Co určuje délku menstruace

Určitě jste o tom přemýšleli, ale váhali jste se zeptat.

1. Je možné otěhotnět během menstruace?

Ano. Okno plodnosti (tzv. Období, kdy je nejpravděpodobnější početí) nejčastěji spadá na 10. – 14. Den cyklu. Ale někdy - i při pravidelném cyklu - se to může nepředvídatelně změnit. Načasování „plodného okna“ v menstruačním cyklu: denní specifické odhady z prospektivní studie. To znamená, že existuje riziko otěhotnění i během menstruace..

2. Pokud bolí žaludek - to je normální?

Ne. Menstruace může být nepříjemná, ale většinou nepohodlí nemá vliv na kvalitu vašeho života. Kromě toho lze snížit bolest.

Pokud se ale křeče a silné krvácení opravdu vyčerpají, je to alarmující signál. Může to být kvůli menoragii, proč je moje menstruace tak těžká? - tzv. menstruační nepravidelnosti, které jsou doprovázeny nadměrným výtokem.

Pokud zjistíte, že je více krve než obvykle, a křeče se staly bolestivějšími, poraďte se se svým gynekologem, abyste vyloučili hormonální nerovnováhu, děložní myomy, poruchy oběhu a další možná onemocnění.

3. Je možné sportovat během menstruace?

Je to možné a dokonce nutné. Role cvičení při léčbě menstruačních poruch: důkazy naznačují, že cvičení - zejména aerobní cvičení (chůze, běh, plavání, zumba, pilates, jóga) a strečink - může snížit bolest způsobenou děložními křečemi.

Upozorňujeme však, že je důležité naslouchat potřebám těla. Pokud pocítíte slabost a bolest, které odrazují od jakékoli snahy tvrdě pracovat, je lepší trénink odmítnout, přeplánovat tvrdou práci a místo toho jít na konzultaci s gynekologem.

4. Je možné plavat během menstruace v otevřených nádržích a bazénech? Co když se „tam“ něco dostane?

Pokud používáte tampony, rizika jsou minimální. Zaplavte si zdraví.

Toto doporučení platí i pro případy, kdy se ve vodě podle vašeho výběru vyskytují žraloci. Life hacker již napsal: neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by dravec během jejího období zaútočil na plavce.

Obecně platí, že žraloci z nějakého důvodu dávají přednost lovu mužů.

5. Je pravda, že se menstruace zastaví ve vodě??

Ne. A když plavete a relaxujete ve vaně, děloha se nadále stahuje a menstruace pokračuje..

Jedinou nuancí je, že voda blokuje odtok krve. Z tohoto důvodu se zdá, jako by se během vodních procedur vylučovalo méně krve. Ale jakmile půjdete na (podmíněně) břeh, veškerá krev nahromaděná během plavby se vrhne k východu a menstruace bude pokračovat jako obvykle.

6. Jak dlouho lze nosit jeden tampon?

Lékaři doporučují syndrom toxického šoku ke změně tamponu každých 4 až 8 hodin.

Existuje však extrémně vzácná, ale velmi nebezpečná komplikace spojená s dlouhodobým používáním hygienických výrobků. To je toxický šok. Je to způsobeno bakteriemi, které normálně žijí na pokožce. Někdy pronikají vlákny tamponu a začínají se tam rychle množit a současně uvolňují obrovské množství toxinů. Důsledkem toho je těžká intoxikace, někdy dokonce smrtelná.

Pokud si nepamatujete přesně, kdy jste si vyměnili tampon, ale začnete se cítit jako v prvních dnech chřipky (horečka, zimnice, slabost, bolest hlavy, nevolnost), okamžitě zavolejte sanitku.

7. Může se tampon ztratit uvnitř? Například spadnout do lůna?

Vyloučeno Vagina není tak hluboká, jak by se mohlo zdát: její délka, dokonce ani ve vzrušeném stavu, nepřesahuje 17-18 cm. Když se do ní něco dostane, nějak se opírá o extrémně úzkou oblast - děložní čípek.

Cervix je ochranná bariéra, která nepropouští nic zbytečného: ani cizí bakterie, ani mechanické částice. Včetně samozřejmě tamponu. Prostě nemá kam propadnout.

