Proč dochází ke zpoždění menstruace u hv

Během období těhotenství si žena zvykne žít bez menstruace. A s narozením dítěte znovu začíná přemýšlet o jejich vzhledu, protože není tolik matek, které chtějí porodit jedno dítě za druhým. Porod a kojení však zcela změní hormonální pozadí a menstruace může začít několik měsíců nebo dokonce rok po narození dítěte. Zvažte, jaký je důvod pro zpoždění menstruace při kojení?

Otázka obnovení menstruace začíná znepokojovat mladou matku bezprostředně po ukončení lochie.

O cyklu menstruace

Normálním indikátorem je období mezi měsíčním vypouštěním, které se rovná 28-30 dnům. Existují však ženy, které se potýkají se zkráceným cyklem 20 dnů nebo naopak příliš dlouhým - od 35 do 40 dnů. Závisí to na individuálních charakteristikách těla každé ženy. Také po porodu začíná menstruace u každé matky najednou. Některé mladé matky nejsou přirozeným krmením dítěte vůbec ovlivněny a cyklus začíná bezprostředně po porodu..

Menstruační cyklus je nerovnoměrný a má v každé fázi své vlastní charakteristiky:

 1. Folikulární fáze. Každý nový cyklus začíná první den následujícího vybití. S výskytem krve se indikátor progesteronu snižuje a obnovuje se odmítnutí endometrických vrstev, které pokrývají povrch dělohy zevnitř. Tato fáze obvykle trvá asi pět dní..
 2. Ovulační fáze. Další fáze přichází se zvýšením estrogenu, který dosáhne maximální koncentrace po 14 dnech od prvního dne menstruace. V této době také dozrává vaječná buňka ve vaječníku, která prochází do vejcovodů..
 3. Sekreční fáze. Během čekání na výskyt spermií vejce zamrzne asi dva dny. Produkce progesteronu dosahuje svých maximálních hodnot. Pokud vajíčko není oplodněno, zemře a progesteron bude klesat. Znovu začíná odmítnutí endometriální vrstvy, která se připravuje na přijetí vajíčka v oplodněném stavu.

O období po porodu

Pokud se žena rozhodne krmit své dítě mateřským mlékem po delší dobu, pak je absence menstruace docela přijatelná. Po porodu se hladiny prolaktinu zvyšují a občas dochází k tvorbě mléka. Čím více miminka saje prsa, tím rychleji dochází k vylučování prolaktinu. První dny po porodu mají velmi silný vliv na úspěšnou a dlouhou laktaci v budoucnu..

V těle těhotné ženy se produkuje další hormon - oxytocin. Je nutné, aby mléko s vysokou hladinou tohoto hormonu samo zůstalo v mléčných žlázách bez dalších manipulací. Některé matky proto musí během kojení používat prsní vložky, protože návaly mléka se často vyskytují nedobrovolně, zejména při vývoji laktace..

Někdy ženy, které nemohou otěhotnět, mají vysoký počet prolaktinu. Vysoká sekrece tohoto hormonu vylučuje období ovulace, takže k početí nedochází. Ale v tuto chvíli nemají laktaci.

Když se po porodu objeví první menstruace

Při prvním výtoku by žena měla být opatrná na své zdraví. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, je vhodné zvážit všechny možné způsoby ochrany. Za tímto účelem můžete navštívit gynekologa, který vám řekne, jak nejlépe chránit ženu.

Nástup menstruace po porodu je nepředvídatelný.

První období zpravidla přicházejí docela bolestivě. Dokonce i použití léků proti bolesti je povoleno, ale přijatelné pro použití během kojení. Pokud před porodem byl výtok vzácný, pak po něm může být menstruace naopak příliš hojná, zejména první výtok po porodu.

Období amenorey po první menstruaci

Někdy může žena při kojení čelit zajímavému problému. Vaše menstruace může zmizet i poté, co pravidelně procházíte několika cykly. To nemusí vždy znamenat nové těhotenství. Nejčastěji se jedná o narušení rovnováhy hormonů..

Považuje se za normální projít každý cyklus s určitou frekvencí. Existují však i opačné situace, kdy mladá matka měla po porodu menstruaci a zmizela. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • selhání hormonálních hladin;
 • nové těhotenství;
 • snížení počtu kojení.

Nebo nové těhotenství

Existuje několik žen, které chtějí porodit počasí. Ano, zpočátku to pro mladou matku není snadné, protože je docela obtížné zvládnout dvě děti. Ale po chvíli je pro děti zajímavé hrát si s sebou a pro matku je to znatelně snazší..

Existují však i opačné případy, kdy žena z finančních důvodů nebo z důvodu současné životní situace není připravena porodit druhé dítě tak brzy. Současně se pro mladou matku stává neplánované těhotenství vážným problémem. Někdo dává přednost potratu, ale existují matky, které takovou událost v životě snadno snášejí. A existují ženy, které za nenarozené dítě roní hodně slz..

Pokud s HV nedochází k menstruaci, nemusíte být v uvolněném stavu. Postupně se laktace zlepšuje, prolaktin se začíná snižovat a vajíčko může kdykoli zcela dozrát.

Mezi antikoncepčními prostředky existují přijatelné a spolehlivé možnosti HV - buď léky, nebo spirála.

Pokud by došlo k početí, pak se matka při dotyku mléčných žláz stane nějak neobvykle bolestivou. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle. Pokud je tedy tento příznak přítomen, doporučuje se navštívit ultrazvukové vyšetření a gynekologa.

Menstruace během smíšeného krmení dítěte

Jakmile matka přenese dítě na smíšený způsob krmení, produkce prolaktinu v jejím těle klesá. S poklesem sekrece tohoto hormonu klesá také objem produkovaného mléka. To znamená, že k ovulaci může dojít kdykoli. Proto je důležité používat nějakou formu antikoncepce. Dnešní metody pomáhají spolehlivě chránit zdraví žen. Koneckonců, tělo, které se po těhotenství ještě nezotavilo, je již připraveno nést nový plod. Těhotenství je zcela logickým závěrem této fáze. Pokud tedy nový člen rodiny není zahrnut do plánů mladé rodiny, musíte předem přemýšlet o způsobech ochrany..

Existuje řada léků, které jsou schváleny pro antikoncepci, a to i během období HV. Nemají žádný vliv na hladinu hormonů a zdraví novorozence. Pokud mladá matka nechce pít pilulky, musíte myslet na jiné metody, například bariérovou antikoncepci.

