Progesteron u žen: normální, zvýšené, snížené hladiny hormonů, za které jsou odpovědné přípravky progesteronu

Rovnováha hormonů v lidském těle hraje důležitou roli. Práce všech orgánů a systémů se provádí s jejich přímou účastí. Porušení produkce vede k vážným poruchám činnosti těla. Reprodukční zdraví ženy závisí na normální koncentraci progesteronu v krvi. Je to on, kdo je zodpovědný za procesy oplodnění vajíčka a úspěšné oplodnění plodu..

Za co je progesteron zodpovědný u žen

Progesteron je jedním ze zástupců skupiny progestogenů. U žen je syntetizován žlutým tělem v malém množství v kůře nadledvin a během těhotenství placentou. Na rozdíl od jiných ženských pohlavních hormonů se progesteron produkuje až ve třetí fázi menstruačního cyklu..

Za co je hormon progesteron zodpovědný u žen? Jeho hlavním úkolem je stimulovat procesy, které zajišťují implantaci vajíčka a vývoj těhotenství..

Funkce progesteronu v těle ženy

 • zesiluje cervikální hlen;
 • podporuje zrání folikulů, ovulaci, implantaci;
 • během těhotenství snižuje kontraktilní aktivitu dělohy;
 • nasycuje výstelku dělohy glykogenem a živinami nezbytnými pro vajíčko;
 • snižuje imunitu, aby se zabránilo odmítnutí embrya;
 • zvyšuje krevní oběh v děloze;
 • snižuje kontraktilitu vejcovodů;
 • zvyšuje sexuální apetit;
 • připravuje prsa na laktaci.

Zajímavý fakt! Díky svému pozitivnímu vlivu na reprodukční systém žen je progesteron také nazýván „mateřským hormonem“.

Kromě genitální oblasti ovlivňuje hormon Progesteron také další tělesné systémy:

 • ovlivňuje metabolismus tuků v těle, umožňuje vám extrahovat maximální množství kalorií ze sacharidů;
 • snižuje střevní motilitu, což vede ke zvýšené produkci plynu před menstruací;
 • má uklidňující účinek;
 • stimuluje pocení, produkci kožního mazu;
 • uvolňuje vazy a šlachy.

Míra progesteronu u žen

Chcete-li získat spolehlivé výsledky testů, musíte vědět, v který den cyklu můžete darovat krev pro progesteron. Chcete-li to provést, musíte pochopit, jak se jeho úroveň mění v určitých časových obdobích..

Koncentrace progesteronu v krvi se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Během folikulární fáze je to minimální, protože během tohoto období je hormon produkován pouze kůrou nadledvin. Po ovulaci se folikul umístěný na povrchu vaječníku změní na žluté tělísko. Tato dočasná žláza vylučuje 80% veškerého progesteronu v luteální fázi. Pokud nedošlo k těhotenství, žluté tělísko začne zpomalovat vývoj a hladina hormonu klesá. S úspěšným oplodněním dočasná žláza nadále produkuje progesteron, dokud placenta nepřevezme jeho funkce..

Test na progesteron

Test na progesteron se provádí během luteální fáze, tj. když je corpus luteum plně vytvořeno. Odběr krve se provádí 21. až 23. den (cyklus začíná prvním dnem menstruace) v normálním cyklu. S takovými menstruačními nepravidelnostmi, jako je oligomenorea, amenorea, se krev pro progesteron odebírá nejprve 15. den cyklu, poté v intervalech 3 dnů. Během těhotenství lze testy provádět každý den..

Mnoho žen se obává otázky: jak užívat progesteron, zda je nutná příprava. Pět dní před odchodem do laboratoře musíte přestat užívat jakékoli léky, pokud to není možné, měli byste poskytnout laborantovi seznam léků, které jste užili. Snažte se vyhnout stresu, těžké fyzické námaze, odmítnout sex - to vše může změnit koncentraci hormonu, výsledek nebude spolehlivý. Odběr krve se provádí na lačný žaludek.

Normální hladiny progesteronu u žen

 • Folikulární fáze 1-2,85 nmol / l.
 • Ovulační fáze 6-9,5 nmol / l.
 • Luteální fáze 24,8-80 nmol / l.
 • V 1. trimestru těhotenství jsou normální hodnoty 35-100,4 nmol / l, ve 2. trimestru 120-288 n / mol, ve 3. trimestru 153-756,5 n / mol.
 • V období menopauzy hodnoty klesají na 0,05 n / mol.

Zvýšený progesteron u žen

Zvýšený progesteron u žen během těhotenství je považován za normální, v ostatních případech je změna hladiny považována za patologii.

Příčiny zvýšeného progesteronu u žen

Hyperprogesteronemie se vyskytuje za následujících podmínek:

 • amenorea;
 • maligní nádory nadledvin nebo vaječníků;
 • cystický drift;
 • děložní krvácení;
 • vícečetné těhotenství;
 • cysty žlutého tělíska;
 • vrozené vady vaječníků;
 • jaterní patologie;
 • selhání ledvin.

Užívání některých léků také ovlivňuje rovnováhu gestagenu v krvi; antifungální, antiepileptické, hormonální léky mají takový vedlejší účinek.

Příznaky zvýšeného progesteronu u žen

Symptomatologie hyperprogesteronémie je nespecifická, její projev je obtížné odlišit od jiných onemocnění. Ženy pociťují narušení menstruačního cyklu, objevuje se apatie a výkon se snižuje. Často se objevují krvavé výtoky z genitálního traktu, bolesti hlavy, nepohodlí v dolní části břicha a dolní části zad. Stav vlasů, kůže se zhoršuje.

Důsledky zvýšeného progesteronu

Pokud ženský 17-OH progesteron překročí normu, mohou se vyskytnout problémy s počátkem a nosením dítěte. Kromě toho se zvyšuje riziko vzniku nádorů v pánvi a osteoporózy..

