Proč po nedávném porodu nedochází k menstruaci, závisí doba zpoždění na typu krmení, kdy zazní poplach?

Absence menstruace po narození dítěte je způsobena fyziologickými charakteristikami ženského těla. Obnova menstruačního cyklu závisí na typu krmení a hormonálním pozadí matky a na životním stylu, který vede.

Nepravidelné období po porodu často není důvodem k obavám, ale v některých případech může být zpoždění způsobeno patologií. Pojďme se podrobněji zabývat rysy poporodní menstruace a případy, kdy je lepší poradit se s lékařem.

Proč po porodu menstruace nepřijde?

Proč po narození dítěte neexistuje období? Důvodem, proč ženy nemají období po porodu, je laktační amenorea způsobená hormonem prolaktin. Ten podporuje tvorbu mateřského mléka a zabraňuje ovulaci. Výsledkem je, že během kojení neexistují žádné předpisy..

Prolaktin brání nástupu nového těhotenství, ale porušení plánu výživy, zavedení doplňkové stravy a další faktory ovlivňují obnovení ovulace, přestože matka stále kojí. Pokud byly vaše období po porodu alespoň jednou a poté zase zmizely, jejich absence může být známkou nového těhotenství.

Zpoždění menstruace po porodu také nastává v důsledku přítomnosti jakýchkoli nemocí. Jedním z nejčastějších onemocnění je endometrióza. Jeho vzhled je podporován četnými prasknutími porodních cest během porodu a také císařským řezem. Dalšími příčinami jsou endokrinní nebo zánětlivé poruchy, nádor v děloze.

Jak dlouhé je zpoždění menstruace po porodu?

Po dobu 42-56 dnů uvolňovaly porodní ženy krev z dělohy, respektive z rozsáhlého povrchu rány, kde byla připojena placenta. Výtok se nazývá lochie, nemá nic společného s menstruací. Zpočátku je lochie jasně šarlatová, ale v průběhu času ztmavne a po několika týdnech se objeví ve formě žil a ichor.

Pokud se dříve považovalo za normu obnovit regulaci po dvou nebo dokonce třech letech, nyní se toto období zkrátilo na 6-12 měsíců. Je to způsobeno životním stylem moderních žen a zavedením různých produktů do stravy kojenců. Následující faktory navíc ovlivňují rychlý nástup menstruace po porodu:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • císařský řez;
 • endokrinní poruchy;
 • ukončení laktace v důsledku různých okolností;
 • odmítnutí kojit kojence.

Kojení

Při úplném a pravidelném kojení je pozorováno zpoždění menstruace po dobu 12-14 měsíců. Období zotavení cyklu je individuální, neexistují žádné zavedené normy - pro některé se to stane za pár měsíců, zatímco jiné nemají rok nebo dokonce dva. V prvním i druhém případě je absence menstruace normální..

Laktační amenorea u kojících matek naznačuje vysokou hladinu prolaktinu. Vzhled regulace s plným kojením dítěte za pouhých pár měsíců je rysem těla matky, což je způsobeno prací hypofýzy, která reguluje sekreci hormonu.

Umělé krmení

Pokud je kojenec krmen upravenou mléčnou recepturou, může regulace začít okamžitě po lochii, když se zraněná oblast na tkáních dělohy zahojí. U některých matek dochází k první menstruaci pouhých 6 týdnů po narození dítěte, v jiných případech je zpoždění 10-15 týdnů.

První menstruace je dost skromná. Silný, jasně červený výtok může naznačovat děložní krvácení.

Smíšený typ

U smíšeného krmení kojenců se menstruační krvácení obvykle dostaví 3–12 měsíců po narození. Čím dříve matka odstraní noční krmení, tím dříve bude její menstruace..

Kojení v noci je důležité, protože právě během této doby se prolaktin produkuje nejvíce. Zvýšení frekvence krmení pomocí umělé výživy také ovlivňuje hormon - jeho množství se postupně snižuje. Obnova cyklu se smíšeným typem krmení trvá dlouho, po objevení první menstruace může dojít k druhé až po 2-3 měsících.

Vlastnosti poporodní menstruace

Ženy po porodu jsou zpočátku nepravidelné. Obnovení menstruačního cyklu bude nějakou dobu trvat.

Trvání menstruace u fyziologicky zdravé ženy je 3 až 7 dní. Normální objem vylučované krve je 50-150 ml..

Po porodu matky často mění svůj menstruační cyklus. Pokud dříve to nebylo více než 21–30 dní, nyní je jeho indikátor 25 dní. Ženy v práci si povšimnou, že během regulace jsou podrážděnější a kňučejí. Někdy se objeví migrény, nevolnost a zvýšená chuť k jídlu. Všechny tyto příznaky naznačují premenstruační syndrom. Obnovení regulace je ovlivněno počtem porodů i změnami, kterými ženský endokrinní systém prochází.

Po narození dítěte mnoho matek poznamenává, že menstruace je nyní méně bolestivá. To je způsobeno lepším průtokem krve v důsledku změny polohy dělohy..

Existují také opačné situace - porodní ženy si stěžují na bolest během menstruace, která tam před narozením nebyla. Po fyzickém a psychickém zotavení těla mohou nepříjemné pocity zmizet. Pokud se tak nestane, je lepší, aby se matka poradila s gynekologem, protože příčinou může být zánět v malé pánvi, nadměrné kontrakce dělohy nebo jiná patologie.

Kdy stojí za to zaznít poplach?

Dlouhé zpoždění menstruace je zpravidla spojeno s individuálními charakteristikami a hladinou hormonů v těle rodící ženy. Příčinou jsou však také různé komplikace a onemocnění urogenitálního systému..

Pokud po ukončení kojení nedochází k menstruaci nebo pokud dochází k velmi malému toku, může to znamenat Sheehanův syndrom. Onemocnění se vyvíjí po těžkém krvácení během porodu, které se vyznačuje poklesem krevního tlaku. To vše vede ke smrti hypofýzových buněk a ty, jak víte, ovlivňují reprodukční systém ženy, zejména pokud jde o zrání vajíček ve vaječníku..

Dalším problémem absence menstruace u žen po porodu je hyperprolaktinémie. Tato patologie je důsledkem vysoké hladiny prolaktinu i poté, co žena přestala kojit. Hormon brání vývoji vajíčka, zatímco syntéza mléka pokračuje. Příčiny patologie jsou gynekologická onemocnění a adenom hypofýzy.

Syndrom je navíc charakterizován absencí laktace. Důsledkem onemocnění je špatná funkce nadledvin a oslabení imunitního systému..

Konzultace gynekologa je nutná, pokud máte následující příznaky:

 • bolest v oblasti dělohy;
 • šarlatový krvavý výtok šel;
 • menstruace se vyskytuje dvakrát měsíčně;
 • doba menstruace je kratší než 2;
 • neobvyklý pach krve;
 • rozmazání menstruace (objevuje se v důsledku zánětlivého procesu a endometriózy);
 • vylučované velké množství krve;
 • po ukončení laktace nedochází k žádnému krvavému výtoku po dobu 180 dnů nebo více;
 • sporé období 3 cykly za sebou nebo více;
 • doba regulace je více než 8 dnů, jsou doprovázeny onemocněními;
 • menstruace přišla a zase zmizela;
 • nadměrné kontrakce dělohy;
 • krvavý výtok se objevuje nepravidelně, i když po obnovení menstruace již uplynulo šest měsíců (může být problém s ovariální patologií).