8. Kolik krve by se mělo uvolnit během menstruace?

V průměru je období 30–70 ml (2–5 lžící) po celou dobu menstruace - nezáleží na tom, zda trvá tři dny nebo týden.

9. Ztrácím více krve! Je to velmi nebezpečné?

Záleží na tom, co znamená „více“. Pokud toto slovo znamená objem něco málo přes 4 polévkové lžíce, pak je to obecně normální. Jde o to, že menstruační tekutina není jen krev. Zahrnuje to, kolik krve ztratíte během menstruace? do sebe také částice sliznice dělohy.

Koncept „normálního objemu menstruační tekutiny“ se velmi liší. Každá menstruace je navíc odlišná: někdy je méně výtoku, někdy více. Pokud tedy nepociťujete bolestivé křeče, nevolnost, silnou slabost nebo jiné neobvyklé příznaky, jste pravděpodobně v pořádku..

Skutečně nebezpečná ztráta krve je vzácná. Buďte ale připraveni co nejdříve se poradit s gynekologem, pokud:

 • Krev několik hodin nasákne jednu nebo více vložek (tamponů) za hodinu.
 • Abyste zabránili únikům, musíte použít dvojitou ochranu: tampon i vložku současně.
 • Krvácení trvá déle než 7 dní.
 • Vaše období jsou tak bolestivá, že kvůli nim musíte změnit plány..
 • Menstruaci doprovází silná slabost, únava, závratě a další známky ztráty krve.

10. Je normální, že se sraženiny uvolňují?

Ano. Sraženiny jsou částice výstelky dělohy odmítnuté během menstruace. Pokud jejich průměr není větší než 2-2,5 cm, nemusíte se bát.

Pokud je sraženin více, nezapomeňte kontaktovat svého gynekologa. Takový výtok se často vyskytuje u cyst, polypů, děložního myomu. Na základě výsledků je nutné stanovit jejich příčinu a podstoupit léčbu.

11. Pokud test ukázal těhotenství a poté začala téct krev - jedná se o potrat?

 • Dva pruhy byly chybou. K tomu dochází, pokud jste například porušili pokyny a nechali test zůstat v moči déle, než je doporučeno. Nebo test vypršel.
 • Máte zvýšenou hladinu lidského choriového gonadotropinu (označovaného jako hCG nebo hCG). Hladina tohoto hormonu se zpravidla zvyšuje během těhotenství a je to tento hormon, který je fixován standardními testy zobrazujícími druhý proužek. V některých případech však může hCG stoupat z jiných důvodů než je těhotenství. Například kvůli užívání léků na plodnost. Nebo kvůli zdravotním problémům: hCG často roste s cystami a nádory vaječníků, některými chorobami ledvin, infekcemi močových cest atd..
 • Skutečně jste potratili. Nejčastěji se to stane, když se v oplodněném vajíčku vyskytnou chromozomální abnormality a děloha oplodněné vajíčko krátce po implantaci odmítne. Podle statistik potratů Americké asociace těhotných žen je 50-75% všech potratů přičítáno tomuto časnému druhu.

Ať už je to jakkoli, pokud test ukázal dva proužky a brzy začala menstruace, musíte navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit, proč k tomu došlo, a vyloučit možná nebezpečná porušení.

12. Pokud menstruace nenastala, je to těhotenství?

Ve většině případů, pokud jste zdraví a sexuálně aktivní, ano. Menstruace, která nepřišla včas, je jednoznačným důvodem k nákupu testu a kontaktování gynekologa.

Někdy však vynechání menstruace nemá nic společného s těhotenstvím. Důvody pro zpoždění mohou být různé faktory, od hormonálních narušení až po jet lag, nutriční nedostatky nebo stres. A přesto stojí za to konzultovat s gynekologem.

13. A pokud vaše menstruace přišla, rozhodně to není těhotenství?

Téměř jistě. Pokud začnete vypouštět obvyklý objem, nejste těhotná Jsem těhotná? Časté dotazy týkající se raného těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že přibližně 25-30% žen v časném těhotenství má špinění. Jejich důvody mohou být velmi odlišné: od zcela normálního krvácení z implantace po vyvíjející se infekci..