Jak snížit hladinu progesteronu

Terapeutická taktika pro hyperprogesteronemii je stanovena podle příčiny, která ji způsobila. Maligní novotvary podléhají chirurgickému odstranění následovanému chemoterapií. Cysty, benigní nádory jsou často závislé na hormonech, v tomto případě je předepsána léková terapie. Obvykle se užívají léky následujících skupin:

 • Antigestageny. Blokují receptory progesteronu a snižují citlivost tkání na hubbub. Zpomaluje růst nádorů, myomů.
 • Kombinované orální antikoncepce. Potlačte ovulaci, v důsledku toho se funkce žlutého tělíska snižuje. Léčba musí být kombinována s dietní terapií. Denní strava zahrnuje více zeleniny, ovoce, bylin. Příjem bílkovin v potravě je omezený.

Snížený progesteron u žen

Nízké hladiny progesteronu se jinak nazývají luteální nedostatečnost. Porucha je často pozorována ve věku 18-30 let.

Zajímavý fakt! Ani před 10–15 lety neměly ženy žádné hormonální poruchy. V dnešní době vede neustálý stres a nadměrné životní tempo k hormonální nerovnováze..

Příčiny nízké hladiny progesteronu

Důvodem porušení činnosti žlutého tělíska je stres, nesprávný životní styl, přepracování, nadměrná fyzická námaha. Nesprávné užívání perorálních kontraceptiv, časté potraty - všechny tyto faktory narušují funkci vaječníků. K fyziologickým důvodům nedostatku hormonů patří menopauza a věk po 30 letech. Během těchto období je syntéza hormonu významně snížena kvůli zániku aktivity žlutého tělíska, což se nepovažuje za patologii. Funkce vaječníků je narušena v případě onemocnění štítné žlázy, maligních nádorů.

Příznaky nízkého progesteronu

Příznaky nedostatku progesteronu u žen:

 • prodloužení premenstruačního syndromu;
 • bolestivá období;
 • závratě, nevolnost;
 • krvácení z genitálního traktu;
 • zvýšené pocení;
 • zvýšená únava;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • depresivní poruchy;
 • menstruační dysfunkce.

Změna rychlosti progesteronu během těhotenství je doprovázena špinavým krvácením, bolestmi v dolní části břicha, dolní části zad.

Důsledky sníženého progesteronu

Nejnebezpečnějšími důsledky nedostatku gestagenů jsou problémy s plodením a neplodnost. Porušení rovnováhy pohlavních hormonů, když dominují estrogeny, roste výstelka dělohy a tvoří četné polypy. Periodické překrvení mléčných žláz vede k tvorbě mastopatie, cyst, fibroadenomů.

Jak zvýšit progesteron u žen

Pokud se po vyšetření zjistí nedostatek žlutého tělíska, gynekologové předepisují hormonální substituční terapii. Obvykle se jedná o progesteronová léčiva, jsou k dispozici v tabletách, injekčních roztocích, vaginálních čípcích. Průběh léčby a dávkování se volí individuálně po vyhodnocení výsledků testu. Ti, kteří nemají kritické ukazatele nebo nechtějí být léčeni hormony, se zajímají: jak přirozeně zvýšit progesteron u žen? Pokud jíte správně, můžete mírně zvýšit produkci progestogenu, vyhýbat se stresu, vést zdravý životní styl, zbavit se nadváhy.

Progesteronové přípravky

Progestogenní léky se dělí na přírodní a syntetické. V porodnické praxi se běžně používají přírodní gestageny. Prakticky nezpůsobují vedlejší účinky, ale jsou o něco slabší než syntetické..

Utrozhestan

Lék je podobný hormonu žlutého tělíska. Je předepsán pro menstruační nepravidelnosti, neplodnost, hrozící potrat, mastopatii. K dispozici ve formě tobolek, které lze také užívat vaginálně.

Duphaston

Lék, který obsahuje dydrogesteron, je syntetický analog progesteronu. Používá se k potratu, menopauze, endometrióze, neplodnosti. Tento progesteron se dodává v pilulkách.

Norkolut

Hlavní účinnou látkou přípravku Norkolut je norethiseron. Vyrábí se ve formě tablet. Používá se při těžkém premenstruačním syndromu, hyperplastických onemocněních endometria, myomech, nefunkčním děložním krvácení.

Orgametryl, Exluton

Přípravky se stejnou účinnou látkou - linestrinol. Progesteronové přípravky jsou předepsány pro děložní krvácení, oligomenoreu, amenoreu, endometriózu a pro oddálení menstruace. Vyrábí se v tabletách.

Veraplex, Provera

Identické léky, které obsahují synteticky analog progesteronu - medroxyprogesteron. Používají se k inhibici růstu endometriálních nádorů s hormonálně závislými formacemi mléčných žláz. Uvolněte tablety.

Byzanne

Produkt obsahuje dienogest, derivát nortestosteronu. Používá se k léčbě endometriózy. Dostupné v tabletách.

Rovnováha estrogenu a progesteronu

Pro ženské tělo je velmi důležitý normální poměr estrogenu a progestogenu. Estrogeny dominují ve všech fázích cyklu, s výjimkou druhé. Jejich poměr se mění podle fáze cyklu. Vzhledem k převaze estrogenů a jejich nedostatečné blokádě progesteronem jsou vytvářeny příznivé podmínky pro vznik nádorů prsu a děložního čípku. Celkové zdraví se zhoršuje, dochází k těžké depresi, otokům, častým bolestem hlavy.

Činnosti zaměřené na zvýšení progesteronu pomáhají obnovit hormonální rovnováhu. Aby nedošlo k narušení rovnováhy pohlavních hormonů, je nutné vést zdravý životní styl, jíst racionálně a užívat multivitamíny. Hormonální léčba je předepsána lékařem po důkladném vyšetření, v současné době se terapie provádí v odpovídajícím poměru progesteronu a progestogenů, což chrání tělo před nežádoucími následky.

Účinek progesteronu na ženské tělo: jmenování hormonu

Téměř všechny biochemické procesy v lidském těle jsou řízeny hormony.

U žen jsou estrogeny a progestiny „sólově“. První jsou zodpovědní za ženskost, druhé - za možnost početí a těhotenství.

Hormon progesteron je biologicky aktivní látka, která reguluje menstruační cyklus a embryonální vývoj.

Co je to hormon progesteron

V ženském těle je hormon progesteron zodpovědný za fungování reprodukčního systému. Během menstruačního cyklu se mění množství jeho produkce..