Proč po tak dlouhém porodu neexistuje období??

Na schůzku s gynekologem si ženy, které nedávno porodily dítě, často kladou otázku: „Proč je to tak dlouho po porodu? Porodila dítě před více než 6 měsíci a je blízká svému manželovi. Dělám těhotenské testy, ale všechny jsou negativní. Co ovlivňuje toto zpoždění? “ V takových situacích je odpověď spojena s charakteristikami hormonálního pozadí, které jsou u pracujících žen velmi individuální. Jaké jsou tyto vlastnosti a kdy očekávat nástup první menstruace, promluvme si podrobněji.

Proč neexistuje menstruace?

Přemýšlíte, proč po porodu nedochází k menstruaci, věnujte pozornost hlavnímu bodu - kojíte? Pokud je přítomna laktace, je vaše tělo nyní řízeno hormonem prolaktinem. Inhibuje působení dalších hormonů, které regulují funkci vaječníků a zastavují menstruaci..

U aktivního kojení menstruace nepřichází v úvahu. HS se stává hlavní příčinou prodloužené laktační amenorey.

Díky absenci menstruace po porodu je tělo kojící matky chráněno před těhotenstvím, věří, že pro každého není dostatek zdrojů. U mnoha žen se prolaktin produkuje v malém množství, což nestačí k úplnému potlačení funkce vaječníků. Pak, dokonce i při hepatitidě B, porodná žena zažívá menstruační krvácení..

Co je laktační amenorea?

Dominantním hormonem v těle těhotné ženy je progesteron. Jeho maximální úroveň je udržována nejprve žlutým tělem, poté placentou a v době porodu klesá. Před porodem se začíná aktivně produkovat hormon prolaktin, látka odpovědná za laktaci. Koncentrace prolaktinu se zvyšuje a dosahuje maxima v době porodu a v období po porodu.

Zvýšené množství prolaktinu vede ke snížení syntézy estrogenů a progesteronu, v důsledku čehož po dlouhou dobu chybí ovulační cykly a menstruace..

Prolaktin je hlavní příčinou prodlouženého zpoždění menstruace po porodu. Toto období se nazývá laktační amenorea. Během tohoto období (pokud je GW praktikováno bez použití doplňkových potravin, krmení alespoň po 3,5 hodinách, bez noční přestávky) bude udržování hladiny prolaktinu na dostatečně vysoké úrovni. Proto si můžete alespoň 6 měsíců po porodu odpočinout a vůbec si na podložky nepamatovat.

Až přijde vaše menstruace?

Pokud je laktace ženy na normální úrovni, může dojít k menstruaci i 10-11 měsíců po porodu. Musíte pochopit dva body:

 1. Pokud své dítě aktivně krmíte, jste chráněni před ovulací, takže menstruace nenastane..
 2. Jakmile začnete krmit dítě, přidejte vodu - tím se sníží koncentrace prolaktinu v těle..

Po nasycení doplňkovými potravinami bude dítě vysávat méně mléka, tělo v tuto chvíli určitě zareaguje. Mozek vydává stop signál, prolaktin klesá a estrogen a progesteron se postupně zvyšují. Reprodukční systém říká „Připraveno na otěhotnění“, začínají nové menstruační cykly.

V průměru nemá kojící matka období po dobu šesti měsíců po porodu. U některých žen však období přicházejí za 3-4 měsíce..

Existují ženy, které mají menstruaci za 1-2 měsíce poporodní období. Závisí to na individuální citlivosti. Ženy se silným reprodukčním systémem a zvýšenými hormonálními hladinami jsou méně citlivé na účinky hormonu prolaktinu. Jejich první ovulace probíhá rychleji. Možná to necítí, sledují pouze primární příznaky:

 • jsou malé špinavé výboje;
 • nepravidelné slabé krvácení;
 • tahání, bolestivé bolesti v dolní části břicha, bez výtoku.

Toto jsou první známky toho, že se rodící systém začíná zotavovat. Je také důležité nezaměňovat menstruaci s lochií - specifickým poporodním výtokem, který se skládá ze zbytků placentární membrány, hlenu a krve.

A pokud nekojím?

Pokud žena ihned po porodu převede dítě na umělé krmení a vůbec ho nedojčí, obnoví se její měsíční cyklus za 1-2 měsíce. Některé ženy však nemají období do 6 měsíců po porodu, i když nekojí. To je také normální jev spojený s charakteristikami těla..

Možná jste to vy, kdo potřebuje více času na obnovení hormonálních hladin. Pokud se u vás neobjeví žádné bolestivé příznaky, není důvod k obavám..

Pokud jde o nestandardní situace, menstruace nejčastěji nepřichází, protože dochází k novému těhotenství. Je velmi důležité, aby rodící ženy dodržovaly optimální antikoncepční metody a pravidelně podstoupily těhotenský test, pokud by došlo k nechráněné intimitě s jejich manželem.

Dalším důvodem absence menstruace mohou být patologie reprodukčního systému - endometrióza, cysty, fibroidy. Přítomnost těchto patologií je obvykle doprovázena živými příznaky, které je těžké si nevšimnout:

 • silná bolest;
 • nepravidelné krvácení;
 • podivné špinění různých typů;
 • nepohodlí v dolní části břicha

Abyste se ujistili o přítomnosti nebo nepřítomnosti takových problémů, je nutné provést ultrazvuk.

Pojďme to shrnout

Dlouhodobá absence menstruace po porodu je normální jev spojený s prací hormonu prolaktinu. Dokud žena kojí, menstruace nenastane. Pokud je dítě od narození uměle nakrmeno, uplynulo hodně času, ale období neprobíhá, existují dvě možnosti:

 1. Neuplynulo dost času na úplné obnovení hormonálních hladin.
 2. Řešíte patologické stavy.

Pokud si všimnete zvláštních příznaků bolesti, nikoli typického výtoku, vyhledejte diagnózu u svého lékaře.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Odpovědi na otázky

Zhanna Khodyreva, porodník-gynekolog nejvyšší kategorie.

