetření jeden týden po skončení kritických dnů.

Stanovení typu benigního novotvaru a kvalitativní studie jeho parenchymu se provádí pomocí magnetické rezonance. Pokud cystadenom vyvolal narušení trávicího systému, pacient navíc navštíví gastroskopii, aby lékař mohl posoudit stav žaludku.

Komplikace a důsledky

Papilární cysta je doprovázena následujícími komplikacemi:

 1. Torze dna duté kapsle vyvolává narušení místního zásobování krví, v důsledku čehož se vyvíjí nekróza měkkých tkání.
 2. Ruptura cystadenomu předchází uvolnění sekreční tekutiny ven, což se stává příčinou vzniku krvácení a zánětu.
 3. Hnisání cysty je doprovázeno šířením bakterií hnisavého typu do okolních tkání.

Výše uvedené komplikace vyvolávají zhoršení obecných příznaků: akutní bolestivé pocity se stávají trvalými a jsou doplněny hypertermií, arytmií a hypotenzí..

Ignorování nádoru vaječníků vyvolává vývoj těchto následků:

 1. Ascites je charakterizován tvorbou krvavých nečistot v serózní látce..
 2. Proces adheze způsobuje porážku peritoneální membrány tenkým filmem.
 3. Porucha trávicího systému a práce urogenitálních orgánů.
 4. Porušení fungování reprodukční funkce, které vede k rozvoji neplodnosti.

Nejnebezpečnějším důsledkem cystadenomu je jeho transformace na maligní nádor..

Metody léčby

Pokud byla během diagnostiky zjištěna cysta funkčního typu, nedoporučuje se provádět operaci. Funkční cystadenom vyřeší sám do tří měsíců: operace může vyvolat projev doprovodných komplikací.

Papilární cysta detekovaná během komplexního vyšetření je indikací pro chirurgický zákrok. Při určování operační techniky bere chirurg v úvahu velikost a umístění duté kapsle, stav vaječníku a věk pacienta.

S bilaterální lokalizací cysty a vysokým rizikem degenerace do maligního nádoru lékař provede laparotomii, která zahrnuje resekci obou vaječníků. Pokud diagnostické výsledky potvrdí přítomnost maligní povahy duté kapsle, provede chirurg panhysterektomii, při které jsou odstraněny jak pohlavní žlázy, tak děložní dutina.

Laparoskopie

Odstranění papilárního cystadenomu laparoskopií se doporučuje u pacientů v reprodukčním věku, což je způsobeno schopností uchovat si plodnost. Kromě absence poškození dělohy a vaječníků laparoskopie také zajišťuje absenci hlubokých pooperačních stehů.

Operace začíná stanovením přesné oblasti ovariální léze a vytvořením malé punkce. Po získání přístupu k cystě chirurg extrahuje nahromaděnou tekutinu z její dutiny a poté opatrně oddělí kapsli od pohlavní žlázy a odstraní.

Resekcí papilární cysty lékař extrahuje malé množství měkké tkáně. Při aktivním růstu kapsle se její elastická membrána protáhne: aby se zabránilo sekundární tvorbě nádoru, lékař odstraní zdravé tkáně v kontaktu s nádorem.

V závěrečné fázi laparoskopie chirurg posoudí průchodnost vejcovodů, oddělí vzniklé adheze a v přítomnosti fibroidů provede jejich eliminaci. Celková doba operace nepřesahuje 50 minut.

Během těhotenství

U těhotných dívek je často diagnostikována papilární cysta, což je způsobeno prudkou změnou hormonálních hladin. Pokud průměr duté tobolky nepřesahuje 2 cm, chirurgický zákrok se odkládá až do okamžiku porodu, protože malý nádor nevyvíjí tlak na okolní tkáně a nenarušuje embryonální vývoj.

Rychlý růst cysty a vysoká pravděpodobnost maligní povahy jsou indikací pro operaci. Nejoptimálnějším obdobím pro operaci je druhý trimestr. Pokud se stav těhotné dívky zhorší, operace se provede naléhavě, bez čekání na 16 týdnů.

Ovariální cystadenom

Ovariální cystadenom je benigní nádor, což je tobolka naplněná tekutinou nebo hlenem. V medicíně je známá jako cysta. Za určitých podmínek se z něj stane maligní útvar. Pozoruje se u žen s menstruačními nepravidelnostmi. K určení charakteristické a vhodné metody léčby se provádí kompletní klinické a laboratorní vyšetření. Kód ICD-10 - N83.2.

Ženy by měly brát nemoci reprodukčního systému vážně. Cystadenom je zdravotní porucha, ale ne věta. Moderní úroveň vývoje medicíny umožňuje identifikovat cystickou povahu onemocnění v raných stádiích a provádět účinnou léčbu. Existuje dokonce pozitivní prognóza těhotenství.

Klasifikace a původ

Není to tak dávno, co se cystadenom nazýval cystom a nereagoval na léčbu. Proces lékařské intervence se omezil na chirurgické odstranění levého a pravého vaječníku. Nyní se úroveň medicíny významně zvýšila. Bylo možné tento problém vyřešit a ponechat ženě šanci na mateřství. Od pacienta se vyžaduje pouze včasné kontaktování zdravotnického zařízení. I když stojí za zmínku, že nádor je vždy odstraněn.

Typy nemocí

Ovariální cystadenom, založený na struktuře epiteliální stěny, je rozdělen do několika odrůd:

 • Serózní. Běžný typ onemocnění. Struktura struktury epitelu je hladká. Je to zaoblená koule, která se tvoří na jediném vaječníku. Pokud je na obou vaječnících cysta, stojí za to podstoupit další vyšetření, které již posuzují maligní vlastnosti formací. Variace velikostí od 3 do 15 cm. Existuje cystom do průměru 30 cm. Nádory menší než 3 cm nevykazují symptomatické vlastnosti. K onemocnění dochází častěji po 50 letech.
 • Papilární. U papilárních nádorů je charakteristická papilární struktura povrchu cystomu. Růst v cystě je odhalen. U papilárních cystadenomů jsou diagnostikovány papily s parietálním růstem. Tento typ patologie je obtížné diagnostikovat. V přítomnosti několika hrubých papilárních formací jsou příznaky podobné příznakům rakoviny. Existují časté případy doplnění léčby chemoterapií. Známý jako hraniční cystadenom. Vyvíjí se po menopauze.
 • Mucinózní. Běžná forma onemocnění. Charakteristickým rysem je vícekomorová struktura, jejíž dutiny jsou vyplněny slizovitou látkou - mucinem. Je také přítomen v děložním čípku, a protože je epiteliální vrstva podobná, je ním naplněn i nádor. Tvoří se v ženském těle, často v postmenopauze, dosahuje obrovského průměru. Známý pseudomucinózní cystom. V druhém případě se jako plnivo kapsle použije pseudomucin..