Ve fázi tvorby folikulů (v první polovině cyklu) jsou hodnoty minimální. Jsou mezi 0,3 a 0,9 ng / ml.

V procesu ovulace se vajíčko uvolní z vaječníku, uvolní se žluté tělísko, začne také produkovat ženský hormon progesteron, takže jeho množství se třináctkrát zvýší.

Pokud vajíčko není oplodněno, dochází k procesu destrukce žlutého tělíska, bez jeho podpory hladiny progesteronu výrazně poklesnou, endometrium bobtná a poté je odmítnuto, proces končí menstruací.

V případě oplodnění vajíčka produkuje corpus luteum hormon až do 16. týdne těhotenství. Po tomto období je sekrece popsaného hormonu převzata placentou.

Za co je progesteron zodpovědný u žen

Pod vlivem vysoké hladiny progesteronu v ženském těle se začínají objevovat různé změny: tloušťka endometria (slizniční vrstva dělohy) je vyrovnána, muskulatura pohlavního orgánu se uvolňuje.

Po oplodnění hormonální pozadí reguluje pokles intenzity imunity, což pomáhá předcházet možnosti odmítnutí zárodků plodu.

Během porodu hladina progesteronu v těle ženy znovu prudce klesá, což pomáhá usnadnit proces porodu, a bezprostředně po jeho ukončení se snížení syntézy stává předpokladem pro nástup laktace.

Pokud je hladina hormonů zodpovědných za těhotenství vyšší než obvykle, nedojde k ovulaci, takže při nošení dítěte nedochází k menstruaci..

Účinek progesteronu na tělo

Hormon progesteron je zodpovědný za syntézu kortikosteroidů, aktivita aldosteronu, fungování estrogenů podílejících se na tvorbě sexuálních charakteristik závisí na jeho hladině.

Působení progesteronu v těle ženy zvyšuje pružnost svalové tkáně dělohy, díky čemuž se pohlavní orgán může protahovat a zvětšovat s růstem plodu.

Popsaný hormon se podílí na řízení metabolismu tekutin, procesech posilování kostí, udržování hladiny cukru v krvi, udržování funkce štítné žlázy a regulaci spánku.

Zvyšuje viskozitu krve, je nutné zabránit krvácení během porodu. Jakékoli odchylky od normy způsobují jevy, které mohou výrazně zhoršit kvalitu života ženy.

Kde se vyrábí

V ženském těle se progesteron produkuje ve vaječnících, v malém množství je tvořen nadledvinami a částečně lidským nervovým systémem.

Hormon se podílí na tvorbě alopregnanolonu, neurosteroidu, který pomáhá udržovat výkon mozku.

Poté, co část hormonu provede požadované funkce, rozloží se v játrech na látky, které ztratí svou biologickou aktivitu.

Poté se vylučují močí. Výrobní proces je kontinuální, do krve neustále vstupují nové části hormonů progesteronu.

Jejich hladina se buď snižuje nebo zvyšuje v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Během ovulace se objeví další zdroj produkce. Toto žluté tělísko je dočasná endokrinní žláza.

Pokud ovulace končí v těhotenství, bude aktivně fungovat až 16 týdnů, poté placenta převezme funkci reprodukce popsaného hormonu.

Míra progesteronu

Přesné ukazatele nelze určit. Přibližná rychlost hormonu progesteronu pro fáze menstruačního cyklu je určena následujícími čísly:

Denní časDolní přípustná mezHorní limit
Do 12 hodin170540
Po 12 hodin65330

Normy pro trimestry těhotenství:

PublikumDolní přípustná mez, mcg / dlHorní přípustná mez, μg / dl
Děti od 1 do 9 letPět85
Teenageři ve věku 11-15 let20263
Ženy od 18 do 49 lettřicet335
Ženy v menopauzetřicet200
Muži ve věku 18-49 let135440

U žen užívajících hormonální antikoncepci se mohou ukazatele normy lišit, hodnoty uvedené v tabulce se mohou měnit v závislosti na denní době, životním stylu ženy, jejím emočním stavu.

Proto pouze zkušený lékař dokáže správně přečíst výsledky analýzy a pochopit, zda je hladina hormonu zvýšena nebo snížena..

Medicína zná případy, kdy velmi vysoká míra odhalená v procesu studia výsledků laboratorních krevních testů svědčí o individuálních vlastnostech ženského těla.

Z tohoto důvodu není povolena autodiagnostika..

Přebytek a nedostatek

Vzhledem k tomu, že hormon progesteron je zodpovědný za fungování reprodukčního systému, jeho nedostatek v první řadě ovlivňuje jeho fungování: v menstruačním cyklu jsou nepravidelnosti, děloha není schopna přijmout oplodněné vajíčko, žena nemůže otěhotnět.

V případě, že by došlo k početí, riziko potratu přetrvává po celou dobu těhotenství. Nízké hladiny nepříznivě ovlivňují fungování mléčných žláz.

Při prodlouženém průběhu nerovnováhy v mléčné žláze se začínají vytvářet vláknité uzliny.

Vysoká hladina popsaného hormonu u netehotné ženy nastává, když jsou ve vaječnících zhoubné novotvary nebo cysty žlutého tělíska, může to znamenat selhání ledvin nebo hyperplazii kůry nadledvin..

Druhá patologie je příčinou obezity a neplodnosti.

Tvorba vysoké hladiny progesteronu u ženy je ovlivněna dlouhodobým užíváním analogů syntetických hormonů, antifungálních léků, hormonálních látek (Clomiphene, Mifepriston), antiepileptik, jako je například Depakine.

Pokud během těhotenství corpus luteum přispívá ke zvýšené produkci hormonu progesteronu, vznikají problémy s vývojem plodu.

Takový indikátor hovoří o nesprávném fungování placenty - orgánu, který zajišťuje přirozenou tvorbu embrya. V takové situaci je možné blednutí těhotenství nebo předčasný porod..

Vysoký progesteron u těhotné ženy může vyvolat jev zvaný „hydatidiformní krtek“. S ním se plod přestane vyvíjet, ale všechny jeho skořápky rostou..