Skutečnost, že se menstruace neobjevuje, se pro mladou matku nestává vždy problémem, protože existují rodiny, kde chtějí porodit mnoho dětí. Ale v situaci, kdy těhotenství není plánováno, musíte myslet na ochranná opatření, protože v období po porodu musí kojící matka pečlivěji sledovat své zdraví, protože má na starosti kojící dítě.

Proč při kojení neexistuje období

Pravidelnost menstruačního cyklu je považována za jeden z hlavních indikátorů zdraví žen. Dokonce i menší selhání mohou naznačovat vývoj patologie, ale ne vždy. Zpoždění menstruace během kojení je považováno za přirozený jev. Načasování příchodu kritických dnů v tomto případě závisí na několika faktorech, o kterých by každá žena měla vědět..

V takovém případě je absence menstruace normou

Pro mnoho žen zůstává záhadou, proč neexistuje období kojení. Během tohoto období nelze Reguli pozorovat déle než šest měsíců. Tento stav v medicíně se nazývá laktační amenorea a je považován za přirozený jev..

Důvody absence menstruace spočívají v aktivní produkci hormonu prolaktinu hypofýzou. Takové změny v těle vedou k tomu, že procesy zrání a uvolňování vajíčka jsou významně inhibovány. Během kojení proto není pozorována ovulace, menstruace nepřichází a test je negativní.

Časem se hladina prolaktinu snižuje. Současně se zvyšuje koncentrace progesteronu. V důsledku těchto hormonálních změn se obnoví reprodukční funkce a objeví se regulace. K tomu zpravidla dochází bezprostředně po zavedení prvního doplňkového jídla, když dítě začne jíst jiné jídlo a méně často se to týká prsu.

Kdy by měla při krmení přijít menstruace

Během tohoto období neexistuje přesné načasování nástupu menstruace. V mnoha ohledech závisí na tom, zda žena dodržuje režim krmení a zda dává novorozenci doplňkovou stravu. Je třeba poznamenat, že reprodukční funkce se obnoví mnohem rychleji, pokud je dítě na smíšené stravě, a ne výhradně na mateřském mléce.

S čistým kojením

Zpoždění menstruace během laktace je považováno za normální variantu. Načasování kritických dnů u kojících žen závisí na několika faktorech. Pokud mladá matka přiloží dítě k prsu na požádání a neodmítne v noci krmit, nemusí být její menstruace pozorována déle než šest měsíců.

V takových případech, kdy je přísně dodržen interval mezi kojením, dítě během dne dostává mateřské mléko každé tři nebo dokonce čtyři hodiny a v noci nemusí jíst ještě déle, pak se reprodukční funkce obnoví rychleji. Příchod regulace po porodu lze očekávat po 3-4.

Se smíšeným krmením

Pokud dítě dostává kromě mateřského mléka speciální receptury, lze po 2-3 měsících očekávat výskyt menstruace po porodu s kojením. Přítomnost doplňkových potravin pomáhá snížit koncentraci prolaktinu a rychlé obnovení reprodukční funkce. Načasování výskytu první menstruace je kratší než v případě výlučného kojení.

Neplánované těhotenství během kojení

Zpoždění menstruace během kojení nemusí být způsobeno aktivní produkcí prolaktinu, ale těhotenstvím. Počasí není neobvyklé. Ženy, které si myslí, že pokud kojí, nemohou znovu otěhotnět, se mýlí. K oplodnění může dojít i při hepatitidě B..

Nedostatek menstruace během kojení není důvodem k relaxaci. Hladina prolaktinu postupně klesá a k ovulaci často dochází ještě před příchodem první regulace. Není možné předvídat, kdy k tomu dojde..

Důrazně se nedoporučuje léčit laktační amenoreu jako spolehlivou antikoncepci. Zejména v případech, kdy je těhotenství vysoce nežádoucí.

Pokud došlo k oplodnění, objeví se příznaky, jako je zvětšení velikosti mléčných žláz a neobvyklá bolest při palpaci. V takovém případě musíte okamžitě provést těhotenský test a vyhledat pomoc od gynekologa. Ultrazvuk bude užitečný, díky čemuž bude možné získat spolehlivé informace o změnách probíhajících v těle..

Povaha menstruačního cyklu během laktace

Během těhotenství se žena nedobrovolně odstavila od vjemů, které dříve pociťovala každý měsíc s nástupem menstruačního toku. Z tohoto důvodu může být po narození dítěte obtížné obnovit reprodukční systém..

Existují určité rysy cyklu při kojení dítěte. Obnovuje se postupně, aniž by způsobovalo zjevné nepohodlí nebo nepohodlí. Tělo je zcela připraveno k návratu do normálního stavu po konečném ukončení laktace, kdy se hladina hormonů vrátí do normálu, a produkce prolaktinu se úplně zastaví.

Délka období zotavení reprodukčního systému přímo závisí na řadě faktorů, například:

 • komplikace po porodu;
 • obecné zdraví;
 • rysy výživy a každodenní rutiny;
 • psycho-emocionální stav.

Bez ohledu na to, kdy se menstruace objevila po porodu, neměli byste očekávat, že se okamžitě stanou pravidelnými. Cyklus se vrátí k normálu pouze 3-4 měsíce po objevení se první regulace. Mohou být pozorovány buď před plánovaným termínem, nebo se zpožděním.

Pokud se na pozadí kojení objeví menstruace a poté dojde k dlouhému zpoždění, je nutná lékařská konzultace. Existuje mnoho důvodů, proč lze takové změny pozorovat:

 • opakované těhotenství;
 • porušení hormonálních hladin;
 • vývoj patologií urogenitálního systému;
 • vystavení stresu;
 • nádory v pohlavním orgánu;
 • cystické útvary v oblasti vaječníků.

Zřídka je zpoždění menstruace vyvoláno patologiemi hypofýzy, které jsou doprovázeny hormonálními poruchami. Poporodní krvácení může vést k rozvoji těchto onemocnění..

V procesu obnovy cyklu mohou regulátory změnit svůj charakter. Často je pozorován nadměrně hojný nebo řídký výboj. To je považováno za normální. Je to způsobeno nestabilním hormonálním pozadím a nedostatečně fungujícím reprodukčním systémem. Po několika cyklech se menstruace vrátí ke stejnému vzoru jako před porodem..

Je třeba poznamenat, že bolestivé pocity u žen, které porodily během kritických dnů, jsou méně výrazné. Ve vzácných případech se bolestivý syndrom zvyšuje.

Pokud se během HS objeví menstruace, neměl by být důvod k obavám. Jedná se o přirozený proces a nemá nepříznivý vliv na kojení. Kvalita mléka zůstává nezměněna. Předpisy nelze považovat za důvod pro odstavení dítěte..