Endometrioidní cystom je prezentován jako samostatný druh. Struktura připomíná fibrom - novotvar ve formě hustého uzlu. Nebezpečnou formací, která se tvoří z nadvarlete, je paraovariální cysta.

Důvody vzhledu

Přední odborníci v oblasti medicíny nejsou vždy nakloněni jednoznačně odpovědět na příčiny vzniku cystadenomů. Zdrojem je velké hormonální narušení, endokrinopatie, komplikace po zánětlivém onemocnění orgánů reprodukčního systému. Lékaři doporučují věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Nemoci PPP;
 • zneužívání fyzické aktivity;
 • častý stres;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • časný nástup menstruačního cyklu.

Cystom se netvoří z jasného důvodu. Onemocnění je diagnostikováno u pacientů různého věku. Vyloučeno u postmenopauzálních žen. Aby se zabránilo vzniku nádoru, hlavní věcí je být pozorný k tělu..

Příznaky přítomnosti cystadenomu

Dokud je nádor malý, nemoc není symptomatická. V procesu zvětšování průměru se objevují zjevné příznaky novotvaru:

 • Nepohodlí. Se zvětšením velikosti cystomu se v oblasti přídavků objevuje nepohodlí. Výsledné bolesti jsou dány křížové kosti a malé pánvi. V oblasti vaječníků jsou neustále nepohodlí.
 • Nepravidelná menstruace. Alokace ve velkém množství nebo jejich úplná absence naznačují přítomnost vzdělání. Příznak je pozorován v rozporu s obvyklým načasováním hormonálního cyklu, zvýšením nebo snížením doby menstruace.
 • Dysfunkce urogenitálního a trávicího systému. Zvětšující se otok vyvíjí tlak na močový měchýř a návštěva koupelny bude častá. Kvůli poruchám zažívacího traktu jsou zaznamenány nevolnost, zvracení a zhoršená defekace.
 • Břišní distenze. Velká velikost cysty způsobuje vizuální zvětšení objemu břicha. Nádor je hmatatelný při palpaci. Jedná se o velmi nebezpečný stav, obrovský průměr formace může vést k prasknutí nebo torzi cysty. Nebezpečí vstupu obsahu tobolky do břišní dutiny a rozvoj zánětlivého procesu - peritonitida.

Diagnóza nemoci

V raných fázích je obtížné rozpoznat cystadenom. U malých velikostí se onemocnění vaječníků neprojevuje symptomaticky. Detekce je možná během nezbytného lékařského výzkumu.

Klinická diagnostika

Pokud je nádor detekován včas, je možné předepsat vhodnou individuální léčbu. Není nutné provádět nouzové operace. Ale nemůžete to udělat bez operace. K detekci cystadenomu v raných fázích se používají následující metody:

 • Gynekologické vyšetření. Bimanuální vyšetření odborníkem pomáhá určit velikost a obrysy formace. Rovněž se určuje interakce se strukturou sousedních orgánů. Pro podrobnou studii používá expert makropřípravek.
 • Ultrazvuková procedura. Data získaná ultrazvukem pomohou přesně zjistit umístění cysty, určit vnější a vnitřní strukturu novotvaru, růst. Známky malignity jsou odhaleny.
 • Počítačové a magnetické rezonanční zobrazování. Tyto typy studií pomáhají přesně určit strukturu cysty, identifikovat spojení s jinými orgány. Pomocí MRI a CT vyšetření lékař určí, zda je nádor benigní.

K identifikaci stupně buněčné diferenciace v cystadenomu se používají metody cytologického výzkumu.

Laboratorní výzkum

Aby bylo možné přesně určit povahu cystadenomu obou vaječníků, jsou pacientky odeslány k dalším laboratorním testům. Patologický výzkum:

 • Obecná analýza krve. Takto se určuje povaha patologie. Jsou ukázány zánětlivé změny v nádoru.
 • Analýza nádorového markeru. Povinné vyšetření na cystom. U maligního nádoru se zvýší ukazatele CA-125, ROMA, HE-4.
 • Fibrogastroskopie. FGS umožní vyšetření orgánů gastrointestinálního traktu na výskyt metastáz. Tkáně jsou odebrány pro histologii. Kromě toho se u šmouh kontroluje mikroflóra.

Léčba

Po absolvování studií, které určují velikost, povahu a funkční vlastnosti cysty, lékař předepisuje léčbu. U cystadenomu je proces bez operace nemožný. Při operaci bez odstranění postiženého orgánu někdy dochází k relapsu. Na základě získaných údajů je předepsána operace k odstranění nádoru..

 • Laparotomie. V pokročilých stádiích onemocnění, kdy cysta dosáhla velké velikosti, se používá specifikovaná chirurgická operace. Spočívá v provedení podélného nebo příčného řezu pro přímý přístup do vaječníků. Doporučeno pro podezření na maligní cystadenom.
 • Laparoskopie. Méně bolestivé a jednoduché ovládání. Díky včasné detekci cysty, která nedosáhla působivé velikosti, ji odborníci často používají. Laparoskopie spočívá ve vytvoření dvou identických vpichů v pobřišnici, do kterých jsou zavedeny speciální nástroje, manipulátory. S jejich pomocí je nádorová tkáň odstraněna poté, co byla odstraněna tekutina naplňující kapsli. Rehabilitace po operaci je mnohem rychlejší.

