Menstruační cyklus: fáze a období ovulačního cyklu

Hlavní rozdíl mezi ovulací a menstruací spočívá v tom, že ovulace je uvolňování vajíček z vaječníků, zatímco menstruace je pravidelný odtok krve a sliznic z vnitřní výstelky dělohy. Ovulace se navíc vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu, zatímco menstruace je počáteční událostí menstruačního cyklu, která označuje začátek nového cyklu..

Ovulace a menstruace jsou dvě události menstruačního cyklu. Obě události jsou regulovány hormony estrogen, progesteron, FSH a LH.

Pokryté klíčové oblasti

1. Co je ovulace
- identifikace, vývoj folikulárních vaječníků, uvolňování oocytů
2. Co je to menstruace
- odhodlání, osud děložní sliznice
3. Jaké jsou podobnosti mezi ovulací a menstruací
- Stručný popis společných rysů
4. Jaký je rozdíl mezi ovulací a menstruací
- Porovnání hlavních rozdílů

Základní podmínky

Estrogen, FSH, LH, menstruační cyklus, menstruace, ovulace

Co je ovulace

Ovulace je uvolňování vajíček uprostřed každého menstruačního cyklu. To zahrnuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníku a jeho zatlačení dolů do vejcovodů, aby bylo vajíčko k dispozici pro oplodnění. U lidí jeden vaječník dozrává vajíčko najednou. Vývoj vajíček ve vaječníku je stimulován FSH (folikuly stimulujícím hormonem), což je typ gonadotropinu produkovaného přední hypofýzou. FSH také stimuluje produkci estrogenu vaječníkem. Estrogen je zodpovědný za přípravu dělohy na událost oplodnění. Hladiny estrogenu jsou na začátku menstruačního cyklu nízké, ale postupně se zvyšují s vývojem folikulu. Vysoká hladina estrogenu stimuluje produkci plodného cervikálního hlenu.

Obrázek 1: Ovulace

Rychlé zvýšení hladin LH (luteinizačního hormonu) stimuluje prasknutí vyvinutého folikulu a uvolňuje vajíčko. Vajíčko uvolněné z vaječníku může v ženském reprodukčním systému přežít pouze 24 hodin. Den ovulace je tedy nejplodnějším dnem v menstruačním cyklu. Jelikož však spermie mohou v ženském reprodukčním systému přežít 3–5 dní, je plodné období menstruačního cyklu známé jako plodné okno. Navíc prasklý folikul ve vaječníku začíná produkovat progesteron, který vytváří stěnu dělohy..

Co je to menstruace

Menstruace je periodický proces vylučování materiálů z výstelky dělohy. K tomu dochází na začátku každého menstruačního cyklu. Pokud vajíčko není oplodněno, hladiny estrogenu a progesteronu se postupně snižují. Když jsou tyto hormony nízké, začne se rozpadat výstelka dělohy. Tato podšívka se během menstruačního cyklu prolévá krví. První den menstruačního cyklu se považuje za první den následujícího menstruačního cyklu..

Obrázek 2: Události menstruačního cyklu

Menstruace začíná 14 dní po ovulaci a menstruační období může být 21-42 dní v závislosti na jednotlivci. Hlavní úlohou menstruace je příprava stěny dělohy na další menstruační cyklus..

Podobnosti mezi ovulací a menstruací

 • Ovulace a menstruace jsou dvě události menstruačního cyklu.
 • Oba se vyskytují u žen.
 • Oba procesy se opakují v intervalech 28 dnů.
 • Výskyt těchto dvou událostí je regulován hormony..

Rozdíl mezi ovulací a menstruací

Definice

Ovulace označuje uvolňování vajíček z vaječníku, zatímco menstruace označuje proces vylučování krve a dalšího materiálu z výstelky dělohy v intervalech přibližně jednoho lunárního měsíce od puberty do menopauzy, s výjimkou případů těhotenství. Tato definice vysvětluje důležitý rozdíl mezi ovulací a menstruací..

Vstup

Ovulace nastává každý 14. den menstruačního cyklu, zatímco menstruace nastává první den menstruačního cyklu.

Tělesná teplota

Tělesná teplota se zvyšuje s ovulací a tělesná teplota klesá s menstruací.

Hladiny hormonů

Hladiny estrogenu, FSH a LH jsou vysoké během ovulace, zatímco hladiny estrogenu, progesteronu, FSH a LH jsou nízké během menstruace.

Vliv

Sekreční období dělohy začíná ovulací, zatímco menstruace vytváří bolest, křeče, únavu a emoční poruchy.

Závěr

Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do dělohy. Vyskytuje se každý 14. den menstruačního cyklu. Menstruace je ztráta vnitřní výstelky dělohy spolu s krví, když uvolněné vajíčko ještě nebylo oplodněno. To znamená začátek dalšího menstruačního cyklu. Hlavní rozdíl mezi ovulací a menstruací spočívá v typu procesu a jejich roli v reprodukci..

Odkaz:

1. „Menstruační cykly a ovulace.“ Pochopte ženský menstruační cyklus, ovulaci a období, 2. listopadu 2017.,

Co je ovulace - je to menstruace nebo ne?

Ne všechny dívky vědí, co je ovulace, zvláště pokud ještě nejsou vdané. Někteří věří, že ovulace je menstruace, jiní s tím nesouhlasí, ale také nemohou uvést přesnou definici..

Ve skutečnosti se tato otázka začíná obávat dívek, až když začne intimní vztah..

Někdo se chce vyhnout nechtěnému těhotenství a někdo naopak skutečně chce otěhotnět.

Co je ovulace

Proces opuštění vaječného folikulu se nazývá ovulace. Hnojení je možné pouze v procesu zrání vajíček. Proto je pro pár plánující těhotenství velmi důležité znát přesný čas nástupu ovulace..

Ovulace s normálním fungováním těla bez doprovodných onemocnění a onemocnění se vyskytuje v průměru jednou za měsíc. Individuální vlastnosti konkrétní ženy, včetně menstruačního cyklu, mají přímý dopad na zrání vajíčka.