Ochrana během kojení

Otázka. (JenaJeny) Porodila jsem před něco více než 6 měsíci, menstruace se ještě neobnovila, dítě bylo výlučně kojeno do 6 měsíců. Mám si dělat starosti, nebo je všechno stále v normálním rozmezí? Kdy začít zvonit budík?
Odpovědět. Do 6 měsíců po porodu, při kojení 6-8krát denně, se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey). V následujícím období je nutná antikoncepce - může to být gestagenní antikoncepční přípravek (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (Beth) Mám 7měsíční dceru, úplně na HB, počet žádostí je více než 10 denně, zatím žádné nejsou. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění v tuto chvíli? Jaké antikoncepční prostředky lze kromě bariérových metod použít? A měl bych je použít?
Odpovědět. Metoda laktační amenorey, jako spolehlivá antikoncepce, je použitelná až 6 měsíců po porodu, pak se musíte pojistit antikoncepcí obsahujícími gestagen (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (poya) Kojila jsem své první dítě přesně jeden rok. Do osmi měsíců byli pouze na GV. Nebyla chráněna (nebyly žádné menstruace). Výsledek: těhotenství. Musel jsem udělat mini-potrat a dát IUD. Dítěti bylo přesně šest měsíců. Vyvstává otázka: opravdu stojí za to důvěřovat tělu během období hepatitidy B, nebo je lepší být pojištěn?
Odpovědět. Samozřejmě existují výjimky z každého pravidla. Šest měsíců laktační amenorey uznávají gynekologové po celém světě za bezpečné a otěhotníte těsně po 6 měsících.

"Šmouha" během menstruace

Otázka. (Rita) Po porodu se můj cyklus znatelně snížil, namísto 28 dnů, nyní - 25, a začíná dvěma návštěvami, 25. dnem mazání, pak 2 dny vůbec nic a poté začíná normální menstruace. Jaký mohl být důvod?
Odpovědět. Existuje mnoho důvodů pro takové „mazání“ (endometrióza, zánět, polyp atd.). Bez kontroly nelze mluvit o žádném konkrétním důvodu. Čím dříve se odvážíte navštívit gynekologa, tím lépe..

Otázka. (Gossamer) Mám otázku. Byl jsem na schůzce s gynekologem, mám nitroděložní tělísko. Rok jsem nešel, stalo se, že po 2 dnech něco nebylo pohodlné, dal jsem na radu lékaře svíčky s ichtyolem. Následujícího dne bolelo břicho a namazat se, ale ne jejichtyol! Po 2 dnech nátěr přestal. Kojili jsme, po porodu nebyla menstruace. Před těhotenstvím byla období 5-7 dní, velmi bohatá. Co by to mohlo být?
Odpovědět. Bohužel neuvádíte, kolik času uplynulo od narození. Možná to byla menstruační reakce. Věřte mi, je pro mě velmi těžké odpovědět na takové otázky bez kontroly..

Otázka. (Travelmate) Porodila jsem před třemi týdny. Lochia ještě neskončila, poslední týden výtoku je růžový, asi 2 polévkové lžíce denně. Včera, když jsem náhle vstal z pohovky, došlo k mírnému krvácení (asi lžíce krve), vytékala krevní sraženina a bolelo mě žaludek jako během menstruace. Dnes je lochia opět růžová, žaludek nebolí. Co by to mohlo být? Musím urgentně navštívit lékaře? Plánoval jsem jít jen za týden.
Odpovědět. Krvácení by mohlo být z děložního čípku nebo z pochvy, pokud se při porodu vyskytly slzy, po zvedání závaží nebo namáhání během defekace. V případě opakovaného krvácení musíte urgentně navštívit lékaře, ale pokud vše proběhne v pořádku, navštivte za týden podle plánu gynekologa.

Nedostatek menstruace po porodu a během kojení

Otázka. (OksanaS) Narodila se před rokem a dvěma měsíci, ale bez menstruace. Možná je to proto, že stále kojím?
Otázka. (Susan) Dítě má nyní 4 měsíce. Aktivně saje. Je normální, že stále neexistuje měsíční období, nebo je ještě čas jít na schůzku k lékaři?
Odpovědět. Během kojení může menstruace samozřejmě chybět až 1,5–2 roky, nenechte se tím vystrašit. Navíc s frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně až šest měsíců po porodu se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey).

Otázka. (Inna Klueva) Porodila jsem 1. listopadu. Kojím jen svou dceru, nic nekrmím. Menstruace začala 2. února. Když jsem krmil svou nejstarší dceru, dokud jí nebylo 1,5 roku, nebylo po celou dobu žádné období. To je normální? Normální doba trvání a hojnost.
Odpovědět. S frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně zpravidla nedochází k žádné menstruaci, i když existují výjimky. Je stále nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučila organická povaha krvácení.

Otázka. (Melle) Přestala kojit úplně po 6 měsících, tedy před 5 měsíci, a stále neměla menstruaci. Co to znamená?
Odpovědět. Musíte jen navštívit gynekologa, protože existuje spousta důvodů pro amenoreu v poporodním období a mezi nimi nejsou ani zdaleka neškodné.

Otázka. (Margot) Dítě má 1 rok, 6 měsíců, stále kojím, neustále kojím, celý den, v noci (spát spolu) a stále nemám menstruaci. Můžete mi prosím říct, jestli je to normální, nebo už stojí za to navštívit gynekologa?
Otázka. (Sofina) Moje dcera je téměř 1,4 roku stará, na HB, časté aplikace ve dne i v noci. První menstruace po porodu se objevila na konci února 2008, a poté už nic. Těhotenský test je negativní. Je to normální? Hurá!! Druhý přišel. jen pravda je zpět na konec. duben
Otázka. (Matyoma) Dítě má 1 rok a měsíc, kojí a nemá menstruaci. Šli jsme s prvním dítětem, když byl náš syn asi 6 měsíců starý.
Odpovědět. Nedostatek menstruace u 6-8 kojenců je normální.

Otázka. (ENECHKA) Dítě 1 rok a 2 měsíce. Za rok se odstavila od prsu, ale stále neexistuje měsíční období. Během GW jsem pil „Charosetta“, nyní piji „Lindinet“. Měsíc a půl po odstavení bolelo dolní břicho, ale menstruace se neobjevila. Těhotenský test byl negativní. Co by mohlo způsobit takové zpoždění?
Odpovědět. Pokud se spolehlivě chráníte před těhotenstvím, nemusíte se bát. Absence menstruace během laktace je normou, jen abyste si nenechali ujít těhotenství.

Silná menstruace po porodu

Otázka. (Simfonia) Po porodu začaly kritické dny po 6 měsících. Okamžitě šlo velmi hojně. Nyní probíhá třetí cyklus. Ještě hojnější než ty předchozí. Řekněte mi, s čím to může být spojeno a jak to lze upravit. Během GW můžete pít kopřivu a vodní pepř?

Otázka. (Alida) Menses přišel za 4 měsíce. Velmi bohatý, bolavý, dlouhotrvající (více než týden) a okamžitě bohatý bez rozmazání. Ačkoli před B byly spíše vzácné a krátké (3 dny). Kdysi to bylo takto: ráno nebyly žádné známky (žádná bolest, žádné šmouhy) a večer jsem šel spát, okamžitě jsem vstal a spousta věcí ze mě odfláklo, těžko jsem to držel rukou. Po tom, pravda, téměř všechno vyšlo najevo a zbytek dní se jen rozmazal.
Odpovědět. Pokud jsou vaše menstruace těžké, sraženiny, doporučil bych vám podstoupit vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření. Užívání těchto rostlinných léčiv není kontraindikací pro kojení.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Závěrečné poznámky

Období zotavení menstruačního cyklu u každé ženy nastává individuálně. Nepropadejte panice, pokud menstruace nezačne hned po porodu. Mladé matky jsou také zaváděny krvavým výtokem po porodu, který nemá nic společného s menstruací - lochií. Lochia je fyziologický poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu a odmítnuté neživotaschopné tkáně. Obvykle je doba uvolnění lochie 3–6 týdnů po porodu (někdy až 8 týdnů).
Mladé matky by si měly pamatovat, že kojení může být jednou z metod antikoncepce pouze v několika případech:

 • pokud je vaše dítě výhradně kojeno
 • pokud je vaše dítě mladší než šest měsíců
 • pokud po porodu nebyla menstruace
 • pokud dojčíte nejméně 6–8krát denně (metoda laktační amenorey).