U malého cystomu (do 3 cm) zahrnuje chirurgický zákrok odstranění pouze cizí formace při zachování vaječníků a v důsledku reprodukční funkce těla. Pokud nádor zasáhl více než 50% vaječníku, je novotvar odstraněn spolu s přílohami. Při absenci podezření na onkologii je vidět příznivý výsledek zotavení. Většina případů zahrnuje plánovanou operaci. Jedná se zpravidla o standardní břišní postup, který je možný pouze u malých a středně velkých lézí. V jednotlivých případech vzniká potřeba nouzového provozu. Jinak nastanou následky:

 • hnisání cystomu a následné zánětlivé procesy;
 • torze nohou nádoru;
 • prasknutí cystadenomu.

Kontraindikace pro chirurgický zákrok

Pokud není nutná nouzová operace, lékaři berou v úvahu jednotlivé důvody, proč by cysta neměla být odstraněna:

 • infekční choroby;
 • srdeční nebo plicní selhání;
 • těhotenství;
 • zánět pobřišnice;
 • infarkty, mrtvice;
 • rehabilitace po operaci;
 • obezita;
 • hemofilie.

Tradiční metody léčby

Navzdory skutečnosti, že cystadenom lze vyléčit pouze pomocí chirurgického zákroku, doporučují se alternativní metody. Taková léčba se používá k omezení progrese onemocnění a prevenci. Lékařská literatura popisuje platné předpisy.

 • Tinktura z vlašských ořechů. Shromážděné mladé plody se sklopí do skleněné nádoby o objemu nejméně 1 litr, naplní se alkoholem a 30 dní se vyluhuje v temné místnosti. Přijato v lžíci 2krát denně. Kurz - 1 měsíc.
 • Alkoholický nálev z akácie. Akátové květiny (4 lžíce) jsou naskládány do sklenice. Poté, co je obsah nádoby naplněn 0,5 l alkoholu a infuzován po dobu 7 dnů. Poté vezměte 3 lžíce po dobu jednoho měsíce..

Léčba drogami

Zahrnuje komplexní terapii k prevenci zánětlivých procesů. Předepsané léky s antibakteriální složkou a vitamíny. Postupy se provádějí s malými velikostmi nádorů a negativními maligními testy. Rovněž by neměla být dynamika růstu vzdělávání.

Potíž spočívá ve skutečnosti, že lékař nemůže s jistotou mluvit o benigní povaze cysty před operací. Pacient je povinen přísně dodržovat klinické pokyny.

Nebezpečné signály

Jsou zvýrazněny vybrané indikátory, jejichž detekce by měla být důvodem pro okamžité klinické vyšetření a pozornost specialistů pro zahájení neodkladné léčby. To určuje pravděpodobnost příznivého výsledku s cystadenomem na prvním nebo druhém vaječníku.

 • Pozitivní výsledky testu na nádorové markery. Při překročení 10–15násobku normy posuzují zánětlivé procesy v cystomu. Pokud je množství překročeno stokrát, lze předpokládat maligní povahu formace.
 • Podezřelá data z ultrazvuku. V případě detekce heterogenní struktury (hrubá papilární vrstva s papilárními formacemi) stojí za to věnovat zvláštní pozornost cystě.
 • Stav pacienta. Pozorovaná slabost těla, neustálá bolest v oblasti vaječníků, letargie a tíha připomínají otravu orgánů.

Dodržováním pravidel, která vylučují příčiny cystadenomu, získáte šanci zbavit se rizika vzniku nádoru. Vyvarováním se užívání hormonálních léků a promiskuitního sexuálního života může žena snížit riziko cystomu. Pamatujte, že prevence je mnohem jednodušší než léčba.

Příznaky a léčba ovariálního cystadenomu

Ovariální cystadenom - co to je

Cystadenom se týká nefunkčních nádorů, které postihují ženské pohlavní žlázy. Statistiky ukazují, že během vyšetření se častěji objevuje novotvar na pravém vaječníku. To je způsobeno skutečností, že tato pohlavní žláza je lépe zásobena krví, všechny biologické procesy v ní probíhají rychleji.

Gynekologičtí pacienti si často pletou termíny jako cysta a cystom. Ženy se velmi mýlí, když věří, že jsou totéž..

Cystadenom je novotvar, který má obvykle benigní charakter, ale nelze vyloučit možnost malignity. Charakteristickým rysem nádoru je to, že je tvořen z epiteliálních tkání pohlavní žlázy. Růst novotvaru je zajištěn buněčným dělením, a nikoli zvýšením objemu inkluze tekutin.

Na rozdíl od ovariálních cyst, které mohou časem zvrátit transformaci, nejsou cystadenomy náchylné k regresi. Velikost novotvaru se nezmenšuje, ale může na chvíli přestat růst. V tomto případě patologický stav postupuje a v průběhu času vede ke vzniku klinického obrazu..

Jak ukazuje lékařská praxe, cystomy zřídka prasknou. Komplikace ve formě apoplexie je charakterističtější pro ovariální cysty..

V gynekologii se rozlišuje několik typů nádorových procesů:

 • maligní novotvar - má charakteristické agresivní chování doprovázené výskytem metastáz v sousedních orgánech;
 • benigní novotvar - nemá sklon k malignitě a nepředstavuje vážnou hrozbu pro život ženy;
 • hraniční novotvar - nádor, který má známky benigního původu, ale je náchylný k malignitě.

Cystadenom patří k druhému typu novotvaru. Je důležité diagnostikovat patologii včas, odlišit ji od nádorů podobných symptomatologicky a provést léčbu.

Mucinózní cystadenom

Charakteristickým rysem mucinózního nádoru pohlavní žlázy je přítomnost několika komor. Obvykle jsou jasně viditelné během ultrazvukového vyšetření. Uvnitř jsou komory naplněny hustou kapalinou obsahující suspenzi.

Rysem tohoto typu nádoru je, že může dosáhnout gigantických velikostí. V lékařské praxi se vyskytly případy, kdy vícekomorový novotvar vážil až 15 kg. Pokud je nádor umístěn v dutině levého vaječníku, je odpovídajícím způsobem narušena práce pohlavní žlázy na této straně.