Příčiny

Nedostatek popsaného hormonu může být vyvolán:

 • Nemoci urogenitálního systému.
 • Dlouhodobý příjem léků.
 • Chronický stres.
 • Odložené potraty.
 • Poruchy nadledvin, štítné žlázy, hypofýzy.
 • Ovariální novotvary.

Vysoká hladina nepřímo naznačuje přítomnost poruch v endokrinním systému, může to být důsledek dlouhodobého užívání antikoncepčních léků.

Příznaky

Progesteron působí na ženské tělo, připravuje ho na těhotenství a na plod. Existují přímé příznaky, které mohou naznačovat jeho nedostatek..

Jedná se o menstruační nepravidelnosti, výskyt děložního krvácení mimo menstruaci, rozvoj selhání ledvin, potraty v časném těhotenství, absence pravděpodobnosti početí v přítomnosti ovulace.

Vysokou hladinu progesteronu je možné určit pouze nepřímými příznaky..

Pokud žena při běžné stravě rychle přibírá na váze, na jejím těle začnou hojně růst vlasy, krevní tlak prudce stoupá a klesá a masáž hrudníku způsobuje bolestivost, existuje možnost, že příčinou malátnosti je hormonální nerovnováha.

Pouze laboratorní analýza může potvrdit podezření.

Komplikace

Kromě poruch reprodukčního systému mohou jakékoli odchylky od normy vyvolat vývoj Addisonovy choroby (chronické selhání ledvin), výskyt nádorů v nadledvinách a vaječnících.

Analýzy

Gynekolog může předepsat doporučení pro laboratorní krevní testy. V procesu jeho implementace se žilní krev odebírá stříkačkou.

Pro získání objektivního obrazu je důležité se řádně připravit na diagnostický postup..

Kdy vzít

Lékaři doporučují netehotným ženám, aby darovaly krev ke stanovení hormonálních hladin 22. den od začátku menstruačního cyklu, je lepší to udělat ráno před 11.00 přísně na lačný žaludek.

Těhotné ženy mohou být testovány v kterýkoli pracovní den. Doporučuje se užívat jídlo naposledy, nejpozději osm hodin před odběrem krve. V případě, že neexistují pravidelná období, bude třeba provést analýzu několikrát za měsíc.

Je vhodné upustit od léčby, která ovlivňuje hormonální pozadí, dva týdny před stanoveným časem.

Pokud to nelze provést ze zdravotních důvodů, musí pacient předložit laboratoři protokol o léčbě, ve kterém je jasně předepsána dávka použitých léků..

Je důležité vyloučit jakoukoli fyzickou aktivitu, příjem alkoholu, kouření den před popsaným diagnostickým postupem.

Terapie

Hladinu progesteronu můžete kontrolovat pomocí léků..

S nedostatkem ženského hormonu jsou předepsány následující:

 • Přírodní injekce progesteronu (olejový roztok v ampulích). Vyrábějí se intramuskulárně, průběh a dávka se počítají individuálně s přihlédnutím ke zjištěným odchylkám.
 • Užívání hormonálních léků, které obsahují uměle syntetizovaný hormon ("Ugrozhestan", "Duphaston").
 • Užívání vaginálních gelů („Krion“) nebo vaginálních tablet („Endometrin“).

Všechny léky vám umožňují radikálně změnit hormonální pozadí, takže samoléčba je nepřijatelná. Pouze lékař je odpovědný za výběr léku, výpočet dávky a stanovení doby trvání kurzu..

S nadbytkem ženského hormonu je předepsáno:

 • Tamoxifen. Jeho účinná látka se váže na estrogenové receptory a interferuje s produkcí ženského hormonu.
 • „Mifepriston“. Účinný lék, který blokuje receptory progesteronu.
 • Klomifen. Nesteroidní vazebné činidlo pro estrogenové receptory.

Jakýkoli lék by měl být užíván pod dohledem ošetřujícího lékaře..

Za co je hormon progesteron zodpovědný u žen?

Bolesti hlavy, vlasy a kožní problémy se často připisují změnám souvisejícím s věkem nebo chronické únavě. Důvod však často spočívá v hormonu, jehož funkce mají komplexní účinek na ženské tělo..

 1. Co je to hormon progesteron
 2. Jaké funkce funguje
 3. Rozmnožovací systém
 4. Hormonální rovnováha
 5. Kůže
 6. centrální nervový systém
 7. Sexuální chování
 8. Míra progesteronu v krvi u žen
 9. Standardní indikátory pro fáze m / c
 10. Jak se nechat testovat na progesteron
 11. Když lze pozorovat zvýšenou hladinu
 12. Příčiny a příznaky nízkého progesteronu
 13. Progesteron během těhotenství
 14. Míry progesteronu během těhotenství
 15. Léky ke zvýšení hladiny progesteronu
 16. Utrogectan® (utrogectan)
 17. Progesteron (progesteron)
 18. Solaray, směs ženských hormonů SP-7C, 180 vegetariánských kapslí
 19. Obsah progesteronu v potravinách

Co je to hormon progesteron

Progesteron je hormon, který řídí reprodukční funkce, m / c (menstruační cyklus) a těhotenství. Nejmenší poruchy v procesech mají za následek změnu hormonálních indikátorů. Je to hlavní progestogen v těle. Je mu přiřazena role klíčového metabolického meziproduktu při syntéze dalších endogenních steroidů.

Navzdory základní roli hormonu v těle nebyly jeho vlastnosti a míra vlivu na tělo plně studovány. Jsou známy pouze předpoklady a některé důvody, které ovlivňují skoky v ukazatelích ve vztahu k hranicím normy..

Progesteron hraje hlavní roli ve funkci mozku jako neurosteroid.

Progesteron je produkován dvěma orgány:

 • nadledviny;
 • dočasná sekreční žláza vytvořená na konci ovulačního období (žláza se také nazývá corpus luteum).

Díky syntéze hormonu v ženském těle dochází k aktivnímu vývoji slizniční vrstvy (výstelky dělohy), stimulaci tvorby nových krevních cév. Na pozadí těchto změn je zahájena příprava dělohy na příjem oplodněného vajíčka. Když dojde k těhotenství, začne se produkovat progesteron, včetně placenty.

Hladina hormonu je ovlivněna věkem ženy a fází m / c.

