Nedostatek chuti k jídlu jako známka těhotenství

V různých fázích menstruačního cyklu se ženské tělo chová odlišně. Schopnost zhubnout se u stejné ženy v různých dobách liší. Mnoho žen, neuvažujících o těchto vlastnostech, se rozčílí a přestanou se o sebe starat, ale marně.
Abyste předešli zbytečným zklamáním, měli byste vědět o vlastnostech fází menstruačního cyklu..
1. Menstruační fáze
Toto je období, kdy začíná a pokračuje menstruace. V průměru to trvá 3 až 6 dní.
Naše tělo ví jistě: „k oplodnění nedošlo.“ Proto není nutné zásobovat se nadbytečnými kilogramy a kalorií. Chuť k jídlu je mírná. Nadbytečné kilogramy snadno zmizí, pokud regulujete stravu a nepřejídáte se.
2. Proliferativní (folikulární) fáze
Tato fáze podmíněně trvá několik dní po menstruaci. V tomto okamžiku se v těle aktivuje hormon estrogen, který ovlivňuje sexualitu a neodolatelnost ženy. Nálada se zlepšuje, cítíte se energičtí a emotivní! Tělo se připravuje na fázi ovulace. Není třeba ukládat tuk ani absorbovat kalorie. To znamená, že každá žena v tuto chvíli může účinně sportovat a sledovat výživu, tělo snadno ztratí kilogramy. Dostatek energie na všechno!
3. Fáze ovulace
Jsou to nejnebezpečnější dny. Navzdory skutečnosti, že vaječná buňka žije jen jeden den, je tělo náchylné k početí do sedmi dnů (včetně části předchozího období). Během této fáze může existovat silná touha,
zvýšená vzrušivost, silná přitažlivost k mužům. Zvyšuje se potřeba předvádět a flirtovat.
Cílem vašeho těla je počat dítě. Příroda se o to snaží a... Období „zhora“ začíná. Cítíte, jak se zvyšuje vaše chuť k jídlu a vše se zdá neobvykle chutné...
Přejdeme tedy k dalšímu období, které se nazývá...
4. Luteální fáze
Tato fáze trvá přibližně 14 dní. Mimochodem, tyto dny jsou pro početí bezpečné. Ale jakýkoli organismus je individuální, v důsledku toho jsou možné chyby.
V těle ženy vládne hormon progesteron. Je přiděleno za účelem zachování těhotenství. Tělo věří, že je těhotné! A to znamená, že jsou přijímána opatření k vytvoření podmínek pro nejlepší uchování imaginárního plodu..
Výsledkem je, že žena zvyšuje chuť k jídlu, jí všechno. Chuť k jídlu se stává nenasytnou! Tělo tvrdě pracuje, aby šetřilo vodu a kalorie. Objeví se otok (některé ženy si během tohoto období všimnou otoků mléčných žláz) a přibývají na váze.
Vaše nálada se postupně zhoršuje a váš zájem o muže mizí. Začíná se objevovat žaludek a postava se mění. Během tohoto období budou všechny vaše snahy o hubnutí zbytečné. Přísná strava a půst dá tělu pouze signál: „Nastaly těžké časy - musíte se rychle najíst!“, A zapnou se mechanismy, které způsobí ještě větší chuť k jídlu! Je zcela přirozené, že během této doby neztratíte ani jeden gram váhy. Během tohoto období můžete často přidat asi dva kilogramy..
Za těchto pár týdnů má smysl odpočívat - je přijatelné nechat si trochu víc jíst (přirozeně, pod kontrolou). Nejlepší je stabilizovat se a vyhnout se dalším omezením, ale nepřejídat se. Najděte své sladké místo. A co je nejdůležitější, nezaměřujte se na kilogramy! V opačném případě riskujete, že budete zklamáni ve své pracovitosti a vše ze žalu vrátíte.,
co se hrdinsky ztratilo v předchozích fázích cyklu.
Po dobu 12-14 dnů dostává tělo informace, že nedošlo k těhotenství a dochází k hormonální změně. Vaše nálada se konečně zhoršuje, stanete se podrážděnými, kňouravými a zranitelnými.
A pak všechno zapadne na místo. Nálada se postupně vrátí do normálu a před nástupem menstruace (nebo během nich) najednou upustíte všechny nabyté kilogramy, otok zmizí, což naznačuje, že v hubnutí lze úspěšně pokračovat!
S těmito znalostmi můžete udělat proces modelování postavy úspěšnějším a příjemnějším.!

Přiměřená strava během menstruace - jak si udržet postavu a vyhnout se zdravotním problémům

Poslední aktualizace: 28.02.2019

U mnoha žen je zvýšená touha neustále žvýkat něco, co se objeví jednou za měsíc, spojena s nástupem kritických dnů. Navzdory skutečnosti, že se jedná o běžnou přirozenou potřebu těla, nežné pohlaví se obává, proč chcete jíst před menstruací a jak to ovlivní vaši postavu. To zamýšlela matka příroda: aby bylo možné oživit jiného člověka, potřebuje tělo sílu, kterou lze doplnit správným a zdravým jídlem..

 1. Jaké jsou důvody zvýšené chuti k jídlu
 2. Proč chcete jíst před menstruací?
 3. Jak zvládnout zvýšenou chuť k jídlu před menstruací

Hormony a dieta během menstruace pro hubnutí

Pojďme se podívat na zjednodušený menstruační cyklus, abychom pochopili, proč brutální chuť k jídlu stoupá před a během kritických dnů:

 • Každý měsíc se z vaječníků uvolňuje zralé vejce. Tento proces se nazývá ovulace. Existuje také řada hormonálních změn, které jsou nutné pro jediný hlavní účel: přípravu dělohy na oplodnění. Hormon gonadorelin je odesílán z hypotalamu do hypofýzy. Hypofýza přijímá signál k uvolnění dalších dvou hormonů: folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Tyto hormony signalizují vaječníkům vylučování estrogenu a progesteronu..
 • Množství těchto hormonů, jejich poměr a převaha jednoho nad druhým závisí na tom, která fáze menstruačního cyklu právě probíhá (folikulární nebo luteální). Pokud vajíčko není oplodněno, z žlutého tělíska se vyvine bílé tělo, hladiny estrogenu a progesteronu poklesnou a nakonec se endometriální vrstva odlomí a během menstruace odejde. Ve skutečnosti je to „dnes“.
 • Hormony jsou zodpovědné za nástup určitých fází cyklu. Všechny fáze menstruačního cyklu mají jasnou dobu trvání, výrazný začátek a konec. U zdravých žen navíc všechny fáze trvají přísně stanovenou dobu. Ty. vždy můžete nastavit začátek a konec dne. Pokud jsou vaše menstruace plovoucí nebo zřídka, pak prostě musíte navštívit lékaře.!

Existují tři fáze menstruačního cyklu, v závislosti na změnách ve vaječnících:

 1. Folikulární fáze;
  Obvykle toto období trvá od 14 do 21 dnů. Začíná to od prvního dne menstruačního krvácení. Během folikulární fáze stoupá hladina estrogenu. Dochází také k uvolňování luteinizačního hormonu, který je syntetizován hypofýzou..
 2. Ovulační fáze;
  Může začít, pouze pokud je zvýšena hladina luteinizačního hormonu. Tato fáze je navíc nejkratší a netrvá déle než 2–3 dny. Během ovulace se vajíčko uvolní a začne svou cestu podél děložního čípku. V této době dosahuje estradiol své maximální hodnoty. Rovněž se zvyšuje množství progesteronu.
 3. Luteální fáze.
  V průměru tato fáze trvá 12-14 dní před nástupem menstruace. V tomto případě žluté tělo produkuje estrogen a progesteron, které poskytují optimální podmínky pro početí. Ženské tělo v tuto chvíli vypadá, že je v režimu čekání, je naprosto připraveno na nástup nového těhotenství, proto produkuje hormony, které budou podporovat vývoj nového života po několik týdnů po oplodnění..

Pokud však nedojde k implantaci přibližně do desátého dne, potom žluté tělo postupně začne odumírat, hladina progesteronu klesá, což je zase důvodem pro odmítnutí výstelky dělohy a vzhled menstruace. V luteální fázi klesá obsah estradiolu a na začátku menstruace je minimální.

Abychom to shrnuli: vezmeme-li jako výchozí bod první den menstruace, můžeme rozlišit - folikulární fázi (den 1-11 dnů), ovulační fázi (12-15 dní) a luteální fázi (16-28 dní).

Ve skutečnosti jste již pochopili, že během menstruačního cyklu se rovnováha hormonů neustále mění. Pokud je jeden z nich zvýšený nebo snížený, vede to k některým poruchám, například chuti k jídlu nebo vážným problémům, až ke ztrátě menstruace.

Může chuť k jídlu zmizet před menstruací

Ne všechny ženy mají před menstruací neustále hlad. Někteří z nich čelí opačné situaci. Možné důvody tohoto jevu zahrnují:

 • těhotenství,
 • hormonální poruchy,
 • infekční choroby,
 • nemoci zažívacího traktu,
 • kardiovaskulární patologie,
 • nervové poruchy.

Pokud jste před menstruací ztratili chuť k jídlu, musíte kontaktovat svého gynekologa. Předepíše řadu diagnostických postupů, které pomohou určit příčinu patologie. Ojedinělé případy zmizení chuti k jídlu nevyžadují léčbu. Pokud se tato situace opakuje několikrát, nelze se vyhnout návštěvě zdravotnického zařízení..

Hlad a kritické dny: „Chci hodně jíst, dokud nebudu plakat“

Prostřednictvím mnoha studií víme, že chuť k jídlu klesá během ovulace (když estrogen dosáhne svého maxima) a stoupá po ovulaci, když progesteron dosáhne svého vrcholu. Vědci odhadují, že zvýšení příjmu potravy se zvyšuje o 90-500 kalorií denně. S využitím těchto a dalších údajů vědci sestavili přibližnou infografiku, která pomůže ženám rozdělit zátěž a příjem kalorií do různých fází menstruačního cyklu.!