Menstruace po porodu - nepravidelný cyklus, zpoždění, rysy

Po narození dítěte dochází na pozadí obnovy procesů probíhajících v těle ženy jako celku ke změnám v jejím menstruačním cyklu..

Menstruace se může zpozdit, jít nepravidelně a na chvíli úplně zmizet. Ale nemusíte paniku, protože je to všechno přirozené a normální. Rychlost zotavení a úpravy menstruačního cyklu po porodu u ženy závisí na jejích fyziologických parametrech, hormonálních hladinách, přítomnosti nebo nepřítomnosti kojení dítěte, stresu atd. V našem článku se budeme zabývat menstruací po porodu - nepravidelný cyklus, zpoždění, rysy.

 1. Vlastnosti menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace po porodu při kojení
 3. Nepravidelný menstruační cyklus po porodu
 4. Zpoždění menstruace po porodu

Vlastnosti menstruace po porodu

Jak ukazuje praxe, menstruační cyklus po porodu může být poněkud nepředvídatelný a může mít řadu funkcí. Neexistuje žádný konkrétní časový rámec, ve kterém by měla menstruace začít po narození dítěte. Doba jeho vzniku je čistě individuální.

Mnoho žen poznamenává, že několik měsíců po porodu mají nepravidelný menstruační cyklus a samotná menstruace je někdy velmi obtížná. To je způsobeno skutečností, že ženské tělo potřebuje nějaký čas, aby se vrátilo k normálnímu fungování..

Krvavý výtok u zdravých žen by neměl trvat déle než 3–7 dní. Velmi krátká (pár dní) nebo naopak příliš dlouhá menstruace, končící krvácením, může hovořit o problémech v ženské reprodukční sféře - nádory dělohy (fibroidy), endometrióza (proliferace endometriální tkáně mimo dělohu).

Důležitý je také objem menstruační krve. Normálně je to 50-150 ml. Příliš mnoho nebo příliš malý menstruační tok také naznačuje patologii. Doby poporodního cyklu se mohou lišit. Pokud před narozením dítěte byl ženský cyklus například 20-30 dní, pak po porodu může být tento ukazatel průměrný a může být 25 dní.

U matek, které nedávno porodily, se často rozvine takzvaný premenstruační syndrom, při kterém se žena stává velmi podrážděnou, kňouravou, někdy závratě, nespavostí, zvýšeným hladem a dokonce záchvaty nevolnosti..

Některé ženy hlásí výskyt menstruačních křečí, které před porodem nezažily. Tyto bolesti jsou obvykle způsobeny neochotou těla plně se zotavit, psychickou nestabilitou, zánětlivým onemocněním pánve nebo silnými kontrakcemi dělohy. Pokud během menstruace musí žena neustále pít léky proti bolesti a spazmolytika, musíte určitě navštívit gynekologa.

Poměrně často dochází k opačné situaci. Po porodu, u žen, které dříve trpěly silnou bolestí během menstruace, se stává bezbolestná. Je to způsobeno změnou polohy dělohy v malé pánvi, která odstraňuje překážky normálnímu odtoku krve.

V případě jakýchkoli obav, které se ženy obávají o její menstruaci po porodu, byste se měli obrátit na svého gynekologa, ale všechny výše popsané hraniční stavy zpravidla samy o sobě během několika měsíců pominou.

Vlastnosti menstruace po porodu při kojení

Kojení dítěte má velký vliv na menstruační cyklus po porodu. Tělo ženy začíná fungovat v podmínkách, které jí dříve nebyly známy. Hypofýza prudce zvyšuje produkci hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za sekreci mateřského mléka a proces laktace.

Je to kvůli vysokému obsahu prolaktinu, že menstruace po porodu může po dlouhou dobu chybět. Příroda se proto stará o matku a dítě a vrhá všechny síly těla na krmení dítěte, potlačuje funkci vaječníků, blokuje ovulaci a tím znemožňuje nové těhotenství ve vyčerpaném těle.

Rysem menstruace po porodu při pravidelném kojení je to, že menstruace se může objevit až na konci kojení. Příchod menstruace je zpožděn kvůli skutečnosti, že v období kojení produkuje hypofýza hormon prolaktin, který potlačuje funkce vaječníků, například ovulaci, která brání nástupu nového těhotenství během kojení. Prolaktin může působit jako příčina nepravidelné menstruace po porodu.

Nepravidelný menstruační cyklus po porodu

Pokud žena nekojí, pak první menstruace po porodu přichází asi za 2-3 měsíce. Pro matky, jejichž děti jsou smíšené krmení, tj. laktace je přítomna, ale není na vyžádání, menstruace začíná v průměru po 4-5 měsících.

Způsob porodu neovlivňuje dobu příchodu první menstruace a zavedení menstruačního cyklu. Je pravda, že u žen, které prodělaly poporodní komplikace ve formě krvácení, sepse, endometritidy atd., Může menstruace přijít o něco později než je termín, protože tyto procesy inhibují zotavení dělohy v důsledku poškození zánětem.

Nepravidelný menstruační cyklus po porodu je docela běžný. Po narození dítěte se menstruace často stává nepravidelnou: menstruace buď přichází, nebo nepřijde, poté se zpožďuje o několik dní, pak naopak začíná dříve než dříve.

Cyklus lze nastavit až na 4 až 6 měsíců, ale pokud se po tomto období interval mezi nástupem menstruace liší o více než 5 dní, je důvodem poradit se s lékařem. Obnovení pravidelnosti menstruace po porodu je známkou toho, že ženské tělo plně obnovilo svou reprodukční funkci a je připraveno na nové těhotenství..

Zpoždění menstruace po porodu

Jak již bylo zmíněno dříve, na obnovení menstruace po porodu má vliv mnoho faktorů, včetně:

 • celkový stav těla matky;
 • její psychologický stav;
 • přítomnost nebo nepřítomnost režimu úplného spánku a odpočinku;
 • stresové situace;
 • výživa;
 • komplikace během porodu.

K obnovení menstruačního cyklu po narození dítěte dochází v průměru 2–3 měsíce po ukončení špinění (lochie). Pokud po této době žena nezačala menstruace, začne se obávat zpoždění a možného těhotenství.

Někdy se stává, že menstruace po porodu již začala, po určitou dobu byla menstruace pravidelná a poté začaly poruchy. Toto je typická situace při kojení dítěte. Pokud však selhání cyklu přetrvává i po ukončení laktace, měli byste se poradit s lékařem, protože takové zpoždění menstruace po porodu může být známkou řady nemocí.