Pokud jsou diagnostikovány, mohou být mucinózní inkluze zaměňovány s endometriomy a tecaluteinovými cystami. Je důležité rozlišovat patologii, protože tyto typy novotvarů vyžadují jiné způsoby léčby.

Serózní cystadenom

Serózní nádor se vyznačuje tím, že má temenní výrůstky. Při stanovení diagnózy může odborník dojít k závěru, že pacient má papilární cystu. Toto jméno se objevilo kvůli podobnosti parietálních inkluzí s papilomy..

U 7 z 10 žen s epiteliálními nádory pohlavních žláz byla stanovena serózní cysta.

Papilární nádory se nejčastěji vyskytují v jednom vaječníku. Novotvar má hladký povrch a jednu komoru. Vnitřek je naplněn tekutým obsahem. Během diagnostiky může být patologie zaměňována s teratomem nebo hydrosalpinxem.

Degenerace nádoru - maligní serózní adenokarcinom

Nelze vyloučit možnost malignity novotvaru. Hraniční nádor se při absenci včasné léčby zvrhne na rakovinu. Nejčastěji se to děje se serózními cystadenomy s parietální inkluzí.

Charakteristickým znakem degenerace novotvaru je tvorba polí kolem papil uvnitř epiteliální kapsle. Cystadenokarcinom je charakterizován rychlým růstem, šířením metastáz do lymfatických uzlin a sousedních orgánů.

Známky nádoru na obou stranách nebo jednostranného novotvaru

Malý novotvar se nemusí dlouho projevovat. Vzhledem k tomu, že nádor nepodléhá nezávislé regresi, se v průběhu času objeví klinický obraz. To je obvykle doprovázeno růstem nádoru..

 • lokální tahání bolestivých pocitů na levé straně - pokud je nádor umístěn na této straně;
 • porušení pravidelnosti menstruace;
 • hormonální nerovnováha;
 • zvýšení objemu břišní dutiny;
 • časté nutkání močit;
 • změny ve funkci střev - zácpa, následovaná průjmem;
 • otok dolních končetin;
 • Křečové žíly.

S degenerací nádoru se celkový zdravotní stav pacienta rychle zhoršuje, objevují se příznaky intoxikace. Ve vzácných případech je narušena integrita epiteliální membrány cystomu, což vede k příznakům akutního břicha, ztrátě vědomí a zvýšení tělesné teploty.

Diagnostické minimum

Hlavním bodem v diagnostice patologie je ultrazvuk. Pro získání přesného obrazu je nutné použít zařízení na profesionální úrovni a skenovat pomocí transvaginální sondy.

K objasnění diagnózy může být ženě přidělena tomografie - magnetická nebo počítačová. V případě podezření na rakovinu se doporučuje darovat krev pro nádorové markery. Během přípravy na odstranění je nutné podstoupit úplné vyšetření těla a nechat si poradit od úzkoprofilových specialistů.

Úkon

Objem a technika operace závisí na velikosti a příslušnosti novotvaru. Pokud je detekován asymptomatický cystadenom, nedoporučuje se čekat na výskyt klinického obrazu.

Pacienti často operaci odmítají a věří, že novotvar sám zmizí. Taková taktika jednání se může stát osudnou chybou, protože se časem zvětšuje velikost nádoru a zvyšuje se pravděpodobnost jeho malignity..

Chirurgická léčba se provádí dvěma způsoby:

 • Laparoskopie. Nízko traumatická endoskopická operace se provádí pomocí 2–4 vpichů v břišní dutině. Tato technika je výhodnější, pokud má nádor malý průměr a nenarušuje funkci sousedních orgánů. Při odstraňování cystomu se chirurg snaží co nejvíce zachovat celistvost pohlavní žlázy, aby se v budoucnu zabránilo snížení ovariální rezervy. Pokud není možné vaječník zachránit, následně se jeho funkce přesune na zdravou reprodukční žlázu.
 • Laparotomie. Tato chirurgická technika zahrnuje řez v břišní dutině. Indikací takového zásahu je obrovská velikost novotvaru, stejně jako podezření na degeneraci nádoru. U adenokarcinomu je pro histologické vyšetření indikováno odstranění nejbližších lymfatických uzlin.

Po potvrzení onkologie je ženě předepsáno záření a chemoterapie.

Klinické pokyny pro pooperační období

Po odstranění nádoru pravého vaječníku nebo bilaterálního novotvaru je pacient pod lékařským dohledem po dobu 1–2 týdnů. Pokud byl cystadenom benigního původu, doporučuje se dynamické sledování zdraví pánevních orgánů. Návštěvy gynekologa a ultrazvuk se provádějí nejméně jednou za šest měsíců.

V pooperačním období se doporučuje:

 • vyhněte se tepelným postupům a vystavení přímému slunečnímu záření;
 • zdržet se intimity po dobu 4-6 týdnů;
 • neplavte ve vaně a veřejných vodních útvarech měsíc;
 • vyloučit fyzickou aktivitu, sport a vzpírání.

Pokud pocítíte bolest v břiše, dysfunkci vylučovacího systému, krvácení z genitálního traktu, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Těhotenství s ovariálním cystadenomem

Vzhledem k tomu, že nádor v počátečních stádiích je asymptomatický, může být objeven náhodně během těhotenství. V tomto případě lékaři provádějí diferenciální diagnostiku, aby se ujistili o benigním původu novotvaru..

Pokud se potvrdí, že cystadenom není rakovina, je vybrána poloha čekání a uvidění. Léčba je předepsána ve druhém trimestru těhotenství, kdy jsou již vytvořeny orgány a systémy dítěte a placenta aktivně funguje. Optimální doba pro laparoskopii během těhotenství je 18-20 týdnů.

Naléhavá operace vyžaduje cystadenom, pokud se zvrhl na rakovinu, praskl nebo způsobil torzi vaječníků. V tomto případě se operace provádí v prvním trimestru a hlavním úkolem chirurga je zachránit život pacienta. Častou komplikací časné chirurgické léčby je spontánní potrat.