Jaké funkce funguje

Progesteronu v ženském těle je přiřazena jedna ze základních rolí.

Rozmnožovací systém

Jiný název pro progesteron je těhotenský hormon. Díky jeho účinku je zahájen proces přípravy dělohy na početí. Po oplodnění snižuje imunitní odpověď, která zabraňuje odmítnutí embrya. Při přenosu plodu pomáhá progesteron usnadnit průběh těhotenství. Po porodu je pokles jeho syntézy signálem pro nástup laktace..

Hormonální rovnováha

Progesteron se podílí na syntéze dalších hormonů. Nerovnováha látek má negativní vliv na produkci kortikosteroidů, aktivitu aldosteronu a funkci estrogenu..

Role hormonu v podkožních procesech je předmětem debaty mezi vědci. Existuje hypotéza, že přítomnost progesteronových receptorů v pokožce vytváří spojení mezi kůží a hormonem. Snížení produkce hormonů může vyvolat tvorbu vrásek, ztrátu pružnosti. Funkčnost progesteronu v tomto směru byla částečně prokázána. O pozitivní dynamice hormonální terapie svědčí četné případy, kdy došlo k výraznému zlepšení struktury pokožky, jejímu omlazení.

centrální nervový systém

Produkce progesteronu je předpokladem pro syntézu alopregnanolonu. Oba hormony se podílejí na adaptaci na stresové situace, liší se imunomodulační aktivitou a mají cytoprotektivní vlastnosti. Jsou spojeny s molekulárními mechanismy pro přerušení neurogeneze a neurozánětu v mozku..

Sexuální chování

Tandem progesteronu a alopregnanolonu stimuluje sexuální apetit u žen. Výzkum provedený na toto téma prokázal souvislost mezi hormonálním vzestupem a sexuálním chováním nežného pohlaví.

Míra progesteronu v krvi u žen

Normativní limity progesteronu jsou podmíněné indikátory, které neodrážejí patologické stavy způsobené nedostatkem nebo zvýšeným obsahem hormonu v krvi. Při studiu biomateriálu u žen se používají různé tabulkové formy..

Standardní indikátory pro fáze m / c

Název obdobíNormální rozsah, nmol / l Folikulární0,32-2,25 Ovulace0,49-9,41 Luteal6,95-56,63 Postmenopauzaméně než 0,64

Velký únik v pravidelných datech je způsoben vlivem mnoha faktorů. Mezi hlavní patří:

 • emoční stav ženy;
 • Denní doba;
 • tělesné cvičení;
 • Životní styl.

Během těhotenství je indikátor mnohem vyšší než hodnoty uvedené v tabulce, což opět potvrzuje vztah mezi hormonem a reprodukční funkcí..

Jak se nechat testovat na progesteron

Studie nevyžaduje speciální přípravu. Některé nuance však stále existují.

 • Nedoporučuje se jíst 8 hodin před odchodem na kliniku.
 • Pokud m / c přesáhne 31 dní, odběry krve se provedou 28. až 29. den.

Před odběrem biomateriálu určí zdravotnický personál datum poslední menstruace, zajímá se o období m / c.

Pokud nedojde k problémům s menstruací, plánuje se odběr krve na 21. den 28denního cyklu (ráno). Toto je nejpříznivější doba, kdy se hladiny progesteronu blíží nejvyšší úrovni. Někdy se studie provádí 22. až 23. den cyklu. Ale taková data mají zlomek chyby.

Může být vyžadováno opakované testování pro porušení m / c. Datum se volí s přihlédnutím k ovulaci, která se stanoví pomocí expresních testů. Používá se také jednoduchá metoda, která zahrnuje měření teploty. Odběr krve se provádí 6-7. Den po uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu.

Během těhotenství a menopauzy lze test naplánovat na kterýkoli den.

Před užitím biomateriálu se pacient poradí s odborníkem. Objasňuje důležité informace týkající se užívání léčiv, onemocnění ženských orgánů, štítné žlázy a kůže. V případě potřeby lékař předepíše doporučení úzkoprofilovému specialistovi:

 • gynekolog;
 • endokrinolog;
 • dermatolog (pokud jsou kožní problémy).

Když lze pozorovat zvýšenou hladinu

Zvyšování hladiny hormonu během těhotenství se považuje za normální. U netehotných žen v plodném věku však může progesteron významně překročit normu. Mezi pravděpodobné důvody:

 • adrenální hyperplazie;
 • cysta žlutého tělíska;
 • nádor vaječníků;
 • chronické děložní krvácení;
 • užívání perorálních kontraceptiv, jiných léků, které zahrnují progestiny;
 • hormonální nerovnováha.

Pouze laboratorní analýza dokáže detekovat zvýšení hladiny hormonu. Existují však určité příznaky, které se objevují při zvýšení hodnoty progesteronu..

 1. Tvorba velkého počtu akné na pokožce.
 2. Pravidelné a docela živé bolesti hlavy.
 3. Bohaté ochlupení na těle.
 4. Bezdůvodné přibývání na váze.
 5. Rychlá únava doprovázená stresem a depresí.
 6. Menstruační problémy.
 7. Zvýšená alergická reakce.
 8. Bezdůvodné kolísání krevního tlaku v obou směrech.
 9. Bolestivé pocity v mléčných žlázách.
 10. Vaginální výtok s kapkami krve.

Progesteron s hladinou nad normální hodnotou může indikovat patologické stavy, jako je dysfunkce kůry nadledvin. Toto je nejčastější problém, který způsobuje selhání mnoha hormonů. Mohou být syntetizovány v nedostatečném objemu nebo v přebytku.

Zvýšená hodnota progesteronu často vyvolává patologie těhotenství. Například cystická smyk. Hladiny hormonů jsou nad nejvyšší prahovou hodnotou pro těhotenství. Podstata problému spočívá v oplodnění vajíčka dvěma spermiemi současně nebo v přijímání vadného mateřského materiálu. Toto onemocnění vyžaduje seriózní léčbu, která zahrnuje chemoterapii. Tento přístup je způsoben vysokým rizikem vzniku maligních nádorů..

Vysoká hladina progesteronu způsobuje rakovinu vaječníků. Aby se vyloučily predisponující faktory, je pacientka před testováním odeslána ke gynekologovi..