Je však téměř nemožné zaměnit je za skutečnou menstruaci: jsou příliš vzácné a krátkodobé..

14. Jak by měla menstruace vonět?

Normálně nic. Přesněji řečeno, neměli byste cítit žádnou zvláštní vůni, dokud ji záměrně nezachytíte. A když začnete, pocítíte jen kovový pach krve s sebemenší příměsí vaginálního jantaru.

Silný, štiplavý, hmatatelný zápach Proč páchne menstruace? často mluví o infekci. Nepokoušejte se to tedy jen maskovat - poraďte se se svým gynekologem!

A určitě musíte jít k lékaři, pokud si kromě neobvykle silného zápachu všimnete:

 • Zvýrazní žlutě nebo zeleně.
 • Menstruace bolestivější než obvykle.
 • Bolest a nepohodlí v žaludku a / nebo pánvi.
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jasně naznačují, že se zánět vyvíjí někde uvnitř..

15. U menstruace je normální kašel a dušnost.?

Je to spíše jedna z variant normy. Menstruace je doprovázena snížením hladiny ženského hormonu estrogenu a nedostatek ovlivňuje změny funkce plic ve vztahu k menstruačnímu cyklu u žen s cystickou fibrózou na plicích. V důsledku toho se může objevit kašel a mírná dušnost, které mizí spolu s menstruací..

16. Nástup menstruace lze určit hlasem?

Studie z roku 2011 zjistila, že hlasy žen poskytují podněty pro pravděpodobnost ovulace? Důležitost režimu vzorkování, že u žen během menstruace jsou pozorovány významné změny charakteristik hlasu. Obecně řečeno: před ovulací je ženský „hlas“ vyšší a melodičtější, rychlost řeči se zvyšuje a v době menstruace klesá zabarvení a tempo. Některé mladé dámy toho mají tolik, že je to zjevné i pro nezasvěcené uši..

17. Je pravda, že ženy s PMS jsou nervózní a nepředvídatelné??

Spíše impulzivnější. Například bylo stanoveno, že chování žen při utrácení je citlivé na menstruační cyklus, že těsně před menstruací utrácejí ženy více peněz a nakupují ukvapeně. Důvodem je skutečnost, že mladé dámy pociťují fyzické nepohodlí a hledají způsoby, jak se cítit lépe. Jedním z nich je i nepotlačitelné impulzivní nakupování.

18. Během svého období buďte hloupí?

Hormonální fluktuace mohou skutečně narušit paměť a koncentraci alespoň u některých žen Ne, období mozku ve skutečnosti není věc. Svou roli hraje také fyzické nepohodlí: zažívání nepříjemných pocitů v děloze, ženy jsou rozptýleny, rychleji se unavují a jsou méně soustředěné. Mluvit o poklesu mentálních schopností je v tomto případě stejné jako za předpokladu, že lidé během nachlazení zhloupnou..

19. Je možné barvit vlasy během menstruace?

Existuje představa, že hormonální výkyvy během menstruace nějak mění vlastnosti vlasů, kvůli nimž se barva špatně pokládá. Profesionální kadeřníci to však nepotvrzují Pravda o 6 mýtech o barvách vlasů. Výsledek barvení nezávisí na dni cyklu, takže přineste krásu, kdykoli chcete.

20. A rozšířit řasy?

Umět. Menstruace nemění vlastnosti vlasů, takže postup lepení „prodlužovačů“ řas bude přesně stejný jako v kterýkoli jiný den cyklu.

21. Říká se, že během menstruace nemusíte chodit k zubaři nebo se nechat depilovat, protože to bude bolet víc. To je pravda?

Ano, ale jen částečně. Prah bolesti skutečně mění vnímání bolesti napříč fázemi menstruačního cyklu u žen s chronickou bolestí. v závislosti na fázi cyklu. Snižuje se týden před menstruací. To znamená, že zubní ošetření nebo řekněme shugaring se vám bude zdát nepříjemnější než obvykle..