Ovariální cystadenom se týká nefunkčních vzácných nádorů. Novotvar se vyskytuje u 1 z 10 žen s gonadálními cystami. Nejčastěji se nádor objevuje u pacientů v reprodukčním věku. Pro zachování reprodukční funkce je nutné provést terapii v krátkém čase..

Ovariální cystadenom

Novotvary v oblasti přívěsků dělohy jsou různorodé - ve většině případů až po operaci lze podle výsledku histologického vyšetření vyloučit maligní degeneraci. Ovariální cystadenom se týká epiteliálních nádorů, z nichž některé mohou způsobit onkologickou patologii s nepříznivou prognózou, proto lékař ve fázi přípravy na operaci vždy přistupuje k vyšetření z hlediska bdělosti rakoviny.

Benigní možnosti novotvaru

V závislosti na struktuře a buněčné struktuře jsou epiteliální nádory rozděleny do následujících hlavních typů:

 1. Serózní cystadenom;
 2. Mucinózní cystom;
 3. Endometrioidní onemocnění vaječníků;
 4. Vymazat buněčný nádor;
 5. Brennerův nádor;
 6. Smíšený novotvar.

Není vždy ve fázi předoperační přípravy možné přesně určit typ novotvaru: nejčastěji během chirurgického zákroku během expresní biopsie bude lékař schopen přesně stanovit histologickou variantu cystomu.

Serózní nádory

Nejběžnějším typem je serózní ovariální cystadenom. Vnitřní povrch cystomu je lemován normálním ovariálním epitelem, který produkuje sekreci tekutiny. Hlavní diagnostická kritéria, která nám umožňují předpokládat histotyp benigního novotvaru, jsou:

 • hladké stěny;
 • jednostranný;
 • jednokomorový;
 • malé velikosti (ne více než 30 cm v průměru);
 • kapalný obsah bez pevných inkluzí.

Po obdržení výsledku ultrazvukového vyšetření a na základě klinických projevů lékař nabídne možnost chirurgické léčby - až po odstranění nádoru bude možné s jistotou hovořit o benigní kvalitě procesu. Objem operace při absenci podezření na rakovinu vždy zachovává orgány: stačí vyloučit cystu nebo provést částečnou resekci orgánu.

Mucinózní novotvary

Druhým nejčastějším epiteliálním ovariálním cystadenomem je mucinózní cystom. Vnitřní povrch nádoru je lemován válcovitými buňkami, které jsou podobné cervikálnímu epitelu děložního čípku, který vytváří hustý hlen. Hlavní rysy mucinózního ovariálního cystadenomu jsou:

 • hrbolatý povrch;
 • vícekomorové;
 • střední a velká velikost (může dosáhnout 50 cm v průměru);
 • hustý obsah podobný hlenu.
 • hladké vnitřní stěny.

Starý název nádoru je pseudomucinózní ovariální cystadenom. Benigní kvalita novotvaru je potvrzena histologicky, což umožňuje lékaři používat méně traumatické typy operací.

Endometrióza, Brennerův fibrom, čiré buňky a smíšené cystomy jsou mnohem méně časté. Hlavním úkolem lékaře ve fázi vyšetření a přípravy na operaci je co nejpřesněji odhadnout histotyp nádoru, aby bylo možné zvolit optimální taktiku léčby.

Hraniční cystomy

Běžnou variantou růstu nádoru je prekancerózní stav, při kterém se objevují první známky povinné maligní transformace. Hraniční cystomy zahrnují:

 1. Serózní papilární cystadenom;
 2. Povrchový papilární nádor vaječníku;
 3. Hraniční papilární cystadenom.

Čím dříve je některý z prekancerózních histotypů detekován, tím lepší je prognóza léčby ovariálního cystadenomu: vzhledem k obrovskému riziku rakoviny vaječníků je u jakéhokoli papilárního cystadenomu nutné provést chirurgický zákrok s povinným použitím zásad onkologické bdělosti.

Serózní papilární nádor

U prognosticky nejpříznivější varianty prekancerózního serózního papilárního cystadenomu vaječníku je mnohem menší pravděpodobnost degenerace ve srovnání s jinými typy hraničních papilárních novotvarů. Pravděpodobnost tohoto histotypu cystomu lze předpovědět následujícími vlastnostmi:

 • jednokomorový (méně často - dvoukomorový);
 • střední velikost (do 30 cm);
 • přítomnost malého počtu papil na vnitřním povrchu cysty.

Při transvaginálním ultrazvukovém skenování lékař uvidí jednotlivé hrubé papily uvnitř cystomu, což je první a důležitý příznak hraničního stavu rakoviny. Riziko degenerace není velké, ale přístup k taktice léčby je jednoznačný - nádor musí být odstraněn s ohledem na očekávaný maligní růst.

Papilární ovariální cystadenom

Mnohem závažnější a nebezpečnější situace je, když se na základě vyšetření na povrchu cystomu objeví více papilárních výrůstků. To je známka aktivního růstu s množením buněčných prvků. Známky prekancerózního stavu zahrnují:

 • velké množství malých papil, které mají tendenci se spojovat a vytvářet struktury podobné květáku;
 • rozšířený na povrchu cystomu;
 • rychlý nárůst velikosti cystického novotvaru;
 • vícekomorový nádor.

Nejhorší možností je detekce papilárních výrůstků na sousedních orgánech a břišním krytu břicha. To naznačuje metastatické šíření prekancerózy, které výrazně zhoršuje prognózu léčby papilárního ovariálního cystadenomu..

Hraniční nádor

Je často nemožné identifikovat okamžik maligní transformace - hraniční papilární cystadenom se může v krátkém časovém období stát rakovinou vaječníků. Pro hraniční prekancerózní stavy jsou charakteristické:

 • rozsáhlé velikosti papilárních výrůstků;
 • rychlý růst cystomu;
 • tekutina v břiše (ascites).

Je důležité co nejdříve připravit a provést radikální operaci, aby se snížilo riziko malignity. I při histologickém potvrzení prekancerózního stavu však lékař provede pooperační léčbu pomocí metod terapie pro ovariální onkologii..