Během roku bez ovulace může žena projít několika cykly, což se považuje za normální. Anovulační cykly se s věkem zvyšují, což vede k potížím s koncepcí v období 30-35 let.

Pokud je koncepce plánována na 40 let, vyvstává přirozená otázka o období ovulace, které může nastat za několik měsíců. K ukončení ovulace dochází během menopauzy.

Výpočet dne, kdy dojde k ovulaci

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28–32 dní. K výpočtu přesného dne ovulace je zapotřebí konkrétnějšího výzkumu..

K tomu obvykle dochází 14. – 16. Den, což odpovídá polovině menstruačního cyklu. Přesnější údaje však poskytnou výsledky víceměsíční studie grafu bazální teploty..

Kalendář je snadnější způsob výpočtu ovulace. K tomu se do periodického kalendáře od začátku posledního cyklu započítává 14 dní..

Právě tento den označuje střed ideálního 28denního cyklu. Znamená to však 14. den nutně ovulaci??

Ne tak často podle lékařů existuje proces ideálního, klasického zrání vajíčka. U mnoha žen se toto období pohybuje od 11 do 21 dnů, což se počítá od prvního dne posledního propuštění..

V tomto případě je přibližně 12-16 dní před nástupem dalšího období. Fyzický a emoční stav, hormonální pozadí ženy, má přímý dopad na zrání, ke kterému může dojít v různých dnech cyklu. Medicína zná případy dvojité ovulace v jednom menstruačním cyklu.

Doba ovulace

Po opuštění vaječníku je vajíčko již plně připraveno k oplodnění. Sestupuje podél vejcovodu ve směru dělohy, ve které je oplodněna. Pokud proces proběhl dobře, je fixován na stěnu dělohy.

Za ideální dny pro početí se považují 2–3 dny před a 1 den po ovulaci a nejvhodnější je den samotné ovulace. Proto je velmi důležité dodržovat ovulační kalendář, který jasně dává jasnou představu o délce a načasování zrání vajíček..

Životaschopnost zralého vajíčka trvá pouze 24 hodin, takže bezpečné dny přicházejí za den a pravděpodobnost početí je snížena na nejnižší míru.

Známky ovulace

Je možné rychlé početí dítěte se správným a přesným určením data a trvání ovulace. Bez použití lékaře doma se proto používají následující metody:

 • Pokud je cyklus pravidelný a stabilní, pak se výpočet sníží na sledování ovulace podle menstruačního kalendáře. Zrání v normálním cyklu probíhá uprostřed cyklu. Abychom však pochopili, že k dozrávání došlo v naplánovaných dnech, musíte použít další metody stanovení.
 • Zrání vajíčka může být indikováno výsledkem bazální teploty. Když se rektální teplota vynese měsíčně, stanoví se špičková teplota, která odpovídá procesu ovulace. Preovulační teploty se liší od špičkových hodnot asi o půl stupně.
 • Další způsob, jak určit ovulaci, je testovací proužek. Jsou velmi podobné testům, které určují těhotenství, ale dvojitá lišta neznamená úspěšné početí, ale proces ovulace..

Doba početí po ovulaci

Spermie má asi den na to, aby se setkala a oplodnila vajíčko. Během tohoto období prožívá žena zvýšenou sexuální touhu..

Pokud proces početí neproběhl, pak vajíčko zemře ve vejcovodu za den. To vede k výskytu menstruace. Děloha se vyčistí, aby získala nové vajíčko.

Menstruace začíná 13 dní po smrti vajíčka. To znamená, že menstruace je důsledkem uvolnění neoplodněného vajíčka.

Ale v případě, že došlo k procesu početí, oplodněné vajíčko se spustí do dělohy během 6-12 týdnů. Po opravě dochází k těhotenství.

Během něhož vaječníky přestanou fungovat. Tím se zastaví produkce nových vajec, proces ovulace nedojde, protože opětovné hnojení je nemožné.

Ovulace během menstruace: mýtus nebo realita?

S nástupem puberty se ženský reprodukční systém stává cyklickým, což poskytuje příroda. Podle plánu jeden stav nahrazuje druhý a vyznačuje se určitými změnami v těle. Studie těchto změn naznačuje, že pravděpodobnost otěhotnění existuje pouze ve dnech ovulace a menstruační období je nejbezpečnější pro nechráněný styk. Každý systém však může selhat. Promluvme si o tom podrobněji.

 1. Co je ovulace
 2. Známky ovulace
 3. Co je to menstruace
 4. Může dojít k ovulaci během menstruace??
 5. Jak zjistit, zda ovulujete během menstruace

Co je ovulace

Toto je období ve vašem cyklu, kdy s největší pravděpodobností otěhotníte. Je to způsobeno zráním vajíčka a jeho schopností oplodnit se, v důsledku čehož opouští ovariální folikul a přesouvá se do vejcovodů. Také endometriální vrstva v děloze zesiluje - v případě oplodnění se k ní připojí vajíčko.

p, blockquote 3,0,1,0,0 ->

K ovulaci obvykle dochází jednou za měsíc, ale odchylky několika dní se také považují za normální. U standardního cyklu 28 dnů dochází k uvolnění vajíčka 14. den. Doby cyklu jsou však často nepřesné. Mezi důvody - stres, nemoc, změna ročního období - je zkrátka vzácný stabilní cyklus. Někdy nedojde k zrání - tento cyklus se nazývá anovulační. Pokud k těmto cyklům nedochází příliš často, není se čeho bát. S věkem však dochází k postupnému nárůstu počtu anovulačních cyklů - takto se tělo připravuje na nadcházející menopauzu..

Známky ovulace

 1. Vaginální výtok se stává hojným a viskózním (jasný nebo bělavý výtok se považuje za normální).
 2. Kreslení bolesti v dolní části břicha - to je pravděpodobně způsobeno otokem folikulů ve vaječnících. Bolest je akutní a v době uvolnění vajíčka je pociťována pouze na jedné straně. V důsledku prasknutí folikulu může být mírná přítomnost krve.
 3. Nadýmání je dalším běžným příznakem, stejně jako zvětšené vaginální rty..
 4. Hrudník je citlivý a bolestivý na dotek. Důvodem je změna hormonálních hladin.
 5. Ze stejného důvodu se může dočasně změnit vnímání chuti a může se zhoršit čich..
 6. Zvýšená touha a výskyt specifického zesíleného zápachu je dalším faktorem ovlivňujícím hormony. Tento příznak je způsoben přírodou, aby zvýšil pravděpodobnost početí..