Prodloužené zpoždění menstruace po porodu může být způsobeno následujícími důvody:

 • nedostatečná produkce hormonu estrogen, která je způsobena hormonálním narušením v těle;
 • přítomnost cystických změn ve vaječnících;
 • přenesené infekční onemocnění;
 • obecné oslabení těla kojící matky spojené s chronickým nedostatkem spánku nebo stresem;
 • zánětlivé procesy v genitáliích;
  přítomnost nádoru v děloze nebo vaječnících;
 • nové těhotenství;
 • Sheehanův syndrom nebo hypofýza.

Nejprve je třeba při vyjasnění důvodů zpoždění menstruace po porodu vyloučit opakované těhotenství. Koneckonců, žena může snadno počat dítě před objevením se první menstruace po těhotenství, protože menstruace přichází téměř 2 týdny po ovulaci, což je dost na oplodnění.

Pokud je těhotenský test negativní a gynekolog během vyšetření, analýz a ultrazvuku neodhalil žádné patologie, měla by se žena poradit s endokrinologem, protože dlouhé zpoždění menstruace po porodu může být příznakem vývoje Sheehanova syndromu, když dojde k patologickým změnám v hypofýze, které způsobí porušení produkce hormonů prolaktin. Tento syndrom může být spuštěn silným krvácením během porodu nebo jinými poporodní komplikacemi..

Pro včasné zotavení se ženám po porodu doporučuje pečlivě sledovat jejich zdraví, užívat vitamíny, věnovat se lehké gymnastice, věnovat dostatek času odpočinku, chodit na čerstvý vzduch a spát a také dobře jíst. Denní rutina a racionální aktivita budou klíčem k rychlému získání kondice, zavedení cyklického a hormonálního procesu a pravidelnosti menstruace.

Nezapomeňte, že ne vždy dlouhé zpoždění menstruace po porodu nebo selhání cyklu jsou nebezpečné, ale v každém případě je nežádoucí samoléčba. V případě jakýchkoli dotazů a problémů s reprodukčním systémem vyhledejte radu odborníků.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Menstruace po porodu: obnova, absence, nepravidelnosti

Je známo, že po porodu potřebuje ženské tělo nějaký čas, aby se ty orgány a systémy, které prošly změnami během těhotenství a porodu, vrátily do normálu. To obvykle trvá 6-8 týdnů. Výjimkou jsou mléčné žlázy a hormonální systém: zotavení trvá déle. Obnova menstruačního cyklu je spojena s hormonálními změnami. Tento složitý proces si zaslouží podrobnou diskusi..

Malá exkurze do fyziologie

Ihned po porodu se hladina proteinů produkovaných placentou a regulujících mnoho metabolických procesů v těle nastávající matky prudce snižuje. Speciální části mozku - hypotalamus a hypofýza - jsou jakýmsi „vodičem“ endokrinních žláz. Regulují činnost různých endokrinních žláz - štítné žlázy, nadledvin, vaječníků u žen a varlat u mužů. V poporodním období produkuje endokrinní systém, zejména hypofýza, hormon prolaktin, který se někdy také nazývá „mléčný hormon“, protože stimuluje tvorbu mléka u žen po porodu a současně potlačuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku, čímž narušuje proces zrání. oocyt a ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku. Proto většina žen nemá období kojení. Pokud se dítě krmí pouze mateřským mlékem, je pravděpodobné, že na konci období laktace bude menstruace, a v případě smíšeného krmení se menstruace obnoví o 3-4 měsíce po porodu. Je však třeba poznamenat, že z každého pravidla existují výjimky a u žen, které kojí děti až rok nebo déle, se menstruační cykly mohou zotavit ve stejném časovém rámci..

Chtěl bych varovat před chybou: mladá matka si často je jistá, že při absenci pravidelných menstruačních cyklů během období kojení nemůže dojít k těhotenství. To není pravda. Ovulace, což znamená, že během tohoto období může dojít k početí..

Při absenci laktace dochází k ovulaci v průměru 10. týden po porodu a první menstruace 12. den. Menstruace se může objevit 7-9 týdnů po porodu; v takových případech je první menstruační cyklus obvykle anovulační, tj. není doprovázeno uvolněním vajíčka z vaječníku.

Po císařském řezu dochází k obnovení menstruačního cyklu stejným způsobem jako po přirozeném porodu a závisí na způsobu výživy.

Co cítíš

Výtok z genitálního traktu pokračuje od okamžiku porodu až do 6. - 8. týdne poporodního období. Přes svou podobnost s menstruační krví, zejména v prvních 3-4 dnech, se tyto sekrece liší původem od menstruačních; oni se nazývají lochia. Na místě oddělené placenty se vytvoří rozsáhlý povrch rány; v prvních třech dnech má výtok z něj krvavý charakter, poté, co se rána uzdraví (od 3. do 7. až 10. dne), stane se serózně krvavou a od 10. dne se stane nažloutlou, zatímco jejich počet klesá. V 5. až 6. týdnu se výtok z dělohy zastaví a má stejný charakter jako před těhotenstvím.

Obnovená menstruace po porodu má častěji správnou cyklickou povahu, ale je přípustné stanovit menstruační cyklus během prvních 2-3 cyklů, což lze vyjádřit zpožděním menstruace nebo naopak snížením intervalu mezi obdobími. Navzdory pravděpodobnosti těchto jevů v normě, s takovými příznaky, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili nemoci, jako jsou zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků atd..

Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní (21-35 dní). První den menstruačního krvácení se nazývá první den menstruačního cyklu. Menstruace obvykle trvá 4–6 dní (+ 2 dny). Největší ztráta krve je pozorována během prvního a druhého dne. Průměrná ztráta krve za cyklus je 30-35 ml (do 20-80 ml). Ztráta krve více než 80 ml v jednom menstruačním cyklu je považována za patologickou.

Interval mezi obdobími a trvání krvavého výtoku po porodu mohou být různé; je důležité, aby „zapadly“ do fyziologické normy popsané výše.

Je třeba poznamenat, že někdy se povaha menstruace po porodu mění. Pokud tedy žena měla před porodem nepravidelnou menstruaci, mohla by se po porodu stát pravidelnou. Menstruační období, která jsou bolestivá před porodem, se mohou po porodu stát bezbolestnými. To je způsobeno skutečností, že bolestivost je způsobena takzvaným ohnutím dělohy vpředu, což ztěžuje odtok menstruační krve z dělohy. Během těhotenství a porodu se mění vzájemná poloha orgánů v břišní dutině a děloha získává fyziologičtější polohu.

Možné menstruační nepravidelnosti

Hyperprolaktinemie může být jedním z důvodů porušení obnovy menstruačního cyklu po porodu. V hypofýze se tvoří hormon prolaktin (v menším množství se tento hormon tvoří také u mužů). Normálně se hladina prolaktinu v krvi ženy zvyšuje během těhotenství a kojení, což vede k vylučování mléka mléčnými žlázami. Jakmile žena přestane krmit dítě, hladina prolaktinu poklesne na normální hodnotu. Pokud hladina prolaktinu stoupá bez ohledu na těhotenství nebo se po ukončení kojení nevrátí do normálu, pak se tento stav nazývá patologická hyperprolaktinémie (PG). Jak již bylo uvedeno, prolaktin potlačuje ovulaci. To je důvod, proč udržování zvýšeného množství prolaktinu na konci kojení může způsobit nedostatek menstruace..