Příčiny a příznaky nízkého progesteronu

Snížené hladiny hormonů jsou predisponujícím faktorem pro neplodnost a spontánní potrat v prvním trimestru. Jeho nedostatek vede k onemocněním ženských orgánů..

Následující projevy by měly vyvolávat podezření:

 • bohatá a bolestivá menstruace;
 • zvětšení mléčných žláz, pocit bolesti při dotyku;
 • časté a nepřiměřené výkyvy nálady;
 • rostoucí bolesti hlavy;
 • neobvyklá podrážděnost;
 • otoky nohou, výskyt pocitu tíhy v nich;
 • nepřiměřený přírůstek hmotnosti;
 • chlad v končetinách;
 • bledost, suchá kůže;
 • ztráta vlasů;
 • Nadměrné pocení;
 • zácpa;
 • vyrážka;
 • špatný sen.

Hlavní provokatéři snižující hodnotu hormonu jsou:

 • genitální infekce;
 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • nedostatečný rozvoj placenty;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • dlouhodobé užívání hormonálních léčiv;
 • děložní krvácení.

Progesteron během těhotenství

Interpretaci hormonální analýzy provádí kvalifikovaný odborník - porodník-gynekolog. Zohledňuje nejen hodnoty relativní k normě, ale také bere v úvahu dobu těhotenství, povahu jejího průběhu.

Míry progesteronu během těhotenství

Období trimestruHladina hormonů, ng / mlHladina hormonů, nmol / lPrvní

(týdně: 13-24)35,6-286,211,19–90Druhý (týdně: 1-12)81,2-284,325,5-89,4Třetí (týdně: 25-42)153,9-1343,5548,4-422,5

Léky ke zvýšení hladiny progesteronu

Utrogectan® (utrogectan)

Základem kompozice je mikronizovaný progesteron. Jedna tobolka obsahuje 100 nebo 200 mg (v závislosti na dávce léčiva). Tvar tobolky 100 mg je kulatý, 200 mg oválný. Plnění želatinové skořápky - olejovitá homogenní suspenze.

Hlavní směry používání farmaceutického prostředku uvnitř:

 • neplodnost v důsledku luteální nedostatečnosti;
 • hrozba ukončení těhotenství;
 • předmenstruační syndrom;
 • fibrocystické onemocnění prsu;
 • porušení menstruačního cyklu v důsledku neplodnosti nebo selhání procesu ovulace;
 • hormonální substituční léčba během menopauzy nebo postmenopauzy.

Rovněž se procvičuje intravaginální způsob použití činidla. Doporučuje se pro následující problémy:

 • nefunkční nebo chybějící vaječníky;
 • hrozba potratu;
 • předčasná menopauza;
 • neplodnost (příčinou je luteální nedostatečnost).

Utrozhestan se používá k přípravě na oplodnění in vitro za účelem podpory luteální fáze.

Na farmaceutický výrobek se vztahuje řada omezení. Lékař je musí vzít v úvahu při vývoji léčebného režimu. Mezi kontraindikace:

 • alergie na složky kompozice;
 • problémy s žilami (trombóza);
 • intrakraniální krvácení;
 • mrtvice, infarkt;
 • vaginální krvácení nevysvětlitelné etiologie;
 • onkologie mléčných žláz, genitálií;
 • neúplný potrat;
 • genetická patologie jater (porfyrie), jiná onemocnění orgánů;
 • období laktace;
 • věk do 18 let.

Terapeutický režim je určen individuálně. Anotace nabízí následující možnosti:

 • s hrozbou ukončení těhotenství - denní příjem od 200 do 600 mg / den. (ve třetím trimestru jmenujte až po vyhodnocení klinických údajů);
 • při přechodu do menopauzy - denní dávka je 200 mg, doba trvání kurzu je 12 dní;
 • po nástupu menopauzy - denní dávka je od 100 do 200 mg, doba léčby se stanoví individuálně;
 • k udržení luteální fáze - denní dávka je 200-400 mg, příjem začíná od 17 do 26 dnů m / c, je nabízen desetidenní kurz.

Cena produktu je asi 400 rublů (dávka 100 mg, 28 tobolek).

Progesteron (progesteron)

Nástroj je k dispozici ve formě injekčního roztoku různých koncentrací: 10 a 25 mg. Aktivní sloučeninou je progesteron.

Hlavní použití farmaceutického produktu:

 • metroragie;
 • obvyklý potrat;
 • děložní krvácení spojené s genitální dysfunkcí;
 • amenorea.

Léčebný režim se stanoví individuálně s přihlédnutím k charakteristikám organismu a údajům z klinických studií. Maximální denní dávka je 0,025 g.

Před použitím produktu byste si měli přečíst omezení. Tento léčivý přípravek by se neměl používat v případě poruchy funkce ledvin nebo jater. Výrobce zdůrazňuje také následující kontraindikace:

 • karcinom prsu;
 • hepatitida;
 • vaginální krvácení neznámého původu;
 • tromboembolická patologie.

Cena produktu je 306 rublů (dávka 10 mg / ml, 10 ampulí).

Solaray, směs ženských hormonů SP-7C, 180 vegetariánských kapslí

Produkt je vyvíjen na základě složek rostlinného původu. Bohaté složení pomáhá obnovit syntézu různých hormonů v těle, které jsou důležité pro zdraví žen. Mezi aktivní složky použité při výrobě:

 • kořen lékořice;
 • malinové listy;
 • heřmánek;
 • semena pískavice řecké;
 • divoký jam atd..

Doplněk stravy se doporučuje užívat s vysokým obsahem FSH, poruchami cyklu, premenopauzou. Užívejte tobolky třikrát denně před jídlem nebo s jídlem.

Výrobce varuje před omezeními. Vztahují se na období těhotenství a kojení. Doplňky stravy se také nedoporučují užívat se zvýšeným krevním tlakem. Neměli byste přípravek používat, pokud jste alergičtí na složky přípravku.

Průměrná cena - 801 rublů.

Obsah progesteronu v potravinách

S nedostatkem progesteronu odborníci doporučují zahrnout do stravy potraviny obsahující přírodní hormon. Tělem se dobře vstřebávají, ale neměly by nahradit farmakoterapii. U potravin nedojde k výraznému nárůstu indikátoru.