Dieta podle fází menstruačního cyklu v kombinaci s fyzickou aktivitou:

První 2 týdny cyklu (folikulární fáze):

 • Ideální fáze pro hypertrofii svalů a zvýšení síly.
 • Intenzivní silový trénink 3 až 5krát týdně.
 • Kalorický příjem: 5% až 10% nad úrovní podpory.
 • Ideální pro načerpání svalů a zvýšení síly.

Poslední 2 týdny cyklu (luteální fáze):

 • Intenzivní silový trénink 1–2krát týdně.
 • 1–2krát týdně - kardio s nízkou intenzitou po dobu 20–40 minut.
 • Příjem kalorií: 5% až 10% deficit nebo na úrovni podpory.
 • Ideální fáze pro spalování tuku.

Rád bych vám ještě jednou připomněl, že ženské tělo je extrémně citlivé. Když má žena kalorický deficit nebo má v životě denní (nebo více než 4krát týdně) kardio, tělo reaguje na takové manipulace jako na hrozbu přežití. Tělo v tuto chvíli vypne procesy „bezvýznamné“, z nichž jeden, reprodukce, znemožňuje oplodnění. Vaše menstruace tedy mohou zmizet!

Proč se zvyšuje chuť k jídlu, na čem to závisí? Odpověď je jednoduchá: estrogen. Ano, estrogeny, množné číslo. Nejedná se o jeden hormon, ale o tři: estradiol, estriol a estron. Pravděpodobně jste už slyšeli o estradiolu. Je to jeho čin, který byl nejlépe prostudován a je to on, kdo více než ostatní ovlivňuje pocity hladu a sytosti..

Jak jsme již zjistili, hladina estradiolu stoupá během folikulární fáze, vrcholí před ovulací, a poté klesá během luteální fáze. Ve folikulární fázi, kdy je estradiol vyšší, klesá vaše chuť k jídlu. V luteální fázi, kdy estradiol klesá, se zvyšuje chuť k jídlu.

Stravování: Jíme méně, když je naše hladina estrogenu vysoká. To znamená, že během kritických dnů se zvyšuje chuť k jídlu..

Když hladina estrogenu poklesne a hladina progesteronu stoupne, žena chce jíst více a během určité fáze svého cyklu může dokonce toužit po určitých potravinách. Existují části mozku, které mají senzory pro estradiol (estrogenové receptory). Přítomnost estradiolu může snížit příjem potravy a pomoci vám cítit se plnější dříve po jídle (zvýšená vazba na dopamin). Když estradiol klesá, stejné části vašeho mozku vám řeknou, že máte stále hlad a se stejným množstvím jídla chcete jíst více..

Estradiol také ovlivňuje práci hormonů hladu a sytosti. Dva nejznámější hormony, které známe, ghrelin a leptin, závisí na hladinách estrogenu. (O inzulínu a fruktóze si přečtěte v článku „Fruktóza: je možné jíst ovoce a zhubnout? Jak funguje inzulín. Glykemický index a ztráta hmotnosti“)

Ghrelin vám dává pocit hladu, když máte prázdný žaludek. Čím vyšší je hladina ghrelinu, tím větší máte hlad. Když po jídle uplynulo dost času, váš žaludek vylučuje ghrelin a řekne vašemu mozku: „Pojďme jíst!“ Když jíte, uvolňování ghrelinu klesá a mozek přestane dostávat hlášení „Mám hlad!“ Estradiol potlačuje ghrelinovo „Mám hlad!“ dvěma způsoby: částečně mozkem a částečně potlačením toho, kolik ghrelinu váš žaludek vylučuje.

 • Více estradiolu => méně ghrelinu => menší hlad => méně jídla.
 • Méně estradiolu => více ghrelinu => silný hlad => snědl více jídla.

Leptin reguluje chuť k jídlu - po jídle se budete cítit plní. Uvolňování estradiolu buď zlepšuje signál leptinu v mozku, nebo vysílá signál přímo do mozku, jako by to byl signál samotného leptinu; ale pokles estrogenu může snížit celkovou signalizaci, což vyvolává neustálý pocit hladu před menstruací.

 • Více estradiolu => lepší signalizace leptinu pro nasycení do mozku => jedli rychleji.
 • Méně estradiol => zhoršená signalizace leptinu pro nasycení do mozku => neschopnost jíst.

Takže se na konci každého měsíce nezblázníte, když máte pocit, že se nemůžete nabažit. Je to všechno fyziologie. S tím jsi nepřišel. A to není proto, že „nejste dostatečně disciplinovaní“. Proto je dieta pro menstruaci pro hubnutí poměrně kontroverzní nápad..

Mimochodem, ghrelin a leptin jsou další dva důvody, proč žvýkat jídlo pomalu. Trvá nějakou dobu, než se uvolnění ghrelinu sníží a než se signál leptinu dostane do vašeho mozku. Zatímco důkladně žvýkáte, spěchají s dobrým skutkem. Dejte jim tentokrát - a budete mít plus jeden v karmě. A minus jedna (nebo více) tělesné hmotnosti.

Celulitida neztrácí sport a hubnutí: co dělat?

Z jakého důvodu chcete jíst

Skutečnost, že chuť k jídlu stoupá před menstruací, by ženu neměla moc trápit. Měli byste vědět, že tato situace je zcela normální a tyto faktory to potvrzují:

 • v předmenstruačním období je narušena rovnováha inzulínu a glykogenu (hormonů odpovědných za koncentraci glukózy v krvi), a proto dívky často chtějí sladkosti - tímto způsobem se tělo snaží vrátit hladinu cukru zpět do normálu;
 • endokrinní systém, který musí mobilizovat zdroje, aby zvýšil hladinu estrogenu, potlačuje produkci serotoninu, takzvaného hormonu radosti, který může u ženy způsobit změny nálady, emoční depresi a intenzivní hlad.

Existuje však dobrá zpráva pro mladé dámy, které se bojí přibírat na váze kvůli své silné chuti k jídlu během menstruace..

Metabolismus, zpomalený v důsledku aktivní produkce progesteronu, se normalizuje a „zrychluje“ po uplynutí poslední fáze cyklu.

Kalorie, které dívka dostává v nadměrném množství během premenstruačního syndromu, tedy nemají prakticky žádný vliv na fyzickou zdatnost. Proto nedoporučujeme znepokojovat se tím, že se může zvýšit chuť k jídlu před a během menstruace..

Hmotnost (a objem) během menstruační a PMS diety docela klame. Nedoporučujeme vám, zvláště pokud máte podezření, zpravidla se dnes přibližujte k vahám. Proč se tedy váha během menstruace zvyšuje s dietou nebo proč se váha zvýšila před PMS při dietě:

 1. Situace číslo 1: strava před, během těchto dnů nebo s PMS - váha nezmizí.

Během diety váha stojí z těchto důvodů: 1) jde o vodu. Ztrácíte krev, ale tekutina musí být obnovena na úkor něčeho. Pokud držíte dietu, je pravděpodobné, že tím můžete „sníst“ hubnutí. 2) Během tohoto období je zapojeno jen málo lidí a pro většinu lidí aktivita skutečně klesá téměř na nulu. To je logické: neustále se stydíte „prosakovat“ a cítíte se omezeni, nepříjemně. Spotřeba kalorií je samozřejmě snížena. 3) Je také pravděpodobné, že se menstruace shodovala s „plató úbytku hmotnosti“. Pár dní nebo dokonce týden - a kilogramy začnou znovu odcházet.

Při nafukování není nutná žádná speciální dieta pro PMS: vše zmizí samo.

Situace číslo 2: váha před CD se zvyšuje s dietou.

To je normální: za prvé, děloha bobtná a stává se těžší o 1-1,5 kg. Za druhé, během menstruace se v těle hromadí přebytečná tekutina, tj. bobtnáte (viz tabulka Edém: Příčiny a kontroly) Kromě toho, pokud se vaše chuť k jídlu zvýšila před CD, přidává se další důvod: zpravidla jsme v tomto období přitahováni k sacharidům, chutnějšímu jídlu, které obecně zadržuje vodu (glykogen).

Výsledek

Odpověď na otázku, proč se zvyšuje chuť k jídlu a jak je to spojeno s menstruací, spočívá ve většině případů ve studiu hormonálního systému. Chcete-li během menstruace udržet normální váhu a celkovou pohodu, musíte jíst správně.

Mnoho dívek si stěžuje na nekontrolovatelný hlad během (někdy i před) menstruací. V reakci na to obvykle uslyšíte věčné „Je třeba trénovat sílu vůle“, „To jsou všechno hormony“ a několik hloupých rad, z nichž je smysl jako koza z mléka. Ale pokud se nemůžete ovládnout? Pokud chcete jíst tolik, aby se vůle zbaběle vzdala takové vášnivé posedlosti?

Podívejme se na důvody, které vám brání v udržení stravy během menstruačního cyklu, jak dieta ovlivňuje chuť k jídlu a zvýšený hlad..

V článku „Dnešek a sport“ jsme diskutovali o menstruačním cyklu a jeho fázích, ale opakování je matkou učení, zejména proto, že se nyní nezaměřujeme na to, jak tělo reaguje na stres v závislosti na fázi, ale na těch hormonálních změnách, které během těchto fází. Četli jsme tedy pozorně, právě zde leží odpověď!

Pokles

Zvýšená chuť k jídlu před menstruací není způsobena pouze hormony, ale také čistě psychologickým momentem: dívky se během menstruace a PMS často cítí extrémně nejistě a do jisté míry zranitelné..