Tato situace je častěji spojena se zvýšenou funkcí buněk hypofýzy vylučujících prolaktin, jejichž počet zůstává normální nebo se velmi mírně zvyšuje. Další příčinou hyperprolaktinémie může být prolaktinom - nádor (adenom) hypofýzy, který produkuje prolaktin. Toto je nejčastější příčina PH během období nelaktace. Prolaktinom hypofýzy je benigní formace. Odborníci nazývají tuto formaci nádorem pouze proto, že vede ke zvětšení velikosti hypofýzy. Příčinou hyperprolaktinémie na konci kojení může být nedostatečná funkce štítné žlázy (hypotyreóza), kterou lze poměrně snadno zjistit měřením hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) v krvi a lze jej snadno napravit v předsálí substituční léčby přípravky obsahujícími hormony štítné žlázy (L-tyroxin)..

Jedním z příznaků PH může být narušení rytmu menstruace (oligo- nebo opsomenorea - snížení množství menstruační krve nebo zkrácení menstruačního krvácení) až po jejich úplné ukončení (amenorea), protože zvýšená hladina prolaktinu narušuje tvorbu folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH) ), které regulují menstruační cyklus. Tito pacienti často trpí bolestmi hlavy. Na konci kojení je tvorba mléka zachována v malém množství - několik kapek s tlakem na bradavku. Na pozadí stávající hormonální nerovnováhy se často vyvíjí mastopatie. U žen s PH se může vyvinout obezita..

Diagnostické testy, které se provádějí k potvrzení diagnózy, jsou poměrně jednoduché. Obvykle zahrnují krevní test na obsah různých hormonů a studii hypofýzy k určení formy onemocnění. Mimochodem, primární testy (krevní test na obsah prolaktinu a hormonů, které charakterizují funkci štítné žlázy) mohou být předepsány lékařem v prenatální klinice, ale pro další výzkum možná budete muset konzultovat řadu odborníků.

Pokud se podle výsledků krevního testu ukáže, že hladina prolaktinu je zvýšena a neexistují žádné další projevy PG, je vhodné analýzu opakovat, abyste se ujistili, že nejde o chybu. Je bezpodmínečně nutné zkontrolovat funkci štítné žlázy a stanovit hladinu dalších hormonů. Tomografie se používá ke studiu hypofýzy.

K léčbě PG se obvykle předepisují léky. Nejosvědčenějším lékem na léčbu hyperprolaktinemie je bromcriptin (Parlodel). Používají se také další léky: Lisenil, Abergin, Metergoline, Cabergoline (Dostinex). Všechny tyto léky pomáhají snižovat uvolňování prolaktinu, jehož hladina v krvi často klesá na normální hladinu během několika týdnů po zahájení léčby. U žen se normalizuje prolaktin a obnovuje se menstruační cyklus.

Další komplikací, která vede k narušení menstruační funkce po porodu, je poporodní hypopituitarismus (Sheehanův syndrom). Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku nekrotických změn - „buněčné smrti“ v hypofýze. K těmto změnám může dojít v důsledku masivního krvácení v poporodním období po závažných septických (bakteriálních) komplikacích porodu, jako je poporodní peritonitida 1 nebo sepse 2. Těžká gestóza ve druhé polovině těhotenství, projevující se otoky, výskytem bílkovin v moči, zvýšením krevního tlaku, vzácně konvulzivním syndromem, může také způsobit Sheehanův syndrom v důsledku rozvoje intravaskulární koagulace (DIC). Výskyt Sheehanova syndromu je 0,1%, ale s masivním krvácením po porodu nebo po potratu dosahuje 40%.

Jelikož mluvíme o narušení obnovy menstruačního cyklu, je třeba říci, že jedním z projevů Sheehanova syndromu je amenorea - absence menstruace nebo oligomenorea - snížení množství menstruační krve až po malý rozmazaný výtok. Stupeň menstruační dysfunkce, stejně jako funkce jiných žláz s vnitřní sekrecí, závisí na rozsahu poškození hypofýzy. Ještě před projevy menstruačních nepravidelností se objevují příznaky Sheehanova syndromu, jako je bolest hlavy, rychlá únava, slabost, chilliness, hypotenze (pokles krevního tlaku), výrazný úbytek hmotnosti, mírný otok (pastovitost) dolních a horních končetin, suchá kůže, vypadávání vlasů.

Diagnóza je založena na údajích o anamnéze (souvislosti mezi nástupem onemocnění a komplikovanými rolemi), charakteristických projevech a údajích o hormonálním výzkumu, které ukazují pokles hormonů ovariální hypofýzy.

Léčba tohoto onemocnění je založena na hormonální substituční terapii, kdy se pomocí speciálních léků snaží nahradit hormony, které by se měly produkovat v hypofýze a dalších endokrinních žlázách, včetně vaječníků. Předepisujte glukokortikoidové léky, léky stimulující štítnou žlázu. U oligo- a amenorey jsou předepsány pohlavní hormony, které kompenzují nedostatek hormonů produkovaných hypofýzou a vaječníky. Ošetření provádí gynekolog společně s endokrinologem.

Ještě jednou bych vám chtěl připomenout, že pokud máte jakékoli pochybnosti o obnovení menstruačního cyklu, měli byste se poradit s lékařem. Mimochodem, prodloužená absence menstruace po porodu může naznačovat začátek nového těhotenství..

1 Peritonitida - zánět pobřišnice - tenká vrstva pojivové tkáně, která pokrývá stěny a orgány břišní dutiny.

2 Sepsa je stav, kdy se infekční agens dostává do krevního řečiště.

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Když menstruace přichází po porodu a důvody jejich nepřítomnosti

Kdy máte menstruaci??

Nelze poskytnout jednoznačnou odpověď, u každé dívky probíhá proces obnovy menstruace individuálně, u někoho to bude trvat dva měsíce a u někoho to bude trvat dva roky. Mnoho dívek, které okamžitě začnou brát výtok, se mýlí s menstruací. Ale to není vůbec pravda. Toto krvácení nepatří k menstruaci a říká se jim lochie. Vyčnívají z dělohy, nebo spíše z její rány. Placenta je během porodu oddělena od stěny dělohy a v placentě se tvoří rána. Tato rána v prvních dnech hodně krvácí, ale jak se hojí, výtok se zmenšuje a jejich vzhled se mění. Lochia začíná vynikat okamžitě po porodu a končí po 6 týdnech nebo 8.

V průměru dívky, které kojí své děti, začínají menstruovat 14 až 16 měsíců po porodu. V prvních šesti měsících po porodu se menstruace vyskytuje u 7% dívek. Po 7 - 12 měsících se menstruace objeví u 37% dívek. Po roce a až 24 měsících začíná menstruace u 48% dívek. A 2 roky po porodu začíná menstruace u 8% dívek.

