Tlak z menstruace

V kritické dny ženy často pociťují pulzující bušení v spáncích nebo naopak, cítí se jim závratě. Důvodem může být tlak během menstruace, který se vlivem hormonů zvyšuje nebo snižuje. Útoky hypotenze nebo hypertenze mohou navíc začít několik dní před nástupem menstruace nebo pokračovat během a několik dní po, dokud se tělo nevrátí do normálu.

Vztah mezi tlakem a menstruací

S nástupem jedné nebo jiné fáze cyklu se v těle ženy mění hormonální pozadí. Pokud v prvních 2 týdnech produkují vaječníky a nadledviny velké množství estrogenu, pak po ovulaci, ke které dochází uprostřed cyklu PMS, a před nástupem kritických dnů převládá progesteron, steroidní hormon, který způsobuje hypertenzi během menstruace. Funguje to takto: hlavním cílem ženského progesteronu je připravit „prostředí“ na možné těhotenství. Uvolňuje hladké svalstvo dělohy, tvoří vrstvu endometria a podporuje vznik nových cév, které jsou nezbytné pro těhotenství. Aby se zajistil průtok krve v nově vytvořených cévách, zvyšuje se tlak. V závislosti na stavu krevních cév a zdraví ženy, skutečnosti, že tlak poklesl nebo naopak vzrostl, může cítit jak před nástupem menstruace, tak během kritických dnů nebo někdy po nich.

Krevní tlak před menstruací

Centrální nervový systém, stejně jako hypotalamo-hypofyzární systém, se aktivně účastní syntézy hormonů vylučovaných vaječníky a nadledvinkami. Návaly způsobené steroidním progesteronem ovlivňují funkci hypotalamu a způsobují mimo jiné prudký nárůst krevního tlaku. Zvýšení tlaku před menstruací je způsobeno skutečností, že se v těle hromadí tekutina, která tlačí na cévy a srdce, což nutí srdce silněji bít a rychleji pumpovat krev. Výsledkem je hypertenze. Příznaky vysokého krevního tlaku jsou:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • zarudnutí kůže obličeje a hrudníku.
Zpět na obsah

Důvody pro zvýšení krevního tlaku

Pokud tlak stoupá před menstruací, je to práce nadledvin, které vylučují adrenalin do krve, což u ženy vyvolává úzkost a nervozitu a její srdce bije rychleji. Mnoho lidí má před kritickými dny depresivní náladu, což také ovlivňuje zvýšení krevního tlaku. Důvodem je to, že když se začne produkovat hodně progesteronu, množství serotoninu - hormonu odpovědného za dobrou náladu a radost - klesá.

Proč klesá krevní tlak před menstruací?

Nízký krevní tlak před menstruací je způsoben nedostatkem vitamínů, zejména hořčíku. Nízký hemoglobin také přispívá k hypotenzi. Nízký krevní tlak během menstruace je navíc diagnostikován hlavně u žen náchylných k vysoké emocionalitě, u nichž jsou mezi přetrvávajícími příznaky před menstruací také pozorovány:

 • nespavost;
 • touha;
 • apatie;
 • slabost;
 • nadýmání;
 • pocení;
 • přibývání na váze;
 • snížená chuť k jídlu.
Zpět na obsah

Menstruační tlak

Krevní tlak během menstruace je individuální záležitostí. U mnoha se v tomto období zvyšuje, protože spravedlivé pohlaví v kritických dnech zažívá bouři emocí, díky nimž jejich srdce pumpuje krev rychleji, což ovlivňuje jejich zdraví. Zároveň pro ostatní přijde čas, kdy tlak poklesne - začnou se cítit slabí a závratě. Považuje se za normální, pokud během menstruace tlak stoupá nebo naopak klesá. Takže okamžitě nepanikařte, ale stále musíte navštívit lékaře, abyste stanovili přesnou diagnózu.

Zvýšený tlak na CD

Ačkoli progesteron přestane fungovat, jakmile začne menstruace, vysoký krevní tlak v dnešní době není patologie. Pokles hormonu serotoninu vede ke stavu deprese, úzkosti, bolesti srdce a to zase vede k vazokonstrikci. Navíc tekutina nahromaděná v těle tlačí na stěny cév, čímž je zužuje, a tělo na to reaguje hypertenzí. Kromě toho mezi důvody, proč je během menstruace zaznamenán vysoký krevní tlak, lékaři nazývají následující:

 • porušení rovnováhy vody a soli;
 • osteochondróza;
 • onemocnění střev;
 • vaskulární onemocnění;
 • srdeční choroba;
 • dědičnost.
Zpět na obsah

Snížený tlak na CD

U některých žen může během kritických dnů tlak klesat. Hypotenze je nebezpečná, protože v důsledku nevolnosti a závratí může dáma ztratit vědomí a spadnout uprostřed ulice. V kritických dnech také vede k invaliditě, zejména pokud je doprovázena bolestmi břicha. Lékaři nejčastěji spojují nízký krevní tlak během menstruace se ztrátou krve, zejména v prvních 2 dnech, kdy je výtok obzvláště hojný. Faktory, které také ovlivňují hypotenzi během menstruace, zahrnují:

 • gynekologická onemocnění;
 • nerovnováha hormonů;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • přísná dieta;
 • cukrovka;
 • dehydratace;
 • srdeční choroba;
 • endokrinní poruchy;
 • dědičnost;
 • nekontrolovaný příjem pilulek proti bolesti, předávkování spazmolytiky.
Zpět na obsah

Co se stane s BP po menstruaci?

2-3 dny po ukončení menstruace je práce krevních cév stabilizována. V tuto chvíli se nemusíte bát, že tlak vyskočí, zůstane vysoký nebo nízký - je to důsledek změny cyklu. Když se například normalizuje ženská pohoda, přestane pít spazmolytika nebo z těla vytéká přebytečná tekutina - pak se šipka na tonometru postupně zmenšuje a vrátí se do normálu.

Co dělat při poklesu krevního tlaku?