Navíc jsou tyto dny často velmi bolestivé a dívky prostě nemohou myslet na jídlo - cítí se tak špatně. Mimochodem, to je důvod, proč naléhavě jít k lékaři: podrobné není normální! Menstruace naznačuje mírné nepohodlí, ne kroucení croissantu.

Důležitý bod: všechny procesy pro každou ženu probíhají podle jejich vlastního scénáře. Samozřejmě existují některé společné body, které jsou společné mnoha lidem, ale každý z nás potřebuje na několik měsíců individuálně sledovat věci, jako je tělesná teplota, váha a chuť k jídlu, aby získal představu o tom, jak přesně jeho tělo v kritické dny reaguje..

Například mnoho lidí má opačnou reakci: částečnou absenci na CD nebo dokonce úplnou ztrátu chuti k jídlu.

Například Masha a Elvira v dnešní době klidně trénují a dokonce vytvářejí silové rekordy, ale Tanechka se nemůže narovnat od bolesti a pokusí se znovu nepohnout. Eleanor nadále dodržuje svoji stravu v kterýkoli den cyklu, Anya ztrácí chuť k jídlu před menstruací, ale Yadviga jí jako traktor a necítí se plná. Všechno je individuální, takže se nebojte a soustřeďte se na sebe: pozorujte, vyvozujte závěry, vyzkoušejte různé možnosti - najdete svůj „vzorec“ úspěchu.

Způsoby obnovení cyklu po půstu

Nestabilní cyklus naznačuje, že něco není v pořádku s reprodukční funkcí ženy nebo dívky. Po působivé ztrátě nadbytečných kilogramů je tělo obzvláště oslabené. Je nutné zjistit důvod absence menstruace a zahájit léčbu, jinak může dojít k neplodnosti. Například u anorexiků se menstruace úplně zastaví kvůli nedostatku tuku, který je pro ženy životně důležitý (samozřejmě s mírou).

Určitě si přečtěte: Pravidla pro vyváženou stravu a účinnost při hubnutí

Stejná porušení jsou pozorována iu nich a žen - vegetariánek nebo veganek. Tuky jsou zdrojem cholesterolu, ze kterého jsou syntetizovány ženské hormony. Proto hraje důležitou roli pro plné fungování reprodukčního systému, protože vaječníky musí být vyživovány a nesmí se vyčerpávat..

Aby se tělo vrátilo do normálu, uchylují se k následujícím metodám:

 1. Změna stravy. Po ukončení menstruace v důsledku hladovky musíte nyní jíst potraviny, které obsahují tuky - přesně ty, o které jste se během období odmítnutí jídla museli připravit. Je také důležité konzumovat dostatek bílkovin (ryby, mléčné výrobky) a komplexních sacharidů (luštěniny, ořechy, ovoce). Pokud žena musí fyzicky tvrdě pracovat, mělo by být přijato více kalorií. A nezapomeňte, že je lepší jíst často a v malých porcích..
 2. Bylinné čaje a infuze. Tradiční medicína pomůže s počáteční fází poruch. Infuze kořenů pelyňku trvají asi dva týdny. Třetina lžíce kořene se nalije sklenicí vroucí vody. Musíte si vzít před jídlem. Heřmánkový a mátový čaj, výtažky z kozlíku lékařského, oregana a meduňky také pomohou normalizovat práci vaječníků a nervového systému. Lze si vzít čerstvou petrželku.
 3. Léky. Lékař může předepsat hormonální látky k obnovení funkce vaječníků pouze jako poslední možnost. Cyklus bude brzy upraven. Bez správné výživy však bude pro tělo obtížnější odskočit..

Jak se vyrovnat a snížit?

Jak můžeme snížit hlad během PMS a CD? Vědci ve skutečnosti naznačují, že s takovými obtížemi bojujeme, ale jednoduše si pomyslíme, ve které fázi menstruačního cyklu zahájit dietu. Tvrdí, že začít s dietou před menstruací, kdy je hlad a chuť na jídlo nejintenzivnější, může být špatný nápad. Je lepší začít s dietou na konci menstruace nebo na konci folikulární fáze, kdy chuť k jídlu a hlad jsou slabší, což může usnadnit dodržování stravy.

Navrhují také, že zvýšení celkového příjmu kalorií 5-8 dní před menstruací (při zvýšeném energetickém výdeji a hladu) může mít výhodu oproti optimálnímu příjmu kalorií (což může způsobit pomalost) a může pomoci při dlouhodobé dietě. Mírné zvýšení kalorií v „těchto“ dnech by mohlo pomoci zabránit ztrátě kontroly nad hladem.

Mimochodem, pokud máte chuť na čokoládu, možná vám chybí hořčík, takže čokoláda není nepostradatelná.

Je možné natáhnout žaludek přejídáním? Jak ulehčit rozšířenému žaludku?

Co dělat

Nejde však jen o přejídání, které trápí ženy během premenstruačního syndromu a menstruace. Stejně jako si některé dívky stěžují na stále častější stravování, jiné si stěžují, že během období nemají vůbec žádnou chuť k jídlu. Faktem je, že během menstruačního cyklu je v mozkové kůře aktivováno mnoho center, která jsou odpovědná za regulaci hormonální rovnováhy. Z tohoto důvodu žena doslova „spěchá do extrémů“, buď se přejídá, nebo úplně odmítá jídlo. Takové rysy, hlavně kvůli dědičnosti a individuální predispozici, by neměly být alarmující.

Jak bojovat?

Pokud se tedy během CD zvýší chuť k jídlu, jak s ní zacházet:

  Nebojte se jíst trochu víc; je lepší si dopřát malé kontrolované množství čokolády, než se cítit zbaven a skončit s jídlem celé hory. Nyní je lepší jíst 100 extra kontrolovaných kalorií, než skonzumovat dalších 1000 kalorií později. Během menstruace nebo před ní může být velmi obtížné kontrolovat vaši chuť k jídlu, tělo vás doslova nutí jíst, když hladina estrogenu poklesne.

Je tedy lepší prohrát malou bitvu než celou válku později! Těchto (i několik stovek) kalorií navíc může pomoci vyhnout se nekontrolovanému stravování. Zkuste v těch okamžicích, kdy vás pocit hladu přivádí k šílenství, abyste se nerozpadli, zvyšte příjem potravy (například kvůli ovoci).

Proč vás lákají sladkosti

Po ovulaci se množství estrogenu v krvi významně snižuje a progesteron se začíná aktivně produkovat. Stimuluje trávicí systém, zejména pankreas. Uvolňování inzulínu do krve se zvyšuje, což zhoršuje pocit hladu.

Během tohoto období byste měli opatření dodržovat. Nemusíte hladovět, omezovat se ve všem, ale také byste neměli jíst všechno. K uspokojení hladu a výraznému zlepšení nálady stačí malý kousek dortu nebo čokolády.


Můžete jíst sladkosti, ale nenechte se unést

Proč během menstruace zmizí chuť k jídlu

Chuť k jídlu mizí během menstruačních hormonů. Příčiny zvýšené chuti k jídlu před menstruací a způsoby, jak se jí zbavit

Pohoda žen je přímo závislá na výkyvech hladiny hormonů spojených s měsíčním (každých 21 - 35 dní) fyziologickým procesem - cyklickými změnami v reprodukčním systému ve formě pravidelného krvácení z pohlavního orgánu. Jedná se o takzvaný menstruační cyklus, který zahrnuje dvě fáze oddělené ovulací.

V první fázi dochází k významnému zvýšení hormonu estrogenu, který je zodpovědný za zrání vajíčka a jeho přípravu na oplodnění. Během tohoto období má žena dobrou náladu, je zahlcena pozitivními emocemi, cítí nával síly, má optimistický přístup, vysokou produktivitu práce. Uprostřed menstruačního cyklu, kdy obsah estrogenu v krvi dosáhne svého maximálního množství, dojde k ovulaci, doprovázené uvolněním zralé ženské reprodukční buňky do vejcovodů, které spojují gamety, a poklesem koncentrace estrogenu.

Druhá fáze je charakterizována zvýšenou produkcí dalšího hormonu - progesteronu, který pomáhá připravit ženské tělo na početí. V případě těhotenství zajišťuje steroidní hormon připojení vajíčka k děloze. Pokud nedošlo k oplodnění, začíná odmítnutí endometria, které vychází z pochvy s cévami, nebo takzvaná menstruace. Zvýšení koncentrace progesteronu je vyjádřeno zhoršením pohody, pocitem nepohodlí, malátností, snížením aktivity, zvýšením chuti k jídlu.

Jaký je vztah mezi nárůstem progesteronu a touhou neustále něco žvýkat? Existuje několik vysvětlení této skutečnosti:

 1. Zvýšená chuť k jídlu před menstruací je spojena s účinkem estrogenu na produkci serotoninu - hormonu štěstí (tato skutečnost nebyla vědecky prokázána), který ovlivňuje vynikající pohodu ženy v první fázi cyklu. Pokles ženského pohlavního hormonu tedy vede k poklesu serotoninu, tj. Nedostatku takzvaného producenta štěstí, který si nežné pohlaví vynahradí konzumací dobrot. Vědci jsou ohledně této verze skeptičtí a domnívají se, že nejen hormony stimulují syntézu neurotransmiteru. Ano, a zhoršení během menstruace se projevuje nejen v touze jíst sladkosti, ale ve zvýšení množství konzumované potravy, což nelze vysvětlit nedostatkem pouze šťastného hormonu.
 2. Další skupina odborníků vysvětluje tento proces změnou metabolismu, který se aktivuje před nástupem menstruace. Podle nich je posílení metabolických procesů doprovázeno dalšími náklady na energii, které lze doplnit jídlem. Jinými slovy: čím vyšší je potřeba uvolnění energie, tím větší je potřeba jejího zdroje (potravy). V souladu s tím se zvyšuje ženská chuť k jídlu, což vyžaduje obnovení energetické rovnováhy..
 3. Podle starých přesvědčení je ženské tělo před očištěním (menstruací) zásobeno užitečnými látkami nezbytnými k doplnění ztráty krve a obnovení sliznice pohlavního orgánu.