U matek, které své dítě nedojčí, se menstruace vrací po 10 nebo 15 týdnech. Ve většině případů se cyklus zpočátku stává pravidelným. Je však přípustné, že zpočátku dojde ke zpoždění, nebo naopak, menstruace přijde před plánovaným termínem. V tomto případě by mělo být vše vyřešeno po 2 - 3 cyklech..

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se objevují nebo jejich předchůdci: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Proč při kojení neexistuje období?

Obnova menstruace je hormonální proces v těle dívky a záleží na tom, jak brzy se obnoví hormonální pozadí těla po porodu. A při obnově hormonálních hladin hraje důležitou roli způsob kojení. Obnova menstruace nezávisí na tom, jak se dítě narodilo: pomocí císařského řezu nebo přirozeně.

U kojících matek se může objevit laktační amenorea, tj. žádná menstruace po 6 měsících, roce nebo delší době. K obavám a přemýšlení, proč není menstruace nutná, dochází k tomuto zpoždění fyziologicky. Pokud ho maminka od samého narození dítěte nakrmí jak směsí, tak prsem, menstruace se dostaví do 6 měsíců. Pokud se dítě krmí pouze mateřským mlékem, pije ho na požádání kdykoli, pak může menstruace začít 2 roky po porodu, po ukončení laktace. Pokud bylo dítě zavedeno do stravy doplňkových potravin a začalo méně aktivně jíst prsa, může menstruace přijít ještě před koncem laktace.

Během nástupu menstruace si mnoho matek všimne, že množství mateřského mléka klesá. Nebojte se, jakmile vaše menstruace skončí, objem mléka bude stejný. A při chůzi je vhodné přiložit dítě k prsu častěji..

Mnoho matek věří, že je nemožné otěhotnět během amenorey. Není tomu tak, početí může nastat i s takovým zpožděním. Je lepší jít na gynekologa a ten zvolí metodu antikoncepce, která nepoškodí dítě a chrání před nechtěným těhotenstvím.

Nedostatek menstruace v ošetřovatelství - hormonální příčiny

Jaké je vaše období? Jedná se o fyziologický jev, který doprovází proces odmítnutí sliznice dělohy. Předpokládá se, že jejich nástup je regulován hormonálním systémem. V první fázi menstruačního cyklu (počítá se od prvního dne po ukončení menstruačního krvácení), která trvá průměrně dva týdny, folikul dozrává, poté praskne a vychází z něj vajíčko. Uvolňování vajíčka z folikulu se nazývá ovulace..

V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které po dobu 10-12 dnů produkuje hormony, včetně progesteronu, „těhotenského“ hormonu. Pokud během tohoto období nedošlo k oplodnění vajíčka, nedojde k jeho implantaci do výstelky dělohy, pak se žluté tělísko degeneruje, hladina progesteronu v krvi klesá a začíná menstruace. Tak dochází k cyklické práci endokrinního systému..

Co se stane, když kojíte? V tomto případě hypofýza produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci a množství mléka. Prolaktin blokuje syntézu progesteronu, která zabraňuje zrání folikulu, narušuje menstruační cyklus a brání početí. Po narození dítěte potřebuje žena zdroje těla, aby mohla nakrmit novorozence, a ne nové těhotenství. Proto menstruace nepřichází.

Pokud kojíte své dítě na požádání, zejména v noci a ráno od 6 do 8 hodin, pak je hladina prolaktinu dostatečně vysoká, aby zpomalila nástup ovulace a v důsledku toho obnovila menstruační cyklus. I když je dítěti již více než rok a dostává doplňkovou stravu.

Příznaky mastitidy u kojící matky a správná léčba

Dříve naše babičky používaly tuto vlastnost těla jako spolehlivou metodu antikoncepce. Díky napjatému životnímu rytmu, stresu, špatné ekologii nyní dochází k narušení přirozeného hormonálního programu a během kojení je ještě lepší chránit se před nechtěným těhotenstvím.

Při zrušení a ukončení kojení se menstruační cyklus obnoví v průměru po dvou měsících.

Další faktory

Následující faktory kromě HB ovlivňují také to, kdy menstruace nastane po porodu:

 1. Režim maminky.
 2. Její jídlo. Musí to být úplné a výživné..
 3. Spát. Kromě nočního spánku musíte během dne odpočívat..
 4. Psychologický stav. Nemělo by docházet ke stresu a nervovému napětí.
 5. Nemoc nebo komplikace, které začaly po porodu. Je vhodné je včas identifikovat a vyléčit. Více o komplikacích po porodu →

Krátký exkurz do historie kojení v Rusku

„Matka nese dítě po sedm měsíců v lůně a čtyřicet čtyřicet (40 měsíců) ho potom krmí mateřským mlékem,“ - výňatek ze staroslovanského kalendáře. Navíc za týden v té době bylo 9 dní a za měsíc 40 nebo 41 dní, v závislosti na paritě. Kojení trvalo téměř čtyři a půl roku!
V té vzdálené době, bez internetu, medicíny v jejím současném chápání, speciální literatury, nejrůznějších klamů a obav, kojili na první pláč, pláč, požadavek dítěte. Existovalo dokonce respektované a čestné povolání, láskyplně nazývané „zdravotní sestra“.

O hodnotě kojení se poté nediskutovalo a matka dítěte mohla být s ním po celou dobu, když získala podporu příbuzných a přátel v domácích a rodinných pracích..

Příčiny nepravidelných období po porodu

Samozřejmě existovaly výjimky a na pomoc přišly mokré sestry. V extrémních případech bylo použito umělé krmení kozím a kravským mlékem. Bylo to však považováno za velkou hanbu pro matku, pokud nemohla dítě sama nakrmit..

Při tak přirozeném průběhu porodu, dlouhodobém kojení, skutečnost, že žena nemá menstruaci, nezpůsobila překvapení a zkušenost. Obvykle začaly rok nebo dva po narození dítěte. A to bylo považováno za normu.

Menstruace po porodu, co jsou zač?

Když menstruace nastane po porodu, všimnete si, že se mírně liší od menstruace, která byla před porodem. Pokud nebyla menstruace před porodem pravidelná, bude po porodu bez prodlení pravidelnější.

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, ale může se pohybovat od 21 do 35 dnů. Menstruace trvá 3 až 6 dní, někdy může dosáhnout 8 dní. Bolestivost také klesá během menstruace. A vaše menstruace může být buď méně, nebo hojnější. Největší objem krve během menstruace se uvolní 1. a 2. den. Dokud nebude cyklus obnoven, tampony a polštářky, jejichž povrch má absorpční síť, by měly být zlikvidovány..

Vlastnosti poporodního období

Obnova menstruačního cyklu je spojena s hormonálními hladinami. Je možné vzít v úvahu hlavní důvody, kvůli kterým žena po narození dítěte nemá o rok později menstruaci, hormonální změny v těle a průběh laktačního období.

Také absence měsíční menstruační tekutiny může naznačovat, že žena bude brzy muset znovu porodit. Při kojení není pravděpodobnost početí neobvyklá.