Přibližná doba aktivity vajec není delší než 24 hodin, ale existují výjimky. V tuto chvíli se musí setkat se spermatem, aby dosáhla příznivého početí. V opačném případě je vajíčko odmítnuto a nástup menstruace - začátek nového cyklu.

Co je to menstruace

Menstruace je období cyklu, během kterého se obnovuje endometrium (vnitřní vrstva dělohy). Menstruace je nutná, aby se odstranilo zničené vajíčko a horní vrstvy endometria, které odumřely jako zbytečné - tento proces způsobuje krvácení, protože exfoliované endometrium odhaluje kapiláry ve stěně dělohy. Tmavá barva a hustá konzistence krve jsou spojeny s přítomností výše uvedených prvků.

p, blockquote 6,0,0,0,0 ->

Menstruační cyklus trvá přibližně 4 až 6 dní. V počátcích se mohou objevit kontrakce dělohy, která odmítá zbytečné prvky, křeče a silné bolesti v dolní části břicha..

Může dojít k ovulaci během menstruace??

Ve skutečnosti se to může skutečně stát - když dojde k ovulaci současně s menstruačním cyklem. Tato ovulace je považována za spontánní..

Příčiny ovulace během menstruace:

 1. Za prvé, jedná se o nepravidelný cyklus - příliš dlouhý nebo naopak krátký - pokud je kratší než 28 dní, je možné, že dvě vajíčka dozrávají najednou a doba početí může spadnout na poslední dny menstruace. A při nepřítomnosti menstruace po dobu několika měsíců je obecně obtížné určit dobu ovulace, která může způsobit neplánované těhotenství.
 2. Zadruhé, hormonální nerovnováha. Stres, nesprávné užívání hormonálních léků, včetně antikoncepce, onemocnění reprodukčního systému, změna klimatu - všechny tyto faktory mohou způsobit nepravidelnost ovulace a v případě nechráněného sexu vést k početí.
 3. Za třetí, důvodem může být časné zrání vajíčka - pokud k němu došlo v posledních dnech menstruace. Takové situace vyvolávají v raných fázích komplikace. Zejména se objevuje pravděpodobnost odmítnutí embrya - nemůže se připojit k děloze, protože endometriální tkáň neměla čas růst. Dojde k potratu, který si většinou nevšimne - koneckonců nedošlo k žádnému zpoždění.
 4. Nakonec se to může stát kvůli kouření a pití alkoholických nápojů, na pozadí infekčního onemocnění zánětlivého charakteru nebo v případě užívání silných drog.

Jak zjistit, zda ovulujete během menstruace

Bohužel v případě menstruace je velmi obtížné tyto příznaky sledovat, protože v prvních dnech menstruace je také bolestivá bolest, citlivost a mírné zvětšení prsou charakteristické pro ovulaci, a vzhledem k množství menstruační krve je obtížné pochopit povahu výtoku..

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Toto překrývání příznaků ztěžuje přesnost určení, zda existuje riziko otěhotnění v měsíčních dnech, ale existuje několik způsobů, jak určit ovulaci.

 1. Pokud během menstruace krev nemá nasycenou šarlatu, ale bledý, nahnědlý a růžový odstín, je s největší pravděpodobností zředěna ovulačními sekrecemi, a aby se zabránilo pravděpodobnosti těhotenství, měli byste se zdržet nechráněného styku.
 2. Během ovulace je děložní čípek měkký, uvolněný, otevírá se a stoupá - pravděpodobnost otěhotnění je pak nejvyšší. Pak se to postupně zhoršuje a zavírá - k tomu dochází přibližně po dni a zesiluje se, jak se blíží kritické dny. V případě ovulace bude děložní čípek v těchto dnech široce otevřený..
 3. Stupeň dilatace děložního čípku můžete zkontrolovat prsty. Možná nebude možné poprvé určit, zda je vysoká nebo nízká, měkká nebo tvrdá. Navíc ne každý s takovým postupem souhlasí. Tato metoda v kombinaci s ostatními však může poskytnout opravdu jasný obraz..
 4. Analýza cervikální tekutiny - tato metoda je dostupná pro každou ženu a spočívá v kontrole výtoku dotykem. Chcete-li to provést, musíte si vzít několik sekrecí na dosah ruky a protřít mezi indexem a palcem..
 5. Suchý a hrudkovitý výtok znamená, že sperma v takovém prostředí nepřežije a nedošlo k ovulaci. Bělavý, krémový a mléčný tekutý výtok je nejúrodnější půdou pro spermie, ve které mohou žít až pět dní..
 6. Ihned v předvečer, v den ovulace a dokonce i po ní, charakteristický výtok - průsvitný, hustý a velmi viskózní - to znamená, že se může protáhnout mezi prsty.

Analýza tekutin by neměla být prováděna po pohlavním styku (protože v každém případě - s ochranou nebo bez ní - bude narušeno přírodní prostředí), v případě vzrušeného stavu (protože to vyvolává nadměrný výtok) a za přítomnosti genitálních infekcí - v tomto případě nelze spolehlivě určit povahu hlenu.

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Ovulační test je nejjistější způsob, jak zjistit pravdu. Pokud všechny ostatní metody nefungují nebo neposkytují dostatečné informace, měli byste zkusit použít testovací proužky..

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

V souhrnu lze konstatovat, že pravděpodobnost otěhotnění během menstruace je nejvyšší v následujících případech: nepravidelnosti cyklu, opožděná menstruace, zvýšené množství viskózních sekrecí, dilatace děložního čípku, měsíční krev bledého stínu, nesprávné použití konzervačních látek.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Pokud svému tělu věnujete dostatek času a naučíte se rozumět vlastnostem svého reprodukčního systému, bude mnohem snazší vyhnout se nechtěnému těhotenství..