Během období zotavení z menstruačního cyklu má žena snížené množství produkovaného mléka. Aby dítě nemělo nedostatek, doporučuje se aplikovat ho na prsa o něco častěji. Díky tomu bude možné stimulovat laktaci a vyhnout se rozvoji stagnujících procesů v mléčných žlázách..

Po porodu mají ženy, které kojí dítě, zpoždění v menstruaci. Toto je normální fyziologický proces, který nenaznačuje vývoj patologie. Je to způsobeno aktivní produkcí prolaktinu. Po chvíli začne koncentrace tohoto hormonu klesat, v důsledku čehož se reprodukční funkce zcela obnoví..

Důvody pro zpoždění menstruace při kojení

Kojení je nezbytné pro zdravý růst a vývoj vašeho dítěte. Nejlepší jídlo pro novorozence je mateřské mléko. Jeho bohaté složení poskytuje dítěti vše, co potřebuje. Zvláště stojí za zmínku přítomnost imunoglobulinů odpovědných za ochranu těla před připojením různých infekcí.

Během těhotenství má žena čas zapomenout, co je to menstruace. Specifické hormonální pozadí zajišťuje jeho úplnou nepřítomnost. Ale ani po porodu není cyklické krvácení ve spěchu každý měsíc. Zatímco žena kojí na požádání, progesteron a zejména prolaktin potlačují ovulaci a další těhotenství je nemožné. Menstruace může chybět až šest měsíců nebo déle a samotný cyklus se obnovuje postupně a přerušovaně.

Zpoždění menstruace během kojení je normální, ale nelze vyloučit nové těhotenství.

Menstruační cyklus

Obvyklá frekvence menstruace je v průměru jeden měsíc. Délka cyklu však může být buď 20 nebo 35-40 dní. To jsou všechny individuální vlastnosti každé ženy. Po porodu je obnovení menstruace jiné. Kojení není vždy zárukou od začátku nového cyklu..

Fáze menstruačního cyklu:

 1. Folikulární. Začátek každého cyklu připadá na první den krvácení. V této době hladina progesteronu prudce klesá a začíná proces odmítnutí volné vrstvy endometria lemující vnitřní povrch dělohy. Obvyklá doba trvání první fáze je přibližně 5 dní.
 2. Ovulační. V dalším kroku hladina estrogenu postupně stoupá a dosahuje maxima dva týdny po nástupu menstruace. V tomto okamžiku vajíčko dozrává ve vaječníku a jde do dutiny vejcovodu..
 3. Sekretářka. Během čekání na spermie může vajíčko strávit asi dva dny. Sekrece progesteronu dosahuje svého maxima. Pokud nedojde k oplodnění, zemře. Postupně klesá hladina progesteronu a začíná odmítání endometria, příprava na příjem oplodněného vajíčka.

Pokud má žena během kojení zpoždění v menstruaci, bez ohledu na její touhu po těhotenství, můžete použít nejen test, ale také měření bazální teploty v konečníku. Měření by mělo být provedeno ráno, aniž byste vstali z postele. Indikátory nad 37 stupňů jsou vážným důvodem pro návštěvu gynekologa. Při absenci těhotenství teplota na konci cyklu významně klesá. A po početí se udržuje na vysoké úrovni až do porodu. Tato metoda také pomůže zjistit, proč nejsou kojení období..

Poporodní období

Pokud je mladá matka odhodlána kojit své novorozené dítě po dlouhou dobu, absence menstruace je naprosto přirozená. Ihned po porodu začne hladina prolaktinu ještě stoupat, takže první mléko se objeví za 3-4 dny. Čím více času tráví novorozenec na prsou, tím více se zvyšuje sekrece tohoto hormonu. Pro to, kolik mléka bude mít matka v budoucnu, nemá první týden po porodu nemalý význam..

Mnoho žen, které mají problémy s koncepcí, po vyšetření zjistí vysokou hladinu prolaktinu. Z tohoto důvodu nedokáží otěhotnět, protože zvýšené vylučování tohoto hormonu zajišťuje úplnou nepřítomnost ovulace. Není však pozorována žádná laktace..

Ze stejného důvodu je první menstruační cyklus u kojící matky odložen na neurčito. Tělo ženy, která nedávno porodila, produkuje další důležitý hormon - oxytocin. Jeho hlavním účinkem je, že na své vysoké úrovni poskytuje prsa samotné volné mléko bez další stimulace. Proto každá kojící matka musí během laktace používat speciální prsní vložky. Mléko často nejprve samovolně vytéká z prsu.

Neplánované těhotenství

Mladé matky často, zejména po prvním těhotenství, nejsou proti narození dalšího dítěte. Zpočátku to bude matce těžké. Po nějaké době však počasí začne hrát společně a pro mladou matku bude mnohem snazší zvládnout péči o děti..

Životní podmínky nebo rodinný příjem z finančního hlediska bohužel ne vždy umožňují výchovu mnoha dětí. V takovém případě může neplánované těhotenství velmi rozrušit mladou matku. Někteří lidé volí potrat a vůbec toho nelitují. Ostatní budou muset strávit spoustu času pláčem za nenarozeným dítětem..

Nedostatek období kojení není důvodem k relaxaci. V průběhu času se laktace stává stabilnější, hladiny prolaktinu se postupně snižují a může dojít k dozrávání vajíček kdykoli.

Moderní medicína může nabídnout mnoho spolehlivých metod ochrany, zejména jednosložkové léky a lékařské spirály.

Když dojde k těhotenství, objeví se příznaky, jako je zvětšení a neobvyklá bolestivost prsu při dotyku. To je také způsobeno prudkou změnou hormonálních hladin. Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě podstoupit ultrazvuk a poradit se s gynekologem.

Načasování výskytu první menstruace

Když se objeví první menstruace, mladá matka by měla věnovat zvláštní pozornost jejímu blahu. V případě nechtěného těhotenství musíte použít všechna ochranná opatření. Brzy po porodu je vhodné navštívit svého lékaře - gynekologa a zvolit způsob ochrany.

První menstruační cyklus je obvykle neobvykle bolestivý. Je povoleno užívat léky povolené během laktace k úlevě od bolesti. S poměrně malým množstvím výtoku před těhotenstvím, po porodu, mohou nastat významné změny. První menstruace je často obzvláště těžká..

Amenorea po první menstruaci

Problémy mohou nastat před i po první menstruaci..

Někdy u žen po několika pravidelných cyklech je během kojení pozorováno vymizení menstruace. Takové projevy ne vždy naznačují těhotenství, k těmto následkům často vede nerovnováha hormonálního pozadí..