Bolesti hlavy před nebo během menstruace by neměly být ignorovány. Stojí za to pamatovat, že během hormonálních změn tělo reaguje stále ostřeji, takže na několik dní je lepší vzdát se cigaret nebo alkoholu, které mohou ovlivnit krevní tlak. Ti, kteří se nemohou obejít bez léků, které zmírňují bolest, ale během menstruace se jim točí hlava - musíte pít ne antispazmodika, ale léky s analgetickým účinkem - to pomůže zvýšit krevní tlak. Pro ty, kteří naopak stoupají během menstruace, je nutné užívat antispazmodika, která rozšiřují cévy, aby snížily tlak. Nedoporučuje se užívat léky samostatně, protože lékař je musí předepsat na základě vyšetření a stížností pacientů. K normalizaci práce krevních cév můžete použít:

 • Studené obklady - po dobu 20 minut naneste na hlavu vyhřívací podložku naplněnou studenou vodou.
 • Esenciální olej - přidejte několik kapek do nádoby s horkou vodou a dýchejte nad ní a zakryjte si hlavu ručníkem. Pro tento účel jsou vhodné oleje z levandule, rozmarýnu, santalového dřeva a eukalyptu. Mohou být také vtírány do whisky.
 • Vyřaďte ze stravy čokoládu, mléko, klobásu, droby, brambory, chléb, hovězí a vepřové maso.
Zpět na obsah

Prevence a léčba

Předmenstruační syndrom, kdy dochází ke změnám v činnosti cévního systému, lékaři diagnostikují u 85% žen po celém světě, zejména ve věku od 20 do 45 let. Léčba je nutná pouze v případech, kdy má tělo konstantní vysokou nebo nízkou hladinu hormonů. V ostatních případech pomůže prevence. Aby se minimalizovala hypertenze nebo hypotenze před nebo během kritických dnů, ženy musí:

 • jíst méně smažené, sladké a slané;
 • odmítnout špatné návyky;
 • cvičit pravidělně;
 • nezanedbávejte spánek;
 • méně nervózní.

Přerušení práce krevních cév během menstruace jsou nestabilním příznakem. Jeho vzhled je vyvolán mnoha faktory - od počasí na ulici až po pracovní vytížení. Pokud je u ženy neustále pozorována hypertenze nebo hypotenze, je to důvod k návštěvě lékaře, protože vysoký nebo nízký krevní tlak může mít kromě hormonálních také jiné důvody.

Pokles tlaku před menstruací

Související a doporučené otázky

12 odpovědí

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,76% otázek.

Nízký krevní tlak a závratě před a během menstruace

Pocit závratě před menstruací není neobvyklý. Existuje mnoho možných příčin, z nichž většina souvisí s hormonálními změnami.

Jiné zdravotní stavy, jako je anémie, nízký krevní tlak a dokonce i těhotenství, vám mohou způsobit závratě. V některých případech nemusí být závratě vůbec spojeny s menstruací..

V tomto článku se budeme zabývat nejčastějšími příčinami závratí před menstruací, postupy, prevencí a tím, kdy navštívit lékaře..

Znamení těhotenství?

Závratě před menstruací mohou být známkou těhotenství. Závratě před těhotenstvím jsou spojeny se změnami v cévním systému, které způsobují změny objemu krve. Snížení objemu krve může vést k poklesu krevního tlaku, což může způsobit slabost a závratě.

Závratě způsobené těhotenstvím často doprovázejí další příznaky časného těhotenství, jako je nevolnost a zvracení. Pokud nemáte žádné další příznaky, je pravděpodobné, že závratě budou způsobeny jinými hormonálními změnami.

Proveďte těhotenský test první den zmeškané menstruace, abyste zjistili, zda jste těhotná nebo ne.

1. PMS

Předmenstruační syndrom (PMS) je běžný stav, který se vyskytuje asi pět (nebo více) dnů před menstruací. Předpokládá se, že příznaky PMS jsou způsobeny hormony.

Ačkoli existuje velmi malý výzkum vertigo a PMS, studie Trusted Source zjistila, že závratě způsobené změnami v hladinách estrogenu jsou běžným příznakem PMS..

2. DA

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je mnohem závažnější verzí PMS. Ženy s PDD pociťují devastující denní příznaky, které mohou vyžadovat psychologické a lékařské ošetření.

Cévní změny, ke kterým dochází před zahájením menstruace, mohou vést k závratím, které se mohou s PMDD zhoršovat.

3. Dysmenorea

Dysmenorea je stav charakterizovaný bolestivými obdobími.

V jedné studii studovalo více než 250 studentů univerzity běžné příznaky dysmenorey. Druhým nejčastějším příznakem bylo závratě, 48 procent studentů hlásilo závratě kvůli menstruaci.

4. Těhotenství

V raných fázích těhotenství hladiny estrogenu a progesteronu prudce stoupají. Tento posun hormonů způsobuje uvolnění a dilataci krevních cév, což vede ke snížení krevního tlaku. Takové posuny krevního tlaku mohou způsobit závratě a další cévní příznaky..

5. Anémie

Anémie z nedostatku železa u žen v plodném věku je obvykle způsobena ztrátou krve během menstruace. U tohoto typu anémie vede nízký obsah železa ke snížení produkce červených krvinek, což vede k nízké cirkulaci kyslíku.

Pokud máte obzvláště silné období, mohou být závratě způsobeny anémií z nedostatku železa.

6. Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak může způsobit, že se budete cítit slabí nebo závratě. Mnoho pohlavních hormonů v lidském těle má regulační účinek na krevní tlak.

Zatímco testosteron zvyšuje krevní tlak, estrogen jej snižuje. Hladiny estrogenu jsou vyšší týden před menstruací, což může snížit krevní tlak a způsobit závratě.

7. Nízká hladina cukru v krvi

Estrogen ovlivňuje nejen hladinu krevního tlaku, ale také hladinu cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi může vést k mnoha příznakům, včetně závratí.

Změny hladin cukru v krvi během menopauzy jsou obvykle způsobeny změnami hladin estrogenu. Podobné výkyvy hladin estrogenu během menstruačního cyklu mohou způsobit změny hladiny cukru v krvi..

8. Opakovaná migréna

Migréna je neurologický stav charakterizovaný extrémně bolestivými bolestmi hlavy a dalšími příznaky, jako jsou závratě, nevolnost nebo zvracení. Mnoho věcí bylo identifikováno jako spouštěč migrény, včetně hormonálních změn.

Hormonální změny před menstruačním cyklem mohou způsobit menstruační infekce. Menstruační migrény se mohou objevit z různých důvodů, včetně zvýšení zánětlivých prostaglandinů a nerovnováhy serotoninu.

9. Léky

Závrat může být také vedlejším účinkem některých léků. Podle studie přibližně 20 až 30 procent lidí pociťuje závratě jako vedlejší účinek léčby..

Mezi léky, které způsobují slabost a závratě, patří antibiotika, diuretika, protizánětlivé léky a další. Pokud užíváte tyto typy léků, můžete být před zahájením menstruace citlivější na závratě..