Menstruační cykly a ovulace

Váš menstruační cyklus

Pravděpodobně toho víte hodně o svém menstruačním cyklu, například frekvenci a intenzitu menstruace. Zde se blíže podíváme na ženský menstruační cyklus, ovulaci a období. Nepochybně nemůže žádný web nahradit kompletní konzultaci se zdravotnickým pracovníkem, pomůžeme vám však získat obecnou představu o tom, jak k tomu dochází..

 • Pochopení menstruačního cyklu
 • Menstruace (menstruace)
 • Příprava na ovulaci
 • Ovulace
 • Po ovulaci
 • Příprava na další období

Pochopení menstruačního cyklu

Trvání ženského cyklu není stejné. Nejběžnější délka cyklu je 23 až 35 dní. Rozdíl v délce menstruačního cyklu se obvykle týká období před ovulací (tzv. Folikulární nebo folikulární fáze). U většiny žen trvá od ovulace (kdy se vajíčko uvolní z vaječníku) do nástupu menstruace (tzv. Luteální fáze) 12 až 16 dní.

Fáze menstruačního cyklu

Menstruace (menstruace)

První den menstruačního cyklu je první den menstruace (1. den). Menstruace pak trvá 3 až 7 dní. Pravděpodobně víte, že v přítomnosti menstruačních křečí zažíváte nejbolestivější pocity v prvních několika dnech menstruace. Je to proto, že vaše hormony aktivně podporují odmítnutí výstelky dělohy, která rostla během předchozího menstruačního cyklu..

Příprava na ovulaci

Na začátku vašeho cyklu hypofýza, žláza umístěná na spodní části mozku, uvolňuje folikuly stimulující hormon (FSH). Je to hlavní hormon, který stimuluje vaječníky k produkci vajíček. Folikuly jsou vezikuly naplněné tekutinou ve vaječnících. Každý folikul obsahuje nezralé vejce. FSH podporuje zrání řady folikulů a produkci hormonu estrogenu. První den menstruace jsou hladiny estrogenu nejnižší. Poté začne stoupat spolu se zráním folikulů..

Jak se folikuly vyvíjejí, obvykle se jeden z nich stává „dominantním“ a vajíčko v tomto velkém folikulu dozrává. Současně je zvyšující se hladina estrogenu v těle zodpovědná za nasycení sliznice děložní dutiny živinami a krví. Tím je zajištěno, že v případě těhotenství má oplodněné vajíčko všechny živiny a podporu, kterou potřebuje k růstu. Vysoké hladiny estrogenu také přispívají k produkci hlenu, prostředí příznivému pro spermie (nebo vědecky cervikální hlen plodné fáze). Možná jste si všimli tenkého lepkavého výboje, který může mít zakalený bělavý odstín. Spermie se tímto hlenem snáze pohybují a přežívají několik dní..

Vaše tělo vytváří hormony, které řídí váš menstruační cyklus. Na začátku cyklu je hormon stimulující folikuly (FSH) důležitým hormonem. Zvýšení FSH podporuje zrání folikulů ve vaječnících (vezikuly naplněné tekutinou obsahující vždy jedno nezralé vajíčko) a začátek produkce druhého hormonu, estrogenu.

Pochopení ovulačního cyklu

Ovulace

Hladina estrogenu v těle stabilně stoupá a v určitém okamžiku vede k prudkému zvýšení hladiny luteinizačního hormonu (ovulační nárůst LH). Nárůst LH vede k prasknutí dominantního folikulu a uvolnění zralého vajíčka z něj, které pak vstupuje do vejcovodu. Tento proces se nazývá ovulace..

Mnoho žen věří, že k ovulaci dochází 14. den, ale průměr je 14 dní a většina žen má tendenci ovulaci v jiný den menstruačního cyklu. Den ovulace se liší od cyklu k cyklu. Některé ženy tvrdí, že během ovulace zažívají bolestivé křeče, ale většina žen nic necítí a ovulace zmizí bez známek.

Hladina estrogenu v těle stále stoupá a v určitém okamžiku vede k prudkému nárůstu LH - nárůstu LH. Tento nárůst LH iniciuje ovulaci - v okamžiku, kdy se z vaječníku uvolní vajíčko. Ačkoli si mnoho žen myslí, že k ovulaci dochází 14. den, skutečný den ovulace závisí na délce cyklu. Některé ženy během ovulace pociťují křeče.

Po ovulaci

Jakmile je vejce uvolněno, pohybuje se vejcovodem směrem k děloze. Jeho životní cyklus je až 24 hodin. Životní cyklus spermií je však variabilnější a obvykle se pohybuje od 3 do 5 dnů. Dny bezprostředně předcházející ovulaci a den samotné ovulace jsou tedy nejplodnější - právě tehdy máte největší šanci na otěhotnění. Ihned po ovulaci začne folikul produkovat další hormon - progesteron.

Progesteron přispívá k následné přípravě sliznice děložní dutiny pro přijetí oplodněného vajíčka. Mezitím se prázdný folikul ve vaječníku začne stahovat, ale nadále produkuje progesteron a začíná produkovat estrogen. Během této doby můžete zaznamenat syndrom předmenstruačního napětí (PMS), jako je citlivost prsou, nadýmání, ospalost, deprese a podrážděnost..

Po uvolnění se vejce pohybuje vejcovodem do dělohy. Vaječná buňka žije od 12 do 24 hodin, ale vzhledem k tomu, že sperma žije několik dní, je při nechráněném sexu v den ovulace a den před tím největší plodnost a nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění. Ihned po ovulaci začne zničený folikul produkovat další hormon zvaný progesteron..

Příprava na další období

Když se prázdný folikul zmenší v případě neoplodněného vajíčka, hladina estrogenu a progesteronu klesá. Při absenci vysoké hladiny hormonů k udržení nezbytného prostředí se nahromaděná hmota sliznice děložní dutiny začne odlupovat a tělo se jí zbavuje. To představuje začátek menstruace a začátek dalšího cyklu..