Normálně má menstruační cyklus každé ženy určitou frekvenci. Můžete však najít mladé matky, jejichž menstruace již přišla a odešla. Může to mít mnoho důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • neplánované těhotenství;
 • snížená frekvence kojení.

Menstruace se smíšeným krmením

Při přechodu na smíšené krmení dítěte tělo matky snižuje produkci prolaktinu. Výsledkem je snížení sekrece prolaktinu a snížení produkce mléka. V takové situaci může ovulace nastat kdykoli. Nezapomeňte proto na spolehlivou antikoncepci. Pomocí moderních metod je snadné se starat o své zdraví a zabránit nechtěnému těhotenství. Organismus, který nedávno přinesl dítě, je obzvláště náchylný k novému těhotenství. Stav těhotenství je v tomto případě nejpřirozenější. V případě nechtěného nového početí je proto nutné se o antikoncepci postarat předem..

Snížení frekvence kojení spouští zrání vajíčka. To má za následek menstruaci. Mnoho žen však není proti narození dvou dětí v řadě, takže často najdete dvě děti s věkovým rozdílem nepřesahujícím jeden a půl roku.

Pro kojící matky mnoho výrobců léků vyrábí výrobky, které jsou schváleny pro použití během kojení. Nepoškozují dítě a neporušují ženské hormonální pozadí. ti, kdo jsou zásadně proti tabletkám, si musí zvolit jiný způsob ochrany, například bariéru.

Chybějící období není pro matku vždy velkým problémem. Mnoho matek chce mít mnoho dětí. Pokud však žena již nechce porodit, stojí za to se podrobněji zabývat otázkou antikoncepce. V současné době existuje mnoho léků nejen pro kojící ženy, ale také pro všechny ostatní ženy. Široký výběr vám umožňuje vybrat ten správný pro každou z nich.

Znát fyziologii těla po porodu se každá žena může vyhnout problémům, včetně nechtěného těhotenství. Pozornost na vaše zdraví by měla být zvýšena zejména v období po porodu.

Zpoždění, nepřítomnost, rychlost menstruace během laktace

Menstruace během laktace může chybět nebo je nepravidelná. První a druhý případ jsou navíc považovány za normální. Co se děje v ženském těle, proč nejsou kojení?

Kojení koncept

Mléčné žlázy se připravují na kojení nenarozeného dítěte od začátku těhotenství. Pak žena objeví zvětšení prsou, citlivost mléčných žláz, uvolňování malých bílých kapiček po celou dobu těhotenství. Po narození dítěte dostane tělo signál ke zvýšení produkce mléka pro laktaci. U žen, které rodily poprvé, se mateřské mléko objevuje v dostatečném množství po dobu 3 dnů. Do procesu je zapojen celý organismus. Vzhled mléka je ovlivňován hormony, stavem nervového systému, pohodou při porodu. Produkce mléka je regulována mozkem prostřednictvím určitých hormonů. Množství mléka uvolněného pro kojení závisí na koordinované práci prolaktinu, oxytocinu.

Prolaktin je zodpovědný za objem produkovaného mléka. Signál je odesílán do mozku během laktace. Nová nezbytná část pro kojení se vyrábí od 3:00 do 7:00. Proto hraje ranní kojení dítěte velmi důležitou roli..

Oxytocin je hormon potěšení. Jeho vývoj závisí na emočním stavu ženy. Hormon je zodpovědný za odtok mléka z prsu během sání, volné laktace. Pokud je žena napnutá, nervózní, odtok je obtížný, dítě nemůže přijímat potravu a žena došla k závěru, že v prsu není dostatek mléka. Je velmi důležité odsunout všechny rušivé myšlenky, problémy během kojení. Celý proces laktace pak bude probíhat podle očekávání..

Vztah mezi laktací a menstruací

Prolaktin ve velkém množství inhibuje produkci pohlavních hormonů během kojení. Výsledkem je, že se vajíčko nevyvíjí a nedochází k ovulaci. Reprodukční systém nemůže plně fungovat. Veškeré úsilí těla je zaměřeno na produkci mléka, kojení.

6 měsíců po porodu doporučují pediatři dítěti zavádět doplňková jídla. Potom se množství mléka snižuje s nárůstem potravin konzumovaných dítětem. Žena začíná krmit dítě místo toho, aby se přichytila ​​k prsu. Mozek přijímá signál o potřebě méně mléka. Hladina prolaktinu klesá. Současně se zvyšují pohlavní hormony ženy - estrogen, progesteron. Vejce dozrává, dochází k ovulaci. První menstruace po porodu se dostaví zhruba po 8 měsících. A jak bude v budoucnu vznikat menstruační cyklus, závisí na mnoha faktorech. Vzhledem k tomu, že hormonální pozadí stále není stabilní, může dojít ke zpoždění menstruace během laktace znovu o 3 měsíce.

Nedostatek menstruace během laktace

Kojení je přirozený proces, který trvá přibližně 1 rok. Žena však může své dítě krmit až 2 roky. Období tvorby menstruačního cyklu závisí na délce kojení. Čím dříve přestane krmit, tím dříve začne menstruace..

Tělo každé ženy je individuální. Různé životní podmínky, emoční prostředí. Nervozita, problémy v osobním životě vedou ke snížení množství mateřského mléka. To znamená, že menstruace během laktace nemusí být od 1 do 16 měsíců. Existuje situace, kdy po celý rok krmení existovalo pouze jedno období. Nebo jdou nepravidelně. Může za to nestabilní hormonální pozadí. Situace je považována za normální jak s přítomností menstruace během laktace, tak v jejich nepřítomnosti. Nebuďte překvapeni nepravidelností cyklu. Jakmile se žena přestane plně krmit, začne se plně zotavovat. Když je množství prolaktinu výrazně sníženo. Menstruace je pravděpodobnější během kojení, pokud matka přestane kojit v noci.

Kdy by měla menstruace začít po porodu?

Ihned po narození dítěte čelí žena různým situacím. Období rekonvalescence menstruačního cyklu závisí především na množství vylučovaného mléka, délce kojení.