10. Jiné zdravotní stavy

Existují další zdravotní stavy nesouvisející s menstruací, které mohou způsobit závratě. Tyto zahrnují:

 • benigní paroxysmální poziční vertigo (BPPV)
 • meniérová nemoc
 • chronická migréna
 • infekce, jako je labyrinthitida

Když tyto stavy vzplanou před menstruací, může být lákavé je přisoudit menstruačním příznakům..

Další příznaky

Další příznaky, které mohou doprovázet závratě před menstruací, závisí na příčině.

U PMS, PMDD a dysmenorey mohou tyto příznaky zahrnovat výkyvy nálady, nespavost, GI nepohodlí a další. Pokud jste těhotná, příznaky časného těhotenství mohou zahrnovat také zvýšené močení, únavu a ranní nevolnost.

Nízkou hladinu cukru v krvi a nízký krevní tlak mohou doprovázet vážnější příznaky, jako je pocení, třes nebo dokonce ztráta vědomí. Tyto příznaky jsou nebezpečné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Migrenické záchvaty mohou mít také podobné neurologické příznaky. Tyto příznaky však obvykle vymizí po skončení útoku..

Během a po menstruaci

Hlavní příčinou závratí před menstruací jsou hormonální změny. Estrogen stoupá dvakrát během menstruačního cyklu - jednou během folikulární fáze a jednou během luteální fáze. Jelikož k jednomu zvýšení hladiny estrogenu dochází těsně před menstruací, je to závratě..

Těsně před ovulací však můžete pociťovat závratě z hormonálních změn. Tehdy jsou nejvyšší hladiny estrogenu a progesteronu, což může ovlivnit příznaky.

Léčba

Pokud jsou závratě před menstruací způsobeny hormonálními změnami, můžete své příznaky zmírnit změnami životního stylu, jako jsou:

 • pít hodně vody
 • dobře se vyspi
 • pravidelné sporty
 • jíst vyváženou stravu

U jiných příčin závratí před zahájením menstruace:

Anémie z nedostatku železa, kterou lze diagnostikovat krevními testy. Jakmile je diagnostikován, může lékař předepsat doplňky železa a nabídnout dietní doporučení ke zvýšení příjmu železa.

Nízký krevní tlak. Pokud k tomu dojde před zahájením menstruace, proveďte několik změn, které vašemu tělu pomohou. Pijte hodně vody, pomalu vstaňte a buďte si vědomi všech dalších příznaků, které se objeví.

Nízká hladina cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi před menstruací je pravděpodobně dočasným příznakem hormonálních změn. Jíst pravidelné a vyvážené jídlo může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.

Migréna. Nejdůležitějším krokem v léčbě je provedení změn v životním stylu, aby se zabránilo spouštěčům. Pokud to nestačí, zvažte možnost požádat svého lékaře o léky, které vám mohou pomoci.

Pokud jde o zdravotní stav a jiné léky, které způsobují závratě, je důležité vyhledat lékaře, aby provedl diagnostiku, léčbu a v případě potřeby úpravy léků.

Rizikové faktory

Některé návyky mohou ovlivnit hladinu hormonů, což může vést ke zvýšenému riziku závratí před menstruací. Tyto zahrnují:

 • chronický stres
 • nadváha
 • nevyvážená strava
 • některé léky
 • faktory prostředí, jako jsou toxiny

Některé zdravotní stavy mohou také způsobit nerovnováhu ve vašich hormonech, což může vést k závratím. Endokrinní společnost má kompletní seznam genetických podmínek, které mohou ovlivnit důležité hormony v těle.

Kdy navštívit lékaře

Zatímco některé závratě před menstruací mohou být běžným příznakem PMS, pamatujte na další příznaky. Pokud příznaky PMS, PMDD nebo dysmenorey zasahují do vašeho každodenního života, mohou vám pomoci některé léky.

Pokud jsou závratě doprovázeny závažnějšími příznaky, zpravidla navštivte svého lékaře, aby se ujistil, že se nic jiného neděje..

Výstup

Závrat před menstruací je často způsoben hormonálními změnami v menstruačním cyklu. PMS, PMDD a dysmenorea jsou nejčastější příčiny. Další stavy, které způsobují závratě, jako je nízký krevní tlak, mohou být také způsobeny hormonálními změnami během menstruace.

Změny životního stylu mohou pomoci zmírnit mnoho příznaků těchto stavů. Pokud však zaznamenáte jiné příznaky nebo závratě ovlivňující váš každodenní život, vyhledejte svého lékaře ohledně diagnózy a léčby..

Jak normalizovat krevní tlak během menstruace

Během celého menstruačního cyklu je dívčí tělo ovlivňováno hormony, které pravidelně zvyšují nebo snižují koncentraci v závislosti na aktuální fázi. Před nástupem a v prvních dnech krvácení čelí žena neobvyklým změnám nálady, podrážděnosti, bolesti v podbřišku a nevolnosti. Práce kardiovaskulárního systému je neoddělitelně spjata se stavem reprodukčních orgánů. Tlak během menstruace se proto může lišit od normálních ukazatelů..

Informace v tomto článku webu popisují příčiny a metody eliminace vysokého a nízkého krevního tlaku.

Vztah mezi tlakem a fázemi menstruačního cyklu

Na menstruační cyklus ženy mají vliv hormony. Látky jsou neustále v těle a kontrolují fungování reprodukčního systému a ovlivňují pravidelné vylučování a tvorbu endometria dělohy. Během měsíce se mění množství hormonu..

Tlak by měl být chápán jako síla, kterou krev působí na stěny cév. Závisí to na neurologických procesech v ženském těle a hormonálních hladinách. Jen málo lidí o tom ví, ale orgány endokrinního systému, včetně nadledvin nebo hypofýzy, významně ovlivňují krevní tlak..

Produkce adrenalinu, glukokortikosteroidů a aldosteronu ve správném množství zajišťuje cévní tonus. Během kritických dnů se mění úroveň vlivu pohlavních hormonů na tyto látky. Proto během menstruace tlak stoupá nebo klesá..

Příčiny kolísání TK před menstruací

Produkce biologických složek vaječníky a nadledvinkami není úplná bez účasti centrálního nervového systému, hypofýzy a hypotalamu. Progesteron je schopen ovlivnit práci posledního orgánu a vyvolat řadu příznaků, včetně odchylek krevního tlaku od normy.