Ale po skončení menstruace a až do ovulace práh bolesti naopak roste. Stojí za to předepsat bolestivé postupy pro tato období..

22. Je možné podstoupit testy během menstruace?

Hodně záleží na tom, o jaké analýze mluvíme..

Například hladiny hemoglobinu se přirozeně snižují během ztráty krve, takže by bylo chybou měřit to během menstruace. Naproti tomu jsou hladiny cholesterolu vyšší v menstruačním cyklu, který ovlivňuje hladinu cholesterolu během období než dříve a po něm. Pokud užíváte léky proti bolesti, mohou také ovlivnit výsledky vašich testů..

Proto pokud je to možné, odložte testy krve a moči, dokud vaše menstruace neskončí. Pokud je analýza naléhavá, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, aby dešifroval výsledky a upravil fázi vašeho cyklu..

23. Je možné si během menstruace podat vaginální čípky?

Můžete vsadit. Je však třeba mít na paměti, že krvácení může drogu smýt ještě předtím, než začne účinkovat. To znamená, že se také sníží účinnost léčby. Tato situace je zpravidla uvedena v pokynech pro konkrétní čípky..

Ve většině případů jsou svíčky předepisovány v kurzu, který by neměl být přerušován. Proto existují dvě možnosti řešení problému:

 • Začněte kurz tak, aby byl dokončen před nástupem menstruace. Pokud jsou například vaše svíčky navrženy na 10 dní používání, musíte kurz zahájit nejpozději 11–13 dní před plánovaným začátkem menstruace.
 • Používejte svíčky odolné vůči praní. Takové čípky jsou poměrně vzácné a stojí více než jejich protějšky. Zeptejte se svého gynekologa, kterému dávat přednost..

24. Je možné způsobit menstruaci do požadovaného data?

Obecně ano. Nejúčinnějším způsobem je začít užívat antikoncepční pilulky v cyklu před požadovaným datem. V tomto případě začne menstruace den nebo dva poté, co přestanete užívat pilulky..

Mezi další způsoby, jak vyvolat menstruaci, patří celá řada fyzikálních metod. Můžete si například dát horkou koupel nebo mít sex. Účinnost těchto metod je však mnohem nižší. A v každém případě je nelze kategoricky použít, pokud máte podezření, že jste těhotná..

25. Co pít nebo jíst, abyste oddálili menstruaci?

Jídlo ani pití neovlivňují nástup menstruace. Pokud chcete odložit menstruaci, pomohou vám pouze hormony, zejména antikoncepční pilulky. Menstruace nenastane, dokud nepřestanete užívat.

Co určuje délku menstruace a objem výtoku? Odpovědi odborníků

Menstruace je měsíční krvácení z ženských genitálií, když děloha odmítne „staré endometrium“. První den menstruace se považuje za první den menstruace. Někde uprostřed menstruačního cyklu (u 28denního cyklu je to 14. den) dochází k ovulaci - vajíčko připravené k oplodnění vstupuje do vejcovodu a začíná se pohybovat do děložní dutiny. Endometrium se pod vlivem hormonů připravuje na možné těhotenství, zesiluje. Pokud nedojde k těhotenství, je poté, co se stalo zbytečným, odmítnuto a opouští děložní dutinu spolu s menstruační krví, která se tvoří v důsledku traumatu cév a určitého hlenu.

Normální menstruace trvá 3 až 7 dní, pravidelně se opakuje a probíhá bez silné bolesti nebo nepohodlí. V průměru, spolu s menstruačním tokem, ztrácí ženské tělo až 250 ml krve za cyklus nebo 40-50 ml denně, což odpovídá asi 2–3 lžícím. Objem ztráty krve se může zdát velký kvůli skutečnosti, že menstruační tok také obsahuje deskvamovaný epitel endometria, vnitřní výstelku dělohy a hlen, píše Fabiosa.ru.

Faktory, které určují parametry menstruačního cyklu

Množství krve ztracené během menstruace, stejně jako její trvání, je u každé ženy individuální a může záviset na různých faktorech..

Parametry menstruace jsou často, stejně jako mnoho jiných, určovány geneticky - u dcer se mohou shodovat s mateřskými.