 1. Menstruace by měla začít 8 měsíců po porodu, pokud jsou doplňkové potraviny zavedeny po 6 měsících.
 2. Přítomnost menstruace a poté jejich dlouhá absence během kojení není alarmujícím příznakem.
 3. Nezáleží na tom, jakým způsobem se dítě narodilo - přirozeným porodem nebo císařským řezem.
 4. Při kombinovaném krmení může menstruace začít již 3 měsíce po porodu. Jejich zpoždění až 6 měsíců se však považuje za normu, pokud žena nepřestane kojit.
 5. Období mezi nástupem menstruace během kojení a další menstruací se pohybuje od 1 do 6 měsíců.
 6. Kvůli dlouhému zotavení hormonálních hladin v těle ženy může menstruace po ukončení kojení chybět až 1 rok.
 7. Po ukončení nočního kojení se hladina prolaktinu snižuje, množství mléka klesá. Období se objevují rychleji.
 8. V procesu kojení se menstruace mění v množství a délce. Menstruace během laktace trvá méně než obvykle, výtok je často skrovný.

Abyste rychle obnovili menstruační cyklus po ukončení kojení, musíte jíst správně, dodržovat odpočinek, spánkový režim a nebýt nervózní. Obecně trvá asi 8 měsíců, než se tělo po porodu zotaví. Můžete se zeptat svého lékaře, kdy by měla menstruace začít. Každou situaci týkající se zdraví vos je nutné projednat s odborníkem. Jeden měsíc po porodu navštivte lékaře. Poté podle svědectví lékaře podle vlastního uvážení. Menstruace se zotaví do 2 let po porodu. Může se lišit od období před těhotenstvím.

Proč během kojení nedochází k menstruaci

Menstruační cyklus je proces, který probíhá v těle každé dospělé dívky. Menstruace odráží stav zdraví žen. Některé poruchy mohou vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Zpoždění menstruace během kojení je často zcela normální proces, který není způsoben patologiemi. Porucha je vysvětlena hormonálními změnami, které jsou výsledkem nedávného porodu. Časem se stav sám zotaví. Někdy však zpoždění vyžaduje další konzultaci s lékařem..

Dokud žena kojí, nemá menstruaci.

Co je to menstruační cyklus

Průměrná doba menstruačního cyklu je jeden měsíc. Obecně se však doba může pohybovat od 22 do 34 dnů. Tento ukazatel je individuální a závisí na mnoha faktorech..

Menstruační cyklus jako celek má 3 fáze, které jsou popsány v tabulce.

FolikulárníZačíná příchodem menstruace. Toto je první fáze cyklu. Je charakterizován rychlým poklesem hladin progesteronu. Aktivuje se proces odmítnutí volné vrstvy endometria. Doba takového období je v průměru 5–8 dní..
OvulačníDochází ke zvýšení hladiny estrogenu. Hormonální vrchol nastává přibližně uprostřed menstruačního cyklu. V tuto chvíli vajíčko ve vaječníku dozrává..
SekretářkaVajíčková buňka nežije dlouho. Čekání na schůzku se spermatem.
Pokud nedojde k oplodnění, vejce rychle zemře. Tělo se připravuje na bezprostřední nástup menstruace..

Během celého menstruačního cyklu se mění bazální teplota. Proto je jeho měření nutné k určení ovulace nebo pravděpodobného těhotenství..

Během cyklu se bazální teplota mění

Menstruační cyklus se poprvé vytvoří během dospívání. První menstruace obvykle nastane, když se dívka otočí o 10-15 let. Normalizace fází bude trvat asi rok.

Po úplném vytvoření cyklu je ženské tělo připraveno k oplodnění a porodu. Všechny reprodukční orgány jsou plně funkční.

Porušení menstruačního cyklu nastává při menopauze. Během tohoto období žena pociťuje zánik fungování vaječníků. Nežné pohlaví již není plodné. Aktivují se různé hormonální změny.

Existují i ​​jiné důvody pro menstruační nepravidelnosti. Tyto zahrnují:

 • těhotenství;
 • dodávka;
 • laktace;
 • různé nemoci;
 • užívání určitých léků;
 • nestabilní psycho-emocionální stav.
Vaše menstruace během těhotenství neprobíhá

Pouze lékař může zjistit příčinu porušení. Samodiagnostika je neúčinná. V některých případech vyžaduje změna menstruačního cyklu naléhavou pomoc.

Jaký je cyklus po dodání

Těhotenství a porod je pro ženské tělo složitý přirozený proces. V této době dochází v ženském těle k mnoha změnám, z nichž většina je zcela normální a nevyžaduje léčbu..

Nedostatek menstruace po porodu je normální. Délka zpoždění přímo závisí na zvoleném způsobu podávání. U HV se menstruace nemusí objevit asi rok. S IoT přicházejí kritické dny za 3-4 měsíce.

Pokud nejprve začala menstruace a pak došlo ke zpoždění, musíte okamžitě vyjasnit období, které uplynulo po porodu. Menstruace nemůže začít před časem. Je pravděpodobné, že kojící dívka zaměnila lochii nebo krvácení za kritické dny.

Čím více času stráví dítě v blízkosti prsou, tím déle se období zpozdí. U kojících matek se menstruace může objevit po zavedení doplňkové stravy do stravy dítěte kvůli rychlému poklesu hladiny prolaktinu.

Může být zpoždění příznakem těhotenství po porodu?

Po porodu nemají ženy po dlouhou dobu menstruaci z přirozených důvodů. Mnoho žen si je jistých, že během tohoto období není možné otěhotnět. Toto stanovisko je však mylné, i když je poměrně rozšířené..

Pokud po zrušení krmení není žádná menstruace, proveďte těhotenský test

Dlouhé zpoždění v ukončení kojení nebo jeho doprovodných různých příznaků je dobrým důvodem pro provedení těhotenského testu nebo návštěvy lékaře. Úspěšné početí poznáte podle následujících znaků:

 • nevolnost;
 • zvracení reflex;
 • slabost;
 • snížený výkon;
 • ospalost;
 • těžká nesnášenlivost určitých potravin nebo pachů;
 • časté výkyvy nálady;
 • podrážděnost;
 • rychlé zvýšení tělesné hmotnosti;
 • poruchy spánku;
 • zvýšené močení.

Všechny tyto příznaky naznačují pravděpodobné těhotenství..

Známkou těhotenství může být ostrá nesnášenlivost k pachům.

Jaké jsou rysy menstruace po porodu

Po určitou dobu po první menstruaci po porodu budou kritické dny nepravidelné. Cyklus se po chvíli obnoví. Zpoždění lze pozorovat pouze během prvních dvou měsíců.

Příznak je patologický, pokud je doprovázen bolestí nebo cizími příznaky. S nástupem menstruace může žena mírně snížit množství mateřského mléka. V tomto případě by dítě mělo být častěji aplikováno na prsa..

U žen, které dříve trpěly bolestivou menstruací, tato porucha obvykle zmizí po porodu. PMS je méně výrazný. Stav je obvykle obecně uspokojivý..