Aby se ukazatele progesteronu dostaly do normálního rozmezí, doporučuje se zahrnout do jídelního lístku pokrmy připravené z následujících složek:

 • avokádo;
 • olivy, olivy;
 • ořechy (surové);
 • slunečnicová semínka, dýně;
 • kukuřice;
 • žloutky;
 • vepřové maso;
 • mořské plody, říční ryby;
 • rýže, luštěniny, zelí různých odrůd a odrůd.

Seznam produktů je opravdu působivý. To vám umožní diverzifikovat nabídku, uspokojit i chuťové potřeby labužníka..

Díky včasné kontrole progesteronu lze zabránit vážným zdravotním problémům. Projev charakteristických příznaků naznačujících porušení syntézy hormonů vyžaduje naléhavou návštěvu kliniky za účelem konzultace a doporučení k analýze. Malé odchylky od normy jsou rychle opraveny, je třeba pouze dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Nízký progesteron u žen - co hrozí a jak se zvyšuje

Nejvíce "ženskými" hormony v těle spravedlivého sexu je bezpochyby estrogen a jeho "věrný asistent" - progesteron. Tyto látky hrají klíčovou roli ve fungování reprodukčního systému ženy, která je zodpovědná za početí a plod. Oba tyto hormony se navíc navzájem vyrovnávají. To znamená, že pokud je v ženském těle více estrogenu a je méně progesteronu, může tato situace vést k velmi katastrofálním následkům, a to: poruchy menstruace, nemožnost početí dítěte, riziko ztráty plodu v prvních týdnech těhotenství a závažný premenstruační syndrom, deprese, mastopatie a narušení štítné žlázy. Vážné důsledky, že??

Aby se zabránilo takovým problémům s tělem a zdravým potomkům, je důležité sledovat hormonální rovnováhu v těle, zejména kontrolovat rychlost progesteronu. Co je tento hormon a jak udržet jeho hladinu v normě, zkusme to zjistit v tomto článku.

Proč tělo potřebuje progesteron

Progesteron je hormon, který patří do skupiny gestagenů. V malém množství je tento pohlavní hormon přítomen u mužů, ale je zvláště důležitý pro ženy, protože jeho hlavní funkcí je reprodukce. Aktivní produkce této biologické látky začíná ve 2. fázi menstruačního cyklu (bezprostředně po nástupu ovulace a před nástupem menstruace), a to se děje díky corpus luteum - dočasné žláze, která ji ve skutečnosti produkuje.

Zde musíte pochopit, že žluté tělísko se tvoří ve folikulu - speciální struktuře, která obsahuje vajíčko, obklopené pojivovou a epiteliální tkání. Každý měsíční cyklus v těle ženy dozrává folikul, který je upraven tak, aby zralé vajíčko mohlo ve správnou dobu cestovat do dělohy vejcovodem. Hormon progesteron hraje v tomto procesu důležitou roli - udržuje normální děložní tonus, brání kontrakci dělohy a brání nástupu menstruace. Pokud však z jakéhokoli důvodu hladina dotyčné biologické látky poklesne, vede to ke křečím hladkého svalstva, které vyvolává nástup menstruace a brání těhotenství..

Pro početí dítěte a pro zachování plodu v počátečních stádiích je tedy nezbytná vysoká hladina progesteronu. V normálním průběhu těhotenství se dotyčný hormon aktivně produkuje a podporuje proces nošení dítěte až do 16. týdne, poté tyto funkce převezme vytvořená placenta. Proto příprava na mateřství zahrnuje testy na řadu hormonů, včetně estrogenu, prolaktinu, volného testosteronu a samozřejmě progesteronu..

Příčiny nízké hladiny progesteronu

Musíte pochopit, že žluté tělo žije pouze jeden menstruační cyklus a syntéza progesteronu je velmi závislá na práci této dočasné žlázy. Kromě toho luteinizační hormon ovlivňuje také produkci tohoto hormonu. Nelze však vyloučit možné infekce, které mohou negativně ovlivnit produkci této látky, kterou ženy potřebují. To znamená, že musíte pochopit, že tento systém je poměrně křehký, a proto jakékoli selhání jeho práce může vést ke snížení hladiny daného hormonu a nemožnosti početí..

Uveďme hlavní důvody nedostatku progesteronu v těle:

 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • nedostatečná produkce luteinizačního hormonu;
 • nedostatečný rozvoj placenty;
 • nestabilní menstruační cyklus;
 • genitální infekce;
 • děložní krvácení;
 • dlouhodobé užívání hormonálních léků;
 • zvedání závaží nebo vyčerpávající cvičení;
 • porucha funkce endokrinního systému;
 • salpingo-ooforitida;
 • amenorea.

Známky nedostatku progesteronu

Lze podezření na nedostatečnou produkci této důležité látky pro ženu změnou vlastního zdravotního stavu. Žena v tomto případě zpravidla věnuje pozornost:

 • časté zpoždění menstruace;
 • uvolňování velkého množství krve během menstruace;
 • výskyt krvácení mezi obdobími;
 • neschopnost počat dítě;
 • potraty v časném těhotenství.

Nízký objem progesteronu navíc zhoršuje zdraví nežného pohlaví a způsobuje následující nepříjemné příznaky:

 • skoky v tělesné teplotě;
 • změny nálady;
 • pokles nebo prudké zvýšení libida;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • suchost v pochvě;
 • depresivní stav;
 • přibývání na váze;
 • zvýšení dolní části těla;
 • nedostatek energie;
 • bolesti hlavy;
 • nadýmání;
 • ospalost;
 • otok.

Všechny tyto příznaky se zpravidla objevují 10-12 dní před nástupem menstruace a zmizí po jejím skončení. Věnujte pozornost takové malátnosti, měli byste se poradit s gynekologem, protože pokud takové příznaky ignorujete, žena se může připravit o nejdůležitější věc - možnost šťastného mateřství.

Jak zvýšit hladinu progesteronu

Existují dva způsoby, jak normalizovat hladinu daného hormonu, kterou lze podmíněně rozdělit na léky a přírodní.