Bylo však prokázáno, že tyto verze nemají žádný biofyziologický základ. Proč tedy před menstruací pociťujete hlad??

Navzdory různým vysvětlením příčin tohoto jevu zdravotničtí pracovníci stále nedávají konkrétní odpověď na tuto otázku, proč se zvyšuje chuť k jídlu před menstruací, věřit, že neexistují žádné objektivní zdroje tohoto.

Vědecky podložený důvod je ten, že tělo ženy se každý měsíc v době ovulace připravuje na těhotenství. Pod vlivem adrenalinu a norepinefrinu, jehož produkce je zvýšena progesteronem, se aktivuje hypotalamus a další mozkové systémy hlavy, což dráždí nervové receptory a centrum hladu. Výsledkem je zvýšení sekrece žaludeční šťávy a dalších komplexních změn, které dosud nebyly plně studovány a lidé jim nerozuměli..

Důležitý je také psychologický faktor. Jelikož je žena ve druhé fázi menstruačního cyklu citově labilní, může být podrážděnost a špatná nálada důvodem pro další zdroj radosti v podobě sladkého a chutného jídla..

Mnoho lidí, kteří si dělají starosti s nadbytečnými kilogramy, se diví, proč chtějí sladkosti během menstruace? To je způsobeno nedostatkem estrogenu před krvácením z dělohy a možnou změnou hladiny inzulínu v krvi, která je zodpovědná za glukózu. Lékaři doporučují přísnou kontrolu nad konzumací sladkých potravin během tohoto období..

Je třeba poznamenat, že existuje touha po menstruaci individuálně. Řada žen v reprodukčním věku nepociťuje zvýšenou potřebu jídla a nezaznamenává v těle žádné změny a některé naopak ztrácejí zájem o jídlo.

Téměř každý zástupce slabé poloviny lidstva má sklon čelit zvýšení chuti k jídlu těsně před nástupem kritických dnů. Často se však obávají ne toho, proč chtějí jíst během menstruace, ale kvůli získání nadbytečných kilogramů, které tento proces doprovází. Neměli byste se příliš starat o výskyt nadváhy: jedná se o přebytečnou tekutinu nahromaděnou v důsledku zvýšené syntézy progesteronu a estrogenu, jakož i snížení množství močení, problémů s defekací a zvýšené tvorby plynů. Několik dní po menstruaci se všechny procesy normalizují a nadváha zmizí. Proto je nepravděpodobné, že bude možné ovlivnit stravu před menstruací..

Hlavní věcí je nepodlehnout pokušení jídla a přísně kontrolovat chuť k jídlu během menstruace. Jak můžete zvládnout zvýšenou touhu jíst během kritických dnů??

Odpověď na otázku, která zajímá mnoho, je docela jednoduchá. Hlavní věcí je dodržovat několik pravidel:

 • zkuste se rozptýlit;
 • je lepší se zdržet konzumace potravin s vysokým obsahem tuku a slaného a sladkého pečiva, stejně důležité je po určitou dobu vyloučit kávu;
 • bylinné čaje si snadno poradí se zvýšenou chutí k jídlu, zejména pampeliška nebo šípky.

Pokud chcete během menstruace hodně jíst a nedokážete překonat chuť k jídlu, měli byste se řídit jednoduchými doporučeními odborníků na výživu, podle kterých nezůstanete hladoví a chráníte svoji postavu před kilami navíc.

 1. Správná a zdravá výživa.
 2. Pití sladkého čaje s mírou vytvoří pocit plnosti.
 3. Užívání speciálních léků s vysokým obsahem hořčíku a vápníku asi 10 dní před nástupem kritických dnů. Navíc je nutné je pít komplexně, nejen několik dní..
 4. Užívání hormonální antikoncepce. Mnoho žen tvrdí, že tato metoda může výrazně snížit projevy předmenstruačních příznaků, včetně zvýšené chuti k jídlu, tím, že vrátí hormonální hladiny zpět do normálu. Nezapomeňte však, že výběr tohoto druhu fondů provádí výhradně odborník..
 5. Psychologický aspekt. Žena by se měla naučit přecházet na jiné věci kromě výživy. Vynikající řešení by bylo dělat to, co máte rádi, nebo něco, co vás může zajímat.

Všechna výše uvedená opatření mohou nejen snížit pocit hladu, ale také se cítit v dokonalém pořádku po celý menstruační cyklus..

Obecně se doporučuje pečovat o své tělo předem, několik dní před nástupem menstruace. Současně by dodržování přesného a správného režimu mělo pokračovat až několik dní a po jeho dokončení.

Aby se zabránilo nárůstu hmotnosti v kritických dnech, není nutné dodržovat přísnou dietu. Je důležité vybrat si správné jídlo, nebo raději jíst pouze zdravé jídlo, s výjimkou škodlivých, které přispívají k přibývání na váze.
Seznam zdravých potravin doporučených odborníky na výživu zahrnuje následující:

 1. Čerstvé ovoce a zelenina jsou zobrazeny v libovolném množství. Optimálním vitamínem a výživou jsou zeleninové saláty se sezamovými semínky v rostlinném oleji.
 2. Cereálie. Naklíčené pšeničné nebo ovesné / pohankové vlákno bude nasyceno užitečnými stopovými prvky a zbaví se toxinů. Možnost přidat vlákninu do salátů, vařených polévek a cereálií.
 3. Sušené ovoce. Místo oblíbené čokolády můžete jíst sušené meruňky, rozinky, sušené švestky.
 4. Bylinné odvarky s přídavkem medu, citronu, zázvoru nasytí tělo vitamíny.
 5. Ořechy mohou nahradit nedostatek sladkostí. Jezte ne více než 5 ořechů denně.
 6. Kroupy. Nasyťte tělo na dlouhou dobu a zabraňte přírůstku hmotnosti.
 7. Potraviny bohaté na bílkoviny. Sójové boby, fazole, čočka, cizrna, fazole - není úplný seznam zdravých potravin.

Dodržování výše uvedených pravidel a zvýšená pozornost k vašemu zdraví vám pomohou vyrovnat se nejen se zvýšenou chutí k jídlu a nadváhou během menstruace, ale také udržet dobré zdraví v obtížném období pro každou ženu..

Všichni tento stav známe, když se doslova zlomí od prudkých pocitů a emocí. A když už jsme připraveni běžet k psychoterapeutovi, najednou si uvědomíme, že právě ty dny začínají a vše se vyjasní i bez nouzové psychologické pomoci. Jen málo lidí prochází kritickými dny bez stresu, a proto se tomuto období života říká kritické: v této době může žena uvolnit špatnou náladu, rozplakat se a dokonce vyvolat hysterii a na vině jsou zuřící hormony.

Jedním z projevů PMS je zvýšený pocit hladu, který tlačí každého druhého člověka do chladničky jako záchranný kruh. Proto se váha po týdnu stresu může výrazně zvýšit..

Chuť k jídlu před menstruací je metlou všech žen a je téměř nemožné vyrovnat se s tímto problémem samostatně, protože tento stav silného hladu je způsoben nedostatkem estrogenu - ženského hormonu. Je to on, kdo je zodpovědný za rovnováhu v těle ženy a do značné míry určuje její dobrou náladu, pohodu a chuť k jídlu.

V případě, že hormon nestačí, existuje touha něco sníst, a nejčastěji v nejvhodnější době, blíže noci, kdy oslabují všechny ochranné psychologické bariéry..

Chuť k jídlu před menstruací může být selektivní, protože během těhotenství (mechanismus závislostí je podobný a v obou případech je chuť k jídlu diktována hormony) - někdo sní o uzeninách, někdo o marinádě a někdo je zběsile přitahován sladkosti a pečivo.

Stres vyvolává nejen touhu po něčem chutném, ale také vás nutí vstřebávat jídlo ve velkém množství, což samozřejmě způsobuje přibývání na váze a nespokojenost se sebou. A pokud je malý přírůstek hmotnosti u těch, kteří nepodléhají změnám chuti k jídlu, považován za normu a je způsoben hromaděním tekutiny v tkáních, pak lze velkou skupinu těch, kteří se nemohou zadržet, nazvat skutečným problémem.

Dokážete bojovat s chutí spojenou s kritickými dny? Je nepravděpodobné, že s ním bude možné bojovat, ale je docela možné ho oklamat, pokud „uklouznete“ tělo místo škodlivých (a to jsou zpravidla sacharidy bohaté na serotonin) zdravých potravin, jejichž použití zvýší produkci hormonu štěstí a nepoškodí postavu.

Zdravé sacharidy vám mohou pomoci situaci zvládnout - včetně obilovin, celozrnného chleba, brambor (v omezeném množství), těstovin, rýže, bylin, ovoce, čerstvých přírodních šťáv a zeleniny ve stravě vám pomůže snáze a bez následků snášet všechny potíže PMS. Takové rozumné menu vyřeší další obtížnou choulostivou otázku - zlepší trávení a normalizuje stolici..

Aby se zabránilo hromadění přebytečné tekutiny v tkáních, což kazí vzhled a způsobuje mírné zvýšení hmotnosti, lékaři doporučují omezit příjem soli, odmítnout užívání alkoholických a tonických nápojů a kofeinu. To vše také významně zvyšuje zátěž srdce a cév a zhoršuje zdraví během kritických dnů..

Měli byste se o sebe starat o něco dříve, než jsou „červené dny“ načrtnuté podle individuálního kalendáře - asi tři dny před začátkem, a dodržovat zvolenou stravu tři dny po jejich dokončení. Tato preventivní opatření umožní snášet kritické dny, cítit se a vypadat skvěle..