Když se prázdný folikul zúží, vaše hladina progesteronu se sníží, pokud se oplodněné vajíčko nepřipojí k děloze. Děloha již nemusí udržovat prostředí podporující dítě, takže tělo se musí restartovat a připravit se na další cyklus. Příznaky pre-lokálního napětí (PMT) začnou ustupovat. Bez vysokých hladin hormonů pro udržení nezbytného prostředí se vytvořená výstelka dělohy začne rozpadat a tělo ji začne vylučovat. Toto je začátek menstruace a další cyklus..

V případě oplodnění vajíčka a jeho fixace v děloze je prázdný folikul podporován zvýšenou hladinou těhotenského hormonu (lidský choriový gonadotropin). Produkce estrogenu a progesteronu pokračuje dlouhou dobu, dokud není placenta dostatečně silná, aby podporovala vyvíjející se embryo.

Oplodněné vajíčko se váže na výstelku děložní dutiny. K tomu obvykle dochází týden po oplodnění..

Po implantaci vajíčka začne vaše tělo produkovat těhotenský hormon, lidský choriový gonadotropin (hCG), který udrží prázdný folikul aktivní. Bude pokračovat v produkci estrogenu a progesteronu, aby se zabránilo odmítnutí děložní výstelky, dokud se nevytvoří placenta, která obsahuje všechny živiny nezbytné pro embryo, na podporu těhotenství..

Ovulace se liší od menstruace

Všiml jsem si, že v poslední době se lidé díky vývoji médií a dostupnosti internetu začali více zajímat o informace o svém zdraví. Jako lékaře mě to nemůže jen radovat, ale jsou tu i znepokojující momenty. Z nějakého důvodu si lidé myslí, že když si přečtou „celý internet“ o nějakém lékařském tématu, stanou se téměř srovnatelní s lékařem, a někteří tvrdí, že dokonce mnohem výše. Navíc je internet z nějakého důvodu vnímán jako 100% spolehlivý zdroj.

Jsem přesvědčen, že každý by měl vědět maximum o svém těle, nejen o anatomii, ale také o fyziologii. Navíc nejen o normální fyziologii, ale také o patologické. Aby neexistovaly hloupé otázky typu „je možné otěhotnět pohlavním stykem během menstruace“ a podobně. Pokud je to možné, budu psát populárním jazykem o věcech, které jsou pro nezasvěceného člověka obtížné pochopit, a pokusím se předložit materiál co nejjasněji. Obrovská žádost lékařů, kteří si přečetli můj blog - pokud jsem někde udělal chybu nebo nepřesnost (koneckonců nejsem praktický lékař), opravte mě.

Menstruační cyklus - základní pojmy

Abyste pochopili všechny procesy, které probíhají v ženském těle během menstruačního cyklu, musíte projít malým vzdělávacím programem o základních pojmech, které v článku použiji. Tak:

 • Vaječníky jsou párové formace umístěné na boční stěně malé pánve, laterálně a posteriorně k děloze. V kontextu našeho článku jsou důležité dvě skutečnosti - vaječníky jsou žlázy (produkují ženské pohlavní hormony) a tvoří se v nich vajíčka.
 • Vejcovody jsou také párové formace, umístěné zhruba řečeno mezi dělohou a vaječníky. V nich je vajíčko oplodněno a poté sestupuje podél nich do děložní dutiny..
 • Endometrium je speciální vrstva buněk, která pokrývá vnitřek dělohy. Pokud nedojde k implantaci (zavedení) oplodněného vajíčka, pak zemře a je vylučováno, což nazýváme menstruací.
 • Hypotalamus je část mozku umístěná pod vizuálními pahorky (thalamus), pro kterou dostal své jméno. V kontextu našeho článku je důležité, aby jednou z funkcí hypotalamu byla tvorba takzvaných uvolňujících hormonů. Jedná se o speciální hormony, jejichž úlohou je regulovat sekreci hormonů jinými žlázami..
 • Hypofýza je zaoblená formace umístěná na spodním povrchu mozku ve speciální fosse. Je to žláza, která vylučuje velké množství hormonů - růstový hormon, hormon stimulující štítnou žlázu (pro štítnou žlázu) atd. V hierarchii žláz s vnitřní sekrecí „poslouchá“ hypotalamus a reaguje na jeho hormony. Dnes nás zajímají pouze dva hormony - LH (luteinizační hormon) a FSH (folikuly stimulující hormon). Existuje také hormon prolaktin - stimuluje laktaci.

Menstruační cyklus - jak to všechno začíná

Všechno to začíná, když je nastávající matka stále v matčině lůně. V této době se ve vaječnících dívky tvoří mnoho milionů takzvaných primordiálních folikulů. Zhruba řečeno, prvotní folikul je „zárodkem“ budoucí vaječné buňky. A stejně jako skutečné embryo, i před zráním musí tento folikul projít několika fázemi (později budeme analyzovat, které z nich). Mimochodem, folikul v překladu znamená „bublina“. Pokud se podíváte na folikuly pod mikroskopem, jsou velmi podobné bublinám.

Ale pokračujme. V době puberty, dívka z těch milionů, které byly dříve, existuje jen několik set tisíc primárních folikulů. Primární folikul je fáze zrání vajíčka (postupujte podle pravěku). V jednom menstruačním cyklu však dozrává pouze jedno vejce. A pokud vezmeme v úvahu, že existuje 13 cyklů ročně a sexuální funkce u žen je zachována až na maximálně 40-45 let, ukázalo se, že za celý život ovuluje ne více než 600 folikulů. Všimnete si? Nejprve miliony, poté několik set tisíc a nakonec jen 600. Zdá se, že by na konci mělo být mnoho tisíc primárních folikulů. Ale ne - zbývá jen pár kousků (pokud vůbec). Ukazuje se, že během každého cyklu dozrávají tisíce folikulů, ale z dosud neznámých důvodů se pouze jeden z nich stává dominantním a dosáhne fáze ovulace. V každém menstruačním cyklu je tedy k dispozici pouze jedno vejce k oplodnění. V průměru se však v jednom z 200 případů stanou dominantními dva folikuly současně, takže lze oplodnit dvě vajíčka. V důsledku toho se bratrská dvojčata vyvíjejí u jednoho z 200 těhotenství..