I. Léky

Spočívá v provádění hormonální substituční terapie nebo jednodušeji v užívání progesteronových léků. Ženám, které se s tímto problémem poradily u gynekologa, jsou často předepisovány hormonální léky, které vyrovnávají stávající nedostatek v těle a rychle řeší problém neplodnosti a potratu. Je pravda, že nelze brát v úvahu, že s vysokou účinností mohou tyto léky způsobit řadu vedlejších účinků, zejména zvýšené srážení krve a dysfunkci jater, včetně tak nebezpečného onemocnění, jako je hepatitida. Naštěstí jsou tyto komplikace pozorovány poměrně zřídka..

II. Přírodní

Těm ženám, které nejsou připraveny souhlasit s hormonální terapií, nabízejí lékaři přirozený způsob normalizace hladiny progesteronu v těle. Tato metoda je složitější, protože nabízí řešení problému normalizací životního stylu, změnou stravy a také užíváním přírodních prostředků, které mají účinek podobný progesteronu. Ve srovnání se syntetickými, takové přírodní léky nezpůsobují vedlejší účinky ani nepoškozují tělo..

10 přirozených způsobů, jak zvýšit produkci hormonu progesteronu

1. Omezte příjem potravin, které zvyšují hladinu estrogenu

Jak bylo uvedeno na začátku tohoto článku, estrogen a progesteron jsou vzájemně závislé. Proto je možné zvýšit produkci tohoto hormonu konzumací potravin, které inhibují syntézu estrogenu. V tomto ohledu je užitečné použít hrášek a fazole, sezamová a lněná semínka, dýňová semínka a také oleje získané z uvedených produktů..

2. Jezte potraviny, které pomáhají tělu produkovat vlastní progesteron

Ke stimulaci vlastní produkce tohoto hormonu v těle potřebujete vitamin C a cholesterol. Velkorysým zdrojem těchto ingrediencí je maso (hovězí, kuřecí, krůtí), mléčné výrobky a vaječné žloutky. Kromě toho je důležité, aby strava vždy obsahovala zeleninu, různé druhy ovoce, celozrnné výrobky, ořechy a mořské plody..

3. Vezměte si navíc vitamin C.

Kromě výše uvedených produktů se ženám, které nemohou dlouho otěhotnět nebo mají problémy s měsíčním cyklem, doporučuje užívat speciální doplňky obsahující vitamin C. Bylo prokázáno, že příjem nejméně 750 mg tohoto vitaminu denně je možné normalizovat hladinu dané biologické látky do šesti měsíců.

4. Nepoužívejte bylinky, které zvyšují hladinu estrogenu

Dávejte pozor na byliny, které by se neměly léčit, pokud jsou hladiny progesteronu nízké. Patří mezi ně: červený jetel a lékořice, malinový list a vojtěška, stejně jako angelica, chmel a černá cohosh.

5. Jezte byliny, které zvyšují produkci tohoto hormonu

Na rozdíl od bylin, které by se neměly léčit, existují bylinky, které podporují syntézu daného hormonu. Toto je divoký jam a Abrahamův strom.

6. Jezte potraviny s vitaminem B6

Tento vitamin také zvyšuje produkci potřebného hormonu v ženském těle a podporuje také funkci jater, což přispívá k rychlému využití estrogenu. Bohatým zdrojem vitaminu B6 jsou obiloviny a ořechy, mořské plody a červené maso, zvěřina a drůbež, brambory a salát, stejně jako banány a avokádo..

7. Jezte potraviny bohaté na zinek a hořčík

Tyto dva minerály jsou nezbytné pro posílení těla, udržení kardiovaskulárního systému a plnou produkci hormonu progesteronu. Zinek najdete v sezamových semínkách, slunečnicových a dýňových semínkách, arašídech a vaječných žloutcích, hovězím masu, tmavé čokoládě, měkkýších, krabech a dalších mořských plodech. Co se týče hořčíku, vysokým obsahem tohoto stopového prvku se mohou pochlubit různé ořechy, lněná a slunečnicová semínka, otruby a pohanka, naklíčená pšenice a zelenina, kakaová zelenina a čokoláda..

8. Naučte se vyhýbat se stresu

Je třeba říci o stresu, který nejen narušuje práci všech orgánů a systémů, ale také snižuje hladinu progesteronu v těle. Jak? Ukazuje se, že v případě chronického stresu tělo prostě není schopné produkovat dostatek hormonu kortizolu, tj. hormon boje a letu. V tomto případě se progesteron začne přeměňovat na kortizol, tento proces vede ke snížení vlastních zásob progesteronu v těle. Proto přijměte veškerá nezbytná opatření pro boj s chronickým stresem, jmenovitě: spěte 7–8 hodin denně, každý den procházejte, dodržujte pracovní a odpočinkové hodiny, vyhýbejte se negativním lidem, správně se stravujte a najděte si koníček. To vše vám umožní maximálně se chránit před zákeřným stresem..

9. Použijte krém obsahující přírodní progesteron

Na základě divokého jamu vytvořili kosmetologové speciální krém, který obsahuje speciální látku - diosgenin, který se za laboratorních podmínek převádí na progesteron. Výsledkem je látka, která má podobnou molekulární strukturu jako progesteron produkovaný v těle ženy. Podle výrobců se během premenopauzálního období používá od 12. do 26. dne cyklu v dávce 15-25 mg / den.

10. Vzdejte se špatných návyků

Alkohol a tabákové výrobky by měly být z vašeho života odstraněny navždy. Za prvé, mladá žena je budoucí matka, což znamená, že všechny toxiny v jejím těle budou nutně přeneseny na plod, který rodí v děloze. A za druhé, dehet přítomný v tabáku při požití poškozuje receptory progesteronu a potlačuje produkci tohoto hormonu ve vaječnících..

Od nynějška budete čelit problému s nízkým obsahem progesteronu a budete vědět, jak normalizovat své hormony a získat svůj nejcennější dar od života - zdravější a krásnější potomky.!

Mamografie je metoda studia tkání mléčných žláz pomocí speciálního vybavení - mamografu, který má několik odrůd, které se používají v různých případech. Ženy se často zajímají o to, jak a v jaký den menstruace se mamografie provádí, zda ji lze provádět v kritických dnech.