Maligní novotvary

Rakovina vaječníků má mnoho histologických typů. Klasifikace epiteliálních nádorů zahrnuje následující hlavní možnosti:

 1. Serózní cystadenokarcinom;
 2. Povrchový papilární adenokarcinom;
 3. Mucinózní maligní nádor.

Zřídka se vyskytující druhy (endometrioidní, čiré buňky, přechodné buňky, dlaždicové a smíšené) jsou obvykle chirurgickým nálezem - po operaci ovariálního cystadenokarcinomu najde histolog specifické rakovinné buňky v odstraněné tkáni a vydá ošetřujícímu lékaři závěr o přítomnosti atypického histotypu rakoviny.

Serózní ovariální adenokarcinom

Stejně jako v případě benigní cysty je tento typ nádoru nejběžnější (až 60% všech typů epiteliálního karcinomu vaječníků). Serózní cystadenokarcinom vaječníků se nemusí lišit od obvyklého cystomu serózního typu, proto je v každém případě nutné během operace k odstranění cystického novotvaru ve vaječníku provést expresní biopsii tkání. Cystadenom od adenokarcinomu může často rozlišit pouze histologie. Hodnocení buněčné diferenciace je povinné - existují 3 možnosti:

 • vysoce diferencované;
 • mírně diferencované;
 • špatně diferencovaný.

Nejlepší prognóza cystadenokarcinomu s vysokou diferenciací struktur nádorových buněk.

Povrchový papilární adenokarcinom

Přítomnost výrůstků na vnějším povrchu cystomu je vždy vysokým rizikem papilárního cystadenokarcinomu vaječníku. Je nesmírně důležité neodkládat operaci ovariálního cystadenomu, i když vyšetření neodhalí papily na povrchu cysty: papilární výrůstky lze někdy detekovat pouze během operace. Riziko papilárního karcinomu je velmi vysoké, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • velké množství papilárních struktur;
 • rozsáhlé výrůstky;
 • přítomnost metastáz ve druhém vaječníku;
 • metastatické poškození sousedních tkání a orgánů.

Je nutné provést operaci radikálního odstranění cystomu povinnou kombinovanou protinádorovou terapií.

Mucinózní maligní cystom

Malignita založená na pseudomucinózním cystadenomu vaječníků se vyskytuje u 15% žen, proto je přítomnost vícekomorové cysty naplněné hlenem rizikovým faktorem pro onkologii. Mezi důležité příznaky možné maligní transformace patří:

 • výskyt syndromu bolesti;
 • dysfunkce pánevních orgánů;
 • tvorba ascitu.

Při vyšetření není zdaleka vždy možné rozlišit rakovinu od mucinózního cystadenomu vaječníku, proto lékař při operaci pseudomucinózního novotvaru předpokládá onkologii.

Terapeutická taktika

Jakákoli varianta ovariálního cystadenomu zahrnuje chirurgický zákrok. Není možné operaci odložit nebo odmítnout, aby se vytvořily podmínky pro progresi cystomu. Přechod z benigního do hraničního a maligního stavu může trvat krátkou dobu (od několika týdnů do 2-3 měsíců), proto je hlavní a nejúčinnější léčbou ovariálního cystadenomu chirurgický zákrok k odstranění nádoru. Histologický výsledek má velký význam pro volbu taktiky léčby v pooperačním období - v závislosti na typu novotvaru lékař nabídne následující možnosti:

 • lékařský dohled do 2 let s pravidelným vyšetřováním;
 • jediný kurz chemoterapie;
 • kombinovaná léčba s léky a ozařováním.

Je nutné přesně a přesně sledovat jmenování odborníka, aby se zabránilo opakování nádorů vaječníků a zlepšila se prognóza na celý život, zejména na pozadí detekce rakoviny vaječníků..

Klasifikace ovariálního cystadenomu - chirurgie a prognóza

Ovariální cystadenom (cystom) je benigní patologický proces v přívěskech dělohy, který vede k tvorbě nádoru s hustou tobolkou.

Protože hlavní příčinou onemocnění jsou hormonální změny, je častěji diagnostikováno u pacientů v premenopauzálním období. Možný je však také vývoj cystomu u mladších žen..

Nebezpečí patologie spočívá v její tendenci být snadno maligní, to znamená přeměnit se na onkologickou formaci. Po zjištění cystadenomu lékaři doporučují co nejdříve se zbavit problému chirurgickým zákrokem.

Dříve chirurgové okamžitě odstranili vaječník, ale moderní metody provádění operací umožňují zachovat orgán a poskytnout ženě v budoucnu příležitost mít děti.

Co je ovariální cystadenom

K výchově může dojít ve struktuře levého nebo pravého vaječníku. Skládá se z jedné nebo více komor naplněných kapalinou, jejichž objem se neustále zvyšuje.

Díky tomu roste velikost nádoru a po chvíli začne tlačit okolní orgány a brání jim v normální práci. Kromě toho se buňky stěn cystadenomu aktivně dělí a pomáhají rozvoji formace.

Důležité! Nezaměňujte cystu s cystou, protože klinický obraz onemocnění je téměř stejný, ale nádor prvního typu se často změní na rakovinu a cysta není schopna malignity..

Patologie je hraničním stavem vaječníku mezi benigním procesem a onkologií, proto vyžaduje povinnou léčbu a sledování.

Častěji se vyskytuje u žen ve věku 45-50 let, protože v tomto věku je fungování přívěsků nejstabilnější - buď přestanou pracovat, nebo naopak syntetizují nadměrné množství hormonů. Takové skoky vyvolávají výskyt cyst..

Je zajímavé vědět, že cystadenom levého vaječníku se vyvíjí mnohem méně často než pravý. To je způsobeno skutečností, že pravostranné přílohy jsou lépe nasyceny krví, díky čemuž fungují aktivněji. Díky tomu jsou vytvořeny příznivější podmínky pro vznik patologie..

Nejprve se nemoc necítí, žena si nemusí být problému dlouho vědoma.

Příznaky se objevují, když cystom dosáhne určité velikosti a začne dráždit okolní orgány a narušovat práci samotného vaječníku. V pokročilých případech můžete vizuálně vidět zvětšení břicha v důsledku růstu nádoru.