Regulace ovulace a menstruačního cyklu

Nyní se podívejme na to, jak a jak jsou regulovány ovulace a menstruační cyklus. Jedná se o velmi zajímavou a vzrušující cestu do světa biologie a fyziologie! Pro lepší pochopení menstruačního cyklu zvážíme zjednodušený model, některé podrobnosti vynechám, zkoušky vás později nezvládnou.!

Představme si tedy, že zatímco je ženské tělo ve stabilním stavu, před bouřkou je určitý klid. V tomto stavu produkuje hypotalamus hormon gonadoliberin (pro jasnost: liberiny jsou ti, kteří stimulují, a statiny jsou ti, kteří potlačují sekreci hormonů jinými žlázami, protože, jak si pamatujete, hypotalamus je regulátor sekrece). Gonadoliberin interaguje s hypofýzou a stimuluje sekreci FSH a LH. A FSH zase stimuluje vývoj a zrání folikulů (což je zřejmé z názvu hormonu - stimulujícího folikuly). Folikuly také nezůstávají v dluhu a během dospívání vylučují estrogeny (nejdůležitější je estradiol). Kromě toho, jak folikuly dozrávají, množství estradiolu se postupně zvyšuje, ale prozatím zůstává na nízké úrovni..

Co tedy máme? V mozku se gonadoliberin vylučuje z hypotalamu a FSH s LH z hypofýzy, zatímco estrogeny (estradiol) se uvolňují ve vaječnících a folikuly dozrávají. Tak to je ono. Příroda přišla s myšlenkou, že zatímco množství estrogenu v krvi je malé (pod určitou hranicí), uvolňování gonadoliberinu (a následně FSH a LH) je inhibováno! To znamená, že se tělo reguluje samo - čím více estradiolu, tím více gonadoliberinu. Čím více GnRH, tím více FSH a LH. A čím více FSH, tím více estradiolu! Cyklus je uzavřen. A to pokračuje, dokud množství estradiolu nedosáhne prahové hodnoty a nepřekoná ji..

A jakmile k tomu dojde, uvolňování gonadoliberinu a FSH s LH prudce stoupá. Existuje vrchol uvolňování hormonů, při kterém praskne zralý folikul a uvolní se z něj vajíčko. Zde je čas, kdy je možné oplodnění a početí! Kromě toho je LH zodpovědný za ovulaci (FSH byl zodpovědný za zrání folikulu). LH je naproti tomu zodpovědný za to, že po ovulaci se zbývající buňky folikulu promění v takzvané žluté tělo (tato formace je pod mikroskopem jen žlutá a tak zvaná).

Žluté tělo a progesteron

Žluté tělo kromě estradiolu začíná urgentně uvolňovat hormon progesteron. A co si myslíš ty? Progesteron prostřednictvím mechanismu negativní zpětné vazby potlačuje sekreci FSH, LH a gonadoliberinu (to je také usnadněno snížením sekrece estradiolu v žlutém těle). Ve výsledku je inhibován proces zrání zbývajících folikulů a jsou vytvořeny nejlepší podmínky pro oplodnění vajíčka a následný vývoj embrya..

Progesteron zase působí na hypotalamus, na jeho termoregulační centra. Z tohoto důvodu stoupá bazální teplota v den ovulace asi o 0,5–1 stupně. Z důvodů, které nejsou zcela jasné, je doba „života“ žlutého tělíska 14 dní. Na konci tohoto období klesá sekrece progesteronu a začíná proces luteolýzy v každodenním životě - „resorpce“ žlutého tělíska. A jak asi uhodnete, začíná další ovulační období a navenek se v tomto okamžiku objeví menstruace..

Menstruační cyklus tedy zahrnuje dva charakteristické jevy - ovulaci a menstruační krvácení. Jak ale tyto dva procesy souvisejí? Je to velmi jednoduché.

Souvislost mezi ovulací a menstruací

Již jsem napsal výše, že děloha je z vnitřní strany lemována buněčnou vrstvou - endometrium. Tak to je ono. Endometrium také nestojí stranou. Jak se zvyšuje množství estrogenu v krvi (tj. V první polovině cyklu, před ovulací), buňky endometria začnou růst a dělit se (vědecky se množí) a uprostřed cyklu se endometriální vrstva výrazně zhoustne a připraví se na přijetí oplodněného vajíčka... A jakmile dojde k ovulaci, pod vlivem progesteronu endometriální buňky náhle „změní orientaci“ - místo růstu a dělení začnou vylučovat zvláštní tajemství, které usnadňuje implantaci zygoty.

Nyní se vraťme k vejci. Vyšla tedy do vejcovodu a klidně čekala na útok spermií. Pokud dojde k útoku, pak je vše jasné - vajíčko je oplodněno, sestupuje do dělohy, je zavedeno do endometria a dítě roste samo. Co se ale stane, pokud vejce nebylo napadeno do 24 hodin? V tomto případě zemře, poté se sekrece progesteronu žlutým tělem postupně (během dvou týdnů) snižuje. Endometrium je však již vysoce vyvinuté a vyžaduje velké dávky progesteronu. Když je nepřijímají, cévy zásobující zarostlé endometrium se zužují a ztenčují. Výživa endometria se zhoršuje, „otupuje“ - atrofuje. A právě 28. den cyklu cévy nevydrží a nerozlomí se a krvácejí. Tato krev „vypláchne“ endometrium z dělohy, což se navenek projevuje známým jevem - menstruačním krvácením. V průběhu 5-7 dnů cévy postupně rostou a vytvářejí se „čerstvé“ buňky endometria, které se již zúčastní dalšího cyklu. Menstruační krvácení postupně zmenšuje objem a nakonec se úplně zastaví. Začíná nový menstruační cyklus.

No, to je vše, o čem jsem ti chtěl říct. Pokud něco není jasné nebo pokud máte nějaké dotazy nebo návrhy - jste vítáni v komentářích. S pozdravem, Oswalde Katzi.