Skok tlaku nahoru je spojen s akumulací tekutin v těle, které snižují kardiovaskulární systém. Srdeční frekvence se zvyšuje, aby se urychlil průtok krve. Pacient trpí známkami hypertenze.
Může se zvýšit krevní tlak před menstruací, doprovázený následujícími příznaky:

 1. Migréna.
 2. Nevolnost.
 3. Zarudnutí kůže na obličeji a krku.

Nejběžnější příčinou vysokého krevního tlaku je produkce adrenalinu nadledvinami. Pacient snadno podléhá úzkostným pocitům, puls se zrychluje. Některé ženy před menstruací pociťují depresi, která může také zvýšit krevní tlak. To je způsobeno účinkem progesteronu a estrogenu na produkci serotoninu, hormonu štěstí..

Nízký krevní tlak před menstruací je pozorován kvůli nedostatku užitečných složek v těle, jako jsou vitamíny a hořčík. Příznak se vyvíjí pod vlivem poklesu hladin hemoglobinu. Dalším důvodem hypotenze je nadměrná emocionalita dívky..

Mezi příznaky PMS doprovázející pokles krevního tlaku patří:

 • problémy se spánkem;
 • apatický stav;
 • slabost s menstruací;
 • problémy s gastrointestinálním traktem;
 • zvýšené pocení;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • sada několika kilogramů.

Proč tlak během menstruace skáče

Přítomnost vysokého krevního tlaku během menstruace není u všech pacientů inherentní. Stejně jako před kritickými dny spočívá příčina většiny ve změnách hormonálních hladin. Předmenstruační symptom se rozšíří do prvních dnů krvácení. Žena trpí variabilitou nálady, urogenitálními problémy a vysokým krevním tlakem.

Důvodem pro zvýšení indikátoru může být jedna z forem průběhu menstruace:

 1. Edematózní. Vyznačuje se poruchami vylučování tekutin z těla a jejich akumulací v tkáních. Zvyšuje se tlak na krevní cévy a zvyšuje se krevní tlak. Forma má další příznaky: otoky prstů dlaní a obličeje, problémy s močením, zácpa.
 2. Cefalgické. S tímto průběhem menstruace srdce pracuje ve zrychleném režimu. Žena cítí záchvaty hypertenze a bolesti hrudní kosti.

Nízký krevní tlak během menstruace nastává v důsledku mnoha faktorů:

 1. Změny hladin hormonů v těle.
 2. Emoční nestabilita.
 3. Vlastnosti samotné menstruace.
 4. Užívání léků.
 5. Dystonie a vazokonstrikce.
 6. Nedostatek stopových prvků v těle.

Patologie reprodukčního a urogenitálního systému často vedou k narušení hormonální rovnováhy v těle během menstruace. Žena následně ztrácí příliš mnoho krve. Množství hemoglobinu klesá a průtok krve se zpomaluje. Vyskytují se příznaky hypotenze. Konstantní hojné krvácení a periodické, dříve netypické, vedou ke snížení krevního tlaku..

Někdy je bolestivý syndrom během menstruace příliš silný na to, aby jej toleroval. V takových situacích používají pacienti k odstranění nepohodlí antispazmodické léky. Kromě zmírnění bolesti mají léky vazodilatační účinek a způsobují pokles krevního tlaku..

Zvýšená sekrece prostaglandinu v důsledku menstruace způsobuje migrény a hypotenzi.

Vegetovaskulární dystonie a onemocnění endokrinních struktur se během regulace zhoršují. Praskají pulsy, bolesti hlavy a krevní tlak se mohou snížit.

Nedostatek užitečných složek a energetických látek v důsledku stravy nebo nevyvážené výživy také vede k nepříjemným následkům. Bez dostatku vitamínů se průběh menstruace stává nestabilním a je doprovázen hypotenzí.

Odchylka tlaku po menstruaci

Nízký krevní tlak během menstruace by se měl na konci kritických dnů vrátit k normálu. První 2-3 dny po menstruaci se mohou také lišit v malých odchylkách krevního tlaku, ale poté symptom zmizí.

Mírné snížení nebo zvýšení tlaku pouze kvůli menstruaci nevede k vážným následkům. V případě závažné hypertenze nebo hypotenze po menstruaci se však zvyšuje riziko vzniku patologických stavů reprodukčního, endokrinního nebo kardiovaskulárního systému. V takových situacích byste neměli váhat ani se pokusit normalizovat krevní tlak pomocí improvizovaných prostředků. K určení příčiny odchylek je nutná okamžitá lékařská konzultace a diagnostika.

Co dělat jako první pomoc

Když tlak v tepnách klesá nebo stoupá před nebo během menstruace, musíte se pokusit zbavit se onemocnění pomocí neradikálních metod.

Terapie by měla být komplexní. K uvolnění těla a normalizaci metabolismu jsou vhodné:

 • masáže;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • správná výživa.

Pokud jsou odchylky krevního tlaku velké, musíte co nejdříve vyhledat pomoc od odborníka. Provede vyšetření, určí, proč k poruchám došlo, a předepíše nejvhodnější léčbu. V některých situacích je lepší zavolat sanitku..

Pokud tlak hodně vyskočí a konzultace s lékařem se odloží, lze provést následující opatření první pomoci:

 1. Při hypotenzi používejte analgetika.
 2. Během těžkého výtoku krve se vzdejte aktivní zábavy a uchýlejte se k odpočinku v posteli.
 3. Pokud se indikátor zvýšil, normalizujte jej spazmolytiky.
 4. Nezatěžujte tělo fyzicky během a několik dní před menstruací.

Užívání léků

Léčba pomůže eliminovat pokles nebo zvýšení tlaku..

Pokud je tlak před menstruací a během menstruace pod normální hodnotou, lékaři doporučují užívání analgetik. Mezi oblíbené léky patří Analgin, Coldrex a Paracetamol..

Hypertenze je léčena antispazmodiky. Kromě opatření ke snížení krevního tlaku díky fondům existuje:

 • zmírnění svalového napětí;
 • uklidňující nervový systém;
 • snížení stresu.

Často jsou jmenováni no-shpa, Trigan a Papaverin. Soudě podle komentářů a recenzí pacientů je však při užívání těchto léků možné negativní důsledky, proto by neměly být užívány bez lékařského předpisu..

Preventivní opatření

Když během menstruace stoupá nebo klesá arteriální tlak ženy, ne kvůli patologickým stavům, ale kvůli zvláštnostem průběhu menstruace, lze preventivním doporučením předcházet nepříjemným příznakům a dalším známkám PMS..