Příčiny

Hlavní příčinou cystadenomu je nedostatečná reakce těla na vliv hormonů nebo patologická koncentrace biologicky aktivních látek v krvi ženy. Kromě toho existuje řada faktorů, které zvyšují riziko cyst:

 • nástup puberty v raném věku (do 12 let);
 • pozdní menopauza (pokračování menstruace po 50 letech);
 • gynekologické problémy (zánět přívěsků, endometrióza atd.).

Určitá role je také přiřazena genetickému faktoru a vlivu vnějšího prostředí. Kouření, stres, nitroděložní operace (kyretáž, potrat), zvedání nesnesitelných závaží negativně ovlivňují zdraví žen.

Ovariální cystadenomy se mohou lišit svou strukturou, vzhledem, povahou obsahu, růstovou aktivitou. Jsou jednokomorové a vícekomorové, ovlivňují jeden nebo oba přívěsky, mají různou míru rizika degenerace do onkologie. Vzhledem k těmto faktorům se rozlišuje několik typů cyst..

Serózní

Serózní cystadenom vaječníku je cilioepiteliální nádor, který může rychle dosáhnout významných velikostí; jsou známy případy vývoje cystomu nad 15 kg.

Obvykle se skládá z jedné velké komory a ovlivňuje pouze pravý nebo levý přívěsek, téměř nikdy se nevyskytuje současně na obou stranách. Uvnitř formace je žluto-slámově zbarvená serózní tekutina, kterou produkuje epitel cystadenomu.

Serózní cystomy jsou několika typů:

 • jednoduchý serózní - nádor s hladkými stěnami, roste pomaleji než ostatní, zřídka se vyvíjí do velké velikosti;
 • papilární - často považován za samostatný typ cysty, charakterizovaný přítomností výrůstků na vnitřním nebo vnějším povrchu;
 • hrubý papilární cystadenom - husté papily se objevují na stěnách formace, nádor je extrémně vzácně maligní.

Mucinózní

Je pozorován u žen různých věkových kategorií, v pokročilých případech dosahuje významné velikosti. Cystom má kulatý nebo oválný tvar a skládá se z několika komor.

Příčiny a léčba cystadenomu papilárních vaječníků

Papilární ovariální cysta je typ serózního cystadenomu, který patří ke skutečným benigním nádorům - cystomy - formace dutiny s vnitřním výpotkem.

Na rozdíl od jednoduchého serózního cystomu s hladkými stěnami se na plášti tobolky papilárního cystadenomu tvoří nepravidelně umístěné výrůstky ve formě papil, proto jej odborníci často nazývají papilárním nebo hrubým papilárním cystomem.

Papilární cysta je považována za další fázi hladké serózní cysty, protože růst epitelu ve formě papil se objevuje několik let po nástupu jednoduchého serózního nádoru.

 1. Vyskytuje se u 7 ze 100 pacientů s různými typy nádorů.
 2. Nikdy nevyřešeno léky.
 3. U 50 ze 100 pacientů se maligně degeneruje papilární cystadenom.
 4. U 40 žen ze sto je nádor tohoto typu kombinován s jinými cystami a nádory, včetně děložních fibroidů, stejně jako s endometriózou.
 5. Ve většině případů je papilární cystadenom diagnostikován na obou stranách..
 6. Jeho struktura je charakterizována vícekomorovým, nepravidelným zaobleným tvarem, krátkou stopkou, vytvořenou z tkání vazů, tepen, nervových vláken, lymfatických cév.
 7. Dutina cystomu je vyplněna hnědavožlutým výpotkem.
 8. Papilární výrůstky mají tvar povrchu karfiolu.
 9. Tento typ cystomu zřídka roste.
 10. Vyskytuje se u žen starších 30 let.

Klasifikace

V místě růstu papil je taková ovariální cysta klasifikována jako:

 • převrácení, s charakteristickou lézí vnitřní stěny (30%);
 • everting, ve kterém se papily tvoří venku (10%);
 • smíšené, když jsou detekovány výrůstky na obou stranách cystické kapsle (60%).

Pravděpodobnost onkologie je určena přidělením tří stupňů vývoje cystadenomu:

 • benigní vzdělání;
 • proliferující (rozšiřující) papilární cystadenom, který je považován za prekancerózní (hraniční) stav;
 • malignita cystadenomu (přechod procesu na maligní).

Everest a smíšené cystadenomy jsou nejvíce náchylné k degeneraci do rakovinového nádoru, když papily rostou a šíří se do břišní stěny, druhé pohlavní žlázy, bránice a sousedních orgánů.

Tento typ cystomu je charakterizován bilaterální lokalizací. Proto, když je diagnostikován cystadenom pravého vaječníku, je tvorba také detekována vlevo. Ve většině případů se však papilární cystom levého vaječníku objeví o něco později a roste pomaleji. To se vysvětluje skutečností, že pravá pohlavní žláza je díky anatomickým znakům (velká tepna krmení) intenzivněji zásobována krví, proto se cystom pravého vaječníku tvoří rychleji.

Příznaky papilárního cystadenomu

V počáteční fázi vývoje papilární cysty jsou příznaky slabé nebo chybí. Jakmile formace dosáhne určité velikosti, dojde k následujícím projevům:

 1. Závažnost, roztažení a bolest v dolní části břicha s návratem do rozkroku, nohy, křížové kosti a dolní části zad. Bolest se často zvyšuje s pohybem, zvedáním hmotnosti, aktivním pohlavním stykem.
 2. Rozvoj dysurie je porušením močení s častým nutkáním na močení. Když cystom roste, může stlačení močovodů vést k zadržování moči..
 3. Těžká slabost, zvýšená srdeční frekvence.
 4. Zácpa v důsledku stlačení konečníku.
 5. Otok nohou v důsledku stlačení velkých žil a lymfatických cév.
 6. Akumulace tekutiny v peritoneální dutině a vývoj ascitu. V tomto ohledu zvýšení objemu a asymetrie břicha.
 7. Vývoj adhezí mezi vazy, vejcovody, pohlavními žlázami.

Na začátku onemocnění zůstává měsíční cyklus normální, poté začínají menstruační poruchy ve formě absence menstruace (amenorea) nebo abnormálně prodlouženého krvácení (menoragie).