Potlačování chuti k jídlu před menstruací prospívá postavě a pro klid v duši můžete pít bylinná sedativa, jako je Persen, tinktura kozlíku a další. K doplnění krve se doporučuje odvar z šípku, granátového jablka nebo džusu, vařená játra.

Nyní, když víte, jak snížit chuť k jídlu před menstruací, budou všechny vaše dny stejně pohodlné a klidné.!

Je tedy tato zvýšená chuť k jídlu normální? A proč se to u různých žen děje v různých dobách? Musím to nějak vyřešit? Jak normální je, že moje chuť k jídlu je pryč?

Hlavní důvod, proč existuje pouze jedna chuť k jídlu, se zvyšuje před menstruací. Jedná se o hormonální nerovnováhu, která je způsobena změnami v těle během tohoto období..

Ženský menstruační cyklus má dvě fáze. Během prvního dochází k zrání vajíčka a během druhého - připojení oplodněného vajíčka k endometriu. Pokud nedojde k početí, endometrium, které není nutné k výživě embrya, odlupuje a vylučuje se z těla. To je menstruace..

V různých fázích cyklu převládají různé pohlavní hormony. Ve druhé fázi cyklu se tedy produkuje více progesteronu, protože je nezbytný pro oplodnění a následnou úspěšnou fixaci vajíčka. Současně se produkuje mnohem méně estrogenu. Tato nerovnováha je důvodem, proč dochází ke zvýšení chuti k jídlu těsně před menstruací..

Navíc zvýšené množství progesteronu je zodpovědné za zvýšení hladiny stresových hormonů. Zvyšuje se množství adrenalinu, norepinefrinu a v některých případech se zvyšuje také produkce kortizolu.

Zvýšení hladiny těchto hormonů provokuje kardiovaskulární systém k intenzivnější aktivitě, což je důvod, proč se zvyšují všechny metabolické procesy. Výsledkem je zvýšení chuti k jídlu, protože tělo potřebuje více energie pro všechny tyto procesy..

Skutečnost, že se zvyšuje množství stresových hormonů, je nebezpečná nejen sama o sobě. V podmínkách nízké produkce estrogenu v těle klesá množství serotoninu, hormonu radosti. Jeho nedostatek je také důvodem, proč se zvyšuje chuť k jídlu. Navíc ženu více přitahují sladká jídla..

Po začátku menstruace se mění hormonální rovnováha, snižuje se množství progesteronu a zvyšuje se estrogen. Proto žena přestane cítit „brutální“ chuť k jídlu.

Proč se stále výrazně zvyšuje touha něco jíst? Tělo ženy se připravuje na početí a během tohoto období se aktivuje centrum hladu v mozku. Z tohoto důvodu se zvyšuje sekrece určitých žláz trávicího systému a další změny..

U žen, které mají poruchy produkce inzulínu, se před menstruací zesiluje touha po jídle. I když jsou tyto změny dostatečně malé a v běžných dobách nejsou patrné, během období hormonální nerovnováhy jsou patrnější. Silná touha po sladkostech v průběhu času nejčastěji přechází do jiných období menstruačního cyklu a žena si začíná všímat, že její chuť k jídlu se zvyšuje a zvyšuje.

Postupem času začnou problémy s nadváhou a cukrovkou. Ale v počáteční fázi bylo snazší vyléčit všechny tyto problémy. Proto byste měli pečlivě sledovat změny ve svém stavu..

Existuje více než jeden důvod, proč se chuť k jídlu zvyšuje před nástupem menstruace. Jedná se o celý komplex hormonálních a dalších změn v těle, které jsou navrženy tak, aby připravily reprodukční systém na početí a nosení dítěte. Proto je těžké něco udělat se silnou touhou něco sníst. Snazší minimalizovat důsledky.

Když je ženě jasné, proč chuť k jídlu vždy stoupá před menstruací, pak je také jasné, jak se s tímto problémem vyrovnat. Hlavní tipy, které vám pomohou málo přibírat na váze, protože se zvyšuje chuť k jídlu, jsou následující.

 • Optimalizujte svou stravu. Navzdory skutečnosti, že se zvyšuje hlad, zkuste jíst všechno jídlo v malých porcích, pak to můžete dělat častěji..
 • Veškeré jídlo musí být důkladně žvýkáno, takže pocit sytosti přijde rychleji.
 • Vyhněte se přejídání. Se silnou chutí k jídlu stačí jíst velmi málo, aby se zabránilo pocitu hladu.
 • Abyste během tohoto období zabránili otoku, nemusíte snižovat množství vypité vody. Musíte pít tolik, kolik tělo potřebuje, pouze jako v případě jídla - dělejte to často a po malých dávkách. Když se navíc zvýší chuť k jídlu, pak jen pití vody pomůže zmírnit pocit hladu.
 • Abyste snížili potřebu sladkých potravin, musíte najít další zdroj potěšení. Může to být zajímavá kniha, koníček nebo něco jiného. Pokud tedy máte pocit, že vaše menstruace brzy přijde a vaše chuť k jídlu se zvyšuje, zkuste přejít na něco zajímavého..
 • Cvičení vám pomůže spálit extra kalorie a také vám pomůže zmírnit stres. Bylo prokázáno, že téměř jakákoli fyzická aktivita tímto způsobem ovlivňuje mozek, který přechází z negativních emocí. Pokud se před menstruací zvýší hlad, jsou vhodné chůze, plavání, sportování a různé outdoorové aktivity..
 • Po konzultaci s gynekologem můžete Asparam začít pít asi týden před začátkem menstruace. Tento výrobek obsahuje hořečnaté a draselné soli, které pomáhají odstraňovat přebytečnou vodu a snižovat otoky.
 • Pokud máte pocit, že touha něco sníst, nemusíte s tím bojovat. Pokud tuto touhu po celý den udržíte, je velmi pravděpodobné, že se budete v noci přejídat..
 • Některé weby doporučují podvádět žaludek a na občerstvení si dát potraviny, jako je nízkotučný jogurt. Ale tato metoda není vhodná pro každého - mnoho žen si stěžuje, že po takovém občerstvení se chuť k jídlu ještě zvyšuje..

Pokud je chuť k jídlu velmi silná a pokaždé se velmi významně zvyšuje ve srovnání s obvyklým stavem, můžete se poradit se svým gynekologem o užívání hormonální antikoncepce.

Za prvé, tyto léky mohou pomoci snížit většinu nepříjemných příznaků premenstruačního syndromu. Zadruhé, jejich užívání pomůže mírně sladit rovnováhu pohlavních hormonů, což znamená, že chuť k jídlu před menstruací se tak moc nezvýší..

Samozřejmě nedojde k situaci, že úplně zmizel, ale ženy, které dříve trpěly silnou touhou jíst, si okamžitě všimnou rozdílu.

Pokud chuť k jídlu silně stoupá před menstruací, není vždy možné s ní bojovat. Výběr správných potravin pomůže snížit účinky takové brutální chuti k jídlu..

 1. Pokud máte pocit, že se vaše chuť k jídlu zvyšuje před zahájením menstruace, musíte zvýšit ve stravě takové množství potravin, které sníží produkci stresových hormonů. Zaprvé je to tmavá čokoláda, zadruhé ryby, které prošly tepelným zpracováním..
 2. Pokud se zvyšuje touha po sladkosti, pak zelí pomůže. Pomůže uspokojit pocit hladu, který stoupá před menstruací, a zároveň výrazně obohatí vaši stravu o vitamin C.
 3. Chcete-li snížit množství spotřebovaných cukrů, můžete také uspořádat občerstvení s bílkovinnými potravinami se silnou touhou něco jíst..
 4. Pokud je důvodem zvýšené chuti k jídlu před menstruací předmenstruační syndrom, při kterém se objevují také deprese a úzkost, zvyšte množství spotřebovaných zelených fazolí a dýní.
 5. Různá listová zelenina, všechny druhy zelí, stejně jako ředkvičky a celer vám pomohou zabránit přírůstku hmotnosti před menstruací..

Kromě hlavních jídel během zvýšení chuti k jídlu si můžete před menstruací vzít několik svačinek. Pro ně je lepší používat produkty, jako jsou:

 • sušené ovoce, ovoce a zelenina,
 • bylinné čaje a čaje s medem, zázvorem a ovocem,
 • ořechy,
 • různé naklíčené obiloviny, zejména pšenice.

Všechna výše uvedená jídla vám pomohou uspokojit váš hlad, když prudce stoupne před menstruací, a nepoškodí váš pas. Kromě toho jsou pro tělo mnohem zdravější než nízkotučné jogurty..

Z nějakého důvodu se věří, že všechny ženy mají během předmenstruačního období zvýšenou chuť k jídlu. Ale není to tak, někteří říkají, že právě zmizel a není touha něco jíst. Může to být jak varianta normy, tak známka jakékoli odchylky v normálním fungování těla. Pokud tedy chuť k jídlu zmizela před menstruací, měli byste se poprvé obrátit na svého gynekologa.

Je také nutné zvrátit vysazení u souvisejících příznaků. Pokud chuť k jídlu zmizela z fyziologických důvodů, pak je to velmi často doprovázeno poruchami žaludku a stolice. K tomu obvykle dochází u žen, které často trpí jinými nepříjemnými projevy premenstruačního syndromu..

Pokud chuť k jídlu zmizela před menstruací, může to znamenat nástup těhotenství. Potom klesá produkce progesteronu, který je odpovědný za připevnění vajíčka. K obvyklému zvýšení chuti k jídlu proto nedochází..

Pokud jste ztratili chuť k jídlu před začátkem menstruace, stojí za to zkontrolovat pankreas. Pokud je vše v pořádku s jeho fungováním, zkuste si vzpomenout, zda v poslední době nedošlo k úderům hlavy, přepracování nebo silnému stresu. Tyto důvody mohou také vyvolat pokles chuti k jídlu před menstruací..