Ke zlepšení stavu kardiovaskulárního systému a hormonálních hladin stačí dodržovat několik pravidel:

 1. Vést zdravý životní styl, přestat kouřit a zneužívat alkohol.
 2. Dodržujte zásady zdravé výživy - vyhýbejte se sladkým, tučným, slaným a smaženým pokrmům.
 3. Pravidelně se věnujte kardio gymnastice, abyste zlepšili zdraví cév.
 4. Spěte alespoň 8 hodin denně.
 5. Vyvarujte se stresových situací a starostí.
 6. Sledujte vitamínovou a minerální rovnováhu v těle.
 7. Připravte si místo kávy zelený nebo bylinkový čaj.
 8. Pravidelně sledováno gynekologem, kardiologem, endokrinologem.
 9. Častější procházky venku.
 10. Někteří pacienti musí dodržovat terapeutickou dietu.

PMS a tlakové rázy jsou neoddělitelně spojeny. Jediný výskyt symptomu a normalizace stavu po menstruaci jsou přirozené. S výraznými výkyvy krevního tlaku, malátností během celého cyklu, nepohodlí v oblasti srdce, musíte být vyšetřeni na klinice. Včasná diagnóza přispívá k identifikaci patologií v raných fázích a ke stanovení individuální léčby změn krevního tlaku.

Jak se chová tlak v kritických dnech

Ženy se bohužel často musí během menstruace potýkat s problémy jiné povahy. Změny se týkají nejen emočního stavu, ale také fyzického. Některé ženy trpí během menstruace tlakem. V závislosti na vlastnostech těla se ukazatele zvyšují nebo snižují, což se neděje v jiné dny v měsíci.

 1. Vztah kardiovaskulárního a reprodukčního systému u žen
 2. Kolísání tlaku před menstruací
 3. Proč stoupá tlak před menstruací
 4. Proč tlak před menstruací klesá?
 5. Tlak a krevní cévy během menstruace
 6. Tlak po menstruaci
 7. Jak normalizovat krevní tlak během menstruace
 8. Kdy navštívit lékaře
 9. Drogy
 10. Pokud nízký krevní tlak přetrvává i po menstruaci
 11. Prevence problémů

Vztah kardiovaskulárního a reprodukčního systému u žen

Za regulaci menstruačního cyklu jsou odpovědné hormony, které jsou produkovány vnitřními orgány, mozek a centrální nervový systém jsou odpovědné za tento proces. Ke změně hormonálních hladin dochází v různých obdobích cyklu. Odchylka nastává před nástupem menstruace a tlak bude dočasně kolísat i po kritických dnech.

Uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci, stoupá hladina progesteronu v těle. Tento hormon vyvolává tvorbu tlakových rázů před menstruací. To se děje proto, že tímto způsobem se tělo připravuje na plod, uvolní se hladké svaly dělohy a objeví se nové cévy. V závislosti na zdravotním stavu cévního systému ženy tlak stoupá nebo klesá.

Kolísání tlaku před menstruací

Protože během tohoto období je tělo ovlivněno steroidním hormonem, stav cév se mění. Zvyšuje se krevní oběh, rozšiřují se krevní cévy, což způsobuje kolísání krevního tlaku. Dochází k akumulaci tekutiny, která vyvíjí tlak na kardiovaskulární systém.

U tohoto stavu jsou také zaznamenány doprovodné příznaky:

 • bolavé bolesti hlavy;
 • časté výkyvy nálady;
 • obecný otok;
 • averze k jídlu;
 • nespavost;
 • nepohodlí a bolest v oblasti mléčných žláz.

K těmto odchylkám dochází před menstruací a mohou přetrvávat po všechny kritické dny. Příznaky PMS se často objevují u žen, které trpí bolestivými menstruacemi.

Proč stoupá tlak před menstruací

Před kritickými dny mnoho žen pociťuje nesnesitelné bolesti hlavy. Vyskytuje se v důsledku zvýšení krevního tlaku. Pokud vyšetření provádí odborník, nejsou vždy zjištěna porušení.

Existují tři důvody pro tento stav:

 • Estrogeny ovlivňují rovnováhu vody a solí v těle, zatímco tekutina je zadržována v tkáních. Otok narušuje přirozený proces produkce hormonů, dochází k cévnímu tonusu.
 • Při neustálých výkyvech tlaku, kdy jsou cévy pravidelně zužovány a rozšiřovány, dochází k migrénám.
 • Podrážděnost během tohoto období je spojena s minimálním obsahem serotoninu v ženském těle. Existuje obecná slabost, apatie, zatímco cévy se také zužují..

U některých žen dochází k premenstruačnímu syndromu. Nadledviny aktivně produkují adrenalin, který vstupuje do krevního řečiště. Tento proces přispívá ke zvýšení srdeční frekvence, a tedy ke zvýšení krevního tlaku..

Proč tlak před menstruací klesá?

Za hlavní příčinu hypotenze se považuje nedostatek vitamínů, zejména hořčíku. Tento stav se často projevuje u žen s anémií. A také se problém vyskytuje u příliš emotivních lidí s následujícími příznaky před menstruací:

 • poruchy spánku;
 • ztráta výkonu;
 • Nadměrné pocení;
 • nadýmání;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nadváha.

Podobný jev nastává u žen, které zneužívají kouření a alkohol. Lidé bez špatných návyků, ale s psychoemotickými poruchami, jsou však také náchylní k této nemoci..

Tlak a krevní cévy během menstruace

Cévní dystonie také negativně ovlivňuje období kritických dnů. V oblasti srdce je bolest, je narušen krevní tlak. Vysoký krevní tlak v tomto okamžiku není odchylkou, nejčastěji k tomu dochází pod vlivem estrogenu.

Přítomnost indikátoru nízkého krevního tlaku naznačuje patologické procesy v těle ženy:

 • Nemoci reprodukčního systému, nádorové formace, které přispívají k hojnému krvácení. Poté hladina hemoglobinu v krvi prudce klesá, což negativně ovlivňuje cévní tonus. K úlevě od bolestivých křečí se ženy uchylují k antispazmodikům. Tyto léky účinně bojují proti bolesti, ale snižují cévní tonus.
 • Při aktivní koncentraci prostaglandinů v krvi se objevují bolestivé křeče. V tomto stavu klesá krevní tlak..
 • Ženy, které se neustále snaží zhubnout nalačno, často trpí nízkým krevním tlakem. Takový koníček je plný hormonálních poruch v těle. Někdy při aktivním hladovění nedochází k menstruaci po několik měsíců.

Tlakové rázy během menstruace negativně ovlivňují fungování těla. Zvláště když je tento stav pozorován každý měsíc po dlouhou dobu. Pokud jsou doprovodné příznaky považovány za neškodnější, je třeba řešit poruchy krevního tlaku pomocí léčby.