Zpočátku může být výtok vzácnější nebo naopak hojnější. Barva od červené po červenohnědou.

Jaké jsou patologické příčiny zpoždění

Zpoždění po porodu může být také patologické. Pokud máte podezření na onemocnění, musíte se urgentně poradit s lékařem. Porušení jsou doprovázeny bolestmi břicha, nepohodlí v hlavě, svěděním a pálením v pochvě.

Z tohoto videa zjistíte, kdy začíná menstruace po porodu kojením:

Patologické zpoždění jsou způsobeny:

 • neustálá fyzická aktivita;
 • nesprávná strava;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • porušení pohlavních orgánů;
 • poporodní deprese.

Diagnózu lze stanovit pouze prostřednictvím komplexní studie. Některé patologie, pokud nejsou léčeny, vedou k neplodnosti..

Hormonální poruchy mohou také vyvolat patologické zpoždění. Změny stavu nelze ignorovat.

Důvody pro absenci menstruace po porodu

Když se první menstruace objeví po porodu, kdy se cyklus stává pravidelným, jaké odchylky jsou možné a jak zabránit jejich vzhledu.

Nadměrná úzkost pro nedávno narozenou ženu je škodlivá, ale zároveň je nutné vědět, které jevy naznačují přítomnost patologie, aby bylo možné včas konzultovat s lékařem. Proto byste si měli toto téma prostudovat a zvážit důležité vlastnosti..

Proč po porodu nejsou období

Některé ženy věří, že cyklus se obnoví, jakmile se dítě narodí. Ale není tomu tak. Po určitou dobu nebude menstruace, a to je přirozené. Nově narozená matka má lochii - tak se nazývá poporodní výtok. Nejedná se však o menstruaci, i když se jim svou barvou podobají..

Lochia je výtok z dělohy, který je spojen s potřebou těla odmítnout všechny stopy po minulém těhotenství. Během několika týdnů vycházejí z dělohy zbytky endometria, placenty a dalších odpadních produktů plodu.

Barva je zpočátku losy, sytě červená, ale postupně tyto sekrety tmavnou a jejich počet klesá. Asi po 1,5 měsíci by se lochie měla zastavit. To je způsobeno skutečností, že vnitřní vrstva dělohy se vrátila do normálu..

Na chvíli však nebude menstruace..

Absence menstruace v poporodním období je způsobena hormonálními změnami v těle ženy. Do krve se uvolňuje velké množství prolaktinu, aby mohla kojit. Tento hormon interferuje s fungováním vaječníků, takže se netvoří vajíčka a endometrium se netvoří. Proto se neobjevuje menstruace.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Je obtížné pojmenovat přesný čas, kdy se po porodu objeví první menstruace. To je ovlivněno mnoha faktory (onemocnění, individuální vlastnosti těla, hormony atd.). I když obecně období závisí na tom, jak úplné kojení je.

Měli byste se zaměřit na okolnosti, jako jsou:

Přítomnost nebo nepřítomnost doplňkových potravin. Pokud je dítě výlučně kojeno, menstruace se dostaví až po odstavení dítěte. Ale rok po narození dítěte se může objevit menstruace bez ohledu na to, zda kojení pokračuje..

Množství mléka. Při nedostatku mléka musí žena používat mléčné recepty. Současně se snižuje produkce prolaktinu, což umožňuje vaječníkům začít pracovat. V takové situaci se menstruace může objevit za 4-5 měsíců. Tady si tedy není třeba dělat starosti.

Rozhodněte se pro umělé krmení. Některé matky nemohou nebo nechtějí kojit své dítě. V tomto případě začíná menstruace po porodu mnohem dříve - přibližně po 2 měsících..

Vlastnosti porodu. Pokud se dítě narodí císařským řezem, nástup menstruace matky závisí na typu krmení. Při kojení chybí období, dokud není dítě nakrmeno.

Období, kdy by měla menstruace začít po porodu, je ovlivněno rysy:

 • Provádění denního režimu
 • Věk ženy,
 • Emoční stav.

Proto ani lékař nemůže poskytnout přesné informace..

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Ženy po narození prvního dítěte často mluví o eliminaci nepohodlí během menstruace a pravidelnosti cyklu. Závěry by však měly být učiněny až 3 měsíce po jejich prvním výskytu..

Před tím se cyklus může měnit a samotné menstruační období jsou někdy neobvyklé (s kratším nebo delším trváním, nadměrným množstvím nebo nedostatkem výtoku). To je považováno za normální, i když je stále nutná konzultace s lékařem.

Bude tedy možné zajistit, aby neexistovaly žádné patologie..

Frekvence menstruace je obvykle 21-34 dnů s trváním 3-8 dnů. Objem vypouštění by neměl být menší než 20 ml nebo větší než 80 ml. Na délce první poporodní menstruace nezáleží (při normálním tempu), je důležité, aby byly pravidelné do 3 měsíců.

U některých žen dochází ke změnám charakteristik předmenstruačního období. Zaznamenávají nárůst symptomů PMS, který je může obtěžovat. To je obvykle způsobeno hormonálními změnami v těle. Tuto funkci je obtížné zneškodnit - nejčastěji se s tím musíte vyrovnat. Ale jeho vzhled neznamená, že v těle jsou problémy..

Když potřebujete lékařskou pomoc

Po narození dítěte by žena neměla zapomínat na své zdraví. Musíte jít k lékaři, aby posoudil stav vnitřních orgánů a ujistil se, že neexistují žádné patologie. Naléhavě se musíte poradit s odborníkem v situacích, jako jsou:

 1. První menstruace je příliš bohatá. Pokud je třeba polštářky měnit častěji než každé 2 hodiny, znamená to krvácení. Velké množství výtoku může být také způsobeno endometriózou, hyperplazií endometria, abnormalitami v hormonálním pozadí.
 2. Vzhled krvavého výtoku s nepříjemným zápachem po zastavení lochie. To znamená, že v děloze jsou zbytky vajíčka..
 3. Nedostatek nebo absence výtoku do 3 měsíců po ukončení kojení. K tomu dochází při zvýšeném obsahu prolaktinu v těle, i když jeho množství by se do této doby mělo snížit.
 4. Přítomnost nepříjemného zápachu v menstruačním toku. Pokud má krev vylučovaná během tohoto období tmavý odstín a žena je mučena silnou bolestí, může to znamenat přítomnost poruch v těle.
 5. Nepravidelnost cyklu 3 měsíce po nástupu menstruace. To je také známka patologie spojené s hormonálním systémem..