A ačkoli je mnoho žen jen ráda, že se zvyšuje chuť k jídlu, a nyní před menstruací zmizela, ve skutečnosti je to důvod k obavám..

Hlavní důvod zvýšené chuti k jídlu před menstruací přímo souvisí s prací hormonálního systému. A protože s takovým důvodem není možné bojovat, můžete jen snížit následky takového zvýšení touhy něco sníst. Za prvé, normalizace výživy a výběr správných potravin pomůže vyrovnat se s tím, že před menstruací stoupá hlad. Pokud chuť k jídlu před nástupem menstruace náhle zmizela, měli byste kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčinu, protože to může být signál nástupu onemocnění.

Menstruační cyklus má velký vliv na ženské tělo. V jeho různých fázích si můžete všimnout změn nejen nálady, sexuální touhy, ale také hmotnosti a chuti k jídlu. Určitě si každá žena všimla, že někdy není těžké dodržovat dietu a jindy je prostě nemožné se zdržet extra porce vysoce kalorického jídla. Možná by stálo za to pochopit, proč chcete jíst před menstruací a začít držet dietu.?

Hlavní důvody dobré chuti k jídlu před menstruací

Fungování všech tělesných systémů je určeno hormonálním pozadím. Před nástupem hladiny progesteronu výrazně vzrostly. Pod jeho vlivem se aktivuje produkce adrenalinu, který stimuluje produkci žaludeční šťávy. Výsledkem je, že proces probíhá mnohem rychleji než v první fázi cyklu. Snědené jídlo rychle opouští žaludek, takže neustále se objevující pocit hladu je docela fyziologický. Zde je první odpověď na otázku, proč chcete jíst před menstruací. Nezapomeňte, že každý měsíc se ženské tělo připravuje na možné těhotenství. A bez ohledu na to, zda dojde k početí, těsně před menstruací existuje potřeba akumulace živin a tukových zásob. To je další vedlejší účinek

Těžil na sladkosti před menstruací?

Před kritickými dny mnoho dam neustále pociťovalo touhu sníst něco sladkého, například čokoládovou tyčinku nebo dort. A za tento jev mohou také hormony. Věc je, že inzulín je zodpovědný, není produkován dostatečně s malým množstvím ženských pohlavních hormonů. V posledních dnech před menstruací jsou hladiny estrogenu nízké. V souladu s tím také klesá hladina cukru v krvi a tělo se ji snaží zvýšit poté, co dostalo látku zvenčí. Estrogen navíc ovlivňuje produkci přírodních léků proti bolesti a hormonů radosti. Mnoho sladkostí, zejména čokoláda, stimuluje produkci endorfinů a serotoninu. Zde je další důvod, proč máte před menstruací hlad..

Jak kontrolovat vaši chuť k jídlu během PMS?

Nejjednodušší způsob, jak se naučit vzdát se sladkostí před těžkými dny, je najít alternativní zdroj zlepšení nálady. Pozitivní emoce přirozeně aktivují produkci endorfinů. Chatujte s příjemnými lidmi, bavte se a čokoládu už nebudete potřebovat. Nedostatek však není jediným důvodem, proč máte před menstruací hlad. Dávejte si pozor na stravu, to znamená, že si vyberte potraviny, které jsou dobře stravitelné. Pokuste se také omezit příjem tuků a nezdravých potravin, upřednostňujte komplexní sacharidy. Jak vidíte, před menstruací chtějí všechny ženy jíst, a to je naprosto normální. Nejdůležitější věcí je naučit se, jak to udělat správně, jinak by vás údaje na stupnici po kritických dnech mohly vážně rozladit..

Přibližně 40% žen si stěžuje na zvýšenou chuť k jídlu před menstruací, což má vědecké vysvětlení. Lékaři poukazují na to, že hlavním důvodem jsou hormonální změny spojené s menstruačním cyklem. Kromě toho je to také ovlivněno psychologickým faktorem..

Hormonální pozadí před menstruací

Hlavním a ne jediným důvodem zvýšené chuti k jídlu před menstruací jsou hormonální změny, ke kterým dochází během celého menstruačního cyklu. Tento vztah je vysvětlen skutečností, že citlivost centra hladu přímo souvisí s fází menstruačního cyklu ženy..

Většina žen pociťuje silný hlad asi 14 dní před nástupem menstruace, ve druhé fázi cyklu. Tato období se však mohou změnit: například některé ženy chtějí jíst 1–2 týdny před nástupem menstruace, zatímco u jiných chuť k jídlu stoupá 1–2 dny před začátkem menstruace. Vše je individuální.

Proč se zvyšuje chuť k jídlu před menstruací ve druhé fázi cyklu? To je způsobeno zvýšením hladiny progesteronu během měsíce. Tento hormon zase zvyšuje produkci adrenalinu a noradrenalinu. Uvolňují se hormony, které zvyšují produkci žaludeční šťávy, díky čemuž je veškeré jídlo během tohoto období tráveno mnohem rychleji než jindy. Proto, i když žena v předmenstruačním období hodně jí, rychle zhubne..

Druhým důvodem je zvýšení hladiny progesteronu (hormonu odpovědného za těhotenství). Zvýšená hladina může naznačovat možné těhotenství. Tělo dostává signál, že potřebuje k ukládání živin nezbytných pro normální vývoj plodu. Změní se práce limbického systému, hypotalamu a dalších struktur mozku. Výsledkem je zvýšená chuť k jídlu u mnoha žen..

Hormon estrogen také ovlivňuje chuť k jídlu před menstruací. Mluvíme o jeho nedostatečné produkci během tohoto období. Estrogen je považován za hormon radosti, proto jeho nedostatek ženy často kompenzují různými chutnými, ale škodlivými produkty - čokoládou, cukrovinkami, hranolky atd..

Dalším důvodem, proč jsou ženy před menstruací přitahovány potravinami bohatými na sacharidy, je produkce inzulínu. Ve druhé fázi menstruačního cyklu tělo produkuje méně tohoto hormonu. Ten je zodpovědný za hladinu cukru v krvi. Výsledkem je, že když klesá produkce inzulínu, klesá také hladina cukru, aby ženy mohly jíst sladkosti..

Hlavním důvodem zvýšeného pocitu hladu je tedy změna hormonálních hladin, interakce určitých hormonů, která vede ke změnám ve fungování centrálního nervového systému, gastrointestinálního traktu a dalších tělesných systémů..

Další důvod, proč chuť k jídlu stoupá před menstruací, je psychologický.

V tomto případě mluvíme o premenstruačním syndromu. Nejprve se projevuje změnami nálady a chování. Takže žena může být podrážděná, uplakaná, dotěrná, dokonce i neadekvátní reakce, náhlé změny nálady jsou možné. Všechny tyto projevy jsou také výsledkem hormonálních změn. Pokud se žena také cítí špatně, pociťuje bolest nebo nepohodlí, pak může být emoční pozadí ještě nestabilnější a snížené. Vliv emočního stavu na chuť k jídlu je zcela pochopitelný: mnoho žen má tendenci „chytit“ špatnou náladu čokoládami a jinými sladkostmi. V takovém případě působí jídlo jako útěcha a způsob, jak se rozveselit..

Ne každá žena v předmenstruačním období však pociťuje bolestivý pocit hladu. Toto je velmi individuální okamžik. Lékaři poukazují na to, že v případě takové reakce těla na hormonální nárůst se s ním můžete vyrovnat. Musíte však pochopit, že se jedná o zcela normální reakci..

Jak uspokojit svůj hlad?

Pokud se žena velmi obává zvýšené chuti k jídlu před menstruací, může tuto situaci napravit. Jedním ze způsobů je užívání hormonální antikoncepce. Bylo vědecky prokázáno, že taková antikoncepce omezuje nebo zcela eliminuje příznaky premenstruačního syndromu, včetně touhy po jídle. Tohoto účinku je dosaženo vyrovnáním hormonálního pozadí. Mělo by však být zřejmé, že užívání léků pouze za účelem snížení chuti k jídlu nestojí za to. Je nesmírně důležité, aby byl hormonální lék předepsán lékařem; je zcela nežádoucí předepisovat léky pro sebe!

Existují i ​​jiné způsoby, jak se vyrovnat s hladem, ale vyžadují určité úsilí:

 • Roztržitý. V předmenstruačním období se musíte zabývat něčím zajímavým. Setkání s přáteli, návštěva kina nebo na výstavě, sport nebo koníčky jsou skvělý způsob, jak odvrátit pozornost nejen od chuti k jídlu, ale také od špatné nálady.
 • Čerstvý vzduch. Venkovní procházky jsou prospěšné nejen pro fyzické zdraví, ale také pro nervový systém. Například večerní procházka podporuje zdravý spánek, zatímco denní cvičení vám naopak dodá energii..
 • Relaxace. Během tohoto období jsou velmi užitečné masáže. Pokud nemůžete jít k masérovi, můžete se hýčkat doma: naneste si masku na obličej nebo vlasy, proveďte zábal atd. To vše pomáhá zlepšit náladu a relaxaci.
 • Zdravý životní styl. Před a během menstruace je lepší se vzdát kávy a alkoholu. Faktem je, že alkohol a kofein negativně ovlivňují nervový systém..
 • Konzumujte vitamíny. Obzvláště důležité jsou vitamíny speciálně formulované pro ženy. Mají sklady, vyvážené s přihlédnutím k potřebám ženského těla, a v různých obdobích.
 • Strava. Na tom, že dívka před „kritickými dny“ jí víc, není nic špatného. Hlavní věc je udělat to správně. Je lepší přejídat se najednou, ale jíst jen zlomek, tj. V menších porcích a častěji.

  Důležité je také to, co žena jí. Jíst zdravá jídla bude jen přínosem, nebudete muset s hrůzou přemýšlet o důsledcích přejídání v podobě nadbytečných kilogramů po menstruaci.