V mládí, zejména bezprostředně po nástupu menarche (první menstruace v životě dívky), je množství krvavého výtoku a trvání menstruace mnohem menší než v dospělosti. V premenopauzálním období, jak se menstruační cyklus prodlužuje, se jejich počet může snižovat a postupně zastavovat. Takto přichází vyvrcholení.

U asteniků je zpravidla objem i trvání menstruace menší než u hypersteniků..

4. Funkce napájecího zdroje

Stravovací návyky přímo souvisejí s charakteristikami menstruace, zejména s přísnou dietou.

5. Klimatické životní podmínky

Čím blíže dívka žije k rovníku, tím dříve začíná menarche a pravidelná menstruace po celý život trvá déle a je hojnější než u severanů.

Obvyklá délka menstruace a množství krvavého výtoku se mohou čas od času změnit. To nebude považováno za patologii, protože tyto jevy jsou způsobeny fyziologickými faktory..

V dospívání, kdy se menstruační cyklus teprve vytváří, se může změnit nejen jeho trvání (menstruace nemusí být několik měsíců po posledním), ale také množství výtoku. Všechny parametry mohou být více či méně. Je normální, pokud tato nepravidelnost a nepředvídatelnost trvají déle než jeden rok po nástupu menarche..

V období po porodu se menstruační cyklus neobnoví okamžitě. Pokud matka kojí, první menstruace nastane později než při absenci laktace. Období jejího nástupu po porodu je u každé ženy individuální - může to trvat rok, někdy i trochu déle. Je důležité si uvědomit, že po objevení se první menstruace během 4–6 měsíců mohou všechny parametry cyklu kolísat, což nebude znamenat žádné porušení..

V premenopauzálním období, kdy se funkce vaječníků postupně snižuje a tělo se připravuje na nástup menopauzy, se menstruační cyklus mění..

Vnější faktory ovlivňující změnu povahy menstruace

Existuje také řada vnějších faktorů, které do určité míry přispívají ke změně parametrů menstruace, která je dočasná a sama se zastaví po vyloučení příčiny selhání.

1. Hormonální nerovnováha v důsledku stresu

Stres, přepracování, chronický nedostatek spánku vedou k hormonální nerovnováze a on - k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, trvání a hojnosti menstruace.

2. Přísná strava

Tělo, vyčerpané dietami, se snaží ušetřit své zdroje na všem, včetně produkce hormonů, a to vyvolává změny v cyklu.

3. Hormonální antikoncepce

Působení hormonální antikoncepce je založeno buď na potlačení ovulace, nebo na změně struktury endometria. V obou případech se docela očekává změna povahy menstruace. Užívání kombinované perorální antikoncepce například vede ke snížení průtoku krve během menstruace.

4. Fyzická aktivita

Intenzivní fyzická aktivita, neobvyklá pro tělo, nejčastěji vede ke snížení množství výtoku.

Nemělo by se zapomínat, že změna povahy menstruačního toku často naznačuje vážná onemocnění, jak gynekologická, tak mimogenitální (nesouvisející s ženským reprodukčním systémem). Proto při jakémkoli porušení menstruačního cyklu byste měli kontaktovat odborníka, který určí jejich příčiny a přijme nezbytná opatření.

Optimální doba menstruace

Normálně by menstruace měla přicházet každých 21-35 dní (v některých zdrojích se kritéria berou od 24 do 38 dnů). Délka dnů samotné menstruace je od 3 do 7, zatímco ztráta krve by měla být v rozmezí 80-150 ml. První den menstruace se považuje za začátek i nepatrného rozmazání z pohlavního ústrojí. Poslední den.

U dívek se po nástupu menstruační funkce může cyklus a doba trvání v prvních dvou letech mírně lišit. Doba by však neměla překročit 10–14 dní, jinak mluvíme o krvácení mladistvých.

Když se blíží menopauza, snižuje se také počet dnů menstruace, což se považuje za normu. Podobný jev je první známkou útlaku funkce vaječníků..