Ve všech těchto případech by návštěva gynekologa neměla být zpožděna. Eliminace porušení by měla být řešena při jejich prvních projevech, protože situace se může dále zhoršovat.

Musím se chránit?

Některé ženy se kvůli nedostatku menstruace v období po porodu domnívají, že není nutné používat antikoncepci. Teoreticky je to pravda, protože vaječníky nefungují, vajíčka se netvoří, a proto nemůže dojít k těhotenství. Existuje však mnoho případů, kdy přesto došlo k těhotenství a jeho přítomnost byla zjištěna již později..

Důvodem je nedostatek přesných informací o nástupu menstruace. Není známo, kdy se množství produkovaného prolaktinu sníží, lze o tom jen hádat.

Ovulace nastává 2 týdny před menstruací..

Proto při nechráněném pohlavním styku může žena znovu otěhotnět a absence menstruace vysvětlí hormonální změny spojené s kojením (zejména pokud nebylo přerušeno).

To znamená, že i během laktace se musíte chránit. Pokud pár chce mít druhé dítě, může to být přeskočeno, ačkoli lékaři doporučují čekat asi dva roky, než se ženské tělo po porodu plně zotaví..

Proč existují selhání

První tři měsíce po nástupu menstruace byste se neměli obávat jejich nepravidelnosti. Pokud však menstruační nepravidelnosti přetrvávají i nadále, měli byste se poradit se svým lékařem. To je zvláště důležité, pokud jsou pozorovány další nepříznivé příznaky. Příčiny menstruačních nepravidelností se mohou lišit. To:

 1. Sheehanův syndrom (poporodní hypopituitarismus). Tato patologie může být způsobena peritonitidou, sepsí nebo hojným krvácením po porodu. To může být také vyprovokováno histosy. Výsledkem onemocnění může být absence menstruace nebo její nedostatek, který je spojen s nekrotickými změnami v hypofýze. Dalšími příznaky syndromu jsou zvýšená únava, bolesti hlavy, otoky, hypotenze..
 2. Hyperprolaktinémie. Absence menstruace je v tomto případě způsobena poruchami funkce štítné žlázy nebo přítomností adenomu hypofýzy.

Obě patologie lze vyléčit, ale k tomu je třeba se poradit s odborníkem.

Zda pokračovat v krmení po nástupu menstruace

Mateřské mléko je nejzdravější potravinou pro vaše dítě. Pokud je dítě kojeno, významně se snižuje riziko vzniku infekčních onemocnění. Ale po nástupu menstruace mnoho žen neví, zda stojí za to pokračovat v krmení dítěte mateřským mlékem, pochybovat o jeho výhodách..

Přítomnost menstruace neovlivňuje kvalitu mléka, takže byste se neměli vzdát kojení. Musíte však vzít v úvahu některé okolnosti:

 1. S pokračující laktací může být období normalizace cyklu oddáleno.
 2. Během menstruace se zvyšuje citlivost bradavek, což ženě nepříjemně kojí.
 3. Během kritických dnů se vylučuje méně mléka, takže dítě může být nervózní. Tento problém lze vyřešit postupným přiložením dítěte k jednomu nebo druhému prsu.

Tyto funkce mohou způsobit nepohodlí. O výhodách kojení však v tuto chvíli není třeba pochybovat - může a dokonce by mělo pokračovat..

Hygienické funkce

Je velmi důležité dodržovat pravidla hygieny v období po porodu. Ženské tělo v této době vyžaduje pečlivou péči, protože se ještě nezotavilo ze stresujících okolností.

Hlavní doporučení jsou následující:

 1. Dokud se váš menstruační cyklus neobnoví, neměli byste používat tampony nebo absorpční vložky. Také nejsou vhodné pro lochii. Optimálním hygienickým výrobkem jsou v tomto případě podložky s hladkým povrchem. Měly by se měnit každé 3-4 hodiny..
 2. Pohlavní orgány v tomto okamžiku je třeba častěji umýt, aby se zabránilo pronikání infekcí. Je nežádoucí používat gely pro intimní hygienu nebo voňavá mýdla. Tyto výrobky by měly být nahrazeny dětským mýdlem..
 3. Je nutné se zdržet sexuálního života po dobu nejméně 6 týdnů. Po obnovení sexuální aktivity je nutné používat bariérovou antikoncepci - pomůže to zabránit těhotenství a infekci v děloze.

Nástup menstruace po narození dítěte je individuální jev, který je ovlivněn mnoha okolnostmi. Samotná žena to nemůže ovlivnit, ale dokáže se o své tělo starat, aby zabránila vzniku poporodních komplikací.

Většina žen ví, že přítomnost menstruačního krvácení naznačuje zdraví ženského reprodukčního systému. Hlavní důvody jeho nepřítomnosti jsou obvykle během těhotenství a menopauzy. Spravedlivému sexu však přirozeně poskytuje krátkou oddech - to je absence menstruace po porodu. V tomto článku budeme hovořit o tom, proč po porodu nejsou žádné období..

Důvody pro absenci menstruace po porodu

Mnoho lidí si mýlí poporodní výtok s nástupem menstruace - lochií. S těmito sekrety však nedochází k ovulaci, protože tělo se zotavuje po porodu. Těhotenství a porod jsou pro něj velmi stresující, protože během období nošení dítěte dochází k významným změnám, zvyšuje se zatížení vnitřních orgánů ženy.

Prvním důvodem je období zotavení, které trvá šest až osm týdnů, bez ohledu na to, jak těhotenství pokračovalo nebo jak probíhal porod. Ale protože během těhotenství došlo k hlavním změnám také u hormonálního pozadí, úplné uzdravení bude trvat trochu déle - od deseti do dvanácti týdnů.

Druhým důležitým důvodem absence menstruace po porodu je období kojení dítěte. Toto období má zvláštní název - „laktační amenorea“. Tento stav je spojen s vysokou hladinou hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mateřského mléka a potlačuje práci vaječníků. Během laktace se tak trochu oddechují a nedojde k ovulaci. Nejvyšší úrovně je dosaženo při kojení během nočního kojení dítěte. Žena, která si zvolí krmení z lahve, se uzdraví rychleji než kojící matka. Smíšené a plánované krmení dává matce signál, že lze snížit přísun mléka. Hladina prolaktinu poklesne, ai když laktace bude pokračovat, tělo se začne rychleji zotavovat a připravovat se na nové těhotenství.

Proč se menstruační cyklus obnoví po zavedení doplňkových potravin??