  V tomto případě lze uvést jediné doporučení - nahradit škodlivé produkty užitečnými. Není nutné dodržovat přísnou dietu, postačí rozumný přístup ke konzumovaným potravinám. Jaké produkty jsou užitečné, pokud žena trpí hladem před menstruací:

 • Čerstvé ovoce a zelenina. Mohou být konzumovány v jakémkoli množství. Ideální - zeleninové saláty, ochucené rostlinným olejem se sezamovými semínky. Zelenina zasytí tělo vitamíny a pocit sytosti zajistí olej a sezamová semínka.
 • Cereálie. Můžete si zvlášť uvařit pšeničné klíčky nebo si koupit jakoukoli vlákninu v obchodě se zdravou výživou - oves, pohanka atd. Vlákno pomáhá nasytit tělo užitečnými mikroelementy, dává pocit sytosti a zároveň čistí tělo od toxinů a toxinů. Vlákninu lze přidat do salátů, polévek a cereálií.
 • Sušené ovoce. Sušené meruňky, rozinky a sušené švestky jsou velmi užitečné. Kromě toho jsou vynikající náhražkou čokolády a cukrovinek. Pokud nejste alergičtí na med, je lepší ho jíst než cukrovinky..
 • Bylinkový čaj. Zelený čaj a bylinné čaje jsou mnohem zdravější než káva a soda. Do tohoto čaje můžete přidat med, citron a zázvor - je to jen zásobárna vitamínů!
 • Ořechy. Další hodná alternativa k sladkostem. Mandle, kešu oříšky, arašídy, vlašské ořechy, můžete si vybrat libovolné, ale ne více než 5 kusů denně.
 • Kroupy. Jakákoli obilovina je velmi užitečná. Nasycuje tělo na dlouhou dobu a je nemožné se z toho zlepšit - perfektní kombinace pro každou ženu!
 • Proteinové jídlo. Sójové boby, fazole, hrách, čočka, fazole mungo, cizrna, fazole - toto je seznam potravin bohatých na bílkoviny a velmi zdravých.

  Aby nedošlo ke špatné náladě a pohodě, ve druhé fázi cyklu je nutné vyloučit takové produkty: vodní melouny, byliny, mléčné výrobky (kromě kefíru), čokoládu, mouku, maso a masné výrobky. Tento seznam zahrnuje slaná, kořeněná, mastná, kořeněná jídla i jídla vařená v margarínu nebo tuku. Taková jídla mohou narušit rovnováhu hormonů, která je již před začátkem menstruace velmi nestabilní..

  Mnoho dívek si stěžuje na nekontrolovatelný hlad během (někdy i před) menstruací. V reakci na to obvykle uslyšíte věčné „Je třeba trénovat sílu vůle“, „To jsou všechno hormony“ a několik hloupých rad, z nichž je smysl jako koza z mléka. Ale pokud se nemůžete ovládnout? Pokud chcete jíst tolik, aby se vůle zbaběle vzdala takové vášnivé posedlosti?

  Podívejme se na důvody, které vám brání v udržení stravy během menstruačního cyklu, jak dieta ovlivňuje chuť k jídlu a zvýšený hlad..

  Článek "V dnešní době a sport" diskutovali jsme jak o menstruačním cyklu, tak o jeho fázích, ale opakování je matkou učení, zejména proto, že se nyní nezaměřujeme na to, jak tělo reaguje na stres v závislosti na fázi, ale na hormonálních změnách, ke kterým během těchto fází dochází. Četli jsme tedy pozorně, právě zde leží odpověď!

  Pojďme se podívat na zjednodušený menstruační cyklus, abychom pochopili, proč brutální chuť k jídlu stoupá před a během kritických dnů:

  Každý měsíc se z vaječníků uvolňuje zralé vejce. Tento proces se nazývá ovulace. Existuje také řada hormonálních změn, které jsou nutné pro jediný hlavní účel: přípravu dělohy na oplodnění. Hormon gonadorelin je odesílán z hypotalamu do hypofýzy. Hypofýza přijímá signál k uvolnění dalších dvou hormonů: folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Tyto hormony signalizují vaječníkům vylučování estrogenu a progesteronu..

  Množství těchto hormonů, jejich poměr a převaha jednoho nad druhým závisí na tom, která fáze menstruačního cyklu právě probíhá (folikulární nebo luteální). Pokud vajíčko není oplodněno, z žlutého tělíska se vyvine bílé tělo, hladiny estrogenu a progesteronu poklesnou a nakonec se endometriální vrstva odlomí a během menstruace odejde. Ve skutečnosti je to „dnes“.

  Hormony jsou zodpovědné za nástup určitých fází cyklu. Všechny fáze menstruačního cyklu mají jasnou dobu trvání, výrazný začátek a konec. U zdravých žen navíc všechny fáze trvají přísně stanovenou dobu. Ty. vždy můžete nastavit začátek a konec dne. Pokud jsou vaše menstruace plovoucí nebo zřídka, pak prostě musíte navštívit lékaře.!

  Existují tři fáze menstruačního cyklu, v závislosti na změnách ve vaječnících:

   Folikulární fáze;

  Obvykle toto období trvá od 14 do 21 dnů. Začíná to od prvního dne menstruačního krvácení. Během folikulární fáze stoupá hladina estrogenu. Dochází také k uvolňování luteinizačního hormonu, který je syntetizován hypofýzou..

  Ovulační fáze;

  Může začít, pouze pokud je zvýšena hladina luteinizačního hormonu. Tato fáze je navíc nejkratší a netrvá déle než 2–3 dny. Během ovulace se vajíčko uvolní a začne svou cestu podél děložního čípku. V této době dosahuje estradiol své maximální hodnoty. Rovněž se zvyšuje množství progesteronu.

  Luteální fáze.

  V průměru tato fáze trvá 12-14 dní před nástupem menstruace. V tomto případě žluté tělo produkuje estrogen a progesteron, které poskytují optimální podmínky pro početí. Ženské tělo v tuto chvíli vypadá, že je v režimu čekání, je naprosto připraveno na nástup nového těhotenství, proto produkuje hormony, které budou podporovat vývoj nového života po několik týdnů po oplodnění..

  Pokud však nedojde k implantaci přibližně do desátého dne, potom žluté tělo postupně začne odumírat, hladina progesteronu klesá, což je zase důvodem pro odmítnutí výstelky dělohy a vzhled menstruace. V luteální fázi klesá obsah estradiolu a na začátku menstruace je minimální.

  Abychom to shrnuli: vezmeme-li jako výchozí bod první den menstruace, můžeme rozlišit - folikulární fázi (den 1-11 dnů), ovulační fázi (12-15 dní) a luteální fázi (16-28 dní).

  Ve skutečnosti jste již pochopili, že během menstruačního cyklu se rovnováha hormonů neustále mění. Pokud je jeden z nich zvýšený nebo snížený, vede to k některým poruchám, například chuti k jídlu nebo vážným problémům, až ke ztrátě menstruace.

  Prostřednictvím mnoha studií víme, že chuť k jídlu klesá během ovulace (když estrogen dosáhne svého maxima) a stoupá po ovulaci, když progesteron dosáhne svého vrcholu. Vědci odhadují, že zvýšení příjmu potravy se zvyšuje o 90-500 kalorií denně. S využitím těchto a dalších údajů vědci sestavili přibližnou infografiku, která pomůže ženám rozdělit zátěž a příjem kalorií do různých fází menstruačního cyklu.!

  Dieta podle fází menstruačního cyklu v kombinaci s fyzickou aktivitou:

  První 2 týdny cyklu (folikulární fáze):

  • Ideální fáze pro hypertrofii svalů a zvýšení síly.
  • Intenzivní silový trénink 3 až 5krát týdně.
  • Kalorický příjem: 5% až 10% nad úrovní podpory.
  • Ideální pro načerpání svalů a zvýšení síly.

  Poslední 2 týdny cyklu (luteální fáze):

  • Intenzivní silový trénink 1–2krát týdně.
  • 1–2krát týdně - kardio s nízkou intenzitou po dobu 20–40 minut.
  • Příjem kalorií: 5% až 10% deficit nebo na úrovni podpory.
  • Ideální fáze pro spalování tuku.

  Rád bych vám ještě jednou připomněl, že ženské tělo je extrémně citlivé. Když má žena kalorický deficit nebo má v životě denní (nebo více než 4krát týdně) kardio, tělo reaguje na takové manipulace jako na hrozbu přežití. Tělo v tuto chvíli vypne procesy „bezvýznamné“, z nichž jeden, reprodukce, znemožňuje oplodnění. Vaše menstruace tedy mohou zmizet!

  Proč se zvyšuje chuť k jídlu, na čem to závisí? Odpověď je jednoduchá: estrogen. Ano, estrogeny, množné číslo. Nejedná se o jeden hormon, ale o tři: estradiol, estriol a estron. Pravděpodobně jste už slyšeli o estradiolu. Je to jeho čin, který byl nejlépe prostudován a je to on, kdo více než ostatní ovlivňuje pocity hladu a sytosti..

  Jak jsme již zjistili, hladina estradiolu stoupá během folikulární fáze, vrcholí před ovulací, a poté klesá během luteální fáze. Ve folikulární fázi, kdy je estradiol vyšší, klesá vaše chuť k jídlu. V luteální fázi, kdy estradiol klesá, se zvyšuje chuť k jídlu.

  Stravování: Jíme méně, když je naše hladina estrogenu vysoká. To znamená, že během kritických dnů se zvyšuje chuť k jídlu..

  Když hladina estrogenu poklesne a hladina progesteronu stoupne, žena chce jíst více a během určité fáze svého cyklu může dokonce toužit po určitých potravinách..
  Existují části mozku, které mají senzory pro estradiol (estrogenové receptory). Přítomnost estradiolu může snížit příjem potravy a pomoci vám cítit se plnější dříve po jídle (zvýšená vazba na dopamin). Když estradiol klesá, stejné části vašeho mozku vám řeknou, že máte stále hlad a se stejným množstvím jídla chcete jíst více..