Pokud vaše období trvá méně než 3 dny, považuje se to za krátké trvání. Pokud je více než 7-10 příliš dlouhá menstruace. V medicíně se označují termíny:

 • hypomenorea: používá se v případě, že výtok je extrémně hubený a krátkodobý, ale přichází s pravidelností (bez prodlení);
 • oligomenorea: výtok je normální, pravidelný, ale netrvá déle než 3 dny;
 • polymenorea: menstruace trvá více než 7-10 dní, ale zároveň nejsou příliš hojné, splňují přijatelná kritéria;
 • menoragie: extrémně bohatá, trvá déle než 7-10 dní, ale vyskytuje se pravidelně.

Trvání menstruace je ovlivněno vnějšími i vnitřními faktory:

 • ženská ústava. To přímo závisí na hladině estrogenu, u tenkých je nižší, proto je menstruace vzácnější;
 • dědičnost. Charakter dívčího období je obvykle podobný charakteru její matky, babičky atd.;
 • přítomnost nemoci. Získaná a vrozená onemocnění mohou významně změnit trvání a objem menstruačního toku;
 • vnější faktory, jako je stres, psycho-emoční a fyzický stres, pohyb atd.;
 • brát léky. Perorální antikoncepce, anabolické steroidy, cytostatika, "prednisolon" a jeho analogy ovlivňují funkci vaječníků a menstruaci.

Mezi hlavní příčiny štíhlých období trvajících méně než 3 dny lze rozlišit následující faktory:

 • Užívání perorální antikoncepce. Hormonální léky této řady vytvářejí umělé koncentrace estrogenů a gestagenů v těle a vypínají funkci vaječníků, což ovlivňuje práci hypofýzy a hypotalamu. Jedním z mechanismů ochrany proti těhotenství je v tomto případě změna endometria ve směru jeho vyčerpání, vajíčko se k němu nebude moci připojit.

A tenké endometrium znamená sporá období, protože právě tato funkční vrstva představuje většinu sekretů.

 • Těhotenství. Po porodu prochází ženské tělo znovu restrukturalizací. Menstruace poté může být buď stejná, nebo skromná, zvláště pokud byly provedeny nějaké manipulace v děložní dutině.
 • Náhlá ztráta hmotnosti nebo vyčerpání. Množství tukové tkáně přímo ovlivňuje hladinu estrogenu. Při prudkém úbytku tělesné hmotnosti nemá tělo čas se přizpůsobit, v důsledku čehož může být po určitou dobu menstruace vzácná nebo zcela chybí.
 • Intervence v děložní dutině. Častá kyretáž, potrat a další manipulace, v důsledku čehož je odstraněna vnitřní vrstva dělohy, mohou následně vést k její podřadnosti a v důsledku toho k malému období.
 • Hormonální onemocnění. Například sexuální infantilismus, hypogonadotropní hypogonadismus, polycystické onemocnění a některé další mohou způsobit amenoreu (absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců) nebo slabou vadnou menstruaci.
 • Zánětlivé procesy. Častěji vedou k různým poruchám, acyklickému namazání, které žena může vnímat jako menstruaci..

Silná menstruace není normou, pokud neomezuje na umírněnost. Nejčastěji velká ztráta krve během kritických dnů doprovází nějaký druh nemoci. Mezi nejčastější patologie patří:

 • Endometrióza Bohatá menstruace nastává, když je postiženo tělo dělohy - adenomyóza. Současně v předvečer a po menstruaci může být žena narušena rozmazáním tmavě hnědého výtoku.
 • Myom dělohy. Jakékoli uspořádání uzlů může ovlivnit kontraktilitu orgánu, ale ve větší míře dochází k hojné a prodloužené menstruaci u mnohočetných a submukózních děložních myomů.
 • Endometriální patologie. Polypy, hyperplazie i maligní degenerace jsou vždy doprovázeny silnou menstruací, krvácením sraženinami.
 • Funkční cysty. Vyskytují se na pozadí zánětů nebo hormonálních poruch, vedou ke zpoždění a silné menstruaci.

Cvičení, stres, infekční nemoci (například chřipka nebo dokonce ARVI), které utrpěly den předtím, mohou být také důvodem těžkých období. Je možné konečně porozumět selhání, ke kterému došlo až po dodatečném vyšetření odborníkem.

Jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu by měly být důvodem pro vyhledání lékařské pomoci, zejména:

 • pokud se opakují;
 • dochází k porušení obecného blahobytu: slabost, letargie, malátnost;
 • mít problémy s počátkem;
 • pokud máte nějaké další potíže, například patologický výtok, bolest v podbřišku atd..

Přečtěte si více v našem článku o délce menstruace..

Normální doba menstruace

Menstruační cyklus ženy je ukazatelem jejího zdraví. Odchylky v jakémkoli směru by měly být vždy alarmující a měly by způsobit návštěvu lékaře. Normálně by menstruace měla přicházet každých 21-35 dní (v některých zdrojích se kritéria berou od 24 do 38 dnů). Délka dnů samotné menstruace je od 3 do 7, zatímco ztráta krve by měla být v rozmezí 80-150 ml.

První den menstruace se považuje za začátek i nepatrného rozmazání z pohlavního ústrojí. Poslední ̶ konec dne.

U dívek se po nástupu menstruační funkce může cyklus a doba trvání v prvních dvou letech mírně lišit. Tento interval je uveden, aby si tělo zvyklo na své nové funkce, dochází k adaptaci nervového systému. Doba by však neměla překročit 10–14 dní, jinak mluvíme o krvácení mladistvých.

Když se blíží menopauza, snižuje se také počet dnů menstruace, což se považuje za normu. Snížení počtu dnů krvavého výtoku je prvním příznakem deprese vaječníků.

A zde je více o tom, proč mohou existovat přerušovaná období.

Příliš krátká nebo příliš dlouhá období

Pokud vaše období trvá méně než 3 dny, považuje se to za krátké trvání. Pokud je více než 7-10 ̶, je to příliš dlouhá menstruace. V medicíně je obvyklé označovat to speciálními pojmy:

 • hypomenorea: používá se v případě, že výtok je extrémně hubený a krátkodobý, ale přichází s pravidelností, bez prodlení;
 • oligomenorea: výtok je normální, pravidelný, ale netrvá déle než 3 dny;
 • polymenorea: menstruace trvá více než 7-10 dní, ale zároveň nejsou příliš hojné, splňují přijatelná kritéria;
 • menoragie: extrémně těžké období a trvá déle než 7-10 dní, ale pravidelně nastupuje.

Co ovlivňuje dobu trvání

Vnější i vnitřní faktory ovlivňují délku menstruace. Koneckonců, tělo se neustále mění a přizpůsobuje se změnám „stroje“. Trvání menstruace ovlivňují především následující faktory:

 • ženská ústava. To přímo závisí na hladině estrogenu, u tenkých je nižší, proto je menstruace vzácnější;
 • dědičnost. Charakter dívčího období je obvykle podobný charakteru její matky, babičky atd.;
 • přítomnost nemoci. Získaná a vrozená onemocnění mohou významně změnit trvání a objem menstruačního toku;
 • vnější faktory, jako je stres, psycho-emoční a fyzický stres, pohyb atd.;
 • brát léky. Perorální antikoncepce, anabolické steroidy, cytostatika, "prednisolon" a jeho analogy ovlivňují funkci vaječníků a podle toho i funkci menstruační.

Důvody pro změnu trvání menstruace

Mezi hlavní příčiny štíhlých období trvajících méně než 3 dny lze rozlišit následující faktory:

 • Užívání perorální antikoncepce. Hormonální léky této řady vytvářejí umělé koncentrace estrogenů a gestagenů v těle a vypínají funkci vaječníků, což ovlivňuje práci hypofýzy a hypotalamu. Jedním z mechanismů ochrany před otěhotněním je v tomto případě změna endometria směrem k jeho vyčerpání, ztenčuje se, takže ani během oplodnění se k němu oplodněné vajíčko nemůže připojit.

A tenké endometrium je sporé období, protože právě tato funkční vrstva představuje většinu sekrecí.