Ovulace se liší od menstruace

Vajíčková buňka, která zrála ve folikulu, je plně připravena k oplodnění. Zničí membránu, prochází do vejcovodu přes břišní dutinu. Tento proces se nazývá ovulace. Obvykle se vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu. Ale kvůli určitým faktorům může začít dříve nebo později. Pokud žena aktivně plánuje těhotenství, musí pečlivě sledovat svůj menstruační cyklus. Zjistíte-li přesné období ovulace a naplánujete pohlavní styk, můžete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost početí.

Co je to menstruační cyklus

Menstruační cyklus je normální změna v reprodukčním systému ženy s určitou stabilitou. V době puberty zůstává ve vaječnících přibližně 500 000 vajec. Jejich uvolňování je cyklické. Každý měsíc roste velikost jednoho z folikulů, ve kterých se vajíčko nachází. Nakonec skořápka praskne. Na místě zůstává žlutá skvrna. Zralé vejce je odesláno do vejcovodu, kde může být oplodněno, když se setká se spermatem. Potom embryo vstoupí do dělohy pro implantaci na vnitřní stěnu. Ten, který se připravuje na toto setkání, zesiluje a roste, aby poskytl budoucímu embryu optimální podmínky..

Pokud během ovulace nedojde k těhotenství, je vnitřní koule dělohy odmítnuta. To vede k nástupu menstruačního krvácení. K zrání vajíčka obvykle dochází uprostřed cyklu, s přihlédnutím k prvnímu dni menstruace. To znamená, že pokud od jedné menstruace do druhé uplyne 28 dní, pak ovulace klesá na 13-14.

Jak určit nástup ovulace

Dnes existuje mnoho způsobů, jak s vysokou pravděpodobností zjistit den ovulace doma i v klinických nebo laboratorních podmínkách. Nejjednodušší z nich je online kalkulačka. Tento nástroj automaticky počítá plodné dny. K tomu je třeba uvést datum prvního dne menstruace a dobu trvání cyklu. Vizuální kalendář zobrazí úrodné okno zvýrazněné určitou barvou.

Důležité! Okno plodnosti - krátký časový interval před ovulací, v den jejího nástupu a v příštích několika hodinách, kdy se pravděpodobnost otěhotnění blíží stoprocentně.

Jak dlouho trvá ovulace?

Proces zrání vajíčka probíhá během měsíčního cyklu. Jeho odchod z folikulu však probíhá velmi rychle a je doprovázen prudkou změnou hormonálních hladin. V průměru je doba ovulace 16 až 32 hodin.

Ne vždy jsou měsíční cykly ovulační (příznivé pro početí). Za normálních okolností nemusí každá žena ovulovat 2-3 měsíce ročně. Pokud nedojde k těhotenství při pravidelném pohlavním styku po celý rok, musíte vyhledat lékařskou pomoc. V některých případech je nutná stimulace ovulace zvýšením hladiny FSH hormonů. Za normálních okolností jsou syntetizovány v přední hypofýze pod vlivem hypotalamických regulátorů. Je to FSH, který aktivuje fázi zrání oocytů.

Jaké jsou předzvěsti ovulace, které vidíte sami

U mnoha žen zůstává proces ovulace bez povšimnutí, ale pozorným nasloucháním tělu poznáte mnoho předzvěstí. Existuje několik z nich - to jsou:

 1. Změny ve struktuře vaginálního výtoku. Několik dní před uvolněním vajíčka se zvyšuje množství hlenu a stává se pružnější. Tímto způsobem se tělo připravuje na příjem a pohyb spermií vejcovodem, ke kterému dochází pod vlivem produkce speciálního proteinu.
 2. Bolestivost v oblasti mléčných žláz. Citlivost prsou je způsobena zvýšenou hladinou hormonu progesteronu.
 3. Změna umístění děložního čípku. Během ovulace se tato měkčí a stoupá výš. Doma to můžete zkontrolovat palpací a důkladně si umyjte ruce..
 4. Zvýšená sexuální touha. V rámci přípravy na oplodnění je ženské tělo zcela přestavěno. Libido je obvykle silnější uprostřed měsíčního cyklu..
 5. Krvavé problémy. Některé ženy mají v hlenu částice krve. Je to způsobeno prasknutím folikulu nebo změnami v endometriální tkáni.
 6. Ostrá bolest břicha. Asi 20% žen pociťuje bolestivé otřesy v době uvolnění vajíčka. Říká se tomu ovulační syndrom. Křeč je obvykle lokalizován na jedné straně v podbřišku.
 7. Vzhled plynatosti. V důsledku hormonálních změn může dojít k mírnému nadýmání. Příznak je patrný zejména u štíhlých žen..
 8. Nevolnost a bolest hlavy. Stejné hormonální změny často vyvolávají mírné příznaky těhotenství..

Chování ženského těla po ovulaci

Po uvolnění vajíčka začíná druhá fáze menstruačního cyklu. Říká se tomu luteální. To je způsobeno aktivní produkcí hormonu luteinizující hypofýzy. Na místě, kde folikul praskl, se vytvoří žluté tělísko - endokrinní orgán. Ten má tvar zaobleného útvaru. Jeho barva je žlutá. Zde se uvolňují hormony, které přispívají ke zvýšení tloušťky endometria a připravují se na implantaci embrya.

Co je to anovulační cyklus

Mnoho žen zažívá fenomén menstruačního krvácení. Pravidelně se opakují s intervalem 24-28 dnů. Ale v cyklu nedochází k žádnému procesu zrání a uvolňování vajíčka. Proto se nazývá anovulační.

Během tohoto období zpravidla jeden nebo několik folikulů dosáhne předovulační fáze. Po dosažení určitého limitu podstoupí atrézie (reverzní vývoj). V těle hladina estrogenu prudce klesá, což vyvolává krvácení. Vzhled těchto sekrecí se prakticky neliší od menstruačních..