Tlak po menstruaci

Po skončení kritických dnů se tělo začne vracet k normálu, nálada se výrazně zlepší, zmizí apatie a bolesti hlavy. Kolísání krevního tlaku se však obtěžuje ještě několik dní. Tento proces je spojen s cyklickostí ženského těla..

Pokud vysoký nebo nízký krevní tlak přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, pak mluvíme o možných kardiovaskulárních patologiích. Zbytek příznaků PMS by měl také ustoupit. Věnujte zvláštní pozornost otoku, na konci kritických dnů se obnoví rovnováha vody a soli.

Jak normalizovat krevní tlak během menstruace

Nezanedbávejte příznaky, které se vyskytnou během menstruace, zejména bolest hlavy. Během tohoto období je tělo nejvíce náchylné k negativním změnám v životním prostředí. Pro toto období je proto vhodné vzdát se všech druhů špatných návyků..

Ke zmírnění stavu se doporučuje použít následující metody:

 • Naneste si na hlavu ubrousek namočený ve studené vodě. Pro tyto účely je také vhodná běžná topná podložka..
 • Nalijte horkou vodu do malé nádoby a přidejte pár kapek levandulového nebo rozmarýnového éterického oleje, poté nakloňte hlavu a dýchejte páry. Pro větší efekt můžete oleje vtírat do časové oblasti.
 • Nekonzumujte čokoládu, uzeniny a chlebové výrobky ani neomezujte jejich množství za den.

Kritické dny nejsou důvodem k restrukturalizaci obvyklého rytmu života. Pokud se však vyskytnou nějaké komplikace, objeví se silné krvácení, je vhodné strávit 2-3 dny v posteli. Protože fyzická aktivita vyvolává uvolňování krve.

Kdy navštívit lékaře

Pokud dříve byl tlak normální a během menstruace nekolísal, dávejte pozor na stav těla. Zvláště nebezpečné je, když příznaky přetrvávají 2–3 dny po ukončení menstruace. V tomto případě je pozorována hypertenze nebo hypotenze..

Drogy

Pokud krevní tlak v důsledku kritických dnů poklesne, je vhodné místo antispasmodik užívat analgetika. Tyto prostředky pomáhají normalizovat krevní tlak. Mezi ně patří: Analgin, Paracetamol, Coldrex, Teraflu.

Pokud naopak kritické dny vyvolávají zvýšení krevního tlaku, pak lékaři předepisují spazmolytika, pomohou uvolnit svaly, zmírnit úzkost a napětí. Mezi ně patří: No-shpa; Papaverin, Trigan,

Připomeňme si, že výše uvedené léky mají řadu vedlejších účinků. Proto se nedoporučuje používat je bez jmenování odborníka. Obzvláště opatrně používejte tyto léky pro dospívající..

Pokud nízký krevní tlak přetrvává i po menstruaci

Nejčastěji je hypotenze pozorována se slabostí cévního systému. Člověk se neustále cítí špatně, má sklon k častým mdlobám. Abychom se s touto nemocí vyrovnali, doporučuje se od mladého věku užívat speciální komplexy vitamínů a minerálů..

Pokud dojde k úzkosti, je povoleno užívat sedativa na bázi přírodních bylin. Chcete-li trénovat krevní cévy, aktivně se věnujte sportu, zvláště efektivnímu pro takový problém - plavání.

Prevence problémů

Podle statistik má více než 80% žen na celém světě příznaky PMS. Léčba je nutná, pokud přetrvávají nízké nebo vysoké hladiny hormonů. V ostatních případech musíte dodržovat preventivní doporučení:

 • Snižte množství stolní soli spotřebované denně na 5 gramů. Přesycení těla solí způsobuje patologické procesy. Doporučujeme solit jídlo pouze na talíři, a ne během vaření. Saláty dochuťte citronovou šťávou.
 • Fyzická aktivita je klíčem ke zdravému tělu. Existuje mnoho metod efektivního tréninku pro ženy: pilates, jóga, dechová cvičení. Jen nepřetěžujte tělo těžkými silovými cviky, problém se tak jen prohloubí.
 • Tlakové rázy jsou často ovlivněny kávou. Milovníci tohoto nápoje proto raději přecházejí na bylinkový čaj..

Měli byste kriticky zkontrolovat svou stravu, vyhnout se dlouhým přestávkám mezi jídly. Pokud budete postupovat podle těchto pravidel, uvidíte viditelné výsledky do 1 měsíce..

Indikátory tlaku pro menstruaci

Každý měsíc ženy v plodném věku pociťují odmítnutí endometria, vrstvy, která lemuje povrch dělohy zevnitř. Tento proces je doprovázen uvolňováním krve. Mnoho žen pociťuje celkovou nevolnost, zhoršenou náladu, bolesti v podbřišku, během menstruace se mohou objevit tlakové poklesy.

Jak krevní tlak souvisí s měsíčním cyklem?

Ženské tělo je velmi citlivé na změny hladin hormonů. Menstruační cyklus začíná první den krvácení. Po dva týdny poté se aktivně syntetizují různé hormony estrogenové skupiny. Nejdůležitější z nich pro udržení reprodukční funkce je estradiol.

Produkce biologicky aktivních látek probíhá ve vaječnících, nadledviny syntetizují malé množství hormonů.

Po ovulaci, ke které obvykle dochází uprostřed měsíčního cyklu, produkce estrogenu prudce klesá. Místo toho začne do krve vstupovat velké množství progesteronu. Tento steroidní hormon vytváří příznivé podmínky pro těhotenství. Pomáhá snižovat tonus hladkých svalů dělohy, podílí se na tvorbě plnohodnotného endometria s rozsáhlou vaskulární sítí.

Aby se zajistil průtok krve novými kanály, může tlak před vaší menstruací vzrůst. Pokud nedošlo k oplodnění, krátce před nástupem menstruace se obsah progesteronu prudce snižuje. Z tohoto důvodu mnoho dívek pociťuje příznaky poklesu krevního tlaku..

Produkce pohlavních hormonů úzce souvisí se syntézou biologicky aktivních látek, které regulují stav cév a srdce.

Adrenalin je aktivně produkován nadledvinami během stresových situací. Hormon vyvolává zvýšení srdeční frekvence a dýchání a také zužuje krevní cévy, v důsledku toho se zvyšuje tlak. Aldosteron způsobuje zadržování tekutin v těle ženy a kortizol nejen zadržuje sodík, chlór a vodu, ale také snižuje citlivost tkání na pohlavní hormony.