Obnova plodnosti a menstruace je jakýmsi individuálním faktorem. Menstruace může chybět několik měsíců, v ostatních případech po celou dobu laktace. U více než poloviny žen (50-60%), které nedojčí, se plodnost a menstruační aktivita obnoví v 6-8 postnatálních týdnech.

V některých případech, dokonce i během období laktace, je možná ovulace a pravděpodobnost početí.

Proces obnovení menstruace je přísně individuální, přímo v závislosti na způsobu krmení dítěte, časování je také odlišné.


Při kojení se menstruace rychle nezotaví

Kdy navštívit lékaře

Lékař by měl být okamžitě konzultován v následujících případech:

 1. Když po ukončení laktace po 2 měsících dojde ke zpoždění menstruace.
 2. Když je v děloze pociťována silná bolest.
 3. Pokud jsou v krvi velké sraženiny nebo barva výtoku má jasně červený odstín.
 4. Když je výtok menstruace doprovázen štiplavým zápachem.
 5. Když hojné a prodloužené vybíjení trvá déle než 7 dní.

Pokud ani rok po porodu není menstruace, nepropadejte panice a být nervózní. Je lepší přijít k vyšetření ke gynekologovi, zjistit příčiny zpoždění a pokračovat v jejich odstraňování. Pokud nejsou žádné problémy, můžete bezpečně počkat na nástup menstruačního cyklu a užít si mateřství..

Co dělat

Někdy k lékaři přicházejí ženy, které si stěžují na pět až sedm měsíců. Navíc jsou matkami umělých dětí. Tento příznak často varuje před hormonální nerovnováhou..

U kojící matky je někdy zaznamenáno snížení imunity, což je také důvod pro zpoždění menstruace. S mateřským mlékem dostává dítě vitamíny a zároveň se významně zvyšuje riziko, že matka „zachytí“ tu či onou chorobu.

U žen se často vyskytuje polycystická nebo obstrukce děložních trubiček na pozadí zánětlivých onemocnění. Tyto stavy nejen způsobují menstruační nepravidelnosti, ale často vedou k neplodnosti..

Aby se zabránilo negativním důsledkům, měla by mladá matka podstoupit lékařskou prohlídku bezprostředně po ukončení lochie. Druhá návštěva lékaře se doporučuje po skončení období laktace. V případě potřeby může lékař doporučit provedení hormonálních testů.

Léčba téměř vždy zahrnuje předepisování léků. K tradiční medicíně je třeba přistupovat opatrně. Přínosem může být i speciální strava. Kromě toho by mladá matka měla přehodnotit svou každodenní rutinu, trávit více času a častěji na čerstvém vzduchu. Je vhodné občas vyrazit do přírody. Pokud je venku léto a teplé počasí, koupání na otevřené vodě je povoleno. Je nežádoucí intenzivně sportovat, pokud k narození dítěte došlo před méně než 6 měsíci.

Jakákoli léčba by měla být plně pod dohledem lékaře. Pokud byla léčba zahájena včas, menstruační cyklus se obnoví během dvou až tří měsíců.

Těhotenství a porod zdravých potomků je jedním z důležitých přirozených úkolů ženského těla. Během těhotenství a porodu jsou zapojeny všechny systémy ženského těla, takže období zotavení po tom bude u každé matky úplně jiné. Jeho trvání závisí jak na celkovém stavu porodní ženy, tak na průběhu těhotenství, porodu a dalším životním stylu ženy.

Mnoho matek má bezprostředně po narození dítěte zcela odlišné otázky týkající se nejen dítěte, ale také jeho těla. Nejoblíbenější a nejzajímavější okamžiky:

 • jaká strava je povolena těhotným ženám a pouze ženám po porodu;
 • kdy je povoleno zahájit cvičení;
 • kdy je povolen sex a je možné otěhotnět po porodu;
 • proč po porodu není období a kdy by měli přijít.

Po 9 měsících těhotenství se ženy pravděpodobněji budou zajímat, kdy přijde jejich první menstruace. To je důležitá otázka, protože hormonální změny po narození dítěte začínají menstruační cyklus kdykoli a je důležité si uvědomit, na čem záleží a jak můžete ovlivnit absenci menstruace po porodu. Musíte také vědět, kdy je jejich nepřítomnost problémem a jistým příznakem, že musíte urgentně vyhledat pomoc od gynekologa.

Poté, co spermie oplodnila vajíčko a žena mohla otěhotnět, menstruace již nepokračuje. Nosení dítěte probíhá bez menstruačního cyklu, ale po porodu přichází menstruace u každé ženy svým vlastním způsobem, u jedné po 4 měsících a u druhé po 8 měsících je načasování naprosto individuální a lze jej ovlivnit mnoha faktory..

Dříve se věřilo, že kojící matka bude mít cyklus nejdříve dva nebo tři roky po porodu, ale nyní s příchodem umělé kojenecké výživy a aktivního životního stylu dnešních žen se tento čas výrazně snížil, protože už za šest měsíců nebo rok si dítě začne zvykat na obvyklé jídlo a přestane pít mateřské mléko.

Hlavní důvody pro nástup časné menstruace v poporodním období:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • císařský řez;
 • nemoci endokrinního systému a jejich léčba;
 • ukončení laktace z různých důvodů;
 • odstavení nebo odmítnutí kojení novorozence.

Tyto faktory jsou důvodem předčasného nástupu menstruace po porodu..

Kdy by měla být období po porodu normální??

Obnova reprodukčního systému ženy v období po porodu je přísně individuální proces.

. Stále však existují některé obecné vzorce obnovení menstruace:

 • Pokud je máma zastáncem
  , a krmí dítě svým mlékem, pak s velkou pravděpodobností lze říci, že menstruace po porodu přijde, když je kojení zastaveno.
 • Pokud je dítě krmeno z lahve
  , potom se mléko jeho matky přestane časem produkovat. První menstruace po porodu vás nenechá dlouho čekat a
  přijde dost brzy
  (asi o měsíc později).
 • Když matka nemá dostatek mléka a musí své dítě krmit umělou výživou
  , vaše období bude, když bude vašemu dítěti asi 4 měsíce.
 • Dětem se obvykle podává první doplňková strava počínaje 4 měsíci
  , což znamená, že děti, které jsou na GV, začnou jíst méně mateřského mléka a přestanou se produkovat ve stejném objemu. Jak dítě přechází na jídlo „pro dospělé“, laktaci lze snížit na nic. S tímto přístupem menstruace přijde k ženě 5-7 měsíců po porodu..

To znamená, že můžeme říci, že laktace je považována za hlavní určující faktor prvního výtoku po porodu. To je způsobeno skutečností, že s HS se hormon prolaktin objevuje v těle matky ve velkém množství

(odpovědný za produkci mléka), který pomáhá blokovat přirozené funkce těla odpovědného za reprodukci. Zabraňuje tvorbě ženských reprodukčních buněk a jejich uvolňování z vaječníku, tj. ovulace.

V životě ženy existují nepříjemné situace, kdy musí podstoupit chirurgický zákrok v intimní oblasti. Kyretáž děložní dutiny je předepsána pro různé indikace, ale nejčastěji provádějí gynekologové postup za účelem eliminace neplánovaného těhotenství.