Tělo ženy je navrženo velmi moudře a komplexně - chrání matku před novým těhotenstvím po dobu kojení dítěte, je citlivé na sebemenší změny v potřebách dítěte. Jakmile neustálá potřeba mateřského mléka zmizí 9 zavedením doplňkové stravy), tělo matky okamžitě reaguje na dospívání dítěte snížením hladiny hormonu prolaktinu. Normální hormonální hladiny se rychle obnoví a připraví ženu na možnost nového mateřství.

Moderní neonatologové a pediatři doporučují nezavádět doplňkové potraviny, dokud dítě nedosáhne šesti měsíců věku. Podle těchto doporučení bude mladá matka prvních 6 měsíců života dítěte ve stavu laktační amenorey. Nezapomeňte však, že každé ženské tělo je individuální a miminka se mimoto chovají odlišně. Některé děti začínají kojení ukončit poměrně brzy a některé děti, přestože sají s potěšením, začínají častěji přeskakovat noční krmení a raději spí zdravě, aniž by byly rozptylovány jídlem.

Obvykle by po ukončení laktace neměly uplynout více než 2 měsíce před začátkem menstruačního cyklu.

Jak zjistit těhotenství během kojení? Příznaky

Nedostatek menstruace po porodu nelze srovnávat s nedostatkem ovulace. Mechanismy, které probíhají v ženském těle, jsou tak jemné, že není možné předpovědět, kdy přesně začnou fungovat vaječníky a uvolní nové vajíčko. Měsíční krvácení může stále chybět, ale všechny funkce ženského těla již začínají fungovat normálně. Protože k ovulaci dochází přibližně dva týdny před začátkem dalšího cyklu, je možné předem vědět o připravenosti těla na nové těhotenství pouze pomocí speciálních testů.

Příroda měla v úmyslu poskytnout matce dostatečně dlouhé období zotavení, aby mezi dvěma těhotenstvími uběhl alespoň rok. V současné době se však životní podmínky hodně změnily - vzhled směsí, přizpůsobených dětských pyré a samotný rytmus moderního života často neumožňuje učinit z mateřského mléka hlavní potravu kojence do jednoho roku.

Někdy tedy absence cyklu znamená zrod nového těhotenství, což je pro maminku naprostým překvapením. Další těhotenství můžete mít podezření na příznaky, jako jsou:

 • Toxikóza. Může to být vyjádřeno nejen silnou nevolností a zvracením, ale také pálením žáhy, odmítnutím některých chutí, pachů.
 • Večer intenzivní plynatost. Břicho vypadá zvětšené a pevné. To je zvláště patrné u matek, které nosily více než jedno dítě, a pokud po porodu neuplynulo mnoho času, to znamená, že břišní stěna ještě neměla čas na zpevnění.
 • Kreslení bolesti v dolní části břicha. Toto je takzvaná hypertonicita dělohy. Během laktace, pokud se menstruační cyklus nezotavil, je děloha velmi klidná, ne bolestivá. Pokud ještě nebyla menstruace a žaludek se nějak podivně táhne, a dokonce ani tento příznak těhotenství u kojící matky není sám, pár bude vyšetřen.
 • Hustý vodnatý vaginální výtok. U laktační amenorey (bez menstruačního cyklu při kojení) nedochází k žádnému vaginálnímu výtoku... Pokud se náhle objeví, je to důvod k domněnce, že mohlo dojít k ovulaci a po 2 týdnech menstruace odezní (pokud nedošlo k těhotenství). Nebo již došlo k ovulaci, došlo k početí a několik měsíců se neočekávají žádné kritické dny.
 • Krvavý vaginální výtok, který se objevuje jen občas a je příliš skrovný na to, aby byl považován za menstruační. Pokud existují takové příznaky těhotenství s hepatitidou B a absence menstruace, lze je považovat za jasný příznak hrozby ukončení. Vyhledejte lékaře. A také dochází ke špinění u polypů endometria, endometriózy, hyperplazie a dalších onemocnění dělohy. Všichni potřebují pozornost.
 • Uprostřed břicha se začal objevovat pruh. Je to patrné u těch žen, jejichž pruhy již zmizely po předchozím těhotenství. Ačkoli se někdy začíná trochu projevovat bez těhotenství, ve druhé fázi cyklu, kdy se zvyšuje produkce hormonu progesteronu.
 • Mírně bolestivé a časté močení při normální analýze moči. Už v prvních 2-3 týdnech těhotenství může maminka chodit na toaletu až pětkrát v noci. Progesteron tedy působí na močový měchýř a uvolňuje jej.
 • Zvýšená bazální teplota. Během těhotenství teplota v konečníku přesahuje 37 stupňů. Kromě nemoci. Teplota se měří rektálně, ráno, než vstanete z postele.
 • Dalším „těhotenským poslem“ je změna chuti mléka. Z tohoto důvodu se některé děti vzdají své obvyklé stravy..
 • Vzhled akné. Nejen na obličeji. Mnoho lidí má na zádech červené akné.
 • Pokud dojde k novému těhotenství, nevyhnutelně dojde ke změně hormonálních hladin. Snižuje se hladina prolaktinu a zvyšuje se množství progesteronu. Z tohoto důvodu se množství mléka může snížit. Žena poznamenává, že prsa se již nelijí tak, jak tomu bylo dříve..
 • Pocit brnění kolem vaječníku. Obvykle na straně, kde došlo k ovulaci. Vytváří se tam žluté tělísko nebo cysta žlutého tělíska, které někdy tyto pocity vyvolávají.
 • Velká únava, ospalost. Velmi typické pro první trimestr. Kromě toho není únava motivována.

Pokud máte více než jeden z těchto příznaků, proveďte těhotenský test. I při absenci těhotenství nebo „těhotných“ příznaků se doporučuje provádět testy jednou měsíčně u žen, které jsou sexuálně aktivní během laktace s neobnoveným menstruačním cyklem nebo nepravidelnou menstruací. Nakonec těhotenství bez známek během kojení není neobvyklé..

Cyklus po porodu tedy nemusí být nastolen okamžitě. U většiny se mění také povaha krvácení - děložní čípek ženy, která porodila, se otevírá rychleji a bezbolestněji. Někdy je výtok bohatý, u některých začíná menstruace okamžitě silným krvácením. Pokud však krátká přestávka po první menstruaci není alarmujícím signálem, pak dlouhá absence menstruace po porodu vyžaduje návštěvu odborníka.

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.
zpět na obsah ↑

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.
zpět na obsah ↑

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

Uprostřed letní sezóny, kdy teploměry rychle lámou teplotní rekordy, je většina z nás už mentálně na dovolené. Proto se v tomto období zaměřujeme na TimeLady.ru v našich článcích na téma dovolené a rekreace.