  Estradiol také ovlivňuje práci hormonů hladu a sytosti. Dva nejznámější hormony, které známe, ghrelin a leptin, závisí na hladinách estrogenu. (O inzulínu a fruktóze si přečtěte v článku „Fruktóza: je možné jíst ovoce a zhubnout? Jak funguje inzulín. Glykemický index a ztráta hmotnosti“)

  Ghrelin vám dává pocit hladu, když máte prázdný žaludek. Čím vyšší je hladina ghrelinu, tím větší máte hlad. Když po jídle uplynulo dost času, váš žaludek vylučuje ghrelin a řekne vašemu mozku: „Pojďme jíst!“ Když jíte, uvolňování ghrelinu klesá a mozek přestane dostávat hlášení „Mám hlad!“ Estradiol potlačuje ghrelinovo „Mám hlad!“ dvěma způsoby: částečně mozkem a částečně potlačením toho, kolik ghrelinu váš žaludek vylučuje.

  Více estradiolu => méně ghrelinu => menší hlad => méně jídla.

  Méně estradiolu => více ghrelinu => silný hlad => snědl více jídla.

  Leptin reguluje chuť k jídlu - po jídle se budete cítit plní. Uvolňování estradiolu buď zlepšuje signál leptinu v mozku, nebo vysílá signál přímo do mozku, jako by to byl signál samotného leptinu; ale pokles estrogenu může snížit celkovou signalizaci, což vyvolává neustálý pocit hladu před menstruací.

  Více estradiolu => lepší signalizace leptinu pro nasycení do mozku => jedli rychleji.

  Méně estradiol => zhoršená signalizace leptinu pro nasycení do mozku => neschopnost jíst.

  Takže se na konci každého měsíce nezblázníte, když máte pocit, že se nemůžete nabažit. Je to všechno fyziologie. S tím jsi nepřišel. A to není proto, že „nejste dostatečně disciplinovaní“. Proto je dieta pro menstruaci pro hubnutí poměrně kontroverzní nápad..

  Mimochodem, ghrelin a leptin jsou další dva důvody, proč žvýkat jídlo pomalu. Trvá nějakou dobu, než se uvolnění ghrelinu sníží a než se signál leptinu dostane do vašeho mozku. Zatímco důkladně žvýkáte, spěchají s dobrým skutkem. Dejte jim tentokrát - a budete mít plus jeden v karmě. A minus jedna (nebo více) tělesné hmotnosti.

  Hmotnost (a objem) během menstruační a PMS diety docela klame. Nedoporučujeme vám, zvláště pokud máte podezření, zpravidla se dnes přibližujte k vahám. Proč se tedy váha během menstruace zvyšuje s dietou nebo proč se váha zvýšila před PMS při dietě:

  Situace číslo 1: strava před, během těchto dnů nebo s PMS - váha nezmizí.

  Během diety váha stojí z těchto důvodů: 1) jde o vodu. Ztrácíte krev, ale tekutina musí být obnovena na úkor něčeho. Pokud držíte dietu, je pravděpodobné, že tím můžete „sníst“ hubnutí. 2) Během tohoto období je zapojeno jen málo lidí a pro většinu lidí aktivita skutečně klesá téměř na nulu. To je logické: neustále se stydíte „prosakovat“ a cítíte se omezeni, nepříjemně. Spotřeba kalorií je samozřejmě snížena. 3) Je také pravděpodobné, že se menstruace shodovala s „hubnutí plató". Pár dní nebo dokonce týden - a kilogramy začnou znovu odcházet.

  Žádná speciální strava pro PMS s nadýmání není třeba: všechno zmizí samo od sebe.

  Situace číslo 2: váha před CD se zvyšuje s dietou.

  To je normální: za prvé, děloha bobtná a stává se těžší o 1-1,5 kg. Za druhé, během menstruace se v těle hromadí přebytečná tekutina, tj. bobtnáš (Edém: příčiny a řešení). Kromě toho, pokud se vaše chuť k jídlu zvýšila před CD, přidává se další důvod: zpravidla jsme v tomto období přitahováni k sacharidům, chutnějším jídlům, které obecně zadržují vodu (glykogen).

  Zvýšená chuť k jídlu před menstruací není způsobena pouze hormony, ale také čistě psychologickým momentem: dívky se během menstruace a PMS často cítí extrémně nejistě a do jisté míry zranitelné..

  Navíc jsou tyto dny často velmi bolestivé a dívky prostě nemohou myslet na jídlo - cítí se tak špatně. Mimochodem, to je důvod, proč naléhavě jít k lékaři: podrobné není normální! Menstruace naznačuje mírné nepohodlí, ne kroucení croissantu.

  Důležitý bod: všechny procesy pro každou ženu probíhají podle jejich vlastního scénáře. Samozřejmě existují některé společné body, které jsou společné mnoha lidem, ale každý z nás potřebuje na několik měsíců individuálně sledovat věci, jako je tělesná teplota, váha a chuť k jídlu, aby získal představu o tom, jak přesně jeho tělo v kritické dny reaguje..

  Například mnoho lidí má opačnou reakci: částečnou absenci na CD nebo dokonce úplnou ztrátu chuti k jídlu.

  Například Masha a Elvira v dnešní době klidně trénují a dokonce vytvářejí silové rekordy, ale Tanechka se nemůže narovnat od bolesti a pokusí se znovu nepohnout. Eleanor nadále dodržuje svoji stravu v kterýkoli den cyklu, Anya ztrácí chuť k jídlu před menstruací, ale Yadviga jí jako traktor a necítí se plná. Všechno je individuální, takže se nebojte a soustřeďte se na sebe: pozorujte, vyvozujte závěry, vyzkoušejte různé možnosti - najdete svůj „vzorec“ úspěchu.

  Jak můžeme snížit hlad během PMS a CD? Vědci ve skutečnosti naznačují, že s takovými obtížemi bojujeme, ale jednoduše si pomyslíme, ve které fázi menstruačního cyklu zahájit dietu. Tvrdí, že začít s dietou před menstruací, kdy je hlad a chuť na jídlo nejintenzivnější, může být špatný nápad. Je lepší začít s dietou na konci menstruace nebo na konci folikulární fáze, kdy chuť k jídlu a hlad jsou slabší, což může usnadnit dodržování stravy.

  Navrhují také, že zvýšení celkového příjmu kalorií 5-8 dní před menstruací (při zvýšeném energetickém výdeji a hladu) může mít výhodu oproti optimálnímu příjmu kalorií (což může způsobit pomalost) a může pomoci při dlouhodobé dietě. Mírné zvýšení kalorií v „těchto“ dnech by mohlo pomoci zabránit ztrátě kontroly nad hladem.

  Mimochodem, pokud máte chuť na čokoládu, možná vám chybí hořčík, takže čokoláda není nepostradatelná.

  Pokud se tedy během CD zvýší chuť k jídlu, jak s ní zacházet:

  Nebojte se jíst trochu víc; je lepší si dopřát malé kontrolované množství čokolády, než se cítit zbaven a skončit s jídlem celé hory. Nyní je lepší jíst 100 extra kontrolovaných kalorií, než skonzumovat dalších 1000 kalorií později. Během menstruace nebo před ní může být velmi obtížné kontrolovat vaši chuť k jídlu, tělo vás doslova nutí jíst, když hladina estrogenu poklesne.

  Je tedy lepší prohrát malou bitvu než celou válku později! Těchto (i několik stovek) kalorií navíc může pomoci vyhnout se nekontrolovanému stravování. Zkuste v těch okamžicích, kdy vás pocit hladu přivádí k šílenství, abyste se nerozpadli, zvyšte příjem potravy (například kvůli ovoci).

  Absolvujte kurz hořčíku a rybího oleje. Mohou pomoci při potížích s příznaky PMS, hladem a chutí na jídlo ve zvláště obtížných obdobích..

  Dokážete s menstruací držet dietu? Můžete, ale doporučujeme vám, abyste to co nejvíce oslabili. V zásadě se nemůžete vůbec obtěžovat a pro tento časový rozvrh podvádět jídlo nebo doplňovat a jíst s klidem.

  Hlad během kritických dnů nebo po nich je velmi zákeřný: nepřejídáte se, prostě se nemůžete cítit plní. To je rozdíl mezi „kritickým“ hladem a nutkavým přejídáním. V tomto případě je tedy namísto snahy porazit své tělo (a nakonec se uvolnit a zcela ztratit kontrolu) snazší a chytřejší najít kompromis..

  Toužíte po čokoládě / zmrzlině / krevetách tak, aby vám z očí stékaly slzy? Jíst! Samozřejmě nemusíte do úst nacpávat kilo dobrot, stačí vám obvyklá porce. Váš úkol: vyhnout se zaseknutí a nesnesitelnému pocitu viny a nedržet dietu za každou cenu.

  A i když jste se nedokázali uklidnit a přejídat se - neponižujte se, nekárejte, ale... pochopte. Vaše tělo je v hormonálním a emocionálním zmatku, nemusíte ho ukončovat svými záchvaty vzteku a pocity viny. Vyzkoušejte výše uvedené strategie zadržování, posílejte své povědomí a vůle, vyzkoušejte různé diety a cvičení: dříve či později najdete vlastní cestu, po které bude snadné a zábavné kráčet!

  Nepotřebujete žádnou „hladkou cestu“, váš sport a jídlo a celý váš život by pro vás měl být radostí, a ne neustálou zkouškou!

 • Farmakologický potrat je považován za nejbezpečnější. Po něm, stejně jako po operaci, bude krvavý výtok po nějakou dobu pokračovat a sraženiny vyjdou.