Příčiny nestabilního tlaku před menstruací

Komplex nepříjemných příznaků, které většina žen pociťuje krátce před začátkem nového cyklu, se nazývá premenstruační syndrom (PMS). Zhoršení pohody je často spojeno s nedostatečnou vaskulární odpovědí na změny hormonálních hladin.

5-7 dní před očekávaným nástupem krvácení se ženy cítí podrážděnější než obvykle. Objevují se záchvaty nevolnosti a bolesti v mléčných žlázách za hrudní kostí. Někteří si stěžují na zvýšenou produkci plynu, další poruchy trávicího traktu.

Často před menstruací stoupá tlak, který je doprovázen bolestí hlavy. Tento stav se vyskytuje s tendencí k určitým patologiím. Migréna se vyskytuje s nadbytkem prostaglandinů, což se často považuje za přístup v kritických dnech. Často dochází ke zúžení a uvolnění stěn krevních cév, doprovázené skoky krevního tlaku.

Edém se objevuje v poslední fázi cyklu téměř u každé ženy. Nadměrný obsah tekutin vyvolává nadměrné stlačení na stěnách velkých a malých tepen. Tlak stoupá.

Emoční nestabilita u PMS se projevuje bezpříčinnou slzavostí, pocitem deprese, melancholií.

Depresivní nálada přispívá k nadměrnému snížení hodnot krevního tlaku. Dívky, které jsou náchylnější k podrážděnosti, často trpí záchvaty vysokého krevního tlaku.

Zneužívání alkoholických nápojů kofeinem, stejně jako kouření, se nejlépe neodráží na stavu krevních cév. Cévní tonus se může snížit s nedostatkem vitamínů, mikroelementů.

TK během menstruačního krvácení

S nástupem nového cyklu je blahobyt ženy určen individuálními charakteristikami těla. Pro mnohé je vysoký krevní tlak během menstruace normou. Tento stav je doprovázen emoční depresí, bolestmi hlavy, bolestmi hlavy, ke kterým dochází v důsledku snížení hladiny hormonů serotoninu a progesteronu..

Kromě popsaných příznaků dochází k nadměrnému hromadění tekutiny, která působí komprimací na cévní stěny - dochází ke zvýšení tlaku. Odborníci se domnívají, že další faktory vyvolávající hypertenzní projevy:

 • nerovnováha vody a soli;
 • anamnéza osteochondrózy;
 • dysfunkce orgánů gastrointestinálního traktu;
 • patologie srdce, cévní systém;
 • nepříznivá dědičnost.

Nízký krevní tlak během menstruace také není neobvyklý. Při hypotenzi ženy pociťují bolesti hlavy a nevolnost, někdy záchvaty závratí končí mdlobami. Mnozí se cítí tak špatně, že ztrácejí schopnost pracovat několik dní..

Důvody pro nízký krevní tlak během menstruace jsou:

 • patologie gynekologické sféry zánětlivé a nezánětlivé povahy;
 • endokrinní poruchy;
 • srdeční choroba;
 • dodržování přísné stravy, dehydratace;
 • zneužívání antispazmodik a jiných anestetik;
 • dědičné faktory.

Důležité! U zdravých žen není vysoký nebo nízký krevní tlak během menstruace kritický.

Týden po zmizení výtoku je stav zcela normalizován. Obsah hemoglobinu stoupá na normální hodnoty, zlepšuje se zdravotní stav a nálada.

Co dělat se skoky krevního tlaku?

Nelze ignorovat zhoršení zdraví, bolesti hlavy spojené s poklesem tlaku během menstruace. Pokud se nepříjemné příznaky pravidelně opakují, je nutná konzultace s gynekologem nebo terapeutem. Po vyšetření odborník předepíše finanční prostředky, které zlepší stav krevních cév, hormonálního systému.

Existují však způsoby, jak nezávisle zmírnit nepříjemné příznaky doprovázející menstruaci a tlak s nimi spojený. Pokud malátnost vyvolává vysoký krevní tlak během menstruace, lékaři doporučují vzdát se kořeněných, kořeněných a slaných jídel, kávy a silného čaje. Antispazmodika pomohou zmírnit bolest: Drotaverin (No-Shpa), Spazgan, Spazmalgon.

Při silném otoku může být zapotřebí přírodní diuretikum.

Diuretické vlastnosti mají hrušky, okurky, celer, fenykl. Tyto produkty nejen odstraňují přebytečnou tekutinu a normalizují krevní tlak. Obsahují stopové prvky a vitamíny nezbytné pro zdraví. Stejně užitečné jsou infuze kořenů lopuchu, březových listů v kombinaci s křídlatkou, šípkami.

Pokud se během menstruace stane vysoký krevní tlak příčinou malátnosti, stojí za to omezit fyzickou aktivitu. Aromaterapie s éterickými oleji z levandule, pomeranče, máty nebo santalového dřeva pomůže zlepšit stav.

Fyzioterapie poskytuje výrazný hypotenzní účinek. Může to být masáž horní části zad, krku a hlavy.

Je povoleno aplikovat studené obklady na chrámy. Doba trvání těchto postupů by neměla přesáhnout 15 minut, lze je provádět 2-3krát denně.

Při nízkém krevním tlaku během krvácení se nedoporučuje užívat antispazmodika. Jsou nahrazeny analgetiky: Baralgin, Minalgin. Citramon, který obsahuje paracetamol a kofein, pomáhá zlepšit pohodu.

Ženám s hypotenzí se doporučuje pít kávu, silný sladký čaj. Je lepší, když jsou tyto nápoje horké. Můžete si vzít tinkturu Eleutherococcus, ženšen.

Teplá vyhřívací podložka aplikovaná po dobu 10-15 minut na spánky a čelo pomůže zmírnit bolesti hlavy a závratě. Pokud není možné takový postup provést, je nutné zahřát obličej, nos, paže, nohy.

Důležité! Pokud se záchvaty závratí často opakují, měly by ženy dodržovat mírný cvičební režim..

První 2 dny krvácení je lepší zůstat doma v klidném prostředí. Pokud je přesto nutné místnost opustit, oblékněte se tak, aby v zimě nepřechladla a v létě se nepřehřívala hlava a končetiny, jinak by se stav mohl zhoršit.