Účinky

Jaké jsou důsledky růstu papilárního cystomu, pokud není odstraněn? Toto onemocnění může vést k následujícím komplikacím:

 • přechod patologie na rakovinový nádor;
 • ascites, ve kterém je přítomnost krve v serózní tekutině v břišní dutině charakteristická pro maligní proces;
 • vývoj adhezí;
 • porušení fungování pohlavních žláz, děložních přívěsků, střev, močového měchýře;
 • neplodnost.

Papilární cystom může způsobit život ohrožující stavy, které zahrnují:

 1. Torze dříku, který přeruší přívod krve do nádorové tkáně a způsobí její odumření (nekróza).
 2. Ruptura stěn cystomu s rozvojem krvácení v pobřišnici a jeho akutním zánětem (peritonitida).
 3. Hnisání nádoru šířením pyogenních bakterií do sousedních orgánů a tkání.

Při torzi nohou a perforaci cystické membrány se příznaky stávají výraznými a projevují se:

 • akutní, často nesnesitelná bolest břicha s ochranným napětím břišních svalů;
 • prudký nárůst teploty a pokles tlaku;
 • nevolnost, zvýšená srdeční frekvence a dýchání;
 • pot, pocit paniky;
 • vzrušivost, střídavá letargie a ztráta vědomí.

Když se tyto příznaky objeví, smrt může zabránit pouze okamžitý chirurgický zákrok..

Příčiny

Existuje několik hypotéz o příčinách vývoje papilárního cystomu..

Mezi ně patří:

 • nadměrná aktivita funkce hypotalamu a hypofýzy, vedoucí k nadměrné produkci estrogenu;
 • porušení funkce vaječníků na pozadí selhání hormonálního stavu;
 • stavy spojené s předčasným nástupem menstruace (menarche) u rostoucích dívek (10 - 11 let), pozdní menopauza nebo časná menopauza, nedostatek těhotenství, odmítnutí kojení;
 • genetická predispozice a přítomnost cyst, cystických struktur, nádorů a fibroadenomatózy mléčných žláz u ženských příbuzných;
 • genitální infekce, papilomy a herpes viry;
 • chronicky probíhající zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech (adnexitida, endometritida, ooforitida), vývoj dělohy a ektopická endometrióza;
 • vícenásobné ukončení těhotenství, potraty, překážky v porodu;
 • porušení přívodu krve a pohybu lymfatické tekutiny v pánevní oblasti.

Diagnostika

Papilární ovariální cystom je diagnostikován několika vyšetřeními, včetně gynekologického vyšetření, ultrazvuku, laparoskopie, krevních testů na nádorové markery, histologické analýzy a tomografie.

Během lékařské prohlídky se stanoví zaoblená, s omezenou pohyblivostí, hlíznatá, méně často hladká (v případě obrácené formy), tvorba na jedné nebo dvou pohlavních žlázách. Palpace pobřišnice odhaluje vývoj ascitu.

Na ultrazvuku lékař přesně stanoví typ, velikost cystadenomu, tloušťku stěny, počet komor, délku nohy, prevalenci papilárních výrůstků, akumulaci tekutiny v peritoneální dutině.

Pro důkladnější vyšetření a identifikaci spojení cystomu s jinými orgány je nutná počítačová tomografie a magnetická rezonance..

Chcete-li vyloučit vývoj rakoviny pohlavních žláz, proveďte:

 • odběr krve ke stanovení koncentrace proteinu CA-125, jehož zvýšení spolu s dalšími příznaky může naznačovat onkologii;
 • diagnostická laparoskopie (malými řezy v břišní stěně pomocí mikroinstalací).

Konečné potvrzení pravděpodobného rakovinového procesu ve vaječnících se provede až po odběru vzorků tkáně k biopsii během chirurgického zákroku a bioptickému vyšetření.

Léčba

V případě detekce papilárního cystadenomu se volí pouze chirurgická taktika, protože použití léků a fyzioterapie pro vývoj takového cystického nádoru je zbytečné.

Množství odstraněné tkáně a typ operace souvisí:

 • s věkem pacient;
 • stav vaječníků;
 • velikost a umístění cystadenomu;
 • přítomnost nebo nepřítomnost známek onkologie;
 • pravděpodobné komorbidity.

Odhadovaný rozsah chirurgického zákroku zahrnuje:

 1. Excize cystadenomu bez nebo s částečným postižením ovariální tkáně. Provádí se v případě benigního vzdělávání u žen, které chtějí mít děti.
 2. Odstranění cystomu spolu s resekcí postižené pohlavní žlázy (ooforektomie). Současně zůstává schopnost otěhotnět.
 3. Vyříznutí obou vaječníků, pokud je papilární cystadenom vaječníku lokalizován na obou stranách a existuje podezření na rakovinový proces. Drženo v každém věku.
 4. Odstranění pohlavních žláz spolu s amputací dělohy (panhysterektomie). Doporučeno pro pacienty v období před menopauzou a během menopauzy, stejně jako v jakémkoli věku s hraničním a rakovinovým cystadenomem.

Pokud je u těhotných žen detekován hrubý papilární cystom, operace je odložena až do začátku porodu. V případě rychlého růstu vzdělání nebo podezření na rakovinu je chirurgický zákrok plánován po 16 týdnech nebo okamžitě, v závislosti na závažnosti procesu. Pokud cystom praskne, zkroutí nohy, nádor se okamžitě odstraní, aby se zachránil život pacienta.

Předpověď

Včasná diagnostika a odstranění papilárního cystadenomu téměř vylučuje pravděpodobnost vzniku rakoviny. U mladých žen může včasný chirurgický zákrok zachovat vaječníky s možností dalšího početí..

Po odstranění papilárního cystomu ustupují také ložiska papilárních výrůstků na jiných orgánech a známky ascitu se neobjevují.

S kritickými dny u žen je spojeno velké množství pověr. Téměř všichni něco zakazují. Mezi takové zákazy patří péče o vlasy - střih, barvení, perm. K tomuto skóre existuje také samostatný názor lékařských specialistů.