 • Těhotenství. Po porodu prochází ženské tělo znovu restrukturalizací. Menstruace poté může být stejná nebo může mít skromný charakter, zvláště pokud byla provedena nějaká manipulace v děložní dutině.
 • Náhlá ztráta hmotnosti nebo vyčerpání. Množství tukové tkáně přímo ovlivňuje hladinu estrogenu. Při prudkém úbytku tělesné hmotnosti nemá tělo čas se přizpůsobit, v důsledku čehož může být po určitou dobu menstruace vzácná nebo zcela chybí.
 • Intervence v děložní dutině. Častá kyretáž, potrat a další intervence, v důsledku čehož je odstraněna vnitřní vrstva dělohy, mohou následně vést k její podřadnosti a v důsledku toho ke sporým obdobím..
 • Hormonální onemocnění. Například sexuální infantilismus, hypogonadotropní hypogonadismus, polycystické onemocnění a některé další mohou způsobit amenoreu (absence menstruace déle než 6 měsíců) nebo skrovnou vadnou menstruaci.
 • Zánětlivé procesy. Častěji vedou k různým poruchám, acyklickému namazání, které žena může vnímat jako menstruaci..

Těžká období nemusí být normou, pokud neomezují na umírněnost. Nejčastěji je objemná menstruace a velká ztráta krve během kritických dnů doprovázena určitým druhem nemoci. Mezi nejběžnější patří:

 • Endometrióza Bohatá menstruace nastává, když je postiženo tělo dělohy - adenomyóza. Současně v předvečer a po menstruaci může být žena narušena rozmazáním tmavě hnědého výtoku.
 • Myom dělohy. V zásadě může jakékoli uspořádání uzlů ovlivnit kontraktilní schopnost dělohy, ale ve větší míře dochází k silné a prodloužené menstruaci u submukózních myomů, vícečetných.
 • Endometriální patologie. Polypy, hyperplazie i maligní degenerace jsou vždy doprovázeny silnou menstruací, krvácením sraženinami.
 • Funkční cysty. Vznikají na pozadí zánětu nebo hormonálních poruch (patologie štítné žlázy, hyperprolaktinémie atd.), Vedou ke zpoždění a silné menstruaci.

Kromě toho může být příčinou těžkých období fyzická námaha, stres, infekční nemoci, které utrpěly den předtím (například chřipka nebo SARS). Je možné konečně porozumět selhání, ke kterému došlo až po dodatečném vyšetření odborníkem.

Důvody k návštěvě lékaře

Jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu by měly být důvodem pro mimořádnou návštěvu gynekologa, zejména:

 • pokud se opakují;
 • dochází k porušení obecného blahobytu: slabost, letargie, malátnost;
 • mít problémy s počátkem;
 • jsou doprovázeny dalšími stížnostmi, například patologickým výtokem, bolestmi v podbřišku atd..

A zde je více o příčinách štíhlých období..

Trvání kritických dnů se v průměru pohybuje od 3 do 7 dnů. Odchylky v jednom nebo druhém směru bez zjevného důvodu, zejména pokud se poruchy opakují, by měly být důvodem pro kontaktování odborníka. Takové zdánlivě nevýznamné příznaky mohou skrývat vážná onemocnění..

Užitečné video

Podívejte se na toto video o normálním menstruačním cyklu:

Může být velmi obtížné samostatně pochopit, že jde o těžké období nebo krvácení. Existují však jasné známky menstruace a krvácení a také další příznaky, u nichž je důležité navštívit lékaře..

Někdy se dlouhá období stávají zcela běžnými a normálními (po potratu, s dědičností). Pokud jsou déle než 7 dní, mají silné bolesti a červené sraženiny, je to důvod k návštěvě lékaře. Je vysoce nežádoucí provádět léčbu sami.

U řady určitých onemocnění, stejně jako během těhotenství, dospívání a před menopauzou, mohou nastat přerušovaná období. Je důležité diagnostikovat stav včas a v případě potřeby zahájit léčbu..

Období po prvním sexu se často neliší od obvyklých. Přicházejí ve svůj vlastní kalendářní čas, ale příliš emotivní dívky se mohou kvůli nervům trochu hýbat. Těhotenství po prvním sexu není vyloučeno..

Mohou panny používat tampony??Položením otázky, proč nemůžete použít tampony pro pannu, nedostanete odpověď, protože na jejich použití neexistují žádná omezení.