Prevence poklesu tlaku

Ženy, které mají v určitých obdobích menstruačního cyklu pravidelné zvýšení krevního tlaku, se musí poradit s gynekologem i s kardiologem nebo neurologem. Důvodem zhoršení zdraví mohou být problémy s centrálním nebo autonomním nervovým systémem, onemocnění srdce a cév. Možným důvodem pro zvýšení tlaku je hormonální nerovnováha. V takovém případě může být nutná náhradní terapie..

Zdravý životní styl pomáhá udržovat hladinu krevního tlaku v normálních mezích. Znamená to pravidelné cvičení, každodenní procházky na čerstvém vzduchu, zanechání špatných návyků - kouření, pití alkoholu.

Pokud je to možné, je třeba se vyhnout stresovým situacím.

Dalším faktorem přispívajícím ke zdraví ženy je správná výživa. Ve stravě by mělo převládat ovoce, zelenina, ryby. Je lepší zvolit chudé odrůdy masa. Je velmi důležité pít dostatek tekutin. Dámám náchylným k vysokému krevnímu tlaku během menstruace se doporučuje snížit příjem solí.

Dodržování výše uvedených doporučení vám pomůže vyhnout se nepohodlí během menstruace. Ženy v plodném věku musí pravidelně navštěvovat gynekologa. Pokud máte problémy s vysokým nebo příliš nízkým tlakem, poraďte se s odborníkem.

Tlakové skoky před menstruací - jak tomu zabránit?

Jen málo žen se může pochlubit absencí premenstruačního syndromu. Pro všechny postupuje svým vlastním způsobem. Toto období je v zásadě charakterizováno výkyvy nálady, zvýšenou chutí k jídlu a zadržováním vody v těle. Existují dívky, které mění svůj krevní tlak před menstruací.

Jak práce srdce a cév závisí na menstruačním cyklu?

Krevní tlak závisí na účinku krevního tlaku na stěny cév. Tento proces je regulován nervovým systémem a hormony. Ten je také zodpovědný za reprodukční funkci těla..

Nadledviny, hypotolamus a hypofýza produkují aldosteron, adrenalin a glukokortikoidy, které jsou odpovědné za vaskulární tonus. Regulují také hladinu pohlavních hormonů. Koncentrace těchto látek se v průběhu cyklu mění..

Po zrání vajíčka uprostřed cyklu převládá v těle progesteron. Podílí se na přívodu krve do reprodukčních orgánů. Tento hormon podporuje tvorbu endometria a nových krevních cév nezbytných pro plod. Významná koncentrace progesteronu v krvi ovlivňuje celkový krevní tlak

Je zajímavé, že vztah mezi hormonálními hladinami a krevním tlakem je vzájemný. To znamená, že hormonální rázy mění krevní tlak a zvýšení nebo snížení tlaku ovlivňuje produkci hormonů.

Příčiny a příznaky hypertenze před menstruací

Expanze cév v děloze a zvýšení jejich počtu pod vlivem progesteronu přispívá k tomu, že tlak před menstruací stoupá. Zároveň se zvyšuje množství estrogenu. Zadržuje vodu v těle. V důsledku otoku jsou cévy stlačeny, což vyvolává skoky krevního tlaku. Z tohoto důvodu někdy za hrudní kostí je bolest, srdeční rytmus je narušen. Tekutina také stagnuje v mozku. Proto se zvyšuje nitrolební tlak před menstruací..

PMS změny nálady jsou také závislé na hormonech. Faktem je, že během tohoto období hladina serotoninu, který je zodpovědný za pozitivní emoce, prudce klesá. Existuje nervové napětí, podrážděnost a slzavost. Tyto změny vyvolávají zvýšení krevního tlaku. Příznaky naznačující vaskulární hypertonicitu před menstruací:

 • bolest hlavy;
 • závrať;
 • slabost;
 • rychlá únavnost.

Opačná situace s tlakem obvykle nastává u emocionálně nestabilních žen. Podobný jev je také spojen s nedostatkem hemoglobinu a vitamínů. Tento stav je charakterizován následujícími příznaky:

 • ospalost;
 • apatie;
 • slabost;
 • nadýmání;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • zvýšené pocení;
 • nedostatek chuti k jídlu.

S nástupem menstruace klesá hladina progesteronu v těle. Děloha je očištěna od vnitřní vrstvy a přebytečné krve. Aby se zabránilo kritickým ztrátám krve, klesá během menstruace krevní tlak. Pokud tonometr obvykle ukazuje 120/80, je možná mírná odchylka od normy, maximálně 110/70. Pokud tlak poklesne pod přípustnou hranici, měli byste myslet na své zdraví a životní styl. Důvody těchto skoků možná spočívají v následujících věcech:

 1. Gynekologická onemocnění. Přítomnost cyst a polypů v děloze vede k těžkým obdobím. V důsledku těžké ztráty krve klesá hemoglobin. Krev cirkuluje pomaleji cévami, krevní tlak klesá.
 2. Užívání léků. Bolestivý syndrom, který je v kritických dnech pravidelně znepokojující, si ženy zvyknou ulevit spazmolytiky. Bolest zmizí uvolněním křeče. Výsledkem je, že se cévy rozšíří a způsobí hypotenzi..
 3. Vlastnosti hormonálního pozadí. Převaha estrogenů nad progestiny pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi. Z tohoto důvodu se cévy rozšiřují a objevuje se slabost. Tímto problémem obvykle trpí kuřáky a ženy s podváhou..

Pokud je vše v pořádku se zdravím ženy, je snadné se zbavit tlakových ztrát změnou životního stylu na období PMS a menstruace. Nejprve byste měli přehodnotit výživu. Před menstruací se doporučuje konzumovat méně soli, přestat jíst mastná, smažená a uzená jídla. Přejídání se v takové dny nestojí za to. Je důležité pít hodně čisté vody a snížit množství kávy a čaje. Je lepší odložit diety na další období cyklu. Vitamíny pomohou, když není možné vyvážit stravu.

Dívky, jejichž krevní tlak stoupá před menstruací nebo naopak, klesají, je užitečná lehká fyzická aktivita. Pokud je PMS doprovázena silnou nervozitou, musíte se předem ujistit, že v těchto dnech nejsou žádné důležité věci nebo tvrdá práce..

Skok krevního tlaku na konci menstruačního cyklu je normální. Pro některé jsou výrazné, jiné si je nevšimnou. Pokud tento stav způsobuje značné nepohodlí, musíte vyhledat pomoc od gynekologa nebo endokrinologa.

Estrogeny v těle ženy jsou nejdůležitějšími pohlavními hormony. Ovlivňují orgány reprodukčního systému, ovlivňují fungování nervového systému a účastní se mnoha metabolických procesů.