Důvody pro nedostatek ovulace

Existuje mnoho důvodů, proč k uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění nedochází. Nejčastěji tomu čelí mladé dívky (během puberty) a ženy před menopauzou. Patologické stavy ve zralém plodném věku jsou pozorovány při narušení hormonálních hladin:

 • nedostatek hypofýzy;
 • přebytek hormonů štítné žlázy;
 • přítomnost nádoru hypofýzy;
 • selhání ledvin.

Na ovulaci má určitý vliv emoční stav ženy, chronická onemocnění, únava a další faktory. Během psychologických poruch je inhibována produkce faktoru uvolňujícího ganadotropin. Tato látka je vylučována hypotalamem, aby stimulovala syntézu FSH. Mezi další aspekty, které zvyšují riziko ne ovulace, patří:

 • vážná fyzická aktivita a příliš aktivní sporty;
 • velký úbytek hmotnosti o více než 10%;
 • užívání léků určitého typu (trankvilizéry, hormony kortikosteroidního typu);
 • podstoupit vytrvalostní a chemoterapeutické procedury.

Pozdní a časná ovulace: proč se mění časování cyklu

I u žen s pravidelným měsíčním cyklem lze datum uvolnění vajíček posunout o 1–2 dny..

Důležité! Při pravidelném zkracování folikulární fáze existuje vysoké riziko problémů s koncepcí.

Časná ovulace

Žena aktivně plánující těhotenství musí dodržovat plány a testy, aby mohla sledovat změny v jejím měsíčním cyklu. Pokud měření ukazují, že k ovulaci došlo 11. den, je pravděpodobné, že vajíčko prasklo folikul před dosažením fáze dostatečného vývoje. Tělo v této fázi není připraveno na oplodnění. Hlen v pochvě má ​​hustou strukturu, která brání pronikání spermií. Endometrium na stěnách dělohy není zvětšeno na požadovanou tloušťku, což se stává překážkou pro implantaci embrya i při nástupu oplodnění.

Odborníci pokračují ve studiu příčin časné ovulace. Mezi nejpravděpodobnější patří:

 • silné stresové situace;
 • narušení normálního vztahu mezi hypotalamem a hypofýzou;
 • přirozené změny související s věkem, které vyvolávají příliš rychlý růst folikulu;
 • kouření, zneužívání alkoholických nápojů, káva;
 • přítomnost gynekologických onemocnění;
 • poruchy fungování endokrinního systému.

Ve vzácných případech vyvolává hormonální nerovnováha nástup ovulace bezprostředně po menstruaci. Navíc v různých vaječnících může dojít k zrání folikulů v různých časech. Nesouosost cyklů je příčinou těhotenství během pohlavního styku během menstruace.

Pozdní ovulace

U některých žen je ovulační fáze aktivována až 20. den cyklu. To se také děje kvůli hormonální nerovnováze ve složitém vyváženém systému, který zahrnuje hypotalamus, hypofýzu a vaječníky. Menopauze často předchází narušení. Mohou být vyvolány stresem nebo užíváním určité skupiny léků - antidepresiva, kortikosteroidy a léky na léčbu nádorů.

Pozdní ovulace zvyšuje riziko chromozomálních abnormalit. V procesu vývoje může být plod z takového vajíčka odmítnut nebo získat vrozené patologie. Pokud zrání folikulů v různých vaječnících neprobíhá současně, pak je možné uvolnění jednoho z vajíček bezprostředně před menstruací.

Důležité! Během kojení může nastat několik anovulačních cyklů a zvětšené folikulární fáze. Tyto jevy jsou považovány za přirozené.

Dalším důvodem pozdní ovulace je podváha ženy. To je způsobeno skutečností, že objem tukové tkáně má přímý vliv na produkci estrogenu. Jeho nedostatečný počet zpomaluje vývoj a zrání vajíčka.

Jak obnovit měsíční cyklus

Aby bylo možné optimalizovat a vést k normálnímu měsíčnímu cyklu, je nutné kontaktovat kvalifikovaného gynekologa, který předepíše léčbu po diagnostikování a identifikaci příčin porušení. Nejběžnější opatření v tomto případě jsou:

 1. Absolvování kurzu orální antikoncepce. Tyto léky způsobují rebound efekt. Po absolvování kurzu se aktivuje ovulace, která trvá tři cykly. Při dlouhodobém užívání antikoncepce může zotavení trvat 6 až 24 měsíců.
 2. Stimulace. Při absenci patologických onemocnění (nádory, nedostatečnost nadledvin atd.) Je možné předepsat speciální stimulační léky (antiestrogenní, gonadotropní, hCG, leuprorelin)..
 3. Asistovaná reprodukce. Pokud není možné obnovit ovulaci, nabízí moderní medicína koncepční technologie. Jedná se o komplexní lékové režimy, zavedení dárcovského vajíčka atd..

Důležité! Nemůžete se léčit hormonálními léky. Mohou způsobit vážné poruchy v těle a způsobit neplodnost..

Ovulace je přirozený, velmi důležitý proces v ženském těle, který připravuje všechny orgány a systémy pro koncepci a vývoj embrya. Neustálé sledování načasování jejího nástupu může zvýšit pravděpodobnost těhotenství. Pomáhají v tom četná schémata a nástroje, včetně online kalkulačky, testovacích proužků, měření bazální teploty, laboratorních testů. Pokud nedošlo k oplodnění při správném plánování po celý rok, je nutné podstoupit vyšetření. U více než poloviny žen se po odpovídající léčbě obnoví ovulární cyklus a během následujících dvou let dojde k těhotenství. Kromě toho vám moderní techniky umožňují dosáhnout svého cíle i při absenci ovulace. Je důležité být trpělivý a pečlivě dodržovat doporučení lékaře..

Video mechanismů menstruačního cyklu - proč dochází k menstruaci?

- Zpět na obsah sekce "Gynekologie"

Střih: Iskander Milevski. Datum zveřejnění: 3.2.2019

Odborné dovednosti: Vodoléčba tlustého střeva, léčba onemocnění gastrointestinálního traktuBolesti hlavy, otoky nohou, bolest na hrudi - to vše mohou ženy pociťovat v předmenstruačním období.